Naclut-ex press EN DE MEESTERDIEF Zwitserland en zijn problemen België naar vóór-oorlogsche toestanden terug Constructief regeeringswerk echter zwaar gehandicapt Grepen uit het Radio-programma Eerste foto's van Koninklijke Baby. WORDEN DOOR PRINS BERNHARD GEMAAKT. Wanneer de duizenden van uit het geheele land, die deelnemen aan den Oranje-tocht Baarn-Soest, in Baarnof Soest de felicitatieregisters zullen heb ben geteekend, wacht hun, als herinne ring aan deze blijde gebeurtenis, een bijzonder aardige verrassing. Alle deelnemers zullen n.l. een door Prinses Juliana en Prins Bernhard gcteekende foto van de kleine baby ontvangen, een foto, gemaakt kort na de geboorte door Prins Bernhard, die het voornemen heeft, zoo spoedig mogelijk, een serie foto's van het Prinsje of Prinsesje te maken en en kele hiervan' voor publicatie vry te geven. Want niet alleen de deelnemers aan dezen Oranjetocht zullen spoedig zien hoe de baby er uit ziet, het geheele Nederlandsche volk zal weldra in de dagbladen en tijdschriften en zelfs in de boekwinkels foto's kunnen zien en koopen van ons nieuwe Prinsje of Prinsesje. Behalve de foto. welke het Oranje-comité Baam-Soest krijgt, zul len n.l. 1 of meer negatieven uit deze serie ter beschikking worden gesteld aan de Nederlandsche vereeniging van fotojournalisten die op haar beurt, in samenwerking met den regeeringsvoor- lichtingsdienst en met de verschillende Nederlandsche fotopersbureaus er voor zal zorg dragen, dat iedere Nederland sche krant gelijktijdig in het bezit zal zijn van deze foto's. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn getroffen om er voor te zorgen, dat deze publicatie gelijktijdig zal geschieden en ook de foto's in het buitenland niet eerder zullen worden gepubliceerd. De opbrengst van de foto's en de briefkaarten zal worden gestort in een fonds en dit fonds zal ter beschikking worden gesteld van H.K.H. Prinses Juliana, die de gelden zal bestemmen voor een goed doel. v Het a.s. Eeuwfeest van Holland-Michigan. EEN MILLIOEN AMERIKANEN WONEN FEESTELIJKHEDEN BIJ. Wlllard C. Wichers, directeur van de afd Midden-Westen van het Neder landsche Voorlichtingsbureau, vertrekt morgen per „Noordamï naar New York, na een bezoek aan ons land om een plan op te stellen voor de deelneming van Nederland aan de viering van het 100-jarig bestaan van de door Neder landsche kolonisten gestichte stad- Hol land In Michigan. Op ccn persconferentie liceft de heer Wichers medegedeeld, dat naar schatting meer dan een millioen Amerikanen het komende jaar een bezoek aan de stad Holland zullen brengen, waar verschillende festivi teiten plaats vinden, zooals in Mei het Iraditioneele tidpenfeest, de her denkingsplechtigheden in Augustus en diverse gebeurtenissen op cultureel v gebied. Tijdens de feestelijkheden zal er een opstel-wedstrijd worden gehouden in 30.000 Amerikaansche scholen, in sa menwerking met de National Education Association, over het onderwerp: „De Nederlandsche invloed op het Ameri kaansche leven". De eerste zes prijswin naars zullen op kosten van de KLM en de Holland-Amerika-lijn een reis naar Nederland mogen maken. Voorts neemt men zich voor een ten toonstelling te organiseeren waar Ne derlandsche producten te koop zullen worden aangeboden ten einde de reac tie van de Amerikanen op deze produc- .ten te kunnen vaststellen. Op die wjjze kan de Nederlandsche exporteur van advies worden gediend wat betreft de vraag van het publiek. Men stelt zich verder voor dat Nederland kunstvoor werpen. nationale kleederdrachten, Ne derlandsche films en muziek zal inzen den, terwijl er mogelijk ook kinderspe len en volksdansen zullen worden ge houden. De tentoonstelling van Neder landsche schilderijen zal na de feest dagen een tournee door de V. S. ma ken. Verscheidene Nederlandsche dele gaties'zullen zich in den loop van het jaar naar Amerika begeven. Naar ver wacht wordt, zal de Nederlandsche regeering zich bjj de plechtigheden in Augustus doen vertegenwoordigen. Voorts zal een Nederlandsche delega^- tie de algemeene synode der Ned. Her vormde kerk bijwonen, die te Holland zal worden gehouden. Wat pootaardappelen ons opbrengen. HONDERD MILLIOEN AAN DEVIEZEN! De afd. Voorlichting van het Ministe rie van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening schrijft ons: De export van pootaardappelen, wel ke van 1930 tot 1940 een groote vlucht heeft genomen, overtreft op het oogen- blik in gewicht en waarde reeds verre de topjaren van vóór den oorlog. De gemiddelde uitvoer van 1937 t m, 1939 bedroeg ongeveer 150 millioen kg. Uit den oogst 1946 was reeds vóór 1 Januari 1947 ruim- 200 millioen kg. uitgevoerd, terwijl de totaal geprojecteerde export van dezen oogst ongeveer 400 millioen kg. bedraagt., waarmede zelfs nog niet geheel aan de vraag kan worden vol daan. Met een deviezenopbrengst van ruim f. 50 millioen over 1946 staan de poot aardappelen met de bloembollen (f. 56 millioen) boven aan in de rij van geëxporteerde Nedérlandsche in dustrieele en agrarische producten. Realisatie van den geprojectecrden export uit den oogst 1946 (tijdvak 1946April 1947) zal bijna f. 100 mil lioen aan buitenlandsche valuta op leveren. Ter vergelijking diene, dat in 1929 de vóór-oorlogsche export ongeveer 45 millioen kg. bedroeg met een waarde van circa f. 2,6 millioen en in 1939 120 mil lioen kg. met een waarde van f, 6,4 mil lioen. In 193?"werd een record gevestigd met. 153 millioen kg. en een opbrengst van bijna f. 9 millioen. De grootste afnemers zijn Frankrijk, België en de Britsche bezettingszone in Duitschland, terwijl in zeer vele Euro- peesche landen en in vele landen over zee groote vraag naar Nederlandsche pootaardappelen bestaat. Voeding en financiën zijn niet rooskleurig. (Van onzen Haagschen redacteur) De Zwitsersche gezant, de heer Kohli, had Donderdagmiddag de pers uitgenoo- digd op een conferentie in Pulchrl Stu dio te Den Haag, waar de voorzitter der Zwitsersche Persvereeniging, de heer Thormann, een overzicht zou geven van de problemen, waarvoor zijn land zich gesteld ziet. In zijn inleiding wees Z. Exc. er op-, dat de handel tusschen de beide landen thans veel grooter is dan vóór den oor log. Maar sterker no| binden ons de ban den van sympathie: zoo tegengesteld als geografische ligging en omstandig heden zijn, zoo gelijkgezind zijn onze volken in geestelijk opzicht en vooral in hun liefde voor de vrijheid. De heer Thormann kweet zich eerst van de opdracht van minister Petltpierre om uiting te geven aan de oprechte sympathie, die het Zwitsersche volk voor ons gevoelt. Met vreugde herdacht spr. het bezoek van het Prinselijk paar aan Zwitserland, dat alleen maar vergeleken kan worden bij den zegetocht van Chur chill. Treffend was de bescheidenheid, waarmede spr. heenging over de on waardeerbare hulp. door de Zwitsers "in onzen nood geboden Hoezeer Nederland ginds geschat wordt, blijkt uit de onge hoorde belangstelling voor onze aange legenheden: na de pers van de vier groote-mogendheden wordt- de Ned. pers in Zwitserland het meest gelezen en ge citeerd. Ook blijkt de belangstelling uit het toenemend aantal Zwitsersche bla den, ook der kleinere, die een eigen cor respondent in ons land accrediteerden. Onze landen hebben vrijwel dezelfde problemen, aldus spr., die hiervan een opsomming gaf. Alleen de vraag, of en onder welke voorwaarden Zwitserland tot de UJN.O zal toetreden, is een pro bleem, dat wij niet kennen. Doch als enclave tusschen de voormalige As-mo- gendheden heeft het bergland haast even zware tijden als wij meegemaakt. In calorieën ontvangt de Zwitser aanmerkelijk mmder voedsel dan de Nederlander, al krijgt men door de gastvrijheid in de hotels ginds een anderen indruk. Spr. liet zien, hoe men daar met 2100 moet toekomen, terwijl wij 23 k 2400 calorieën per dag ontvangen. Ook met de financiën is het niet zoo rooskleurig gesteld: de openbare schuld bedraagt ginds toch nóg altijd 12 milliard francs. Met eeri uiteenzetting van de toestan den in de pers en de binnenlandsche pro- lltiek. die sterk den kant van het. éta- tisme uitgingt en waarin men thans voor verschillende volksstemmingen staat - op het eind van het jaar hebben ook de verkiezingen voor den Nationalen Raad plaats —besloot spr. zijn Interessante causerie. De heer Mast., directeur van het Zwit sersche toeristenbureau te Amserdam, gaf vervolgens een uiteenzetting over doel en werkwijze van zjjn bureau. Een geanimeerde gedachtenwisseling besloot de bijeenkomst, waarna de ge zant de journalisten te zijnen huize ont ving. PRIJZEN EN OPDRACHTEN NEDERLANDSCHE COMPONISTEN. De minister van O.. K. en W. heeft in 1946 aan een aantal Nederlandsche componisten als blijk van waard erring voor hun werk en ter aanmoediging daarvan, prijzen toegekend. Het betreft de volgendg componisten en werken: Sem Dresden, Concert voor piano en orkest; Rudolf Escher. Suite piano Ar cana Musae Dona; Oscar van Hemel, Ballade voor orkest; Hans Henkemans, Concert voor fluit en orkest; Anthon van der Horst. Symphonie; Jan Mul. Egmond onthoofd, voor gemengd koor en kamerorkest; Leon Orthel, Derde symphonie; Willem van Otterloo. Di vertimento voor koperblazers; Herman Strategier. 4 Maria-antiphonen voor ge mengd koor en blaasinstrumenten; Hen ry Zagwijn, „Jaarkrans". 12. gezangen a capella op gedichten van Guido Ge- zelle. Voorts zijn aan de volgende compo nisten opdrachten verleend: Henriëtte Bosmans, cyclus liederen op Nederland sche tekst voor zang en piano; Andries de Braai, compositie voor orgel; Jan Ingenhoven. compositie voor blaasin strumenten, kamermuziekzettlng. Piet Ketting, compositie voor mannenkoor capella; Willem Landré, compositie voor mannenkoor a capella; Marius Monni kendam. oratorium. Robert de Roos. cy clus liederen op Ned. tekst voor zang en piano. SOEKARNO'S HOUDING TEGENOVER LINGGADJATI. Politieke beraadslagingen te Djogjaft Gistermorgen hebben president Soe- karno en vice-president Moehammad Hatta in een onderhoud met dr. Soeki- man. voorzitter van de Masjoemi, de ontwerpovereenkomst van Linggadjati besproken- Tijdens dit onderhoud werd besloten alle Indonesische politieke partijen bijeen te roepen om gezamen lijk te overwegen welke gemeenschap pelijke houding met betrekking tot de interpretatie van de ontwerpovereen komst. door minister Jonkman men zou aannemen. Een „raadsel'opgelost. DE BRANDJES WAREN NIET GEHEIMZINNIG. Naar aanleiding van de berichten betreffende de geheimzinnige branden op een boerderij te Dinteloord verne men wij, dat het onderzoek heeft geleld tot een volledige bekentenis V2n het dochtertje van den boer zelve. Het meisje heeft zonder bepaald den opzet te hebben om brand te veroorzaken eenige malen een begin van brand ontr staan, hierbij toegevende aan een door omstandigheden ontstane bijzondere gemoedstoestand. In het dorp Dinteloord, dat door de raadselachtige brandjes eenigszins in opschudding was gebracht, is de rust weergekeerd. Geen vrijwilligers in de mijnen IN VERBAND MET DE HUISVESTING De beheerder van de Nederlandsche steenkolenmijnen deelt ons mede, dat hij zeer getroffen is door de vele aanbiedin gen van lndividueelen en groepen uit alle deelen van ons land om tijdelijk ir. de mijnen te komen werken. Tot rijn sptft is het echter niet meer mog^'iik op deze aanbiedingen in te gaan gezien de trcdlijkheder van huisvesting. MUTATIE S MARINEBRIGADE. Op 10 Februari jd, is het commando van de marinebrigade te Soerabaja van den luitenant-kolonel der mariniers P. J. van Gijn overgegaan in handen van den kolonel der mariniers W. A. J. Roe- lofsen. Luitenant-kolonel Van Gfjn. die tijdelijk met het commando belast was, zal nu de functie vervullen van chef- staf bij de brigade. Kolonel Roelofsen wordt als commandant van de afdee- lingmariniers door (de officiersoplei ding) van de mariniers) opgevolgd dooi den luitenant-kolonel der mariniers H. Lieftinck, voorheen bataljons-comman dant bij de mariniersbrigade op Java. Aanvragen van fietsbanden en fietsen. VOLGENS NIEUWE BEPALINGEN. Het CDK deelt mede, dat de plaat selijke distributiediensten op nader bekend te maken dagen in de maand Februari gelegenheid zullen geven tot het indienen van aanvragen om fiets banden en fietsen. Teneinde voor banden in aanmerking te komen moet de afstand van woning tot de plaats waar men zijn werkzaam heden vericht tenminste 3 km. bedra gen. De afstand, welke in de uitoefening van zijn beroep per dag tenminste moet worden afgelegd bedraagt 12 km. In dien van een openbaar middel van ver voer gebruik kan worden gemaakt kan men geen aanvraag indienen. Wanneer men reeds eerder bandenbonnen heeft gehad kan men thans slechts een aan vraag indienen, wanneer men de bonnen voor banden, welke men wil vervangen, tenminste tien maanden tevoren heeft ontvangen. Voor arbeiders, werkzaam in een be drijf met 10 of meer arbeiders moet door de directie of den bedrijfsleider collec tief een aanvrage worden ingediend bij den distributiedienst der gemeente, waar de werkzaamheden worden verricht. Voor deze aanvrage moet gebruik worden ge maakt van bij de distributiediensten verkrijgbare formulieren, waarop de nor men. waaraan voldaan moet worden, vermeld staan. Individueele aanvragen, wo. die van arbeiders werkzaam in bedrijven met minder dan 10 arbeiders, moeten in 't algemeen worden ingediend bij de dis tributiediensten van de woongemeente, ook al worden de werkzaamheden elders verricht Indien men de fiets echter uit-' sluitend buiten de woongemeente ge bruikt. dient de aanvraag bij den dis tributiedienst van de gemeente* waar men zjjn werkzaamheden verricht te ge schieden. Aanvragen voor fietsen kunnen al leen individueel worden ingediend. De afstand van woning tot werk moet tenminste 5 km. bedragen. Het aantal in de uitoefening van zijn beroep per dag af te leggen kilometers bedraagt 20. AANHOUDING VAN DEN „ZWARTEN VAN MEEL". In een geheime schuilplaats. Het is de Bergen op Zoomsche poli tie gelukt een ontvluchte S.S.'er „de zwartev an Meel" genaamd, die reeds twee maal uit het concentratiekamp te Vught was ontsnapt en thans ongeveer een Jaar voortvluchtig was, en «en ze keren F., die uit den militairen dienst was gedeserteerd, te arresteeren. - Bij het speuren naar de daders van eenige te Bergen op Zoom gepleegde diefstallen werd achter de woning van een zekeren V. M. aan de Wouwsche tol een geheime schuilplaats ontdekt en toen men het luik hiervan verwijderde kwam het hoofd van den zwarten van Meel te voorschijn. Deze gaf zich niet voetstoots over. Na een waarschuwingsschot van de po litie kwam hij uit zijn schuilhoek te voorschijn. Een verder speuren bracht toeh ook F in handen van de politie. Beiden zijn' in verzekerde bewaring ge steld. KINDERBIJSLAG EN CONSUMENTENCREDIET. Aangezien hij de tijdelijke verhooging van den kinderbijslag in zekeren zin het zelfde doel voor oogen heeft gestaan als bü de totstandkoming van de wet op het consumentencrediet, n.l- de bestaan de spanning tusschen loonen en prijzen te verminderen, hebben de ministers van Financiën en van Soc. Zak«, overeen komstig het advies van den Centralen Raad voor het consumentencrediet. be sloten dat bedoelde verhooging niet in aanmerking gebracht zal behoeven te worden bij de bepaling van de fmanci- eele draagkracht van hen die een con sumentencrediet namen- De tijdelijke verhooging van den kinderbijslag zal derhalve geen wijziging van de verplich ting tot afbetaling van het consumen tencrediet tot gevolg hebben. OVERVOLLE GEVANGENISSEN TE PONTIANAK. De beide gevangenissen te Pontianak zijn thans overvol. In de eene met een normale capaciteit van 185 personen, zit ten thans 450 gevangenen; in de andere, een krankzinnigengesticht, dat als nood- gevangenis is ingericht en 'normaal 80 personen zou kunnen bergen, zitten er 240. Onder deze gevangenen zijn er eeni ge honderden met voorarrest. De overi gen zijn Japansche oorlogsmisdadigers, onder wie de vice-admiraal Kamade. die verantwoordelijk wordt gesteld voor de executie van duizenden personen in West-Borneo en die dezer dagen zal terecht staan. Een „zwarte" markt in vreemde valuta. (Van onzen Brusselschen correspondent) Indien, zooals de meeste economische specialisten denken, de beurs de beste economische barometer van de natie is, dan heeft de Brusselsche beursaffaire in 1946 nu reeds een klare aanduiding gegeven dat de overvloed in België dit land naar typisch vóóroorlogsche si tuaties zal terugvoeren. Terwijl de markt van de aandeelen in het eerste se mester nog in het toeken stond van een zekere devaluatievrees, kan men van de laatste zes maanden alleen de gedurige en aanhoudende baisse van het algemeen indexcijfer vaststellen. De Brusselsche aandeelenindex Is ge baseerd op de koersen van 9 Mei 1940 (als 100 genomen) en op deze basis is een enorm verschil waar te nemen tus-, schen de diverse rubrieken. Aldus no- teeren de „groote warenhuizen" koer sen, die gelijk staan met het peil 900, terwijl electriciteitsbedrijven en kolen mijnen, boven dewelke het Damocles- zwaard der nationaliseering hangt resp. 200 en 165 als peil bereiken. De al Je hooge koersen brengen na tuurlijk mede dat het rendement van de aandeelen opmerkelijk laag Is, slechts 1.04 ten honderd tegen 4,54 t.h. Wall- street en 3,60 Londen, De baisse, die sterk optrad sedert 24 November (da tum der laatste gemeentelijke verkie zingen), verhoogde het rendement slechts met 0,14 t.h., maar de algemeene beursindex, die als hoogste punt 450 bereikte in 1946, schommelde in de laatste week van December rondom de 350. De Brusselsche effectenmakelaars hebben in 1946. zoomin als in 1945, aan dacht gehad voor de activiteit van de vreemde beurzen. Wel werd eenige op merkzaamheid geschonken aan de ge leidelijke vrijmaking van sommige WANNEER HILVERSUM HELECHT „DOORKOMT". Luister dan op andere golflengten. Daar op het oogenblik het program ma van den radio-omroep, uitgezonden op de 415 m-golf in sommige deelen van het land „steekt", of niet ontvangen wordt, tengevolge van storing door bui tenlandsche zenders, heeft de PTT een aantal hulpzenders geplaatst. Deze zijn opgesteld in Zuid-Liihburg, Hoogerand en Lopik en geven het 2e programma door op de 218 en 245 m. Bovendien vinden sinds kort proef-uitzendingen van het 2e programma plaats op de 1875 m. Het ligt verder nog in het voornemen een hulpzender te plaatsen in Twenthe en een in de omgeving van Venlo. Luisteraars, die het 2e programma slecht ontvangen, zullen daarom goed doen ook eens te luisteren op de 215 m., 245 m. en 1875 m. PEST TE BANDOENG. Het aantal gevallen van pest te Ban doeng is gedurende de laatste weken toegenomen. Wegens de groote verwaar- loozing en vervuiling kon niet voorko men worden, dat de ziekte zich naar al le richtingen uitbreidde. Sedert 1 Jar.ua- ri zijn 14 gevallen geconstateerd, waar onder een geval van longpest. De ziekte komt het meest voor in het Zuidelijke deel van de stad- OVER HET IJS NAAR URK. Auto bracht rookartikelen. Een auto van de firma Sluys. tabaks- handel te Kampen is over het ijs Van Kampen naar Lrk gekomen. Er bev.in- c.en zich nog enkele onbetrouwbare plek ken in het ijs, i- aar de auto is durover reengestoven. Gelukkig zijn er momenteel op Urk geen ernstige zieken en dat is een ver blijdend verse .lijr.sel op een bevjlking Vi.n ongeveer f'OO zielen, circa 30 vrij willigers zijn tivms bezig om der. zon- genaamden Kamperdijk eenigszins in orde te maken, zoodat de a.s. Zaterdag te verwachten 50 vrachtauto's zonder ge vaar over. den dijk naar Urk kunnen komen. De bevolking maakt zich op om deze auto's feestelijk te ontvangen. FEUILLETON. Roman door Winston Graham. 45) Mijn vermoeden bleek Juist te zün, Ik hamerde op de deur, toen de béide mannen het steegje inkwamen. Blijk baar hadden zij aangenomen, dat ik in mijn vertwijfeling weggerend was en daarom zetten zij er den pas in. Toen zij mij plotseling zoo vlakbij ontdekten, bleven zij staan en wachtten op de taxi, die naderbij kwam. Ik klopte en sloeg weer op de deur. Nergens anders dacht ik meer aan. Dit was mijn laatste kans. De beide mannen liepen het steegje in. De deur ging open. In het halfdonker ontwaarde ik een rimpelige, oude vrouw, die mij nijdig aankeek. Wat moet dat beteekenen. al dat lawaai? Wat wilt u? Ik struikelde over den drempel, maar de vrouw hield de deur vast. zoodat ik niet kon binnenkomen. Lorenzo en Co, hijgde ik. De zaak is al dicht. Het scheen, dat de deur dat aanstonds ook zou zijn. Ik wil. bracht ik uit, lk wilLo renzo spreken, Manuel Lorenzo Komt u dan morgenochtend nog maar eens aan. Om acht uur zijn wij weer open. Morgen, dat gaat' niet meer. Ik moet hem vanavond nog spreken! Dat kan niet. Wacht een oogenblik Ik zal even vragen Staat u mij toe, dat ik binnenkom, verzocht ik. Ik voel mij niet goed en zou graag even zitten. Ja, maar het is na sluitingstijd. Wij laten geen menschen meer binnen na Ik hoorde, dat de mannen achter mij kwamen. Ik drukte de deur open ën tui melde de vrouw voorbij, die met schrille stem protesteerde De deur sloeg achter mij dicht. Ik stond in een donkere, nauwe gang en de mannen waren bui ten. Voor een paar sc-conden kon ik adem halen. Ik hield mijn hoofd vast. Mevrouw, ik bezweer v Stil, zei ze, kunt u loopen? De verandering in haar stem verraste mij. Als.het een klein eindje is, gaat het wel, U ziet Nu, volgt u my dan. Zij ging mij voor naar het eind van de gang en toen een trap op. Met moeite kon ik die maar op. Mijn voeten stom melden tegen de treden. Boven zei ze verwijtend. „Sssst! Weest toch een beetje stil! Toen bracht ze mij door een ruim atelier, waarin wassen poppen stonden en rollen stof lagen opgestapeld. Tweemaal bleef zy staan, toen ik haar niet volgen kon, omdat lk niets zag of éénvoudig te zwak was om te loopen. Toen kwamen wfj in een soort kan toor, waar licht brandde. Achter een bureau zaten twee mannen te praten. De oude vrouw zei iets, dat ik niet ver stond. Duizelig zakte ik op een stoel. Ik wilde alleen nog maar water. Ik heb Je toch gezegd, dat je hem niet binnen moest laten, zei een van de mannen geërgerd. Dat weet ik, ik weet het. Ik heb het hem op alle mogelijke manieren te verstaan gegeven. Maar hij was vast besloten. Bovendien is hij gewond. Kijk maar! De man kwam naar mij toe. Hij was klein en donker, met holle wangen en .een snor. Manuel Lorenzo, herhaalde ik moeizaam mijn van buiten geleerd lesje. Via Monte Rosa 11. Ik moet hem spreken. Ik vrees, dat wij u dan niet van dienst kunnen zijn, signore, was het droge antwoord. Dan had u naar het groote kerkhof moeten gaan. Naar het Manuel Lorenzo is al tien jaar dood- Maar misschien kan ik u toch helpen. Maar ik moest Zijn gezicht werd iets minder duister, toen hij naar mijn verbanden keek. Hoe bent u aan die wonden gekomen? Het was nu toch in ieder geval te laat om er over te piekeren of de zaak verkeerd zou afloopen, als ik de waar heid zei. De Duitsche geheime politie wilde mij ontvoeren. Ik ben er niet zon der kleerscheuren afgekomen, zooals u ziet. Om half zeven werd ik ontslagen uit het ziekenhuis. Ik verwachtte bijna, dat hij zou doen, alsof hij van de heele zaak niets afwist; 44). „In ieder geval' zei de Koning, „kunnen wij U geen voorschot geven, baron! De Koningin heeft gisteren een nieuwe hoed gekocht en 's lands schat kist is uitgeput! U zult zeer snel Em- merie's schat moeten vinden en voor geleiden! Gaat heen en haast U! De markies d'Isengrim is U ruim eei} dag ben ik terug met Emmeric's schat, ver- i- ...irïornn Rirol" voor en wij hebben meer vertrouwen in hem dan in U. U draagt wel is waar de hoogste orden des lands op Uw jas maar U staat in een kwade reuk!" „Helaas!" zei Joris. „Iemand die een zwervend leven voert als ik kan niet dagelijks een bad nemen. Maar morgen trouw daarop Sire!' Hij boog diep en Panda volgde zijn voorbeeld terwijl hij dacht: „Gelukkig, dat hij geen geld heeft gekregen. Het is allemaal bedrog van hem en, hij weet helemaal niet, waar die schat is!" tot mijn groote verlichting was dat ech ter niet het geval. Daarom kwam u dus te laat op de plaats van afspraak. Neemt u mij mijn optreden astublieft niet kwalijk. De andere man was naar mij toege komen met een glas. Hij droeg een bril en was jonger dan de eerste, met, kort. licht kroeshaar. Drinkt u hier eens van, en vertelt u ons dan de heele ge schiedenis. Het was cognac. Ik had water willen hebben. Het goedje brandde in ïhijn keel, terwijl ik het opdronk. Maar na een oogenblik scheen het mij toch nieu we kracht te geven. Misschien zou alles zich nog ten goede keeren. Toch leek het te mooi om waar te kunnen zijn. Misschien Manuel Lorenzo, zei ik. Vergeet u hem maar. Dat betee- kent mets. Vertelt u ons liever, wat er gebeurd is. Ik probeerde het. Ik kon werkelijk zooveel kracht bijeenrapen, dat ik kans zag mijn woorden tot een behoorlijken samenhang aan elkaar te rijgen. Toen ik uitgesproken was, greep de oudere man in zijn baard. Dat is dus nu niet meer zoo eenvoudig, Ricci. Ben je toch nog altijd van plan het te probeeren. Natuurlijk. Ik hoop, dat het de verdenking een beetje van ons zal aflei den. Maar niet, als je een verband om je hoofd en je handen doet. Dan wor den zij versterkt in hun ergste achter docht. In ieder geval zal het piet erger worden, dan wanneer ik heelemaal niets doe En bovendien zul jij het dan makkelijker hebben om hem het huis uit te krijgen. Ik kan hem niet wegbrengen. Dat moet Maria doen, Goed. als het voor haar gemakke lijker is. Nu goed. doe wat je wilt. Als je maar zeer voorzichtig bent. De blonde man wendde zich tot my. U zult wel begrijpen, signor Bottarl, dat u hier niet kunt blijven. Hoe lang denkt u nog noodig te hebben, tot u weer loopen kunt? (Wordt vervolgd). grondstoffenmarkten in de U.S.A., daar dit voor de mijnvennootschappen van Belgisoh-Congo, zooals de Union Minière du Haut-Katanga, de grootsche kopermijnconcessie van Afrika, natuur lijk direct de prijsvorming beïnvloedde. De Belgische plantage-maatschappijen, die in Nederlandsch-Indië exploiteeren, o.m. de Plantations Nord-Sumatra, de Sipef en de Financière des Caoutchoucs, kenden lichte koersverbeterlngen toen de wapenstilstand in Indonesië werd afgekondigd, doch hebben deze winst intusschen weer ingeboet. ZWAAR FISCAAL JUK. De spaarzame Belgen, die in het ver leden steeds voor hun kapitalen beleg ging in beurswaarden hebben gezocht, zijn in den loop van 1946 eens te meer geslingerd geweest tusschen de hoop op een stabiele regeering, een amechtige fiscaliteit en een steeds scherper wor dende kredietrestrictie, een terugloopen van de koopkracht op groote schaal. Gedr'eveh door de groote bekommernis om het budget in evenwicht te bren gen, hebben de financieele specialisten van de regeering aan de bevolking een zwaar fiscaal juk opgelegd. Een voorbeeld daarvan ontleenen wij aan het rapport van de studiecommissie voor de financieele vennootschappen. Een groot bedrijf, dat over 1938 b.v. 2 millioen netto-winst in den vórm van dividenden verleende, zal over 1946 6 millioen ultkeeren. De belasting op deze winst bedraagt nu echter niet minder dan 64.21 t.h. Door de noodzakelijkheid om hun materieel grondig te vernieuwen, heb ben de groote industrieele ondernemin gen intusschen hun kapitaalsverhoogin- gen, in den vorm van uitgiften van nieuwe aandeelen, op de markt ge bracht. De Ougrée en de Cockerlll, do groote metallurgiefabrleken, decreteer den een kapitaalsverhooging elk van 400 millioen Belgische frank, de Brus selsche bank 200 millioen en de Inter communale Beige d' Electricité even eens 200 millioen. Trouwens, dé Minister van Wederuitrusting, de heer De Groote, heeft een plan bekend gemaakt dat over tien jaren zou loopen en in een industrieele moderniseering ten bedra ge van 335 milliard zou voorzien EEN ONNATUURLIJKE COMBINATIE. Inmiddels is dit alles nog niet zoo erg. De Belgische industrieele productie evolueert naar de 80 t.h. toe en de Bel gen hebben meer dan ooit vertrouwen passingsvermogen. Maar wat den ge in eigen initiatief, werkkracht en aan- middeldeh burger en handelsman dwars zit, ls het feit van de onstabiele re geering. Men weet dat deze laatste in den Senaat slechts over één stem meer derheid beschikt en dus de kans loopt door de afwezigheid van enkele senato ren van de liberale, socialistische en communistische groepen by de eerste gelegenheid in de minderheid te komen. Dit onnatuurlijk samengaan van com munisten en liberalen in de regeering heeft elk constructief regeeringswerk belet. Terwijl de communisten op het bureau van de Kamer een wetsontwerp tot totale nationalisatie van de kolen mijnen indienden, peroreerde, de heer Deveze, de liberale voorman, over de gedroomde en door „alle krachten voor nationaal herstel" na te streven han delsvrijheid, opheffing van alle moge lijke controles,, likwidatie van controle diensten enz. Indien morgen echter een nationale regeering van liberalen, socia listen en katholieken tot stand komt, gaat de affaire ter beurze ongetwijfeld een „boom" tegemoet. DALENDE VALUTA OP DE „ZWARTE" MARKT. Ten slotte, een woordje over de vrije markt van de deviezen te Brussel. Strikt genomen is dit een „zwarte" markt in vreemde valuta, zfj het dan ook dat er in meerdere landen, maar voornamelijk te Lissabon. Alexandrië en Zürich 'n of ficieel erkende vrije markt bestaat en de koersen te Brussel nauwkeurig de schommelingen van deze markten vol gen. Dc meest markante evolutie was wel die van het gouSen Pond Sterling, dat begin Januari nog 2630 Belgische frank noteerde cn einde December nog amper afzet vond tegen 920 frank. Gulden en Fransche frank noteerden volgende koersen: Gulden Fransche fr. 12 Januari 12,70 Belg.fr. 44 Belg.fr. 6 April 9,90 Belg.fr. 27,50 Belg, fr. 7 Juli 8.70 Belg. fr. 26.50 Belg. fr. 9 September 7,50 Belg. fr. 26 Belg. fr. 21 December 8.80 Belg. fr. 18 Belg fr. Wat de gulden betreft schijnen de Brusselsche speculanten, op langen ter mijn gezien althans, vertrouwen in de Nederlandsche valuta te stellen. Waar schijnlijk zou echter een 'practisch toe ristisch accoord, dat de mogelijkheid zou voorzien voor belde partijen om in eigen munt te betalen, het geheele han- deltje in korten tijd naar den kelder helpen I VOOR ZATERDAG 15 FEBR. Hilversum I (301 M.) KRO 8.lo ll.00: gramofoonmuzlek; 11.0011 45: radio-ziekenbezoek; 12,0312.30: R. Hendriks v d. Bom. vlooi; W. v d. Broek Oortgllseh, plano: 12.3012.55: Metro- pole-orkest; 1400—14.15 en 14.4515.15: Klaas van Beeck; 15.15—15.45: debutan tenconcert: 16.00—16.30: Stlchtsch Ka merorkest; 18.15—18.30: journalistiek weekoverzicht door Paul de Waard: 20.15 20.30: hoe heet deze plaat?; 20 30 21.00: lichtbaken; 21 0021.45: l'Édu- catlon Manquée, operette van Charbrler; 21 4522.45: verzoekprogTamma; 23.20 24.00' gramofoonmuzlek Hilversum II (455 3M.) VARA 8.15 9.30: gramofoonmuzlek; VPRO 10.00 10 20: morgen wilding door ds /D. G van Vreumingen; VARA 11.00—12.00: voor de continu-bedrilven; 12.00—12.30: orkest Andre Kostelanetz: 12.3513 00: accor deonorkest; 13.1514.00: Sweelinck- kwartet: 16.2517 00: Attentla; 18.15 18 45: operette-programma; 19.0019.30: Hans Henkemans. plano, speelt Debussy; 20.15—21.30; En nu. Oké; 21.30—21.45: socialistisch commentaar door K. Vos kuil; 21 4522.15: kwartet Jan Cordu- wener; 22.1522 45: sprookje ..De Kaka- toe"; 22.4523.00: orgelspel door Johatt Jong; 23.1523.30: puzzlerubriek; 23.30 24.00: sportreportage (wereldkampioen schappen schaats en zsdaagsche).

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2