Palestina in het Britsche Lagerhuis WEERBERICHT Vlotte afdoening van zaken Onze cultureele betrekkingen met Engeland Met een enkel woord 85ste Jaargang WOENSDAG 26 FEBRUARI 1947 No. 260T8 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. HcK>fdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents pe*- weak Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redaotle: 21507 Giro no: 57055 Bevin doet een uitval tegen de V. St. In het Engelsche Lagerhuis heeft Ernest Bevin, de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, gisteren het debat over de Palestijnsche kwestie ge opend. Nadat Bevin er den nadruk op had gelegd, dat de loop der gebeurte nissen de Britsche regeering er toe ge bracht had, het besluit te nemen om het Palest-ynsche vraagstuk voor de V. N. te brengen, verklaarde hij, dat het mandaat tegenstrijdige beloften bevat: een nationaal tehuis voor de Joden en bescherming van de rechten en de'po sitie der Arabieren. „De V. N. moeten van drie mogelijk heden één kiezen: zal de eisch van de Joden worden ingewilligd, dat Palestina een Joodsche staat moet worden, of de eisch van de Arabieren, dat het een Arabische staat moet worden met waar borgen voor de Joden, of zullen de be langen van beide gemeenschappen zoo zorgvuldig mogelijk in evenwicht ge bracht en beschermd worden in een Palestijnschen staat?" Bevin legde er den nadruk op, dat Engeland als mandaris niet de bevoegd heid heeft te beslissen, welke van deze drie mogelijkheden de basis zal vormen voor de toekomstige organisatie van Palestina. Bevin's woorden werden enkele ma len met applaus begroet, b.v. toen hij zeide. dat Engeland meer voor de Jo den had kunnen doen, indien men niet verbitterd was geworden door druk van Amerikaansche zijde om onmiddellyk tot toelating van 100.000 Joden te besluiten. Bevin voegde er echter aan toe, dat hy geen misnoe gen tegen de V. S. nil verwekken en dat hij natuurlijk naar beste vermo gens zoo goed mogelijke betrekkingen met de V. S. heeft bevorderd, maar dat hij graag had gezien, dat de V. S. beseften, dat Engeland een man- daatmogendheid is en de verantwoor delijkheid draagt. Bevin legde bijzonder en nadruk op één bepaalde episode uit de geschiede nis van de Palestijnsche kwestie, die volgens hem niet alleen Engeland, maar de geheele wereld behoort te weten. Toen de toestand er na de besprekingen met enkele Joodsche leiders te Londen wat hoopvoller uitzag, hoorde hij den dag na zijn terugkeer naar de Parijsche vredesconferentie, dat Truman een nieuwe verklaring over de toelating van 100.000 Joden zou afleggen. Den volgen den dag bracht hij daarom een bezoek aan Byrnes, den Amerikaanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, maar zijn verzoek om de verklaring te laten inhouden werd niet ingewilligd, waar door de te Londen bereikte resultaten nietig werden. Tijdens zijn overzicht verklaarde Be vin „terloops, maar in allen ernst", naar hij zeide, dat naar zijn meening een oplossing gevonden zou kunnen worden, indien het er alleen maar om ging Euro pa te bevrijden van 100.000 Joden. Van Zionistisch standpimt uit bezien is dit echter slechts een begin, aldus Bevin. „Het Joodsch bureau telt met milli- oenen". Nadat Bevin enkele in het verle den verworpen voorstellen de revue had laten passeeren, zeide hy plotse ling: „Er is nog wel een kans op ver gelijk, indien belanghebbenden van hun zuiver persoonlijk standpunt wil len afwijken zonder zich tot de V. N. te wenden. Ik ben bereid het te pro- beeren". Bevin gaf dan een uiteenzetting, waar om Engeland van het mandaat moest afzien. Het is niet het mandaat over Palesti na! dat gefaald heeft", aldus Bevin, ,,maar het moreel besef van internatio nale organisaties, die niet met dit vraagstuk geworsteld hebben, doch het naast zich hebben neergelegd, getuige de 1 millioen verplaatste personen op het continent". Bevin heeft ervaren, dat niemand deze menschen (niet alleen Joden), een vierduizendste van de to- De opgerolde Nazi-organisatie. Het oprollen van de illegale Nazi-or ganisatie in Duitschland is geëindigd en 85 percent van de leiders is gear resteerd .aldus werd door het hoofd kwartier van den Britschen geheimen dienst bekend gemaakt- Tevens werd mededeeling gedaan van de arrestatie van den geneiaal majoor der S.S. Kurt Ellersich, oud-lid van Himmler's staf en een der voornaam ste organisatoren van de illegale bewe ging. Ellersich leefde onder den valschen naam „Ehlers". Hij woonde drie hoog in een steeg en de Engelsche agenten vonden vier zware deuren op hun weg naar zijn kamer. Hij liet zich echter zonder verzet arresteeren. In Ellersich's kamer vonden zij een vrouw die door den S.S.-generaal als „Frau Katischef" geïdentificeerd werd en bij een huis zoeking werd een aantal bezwarende documenten ontdekt. Tijdens de huiszoeking begon de vrouw aan haar handschoenen te frommelen en toen haar bevolen werd deze uit te doen. bleken zij een belang rijk document te bevatten. DES NACHTS MINDER KOUD. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matigen, aan den kust tijdelijk krachtigen wind tusschen Zuid en Oost. In den nacht en vroegen och tend meest matige vorst en plaatse lijk nevel of mist. Overdag: lichte vorst tot temperatuur om het vries punt, tijdelijk toenemende bewol king.' doch vrijwel nergens sneeuw. 27 Februari. Zon op: 7,33 uur; onder: 18,14 uur. Maan op: 10,09 uur; onder: 0,54 uur (28 Februari EK.). Hoogwater te I^afcwjjk aan Zee: 8,09 en 20,29 uur. Laagste temperatuur: -10 gr. C. tale bevolking der aarde, wil hebben. Bevin verklaarde, dat. indien met het toelaten uit overwegingen van mensche- lijkheid van 100.000 personen in Palesti na de politieke strijd om een Joodschen staat kan worden bijgelegd, hij bereid was een nieuwe poging aan te wenden en naar hij oprecht geloofde, met suc ces. Indien dit echter een vqprloopige toevoer uit Europa beteekende, opdat daarna milliocnen .nen zouden stroo men om Palestina tot een volledigen Joodschen staat te maken een plan, waar Engeland zich nooit te voren ach ter heeft gesteld dan zou, naar hij vreest, een geschil in het midden-Oos ten ontstaan, dat hij niet wenscht. Namens de oppositie zeide kolonel Stanley (minister van Kolonieën in het kabinet Churchill) dat haar eerste be zwaar geldt de methode en tijd van het beroep op de, V. N. en haar tweede, dat de regeering zelf niet-aangeeft, wat zij wil, waardoor de V. N. voor een vacuum komen te staan. Congreskringen te Washington heb ben Bevin's aanval op de V. S. met verbazing vernomen. John McCormack, de democratische ,,Whip" in het Huis van Afgevaardigden, is van meening, dat „indiscreet" nog een gematigd epi theton is voor dsze verklaring van Bevin. Ook van Zionistische zijde wordt Be vin natuurlijk heftig veroordeeld. De Amerikaansche pers toont zich eveneens zeer gebelgd. Eén voorbeeld: „Bevin is tactloos" is de kop van een hoofdartikel in de „New York Herald Tribune". „Het schijnt dat Bevin heeft gespro ken uit het hart van een overwerkt man en wat hij zei zal waarschijnlijk niemand eenig voordeel brengen. De be schuldiging dat Truman een mogelijke regeling in de war stuurde zal de mees te partijen in dit conflict woedend ma ken, en de beschuldigingen van de Amerikaansche Joden zullen scherpe reacties wekken. De Engelsche pers oordeelt Bevin's openhartigheid heilzaam, maar meent, dat de gang van zaken te traag is ge weest. Verdeeling van Pruisen. Op de gisteren gehouden zitting van den geallieerden Bestuursraad te Ber lijn is de wet aangenomen, waarbij de staat Pruisen wordt verdeeld. Deze wet verdeelt den staat Pruisen met zijn regeering in administratieve departe menten Het moderne Pruisen, dat steeds het hart van het Duitsche mi litarisme is geweest, werd door de ver- eeniging van den mark Brandenburg en den staat der Duitsche orde ge sticht en groeide gedurende drie eeuwen voortdurend in macht. De wederopbouw in België Tijdens een persconferentie verklaarde de Belgische minister voor den .weder opbouw, dat. hoewel allé aangiften voor oorlogsschade nog niet onderzocht zjjn, 'n bedrag van 18 milliard reeds bereikt is. De kosten voor den wederopbouw wor den geraamd op bedragen, varieerend van 35 tot 48 milliard Een besluit is onderteekend. waarby de getroffenen in de gelegenheid wor den gesteld, bij wijze van voorschot, een bedrag te ontvangen, dat het dubbele bedraagt van de waarde van het pand in 1939, Ongeveer 4 milliard is door de verschillende overheidsinstellingen reeds uitgekeerd. De waarde van de 449.000 vernielde of beschadigde gebouwen bedraagt 14.013 millioen frank. 58.423 huizen werden totaal vernield, voor een waarde van 7.018 millioen frank. Ramadier kondigt nieuwe prijsverlagingen aan. In een radiorede heeft de Fransche premier, Paul Ramadier, aangekondigd dat met ingang van morgen een nieuwe verlaging van het pryspeil van vyf pro cent door de regeering zal worden ge last. Deze nieuwe verlaging zal geen betrekking hebben op graan, metaal producten, bepaalde alliages en bepaal de chemische producten. Afgezien van deze uitzonderingen zaï de verlaging op alle goederen toegepast worden, zelfs indien de verkoopsprijs van de goederen lager zou worden dan de inkoopsprijs. Ramadier deed een beroep op de Franschen de lasten verbonden aan deze prijsverlaging, te aanvaarden, en hij zeide: „Wij weten dat deze tweede verlaging moeilijker te dragen zal zijn dan de eerste. Zij beteekent niet slechts een verlaging van de winst, doch in vele gevallen zal zij de winst geheel doen verdwijnen, en soms zelfs verlies ople veren. Zoek hier niet nacr rechtvaar digheid. Er bestaat niet meer recht vaardigheid in de verdeeling van opof feringen dan in de verdeeling van ziekte of dood. Wij moeten dit voorbijgaande kwaad aanvaarden voor een blijvend goed." VERBITTERDE GEVECHTEN IN INDO-CHINA. Na een betrekkelijke rus« is in Indo- China de strijd weer opgelaaid. Te Nam- dinh, 100 KM. ten Zuiden van Hanoi, waar het Fransche garnizoen reeds ge durende zeven weken omsingeld is, ont stonden verbitterde gevechten van man tegen man, die voortdurend in hevigheid toenamen. In het Noorden bestormden Fransche troepen met succes een post van de te genstanders, aan wie zware verliezen werden toegebracht. In de omgeving van Hanoi blijven de Vietnameeschen de tactiek der verschroeide aarde volgen. Een inheemseh dorp werd platgebrand, terwijl patrouilles kleine aanvallen op de Westelijke buitenwijken van Hanoi deden. De bedrijvigheid van de Vlissinger komen en gaan van groote en kleine tende visschersschepen. Een blik van vriendelijke havenstad. haven heeft plaats gemaakt voor een ijsschotsen langs de werkeloos wach- de pieren over het ijzige water naar de (Foto ANP-v. R.) Attlee over veiligheid voor Voor-Indië. De Britsche eerste-minister. Attlee, heeft in antwoord op een vraag in het Lagerhuis, of hij kon bevesigen. dat de Britsche regeering voornemens is de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van Voor-Indië tegen een aanval van buitenaf na Juni 1948 te,blijven houden, geantwoord, dat deze verantwoordelijk heid na het overdragen van de volledige macht op Indië zal rusten. Indien Voor- Indië binnen het Britsche gemeenbest wil blijven, zal de situatie tusschen En geland en Indië dezelfde zijn als tus schen de Britsche regeering binnen het vereenigd Koninkrijk en het gemeene- best. De Britsche regeering zal natuur lijk, aldus Attlee, zeer bereid zijn in be spreking te treden ten aanzien van we- derzijdschen bijstand, indien Voor- Indië niet binnen het gemeenebest wil blijven. VERBORGEN WAPENEN IN ITALIË. De Italiaansche minister-president.de Gasperi, heeft in de constitueerende vergadering gewezen op de noodzaak voor een onderzoek naar verborgen wa penen over het geheele land om „de dreiging van een mogelijken burgeroor log" af te wenden. Hij verklaarde dat de vroegere fascis ten. aan wien amnestie verleend was, niet uit het oog worden verloren. De Gasperi zeide voorts, dat het de consi- tueerende vergadering vrij staat in ver band met het vredesverdrag een beroep te doen op andere parlementen; de re- geering zou het daarmee eens zijn- Een motie van vertrouwen in de regeering werd met 292 stemmen tegen 107 en één onthouding aangenomen. De motie van vertrouwen werd ge steund door de Christen-democraten, de communisten en socialisten. Alle ande re partijen stemden tegen de regeering. VERANDERINGEN IN DE SOVJET-GRONDWET. De Sovjet-Russische vice-minister Wysjinsky, heeft in den oppersten Sov jet amendementen ingediend op de grondwet van de USSR. Volgens deze amendementen zou ieder van de 16 Sov jet-republieken gerechtigd worden haar eigen diplomatieke vertegenwoordigers in den vreemde te hebben en eigen strijdkrachten op de been te houden- De 8-urige werkdag, die in 1940 in plaats van den 7-urigen werd ingevoerd, zal grondwettelijk worden vastgesteld. Vol gens andere voorgestelde veranderingen zou de Unie de uitsluitende wetgevende bevoegdheid krijgen inzake huwelijk, ge zin en het verleenen van onderscheidin gen. Volgens een der amendementen zou aan den oppersten Sovjet het recht ge geven worden verdragen met andere landen te annuleeren en de macht om verdragen te ratificeeren. Alle amende menten zijn aanvaard. Begrootingen van Oorlog en Marine aangenomen. (Van onzen parlementairen redacteur) Het werd gisteren een vruchtbare vergadering van de Eerste Kamer: Liefst tien wetsontwerpen werden afge handeld. w.o. de begrootingen van Oor log, Marine. Zuiderzeefonds en Staats- visschershavenbedrijf IJmuiden- Van de overige mag genoemd worden gelijk gemeld de Uitkeering-ineens aan ge- pensionneerden. Bij de algemeene beschouwingen over Oorlog was tevens Marine betrokken: kwesties als de algemeene opbouw onzer defensie, de verhouding der beide on- derdeelen jegens elkaar en jegens de luchtmacht, de opvoeding der dienst plichtigen. de geestelijke verzorging enz. waren reeds besproken. De uitstekend sprekende minister Fiévez had zoodoen de de taak van zijn ambtgenoot Scha- gen van Leeuwen aanmerkelijk verlicht. Zelf had de minister van Oorlog in tweeden termijn nog diverse opmerkin gen te beantwoorden. Aanstipping ver dient zijn mededeeling. dat de salari- eering van het kader in herziening is. Op verlangen van de communisten werd hoofdelijk gestemd: de begrooting van Oorlog werd met 30 tegen 3 stem men aangenomen. Bij Marine kwamen verscheidene sprekers nog eens terug op de houding van eenige opperofficieren ten aanzien van het Indisch beleid der Regeering. De heeren Molenaar (Vrijheid) en Al- gra (AR.) betoogden tegenover de hee ren Donkersloot (Arbeid) en v. Santen (CPN.) dat er over de discipline geen verschil van meening kan zyn; doch men zij voorzichtig met de persoonlijke overtuiging van betrokkenen. Indien een officier zich correct, loyaal en disciplinair gedraagt, heeft een democratische staat niets te ma ken met de innerlijke overtuiging van betrokkene. Ware het anders, dan zou de consequentie zijn, dat een officie! bij iedere wijziging in de regeerings- politiek ook zijn innerlijke overtuiging: zou moeten veranderen; of dat hij alsdan zou moeten heengaan. Minister Schagen van Leeuwen zeide het „eigenlijk noodzakelijk te vinden, dat alle officieren in een openbare ver- De Veiligheidsraad en de atoom-energie. Bij de hervatting van het debat over het rapport van de commissie voor de atoomenergie verklaarde de Australische gedelegeerde bij den Veiligheidsraad, Hasluck, dat'de vertraging in het werk van de commissie duidelijk de schuld van de Sovjet-Unie is. Hasluck zeide, dat 10 leden van de commissie het reeds acht maanden geleden eens waren ge worden over de principes van de con- trdle op de atoomenergie, doch Gromy- ko heeft zjjn minderheidspositie ge handhaafd. Hij zal het toch zeker den anderen leden niet kwalijk nemen, dat zij hun meerderheidspositie handhaven. Eerder had Zuleta Angel (Columbia) verklaard, dat zjjn regeering niet be greep hoe van de V. S. kon worden ver wacht. dat zy het geheim van de atoom bom prijsgeven, zoolang er nog geen be trouwbaar systeem van internationale contróle bestaat. De Amerikaansche af gevaardigde, Warren Austin, diende een resolutie in. dat de commissie zou voort gaan met haar onderzoek in alle onder- deelen van het probleem en zou begin nen aan een ontwerp-verdrag voor de contróle op de atoomenergie. Gromyko, de Sovjet-afgevaardigde, vroeg vervol gens dat hem tijd zou worden gegeven om de Amerikaansche resolutie te be- studeeren. gadering zouden vernemen, wat ten deze de richtlijnen zijn". Ook achtte Z- Exc. het noodig ,om tot tweemaal toe te verzekeren, „dat de pers vaak tenden tieuze voorstellingen gaf gedurende de onderhandelingen, die onze Regeering thans bezig was te voleindigen". Ook bij andere pimten toonde de mi nister een voorkeur voor krasse uitdruk kingen. Zoo gewaagde hij van „het kwa lijk riekende instituut van de tijdelijke rangen", dat zijn oorsprong in het bui tenland had gevonden, maar dat thans had afgedaan, behalve bij de Mari niersbrigade in Indië waar het nog niet gemist kan worden. Overigens bewogen de discussies zich niet buiten het reeds in de Tweede Ka mer betreden terrein. Vermelding ver dient. dat de Rijkswerf te Helder voor- loopig wordt aangehouden. De particu liere werven worden zooveel mogelijk in geschakeld. vooral voor het reviseeren van de bodems, die daartoe uit Indië terugkomen. In verband met de devie- zenpositie zal het opgemaakte project van opbouw onzer vloot eenigszins ge wijzigd moeten worden, wy zullen ons moeten toeleggen op den eigen bouw van jagers, gelijk zulks vóór den oor log het geval was. De begrooting van Marine werd daar op z.h.st. aangenomen onder aanteeke- ning dat de communisten tegen zyn. Behoudens eenige gedachtenwisseling over het nog braak liggen van 30.000 h.a. in den NO. polder werden de overige wetsontwerpen zonder discus sie en zJi.st. goedgekeurd. Heden voortzetting met Overzeesche Gebiedsdeelen. De vrede met Duitschland en Oostenrijk. De speciale plaatsvervangers voor Duitschland van de ministers van bui tenlandsche zaken hebben gisteren hun laatste zitting te Londen gehouden, zonder er in geslaagd te zyn een ge- zamenlyk rapport op te stellen, of zy het al of niet eens geworden zyn over de punten, die zy moesten behandelen. Er zal slechts een rapport aan de conferentie te Moskou worden gezonden, dat de plaatsvervangers de verklarin gen van een aantal geallieerde landen hebben aangehoord, het eens zyn ge worden over zekere algemeene voorzie ningen betreffende de procedure en geen overeenstemming hebben kunnen bereiken over de voorzieningen voor het raadplegen van de overige geallieerden. De memoranda van de kleinere mo gendheden zijn aan dit rapport toege voegd. De plaatsvervangers kwamen nog overeen de nota van de Perzische re geering, waarin deze verzocht op de hoogte te worden gehouden van de be sprekingen, naar Moskou door te zen den. Tevens werd besloten een nota van den Australischen hoogen commissaris te Londen, waarin de resultaten, die door de plaatsvervangers zyn bereikt, scherp becritiseerd werden, naar de con ferentie te Moskou te verwyzen. Ook de speciale plaatsvervangers voor Oostenryk zyn „gereed" gekomen. Hoe wel diverse punten niet zyn opgelost en dus te Moskou nader zullen moeten worden bekeken, zyn zy er in geslaagd een rapport uit te werken, dat in feite eerste, zy het nog onvoltooid, ontwerp voor een vredesverdrag mag heeten. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN NOODLIJDENDE LANDEN. Wliliam Clayton, onderstaatssecreta ris voor economische aangelegenheden in de VJS., heeft voor het Amerikaan sche Huis van Afgevaardigden gespro ken over het verzoek van president Tru man aan het Congres om 350 millioen dollar te bestemmen voor onder toezicht van de V.S. te verleenen hulp aan door den oorlog getroffen landen. Clayton schatte het totaal benoodigde bedrag voor 1947 op minimum 610 millioen dol lar. Volgens Clayton zullen Oostenryk, Griekenland, Hongarye, Italië, Polenen mogelyk China directe hulp blijven noo dig heben. De hulp zal alleen aan die landen worden gebracht, die import niet kunnen betalen uit eigen middelen. Clayton baseert zyn schatting van het totaalbenoodlgde bedrag op de noodza kelijkheid van voedselimport in die ma te, dat het aantal calorieëen van het aan stadsbewoners verstrekte voedsel ge middeld 2000 tot 2200 per dag bedraagt. Machines en materiaal voor wederop bouw zullen niet worden verstrekt. Indien het Congres zyn goedkeuring geeft aan het beschikbaar stellen van 350 millioen dollar voor dit doel, moeten de landen, die voor toewyzing in aan merking komen, garanties, geven, dat by de verdeeling geen onderscheid wordt gemaakt naar politiek, ras of anderszins. Ook moeten overeenkomsten worden ge troffen. dat personen, die solvent zijn, geen toewyzing ontvangen. Amerikaansche vertegenwoordigers zul len in de desbetreffende landen het recht moeten hebben van waarneming en de vryheid om zonder pers- of ra- dlo-censuur rapport uit te brengen. HET PROGRAM VAN ARGENTINA'S PRESIDENT. Ter gelegenheid van den eersten ver jaardag van zyn stembus-overwinning heeft Peron. de president van Argenti nië. een rede gehouden, waarin hy een tien punten omvattende „proclamatie van rechten van de Argentynsche ar beiders" uitsprak. Hy zeide o.a.: „Ik neem deze gelegenheid te baat om den communistischen heeren, die pogen zich in te dringen in de Argentynsche ar beidersbeweging, te doen weten hoe de regeering hierover denkt en om hen te waarschuwen, dat nooh de regeering noch de arbeiders zullen toestaan, dat de arbeidersorganisaties worden ge bruikt voor hun geheime plannen of voor hun onpatriottische bedoelingen". Later richtte Peron zich tot de buiten verzamelde menigte. Doelend op de „vyanden" van het ..nieuwe Argentinië" zeide hy: „Wie zyn die saboteurs? ten eerste: de hardnekkige oligarchie (ge schreeuw van: aan de galg er mee!); ten tweede: de politieke oppositie (ge fluit); ten derde: de communisten (op nieuw gefluit). Telkens weer door de menigte onderbroken ging Peron voort: „Hoe moeten wy deze drie sociale kwa len bestrijden? De oligarchen door hen te dwingen te werken en te producee- ren; de politieke tegenstanders door ze te ignoreeren. omdat zy geen gevaar uit maken; de communisten door hen van aangezicht tot aangezicht te bestryden". Peron's proclamatie van de rechten der arbeiders bevat het recht op arbeid voor alle Argentynen tegen biliyke be looning en sociale zekerheid op alle ge bied. Uitwisseling Concertgebouw- orkest-Londensch Philh. orkest Onze correspondent te Londen meldt ons: Naar wy venemen worden er op het oogenblik door de directie van het Con certgebouw-orkest onderhandelingen gevoerd met autoriteiten en particu lieren, zoo wel in Nederland als in En geland, met het doel een garantie fonds in eigen en pondenvaluta te stichten, ten einde een regelmatige uitwisseling tusschen het Concertge bouworkest en het Londensch Phil- harmonisch Orkest mogelyk te ma ken. BINNENLAND. Naar aanleiding van de herdenking van de Februari-staklng 1941 ls in krin gen van Amsterdamsche kunstenaars en lntellectueelen het Initiatief genomen tot het oprichten van een monument op het Waterloopleln te Amsterdam. Zondag 16 Maart geeft het Resi dentie-Orkest onder leiding van Frits Schuurman, een concert in de groote zaal van het paleis des Beaux Arts te Brussel. Voor het eerst in de geschiedenis is een auto over het ijs van de Zandkreek van Noord- naar Zuid-Beveland gereden tusschen Kortgene en Wolphaartsdijk. Het voorbeeld ïs gevolgd door de bode diensten. die thans de vrachtgoederen in Jeeps over het iis vervoeren, nadat ge durende drie weken geen vervoer moge lijk was geweest De minister van O., K. en W. deelt mede. dat verzoeken tót het verkrijgen van een studiebeurs voor universiteit of hoogeschool voor 15 Maart 1947 per ge zegeld adres aan zijn ministerie (Bureau voor Rijksstudletoelcgen) gericht moe ten worden. Zulks dient ook te geschie den door hen. die een studiebeurs voor opleiding tot onderwijzer (es) wenschen te verkrijgen. Gistermiddag is per vliegtuig oud- minister dr. J. H. van Royen naar New- York vertrokken, waar hil als lid van de Nederlandsche delegatie bij den Sociaal economischen raad der UJN O aan de beraadslagingen van dezen raad zal deelnemen. Naar A F.P. meedeelt heeft het Re- 1 publikelnsche persbureau „Antara" be- kend gemaakt, dat de republlkelnsche I plaatsvervangend-burgemeester van Ba- tavla. Da hl an Abdoellah. die ln Augus tus van het vorig Jaar door dc Neder landers werd geïnterneerd. Vrijdag j.l. ls vrijgelaten. Op 80-jarigen leeftijd ls te Enschedé overleden de heer J J. van Deinse, oud- conservator van het Rijksmuseum Twente. Hij was Kd. van het historisch genoot schap te Utrecht en van de Nederland sche Maatschappij voor Letterkunde. De heer Van Deinse werd vooral bekend als dichter ran het Twentsche volkslied. De waardeerlng vo - zijn werk kwam officieel tot uitdrukking in zijn benoe- rrtfmig tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Het hoofd van de PJt.A. te 's Gra- venhage. Lange Voorhout 13, verzoekt hun. die door het schrijven van brieven aan het periodiek „De Gil" of aan de gelijknamige radiorubriek in moeilijk heden ziln geraakt, zich in verbinding te stellen met de P.R.A. te "s-Gravenhage. Tevens worden zij, die in het bezit ziln van exemplaren van „De Gil" en deze ten behoeve van het onderzoek zouden willen afstaan, verzocht dit aan de P.E.A. te 'sGravenhage te berichten Gistermiddag streek te Urk een vliegtuig van de Ned. Luchtstrijdkrach ten gemerkt R4. op het weiland neer. om een 6 dagen oude baby te halen, die i naar een ziekenhuis moest worden ver voerd: landing en start verliepen vlot. Een onderofficier van de Ned. Marine kwam met het vliegtuig mede als passa- gier om ziin oyders een bezoek te bren- 1 gen. Het aantal gearresteerden ln de veesmokkelaffalre te Chaam ls thans tot 20 uitgebreid Het onderzoek is nog in vollen gang. De smokkel van vee strekt zich uit over de plaatsjes Alphen. Baarle Nassau. Rlel en Rijsbergen. Rotterdam telde met September 1946 630.706 inwoners. Sinds denzelfden datum in het jaar 1945 ging dit aantal met 16590 vooruit. Dit ls een enorme aanwas vergeleken met vorige Jaren. BUITENLAND. Vier personen werden gedood en 20 ernstig gewond, toen gisteren te Bres cia (Italië) een te zwaar belast balcon van een bioscooptheater tildens de voor stelling bezweek. Op voorstel van de Britsche regee ring worden thans maatregelen getrof fen om 500 ton voedsel uit Britsche legervoorraden ln Italië aan de Roemeen- sche regeering ter beschikking te stellen om den hongersnood in Moldavië te le nigen. Volgens de laatste berichten wor den dagelijks gevallen van verhongering en uitbreken van ziekten gemeld. De nog resteerende voedselvoorraden, die voor 3.000.000 hongerende Roemenen beschikbaar ziln. zullen, naar verklaard wordt, ebgin Maart ziln uitgeput. - De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, generaal Marshall kondigde aan. dat Rusland zich accoord heeft verklaard met het Amerikaansche voorstel, waarbij de Vereenigde Staten het mandaat over de vroegere Japansche mandaatellanden der Mars hall groep, de Marlanen en de Carollnen op zich ne men. Marshall heeft John Foster Dulles, den republikelnschen deskundige op het gebied van de buitenlandsche politiek, verzocht deel uit te maken van de Ame rikaansche delegatie voor de conferentie van Moskou. Deze heeft dat aangeno men Er schllnt kans te bestaan, dat Byrnes, de afgetreden Amerikaansche minister van bultenl, zaken, tot gezant te Londen zal worden benoemd. De Australische regeering is over eengekomen de Inkomstenbelasting met 23% te verlagen en de laagste Inkomens geheel van belasting vrll te stellen. Een hevige ontploffing, ontstaan ten gevolge van een breuk ln een gas leiding, heeft te Southend In Essex (En geland) twee hulzen met den grond ge lijk gemaakt. Een zestigjarige vrouw vond hierbij den dood. vijf andere per sonen werden gewond De ontploffing deed de geheele kustplaats schudden, van vele huizen braken de ruiten. Op de toekomstige kaarten van Zuid Afrika zal een nieuwe plaatenaam ver schijnen, nl. ..Koningtsrus" (Konings- inist). Het is de naam, die gegeven ls aan een speciaal voor de Britsche Koninklijke familie gebouwd stationnetje aan de route, die de koninklijke trein volgt. Het Russische militaire bestuur heeft het communistische Berlijnsche blad „Berliner Zeitung" voor één dag verboden en een aanzlenJUke geldboete opgelegd daar het blad een artikel ge publiceerd heeft, dat beleedlgend was voor de Fransche bezettingsmacht. Het financieren van een tournèe door Engeland, zooals het Amsterdamsche orkest zoo juist achter den rug heeft, is jn de huidige omstandigheden, vooral wanneer het weer een ongunstigen in vloed heeft op het aantal bezoekers, een uiterst riskante zaak, al is men dit keer juist met de hakken over de sloot ge komen- Het Londensche Orkest staat voor de zelfde moeilijkheden zoodat tot nu toe nog geen gevolg kon worden gegeven aan de reeds twee jaar geleden tot het orkest gerichte uitnoodiging om in Ne derland op te treden. De moeilijkheden van transport, ver warming, enz., zyn ook oorzaak dat een op Deensch initiatief voorbereide con certreis van het Concertgebouworkest door de drie Scandinavische landen niet door zal gaan. Intusschen vernemen wij nog dat de kans groot is dat het Amsterdamsche orkest zich in Juni opnieuw in Enge land zal doen hooren. Het Londensche Philharmonisch Orkest organiseert dan nameiyk een twaalfdaagsch muziek feest, waarvoor, behalve onze landge- nooten, ook een Fransch en een Itali- aansch symphonie-orkest zyn uitgenoo- digd. DE PROCEDURE VAN AMERIKAAN SCHE HANDELSOVEREENKOMSTEN. President Truman heeft gisteren een besluit uitgevaardigd, inhoudende wy- zigingen in de procedure by wederzyd- sche handelsovereenkomsten. Deze nieuwe regelingen wyken niet af van de traditioneele beginselen van Cordell Huil doch verschaffen slechts grooter zekerheid, dat de Amerikaansche be langen naar behooren veilig gesteld zul len worden. De wijzigingen zUn voorge steld door de republikeinsche senatoren Vandenberg pn Milllken. De beginselen van Huil houden vooral ln algemeene geldigheid van een tariefconcessie, zoo dat een aan een bepaald land verleend# concessie automatisch ook voor elk an der land geldt, en bovendien absolute wederkeerigheid by alle handelsbetrek kingen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1