Doormans offer was niet te hoog! „Kracht, nationaal bewustzijn, onverzetteli j kheid" WEERBERICHT Verdere bespreking Indisch beleid Bewogen debat in K. N. I. P. Bevin over Duitschland Met een enkel woord 85ste Jaargang VRIJDAG 28 FEBRUARI 1947 No. 26020 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents pe* week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 67055 Het schenke ons: In Den Helder werd gisteren den slag op de Java-zee herdacht door het leggen van kransen bij het monument „Voor hen die vielen". Kolonel Reinierse, commandant van Den Helder, legt een krans aan den voet van jhet monument. Foto ANP.-De Grt.) Luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich hield gisteravond een radio-toespraak over „Wat heeft de slag in de Javazee ons op het oogenblik te zeggen?" Daarin zeide hij o.a.: „Er zijn men- schen, die in hun teleurstelling de ver zuchting slaken: „Waarvoor zijn Doorman en de zijnen gesneuveld? Als wij zien, wat wü nóg na die zoogenaamde overwinning moe ten doorstaan, zijn dan de gebrachte offers niet te hoog geweest? Neen de offers zijn n i e t te hoog ge weest. Doorman en de zijnen hebben niet voor niets hun leven gegeven. Zij hebben het bewijs geleverd van een hoogen moreelen Nederlandschen moed. die hen bezielde, toen zij streden voor Koningin en Vaderland, voor Indië, het Koninkrijk, ten bate van de geallieerde oorlogvoering en in het belang van alle Nederlandsche onderdanen, zoo hier als overzee. Bij hen geen aarzeling, toen het de hoogste belangen van den staat gold, bij hen slechts één gedachte, n.l. waar te maken hetgeen zoo mooi beschreven staat in het adelborstenlied: Wordt nog eens in later dagen Neerlands vlag ten strijd ontplooid, Stervend zullen wij haar schragen, Maat die vlag verlaten, nooit! Dkt hebben Doorman en zijn mannen gedaan. Eendrachtig in vol, nationaal bewustzijn, in him trots Nederlander te zijn, bleven zij bij die Nederlandsche vlag en gingen met haar ten onder. Aan de waarde daarvan mag en kan nie mand twijfelen. Dat feit moge een lichtend voorbeeld zijn voor ons allen, Nederlanders, op onzen zwaren weg naar het herstel. Een volk, dat werkzaam, eendrachtig en welbewust met dat voorbeeld voor oogen, dat feit herdenkend, moedig voorwaarts gaat, zal alle moeilijkheden en tegenslagen overwinnen en zal eens weer de roemrijke plaats hernemen, welke de historie het gaf. Dat v/ij kracht, nationaal bewustzijn en onverzettelijkheid mogen putten uit dat voorbeeld door Doorman en zijn man nen gegeven, dat is het doel van deze herdenking en dat geeft aan deze her denking tevens haar onschatbare mo- reele en nationale waarde." Op het Havenplein te Den Helder heeft gistermiddag ter herdenking van den slag op de Javazee een kransleg- ging plaats gevonden voor het monu ment „Voor hen die vielen". Na de vlaggenparade wapperde van alle marineschepen -diensten en -in stellingen en ook van den mast voor het monument de driekleur halfstok. Vóór de kranslegging, waarbij een klein aantal militaire en burgerlijke autoriteiten aanwezig was, hield de com mandant der marine te Willemsoord, kapt. ter zee I. W. Reinierse. een korte herdenkingsrede, waarin hij de voorge schiedenis. het verloop en de gevolgen van den slag op de Javazee schetste. Kapt. Reinierse legde daarop namens de Koninklijke Marine een krans aan den voet van het monument. Vervolgens werden kransen gelegd door vertegen woordigers van het Nationaal Jongeren DE KOMENDE VERKIEZINGEN IN JAPAN. Met ingang van 1 Maart zal de Ja- pansche radio wekelijksche uitzendin gen verzorgen met het doel het publiek op zijn plicht bij de komende verkiezin gen te wijzen. De uitzendingen zullen geschieden door in overleg met de Amerikaansche autoriteiten aan te wij zen personen. Vele vrouwen stellen zich candidaat. OPNIEUW DALING VAN TEMPERATUUR. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk op vele plaatsen sneeuw, later brekende en afnemen de bewolking, doch nog enkele plaatselijke sneeuwbuien. Tijdelijk krachtigen, later geleidelijk afne- menden wind. hoofdzakelijk tusschen Noord-Oost en Noord-West. Opnieuw daling van temperatuur. 1 MAART. Zon op: 7.28 uur: onder: 18.18 uur Maan op: 11.16 uur; onder: 3.39 (7 Maart V.M.)n Hoogwater te Katwllk-aan-Zee om 9 54 en 22.32 uur (Doodtij). Laagste temperatuur: —1/2 gr. C. Verbond en de Vereeniging „Onze Vloot" en door burgemeester G. Rit meester namens het gemeentebestuur van Den Helder. Kapt. Reinierse liet één minuut stilte in acht nemen, waarna de vlag werd geheschen, onmiddellijk gevolgd door het sein om alle vlaggen weer van top te laten wapperen. O Ook in Den Haag' is de slag op de Javazee plechtig herdacht en wel tijdens een samenkomst in de Oosterkerk. De chef van den Marinestaf schout bij-nacht jhr. E, J. van Hol the, hield een toespraak, waarin hij de woorden van Doorman: ,,Ik val aan, volg mij!" aanhaalde, opdat ieder Nederlander, wanneer het hoogste wordt gevraagd, diens voorbeeld moge volgen. De vice-voorzitter van het Nationaal Jongeren Verbond, Me heer K. Rijsdorp en de hoofdvlootpredikant os. J. H. Sil- levis Smit voerden eveneens het woord. Voedsel voor Duitschland. Herbert Hoover, die onlangs van een economische missie uit Duitschland in Amerika is teruggekeerd, heeft presi dent Truman voorgesteld voedsel tot een bedrag van 475.500.000 dollar ter be schikking van de Duitsche burgers te stellen gedurende den tijd tot 1 Juli '48. Dit zou een noodzakelijke bijdrage vor men tot vrede en veiligheid in West- Europa. Het geld zou moeten worden terugbetaald uit den toekomstigen Duit- schen export, voordat eenigerlei betalin gen uit anderen hoofde aoor Duitsch land zouden worden verricht, zooals b.v. herstelbetalingen. Het door Engeland en Amerika geza menlijk aan Duitschland ten koste te leggen bedrag, buiten de thans voorge stelde regeling om. wordt door Hoover voor de eerste zes maanden van 1947 op 384 mjllioen dollar en voor de daarop volgende twaalf maande.i op 567 mil- lioen dollar geschat. Van deze bedra gen betaalt ieder de helft. Hoover verklaarde, dat de groote massa van het Duitsche volk wat voed sel. warmte en beschutting betreft „te ruggezakt is tot het laagste peil sedert honderd jaar Westersche beschaving". Tot de door Hoover in Duitschland t.e importeeren goederen behooren behalve voedsel ook meststoffen en petroleum- producten. Hoover sprak de suggesties tegen als zou door de Engelsch-Ameri- kaansche pogingen om West-Duitsch- land in zijn eigen behoefte te laten voor zien een dreiging van hernieuwd Duitsch imperalisme ontstaan. „Er is in het Duitsche volk thans geen imperia lisme meer over." Hoover verwacht binnen een week een rapport over den toestand in Oostenrijk voor te kunnen leggen en zal later een algemeene samenvatting van zijn bevin dingen t^n aanzien van den Europee- schen economischen toestand bij het Witte Huis indienen Het Oostenrijksche voedselprobleem is geen groote kwestie, daar er slechts ongeveer 71,£ millioen in_ woners zijn, aldus Hoover. Bevin hoopt op onderteekening Tijdens zijn gisteren gehouden rede in het Engelsche Lagerhuis verklaarde Bevin het volgende over Indonesië „Ik betreur het, dat de overeenkomst tusschen Indonesië en Nederland, die in October j.l. werd geparafeerd, niet is onderteekend. De voedsel- en grondstof- fenpositie is zoodanig, dat talrijke men- schen, die op het oogenblik in nood verkeeren, er mee geholpen zouden zijn, indien slechts deze overeenkomst kon worden onderteekend en in practijk ge bracht en indien Indonesië voort kon gaan met den vrijen toevoer van han delsartikelen uit dit zeer waardevolle ge bied naar de wereldmarkt. Daarom hoop ik van harte, zonder te wagen mii met de rechten van anderen in te laten, dat deze overeenkomst, die zulk een zegen rijke'uitwerking op zoo vele millioenen niet alleen in het Oosten, maar ook in het Westen, zal hebben, spoedig gesloten zal worden Sprekerslijst thans afgewerkt Soekarno en Hatta dreigden af te treden Na langdurige, zeer heftige en zeer bewogen debatten over de wettigheid van decreet no 6 betreffende de uit breiding van het K.N.I.P., heeft de vice- president, drs. Mohammad Hatta, in een hartstochtelijke rede om. gezegd; „Indien het decreet door het K NIP. wordt verworpen en er dus een conflict tusschen den president en het K.NJP. ontstaat, doen zich slechts twee moge lijkheden voor: ofwel de president gaat over tot ontbinding van het K.NI.P-, ófwel de president en de vice-president treden af." Hatta voegde hier nog aan toe dat de president niet bereid was concessies te doen. Soekarno, en Hatta hadden, aldus spreker, hun houding reeds be paald. Bij verwerping van het decreet zouden zij n.l- aftreden, omdat dat door hen zou worden beschouwd als een be wijs, dat het KN I.P. geen vertrouwen meer in hen stelt. Op dit critieke mo- Naar aanleiding van aanspraken van Frankrijk. Polen, Tsjecho-Slowakije, België, Nederland en Luxemburg op Duitsch gebied verklaarde Bevin in het Britsche Lagerhuis, dat Engeland in zijn zone reeds aan zooveel verplaatsing van bevolking is onderhevig geweest, dat het een dergelijke taak niet verder zou kunnen verrichten, indien tot over dracht van gebied besloten wordt. „En indien overdracht impliceert, dat activa uit orize zone verdwijnen, moeten er financieele voorzieningen getroffen worden. De overdracht kan niet tegen wil en dank geschieden", zeide Bevin. Bevin deelde mee. dat volgens de ineening van de dominions de macht, die bij de overeenkomst te Potsdam aan de ministers is gegeven, verkeerd wordt geïnterpreteerd en dat men thans een interpretatie wil geven, die de do minions geheel van beraadslaging in deze aangelegenheden zou uitsluiten. Daarom acht Bevin het de plicht van de ministers van Buitenlandsche Zaken om de kwestie van raadpleging te be spreken, opdat ieder, die tegen Duitsch land en Japan tegenstand heeft gebo den. in de toekomst tevreden is- Bevin liet de mogelijkheden van fe deratie, decentralisatie en centralisatie de revue passeeren en betwijfelde zeer, of een uiterst gecentraliseerd Duitsch land beter bestuurd zou kunnen worden en minder gevaarlijk zou zijn. Engeland is er trotsch op, aldus Bevin, dat het een centralisatie tracht te voorkomen. Naar aanleiding van de herstelbeta lingen zette Bevin uiteen, hoe de fusie van de Engelsche en Amerikaansche zone van Duitschland in de hand ge werkt is door de overweging, dat Enge land anders genoodzaakt "was geweest dollars in rekening te brengen voor hetgeen uit de Engelsche zone geëxpor teerd werd, daar het anders bij den voedselruil met de andere zone in dol lars had moeten betalen Fransche crisis voorkomen Gisteren werd in de Fransche natio nale vergadering een voorstel tot af schaffing van verplichte regeerings- goedkeuring voor oprichting van nieuwe uitgeversfirma's in Frankrijk verwor pen. Na de stemming «gaven de radicalen in de wandelgangen uiting aan hun groote ontevredenheid Volgens een woordvoerder der radicalen wilde min stens 85 der radicalen uit de regee ring treden. Toen Herriot, voorzitter van de nationale vergadering, had ver klaard, dat het debat over de buiten landsche aangelegenheden tot heden zou worden uitgesteld en op het punt stond de vergadering te verdagen, be trad Paul Ramadier, de socialistische eerste minister, plotseling het spreek gestoelte en verklaarde, dat zijn regee ring onmiddellijk het gedeelte der voor stellen, dat over het vergunning verlee- nen aan nieuwe uitgevers handelt, op nieuw in stemming wilde brengen. Hij wees er op, dat de persvrijheid hier ook mee gemoeid was. De verkorte voorstel len werden daarop met algemeene stem men aangenomen. Enkele andere beper kingen zooals de papierrai tsoeneering, blijven bestaan- Volgens politieke waarnemers bedoel de Ramadier met deze interventie ter elfder ure een uittreden van de 5 radi cale leden van zijn coalitiekabinet te voorkomen. Verder zeide Bevin, dat hy met de ministers van Buitenlandsche Zaken van de V.S., Frankrijk en de Sovjet- Unie op de conferentie te Moskou be sprekingen zal voeren over een vier- mogendhedenverdrag ter voorkoming van elite nieuwe agressie in Europa- Hij betwijfelt, of Duitschland, zelfs na de nederlagen in twee groote oor lógen, de werkelijke beteekenis van het gebeurde en de domheid inziet om oorlog te gebruiken als politiek ob ject. Slechts een viermogendhedenpaët zal het volgens Bevin mogelijk maken Duitschland onder den duim te hou den en het op te voeden langs de wegen, die tot democratie leiden. Aan de anderen kant meent de mi nister. dat Engeland het niet kan toe laten, dat 36 millioen menscben in centraal Europa in zeer moeilijke om standigheden leven. De Britsche regee ring wenscht slechts dit: Duitschland een behoorlijken levensstandaard te verschaffen en er voor te waken, dat Duitschland de veiligheid van Europa in gevaar zal brengen. Ten slotte sprak Bevin over de ver houding van Engeland tot de Sovjet- Unie. Hij bracht in herinnering, dat Stalin gewezen heeft op de wensche- iykheid het Britsch-Russische verdrag meer in overeenstemming met den hui- digen toestand te wijzigen, indien dat verdrag zou worden herzien. „Stalin heeft nu medegedeeld, welke' gedeelten hij verouderd acht; wij zullen binnenkort, de Sovjet-Russische regee ring Voorstellen doen. Ik ben zeer ver heugd, dat de wensch te kennen gege ven is om het bondgenootschap te ver lengen op basis van nauwere en meer vriendschappelijke betrekkingen tus schen onze landen", aldus Bevin. De betrekkingen met de V.S. waren zoo hartelijk mogelijk en de Britsche regeering zou niet dulden, dat er *n wig tusschen Engeland en de Vereenigde Staten werd gedreven, voegde Bevin hieraan toe. ment werd door tien leden van het K.NI.P. (allen uit Masjoemi en P.N-I.) een motie ingediend, waarin werd voor gesteld. om het decreet te verheffen tot wet en om een grooter aantal leden van de Masjoemi en de PUI. in het oude K.N.I.P te benoemen. Waarbij dan nog in het nieuwe K.NI.P. het aantal le den, zooals wordt voorgesteld in decreet lio- 6 zal benoemd worden. Hierna werd de zitting geschorst. Tijdens de schorsing heeft Hatta nog maals verzekerd, dat hij tot geen concessies bereid was. Na de herope ning van de zitting verklaarde het werkcomité, dat het zijn initiatief voorstel om decreet No. 6 onwettig te verklaren, had ingetrokken. Morgen zal dus het K.N.I.P- in zijn nieuwe samenstelling (vermeerderd met de 232 krachtens decreet no. 6 benoem de nieuwe leden) bijeenkomen. De Albaneesche kwestie De Veiligheidsraad kwam gister avond opnieuw bijeen ter verdere be handeling van de kwestie der mijner, in het Kanaal van Korfoe. De Australi sche afgevaardigde, Hasluck. herhaalde in den loop der besprekingen zijn voor stel voor benoeming van een subcom missie van onderzoek, welke tegen 10 Maart aanstaande rapport zou moeten uitbrengen. Na disputen over de vraag, of de benoeming van een dergelijke commissie een kwestie van louter pro cedure was, hetgeen door Gromylco werd ontkend, werd het Australische voorstel aanvaard met acht stemmen voor, ter wijl de Sovjet-Unie, Polen en Syria zich van stemming onthielden. Na vele voorstellen en tegenvoorstel len werden Australië, Colombia en Po len tot leden van de subcommissie be noemd. (Van onzen parlementairen redacteur) Was de publieke belangstelling iets verminderd, van Regeeringszijde wa ren gisteren in de Eerste Kamer naast minister Jonkman en den minister president ook de ministers van Buit. Zaken en Financiën aanwezig. Een bewijs hoe snel het kabinet op de ver langens der volksvertegenwoordiging, ook van den senaat, reageert. Hunne excellenties kregen terstond een feilen aanval te hooren van den heer Reyers (C.H.), die het omvattende betoog van zijn fractiegenoot Pollema van den vorigen dag aanvulde met cri- tiek op de toestanden in Indië. En aan het slot van den dag kwam nóg een C.H.-spreker, prof. De Zwaan, op de katheder. Alle goede dingen in drieën! En: lest best. Want géén der orato rische kampioenen, die hier in het krijt der Indische politiek traden, zal zich achtergesteld voelen, als de palm naar den heer De Zwaan gaat om de won derlijke helderheid en het gemak van zijn betoog, zijn diepte en kernachtig heid. Van de Partij van de Vrijheid voerde na den heer Stikker thans nog prof. Molenaar het woord, hoofdzakelijk om zijn nota bij het Voorl. Verslag toe te lichten. Tegenover de macht der oppositie stak de verdediging namens de regee- ringspartijën wel wat poover af- De heer Stufkens (Arbeid) trachtte tenminste eenige bezwaren der tegenstanders te ontzenuwen; doch overigens bepaalde hij zich, evenals de heer Kerstens Woensdag, tot het herhalen van de oude geluiden als b.v. over het ontwaken van Azië De heer Koejemans (C.PN.) schaarde zich aan de zijde der regeering. En als men hem zoo laatdunkend over de op positie hoort spreken, vraagt men zich af. hoe dat wel zal klinken als hij ooit werkelijk tot de regeering zou behooren. De heer Reyers (C.H.) schetste den mist van v. Mook en den sprong in het duister van minister Jonkman, waarin de CU. hem niet willen volgen. Spr. eischt overlegging van alle gegevens: zoowel de adviezen van v. Mook als de notulen en de correspondentie tusschen C.-G- en Regeering. Hij vreest een po ging om aan de uitspraak der Tweede Kamer te ontkomen met slimheden; dat is Machiavellisme (Voorzitter Anema grijpt in). Het bescheiden zwijgen der K.VP. hierbij is bedenkelijk, aldus spr. Hij wil weten, of de minister zich zal houden aan de motie-Rommev.d. Goes- De heer Reyers komt dan op de mis standen in Indië en vraagt een justi tioneel onderzoek naar de gedragingen van den Directeur van Econ, Zaken te Batavia, Ook desavoueert hij een in- heemsch medewerker aan het regee- ringsblad .,De Opdracht", alles onder in terrupties van de heeren Kerstens en Koejemans. Ten slotte pleit hij voor de Ambonneezen. De heer Stufkens (Arbeid) constateert veel goede bedoelingen bij de oppositie, maar ziet geen goede oplossing van die zijde. In de staatkundige discussie ver wijt hij den heer Gerretson een patho- logischen drang in het speuren naar landverraad. Tegenover den heer Polle ma houdt spr- staande, dat niet de Kroon maar de emancipatie van het Oosten de kern van het probleem is. Hij bestrijdt het legalisme en de gezagsaf- goderij der tegenstanders, en betoogt uitvoerig aan de hand van den Bijbel, dat het gezag slechts in gebrokenheid Gistermorgen vertrok uit Rotterdam de tinbaggermolen „Kalmoa", be- stemfdi voor Billiton. Dit gevaarte werd gebouwd in opdracht van de N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouw- Mij. .Biliton" bij Smits Scheepswer ven te Kinderdijk, en wordt door de zeesleepbooteh „Ganges" en „Schel de" naar den Oost gesleept. De „Kalmoa" passeert de hefbrug over de Maas te Rotterdam. (Foto ANP.-v. R.) BINNENLAND. Het Amerikaansche bureau voor de liquidatie van oorlogsmateriaal heeft medegedeeld, dat de Nederlanders tot dusver in totaal 16 millioen dollar be steed hebben aan overtollige Amerikaan sche oorlogsvoorraden, welke allen een belangrllke rol ln het economisch her stel 1^ Nederland gespeeld hebben. Morgen vertrekt het K.L.M.-toestel PH—TCE „Edam" voor het uitvoeren van de vllfde bijzondere vlucht Amster damTunisKanoLeopoldvllleJohan nesburg v.v. Majoor H Creutzberg en Luitenant ter zee tweede klasse E. E. van der Star. adjudanten van dr. Van Mook, zullen hun ambt neerleggen. De reden van hun aftreden ls gelegen ln het feit. dat de dlenstperiode, waarvoor zll hun ambt aanvaardden, ls verstreken. Tot opvol gers zijn benoemd majoor E. Steenhou wer en luitenant ter zee derde klasse Sutorlus. Toen een deel van de mergelgroeve te Rooth-Margraten Instortte ls de 34-J F. vaD Proemeien door afvallend ge steente gedood. De 21-J. J Essers werd met een bekkenbreuk naar bet zieken huis te Maastricht overgebracht De eer ste ,was juist een week getrouwd, het geen dit ongeval des te tragischer maakt. Gisteravond te ongeveer 6 uur ls het ss „Sloterdijk" ln Hoek van Hol land blnnengeloopen. Te kwart voor acht meerde het schip aan de Lloydkade te Rotterdam. B. en W. van Kerk rade hebben aan den minister van verkeer een uitvoerige nota gericht, waarin zll met nadruk wijzen op den zeer ernstig geïsoleerden toestand, waarin deze gemeente van rond 40.000 zielen zich bevindt, verstoken als zij ls van een directe aansluiting op het spoorwegnet. BUITENLAND. Een woordvoerder van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft bevestigd, dat graaf Sforza. de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, een officieel bezoek aan Londen zal brengen.nadat Bevin uit Moskou zal Ti dens het verrichten van rangeer- t~niIr£«irpprd werk op het terrein van de Oranje-Nas- zm teruggekeerd saumiln 1 te Heerlen is de voorman- rangeerder Hobus, ln dienst van de Ned. Spoorwegen te Heerlen, door een kolen wagen overreden. Het slachtoffer was 53 Jaar en gehuwd. Behoudens enkele kleine wijzigin gen ls het nieuwe Oostenrijksche volks lied. gecomponeerd door de dichteres Preradovic, door de Oostenrijksche re geering goedgekeurd. Het Grleksche motorschip Elenl van 149 ton ls ter hoogte van Arathos op een mlln geloopen en gezonken. Omtrent het lot van veertien passagiers en 5 leden der bemanning ls nog niets vernomen. Met Ingang van 1 Maart wordt een Noorsch-Britsche overeenkomst van kracht voor een wederzljdsche afsohaf- flng van visa. De Zwltsersche radio-omroep meldt, dat de Zwltsersche regeering een ver- keerstunnel zal laten aanleggen door den grooten St Bernhard die Zwitserland met Italië zal verbinden. Te Warschau ls officieel bekend gemaakt, dat drie personen, die de vorige maand ter dood veroordeeld waren ln de geruchtmakende „splonnagezaak, waarbij een ambassadeur was betrokken" te rechtgesteld zlln. r Naar nader bekend wordt ls kapi tein Soames, die met zijn echtgenoote (Mary Churchill) op huwelijksreis in Zwitserland vertoeft, wegens maagstoor nissen in observatie genomen. HU be hoeft echter niet het bed te houden. Het Britsche nationale mlinwer- kersverbond heeft den minister-presi dent. Attlee. er van ln kennis gesteld dat het voornemens ls een speciale or ganisatie op te richten om te helpen een productie van 200.000.000 ton steenkool per Jaar te bereiken, zooals de regeering zich tot doel heeft gesteld. tot'ons komt. Het gezag is maar rela tief en onderworpen aan de tijdelijkheid van alle aardsche dingen. Het gezag, dat Nederland in Indië uitoefent, ls niet meer innerlijk gefundeerd. Spr. is de' Regeerinê dankbaar „dat zij de bruta liteit heeft gehad 'om haar gang te gaan zonder zich af te vragen, of iets wel in overeenstemming is met de ge vestigde rechtsorde". Het vertrouwen, dat wij in de C.-G. hebben gesteld, is ten volle in vervulling gegaan- Het ware niet mogelijk geweest bij een andere sa menstelling van de Comm.-Gen. tot een overwinning van de vertrouwenscrisis te komen. De vaagheden in het accoord verdedigt spr. met een beroep op het dy namisch karakter daarvan. Hij ziet ook hier gevaar voor een doctrinair zweren bij het woord, en voor een miskennpn van de bedoeling. De Regeeringsverkla- rlng en de motie-Rommev.d. Goes la ten de mogelijkheid van verder onder handelen met zooveel woorden open- Wij aanvaarden geen andere oplossing dan die door overtuiging. De Staten-Gene- raal moeten zich beperkingen, reserves in hun bevoegdheden opleggen. Spr. stelt eischen aan hen, die naar Indië zullen gaan. om daar de nieuwe orde te brengen. Spr. besluit met te verklaren, dat dit alles geen verwerpen ls van on ze nationale taak. De heer Koejemans spreekt van een lastercampagne der laatste maanden; dat hebben wij hier vanmorgen ook ver nomen (adres: den heer Reyers!) Als spr. verder de oppositie te lijf gaat en over den .heer Weiter begint, is deze juist van de gereserveerde tribune ver dwenen. De heer Koejemans heeft met veel instemming de rede van den heer Kerstens aangehoord- Bestrijdt echter de heeren Romme en Kortenhorst. De bevindingen van den heer Stikker zeg gen niets omtrent den toestand in het binnenland der repoeblik. Voorts wijst spr. op de onrust hier te lande, welke blijkt uit de moties van N.V.V.. E.V.C Arbeiden C.P.N. De heer Molenaar (Vrijheid) gaat nog eens de geschiedenis na van de bespre kingen met de repoeblik en constateert, dat de Regeering óf zich vergaapt aan den schijn, óf zich vergist in het spel der Indon- leiders óf zich vergiste in de kracht van de Comm.-Gen. Het resul taat is. dat Linggadjati I door ons is verworpen, en Linggadjati II door de repoeblik. Spr. wijt dit o.m. aan het feit, dat de instructie aan de C.-G. geen ma- terieelen inhoud had- Ook de voorlich ting heeft nooit gedeugd. Toch is deze essentieel voor de democratie. Spr. ver duidelijkt eenige punten van zijn nota en besluit met van de Regeering de toe zegging te vragen, dat zij een kleine commissie zal instellen ter bestudeering van de staatkundige figuur. Het is pri mair en indiscutabel. dat ook onder de nieuwe verhoudingen er een verantwoor delijkheid voor Nederland in Indië zal blijven. Ook vraagt spr. aan de Regee ring om in overweging te houden, de hervorming van het Koninkrijk te doen geschieden binnen art. i- van de Grond wet. De heer De Zwaan (C-H.) laakt het, dat Suriname en de Antillen zonder eenlg overleg in de Unie zijn geprojec teerd. De Rijksconferentie is daar voor beraad en besluit omtrent de komende hervormingen. Spr. wijst op het burger schap der Fransche Antillenbewoners en constateert, dat ook wü in onze over- zeesche gebiedsdeelen volken hebben, die een Nederlandsch burgerschap begeeren, als b.v. de Ambonneezen. De strategische positie van alle deelen van ons Ko- ninkryk in Europa, Azië en Amerika staat geen enkel zwak punt in het Rük toe. De veiligheid der wereld hangt daar mede van af. Men verdiepe zich niet al te veel in Indonesische gevoelig heden- Linggadjati beteekent onder gang: bü iedere spanning in een der deelen zou de Unie-creatie uiteenspat ten. Eén zün wy een waardevol element in de wereld; gescheiden echter niet. Vooral de ipinister-president zal zich nu moeten doen gelden. De eenheid van het land moet achter dit groote en hache lijke werk der Rykshervorming staan. Het ontbreekt niet aan waardeering voor de motieven van de Regeering; ook de on dubbelzinnige en klare afwijzing van be voogding. koloniale overheersching en ras-discriminatie is overtuigend; maar zou nog overtuigender zün van een na tionale regeering; want dit zün alle echt-Nederlandsche eigenschappen. Als Christen heeft spr. echter principieele bezwaren tegen den weg, door de C.-G- ingeslagen- Revolutie is niet een soort natuurverschünsel. gelyk enkele spre kers hier hebben verkondigd. Doch werk van menschen. die zich de macht usur- peeren. Werkeiyke vryheid beteekent gebondenheid ln geweten, gebondenheid in eerbied. Langs den weg der Regee- ringspolitiek brengt men nooit de Vry heid met een hoofdletter. Ik geloof niet dat Linggadjati thans reeds in een mu seum voor verongelukte vliegtuigen be hoeft te worden bügezet. Maar het is een overgang naar een meer houdbare constructie. De Ryksconferentie moet het organisch principe verwezeniyken; d.i- de Indonesische nationaliteiten eer biedigen en haar ruim baan te geven. De macht daartoe is ruimschoots aanwezig. Wie die nationaliteiten negeert, miskent de krachten die de historie vormen. Minister Jonkman verzoekt den prae- ses, zün beantwoording der tien sprekers vandaag te mogen geven. GRENSCOMMISSIE IN TRIEST. Vertegenwoordigers van Engeland, de Sovjet-Unie, Amerika, Frankrijk, Italië en Joego-Slavië zün te Triëst büeen om een tusschentydsche grenscommissie te vormen, die besprekingen zal voeren over een tijdeiyke afbakening van de nieuwe grenzen tusschen Joego-Slavië en Italië en tusschen deze beide landen en het vrüe gebied van Triëst. Volgens het vredesverdrag met Italië zal de definitieve grens worden getrok ken dooi- een Italiaansch—Joego-Sla- vische commissie, dit mee haar werk zal beginnen zoodra het vredesverdrag van kracht wordt. De tusschentydsche commissie zal in tusschen de hergroe peering van de Britsche, Amerikaansche en Joego-Slarische troepen in Juliscii Venetië regelen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1