De Engelsche kolencrisis WEERBERICHT Begrooting van Sociale Zaken aangenomen Engeland voor de keus exporteeren of sterven Met een enkel woord 85ste Jaargang VRIJDAG 14 FEBRUARI 1947 No. 26008 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 Giro no.: 57055 De gesloten Vredesverdragen Maandag zijn de vredesverdragen met de vijf satelliet-staten van de as getee- kend- Dus bijna twee jaar na-de ineen storting van Duitschland. Groote reden tot blijdschap geeft dit historische feit echter allerminst, want- het regent protesten, zoowel van de zijde der overwinnaars ais van de overwon nenen. Alleen Finland maakt de gun stige uitzondering. Zonder verder mok ken heeft dit land de vredesvoorwaar den-aanvaard. zooals zij door de Sovjets zijn opgelegd. Andere landen hadden er niets mee te maken! Hoögarye zoowel als Roemenië heb ben een protest doen hooren, omdat zij meenden, dat de opgelegde voorwaarden te zwaar waren. Bezorgd over deze klachten behoeft men zich echter niet te maken, men kan deze voor kennisge ving aannemen, om het zoo uit te druk ken. Evenmin baart Bulgarije zorg. want diens klacht heeft in hoofdzaak betrek king op het niet vervullen van den wensch van een vrijen weg naar de Aegeïsche Zee. hetgeen ten koste van Griekenland had moeten gaan. En nu ligt het eenmaal voor de hand, dat men een overwonnene niet gaat belponen ten koste van een der geallieerden. Ook daar behoeft men zich voorloopig geen zor gen te maken, al zou men verkeerd doen de zaak geheel als afgedaan te beschou wen- In de toekomst zal deze aangele genheid zich nóg wel eens doen gelden op een of andere wijze. Griekenland is als overwinnaar op zijn beurt gedupeerd door het afwijzeli van zjjn expansie-eischen. Het moet zich schikken. Hier blijft voor later een open vraagstuk. Momenteel behoeft men zich geen zorgen te maken. Ernstig is evenwel hetgeen zich af speelt rondom het vredesverdrag met Italië. Dit land heeft geteekend, maar onder voorbehoud, dat de constituante dit besluit zal ratificeeren en dat is nog zoo zeker niet. De Italiaansche zaak staat inderdaad heel anders. Niet te ontkennen is. dat Italië, door op een beslissend moment Duitschland in den steek te laten en de partij der geallieerden te kiezen, daad werkelijk heeft bijgedragen tot de zege op Duitschland- Aan den anderen kant staat evenzeer vast. dat het Italië van Mussolini de zaak der geallieerden on noemelijke schade heeft berokkend bij den aanvang van den oorlog. In de vredesvoorwaarden moest dit debet en credit tegen elkaar worden af gewogen en nu meent Italië, dat het daar bij te slecht is behandeld en vol komen ongelijk heeft het niet. Mogelijk- komt het inzake de kwestie der schade vergoeding er ietwat beter af. dan het geval zou zijn geweest zonder de om zwaai. doch overigens heeft het zeker geen reden tot pochen. De Fransche eischen. die werden in gewilligd. waren bescheiden en zijn wel te dragen. Daarentegen heeft Zuid-Sla- vië. al teekende ook dit land onder pro test blijkbaar door de Sovjets tot tee kenen gedwongen, na de eerste verkla ring dit niet te zullen doen vrijwel zijn eischen weten door te zetten, inpal mend o.a. Venetia Giulia, dat toch in overgroote meerderheid Italiaansch was. Overtuigend is dat nog eens bewezen door den uittocht der Italianen daar ter plaatse, die men aanvankelijk niet al te ernstig meende te moeten opvatten. Triest werd weliswaar niet aan de Joe- go-Slaven toegekend, maar de Italia nen hebben deze grootste haven in de Adriatische Zee evenmin behouden- Zwaar drukt op Italië echter de plicht tot uitlevering van de oorlogsvloot en speciaal het verlies van alle koloniën in Afrika en het zijn deze twee verplich tingen die in Italië fcoo'n verzet onder vinden. De vlootkwestie is feitelijk meer een prestige-aangelegenheid., het ver lies der koloniën kan catastrophaal werken in een land. dat expansie nood zakelijk van noode heeft en b.v. Tripo lis en Cyrenaica tot bij uitstek Italiaan sche gebieden heeft gemaakt, waarheen bevolkingsovervloed ook in de toekomst nog voor een belangrijk deel was onder te brengen. Fel is in Italië dan ook geprotesteerd tegen deze harde voorwaarden en waar de partijenstrijd, wat wonder, bij den r terugkeer tot den democratlschen staats vorm. voor zeker deel door het partij belang wordt beheerscht, staat het wer kelijk te bezien, of het parlement een meerderheid zal opbrengen voor ,de ra tificatie van dit vredesverdrag. Möfcht deze ratificatie inderdaad uit blijven. dan staan de geallieerden voor vreemde moeilijkheden, waarvan de ge volgen zich nog slecht laten overzien. En nu moeten Duitschland en Oosten rijk nog volgen- Zonder ons over te ge ven aan pessimisme, mag toch wel wor den geconstateerd, dat nog heel wat wa ter door Rijn en Donau zal moeten vloeien, voor en aleer ook daar vrede zal heerschen, al zou het maar op pa pier zijn. De ontwapening. De Britsche resolutie om 30 April als einddatum voor het gereedkomen van het rapport over de activiteit der mi litaire stafcommissie werd door den Veiligheidsraad met 9 stemmen voor aangenomen. De Sovjet-Unie en Polen onthielden zich van stemming. Vervol gens werd gestemd over de geheele resolutie betreffende de commissie voor de ontwapening,; Tien landen stemden voor en slechts de Sovjet-Unie onthield zich van stemming. De Sovjet-afgevaardigde, Gromyko, verklaarde, dat hij voornemens is he den een verklaring af te leggen. WEER IETS TOENEMENDE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Weer iets toenemende wind. Zwaar bewolkt met enkele plaatselijke opkla ringen, Vrilwel overal droog. Meest ma tige Oostelilke wind. 15 Februari. Zon op: 7.57 uur; onder: 17.52 uur. Maan op: 4.40 uur; onder: 12.10 uur. (21 Februari: NM.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee om 11.40 uur. Laagste temperatuur: 4% gr. C. Bespreking van Landbouwproblemen. (Van onzen parlementairen redacteur). Bij de voortgezette behandeling van de begrooting van Sociale Zaken in de Eerste Kamer repliceerden nog vier leden. Het leeuwendeel kwam toe aan den heer De Bruljn (Kath.), die thans een groote mate van overeenstemming tusschen zichzelf en den minister con stateerde, doch ten strijde trok tegen de communisten, die volgens hem te gen de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie zijn. De E.V.C. daarentegen heeft juist besloten tot samenwerking met het N.V.V., dat bij de Stichting van den Arbeid is aangesloten en dus de bedrijfsorganisatie steunt. Hoe rijmt de houding der communisten met die van de E.V.C.De heer Koejemans (Comm.) legde daartegen uit, dat zijn partij niet tegen Óe bedrijfsorganisatie is; men is echter van meening, dat deze niet in staat zal zijn, het kapita lisme te overwinnen. Nadat minister Drees kort liad ge antwoord, werd zijn begrooting z. h. st. aangenomen onder aanteekening, dat de C.P.N. geacht wordt te heb ben tegengestemd. De beschouwingen over de begroo ting van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening spatten uiteen in een regen van détail vragen; hoezeer de meeste sprekers uiting gaven aan hun waardeering voor het beleid van min. Mansholt. De heer Hoogland (Arbeid) wees erop, dat het drukken van de prijzen voor voedingsmiddelen niet mag gaan ten koste van de loonen der landarbeiders. Men onderschatte de beteekenis van hun arbeid niet. Ander zijds richtte spr. zich tegen het betalen van zwarte loonen in den agrarischen sector. Hij drong aan op een spoedige totstandkoming van de Jachtwether ziening. Mej. Tjeenk Willink (Arbeid) hekelde de stichting Maatschappelijk Werk ten Plattelande. Zij vroeg of het op den weg van Landbouw ligt om maatschappelijk werk te „plegen". De heer Zegering Hadders (Vrijheid) was niet erg te spreken over de ratio nalisatie in den landbouw en de ruil verkaveling. Zouden de Rijksdomeinen niet beter onder Landbouw kunnen ressorteeren? De landaanwinning in de Wadden kan beter worden stopgezet als er geen bruikbare krachten aanwezig zijn. Spr. vroeg bespoediging van de herziening der Pachtwet. Niet alleen pachters doch ook bóeren-eigenaars moeten van him land kunnen worden gezet, als zij dit niet goed beheeren, meent spr. Voorts drong spr. aan op meer spoed bij de Jachtwetherziening, vroeg naar de winstmarge op aardap pelen en bloembollen en roerde nog het landbouwonderwijs aan. De heer Kolff (C.H.) acht den tos stand in de agrarische bedrijven niet rooskleurig. Ook deze spreker pleitte voor de kleine bedrijven, roerde het pachtvraagstuk aan en vroeg om meer Christelijke of neutrale landbouwscho len, speciaal in het Westen van de provincie Utrecht, waar alle omliggen de landbouwscholen reeds in Kath. handen zijn. Ook de heer v. Velthoven (Kath.) kwam op voor de kleine boeren en wees op de groote mogelijkheden tot culti veering van gronden in Noord-Bra bant. De heeren Biewenga (AJt.) ei Brandenburg (CPN.) juichten 'smi nisters maatregelen in zake de groen- tenvoorziening, dezer dagen genomen, met warmte toe. Eerstgenoemde knoop te daaraan een beschouwing over de prijszetting voor groenten en pleitte voor pensioenen aan landarbeiders. Voorts besprak hij verschillende vraag stukken betreffende het landbouwon derwijs. Minister Mansholt vroeg, zijn beantwoording te mogen uitstellen, waarop de voorzitter de vergadering verdaagde. De arbeider oorlogsmoe. United Press meldt: Tenzij de productie en de export on danks alles worden opgevoerd, zal En geland zich gesteld zien voor een dei- ergste economische crisis uit zijn be staan. Ernstige voedseltekorten, inflatie en verlaging van het reeds met zeer hooge levenspeil staan dan voor de deur. Het witboek dat de Britschere geering onlangs over de economische situatie heeft uitgegeven, is dan ook ongetwijfeld een der ernstigste docu menten, ooit door een Engelsch kabinet verstrekt. De strekking er van kan in drie woorden worden samengevat: ex porteeren of sterven. Sir Stafford Cripps, minister van Handel, die belast is met de pogingen om den export te vergrooten en die ook moet beslissen, welke goederen voor binnenlandsch gebruik kunnen worden vrijgegeven, heeft onlangs drie manie ren aangegeven, waarop het land den eronomischen tegenspoed kan overwin nen. zy waren: 1. Wederinvoering van gedeeltelijke dagtaken, in het bijzonder voor vrouwen; 2. Nieuwe versnellingen van productie-methodes en 3. Werkge vers en werknemers moeten alle ideeën Niet alleen in Nederland doch ook in Indië worden babykleertjes Ingezameld om uitgereikt te worden aan moeders van baby's die zullen worden geboren op denzelfden dag Sis de Oranjetelg. Mevr. De Boer en mevr, Schermerhorn brachten een bezoek aan de tentoonstelling van de door de Vrouwen Unie te Batavia ingezamelde babykleertjes. (Foto ANP-A.), TSJECHISCHE DAKOTA NEERGESTORT. Kort na van het vliegveld Ruzynq bU Praag te zijn opgestegen, is een Dakota van de Tsjechische luchtvaartmaat schappij bij Klavno neergestort. Drie leden van de bemanning kwa men in de vlammen om. Het vliegtuig was nog niet in den ge- regelden dienst gebracht. RAF-VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een vliegtuig van de Royal Air Force, dat levensmiddelen afwierp boven een dorp in Staffordshire, dat door den he- vigen sneeuwval geïsoleerd is. is neerge stort. Zes personen werden gedood en één gewond. Deze is echter kort na zijn bevrijding uit de wrakstukken overleden. In het toestel, een Halifax, heeft een explosie plaats gehad- HUWELIJKSVOORLICHTING IN ENGELAND. Door de zedelijke ontreddering na den oorlog heeft het aantal echtschei dingen en ongelukkige huwelijken in alle landen van de wereld een onrust barenden omvang aangenomen. Dit voor elk volk ernstige probleem heeft aanleiding gegeven tot een diep gaand onderzoek naar de oorzaken van het mislukken van het huwelijk. Zoo heeft de Engelsche regeering in Juni van het vorig jaar een comité ver zocht rapport te willen uitbrengen. Dit is nu in den vorm van een witboek ge publiceerd. Het bevat énkele concrete voorstellen, o.a. het geven van voor lichting over het huwelijk aan de jeugd en het instellen van een socialen dienst, die gehuwden advies kan verlee- nen. ter zijde stellen, die zulk een versnelling in den weg kunnen staan. Als wij denken dat wij minder kun nen werken en meer kunnen verdienen, als er geen voldoende productie is om ons een hoogere levensstandaard te ge ven, dan gaan wij regelrecht op de catastrophe af", zoo zeide minister Cripps. Men kan dus zeggen, dat de economische stabiliteit van het land af hangt van de mate, waarin de Labour - regeerlng de arbeiders er van kan over tuigen harder te werken en langere arbeidsuren te maken. En juist op dit punt zal zij in conflict komen met een fundamenteele factor van de mensche- lijke natuur. Iedere arbeider, waar ook ter wereld, zal op de vraag of hij bereid is harder en langer te werken, antwoor den met de wedervraag „wat krijg ik daarvoor?" De Britsche arbeider vormt op dien regel geen uitzondering. Op het oogenblik heeft hij weinig baat van zijn arbeid. Engeland is een der zwaarst be laste landen en een groot percentage van het weekloon gaat naar den fiscus, zoowel in den vorm van directe als van indirecte belastingen. De loontrekker kan betrekkelijk weinig met zijn .geld doen. Kleeren en levensmiddelen zijn streng gerantsoeneerd en er is weinig goeds te koop buiten de gedistri bueerde artikelen. Geen wonder, dat de meesten de voorkeur geven aan extra vrijen tijd boven extra verdienste. De Britsche arbeider heeft in den oorlog enorm veel gepresteerd, en, in reactie daarop, verlangt hij nu het wat kalmer aan te doen. Als iedere En- gelschman is hij oorlogsmoe en gelooft, dat hij betere omstandigheden en kor tere werkuren heeft Verdiend. Bovendien is hij nogal cynisch, riij herinnert zich maar al te goed de pe riode tusschen de beide wereldoorlogen: de jaren van werkloosheid en "cn uit buiting door zijn werkgevers met de voortdurende dreiging van het stempel lokaal op den achtergrond. Velen gelooven, dat het juist nu, nu iedere arbeider broodnoodig is, de tijd is om een algemeene verbetering van de arbeidstoestanden te verkrijgen. De ze overweging zit achter de meeste sta kingen van den laatsten tijd. En daar om heeft het vakverbond, ondanks den tegenzin van de regeering, in de herfst besloten de invoering van de 40-urige werkweek te eischen. Veel arbeiders beseffen overigens den ernst van denx toestand. Zij weten, wat een economischen crisis zou beteekenen. Zij willen ook de Labour-regeering steu nen, haar aan het bewind houden en haar in staat stellen de sociale wetge ving te introduceeren. Maar ook deze politiek en economisch bewuste arbei ders ontkomen niet aan het algemeen- menschelijke gevoel van oorlogsmoe heid. De regeering op haar beurt ziet in, dat de eenlge manier om de arbeiders met harder werk en langere arbeids uren te verzoenen, gelegen is ln het aanbieden van vergoedingen op ander gebied, vergoedingen, die grijpbaarder zijn dan economische terminologie en een beroep op politieke loyaliteit. Het is te verwachten dat zulke vergoedin gen binnenkort zullen worden aangebo den. Hugh Dalton, minister van Finan ciën, zou volgens goed ingelichte poli tieke kringen, overwegen in de begroo ting van April een belastingverlaging op te nemen, met inbegrip vermoedelijk van belastingvrijdom voor overwerk- betaling. Sir Stafford Cripps zou mis schien meer goederen vrijgeven voor de binnenlandsche markt om de 'arbeiders meer lust te geven in het produceeren van export-artikelen. Doch zijn moei lijkheid is. dat die goederen voor bin nenlandsch gebruik eerst geproduceerd moeten worden. Het ls een vicieuze cir kel, maar Engeland's nationale solven tie is afhankelijk van de oplossing van het probleem. BINNENLAND. De Eerste Kamer komt Dinsdag a s. des nm. te 2 uur ter verdere behande ling van de begrooting van Landbouw. Visscherij en Voedselvoorziening, alsmede de begrootingen van Oorlog en Marino en van bet Zulderzeefonds, bijeen. De Nationale Bond v«yn handels- en kantoorbedienden „Mercurlus", welke door maatregelen der bezetters werd opgehe ven, heeft zijn werkzaamheden hervat en aansluiting gevonden by de Nederland- sche Vakcentrale. Op grond van de desbetreffende be palingen van het zuiveringsbesluit 1945 ls ontslag uit zrtjn functie verleend, ge rekend met ingang van 16 Augustus 1944, qari H. Jordams, 2e dirigent van het Maastrlchtsch Stedelijk Orkest. Te Haarlem ls Woensdag in den ouderdom van 57 jaar overleden de be kende tooneelschrllver Gerard Nlelen. die groote bekendheid verwierf door zijn tal rijke stukken voor het dilettantentooneel Het vertrek van ht transport van 200 mariniers-miliciens per „Nieuw-Hol- land". dat 19 Februari as. uit Amster dam zou geschieden, ls wegens een ma chinestoring van het schip tot nader order uitgesteld. In de Staatscourant van gisteren ls afgekondigd een beschikking van den mi nister van O K. en W. met betrekking tot de samenstelling en de uitvoering van de programmal voor den binnenlandschen omroep Op den RIjswiikscheweg (Laakbrug) te s-Gravenhage had een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en den 37-Jarlgen wielrijder E. C. Bulbbert, wo nende aan den Trekweg. B. fcreeg een In wendige verbloeding en werd per G.G. vervoerd naar het ziekenhuis Zuldwal. Tijdens het vervoer overleed hfj. De tramverbinding Amsterdam Monnikendam, die door de snee uw ver stuivingen van Maandag J.l. af gestag neerd ls geweest, werd hedenmorgen om 6 uur hervat. Gisteren is men gedurende 7 uur bezig eeweest den baan vril te maken. Op de SpUkerplaat ls gestrand het Amerikaansche stoomschip „Capanba Victory", geladen met kolen. Tot nu toe zijn verschillende pogingen het schip vlot te krijgen, mislukt. Oorzaken van de stranding ziln de zware llseana en het slechte zicht. Te Hllvarenbeek ls een dezer dagen een twintigtal personen gearresteerd in verband met een uitgebreid veesmokkel- complot. Commiezen. C.C.D.-ambtenaren en leden der rijkspolitie moeten bij deze affaire betrokken zijn. Meerdere arresta ties zyn nog te verwachten. Gisteren is te Rotterdam aange komen het m.s. „Sibajak" met 930 re- patrieerenden aan boord. BUITENLAND. De Fransohe minister van financiën, Robert Chumann, heeft aan de commissie voor financieele aangelegenheden van de nationale Assamblee medegedeeld, dat hij het tekort op de Fransche gewone begroo ting voor 1947 op 2.442 mlllloen gulden raamt. De Britsche vertegenwoordigers ln de geallieerde bestuurscommissie hebben de Dultschers ln het Ruhr-gebled gewaar schuwd. dat de aanhoudende vorst zoo veel schade aan de tarwe en gerst oogst voor het volgende seizoen heeft toege bracht, dat het by na zeker ls, dat men in de lente opnieuw zal moeten zaaien. De commissie voor verkeer en ener gie van den Belgischen Senaat, heeft het voorstel tot verhooging van de luister bijdrage ln België van fr. 78 tot fr. 144 per Jaar. verworpen. Tegen stemden de socialisten en de communisten. De Brazil 1 aansche procureur-gene raal heeft het Brazillaansche Hooge Ge rechtshof verzocht de communistische party od grond van haar „extremistische, nelgingen" onwettig te verklaren Al het technisch personeel der Fransche bladen ls in staking gegaan. De sneeuwploeg en de technische dienst van de NZH zyn gisteren met man en macht begonnen de trambaan weer sneeuwvrij te maken tusschen Amster dam. Monnikendam en Edam. Een motorwagen met sneeuwploeg baant zich een weg door een der vele sneeuwbanken bij Zunderdorp. (Foto ANP-de Wt.) De vrede met Duitschland. HET HOOKEN DER KLEINE NATIES. Een lange bespreking is gisteren ter vergadering der plaatsvervangers ge houden over de vraag, wat in het Sov jet-Russische memorandum over de procedure bij het opstellen vqn het vre desverdrag met Duitschland wordt be doeld met de termen „direct belang hebbende mogendheden" en in welke mate elke party door de vier groote mogendheden zal worden gehoord. Goe- sef (Sovjet-Unie) zette uiteen, dat kwesties van „speciaal belang" niet al leen door de vier groote mogendheden, maar ook door de belanghebbende ge allieerde mogendheden kunnen worden te berde gebracht, hetgeen niet geldt voor kwesties van „direct belang". Vol gens Goesef zouden sommige van de in de memoranda van België, Nederland, Griekenland en Noorwegen vervatte kwesties wel van „speciaal belang" kun nen zijn. Op de vraag van den Fran- schen afgevaardigde, hoe België, om een concreet voorbeeld te nemen, de kwestie van de grens tusschen Duitsch land en België te berde kan brengen, antwoordde Goesef: als een kwestie van „direct belang" op grond van de be sprekingen van heden schijnt de vol gende definitie te kunnen worden opge steld: Indien een land belang heeft bij een vraagstuk, dat dit land alleen aan gaat, heeft het er „direct belang" bij. Van „speciaal belang" of kortweg van „belang" spreekt men alleen, wanneer het een vraagstuk betreft, dat allen aangaat, die belang hebben bij de op lossing van het Duitsche vraagstuk. Verder werd op deze vergadering on derscheid gemaakt tusschen die lan den, die door Duitschland bezet zijn ge weest (de Sovjet-Uni s kent in haar voorstellen aan deze landen een „voor- rangsbelang" toe) en andere geallieer den. zooals de Britsche dominions, die volgens de Sovjetvoorstellen in mindere mate geraadpleegd zullen worden. De Belgische Kamer heeft met alge meene stemmen een motie aangenomen waarin zij protesteert tegen het uitslui ten van België van de conferentie van Moskou en waarin de regeering wordt verzocht de motie ter kennis te bren gen van de vier groote mogendheden. Ook Perzië heeft gevraagd aanwezig te mogen zijn. CONFERENTIE VOOR VEREENIGDE SOCIALISTISCHE STATEN VAN EUROPA. De Britsche onafhankelijke Labour- party heeft Fransche, Britsche, Neder- landsche, Italiaansche, Spaansche en Grieksche socialisten uitgenoodlgd voor een conferentie voor de vereenigde so cialistische staten van Europa, die 21 en 22 Februari te Londen zal worden gehouden FINLAND EN DE SOVJET-UNIE. Pasikivl, president van Finland, heeft te Helsingfors op een bijeenkomst van het Finsch-Sovjetrussisch genootschap verklaard, dat Finland den strijd zal opnemen tegen elke mogendheid, die zou trachten via Finsch grondgebied de Sovjet-Unie aan te vallen. Volgens Pa- sikivi is een deel van de Finsche be volking bang voor de Sovjet-Unie. Hij gaf echter als zyn persoonlijke meening te kennen, dat de Sovjet-leider, ln het bijzonder generalissimus Stalin, in geen opzicht vyandeiyke gevoelens jegens Finland koesteren. DE MOORD OP GENERAAL DE WINTON. De geallieerde autoriteiten .waren op de hoogte van het feit, dat Maria Pas- quinelli, de Italiaansche vrouw, die den Britschen brigade-generaal De Winton te Bola heeft vermoord, het plan had een hoogen Britschen officier te doo- den, aldus de Italiaansche premier De Gasperi in de constitueerende vergade ring. De moord is gepleegd uit wraak we gens het vredesverdrag. De Italiaansche regeering heeft haar leedwezen betuigd, doch moet vaststellen, dat de verant- woordeiykheld voor het gebeurde by de geallieerde autoriteiten ligt, daar deze gewaarschuwd waren. De a.s. „blijde gebeurtenis". VERWACHTING HALF FEBRUARI. Het feit, dat dr. J. de Groot, behan delend geneesheer van Prinses Juliana reeds op 31 Januari j.l. zijn intrek nam in het Astoria Chalet te Baarn en het communiqué betreffende den terugkeer van Prins Bernhard, na zijn reis naar Zweden heeft by velen de meening doen postvatten, dat de blyde gebeurte nis in de eerste week van Februari zou vallen. In verband hiermede heeft dr. De Groot thans verwezen naar de mede- deeling gedaan door Prinses Juliana in verband met de actie voor het -inzameling van babykleertjes, waarin de datum van half Februari is ge noemd. Twaalf milHoen ton kolen. LIMBURG MOET ZE JAARLIJKS LEVEREN. Een jaarproductie van twaalf mil- lioen ton kolen zullen de Limburgsche mijnen moeten opleveren. Het is een opdracht van de regcering, die on der alle omstandigheden moet worden vervuld. Aldus deelde op de vergadering van den Myn-Industrieraad de voorzitter mede. Zal Amerika helpen? President Truman heeft gisteren ver klaard, dat de V. S. bereid zyn alles te doen wat in hun vermogen ligt om En geland in de huidige brandstoffen - schaarschte te helpen. In een verklaring zei Truman dat het wellicht mogelijk is een aantal kolen schepen, die voor andere Europeesche landen zyn bestemd en zich in de buurt van Engeland bevnden, daarheen te dirigeeren in plaats van naar hun oor spronkelijke bestemmingshavens. Verschepingen van de V. S. naar En geland zouden te laat komen, daar hiervoor minstens 15 dagen noorilg zouden zyn, aldus de premier. De V. S. hebben geen verzoek om hulp van En geland ontvangen. Truman zei tevens, dat hij het Con gres aangespoord had snel te handelen, opdat de maritieme commissie de be voegdheid krygt de schepen, die zoo dringend noodig zyn, in exploitatie te nemen". President Truman verklaarde verder, dat de eventueel naar Engeland te di rigeeren kolen voor de andere landen zoo spoedig mogeiyk zouden worden vervangen. De export van kolen, aldus de presi dent, is van V800.000 ton in December tot 2.500.000 ton in Januari toegeno men, terwyl in Februari een export vnn 2.900.000 ton wordt voorzien. In Maart hopen wij zelfs nog meer te kunnen exporteeren. aldus president Truman. Attlee heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de toestand, ondanks de voorgeschreven bezuiniging, zeer critiek biyft. De Londensche energlebedryven hebben nog voor een week voorraad. Gedurende de laatste 24 uur zyn 12 schepen met tezamen 20.000 ton steen kool te Londen binnengeloopen. Wat het vervoer per rail betreft heeft men met een tekort aan wagons te kampen. Het aantal werkloozen, aldus Attlee, in de gebieden waar het gebruik van electriciteit voor industrieele doelein den is beperkt is met ongeveer een en drie kwart millioen vermeerderd. Een millioen van hen hebben om werkloo- zensteun verzocht. In het Hoogerhuis hebben verschil lende tot de oppositie behoorende leden verzocht om aftreden van Shinwell a!s minister van brandstof- en energie voorziening. Ook de aartsbisschop van York verweet Shinwell gebrek aan in zicht en moed. Lord Shepherd (Labour) nam het voor Shinwell op en zei dat geen lid van de regeering een scherper geest heeft dan Shinwell en dat de op positie zich zou hebben verzet. Indien men in October 1946 kolendistributiè' had willen invoeren. EXTRA-KOSTEN VERVOER AARDAPPELEN. Tijdelijke vertaooging bestaanden toeslag. De langdurige vorstperiode maakt de kosten van het leveren van aardappelen naar de consumptiegebieden voor teler en handelaar extra hoog. Om den aan voer zoo goed mogeiyk gaande te hou den, zal de overheid in deze extra-kos ten by dragen. Aangezien de verrekening daarvan achteraf zeer omslachtig zou zyn, zal dit geschieden in een tijdelijke verhooging van den bestaanden toeslag, zoodat deze thans f. 2.per 100 kg. zal bedragen 'voor de week van 17 tot 22 Februari. Naast dezen toeslag van f.2.— wordt het tekort, dat voor den handel ontstaat tengevolge van het stel len van maximum-consumentenpryzen, eveneens vergoed met f.1.voor zand en f. 0.50 voor kleiaardappelen per 100 kg. Van den toslag van f.2.— komt een gedeelte ten goede aan den teler en een gedeelte ten goede aan den handelaar. Wegens de plaatseiyk onderling steifc verschillende omstandigheden, wordt de verdeeling overgelaten aan het overleg tusschen teler en handelaar- v

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1