lsavoy-club" i I DANIELLE CARON Nacht-express PANDA EN DE Deviezen-overtredingen zijn legio Het gaat opnieuw vriezen Groot Amsterdamsch kantoor verbrand LEIDEN I AMERICAN BAR Nederlandsche bevolking wordt zwaar gedupeerd Ondanks strenge straffen en het in beslag nemen van dikwijls groote waarden aan geld en goederen, Is het aantal overtredingen van in- en uit- voerbepalingen en deviezenvoorschrif^ ten nog legio. Aan de grensposten te Eindhoven, Tilburg, Breda, Roosendaal, Terneuzen, Maastricht, Sittard, Roeimond en Ven- lo werden bijvoorbeeld ln één maand tijds in beslag genomen: ruim f. 42.000, 102.000 Belgische francs, 39,000 Fran- sche frs300 Zwitsersche francs, 14 Engelsche ponden, 31 dollars en ruim 27,000 Rijksmarken. Dit is nog maar een klein deel van alle gelden, waar mede de deviezensmokkel wordt bedre ven. Er wordt ook op andere manieren met deviezen gekwanseld, o.a. door smok kelhandel in vee en moederen. Kort ge leden nog slaagden de inspecties aan de Nederlandsch-Belgische grens er in, een veesmokkel te ontdekken, waardoor 125 runderen en 41 paarden voor ons land behouden bleven. En zooals het aan de Belgische grens is, zoo is het ook aan de Duitsche grens. Bij Lobith alleen werden in één maand in beslag genomen: 265 sigarenaanstekers, 280 scharen, 715 zakmessen, 1650 ijzerboren, 7 schrijfmachines, ruim 200 kg. koffie. In Baarle-Nassau kregen de douane- Rust te Brussel teruggekeerd. Te Brussel is de rust weer terugge keerd. De autoriteiten zijn er van over tuigd, dat de heftige aanval door twee ongewenschte factoren veroorzaakt werd: het verbod tot het houden van optochten en het overmatig gebruik van sterken drank door enkele demonstran ten. Gillon, voorzitter van den Senaat, noemde de actie betreurenswaardig en een gevaar voor het normaal functio- neeren van de democratie. Verder ver klaarde Gillon nog. dat het parlement nooit onder bedreiging een wet zou maken inzake den status van voormali ge krijgsgevangenen. Fenaux, kabinetschef van den mi nister van Binnenlandsche Zaken ver telde nog: Er waren 20,000 uetoogers. In overleg met de stad Brussel, hadden de orga nisatoren een te volgen weg bepaald en waren maatregelen genomen opdat de betoogers zouden samenkomen aan de Schaarbeeksche poort en in de omge ving van de barrikadenplaats. zulks om te vermijden, dat de demonstranten in de nabijheid van de neutrale zone zou den komen. Er hebben zich evenwel groepen ge vormd op niet voorziene punten. Vele betoogers verkeerden in een opgewon den stemming. Sommigen, aldus Fe naux, waren zelfs dronken. Op een gegeven oogenblik heeft de groep, die langs de congreskolom trok, de richting van de neutrale zone inge slagen, waar de poUtie-versperringen werden overrompeld- Fenaux wees vervolgens op het on berispelijke gedrag van de rijkswacht. Zes personen zijn aangehouden, maar opnieuw vrijgelaten, nadat zij verhoord waren. ,.De leiders van het verbond, zoo besloot Fenaux, hebben hun officieele verontschuldigingen nog niet aangebo den, maar tijdens de onderhandelingen bleken zij onaangenaam verrast, door de houding, welke hun volgelingen had den aangenomen". VERZOEK VAN ITALIAANSCHE VOLKSVERTEGENWOORDIGING. De Italiaansche volksvertegenwoordi ging heeft met algemeene stemmen be sloten het Britsche Lagerhuis, het Fran sche parlement, den Amerikaanschen Senaat, de opperste Sovjet en de par lementen van andere leden der Ver- eenigde Naties te verzoeken den toe stand, geschapen door het vredesver drag, dat het nationale bewustzijn van het Italiaansche volk aantast, te be- studeeren. Men vraagt voorts erken ning van het democratische principe, volgens hetwelk een wijziging van het verdrag zou kunnen worden bewerk stelligd door het sluiten van bilaterale overeenkomsten met de betrokken lan den binnen het kader der Vereenigde Naties. Ons Distributiehoekje OOK SODA OP DE RANTSOEN BONNEN VOOR WASCHPOEDER. Het CD.B, deelt mede, dat tot nader order op de rantsoenbonnen voor wasch- poeder verkrijgbaar zal zijn: 250 gram waschpoeder, benevens 125 gram soda. ambtenaren 976 liter gedistilleerd te pakken, in Sittard 48,000 veiligheids spelden van Dultsch fabrikaat. Ensche dé schijnt het smokkelcentrum te zijn voor levensmiddelen en allerhande kleingoed, Eindhoven voor zuivelproduc ten en granen. Een leger van ambtenaren vecht dag en nacht tegen dezen zwendel, die ons land enorme schade berokkent. Duizenden Nederlandsche guldens worden naar België gesmokkeld en met die Nederlandsche guldens koo- pen de Belgen benzine, textiel, schoe nen. schilderijen, ja zelfs pleziervaar tuigen. De Nederlandsche bevolking wordt de dupe van lieden, die alleen denken aan hun eigen portemonnaie. 7 BEVERIDGE OVER DUITSCHLAND Lord Beveridge de Britsche deskun dige op het gebied der sociale veiligheid die onlangs is teruggekeerd van een be zoek aan de Westelijke zones van Duitschland, heeft in een radio-uitzen ding verklaard, dat de Duitschers in alle deelen van het land zich bezorgd maken over wat er te Moskou zal wor den beslist over hun Oostelijke grens, (de deelen aan de Oostzijde van Oder en Neisse, welke Polen bezet houdt en waaruit zeven millioen Duitschers zijn verdreven. „Practisch ieder verant woordelijke Duitscher met wien ik sprak, verklaarde, dat het voor welken Duit scher ook, onmogelijk zou zijn een vre desverdrag te teekenen. waarin officieel de Oder-Neisse grens wordt aanvaard, zonder politieke zelfmoord te plegen voor zichzelf en zijn partij". Indien deze grens worclt vastgesteld, aldus lord Be veridge, zal zij moeten worden gedic teerd. Lord Beveridge verklaarde voorts, dat naar zijn meening de Duitschers behalve enkele communisten, in verschillende graad van bereidwilligheid een decen tralisatie der'macht in Duitschland. zoo als de Franschen en Amerikanen dit wenschen, zouden aanvaarden met eeni- gen vorm van federatie, mits zij cen trale organen voor doeleinden, welke ge centraliseerd moeten zijn, mogen heb ben. zooals handel, vervoer en de be trekkingen met het buitenland en mits zij de soort grondwet mogen opstellen, welke naar hun meening goed Is. Overal werd hem de vraag gesteld welke vooruitzichten er zijn voor het tot stand brengen van de Vereenigde Sta ten van Europa, zooals voorgesteld door Churchill. „Het scheen de eenige posi tieve hoop. welke zij hebben opgevat, aldus Beveridge. Palestina. George Marshall, Amerikaansch mi nister van Buitenlandsche Zaken, heeft aan zijn Engelschen ambtsgenoot. Be- vin, voorgesteld een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid, dat de V.N. het Palestijnsche probleem voor de aanstaande bijeenkomst van de al gemeene vergadering van September zullen behandelen. Overigens is de situatie geheel on veranderd. Zoowel Joden als Arabieren houden hardnekkig vol aan hun stand punt ENGELAND EN EGYPTE. Het antwoord der Egyptische regeering op het aanbod van de regeeringen van Syrië en den Libanon, bemiddeling te verleenen ln de onderhandelingen tus- schen Engeland en Egypte is aan Lon den medegedeeld. Men is van meening, dat de Egyptische regeering, die de Levantijnsche staten bedankt voor hun aanbod, niet op haar beslissing om de kwestie aan de V. N. voor te leggen, terug zal komen, tenzij het er van ver zekerd is, dat Groot-Brittannle bereid is zijn standpunt met betrekking tot het Egyptische vraagstuk ln het alge meen en den Soedan in hr' bijzonder te wijzigen. BEPERKING VAN TRUMAN'S BEGROOTING. De Amerikaansche Senaat heeft met 51 tegen 33 stemmen een beperking ad 4.500.000.000 dollar op de door president Truman aan het Congres voorgelegde begrooting aanvaard. Naar verluidt zou den de Senatoren het er echter over eens zijn. dat slechts een betrekkelijk klein deel zou worden afgenomen van de 1.200,000.000 dollar, welke voor leger en vloot zijn uitgetrokken. Hoogtepunt in kolenslag! De Nederlandsche Spoorwegen konden 14 Februari een hoogtepunt in het ko- lenvervoer melden, met een transport van 33 treinen met 1437 beladen wa gons. Woensdag 26 Februari werd dit record verbeterd en tot op 35 treinen met 1503 beladen wagons gebracht. Bij een gemiddelde van 19 ton per wagen beteekent dit een vervoer van ruim 28.500 ton steenkolen van de mijnstreek naar de overige deelen van ons land. PENSIOENREGELING LANDBOUWBEDRIJF De Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, zond een telegram aan den minister raad, waarin met klem werd aangedron gen op een spoedige invoering van een pensioenregeling voor het landbouwbe drijf. Sneeuwgebied van buitengewonen omvang De depressie, die zich gisteren van de depressie voor Portugal afsplitste, trok in diepte toenemend naar ons land. Hoewel aanvankelijk in het depressiege- bied slechts weinig neerslag viel. nam de neerslagintensiteit bij de verdere ontwikkeling van de kern steeds meer toe. In groote deelen van ons land kwam langdurige sneeuwval voor. In Bra bant en Limburg viel aanvankelijk nog vrij veel regen, doch later ging deze weer over in sneeuw. Het sneeuwge bied heeft een buitengewoon grooten omvang en strekt zich uit van Dene marken tot in Midden Frankrijk. De depressiekern wordt geleidelijk ge vuld met zeer koude lucht, die over De nemarken- de Noordzee en Engeland, dus langs een grooten omweg. België en Frankrijk bereikt. In Scandinavië en West Rusland komt nog steeds zeer strenge vorst voor, plaatselijk tot meer dan 30 graden. Het vorstgebied breidde zich in Rusland weer uit tot aan de NIEUWE SPAANSCHE PARTIJ. Een nieuwe groep Spaansche republi- keinsche socialisten, genaamd „Espana Combatiente", die een campagne is be gonnen tegen de republikeinsche regee ring in ballingschap van Rodolfo Llopes, heeft een vlugschrift uitgegeven, be stemd voor verspreiding in Spanje, waarin de republikeinen er van worden beschuldigd een pro-monarchistische houding te hebben aangenomen. De nieuwe groep, die is opgericht door dr. Juan Negrin, voormalig socialistisch premier van Spanje, is tegen iedere sa menwerking van de republikeinsche re geering met de uiterst rechtsche anti- Franco elementen in Spanje Onder de vele onderteekenaars van het vlug schrift bevindt zich Alvarez del Vayo, de vroegere republikeinsche minister van buitenlandsche zaken. Zwarte zee. Het hoogedrukgebied in de Poolstreken breidde zich over IJsland uit in Zuidelijke richting en een uit- looper reikt tot over Noord-Spanje. Via de Azoren passeerden echter weer daal- gebleden. die hedenmorgen in Lissabon den luchtdruk alweer deden dalen. Na de tijdelijk vorstvermindering en den plaatselijk lichten dooi. moet dan ook op een nieuwe daling van de tem peratuur worden gerekend. Ook deze laatste aanval van dooi op het vorstgebied is althans voor on$ land weer mislukt. Ramadier optimistisch. Paul Ramadier, de Fransche eerste minister, heeft op zijn wekelijksche pers conferentie verklaard, dat, ofschoon nog op enkele punten verschil van meening bestaat, de onderhandelingen over het verdrag met Engeland verloopen in een atmosfeer van sympathie en samenwer king. Ramadier zeide alle reden tot optimis me te hebben wat betreft de samenwer king met Engeland en de Sovjet-Unie en wat de komende conferentie te Mos kou aangaat. Ramadier deelde mede, dat de Sovjet- Unie aan Engeland had gevraagd Frank rijk op de hoogte te stellen van de bepa lingen van het Engeisch-Russische ver drag van 1942, opdat nieuwe verdragen tusschen de drie landen op vergelijkbare basis zouden kunnen worden opgesteld. Wij hopen thans, aldus de eerste mi nister, dat de besprekingen in de naaste toekomst voor elk der landen tot verge lijkbare verdragen zullen leiden. Sprekende over de loon- en prijspoli tiek verklaarde Ramadier, dat de laagste loonen spoedig zullen worden herzien. De regeering zal echter vasthouden aan haar politiek geen nieuwe algemeene loonsverhooging toe te staan. Ramadier verwachtte, dat nieuwe maatregelen tot prijsverlaging in den loop van dezén zomer waarschijnlijk in Juli zullen worden genomen. Ds. Wristers van de „Willem Barendsz" te Kaapstad. PLANNEN VOOR EEN NEDERLANDSCH ZEEMANSHUIS. (GPU. bericht). Ds. G. Wristers, de Amsterdamsche predikant, die met de geestelijke ver zorging aan boord van den Walvisch- vaarder „Willem Barendsz" was belast, vertoeft thans te Kaapstad wegens een ongesteldheid, welke hem belette de reis met de „Willem Barendsz" voort te zetten. In een interview met een correspon dent van „Die Suiderstem" verklaarde hij dat hij tot April of Mei zal moeten wachten om met den walvischvaarder naar Nederland terug te kunnen kee- ren. Deze gedwongen rust gebruikt hij om contact op te nemen met de ver schillende zeemans-organisaties te Kaapstad. Hij zeide getroffen te zijn door het feit dat de - Nederlandsche Gemeenschap en de Luthersohe Kerk, waartoe de meeste Nederlanders te Kaapstad behooren, zich tot dusverre niet om het lot van de zeelieden heb ben bekommerd. Hy wil nu trachten aldaar een Ne derlandsch Zeemanshuis te stichten en zal daartoe o.m. ook Port Elisa beth, Durban en Oost-Londen be zoeken. 1 Mei nieuwe spelling officieel. OP DEPARTEMENT EN SCHOOL. Naar wy vernemen, ligt het in de bedoeling van de regeering, met in gang van 1 Mei 1947 de nieuwe spel ling in te voeren voor alle ministe- rieelc departementen, autoriteiten, of ficieele colleges en ambtenaren. Ook zkl deze spelling dan gelden op alle openbare en gesubsideerde bijzondere scholen. Op grond van een door het Neder landsche en Belgische ministerie van Onderwijs gemaakte afspraak zal ook op de Belgische ministeries per 1 Mei de nieuwe spelling officieel worden in gevoerd. De Nederlandsch schrijvende dagbla den in België zullen thans de beslis sing afwachten van de „technische com missie" van het persagentschap „Belga", die binnenkort bijeen zal komen ten einde de nieuwe situatie, die op 1 Mei zal ontstaan, opnieuw te bestudeeren. Naar het zich laat aanzien, zal deze commissie zich voor het invoeren van de nieuwe spelling uitspreken en ver wacht mag worden dat de Nederlandsch schrijvende bladen het voorbeeld van het Belgisch persbureau zullen volgen. De meeste uitgevers stonden er in den laatsten tijd reeds op, in afwachting van de invoering der nieuwe spelling, de ma nuscripten in de nieuwe spelling te ont vangen- Aangenomen kan worden dat ook zij van 1 Mei af hun uitgaven uit sluitend in de nieuwe spelling het licht zullen doen zien. Bouwplan 1947 en houtpositie GUNSTIGER DAN VERLEDEN JAAR. Op vragen van het 2e Kamerlid An- driessen betreffende de houtpositie in verband met de uitvoering van het bouwplan 1947, heeft de minister van Economische Zaken o.a. geantwoord, on der aanteekening dat het bouwplan nog niet is vastgesteld, dat in 1947 ongeveer 12 00.000 m3 gezaagd naaldhout komt, waarvan in het, le halfjaar waarschijn lijk ongeveer 400.000 m3 zal worden aan gevoerd. In 1946 is ongeveer 550.000 m3 gezaagd naaldhout beschikbaar geko men. Van deze hoeveelheid van 400.000 m3 komt in de eerste helft van 1947 re delijkerwijze rond 200 000 m3 recht streeks aan den wederopbouw ten goede. Het restant van 200.000 m3 wordt verdeeld over de emballage-in dustrie en de overige categorieën ver bruikers op basis van de urgentie der bestemming waarbij dn verband met de groote doviezenbehoeftc) in bij zondere mate met exportbelangen wordt rekening gehouden. Ten aanzien van de verdeeling in de tweede helft van 1947 is nog geen de finitieve beslissing genomen. De ver wachtingen zyn zoodanig, dat, geen speciale moeilijkheden voor de verschil lende groepen verbruikers zijn te duch ten. Gezien de verwachte gunstiger naald houtpositie in 1947 kan worden ver wacht. dat dit jaar een naar verhouding grooter deel van het beschikbare naald hout aan het bouwbedrijf ten goede komt dan in 1946. GEEN NARIGHEID VOOR LIMBURG SCHE VISSCHERS! Vangsten van 70 pond per dag. De strenge winter brengt voor de Noord-Limburgsche bevolking toch niet louter narigheid met zien mee, althans niet voor de verstokte hengelaars, die kou noch sneeuw schuv/en, als het getij gunstig is om het hengelsnoer uit te werpen .En het getij is inderdaad gun stig, want door het strijken der stuwen in de Maas/ is er op de rivier een zeer sterke drift ontstaan, waarin het goed visschen blijkt te zijn, omdat de vis- schen zich naar de oevers begeven. Tientallen hengelaars ziet men dage lijks alleen al te Venlo hun geluk be proeven en vangsten van 70 pond per dag zijn heelemaal geen zeldzaamheid! OVERVAL OP GOUDSMITSWINKEI» Vrouw op stoel vastgebonden. De winkelierster H. E. H. S. van em goudsmidswinkel op het Burg. Meinesz- plein te Rotterdam zag twee mannen haar winkel binnenstappen, die zeiden van de politie te zijn. De mannen trok ken vervolgens hun revolvers, drongen haar naar de achter den winkel gelegen kamer en eischten de sleutels van de brandkast. Ze bonden de vrouw op een stoel vast en maakten zich uit de voe ten met f. 1000 en een aantal horloges voor een waarde van f. 400. Na een half uur gelukte het de winkelierster zich van haar stoel te bevrijden. Ze waar schuwde haar buren, die op him beurt de politie alarmeerden. Vlammenzee aan stille gracht Een oud smal huis aan een van Am sterdams stille en met sneeuw be dekte grachten stond gisternacht in lichterlaaie. Het was het uit vier verdiepingen bestaande perceel Kei zersgracht 115, waarin kantoren wa rén gevestigd van het Directoraat- Generaal van de prijzen, afd. pryzen- contröle papier en grafische in dustrie. Het geheele huis brandde volkomen uit. Dc complete kantoor inventaris is in de vlammen verloren gegaan. 's Avonds had de portier van het prijsbeheerschingskantoor na het ver trek van het personeel het gebouw om 6 ta gesloten. Voor het eerst werd de centrale verwarming met hout gestookf en het is niet uitgesloten, dat te groote hitte-ontwikkeling van deze verwarming de oorzaak van den brand is geweest. Een passeerende nachtwaker met af gerichte politiehonden, was de eerste, die om 1-50 uur den brand ontdekte, doordat er rook op de belétage te voorschijn kwam. Hij alarmeerde on- middelijk de brandweer, die enkele mi nuten later ter plaatse verscheen. Aan vankelijk konden de brandweerlieden het gebouw niet betreden doordat het hermetisch gesloten was. Met vereende krachten werd toen de zich op de bel étage bevindende toegangsdeur gefor- DANKBAARHEID VAN AMERIKANEN „Onze jongens liggen daar rustig" In de New-York Herald Tribune" be schrijft Edwin P. Booth, professor in de kerkgeschiedenis aan de universiteit van Boston, een bezoek dat hij met zijn echtgenoote en twee zoons gebracht heeft aan de Amerikaansche militaire be graafplaats te Margraten. Hij had deze reis ondernomen om te beslissen of hij het stoffelijk overschot van zijn derden zoon, die te Margraten begraven is, al dan niet naar de Vereenigde Staten zou laten overbrengen. Hij beschrijft hoe getroffen hij was door de zorg, die de bevolking van de omliggende dorpen en steden aan de graven der gevallen Amerikaansche sol daten besteedt op ieder uur van den dag ziet men Nederlanders op dit kerk hof, die door het verzorgen der oorlogs- graven hun dank aan de bevrijdingsle gers tot uiting brengen. Prof. Booth dringt er bij de Ameri kaansche regeering op aar het kerkhof niet te verplaatsen: „Laat dit kerkhof in zijn huidige schoonheid. Laat de re geering en het leger ons volk vertellen, hoe rustig onze jongens daar liggen. De kerkhoven zijn hier prachtig en bijna zoo volmaakt als wij zouden wenschen. Het volk, in welks midden onze zonen begraven liggen, is vriendelijk en attent, en het beseft dat het een eer is de na gedachtenis van den jongen strijder hulde te brengen." ceerd, waarna eerst bleek hoe ernstig de brand was, die zich tot op dat mo ment in het gebouw zelf door enorme rookwolken half had verstikt. 3 Lad derwagens, 4 motorwagens en drie an dere wagens konden maar ter nauwer - nood een plaatsje vinden op de nauwe gracht. Met vier stralen was het vuur vrij spoedig bedwongen. Toen was ech ter 't geheele perceel reeds uitgebrand. UITZENDINGEN IN NED. TAAL UIT V. S. HERVAT. Maandag a s. zullen de uitzendingen op de korte golf in de Nederlandsche taal door het station WRUL worden hervat. Deze uitzendingen werden in de eeïste 'jaren van den oorlog door Hen drik van Loon geleid en in 1942 afge broken, toen het ministerie van oor logsvoorlichting begon met de uitzen dingen van ,De stem van Amerika". Het Nederlandsche programma zal dagelijks van 11.30 tot 11.45 uur Ned. tijd op de golflengten 19,6 en 25.5 meter worden uitgezonden onder leiding van den heer Liebert. die van Java is teruggekeerd, waar hij na de bevrijding programma leider van radio Bandoeng was. Ingezonden Mededeelmg. ^lllllllllliliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllillilliiiiiiiiiiiiiliillllliiilig DAGELIJKS VAN 5 TOT 1 UUR E de bekende E CHANSONNTÈRE-VIOLISTE GEZELLIG BITTERUURTJE j§ DINER EN SOUPER DANSANTE Telefoon No. 23100 ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllirÈ MARKTBERICHTEN. IJMUIDEN, 28 Febr. Besommingen: IJM. 4 f. 11.350; IJM. 129 f. 11.340; IJM. 147 f. 13.220; KW 159 f.700; KW 15 f.330; IJM. 210 f.455. Aanvoer: 1600 kisten versche visch en 14 kisten ver- sche haring. LEIDEN, 28 Febr. Veemarkt! 3 Fok stieren; 3 Slachtstieren; 62 Kalf- en Melkkoeien f.400750; 58 Varekoeien e.a. f.250425; 150 Vette koeien; 18 Pinken; 171 Nuchtere slachtkalveren; 77 Vette schapen; 111 Mestvarkens; 130 Biggen; 12 Paarden; 86 Bokken en gei ten. Alles ma^ig. Het Concertgebouw-Orkest in Engeland. (Van onzen Londenschen-correspondent) Voor de tweede maal sinds den oorlog heeft het Concertgebouw-Orkest een bezoek aan Engeland gebracht en even als het vorige jaar is deze concertreis een groot succes geworden. Voor 1939 kwam ons beroemde orkest maar sporadisch in Engeland. Het eerrte bezoek dateert van 1903, toen het optrad onder leiding van Richard Straus Het keerde eerst in 1929 onder Mengelberg terug, in 1932 verscheen het nogmaals om daarna voor veertien jaar te ver dwijnen. Maar het optreden van vorig jaar is, als de teekenen niet bedriegen, het begin geweest van een nieuwe traditie. Enorm was het enthousiasme, waarmee het FEUILLETON. Roman door Winston Graham. 56) Maar ik ging niet verder, daar ik mij verwarde in mijn eigen argumenten. Het werd mij opeens duidelijk, dat zij de waarheid had gesproken. Nu?, drong zy aan. Ik dacht, dat hij je wilde waar schuwen, om niet al te verliefd op mij te worden. Dat is waarschijnlijk ook zijn be doeling geweest. Natuurlijk, dat spreekt vanzelf. Toen hij merkte, dat er iets aan de hand was, had hij zich een kleine waar schuwing veroorloofd, daar hij wel wist, dat onze wederzijdsche genegenheid het regelmatige verloop van het plan wel eens in den weg kon'staan. Ik keek haar aan. Een dergelijke eer lijkheid had ik nog nooit bij iemand ontmoet. Dit meisje was werkelijk van een eenvoud en trouwhartigheid, zooals men maar zelden aantreft. Een feit, dat ik al veel eerder had moeten ontdekken als ik mij maar niet ingepraat had. dat haar verhouding tot Andrews niet ge heel zuiver was. Hoe was het mogelijk geweest, dat ik haar karakter op een dergelijke manier onderschat had? Ik schaamde mij werkelijk voor mijn twij fel- Ik heb je onrecht aangedaan. Nu zou ik wel graag een sigaret hebben, zei ze, en meer niet. De kellner was langzaam maar zeker ongeduldig geworden, omdat wy zoo lang bleven zitten. Hij kwam nu naar ons toe en vroeg, of wij nog iets wensch- ten te gebruiken. Ik voelde mij min of meer verslagen en bestelde op goed ge luk twee diners. Wel Is waar hadden we pas een half uur geleden ons ontbijt beëindigd, maar dat deed niet ter zake. Zwijgend wachtten wij. tot de kellner het eten kwam serveeren. Ook het voor gerecht verorberden wij zonder een woord te wisselen. Ik krijg geen hap meer naar bin nen. zei Jane, terwijl zij haar bord van zich af schoof. Probeer het nu maar, drong ik aan, we weten immers niet. wanneer wij weer een gelegenheid krijgen om te eten. Waarom wij? Ja, wij,, legde ik uit. Of geloof je. dat ik je dat zaakje alleen laat op knappen? Nooit, Jane. En na wat ik nu weet, heelemaal niet meer- Ik stel mij aan geen enkel gevaar bloot, zelfs niet als ik met je mee terug ga naar Milaan. Maar Andrews heeft mij toch ge zegd. Och, laat Andrews naar de maan loopen! Zij maakte een grimas, dat op een lachje leek, maar ze sprak mij niet meer tegen. De verrukkelijke forellen trokken ons wel aan, hoewel wij eigenlijk niet veel eetlust meer hadden, en na eenig pro test begonnen wij er toch maar aan. Zoo'n gevoel, als dit, begon ik zoo iets dieps en machtigs heb ik nog nooit tevoren ondergaan. Ik heb geen onder vinding van vrouwen, maar ik ben niet zoo'n idioot, dat ik mijn eigen gevoelens niet kan onderscheiden. Je moet me maar vergeven als ik niet weet, wat een man in zoo'n geval eigenlijk zeggen moet. Zij streek heur haar achterover. En ik deel je gevoelens, Robert, on danks wat je me daar zegt Ik lachte een beetje onzeker. Het komt mij voor, alsof ik na langdurige onderzoekingen en experimenten einde lijk tot een resultaat ben gekomen en ook alsof ik een zeer belangrijke ont dekking heb gedaan. Nu, dat is het ook eigenlijk. Ik kan alleen nog maar steeds niet begrijpen, hoe het eigenlijk gebeurd is. Zij raakte mijn arm aan. Doe er geen moeite voor Wees nu alleen maar tevreden met het feit, dat je gelukkig bent. Dat ben ik, mijn liefste. Méér dan alleen maar tevreden. Ik voel me onuit sprekelijk ryk. Ik nam haar hand in de mijne. Het was iets wonderbaarlijks, dit ge voel, dat ons nu verbond. Zonder eenige waarschuwing en plotseling was het over ons gekomen, sterk en geweldig als een stroom. Deze vijf minuten, waarin wy roerloos en zonder te spreken naast elkaar zaten, waren de gelukkigste van mifn leven. En toch gebeurde er eigen lijk niets. Wij hielden alleen eikaars handen vast, en voelden ons als twee verliefde kinderen. Het verschil was alleen, dat wy volwassen menschen waren, beheerscht door een gevoel, dat men niet beschrijven kan- Ik voelde my blij en jong Maar ons samenzijn zou spoedig een einde nemen. Jane, zei ik, je kunt dit werk niet blijven doen. Je moet er mee uitschei den, als deze laatste opdracht voltooid 55). Joris schepte de ene zak na de andere vol gouden munten en diaman ten sieraden. Wanneer hij er met een klaar was, nam hij hem op zijn rug, droeg hem de onderaardse gang dooi en zette hem voorzichtig neer in het oudfe schuurtje, dat boven de trap lag. Zo was hij een uurtje bezig en vond toen, dat het welletjes was. „Staakt Uw arbeid, vriendje!" riep hij naar Panda. „Onze voorraad kleinodiën is groot genoeg om naar het hof te brengen. Zelfs de grootste kniesoor zal overtuigd zijn, dat wij de schat van koning Em- meric werkelijk gevonden hebben, wan neer wy achteloos enige goudstukjes morsen. Eindigt dus Uw nijver spel. wringt U tussen de tralies door en voegt U bij ondergetekende!" Dat deed Panda. is. Ga met mij mee terug naar Enge land. We hebben goede vooruitzichten, om daar rustig en gelukkig te kunnen leven. Een leven, zooals je op het oogen blik leidt, is toch niets voor een vrouw. Voor dit soort werk is een man beter geschikt, en dan moet het er nog een Zijn, die sterk is en niet voor een klein tje vervaard. Ik wist, dat Jane niet zonder meer zou toegeven. Het was te zien aan haar veranderde gelaatsuitdrukking. Nog geen oogenblik tevoren had zij zoo stra lend de wereld ingekeken, jong en mooi zooals ieder ander jong meisje. Nu was zij ernstig en nadenkend. Het ziet er niet naar uit. dat wij in Engeland erg rustig zullen kunnen leven, zoolang die bombardementen voortduren. Het kinkt misschien gek, maar voor een vrouw en een man, die van pian zijn him leven zelf in handen te nemen, bestaat die kans ook in Enge land. Zij schudde weifelend het hoofd. Ik weet niet, Robert. Ik geloof niet, dat ik zonder meer „ja" kan zeggen zoo lang ik in dezen oorlog nog iets kan doen voor ons gemeenschappelijk be lang. Maar je kunt je. d&ér toch ook nuttig maken! Juist nu zijn er veel ar beidskrachten noodig, argumenteerde ik Ik ben op het oogenblik bezig aan een methode om afval van aloës productief te maken. Jij zou ook kunnen werken lu een hospitaal of in een munitiefa briek, wat je zelf wilt. Als we dan maar niet alty'd ver van elkaar behoeven te zijn en elkaar af en toe kunnen zien Zij keek over het meer. Haar bruine jogen verrieden, dat zij opgewonden was. Dat is allemaal goed en wel. Robert, tenminste voor jou. Want jy bent een eerste klas scheikundige, jij kunt iets belangrijks tot stand brengen door je onderzoekingen voor de oorlogs productie. Er zyn nog duizenden andere vrouwen, d:e ook munitie kunnen ma ken. Maar er is niemand, die mijn plaats kan innemen. Als ik weg zou gaan, zou er een leemte ontstaan. (Wordt vervolgd) En'gelsche publiek, dat tijdens den oor log mede door het' toedoen van de auto riteiten een periode van muzikale be wustwording heeft doorgemaakt, het i orkest heeft begroet. Deze geestdrift was mede het gevolg van de telkens weer tot uiting komende belangstelling voor Ne derland, dat door zijn gedragingen tij dens de bezetting en door zijn optreden als bondgenoot buiten de 'grenzen van het benarde vaderland, van Engeland het grootste respect heeft afgedwongen. .Arnhem" droeg er nog het zijne toe bij de verbondenheid tusschen de twee lan den te vergrooten. De ontvangst, 'welke het orkest toen bereid werd wij herinneren aan de spontane speeches van de ministers Morrison en Bevin in het Stoll Theatre te Londen was mede een demonstratie van de enorme „goodwill", die ons land in Engeland bij het groote publiek bezit. Men zag in ons orkest met zyn geheel eigen, machtig geluid, ook een symbool v£n Nederlands herstel. Want dit was het motief van de beide ministerieele redevoeringen: „Hoe is het mogelijk, dat Nederland een jaar na de bevrijding met zulk een prachtig orkest voor den dag komt?" Ditmaal kan men eigenlijk pas van een echte tournee spreken, want in het verleden gold het bezoek bijna uitslui tend Londen. Leicester was de eenige stad in de provincie; die een jaar gele den, de primeur kreeg. Thans heeft het orkest een volledige „Ronde van Enge land" achter den rug. De voornaamste steden inclusief Edinburgh, werden aan gedaan. Het orkest, dat op het gebied van rei zen en trekken wel een en ander gewend is, heeft thans een ware „ijsproef" moe ten doorstaan. Bibberend en verkleumd kwam men vaak na urenlang oponthoud uit de onverwarmde treinen om daarna in koude zalen voor een huiverend pu bliek op te treden. Aan de kwaliteit van de muziek heeft dit ecliter niets afgedaan. De Concertgebouw-geest liet zich niet verslaan. De toehoorders vergaten alle ellende en hun opgetogenheid was nauwelijks tot bedaren te bren gen. Debussy maakte vooral een grooten indruk op hen. Ook Tsjai- kowsky en Wagner werden hoogelijk gewaardeerd. Elk programma bevatte een stuk van een Nederlandschen componist. Vooral de derde sympho nic van Orthel verwierf groote bijval. Het was jammer, dat de BBC-uitzen- ding van de zevende symphonie van Bruckner, een werk dat hier vrij onbe kend is, moest komen te vervallen we gens de voorloopige opheffing van liet derde programma wegens stroombespa- nng. Hopelijk wordt het concert, dat op platen opgenomen werd, later uitge zonden. Voor slechts weinig Engelschen is het Concertgebouw-Orkest nu nog een ab stract begrip. Gehoopt mag worden, dat het London Philharmonic Orchestra, in de wande ling de „London Phil" geheeten, dat ook ditmaal de tournee tot in de puntjes verzorgd heeft, in de gelegenheid zal zijn de uitnoodiging voor een tegenbezoek aan ons land te aanvaarden Tot dusver waren er financieele bezwaren, die tot uitstel leidden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2