Manifestatie te Brussel WEERBERICHT Einde conflict in groentehandel Nieuwe regeling met maximum-veiling prijzen De nieuwe bonnen Steeds meer kapers op de kust in ïndië Met een enkel woord 85ste Jaargang DONDERDAG 27 FEBRUARI 1947 No. 26019 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 330 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Admiraal Doorman ter eere Vandaag neigt het rood, wit en blauw halfstok ter eerbiedige en dankbare nagedachtenis aan Ad miraal Doorman, die op 27 Februari 1942 in de Java-zee als commandant van een gemengd Nederlandsch-Britsch -Amerikaansch-Australisch eskader te gen een overmachtigen Japanschen vij and den aanval opende met de histori sche woorden: „Ik val aan. Volg mij" en met vele zJjner krijgsmakkers ten onder ging. Bezield met denzelfden geest als de roemruchte naamgever van zijn vlag- geschip. Hr. Ms. kruiser „De Ruyter", die evenmin schroomde zijn leven op het spel te zetten, daar waar de Hoogmo gende Heeren Staten hun vlag durfden te wagen, trok hij den vijand tegemoet met de bedoeling de dreigende invasie van Java te verhinderen en de onder weg zijnde Japansche transportvloot zware schade toe te brengen. Helaas, de strijd was tè ongelijk. Afgezien van de numerieke minderheid en den achter stand in. vooral zware, bewapening, moest het Geallieerde eskader het stel len zonder den onontbeerlijken steun van een voldoend aantal verkennings vliegtuigen, welke de Jap juist in over vloed bezat, waardoor elke manoeuvre der onzen onmiddellijk ter kennis van den vijandelijken vlootvoogd werd ge bracht. terwijl liet Geallieerde Opper commando omtrent 'svijands bewegin gen volkomen in het duister tastte. Tot overmaat van ramp maakte de maan- heldere tropenhemel het onmogelijk zich des nachts aan de vijandelijke waarne mingen te onttrekken, waadoor de Nip voortdurend op de hoogte bleef van de positie der Geallieerde schepen en hen met bombardementsvliegtuigen van groote hoogte en buiten het bereik van het afweergeschut bleef bestoken. Maar al slaagde Admiraal Doorman er ook niet in de invasie van Java te voorkomen, zijn offer was niet tever geefs. De strategische beteekenis van den slag in de Java-zee blijft ten eeuwi gen dage dat daardoor de Japansche opmarsch werd vertraagd en het Geal lieerde Oppercommando hiermede de ge legenheid verkreeg zijn verdediging van Australië. Ceylon en Britsch-Indië te versterken, hetgeen uiteindelijk van be- slissenden invloed op het krijgsverloop in het Verre Oosten is geweest- En daarom gaat vandaag, na het plechtig eerbetoon ter nagedachtenis van Admiraal Doorman en zijn helden, het rood. wit en blauwe dundoek weer fier omhoog naar het topje van den mast. Tot glorie van de Koninklijke Neder- landsche Marine, die in de Java-zee. nu vijf jaai geleden, haar eeuwenoude tra ditie en den Hollandschen naam hoog hield. Ter eere van den oud-Hollandschen geest, die trots een schijnbare nederlaag, zegevierde! Gistermorgen bracht Z.K.H. Prins Bern- hard een bezoek aan de school voor reserve officieren der infanterie. De Prins gorciS sergeant-majoor J. Steen tjes. den besten cursist, persoonlijk de officierskoppel om- (Foto ANP-de Hu.) Doodstraf tegen Tillessen geëischt. De aanklager in het proces, dat op het oogenblik in Konstanz in de Fran- sche zone van Duitschland tegen Tilles sen wordt gevoerd, heeft de doodstraf geëischt. Kapitein Heinrich Tillessen wordt beschuldigd van het vermoorden van dr. Mathias Erzberger in Augustus 1921. Hij heeft bekend, den moord te hebben gepleegd. Britsche Dakota vermist. Een Dakota van de RA.F.. die op weg was van Singapore naar Saigon, wordt vermist. Het vliegtuig, dat bet laatst buiten de Oostkust van Maiakka is gesignaleerd, heeft 6 passagiers en 4 personen bemanning aan boord. DEPRESSIE IN AANTOCHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog Oostelijken wind. Later veranderlijk. Toenemende be wolking met later nu en dan sneeuw of regen. In den nacht meest lichte vorst. Morgen overdag temperatuur om het vriespunt, maar op sommige plaatsen, vooral aan ,de kust. tijde lijk lichte dooi. 23 Februari. Zon op: 7.31 uur; onder: 18.16 uur. Maan op: 10.38 uur; onder: 2.18 uur (E. K.) Hoogwat-er te Katwijk-aan-Zee te 8.56 en 21.22 uur. Laagste 'temperatuur: 5 gr. C. De Prinsesjes Beatrix. Irene en Margriet bij de wieg van hun zusje Prinses Marijke. Een aardige opname door ZK H. Prins Bernhard. Met ingang van Vrijdag zal het conflict in den groentenhandel tot het verleden behooren- De handel zal hervat worden, en wel op basis van het drie-prijzenstelsel, dat inhoudt: Maximumprijzen voor de veiling, voor den grossier en voor den detailhandel. De verdeeling van den aanvoer zal op de veilingen geschieden, onder toezicht van commissies uit den groot- en kleinhandel. Verdeeling onder controle Na de interpellatie-v. de Heuvel in de Tweede Kamer .toonde de minister zich bereid tot overleg met de betrok ken groepen, onder voorwaarde, dat het advies tot stopzetting van in- en verkoop van groenten, vallende onder de bestaande prijsregeling, ingetrok ken zou worden. Hieraan werd ge volg gegeven, en zoo vond het overleg met den minister plaats, met het re sultaat, dat morgen, 23 Februari een nieuwe prijsregeling ingevoerd zal worden, waarbij tevens maximum-vei- lingprijzen zullen gelden. Deze regeling houdt een verplichte af name tegen maximum-veümgprljzen voor den handel in. Indien op een vei ling verschillende handelaren de aan maximumprijzen gebonden producten wenschen af te nemen tegen den daar voor vastgestelden maximum-veilings- prijs, zullen de onderhavige partijen aan de veiling moeten worden verdeeld, ter wijl dan eveneens een verdeeling in con- sumptiegebieden onvermijdelijk is. Voor de verdeeling aan de veilingen zal per veiling een commissie worden benoemd, bestaande uit een vertegen woordiger van de veiling, een groothan delaar alsmede een kleinhandelaar. De ze laatsten vanzelfsprekend slechts voor zoover op de betrokken veiling norma liter groot- resp- kleinhandelaren in kochten. De vertegenwoordiger van de veiling wordt door de veiling aangewezen, ter wijl de beide overige leden in onderling overleg tusschen de plaatselijke orga nisaties van groot- en kleinhandel wor den benoemd. De commissie moet bij de verdeling de volgende punten in acht nemen: A. Toegewezen wordt uitsluitend aan personen, die als groot- of klein handelaar zyn erkend en op de be treffende veiling als kooper bekend staan. B. Als basis voor de verdeeling geldt de destijds aan de veilingen beslaande puntenregeling, waarby echter tevens LEWIS WILLIAMS DOUGLAS AMERIKAANSCH AMBASSADEUR TE LONDEN. President Truman heeft Lewis Wil liams Douglas, adviseur van het depar tement van het militair bestuur in Duitschland, tot ambassadeur der V. S. in Groot-Brittannië benoemd. Deze benoeming is een volmaakte verrassing. Douglas is 52 jaar oud en geboortig uit Arizona. Tijdens den af- geloopen oorlog vervulde hij een lei dende functie in het beheer over de Amerikaansche scheepvaart. de aankoop gedurende het afgeloopcn seizoen, inclusief legerleveranties en levering aan instellingen in aanmer king moeten worden genomen. C. Het koppelen van producten of partyen, in welken vorm ook, is ten strengste verboden. Voor de verdeeling in de consumptie- gebieden wordt eveneens een plaatseiyke verdeelingsoommissie ingsteld. bestaan de uit een evenredig aantal groot- en kleinhandelaren, eveneens te benoemen door de plaatselijke organisaties- Deze commissie heeft tot taak toezicht te houden op de verdeeling van de pro ducten door den grossier, voor zoover deze voor zijn producten verschillende gegadigden heeft, tegen den vastgestel den maximum-grossiersprijs. In dit ge val dient de grossier n.l, deze produc ten onder zijn klanten (kleinhandela ren) te verdeelen in dezelfde verhouding als in het meest recente jaar. waarin door den kleinhandel vrij kon worden ingekocht. Zoodra koppelverkoop wordt geconstateerd, wordt de betrokken gros sier zonder meer van iedere toewyzing aan een veiling uitgesloten. Met deze regeling is een bevredi gend einde gekomen aan een onver- kwikkeiyken toestand, die drie we ken geduurd heeft. Reactie op Bevin's rede. DE PALESTIJNSCHE KWESTIE. In een verklaring van het Witte Huis worden de gevolgtrekkingen van het debat in het Britsche Lagerhuis, dat de Amerikaansche belangen bij de Pa- lestynsche kwestie en de vestiging van de Joden slechts op party-politiek be rusten „zeer ongelukkig en misleidend" genoemd. In de verklaring, die niet als van Truman afkomstig werd gege ven en waarin de naam van Bevinniet wordt genoemd, wordt de Amerikaan sche interesse in Palestina beschreven als „een diepe deelneming, welke door het geheele Amerikaansche volk zonder onderscheid van politieke richtingen wordt gedeeld". Alexander Cadogan, vertegenwoordi ger van Engeland in den Veiligheids raad. heeft met Trygve Lie. secretaris generaal der V. N.. een bespreking ge voerd over de 'wyze. waarop de Pa- lestynsche kwestie voor de V. N. moet worden gebracht. Naar verluidt wordt het houden van een byzondere alge- meene vergadering overwogen, doch noch Lie noch Cadogan wilden een verklaring afleggen. Natuuriyk wordt van Joodsche zyde scherp stelling genomen tegen Bevin's rede. De voormalige Japansche mandaateilanden. By monde van senator Warren Austin hebben de VB- thans te Lake Success aan den Veiligheidsraad verzocht zyn goedkeuring te hechten aan een be heersovereenkomst voor de 650 voorheen onder Japansch mandaat gestaan heb bende eilanden in den Stillen Oceaan. Volgens deze overeenkomst zouden de V. S. de bevoegdheid krygen deze eilan den. waartoe de Marianen. Carollnen en Marshall-eilanden behooren. over eenkomstig het handvest der V.N. als een „strategisch beheersgebied" te be sturen. Zooals bekend, gaat Sovjet-Rusland hiermede accoord. doch Gromyko heeft drie amendementen op de ontwerpover eenkomst ingediend. De Sovjet-Unie wenscht de- eilanden niet beschouwd te zien als een „integraal deel" van het grondgebied der V- S. en wenscht aan het voorgestelde zelfbestuur de woor den „of onafhankelyk" toe te voegen. Ten slotte wenscht zy den Veiligheids raad de bevoegdheid te geven om de be heersovereenkomst te veranderen in plaats van deze bevoegdheid aan den mandataris over te laten. De besprekingen over deze kwestie werden tot 7 Maart uitgesteld. AMERIKAANSCH OLIETANKSCHIP IN BRAND. Volgens te New-York ontvangen be richten staat het Amerikaansche olie tankschip „Royal Oak", groot 10.296 ton, in den Stillen Oceaan op 48 kilometer afstand van Talara (Peru) in brand. De bemanning van 40 personen heeft het schip, dat zich in zinkenden toe stand bevindt, tydig kunnen verlaten. Voor het tydvak 2 t/m 15 Maart 1847 geeft elk der volgende bonnen recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 703 (strook No. 2) 63—1 brood: 800 gram brood: 632 brood: 400 gram. brood; 631 boter: 250 gram boter; 632 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; 63—1 melk: 4 liter melk; 63—2, 633 melk: 7 liter melk; 631 vleesch: 100 gram vleesch; 63—2 vleesch: 400 gram vleesch; 63—1 algemeen: 250 gram kaas; 632 algemeen: 1 ei; 63—3 algemeen: 500 gram sinaasappe len (voorinlevering); 634 algemeen: 100 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid); 635 algemeen: 125 gram koffie; 636 algemeen: 50 gram thee: 63d reserve: 1600 gram brood; 63k reserve: 800 gram brood; BONKAARTEN KD. KE 703 (strook No. 2) 641 brood: 800 gram brood; 641 boter: 250 gram boter; 642 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; 642, 643 melk: 12 liter melk; 641, 642 vleesch: 100 gr. vleesch; 64—1 algemeen: 100 gram kaas; 642 algemeen: 1 ei; 64—3 algemeen: 1 kg. sinaasappelen (voor inlevering) 64r reserve: 800 gram brood; 64s reserve: 100 gram bloem of kin dermeel (niet uit ryst bereid); 64u reserve: 600 gram bloem of kin dermeel (niet uit ryst bereid): 64v reserve: plusminus 90 gr. Deen- sche toiletzeep (voorinlevering) BONKAARTEN MA. MB, MC, MD, ME, MF. MG. 703 (strook No. 2) 634 brood: 800 gram brood; 634 boter: 250 gram boter; 634 margarine: 250 gram margarine of 200 gram vet; 634 melk: 5 liter melk; 634 vleesch: 300 gram vleesch; 635 vleesch: 100 gram vleesch; 634 kaas: 200 gram kaas; 634 eieren: 5 eieren. Op 6 Maart zullen bonnen worden aangewezen voor cacao, suiker, versna peringen en tabak. De bonnen 63—3 en 64—3 algemeen voor sinaasappelen moeten uiteriyk op Woensdag 5 Maart a.s. by een handelaar in groenten en/of fruit worden ingele verd. Bon 64v reserve voor Deensche toi letzeep moet uiteriyk op 8 Maart a.s. by een detaillist in zeep worden inge leverd. Aflevering van de zeep zal zoo spoedig mogelyk plaats vinden- Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrydag 28 Februari a.s. worden ge bruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met Ingang van Maandag 3 Maart a.s. mag worden ge kocht. De niet-aangewezen bonnen van strook No. 1 kunnen worden vernietigd. Van oud-krijgsgevangenen Een groot aantal manifestanten, die voor een deel per extra-trein en per autobus naar Brussel waren gekomen, hebben in de straten der Belgische hoofdstad gedemonstreerd. Het waren oud-krijgsgevangenen en voormalige politieke gevangenen, die de regeering er van beschuldigden, dat zy verzuimd heeft hun den status te verleenen, waarop zy recht zeggen te hebben. Reeds spoedig werd het verkeer door den optocht geblokkeerd en de onge veer 50.000 personen, leden van het on langs gevormde „nationaal verbond der kry gsgevangenen" rukten snel op naar de z.g. neutrale zone. Vervolgens hebben ernstige ongere geldheden plaats ghad. In de Leuven- sche straat verbraken de manifestanten alle politiecordons en later bereikten zy de hekken van het parlementsge bouw. De politie wist een militaire auto, waarvan de demonstreerenden zich hadden meester gemaakt, weer in handen te krygen. De betoogers eischten erkenning van den status van krygsgevangenen. Hier door zouden zy in aanmerking komen voor het verkrygen van betrekkingen in 's lands dienst. Verder verlangden zy een pensioen van frs. 500 voor iedere maand, die zy in gevangenschap héb ben doorgebracht. Verscheidene auto's, waaronder wa gens ,die aan leden van het corps di plomatique toebehoor en. zyn door de demonstranten ondersteboven gekeerd. De auto van den vorigen minister De Vleeschauwer is verbrand. Op diverse plaatsen loste de politie waarschu wingsschoten. Uit de Rue du Parlement zijn de demonstranten aanvankelyk met behulp van brandspuiten verdre ven. Amerikanen en Britten toonen belangstelling. Onze speciale verslaggever seinde ons Woensdagmiddag uit Malang: „De wereld Idjkt naar deze zitting," zeiSoekamo bij de opening van de vyfde byeenkomst van het republikein- sche parlement, en terecht, want aller oogen zyn deze week op Malang gericht. Niet alleen dat de republikeinsche ver tegenwoordigers hier alle aanwezig zyn, maar er is ook buitenlandsche belang stelling in Indonesië, zich manifestee- rend in het verbiyf van Britten en Amerikanen in het „Groothospitaal Se lecta", Java's mooiste berghstel naby Malang. waar ook de wereldpers zich genesteld heeft. Hier logeert thans ook de Amerikaan Ryan, directeur van de „Isbrandzen-lyn". welke eigenares is van de „Marten Behrmann", het schip dat dezer dagen door onze marine in beslag is genomen op vermoeden van pogingen inzake smokkelhandel van rubber en suiker te Cheribon Na be sprekingen met de Nederlandsch-Indi- sche regeering is Ryan naar Malang gegaan om de republikeinsche regee ring te polsen omtrent een plan om den export van ondernemings-producten uit het republikeinsche gebied mogelyk te maken door Nederlandsch-Indonesische samenwerking. Aanstaanden Maandag zullen econo mische deskundigen van Nederland en van de republiek in Batavia conferee- ren over het desbetreffende Ameri kaansche voorstel dat gebaseerd is op een gemeenschappelyke winstverdee- ling. Aanneming van dat voorstel zou dus opheffing van de blokkade betee- kenen. Ryan wordt op den voet gevolgd door Holt, vertegenwoordiger van de Blue Funnel-Line, die hier belangstelling toont naméns Britsche scheepvaart kringen. Voortc logeert hier Johnson, die voor de Britsche herstelbetalingen een kijkje komt nemen in Republi- keinsch Oost-Java. Er komen dus steeds meer kapers op de kust van Indië, hetgeen het spoedig tot stand komen van een Nederlandsch- Indonesisch accoord dringend noodza- keiyk maakt. Ook in republikeinschen kring beseft men dat zeer duideiyk. Een hooge republikeinsche autoriteit zei ronduit tot eenige journalisten: „wy moeten tot overeenstemming ko men, want derden stelen ons land leeg!" BINNENLAND. Drs. U. de Vos, die den persoonlijken titel van consul draagt, en onlangs in Canada is aangekomen, heeft verklaard, dat het doel van zijn komst Is de econo mische en handelsbetrekkingen tusschen Canada en Nederland uit te breiden. Naar hy zeide, zal Nederland In de toe komst vooral mineralen en caustische soda in Canada willen koopen. De prijzen van crêpe-closetpapier zijn opnieuw geregeld voor fabrikanten, groothandel en kleinhandel Voor den verbruiker is de prijs per rol gebracht op f. 0.10. By KB. is bepaald, dat de rechten en verplichtingen van de ontbonden Ne- derlandsohe apothekerskamer op een na der door den Raad voor het Rechtsher stel te bepalen tydstlp overgaan op de NederLandöche Maatschappij tot bevorde ring der Phairmacie. De minister van O., K. en W.. dr. Gielen, heeft gistermiddag te zijnen de partement» geïnstalleerd een commissie van onderzoek, die zl<- zal bezighouden met de beantwoording van de vraag, of en zoo Ja, welke wijzigingen dienen te worden aangebracht in de rlchtiynen voor het primaire nijverheidsonderwijs voor meisjes en die tevens zal nagaan in hoeverre de nijverheidsonderwyswet en de daarop berustende uitvoeringsmaatrege len tengevolge daarvan wijziging of aan vulling behoeven. De eerste 80 bungalows, die in de nabyheid van den „IJzeren man" voor rekening van de N.V Philips gebouwd worden, z\]n thans gereed gekomen. De woningen worden betrokken door fa- brlekspersoneel. Het woningtekort in Eindhoven bedraagt 16,000 woningen. Van 20 Juli tot 17 Augustus wordt ln Praag onder auspiciën ran de Wereld federatie van democratische Jeugd een grootsch „festival" voor de Jeugd gehou den worden. Naast 200.000 Tsjechische Jongens zullen daaraan ongeveer 750,000 Jonge mannen en vrouwen uit de ge heele wereld.cdk uit ons land deelnemen, Naar wil vernemen, zullen van de 900 man personeel der Stichting Radio Nederland, ongeveer 50 personen niet weer in dienst kunnen treden. BUITENLAND. Naar vernomen wordt, zijn onder handelingen gaande tusschen de Belgi sche regeering en een Italiaanschen ver tegenwoordiger inzake de tewerkstelling ln België van Itallaansoh gespeolaüseerd personeel bij den wederopbouw van een aantal tijdens den oorlcg verwoeste dor per. Hitlers beruchte Hofbraeukeiler te .vluenchen wordt thans in gebruik ge nomen als „supernachtclub" voor Ame rikaansche soldaten. In de automobielfabrieken van Re nault in Frankrijk heeft een zware brand gewoed. De schade wordt op meer dan 70 mililoen francs geschat. De Japansche chirurg dr. Masao Kitacka, heeft naar verluidt, een methode gevonden om door middei van. een opera- .tie in de hersenen krankzinnigheid te ge nezen. Reeds ls hll er in geslaagd een twaalftal patiënten te genezen. Te Grossbei rath in Beleren ls een Amerlkaansch Legervliegtudg van het Mustang type neergestort. De piloot kwam om het leven. De Beiensche minister voor de zui vering heeft de onmiddellijke overbren ging van von Papen naar een werkkamp gelast. De Chineesche minister van Voor lichting, heeft medegedeeld, dat China den militairen dienstplicht heelt goedge keurd. Georges Bidault. de Fransche minis ter van Buitenlandsche Zaken, heeft aan de commissie voor Buitenlandsche Zaken van den raad der republiek meegedeeld, dat de oniderteekenlng van het Fransch- Britsch verdrag zeer binnenkort plaats zou kunnen hebben. Dr. Wolf Dietrich von Wlteleben, gewezen directeur van de firma Siemens, is door een zuiveringstribunaal te Span- dau vrygesproken. Gistermiddag ls een militair Curtles- vliegtulg bij Bordeaux in zee gestort. Slechts een kTelne agenda bleef drijven op de plaats, waar het vliegtuig in de golven verdwenen ls. De piloot was de eenige inzittende. Kapitein Soames. die met zijn vrouw (Mary Churchill) op huwelijksreis In Zwitserland vertoeft, ls ernstig ziek ge worden. Mevrouw Churchill is naar Zwit serland vertrokken. De TsJ eohoslowaken zullen de ge heele stad Falknov (Sudetenland)die voor den oorlog 11,000 inwoners telde en een uit de 15de eeuw dateerend kasteel bezit, verplaatsen. Mien heeft vastgesteld, dat de stad ls gebouwd op ryde brulnkoollagen, die zich zoo dicht onder het aardoppervlak bevin den, dat er geen mijn onder de stad kan worden gegraven. In de Sovjetrussische zone van Duitschland ziln in den loop van 1946 meer dan 2 mililoen HJl. bouwland aan boeren en kolonisten ter bewerking over gedragen. Gistermiddag ls in een voorstad van Rlo de Janeiro een klein burgerlesvlieg- tulg neergestort. De beide Inzittenden, van wie de eene een vrouw, werden ge dood. Generalissimus Stalln heeft gisteren den Poolschen premier. Cyranklewicz. ontvangen. Molotof was hlerbll tegen woordig Op het plein voor de Parijsche ef fectenbeurs Is een groote betoog ing ge houden tegen de op handen zjjnde over dracht van de „Massageries francais es" het coöperatieve expeditiebedrijf van de Fransche pers aan een particuliere maatschappij. De politie is er in geslaagd de in do Rue de la Roi aagebrachte versperring te verstevigen en volgens de laatste be richten is zij meester van den toestand. Er zijn echter verscheidene ruiten van het parlementsgebouw gebroken. Naar verluidt, zou een demonstrant door een sabelhouw zyn gedood. De heer R. Nachey, voorzitter der federatie van oud-krygsgevangenen. is gistermiddag in het parlementsgebouw ontvangen. Hy zou plechtig beloofd hebben dat gedurende zyn onderhoud met de autoriteiten de manifestanten zich van alle gewelddaden zouden ont houden. Na de Senaatszitting begaven zich de senatoren van het parlementsgebouw naar het ministerie van binnelandsche zaken, vanwaar zy een voor een onge zien vertrokken. Gemotoriseerde politie hield de demonstranten op een af stand. Nader wordt gemeld, dat de voorzit ter van de federatie van oud-krygsge vangenen, Nachey. den manifestenten heeft medegedeeld, dat volgens een verklaring van den eersten minister, Huysmans, morgen een wetsontwerp zal worden ingediend, betreffende den status der kry gsgevangenen. De Belgische minister van binnen- landsche zaken, Auguste Buisseret, deelde mede, dat dertig personen bij de demonstratie zyn gewond. Een vyftig- jarige vrouw aan den rand van de menigte der demonstranten viel door een beroerte dood neer. Achttien der gewonden zijn demonstranten, de rest politie-agenten, van wie één ernstig werd gewond. Hy deelde mede, dat als de voornaamste eischen der ex-krygs- gevangenen werden ingewilligd dit den staat 6.500 millioen francs zou kosten. Na de mededeeling dat morgen den status der kry gsgevangenen op de agenda van den ministerraad zou wor den geplaatst, keerde de rust in het centrum van Brussel langzamerhand weer terug. Tegen zes uur braken de betoogers het beleg van het parlement op en keerden zy in de grootste orde huiswaarts. De minister van binnenlandsche za ken, Buisseret, verklaarde nog, dat weliswaar met karabynen en mitrail leurs op de demonstranten is gescho ten, doch dat deze met los kruit waren geladen. De rykswacht had de strenge opdracht slechts met scherp te schie ten indien de deuren van het parle ment geforceerd zouden worden. Voor zoover den minister bekend was, zou den er by de schermutselingen gseri dooden zyn gevallen. Dit is dus in te genstelling met het vermelden van één doode. Nader wordt nog gemeld: Omstreeks 16 uur zyn talryke groepen manifestanten, die van het centrum der stad waar de ontbinding van den stoet zou plaatsvinden, kwamen afge zakt. door verschillende straten naar de neutrale zone gegaan. In de Koninklyke Straat kwam een groote groep in bot sing met een groep van de rykswacht. De rykswacht werd overrompeld. De manifestanten trachtten ten slotte de ministerieele gebouwen binnen te drin gen. waarop de rykswacht krachtdadig reageerde, door een charge met de blan ke sabel. Er werden enkele schoten ge lost. straatkeien werden opgebroken en stokken van spandoeken werden naar de agenten geworpen. De omheining voor den Parkschouwburg werd over een groote lengte omvergeworpen onder den druk van de massa. Een mitrailleurauto van de rijkswacht kwam opdagen doch verdween snel. De overrompelde orde dienst op den Leuvenschen weg deed een beroep' op den naby gelegen brand weerpost. De brandspuiten werden in werking gesteld en besproeiden zonder onderscheid politieagenten, gendarmes en manifestanten. Enkele manifestanten slaagden er in een brandweerspuit te bemachtigen en keerden deze tegen de rykswacht te paard. De manifestanten wierpen ruiten van de ministerieele ge bouwen ln Het rykswachtcordon moest toegeven onder den druk van de mani festanten. die zich meester gemaakt hadden van een vrachtauto van het le ger. De gendarmes wisten toch het ver loren terrein terug te winnen en den vrachtauto in hun bezit te krygen. By het vernielen van auto's en derge- ïyke ging men zonder onderscheid te werk. Een journalist van een groot Brusselsch blad. die steeds de zaak van de kry gsgevangenen had verdedigd, heeft zijn wagen teruggevonden met de doorstoken banden in de lucht. Andere automobielen werden in brand gestoken. Losgebroken paarden holden door dé straten. Talryke helmen van gendarmes lagen over den weg verspreid. Voor het parlementsgebouw plaatste® de demonstranten een als krygsgevange- ne verkleede pop op het hek van het gebouw.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1