ONTWAPENING WEERBERICHT Palestijnsche kwestie komt voor V.N. Duur te-stakingen in Frankrijk Met een enkel woord 85ste Jaargang ZATERDAG 15 FEBRUARI 1947 No. 26009 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cent-s per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Ontwapening hoort tot de meest be geerde wenschen der wereld. Zij vormt de groote onmisbare schakel in het stre ven naar: nooit meer oorlog! Zou men er in slagen om de leuze der ontwape ning te maken tot iets werkelijk be staanbaars. de wereld zou alleszins re den hebben tot juichen en feestbetoon! Bij een over de gansche linie doorge voerde ontwapening zou het immers onmogelijk zijn geworden om een oorlog te ontketenen. Vandaar, dat reeds bij het vredesverdrag van Versailles in 1919 aan dit- onderwerp alle zorg werd toege zegd. Maar het wantrouwen ten aanzien van elkanders bedoelingen, de vrees in een hoek te worden gedrukt tengevolge van de handelingen van z.g. tegenstan ders bleken sterker dan het door de massa toegejuichte streven. Ernstig is getracht om den moeizamen weg lang zaam aan te gaan betreden, doch de waarheid, dat het met onwillige hon den moeilijk is om hazen te vangen, deed zich. helaas, maar al te zeer gelden. Alle goed bedoelde pogingen om iets te bereiken, zij leden schipbreuk en in plaats van ontwapening kwam na 1933 opnieuw de bewapeningsrage onder de leus: wie den vrede wil. ruste zich ten oorlog - De gevolgen hebben wij allen aan den lijve ondervonden. Een nieuwe wereld oorlog heeft over gansch het aardrijk geraast en er zijn verpestende adem achter gelaten. Mars is weer vredreven, doch hij heeft zoodanige merkteekenen op de wereld gedrukt, dat deze er onder kreunt en zucht. Jaren, tientallen jaren zal het duren, voor en aleer deze merk teekenen zullen zijn weggewerkt. Zou de wereld uit de zware les hebben geleerd, die les zou weliswaar duur zijn betaald, maar zou toch haar geld heb ben opgebracht. Jammer genoeg, schijnt dat nog niet het geval te zijn, ook al is het streven naar ontwapening herleefd. Ook de nieuwe Volkenbond, thans de Vereenigde Naties geheeten, erkent vol mondig. dat eerste vereischte voor vei ligheid is: ontwapening. En daarom is- een aparte commissie benoemd, om dit alles beheerschende vraagstuk tot een oplossing te brengen. Nu is het vanzelfsprekend, dat. waar het wantrouwen en de argwaan ten aan zien van ieder's bedoelingen, culminee- rend in de verhouding Oost-West, niet als by tooverslag uit den weg konden worden geruimd, ook de ontwapening niet in een vloek en een zucht tot iets tastbaars kan worden gemaakt en dat derhalve niet op verrassende resultaten mocht worden gehoopt. Alleen bij het vestigen van een sfeer van vertouwen over en weer kan in wezen de weg der ontwapening worden betreden en daar langs worden opgemarcheerd naar het groote doel. Zooals gezegd, mankeerde evenwel dat vertrouwen en dat laat zich geducht ge voelen. Te meer. waar naast de normale bewapening een nieuw element naar vo ren is gekomen: de atoombom! Hoewel nog in de kinderschoenen staande, heeft dit wapen toch reeds bewezen, een zoo danige uitwerking te hebben, dat alle verdere oorlogswerktuigen, hoe geperfec tioneerd ook, daarbij vergeleken slechts kinderspeelgoed mogen heeten. De te genstelling Oost-West is er zelfs door verscherpt. Het is immers Amerika, dat het geheim van dit wapen bezit en dus alleen daarover beschikt. Den laatsten tijd gaan er weliswaar stemmen op. die beweren, dat 't geheim van de atoombom geen geheim meer is en dat ook de Sov jets over het gevaarlijke wapen beschik ken, doch al die beweringen vinden in niets bewijs en zijn daarom slechts ge- eigend om het toch al netelige vraag stuk der ontwapening te vertroebelen, dus het tegenovergestelde te bevorderen van wat de menschheid moet nastreven. Een derde wereldoorlog zou eenvoudig catastrophaal zijn in de gevolgen. Wie twijfelt daaraan? Het laat zich daarom begrijpen, dat in genoemde commissie der V.N, het Amerikaansche standpunt heeft gezege vierd over het Russische. De Sovjets wilden, dat de atoombom gelijk met de overige wapenen zou woren besproken en afgedaan. Amerika wilde een besliste scheiding van atoombom en de andere wapenen; van oordeel, dat, terwijl .de overige wapenen aan een beperking moesten worden onderworpen, de atoom bom geheel en al moest worden uitge schakeld voor gebruik, daar anders de menschheid ten doode was gedoemd. Een harde strijd is gevoerd in de ont wapeningscommissie, maar ten slotte heeft Amerika, dat hardnekkig vasthield aan zijn zienswijze, welke pogingen ook werden gedaan om het meer of minder daarvan te doen afwijken, de overwin ning behaald. De Sovjets bleven uit eindelijk alleen staan en onthielden zich van stemmen. Tegen stemmen durfden zij blijkbaar toch niet aan - Aldus is een zeer bescheiden begin ge maakt met de behandeling van het grootste vraagstuk, waarvoor de wereld is geplaatst. Alle geroep om veiligheid als eerste levenseisch zal niet worden verhoord, zoo inzake de ontwapening geen afdoende regeling tot stand komt. die ook in de practijk volledig wordt toe gepast. - Het ware te wenschen, dat de mensch heid zich daarvan meer werd bewust en krachtiger haar stemgeluid deed hooren! De Britsche minister van buiten- landschc zaken, Bevin, heeft den Ara- bischen delegaties meegedeeld, dat de Britsche regeering voornemens is de Palestijnsche kwestie voor de Ver eenigde Naties te brengen. De Britsche pers acht dit het onver mijdelijke, zij het ook teleurstellende slot van de gerekte onderhandelingen met de Arabieren en Joden. De „Times" stelt voor, dat de V.N. een plan opstellen om Palestina in te schakelen in een Arabi sche federatie en door de Arabieren zoo tegen een overheersching van de Joden te vrijwaren hun instemming te verkrij gen met verdeeling van Pale stina terwijl de grenzen internatio naal gegarandeerd zouden worden. Deze laatste clausule zou de toekomst van een nationaal tehuis verzekeren. De ..Yorkshire Post" stelt als oplos sing voor internationaal beheer met een internationale politiemacht met bijzon dere inachtneming van de specifiek Britsche belangen. Generaal sir Barker, de aftredende militaire commandant van Palestina, heeft de doodvonnissen van drie Jood- sche extremisten, die in het bezit van wapenen werden aangetroffen op den avond, dat eenige Britsche militairen zijn afgeranseld, bekrachtigd. Volgens een hoogen functionaris van de organisatie der V.N. is het mogelijk, dat Engeland de Palestijnsche kwestie volgens de bepalingen van het Handvest een „toestand" zal noemen, die den vre de in gevaar kan brengen. Hij verwachtte, dat Engeland in dat geval zich op ar- AANHOUDENDE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden, meest matige Oostelijke wind. In den nacht en vroegen ochtend matige tot strenge vorst, overdag temperatuur op loopend tot om het vriespunt. 16 Februari Zon op: 7.55 uur; onder: 17.54 uur. Maan op: 5.40 uur; onder: 12.51 uur (21 Febr.: NM.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee om 0.24 en 13.06 uur (17 Febr.: 1.44 en 14.18 uur). Laagste temperatuur: —7% gr. C. De vrede met Duitschland. De speciale plaatsvervangers voor het verdrag met Duitschland hebben de be sprekingen over het eerste deel van de nieuwe Sovjet-voorstellen beëindigd. Er werd principieele overeenstemming be reikt ten aanzien van vier der vijf arti kelen. Men kon niet tot overeenstem ming komen over het vijfde artikel, waarin drie punten vervat zijn: 1. of Albanië zal worden opgenomen onder de staten, die aan de algemeene vredes conferentie zullen deelnemen; 2. of de vorming van een centrale Duitsche re geering noodzakelijk is. voordat de al gemeene vredesconferentie bijeen wordt geroepen en 3. of de ministers van bui- tenlandsche zaken het volledige ontwerp van het vredesverdrag zullen opstellen voor 't bijeenroepen der vredescoferen- tie. Deze punten werden naar de minis ters van buitenlandsche zaken verwezen- Men kwam in principe overeen, dat de raad van ministers van buitenlandsche zaken na de algemeene vredesconferen tie den uiteindelijken tekst van het vre desverdrag zal opstellen en dat deze tekst door de staten, die op de conferen tie vertegenwoordigd zijn, geteekend zal worden, waarna hij aan de andere leden der VN. die met Duitschland in staat van oorlog zijn, zal worden aangeboden. Het vredesverdrag zal van kracht wor den, aldus werd in principe besloten, 'on middellijk nadat het door de groote vier geratificeerd is, terwijl het ook door Duitschland moet worden geratificeerd. O De Italiaansche regeering heeft ver zocht deel te mogen nemen aan de op stelling van het vredesverdrag met Duitscnland aansezien ..het nieuwe, de mocratische Italië het recht moet heb ben bij te dragen tot de regeling van den vrede in Europa". De woordvoerder van het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken, die' dit meedeelde, voegde er aan toe, dat Italië van 13 October 1943 af tegen Duitschland oorlog heeft gevoerd. AMERIKAANSCH LEGERVLIEGTUIG NEERGESTORT. In den Amerikaanschen staat Georgia is een legervliegtuig neergestort, tenge volge waarvan zeven personen om het leven kwamen, FRANKRIJK WIL OUDE BETREKKINGEN HERSTELLEN. Frankrijk zal eerlang met Tsjecho- Slowakije een verdrag sluiten en met Polen een cultureele overeenkomst. De besprekingen zijn begonnen. tikel 106 zou beroepen, met als gevolg, dat andere groote mogendheden ver plicht zouden zijn Engeland te helpen bij het handhaven van vrede en veilig heid in dit gebied. De V.S. zouden dan ook moeten beslissen, of zij troepen naar Palestina willen sturen. De andere mogelijkheid, aldus deze woordvoerder, is, dat Engeland de ge- heele kwestie zonder meer in den herfst aan de algemeene vergadering voorlegt en om steun vraagt. In gezaghebbende kringen te Lake Success neemt men aan, dat. indien En geland deze kwestie voor den Veilig heidsraad brengt, de Syrische afgevaar digde zal probeeren, elke poging om Zionisten bij de besprekingen toe te la ten te verijdelen op grond van het feit, dat zij geen vertegenwoordigers van een onafhankelijken staat zijn. De Engelsche kolencrisis. Tegelijk met een mededeellng van den Britschen premier Attlee, dat hij het aanbod van president Truman niet aan neemt, Inzake het dirigeeren van sche pen met kolen naar Engeland,, daar an dere landen de brandstof evenzeer noodig hebben,waren er eerste teekenen waar te nemen, dat de steenkoolpositie iets beter is geworden. In een officieele ver klaring van het ministerie van brand stof voorziening en energie wordt gezegd: „Ofschoon de t-oestand nog zeer ernstig is en de kolenvoornaden ver beneden het veiligheidspeil blijven, waren er toch overal teekenen waar te nemen, dat er iets meer grond is gewonnen". In het totaal zijn in alle gebieden 112000 ton bespaard. Van heden af zul len de binnenlandsche uitzendingen van de BBC 's morgens drie uur en 's middags twee uur worden stopgezet. Tevens wordt er succes geboekt bij het vervoer, o.m. bij het verwijderen der sneeuw op de spoorwegbanen. De kwestie der atoom-energie. De sovjet-afgevaardigde, Gromyko, heeft in den Veiligheidsraad de Russi sche bezwaren tegen het rapport over het plan Baruch van de commissie voor de atoomenergie opnieuw uiteengezet en verklaard dat de sovjet-unie een aantal amendementen zal indienen. Gromyko verklaarde, dat de Ameri kaansche voorstellen niet in overeen stemming zijn met de resolutie van de algemeene vergadering en met het handvest der V. N. en hij herhaalde het standpunt van zijn land, dat de V. N. eerst een overeenkomst moeten sluiten, die de atoomwapens verbiedt, voor zij over een contrólesysteem kunnen dis cussieeren. Gromyko keerde zich tegen „men- schen, die van meening zijn, dat de pro ductie van atoomwapens moet worden voortgezet tot de Amerikaansche voor stellen over de cont-róle op de atoom energie volledig aangenomen zijn". Gro myko noemde dit gebruik van de atoom wapens voor pressie op sommige andere landen. „De sovjet-regeering verklaart echter, dat er geen verontschuldiging bestaat om het sluiten van een overeen komst, die de atoomwapens verbiedt, uit te stellen". Gromyko- bracht opnieuw de Russi sche bezwaren naar voren tegen het in stellen van een controlesysteem op de atoomenergie buiten de jurisdictie van den Veiligheidsraad en dientengevolge vrij van veto". Gromyko noemde dergelijke voorstel len boosaardig „omdat zij wantrouwen onder de groote mogendheden zaaien. Indien wij de voorstellen van de Ver. St. zouden aannemen, zou dat betee- kenen, dat wij uitgaan van de veron derstelling, dat de groote mogendheden schenders zouden kunnen zijn van de oontróle op de atoomenergie". De Amerikaansche afgevaardigde, Austin, verklaarde, dat de kwestie schijnt neer te komen op de vraag, of het contrólesysteem op de atoomenergie al of niet in het kader van het hand vest der V. N. valt en hij voegde er aan toe: „De kwestie is dus: wil de sovjet-unie met de andere landen in den Veiligheidsraad samenwerken om een doeltreffend contrólesysteem aan te nemen?" Waarschuwingen van Marshall Generaal Marshall, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, ver klaarde te Washington tijdens een pers conferentie, dat indien het congres over ging tot het verlagen van de fondsen voor het verstrekken van voedsel en an dere noodzakelijke benoodigdheden voor de Amerikaansche troepen, een ondra gelijke toestand zou ontstaan. Hij doelde hierbij in het bijzonder op Duitschland, Oostenrijk en Korea, „Men kan geen land zonder troepen bezet houden, wanneer het volk honger lijdt", aldus Marshall. Generaal Marshall deed tevens een beroep op alle partijen in Griekenland om alle onderlinge verschillen te verge ten en zich te zetten aan een dynamisch programma van politiek en economisch herstel. Geen steun aan Griekenland bij het handhaven van zijn onafhankelijkheid en territoriale integriteit kan baten in dien het Grieksche volk niet bereid is samen te werken voor zijn eigen heil, aldus Marshall. „Rustige burgers kunnen hun land weinig hulp bieden zoolang zij geïntimideerd worden door gewapende extremisten van welke politieke kleur ook". MEER DAN 75 PROCENT VAN DEN BELGISCHEN TARWE-UITZAAI VERWOEST. Uit de rapporten, die bij het Belgische ministerie van landbouw binnen komen, blijkt, dat door de vorst groote schade is aangericht, aan den tarweuitzaai- Hoe wel de tot dusver verstrekte cijfers slechts een voorloopig karakter dragen, kan reeds worden medegedeeld, dat de ver woesting van den t-arwe-uitzaai in Bel gië op 75 procent kan worden geraamd. In sommige streken is dit percentage zelfs 90 procent. Tot nu toe werd in Bel gië 129.000 ha. land met tarwe bezaaid. Op grond van de binnengekomen rap porten heeft het ministerie van land bouw berekend, dat de bezaaiing van opnieuw 85.000 ha. een dringende nood zaak is. Voor dezen nieuwen uitzaai is 17 000 ton zaaigoed noodig. De aanschaffing van dit nieuwe zaai goed vormt thans een groot probleem in België. BOTERFRAUDE TE BREDA. Te Breda is een boterfraude gecon stateerd. De directie is in verband hier mee gearresteerd. Over een tijdsduur van anderhalf jaar zou een hoeveelheid boter van 2000 'kg. zwart verkocht zijn. Door het toevoegen van groote hoeveel heden taptemelk aan volle melk, zou men melk voor boterfabricage vrijge maakt hebben. Dezeboter zou dan in terugontvangen botermerken verpakt en verkocht zijn. Waarschuwing van Ramadier. Als protest tegen de duurte en om de eischen tot verhooging der ambtena rensalarissen kracht bij te zetten werd gistermiddag op tal van regeeringsbu- reaux en openbare diensten te Parijs het werk neergelegd. Ook sloten de scholen, terwijl de de partementen van luchtvaart, oorlog en marine en de loketten der spaarbanken een half uur later volgden. De radio staakte haar uitzendingen en om 17 uur legden de verkeersagen ten er het bijltje bij neer, zoodat overal in de straten groote verkeersopstoppin gen ontstonden, De voor de veiligheid noodzakelijke diensten evenals de water-, electrici- teit- en gasvoorziening en de genees kundige diensten bleven echter func- tioneeren. Ten slotte ging het personeel van autobussen en metro in staking en de telefoonlijnen werden afgesneden, be halve die van ziekenhuizen en brand weerstations. Er werden twee bijeen komsten gehouden, waarop de stakers hun eischen uiteenzetten. Paul Ramadier, de socialistische premier van Frankrijk, heeft, nu er duizenden rijksambtenaren dcmon- streeren voor hoogcre loonen, ver klaard, dat, indien Frankrijk zich niet aan nationale discipline kan onder werpen, het land en zelfs de republi- keinschc staatsvorm in groot gevaar zullen worden gebracht. Ramadier sprak in de Nationale Ver gadering tijdens het debat over de eco nomische politiek der regeering. Hij verklaarde, dat het gevaar voor den franc en de algemeene economie van het land even groot is als in het begin van Januari, toen zijn voorganger, Le on Blum, zijn anti-inflatiepolitiek be gon, maar dat sindsdien het nationale gevoel van verantwoordelijkheid scheen te verminderen. Het land moet zichzelf discipline opleggen, anders zou inflatie niet zijn af te wenden en men zou nog maals in den vicieuzen cirkel van loo nen en prijzen, die tot in het oneindige jacht op elkaar maken, geraken. Ramadier deelde mede, dat de re geering „met alle haar ter beschikking staande hulpmiddelen" zal vechten te gen hoogere prijzen en speculatie en Blum's politiek zal voortzetten. Zij wenscht dit zoo lang mogelijk te doen met het „wapen der overtuiging" Tot Yoedselcontalners worden ingeladen in een Engelsche bommenwerper om uit gegooid te worden boven de Engelsche dorpen, die door zwaren sneeuwval volkomen zijn geïsoleerd en dientengevolge met ernstige voedseltekorten te kampen hebben. BINNENLAND. Een reuzen-transformator, bestemd voor een der voedlngspunten voor de Provinciale Limburgsche Electricitelts- maatschappij is van Nilmegen naar Roermond vervoerd. Het gevaarte weegt 90 ton en bevat 22.000 liter olie. De elec- triclteltsvoorzlening van Limburg is met den nieuwen transformator ten zeerste gebaat. De Limburgsche industrie zal hierdoor haar energierantsoen aanzien lijk verhoogd zien In een uitvoerig adres heeft de Or ganisatie ter bevordering van Rede,.Recht en Waarheid, gratie zoo mogelijk aLge- meene aan H.M. de Koningin verzocht voor groepen gedetineerden, t.w. voor hen, die zich collectief schuldig maakten en waarvoor zij thans ook collectief reeds zeer zwaar hebben geboet. Bedrijvers van moord, aanbrenging, verraad of andere daarmee gelUk te stellen misdaden vallen daarbuiten Bil K.B. van 7 Febr. J.l. is met in gang van 1 Febr tot president-directeur van de staatsmijnen ln Limburg aange wezen dr ir. Chr Th. Groothof f. Tot directeur ziln met Ingang van denzelf den datum benoemd de heeren J. Mous en dr, ir D P. Ross van Lennep. Baron van Aerssen Beyeren van Vos hol, die tot ambassadeur in China ls be noemd. heeft Canberra per vliegtuig ver laten op weg naar ons land Het Amerikaansche ss. „Capawda Victory" is gisteren met behulp van 10 sleepbooten vlot gekomen en opgestoomd naar Antwerpen. ZK.H Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard het beschermheerschap te aanvaarden van de tentoonstelling Marine en Scheepvaart, welke van 15 t/m. 25 Mei a.s te Roermond zal worden gehouden De parlementaire commissie voor West-Indlë ls per K.L.M.-vllegtuig te Curasao voor den terugreis naar ons land. Mr G. C. J. D. Kropman verklaar de dat alle leden enthousiast waren over de kennismaking met personen en toe standen ln de West. In Friesland ls de sneeuwval zoo groot geweest, dat vele auto's, die den tocht over den Afsluitdijk hebben vol bracht. moeten terugkeeren. Ten gevolge van de sneeuwval zijn de binnenwegen ln Noord-Holand vrijwel onbegaanbaar. De Provinciale Waterstaat te Mid delburg deelt mede. dat nog dit Jaar ge tracht zal worden de voornaamste wegen ln Zeeland bulten het eiland Walche ren te herstellen en te verbeteren. Het volledige herstel der wegen ln Zeeland zal Jaren duren, daar niet minder dan 750 k m. verbeterd moeten worden en de kosten twee en een half maal zoo hoog zijn als voor den oorlog, De beroemde Amerikaansche diri gent Leopold Stokovsky zal op 22 Mei een concert ln het Amsterdamsohe Con certgebouw dirigeeren, Gisteren heeft op het Ministerie van Buitenlandsche Zkken een bespre king plaats gevonden met H.M.'s am bassadeurs te Londen. Parlls, Brussel en Ottawa ln het kader van de geregelde besprekingen, die over actueele politieke vraagstukken plegen te worden gehou den. Ditmaal was ook minister Van Klef- fens bil de bespreking tegenwoordig. In 1946 hebben 115.000 personen de Passiespelen ln Tegelen bezocht. De fi- nancieele resultaten zijn zeer bevredi gend. Aanzienlilke bedragen konden voor liefdadige doeleinden worden afgedragen. De eerstvolgende spelen zullen plaatsvin den in 1950. De passagiers van de Oranje, die hedenmiddag laat ln Amsterdam ver wacht wordt, zullen- morgenochtend om negen uur debarkeeren. Ten gevolge van een aanrijding op de hoek van de Stevlnstraat te Den Haag ls de 32-Jarlge wielrijder H. J. A v. d. Hotert overleden. Het K.L.M.-toestel „Schiedam" zal met 24 uur vertraging uit Johannesburg vertrekken. De machine wordt daarom eerst op 17 Februari as. op Schiphol verwacht. Brooke Claxton, de Canadeesche minister van Nationale Defensie, heeft meegedeeld, dat 7 Canadeesche officieren tot grootofficier, commandeur officier of ridder ln de Orde van Oranje-Nassau zijn benoemd en een onderofficier de gou den medaille van deze orde beeft ont vangen. De Nederlandsche regeering heeft deze onderscheidingen toegekend op grond van hun verdiensten, voor het herstel van het Nedorlandsohe leger door het overbrengen van Canadeesch leger- materiaal. Dr. J. H. van Roy en, oud-mlnLster van Buitenlandsche Zaken en lid van de Nederlandsche delegatie ter algemeene vergadering der V.Nzal den volgenden maand ln functie treden als Neder- landsch ambassadeur te Ottawa. Uit het bewaringskamp Vught is overgebracht naar Den Haag de Dult- scher Franz Fischer, in bezettingstijd bekend als j.Judenflscher". gewezen chef van het „Judenreferat". hetgeen langen tild ln huize „Windekind" te Schevenin- gen zetelde. Hij is overgebracht naar Den Haag om het onderzoek van de P.R.A te vereenvoudigen. Ondanks de koude blijven de vls- schersschepen in Breskens en Vllssingen nog steeds groote hoeveelheden haring aanvoeren. Dagcijfers van vijftig tot tachtig ton worden nog steeds bereikt, BUITENLAND. De Oberbuergermeister van Berlijn, dr. Oestrowski, heeft medegedeeld, dat 200 personen te Eerlijn zich de vorige maand van het leven beroofd hebben. de arbeiders zeide Ramadier: „er kan geen algemeene loonsverhooging zijn, maar alleen een correctie bij de laagst betaalde categorieën. Hij waarschuwde ook de rijksambtenaren niet te ver te gaan ln hun manifestaties. Men meent te weten, dat het kabinet tevoren er in geslaagd was eenheid tus- schen de partijen te bewaren tegenover den stroom van stakingen dien ten ge volge van de stijgende ontevredenheid over den levensstandaard en het voed seltekort dreigen. De huidige econo mische crisis kan zeer wel een kabi netscrisis ten gevolge hebben, daar de communisten den eisch van de georga niseerde arbeiders tot een „fundamen teel minimumloon" en tot andere ver beteringen. wat de loonen betreft, on- derstuenen In regeerings- en politieke kringen was men na de rede van Ramadier pessimistisch gestemd. Ondanks den oproep tot nationale discipline vreest men, dat de ontevredenheid groeit en zich mogelijk z. 1 uiten in verlammen de stakingen in het geheele land. In sommige kringen vreest men, dat er burgetwist zal uitbreken, tenzij de regeering er in slaagt de prijzen laag te houden en de onrust onder de ge organiseerde arbeiders te kalmeeren. Hare Majesteit dankt den mijnwerkers. 6 van de 15 voormalige Sudeten- Duitsche leden van het parlement en den Senaat van Tsjecho-Slowakije zijn door de Praagsche volksrechtbank ter dood veroordeeld De overigen werden ver oordeeld tot levenslangen dwangarbeid en diverse gevangenisstraffen. Calwell, de Australische minister van immigratie, heeft medegedeeld, dat aan Groot-Brlttannlë zal worden ver zocht. per 1 Maart den vrijen en gesti- muleerden overtocht van emigranten naar Australië te laton beginnen. Te Lansford (Pensylvanla) hebben 6.000 mijnwerkers uit solidariteit Jegens 13 mijnwerkers, die onder den grond een sit-down-staklng waren begonnen, het werk neergelegd. De Spaansche kroonpretendent Don Juan, heeft opnieuw, aldus U.P., tot de Spaansche royalisten het verzoek ge richt om geen officieele functies onder generaal Franco aan te nemen. Van Grieksche militaire zijde wordt medegedeeld, dat 250 man guerilla-troe- pen een gevangenis te Sparta zlin bin nengedrongen en een onbekend aantal politieke gevangenen bevrijd hebben. Het Britsche ministerie van buiten- landsohe zaken heeft bekend gemaakt dat een overeenkomst gesloten is voor het afschaffen van de visa voor Engel sche en Luxemburgsche reizigers tus- schen belde landen. De visa tusschen Engeland eenerztfds en Frankrijk en België anderzijds zijn reeds afgeschaft. In Mexico is een nieuwe kieswet aangenomen om vrouwen aan de verkie zingen voor den gemeenteraad te laten deelnemen. Voor gehuwde vrouwen ls de leeftijdsgrens op 18. voor de ongehuwde op 21 Jaar gesteld. De minister van Economische Zaken heeft bij een bezoek aan Heerlen een persoonlijk door HM. de Koningin ge- t.eekende boodschap meegebracht, waar in Hare Majesteit Haar dank betuigt aan de mijnwerkers voor den Zondag- arbeid. die zij in het landsbelang hebben verricht. Uitgebreide veesmokkelaffaire ontdekt. TOT NU TOE REEDS NEGEN ARRESTATIES. Een uitgebreide veesmokkelaifaire is te Hilvarenbeek (N.B aan het licht gekomen. In verband met een verboden handel in koffie werd bij A. v. P. te Hil varenbeek door opsporingsambtenaren der prijsbeheersching een huiszoeking gedaan. Hoewel geen koffie in de wo ning werd aangetroffen vond men er een kasboekje, waarin de vrijwel geheel complete boekhouding van een vee smokkelaf fa ire was bijgehouden. Als gevolg hiervan werden in samenwerking met de Rijkspolitie te Hilvarenbeek 13 personen in arrest .gesteld. Vier hunner kochten regelmatig vee voor den smok kel naar België, terwijl de overige per sonen voor transport zorg droegen. Sinds eind 1945 verdwenen in totaal 1000 stuks vee over dc Belgische grens- Dc gemiddelde inkoopsom per stuk bedraagt f. 800.waarbü een gemiddelde winst van 45 werd ge maakt, zoodat met dezen veesmokkel een brutobedrag van f. 1.360.000 ge moeid was. De personen belast met het overbren gen van het vee ontvingen f. 100.per stuk. Tot dusverre werden acht perso nen uit Hilvarenbeek en een uit Tilburg, die met deze veetransporten belast wa ren, aangehouden en in het Huis van Bewaring ingesloten. Een uitgebreid on derzoek is nog gaande. Herstel en vernieuwing geklassificeerde wegen. ADRES VAN WEGVERKEERS- EN VERVOERSORGANISATIES. De gezamenlijke wegverkeers- en ver voersorganisaties: de Koninklijke Ne derlandsche Toeristenbond A.N.W.B., de K.N.A.C., de K.N.M.V., de vakgroep goe derenvervoer langs den weg, de vak groep personenvervoer langs den weg en de algemeene verladers en eigen ver voerders organisatie (E.VO.) hebben zich in een adres tot de ministers van verkeer en openbare werken gericht, waarin zij naar voren brengen niet de overtuiging te hebben, dat sedert de be vrijding het werk van herstel en ver nieuwing van de geklassificeerde wegen in voldoende vlot tempo is uitgevoerd. Zij verzoeken met aandrang te willen bevorderen, dat: 1. Het loonintensieve cn welvaartbe- vorderende werk aan de primaire, se cundaire en tertiaire wegen ln ons land op systematische wijze, en met kracht kan worden voortgezet, o.m. door het daarheen te leiden, dat de geheele op brengst der motorrijtuigenbelasting, als mede een evenredig deel van de bijzon dere heffing op de benzine, aan dit werk tep goede komt en zoodanige gel den worden gevoteerd, dat zoo spoedig als dit financieel en technisch mogelijk is, de wegen aan redelijke wegverkeers- behoeften zullen worden aangepast: 2. Voor alle vervoerstakken van ston de af aan een harmonisch opbouwpro gramma zal gelden, waarbij, voor wat betreft, vernieuwingswerken van groot- sche allure, nauwgezet en objectief moet worden onderzocht, of zij econo misch verantwoord en financieel moge lijk zijn, mede met het oog op de ratio- neele en billijke verdeeling van de be schikbare deviezen. NIEUWE LEDEN VAN HET K.N.IP. BENOEMD. Bali „gesloten gebied". Het Republikeinsche persbureau An- tara deelt mede. dat Soekarno gisteren 32 nieuwe leden van het KJ1.I.P. (Voor loopig Indonesisch Parlement) heeft benoemd. De installatie van deze nieu we leden zal geschieden na de zitting van het parlement van 25 Februari. Officieel wordt medegedeeld, dat Bali door de Republikeinsche regeering tot „gesloten gebied" is verklaard. Antara deelt verder mede, dat Sjahrir aan het hoofd zal staan van de Indonesische delegatie, die deel zal nemen aan de in- ter-Aziatische conferentie te New-Dehii. Als leden van de delegatie zijn reeds benoemd Hadji Agoes Salim, de plaats vervangend minister van Buitenland sche Zaken, en Maria Ulfah Santoso, dc minister van Sociale Zaken, terwijl nog 6 andere leden moeten worden aange-« wezen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1