Sleutelstad viert Blijde Gebeurtenis Geboorte-aangifte van Prinses Maria Christina STADSNIEUWS Ondanks felle koude Oranje-warmte Dikke Noren met roode mutsen Laatste Berichten Plechtigheid in Baam: Hedenmorgen heeft ZKi1. Prins Bernhard4 ons jongste Prinsesje, aan gegeven. De plechtigheid vond plaats in de eetkamer van de rechter vleugel van het Paleis en als getuigen traden op Z, Exc. minister dr. L. J. M. Beel, minis ter-president en Z. Exc. jhr. mr. F. M. C. Beelaerts van Blokland, vice-voorzit- ter van den Raad van State. Als amb tenaar voor den burgerlijken stand trad op de burgemeester van Baam, jhr. mr. F. J. van Beeck Calkoen. Het was precies 11 uur toen baron Baud, particulier secretaris van H.K.H. Prinses Juliana, de beide getuigen en den ambtenaar het vertrek binnenleid de. Enkele oogenblikken later kwam Z.K. H. Prins Bernhard, gekleed in hfct gala-uniform van Luitenant-Generaal der .Cavallerie, met op een kussen ons kleine prinsesje, binnen. De baby was wakker en heel stil. De Prins toonde zijn dochtertje allereerst aan de beide excellenties en men kon duidelijk zien, dat èn minister Beel en jhr. Beelaerts van Blokland even geroerd werden door dit kleine wezentje, dat met haar groote blauwe oogen heel verstandig rond keek. Ook de Prins was zichtbaar trotsch, toen hij voor het eerst zijn dochtertjetoonde. Nadat de gelegenheid was geboden om foto's te maken, enook jhr. van Beeck Calkoen een oogenblik gelegen heid had gehad de pas geborene te aan schouwen, bracht de Prins zijn doch tertje weer buiten de kamer en ver trouwde haar toe aan de zorgen van zuster Huidekooper, die op de gang, in gezelschap van de drie andere prinses jes. die zeer nieuwsgierig ronddrlbbel- den, wachtte. Het prinsesje was gekleed in een kost baar kanten jurkje, dat bijeen gehou den werd door een rozet van paarlen met als centrum een bijzonder fraaie paarh Nadat de Prins Weer in de kamer was teruggekomen, las jhr. van Beeck Cal koen de geboorte-actg^-voor en toen werden ook voor het eerst de namen Maria Christina bekend gemaakt. Nadat eerst ZK.H. Prins Bernhard, daarna jhr. Beelaerts van Blokland, minister Beel en jhr. van Beeck Cal koen, de in fraai wit leer gebonden ge boorte-acte hadden onderteekend, stel de de ambtenaar den prins eerst het trouwboekje, waarin de baby was aan- geteekend, en vervolgensde distri butiebescheiden voor de jong gebórene ter hand. Even later werd de oud-Hollandsche traditioneele drank, kandeel, rond ge diend en werd op de gezondheid van het prinsesje gedronken. Hierna was de plechtigheid ten einde. In het Meermanshofje tijdens de uitreiking van beschotten met muisjes. De heer Lindenbergh bood deze tractatie aan. De foto toont ook de echtgenoote van den burgemeester, die beiden de uitreiking bijwoonden. (Foto Van Vliet). UIT DE OMSTREKEN. OEGSTGEEST. De Oranjefeesten De geboorte van de vierde prinses werd gisteren ook in Oegstgeest met groote vreugde begroet. Hoewel het niet mogelijk was, om de schooljeugd nog dezen dag een feest gave te bereiden, is besloten hen in de laatste dagen dezer week hiervan te doen genieten. Er werd reeds in den morgen een druk gebruik gemaakt van de gelegen heid om op het Raadhuis het felicita tie-register te teekenen. Het bestuur van de Oranje-vereeni- ging heeft in de vroege.morgenuren een daad verricht welke als een bijzondere mag beschouwd worden. Door vriende- lilke handen is n.l. aan conducteurs en bestuurders van de N.Z.H.T.M. aan de eindhalte bij de RK. Kerk warme cho colademelk en beschuit met muisjes aangeboden. In den loop van den mid dag is deze tractatie herhaald. Dat dit feit op hoogen prijs is gesteld behoeft geen uitleg. S Des avonds om 7 uur had een bijzon dere dienst plaats in de Pauluskerk der Ned. Herv .Gemeente, waarin voorging ds G. F. Callenbach, die, na een korte liturgische aanvang zich bepaalde by het vernemen van het groote nieuws in de morgehuren. Ondanks alle verschil in politieke op zichten is het Nederlandsche volk hier in een eensgezind Oranjevolk. In het vervolg van zijn rede heeft ds. Callenbach de beteekenis van het Oran jehuis nader aangehaald als wakende over ons volk- een protestantsch Vor stenhuis dat openlijk getuigenis aflegt van hun geloof. Daarom ook niogen wij God danken dat Hij ons op zoo won derlijke wijze is naby geweest en ons door de allernaarste tijden door middel van het Huis van Oranje daardoor heeft heen geholpen. Na het uitspreken van het dankgebed werden drie coupletten van het Wilhel mus staande gezongen. Na dezen dienst is in de Geref. Keik aan de Mauritslaan een groot samen komst gehouden voor leden var. de Oranjèvereeniging waarvoor byzonder groote belangstelling was. Met het bestuur van de O. V. merk ten wij vele autoriteiten op w.o. burge meester Bauman en zijn echtgenoote, beide wethouders en de gemeente-secre taris de heer J. de Visser, ds. Jac. Erin- ga en pastoor J. M. Looyaards Namens het bestuur van de Oranje- Vereeniging riep de voorzitter de heer D G. Sanders, allen een hartelijk wel kom toe Hierop werd staande het ie couplet van het Wilhelmus gezongen. Na voortreffelijke zang van de sopraan mej. S. Hortensius, begeleid op het kerkorgel door den heer D. Smink trad als eerste spreker op Pater Borromeip de Greeve die zijn redè aanving met de opmerking: „Wat duurt wachten toch altijd lang" en dat vooral als het, zoo- als ditmaal, ging om de komst van een Oranjetelg. Groot, breed en diep is de ze gebeurtenis in geheel ons land met groote vreugde ontvangen. Welk een vreugde zal er thans zijn ook m net hart van onze geliefde Koningin Wil-' helmina Vervolgens herinnerde spr. aan de Meidagen van 1940 toen de Duitsche legers óns land binnenvielen en onze jongens als leeuwen vochten waarbij o.a. vooral aan den Grebbeberg zoo ontelbare offers vielen. Hy herinnerde dan aan de groote liefde van ZK.H. Prins Bern hard voor ons land. De stabiliteit van ons Vorstenhuis heeft veel voor, we tende dat Oranje staat in naam en daad boven alle partijen van het volk, hetgeen wij hebben mogen opmerken uit Hun aller optreden. Daarom is spr. persoonlijk overtuigd 'dat de stabiliteit van ons Vorstenhuis sterk zal blijven in het groote geioof aan God. Na solozang van den heer B, Lubach, begeleid op de piano door den heer Gouw Sr. en nog een zangnummer van mej, Hortensius, sprak prof. dr. J. H, Bavinck, die de naar buiten tredende blijdschap als de blijdschap der stilte teekende. Ook dit Oranjekind heeft men te zien in 't licht van Gods plan. God alleen weet wat het worden zak Dit is het ook wat ons op dezen dag sterkt. Voorts wees hij op het feest der eenheid en het symbool van ons Vor stenhuis en de bezettingsjaren. Spr. besloot met te wijzen op de na men der drie prinsessen welke het ver leden en de toekomst voor ons vader land vertolken, n.l. Beatrix, Irene en Margriet. UIT DE RIJNSTREEK LEIDERDORP Enthousiaste viering: van den nationa le» feestdag Nauwelijks was het heu gelijk nieuws van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin in onze gemeen te door sirenes en klokgelui bekend ge worden of de vlaggen kwamen te voor schijn en toen de zon haar eerste stralen uitzond wapperde van de meeste hulzen reeds de vaderlandsche driekleur. De stemming was er meteen in. Voor het gemeentehuls werd een tent geplaatst, waarin ten bate van de Niwln beschuit met muisjes werd verkocht. Eenige herauten te paard reden de gemeente door en kondigden officieel de geboorte aan van een prinses. In de kerken werd om halfelf een dienst gehouden. Eigen- Hike feestelijkheden Waren er in de mor genuren overigens niet. Deze begonnen om 2 uur met een buitengewone raads vergadering. waarbij vele genoodlgden aanwezig waren Na opening werd door burgemeester Van Diepenlngen het tele gram voorgelezen van den Min. President waarin deze van de blijde gebeurtenis melding maakte. Tevens las hij het tele gram van gelukwensch. dat namens den Read aan het Prinselijk Gezin zal wor den gezonden In een gloedvolle toe spraak gewaagde de burgemeester vervol gens van den hechten band tusschen het Huls van Oranje en het Nederlandsche volk een band die door de geboorte van een vierde prihses opnieuw wordt ver sterkt. Namens den Raad sprak weth. Splinter als oudste lid. woorden van dank Na deze vergadering was er gele genheid het felicltatiereglster van de Stichting 19401945 te teekenen en daarvoor een gave te storten Buiten werd vervolgens gebruik ge maakt van de gelegenheid om een be schuit met muisjes te nuttigen en on der de vroolllke toonen van vaderland sche wijsjes werden er op straat "ronde dansen uitgevoerd. Op een ander gedeelte van de Hoofd straat hadden zich midderwijl de diver se vereenlglngen opgesteld voor het dé filé. Al .spoedig kwam de optocht langs het Raadhuis en vervolgens langs de Berkenkade verder door de gemeente. Het officieele gedeelte der feestelijkheden was hiermee ten einde, doch de vroolijke stemming bleef verder den geheelen dag. Prinses Marijke als peetemoei Tot op hedenmiddag waren op de afd. bevolking van de Burgerlijke Stand te dezer stede twee kinderen aangegeven, die op denzelfden dag als Prinses Maria Christina zijn geboren en daarmede de jonge Prinses Marijke als hun peetemoei hebben. Het waren Maria Christina Spaargaren, die gistermiddag om haldrie werd geboren en Barend Hosman, die reeds dién dag om 0.15 uur het levens licht aanschouwde. De kolenslag TWINTIG VRACHTAUTO'S RIJDEN AF EN AAN. Ten behoeve van de zoo dringend nood zakelijke brandst-offenvoorZiening is van daag een twintigtal vrachtauto's van de afd. Leiden van de Coöp. Vervoerson derneming ingezet voor het transport van industriekolen van Rotterdam naar het terrein van de Sted. Lichtfabrieken. De auto's, welke dit transport, dat mo gelijk is gemaakt door het aanbod van de Vakgroep, verzorgen, rijden momen teel af en aan en brengen zoodoende den door allen zoo sterk begeerden zwar ten last binnen Leidens veste, LEIDSCH ACADEMISCH KUNSTCENTRUM Plano-avond Jaap Callenbach. Het Haagsch Blaaskwintet was eerst ver wacht. In plaats van den hoboïst Jaap Stotljn (door een ernstige vingerverwon ding verhinderd) met diens medewerkers, werd het een andere Jaap: de pianist Callenbach. Callenbach, die elk te spelen stuk kort toelichtte, verontschuldigde zich vooraf, ten deele slecht voorbereid te zijn geweest Dat gold zekar allermeest voor Schumann's C dur Fantasie, op. 17, een virtuoos ge concipieerd driedeelig werk van hartstoch telijke bewogenheid. Deze Fantasie voelen wij niet meer geheel aan als voor onzen tijd. Zij heeft niet die prachtige vorm- beheersching, welke bijvoorbeeld de Kreis- lerlana en de Carnaval-suite zoo uitermate boelend maken. Dit werk staat en valt dan ook met de wijze van vertolking. De voordracht miste echter nog te veel inspi ratieven gloed der overtuiging en leverde niet het bewijs, dat het gespeelde tot geestelijk eigendom was overgegaan. Veel beter was de As dur Ballade en de Barcarolle van den grooten Pool. De brl-1- lante Chopln ligt Callenbach; het passage- werk vooral bezat gaafheid en \erfJJnlng. De meer in zich zelf gekeerde Chopln staat hem evenwel verder. De 7de. Cis- mol 1-Nocturne was alles behalve een her schepping. „Reflet dans l'eau" was het werkje van den impressionist Debussy, dat wij hoorden tuschen Schumann en Chopin, weergege ven naar den elsch van den stijl. Het concert opende met Bach's Partita In Es. welke te zoetelijk gekleurd werd: ten slotte; de Allemande zou men zich rustiger, de Sarabande breeder en zoo mogelijk tragischer en de Gigue met meer vaart kunnen wenschen Callenbach oogstte veel bijval, door hem Ingeruild met Ohopin's 7e (Cis moll) wals, waarop sinds eenigen tijd* vrijwel iedere pianist den Leldenaar als toegift tracteert. Zfl werd gespeeld met zwier en dichterlijke vrijheid. Vanwege de nieuwe geboorte eener Prinses van oranje zong de zaal voor het begin het aloud „Wilhelmus". BONKAARTEN HALEN. Morgen is de letter B (Bodewes tot en met Brakhoven) aan de beurt voor het afhalen» van nieuwe bon- en texrtiel- kaarten. DE VEBO 1947. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Vebo ln zijn laatste vergadering besloten ook dit jaar wederom een ten toonstelling van vee en zuivelproducten te organiseeren. DR. W. H. LEVEND. De onlangs door ons reeds aangekon digde benoeming van dr. W. H. Levend, directeur van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheidsdienst en van het Ge meente-ziekenhuis te Zaandam tot di recteur-geneesheer van het Academisch Ziekenhuis te dezer stede, is thans offi cieel afgekomen. Dr. Levend zal zijn nieuwe functie op 1 Maart a.s. aanvaarden. WIE KENT M, B. BRAVO? De P.R.A. te Haarlem verzoekt inlich tingen omtrent een 40-Jarigen Jood, Mozes Brandon Bravo, zich ook noe mende Marchle of Manrico Bondaglattl, gewoond hebbende o.m. Thorbeokest-raat no. 42, alhier, die voor de Sicherheits- polizei in Den Haag heeft gewerkt. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de bijeenkomst, welke Vrij dagavond vanwege het Comité .Hand having Rijkseenheid" dn de verwarmde Sta-dszaal wordt gehouden en waarin oud-minister Welter en mr. C. N. Jans sen het woord zullen voeren BEURSOVERZICHT. Amsterdam, 19 Februari. Van handel in den waren zin van het woord was vandaag niet veel sprake. Ko ninklijken waren onveranderd. De Scheepvaartpapieren waren onregelma tig, maar bijna niet gewijzigd. De Indu- strieaandeelen waren, wat de hoofdsoor ten betreft, prijshoudend. De minder courante aandeelen verdeeld, doch eerder gedrukt Van de Bankaandeelen waren aandeelen Amsterdamsche Bank en In- cassobank iets lager. Rober iets hooger. Van de Suikeraandeelen werden HVA's iets hooger. in de Tabakken was vrijwel niets te doen. De koersen waren nauwe lijks veranderd. Sommige Rubberaandee" len wat hooger. Indische fondsen mee- rendeels wat luier. AGENDA DONDERDAG: Schouwburg: Charlotte Köhler „Oompjes Droom". 8 uur nam. VRIJDAG: Stadszaal; Nat. Comité Handhaving RIJkseenheld. Spr. Ch. Welter en mr. P. M Janssen, 8 uur nam. Stationsweg 12: Aandeelhoudersverg. N.V. LJD.M. liy2 uur voorm. Schouwburg; padvindersrevue „Reveille" 8 uur nam. HET DÉFILÉ. Met groot enthousiasme, dat zich door de koude niet liet temperen, heeft de feestelijk vlaggende Sleutelstad de ge boorte van het Prinsenkind gevierd. On danks de snerpende koude waagden ve len zich gistermorgen naar buiten, waar de grootste drukte tegen half twaalf heerschte op de Breestraat, waar voor het Stadhuis een défilé plaats vond van de hier ter stede gelegerde territoriale troepen en de marine Onder de vele genoodigden, die zich voor het Stadhuis hadden opgesteld, merkten wfj o.m. op de kolonels Van Houten en Spaich, het voltallig college van B. en W., het be stuur van de vereenlging .Koninginne dag", het collegium van het L.S.C., een deputatie van de V.V.S.L., den rector- magnificus, prof. mr. R. P. Cleveringa en voorts vele officieren van zee- en landmacht. Onder de vroolyke klanken van een muziekcorps der territoriale troepen marcheerden de militairen, die vooraf een marsch door de stad hadden ge maakt, in stramme pas voorbij. Voorop ging een detachement van de marine, waarna de territoriale troepen volgden. Het défilé werd besloten met een de tachement van -..Pro Patria". Ook het Leidsche Politiemuziekgezelschap nam aan dit défilé deel. RONDGANG VAN „NIEUW- LEVEN". In de middaguren volgde een muzi kale rondwandeling van „Nieuw Le ven", welk corps daarbij ook een bezoek bracht aan het Acad. Ziekenhuis, waar door de hier verpleegde natiën ten even-, eens deelgeoot werden aan de alge- meene vroolijkheid. In de conversatie- zaal dei- zusters werden de muzikanten van „Nieuw Leven" op „snert" onthaald, waarvoor dezen van hun kant dankten met een extra-nummertje HOFJESBEWONERS KREGEN BESCHUIT MET MUISJES. De hofjesbewoners werden des mid dags onthaald op de traditioneele be schuiten met muisjes, die uiteraard een geestdriftig onthaal vonden. Gedurende een groot deel van den middag waren de heer Lindenbergh en zijn echtgenoote in actie met het uitdeelen van deze tracta tie, waarbij o.m- de burgemeester met mevr. Van Kinschot hier en daar aan wezig waren. Een g§ste. welke door de oudjes, die dezen dag door het bitter koude weer noodgedwongen de feest vreugde geheel in eigen huisje moesten scheppen, begrijpelijkerwijs op hoogen 'prijs werd gesteld. Zoo kregen ook zij hun deel van het bulten opbruischende Vreugdebetoon der jongeren. KORTE PLECHTIGHEID VOOR DE ACADEMIE. In den namiddag kwamen zeer vele studenten bijeen op het plein van de Academie, waar de praeses collegii, de heer Hintzen, een toespraak hield, mede gericht tot den rector magnificus prof. mr R. P. Cleveringa, die» daarop ant woordde. Prof.. Cleveringa legde in dit antwoord den nadruk op de hechte ban den. welke steeds hebben bestaan tus schen het Huis van Oranje en de Leidsche Academie. banden. die reeds voortsproten uit het ontstaan der Alma Mater, en die door de eeuwen heen bewaard bleven door de studie, welke de academisch geschoolde leden van ons Vorstenhuis aan juist deze Universiteit genoten, alsmede door de trouw, die de academie aan hef Oranjehuis betoonde. Spr. vertolkte den wensch van de ge- heele academische gemeenschap, dat ook de thans geboren Oranjetelg eens als studente de poorten van de Academie zou binnen treden. Een driewerf hiera en het Io vivat besloten deze kortstondige, doch juist door haar eenvoud opmerkelijke plech tigheid. Het Academiegebouw, althans het „nieuwe gedeelte", was des avonds aantrekkelijk verlicht door talrijke bin nen de ramen op de kozijnen geplaatste kaarsjes, welke sobere maar zeer ge slaagde verlichting de aandacht trok van allen wier weg langs het Rapenburg voerde. Onnoodig te vermelden, dat des nachts een enthousiaste viering in Minerva" plaats vond. welke voor de- studenten een waardig slot vormde van de ook voor hen uitbundige feestroes. DANKDIENST IN DE PIETERSKERK. In de Pieterskerk werd gisteravond een dankdienst gehouden. Onder de ruim duizend aanwezigen merkten wy o.m. op den burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, den gemeente-secretaris, mr. J. Bool, de wethouders D. v. d. Kwaak en S. Menken en voorts afgevaardigden van de Ver. Koninginnedag. Nadat de dienst geopend was met het zingen van „Dankt, dankt nu allen God", las ds. P,4 W. Spruyt, Ned. Herv. predl- Indrukken van het wereldkampioenschap op de schaats. (Van een specialen GP.D.-verslaggever) Zooals in ons land op de Zondagen duizenden en duizenden de tribunes der voetbalvelden bevolken en regen en wind trotseeren om tweemaal drie kartier naar een wedstrijd te kijken, zoo staan tienduizenden Noren op de weekeinden op de tribunes, rondom de ijsbanen om hun favorieten in het hardrijden op de schaats aan te moedigen. Een vorst van meer dan tien graden deert hun niet, zij verwarmen elkaar door het laaiend enthousiasme als in een internationalen wedstrijd een Noor wint en overigens zijn zij dik ge noeg-gekleed (en doelmatig!) om zoo min mogelijk van de koude last te heb ben. Tweemaal 26.000 toeschouwers wa ren bij de wereldkampioenschappen in het Bisletstadion te Oslo aanwezig, tweemaal duizend minder dan bij de Europe esche athletiekkampioenschap- pen, die in den zomer zijn gehou den en toch was er geen biljet meer te verkrijgen. Dit raadsel is gemak kelijk op te lossen, want de winter- kleeding der Noren is zóó dik (booze tongen fluisterep. dat negen van de tien Noren een fleschje „met wat er in" bü zich hebben) dat de capaci teit der tribunes hij schaatswed strijden duizend toeschouwers min der bedraagt. Het is een wonderlijk gezicht, dat Bis letstadion vol te zien met die keurige winterkleedy, waarbij de rcode muts, teeken van het verzet in den bezettings tijd, domineert. Zelfs de erfprins Ha- rald, die met zijn vader, den Kroon prins en zijn grootvader, den Koning van Noorwegen, op den tweeden dag de wedstrijden bijwoonde, droeg een roode muts en had een chronometer ln de hand. Inderdaad, een Noor, die zich zelf respecteert, heeft een chronometer ten einde de ronden- en de totaal tijden der rijders na te gaan en de officieele tijdopnemers te controleeren. Het viel ons op, hoe deskundig dit publiek is. De beste tijden van eiken rijder kent men uit. zijn hoofd en dat op Vier afstanden, de 500, 1500, 5000 en 10.000 meter. En men telt niet mee, als men niet weet wie Charles is (Mathiesen), wie Sverre (Farstad), wie Aake (Seyffarth), wie Jan (Langedük) en wie Aage (Johan- sen). En wij nebben kleine Jongens van zes, zeven jaar, die nauwelijks aap, noot, mies (in het Noorsch dan natuur lijk!) kunnen schrijven, de rondentijden op de 10.000 meter zien noteeren in het speciale programma, 44 sec., 43,5; 43; 42,5; 43; 44; 33.5; 45 enz. enz. En 43; 42,5; 43 44 44,5; 45 enz. enz. En EEN SPORTIEF VOLK- Sportief is het Noorsche volk zeer ze ker. Want de Fin Parkkinen, die wereld kampioen werd, werd geestdriftig beju beld. al was het dan een groote teleur stelling 'voor de Noren, dat Farstad «het op de 10.000 meter met meer dan een halve minuut van hem verloor. En daar mede den titel van wereldkampioen ver kant te dezer stede Psalm 103. Als tekst voor N zijn overdenkingsrede had, ds. Spruyt gekozen Psalm 8: 6 b „Gij hebt hem met eer en heerlijkheid gekroond". In dezen dienst, aldus spr., zijn wy samengekomen om God te danken voor de geboorte van de jonge prinses, voor dit kostbare geschenk, dat Hy aan het Prinselijk Paar heeft toevertrouwd. Wij moeten ook gedenken den tijd die achter ons ligt, toen vreemde ïieer- schers ons volk regeerden, toen ons Oranjehuis in ballingschap rondzwierf en bij de geboorte van Prinses Margriet geen saluutschoten werden gehoord en geen klokken beierden. Des te meer verstaan wij de groote zegen, die God ons in de bevrijding van ons volk heeft geschonken en ln de terugkeer van on ze Koningin en het prinselijk gezin aan ons volk heeft bereid. Wij weten, dat het huis van Oranje steeds ons heeft geregeerd in het besef van te bestaan bij de gratie Gods. Onze Koningin weet, dat haar verheven po sitie alleen mogelijk is omdat Jezus Christus Koning is. Wat is Gods goedheid groot, dat Hij menschen deze plaats geeft in de we reld. Want wat is de mensch? Zoo vraagt ook de dichter van psalm 8, als hy onder den indruk komt van Gods grootsche Schepping. Wat is de mensch, dat Gij zijner gedenkt? In deze machtige schepping heeft de mensch de opdracht en de beloften van God: „Onderwerp de aarde". Door zijn op standigheid brengt de mensch van deze taak niets terecht. Hy verknoeit hét geen God goed heeft gemaakt. Toch blijft God het met den mensch wagen, want God vernieuwt wat de mensch oud heeft gemaakt. En toch kroont God in Zijn liefde den mensch met eer en heerlijkheid. Deze psalm slaat op Jezus Christus, die werkelijk mensch is ge weest tot ln de diepste diepten van Ujden en dood, en die werkelijk om zijn dood en opstanding met eer en heer lijkheid is gekroond. Hem heeft God alle macht gegeven in hemel en op aarde. Dit deed Hy voor ons, opdat wij door Hem met eer en heeriykheid zou den worden gekroond. Dit geldt voor alle menschen. Paulus schrijft in 1 Timothëus 2, dat er smee kingen, gebeden, voorbiddingen, dank zeggingen worden gedaan voor alle menschen; en dan brengt hij uit alle menschen speciaal naar voren Konin gen en hen die in hoogheid zyn geze ten, opdat voor hen gebeden zou wor den. Niet omdat zy in zichzelf meer zyn dan alle menschen, maar omdat zy van God de hooge plaats hebben ont vangen om orde te scheppen in de chaos van allerlei menscheiyke over wegingen en strevingen. Zy hebben een goddelijke taak, daarom steken zy uit boven alle menschen. Zy zyn op een byzondere wyze met eer en heerlijkheid gekroond. Zy hebben de wegén te banen om de vrye verkondiging van het evange lie en het Ryk van Jezus Christus te dienen. Wij weten van onze Koningin, dat zy staat in dat geloof en dat ook Prinses Juliana en Prins Bernhard hun kin deren in dat geloof opvoeden. Oranje heeft aldus spr., steeds de eeuwen door aan ons volk dezen weg getoond. Reeds de Vader des Vader lands heeft de regeering over ons volk aanvaard in de wetenschap, dat hij God gehoorzaam zou zyn. De dichter van het Wilhelmus laat Willem van Oranje belyden, dat hij God den Heere, den hoogsten Majesteit, heeft moeten pbediëeren in der gerechtigheid. Wij bidden, zoo besloot spr, dat God ook onze jongste Prinses in die gehoor zaamheid wil leiden, opdat Zyn Naam geëerd worde en ons volk gezegend. De dienst, welke werd opgeluisterd met vioolspel van mej. J. Kiyn en or gelspel van den heer Leo Mens, werd Gelukwenschen van Staatshoofden. Gelukstelegrammen zyn reeds bin- v nengekomen van de Staatshoofden van Zweden, Denemarken, Noorwe gen, Zwitserland, België, Unie van Zuid-Afrika. De Prins had gisteren persooniyk telegrafisch de staatshoofden van alle landen van de heugiyke gebeurtenis in kennis gesteld. Het personeel van het Paleis heeft gisteren een cabaretavond gegeven, die gedeeltehjk door Prins Bernhard werd bygewoond. Op de school van Kees Boeke waren geen feesteiykheden. De School i§ n.l. we gens kolenschaarschte gesloten. H.M. de Koningin en Prinses Arm gard waren in den nacht van de ge boorte ten paleize Soesdyk aanwezig. Een bon voor drie eieren. By de bonaanwyzing van morgen zal voor alle leeftydsgroepen een bon wor den aangewezen, die recht geeft op het koopen van drie eieren. Geweldige brand te Eindhoven CONFECTIEMAGAZIJN INGESTORT Hedenmorgen, even over zevenen, werd by de Eindhovensche brand weer een uitslaande brand gemeld ln de damesconfectiemagaziJnen van de firma Brackel te Eindhoven. Twee minuten later was de brandweer ter plaatse en weer enkele minuten la ter stortte het drie-verdiepingen hoo ge magazyn, dat in lichter laaie stond, reeds ineen. Intusschen hadden de bewoners met moeite het woonhuis kunnen verlaten. Vier personen, w.o. drie volwasseneii, moesten nog met hulp van de brand weer in veiligheid worden gesteld. Van de boekbinderij Van der Mey- den, die achter het brandende gebouw gelegen is, werd de geheele inventaris door eigen en ziekenhuispersoneel by de zusters in de Jan van Lieshoutstraet in veiligheid gebracht. Te kwart voor acht was de onder „yzlge" omstandig heden werkende brandweer den vuur haard meester. De confectiemagazynen van de fir ma Brackel zyn totaal uitgebrand en met den grond geiykgemaakt. De scha de is groot, daar niets gered kon wor den. SOEK AW ATI'S VERTREK UITGESTELD. Het vertrek van president Soekawati is uitgesteld tot Dinsdag 25 Feforuari. VERTREK MARINIERS-MILICIENS UITGESTELD. Het vertrek van de mariniers-mili ciens met de „Nieuw Holland" naar de Oost, welke vertrek bepaald was op heden, is uitgesteld tot 10 dagen na het einde van de vorst. besloten met het zingen van twee cou pletten van het Wilhelmus. Tegel ykertyd vond ook in de Geref. Heerengrachtkerk en in de Doopsge zinde Kerk een dankdienst plaats. AVONDFEEST. De feesteiykheden in de avonduren- bleven verder beperkt tot eenige muzi kale rondwandelingen van enkele mu- ziekvereenlgingen, welke met hun vroo lyke feestklanken ln verschillende wU- ken der stad leven en vertier brachten. Een woord van warme waardeering aan het adres der muzikanten, dat zy on danks de hevige koude deze tochten tot zulk een goed en vreugdevol einde wis ten te brengen, mag zeker niet ontbre ken. Bravo, heeren! Op de Hooglandsche Kerkgracht is gisteravond nog door de buurtvereeni- ging „Om den St. Pancras" een vreug devuur ontstoken. Vooraf vond een esta fette-fakkelloop plaats. En zoo behoort deze dag, waarnaar met zooveel span ning werd uitgezien, weer tot het verle den. Het bestuur van de Vereenlging „Koninginnedag^' komt eveneens dank en hulde toe voor de wyze, waarop zy deze feestviering heeft voorbereid en tot een succesvol einde heeft gebracht. De herauten, die, zy het ook laat in den ochtend, kond deden van de fceu- geiyke gebeurtenis in het Palels Soestdyk. (Foto Van Vliet). speelde. En men juichte toch ook dien kranlgen Engelschman toe,- Cronshey, die zonder hulp, in zyn eentje, dit wereld kampioenschap bezocht en zich dapper door de moeihjkheden heensloeg. En by zondere tyden maakte, zoo goed zelfs, dat hy op de 10.000 meter sneller bleek te zyn dan de Noorsche kampioen Wahl en de Europeesche kampioen Seyffarth. Hy seinde de resultaten zelf naar zyn land; Engelsche verslaggevers vonden het niet de moeite waard naar Oslo te komen, hondenraces zyn blijkbaar be- langryker dan deze gezonde volkssport Over verslaggevers gesproken, geheel Europa, met uitzondering van Engeland, was zoo'n beetje vertegenwoordigd, niet minder dan 80 bevolkten de tribunes. Als de Russen hadden meegedaan aan dit wereldkampioenschap, en dat was toch oorspronkelyk de bedoeling geweest, dan waren er honderd verslaggevers uit Moskou en Leningrad gekomen. Waar men hen had moeten bergen, is ons een raadsel. Want wy stonden op de pers tribune nu al mannetje aan mannetje. En de Noren Juichten den Tsjech Kolar toe, die hun landgenoot Karlsen royaal sloeg en daarby een styi demon streerde, welke Indruk maakte. Sportief zijn de Noren, want zy bejubelden Ko lar, zooals zy het twee weken daarvoor Kees Broekman hadden gedaan, toen onze landgenoot de 10,000 meter won. Broekman, die in het hotel op bed lag, met influenza, maar via de radio de uitslagen noteerde en zoo ook kon mee leven met een stryd, waaraan hy zoo gaarne had meegedaan. Influenza, de gevreesde tegenstander van deze wereldkampioenschappen, want het was niet de onderlinge con currentie of de stryd tegen het uur werk, welke de meeste slachtoffers maakten, maar de lichte en niette min voor een hardryder fnuikende koorts, die groote mannen als Char les Mathiesen, Goethe Hedlund, Aage Johansen, Odd Lundberg en nog vele anderen tot ontydlg opgeven van des stryd dwong. Waardoor dit wereld kampioenschap toch min of meer een mislukking is geworden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3