STADSNIEUWS Kees Broekman de opvolger van Jaap Eden Laatste Berichten Het Leidsch Dagblad Nieuwe burgemeester van Alkemade. BE HEER J. M. H. L. HOYNK VAN PAPENDRECHT. Tot burgemeester Alkemade is met ingang van 16 Februari a.s, be noemd de heer J. M. H. L. Hoynk van Papendrecht, thans burgemees- ter van Zevenhoven Burgemeester J. M. H, L. Hoynk van Papendrectot. De heer Hoynk van Papendrecht werd op 28 Februari 1897 te Den Bosch geboren, waar hij de H.B.S, heeft door- loopen. Na een studie in Utrecht werd hij in 1919 benoemd tot secretaris van den directeur der gemeentelijke licht en waterbedr' m te Den Bosch. In Augustus 1942 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Zevenhoven, wel ke functie hy tot. 1944 openl 'k kon vervullen. Na de bevrijding dook hy weer op en zette het ambt wederom voort. De nieuwe burgemeester is een enthousiast liefhebber van het voet balspel. hetgeen blijkt uit zijn 15-jarlg scheidsrechterschap van den K.N.V.B. De heer Hoynk van Papendrecht is R.K., gehuwd, en vader van een doch ter. De burgemeester bracht reeds ne- den een bezoek aan zijn nieuwe stand plaats, om kennis te maken met eeni- ge ambtenaren. Vierde expositie van Bloemlust te Lisse. VAN 18—22 FEBRUARI. De laatste groote tentoonstelling te Lisse belooft, naar we vernemen, iets moois te worden. Deze wordt gehou den van 18 tot 22 Februari a.s. Vele toezeggingen z\jn reeds gedaan. Aan deze tentoonstelling is verbonden de voortzetting van den Jaarlijkschen wed strijd om den Wisselbeker van Bloem- lust-Sassenheim. Ie Wisselbeker: Beschikbaar voor de beste inzending Narcissen, bestmnde uit de beste nieuwigheden voor mn- delsdoeleinden in de volgende rassen: Trompetten wit, Trompetten één kleur geel, Trompetten Bicolór, Incompara- 'oilis éénkleurig, Incomparabilis Bico- lor, Barrii, Poeticus, Giant Leedsii, Poetaz en Dubbelen. Eén variëteit van elk ras getrokken In pot, pan of kist met minstens 6 bloemen. De beker moet driemaal gewonnen worden, 2e wi?selbeker: Voor de beste inzen ding Narcissen, bestaande uit: 30 soor ten Narcissen in kisten of pannen, welke nu of in de toekomst voor de markt of tuin of particulier de meeste waarde hebben. 3e wisselbeker: Voor de beste inzen ding Narcissen bestaande uit 20 soor ten Narcissen in dezelfde condities als boven, De bollen van alle prijsvragen mogen niet overgeplant zijn, Voor deze prijs vraag mogen de bollen geen voorbe handeling hebben gehad, d.w.z. niet ge koeld, niet gestookt, geen warenhuis. DE „JOHAN v. OLDENBARNEVELDT" VERTROKKEN. Groote troepenmacht aan boord. Vannacht is, na eenige dagen uitstel, de „Johan van Oldebarneveldt" naar Indonesië vertrokken met een flinke troepenmacht aan boord. Even over twaalven werden de trossen losgesme- ten, die het zwaar beladen schip nog met het land verbonden en in het nachtelijk duister verwijderde de ko los zich van de Sumatrakade terwijl de manschappen zwijgend op het dek stonden geschaard. Aan boord bevin- de zich bataljons van het 4de, 8ste en 11de R. I., de 2de en 3de sectie veld- batterijen, een detachement mariniers, afdeeling „Indische vorming", een detachement tandartsen en een BESPREKINGEN UITWISSELING GEVANGENEN BEËINDIGD. Naar A.F.P. bericht, zijn de bespre kingen, welke te Djogja tusschen een Nederlandsche delegatie sn Republi- kemsche autoriteiten ovei de uitwisse ling van politieke gevanpenen en gijze laars werden gehouden, beëindigd. De leden van de Nederlandsche delegatie zijn te Batavia teruggekeerd, DE NOODTOESTAND BIJ DEN WONINGBOUW. Adres aan Ministers. Het Ned. Instituut vooi Volkshuisves ting en Stedenbouw en de Nationale Woningraad hebben een adres gericht aan den Minister-President, minister v. Binnenlandsche Zaken, den minister v. Openbare Werken eD Wederopbouw ai. en den minister van Economische Za ken over de uitvoering van het woning bouwprogramma. In dit adresspreken de vereenigingen haar ongerustheid uit over de ontwikkeling van den toestand op het gebied van de woningvoorziening, waarbij de vrees wordt uitgesprokenidat het bouwprogramma 1947 zal mislukken. De vcreenigineen vragen o.m. of het ..bij den oogenblikkelyken noodtoestand op woninggebied verantwoord is van het beschikbare hout nog dusdanige belangrijke kwanta af te staan voor andere doeleinden, als thans ge schiedt", In dit verband wordt gewezen op de medecleeling. aan de Tweede Kamer ver strekt. „dat van den totalen houtaan- voer slechts 50% bestemd ls voor de bouwnijverheid, tegen 70% vóór den oor log Adressanten zijn van oordeel, dat in dit opzicht duidelijk stelling moet wor den vromen. D? Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft haar instemming met het adres betuigd. Elfstedentocht vastgesteld op Zaterdag a.s. Na een vergadering, die het bestuur van de Elfstedenvereeniging gisteren te Leeuwarden heeft gehouden en waarop de rapporten over den toestand van het ijs zijn besproken, is bekend gemaakt, dat de reeds driemaal uitgestelde elf stedentocht thans is vastgesteld op Za terdag 8 Februari a.s. Het bestuur is tot deze beslissing ge komen. omdat volgens de weerberichten van het KNMI de vorst nog minstens eenige dagen zal aanhouden en de wind, die in Friesland tot dusverre stormach tig blies, gisteren veel minder krachtig is geworden Het stuiven van de sneeuw ls daardoor opgehouden en de banen zullen kunnen worden geveegd. Op vele deelen van de 200 km lange route is daarmede gisteren reeds een aanvang gemaakt. Het ijs is op vele plaatsen slecht. Berijdbaar is het echter volgens het bestuur van de Elfstedenvereeniging overal. Slecht-s een nieuwe storm, hevige sneeuwval of een plotseling invallende dooi kunnen thans nog dezen Frieschen marathonloop tegenhouden. De route ls nog niet in haar geheel vastgesteld. Daarover zullen op zijn vroegst Vrijdag a.s, nadere gegevens volgen. De deelnemers moeten zich niet mel den in het Beursgebouw, dat niet be schikbaar is, maar in café „De Groene Weide". Nederlandsche rijders in Zweden. (Van een speclalen verslaggever). Met het oog op de wereldkampioen schappen. welke over ruim een week ln de Noorsche hoofdstad worden gehouden, zullen de Nederlandsche vertegenwoordi gers op de Europeesche kampioenschap pen te Stockholm: Langendijk en Broek man, hun krachten niet forceeren. al zullen i zii wel hun uiterste best doen om een zoo goed mogelijke plaats op de verschillende afstanden en ln het klas sement te bezetten. Intusschen hebben belde rijders op de ijsbaan in het Olym pisch Stadion te Stockholm zich wat lossereden. Het lis was lang niet zoo mooi als ln Oslo. Onze belde landgenoo- ten gevoelen zich geheel uitgerust na de zware wedstrijden te Oslo en komen Donderdagavond ln uitstekende conditie aan den start. De ontvangst ln Stock holm was buitengewoon prettig. Verte genwoordigers van den Zweedschen schaatsenrlldersbond kwamen onze bel de rilders van den trein halen, brach ten hen naar het hotel, en lieten hen wat van de stad zien. In de avonduren had de heer Blomgren. die ln vroeger jaren 22 maal het Zweedsche kampioen schap in het hardrijden heeft behaald, Langendijk en Broekman ultgenoodlgd bil zich thuis, waar onze jongens te mid den van een gezellige huiselijke sfeer een paar genoegelljke uren hebben doorge bracht, De Zweedsche bladen blijken nog steeds niet over de verrassende presta ties van Broekman uitgeschreven te zijn. Men ziet in hem een der favorieten voor den Europeeschen titel, doch gelukkig is hij zelf bescheidener. „Misschien in la ter jaren", zoo verklaarde hij tegen ons, „maar dit seizoen zal er nog geen sprake van zijn". Bij de loting bleek, dat 27 rijders van 8 verschillende landen had den ingeschreven, nl. 2 Denen. 2 En- gelschen, 4 Pinnen, onder wie de acade misch wereldkampioen van Davos jPark- klnen, 5 Noren. 3 Polen, onder wie de ook ln ons land bekende Kalbarczyk. 6 Zweden onder wie Hetlund, Janemar en Seyffarth. 3 Tsjechen, van wie niemand iets weet en ten slotte onze belde land- genooten. De loting had tot resultaat dat op de 500 m. Broekman uitkomt tegen den Zweedschen kampioen Hetlund. ter wijl Langendllk -tegen den Engelschman Croshey start. Op de 3000 m. heeft Broekman weder om een sterken tegenstander, nl. den Zweed Janemar, terwijl Langendijk in de baan zal komen tegen den ons onbeken den Tsjech Hansllk. Om den wisselbeker van den Zuidliol- landscben IJsbond Onder auspiciën van de Ter Aarsche IJsclub zal Zaterdag middag op de Langeraarsche plassen een wedstrijd over 25 KM worden gehou den om den wisselbeker van den Zuid- Hollandschen IJsbond. Tot hen die réeds voor dezen wedstrijd inschreven, behoo- ren o.a. de winnaars van de ronde van Loosdrecht. Ronde van het Braassemermeer Zaterdag om twee uur wordt de ronde van het Braassemermeer gereden over een afstand van vijftig KM-, welke wed strijd zal georganiseerd worden door de IJsclub van Oudewetering. De conditie van het lis ls uitstekend: alleen zal het weer gunstig moeten zlin om de banen over het meer sneeuwvrij te houden. Het ls bekend dat ln de omgeving van het Braassemermeer (Ter Aar, R.A.veen, Oudewetering) rilders wonen, die het tegen de beste op den langen afstand kunnen opnemen. Aan dezen wedstrijd kunnen zoowel dames als heeren deel nemen. Om twee uur wordt gestart voor een wedstrijd over 10 K.M., daarna volgt de groote wedstrijd over 50 K.M. Ver meld kan nog worden, dat de wedstrijd- baan wordt uitgezet dicht langs de gril lige oeverliln en de rietkragen, zoodat de aanwezigheid van een echt Hol- landsch winterlandschap de sfeer van deze wedstrild aanmerkelijk zal verhoo- gen. De deelnemers komen bijeen ln het Badpaviljoen ..De Brasem" alwaar men zich kan opgeven. Holland-België voor Zaterdagvoetbal. Naar wij vernemen zal er voor de deel nemers aan de ZaterdagmidcLagcompetltle op 24 Mei een wedstrijd HollandBelgië worden gespeeld. Het staat vry wel vast dat deze in Den Haag zal plaats vinden. ZwaluwenHaagsche Elftal De volgende spelers zijn ultgenoodlgd voor de Zwaluwen-ploeg die Woensdag avond 12 dezer op het V.L.C.-veld ln Den Haag zal spelen tegen een Haagsche combinatie indien de gesteldheid van het terrein zulks toelaat: Doel: Van Raalte (BI. Wit). Achter: Wllders (BI. Wit) en Van Bun (M.V.V.). Midden: Van Buytenen (Hermes D.V.S.) Vermeer (Excelsior) enTheunissen (Llm- burgla). Voor: Maessen (Maurlts), Schaap Donar),Ehlen (Sitt Boys). Abe Lenstra (Heerenveen) en Hof ma (Hee renveen) Reserves: Jacobs (Limburgia), Jan Lenstra (Heerenveen). Terlouw (D.C.V.) en Lakenberg (NE.C.). Het geldt hier een proefwedstrlld met het oog op de ontmoeting Roode Duivels Zwaluwen op 18 Febr. a.s. te Gent Het Haagsche elftal is als volgt samen gesteld Doel: Niezen (A.D.O.). Achter: De Jong (A.DD.) en Choufour (Quick). Midden: Stam (V.U.C.Smit (V.U.C.) en Busken (B.M.T,)Voor: Neuteboom (A.D.O.). v. d. Vegt (H.B.S,)Kempes (H.D.V.), Schreuder (D.H.C.) en De Har der (V.U.C.) Reserves: Dankelman (H.V.V.), Rolfes (V.U.C.) Lange laan (HBS.). Loof (A.D.O.). Arkema (Quick) en De Groot (Quick) Engclsche 'league Gisteren zijn de volgende leaguewedstrijden gespeeld Eerste divisie: Manchester CityStoke City i—l. Tweede divisie: SouthamptonCoven try City 52. ATHLETIEK, Nationaal wedstrijdprogramma voor Leiden. Het programma voor - de Leldsche athleten luldrt: 2 Maart: DO COS, Nationale Bosohloop. 13 Juli: Holland, Nationale wedstrijden, 7 Sept, DOCOS, Nationale wedstrijden; 10 K.M. Kamp. v. Nederland; Wouter Groenesteljnbeker 27 Sept.: Holland. Dwars door Lelden. 18 Oct.: DOCOS, Nationale Singelloop. 9 Nov.: Holland, Sleurtelloop. Opvallend in bovenstaande lijst ls, dat alleen DOCOS en Holland nationale wed strijden organiserenterwijl wij geen en kelen natlonalen dames-wedstrijd in Lei- de te zien zullen krijgen. Of zijn eenige van bovenstaande wedstrijden misschien gemengd? Verder kunnen wij den datum van 13 Juli voor Holland niet Ideaal noemen daar het dan te Enschedé de 2e dag is van NederlandTsjeoho Slowakije en dus alle prominente athleten in de Ne- derlandsohe ploeg staan opgesteld. En wanneer wij dan ten slotte het 7 Sept. DOOOS-pr ognamma bezien, wil het ons voorkomen dat dat programma rijke lijk overladen is, gezien ook de Juniores- nummers om den W. G. beker. Een mooi nummer zal ongetwijfeld zijn, de 10 K.M. om het kampioensohap van Nederland, waar Slijkhuis z'n titel zal moeten ver dedigen. Leldsche Athletlek Commissie Op de gehouden bestuursvergadering werd voor het Jaar 1947 het volgende bestuur samengesteld H. Langerak (W.I.K.. Wassenaar) voor zitter; Th. J. Valk (Z.L.C.). Kernstraat 19, telef. 21758. secretaris-penningmees ter: commissieleden mej. G. Ort (N. Brunhllde)de heeren J. Vos (O.G.A.V.) C. W. Tieleman (Holland). A. Averdieck (Docos). J. Guldemond (Z.L.C.). Nieuws omtrent de sintelbaan. Als onder een donzige deken verborgen l'gt momenteel de sintelbaan aan de Leidsche Hout te wachten, totdat de eerste voor J a arszon nesbralen zich weer tot de aarde zuilen richten om de Leld sche athletes en athleten op te wekken hun training te hervatten. De baan ls momenteel volkomen omge- spit met de bedoeling dat de overtollige klei, waardoor het loopdek de afge.oopen Jaren vaak veel te hard was, dieper den grond in zal vriezen, waarna men na de vorstperiode een nieuwe sin teil aag (top laag) denkt aan te brengen, waardoor een veerkrachtiger loopvlak verkregen wordt. CRICKET. VIERDE TQETSWEDSTRIJD EEN DRAW Compton en Evans hebben Engeland voor een nederlaag behoed. Eerstgenoem de bleef met 103 not out, toen de Engel- sohe aanvoerder op den stand 340 voor 8 de innings sloot. De tijd voor een Australische overwinning was toen on- voldoende. Voor het verlies van Rechts één wicket (Harvey 31) werd het Engel- sche totaal reeds aardig benaderd, toen de tijd verstreken was. Morris en Brad- man waren ln topvorm en bleven met 124 en 56 not out, H Engeland scoorde 460 en 340 voor Australië 487 en 215 voor L Diaconessenhuis bestaat 50 jaar Einde dezer maand zal het 50 jaar geleden zfjn, dat het Diaconessenhuis aan den Witte Singel werd geopend. Naar wij vernemen, zal dit gouden jubileum op Dinsdag 25 dezer worden herdacht in een bijeenkomst in de Marekerk, waar de voorzitter van het Bestuur, prof. dr. J, N. Bakhuizen van den Brink het woord zal voeren. Den volgenden dag wordt in het Huls een receptie gehouden, terwijl 's avonds in den zusterskring een herdenking zal plaats vinden. HET BERNER OBERLAND EN WALLIS. Lezing van den heer J. C, Christlaanse. Op uitnoodiging van de Katholieke Mïddenstandsvereeniging hield de heer J. C. Christlaanse gisteravond in café restaurant. „In den Vergulden Turk" een zeer interessante lezing metlioht- beelden over Zwitserland, Spr. beperkte zich daarbij tot de kantons Berner Oberland en Wallis, waarbij hij uitging van de gedachten van Goethe, die over Zwitserland zei- de: „Het is een geluk, dat ik een land ken als Zwitserland, want het zal mij altijd een troost zijn daar 1e toeven'.. Dan begon spr. te vertellen van dit wondermooie land, dat een ongekende schoonheid bezit in allerlei schakee ringen. Hij vertelde van het Berner Oberland, het land van mysteries en legenden, hij voerde zij gehoor naar Wallis, waar twee rijen bergen in eeuwigdurende schoonheid den toerist volop te genieten geven. Vanuit Thun maakten de aanwezi gen per boot een schitterenden tocht over het Thunermeer, waar als pare len van schoonheid de stadjes en dorpjes aan de oevers verspreid liggen. Spr, gaf een beschrijving van het we- reldsche Interlaken, dat door den ech ten toerist zal worden vermeden, om dat deze zich meer zal verheugen in den aanblik Van de Jungfrau. Vervolgens voerde spr. zijn toehoor ders van Lauterbrunnen langs de Staubach- en Trummelbach-waterval- len om vervolgens den tocht te begin nen naar Kleine Scheidegg, op 2100 M. gelegen. Na Mühren en Wengen te hebben bezocht, werd halt gehouden bij de stations Eigerwand en Eismeer, in de rotsen uitgehouwen om den toe rist een blik te gunnen over het mach tige berglandschap, dat zich hier aan het oog vertoont. Ten slotte komt men op het 3400 M. hooge plateau van het Jungfraujoch, vanwaar men een zeld zaam schoon uitzicht heeft over de gletschers. Dan nam spr. zijn gehoor mee voor een tocht over den Simplon, eenmoei- zamen, doch wonderen tocht, welke als het ware nog overtroffen wordt door de bestijging van de Jungfrau. Tot de jeugd richtte de heer Chris- tiaanse een aansporing om van het Zwitsersch bergenschoon te gaan ge nieten en te schouwen in Gods heer lijk heelal, waar de natuur in woeste schoonheid triomfeert, waar de plan tengroei op houdt, waar de lawines aanstormen. Mogen spoedig velen op gaan naar het schoone Zwitserland! Met eenhartelijk woord zegde de voorz., de heer de Hosson den heer Christaanse dank voor zijn voordracht, waardoor hij aHen onuitsprekelijk heeft doen genieten van dit sprookjés- land. Alle wedstrijden afgelast. Alle Voetbal-, Hockey- en Korfbal- wedstrijden voor Zaterdag en Zondag zijn afgelast. schaken. TWEEKAMP EU WEgrob. Maandag werd in Zürich de eerste der zes partiien van een tweekamp tusschen Euwe en den Zwitser Grob gespeeld. Euwe speelde met wit en zijn tegenstander ver dedigde zich oud-Indisch en forceerde met een pion-offer een aanvalsstelllng. De situatie werd voor Euwe zeer moeilijk, vooral toen beide meesters in tlldnood geraakten. Het gelukte Euwe ten slotte zlin stelling te consolideeren en na vilf en een half uur dwong hll Grob tot op geven. De tweede ontmoeting bracht een Itallaansche partij, waarin Euwe na tal rijke schermutselingen met succes een aanval op den koningsvleugel deed. Grob verdedigde zich wanhopig, doch moest het eindspel na 44 zetten verlo ren geven. De stand ls nu 20 ln het voordeel van Euwe. Het gesprek van den dag in Oslo. (Van een specialen GP.D.- verslaggevér) Oslo, 3 Februari. Met groote kop pen staat het in alle Noorsche bla den te lezen. De onverwachte over winning van Kees Broekman op de 10.000 meter en de tweede plaats op de 5.000 meter tijdens de internatio nale wedstrijden van dit weekend zijn overal het gesprek van den dag. Het bekende sportblad „Sportsmanden" schrijft, dat Nederland in den jongen uit de Lier een nieuwen Jaap Eden heeft gevonden. Op den langen af stand is hij een rijder van superi eure klasse en bet zegt voldoende als het blad constateert, dat de tijd van Broekman op de 10 km. 17 min., 43,8 sec. de beste is van dit seizoen. „Aftenposten" is wat gereserveerder, schrijft het blad wel, dat Broekman alle mogelijkheden in zich heeft een groot kampioen te worden. Het blad wijst" er in het bijzonder op. dat de jon ge Hollander als een komeet in de in ternationale schaatsenrijderswereld is ko men vallen. „Arbeidersbladet" ten slotte: spreekt van sensatie, aangezien men het tot nu toe voor onmogelijk had gehouden, dat een schaatsenrijder in zijn eersten na tlonalen wedstrijd dergelijke phenome- nale prestaties kon leveren. Inderdaad Broekman debuteerde ln Oslo, maar hij weet zelf heel goed, hoe veel er nog te verbeteren is aan zijn stijl en techniek en vooral ook, dat hem ervaring en routine nog ten eenenmale ontbreken. Den dag na den wedstrijd, toen iedereen een beetje gekalmeerd was van de begrijpelijke opwinding, hebben wij nog eens kalm met den Westlander zitten praten. In een gemoedelijk bab beltje vertelde hij ons. dat hij stevig in Hamar, waar de ploeg van den K.NJ3.B. een week tezamen was geweest onder lei ding van den heer Taconis, voorzitter van de commissie voor het hardrijden, had getraind. Hij leerde veel van de theoretische aanwijzingen, maar meer nog van de practijk, want hij zag de Noren oefenen en begreep dadelijk, dat zijn bochtentechniek veel te wenschen overliet. Wat de Noren winnen in de bochten, verliest hij. Met andere woor den, zijn groote kracht moet geheel lig gen op de beide rechte einden. Maar als hij de bochten beter leert nemen en er ook aan denkt, dat hij van rechts moet komen om de linkerbocht scherp langs den sneeuwrand te nemen, dan kan hij op den langen afstand verscheidene se conden sneller worden GEBREK AAN ERVARING. Dit alles duidt op gebrek aan ervaring. Routine in het rijden op een tijdschema heeft hij weinig, hetgeen van groot be lang is bij een juiste verdeeling van krachten. Broekman rijdt voortdurend op gevoel, dus niet op het nuchtere en nimmer valende uurwerk en het is vol komen Juist, wat een der besbuurderen van den Noorschen Schaatsenrijdersbond ons zeide, namelijk, dat Broekman een natuurtalent is. maar in den toekomst voorzichtig met zijn krachten moet om springen. Hij en Langedljk zijn inmiddels naar Stockholm vertrokken, waar de Euro peesche kampioenschappen worden ge houden op eèn 333 l/3meter baan. De Noorsche bond heeft besloten zijn favo rieten voor den titel van wereldkam pioen deze wedstrijden worden op 15 en 16 Februari weer te Oslo gehouden niet naar Stockholm te sturen, zooals Charles Matthisen en Henry Wahl. En behoeft het dan verba-zing te wekken, dat tegen Broekman en Langedljk ls ge zegd, dat deze in Stockholm zeer zeker hun best moeten doen maar zich niet mogen forceeren met het oog op het kampioenschap in Oslo? Het is onjuist, dat de Europeesche kampioenschappen op een zoo kleine baan worden gehouden, waarbij men op de 500 meter in plaats van twee boch ten drie moet rijden en op de lange af standen beteekent dit zooveel meer. De Noren zullen op het zomercongres van den internationalen schaatsenrijders- bond een voorstel indienen om bij de Europeesche kampioenschappen en de wereldkampioenschappen uitsluitend ba nen van 400 meter te nemen, een voor stel. dat alleszins redelijk is te noemen en sterk valt toe te juichen. Schreven wij. dat de Noren Broekman met Jaap Eden vergelijken, de Westlan der ls intusschen reeds sneller dan den vroegeren wereldkampioen, hetgeen mo ge blijken uit de tijden van beide rijders op de vier afstanden. 500 m. 1500 m. 5.000 m, 10.000 m. 17 Jaap Eden ,4 sec. min, 25,4 sec. min. 37,6 sec. min. 56 sec. Alg. Klass. 202,430 p. 500 m, 1500 m. 5.000 m. 10.000 m. Kees Broekman 46,8 sec. 2 min, 27,2 sec, 3 min. 41,5 sec. 17 min. 43,8 sec. Alg. klass. 201,207 p. Niet alleen heeft Broekman rjjders als Jaap Eden, Keyzer, Buyen en ande ren in het algemeen klassement voor bijgestreefd.hfj heeft zich tevens ge schaard onder de tien beste rijders, wel ke Nederland ooit heeft gehad. Zijn prestatie op de 10 km. is van een der gelijke kwaliteit, dat alleen Jan Lange- dijk in zijn schaatsenrijdersloopbaan een beteren tijd op dezen afstand heeft gemaakt, n.l. 17 min 28,2 sec. DE KORTE AFSTAND EEN HANDICAP. Dat Broekman een natuurtalent ls, blijkt ook uit het feit, dat hij pas voor het tweede jaar op de Noren staat. Maar aan den anderen kant geeft het te den ken. dat de korte afstand niet zfjn sterkste zijde vormt, hetgeen ook niet bij Langedijk. Heiden en andere Ne derlanders het geval is geweest met uit zondering van Van der Scheer. En een hardrijder moet op den korten afstand terdege meetellen, wil hij ooit wereld kampioen of Europeesch kampioen wor den. want de titel is voor hem. die het beste rijdt over de vier afstanden teza men. Is het niet onbegrijpelijk, dat Neder land met zijn snelle sprinters in het wielrennen, zijn prachtige athleten op den korten afstand en zijn wereldrecord houdsters op de 100 meter in alle zwem slagen geen sprinters in het schaatsen rijden heeft? FEESTAVOND JUBILEUMFONDS T. D. Drie jubilarissen gehuldigd. Temidden van het bijna geheel vol tallige personeel, dat de groote Stads gehoorzaal geheel vulde, en in aanwe zigheid van de beide beheerende ven- nooten, de heeren H. H. en C. W. Tie leman, den president-commissaris, den heer Hennes en den burgemeester, Jhr, mr. F. H. van Kinschot, zijn gister avond tijdens een feestelijke bijeen komst van het Jubileumfonds van „Tieleman Dros" drie Jubilarissen hartelijk gehuldigd. Het waren de hee ren S, van Wijk, die vijftig jaar, en J. v. d. Berg en W. Berkhey, die beiden vijf en twintig jaar bij de firma werk zaam waren. Na een woord van welkom van den voorzitter van het Jubileumfonds, den heer P. J. Boom. waarbij aan de echt- genoote van den burgemeester bloemen werden aangeboden, werden de jubila rissen onder het zingen van een „Lang züllen zij leven" de zaal binnengeleid en werd aan hun echtgenooten een bouquet bloemen overhandigd. Namens het jubileumfonds heeft hierna de heer Boom een woord van gelukwensch ge sproken en aan de jubilarissen een be drag onder couvert aangeboden. De heer H. H, Tieleman, die vervol gens het woord voerde, richtte zich allereerst tot den nestor der jubilaris sen, den heer Van Wijk, hem dankend voor zijn vijftigjarige plichtsvervulling. Spr., die tal van herinneringen ophaal de, bood hem namens de directie een enveloppe met inhoud aan. Hierna hul digde de heer Tieleman de beide zil veren jubilarissen, waarbij hij hunilver en trouwen dienst in het licht stelde. Ook zij mochten een enveloppe met inhoud ontvangen. Nadat het gezelschap Gerhof eenige shownummers had gespeeld, werd een aantrekkelijk eri beschaafd cabaret programma afgewerkt, waaraan o.m. Albert de Booij zijn medewerking ver leende. Vooral het optreden van Frsd Allister met zijn personificaties en van Charles, de kleine man op den grooten kogel, oogstte een groot succes, De zeer gedaagde samenkomst werd besloten met een bal, waarbij het gezelschap Gerhof de dansmuziek verzorgde, DE BONKAARTEN. Morgen zfjn de letters U en V (tot en met Ve) aan de beurt. TOONEELVER. „KUNST NAAR KRACHT". Buurtvereeniging „Maredykkwartier" ontvangt een vaandel. In den geheel bezetten foyer der Stadsgehoorzaal gaf de Tooneelvereeni ging „Kunst naar Kracht", onderaf- deeling ran de buurtvereeniging „Mare- cUjkkwartier", gisteravond een uitvoe ring, welke werd geopend met een woord van welkom door den voorzitter van K. naar K., den heer Breddels. Alvorens met de afwerking van het programma werd begonnen heeft de heer B. Pfjnacker namens het vaandel comité aan de buurtvereeniging een vaandel aangeboden. Met waardeering maakte spr. gewag van de groote acti viteit, welke de buurtvereeniging reeds in korten tijd heeft ontwikkeld. De voorzitter van het Maredykkwartier, de heer G. A. Sassen, verrast over dit blijk van medeleven der bewoners, dankte met eeu enkel woord voor dit prachtige geschenk. „Kunst naar Kracht", dat twee biy- spelletjes over het voetlioht bracht, heeft daarin bbjk van haar kunnen ge geven. Zonder onderscheid hebben alle medespelenden zich geheel gegeven. De rollen zaten er goed ln. Als extra-num mer was het optreden van eenige acro baten ingelascht, die ook al leden van de buurtvereeniging waren. De avond werd besloten met een geanimeerd bal onder leiding van den heer P. A. Bred dels Jr. en met medewerking van „The Gold Star Band". Gistermiddag is mevr. C. J.—v. d. Z uit de Voorstraat op de Hooigraoht ten gevolge van de gladheid uitgegle den, waarby zy haar enkel heeft gebro ken. De E-H.D, hééft haar naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Petronella, d. van C. Kluivers en E. Colpa; Jacobus Nlcolaas, z. van J. J. Potman en C. J. van den Berg; Wllhel- mlna Maria, d. van A. J. Brusche en W. M. Goddljn; Hettty Rostta Maria, d. van J. Langezaal en W. van Gog; Jacobus Petrus, z. van T. E. Westgeest en J. M. BeUersbergen. A nine üt 2 Petronella Adnia/na d. van H. L. van Gent en L. M. Lameljer; Hendrik z. van W. Kooreman en A. Fakkel; Annol- dus Johan Martin z, van W. Ouwerkerk en E. L. Kleljn; Llzetta Charlotta Johan na d. van A. Kwestro en L. O. S. van den Hoek; Josdna d. uan J. Kuyt en A. d® Jager; Helena Hendrika d. van L, Schil lings en A, M. W. van Buur en; Gerko Dirk z. van P. van Gelsw(jk en A, Arenris; Ellaaibeth d\ van J, Harte velt en H. H. Rooier; Jacqueline Allda d. van I de Tombe en E. de Tombe; Johan Jan Hen drik z van J. Prins en H. van Zullekom; Rtudl Fe true Maria z. van P. de Braban der en K. Kohnen. OVERLEDEN: D. van der Steen, man, 79 J.; M. W. C. E. de Haas, wed van F. L. DankmeUer, 84 J.; F Kantebeen, d., 18 J.; T. Timmer, man, 60 J. J. C. S. Bomert. vr., 54 Jaar; E. Habra- ken, man. 74 Jaar; H. Rijnsburger, wednr. 75 Jaar; A. 't Hooft, hulsvr. van J, Nlc- boer, 57 Jaar; m. J. de Winter, wed. van w. d. de Gunst. 81 Jaar; m. A. Aarts. vt. 76 Jaar; P. Jacobs, man, 85 Jaar; M. Klo- rehbeek, dr., 35 Jaar. GEHUWD: W. F. Benning, Jm. en W. C. van den Nleuwendilk., JdJ. Betgen, gesch. en H. Rllsbergen, Jd.; H. W. van den Broek, Jm. en J. Bavelaar, Jd.; J. G. A. Eek- hardt, Jm. en J. Kuiken, Jd; H J A. Hllders, Jm. en A. I. H. Leune, Jd.; W. J. Holverda. Jm. en J.. Chaudron, JdV. Leemans, Jm. en C. Koning, gesch.; B. Neuteboom, wednr. en P. J. Verleg, Jd.; J. Oudshoorn. Jm. en M. J. Gantevoort, gesch.: A. de Vrind. Jm, en E Damen, Jd.; J. Pardon, gesoh. en M. A. de Groot, wed.: F. Wassenaar. Jm. en G. E. Zirk- zee. Jd.; W. F. Wljnnobel. Jm. en G. H. Langerak Jd.; W. Schouten, Jm. en H. Kanbier. Jd.; G. J. Baars, Jm. en B. M. den Edel. gesch.; G Keuter. Jm. en J. E. Kluivers, Jd. UIT DE OMSTREKEN. OEGSTGEEST Prtksleewedstryden Gistermiddag werden door de IJsvereenlging Hooge Mosch-RJjndlJk op den Ryn by den Hooge Moraehweg „prlksleewedstrijden" gehou den voor heeren boven 30 jaar. De uitslag was: le pr. Dirk van Noort; 2e pr. G. Verboon; 3e pr A. Verboon: 4e pr. K. Rljsdam; 5e pr. T. Poel: 6e pr. H. Valk; 7e pr. L. Rysdam; 8e pr. C. Meijer. Ds- C. B. BAVINCK BEROEPEN. Tot, tweede Geref. predikant te Oegst- geest is beroepen ds. C. B. Bavinck uit Voorburg. Eén doodvonnis voltrokken en één opgeschort Het doodvonnis tegen G, Rollem»» wiens gratieverzoek door H.M, de Ko ningin werd afgewezen, is heden volt trokken. De tenuitvoerlegging van de doodstraf ten aanzien van P. J. Gerrits wiens gra tieverzoek eveneens doer H.M. de Ko ningin werd afgewezen, is opgeschort op grond van het feit. dat de By zonder e Raad van Cassatie aan den Minister van Justitie heeft medegedeeld, dat in ver band met een door den veroordeelde in gediend verzoekschrift om herziening van de sententie, waarby hy tot de doodstraf is veroordeeld, opschorting der executie gewenscht was. Gratie verleend. H.M. de Koningin heeft gratie ver leend aan P. D. Daalhuizen en B. H. Trap, beiden tot de doodstraf veroor deeld by sententie van het Bhzonder Gerechtshof te Arnhem en aan w. van Groningen, tot de doodstraf veroordeeld by sententie van het By zonder Ge rechtshof te 's-Gravenhage- Ten aanzien van deze veroordeelden ls de doodstraf vervangen door een le venslange gevangenisstraf. WELLICHT HEDEN HET VUREN GESTAAKT? De mogeiykheid, dat het algemeene bevel „staakt het vuren" heden van re- publikelnsche zijde zaï worden afgekon digd, wordt ln republlkeinsche kringen te Batavia groot geacht. De minister van defensie, mr. Amir Sjarifoedin, 1& gistermiddag naar Djogja vertrokken, zoodat 't republlkeinsche kabinet thans aldaar voltallig is. PROF. ROMME TERUG IN BATAVIA Gisteren is prof, Romme van fcün oriëntatiereis door Indonesië te Bata via teruggekeerd. Het laatst bracht bU een bezoek aan Soerabaja. WAARDEBONNEN CON SUMENTENCREDIET. Met ingang van 17 Februari a.s. zijn de eerste waardebonnen van het voor- sphotboekje voor het consumentencre- diet. n.l. de nummers 02, 03 04, 05 en 06 geldig verklaard- De Inhoudingen op het loon van de credletnemers beginneit over de week, eindigende op 8 Februari. Synode neemt afscheid van dr. K. H. L Gravemeyer GAAT NAAR AFRIKA EN INDIË. De buitengewone vergadering van de Generale Synode der Ned, Herv. Kerk. gisteren te Utrecht gehouden, werd ge* opend door den oudsten predikant ln jaren, ds. F. Postma (Heerlen). Het af* tredend moderamen, bestaande uit de predikanten W. A, Zeydner, H. F. J« Wesseldyk, H. J. Honders en P. v. d. Wal, werd vrijwel met algemeene stem men herkozen. Ds. W. A. Zeydner aan vaardde het preaesidiaat met een korte toespraak. Het ls gebleken, aldus spr., dat de Synode inderdaad de Kerkeraad der Ned- Herv. Kerk kan zijn. Daarna kwam aan de orde de be handeling van het eenig agendapunt: het voorstel byzondere maatregelen te nemen met het oog op de nooden ten aanzien van de geesteiyke verzorging van leger en vloot en van de Protestant- sche Kerk in Indonesië, Na een bespreking, waaraan zeer vele leden der Synode deelnamen, bleek dat de-voorstellen in den vorm, waarin zij de Synode bereikt hadden, niet zonder meer aanvaardbaar werden geachte In verband hiermede besloot de Sy node een commissie te benoemen, welke rekening houdende met de gemaakte opmerkingen, een herzien voorstel zal indienen ln de eerst volgende vergade ring, welke eind Februari olaats zal hebben. In de middagzitting nam de Synode afsoheld van den algemeen gedelegeerde dri K, H. E. Gravemeyer, die naar Afrika vertrekt voor een bezoek aan de Afrtkaansche Kerk. Ook machtigde de Synode dr. Gravemeyer zUn reis naar Indonesië in haar opdvaoht te doen. STUDENTEN-CONGRES DER LAGE LANDEN. De Belgische nationale studentengroe- peering heeft het initiatief genomen tot het houden van een „Congres der lage landen" te Gent. Het congres zal in het teeken staan van het Nederlandsche cultureele leven. De Nederlandsche minister van O., K. en W„ dr. J. I. Gielen, en de Belgische' minister van Openbaar Onderwys, H. Vos, hebben toegezegd het woord te voeren. De deelnemers aan het congres zullen 23 Maart a.s. te Brussel worden ont vangen. PROF. Mr. R. KRANENBURG NOG NIET HERSTELD. In de hedenmiddag gehouden verga dering der Eerste Kamer heeft de waarn. voorzitter, de heer Anema, me- dedeeling gedaan van een schrijven van prof. Kranenburg, dat hy door her nieuwde ongesteldheid nog .niet In de gelegenheid is zijn werkzaamheden als voorzitter te hervatten. De heer Anema uitte de beste wensohen voor een spoedig herstel, waarmede de Kamer haar In stemming betuigde. De krant voor iedereen. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 6 Februari, De omzetten waren grooter dan giste ren en daarby openbaarde zich een vaste stemming.Vooral de industrie-aan- deelen lagen stevig in de markt en konden zich alle eenige punten verbe teren. Zeer vast gestemd waren de scheepvaartaandeelen, die over de ge- heele linie eenige punten konden avan ceeren. Holland-Amerika Lyn steeg zelfs 5Vt procent tot 154^. Bankaandeelen waren goed prijshoudend. Daarby deden geruchten de ronde, dat door de ban ken hoogere dividenden dan verleden jaar zouden worden uitgekeerd. Ko ninklijke kwamen op 368. De sulker- aandeelen waren alle hooger, evenals ta bakken. Amsterdam Rubbers liepen een goede 9-tal punten op. Indische fond sen lagen goed in de markt. De nieuwe conversieleening kwam op 100 1001/16. De 3 procent Indisch® leening lag een fractie beter.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3