.Wetsontwerp „Vereenvoudigde Spelling" WEERBERICHT Aflossing Nederlandsche troepenmacht in Indië De vorst blijft aanhouden.. Met een enkel woord De sovjets willen de kleine mogendheden tegemoet komen 85ste Jaargang WOENSDAG 12 FEBRUARI 1947 No. 26006 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Gedoofde hartstochten. (Van onzen parlementairen redacteur). De Eerste Kamer behandelde gister middag het wetsontwerp houdende „voor schriften met betrekking tot de schrijf wijze van de Nederlandsche taal". De weinig talrijk opgekomen leden wenschten bij het binnentreden praeses Anema geluk, die Maandag j.l. zijn 74- sten verjaardag vierde. Dit schiep al aanstonds een vredige stemming, welke verder niet werd gestoord.' Hoewel er zeer duidelijk ook sprekers aan 't woord kwamen, die de vereenvoudiging betreur den, zoo'verzette zich eigenlijk niemand tegen het wetsontwerp- Men is al blij, dat er een einde komt aan de verschil len in school- en practykspelling. Aan den chaos. Zooals enkelen zeiden. En dat was dan wel het hardste woord, dat er viel. De felle strijd, die jarenlang op dit terrein heeft gewoed, is geluwd. De hartstocht is gedoofd. Men verlangt blijkbaar nog slechts naar rust. De heer Zegering Hadders (Vrijheid) voorzag moeilijkheden met de buigings-n. De heer Van Velthoven (Kath.) hield een referaat van een uur. Hij bleek zeer ver- eenvoudigingsgezind. doch wenschte de buigings-n gehandhaafd te zien. vooral ten behoeve van het aanleeren van vreemde talen. De heer Donkersloot (Ar beid) kwam tot dezelfde conclusie, doch meer op taalkundige en aesthetische gronden. De heer Koejemans (Comm.) was kortweg vóór. De heer Woltjes (AR) vergeleek dit voorstel met het aannemen in 403 v. Chr, te Athene van de Ionische schrijfwijze der Grieksche taal. waarin hij een parallel zag, maar tevens een schrijnende tegenstelling. Een kleine, energieke en vastberaden minderheid heeft hier haar wil opgelegd aan een meerderheid, die onverschillig en bang was voor verwikkelingen, aldus spr. Het voorstel beteekent een verarming. Ook wees spr. op eenige redactie-fouten in het ontwerp. e Minister Gielen wilde niet ingaan op de beschouwingen van philologischen aard. Tenzij men zulks zou verlangen; dan zou hij daarop nog eens in tweede instantie terug komen- Hij zal zijn best doen de woordenlijst zoo spoedig moge lijk tot stand te laten komen; de com missie ad hoe zal alzijdig worden sa mengesteld, met name zullen er ook let terkundigen in worden opgenomen. Maar men meene niet. dat zy in alles uitkomst kan geven en het middel zal zijn om te behouden, wat men behouden wil. Er zijn altijd moeilijkheden geweest met de taalkundige geslachten. Spr. zal maatregelen nemen, tegen de „travestie den carnaval met het genus; maar het gevaar is niet met een woordenlost te overwinnen. De minister zal geen dwang, ook geen zachten dwang gebruiken, om de nieuwe spelling in te voeren Dat komt wel vanzelf. Er is een afstand tus- schen schrijf- en spreektaal; spr. wil zelfs erkennen, dat hij van de dwalin gen ten deze zijner jeugd is terugge keerd- Of de lijst met aardrijkskundige namen spoedig zal verschijnen? Binnen een jaar is volstrekt onmogelijk. De ge schiedenis met een dergelijke lijst heeft ons ervaring genoeg gegeven. De minis ter besloot met te zeggen, dat het ont werp in ieder geval de eenhied der De vrede met Oostenrijk Tijdens de bijeenkomst van de plaats vervangers, speciaal belast met het op stellen van het onafhankelijkheidsver drag voor Oostenrijk, is het tot een scherpe woordenwisseling tusschen den Amerikaanschen en Sovjet-vertegen woordiger gekomen. Deze woordenwisse ling ontstond ten gevolge van een Sov jet-voorstel, dat aan de clausule met betrekking tot het verbieden van een toekomstigen Anschluss met Duitsch- land een zin zou worden toegevoegd, waarbij pan-Germaansche propaganda in eenigen vorm wordt verboden. Generaal Mark Clark (V. S verklaar de, dat een dergelijk verbod in strijd was met de vrijheid van meeningsuiting. Een verkeerd begrip van de gebruikte woor den zou kunnen leiden tot inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Oostenrijk door de Sovjet-Unie of eenig ander land. Goesef protesteerde tegen een derge- lijken uitleg en zeide, dat vrijheid van spreken piet met het onderwerp te ma ken had. De bijeenkomst werd daarop op voorstel van den Engelschen vertegen woordiger verdaagd. Te voren hadden de plaatsvervangers een aantal Britsche voorstellen ter be spoediging van het werk, dat op 25 Februari geëindigd moet zijn, aangeno men, waarna zij overgingen tot bespre king van het rapport van de politieke commissie. Zij keurden clausules met be trekking tot erkenning door Duitschland van den Oostenrijkschen staat, tot de mocratische instellingen en verkiezingen in Oostenrijk en bescherming van men- schenrechten, goed. Tevens werd een ontwerp-artikel goedgekeurd, waarbij wordt bepaald, dat de geallieerde en verbonden mogendhe den Oostenrijk er binnen zes 6 maan den, nadat het verdrag in werking is getreden, van in kenris moeten stellen, welke der met Oostenrijk voor den Anschluss gesloten bilaterale verdragen van kracht zullen blijven. AANHOUDENDE VORST. De Bilt verwacht tol morgenavond: Langzaam nog iets verder afnemende wind tusschen Oost en Noord-Oost, Zwaar bewolkt met een enkele ver spreide opklaring. Plaatselijk lichte sneeuw. Strenge tot matige vorst. 13 Februari. Zon op: 8.01 uur; onder: 17.48 uur. Maan op: 2.22 uur; onder: 11.13 uur (L.K.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee om 9.26 en 21.51 uur. schrijfwijze zal herstellen. Hetgeen ook het aanzien onzer taal naar buiten ten goede zal komen. De taaltucht op de scholen zal er door worden vergroot. Ook in de gebiedsdeelen over zee zal onze taal hierdoor gemakkelijker toe gang vinden. Ten slotte is het ontwerp ook cultureel spr. denkt aan België - van groot belang. Spr. eindigt met de aanvaarding van het wetsontwerp aan te bevelen en verklaar^, dat hij voornemens is, de nieuwe spelling 1 Mei in te voeren. De verkiezingen in de Sovjet-Unie. Radio Moskou meldt, dat generalissi mus Stalin in alle districten, waar hij candidaat was gesteld, voor verkiezing in de opperste Sovjet der republieken van de Sovjet-Unie, eenstemmig is gekozen. Volgens onvolledige gegevens heeft 98% der stemgerechtigden in de Oekraï ne zijn stem uitgebracht, in Wit-Rus- land 99.97%, in Georgië 99.93% en in Sovjet-Azerbeidsjan 99.99%, 99.29 pCt. van het totaal aantel stem gerechtigden stemde op het communis tische en partylooze blok, 0.71 pet. tegen. Alle gekozen afgevaardigden voor de Sovjets zijn candidaten van het com munistische en partijlooze blok. Te Hoorn werd gistermiddag een wedstrijd voor arresleden gehouden. Behal ve uit sportief oogpunt was de wedstrijd ook in folkloristisch^opicht^zeer inte ressant- A XTT5_^ W 1 (Foto ANP-v.d. W.) Duitsch barbarisme in Polen. De Duitschers hebben in Polen op vreeselijke wijze huisgehouden onder de ïntellectueelen. Driehonderd hoogleeraren lieten het leven, negen en dertig universiteiten en scholen voor hooger onderwijs werden verwoest. Vijf duizend lagere scholen werden platgebrand, tweehonderd een en zeventig middelbare scholen met den grond gelijk gemaakt en zevenhonderd vijftien vakscholen in de asch gelegd. Van de ziekenhuizen is tachtig procent verdwenen en van de sanatoria vijfen zeventig procent. De Nazi-cultuur vernietigde vijfen zestig procent der consultatiebureaux voor tuberculose patiënten en vijfen tachtig procent der consultatiebureaux voor moeder en kind- De inrichtingen voor besmettelijke- en venerische ziek ten werden geheel opgeheven en de ge zondheidsdiensten met vijfenzeventig procent verminderd. EEN NIEUWE KOEPENICKIADE. Het Zwitsersche blad „Der Bund" maakt melding van een nieuw Koepe- nick-geval. In de afgeloopen weken, al dus het blad, werden in Luebeck ge schenkpakketten uit Brazilië ontvangen, elk met een inhoud van vijf kilo koffie, tot een totaal van 850 kilo. Met afleve ring van de pakketten aan de geadres seerde burgers werd gewacht pp mach tiging uit Berlijn. Ten einde het in den zwarten handel brengen van de koffie te voorkomen, werd bepaald, dat aan eiken geadresseerde slechts één kilo afgestaan zou worden. De rest zou dan vanwege het militair bestuur worden verdeeld. Twee dagen na het afkomen van deze beslissing kwam bij het dou anebureau te Duebeck een vrachtauto voorrijden. De in uniform gestoken Duit- sche chauffeur van den auto legde een bewijs over, waarin de ontvangst van 680 kilo koffie door de Hamburgsche „Wohlfahrtsbehoerden" werd bevestigd. De goedvertrouwende douane-beambten gaven de partij koffie aan den chauf feur over. Men heeft er daarna niets meer van gehoord. VAKVEREENIGINGSVERKIEZINGEN TE BERLIJN. Na een maand lang op het doode punt gestaan te hebben, zijn de vier bezet tende mogendheden het in de geallieer de Kommandatura eens geworden over de procedure van de vakvereenigings- verkiezingen te Berlijn, Het stemmen in de fabrieken zal, naar verwacht wordt, deze week beginnen. De verkiezingen zullen plaats hebben op een basis van evenredige vertegen woordiging van alle 20 districten, waar uit Berlijn bestaat, in een stedelijke con ferentie, die een centrale commissie van 45 man zal kiezen. Mary Churchill getrouwd. Gisteren is in de St. Margarets Kerk, by de parlementsgebouwen te Londen, het huwelyk gesloten tusschen Mary Churchill.de jongste dochter van Groot- Brittennië's oorlogsleider, en kapitein Christopher Soames van de Goldstream Guards. De bruiloft werd door een acht honderdtal gasten by gewoond, w.o. de minister-president At-tlee en echtge- noote, alsmede een aantal andere mi nisters en verschillende buitenlandsche ambassadeurs. Een groote menigte was voorde kerk verzameld en juichte bruid en bruide gom toe. Wegens de electriciteitsbeper- king was de verlichting in de kerk tot vier kaarsen op het altaar beperkt. Kan medio 1947 aanvangen. In een, onderhoud met een vertegen woordiger van het_ ANP deelde een woordvoerder van dén staf van gene raal Spoor inzake de resultaten van de in Nederland door den legercomman dant gevoerde besprekingen, mede, dat met den Minister van Oorlog en den chef van den generalen staf overeen stemming is bereikt over het schema van aflossing van de op het oogenblik in Nederlandsch-Indië aanwezige Ne derlandsche troepenmacht. Dit schema van aflossing houdt zoowel rekening met den duur van den diensttijd in het algemeen als met den diensttijd in de tropen in het bijzonder. Het plan voorziet in de af lossing van de OV.W.'ers en mariniers na een diensttijd van ongeveer twee jaar in de tropen, in een verlofreger ling voor de beroepsmilitairen van het KNIL en in de demobilisatie van dienst- en reserve-plichtigen van het KNIL. Meer in het byzonder met betrekking tot. het KNIL kan worden medegedeeld, dat dit personeel op grond van langdu rig verbiyf in de tropen, vaak zonder in de gelegenheid te zyn geweest her stel van krachten te vinden na een geestelyk en lichamelyk zwaar te dra gen Japansche krijgsgevangenschap, by de aflossing voor de hoogste prioriteit in aanmerking zal komen. Met deze aflossing van het KNIL- personeel kan medio van dit jaar een aanvang worden gemaakt, terwijl met de aflossing van de daarvoor in aanmerking komende OVW'ers van de Koninklijke Landmacht alsmede van de mariniers ongeveer tegen het einde van dit jaar kan worden be gonnen. Uiteraard zal de uitvoering van dit aflossingsschema nog veel moeilijkhe den opleveren. Generaal Spoor is er echter van overtuigd dat deze moeil'ijk- heden, althans voor zoover zy zich be vinden op militair-technisch gebied, dapk zij de goede samenwerking met militaire deskundigen in Nederland, tot een bevredigende oplossing zullen wor den" gebracht. Het spreekt vanzelf, dat er by de op stelling van het aflossmgsschema naar is gestreefd, dat de militaire waarde van het gezag sapparaat in Neder- landsch-Indlë zoo weinig mogelyk zal worden aangetast. Vervanging van troepen met krygservïPring in de tro pen door troepen, die deze ervaring nog niet bezitten, kan slechts zeer geleidè- ïyk aan geschieden en zal voortdurend Er zijn geen noemenswaardige veranderingen. De veranderingen, die in de afgeloopen 24 uur Jn de luchtdrukver deeling voor kwamen, z(Jn onbetekenend en oefenen geen invloed uit op het weer in ons land. De brug van hoo-gen Luohrt)dir<ufc die zïioh uitstrekt van Midden Rusland over Zuld- Scandinaviè, de Faroer-eilanden, en IJs land naar Groenland, onderging eenige verzwakking. Hierdoor nam de wind in ons land iets af, doch bleef langs de Wad deneilanden nog kraohitlg. De oude de pressie over Frankrijk nam iets verder in diepte af, maar diit opvuHlngsproces is nu vrijwel beëindigd. Ook de Pooklepres- sle, die het Scandlnavisohe Russische hoogedrukgebled aan de Noordzijde aan tastte, heeft beJiangrijk aan activiteit in geboet, In Noord Noorwegen en Zweden stegen de barometers reeds weer iets en daalde de temperatuur sterk na een tij - deHjtoe afneming van de vorst. Bij een dergelijke vrijwel stationnairen toestand vloeit de koude luobt over het algemeen langzaam verder uit. Hedenmorgen was het vorstgebied door gedrongen tot by Parijs. In Engeland daalde de temperatuur ook weer enkele graden. De koude luchtlaag gaat momen teel vergezeld, van veel bewolking. Dit heeft tot gevolg, dat de nachtelijke uit straling ontbreekt. Aan den anderen kant blijven de maximum temperaturen over dag ook laag, omdat de zonnestraling bijna geen invloed kan doen gelden. De dagelijksohe gang van de temperatuur is dus klein en ook de temperatuurverschil len tusschen de stations ln ons land zijn gering. De depressie-activiteit op den Oceaan voltrekt zich nog op te grooten af stand van het vaste land van Europa om het weer op korten termyi te kun nen beïnvloeden. Er moet op aanhou den van de vorst gerekend worden. Minister Shinwell, de Engelsche minister voor brandstoffenvoorziening die moei lijke dagen doormaakt nu een groot deel van de Engelsche industrie is lamgelegd door de kolenschaarschte tengevolge van den ongekenden sneeuwval. BINNENLAND. Voorloopig is als consul-generaal van Australië te Batavia erkend en toe gelaten de heer B. O. Ballard, die des tijds deel uitmaakte van den staf van Lord Killearn. Luit. gen Spoor heeft een bezoek gebracht aan de Kon. Militaire Acade mie te Breda, waar hij voor de officie ren en manschappen, die straks naar Indië gaan, een uitvoerige uiteenzetting heeft gegeven over de militaire situatie in Indië. Mr. L. H. Slotemaker, sinds 1932 al geméén secretaris der KLM., is thans benoemd tot onderdirecteur vnn deze maatschappij belast met den dienst bul- tenOandtsohe betrekkingen. Ails zijn opvol ger in de functie van algemeen secretaris is aangesteld mr. J. van der Wiel. die tot nu toe was belast met coördinatie-werk zaamheden. Gistermiddag hee.; president Soeka- waitl met mevrouw Soekawati en hun ge volg een bezoek gebracht aan de directie der tabaksfabrieken van Mlgr.ot en de Block te Eindhoven. De Lek. die verleden week door Ijs- brekers tot boven Vreeswiik was open gebroken, zit thans ter hoogte van Ndeuwp.oort. Men kon daar te voet de rivier oversteken. De Koninklijke Bond van Ohr. Zang en OratorlumvereenIgingen zal dit jaar zijn bondsdagen te Almelo houden. De heer L. J. Mens te Leiden zal het feit herdenken, dat hij dertig jaar geleden tot bestuurslid werd gekozen. De bond, is in het bijzonder de jaren na de bevrijding gegroeid en ln ledental toegenomen. Ingaande 1 April as. zal de prijzen- commissie voor de veenputten haar werkzaamheden beëindigen. De prijz/sn- bepallng by den verkoop van veenputten zal nadden geschieden op grond van de prijzenbeschikklng 1940 no. 1, hetgeen beteekent, dat evenals tot nu toe geen hoogere prijzen mogen worden ge vraagd en betaald, dan die. welke op 9 Mei 1940 gebruikelijk waren. In den namiddag van den 18 Febr, wordt de „Karei Doorman" in de Am- sterdamsche haven verwacht. Dit vl'leg- kampschip, brengt met een 450 koppige bemanning een groot aantal ex-krijgsge- vangenen uit Indonesië naar het vader land terug. Voorbereidingen worden getroffen om de .Karei Doorman" een feestelijke ont vangst in de hoofdstad te bereiden. In tegenwoordigheid van den mi nister van Justitie, mr, j, H. van Ma ar se veen heeft de m i uister - pres identdr. L. J. M. Beel gistermiddag de door belde ministers ingestelde commissie geïnstal leerd, welke de regeering zal hebben te adviseeren over het vraagstuk der ad ministratieve rechtspraak. BUITENLAND. Volgens eens wetsvoorstel, dat bin nenkort bil het parlement zal worden Ingediend zullen de huurprijzen ln Bel gië, die sedert de bevrijding met 40% mochten stijgen. Tot 70% verhoogd mo gen worden; drie maanden na deze ver hooging zal het percentage op 100 pro cent worden gebracht. De commissie van onderzoek der V. N. Inzake Griekenland heeft), een be gin gemaakt met het aanhooren van de Joegoslavische afgevaardigden. Lult-generaal sir Brian Robertson, plaatsvervangend militair gouverneur van de Britsche zone van Dultschland, heeft medegedeeld, dat een plan is op gesteld om de Duitsche kartels te bre ken. Er zijn nog bijna 1.000.000 slacht offers van de Nazi's zonder huis en zonder middelen van bestaan. Tijdens betoogingen door boeren te Muetnohen heeft Hoegner, minister-pre sident van Beleren, verklaard: „WIJ. Beleren, willen niet opnieuw afhankelijk zijn van Berlijn en zijn bureaucratie Vertegenwoordigers van pers, radio, foto en film te Washington hebben bil den Amerikaansche staatssecretaris Apel een krachtig protest ingediend, tegen het feit. dat de Sovjet-Unie het aantal Ame rikaansche journalisten op de conferen tie te Moskou, tot 12 of 20 wil beperken. een punt van nauwgezette overweging uitmaken. Wellicht ten overvloede zy opge merkt, dat er zich omstandigheden kunnen voordoen, waarin tydelijk van het ontwerp aflossingsplan moet wor den afgeweken. Hierby zal echter steeds voor oogen gehouden worden, dat zoo spoedig mogelyk op het aflossingssche ma zal worden teruggekomen. BOMMEN OP DEN RIJN. De Ryn zal by Bingen over een af stand van ongeveer 5 KM. door middel van bommen worden opengemaakt. In de nabijheid van de Lorelei, waar het Üs 20 meter hoog ligt, zal van spring stoffen worden gebruik gemaakt. In de Fransche zone ryden de auto's over de rivier. FRANSCHEN VEROVEREN HOOFDSTAD VAN ANNAM. In een communiqué over de gevechten in Indo-China werd bekend gemaakt, dat de Fransche troepen, nadat zy de rivier Hue waren overgestoken, Hue, de hoofdstad van Annam, geheel hebben ingenomen. De Vietnameesche strydkrachten, die de stad fel verdedigden, lieten vele doo- den op het slagveld achter. De eerste Nederlandsche vrouwelyke no taris, mej. C. H. A, Bletz, die by KB. van 7 Febr. te Amsterdam Is benoemd. (Foto ANP-de Wt.) De vraag is nog: hoever. Goesef, do Sovjet-afgevaardigde by de plaatsvervangers, die belast zyn met het vredesverdrag voor Duitsch- land, heeft gisteravond plotseling en onverwacht medegedeeld, dat de Sov jet-delegatie heeft besloten, dat haar voorstellen ten aanzien van de pro cedure moeten worden verbreed en dat er vooral een wyder standpunt moet worden ingenomen ten aanzien van het raadplegen en inlichten van de kleinere geallieerde mogendheden. Deze kwestie is tot nog toe een der hoofdpunten van geschil tusschen de Sovjets en de drie overige delegaties by het voorbereiden van het vredesverdrag met Duitschland geweest, Goesef verklaarde, dat de Sovjet-de legatie nog niet den vorm, welken deze verbreeding zal aannemen, heeft gevon den, maar hy zeide, dat hy een aan vullend voorstel op het oorspronkeiyke Sovjet-memorandum binnen de twee volgende dagen hoopt in te dienen. Er zou speciaal worden verwezen naar een vaste commissie tydens de aan staande byeenkomst der ministers van buitenlandsche zaken te Moskou voor het raadplegen en inlichten van de andere geallieerde regeeringen. De voorzitter, sir William Strang, sprak zyn twyfel uit, of het werk der plaatsvervangers, voor zoover het de kwestie der procedure betreft, op tyd zou klaar komen, maar hy voegde hier aan toe, dat veel afhing var de nieuwe voorstellen van Goesef. DE HOUDING VAN DEN MINISTER VAN JUSTITIE, Brief van Ver. van Oud-illegale werkers. De vereeniglng van Oud-illegale wer kers te Zeist heeft zich met den volgen den brief tot den minister van Justitie gericht: „De vereeniging van oud-illegale wer kers te Zeist, in vergadering byeen op 7 Februari 1947, kennis genomen heb bende van het requisitoir van den pro cureur-fiscaal mr. J. Zaayer inzake Ca- rel Piek en de mededeeling van Uwe Excellentie aan mr. Zaayer naar aan leiding van de critiek. die deze op de rechtspleging in Nederland heeft ge oefend. in het midden latende of mr. Zaayer die critiek op de juiste plaats heeft geuit, deelt Uwe Excellentie mede, dat zy de ongerustheid en groote wre vel van mr. Zaayer over de huidige rechtspleging volkomen deelt en zy het belang van deze kwestie, die zooveel on rust en beroering In ons volk teweeg brengt, zoo groot acht, dat zy Uwe Ex cellentie en tegeiykertijd de regeering met de meeste klem verzoekt haar hou ding te herzien en niet alleen recht te doen spreken, maar ook snel recht te doen". De New York Times verneemt, dat op bevel van generaal Mac Arthur, kolo nel Murray van het bezetolngsleger ln Japan onder huisarrest ls gesteld, nadat Amerikaansche douane-beambten ln zyn woning te Palo Alto diamanten ter waar de van 210.000 dollar in beslag genomen hadden In Ecuador is een twintigtal perso nen-, ln verband met de ontdekking van een samenzwering, gearresteerd-. Men meent dat het hier een linksgeoriënteer de beweging betreft. Tydens een congres van de Duitsche socialistische party te Dusseldorf is na een verklaring van Schumacher een mo tie aangenomen, aangevende, dat het, Ruhr- en Saargebled onafscheidbaar van de Duitsche republiek ls. Ondanks transport moe lllj kheden en koude bereikte de steenkoolproductie ln het Ruhrgebléd op 28 Januari een nieuw hoogterecord, n.l 222.000 ton. per dag. De productie ln de Fransche zone neemt eveneens toe. De productie ls daar 32.000 ton per dag. In de zitting van den Veiligheids raad ls men gisteren Inzake de ontwa pening weer geen stap verder gekomen. Van 19 Juli tot 17 Augustus zal te Oostende in de groote zalen en hallen van het centraal station, een internatio nale Jaarbeurs worden gehouden. De plaatsvervangers bespraken ver der het Amerikaansche memorandum over de procedure, dat door Robert Murphy werd ingediend. De V.S. stel len voor, dat de plaatsvervangers voor Duitschland vier weken na de byeen komst der ministers van buitenlandsche 2ïaken byeen zullen komen om het eerste ontwerp van het vredesverdrag op te stellen en dat de 18 geallieerde landen zullen worden ultgenoodigd ver tegenwoordigers te sturen om aan het werk der plaatsvervangers deel te nemen. De plaatsvervangers zouden vier vaste commissies vormen om de problemen van de politieke en constitutioneele structuur van Duitschland, territoriale wyzigingen, de economische organisatie van Duitschland, herstelbetalingen en ontwapening te bestudeeren. Wanneer er een bepaald probleem werd bestu deerd, zouden door de plaatsvervangers ongeveer twaalf subcommissies, bestaan de uit deskundigen van onderzoek, naar bepaalde gebieden gezonden kunnen worden. De 18 geallieerde landen zou den alle documenten van de commissies, subcommissies en commissies van on derzoek ontvangen. De Amerikaansche voorstellen voor zien tevens in het voorleggen van ge zichtspunten door bevoegde Duitsche autoriteiten, zooals leiders van goedge keurde democratische partyen en func tionarissen van vakvereenigingen en re geeringen van staten of voorloopige re geeringen. Dit laatste voorstel ont lokte een levendige discussie. De Fran sche vertegenwoordiger vond het vroeg- tydig. Goesef vroeg in welke hoedanig- heid de Duitsche vertegenwoordigers zouden verschy'nen en of zy namens het Duitsche volk zouden spreken. Murphy antwoordde, dat er in de Ame rikaansche en Sovjet-zones behoorlijk gekozen funstionarissen zyn, van wie men kan zeggen, dat zy een goed deel van de Duitsohe bevolking vertegen woordigen. De steenkoolcrisis in Engeland Voor Engeland zyn wat de steenkool- positi betreft de dagen van den oorlog teruggekeerd met nieuwe en nog dras tischer pogingen om de crisis, waardoor in duizenden industrieën het werk is stilgelegd en tydelyk millioenen werk loos ziin geworden, het hoofa te bie den. De temperatuur is sterx gedaald en Engeland beleeft den ergsten winter se dert een halve eeuw. Het kabinet raadpleégde deskundigen over de mogeiykheid van het gebruik van legervlammenwerpers om de sneeuw, waardoor de kolentreinen worden opge houden, te verwyderen en het gebruik van hulpschepen van de marine om een vaargeul te maken in de bevroren wa terwegen. Tevens zou de kwestie van uitbreiding der electriciteitsbeperking voor huiselyk gebruik tot het geheele land met inbegrip van Schotland zijn besproken. Het ministerie van brandstof voorzie ning deelde gisteravond officieel mede, dat sinds Maandag toen de beper kingen ingingen 22550 ton, dl. 35% van het normale gebruik zyn bespaard. John Strachey, de minister van voedsèl- voorziening, heeft medegedeeld, dat de voedseldistributie niet onder de brand stof- en vervoersmoeiiykheden lydt. He den zullen tien vliegtuigen van de R.A.F. voedsel uitwerpen boven zes door sneeuw geïsoleerde dorpen in Stafford shire. PAN-EUROPA. De voorzitter van de Duitsche af- deeling van de Pan-Europa-unie, Dah- lemeier, heeft op een persconferentie verklaard, dat binnen twee jaar een voorloopig Europeesch parlement ge vormd zou worden, ter voorbereiding van een unie van alle Europeesche sta ten. Verder deelde hy mede, dat graaf Richard Coudenhove-Kalergi, die in 1922 het initiatief nam tot een bewe ging voor de „federale staten van Euro pa". en die thans te New York ver toeft, over een maand of twee naar Europa zou terugkeeren om de leiding van alle Europeesche afdeelingen van de unie op zich te nemen. Komenden zomer zou in Zwitserland een congres van de Pan-Europa-unie gehouden worden, onder vertegenwoor diging van alle Europeesche staten.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1