Alleen allerzwaarste gevallen worden geëxecuteerd Zoowel Joden als Arabieren verwerpen Britsche voorstellen Met een enkel woord Griekenland in den Veiligheidsraad WEERBERICHT 85ste Jaargang DINSDAG II FEBRUARI 1947 No. 26005 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W Menkhorst ©n J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041* Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 570J& Sjahrirs gevraagd Tegen alle verwachtingen in heeft het republikeinsche kabinet de ontwerp overeenkomst van Linggadjati in den geest zooals deze als gevolg van de mo ties Romme-Van der Goes van Naters door de Tweede Kamer was geïnterpre teerd, verworpen. Het aceoord heeft dus niet eens, zoo als algemeen werd verondersteld, de be handeling door het republikeinsche par- lerhent, het K.N.IP., gehaald; het is in eersten aanleg door het kabinet afge wezen. Toen op 14 October van het vorige jaar tusSchen de" officieele Nederland- sche en Indonesische regeeringsdelega- ties in beginsel overeenstemming werd bereikt over een staking der wederzijd- sche militaire actie, werd zulks in beide kampen opgevat als een gunstig symp toom voor een voortgezet, vreedzaam overleg, ter oplossing va a de bestaande controversen. Bij zijn recent bezoek aan Nederland heeft de Ned.-Indische leger commandant. luitenant-generaal Spoor nog eens nadrukkelijk verklaard, dat daarmede een essentieele voorwaarde werd geschapen voor een sfeer van rustig overleg. De geest van Linggadjati, zoo heette het, zou daardoor tot verdere ontwikke ling en ontplooiing kunnen komen. Nie mand zal kunnen ontkennen, dat van Nederlandsche zijde nadien niet alles is gedaan c.q. nagelaten om een oplossing in dezen geest te verwezenlijken Met eindeloos geduld, voortreffelijke disci pline en bijna bovenmen-schelijke zelf- beheersching is er van de zajde der Ned.- Indische legerleiding naar gestreefd om geen vdedsel te geven aan Indonesische provocaties en geenerlei repressailles te stellen tegenover de tallooze bestands schendingen van de andere zijde. Luttele dagen nadat het Bestand was getee- kend, werd van Nederlandschen kant volkomen consequent en overeenkom stig den „geest van Linggadjati" het bevel „staakt, het vuren" gegeven. De wederpartij bleef niet alleen in gebreke hetzelfde parool uit te geven, doch ant woordde met een reeks sabotage-acties en bestandsovertredingen, welke zoowel van de Nederlandsche legerleiding als van de diverse troepenonderdeelen het maximum aan geloof ln een eerlijke, vreedzame oplossing en aan zelfverloo chening vergde. En inplaats van waar deering voor de uiterst conciliante en waardige houding van onze troepen macht, werden van republikeinsche zijde slechts beschuldigingen geuit over on opzettelijke, onbeduidende grensover schrijdingen van onzen kant, over een ongemotiveerde grootscheepsche mili taire Hollandsche actie ten Zuiden van Soerabaja en bleef de Indonesische le gercommandant, generaal Soedifman met volkomen negatie van den ook door zijn eigen regeering gepropageerden „geest, van Linggadjati" opruien tot voortzetting van den strijd. Generaal Spoor baseerde op dezen gang van zaken de logische conclusie, dat niet de republikeinsche regeering. doch in feite de militaire clan het gezag uitoefent. Wanneer deze regeering uit sluitend bestond uit Sjahrirs, wij zou den volledig vertrouwen hebben in de mogelijkheid van een vreedzame en voor beide partijen aanvaardbare oplossing, die uiteindelijk in beider belang zou zijn. Helaas is de situatie nier zoo. En dit is in eersten en laatsten aanleg de oorzaak waarom tot dus- verre geen overeenstemming bon worden bereikt: deze republikeinsche legeering bezit geenJ gezag, althans beschikt niet over de machtsmidde len om dat gezag te doen gelden. De houding-van een generaal Soedir man, die lijnrecht tegen de bevelen van zijn eigen regeering ingaat, is daar van het onweerlegbare bewijs. Wie iets weet van de Oostersche psyche en de Oostersche mentaliteit, beseft dat een dergelijk gevaarlijk machtsver toon van figuren als Soedirman, die speelt met de belangen van het eigen volk, in wezen is te beschouwen als een overcompensatie van een minderwaar digheidscomplex, zooals Je psychiaters dat noemen. Ten deele vloeit dit gezagsgebrek ook voort uit de omstandigheid, dat de Re- poeblik niet wortelt in het Indonesische volk zelf. m.a.w. nog geen democratische staat is. Anderzijds dient rekening te worden gehouden met de onder Japanschen in vloed gegroeide abnormale machtsver houdingen tuschen civiel bestuur en mi litair apparaat, waarbij het zwaarte punt als gevolg van de oorlogsjaren in een, naar vredesnormen gewaardeerde, onevenredige mate is verplaatst naar de laatstgenoemde zijde. Generaal Spoor wij citeeren hem andermaal als zijnde een der meest-tot- oordeelen-bevoegden heeft zich, zij het in bedekte, maar daarom niet min der duidelijke, termen beklaagd over het geringe ontwikkelingspeil van de mili taire commandanten met wie hij moest onderhandelen en er daarbij voor goede verstaanders nauwelijks twijfel over la ten bestaan, dat ook generaal Soedirman tot dezulken moet worden gerekend. Voor ons gevoel behoort Soederman tot die militaire machtshebbers in het huidige Indonesië, die hun machtspositie misbruiken voor een onmiddellijke ver wezenlijking van de 100% Merdeka zon der daarbij rekening te houden met historisch gegroeide verhoudingen. Hij mist de visie op een langs-evolutional- ren-weg, op korten termijn realiseerbare nationale zelfstandigheid Sjahrir bezit die ontwikkeling en visie naar ons in zicht wèl Het is de tragiek van het in aanhef dezes genoemde, republikeinsche besluit, dat de Soedirmans het, althans voor- loopig, van de Sjahrirs hebben gewon nen. De consequenties ervan zijn momen teel moeilijk te overzien. Minister Jonkman noemde het „een misverstand"; prof, Rom-ne „een onver antwoordelijke beslissing". Wij vreezen het laatste, maar hopen het eerste. Wil die hoop in vervulling gaan, dan is het evenwel dringend noodzakelijk, dat de Sjahrir-mentaliteit op den kortst mogelijken termijn zegeviert over de Soedirman-opvatting. RIJNIJS DRIJFT AF NAAR ONS LAND Naar het Bureau voor Waterwegen te Keulen meldt, bevinden zich de ijs- schotsen op den Rijn tusscher. Xanten en Nijmegen in beweging. De minister van Justitie heeft in antwoord op vragen van het lid der Eerste Kamer Brandenburg (CPN) verklaard van meening te zijn, dat het tot dusver gevoerde gratiebeleid, hetwelk er toe heeft geleid, dat slechts een gering aantal executies is geschied, in zich verantwoord en redelijk is en bovendien de instemming heeft van het overgroote deel van het Neder landsche volk. De minister wijst op het feit. dat blij kens het Voorloopig Verslag over de be grooting van Justitie voor 1947 de Twee de Kamer over het algemeen van oor deel was. dat slechts in een beperkt aan tal gevallen de doodstraf ten uitvoer ge legd behoort te worden. Uit dit verslag bleek, dat men er zich over verheugde, dat dit. blijkbaar ook de opvatting van den minister was. Het bericht, aldus de minister, dat het voornemen zou bestaan om alle gevallen, ook de ergste, ter gratiever- leening voor te dragen, is onjuist. Bü de beslissingen in zake gratie van op gelegde doodstraffen wordt er naar ge streefd binnen het geheel van de von- Het teekenen der vredesverdragen. BETOOGINGEN IN ITALIË. Zooals reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag gemeld, zijn gisteren te Parijs de vredesverdragen met de vijf as-satelliet-staten geteekend. Hierdoor is het herstel van den officieelen status van vrede in geheel Europa behalve in Duitschland en Oostenreik, in het laat ste stadium getreden. Dit stadium zal 90 dagen, nadat de laatste der vier groote mogendheden de onderteekening van elk der vijf verdra gen zal ratificeeren en het document van ratificatie bij het secretariaat, van den raad der ministers van buitenlandsche zaken zal deponeeren. eindigen. De vre desverdragen zullen aan de volksverte genwoordiging van de vier groote mo gendheden moeten worden voorgelegd voor de ratificatie een feit wordt. De Italiaansche minister van buiten landsche zaken, graaf Sforza, heeft te genover de constitueerende vergadering te Rome verklaard, dat het Italië „in uitzonderlijke omstandigheden" voor het teekenen van het vredesverdrag werd toegestaan een document- over te leggen, waarin uitdrukkelijk wordt verklaard, dat de onderteekening van het verdrag door de. Italiaansche regeering geschiedt onder voorbehoud van de goedkeuring der constitueerende vergadering. De Britsche minister van buitenland sche zaken, Bevin, heeft telegrammen gezonden aan de volkeren van de voor malige satelliet-staten, waarin hij uiting geeft aan zijn hoop op een betere toe komst voor deze volkeren, welker ver tegenwoordigers de vredesverdragen heb ben onderteekend, en hun zijn welwil lendheid bqtulgd. Ongeveer 500 Italiaansche studenten hebben de Joegoslavische legatie te Rome met steenen bekogeld uit protest tegen de onderteekening van het vredes verdrag te Parijs. Door de gebroken rui ten werd allerlei afval naar binnen ge worpen terwijl de studenten '.uide „Triest" en „Pola" riepen. Na de komst van politie ontstond een gevecht. Enkele studenten zijn gearres teerd. De aanvallers hadden tevoren deel uit gemaakt van een groote betooging tegen het vredesverdrag. Zij hadden daarna eerst een bezoek gebracht aan de am bassades van Frankrijk, Engeland en Amerika, die evenwel zorgvuldig bewaakt bleken. Verschillende organisaties hebben bij het graf van den Onbekenden Soldaat kransen neergelegd met opschriften als „aan de martelaren van Italië". Aan de meeste gebouwen hingen de vlaggen met zwart omfloerst halfstok. Door mid del van sirenes werd een proteststaking van 10 minuten aangekondigd. Duizenden betoogers, voor het grootste deel studenten, hebben onder geroep van „leve de duce" en „leve het fascis me' te Napels voor de consulaten van Engeland. Frankrijk. Joego-Slavië en de V-S. en het Amerikaansche en Engelsche militaire hoofdkwartier gedefileerd, SPAANSCHE REGEERING IN BALLINGSCHAP. Naar in gezaghebbende Spaansche kringen te Parijs werd vernomen, zal de nieuwe Spaansche regeering in balling schap een „open-deur politiek" volgen. Op alle Spaansche politieke stroomin gen zal een beroep worden gedaian om de regeering te helpen bij haar streven om de volledige toepassing van de reso lutie der VN te verkrijgen. nissen, waarin de doodstraf werd op gelegd, in de zwaarste gevallen tot ten uitvoerlegging over te gaan. In alle gevallen, waarin een gratiever zoek wordt afgewezen, volgt tenuitvoer legging van het doodvonnis op den kortst mogelijken termijn. Na afwijzing van een gratieverzoek wordt hiervan zoo spoedig mogelijk mededeeling gedaan aan den veroordeelde, terwijl de afwij zing denzelfden dag of den volgenden dag in de pers wordt bekend gemaakt. De executie volgt ingevolge de bestaande voorschriften niet eerder dan 24 uur, doch niet- later dan 48 uur. na de aan zegging van den veroordeelde- Verklaring van de Commissie-Generaal. ZIJ WEET OFFICIEEL VAN NIETS- De Commissie-Generaal heeft gister avond een verklaring uitgegeven, waar in o.m. het volgende gezegd wordt: De Commissie-Generaal heeft nog geen officieel bericht ontvangen van het besluit van het Republikeinsche kabinet van acht dezer, waarbij de door minister Jonkman afgelegde re- geeringsverklaringen als deel van de overeenkomst worden afgewezen. Er is daarom geen aanleiding nu reeds in te gaan op de mogelijke gevolgen die dit besluit kan hebben. Het is echter waarschijnlijk dat de onderteekening van de ontwerp-overeen- komst vertraging zai ondervinden De overeenkomst van Tinggadjall geeft de principieele lijnen van de toekomstige politieke structuur van Indonesië en den vorm van de samenwerk!ag tusschen Neaerland en Indonesië aan. De verkla ringen van minister Jor.kman zijn bin dend voor de Commissie-Generaal ten- geve Igc van de aannamhig door de Tweede Kamer van de motie-Romme- Van der Goes van Naters. De verklarin gen van den minister laten daarom dui delijk zien. in hoeverre Nederland zich door de aanvaarding gebonden acht De essentieele inhoud van de documenten, welke vermeld zijn in de motie-Romme Van der Goes van Naters, komen op alle essentieele punten overeen met hetgeen in Liggadgjati is overeengekomen. De documenten houden een verduidelijking in, welke essentieel is voor de uiteenzet ting van de bovengenoemde tusschen beide partijen gesloten overeenkomst. Geheimzinnige brandjes te Dinteloord. MEN STAAT VOOR EEN RAADSEL. In West-Brabant, dat vorig jaar een ware „spookgeruchten-epidemie" heeft gekend, komen thans de tongen weer los in verband met een wel zeer myste rieuze gebeurtenis op de boerderij van den landbouwer Van Sliedrecht te Din teloord. Sinds eenige dagen worden de bewoners van de hofstede namelijk re gelmatig opgeschrikt door plotseling uitbrekende binnenbrandjes, waarvan de oorzaak niet kan worden vastge steld. Zoo begon plotseling het behang van een muur in de keuken te branden, tien minuten later zag men hoe het tafelzeil begon te smeulen. Men kon deze beginnende vuurtjes gemakkelijk met schuimbluschapparaat bedwingen, doch voor alle zekerheid waarschuwde men politie en brandweer. De laatste posteerde enkele brandwachten in de verschillende kamers Van de hoeve. Dit bleek geen nuttelooze voorzorgs maatregel, want niet minder dan 18 maal moesten de mannen ingrijpen. Nu eens was het een sprei van een der bedden op een bovenkamertje dat vlam vatte, dan weer was het een gordijn en zelfs een natte vaatdoek. Men stond voor een raadsel en de spookverhalen kwamen los...... In het dorp althans, want de boer blijft er van overtuigd dat de brandjes een natuur lijke oorzaak hebben. Deskundigen heb ben inmiddels proeven genomen met de resten van de verbrande goederen en stelden ook een nauwkeurig onderzoek in naar de eventueele aanwezigheid van brandbare chemische stoffen in de ka mers van de hoeve. Tot nu toe leverde dit onderzoek echter nog geen positief resultaat op. BESCHEIDEN ILLUMINATIE OP NATIONALEN FEESTDAG. Geen étalage- of reclame verlichting. In verband met de vele tot het Rijks- kolenbureau te 's-Gravenhage gerichte verzoeken kan thans worden gemeld, dat besloten is, ter opluistering van den a.s. na-tionalen feestdag 's avonds 'n beschei den illuminatie te veroorloven, uit reve rentie tegenover het Koninklijk Huis. In overeenstemming met het alge- meene standpunt van 't Koninklijk Huis ten aanzien van de moeilijkheden in de kolenvoorziening dient deze verlichting uiteraard op bescheiden schaal te ge schieden en mag deze, voor zoover gas of electriciteit wordt gebruikt, uitslui tend buitenshuls worden aangebracht. Etalage- of reclameverlichting mag dan ook niet worden ontstoken- Weer drie doodvonnissen. De Arabieren hebben, zooals te ver wachten was, de Britsche voorstellen inzake Palestina verworpen. In een schrijven hebben zij daarvan kennis ge geven en de minimumeischen met be trekking tot een onafhankelijk Palestina met gegarandeerde rechten voor de Joodsche minderheid herhaald. In het Joodsche hoofdkwartier in Londen verluidt voorts semi-officieel, dat de Joden de nieuwe voorstellen „nog slechter dan het plan /an Morri son" achten en in geen enkel opzicht een basis voor besprekingen. Beide par-? tijen overwegen onmiddellijke stopzet ting der onderhandelingen. De Joden verwerpen het plan, aldus meent men te weten, op grond van vier overwe gingen: 1. De immigratie van 100.000 Joden wordt uitgespreid over 2 jaar. Bovendien is deze immigratie afhanke lijk gesteld van de aanvaarding van het plan en wordt geen verzekering ge geven ten aanzien van eenige verdere immigratie na afloop van genoemde 2 jaren. 2. Het Joodsch bureau is van meening, dat het plan de mogelijkheid van een onafhankelijken staat uitsluit. 3. Er wordt geen verzekering gegeven, dat de ontwikkeling van het land en de wateren van Palestina op nationale ba sis kan geschieden. 4. Er wordt geen definitieve oplossing aan de hand ge daan. De Arabische nota, zoo meent men te weten, weigert elke bepaling betref fende verdere immigratie in overweging te nemen en besohouwt het plan als een stap in de-richting van het veranderen van Palestina in een Joodschen staat. Het Joodsch bureau heeft op het „ultimatum van de Palestijnsche regee ring, om deel te nemen aan de bestrij ding van het „terrorisme" geantwoord, dat het zich niet in staat acht aan deze bestrijding deel te nemen op de wijze, die door de regeering wordt voorgesteld en „door de Joodsche ge meenschap als een inbreuk op de fun- damenteele rechten van het land wordt beschouwd". Ook de Joodsche nationale raad voor Palestina, de „Vaad Loemi" heeft te gelijk met het Joodsche bureau geant woord, dat hy „niet in staat is een be roep op de Joodsche gemeenschap te doen, verwikkeld als deze is in den strijd voor haar rechten en vrijheid, om het verzoek van de regeering in te willi gen". Drie van de vier jonge Joden, die voor een militair gerechtshof te Jeru zalem terecht standen wegens in bezit hebben van vuurwapenen en „Instrumen ten, die gebruikt kunnen worden., voor bet veroorzaken van letsel", zijn tot den strop veroordeeld. De vierde kreeg levenslange gevangenisstraf. Ondanks sneeuw, ijs en regen zetten de spoorwegen, als verlengstuk van de mijn werkers, de kolenslag voort om vriezend Nederland met kolentrein na kolen- trein te hulp te snellen. (Foto ANP-de Hn.) Engelsch generaal gedood. De Britsche brigade-generaal De Win- ton, commandant van het garnizoen der gewezen Italiaansche havenstad Pola, die bij het gisteren onderteekende vredes verdrag met Italië is overgedragen aan Joegoslavië, is op den dag der onder teekening doodgeschoten. Naar officieel uit Rome wordt ge meld, inspecteerde de brigade-generaal de wacht voor het hoofdkwartier, toen njj door een vrouw werd doodgesohoten. De vrouw werd onmiddellijk gearres teerd. Het was een Italiaansche. Volgens het Italiaansche blad „Tempo" zou den moord niet om politieke, doch om per soonlijke motleven zijn begaan. HOEVEEL RADIOTOESTELLEN ZIJN ER? Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen bedroeg op 1 Februari ji. 726.324 tegen 697379 op 1 Januari j.l. Op 1 Januari 1947 bedroeg het aantal aansluitingen op de Rijksradiodistributie 471,218, op. 1 December van het vorig jaar was dit aantal 466.243. BINNENLAND. Door den Minister van Justitie zijn bij de Tweede Kamer der Staten-Genevaal ingediend: een wetsontwerp strekkende tot naturalisatie van Etel Aiéxovlts en 19 anderen; een wetsontwerp tot naturalisatie van E. J. H. Bertln en 21 anderen en een wetsontwerp tot naturalisatie van G. A. Garrido en 19 anderen. Het comité oorlogsinvaliden en -wee zen 1940, dat een dezer dagen te Utrecht een reünie verzorgde voor 200 oorlogs weduwen uit het geheele land, ontving van ZK.H. Prins Bernhard bericht, dat deze het beschermheerschap van dit comité heeft aanvaard. Aan den Scheveningschen vischafslag werden gistermorgen 50 kisten versche haring afgeslagen, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Prinses Juliana kinderbewaarplaats té Scheveningen. De prijzen van deze haring deden f 25.— tot f. 100,— per kist. Het Residentie-orkest is gisteravond van zi.1n tourneé naar Parijs in Den Haag teruggekeerd. Het succes is zeer groot geweest. Het vertrek van president Soekawati en van den heer M. HameHnk naar In donesië is thans definitief bepaaM op Vrijdag 21 P&bruari, Dr. D. J. P, Oranje, oud-asslstent-resldent van Bali is voor bestemd de functie van secretaris-gene raal van het Ministerie van Sociale Za ken van Oost-Indoneslë te vervullen. De minister van O., K, en W. heeft de commissie geïnstalleerd, welke een technische wijziging van de L.O wet 1920 zal voorbereiden De zitting van het Internationale Gerechtshof die gisteren ln het Vredes paleis te Den Haag zou worden gehou den. kon wegens vertraging in de aan komst der rechters, ten gevolge der weersomstandigheden, niet plaats vin den. De zitting wordt nu heden gehou den. De geheele bemanning van het m s. „Vrede", dat tusschen Withemsea en Homsea aan den grond is geloopen, be vindt zich thans In veiligheid. Het schip ligt aan den voet van de rotsen en de kustwacht is van meening. dat er kans bestaat het vlot te krijgen. Alle Oostenrijkers dienen bij de Oostenrijksche Legatie te 's-Gravenhage. Koninginnegracht 31, schriftelijk of mondeling een nationalltèltsbewils aan te vragen, op grond waarvan z!1 door de Nederlandsche autoriteiten in het ver volg als Oostenrijkers beschouwd zul len worden. Ue 2-J. Elisabeth Maarscholterweerd te Rotterdam viel ln een kuip heet wa ter. Het meisje werd met ernstige brand wonden overdekt naar het ziekenhuis ge bracht, waar het spoedig daarna over leed. BUITENLAND. -—Het Lagerhulsl id George Tomlinson is ln plaats van de onlangs overleden miss Ellen Wilkinson, tot minister van onder wijs in het Engelsche labourkablnet be noemd. Binnenkort Zal te Oostende een be gin worden gemaakt met den bouw van een nieuwen vuurtoren. Vijf gewapende mannen hebben een bank te Parijs var een mlllioen franca beroofd. De directeur van de bank werd bij zijn pogingen, die dieven tegen te hou den. ernstig gewond. In Hongarije zal de broodrantsoe nering waarschijnlijk in de tweede helft van dit jaar worden afgeschaft. De Britsche ambassade te Brussel heeft een officieele aankondiging van haar regeering bekend gemaakt, dat de Visa-formaliteiten, die voor reizen tus schen België en het Vereenigd Konink rijk noodig zijn, met ingang van 15 Februari zullen worden afgeschaft. Deze bepaling zal slechts gelden voor Britsche en Belgische reizigers. Republikeinsche ministers maken inspectietocht. SOEKARNO NAAR MIDDEN-JAVA De Republikeinsche ministers heb ben Djogja verlaten om een inspectie tocht te maken door het grondgebied der Republiek. Soekarno heeft zich naar Midden- Java begeven om zijn medewerking te verleenen bij de verdeeling van uit Britsch-Indië gearriveerde textielgoe- deren. Sjahrir, mr. Sjarifoedin en de stafchef luit. gen. Oerip, hebben een ontmoeting gehad met militaire autoriteiten te Ma- lang en een bezoek gebracht aan Padaan (bij Semarang), welke plaats in de na bijheid van het onder Nederlandsche contróle staande gebied ligt. Andere le den van het Indonesische kabinet heb ben zich naar Modjokerto begeven, welke plaats eveneens dicht bij de de marcatielijn ligt om contact met de Republikeinsche burgerlijke en militaire autoriteiten op te nemen. ZEEP VOOR VUILEN ARBEID. Het ODK deelt mede, dat de distribu tiediensten op plaatselijk nader te bepa len tijdstippen aan de daarvoor in aan merking komende personen rantsoen- bonnen voor huishoudzeep of toiletzeep voor vullen arbeid zullen uitreiken voor de 3e en 4e periode 1947. 16 Febr. t/m 12 April zy, die vullen arbeid verichten ontvangen 2 rantsoe nen, terwfll aan personen, die zeer vul- arbeid verrichten ontvangen 2 rantsoe- vak 4 (vier) rantsoenen zullen worden uitgereikt. Artsen, verpleegsters enz. ontvangen voor bovengenoemde perioden eveneens rantsoenbonnen voor huishoudzeep of toiletzeep. In het vervolg zal deze uitreiking steeds voor twee perioden tegelijk plaats hebben, WEGVERKEER IN BRABANT LAG STIL. Ten gevolge van het hernieuwde Inval len van de vorst na den dooi van Zater dag lag gistermorgen het wegverkeer in Brabant geheel stil. Alleen de treinen Plannen Voor nieuw Meteorologisch Instituut. konden den dienst regelmatig uitvoeren, zijn. WEERSVERWACHTING VOOR 5 DAGEN. Prof. Bleeker. verbonden aan het K.N.M.I. te de Bilt heeft verklaard voor de toekomst een groote uitbreiding van de te verstrekken weerberichten te ver wachten. Plannen worden uitgewerkt, om in ons land een geheel nieuw meteorolo gisch instituut te bouwen, aangezien tie tegenwoordige behuizing niet meer aan de gestelde eischen kan voldoen. Binnen afzienbaren tijd zal men er mede toe overgaan, weersverwachtin gen te verstrekken, die een geldig heidsduur van 5 dagen hebben. Nim mer zal het natuurlijk mogelijk zijn 100 juiste voorspellingen te doen. Het is echter de bedoeling, om een meer algemeen karakter van het ko mende weer te geven, b.v«: over drie dagen kan regen worden verwacht. Voor land- en tuinbouw zullen derge lijke weersvoorspellingen van zéér groo te beteekenis zijn. Had men reeds vo- rigen zomer dergelijke voorspellingen kunnen doen, verwachting van een langdurige regenperiode dan hadden de boeren hiermede rekening kunnen houden met het binnenhalen van den oogst. In antwoord op een vraag naar den invloed van de maan en van bepaalde data, zooals St. Maarten. St. Juttemis, St. Margriet., hondsdagen en ijsheiligen op de weersomstandigheden, moest prof. Bleeker tot zijn leedwezen constateeren, dat de veelal gekoesterde opvattingen van breede lagen der bevolking, wetenschap pelijk niet gedeeld worden. Hoe gaarne de meteoroloog ook van dergelijke „sleu tels" voor zijn weersvoorspellingen ge bruik zou willen maken, de wetenschap pelijke ervaringen hebben aangetoond, dat alle meeningen omtrent het weer en maanstanden op bepaalde dagen voor den meteoroloog van geen beteekenis Het zakelijk standpunt overwint. Gisteren is de Veiligheidsraad in open bare zitting bijeen gekomen om te be slissen, of de Balkancommissie, die door de VN ter onderzoek naar de situatie in Griekenland is uitgezonden, al of niet bevoegd is te intervenleeren ten gunste van de 11 ter dood veroordeelde Griek- sche guerillastrijders. In een brief aan den secretaris-gene raal heeft de Grieksche vertegenwoordi ger verklaard, dat de Balkancommissie niet tot interventie bevoegd is en haar aandacht niet moet laten afleiden van haar taak om den toestand in de grens gebieden te onderzoeken. De Amerikaansche gedelegeerde. Her schel Johnson, stelde een resolutie voor, waarin wordt verklaard, dat de commis sie niet bevoegd is tot het verzoeken van uitstel der executies, tenzij de com missie meen deze personen als getuigen te moeten hooren. Gromyko, de Sovjet-afgevaardigde, gaf als de meening van zijn regeering te ken nen. dat de commissie volkomen ge rechtigd is uitstel van executie voor de veroordeelden te verzoeken. Hij verklaar de, dat, terwijl de commissie haar werk in Griekenland verricht, „de hoofden vallen van menschen, die de fundamen- teele rechten van vrijheid en democra tie verdedigen. De thans opgeworpen kwestie is slechts een onderdeel van bet grootere probleem van den toestand in Griekenland en kan niet los daarvan worden behandeld". De Fransche afgevaardigde, de la Tou- relïe, merkte op, dat de raad niet bijeen is om do geschillen tusschen Grieken land en zijn buren te bespreken. Als de raad nu bij dergelijke gevallen als het huidige niet ter zake kan blijven, zal hij zich zelf in de wielen rijden, zoo voegde de la Tourelle er aan toe. De Britsche afgevaardigde, sir Alex ander Cadogan ën Hasluck (Australië), steunden de meening van de Ver. St., dat de commissie niet bevoegd is tot in terventie, Michalowskl, de Poolsche ambassa deur te Londen, diende een amende ment in op het Amerikaansche voorstel, waarin verklaard wordt, dat de commis sie bij het verzoeken om uitstel van executie binnen haar bevoegdheden is gebleven. De Amerikaansche resolutie werd ten slotte door den Veiligheidsraad met 9 stemmen vóór aangenomen. Rusland en Polen onthielden zich van stemming. Een amendement van de Sovjet-Unie, waarin de door de commissie onderno men actie wordt goedgekeurd, werd met 8 tegen één stem (die van de Sovjet- Unie) verworpen. Polen en Frankrijk* onthielden zich. De Albaneesche afgevaardigde, die het standpunt van zijn regeering voor de commissie van onderzoek op den Balkan heeft uiteengezet, heeft evacuatie van alle Britsche troepen uit Griekenland geelscht. Hy zeide, dat Griekenland agressieve bedoelingen Jegens Albanië heeft en beschuldigde Engeland v. hulp verleening aan het. Grieksche „imperia lisme". Heden zal de zienswyze van Joego slavië naar voren worden gebracht AANHOUDENDE VORST. Iets afnemende, doch vooral langs de Waddeneilanden tydeiyk nog krachtige, Oosteiyke wind Overdryvende wolken velden, waaruit plaatselijk wat sneeuw valt. Matige tot strenge vorst. 12 FEBRUARL Zon op: 8.03 uur; onder: 17.47 uur. Maan op: 1.10 uur; onder: 10.53 ut» (13 Febr. L.K.). Hoogwater te Katwilk-aan-Zce om 8.42 en 21.03 uur.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1