Vorst gaat weer toenemen STADSNIEUWS Laatste Berichten Soldaten-stem zal klinken huiskamer Het „radio-team" op stap m Batciviasche perikelen Jan Pieterseging naar Indië Officieele publicaties Dagboek van een Parijzenaar Nog geen sprake van beëindiging. De luclihlrukverdeellng wUzlgt v.lch ln een ongunstige richting, waardoor het vorstgebled zlcli opnieuw In alle richtingen gaat uitbreiden. Het hooge drukgebled over Scandina vië neemt namelijk weer belangrilk ln Intensiteit toe. terwijl de Oceaandepres sie voorloopig ls doodgeloopen voor de Golf van Blscaye In het afgeloopen et maal stroomde wat minder koude lucht over Dultschland naar onze omgeving, zoodat de temperaturen hedenmorgen hooger waren Om 8 uur varleerden de temperaturen van 3 tot 5 eraden onder nul. Door de uitbreiding van het Scan dinavisch maximum over het Oostzeege bied en West Rusland, zal de wind weer wat meer van het Noord-Oosten naar het Oosten draalen De koude luchtlaag die over Dultsch land stroomt, zal daardoor dikker wor den. daar de verwarmende werking van de Oostzee van minder Invloed is. De vorst zal dan ook In ons land niet verder afnemen, ln tegendeel tüdelUk nog weer langzaam In beteekenls gaan toenemen. Wel kan tijdens een opklaring ln den namiddag de temperatuur flink oploo- pen. daar de zon al vril veel kracht bezit, en een lange tijd boven den horizon staat, maar in den daaropvolgenden nacht daalt de temperatuur dan weer ver onder het vriespunt. Zoo kwamen op sommige plaatsen in midden Dultsch land de temperaturen beneden -10 gra den In Zweden was de" hemel onbe wolkt. en kwam bil windstilte op som mige plaatsen bijna 40 graden vorst voor De koude lucht stortte opnieuw over de Karpaten in de Hongaarsche laagvlakte en bereikte Joego-Slavië. Ook ln Zuid-Rusland werd het weer kouder. Er Is dan ook momenteel geen en kele aanwijzing dat de vorstperiode binnen enkele dagen beëindigd zou kunnen worden. Leiden 's nachts verduisterd. Ter voldoening aan de opdracht van de regeering, dat ook de straatver lichting sterk moet worden beperkt, zal deze verlichting te dezer stede tot nader order volledig worden ge doofd van 's nachts 1-30 tot 5.30 uur. Naar wü van de zijde der Sted. Lichtfabrieken vernemen* zal deze maatregel waarschijnlijk al heden nacht ingaan. De brandstoffennood. Het Gemeentebestuur heeft in het kader der van overheidswege opgelegde brandstoffen-bezuiniging besloten de Stadsgehoorzaal met ingang van Woens dag 19 Februari as. uitsluitend onver warmd beschikbaar te stellen. Alle gemeentelijke bureaux, met uit zondering van den Burgelijken Stand en het Gem. Bureau voor Sociale Zaken aan het Levendaal, zullen morgen ge sloten zijn. De Lakenhal en het Rijksmuseum van Volkenkunde zullen met ingang van morgen tot nader aankondiging voor het publiek gesloten zijn. leidsche amateu»- fotografen vfreeniging. Gisteravond vergaderde de L-AF.V, in een der bovenzalen van Hotel „Cen tral". Breestraat alhier. De gast van dezen avond was de heer Van Kempen uit Hillegersberg. die de leden kwam vergasten op een beschrij ving van zijn in 1921 gemaakte reis door Italië. Egypte en Palestina naar Ned.-Indië. Alvorens den spreker het woord werd verleend, installeerde de voorzitter een 12-tal nieuwe leden. Hierna vertelde de heer Van Kempen op bijzonder onderhoudendende en dik wijls zeer geestige wijze over zijn be levenissen gedurende zijn reis naar het Verre Oosten. Het was interessant om de voorwaarden, waaronder spreker de ze reis maakte^ en de toestanden zooals hy die toen aantrof, te vergelijken met die zooals wij ze heden kennen. Ter* illustratie van het gesprokene werden een 160-tal lichtbeelden gepro jecteerd, welke vooral van historische en geopraphische beteekenls waren. Ofschoon hierbij bleek, dat de t°t°" grafische techniek^ de laatste kwari eeuw niet heeft stilgestaan, konden we gr i de moeilijke omstandigheden va ar on der deze opnamen werden ge maakt. voor het illustratieve resultaat alle waardeering hebben. Een dankbaar applaus der goedtie;- zochte bijeenkomst beloonde spreker voor het gebodene. dr. k. h. e. de jong 75 jaar. Een dezer dagen vond in de sociteit van den Haagschen Kunstkring de receptie plaats van den Leidschen pri vaatdocent dr. K. H. E. de het feit herdacht van zijn vyfenzeven- tigsten geboortedag. Onder de aanwe zigen bevonden zich t-al van vooraan staande persoonlijkheden uit de ambte lijke. de wetenschappelijke en de kun stenaarswereld Het woord werd. ge voerd door den heer Van Wel. namens den Haagschen Kunstkring; den heer Jan Ubink, namens de Haagsche Aca démie en door den heer Hoynk. de gemeenteschool voor buitengewoon lager onderwijs. Uit het jaarverslag over 1946 blijkt, dat het herstel en de vernieuwing van deze school voor leerlingen met ernstige leermoeilijkheden flinke voortgang heb ben gemaakt- De leermiddelenpositie verbeterde m ruime mate, het godsdienst- en spraak onderwijs werd aanzienlijk uitgebreid. Contact tusschen school en gezin be hoort tot de noodzakelijke onderdeelen. Het. formeeren van een oudercommissie, het uitgeven van een schoolkrantje en het vormen van een schoolfonds uit bij dragen van de ouders droegen hiertoe bij. De school wordt door vele kinderen uit de omgeving bezocht en ondervindt steur uit allerlei kringen. De eerstvolgende Gemeenteraads zitting is bepaald op Maandag 3 Maart. Onze stadgenoot, de heer P. van Vliet, die onlangs aan de Prinsesjes eenlge wapenalbums heeft aangeboden, mocht heden van de secretaresse van H.K.H Prinses Juliana een schrijven ontvangen, waarin voor deze vriendelijke atten'ie wordt dank gezegd beursovërzight. Amsterdam 14 Februari. De animo voor de effectenbeurs was er vandaag niet veel grooter op gewor den en de handel bleef van kleine pro porties De stemming was onregelmatig. Voor Koninklijken bestond iets meer vraag dan aanbod, met het gevolg dat de koers bij een vorigen prijs van 3W tot 366 steeg. Bepaald vast- waren ae scheepvaartaandeelen Vrijwel over de geheele linie werden koerswinsten van eenige punten verkregen in verband met verwachtingen dat diverse maatschap pijen met behoorlijke dividenden voor dén dag zullen komen- Voor Bankaandee len bestond eenig aanbod en de koersen gingen dienovereenkomstig iets achter uit waardoor de gisteren verkregen voordeelen thans weer geheel of groo- tendcels teniet werden gedaan Industrie-aandeelen waren stil. Van de hoofdsoorten gingen Unilever een goede drietal punten achteruit. De minder courante soorten waren ver deeld. Voor Cultuurfondsen bestond bijna in het geheel geen belangstelling. Tabakken werden niet genoteerd. Inde Suikeraandeelen was bitter weinig te doen H.V.A.'s een kleinigheid lager Rubbercandeeler: waren eveneens -ver onachtzaamd. De belegglngsmarkt was zeer stil. De nieuwe Nederlpndsche conversieleening werd '"bij de opening afgedaan tegen 9911/16 en bij het slot tegen circa 99 9/16. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Wlm. z. van A Zweistra en E. M, van Ham; Theodorus Johannes, z, van W. Ouwerkerk en H. E. J. van Grlensven; Johannes Maria, z. van A Beljaars en A. Veltman; Pleter Jan, z. van R. L.' de Mooi) en M. Coliin; Timen. z. van J. H. Pellenkoft en G. S Zuiderduin; Patrick Winston, z. van G. A. Hen en C. M. J. Bergman: Maarten z v. L J L Ouwer kerk en P. Kulvenhoven: Cornelia WiL- helmlna. d. van A G* Cramer en J. C. waardingerbroek; Antoinette Frederica Maria, d van E P J van RUthoven en P. G. J. Hoes: Johanna Beatrils Laura Sophia, d. van P J L de Wit en J. A. Corée; Elisabeth Francises Maria, d van W. J. van NIekeri: en J AF de Haas; Jacobus Gerard, z van N S Zondervan en H. Bosma: Willem Hendrik, z van G. Lucas en E. van Oosten: Angela Huber- tlna Elisabeth, d. van H. van der Steen en E. Nieuwenburg; Martina Maria. d. van C A Koops en A. M van Rijn; Arend, z van D. van Duiln en H. Leeu wenbui g, OVERLEDEN: N. A Verkerk, vr,. 49 J.; G. Klaren- beek. man. 45 J.; A. van Weeren, man. 59 J.: A P. J van der Meer d. 6 dagen; G van Weprlee. man, 73 J.: C. S. Hurk- mans d 7 maanden. GEHUWD: C C ?c! cc-nzetter. Jm en D. de Kie vit ld F Tlsseur. Jm. en G. M. San ders. ld H Hollander.' jm. en Q. A. de Llgnv. ld M *'an Berkel, wednr. en J. Spies, wed.: M. H. M. Heemskerk, Jm en M. G. Vendrlg Jd.; C. K. J Hoogstraten, Jm. en M van Bemmel, Jd.: J. Lepelaar, Jm en C J Prenen, Jd,; C J. E. van Llth. jm. en A. M. Nieuwenhoven, Jd.; A. de MooU. jm. en H. J. van der Lin den. jd.: N Phtlippo, Jm. en O. Gras man. jd.; H. Smit. Jm. en P den Os. Jd.; D Tegelaar. Jm. en E. M. Tierolf. Jd H. van- der Tuin. Jm en H, Kletln, Jd."; Q. Vlugman. Jm. en M. M van Steenbergen. Jd J. Voorzaat, Jm. en C. M. Onderwa ter. Jd. ONDERTROUWD; J. Arends. Jm.. 21 J. en G. J. Uljee, Jd., 22 J.; A. Baas. jm.. 35 J. en G. van der Haven, gesch., 32 j.. D J. Bergman, jm.. 22 J. en E. Mleremet, Jd., 21 J.; H. N, Breedeveld. jm 26 j. en A H. Mole naar. Jd.. 25 J.; A Dool jm.. 26 J. en G. J. Seriier. jd.. 24 J.; E Gunther. Jm.. 33 J. en C. M. Harland. jd.. 28 J.; H. A. Koppens. Jm.. 25 J. en A. C H. Braxho- ven, Jd 21 J.; J. C. Kriek, Jm.. 24 J en L. Noort. Jd.. 22 J B Weeda, jm.. 24 j. en C. Ie Febre, Jd.. 23 1.; C. L. Helmlch, Jm.. 25 J. en T G. van Bovene. jd., 22 j R. van den Berghe. jm.. 26 j, en J. J. vnn Leeuwen, jd., 25 J.; D. Bol. Jm 29 J. en C. Massaar, Jd.. 26 J.; J. J. \an Oosten. 'Jm,. 22 J. en M. -K. van wen. Jd., 20 j.; B Quist. Jm.. 28 J. en M Leeu- Develing. Jd.. 23 j.; J. Brouwer. Jm 22 J. en J. M. Goddiln. Jd.. 21 J.; A. Paauw. jm.. 23 J. en M, P. Fllemon, gesch.. 25 J. Naar wil vernemen zal het bureau van den Burgerlllken Stand op den a.s. Na- tlonRlen feestdag geopend ziln van 10 tot 12 uur. zulks uitsluitend voor het doen van aangiften van geboorten en overlijden. MARKTBERICHTEN. LEIDEN. 14 Febr. Veemarkt 3 fok stieren; 24 kalveren en melkkoeien f 400 700. handel matig; varekoeien e.a. 250 450, handel tamelijk vlug; 120 vette koeien; 38 pinken; 148 nuchtere, slacht en fokkalveren; 131 schapen: 1 zeug; 108 mestvarkens f74070. handel tamelllk vlug; 273 biggen f. 2036, handel tame lijk vlug; 17 paarden f.3001200. han del tamelijk vlug; 144 bokken en geiten. Order tot het staken van het vuren uitgegeven. Naar officieel wordt gemeld, is van Indonesische zyde aan den voorzitter van de Nederlandsche delegatie der Bestandscommissie officieel medege deeld, dat door de republikeinsche le gerleiding de order „Staakt het vuren" is gegeven, welke order op 15 Februari te 24.00 uur van kracht wordt. In het desbetreffende schrijven wor den de navolgende 5 punten medege deeld: 1. Door de legerleiding van de Repu bliek Indonesia is de order tot het sta ken van het vuren uitgegeven aan le ger, vloot en luchtmacht op den 12den Februari 1947. 2. Deze order wordt van kracht op 15 Februari te 24.00 uur. 3. Tot gemeld tijdstip blijft de vorige order tot het vermijden van vijande lijkheden van kracht. 4. De Indonesische strijdkrachten blijven op hun plaats op het tijdstip, dat de order ..staakt het vuren" van kracht wordt. Zij zullen ten spoedigste worden teruggetrokken tot 2 k.m. ach ter de demarcatielijn. 5. De plaatselijke commandanten zul len zich in verbinding stellen met de Nederlandsche commandanten ten ein de onderwerpen, die verband houden met de demarcatielijn, te bespreken. De Nederlandsch-Indische rgeerings- voorlichtingsdienst teekent hierbij aan dat de afkondiging van dezen order uiteraard tot voldoening stemt. Door het uitblijven van dit algemeen bevel zijn de laatste maanden herhaaldelijk yioeilijkheden ontstaan, die vermeden hadden kunnen worden, indien het be stand werkelijk gehandhaafd was. In dien dit bevel „staakt het vuren" daad werkelijk wordt uitgevoerd, zal dit de algemeene sfeer hier te lande onge twijfeld ten goede komen. PERSRAAD WEIGERT VERANTWOORDELIJKHEID VOOR PAPIERVERDEELING. Naar wij vernemen heeft de Persraad den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen onlangs doen we ten, dat de raad na 1 Februari geen gebruik meer wenschte te maken van zijn bevoegdheid krachtens artikel 16 van het tijdelijk persbesluit, in welk artikel voorschriften worden gegeven met betrekking tot oplage, formaat en aantal per week te verschijnen num mers van kranten en tijdschriften. Ter toelichting heeft de raad geschreven, dat het huidige kwantum papier, dat ter verdeeling beschikbaar is. onvol doende is. Bovendien ontbreken af doende sancties op het overtreden van de voorschriften van den Persraad op dit gebied. Onder deze omstandighe den wenschte de Persraad niet langer verantwoordelijkheid te dragen voor de papierverdeeling. AANKOMST m.s. „ORANJE. H Het m.s- „Oranje" met 724 repatriee- renden aan boord zal Zaterdag 15 Fe bruari in den loop van den ochtend te Amsterdam aankomen. De debarkatie zal aanvangen om 2 uur n.m. EEN IJSBERG VOOR DE NED. KUST! Ter lengte van 6.4 K.M. Treiler-visschers te Lowestoft hebben medegedeeld, dat ter hoogte van de Nederlandsche kust een ijsberg van 6.4 K.M. lengte is -waargenomen, aldus de Evening Standard. AFSLUITDIJK UITERST MOEILIJK BERIJDBAAR. De A.N.W.B. deelt mede, dat door den zwaren sneeuwval van den afgeloopen nacht de afsluitdijk momenteel uiterst moeilijk berijdbaar is. Veel is gezegd en geschreven over onze jongens in Indië en het werk, dat zij daar verrichten. Daar staat de groo- te laag van het Nederlandsche volk nog steeds vreemd tegenover Dit moest anders worden. De stem van den cenvoudigen soldaat zou, koste wat het kosten zou, recht streeks uit de schuttcrsput, de bren carrier, het slaapverblijf en de can- tine in de Nederlandsche huiskamers klinken. Hun gedachten en gevoelens, hun opinie en beschouwingen, zou den dirèct het deel worden van het heelc Nederlandsche volk, opdat dit Volk zal weten hoe het ginds is. Geen officieele instanties moeten aan het woord zijn, geen voorlichtingsappara ten, geen regeeringsverklaringen, maar de jongen zelf moest onbevan- en eerlijk voor de vuist weg zijn gedachten uitspreken. Tot het hcele Nederlandsche volk. „Het is goed", zei het team van vijf man. „wy zullen die stem ln de Ne derlandsche huiskamers doen klinken". Drie hunner waren onlangs uit Ne derland gekomen met een opname apparaat voor gramofoonplaten en honderden blanke schijven. ZIJ pionier den eerst een maand onwennig in Ba tavia rond en gingen toen, tezamen met een reporter, een fotograaf en een i- u~ d - linie in. Zij namen microfoons, honderden meters kabel en luidsprekers mee, ver der kleeding en schoeisel voor een week wapens, dekens en klamboes, trapten de starter in en zeiden: „Saluut, we gaan de stemmen van de soldaten ha len" en reden den regen in. Zij reden tientallen kilometers over zeer slechte wegen door den regen. Zij kwamen langs eenzame vooruitgescho ven posten, klommen uit den wagen en vroegen voor een avond onderdak De gastvrije sfeïr nam hen op. „het is niet voldoende", zei de reporter;- „jullie den ken. dat je de geest nu snapt, maar Je moet Mies eerst meemaken." En dus nam het team de wapens uit de jeep en trok mee met de patrouilles het ter rein in. Patrouilles door vreedzame kampongs, waar de kinderen blij tege moet kwamen met opgestoken duim pjes, patrouilles door kniediepe modder van natte sawahs, waar het zware vuur van terroristenbenden over hen heen gierde En 's avonds teruggekomen in het bi vak. na een bad in het donker in het primitieve raschgelegenheidje, zaten zij tusschen de soldaten en begrepen alles opeens beter. En zij duwden de micro foon bij den mond van den schildwacht, die in den regen en den nacht stond te turen en lieten hem vertellen. Zij zak ten in de hurken by den zweetenden kok in het openluchtskeukentje en lie ten hem praten. Zij hielden in den stikdonkeren nacht een patrouilleerenden brenr^rrier aan. sleepten den microfoonkabel door den modder en legden de stemmen van de soldaten vast. Zij ondergingen de char me van krontjongmuziek in een tropi- schen regenavond en omdat zij in den zanger van het lied „bloemengeur" de vermetele mitrailleurschutter uit de sawah herkenden, begrepen zi3 de mu ziek beter Zij zagen de wilde bergkali diep on der zich in het ravijn razen en hielden de soldaat die in het slaapverblijf zong en de soldaat, die een verwaarloosd zwervertje uit. de kampong adopteerde; de sectiecommandant en de peleton^ commandant; de slager uit Amsterdam en de Menadoneesche soldaat. Zij allen spraken. m Daarna keerde het team terug. Het was een proef. Zij konden slechts een klein ressort afwerken, maar er waren Inheemsche soldaten, oorlogsvrijwilli gers en 7 December-mannen in de voor posten die zij hadden bezocht. Zij gaven het stapeltje platen af. De roodbruine modder sijpelde van de spatborden en zij hadden bezweete koppen met slik- spatten. want zi) waren van verre ge komen; de vermoeienis woog als lood op hun schouders. Maar zij brachten de stem uit de li nie. De getuigenis van den soldaat. Straks zullen deze stemmen klinken in de Nederlandsche huiskamers, over het station „Stem der Nederlandsche Strijdkrachten". Er zijn stemmen bü dio spreken in een taal, die niet wordt verstaan ln de salon van een hcerenhuis of van „Nederlandsche .radio-pioniers trekken door de sawah's". den microfoon omhoog om dit in de Nederlandsche huiskamers te doen klin ken. En zy hielden den microfoon bij de ratelende rupsbanden van brencar- riers en bij het klateren van den regen op het tentzeil. De soldaat getuigde van zyn geest, in hem leefde en woelde. De soldaatg etuigde van ^ijn geest, getuigde van zijn verlangen naar een Moeder, een Vrouw, een Meisje, de soldaat getuigde Van zijn bitter heid om een zeker wanbegrip in het Vadei»and, de soldaat sprak van zijn vreugden en zorgen. De kok in de openluchtskeuken, de chauffeur van den kolonel en de kolo nel zelf, de hospitaalsoldaat en de zieke in 't zaaltje, de schildwacht in den re gen en de wachtcommandant bij de br ug een villa. Er zijn stemmen bij, <"!ie onbegrijpelijk spreken voor het Icneu- terboerderytje by de Brabantsche zandverstuiving. Maar het ls de stem van een Nederlandsche generatie, die vèr van huis cn haard een Neder landsche plicht vervult cn wat nóóit kan worden misverstaan, niet in de salon, nóch in het kncuterboerdc- rijtje: de geest die daaruit spreekt. Een geest, die kan worden uitgedrukt in drie woorden: Wij zijn bereid. Moge het Nederlandsche volk ln alle lagen straks bij de radio zitten om te luisteren haar deze stemmen, d.w.z. alle Nederlanders, die verwanten hebben bij het Leger in Indië, daar in deze uit zendingen de stemmen beluisterd kun nen worden van tallooze militairen, die wij niet by name kunnen noemen. AFSCHEID Dr. C. BEEKENKAMP VAN DEN PERSRAAD. In een vergadering van den Persraad heeft de voorzitter, dr. C. Beekenkamp, wien eervol ontslag is verleend, afscheid genomen. In zyn afscheidsrede tot den Persraad heeft dr. Beekenkamp zijn teleurstelling uitgesproken over het feit, dat hy aan zijn opvolger wiens benoeming nog niet heeft plaats gevonden een onaf gewerkt programma moet achterlaten. Ook heeft hy nogmaals in enkele lynen aangegeven wat volgens hem taak en bedoeling van den Persraad behooren te ^Nadat de wnd voorzitter dank had gebracht aan dr. Beekenkamp voor den door hem verrichten arbeid als voorzit ter, hebben de leden, oud-leden en het secretariaat van den persraad den schei denden voorzitter in Hótel des Indes een maaltyd aangeboden. Batavia, 29 Januari 1947. (Van onzen specialen verslaggever) Het schynt, dat in Nederland de ani mo oto naar Indië te gaan er niet groo ter op wordt. Te verwonderen valt dat niet. Langzamerhand begint het tot Holland door te dringen hoe de toestan den hier zijn,- En het leven is alles be halve een lolletje voor den gemiddelden Europeaan Als Jan Pieterse uit Amsterdam op Schiphol in de Skymaster stapt, is hem van alles beloofd. Hy zal op het Bata- vlasche vliegveld worden afgehaald, voor zijn huisvesting is gezorgd, kortom; hij hoeft zich nergens ongerust over te ma ken. Als dan Jan Pieterse vier dagen later op Kemajoran landt, staat er vaak iemand, maar dikwijls ook niet. In het laatste geval moet Pieterse. na het ge bruikelijke uur door de pas-, deviezen- en douanè^ contröle te zijn gekweld, maar zelf zien dat hy op de een of an dere manier de stad bereikt en een bed te bemachtigen weet Maar hoe dan ook: Jan Pieterse krijgt wel ergensonderdak. En Batavia bevalt hem best de eerste maand. Alles is nieuw, en zoo interessant. Een beetje ongerief neemt Iuj graag op den koop toe We zitten immers midden in den „opbouw", en je moet je wat kunnen ontzeggen in zoo'n raren tyd Onze Jan werkt hard op zijn kantoor, waar veel te weinig menschen zijn. Hy neemt genoegen met de kampeergele genheid die hem tot woning dient. Hij leeft in de ydele hoop. dat zyn vrouw over niet te langen tyd ook komen kan. en koestert de al even ongefundeerde verwachting, dat hy dan een wat rui mere behuizing op den kop tikken kan. Jan is een verwoed optimist Maar dat optimisme duurt gemeenlijk niet zoo lang. Na een maand is de nieuwigheid er af. en veel vooruitga*1? b{j den opbouw ziet Jan Pieterse niet. Hij krygt genoeg te eten. maar dat is ook alle luxe die hij zich permitteeren kan Aan een bioscoopje-met-een-bler- tje-nè denkt Pieterse maar liever niet. Hij zou er een week voor moeten vasten Bovendien heeft hy geeh vervoer (be halve de truck, die hem eiken ochtend vroeg komt halen en hem laat in den middag weer naar huis toe brengt). Van kennissen opzoeken, komt dus ook niet veel. Als je een heelen dag hebt gewerkt, is zooiets gauw te warm en te ver.... Als Jan Pieterse niet geweldig boft met zh"n werk of zijn tehuis, begint hy na twee maanden den moed op te ge ven en heeft hij na drie maanden ge noeg van he! heele geval SOMBER PERSPECTIEF. Generaliseer en is al tyd fout, en mis schien bieden Jan's ervaringen een al te somber beeld. Maar dat het velen zoo gaat als dezen Pieterse. kan moeilyk worden ontkend. Hier de aandacht op te vestigen en de oorzaken van na te gaan. lykt my een nationaal belang. Elke gezonde Hollander zon dit alles graftg voor het goede doel over heb ben, als er maar eenig uitzicht was. Maar niemand weet, wat de toe komst brengen zal- Men werkt zich hier kapot, maar ziet er geen resul taten van. Het woningprobleem is ernstiger dan het zes maanden ge leden, was. De distributie wordt ge stadig minder. De corruptie neemt toe. We hebben hier nu 10 maanden zitten sukkelen met de krapgeld-politiek. Die moest de inflatie tegen gaan. maar kon dat niet doen. zoolang zy niet gepaard ging öf met den aanvoer van meer con sumptiegoederen. öf met prysbeheer- sching. Deze beide tegenhangers bleken een onmogeiykheld. De krapgeldpolitiek bleef op zlchzelve staan, de distributie verminderde, en Jan de Hollander zat elke maand met een grooter probleem. Als men weet, dat thans in Batavia 3 kg rijst per persoon per maand wordt gedistribueerd en dat mep geen baboe kan krijgen zonder haar ook te eten te geven, en wel 6 kg per maand, dat er in geen tyden boter of margarine, kof fie of thee is gedistribueerd dan be gint u eenig idee te krijgen van wat er allemaal met het krappe geld „zwart" moet worden bijgekocht om althans het leven te houden, zoo lang "dat nog de bedoeling ls. Die krapgeldpolitiek wordt nu opge heven want we moeten naar „normale" toestanden terug. D.w.z:: er moet weer huishuur worden betaald, en water en licht (de luxe van gas is een legende geworden, en zal dat voorloopig wel blij ven ook). Over water- en lichtrekenin- gen behoeven we ons intusschen nog geen zorgen te maken, omi de eenvou dige reden dat de meters overal verdwe nen zyn. Maar aan de huur zitten we vast. PRIJZEN VLIEGEN OMHOOG. Nu is dat op zichzelf geen onoverko- mëljjke ramp. Zoo lang we op elkaar gepropt zitten, kan de huur per hoofd zoo verschrikkelyk veel niet zijn. Er zal dus meer geldruimte komen, nu de sa larissen vol worden uitbetaald. Maar of men er mee geholpen zal zyn. is een andere vraag. De pryzen op de vrye markt hebben tot dusver steeds gelyken tred gehouden met de hoeveelheid geld in omloop Reeds nu, terwijl de meeste salarissen nog moeten worden uitbe taald, vliegen de pryzen op de passars al omhoog. Er zyn ook lieden, die geen last heb ben van de problemen, waarvoor de ge wone man zich ziet geplaatst. Dat zijn de „upper ten", de „upper hundred" als men wil. De lieeren in de top-posities met de top-salarissen (plus representa tie-toelage), met een héél huis op den Oranje Boulevard of en suite in,. Des Indes. Hun deert het niet of de distri butie minder wordt; voor goed geld is hier alles te koop. zy zijn niet aange wezen op de 100 slechte cigaretten in noodverpakking, die per maand worden uitgedeeld. Op Glodok in de beneden stad staan de beste Engelsche en Ame- rikaansche merken uitgestald in schier onbeperkte hoeveelheden, voor f.20 tot f 40 per „slof". Zy zyn altijd het eerst aan bod als de distributie eens wat extra's, zooals jenever, whisky of hor loges, in beperkte hoeveelheden aan te bieden heeft, zy komen niets te kort. Niemand zou dit den „big men" mis gunnen. Ook zy werken hard, en dragen bovendien de lasten der verantwoorde lijkheid. Maar de vlag van „represen tatieve doeleinden" dekt vaak ontstel lend veel lading voor eigenbelang. En de scherpe tegenstellingen in de Euro- peesche maatschappy wekken verbitte ring op. HET PROBLEEM VAN DEN „KLEINEN MAN". Het zijn de „big men", die de rap porten zenden naar Den Haag en Amsterdam. Zoo noodig komen zij per Skymaster de zaak mondeling toelichten (waarvoor speciaal tegen oudjaar opvallend veel belangstel ling was). Dit is allemaal aardig voor de hooge politiek, maar het ge vaar bestaat dat zoodoende nauwe lijks aandacht wordt besteed aan het probleem van den „kleinen man", den gewonen employé, zonder wien hier ook niets kan worden opge bouwd. Dat de perspectieven.voor de toekomst zoo onzeker zjjn. ls een onvermydeiyk gevolg van wat hier in de laatste vijf jaren is gebeurd- Maar dan moet Indië op een andere manier aantrekkelijk wor den gemaakt, anders biyven de Hollan ders liever thuis. Hoogere salarissen in Nica-guldens uitbetalen heeft weinig zin. zoo lang de pryzen oploopen naar gelang er meer geld in circulatie komt. Maar als men er b.v, zeker van was in Holland een flinke spaarppt te vormen terwijl men ln Indië zit. dan zou er weer animo zyn. Hoe dan ookhet ls een dwingend na tionaal belang, dat het werk in Indië attractief wordt gemaakt. Zelfs van de schoonste idealen kan men moeilyk le ven op den duur. wanneer er absoluut niets concreets tegenover staat. De toe komstige verhouding tusschen Neder land en Indonesië wordt in laatste in stantie niet bepaald door de hoogs poli tiek, maar door de geestdrift van onze jeugd om naar de tropen te gaan. En als die ontbreekt, treft niet den Hol- landschen jongen de schuld Sneeuwjacht teistert Urk. BURGEMEESTER IS PESSIMISTISCH Urk wordt op het oogenblik geteis terd door een zware sneeuwjacht. Evenals in vele deelen van Nederland is ook daar de sneeuw gisternacht in groote hoeveelheden neergekokomen. Zóó dik ligt de sneeuw in Urk en omgeving, dat de postauto, die hedenochten yan Urk naar Kampen moest rijden, genood zaakt was halverwege terug te keeren, omdat het onmogèlijk is den weg te herkennen. Bovendien ontneemt de val lende sneeuw het uitzicht volkomen. De burgemeester van Urk ziet het lot van zijn eilandje somber in. Hy ls pessimistisch gestemd ten aan zien van de 50 vrachtauto's, die mor gen met brandstoffen en levensmid delen door de regeering naar Urk zonden worden gezonden. DE GROENTEN-KWESTIE. Naar wy vernemen, is door het be stuur van het bedryfschap voor groen ten en fruit, waarin alle organisaties, zoowel van telers, veilingen, groot- en kleinhandel als arbeidersorganisaties, vertegenwoordigd zyn, met eenparig heid van stemmen een voorstel aan den minister gedaan, dat- de mogelyk- heid van een voor alle betrokken groe pen bevredigende oplossing inhoudt. Dit voorstel behelst het stellen van maximum-verkoop- en inkoop-prijzen. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis dat het Stedelyk Museum „De Lakenhal" met ingang van 15 Februari a.s. tot nader order wegens de kolenschaarschte geslo ten zal zyn. 3186 Lelden 13 Februari 1947. F. H. van Kinschot, burgemeester. J. Bool, Secretaris. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis dab alle Gemeentelijke Bureaux in verband met de schaarschte aan brandstoffen op Zaterdag 15 Februari 1946 zyn gesloten. Het Bureau van den Burgeriyken Stand ls genoemden dag voor het doen van aangiften van geboorten en overly - den geopend van 1112 uur. Ook het Gem. bureau voor Soc. Zaken aan het Levendaal biyft geopend. Leiden, 14 Februari 1947 Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. van Kinschot, Burgemeester. J. Bool, Secretaris. (Van onzen correspondent) FRANKRIJKS EISCHEN AAN DUITSCHLAND. Heeft Léon Blum, toen hy tegen het einde van zyn jongste kortstondige doch vruchtbaar bewind naar Londen toog, Mariannes diplomatieke eerstegeboorte- recht verkwanseld tegen een schotel lin zensoep - i.e. een bete broods en enkele tonnen Duitsche kolen? Of, iets minder zwaarwichtig uitgedrukt: heeft de grijze ex-Premier zyn Engelsche geestverwan ten uit de Downing-street te kennen ge geven dat Frankrijk eventueel wel ge neigd ls hóar buitenlandsche politiek tegenover Duitschland in Anglo-Ameri- kaanschen geest te herzien en in het byzonder haar traditioneele eischen ten aanzien vah een totale afscheiding van het Ryn- en Roergebied op te geven, wanneer zy in ruil, ter leniging van den directen nood. wat ruimer gebruik zou mogen maken van Amerikaansche cre- dleten en vooral van de onder Engelsch beheer verkeerende Duitsche steenkool? Dit is een kwestie, die hier thans de pu blieke opinie zachtkens beroert ik zou inderdaad overdryven met te zeggen dat er vandaag geen problemen waren die den gemiddelden Franschman niet dichter aan het hart zyn gelegen en vele Journalistieke pennen in beweging brengt. Nadat Combat een der weinige on afhankelijke bladen in Frankryk dit met zooveel woorden te kennen had ge geven en er de practische noodzaak ook van onderschreven had. heeft Bidault, die thans opnieuw zetelt aan de Quai d'Orsay, een communiqué opgesteld en uitgegeven dat als een schoolvoorbeeld mag gelden van diplomatiek vernuft en politiek raffinement: al protesteerend tegen journalistieke Indiscreties en ge mis aan verantwoordelijkheidsbesef, tracht in dat stuk deze subtiele be windsman de Gaullistische principes niettemin overeind te houden. Maar er Is7weinig profetische intuïtie voor noo dig hoogstens wat ervaring in het lezen van officieele staatsstukken om te kunnen vaststellen ulfc welken hoek de wind thans waait en in welk accoord de helle klaroenstooten der oorspronke- lyke Fransche eischen zich uiteindeiyk op zullen lossen. Men begint altyd nog weinig in het internationale tournooi, wanneer men niet over een minimum aan machtsmiddelen beschikt. Dat is een heel zure les voor Frankryk. dat zich nog steeds een der grootste mogendhe den bevoelt en dat zonder den minsten twyfel ook is wanneer men tenminste de grootheid van een land niet uitslui tend in het bezit aan slagschepen, re gimenten en atomische geheimen uit wil drukken doch ook haar verleden, haar kunstenaars en haar cultureele re putatie in de wereld in de berekening betrekt. Maar groot of niet groot, Frankryks eischen ten aanzien van het na buurland, dat zij nog steeds moeilyk anders dan als een potentieclcn „Erbfeind" beschouwen kan, hebben van den aanvang af weinig kans ge had door de militaire groote mo gendheden te worden ingewilligd. Men kan en men moet dat zeer op recht betreuren, want Frankryk heeft deze laatste eeuw haar inzich ten in het Duitsche gevaar met bloed en tranen betaald. Met méér bloed cn tranen dan eenig ander land van ons oud continent. DE ONSTERFELIJKE ADVOCAAT We hebben hier een pittoresk incident gemist. Parijs' meest vermaarde advo caat nir Maurice Gargon,— lid van de Académie-Frangalse en, per definitie dus onsterfelijk had in het vuur van een zyner laatste verdedigingsredevoeringen iets onvriendelijks gezegd aan het adres van een kolonel, die wat te maken had met zyn cliënt een held uit het on- dergrondsch verzet die, na de Fran sche spoorwegstaking georganiseerd te hebben, beschuldigd werd een groep zy ner kamaraden aan de Gestapo te heb ben verraden. Deze officier, die zijn mi litaire eer aangetast' achtte, heeft toen staande de zitting als 'k dat zoo zeg gen kan den jurist geïnviteerd tot een duel. Maar in zyn heetgebakerde verontwaardiging had de impulsieve mi litair een enkel detail over 't hoofd ge zien: nameiyk dat een advocaat, ex ca thedra. door zyn toga wetteiyk wordt beschermd tegen elke reactie, die zyn woorden by anderen op zouden kunnen roepen. Mr. Gargon zei nog, dat hy per soonlijk zélfs voor een bataillon kolo- nellen niet uit den weg zou gaan Hij had in zijn lange carrière voor heeter vuren gestaan. JEn bovendien was hy zich klaarblykehjk bewust dat hy in een gewapend conflict met een beroepsstrij- der nóg geen zorgen over den uitslag be hoefde te maken, aangezien hy immers tóeh onsterfeiyk was verklaard. Maar voor de Fransche krantenredacties wat 't Jammer. Ze zagen zich een sensatio- neele reportage van zeer Parysche tint door de gnuivende neuzen geboord.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3