WEE R BE R ÏCHT In Indië worde de recht bron van gezag Het Indische Nieuws samengevat Met een enkel woord I 85ste Jaargang ZATERDAG 22 FEBRUARI 1947 No. 26015! LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie:. B. W. Menkhorst en J, Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.3Ö per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Eem wereld vol problemen Waarheen men den blik ook richt, overal ziet men het gisten. Merkwaardi gerwijs is het rond de vredesbesprekin gen over Duitschland en Oostenrijk juist betrekkelijk rustig, in verhouding gesproken. Ook al zit èr weinig schot in deze zoo ingewikkelde situatie. Wanneer wij in vogelvlucht laten passeeren; wat zich ter wereld aan het afspelen is, dan is er weinig reden tot optimisme. Beginnen we met meer al- gemeene onderwerpen: In Palestina is de situatie een zoo danige geworden, dat Engeland er.geen heil meer in ziet. Dientengevolge legt het dit netelige vraagstuk nu maar voor aan de V. N. Waar het echter wel Sep tember zal worden voor en aleer be handeling mogelijk zal zijn,, blijft En geland zoo lang met de brokken zitten. En of de V. N. een Salomons oordeel weten te vellen De Veiligheidsraad behandelt de Britsche aanklacht tegen Albanië, dat de Sovjets achter zich weet en dien tengevolge klanken laat hooren, die, zacht gesproken, vreemd aandoen. De commissie van onderzoek der V. N. inzake Griekenland dreigt eveneens 'te derailleer en ten gevolge van de po gingen om de zaak om te draaien. De commissie heeft tot opdracht om na te gaan wat er waar is van de Grieksche klacht, dat de guerilla-strijders worden gesteund van over de grenzen. De Sov jets deden direct reeds moeite om de rollen om te keeren en stelden voor om tegelijkertijd een onderzoek te doen in stellen naar de toestanden in Grieken land zelf. Dit heeft de Veiligheidsraad, zeer terecht, van de hand gewezen, maar de gang van zaken, nu de com missie haar werk is begonnen, geeft re den tot ongerustheid in dit opzicht. Daarnevens nemen in diverse landen de binnenlandsche verhoudingen gere geld scherper verhoudingen aan. Slechts met de grootste moeite handhaaft zich de Belgische regeering. Met haar meer derheid van één stem in den Senaat voert zij als het ware een eieren-dans uit- Hoe lang zal zij nog daarin slagen? Frankrijk staat- voor directe inflatie- gevaren en de houding van de groote vakvereeniging der CGT biedt alleszins reden tot groote ongerustheid. Terwijl de regeering zeer juist heeft ingezien, dat de vicieuze cirkel van loon- en prijsverhoo- ging moest worden' verlaten, blijft de CGT trots alles loonsverhooging nastre ven Zelfs met behulp van stakingen, zieb.v-de krantenstaking te Parijs, waar het gaat om 25 procent verhooging. Even leek het. alsof de CGT water in den wijn zou gaan doen door te spreken van invoering van een behoorlijk mini mum loon. maar dit geldt zeker niet voor de bij de krantenstaking betrokkenen. Engeland zit diep in de kolencrisis, doch. een bedreiging voor de Labourre- geering mag men daarin nog niet zien. Nieuwe moeilijkheden zijn blijkbaar in Indie gerezen, want onverwacht is lord Wavell afgetreden als Onderkoning om te worden opgevolgd door lord Mount- bat-ten Moet men daarin een bewijs zien, dat Engeland tegemoetkomender wil optreden tegen de Indiërs? Waar Attlee sprak van een ontruimen van Voor-Indië voor Juni 1948 is die waar schijnlijkheid groot. In Spanje schijnt een wedloop plaats te vinden tusschep het Franco-regime en de nieuwe regeering in ballingschap naar de gunst der monarchisten. Dat de monarchisten daarbij zijde willen spin nen is natuurlijk duidelijk. De regeering in ballingschap schijnt zich op het standpunt te plaatsen nog liever een constitutioneele monarchie te v/illen aanvaarden dan het Franco-regiem te zien bestendigd. Franco is nimmer ge heel afkeerig geweest van herstel van het'koningschap, maar de tot dusver ge voerde besprekingen hadden nog geen resultaat. Wie zal winnen? En hoe zal het verloop zijn? Ziehier in-'vogelvlucht een korte op somming van de vraagstukken, die thans vooral de wereld bezig houden, In alle kortheid geeft het evenwel voldoende duidelijk aan. dat men er nog lang niet is en dat er heel wat plaats zal moeten vinden voor en aleer van werkelijken wederopbouw sprake zal kunnen zijn. Smokkelbenden leverden veldslag. POLITIE DEED GOEDE VANGSTEN. Zooals bekend wei-den Woensdag te Kapelle op Zuid-Beveland twee mannen gearresteerd, die verklaarden overvallen te zijn en beroofd door de inzittenden van een auto, welke blijkens het num merbord afkomstig zou zijn uit Zuid- Holland. Gebleken is, dat er dien avond te Kapelle een veldslag is geleverd tus- schen twee smokkelaarsbenden. De eene bende was uit Rotterdam gekomen om Belgische tabak te koopen. De herkomst van de andere bende staat ngo niet vast. Toen öe transactie tot stand was ge komen, werd de Rotterdamsche bende na een hevig gevecht uitgeplunderd. De leider der Rotterdammers werd be roofd van f.900, zijn assistent van f.450, terwijl de overvallers zich even eens meester maakten van de vracht auto der Rotterdammers. Twee gewonden stelden zich onder be handeling yan een arts te Kapelle. De andere Rotterdammer" nam de beenen. De aanvoerder der Rotterdammers stond voor verschillende feiten in het politie blad gesignaleerd, zoodat men een goede vangst heeft- gedaan. De andere bende leden worden opgespoord. AANHOUDENDE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige, langs de Waddenkust tijdelijk nog krachtige, weer naar het Noorden draaiende wind. Zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen. Hier en daar nog wat sneeuw Meest matige vorst. 23 Februari. Zon op: 7.41 uur; onder: 18.07 uur. Maan op: 9.01 uur; onden: 20.56 uur (28 Febr. E.K.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 5.43 en 17.58 uur; 24 Febr.: 6.17 en 18.32 uur. Laagste temperatuur: 6 gr. C. Nederland wil een sterke, t geëerbiedigde en vrije rijkseenheid. Onder gezien de weersomstandigheden groote belangstelling spraken gister avond in de Stadsgehoorzaal twee ken ners van Indië in een bijeenkomst, be legd, door het comité „Handhaving Rijkseenheid". Het oud-lid van den Volksraad de heer mr P. N. Janssen, waarnemend burgemeester van Batavia, teekende in scherpe bewoordingen de werkelijke toestand in Indië, mei name Java, en de ontwikkeling, die tot de rampzalige chaos van heden leidde. Op het moment van de Japansche capitulatie kwam, tevens de eerste groo te teleurstelling: in plaats van vrijheid kregen de Nederlanders opdracht in de kampen te blijven, terwijl de Jappen met het thans „beschermende" gezag werden bekleed. *Geen plaats voor hen, DIE INDIE KENNEN. Blijkbaar was er voor die Nederlan ders geen plaats meer in het na-oorlog- sche Indië, hetgeen werd bevestigd door de ervaring na de terugkeer in Neder land, dat zij die repatrieerden niet au serieux werden genomen, achterlijk en reactionair werden genoemd, terwijl zij. die het schoone Indië niet kenden, er alles over wisten en wel eens zouden laten ziern wat er gebeurén moest. Dit laatste nu was een fatale vergis sing van die zoogenaamd „deskundi gen". Zij vergaten dat de Oosterling principieel verschilt van den Wester ling, dat de Oosterling, met zijn hoog staande innerlijke beschaving, die ons niet zelden tot voorbeeld strekken, een uiterst primitief denken heeft. Bena dert men dit volk met Westersc-he op vattingen, dan begaat men een princi- pieele fout, lie voortdurend ernstige ge volgen meebrengt. Spr. beschreef de handhaving van ons gezag in Indië voor den oorlog en toon de aan, dat van militaire onderdruk king geen sprake was. Er bestond bo vendien een volledig demcfcratische vrijheid van woord en geschrift, van bestuur gelijk in de Nederlandsche be stuursorganen. Hoe is het mogelijk dat de Jappen in deze harmonische maat schappij zulk een ommekeer teweeg konden brengen? Deze ommekeer be rustte slechts op eèn ongeëvenaarde propaganda, waarbij het werk van Goebbels vergeleken slechts kinderspel was. Nog na de Japansche capitulatie ware het des ondanks mogelijk geweest, ons gezag zonder bloedvergieten, zonder weerstand der bevolking te herstellen, want de inheemschen vroegen slechts om de komst van de Hollanders. Holland wist echter niet beter te doen dan praten, zichzelf vernederen en de republiek in het zadel helpen. Uit die nalatigheid groeide een lawine van anti-Nederlandsche demonstraties eindelijk culmineerend in den chaoti- schen toestand van het moment. De schuldigen? Het tweetal Logemann- Van Mook, die in 1920 faalden bij hun stuw-actie doch door het nood lot thans de macht kregen, om, ge steund door ond&kundige politieke groepen, hun privé-denkbeelden te verwezenlijken en daarmede de vol ken van Nederland en Indië naar den afgrond te voeren. Soekarno, die door deze politiek in het zadel werd geholpen, streeft niet in de eerste plaats het belang van zijn volk en land na, doch zijn eigen zucht naar macht moet worden bevredigd- Was zijn volk gediend met de hulde, die hü naar den keizer in Japan ging bren gen, toen duizenden van zijn landge- nooten omkwamen in Thailand of door bombardementen bp de vliegvelden, waar zij gedwongen waren te werken, of door de honger, die het land uitmer gelde? Spreker ging voorts na, wat een zelf standige republiek voor de wereld zou beteekenen: economisch een uitschake ling van het land kis een producent van grondstoffen, waarnaar een honge rende en armoedige wereld snakt; po litiek het behoud van het laatste ^Ja pansche bolwerk voor een nieuwe gftep naar de macht in Oost-Azië. Voor Ne derland zou zulk een republiek econo mische rampspoed beteekenen, omdat een millioen Nederlanders rechtstreeks hun bestaan danken aan Indië. Dit moet en zal voorkomen worden. Ten bate van onze beide landen zelf en ten bate van de wereld moet de politiek van het moment worden verlaten, om den juisten weg te betreden naar een nationale oplossing van het conflict. PEIDOOI VAN OUD-MINISTER WELTER. De heer Ch. J. I. M. Weiter, oud-mi-* nister van koloniën, achtte de apathi sche berusting van ons volk in het wanbeleid van regeering en parlement ten aanzien van Indië on-Nederlandsch. Terwijl duizenden sterven van honger in het weelderige Java zwijgt de over heid. Niet alleen thans, doch sinds de capitulatie van Japan is het Neder landsche volk stelselmatig onvoldoende en eenzijdig voorgelicht door een be paalde groepeering,' die de haar gege ven macht misbruikte om die „progres sieve" ideeën verwezenlijkt worden omdat het politieke beeld in Nederland wel eens zou kunnen veranderen en dan geen gelegenheid meer zou geven deze „gaven" bot te rieren. Na dat al-j les te hebben ervaren ware het te wen- schen, dat er nieuwe verkiezingen kwa men, waar de leuze „Genoeg progressi- citëit, stemt Rijkseenheid" naar een overwinning zou voeren! In ons democratische ryk is er thans één man, die doet wat hem behaagt, die maar staat op staat goochelt uit de Indische heksenketel, zonder dat de regeering of het parlement een woord van protest laat hooren. Ter wijl de Hollandsche jeugd, de militai ren in Indië, dagelijks het terrorisme beleven, het door dien eenen man ge schapen en in stand gehouden on recht aan den lijve ondervinden, ter wijl de Republikeinsche leiders onbe- wegen toezien hoe hun volk ten gronde gaat in een poel van ellende en on recht! Terwijl de goedwillende Indo nesiërs zich hebben teruggetrokken om te mediteeren over de ondank baarheid en onbetrouwbaarheid van de Nederlanders, die hen in de steek lieten, en die zij daarom hebben lee- ren verachten. WAT ER TE DOEN STAAT. Er is een accoord tot stand gekomen, waarvan ieder artikel iets anders be doelt dan het zbgt, waarbij toelichtin gen vereischt worden en geheime maar bindende notulen, waarover scherpe vragen worden gesteld die niet of ont wijkend worden beantwoord. Dat alles wekt een gevoel van onbehagen, van Richtprijzen Akkerbouw producten oogst 1947. De richtprijzen voor de akkerbouw producten van oogst 1947 zijn thans vastgesteld. Voor de consumptie-aardappelen ligt het in de bedoeling den richtprijs f0,50 per 100 KG. lager te stellen dan de prijs, die gold voor oogst 1946, waarbij echter de prijsverhoudingen tusschen de verschillende soorten nader onder oogen gezien zullen worden. Voor stroovlas zal geen richtprijs worden vastgesteld Onder richtprijzen worden verstaan gemiddelde prijzen, die net betreffende product zoo goed mogelijk benaderd zul len worden. Daarbij zal. voor zoover dit voor de verschillende producten wen- schelijk is, gebruik gemaakt kunnen worden van middelen als: de prijsstel ling voor producten, die uit deze akker bouwproducten worden vervaardigd, de prijsstelling bij export/ dezer producten en bij import van deze overeenkomstige producten, de inname tegen richtprijs; den verbouw tegen vasten contractprijs, e.d. voor zoover voor een product twee richtprijzen zijn vastgeseld, ligt het in de bedoeling, dat een prijs boven het minimum bedrag bedongen zal kunnen worden, voor zoover de opbrengst in de importlanden dit mogelijk maakt. De premie van brouwgerst zal evenals bewaarloonen, prijzen voor zaaizaad, pootgoed e.d. opnieuw onder oogen wor den gezien. Dit jaar zijn niet slechts voor groene erwten, maar ook voor an dere soorten peulvruchten richtprijzen vastgesteld, daar gebleken is, dat het ontbreken dezrsr richtprijzen in het thans loopende oogstjaar tot ernstige ontwrichting van de prijsverhoudingen aanleiding heeft gegeven. RENTEBIJSCHRIJVING SPAARBANKBOEKJE. De termijn van inzending voor rente- bijschrijving van de Rijksspaarbank boekjes (mits uitgegeven voor 1 Januari 1946). van inleggers, wier familienaam met A begint, is verlengd tot 1 Maart a.s. Tot dezen datum kunnen ook inleg gers wier familienaam met E aanvangt, hun spaarbankboekjes inzenden. vrees in ons land en gelukkig den laat- sten tijd ook bij de regeering, die thans de vruchten ziet van haar progressivi teit: honger, ellende, chaos en een ora- kel-accoord. Vruchten van een reeks van blunders, misgrepen en zwakheden. Wij willen de goede trouw van de re geering aanvaarden, doch eischen thans, dat zij 't foutieve van haar politiek in ziet. Laat de regeering thans de con sequentie trekken: terugkeer naar een verantwoordelijke politiek, in overeen stemming met onzen volksaard, die ons niet doet schuwen voor het aanvaarden van de verantwoordelijkheid, die wij be zitten jegens het nog niet voor zelfbe stuur rijpe Indië. Wanneer de regee ring thans daartoe overgaat, dient voor- loopig de critiek te zwijgen en slechts samenwerking te worden betoond. Het belangrijkste deel van die poli tiek moet zyn het brengen van den rechtsstaat in Indië, waarin het recht dc bron is van de macht, een recht waaraan individu en overheid gelijke lijk zijn onderworpen. Zonder zulk een Westerschen rechtstaat blijft het Oostersch despotisme heerschen, om dat thans nog de rechtstaat strijdig is met het Oostersch karakter. Dit moet worden bereikt met behoud van de rjjkseenhcid, hetgeen wil zeggen dat de Kroon met een verantwoorde lijk kabinet reëel gezag uitoefent over de rijksdeelen. Holland heeft Indië noodig voor den afzet van de Holland sche gaven van hoofd, hart en geest, terwijl Holland de brug kan worden tusschen Oost en West in cultureel opzicht. Doch daarbij moet gewaakt worden voor voortzetting van de partijpolitiek die heden ten dage ten aanzien van dit gewichtigste probleem onzer historie wordt bedreven. De kleinheid van de huidige politiek wordt wel gekenschetst door de gedachte der voorstanders van Linggadjati, dat het accoord óf niet wordt aanvaard door de Indonesiërs óf wel aanvaard doch door onmacht niet nageleefd. In beide gevallen zou de dan volgende chaos de Nederlandsche troe pen het moreele recht geven, met ge weld het Nederlandsche gezag te her stellen. Het is vernederend, dat zulke speculaties tot het redden van eigen partij-figuur bepalend zijn in dit na tionaal probleem. Er is slechts één gezonde oplossing: het zoo snel mogelijk bijeen roepen van de beloofde Rijksconferentie, waaraan dan alle groepen moeten deelnemen, niet alleen de enkele Republikeineh, en die zal moeten beslissen over den vorm van de nieuwe staatkundige eenheid, die alle gedachten aan overheersching wegneemt doch tezelfdertijd die eenheid^ garandeert. Wat tot dusver Is1 geschied is klein geweest. Laat ons land thans toonen, ook groot te kunnen handelen. Ons land heeft een groote historie, die-niet in eens op een dergelijke wijze kan onder gaan Dat is een troost, die ons allèn moet bezielen, teneinde zoo te bereiken wat ons volk wil:' een rijk dat sterk is en machtig, dat geëerbiedigd wordt en dat wij frank en vrij kunnen noemen. Een rijk, waar ons land trots op kan zijpr Te>r herinnering aan de blijde gebeur tenis in het Prinselijk Gezin is aan 's Rijks Munt te Utrecht een geboorte penning 'geslagen, ontworpen door de Haagsche beeldhouweres Gra Rueb. (Foto M.NP.) CANTINEWAGENACTIE VAN DE NIWJN. De Nat. Inspanning Welzijnsverzorglng Indië, de Niwin, heeft een groote lande lijke actie ln het leven geroepen, ten einde gelden in te zamelen voor de be kostiging van cantinewagens. Het ligt in de bedoeling, in totaal 30 cantinewagens naar Indië uit te zen den, om deze in de meer afgelegen stre ken, waar weinig of geen ontspannings mogelijkheid is, te plaatsen. DE SOVJETBEGROOTING VOOR 1947. Zweref, de Sov je truss ische minister van financiën, heeft in een gemeen schappelijke zitting der beide Kamers van den hoogsten Sovjet onder aanwe zigheid van maarschalk Stalin de be grooting voor 1947 voorgelegd. Het zwaartepunt ligt in de uitgaven voor industrie, landbouw, vervoer en productie van consumeqtengoederen. Zweref leverde critiek op het langzame tempo en de achterstalligheid in de laatstgenoemde productie door de coö peraties en op de ministeries, die hun plannen niet ten uitvoer hadden ge bracht. Op de bouwonkosten moet vol gens den minister bezuinigd worden, de totale inkomsten en uitgaven in 1947 schatte hij resp op 391,5 milliard en 371,4 milliard roebel, hetgeen een ver hooging vergeleken met verleden jaar beteekent van resp. 21 en 22 Op verdere maatregelen tot herstel wyzen de cijfers voor onderwijs en. opvoeding en het voortzetten van de politiek van omschakeling van hoofdarbeid op hand arbeid Voor handels- en industriescho len is 80 meer uitgetrokken. Veel ad ministratieve functies worden afge schaft. Week-overzicht uit Batavia. Onze speciale verslaggever seint ons: Terwijl de geheele Nederlandsche ge meenschap Dinsdag alle zorgen op zij zette om in uitgelaten stemming de geboorte van Prinses Marijke te vie ren, kwam de Commissie-Generaal des middags nog twee uur in vergadering bijeen. Dat dit op dezen feestdag noo dig was, illustreert wel duidelijk hoe ernstig de politieke situatie is. Soe- karno's bevel „Staakt het vuren" ver mocht in de atmosfeer geen greintje verbetering te brengen en politieke overeenstemming lijkt weer verder dan ooit van ons af te liggen. Wat de on- derteekening van de overeenkomst van Linggadjati thans in den weg staat is noch formeele bedenking tegen „een zijdige interpretatie", noch materieel bezwaar, maar groeiend wantrouwen aan republikeinschen kant. Volgens de republikeinen maakt de Nederlandsche politiek duidelijk een zwenking naar rechts, wat tot uiting Vandaag is namens de burgerij, het gemeentebestuur en de beide Oranje Ver- eenigingen van Noordwijk op het Paleis Soestdijk een scheepsmodel, getooid met bloemen aangeboden als huldeblijk bij de geboorte van Prinses Marijke, Het geschenk wil het symbool zijn van de bloemen-badplaats. (Foto Admiraal) BINNENLAND. De directie van een Almelosche. meu belfabriek heeft besloten fraaie kinder- ledlkantjes beschikbaar te stellen voor babies, die ln het befaamde halfuurtje van 2.09 tot 2239 uur ter wereld kwamen. Bij het ministerie van Onderwijs zijn in voorbereiding maatregelen, om te ko men tot bétere naleving van de leerver plichting. Het schoolverzuim heeft ver ontrustende vormen aangenomen en het ls de bedoeling daaraan door strengere straf bepalingen een einde te maken. Men zal voorts bevorderen, het 8ste leerjaar voor eenige Jaren facultatief te stellen. De heer Eduard Flipse hoopt op 14 April a.s. zijn werkzaamheden bij het Rott. Phllharmonisoh Orkest te hervatten. De secretaris der Ned. ambassade te Parijs, de heer G. M. G. van Lanschot, ls ten gevolge van een auto-ongeval licht gewond, evenals zijn echtgenoote In antwoord van vragen van het Tweede Kamerlid van der Feltz ln verband met een ln ..Elseviers Weekblad" voorko mend artikel getiteld „Een bloemlezing uit de geheime notulen van Linggadjati" heeft de minister van Overzeesche gebledsdeelen geantwoord, dat de beantwoording dier vragen, welke door verschillende omstan digheden ls vertraagd, thans zeer f^noedlg kan worden tegemoet gezien. Gistermiddag Ls een party aard appelen op Urk aangekomen en hoewel deze 'bevroren was, vond ze toch gretig aftrek. Er zijn menschen, die al in geen dagen aardappelen hadden gegeten. Het curatorium voor den bijzonderen leerstoel, vanwege de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst gevestigd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, heeft be noemd tot bijzonder hoogleeraar dr. E. Reeser. musicoloog. Op ujtnoodiglng van de Belgische regeerinè zal een aantal Nederlandsche ministers in de eerste helft van Maart naar Brussel gaan, als tegenbezoek na de komst, in April van het vorige Jaar, Van eenige Belgische ministers in "ons land. Het bezoek zal dienstbaar worden ge maakt aan de bespreking van eenige actu- eele vraagstukken, vooral met betrekking tot de tolunle. De Minister van Sociale Zaken heeft by de Tweede Kamer Ingediend een wets ontwerp, bepalingen bevattende ter voor koming van gevaren voor de gezondheid err het leven ln verband met het gebruik van zweminrichtingen Zweminrichtingen- wet 1947). Ter gelegenheid van de blijde gebeur tenis in het Prinselijk Gezin is aan 's Rijks Munt een geboortepenning geslagen, ont worpen door de beeldhouweres Gra Rueb. De gemeenteraad van Bussum heeft besloten een der openbare scholen, de Engschool, te herdoopen lr. Prinses Marijkesohool. De communisten stemden tegen. Op den Rijksstraatweg Nijkerk Amersfoort is do 65-Jarige weduwe v. d., K. uit Baarn door een vrachtauto gegrepen' en gedood. Dc heer Soekawatl ls gisteren ont vangen door den Minister van Overzee sche Gebledsdeelen mr. J. A. Jonkman, (voor de derde maal) en den Minister van Economische Zaken. dr. G W. M. Huysmans. BUITENLAND. Naar in Grieksche regeerlngskrlngen vernomen wordt, zullen ingevolge een overeenkomst met de geallieerden de eilanden van de Dodekanesos voor eind Maart ln Grleksch bezit overgaan. Volgens de Daily Mirror wordt een justitioneel onderzoek* Ingesteld naar de doodsoorzaak van miss Wilkinson, de over leden Engelsche vrouwelijke minister van onderwijs. Door den zwaarsten sneeuwstorm, die de Amerikaansche Oostkust sinds vele Jaren geteisterd heeft, zijn 31 personen gedood. Naar thans blijkt hebben Hitler en Himmler reeds ln 1943 opdracht gegeven tot het vervaardigen van cyaankallcapsu- les, welke zij voor zelfmoord wenschten te gebruiken, wanneer de noodzaak zich daar toe voor hen zou voordoen. Bij proeven op gevangenen ln concentratiekampen om de doeltreffendheid der capsules te onder zoeken, stierven 60 gevangenen. Harold Stassen. republlkelnsch can- dldaat voor het Amerikaansche president schap, zal een reis door Europa maken om den economlschen toestand te bestudeeren. De nieuwe gouverneur van Georgia (V. St.) Talmadge over wiens reoht om gouverneur te zijn nog geoordeeld moet worden door het Hooggerechtshof heeft een wet onderteekend, volgens welke ne gers niet zullen mogen deelnemen aan de „preliminaire verkiezingen" ln de staat Georgia. De Fransche assemblee heeft met algemeene stemmen een resolutie aange nomen, waarin er by de regeerlng op wordt aangedrongen den flnancleelen steun voor veiligheidsmaatregelen ten bate van het burgerluchtvaafbverkeer uit te breiden, Een transportvliegtuig van de Chl- neesche luchtmacht ls gisteren ln de bul- tenwyken van Tsjoengklng neergestort en kele oogenblikken voor het zou landen. De oorzaak is waarschijnlijk gelegen ln ijsafzetting. Een en twintig Inzittenden kwamen om het leven. De Turksche nationale vergadering heeft een wetsontwerp, waarbij organisatie van werknemers en werkgevers wordt toe gestaan, goedgekeurd. By de wet worden stakingen en uitslui tingen verboden en alle vakvereeniglngen bulten de politiek gehouden. De politie heeft in de afgeloopen 8 dagen byna 7000 personen gearresteerd, die op stationsemplaoementen. te Hamburg steenkool stalen. In Italië is een wet aangenomen, volgens welke de ex-konlngen Victor Em manuel III en Umberto hun bezit ln Italië noch direct, noch Indirect kunnen verkoopen. komt in de uitbreiding van (de C.G. met „reactionnairen"Tegelijkertijd zien de republikeinen steeds meer Neder landsche troepen aankomen en zy vra gen zich af wat die komen doen. Amir Sjarifoeddin liet de bekendmaking „Staakt het vuren" gepaard gaan met een opwekking om de eenheid te ver sterken „omdat de andere party nu waarschijnlijk een provocatie van bin nen uit op touw zal zetten"! Aan dit „eenheidsfront", uitsluitend gebaseerd op het gemeen,schappelyk wantrouwen in de Nederlanders, wordt reeds ge werkt. Zoo kwamen Dinsdag vertegen woordigers van den linkervleugel en de „Benteng-Republiek" met Soekarno, Hatta en Soedirman voor de eerste maal te Djokja bijeen! Dat men ook aan Nederlandschen kant wantrouwend is, is begrijpelijk, gezien de republikeinsche perscampag ne tegen Oost-Indonesië, alsmede de aan duidelijkheid niets te wenschen over latende betoogen dat „Ling gadjati" niet meer is dan „een fase in den strijd". Hoe breed de kloof is, blijkt maar al te goed als men Romme's denkbeelden met de republikeinsche ideeën vergelijkt. Werkelijk rijst dan de vraag of de anderhalf jaar van on derhandelen geen verknoeide tijd is geweest. Intusschen is thans aller be langstelling gericht op Malang, waar het republikeinsche parlement in de komende week de regeeiringspolitiek be spreken zal. Soekarno, Hatta en het volledige kabinet gaan naar Malang, evenals een tiental Nederlandsche jour nalisten, onder wie ook de G.P.D.-ver- slaggever. Hoe Mooyman ontvluchtte HEEFT WAARSCHIJNLIJK HULP GEHAD. Mooyman zat opgesloten in de cellen barakken van Scheveningen, Van deze barakken uit werd hy met een aantal andere gedetineerden naar Delft overgebracht. Zyn ontvluchting werd eerst gistermorgen ontdekt en het onderzoek naar de juiste toedracht is nog in vollen gang. Aangenomen wordt, dat Mooyman by zijn ontsnappingspo ging hulp heeft gehad. Men heeft n.l. alle deuren, die alleen van binnenuit ge opend en gesloten kunnen worden, in goede conditie bevonden, In het, interneeringskamp is men be zig de verdachten, die Mooyman waar- schynljjk bij zyn vlucht behulpzaam zyn geweest, te ondervragen. Eenigen hier van heeft men in aparte cellen opge sloten. Door de strenge Vorst waren de grach ten. die het gëbouw omringen, geheel dichtgevroren, zoodat de weersomstan digheden het Mooyman by zyn vluoht wel erg gemakkelyk maakten. Deze week heeft men een groot aan tal gedetineerden naar Delft overge bracht. zonder de bewaking uit te brei den. Hierdoor werd deze overbelast. Mooyman heeft van deze situatie lis tig gebruik weten te maken. De gelukwenschen voor het Prinselijk Paar. PRINS BERNHARD ZAL PER RADIO BEDANKEN. Het secretariaat van H.K-H. Prinses Juliana verstrekt' ons het volgende com muniqué^: „Naar aanleiding van de vele offici- eele en particuliere gelukwenschen ver zoeken HH KK HH Prinses Juliana en Prins Bernhard mij. bekend te maken, dat de beantwoording daarvan uiteraard eenigen tijd vordert. De schrifteiyke beantwoording van al deze gelukwenschen is helaas onmoge lijk. Het ligt in de bedoeling van ZKH binnenkort een persoonlijk woord hier over, mede namens Prinses Juliana, door de radio te spreken! (w.g.) Baud, particulier secretaris. Prinses Marijke op het witte doek. Van de plechtigheden rond het Paleis Soestdijk, nl. de inschrijving in den Burgerlijken Stand van Prinses Maria Christina, is een opname vervaardigd, terwijl daarna met bijzondere toestem ming van Z.K.H. Prins Bernhard de ge legenheid werd geboden met de drie Prinsesjes een opname te vervaardigen van de jonggeborene. Deze opnamen zijn zeei goed geslaagd en zuilen van heden af in het journaal „Neerlands Nieuws" verschynen. Op dênzelfden dag zullen copieën van deze opnamen naar alle landen der we reld worden verzonden, waar ook vot* deze gebeurtenis, vooral daar het da eerste filmopnamen van Prinses Maryko betreft, groote belangstelling bestaat.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1