Klanken van den schoolstrijd Wonderbaarlijke textielvondsten te Ede WEERBERICHT Aanvoer zéér koude lucht zal aanhouden Met een enkel woord 83ste Jaargang VRIJDAG 7 FEBRUARI 1947 No. 26002 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3:30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Hoe staat het met de kolenpositie? (Van onzen parlementairen redacteur) Terwijl de Eerste Kamer algemeene beschouwingen hield over de begrooting van Binnenlandsche Zaken, waarbij alle fracties aan het woord kwamen de minister zou vandaag antwoorden deed de Tweede Kamer gisternamiddag ongedacht langen tijd over een gemeng de agenda. Een wetsontwerp tot opzegging van het Parijsche luchtvaartverdrag van 1919 en tot aanvaarding van het te Chicago in 1944 gesloten verdrag inzake de in ternationale burgerlijke luchtvaart werd zonder discussie en z.h.st- aangenomen. Eenzelfde vlotte afdoening mocht men verwachten van een viertal wetsontwer pen inzake de verbindende kracht van gedurende den bezettingstijd genomen maatregelen op verschillend gebied. Doch dat was verkeerd gerekend: Het voor stelletje t.a.v. het lager onderwijs ont ketende een levensgroot debat over ge moederen-beroerende kwésies als con currentie tusschen openbaar en bijzon der onderwijs vooral bi] het stichten van nieuwe scholen en het daarvoor ver- eischte overleggen van handteekeningen; zelfs de grondwettelijke vrijheden werden erbij gehaald, terwijl onderde-hand on derwijzers-salarissen en -pensioenen en nog veel meer problemen ten sprake kwamen. De dames v.d- Muijzenberg—Willemse (C.P.N.) en For tanier—De Wit (Vrij heid) kregen zonder moeite den heer v. Sleen (Arbeid) aan haar zijde, waarte genover de heer Teulings (K.VH.) zich even natuurlijk aansloot bij de heeren Terpstra en Tilanus, resp. voor AH. en CJï. sprekend. Zoo stonden Arbeid en Katholieken instinctief tegenover elkaar: welke tegenstelling zich kristalliseerde in een amendement-Van Sleen om het z.g. Stopbesluit van November 1940 te handhaven. De oude klove tusschen de voorstanders van het openbaar en van het bijzonder onderwijs, de klove der antithese, gaapte plotseling voor de ver schrikte oogen en de aarzelende voeten der fractieleden van de beide regeerings- partijen Zij dromden samen rond het stenografenhekje. Tot de heer Joekes (Arbeid) zijn bezwerend geluid liet hoo- ren in een korte verklaring over het amendement van zijn partijgenoot v. Sleen: „Er zijn hier gevoelens gewekt, die naar mijn meening onder de gegeven omstandigheden ongewenscht zijn", al dus spr. „Ik leg deze verklaring volko men persoonlijk af". Eenige leden verdwenen voor de stem ming; de heeren Joekes en Schilthuis (Arbeid en Vonk (Vrijheid) stemden tegen; het amendement werd aldus met 22—39 stemmen verworpen. Een amen dement-Terpstra en een van de Com missie van Rapporteurs om den wer kingsduur van het ontwerp tot Februari 1948 te beperkèn, werden door minister Gielen overgenomen, waarna het voor stel z.h.st. er door kwam. De destructie van vee en vleesch lokte eveneens verschillende leden naar het spreekgestoelte, onder wie twee van de K.V-P. maar ten slotte kreeg dan toch de heer Haken (C.P-N.) de gelegenheid, minister Huysmans te interpelleeren over de huisbrandvoorziening, terwijl het in de zaal allengs kouder werd. In een rus tig betoog gaf spr. een uiteenzetting van de situatie en formuleerde een tiental vragen. De minister gaf hierop een uit voerig antwoord. Vóór den oorlog produceerden de Ned. mijnen 13Ï4 millioen ton, in 1946 _8J4» en men hoopt dit jaar 10Y- millioen ton te halen. Voor den import zijn. deze cijfers resp. 6M, 3 en 3 millioen ton; voor den export 5'A, 04 en Yt mil lioen ton. Vóór den oorlog verbruikten wij gemiddeld per gezinshoofd 16 mud huisbrand; voor de arbeidersgezinnen was dit verbruik 12 a 13 mud. Thans geeft de distributie 12 mud. De moeilijkheden zitten niet in de hoeveel heid kolen, doch in de soorten, welke beschikbaar komen. Voor huisbrand zijn geschikt de soorten nootjes II en III, eierkolen en cokes. Wat daarbuiten valt. is voor huisbrand ongeschikt. Ongeveer 30 der productie valt onder genoemde soorten- Een verschuiving in de soorten verhouding is niet te bewerkstelligen. Het schema onzer kolenvoorziening is naar bereids gemeld gaan stagneeren door de staking in Amerika, de mindere levering uit Duitschland en door de vorst. De minister noemde dan de maat regelen, om de productie te verhoogen: zoowel technisch als psychologisch door het geven van extra-voordeelen aan de mijnwerkers wordt geen mid del ongebruikt gelaten. En deze werken goed. getuige de productie van j.l. Zon dag. Bij de aflevering hebben zieken huizen en inrichtingen den voorrang; particulieren hebben voorrang bij ziekte en bevalling. Bovendien heeft de handel opdracht, om voorloopig slechts mond jesmaat af te leveren, opdat niet de een reeds zijn geheele rantsoen binnen heb- be, terwijl een ander in de kou op zijn kolen moet wachten. De minister ci teert de Transportcourant van 4 dezer ten bewijze, dat het aanbod van het Be- roepsgoederenvervoer niet door de over heid is afgewezen of op de lange baan geschoven- Doch de spoorwegen hebben zich uitnemend van hun taak gekweten: in Januari j.l. vervoerden zij 880.000 ton kolen (met slechts de helft aan wagons, die zij vóór den oorlog daartoe ter be schikking hadden). Opslag of storting van beteekenis heeft er aan de mijnen niet plaats. Zoo noodig zou ongetwijfeld de hulp van legerauto's te krijgen zijn; doch zulks is gelukkig niet noodig. Vast gevroren in schepen zit ongeveer een hoeveelheid kolen, gelijk aan 3 i 4 da gen productie. Er wordt alles gedaan, om deze kolen vrij te krijgen. In Februari wordt 291-000 ton kolen uit het buitenland verwacht, in Maart 256.000 ton; hoofdzakelijk echter gas kolen, niet voor huisbrand geschikt. Ook over de turf deed de minister mededeelingen: Er liggen in de ve nen 65.000 eenheden, gecontracteerd voor huisbrand en 120.000 eenheden, gecontracteerd voor de industrie. On geveer 150.000 eenheden zijn nog te nat voor gebruik. 45.000 eenheden werden reeds in Januari ter beschikking ge steld van gemeenten in het Noorden en in Noord-Holland, die deze turf aan haar gemeentenaren willen ver strekken. Er is dus momenteel in de venen niets voor afgifte beschikbaar, tenzij wat reeds zijn bestemming heeft. Alles bijeen kan men derhalve zeggen, dat het mogelijke wordt gedaan, om de impasse, waarin Nederland buiten schuld is geraakt, te overwinnen. Daarbij wordt het eerst 'hulp geboden, waar die hulp ook het meest noodig is. INDISCH LUCHTVAART-PIONIER NAAR INDIË. Gistermiddag is de heer A. N. J. Thomassen Thuessink v, d. Hoop, die in October 1924 als luitenant-vlieger met de Fokker F VII HNACC de eer ste vlucht van Amsterdam naar Ba tavia maakte, per Skymaster naar Ba tavia vertrokken. De heer Van der Hoop is sedert langen tijd conservator van het museum van het Koninklijk Batavia'sch genootschap voor Kunsten en Wetenschappen en j bracht den be zettingstijd door in verschillende Ja- pansche kampen op Java. Na de bevrijding kwam hij met ver lof naar Nederland. Thans is hfj door het Departement van Onderwijs en Eeredienst naar de Oost uitgezonden, om zijn vroegere functie weer to gaan vervullen De houding der Nederlandsche Unie. IN EERSTE KAMER BESPROKEN. Tijdens de behandeling van de begroo- .ting van Binnenlandsche Zaken in de Eerste Kamer is nogmaals de houding der Nederlandsche Unie, alsmede het rapport inzake het Driemanschap ter sprake gekomen. De heeren Reyers (C.H.), Algra (AH.) en Brandenburg (C.P.N.) verwonderden zich over de benoeming van prof. De Quay tot Commissaris der Koningin in Noord-Brabant. De heer Algra ziet in het rapport een poging tot schoonpraten van de gedra gingen van het Driemanschap. Het Driemanschap heeft „Winterhulp" ge propageerd en daarmee succes gehad. De Eereraad verontschuldigt de feiten op een wijze, die de historie geweld aandoet. Voorts wijst spr. er op, dat speciaal prof. De Quay voor den arbeidsdienst was. Het Driemanschap verklaarde zich ook tegen de parlementaire critiek en voor een Nationale Jeugdoev/eging. Een zeer verheugend feit acht spr. het, dat de volgelingen de leiders lang zaam aan in de goede richting hebben gedreven. De benoeming van prof. De Quay is opgevat als een duidelijke uitspraak, dat de regeering het beleid van het Driemanschap haar approbetie schenkt. Sprekers conclusie is, dat de leiding van de Ned. Unie zich krachtig verzet heeft tegen het streven der N.S.B. om zich een monopolistische positie te verwer ven. De leiding heeft getracht een Ne- derlandsch socialisme te propageeren. Van den totalen geestelijken oorlog te gen het nationaal-socialisme heeft zij niets begrepen, althans zij heeft er niet van doen blijken Zij heeft met vuur ge speeld. Staatkundig is het z.i. ontoelaat baar, een leidende figuur tot een hoo- gen post to benoemen, tenzij de minister bereid is te verklaren, dat tegen de zware debetzijde zulk een creditzijde staat, dat Z.exc. thans geen bezwaar meer heeft tegen de benoeming. De heer Wijffels verklaart^ dat z.i. alle hulde toekomt aan het Drieman schap der Nederl. Unie. Van het begin af is het duidelijk ge weest, dat zoolang de bezetter het land oorlogreglement in schijn volgde, de Nederl. Unie in schijn legaal is opgetre den. De illegale werkzaamheid werd toen voorbereid. In dit verband wijst spr. er op. dat hij een paar honderd leden in het gijzelaarskamp heeft ont moet. Anderen hebben hun leven gege ven. Spr. acht het juist, dat de heer De Quay tot dezen post in Noord-Bra bant is geroepen, Het is volkomen on juist de Nederl. Unie te vereenzelvigen met de actie voor Winterhulp. Naar sprekers oordeel is de heer Brandenburg allerminst geroepen om zijn critiek thans te uiten, omdat zijn partij eerst haar houding bepaalde, toen Duitsch land aan de Sovjet-U.nle den oorlog had verklaard. Koningin genoot van prachtig Waalgezicht De 5 ijsbrekers, die bezig zijn met het openbreken van de Waal passeer den gistermiddag de twee bruggen te Zaltbommel. Velen stonden op de voet brug en genoten van het niet alle- daagsche schouwspel. Om even na drie uur kwam een auto aangereden en stopte voor de brug. Twee dames en een heer stapten uit en wandelden de brug op om eveneens van het schouwspel te genieten. Een der dames bleek H.M. de Koningin te zijn. Nadat H.M. het werk van de ijs- brekers in oogenschouw genomen had, begaf Zij zich weer naar den auto en vertrok in de richting Utrecht. TIJDELIJKE VERHOOGING BRANDSTOFFENPRIJS. In verband met verkeersmoeilijkheden. Het Directoraat-Generaal van de prijzen deelt mede, dat met ingang van gisteren de détailprijzen van vaste brandstoffen in verband met verkeers moeilijkheden tijdelijk mogen worden verhoogd met tien cent per hectoliter resp. f. 1.30 per ton. Verdere verhoo- glngenr zijn niet toegestaan. Eindelijk eens „schoon schip gemaakt". Voorbijgangers, die Woensdagavond de markt te Ede passeerden, waren daar getuige van een merkwaardig ta- freel. Voor het winkelhuis der firma J. P., een van de grootste manufac turenzaken ter plaatse, stond in de duisternis van den kouden Februari- avond een politie-auto geparkeerd. Uit een verlicht raam van een der verdie pingen werd pak na pak naar bene den geworpen en opgevangen door ge reedstaande mannen-in-uniform om vervolgens in den auto geladen te wor den. Men vroeg zich af, wat er aan de hand was, wat er in die tallooze pak ken zat enwaar de politie er mee heen moest. Tot laat in den avond waren de verdiepingen van het grdote pand verlicht en de politie-auto reed af en aan. Op dien bewusten avond verschenen twee rechercheurs bij de firma P. en vroegen een der firmanten of hij bij- VRACHTAUTO MEEGESLEEPT. Op den onbewaakten overweg op de grens van Hoeven en Etten is een vrachtauto, bestuurd door Van der P. uit Hoeven door «een personentrein uit de richting Breda gegrepen *n een 500 meter meegesleurd. Met zeer ernstige verwondingen is de bestuurder naar het ziekenhuis te Breda vervoerd. De auto werd totaal vernield. Oproep der Stichting 1940-'45 TEEKENT FELICITATIEREGISTERS. Op den nationalen feestdag, dien wij allen ter gelegenheid van de as. blijde gebeurtenis hopen te vieren, zal het velen een behoefte zijn. om zijn geluk - wensclien aan het Prinselijk Paar te doen toekomen. - De Stichting 1940—1945 geeft daartoe de gelegenheid door alom in den lande op het gemeentehuls felicitatieregisters neer te leggen, waar ieder, die zulks wenscht, zijn handteekening kan plaat sen. Deze registers zulleii samenge bracht en gebonden worden, om dan als nationaal document aan het Prinselijk Paar te worden aangeboden. By het teekenen van deze registers wordt tevens de gelegenheid geboden, om een bijdrage voor het werk van de Stichting 1940—1945, voor de slacht offers van het verzet te schenken. MEEST STRENGE VORST. Matigen tot krachtlgen, later tijde lijk stormachtigen Oostelijken wind. Langzaam toenemende bewolking voornamelijk in het Zuiden van het land doch nog geen sneeuw van be teekenis. Meest strenge vorst. 8 Februari. Zon op: 8.10; onder: 17.39 uur. Maan op: 21.24 uur; onder: 9.52 uur. Hoogwater te Katwijk-aan-Zee om 6.02 en 18.23 uur (13 Febr.: L.K.). De zwaarste sneeuwstormen die Engeland in de laatste halve eeuw teisterden legden dezer dagen het verkeer in sommige streken volkomen lam. Honderden dorpen in de Midlans zijn van iedere communicatie met de buitenwereld ver stoken en zien met angst de voedselvoorraden slinken. Met man én macht wordt daarom aangepakt met het vrij maken van de wegen. geval nog vooroorlogsche textielgoede- ren voorradig had. Ofschoon het ant woord ontkennend luidde, besloten de politiebeambten een onderzoek in te stellen. Van boven tot beneden werden alle vertrekken, magazijnen enz. ge ïnspecteerd en het resultaat was, dat tusschen de plafonds, in gaten onder de vloeren en andere geheime berg plaatsen een groote partij textielwaren werd ontdekt. Na in dit perceel schoon schip te hebben gemaakt, begaven de recher cheurs, die al spoedig versterking had den gekregen, zich naar de meubel magazijnen der zelfde firma aan de overzijde van de straat. Ook daar was het succes verrassend: stapels vloer- kleeden, geweldige rollen cocoslooper ~n prachtige partijen wol kwamen voor dendag. De buit werd evenals de gebrs. P. naar het politiebureau overgebracht en toen men ons daags daarna vergunde de inbeslaggenomen voorraad in oogenschouw te nemen, stonden wij perplex. Een waarde van vele duizen den guldens, gerekend naar den hul digen prijs, lag daar opgestapeld en het opvallende was, dat het mceren- deel nog uit den tijd van voor den oorlog stamde. Wat zegt u van damasten tafella kens van f. 3.95, wat van 1500 knot ten wol met de prijskaartjes, f.0.55 per knot, er nog op? Vloerkleeden, badpakken, een keur vxa wollen on dergoederen, ontbijtlakens, huishoud- schorten, pyama's, een partij van 60 wollen dekens Ergerlijk was het te zien, hoe som mige pakken babywol aangevreten wa ren door de muizen en zelfs complete muizennesten bevatten. De beide firmanten P. bevinden zich op het oogenblik in arrest. Een der „heeren" is n.b. voorzitter van de on langs ingestelde gemeentelijke prijzen- commissie INSTELLING STILLE-ZUIDZEE- COMMISSIE. Nederland draagt in onkosten by. Evenals Australië, Nieuw-Zeeland, Engeland. Frankrijk en de V.S. heeft ook Nederland, door tusschenkomst van den regeeringsafgevaardigde baron F. G. van Aerssen Beyeren van Voshol, de op de Zuidzee-confèrentie te Canberra ge sloten overeenkomst geteekend, waarin wordt bepaald, dat een Stille-Zuidzee- commissie zal worden ingesteld om hst welzijn van afhankelijke volkeren te be vorderen- Australië zal 30 Nederland, Het Ver. Koninkrijk en Nieuw-Zeeland ieder 15 Frankrijk en de V.S. ieder 12^ van de onkosten dragen. Vorst keert in versterkte mate terug. De veranderingen in de algemeene luchtdrukverdeeling voltrekken zich nog steeds betrekkelijk langzaam. De de pressie, die aan het begin van deze week de vorst in ons land tijdelijk deed afnemen, is langzaam over den Balkan naar Zuid-Rusland getrokken. Aan de voorzijde van dit« minimum deden Zui delijke winden in de Balkanlanden en zelfs in Zuid-Rusland de temperatuur gedurende korten tijd tot boven het vriespunt stijgen. Aan dc achterzijde der depressie stortte de in Scandinavië en West- Rusland aanwezige zeer koude lucht zich echter wederom naar het Zuiden, waardoor de vorst in al deze gebieden In versterkte mate terugkeert. M In Midden Zweden vroor het heden nacht 35 graden, in Finland bijna 30 graden, ook in Zuid-Zweden kwam op vele plaatsen meer dan 20 graden vorst voor. Na het weer toenemen van de vorst daalde de temperatuur in Polen tot meer dan 25 graden onder nul. Ons land bevond zich tijdelijk nog onder een luchtmassa, die over het nog openlig gende deel der Oostzee was gestroomd, hetgeen de vorst nog wat temperde. Hedennacht draaide de wind iets meer naar het Oosten en klaarde de lucht bijna overal geheel op, waardoor de temperaturen sterk daalden. Inmiddels komt op den Atlantisohen Oceaan een oude vrij diepe depressie naderbij. Deze beweegt zich echter op dit oogenblik wederom in een geheel verkeerde richting, hetgeen veroorzaakt wordt door een buitengewoon krachtig hoogedrukgebied in de Poolstreken. Op Groenland steeg de luchtdruk tot bijna 1050 mbar (787 mm.). Ten gevolge hiervan moeten alle Oceaandepressies een zeer duidelijk ge legen baan volgen. De Oceaandepressie, die thans naderbij komt, veroorzaakt dan ook momenteel zware luchtdruk dalingen in Spanje, Pórtugal en de Golf van Biscaye. Dit zal tot gevolg hebben, dat de Oostelijke wind in ons land weer gaat toenemen en de aanvoer van de zeer koude lucht onverminderd zal aan houden. Er is dan ook op dit moment nog geen enkele aanwijzing voor, dat de vorstperiode ^en einde zal kunnen Een aardig hoekje op de bolbloemententoonstelling te Noordwijkerhout (Foto De Graaff) DE POLITIEK DER SPAANSCHE REGEERING IN BALLINGSCHAP. Volgens waarnemers te Londen ls de Spaansche socialistische partij vastbe sloten tot samenwerking met alle anti- Franco gezinde Spanjaarden, onder wie monarchisten, katholieken, leden der agrarische partij en van het leger, daar zij het niet mogelijk acht Franco zonder hulp van deze ten val te bren gen. Deze. politiek ls steeds bestreden door de orthodoxe Spaansche republi keinen, die van meening zijn, dat de republiek geen compromis kan sluiten met haar tegenstanders. DE POSITIE DER INDO-EUROPEANEN. Aangaande de te Djogja gehouden vergadering van de republlkeinsche autoriteiten met vertegenwoordigers van de Indo-Europeanen deelt het Republl keinsche persbureau „Antara" mede, dat besloten werd een commissie te vormen voor onderzoek naar de bezittingen van de Indo-Europeanen, welke thans nog in onbevoegde handen zijn. Men ls tot de conclusie gekomen, dat er in begin sel geen verschil bestaat tusschen de au- tochthone bevolking en de Indo-Euro- peesche staatsburgers- De Republlkein sche regeering zal verder alle voorstel len betreffende veiligheid en bewe gingsvrijheid van de Indo-Europeanen bestudeeren en indien mogelijk de voor stellen verwezenlijken. Verder werd be sloten voorlichting op groote schaal te geven om te bereiken, dat Indo-Euro peanen niet langer meer als vreemde lingen ln de republiek worden be schouwd. BONNENZWENDEL TE DEN BOSCH. 12.000 snoep-rantsoenen verduisterd. Ambtenaren van den CCDte's-Hcr togenbosch zijn op het spoor gekomen van een uitgebreiden bormenzwendel. Een employé van een groot bedrijf heeft kans gezien in een jaar 12.000 rantsoenen voor snoep te verduisteren, die weer werden verkocht aan den kleinhandel en aan particulieren. Te gen 7 personen werd proces-verbaal opgemaakt, terwijl 2 personen na ver hoor in het huis van bewaring in Den Bosch werden opgesloten. BINNENLAND. In een uitzending, voorbereid in samenwerking met de Afd. voorlichting van het ministerie vai* Landbouw. Vis- scherit en Voedselvoorziening, spreekt Maandag a.s. te 19.45 uur over den zen der Hilversum 1. de heer drs. A. G. U. Hildebrandt, chef van de afd. Vlsscherij van het Landbouw Economisch Insti tuut. over ,.De Nederlandsche visscherij sinds de bevrilding". Het hoofd van het pureau opspo ring oorlogsmisdrijven verzoekt hun, die getuigenverklaringen kunnen afleggen omtrent mishandelingen gepleegd door de bewakers ln de concentratiekampen Bruttlg en Treis gelegen in het Bezirk Coblenz. Kreis Kochem, hiervan schrif telijk mededeeling te doen aan genoemd Bureau, Stadlonweg 135. Amsteradm (Z) Te Middelburg ls aangehouden de vjn gemeente-secretaris van Middelburg, mr. M. W. van der V. die verdacht wordt van verduistering van gelden ten nadeele delburg ln beheer was. - van een fonds dat bil de gemeente Mid- Gisterochtend is mr. E. N. van Kleffens, minister zonder portefeuille In 's Gravenhage gearriveerd. De heer Van Kleffens zal in de komende dagen be sprekingen voeren over het Nederlandsch beleid, in den economlsch-soclalen raad der ver. Naties. All Khan, de zoon van Aga Khan, den vooraanstaanden Britsch Indlschen vorst en leider van de groote Mohamme- daansche secte der Ismailla's. heeft een zakenreis gemaakt door West Europa. Gistermiddag arriveerde hij uit Londen op het vliegveld Schiphol. Vandaag ver trekt hij per K.L.M. Skymaster naar Ka rachi. Op 14 Februari a.s. zal het m.s. „Kota Baroe" van Rotterdam naar Indo nesië vertrekken met aan boord 4V R.I., 4VII R.I.. alsmede wederom eenige leden van de Indische vorming. De verkoop der import-sigaretten ten bate van Volksherstel is begonnen. Aan het begin der volgende week zullen de sigaretten bil alle aangewezen plaatsen te koop zijn. De toeslag van f. 3.per pakje, komt, zoals bekend, geheel ten goede aan de leniging der- oorlogsnooden in de getroffen gebieden in Nederland. Aan het Nederlandsche Beheersin stituut ls de bevoegdheid gegeven tot het verleenen van toestemming voor het aangaan van overeenkomsten en het ver richten van handelingen met personen in vijandelijk gebied, en tot bet bekrach tigen van zoodanige handelingen. De K.NA-C. heeft gezamenlijk met hare zustervereenlging. de K.N.I.M.C., een Indische Populaire Wegcode samen gesteld, welke ln gebruik wordt genomen bil de Koninklilke Landmacht en de Koninklijke Marine. De Nederlandsche handelsreizigers- vereenigjng gevestigd te Rotterdam, wel ke tijdens de bezetting gedwongen werd een fusie aan te gaan is thans wederom officieel erkend. Deze vereenlglng telt thans 21 afdeelingen ln het land. De heer G. J. de Ceuninck van Cappelle ls benoemd tot hoofd van de algemeene politie van Oost-Indonesië. De Parlementaire commissie voorde West. welke thans te Bonarie vertoeft? zal nog St. Maarten, St. Eust-atius en Saba aandoen. 12 Februari zal zit op Curacao afscheid nemen en over Miami en New York naar ons land terugkeeren, waar zij op 19 Februari hoopt te arri- veeren. Voor de tweede maal in een maand tilds bezocht de heer John Ringllng North, president-directeur van het Ame- rlkaansche mlllloenencircus Ringllng Bro thers Barnum and Bally, ons land. Van tien December af reist de heer Ringllng door Europa. Hil engageerde tal van Europeesche circusnummers zooals acro baten .trapezewerkers, paarden en wilde dierennummers. BUITENLAND. Miss Allen Wilkinson, de Brltsche minister van onderwils en het eenige vrouwelUke lid van het Brltsche kabi net. is ln een ziekenhuis te Londen over leden. Volgens officieele mededeeling van het algemeen hoofdkwartier ln het Mld- dellandsche Zeegebied zullen de geal lieerde strijdkrachten in Venezia Glulla, waar Triëst toe behoort, de volgende week na de teekenlng van het vredes verdrag met Italië niet worden terugge trokken, voordat het verdrag bekrach tigd ©n het bij dit verdrag bepaalde ten uitvoer gebracht is. Evenals een week tevoren ls tenge volge van de mist bil Pietermarltzburg. de hoofdstad van Natal, een vliegtuig ln een plantage neergestort. De drie inzit tenden van het vliegtuig kwamen om het leven. Buenos Aires ls na een week van groote hitte geteisterd door een hevig onweer, gepaard 'gaande met zwaren storm. Zes personen kwamen hlerbil om het leven, terwijl er 30 werden gewond. De materieele schade is groot. De bekende Dultsche schrijver van het boek „Kleiner Mann was nun?". Hans Fallada. wiens werkelHke naam Rudolf Ditzen was, ls op 45-Jarigfen leef- tild te Berlijn overleden. Er ls een poging gedaan om een bomaanslag te plegen op het admi nistratiegebouw van het Amerlkaansche militaire bestuur te Bremen. (Bremen is een deel vain de Amerlkaansohe enclave in het Nordoostelijk deel van de Brltsche zone). De vredesverdragen met Duitschland en Oostenrijk. De plaatsvervangers der vier ministers van buitenlandsche zaken te Londen hebben besloten de territoriale eischen van Joego-Slavië en Tsjecho-Slowaldje op Oostenrijk gelijktijdig te bespreken en eveneens de Joegoslavische en Oosten- rijksche vertegenwoordigers in het btgin van de volgende week uit te noodlgen hun zienswijze gelijktijdig naar voren te brengen en de Joegoslavische aan spraak op Karinthie en het Oostenryk- sche antwoord met hen te bespreken. Rechtstreeksche besprekingen tus schen Tsjeoho-Slowakije en Oostenrijk werden goedgekeurd. In een memorandum inzake den vre de met Duitschland acht Brazilië heb ln het belang van den wereldvrede ab soluut noodzakelijk om de eenheid van hec Duitsche rijk te verbreken en het zal eiken maatregel, die de autonomie van de verschillende Duitsche staten be oogt. steunen. Brazilië erkent de Fran- sche aanspraken op internationalisatie van het Ruhrgebied en het instellen van een economisch bestuur van het Saar- gebied. mits de normale efconomie van Duitschland niet geschaad wordt. Oostenrijk moet volgens Brazilië de gelegenheid krijgen als republiek weer een plaats ln het internationale leven In te nemen. Ten slótte maakt de Braziliaansche regeering aanspraak op het recht, naar redelijke verhouding deel te krijgen aan de zich in Duitschland bevindende ac tiva. die voor herstelbetalingen be schikbaar gesteld worden ongeacht de zich irf Brazilië bevindende Duitsche ac tiva, die geliquideerd worden als tege moetkoming in de door Brazilië geleden verliezen. De algemeene ontwapening. In de geheime vergadering van do speciale ontwerp-commissie van den Veiligheidsraad voor de ontwapening is nog steeds geen overeenstemming bereikt inzake het veld van werkzaam heid der commissie voor de ontwape ning. Het voornaamste twistpunt blijkt heb Amerlkaansche voorstel te zijn, dat do ontwapeningscommissie zich niet mag bemoeien met het werk der commissie voor atoomenergie. De Russen betoo- gen, dat de ontwapeningscommissie vrijheid moet worden verleend bij de bepaling van haar wekschema, dat de goedkeuring van den Veiligheidsraad behoeft. Naar echter verluidt heeft Gromyko, de Sovjetrussische afgevaardigde, een toegeeflijker houding aangenomen en verklaard, dat hij bereid was tot een compromis. Het Amerlkaansche. stand punt zou minder inschikkelijker zijn. Volgens welingelichte kringen zou het meeningsverschil ontstaan zijn, doordat van Sovjetrussische zijde het verlangen kenbaar gemaakt werd om de ontwapeningscommissie tevens te belasten met de contröle over de atoom-energie. Het Amerlkaansche standpunt is, dat deze contróle door een speciale commissie moet geschie den en voorrang moet hebben boven die over de algemeene ontwapening. Men verwacht, dat Gromyko en se nator Warren Austin (V.S.) heden on der vier oogen zullen trachten een ba sis voor een overeenkomst te vinden. Men is het overigens nu over alle punten van het oorspronkelijke Fran- sche ontwerp-voorstel min of meer; eens.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1