de geboorte van Laatste Berichten Zes jaren studentenverzet op het witte doek Rondgang van herauten en muziekcorpsen. Zooals wy reeds met eeh enkel woord hebben gemeld, zal zoo spoedig moge' lijk na het bekend worden van de ge boorte van een Prinsenkind door vier herauten een rondgang door de stad worden gemaakt, bij welke gelegenheid een proclamatie zal worden voorgelezen. De vereeniging „Koninginnedag", aan welke de geheele verzorging der feest viering is opgedragen zendt ons thans de route, welke deze herauten zullen 1 maken. Vertrokken wordt van de socië teit „Minefva" alwaar de proclamatie voor het eerst zal worden voorgelezen. Van hier vertrekt men naar het Stad huisplein en vervolgens naar het St. Elisabethsziekenhuis, het kruispunt GangetjeBreestraat—Steenschuur. het politiebureau, het V.V .S.L.-gebouw, de Universiteit het Diaccmessenhuis, de De Gijselaarsbank. sociëteit „Amicitia", het Acad. Ziekenhuis en ten slotte naar de Haarlemmerstraat, hoek Donkersteeg. Op al deze punten za< de proclamatie worden voorgelezen EEN MILITAIRE MARSCH. Verder ligt het zooals gemeld, op den Nationalen Feestdag in de bedoeling, dat de militairen een marsch door de stad maken, waarbij zij te ongeveer half- twaa'lf voor de autoriteiten voor het Stadhuis zullen defileeren. Vooraf kie zen zij de volgende route* Van af Morschpoortkazenre, Morsch- weg, Brug. Haagweg, Witte Singel, Schelpenkade Stadhouderslaan. Ko- ninginnelaan, v d Waaisstraat, Buys Ballotstraat, Van 'tHoffstiaat, Hugo de Vriesstraat Kamerlingh Onneslaan, Lammen schansweg. 4de Binnenvest gracht, Rijnstraat, Heerengracht, Ves- tcstraat, Oude Rijn, Hooigracht, Nieuwe Rijn, Gangetje. Breestraat (défilé voor het Stadhuis)Kort Rapenburg, Prinses- sekade, Morschstraat. DE ROUTE DER MUZIEK CORPSEN. Te halfdrle in den middag volgt er dan een muzikale rondgang door de stad, waarbij de volgende route wordt genomen: Kaasmarkt, Hooigracht, Nieuwe Rijn, Gangetje, Breestraat, Rapenburg (on even zijde), Doezabrug Steenschuur, Hoogewoerd, Rijnstraat, Langestraat, Doorbraak, Heerengracht, Kalvermarkt, Haarlemmerstraat Steenstraat, Stati onsweg, terrein Acad. Ziekenhuis. Ook in de avonduren zullen vier mu ziekcorpsen nog een wandeling door de stad maken, waarbij he^ de bedoeling is, dat zooveel mogelijk ingezetenen met lampions en fakkels zullen meeloopen. Aangezien deze muziekcorpsen, welke te halfacht van verschillende punten in de stad zullen starten, in nagenoeg alle wijken van onze stad nun vroolijke klanken zullen doen hooren, heeft men de verwachting, dat zij heel wat men- schen op de been zullen brengen. De route, welke cta onderscheidene corpsen zullen volgen, is als volgt: lste korps: Hooge Rijndijk. Levendaal, Rijnstraat, Plantsoen, Rustieke brug Plantsoen. Zoetenvoudsche Singel, Hooge Rijndijk. P. J. Blokstraat. Fruinlaan, Cobetstraat, Kernstraat. Burggraven- laan. Hooge Rijndijk. D Goejestraat, Hartmanstraat Kanaalstraat. Hooge Rijndijk. Verdamstraat, Fruinlaan. Co betstraat. De Laat de Kan terstra ?it. De Ridderstraat, Wasstraat, Thorbecke- straat, Roodenburgerstraat, Tieboel Sie- genbeekstraat, Brandele^kade. Lorentz- brug, Lcrentzkade. De Sitterlaan. Van 't Hoffstraat, Hugo de Vriesstraat, v. d. Waalsstraat, Zeemanlaan. Thorbecke- straat. De Laat de Kanterstraat, Plant soen. Geeregracht Levendaal Kraaier- straat. Heerengracht Groe ïesteeg. Hooi gracht. Nieuwe Rijn Stadhuisplein. 2de korps: Plantage Utrechtsche Veer, Zijlsingel, Evert-senstraat, Van Speijk- straat. Waardstraat. Schrijversbrug, La ge Rijndijk. Driftstraat. Kooipark. Ma- resingel, Prinsenstraat. Sophiastraat, Mauritsstraat. Frederikstraat, Mare- singel, Mare, Oude Vest, Grevenstraat, v. d. Werffstraat Janvossenstceg. Haar lemmerstraat. Donkersteeg. Hoogstraat. 3de korps: Stationsplein, Rijnsb.weg tot „Posthof", terug Rijnsb.weg, Sta tionsweg. Steenstraat, Morschstraat, Morschweg, Brug, Haagweg. Da Costa- straat, Ten Katestraai De Genestet- straat, Haagweg. Noordelnde. Prinsesse- kade, Turfmarkt, N. Beestenmarkt. Bin nen vestgracht. Steenstraat, Haarlem merstraat. Kerksteeg, Hoogl. Kerk- gracht, Nieuwstraat. Koombrugsteeg, Breestraat, Stadhuis. 4de korps: Rapenburg „Toonkunst", Noordeinde. Witte Singel, Witte Rozen straat, Jan v. Goyenkade, Gerrit Dou- straat, Vreewijkstraat. Hugo de Groot straat, Witte Singel, Bilderdijkstraat, Vreewijkstraat. Jan v. Goyenkade. Witte Singel. Heerenstraat, 3 Octoberstraat, Schelpenkade. Leuvenstraat, Hee renstraat, Koninginnelaan. Lammen- schansweg, Jan van Houtkade. Doeza- straat. Steenschuur, Langebrug. Papen, gracht. Gerecht. Pieterskerkhof. Klok- steeg. Nieuwsteeg Rapenburg O.z,. Bree straat, Gangetje. Op de vier eindpunten zullen de mu ziekcorpsen tot 9.30 uur blijven concer- teeren. Wij wijzen er nog or. dat bovenstaand programma alleen zal worden uitgevoerd indien de weersomstandigheden dit toe laten. Direct nè, het bekend worden van de blijde gebeurtenis zullen per bulletin bij zonderheden omtrent de geheele feest viering in onze stad worden bekend ge maakt. VOORDRACHTSAVOND MAUD COSSAAR. K. en O. bracht gisteravond in het Leiclsche Volkshuis een jonge artiste naar voren: Maud Cossaar, Gezien de weersomstandigheden en de concurren tie van andere gebeurlijkheden, was de opkomst bevredigend te noemen. Maud Cossaar, die, na les te hebben gehad van onzen grootsten declamator Albert Vogel Sr. üi declamatie, aan het tooneel ging, heeft ten slotte toch de voorkeur gegeven aan de kunst van het declameer en en, hoewel nog ln menig opzicht niet- gerijpt, brengt zij toch reeds veel goeds. Zij belooft voor de toekomst nog veel. Zij kiest haar stof uit de hedendaag- sche Nederlandsche litteratuur, die daarvoor wel zeer geëigend is. Het beste bereikte ze o.i. wel in haar slotnummer, fragmenten uit Johan Fabrloius „Ko medianten trokken voorbij". Levendig en vol zachte humor bracht zij deze tafe- reelen over het voetlicht, zoodat het een genot was haate volgen. Minder, bepaald minder was haar „Rembrandt" van Theun de Vries, ge volgd door Jac. van Looy's „Ode aan Rembrandt". Dit scheen deze kunstena res niet zoo te liggen. Beter daarentegen was weer haar in zet, het verhaal van den makelaar uit Arthur van Schëndel's „De wereld een dansfeest", waar zij warme accenten vond voor het aardige verhaal. Haar stem weet te boeien en lijkt ons bijzon der goed genuanceerd voor het komi sche of zacht-ironisohe genre. Aan haar mimiek, vooral gelaats-mimiek, mag zij nog wel wat meer aandacht besteden. Daarin is nog geen afwisseling genoeg. ZcFoals gezegd, het is een jeugdige artiste en zij beschikt beslist over aan leg en gevoel. Reeds thans weet zij daar mede te woekeren en iet-s goeds te brengen, maar het kan nog heel wat hooger worden opgevoerd 1 Het auditorium toonde zich dankbaar. M. Chr. Historische Unie EEN NIEUW BESTUUR GEKOZEN- In een der bovenzalen van „In den Vergulden Turk" hield de afd. Leiden van de Chr Hist. Unie gisteravond een vergadering, waarin o.m. een nieuw.be stuur is gekozen. In zijn openingsrede heeft de voorzit ter, de heer L. Questroo, een terugblik gegeven op het jaar 1946, een jaar, dat voor de C.HU. tot groote dankbaarheid stemde. Stond men er in het begin, vooral ook financieel, moeilijk voor, de drie gehouden verkiezingen hebben aan getoond, dat de 'Unie haar levensvat baarheid nog niet heeft verloren en dat zij op het kiezerscorps nog steeds een groote aantrekkingskracht uitojfent. Spr achtte het een gelukkig verschijn sel, dat één van haar candidaten thans in het college van B. en W. is opgeno men. Nadat spr. er vervolgens op had gewezen, dat het totale wereldbeeld, in bet bijzonder Ned.-Indië nog weinig perspectief biedt en wij ook in econo misch opzicht nog voor moeilijke tijden staan zelde hij. dat de C.H.U., Krach tens haai beginselprogramma, moet streven naar het ideaal, dat ons land m protestantschen zin wordt geregeerd. In dit verband sprak spr er zijn leed wezen over uit. dat de CH.Ü in den achter liggenden t-tid in den rug is aan gevallen door lieden die krachtens hun roeping achter het beginsel der Unie hadden moeten staan. Spr. eindigde met een woord van har- telijken gelukwensch aan het adres van den heer F. Verstegen, die één dezer dagen tot- gemeente-ontvanger is be noemd. Het deed spr. genoegen, dat de raad in meerderheid had willen letten op de bekwaamheden van dezen functio naris. De secretaris, de heer L- Elderhorst, bracht, vervolgens een uitvoerig jaarver slag uit. waarin eveneens groote aan dacht werd besteed aan de verkiezingen, welke voor de Unie zulk een prachtig resultaat hebben opgeleverd. Het bestuur, dat in 1946 zijn taak tij delijk op zich had genomen, trad dezen avond in zijn geheel af. Met groote meerderheid van stemmen werd de heer D. v.d. Kwaak als voorzitter gekozen, terwijl als overige bestuursleden werden gekozen de heeren L. Questroo. F. Ver stegen. C. H. v.d. Wijngaard, J. Schin kel, D. Hendriks en W. Veerman en de dames M. Langman. en G. Heemsber- gen. De heeren T. Ouwerkerk en L. El derhorst en mevr Den Os-Hansen. die zich geen herbenoeming lieten welge vallen, werden bij monde van den voor zitter hartelijk bedankt, voor al hetgeen zij in het belang van de Unie hebben verricht. Hierna werden nog.eenige in terne vereenigingszaken, zooals het voe ren van een doeltreffende propaganda, afgedaan. VER.OUD-LEIDEN". Lezing van mr. B. van 't Hoff. Voor de Ver. „Oud Leiden" hield mr. B. van 't Hoff, rijksarchivaris te Den Haag een lezing over de Stedenatlas- sen van Jacob van Deventer en Joan Blaou en de oude plattegronden van Leiden. Spr. toonde het verschil in systeem tusschen beide kaartenmakers. Jacob van Deventer, vóór 1600 maakte zijn kaarten in opdracht van Philips II, die deze wilde gebruiken voor strategi sche doeleinden. Daarom teekende hij de kaarten alle op dezelfde .schaal en overal het Noorden boven. Joan Blaou nè. 1600, vulde echter het dubbele blad onverschillig de grootte der stad en detailleerde zelfs de wo ningen, waardoor de kaarten een veel fraaier aspect hebben, maar minder practisch zijn. Aan de hand van lichtbeelden toon de de spreker dit aan en behandelde daarbij de oorzaken, welke van invloed geweest zijn op den stedenbouw. Spreker besloot, zijn interessante le zing met het vertoonen van enkele plattegronden van Leiden. Te Rotterdam slaagde voor het candidaatsexamen in de economische wetenschappen onze stadgenoot de heer I. G. H. Boon, LEIDSCHE KAPPERSCONTACT- COMMISSIE. Ondaaixs de koude waren gisteravond in een dei- zalen van den heer Mek el aan de Hoogewoerd vele werkgevers en werk nemers in het kappersbedrljf bijeengeko men voor een vergadering, welke door de Leidsche Kapperscontactcommissle was belegd. Als eerste spreker voerde hier het woord de heer J. van Hove, voorzitter van öe afd Lelden van den N.B.K.P.. die een uiteenzetting gaf van het doe. en stri ven der contactcommissie. Haar aotle is er op gericht om tot betere toestanden in het kappersbedrijf te geraken. In dit verband wekte spr. op zijn plaats in de diverse kappers-organisaties in te nemen. De voorz.tter van de afd. Leiden van St. Oosmas, de heer E. M. Lan-gezaal, ver telde vervolgens het een en ander over het kapperspeisoneel ln het verleden, het heden en ln de toekomst. Spr. zag het als een eerste erelschte, dat het per soneel zich in de vakorganisaties organi seert. Het is thanseen verblijdend ver schijnsel, dat zoowel werkgevers als werk nemers a-lil-e mogelijke pogingen 1-n het werk stellen om in gezamenlijk overleg de bedrljfsmoeilijkheden uit den weg te ruimen. Als' laatste spreker voerde de heer L. K. v d. Vl&st, secretaris van de afd. Leiden van den N.K.B het woord, die er op wees hoe het werk van de contactcommissie moet worden gezien. De werkgevers zul len zich moeten inleven in de opvattin gen van den Jongen kapper. Zeer veie werkgevers, die zich niet aan de sociale verbots ringen ln het kappersbedrijf wil len aanpassen, volgen nog te veel de harde leerschool, welke zli zelf eens ge kend hebben. Gezien de moeilijke om standigheden, waarin het personeel ge plaatst is vakbekwaamheidcrediletwaar- dtigbeid en hanidelskenn's) is het een -eerste vereischte van den werkgever, d-a.t hij aioh deze moeilijkheden weet te reali- seeren en den Jongen kapper zooveel mo gelijk steun verleent. De av-ond werd afgewisseld met een film van het te Parijs en Brussel gehou den kapconcours ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid: de dames: S, M. M. den Haan (Sassenheim), C, G, Schop pen (Zoeterwoude), M. M. P. Michiel- sen ('s-Gravenhage), M. W. de Car- pentier (Rotterdam), I. H. Bosman (Amsterdam) en Ph. I. Hoetink (Rot terdam) en de heeren: M. J. Blok (Lei den), J. Loef (Boskoop), J. L. F. de Meyére (Hilversum), L. Vooys Cs-Gra- venhage) en H, Fock (Kerkrade). Dr. K. H. E. DE JONG 75 JAAR. As Zondag vier dr. K. H. E. de Jong oud-privaat-docent aan de Rijksuni versiteit te dezer stede en wonende te Den Haag zijn vijfenzeventigsten ver jaardag, ter gelegenheid waarvan aan belangstellenden de gelegenheid wordt geboden den jubilaris geluk te wen- schen op Maandag 10 Februari, van half vier tot half zes in de sociëteit van den Haagschen Kunstkring, Lange Houtstraat 7, DE BONKAARTEN. Morgen is de letter V aan de beurt, beginnende bij Vi tot en met Vo. De heer J. G. H. Boon alhier slaagde te Rotterdam voor het candi daatsexamen in de economische we tenschappen. Wassenaarsche inbraken opgehelderd. EEN BERUCHT DRIETAL GEARRESTFFRD. De Wassenaarsche recherche was reeds geruimen tijd bezig met het on derzoek naar een aantal toh-iken in den laatsten tijd te Wassenaar bij vooraanstaande ingezetenen werden eepleegd. Wij herinneren ;n dit verband aan de opzienbarende inbraak bij den bekenden ontdekkingsreiziger dr. Paul Julien, wiens waardevolle toto en filmapparatuur naast andere kost bare voorwerpen ontvreemd werden. Bij een andere ingezetene werd voor een waarde van meer dan 12.000 gulden aan contanten en sieraden gestolen. Het onderzoek der recherche breid de zich uit tot Amsterdam en Den Haag, waar in samenwerking met de recherche afdeeling aldaar uitgebreide nasporingen werden verricht. Een fo- tohandel te Amsterdam bleek, overigens volkomen te goeder trouw, twee der kostbare foto-apparaten, eigendom van Paul Julien, te hebben gekocht 'an eenige onbekende personen. De toestel len werden in beslag .genomen. Zaterdag j.l. werd aan de Van Zuy- len van Nyeveltstraat te Wassenaar opnieuw diefstal met braak gepleegd en uit het hierbij ingestelde onderzoek kwamen belangrijke aanwijzingen naar voren tegen een onbekende dame ?n heer. Met medewerking van den her kenningsdienst van de Haagsche poli tie werden deze „dame en heer" ge-' identificeerd als een berucht inbre kersduo. De verblijfplaats van deze personen bleef ondanks alle nasporin gen nog onbekend. In den afgeloopen nacht sloegen opnieuw eenige inbrc kers te Wassenaar hun slag: en wel in een pand aan de Bremhorstlaan In de woning naast die, waarin eenige we ken geleden was ingebroken. Het bleek dat, een dame en twee heereh deze inbraak hadden gepleegd. Onmiddellijk werd wederom contact met de Haag sche recherche opgenomen en na lang speuren werd een der geïdentificeerde personen aangehouden. Deze hield echter vol niets van inbraken te Was senaar af te weten. De rechercheurs zaten intusschen niet stil en hadden he1- geluk op den Stationsweg te 's-Gra venhage de langgezochte dame te ont moeten Onopvallend gevolgd door de recherchemenschen verdween zij m een der belangrijkste hotels ter plaat se. waar zij logeerde. Op haar kamer trof de rechercheur den derden gc- zochten man aan. Een in den nacht van Woensdag op Donderdag te Was senaar ontvreemde bontjas werd daar aangetroffen. Spoedig slaagde men er in den geheelen buit van de laatste inbraak op te sporen. De drie aange houdenen werden naar het bureau van politie te Wassenaar overgebracht en in verzekerde bewaring gesteld. Wereldpremière van een waardevolle rolprent. Begrijpelijkerwijs bestond er gister avond zeer groote belangstelling uit velerlei kringen voor de in het Tria non-Theater gegeven wereldpremière van „Zes Jaren", de grootendeels in Leiden opgenomen film over het leven van den Nederlandschen student hide bezettingsjaren. Uiteraard was de universitaire ge meenschap rijkelijk vertegenwoordigd, o.m. door den rector-magnificus prof. mr, R. P. Cleveringa en diens echt- genoote. den secretaris van het colle ge van curatoren mr. K. Wiersma, prof. v. d. Waal namens het Academisch Kunstcentrum, verscheidene hoog leeraren. de Nederlandsche Studenten raad, het Civitas-bestuur, Collegium en VVSL-bestuur en World Student Relief. De filmwereld was aanwezig in den persoon van vertegenwoordigers van Profilti-Polygoom de heer en mevr. Van Staveren namens de filmkeurings commissie, en de cultureele adviescom missie van den Bioscoopbond. Namens minister Gielen was aanwezig de heer Banier, en namens diens departement van 0.,'K. en W, de heeren Van Dijk en, De Jongh. Verder waren aanwezig dé heer Van der Vlugt namens de Fransche ambassade, een vertegen woordiger van de British Council, bur gemeester Van Kinschot, afgevaardig den van den garnizoenscommandant en vertegenwoordigers van Radio Ne derland. Vanzelfsprekend woonden ook de spelers en vele medewerkers van de film deze première bij. Na een korte inleiding door den pro ductieleider W. de Vogel vond de eer ste vertooning plaats, waarnaar speci- „Orchestre Colonne" wint veler harten Indien het Residentie-orkest in Parijs eenzelfde succes heeft, als het ParJjsche „Orchestre Colonne" in onze stad, dan mag het tevreden zijn. Gezien de kwa liteiten der Nederlanders, twijfelen wij daaraan geenszins. Want ai draagt hun spel een ander karakter, voor de Fran- schen behoeven zij toch zeker niet onder te doen. De dirigent onzer gasten. Jean Giar- dino, deed zich met zyn eigen, ver trouwde ensemble ongetwijfeld van een veel pittiger zijde kennen, dan toen hij onlangs hier met het Residentie-orkest optrad. Merkwaardig is, dat hij aan een zelfde plaatsing der bassen als Fitelberg voorkeur geeft, n.l, ter linkerzijde. Voorts zijn de harpei. rechts opgesteld en de cell! vóór de alten. De introductie typeerde reeds onmld- lellijk den Zuidelijk getinten aard dezer Franschen: een vaartvolle interpretatie van het „Wilhelmus", gevolgd door een fonkelende en met brillante schittering gespeelde „Marseillaise'beide volkslie deren staande aangehoord. In Chaus- son's vloeiende 'Svmphonie. met zijn machtige finale, een werk. dat. thema tisch sterk onder invloed staat van den grooten leermeester Franck en qua or- keststratie Berlioz en Wagner tot voor beeld heeft, leerden wij het speciale tim bre van het orkest uitstekend kennen. Veel soepel nuanceeringsvermogen en een ongewone glans edele, schoon niet steeds volle klank met coloristische ver scheidenheid. gehuld in de romantische en ook ernstige of weemoedige gevoelig heid. welke dit nog altijd boeiend* en zangerige werk kenmerkt. Strauss' „Don Juan" noopte tot een vergelijking met. het Resident.!"-orkest, dat diens avontuurlijk leven verleden week voordroeg, onder Fitelberg. Wij constateerden toen machtiger, groot- scher, hartstochtelijker spanning, ter wijl ook het koper gelukkiger was dan thans. De fijnzinnige instelling dezer „musiciens bien Francais' was oorzaak van een minder fel dramatisch cachet. Poëtisch en met een r.eeder waas over goten klonk Roussel's kleine ballet-mu- ziek „Le festin d'Araigné" in 1912 ge schreven op verzoek van Jacque? Rouché. directeur der „Grand Opéra", naar Fa- bre's „Leven der insecten" Dichterlijk was hlei ae opvatting, doorzichtig het kleurgevoelige spel, il lustratief de algeheele uitbeelding, welke geen ohoréographie van noode heeft, om toch en dus zuiver muzikaal, voor zich in te nemen De klankorgieën van Ra vel's zonder eenige tegenspraak waar lijk geniale „La Valse", gaven aan het programma een meesleepende climax. Het was, alsof de Parijzenaars er él hun - - - o zinnen zoowel letterlijk als figuurlijk j neerde muziek van R. Knrsemeijer. W. /\n nnnl U A .1 vt rj Cl Ilrtrrftl ffnT I J AAA.. >.nU .1 aal de Leidsche studentenwereld met spanning heeft uitgezien. De daardoor hoog gespannen verwachtingen zijn zeker voor zoover de universitaire ge meenschap betreft, niet teleurge steld. In korte Ischetsen geeft de film di verse stadia van het groeiend studen ten-verzet tegen den Duitschen onder- „k'-pv: de Mei-dagen, de eerste vrij onbekommerde voortzetting van de stu die 11a de capitulatie, de opkomende ergernissen en hun reacties, dan als de scheme scheidingslijn dezer jaren 'net groote Leidsche verzetsgebaar tegen het. ontslag van Joodsche hoogleeraren, het van dat moment af met vólle ener gie uitgevoerde verzetswerk in al zijn facetten, culmineerend in een overval met alle tragische gevolgen van dien, en ten slotte de bevrijding uit de steeds benarder wordende ellende, de bevrijding die in dezelfde Kloksteeg, waar het verzet der oorlogsjaren uit gebeeld was, den stoet bracht van Leidsche hoogleeraren in ambtsgewaad, voorafgeschreden door den veldheer der^ bevrijding Churchill, de bevrijding die" ookden atoombom bracht. Het oordeel over deze film is uiter aard afhankelijk van de bril, waardoor men deze rolprent van ruim een half uur ziet. Van universitairen gezichts hoek uit: prima! Voor den Nederlander geeft deze film veel waardevols. Doch wij moeten verder zien dan ons land, aangezien de film bedoeld is als een uitbeelding van het Nederlandsche studentenleven voor het buitenland. Als zoodanig zijn er waardevolle elementen hr voor continentaal Europa, dat de zelfde omstandigheden heeft gekend, doch wij twijfelen aan het succes, dat met deze film beoogd wordt, speciaal in Engeland en Amerika. Dit houdt geen afbreuk in aan het bereikte, slechts de door ervaring gerechtvaardigde vrees, dat zij, die niet de beklemming der be zetting kenden, geen voldoende begrip kunnen putten uit het simpele gebaar, het even aanstippen van problemen complexen en het fragmentarische beeld van nauw verweven moeilijkheden op heel het maatschappelijk terrein Beperken wij ons tot nen, die het uit' geheelde leven uit ervaring kennen, dan is ons oordeel echter positief zeer gun stig. Eén enkel punt van critiek: was het niet mogelijk geweest duidelijker te doen uitkomen, dat de illustere stoet met. Churchill door dezelfde Kloksteeg trekt, langs hetzelfde huisnummer 12, als waar zich de drama's van den be zettingstijd voltrokken? De regie berustte bij H. M. Josephson, die voortreffelijk werk verrichtte, W. de Vogel had de productieleiding en toonde ook op dat gebied z'n mannetje te staan. Het camerawerk hier en daar op merkelijk goed lag in handen van A. Farkas, terwiil Rita Roland de montage verzorgde. Het omroep-promenade-or- kest speelde de voor deze film gecompo AUTO'S BIJ WIJK BIJ DUURSTEDE OVER HET IJS! De Kon. Ned. Toeristenbond AN. W.B, deelt mede, dat bij Wijk bij Duurstede de overtocht over de rivier over het ijs mogelijk is voor personen auto's en leege vrachtauto's! DE ZORG VOOR DE PRINSESJES. Opgedragen aan mevr, Pennink- Nitschmann. Naar wij vernemen zal mevr. M. A, Pennink-Nitschmann uit Nijmegen ge durende twee maanden voor de drie Prinsesjes zorgen, daar zuster Huide- kooper zich, na de geboorte van het Prinsje of Prinsesje, geheel aan de kraamverpleglng te Soestdijk zal wijden. Mevrouw Pennink heeft haar functie op 1 Februari jl. aanvaard. NOODLANDING VAN CHINEESCH VLIEGTUIG. Volgens Chineesche berichten zijn verscheidene inzittenden van een transportvliegtuig dér Chineesche lucht' macht gedood of gewond tijdens Len noodlanding, welke het toestel nabij Tsjoengking moest maken PRESIDENT DUITSCHE SPOORWEGEN ONTSLAGEN. Volgens een officieele mededeeling is de president van de Duitsche spoorwe gen te Berlijn, Kapelle, uit zijn functie ontslagen, omdat hy verborgen had ge houden, dat hij ln 1933 om opneming in de Nazi-partij verzocht had. 25 K.M. WEDSTRIJD Z.-H. IJSBOND UITGESTELD. De Ter Aarsche IJsclub maakt be kend dat de 25 KM. wedstrijd om den Wisselbeker van den Zuld-Hollandschen Ijsbond, welke morgenmiddag zou wor den gehoifden. in verband met den elf stedentocht is uitgesteld WAARDEERING VOOR TROEPEN TE SOERABAJA. De commandant van de A-divisie te Soerabaja heeft een dagorder uitgege ven, waarin hij zijn waardeering uit spreekt over den uitmuntenden vorm van discipline en de voortreffelijke houding door de troepen betoond bij de bezetting van de Porongdelta van 24 tot 28 Januari. HET VERTREK VAN GENERAAL SPOOR. De lt.-generaal S. H. Spoor zal Woensdagmorgen naar Batavia ver trekken Hij zal achtereenvolgens over nachten te Rome, Basra en Calcutta en hoopt Zaterdagavond te Batavia aan te komen. DE NIEUWE POOLSCHE REGEERING. De tien voornaamste portefeuilles ln de nieuwe Poolsche regeering zijn ver' deeld tusschen communisten en socia listen. ZIJ SPEELDEN „GESTAPO". Men vreest voor het leven van den 'elfjarigen Franschen jongen Michel Chassaigne, die met brandwonden,, op- geloopen bij een „spelletje Gestapo", in het ziekenhuis te Bordeaux is opgeno men. De Jongens met wie hij aan het spelen was, hadden genoeg gekregen van het „diefje met verlos" en waren op de gedachte gekomen „Gestapo en Maquis" te gaan spelen. Michel werd vastgebon den aan een telefoonpaal; de kameraad jes stapelden droog gras rond zijn voe ten en staken dit ln brand. Voordat de groep kameraadjes, die „Maquls" ver beeldden, den „door de Gestapo gemar- telden" jongen hadden bevrijd, had deze reeds brandwonden opgeloopen aan bee- nen, dijen, handen en gelaat, De onge lukkige jongen was reeds bijna gestikt bij zijn pogingen, om zichzelf los te wringen uit het staaldraad, waarmede hij was vastgebonden. LAYVNTENNIS. DATA DAVIS CUP WEDSTRIJDEN. De volgende data voor de wedstrijden om den Davis cup zijn vastgesteld: Eerste ronde moet voor of op Dinsdag 6 Mei gespeeld zijn, tweede ronde voor of op 20 Mei. derde ronde voor of op 3 Juni, halve eindstrliden voor of op 17 Juni en elndstrlld Europeeschc zone 15 Juli. De Vereenigde Staten hebben bepaald, dat de interzone-eindstrljd voor 18 Aug. moet zijn gespeeld en dat de challenge round gespeeld zal worden op gras te Forest Hills op 30 Augustus. 31 Augus tus en 1 September. op gezet hadden, om dezen landge noot in zijn verleidelijke taai bijzonder te eeren Klankpracht en rhythmische stuwkracht wedijverden tot aan het hoogopgevoerde slot! Het „Orchestre Colonne" heeft hier veler harten voor zich weten te winnen. Niet alleen om zijn charmeerende kwaliteiten, maar ook om het feit, dat het de herinne ring aan drie groote landgenooten, met Ravel aan de spits levendig heeft ge houden. Moge het daartoe nog meermalen de gelegenheid geboden worden en dan ook hier nog onbekende Fransche jongeren als Messian uitvoeren- de Fransch-Ne de Vogel eaf de ideeën van het scenario. Alle lof vooi de negen spelers, die. ieder op eigen rol berekend, een harmo nieus samenspel ten beste gaven SDe- ciaal de hoofdrollen van rnej. E Boon en den heer J. Glastra viti Loo" ver dienen extra hulde. Deze première bracht uiteraard di verse huldigende toespraken, die om beurten alle medewerkers ln een ver diend zonnetje zetten. Een commercieel 'doel heeft de film niet. Binnenkort volgt vertooning in de Nederlandsche bioscopen, daarna gaat de film, o.m. een Engelsche versie, naar het buitenland D? opbrengst van deze derlandsch* cultureel «ornndering fc.™ I vevtooningen komt ten goede aan bet daar slechts wel bij varen! I stud°ntensanatorium en World Student H. I Relief. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Maria Catharina, cl. van A. Koenen en M. C. Langezaal; Johanna Geertrulda. d. van J. G. van den Bos en C. de Vree- de; Johanna AUda Maria, d. van A. J. Verhoogt en A. M. Belt; Antje. d. van N. van Egmond en M. van Egmond; Jo hannes Josephus Maria, z. van G J. Dubbeldeman en C. P. van Kempen. ONDERTROUWD: P W. Bllkman. Jm.. 20 J en W. Fak kel, Jd.. 19 J.; W. H. Dekker, Jm.. 33 J. en A. A. S. Knappert, Jd., 25 j.; J. van Es, Jm„ 21 J. en J. Vermeer. Jd.. 17 J.: B. Jasperse. wednr., 38 J. en M. Hoogen- doom. Jd.. 25 jG J KercUlk, Jm. en P. Suvaal. Jd.; J. G P. A. du Pau, Jm., 27 J. en E. M. W van Iterson. Jd.. 20 J.: W Springer. Jm.. 23 j. en E. J. van Hooi donk. Jd.. 17 J.. C D. A. Devilee. Jm.. 25 J. en J. C. M van den Bergh. Jd., 31 J.: J. Koldenhof, Jm. 21 J. en A. v. Ginkel Jd. 22 j.; R L. J. Tuyl Schuitemaker. Jm.. 24 J. en E. van Steenbergen. Jd., 22 J.; G. Veldhuilzen, Jm.. 27 J. en H. G. Minne- ma, jd., 27 j.; J Cival, Jm., 27 j, en A. M. Reizevoort. Jd.. 25 j.; J. L. Phillppo, Jm.. 23 J en E Meljers. Jd.. 22 j.; T. Ver schoor. jm.. 24 J. en M. E, van Noord, jd,. 21 J.; E. van den Ham. gesch., 43 j. en G. Paats, Jd.. 52 J.; C. Houwer, jm.. 26 J. en J Dubbelcleman. Jd.. 23 J.; J. H, Keizer, wednr. 34 j. en J M. van Eilken, jcL, 38 J.; N. Stouten. Jm.. 24 J en D. Eckelboom, Jd.. 20 j.. F. N. J van Wijk. Jm.. 24 J. en C. A. L. van den Dop. Jd.. 22 J. BEURSO VERZ1CHT~ De publieke belangstelling voor de effectenbeurs was heden weer zeer ge ring. En de affaire was hiermede in overeenstemming. Er zat hoegenaamd geen lijn in de markt. Voor scheep vaartpapieren kwamen de noteeringen meerendeels iet-s boven het vorige peil uit. De Bankaandeeien waren vrijwel on veranderd De Industrieelen waren verdeeld. Unilever en Philipsaandeelen een paar punten lager. Aku en Calvé vrijwel onveranderd Voor Koninklijken viel een klein aanbod te verwerken, ten gevolge waarvan de koers een viertal punten naar beneden ging. Cultuuraan- deelen trokken nauwelijks belangstel ling. Van de rubbers Amsterdam-rubber nauwelijks gewijzigd. Van tabakken alleen Deli maatschappij genoteerd, de koers ging een paar pun ten naar boven. In de suikerrubriek wa ren HVA's iets hooger. De beleggings- markt was stil. In de nieuwe Nederland sche staatsleening was bitter weinig te doen. Bij de opening werd afgedaan te gen 99 7/8 k 99 15/16. Terwijl bij het slot gehandeld werd tegen 99 3/4 99 13/16 De overige staatsleeningen waren eerder een fractie luier. In de gcmeentelijke- en provinciale obligatiën was vrijwel niets te doen. UIT DE OMSTREKEN. KATWIJK AAN ZEE. Openbare vergadering van de C.H.U. Deze vergader-ug werd gisteravond la Irene gt-houden, waar als spreker optrad de heer H. W. Tllanus, lid van de Tweede Kamer met het onderwerp: „Politieke vraagstukken van dezen tijd. De voorziltter de heer D. J. Rleen las den 99ston Ps. en liet zingen Ps. 25 2. Na een welkomstwoord haalde de heer Tllfuius nog den toogdog te Lelden aan en bedankte nog hartelijk voor het vaatje haring, ctat hü toen ten geschenke had ontvangen. Spr. zelde drie belangrijke vraagstuk ken te zullen behandelen n.l.: 1. Het vraagstuk Indië; 2. De neiging tot so cialisatie en 3. Het financieel beleid. In de socialisatie van de mijnen en van de circulatiebank Is al de remmend© werking van de R-K. te bespeuren. Do Nederlandsche regeering moot zich tegen woordig met een en ander bemoeien, mam* dit ligt ons niet geheel. Het brengt tal van ambtenaren mee. Wat den finan cieel en toestand betreft, hoe de op te lossen, weet spr, niet. We zitten ln een zeer zorgvolle positie. De staatsschuld bedraagt 22 Vi milliard. Als de aanslag biljetten zullen komen, zullen veel aan- deelen op de markt gebracht worden en het economlsoh leven zal daardoor ln de war komen. Aanstonds zijn weer kapita len nootiig -en men kan dan zijn zaken niet meer uitbreiden. Hoe komen wo er uit? Door hard aan te pakken en te wer ken. Spr. sprak tot de aanwezigen een aanmoediging daartoe uit.. Wh moeten exporteeren om deviezen te verkrijgen. Zuinigheid is geboden, Ten slotte behan delde spr, zeer uitvoerig het Indische vraagstuk. Het is buitengewoon smarte lijk. wat zich daar ontwikkelt. Spr, ging de geheele gang van zaken na met het rapport van dé Commissie van Pol, do uitzending van de Commissie-Generaal met de overeenkomst van Ltnggadjati, die gelukkig nog niet ontderteekend is. De Commissie-Generaal wordt nu met 2 le den uitgebreid om de economische en flnancieele problemen onder de oogen to zien. Wat zal er van de Zending en het Chr. onderwijs m Indië terecht komen? Er wordt gebroken met het Koninkrijk. Dt heer Romme is nu naar Indië. Het ls treurig, dat nu na U/a jaar bevrijding van de Japanners nog Nederl. mannen en vrouwen en inheemsohen in concentratie kampen zitten. Spr, zal er geen traan om laten, als de onderteokening van plng- gadjatl niet plaats vindt. Het gaat om het welzijn der volken, die hot daar nu moeilijk hebben onder terreur. De voorzitter dankt© den spreker en na het beantwoorden van gesteld© vragen sloot ds, H. Bogers met dankgebed. katwijk VIsch als dank voor kolen Do Ver- eenlelng van Horlnghandolaren cn d© Bond van Vlschrookers KatwMk-Noordwljk hebben besloten als dankbetulgüig voor de .kolenslag", die de mijnwerkers J.l. Zondag hebben geleverd, een party van ruim 30.000 bokkingen te sturen. Binnen enkele dagen zullen de haringen, die van de beste kwaliteit zijn en momen teel worden gerookt, naar Limburg worden gezonden, KATWIJK AAN DEN RIJN Arbeidscontract Zooals bekend wen- schen de arbeidersorganisaties In den. land- en tuinbouw het arbeidscontract dat per 1 Maart a.s. afloopt te wijzigen. Do afdeellngsbesturen van do C.B.T.B., d© L.T.B. en de N.TH. in het rayon Katwljk- Rljnsburg-Oegstgeest en Valkenburg heb ben de desbetreffende organisaties geant woord dat besloten ls de door hun voor gestelde wijzigingen niet te kunnen accop- teeren, Wel achten de werkgevers het noodzakelijk den arbeidstijd iets te ver leggen, b.v. ln de maand Nov. van 's mor gens 7 uur naar 7.30 en des avonds te be ëindigen te half 6 in plaats van 5 uur en ln de maand Febr. de werktijden vast te stellen van 8 uur tot halfzes. De werk- geversbesturen wijzen or in hun toelich ting op, dat de door de werknemers voor gestelde pensioenregeling neer komt op een loonsverhooglng van f. 3.per week. Hierbij gevoegd de verhoogde kinderbijslag waardoor het Inkomen aanmerkelijk ver hoogd ls geworden ten laste der bedrijven, achten genoemde werkgeversorganisaties het onverantwoordelijk-de uitgaven nog meer te verhoogen. Voorts merken zij op dat het aantal arbeidsuren door genoemdo wijziging slechts op 2580 uur per jaar wordt gebracht terwijl ln het „Besluit Arbeidsverhoudingen" een Jaartotaal van 2600 UTen ls bepaald. NOORDWIJK. Bloemententoonstelling Ilukasch D© Hukasch-tenboonsteillmg zal dit Jaar ge houden worden op Zondag 16 en Maan dag 17 Febr. a.s. ifr een der gebouwen van de Ver. voor bloembollencultuur aan de Schlestraat. voorschoten Industrie van dlepvrlcsconsevvatoren Heden opende de burgemeester van Voor schoten het aan den veurscheweg ln deze jemeente gelegen bedrijf der N.V. „Esta", te Den Haag. Het betreft hier een complex montagehallen, waar de bandproductie van diepvries-conservatoren plaats vindt. Deze diepvries-conservatoren zijn be stemd voor het in de winkels bewaren van snelbevroren levensmiddelen, zooals bijv. groenten, fruit en vlsch. In den tijd, dat versche producten ln zóó groote hoeveel heden voorhanden zijn, dat onmiddellijke totale consumptie niet mogelijk is, wordt een gedeelte daarvan volgens speciale methoden .ingevroren en wel op een zoo danige wijze, dat de eigenschappen van het versche product, zooals bijvoorbeeld vlta- minengehalte, geur en smaak, practisch behouden blijven, mits althans het pro duct op een constante, lage temperatuur bewaard wordt, tot kort voor de con sumptie. WIJ waren ln de gelegenheid, het fabri cageproces der conservatoren in dc ver schillende stadia gade te slaan. In de Esta-conservatoren kunnen tem peraturen tot —35 gr. C. worden verkre gen, terwijl de eenmaal Ingesteld tempe ratuur (voor groenten en fruit b.v. 18 gr. C.) binnen 2 graden automatisch con stant gehouden kan worden, wat voor het in natuuriyke staat houden van het er in te bewaren snelbevroren product van het allergrootste belang is. Nederland en speciaal Voorschoten ls een Interessant bedryf rijker geworden, De hier toegepaste productiemethoden blijkt zoo rationeel te zijn. dat voor export zeer goede vooruitzichten bestaan. De thans loopende productie ls evenwel bestemd voor gebruik in eigen land. NIEUWE UITGAVEN. Drie uitgaven Leidsche Universitaire Pers. Bij de Universitaire Pers Leiden ver scheen een „Schets van het Amcrlkaan- sche Uniestaatsrecht" van de hand van mr, M. V. l'olak. Blijken- het voorbericht was dit overzicht in 1940 efereed voor pu blicatie, doch de oorlog heeft verschij ning verhinderd. Thans zyn in dit werkje opgenomen de conclusies van de Jongste literatuur over dit onderwerp. Aan de in houd ls toegevoegd de tekst van de con stitutie der V.S. met amendementen, B1j dezelfde uitgeverij versoheen „Pellagra In the oto-neurology and rhlnolaryngolo- gy" van Otto L. E. de Raadt M.D. die na repatrieering uit Indië thans in Oegst- geest ls gevestigd. Het boek bevat een opdracht aan alle officieren van gezond- held, die door hun arbeid tijdens de Ja- pansche bezetting in Indlë*het ontstaan ren deze verhandeling mogelijk maakten. De Universitaire Pers heeft het als een e erezaak beschouwd posthuum een werk uit te geven van mr. A. Wolfsbergen, ge titeld „Onrechtmatige daad". Mr. Wolfs bergen heeft zijn werk ten behoeve van onze Joodsche landgenooten gedurende de Duitsche bezetting moeten betalen met deportatie naar Westerbark en later Auschwitz, van waar hy niet terugkeer de. HIJ overleed op 21 Nov. 1944. Het mannuscript werd gedurende den oorlog geschreven en zelfs uit Westerbork nog aangevuld Het boek Is een samenvatting van studiën op rechtskundig en wijsgce- rig terrein. Een in memoriam door prof. mr. E. M, Meyers opent het boek.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3