sanatogen Burgemeesters installatie in Alkemade Nacht°expr©ss DIEF De nationale feestdag wegens de ge boorte van een Nederlandsche Prinses, heeft wel bijzonderen luister gebracht bfj den intocht van burgemeester J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht. van Al kemade, Reeds in den vroegen ochtend arri veerde de burgemeester van uit Leiden aan de grens der gemeente, waar de loco-burgemeester, de heer J. J. de Ko ning, hem met een korte toespraak wel kom heette. In gezelschap van zijn echtgenoote en dochter, alsmede van wethouder v. d. Poel en den gemeente-secretaris den heer W. A. van Harteveld, ondernam hij per auto den tocht naar het cen trum der gemeente. Het eerst werd Oud-Ade bereikt, waar in de R.K. School de jeugd was samen gekomen. Hier werd gesproken door het hoofd der school, den heer Ponsioen en door den heer J. v, d. Poel. Te Rijpwetering was de jeugd in „Rustoord" verzameld De hoofdonder wijzer de heei N. Zwartelé, vertolkte de gevoelens en de kinderen staken een „vuurwerk" af. Té" Nieuwe-Wetering waren de instru menten van het fanfarekorps D.G. V. zoodanig bevroren, dat zij aanvankelijk niet bespeeld konden worden. In de School met den Bijbel sprak het hoofd de heer P. Cuperus den burgemeester toe. Daarna waren de muziekinstrumen ten ontdooid en D.G.V. gaf op eclatante wijze uiting van haar kunnen. In snelle vaart werd De Kaag bereikt. Bij „Tante Kee" werd de koffie ge bruikt, waarbij de heer D. van Nieuw koop. ds. Corts en kapelaan C. Ham- mesteyn toespraken hielden. Aangekomen te Oude-Wetering bood een dochtertje van notaris Lohman voor diens huis bloemen aan de echtgenoote en dochter van den burgemeester. In de R.K. en Chr. scholen spraken de resp. hoofden der scholen, de heer J,. J. de Jong en F. v. d. Horst. Na de koffietafel in het café v. d. Geest volgde de intocht te Roelof- arendsveen, waar in het veilinggebouw de Jeugd was samengestroomd. Drie meisjes hielden een korte toespraak en boden bloemen aan. De heer L. de Jong, hoofd van de jongensschool, hield eep toespraak. Na het dankwoord van den burge meester zong het mannenkoor Onder uitbundige feeststemming verliet de burgemeester de veiling, om zich te be geven naar het gemeentehuls. DE OFFICIEELE INSTALLATIE. Nadat de raadsleden Kerkvliet en Zandvliet den burgemeester in de raads zaal hadden binnen geleid, deed de ge meente-secretaris, de heer Van Harte veld, voorlezing der officieele benoe ming. Daarop sprak de loco-burgemees ter, de heer J. J. de Koning o.a. als volgt: „Op de eerste plaats gaan mijn ge dachten terug naar het tijdstip, waarop uw ambtsvoorganger mr. Reek in 1933 zijn functie aanvaardde. Toen heerschte een algemeene crisis in land- en tuin bouw en moest een groot aantal, vooral kleine tuinders en boeren, gesteund wor den. Toch is onder het bestuur van uw voorganger zeer veel tot stand geko men. Gij aanvaardt thans uw ambt onder ge heel andere omstandigheden. Financieel is onze gemeente de laatste jaren, voor zoover het de bevolking betreft, sterk vooruitgegaan. De gemeente was reeds in 1933 noodlijdend 'en dé schuldenlast is sindsdien nog aanmerkelijk ver zwaard door de vele werken, welke in het belang der gemeente zijn uitgevoerd. Maar dit mag voor ons gemeentebe stuur geen aanleiding zijn een anderen koers in te slaan. Een van de belang rijkste zaken, welke de volle-aandacht vragen is ongetwijfeld de verbetering van de volkshuisvesting. Na gewezen te hebben op het mooie landelijke karakter der gemeente met zijn vreedzame en Oais Distributiehoekje HAALT UW SINAASAPPELEN.... De Federatie van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit deelt mede: Het publiek wordt aangeraden de si naasappelen van de vierde periode deze week bij de detaillisten, waar de bonnen ingeleverd zijn, af -te halen. Het zal den detaillisten niet mogelijk zijn de si naasappelen (Jaffa's) langer dan tot Zaterdag goed te houden. gemoedelijke bevolking, met sterke gods dienstige gevoelens en den bekwamen secretaris met zijn uitstekende ambte naren te hebben gememoreerd, vervolg de spr.: Persoonlijk wil ik deze gelegenheid te baat nemen mijn hartelijken dank te betuigen aan den secretaris en alle ambtenaren voor de prettige samen werking, welke ik als waarnemend .burgemeester mocht ondervinden. Ik breng voorts een woord van dank aan het politiecorps, vooral aan den groepscommandant, den heer De Bil, voor de tegemoetkomende samenwer king. Ik feliciteer u burgemeester hartelijk met uw benoeming en i'^ hoop, dat uw bestuurmoge zijn tot heil en ten zegen van de u toevertrouwde gemeente en tot meerdere eer en glorie van Gods Heiligen Naam. Daarop hing de heer J J. de Koning den burgemeester de ambtsketen om den hals en overhandigde hém den voorzit tershamer. Namens de R,K. Raadsfractie sprak daarop de heer C. v. d. Meer Cors.zn., die o.a. in het bijzonder den nadruk leg de op de ligging der gemeente als cen trum van de watersport. Dr, N. v. d. Bijl, vertegenwoordiger van de Prot, Chr. Raadsfractie, mocht tot zijn voldoening constateeren, dat in het verleden zijn fractie nimmer was achtergesteld en vertrouwde, dat ook onder den nieuwen burgemeester die toestand gehandhaafd mocht blijven. De heer H. P. A Akerboom uit De Kaag, memoreerde zekere spanningen, die bestaan tusschen Noord- en Zuid- Nederland „Ons aller wensch," aldus spr., „is, dat uw verschijnen in onze gemeente het begrip tusschen Noord en Zuid moge verruimen. TOESPRAAK VAN DEN BURGEMEESTER. De burgemeester zei o.a. het volgende: „Ik wil aanvangen met dank te bren gen aan God, van Wien alle gezag komt, dat Hij mij in deze gemeente daarmede heeft willen bekleeden. Spr. dankte voorts H. M. de Koningin, den minister en dep Commisarls der Koningin. Bijzondere woorden van welkom richtte spr. tot den vertegenwoordiger van den Comm. der. Koningin, mr. Dinger, en tot den heer en mevr. Peek. Hij dankte den loco-burgemeester voor- de wijze, waar op deze vier en een halve maand het burgemeesterschap heeft willen waarne men. Hij deelde mede naar Alkemade te zijn gekomen met het voornemen het bereikbare ook werkelijk te bereiken. Spr. rekende daarbij op de onontbeer lijke medewerking en het vertrouwen van allen, die werken aan het gemeen schappelijk doel: de bevordering van den groei en den bloei der schoone ge meente Alkemade. Voorts deelde hij mede, het als een deel van zijn taak te beschouwen het boeiende vereenjgings- en cultureele le ven te bevorderen, de belangen van de watersport te dienen, de moreele gevaren daarvan in het oog te houden en zoo noodig krachtig op te treden. Spr. besloot met de bede tot God. dat Hij zijn geest mocht sterken en ge zondheid bewaren om in staat te zijn datgene te verrichten, wat gewenscht is en verlangd wordt. Daarna sprak burgemeester Hoynck van Papendrecht een rede uit, welke betrekking had op de geboorte van de Prinses, welke rede door ailen staande werd aangehoord en volgde voorlezing van het gelukstelegram der gemeente aan het Vostelijk Huls. ANDERE SPREKERS. Verschillende sprekers richtten na de buitengewone" raadszitting, het woord tot" den nieuwen burgemeester. Pastoor Snel uit Roelofarendsveen sprak namens de RK. geestelijken in de gemeente ge- lukwensèhen en verwachtingen uit. Oud burgemeester Peek complimenteerde zijn collega met het bestuur over de aan trekkelijke gemeente Alkemade met haar oude tradities, gezagseerbied en arbeid zame en godsdienstige bevolking. Bur gemeester Hoogenboom sprak namens den kring Rijnstreek en ds. Corts ging dieper in op de gewenschte verhouding Kerk-Overheid. De heei M, P. v. d, Weyden uit Zevenhoven leidde burge meester Hoynck in als iemand, die tij dens de bezetting zijn sporen verdiend heeft en in wiens handen hét gemeen tebestuur welgelegen was. De heer P. Heemskerk deed gelukwenschen namens het waterleidingbestuur en de heer Tas- seron sprak als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Leimuiden. De heeren P. Bakker en E. Koek ver tegenwoordigden het bestuur, dat de Oranjefeesten organiseert en hoopten op s een stuwende kracht van den nieuwen burgemeester om den band met het Huis van Oranje te versterken. Tot slot sprak de gem.-secretaris de heer v, Harteveld, een kort woord. Burgemeester Hoynck van Papendrecht dankte alle sprekers voor hun geluk wenschen. De receptie werd door vele personen en vertegenwoordigers van vereenigin- gen en organisaties bezocht. van Het zilveren jubileum den heer W. A. van Harteveld Als gemeente-secretaris van Alkemade. Maandagmiddag heeft op het gemeente- huis te Roelofarendsveen de-officieele hul diging plaats gehad van den heer W. A. van Harteveld, wegens diens 25-jarig Ju bileum als secretaris van de gemeente Alkemade. Tot de buitengewone raadeblj- eenkomst waren talrijke officieele personen udtgemoodlgd. Onder hen bevond zich tevens de nieuw benoemde burgemeester van Alkemade. Op het gemeenteraadslid, den heer J. P. Hoogenboom, rustte de taak den Jubilaris en zijn familie ln de raads zaal binnen te lelden, waarna de loco- burgemeester, de heer J. J. de Koning, als voorzitter van den raad en voorzitter van het huldigingscomité, de welkomstrede uitsprak. Spr. schetste den secretaris ln de eerste plaats als een plichtgetrouw ambte naar en spelde vervolgens vast, dat de ge meente trots kan zijn op de persoon van den. jubilaris. Dieper ingaande op het werk van den secretaris, moest spr. erkennen, dat hij tijdens zijn 25-Jarig contact met den heer v. Harte,veld ln hem gezien heeft een persoon, die op de ambtelijke werk zaamheden een zeer persoonlijk stempel heeft gelegd, waardoor ook zekere teleur stellingen hem niet bespaard zijn geble ven. Do heer de Koning dankte- voor de uitstekende samenwerking en voor de goede verstandhouding met de overige gemeente-ambtenaren en voor het beleid tot welzijn van alle gemeentenaren. Daar. toe gemachtigd door Ged. Staten mocht spreker den Jubilaris een couvert met in houd aanbieden; hij complimenteerde ook mevr. van Harteveld en de familie met dit Jubileum en hoopte, dat de secretaris-nog vele Jaren zijn krachten zou mogen kun nen geven aan de gemeente en ook vele van zijn schoonste verlangens ln eigen gezin In vervuiling mocht zien gaan. Wethouder v. d. Poel legde bijzonder de nadruk ln zijn toespraak op de tempera mentvolle wijze van handelen van den Jubilaris, die nooit van schipperen of wijken wist. De heer Akerboom, sprekende namens den raad, bestempelde dit Jubileum als een feest, niet voor de vorm maar van harte, en karakteriseerde den secretaris als een der uitstekende gemeentenaren, die niet alleen wetten en verordeningen stipt ten uitvoer bracht, maar zich dn. zijn persoon lijk leven overal gaf, waar een taak voor hem open lag op het gebied van Jeugd beweging en sociale zorg. Met hart voor zijn werk, aldus spr., heeft hij gezorgd voor werkloozen en onderduikers, van welke laatste groep hy de ontbeeringen aan eigen lijf heeft ondervonden. De heer L. J. Kerkvliet, namens de grlfep tuinders, releveerde het belangrijk aandeel, dat de Jubilaris destijds heeft ge had, met oud-burgemeester Vosters om een flnancleele catastrofe voor de tuinders te voorkomen. Namehs het ambtenarencorps sprak de heer van Dommelen en schetste den secre taris als een persoon, die niet gemakkelijk was. maar respect afdwong van allen, die onder hem werkten, die op de bres stond Voor de belangen van de ambtenaren en hen stimuleerde door zijn IJver, kennis van gemeentezaken en liefde voor zijn werk. De heer P. de Jong Czn. voerde het woord namens de geheele burger^. HU roemde het Intens medeleven van den secretaris bulten de ambtelijke functies om met alle levensuitingen der burgerij, waar deze zich aandienen in het vereent- glngsleven, waar de heer van Harteveld vaak de groote stuwkracht was. Vervolgens bood de heer de Jong het cadeau aan van de burgerij, van den raad en van de ambtenaren, Inclusief de belangrijke bij drage van den heer Maarse uit Leimuiden, waarbij ook gevoegd moet worden het aandeel van tot standkomlng door den heer Deerenberg uit Schoonhoven. Dit cadeau bestond in een kostbaar antiek meubilair met kamerlamp. Namens het dorp De Kaag sprak de heer v. Nieuwkoop een spontaan woord. Deze Legde vooral den nadruk op het werk van den Jubilaris tijdens de bezettingstijd, toen de tanden op eikaar gezet moesten worden. Vervolgens ..voerde het woord de heer Jac. Turk namens de arbeidersorganisatie, Britsche wapens voor Nederlandsche strijdkrachten. BELLENGER GEEFT TOELICHTING. Op een vraag van het Britsche La- bour-lid Longden, of de minister van oorlog hoeveelheid en soort van wapens kon noemen, die door de Britten voor de Nederlanders in Indonesië werden achtergelaten en welke wapens mo menteel door Groot-Brittannië ver schaft werden, heeft de Britsche mi nister van oorlog, Bellenger, geantwoord dat „geschikte" Britsche wapens op nor male basis verstrekt werd.m aan onge veer 62.000 man Nederlandsche troepen in Indonesië. 19.000 man Nederlandsche strijdkrachten werden voorts nog door Groot-Brittannië van dergelijke wapens voorzien, zoo voegde hij er aan toe. Bel lenger achtte het ondoenlijk om precies te zeggen hoeveel wapens uit voorraden in het Verre Oosten en hoeveel uit voor raden in Engeland zelf werden afge staan. INVOERVERBOD NEDERLANDSCH- INDISCHE BETAALMIDDELEN. Naar de persdienst van de Stoom vaartmij. Nederland mededeelt, is bij besluit van den Luitenant-Gouverneur - Generaal de invoer in Indië van Neder- landsch-Indische betaalmiddelen volle dig verboden. Passagiers, die naar Indië vertrekken, gelieven hier dus rekening mede te houden. VERTREK SULTAN VAN DEHLI. Met het m.s. „Oranje" van de Mij. Nederland zal de Sultan van Dehli Z. H. Toeankoe Osman Alsaniepekasa Alam Vrijdagmiddag vergezeld van zijn broer naar Indië terugkeeren. Ingezonden Mededeeling lijden sinds den oorlog aan geheugen-slijtage. Ondervoe ding heeft de hersencellen ver zwakt Sanatogen brengt ze weer op krachten, voert juist die voe dingsstoffen toe, die de hersen cellen voor ongestoorde werking noodig hebben. Breng Uw ge heugen weer op het oude peil: begin vandaag nog met Sanatogen. Morgen zoudt ge Uw goede voor nemen misschien verggtcn kun nen zijn. Wsl Mnwjtart-efld roedsd clle den secretaris dankte voor de behar tiging van de sociale belangen der ar beiders. De groepscommandant van de rijks politie, de heer p. de Bil dankte voor de prettige samenwerking. De heer P. Heemskerk deed ln zijn speech vooral uitkomen het werk- van den Jubilaris als secretaris-administrateur vair het waterleidingbedrijf, die dag en nacht Klaar stond waar het gold de belangen van deze stichting. De heer Vos, gem.-secretaris van Heem stede, sprak tot den heer van Harteveld als hoofdbestuurder van den bond van gemeenteambtenaren, als vertegenwoordi ger van de club van secretarissen en voor al als persoonlijk vriend uit de Illegaliteit. Op de hem karakteristieke wijze dankte de heer van Harteveld de sprekers voor hun woorden en sympathie, voor hun cadeaux en de menigte van bloemstukken en verzekerde, dat dit alles voor hem eeh aansporing zou zijn om ln de t-oekomst met dubbele krachten zijn taak uit te oefenen. Daarop betrad de Harmonie „Door Gunst Verkregen" uit Nieuwe Wetering de zaal en bracht een. serenade. De voorzitter, de heer M. Spring ln 't Veld sprak woorden van hulde en dank. Tijdens de receptie, waar personen uit allerlei organisaties, vereeniglngen etc. aanwezig waren, sprak nog de heer G. v. cl Waart namens de oud-ambtenaren en bood. den jubilaris een schitterende rook- standaard aan. Talrijke personen, uit alle deelen van het land, teekenden het feli citatie-register, terwijl bovendien een menigte van schriftelijke felloltaties bin nenkwam. Ten slotte bracht ook de Veen- sche Harmonie een serenade. Fantastisch schouwspel in hoofdstad. MEUBELFABRIEK IN LICHTELAAIE. Terwijl op den Dam te Amsterdam groote potten Bengaalsch vuur waren ontstoken en aan alle kanten de bom men ontploften, brak om halftien brand uit in een pakhuis aan de Nieuwe Prinsengracht te Amsterdam. De artist Sylvan Poons, die aan de overkant van de gracht woont, keek toe vallig uit zijn raam en zag de vlammen uit de zolderverdieping van het pakhuis slaan. Onmiddellijk spoedde hij zich naar den brandmelder en maakte alarm. Toen het groote materiaal verscheen stond de zolderverdieping van de meu belfabriek J. C. van Santen reeds in lichtelaaie. Een regen van vonken en waterdruppels, welke onmiddellijk be vroren. daalden op de brandweerlieden neder. Het bluschwater, dat direct ijs werd, maakte van de gracht een opge pompte ijsbaan en al glibberende en glijdende moesten de brandweerlieden de slangen1' uitleggen. Ook uit de gracht werd nog water via de ernaast gelegen woningen en over de ladder werden de beijzelde slangen tot vlak bij de vlam menzee gebracht, en enorme hoeveelhe den water in de vuurhaard gespoten. De brandweer streed ongeveer een urn- tegen het steeds weer vlamvattende houten dakwerk. Om half elf'was men echter den brand zoover meester, dat er geen gevaar meer bestond voor uitbrei ding en kon met het nablusschen van het totaal verkoolde dak begonnen wor den. De lager gelegen verdiepingèn kregen ook vrij ernstige waterschade, terwijl aan den buitenkant het bluschwater in groo te stralen naar beneden gutste en on middellijk tot glinsterende ijspegels werd omgetooverd. Honderden sloegen van de overzijde van de gracht het fantastische schouwspel gade. De handen van de brandweerlieden vroren tijdens de blusschingswerk- zaamheden hpast af van de kou De oorzaak van den brand is nog on bekend. ONKOSTENVERGOEDING VOOR ENGELANDVAARDERS. De chef van den staf van den In specteur-Generaal der Koninklijke Landmacht deelt mede: Ten einde een overzicht te krijgen van de kosten, die Engelandvaarders ge maakt hebben voor hun overtocht, en waarvan nog geen restitutie heeft plaats gevonden, worden zij verzocht deze aan te melden vóór 31 Maart 1947 bij het Nationaal Steun Fonds, Oost einde 13 te Amsterdam, Daarna zal getracht worden hen als nog voor een restitutie van deze kos ten in aanmerking te doen komen. De aanmeldingen moeten vergezeld gaan van een uitvoerig rapport, zoo mogelijk met verklaringen van perso nen, die de juistheid daarvan kunnen bevestigen, benevens een opgave van in verband met de reis aangegane ver plichtingen. ZESTIG LITER ORANJEBITTER VERLOREN. Toch vierde Urk feestl Wederom is een hulpexpeditie, dit maal bestaande uit 35 vrachtwagens, op Urk gearriveerd en daar met groot en thousiasme ingehaald. De heer K. Schraal, directeur van hotel „De Verwachting", was per jeep over den dijk vertrokken om zijn toewij zing te halen. Op den terugtocht sloeg de jeep over den kpp en de inzittenden werden ernstig gewond, daar meer dan 60 liter Oranjebitter lartgs de helling van den djjk vloeide. Ondanks dit verlies vier de Urk gisteren opgeruimd feest. Een wagen met levend slachtvee is nog onderweg, zoodat, als dit transport goed verloopt a.s. Zaterdag ook versch vleesch op het „eiland" verkrijgbaar is. Anti-stakingswet in Frankrijk. De Fransche eerste minister, Paul Ramadier, heeft in de Nationale Ver gadering medegedeeld, dat maatregelen zullen worden genomen tegen de amb tenaren, die Vrijdag hebben gestaakt. Hij zeide voorts, dat het kabinet bin nenkort een wetsvoorstel aan het par lement zal voorleggen, waarin het sta kingsrecht wordt beperkt. Deze eerste anti-stakingswet in Frankrijk zal bepa len, in hoeverre ambtenaren; van wie de openbare veiligheid afhangt, mogen sta ken. Er zal een commissie worden be noemd, aldus Ramadier, die eventueele klachten der ambtenaren aan het par lement zal voorleggen. FEUILLETON. Roman door Winston Graham. 48) Zeer zeker, mengde Jane zich in het gesprek, als deze lui de Italiaansche po litie den naam van Lorenzo aan den neus hangen. Tot dusver heeft alleen de afspraak met kapitein Bonini hen er van terug gehouden alarm te maken. We mogen nog van geluk spreken, dat zij zich daar zoo lang aan gehouden hebben. Als zij de autoriteiten op hun hand gehad had den. zou het met Mencken gauw afge- loopen zijn geweest. Dr. Mencken's handen moeten op nieuw verbonden worden zei Jane op eens- Ze zitten vol met bloed. Ik keek er naar. O, dat beteekent niets. Ik heb het verband er afgehaald, toen ik mij waschte. Ik voelde mij nu werkelijk weer tamelijk goed. Het feit, dat ik mij onder vrienden bevond, dat ik geen moeilijke besluiten behoefde te ne men, dat alles had een uitstekende" uit werking op mij, terwijl ik bovendien wat geslapen had. Het voornaamste was ech ter, dat ik niet meer vervolgd en opge jaagd werd. En bovendien was ik weer bij Jane en het werd mij op deze plek duidelijk, dat mijn gevoel voor haar méér was dan een voorbijgaande verliefdheid. Ik ga het verband halen en zal hel er weer omdoen, bood zij aan. Er ontstond een stilzwijgen, terwijl zij buiten de kamer bezig was- Andrews zal zachtjes door zijn tanden te fluiten. Hei meisje kwam terug en begon mijn han den te verbinden. Dwight begon weer te praten: Ik heb aldoor al getwijfeld of het heele avontuur'wel de moeite zou loonen. Wij hebben nu practisch totaal voor nietsmaar dan ook heelemaal voor niets een van onze beste organisaties geriskeerd. Het is maar een geluk, dat we alle menschen. die er bij betrokken zijn. vertrouwen kunnen. En ik ben ook erg blij. dat Ricci niets overkomen is. O, dus Ricci is er goed afgekomen, viel ik hem in de rede, dat is een enorme opluchting voor mij. Er zijn een paar leeüjke diepe sne den bij, zei Jane. Haar koele handen la gen op de mijne. Deze aanraking ont roerde ons beiden, maar wij lieten er niets van merken. Andrews smeet heftig een brandenden lucifer tegen den schoorsteen, Let goed op, Mencken, en laat je niet door deze huiselijke zorgen afleiden. Wil je nu eens uitvoerig vertellen, hoe het staat met het werk van professor Brayda? Leg eens precies uit, welke re denen je hebt om aan te nemen, dat dr. Von Riehl meer weet dan hij wou toegeven. Ik deed, wat hij verzocht. De stervende man, hoewel hfj reeds zeer. verzwakt moest zijn. had geen onzin gezegd. Von Riehl had de notities uit een anderen zak gehaald. En de secretaris van pro fessor Brayda en waarschijnlijk anderen mèt hem, waren de zelfde meening toe gedaan, als ik. Ik geloof, dat hy gelijk heeft, meen de Dwight. Dorio. die ons over Von Riehl rapport heeft uitgebracht, wist dat de Duitscher voorbereidingen had ge troffen om een paar dagen in Milaan te blijven en bij gelegenheid een bezoek te brengen aan Garda. Maar hij schijnt nu van plan veranderd te zijn en heeft ook Fraulein Volkmann daarover getelegra feerd. Wie is Fraulein Volkmann?, vroeg ik. Zijn vriendin, antwoordde Dwight, je begrijpt me wel. Andrews stond op en trok zijn broek omhoog. Blijkbaar was hij niet voorbe reid geweest op de verklaring van Dwight. Heeft professor Brayda begrijpelijke dingen gezegd, terwijl Je er bij was? Begrijpelijk genoeg om mij te doen vermoeden, wat hij bezig was te ontdek ken. Het nieuwe gas, bedoel je, zei Dwight. Eigenlijk niet heelemaal een nieuw gas, verklaarde ik. Het is meer de ver betering van een reeds bekend gas. Vóór alles is het van belang, dat hij primair chloor-vinyl-arseen-dichloride gebruikt. Hij had het ook een paar keer over broombenzylcyanide, maar ik kon onmo gelijk zijn bedoeling begrijpen. Het resul taat zou, voor zoover ik daaruit opmaken kon alleen zijn, dat de uitwerking, over eenkomende met die van chloor-vinyl- arseen-dichloride, heftiger was en veel langduriger. Dat is natuurlijk heel interessant, mijn beste doctor in de scheikunde, maar wat wil dat nu eigenlijk zeggen? Jane begon mijn andere hand te'ver binden. Chloor-vlnyl-arseen-dichloride is een gas dat blaren vormt, zei ik- Het lijkt een beetje op mosterdgas, moet u weten. Dit soort gas is voor den modernen oor log het meest geschikt omdat het zoo als wij dat noemen een hoogen graad van persistentie bezit, nog afgezien van zijn onmiddellijke uitwerking. Dat wil zeggen, dat de uitwerking onder gunsti ge omstandigheden wekenlang kan du ren. En het resultaat van de verbetering, zooals je dat noemde? Kijk, dit: als de persistentie veel- 47). De auto, waarin Joris en Panda zaten kwam een heuvel afgereden en Joris remde piepend, „Ziet de gindse herberg?" vroeg hij. „Ontwaart ge daar die automobiel? Dat is het voertuig van markies d'Isen- grim! Komaan mijn vriendje, we stij gen uit en gaan een klein, oppervlak- gesprek Volgt Panda liep achter hem aan de stoep op en stapte de herberg binnen. Er zat maar één gast, een deftige gast zo te zien met een zwart pak aan en een glas in z'n oog. „Ha, die Isengrim!" riep Joris. „Oude makker! Hoe maakt ge liet? Wat heb ik U in lang niet gezien Kom aan mijn hart! Laat ik U begroeten! Ach, ach wat ben ik blij U hier te treffen!" „Bah!" zei de deftige gast. „Huh! Bah! Slampamper! Uitvaagsel! Niets nut! Laet me met rust!" voudig wordt verhoogd, zal het gas nog maandenlang zijn uitwerking behouden. Het zou dus practisch onmogelijk zijn menschen en dingen, die door het gif zijn aangetast, daartegen te behandelen. Dwight begon te hoesten. Maar ik kan niet zeggen, hoe ernstig de uitwerking van het nieuwe gas zou worden, omdat ik niet weet, waarvan de verhoogde persistentie afhankelijk is. Misschien zou het alleen in den zomer meer succes hebben, omdat men dan zeker kan zijn van hooge temperaturen. Maar die chloorverbinding, kuchte Dwight. zijn we daarover volledig inge licht? Ja, het is een Engelsche ontdek king. Hij vertrok zijn lippen tot een glim lachje. En zou je ons ook kunnen in lichten over de militaire mogelijkheden van die nieuwe verbetering? Be overwoog de vraag-, Dat zou heelemaal afhangen van de tactiek, die wordt gevolgd bij het gebruik. Voor de beschieting en het bombardeeren van een bepaald traject zou het zijn nut kunnen hebben, daar het moeilijk te verwijderen is. Dit gas heeft namelijk de eigenschap om in vloeibaren of poe- dervormigen toestand zijn activiteit te verliezen tot het onder gunstiger om standigheden weer gaat werken. Voor de oorlogvoering aan het front zou het echter niet in aanmerking kunnen ko men, daar het een stelling niet alleen onhoudbaar maakt voor degenen, die er zich uit moeten terugtrekken, maar óók de oprukkende troepen worden zonder uitzondering vergiftigd. Belangstelling voor de militaire mogelijkheden, kwam Andrews er een beetje kwaadaardig tusschen. is een stokpaardje van Dwight uit zijn dienst tijd ln den laatsten oorlog De Engel- schen hebben nu eenmaal altijd spelre gels noodig. Wij willen altijd fair blij ven. De Duitschers kennen maar één parool: er op los slaan. In den totalen oorlog is het geschut, dat een doel in puin legt, niet meer waard dan de man, die smerige verhaaltjes over de cham pagne-fuiven van zfjn commandant rondstrooit. Zoo gaat het precies met het gas, als je de uitwerking er van niet uit een ander oogpunt bekijkt. Wat ik wil weten, is de uitwerking die het zou kunnen hebben op het moreel van de burgerbevolking. (Wordt vervolgd). Britsche aanklacht tegen Albanië in den Veiligheidsraad De Britsche afgevaardigde, sir Alexan der Cadogan, heeft in den Veiligheids raad de Britsche aanklacht tegen Al banië naar voren gebracht. Deze kwes tie, waarbij Engeland Albanië er van beschuldigt dat het „opzettelijk en in het geheim" mijnen heeft gelegd in de Straat van Korfoe tusschen het Griek- sche eiland Korfoe en het Albaneesche vasteland, waarbij op 22 October van het vorige jaar de Britsche torpedoja gers Saumarez en Volage werden be schadigd, zou reeds op 29 Januari voor den Veiligheidsraad zijn gekomen, maar werd uitgesteld wegels de afwezigheid van den Albaneeschen afgevaardigde. Cadogan vroeg den raad ten slotte, na een lange uiteenzetting, vier beslui ten aan te nemen: 1. Dat er in de Straat van Korfoe door de Albaneesche regeering of met haar medeweten een mijnenveld is ge legd, zonder dat daarvan mededeeling is "gedaan, 2. Dat Engeland en Albanië het ge schil onderling moeten regelen op ba sis van de bovengenoemde bevindingen en dat ingeval „van mislukking ieder een beroep zou kunnen' doen op den raad om de kwestie nader te overwegen. 3. Dat het geschil op de agenda van den Veiligheidsraad blijft, totdat het is geregeld. 4. Dat de raad alle staten er aan her innert, al dan niet behoorend tot de V. N„ dat zij alle deelen van hun ter ritoriale wateren, waar men4 de aanwe zigheid van mijnen kan vermoeden, moeten vegen of laten vegen. Heden komt Albanië aan het woord. PRINS PHILIP VAN GRIEKENLAND VRAAGT NATURALISATIE AAN. Prins Philip van Griekenland, wiens naam in onbevestigde berichten in* één adem genoemd werd met dien van prin ses Elizabeth, heeft bij het Britsche ministerie van binnenlandsche zaken een verzoek om naturalisatie ingediend, Van de zijde van genoemd ministerie werd verklaard, dat het verzoek „op de gewone wijze in behandeling zal wor den genomen" Naar verluidt, zal het verzoek van den prins geen bijzondere prioriteit verleend worden. OBSERVATIES VAN ADMIRAAL BYRD. Admiraal Byrd, leider van de Ameri- kaansche expeditie naar de Zuidpool, die Zondag j.l. over de Pool gevlogen heeft, heeft een gebied ontdekt van 75,000 vierkante mijl, dat nog nooit door een menschelijk wezen is aanschouwd. Ook 50 nieuwe bergen werden waarge nomen. Byrd heeft foto's gemaakt van het gebied. Er is een vlucht gemaakt rond de Zuidpool, tijdens welke 1 Byrd, kleine vlaggetjes van elk der Vereenig- de Naties heeft uitgeworpen. Volgens Byrd is er geen onderbreking van de groote ijskap op den bodem van de we reld waargenomen. De admiraal heeft het plan opgevat om een volledige expe ditie naar „het land van de meren" in het hartje van Wllekes-land, te zenden De vorige week heeft Byrd gesproken over de ontdekking van warmwater- meren. DE KWESTIE DUÏTSCHLAND. Generaal Marshall, de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft medegedeeld, dat de Amerikaan sche delegatie voor de conferentie van Moskou nog steeds een 40-jarige be zetting van Duitschland, zooals aan vankelijk door Byrnes op de conferen tie te Parijs werd voorgesteld, voor oogen had. l*et rapport over den toestand van Duitschland, dat dê contröleraad thans opstelt voor de conferentie van Moskou, zal zeer duidelijk het verschil van mee ning van de bezettingsmachten over de oplossing der belangrijkste Duitsche problemen weergeven, zoo deelde gene ral Clay, plaatsvervangend militair gouverneur der Amerikaansche zone mede. Clay voegde er aan toe, dat het veel beter was de meeningsverschillen thans openlijk te uiten dan te trachten ze te camouflèeren. 50 DEENSCHE VLIEGTUIGEN VERBRAND. Te Kopenhagen is gisternacht de fa briek van de Scandinavische vliegtuig industrie, de eenige vliegtuigfabriek van Denemarken, door brand verwoest. 50 vliegtuigen, die klaar stonden om 'aan het buitenland te"worden afgeleverd, zijn een prooi der vlammen geworden. RUSSISCHE AMENDEMENTEN OP RAPPORT VAN DE ATOOM COMMISSIE. Twaalf Russische amendementen en aanvullingen op het rapport van de commissie voor atoomenergie zijn bij den Veiligheidsraad ingediend. Zij ko men overeen met hetgeen Gromyko reeds eerder in redevoeringen heeft ver klaard. De voornaamste punten zijn: 1). Het opstellen en onderteekenen van een conventie, die de productie van atoomwapens en het gebruik van atoom energie voor militaire doeleinden ver biedt. 2). Vernietiging van alle bestaande atoomwapens. 3). Het instellen van een internatio- maal contrólesysteem op de atoom energie. 4). Het internationale contröleappa- raat moet binnen het kader van den Veiligheidsraad worden gevormd en zal dus onderworpen zijn aan het recht van veto der groote mogendheden. DON JAIME IN MADRID. Don Jaime, de tweede zoon van ex- koning Alfonso van Spanje en broer van den troonpretendent Don Juan, heeft zich per vliegtuig van Lissabon naar Madrid begeven. Nader wordt gemeld, dat hij daar door vele duizenden is toe gejuicht. ST ANDING DEENSCHE DAKOTA Een Deensche Dakota heeft een nood landing moeten maken op het ijs van de Sont buiten de Zweedsclie haven Malmö. Behalve de bemanning bevond zich alleen post aan boord. Het vliegtuig vloog in brand, doch de bemanning wist zich in veiligheid te stellen. SCHEEPSBERICHTEN K.N.S.M.: Ardennes, 17/2 Gibraltar ge passeerd; Vulcanus, 18/2 te Newport; Euterpe, 17/2 te Oporto; Boskoop, 17/2 te Antwerpen; Helder, 17/2 te Antwerpen; Atair, 17/2 van Oran naar Algiers; Rlta, 17/2 van Mudanya naar Algiers; Kemp haan, 16/2 te Bordeaux; Bhaeax 2, 17/2 te Curasao; Bessa, 15/2 van Aruba naar Cartagena; Nada, 16/2 van Paramaribo naar Trinidad; Yrsa, 17/2 te Paramaribo; Delft 17/2 te en van Madeira naar Ant werpen, Kon. Boll. Lloyd: Merwede, 17/2 va* Amsterdam naar Santos; Westland, thuis reis, 15/2 van Buenos Aires; Nicolaas Wdt- sen, uitreis, 15/2 te Buenos Aires.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2