Groot vreugdebetoon ondanks bittere kou Oranje-Stertocht overtrof verivachtingen Babbelpraatje met Prins en Prinsesjes WEERBERICHT Koude Russische luchtstroom ongewijzigd n „MARIJKE" Met een enkel woord Engeland's beroep op de V. N. inzake Palestina J. WOENSDAG 19 FEBRUARI 1947 No. 26012 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.3Ö per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redaotie: 21507 - Giro no: 57055 In alle plaatsen van het land is het voor ons allen zoo heuglijke feit der geboorte van de nieuwe Prinses, ondanks de bittere kou, ondér geweldig enthousiasme gewerd, terwijl naar het Paleis Soestdijk de gelükwenschen 'en cadeaux gestroomd zijn! Ook zijn vele dankdiensten, optoch ten, feestelijke herdenkingsavonden en vreugdevuren gehouden, waarbij vooral op treffende wijze tot uitdrukking is gekomen, dat ons thans 'n rüeuw Prin sesje geboren is, niet, zooals voorheen in ballingschap, maar temidden van het volk. dat zulk een sterken historischen band heeft met het Huis van Oranje. Het is ons helaas onmogelijk van al deze enthousiaste feestvieringen ver slag uit te brengen, doch overal is met vreugde en dankbaarheid getuigd van het geestdriftige medeleven van het Nederlandsche volk met het gelukkige Ouderpaar! Doch ook in Batavia, Paramaribo, Willemstad en in vele plaatsen in het buitenland, waar Nederlandsche kolo nies gevestigd zijn, is dit medeleven krachtig en opgewekt tot uitdrukking gekomen. Op het Paleis Soestdijk werden tal van bloemstukken bezorgd, o.a. van den Raad van Ministers, van alle commis sarissen van HM. de Koningin, van de bevolking van Suriname, van den volle- digen staf van het Inspectoriaat-Gene- raal, van een Ca'nadeesche militaire de legatie,1 een bloempjateau met embleem Beatrix haakte'belletjes! In een wieg hooren belletjes te hangen, waartegen de baby met haar handjes kan slaan. Zulke belletjes heeft Prinses Beatrix de afgeloopen weken voor haar zusje, dat gisteren geboren is, gehaakt. Wit en rose met zilveren klepel tjes! van het regiment jagers, een bloemstuk met het wapen van de cavallerie, een wieg met bloemen van de Utrechtsche studenten. Een vrouwtje uit Katwijk werd per soonlij'- or den Prins ontvangen- Tot de eersten, die het Prinselijk Paar kwamen gelükwenschen behoorde jhr, mr. C. Dedel, Kamerheer van H.M. de Koningin, die gisteren reeds te 10 uur aan het Paleis Soestdijk arriveerde. Zoodra de Belgische Prins-regent in kennis was gesteld van de blijde ge beurtenis. heeft hij den ceremoniemees ter van het Belgische hof, baron Pa- Peians de Morchoven opgedragen zijn gelükwenschen over te brengen aan den Nederlandschen ambassadeur te Brussel. Bovendien zond Prins Karei gelukwenschtelelegrammen aan Koningin Wilhelmina, Prinses Juliana en Prins Bernhard. Sir Basii Brooke, eerste minister van Noord-Ierland heeft het volgende tele gram aan Prins Bernhard gezonden: „Daar ik nog vervuld ben van aan gename herinneringen aan Uw bezoek aan Noord-Ierland en mijn bezoek aan Uw land, zij het mij vergund Uwe Ko ninklijke Hoogheid en Prinses Juliana, met^de blijde gebeurtenis van harte ge luk te wenschen". 15.000 MENSCHEN NAAR BAARN. Naar men ons van de zijde van het co mité ..Oranje-sterrit Baarn-Soest" me dedeelt, hebben, naar schatting, onge veer 15.000 mcnschen den tocht naar Baarn ondernomen. 2200 motoren, 850 auto's, waarvan 80 autobussen, 1.000 fietsers, 100 ruiters en een duizendtal treinpassagiers, benevens groote aan tallen wandelaars bevolkten de wegen naar Baarn en Soest. De drie teekenlokalen konden de stroom Oranje-gangers uitstekend ver werken hetgeen wel blijkt uit het feit.V, dat niemand langer dan een half uur heeft gewacht. Jammer was. dat de fol der met de foto van het pasgeboren prinsesje in een wieg, waarom geschaard Beatrix, Irene en Margriet, eerst om 5 uur voor uitreiking gereed was. Het was derhalve sléchts mogelijk diegenen, die nè. 5 uur de inteekenlokalen passeer den, een dergelijk folder nu reeds te ver schaffen. Estafette-loopers uit Druten. wande laars uit Nijmegen en een estafette van een militaire groep uit Den Haag be hoorden tot de deelnemers aan dezen tocht. De gidsen, ordonansen en de verple ging en cantinedienst uit Rotterdam deden uitstekend werk. x Vandaag ontvangt Prins Bernhard een delegatie mijnwerkers persoonlijk. Scheveningers voerden in hun bonte dracht op het bordes van het stadhuis een rondedans uit. Hoewel het aantal deelnemers aan den tocht de verwachtingen nog eenigszins heeft overtroffen, hebben anderen, die reeds ingeschreven hadden, door het koude weer verstek laten gaan- Baarn was overal met vlaggen versierd en men zag er tallooze in de straten met groote Oranje-strikken. De stemming was er opperbest en zoo was het overal in den lande, waar men zich op dezen in groote eensgezindheid ge vierden Nationalen Feestdag ontheven voelde van de drukkende zorgen van „sfllen-dag"! TELEGRAMMEN VAN DR. VAN MOOK NAMENS. „GEHEELE NED INDISCHE GEMEENSCHAP". Dr. Van Mook heeft aan Prinses Ju- lana het voegende telegram gezonden: „Met groote vreugde is hedenmorgen in geheel Indonesië het bericht van de geboorte van een Prinses in het Oran jehuis ontvangen. Namens de geheele Nederlandsch-Indische gemeenschap moge ik Uwe Koninklijke Hoogheid, Haar gemaal en de Prinsesjes mijn in nigste gelükwenschen met de heuglijke gebeurtenis aanbieden". ^[Ti'inür.ïnïitiiifBnjiiijrafiiifflttïfiniiiiBifiBniffiffliiEHiisniiBiEiriiBjnffwiiiiiiniBinnTi!^ „Een echt lief Kindje!" I I EN DE MOEDER IS STRALEND 1 GELUKKIG H HET Is ons geluktx iemand te M spreken, die nauwkeurig kan zeg- M H gen hoe ons jongste Prinsesje er H uit ziet. Ze heeft donker blond j| haar en donker blauwe oogen- Dit p §f laatste is wel zeker, maar toen H onze zegsman de baby zag in het H met kant bekleede wiegje, waarin H reeds andere Oranje-telgen haar §f eerste dagen doorbrachten, sliep p H het kleine meisje vast. M „Het is een echt lief kindje, heel M p fijntjes gebouwd, met een mooi M 1§ mondje en een mooi kinnetje en p p heele kleine vingertjes met prach- §f H tige nageltjes. Dit was hetgeen mij p p het meest opviel". §j „En de Prinses?", vroegen wij. p H „De Prinses is stralend gelukkig!", ff ^fiftqMÏMMaroaamria'n r mr> Aan Koningin Wilhelmina heeft dr- Van Mook het volgende telegram ver zonden: „Namens de geheele Nederlandsch- Indische gemeenschap moge ik uwe Majesteit mijn eerbiedige en diepge voelde gelükwenschen aanbieden met de geboorte van uw kleindochter, waarvan wij het bericht zoo juist met vreugde ontvangen hebben". Een gelukkig viertal In een kinderstoeltje in de kinder kamer van Paleis Soestdijk zit Prins Bérnhard. Zijn beenen bijna opgevou wen omdat hij niet in het stoeltje past. Beter zijn deze fauteuiltjes ge schikt voor de meisjes voor wie ze ge maakt zijn: Trix, Irene en Margriet En die zitten dan ook naast den Prins heel wat makkelijker. Trix en Ireen in blauwe jurkjes, Margriet of beter „Pietic" in een rose. De Prins met zijn onafscheideiyken anjer. En in het vijfde stoeltje uw verslaggever, met even lange beenen als de Prins, dus ook bijna opgevouwen En dan bij het raam mej. Gillis, de secretarisse van Prins Bernhard. Ze heeft zoojuist een groote schaal binnen gebracht, een schaal met be schuiten waarop Oranje muisjes. Pietie pakt meteen een bèschuit en begint de muisjes er af te likken. De Prins lacht maar. als hy naar zijn, tot vanmorgen nog jongste telg kijkt- Trix is nu al ne gen, haar hoef je niet meer te leeren hoe je een beschuit moet eten en even min Ireen. En dan neemt de Prins er ook maar eentje. „Één maar", zegt hij „want de muisjes zijn me een beetje erg zoet". Dan vraag ik aan Trix hóe ze haar zusje vindt. En Trix komt los- „Oh, mooi." zegt ze „en het mooist van al les zjjn wel de nageltjes, die lijken wel gelakt. En dan heeft ze donkerblauwe oogen en een klein kuifje". „Wat voor kleur. Trix?" „Net zooals Pietie, wat donkerder dan ik- En schreeuwen doet het ook al. Pietie Marshall antwoordt Molotof De Amerikaansche minister van Bui- tenlandsche Zaken, generaal Marshall, heeft de regeering der Sovjet-Unie me degedeeld, dat de Amerikaansche on derminister van Buitenlandsche Zaken. Dean Acheson, „pliohtshalve" heeft ge sproken, toen hy de Russische buiten landsche politiek „agressief^ en expan sionistisch" noemde. In zijn antwoord op het protest van Molotof zegt Mar shall om-: „U bent geheel op de hoogte van het grondwettelijk stelsel van de V.S., volgens hetwelk een onderscheid bestaat tusschen wetgevende en uitvoe rende macht. Krachtens dit stelsel is een functionaris van het uitvoerend gezag, die voor een commissie van de wetgevende macht verschijnen ,moet, verplicht om eerlijk te antwoorden op zakelijke vragen, welke geen betrekking hebben op zaken, die geheim gehouden moeten worden. Het betrof in dit geval geen zaak onder plicht van geheimhou ding. Het gedrag van den onderminis ter, die een vraag openhartig en vol gens zijn geweten beantwoordde, kan derhalve niet ontoelaatbaar, veeleer plichtsgetrouw genoemd worden. U ka rakteriseerde den inhoud van Acheson's verklaring als lasterlijk en vijandig te genover de Sovjet-Unie. Volgens onze begrippen is een gereserveerd commen taar op een aangelegenheid van open bare politiek geen laster". AANHOUDENDE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest matige vorst, hier en daar pe rioden met weinig tvolkén. Plaatselijk eenige sneeuw. Tijdelijk afnemen/ie wind tusschen Noord-Oost en Oost. 20 Februari. Zon op:' 7 47 uur; onder: 18.02 uur. Maan op: 8.10 uur; onder: 17.09 uur. (21 Februari: N. M.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee om 4.06 uur en 16 23 uur. Laagste temperatuur —9 gr. O. Prins Bernhard en zijn drie dochtertjes: Irene, Beatrix en Margriet aan het ontbijt. De Prins moest natuurlijk vertéllen over het nieuwe zusje en onder wijl knabbelden de Prinsesjes een beschuit met muisjes op! (Foto ANP—v. d. W.) Wat Prins Bernhard vertelde MAAKTE REEDS ENKELE FOTO'S. lm het gistermiddag om half vier over beide zenders uitgezon den vraaggesprek heeft Z.KH. Prins Bernhard medegedeeld, dat Prinses Juliana het uitstekend maakt. Hij kon nog niet zeggen, of het jongste prinsesje lijkt op een van Haar zusjes. De beide grootmoe ders waren aanwezig bij de blijdè gebeurtenis. Om kwart voor zeven gistermorgen werden Beatrix, Ire ne en Margriet uit haar bedjes gehaald en werd haar het blijde nieuws medegedeeld. Kort daarop hebben zij het Prinsesje mogen zien en „Trixie" mocht het zelfs even in haar armen nemen. Prins Bernhard vertelde verder nog, dat hij enkele opnarhen van de jonggeborene heeft gemaakt, waarvan er verscheidene goed ge slaagd mogen heeten. De algemeene luchtdrukverdeeling ondergaat nog steeds weinig verande ring. Een langgerekte gordel van hoo- gen drjik strekt zich uit van Rusland via IJsland en Groenland naar Ca nada. Bij Groenland bevindt zich in dezen gordel een kern met barometerstanden beven 1040 mbar. Ten Zuiden van het langgerekte maximum bewegen storin gen naar het Oosten. De belangrijkste ligt op het oogenfblik in de omgeving van Sardinië. Aan de voorzijde van deze sto ring wordt warme Saharalucht aange zogen die aanleiding geeft tot uitgebrei- den sneeuwval in Joegoslavië en Hon garije. Deze sneeuwzóne beweegt zich langzaam in Noordelijke en Noord-Oos telijke richting onder invloed van den warmen luchtstroom, afkomstig uit de Sahara. De temperaturen stegen aan de kust van Libië tot 30 graden Celsius. Ook in Zuld-Italië steeg de temperatuur be langrijk. In onze omgeving kwamen geen temperatuurwijziglngen van beteekenis voor. Onder invloed van de hier en daar optredende nachtelijke bewolking daalde de temperatuur vannacht op sommige plaatsen wat minder laag dan gisternacht. Het algemeene ka rakter van den stroom van koude Rus sische lucht blijft ongewijzigd. De „Karei Doorman" thuis! HARTELIJKE BEGROETING IN SNERPENDE KOU. Na ruim twee uur worstelen met de ijsmassa's voor het steenen hoofd Van de Holland-Ameriika-lijn te Amsterdam- slaagden gisteren twee sleepbooten e\ in om het escorte-vliegdekschip „Karei Doorman" voor den wal ie brengen. Om half twee werd de eerste tros naar wal gehaald. Om kwart voor vier gingen de eerste opvarenden aan wal. De „Karei Doorman" was na een voorspoedige reis van ruim een half jaar weer thuis. Honderden vrouwen, ouders, moeders en anderen, hadden vele uren in den snerpenden wind gewacht op hen, die van ruim zes maanden tot acht of negen jaar in den vreemde waren geweest en bereidden hen een hartelijke ontvangst. Uit Baarn werd geseind: De- namen van het jonge Prinsesje zijn: „Maria Christina" Wij zullen haar noemen: aldus Prins Bernhard. „Wij hebben ons nieuwe dochtertje Maria Chris tina genoemd, alleen maar omdat wij den klank mooi vonden en de namen zinvol. Zij heeft geen enkele peet-oom ,of peet-tante "en wij zullen haar, net zoo goed als wij Beatrix met Trix aan spreken, Marijke noe men", zoo zeide Prins Bernhard, na afloop van 3e plechtige geboorte aangifte. vroeg haar wat en meteen zei ze' „beee". „Wat zei je dan Pietie?" Pietie geeft, geen rechtstreeksch ant woord. „Het kwam 's nachts", zegt Pietie, „toen ik sliep". Maar Trix. de spraakzaamste van de drie geeft antwoord voor haar zusje: „Ze"vroeg of ze het dekentje zou optil len, nou en toen schreeuwde het". Om half zeven zijn de meisjes opge staan. Samen met „pappie" zijn ze toen naar de kamer gegaan, waar de kleine in haar wiegje lag. Pietie heeft de Prins opgetild. „Mij niet" zegt Trix, „ik kon haar zoo wel zien. Ik ben groot genoeg, en Ireen ook". „Ireen praat niet veel", zegt de Prins en dat is zoo, want ze laat haar zusjes maar praten, doch kijkt geïnte resseerd toe. Maar Trix des te meer! Ze schatert en lacht dien meneer uit, die vraagt of het zusje al evenveel haar- heeft als zijzelf. „Hoe kan dat nou....", zegt Trix. Pietiè likt nog steed? aan de muisjes. Als deze dan alle zijn opgelikt, begint ze ook eens aan de beschuit- En dan. zegt plotseling Trix. zóó, alsof ze lang ge wacht heeft het te zeggen: „En ik had tóch liever een broertje gehad". De Prins schatert dan van het lachen. En dan nemen we afscheid van het ge lukkige Prinselijke viertal. We laten de Prinsesjes bij haar poppen en speelgoed dieren en verlaten het paleis, waar hon derden belangstelenden op dezen onver- getelijken morgen zich voor den ingang verdringen. KINDERWAGENS VOOR UITVERKORENEN! De directie van een kinderwagenfabriek te Nunspeet stelt een kinderwagen be schikbaar voor kinderen, die gisternacht geboren zijn tusschen 2.09 uur en 2.39 u. De kinderwagens zijn ontworpen naar een geheel nieuw model, dat na goed keuring van Soestdijk, den naam zal dragen van het pas geboren prinsesje. GEDENKPENNING NATIONAAL FONDS. Het herleefde Nationaal Fonds voor bijzondere nooden, nog in het bezit van een aantal gedenkpenningen, geslagen bij de gehoortè-van Prinses Irene, stelt deze gaarne ter beschikking aan een ieder, die thans zich mede verheugt over de geboorte van een vierde telg in het prinselijk gezin en die een bedrag op giro no. 272727 ten behoeve van het Nationaal Fonds stort. BINNENLAND. Onder arueplcien van de „Gnandes conférences Oatholiqu-es", heeft Jhr. F. Beelaerts van Blokland, minister van Staat vice-voora.tter van den Raad van Su'.te en voorzitter van het Néderlandsch Bureau van het comité voor Ncier- VpnriRfrirBelgisohLuxemburgsche sa menwerking, in het Palais dies Beaiux Arts te Brussel in de Framsohe taal een lezing gehouden over het onderwerp: „L'Amitié HoUandeBeige". (De vriend schap Holle nd1België. Gistermorgen zijn de 56-J. mevr. P J JanssenSchepers en haar 28-j. doch ter H. P. Janssen, wonende op den Oude- 'dijk te Rotterdam door een zwaarbeladen vrachtauto overreden. De dochter werd op slag gedood'; de moeder kreeg een s'.eutelbeenfraotuuir en enkele gebroken ribben De chauffeur verklaarde door het zonli-ht verblind te rijn geweest. Bil besluit van den luit.-gouverneur- generaal van 12 Februari is dx> M. Brouwer aangewezen als commissaris van de Kroon voor Oost-Indoneslë. Te Den Haag is besloten tot oprich ting van. de Nedérlandsche vereen/igihg van boomikweekers". Dé Centrale Eereraad voor de kunst te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan op het hocger bercep van L. M. A. Kui tenbrouwer, met rijn schrijversnaam Al ben* Kuyle. en den letterkundige, wien eerst tot 1 Januari 1949 publicatie was ontzegd, thans beroepsuitoefening ver boden voor een tijdperk eindigende op 1 Januari 1951. De heer en mevrouw Soekawatl zul len morgenmiddag in het Palels Soestdijk door Prins Bernhard ontvangen worden. Glsteroohtend hebben de dames van het U.V.V. te Amsterdam het eerste Jullanapakket uitgereikt en wel aan mevr. C. A. I. KokDublez, die in het Anna- pavlljoen te Amsterdam het leven schonk aan een zoontje. 9 minuten voordat het Prinsesje geboren werd. Gisteravond ls het den G G D. gelukt het lijk van een Jongen die bij den aanleg steiger van de Tolhuispont te Amsterdam te water geraakte en onder het Ijs was geschoven, op te halen. Het bleek de der tienjarige J. de Groot uit de Gorontalo- straat te Amsterdam te rijd. BUITENLAND. Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft Gerhard Elsler to staat van beschuldiging gesteld als „hoogste communistische leider ln de VB." en „een van de gevaarlijkste mannen, die ooit in die V S. voet aan lSpd zetten". Elsler zou van Dultsche origipe zijn Tengevolge van een déraillement van beide locomotieven van een perso nen trein bij Alfcoona to den Amerikaan- sohen staat Pennsylvania werden ten minste 20 personen gedood en 80 gewond. De Jonge Mexicaonsohe arts Macro Antonio Gaoüola verklaart, een eenvoudig doeltreffend en goedkoop geneesmiddel tegen mond- en klauwzeer bij vee te heb ben ontdekt. Na evii korte studie ontdekte Gaxlola, dat na injecties met urotroptoe de ge nezing vrijwel onmiddellijk intrad. Veertien mijnwerkers kwamen door verstikking om het Leven by een brand die in een steenkoolmijn bij Katowice (Polen) was uitgebroken. Tien personen onder wie 5 Dutteohe krijgsgevangenen, werden ernstig gewond. Uiteenzetting van Bevin De Britsche minister van Buitenland sche Zaken, Bevin, heeft in het parle ment het regeerlngsbesluit. om de Pale- stijnsche kwestie aan de V.N- voor te leggen, besproken. Bevin schreef het mislukken van de Palestijnsche confe rentie toe aan de onverzoenlijke hou ding van Joden en Arabieren en ver klaarde dat er momenteel geen oplos sing mogelijk is. Bevin deelde mede,/dat de regeering er reeds van overtuigd was geen oplossing van het probleem te zul len bereiken langs de lijnen van het wit boek van 1939, waarbij de Joodsche im migratie beperkt werd en zij is zoodoen de onmiddellijk begonnen met het zoe ken naar een nieuwe wijze, waarop het probleem zou kunnen worden aangevat. Zoo werd in 1945 een Engelsch-Ameri kaansche commissie van onderzoek be noemd en ter zelfder tijd werd besloten de immigratiequota voor Joden in Pale stina op 1500 per maand te stellen. Toen het rapport van de commissie van on derzoek was ingediend zijn de Engelsche en de Amerikaansche regeering overeen gekomen, dat het rapport door Engel sche en Amerikaansche functionarissen zou worden onderzocht. Deze bevalen gezamenlijk het plan voor provinciale autonomie aan, dat in het Lagerhuis door Herbert Morrison werd beschreven. Hierop werden Joden en Arabieren uit- genoodigd voor een conferentie op basis van dit.plan- Beide partijen in Palesti na weigerden, doch in September 1946 kon de conferentie met de vertegenwoor digers van 'de Arabische staten begin nen. Nadat de conferentie tijdens de zit ting van de algemeene vergadering der VN verdaagd was, werd zij in Januari hervat en ditmaal namen ook de Pale- stynsche Arabiern aan de discussies deel. Het Joodsche Bureau bleef echter weigeren en slechts in de laatste phasë ls het mogelijk geweest op informeele basis besprekingen te voeren met verte genwoordigers er van. Reeds van het be gin af weigerden Joden en Arabieren het plan voor provinciale autonomie als ba sis voor de besprekingen te aanvaarden en ook na de Arabische en Britsche te genvoorstellen bleek het niet mogelijk een basis te vinden. Uitvoerig ging Bevin in op de redenen, die zoowel Joden als Arabieren er toe gebracht hebben de voorgestelde oplos sing af te wijzen. Voor de Arabieren is het een fundamenteel punt. dat aan Pa lestina niet langer de onafhankelijkheid zal worden onthouden, die reeds door al le andere Arabische staten is verworven. Zij wenschen, dat in overeenstemming met de democratische beginselen, de ge kozen meerderheid vrij zal zijn de toe komst van het land te bepalen en zij beschouwen verder expansie van het Joodsche nationale tehuis als een be- De voltrekking van de vonnissen, die door het militair tribunaal te Jeruzalem op 10 Februari werden uitgesproken over drie joodsche terroristen en later door generaal Sir Evely B.arker werden bekrach tigd, is hangende dé beslissing ln de zaak Dov Gruner. officieel opgeschort. De ambassadeur der V.S. ln de Sov jet-Unie, Bedell Smith, heeft de aandacht dar Sovjet-regeerlng gevestigd op een negental Amerikaansche voorstellen, strek kende tot de uitwisseling van weten schappelijke en cultureele waarden tus schen de Sovjet-Unie en de V.S, dreiging van hun streven naar nationale onafhankelijkheid. Het Joodsche Bureau heeft daarentegen duidelijk doen weten, dat zijn fundamenteel doel de vestiging van ee nonafhankelijken Joodschen staat in Palestina is en stelde voor, dat de Britten hun mandaat zouden uit oefenen op een basis, die de Joden in staat zou stellen het Joodsche nationaal tehuis uit te breiden tot zij door immi gratie een numerieke meéVderheid zou den hebben bereikt en de vestiging van een onafhankeljjken Joodschen staat over geheel Palestina zouden kunnen eischen- Nu er geen andere mogelijkheid openstaat dan een arbitraire oplossing van een onafhankelijken Joodschen en Arabische bevolking in Palestina, die respectievelijk 600.000 en 1.200.000 zielen tellen, ls de Britsche regeering als man dataris niet gerechtigd hierin te beslis sen. De Britsche regeering heeft geen bevoegdheid het v land aan Joden, of Arabieren toe te Wyzen, of het te ver- deelen „Wij zyn daarom tot de slot som gekomen het probleem aan de VN voor te leggen", aldus Bevin. „Dan zullen wy de VN verzoeken ons rapport in overweging te nemen en zelf een oplossing van het probleem aan te bevelen. Wy zyn niet voorne mens een bepaalde oplossing aan to bevelen". Ofschoon wij ons voornemen onmid dellijk ten uitvoer zullen brengen, achten wij het een groote moeilijkheid, dat deze zaak door de VN niet in behandeling zal worden genomen voor de gewone zitting van de algemeene vergadering in Sep tember. Wij betreuren het, dat de uit eindelijke beslissing zoodoende nog ver der zal worden uitgesteld, vooral met het oog op de last, die op deze wijze.nog langer op het Britsche bestuur en strijd krachten zal drukken. Wy vertrouwen er echter op. dat, nu de kwestie aan de VN is voorgelegd, alle betrokkenen zelfbe- heersching zullen oefenen tot het oor deel van de VN is uitgesproken," aldus verklaarde Bevin onder toejuichingen van het huis. De leider van de oppositie, Winston Churchill, viel Bevin aan en vroeg, waarom de regeering. indien haar huidige politiek juist is. niej eerder do zaak aan de VN heeft voorgelegd, wat Groot-Brittannië veel kosten en moeite zou hebben bespaard. Bevin antwoordde, dat het voor Enge land een fatale politiek zou zyn ge weest, indien het zich tot de VN zou hebben gewend alvorens te trachten zelf een oplossing te vinden. Bevin zeide voorts, dat.hy het Joodsche immigratie quotum voor Palestina op het oogenblik op 1500 per maand zal vaststellen en hy deed een beroep op de Ver. Staten om Engeland by het dragen van zyn last te. helpen. Wilson Harris vroeg hierop, of het Pa- lestynsche probleem als kwestie van be- heerschap aan de algemeene vergadering zou worden voorgelegd en of er reden bestond om het niet voor den Veilig heidsraad te brengen als een zaak. die den wereldvrede in gevaar brengt Bevin zeide echter van meening té zijn dat de Palestünsche kwestie geen gevaar voor den wereldvrede beteekent. De waarnemende leider van het Huis, Greenwood, beloofde, dat in den loop van de volgende week in het Lagerhuis een debat over Palestina zou worden ge houden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1