Droefheid in besneeuwd Stockholm Zal het druk worden in Baarn en Soest? WEERBERICHT Mei een enkel woord 85ste Jaargang WOENSDAG 5 FEBRUARI 1947 No. 26000 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny. HoofdredactieB, W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Het Astorla-ChSlet in Baarn. waar de pers haar tenten heeft opgeslagen, in afwachting van de „Blijde Gebeurtenis". (Foto UH.) zullen worden. Mocht de drukte op een oogenblik niet te overmannen zijn, dan kunnen ook in deze plaatsen maatrege len genomen worden om het verkeer op te houden. „Ik geloof wel niet, dat dat noodig zal zijn,", zegt de corpschef, „maar je moet op alles voorbereid zijn. zelfs als het er naar uit ziet, dat je zacht en kalm gaat insneeuwen". Alles hangt af van het weer. (Speciale reportage) BAARN Astoria Chalet. „Als het zoo door gaat, wordt het niets. Meneer", zegt de Soester café houder bedenkelijk, terwijl hij naar de lucht kijkt. „Deze Oranje-tocht begint in de lucht te hangen, sneeuwen, vrie zen, hoe moeten de menschen daar ooit doorheen komen per fiets of per motor. Het is te hopen, dat het iets verandert voor het zoover is, want dan kan het een fijne tocht worden!" „Ja Meneer, het zou jammer zijn voor de menschen. als dat pak sneeuw er nog ligt op den feestdag", vindt een politie agent die in Baarn loopt rond te bag geren.' „Maar wat het werk betreft, zou het voor ons waarschijnlijk veel eenvou diger zijn als er wat minder men schen komen, want het zal me een drukte worden". Niet dat overigens de Baarnsche poli tie bang is voor de invasie van tiendui zenden, die de felicitatieregisters komen teekenen. Verre van dat. Hoofdinspec teur C. Dragt heeft in samenwerking met zijn collega in Soest, hoofdinspecteur Wim Bakker zijn maatregelen getroffen en het moet al een rare drukte worden, wil de heele boel in het honderd loopen, zeggen ze vol vertrouwen. Op een groote kaart met oranje cir kels en gele en blauwe pijlen wijst de heer Dragt ons alles aan: de plaatsen, waar de felicitatieregisters liggen, de parkeerterreinen en de aan- en afvoer- wegen. In het centrum van het dorp zal zoo min mogelijk rijverkeer zijn. Voor auto's uit de richting Amster dam is er parkeergelegenheid in het villapark langs de Rijksstraatweg, een kilometer ten Noorden van dep zij weg naar Baarn; voor verkeer uit Utrecht komt er parkeerruimte in de omgeving van het Astoria Chalet. Mo toren kunnen neergezet worden bij de groote kom in het Baarnsche bosch, waar ook voor fietsers ruimte is. De auto's vinden een plaats iets dichter bij de kom van de gemeente. Er is ruimte voor ongeveer 2000 wa gens en voor een onbegrensd aantal fietsen. Voor auto's zijn er nog een paar reserve-parkeerplaatsen gemaakt. Ieder parkeerterrein is verdeeld in vakken en op het. parkeerbriefje staat behalve de naam van het terrein, ook het vak aan gegeven, zoodat niemand lang behoeft te zoeken. Van dén Technlschen Verbindings dienst in Utrecht heeft de politie de be schikking gekregen over radio-installa ties. waarmee verbindingen met Soest, Hilversum en Amersfoort onderhouden De Ontwapening in den Veiligheidsraad. Varren Austin, de Amerikaansche at- gevaardigde, heeft tijdens de vergade ring van den Veiligheidsraad een voor stel gedaan, dat ten doel heeft het Ame rikaansche en Russische standpunt in zake de ontwapening te vereenigen. Het compromis-voorstel omvat het volgende: 1) Het instellen van een per manente ontwapeningscommissie; 2) Het vormen van een speciale commissie ter bestudeering van de bevoegdheden der voorgestelde commissie; 3) Op de vol gende vergadering dient het rapport van de commissie voor de atoomenergie te worden besproken. Gromyko zeide, dat het eerste punt van het voorstel geen nieuws bood. daar de Sovjet-Unie reeds in December j.l. heeft voorgesteld een ontwapeningscom missie in het leven te roepen. Een spe ciale commissie, zooals in punt 2 ge noemd, achtte hij onnoodig. daar de al- gemeene vergadering der VN de taak der ontwapeningscommissie reeds dui delijk heeft vastgesteld. Het derde punt van het voorstel vond Gromyko eveneens overbodig, aangezien de besprekingen van het betrokken rap port op de agenda van den Veiligheids raad staat en derhalve automatisch aan de beurt komt. De Australische afgevaardigde zeide: „Indien wij allen in Handvest gelooven. moeten wij in staat zijn ons werk op wederzijdsch vertrouwen te grondves ten". Heden zal men trachten tot een ver gelijk te komen. MATIGE TOT STRENGE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met hier en daar op klaringen. Ge-r. neerslag van beteeke- nis. Krachtige Noord-Oosten wind. Matige tot strenge vorst. 6 Februari. Zon op: 8.14 uur; onder: 17.35 uur. Maan op: 18.37 uur; onder: 9.12 uur (12 Febr.: L.K.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 4.35 en 16.58 uur (Springtij). Zoodra het alarmsein doorgegeven is, wordt de Baarnsche politie versterkt met 100 man Rijkspolitie. Het verkeer langs het Paleis wordt in tegenstelling met 1938 en met sommige andere berichten, niet omgelegd. Door gaand verkeer kan dus den rijksweg vol gen maar het risico bestaat, dat het niet erg kan opschieten. Op het stop verbod voor het Paleis, wat altijd geldt, zal natuurlijk deze dagen bijzonder ge let worden. Alle borden, die de Oranje-tochters van hun parkeerterreinen naar hun tee kenlokaal zullen voeren, liggen kant en klaar vak bij vak opgeslagen. Komt om 7 uur de blijde tijding door, zoodat de tocht denzelfden dag gehouden wordt, dan worden ze in vliegende vaart aan gebracht en om 9 uur zijn politie en autobewakers, geholpen door padvinders en speciale gidsen, klaar, om den stroom te ontvangen, net tegen den tijd, dat de eerste groote groepen verwacht worden. Zal het een stroom worden door de feestelijk versierde straten naar de vijf teekenlokalen in Baarn en naar de zes in Soest? Zullen de vele duizenden, die inge schreven hebben, ook werkelijk kun nen komen? Dat is een van de vragen, die Baarn en Soest bezig houden. Mis schien zou de Bilt een antwoord kun nen geven, ten minste als wij een da tum wisten De Palestijnsche conferentie In een Brltsch-Arabisch commu niqué, dat na afloop van de zitting der Palestijnsche conferentie van gisteren is uitgegeven, wordt verklaard, dat de leider der Syrische delegatie, als de overtuiging van de Arabische delega tie uitsprak, dat het door hen voorge stelde plan het eenige juiste en uit voerbare is. Hierdoor zijn de Arabische gedelegeerden niet in staat discussie te voeren over een plan om Palestina te verdeelen. of om er een Joodsche staat te vestigen. Bevin verklaarde, dat hij nota ge nomen heeft van het besluit der Ara bische afgevaardigden om eiken vorm van verdeeling, of van voortdurende immigratie van de hand te wijzen en zeide de zaak verder te zullen bestu- deeren en er over aan de conferentie rapport uit te brengen. VON PAPEN GEARRESTEERD. Volgens mededeeling van dr. S. Sachs, president van de zuiveringsrechtbank, die thans Von Papen berecht, heeft het gerechtehof besloten de arrestatie van Pranz von Papen te gelasten op grond van het feit, dat von Papen misleidende verklaringen heeft afgelegd met betrek king tot het ontwerp van Hindenburg's politieke testament. Volgens dr. Sachs is uit de getuigenis van Oskar von Hin denburg, zoon van wijlen den president en van Von der Schulenborg, voormalig adjudant, van Von Hindenburg, geble ken, dat Von Papen er voor verantwoor delijk is. dat in 1934 in het ontwerptes- tament de clausule werd opgenomen, waarin Hitier als opvolger wordt aan bevolen. Nieuw-Zeeland en de vrede met Duitschland. Nieuw-Zeeland heeft aan de speciale plaatsvervangers der vier ministers van buitenlandsche zaken, die met de voor besprekingen over het vredesverdrag met Duitschland belast zijn, een memoran dum overhandigd. Daarin wordt een zorgvuldige bestudeering van de kwestie van het losmaken en onder internatio nale contróle stellen van bepaalde ge bieden, die van belang zijn voor Duitsch- land's oorlogspotentieel, aan alle geal lieerden. die bijgedragen hebben tot de nederlaag van Duitschland aangeraden. Andere punten van het memorandum luiden 1. Voorbereiding van het vredesver drag met Duitschland is een taak, waar aan de 18 kleinere mogendheden het recht hebben deel te nemen. 2. De oplossing van de economische crisis in Duitschland moet de beveiliging voor hernieuwde Duitsche agressie niet nadeelig beïnvloeden. 3. Wil Duitschland naar alle waar schijnlijkheid een vredelievende mo gendheid worden, dan moet er een fe deratie komen op waarlijk democrati- schen grondslag en Pruisen verdeeld worden in gebieden, die het karakter hebben van onderdeelen der federatie. 4. Volledige demilltarisatie van Duitschland. 5. Wanneer tijdens de bezetting lang verwachte hervormingen en maatrege len, bestemd om bepaalde gevaarlijke monopolies uit den weg te ruimen, niet volledig ten uitvoer zijn gebracht, moe ten deze in het verdrag worden opgeno men als verplichtingen, waaraan de nieuwe regeering moet voldoen. 6. De regeering van Nieuw-Zeeland is er niet voor, dat de onderteekenaars zich in het verdrag bereid verklaren de toe lating van Duitschland als lid van de VN te ondersteunen, maar is van mee ning. dat men moet worden vrij gelaten een dergelijk verzoek van Duitschland te zijner tijd te beoordeelen naar zijn verdienste en dat daarbij zijn gedrag na het sluiten van het vredesverdrag in aanmerking moet worden genomen. ONDERZOEK BIJ LUCHTVAART MAATSCHAPPIJEN IN AMERIKA. Het Amerikaansche congres heeft besloten een grondig onderzoek in te stellen bij de luchtvaartmaatschappijen en de vliegtuigindustrie van het land, dit naar aanleiding van het groote aantal ongelukken in den laatsten tijd. Onder meer zal een onderzoek wor den ingesteld naar het onderhoud der toestellen, de werkwijze der maatschap pijen, de bij de constructie toegepaste veiligheidsmaatregelen en de financi- eele positie der luchtvaartmaatschap - pijn, die eventueel tot bezuiniging op veiligheidsmaatregelen zou kunnen lei den. VANDENBERG NIET NAAR MOSKOU. Senator Arthur Vandenberg, de lei dende figuur der republikeinen ten aan zien van de Amerikaansche buitenland sche politiek, verklaarde, dat hij gene raal Marshall, den Amerikaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, niet naar Moskou zal begeleiden. Als reden gaf hij op een „onvermijdelijk conflict van verplichtingen te Washington". Hij legde er den nadruk op dat deze beslis sing geen breuk beteekende van de twee- partijenpolltiek der Vereenigde Staten. STALIN WEIGERT FRANSCHE ONDERSCHEIDING. Naar het Fransche ministerie van bui tenlandsche zaken meedeelt, heeft Sta lin de hoogste Fransche onderscheiding, de militaire medaille, geweigerd. In een nota aan de Fransche regee ring zegt Stalin, na voor de goede be doeling te hebben bedankt: „Sedert Le nin is het tegen de traditie, dat de lei der van de Sovjetregeering of een mi nister een buitenlandsche onderschei ding aanvaardt". Binnenkort mais in het brood WEGENS SCHAARSCHTE AAN GRAAN. Minister S. C. Mansholt heeft tij dens te Hoogeveen gehouden vergade ring van den Bond van kleine boeren medegedeeld, dat over enkele weken mais in het broodmeel zal worden ver werkt wegens de groote schaarschte aan granen. Dit beteekent echter niet, dat de voedingswaarde van het brood vermindert. Wel echter zal het for maat van het brood kleiner worden. Geen overeenstemming over Linggadjati-overeenkomst. Naar aanleiding van het vertrek der Indonesische delegatie uit Batavia naar Djogja vóór de overeenkomst ge- teekend is, zeide een woordvoerder van Nederlandsche zijde, dat men niet tot overeenstemming had kunnen komen over de interpretatie der Linggadjati- overeenkomst. De nood der gepensionneerden MET VUUR KWAM MEN VOOR HEN OP! (Van onzen parlementairen redacteur) De gereserveerde tribune was geheel leeg maar de publieke tribune was overvol van bedaagde lieden, blijkbaar gepensionneerden, toen de Tweede Kamer het wetsontwerp in behande ling nam tot toekenning van een uit- keering ineens aan gepensionneerden. Het was nog eens een aanduiding van den grooten nood, waarin al deze men schen verkeeren. Maar de Kamerleden hadden geen aansporing noodig: alle sprekers, van elke partij één, kwamen met welspre kendheid en vuur op voor de belangen dezer gedupeerden. De heer Roosjen (AR,.) pleitte voor de „wachtgeldver- vangende pensioengenietenden" en de ambtenaren van geannexeerde rand gemeenten, die pensioen ontvangen in afwachting van een nadere tewerk stelling, meestal in de geannexeerende gemeente. De heer Beerning (CH.) brak een lans voor de laagst gepensi onneerden. Mevr. FortanierDe Wit (Vrij heid) uitte haar diepe teleurstelling over het feit, dat er niet meer spoed in deze aangelegenheid was be tracht en verdedigde een amende ment, hoofdzakelijk inhoudende, de uitkeering over 1946 minimum 500 gld. te doen bedragen. Zij wees op den precairen toestand van de zgn. oud-gepensionneerden, die niet vallen onder de Wet van 1922. Nadat nog verschillende andere spre kers het. woord hadden gevoerd, zeide minister Beel de late indiening te be treuren. Deze was te wijten aan het onderzoek naar de mogelijkheid van een degressieve uitkeering en de tech nische kwestie in verband met de be rekening van de loonbelasting. Natuur lijk erkent spr. den grooten nood on der de gepensionneerden. Doch de laagst-gepensionneerden zijn niet al tijd de meest hulpbehoevenden; het pensioen hangt immers ook van den diensttijd af en velen hebben een laag pensioen, wijl zij op betrekkelijk jon gen leeftijd uit den overheidsdienst zijn getreden. Dit is de reden, dat de regeering het degressieve systeem heeft afgewezen. Men dient ook te denken aan de consequenties in verband met de maatregelen, die op stapel staan. Hierom nog afgezien van de fi- nancieele gevolgen wtfst spr. het amendement van mevr. Fortanier af. Het huidige ontwerp vergt, alleen al voor de burgerlijke ambtenaren, 22 millioen gld. Met den meesten aandrang moet spr. vragen, het ontwerp in zijn hui- digen vorm aan te nemen. Hij wil na gaan, of het voor bepaalde categorieën noodig is, verder te gaan dan 25% van het jaarbedrag. In elk geval is hij bereid, ook met het oog op de verhoo ging der ambtenarensalarissen, met zijn ambtgenooten overleg te plegen over een verdere verhooging der pen sioenen, die dan definitief zal wezen, ook in verband met de regeling voor de ouden van dagen. Hierop werd de vergadering ver daagd. Begrafenis van prins Gustaaf Adolf. Gisteren heeft in het besneeuwde Stockholm de begrafenis plaats gehad van Prins Gustaaf Adolf. Bedekt met de Zweedsohe vlag, waar op hertogskroon, officierssabel en Sera- Phijnenorde geplaatst waren, stond de kist, omringd door een eerewacht van officieren, te midden van een veld witte bloemen in de groote kerk bij het Ko ninklijk Paleis opgesteld. Nadat de Zweedsche koning, de kroon prins en andere leden van de konin klijke familie de kerk waren binnenge treden en bij het altaar hadden plaats genomen, begon om 14.30 de rouw dienst. Te midden van de koninklijke familie namen ook plaats de Deensche kroonprins Frederik en kroonprinses In- grid, de zuster van den overledene en de Noorsche kroonprins Olaf en prin ses' Maerta, Ook het Corps diplomatique woonde den dienst bij. De droevige dienst, die door aartsbisschop Upsal, den primaat der Luthersche kerk in Zweden, werd gehouden, duurde nauwelijks een uur. Na afloop werd de kist onder het spelen van „Ein fester Burg 1st. unser Gott" door de kerk gedragen en op een catafalk opgebaard. De oude koning Gustaaf, wiens dokter hem met het oog op zijn gezondheid verboden had den begrafenisstoet te volgen, verliet hierop de kerk na een langer droevigen blik op het stoffelijk overschot van zijn kleinzoon te hebben geworpen. Getrokken door zes zwarte paarden ging de lijkkoets op weg naar het kasteel Haga. dat de woonplaats van Prins Gustaaf Adolf was en waar zijn stoffelijk overschot zal rusten in den grafkelder van de familie Bernadotte. TERUGKEER VAN PRINS BERNHARD. Z.K.H. prins Bernhard is gistermid dag omstreeks halfvijf met het K.L.M.- toestel PH-TBS, bestuurd door den ka pitein F. Overijnder, op het vliegveld Soesterberg weergekeerd. Op advies van dr. De Groot, de be handelende geneesheer van H.KH. prinses Juliana, was afgesproken, dat Prins Bernhard niet langer dan goed 24 uur zou weg blijven, en aangezien het weerbericht geen zekerheid gaf, dat een veilige terugkeer in den nacht, na afloop van de begrafenis van Z.KH. prins Gustaaf Adolf te Stockholm ge waarborgd zou zijn, moest prins Bern hard zeer tot zijn leedwezen besluiten nog vóór de begrafenisplechtigheid te vertrekken. Ten gevolge hiervan werd H. M. de Koningin gistermiddag bij deze plech tigheid vertegenwoordigd door H. M.'s gezant, te Stockholm. Als vertegenwoor diger van H.K.H. Prinses Juliana trad op jhr. mr, C. Dedel. Z.K.H. prins Bern hard werd vertegenwoordigd door zijn adjudant, ritmeester C. C. Geertsema. Morgen wordt de Zwolsche vierling vier jaar Elly en Rini kijken be langstellend toe hoe Han en Dickey probeeren met een zoet woordje het speelgoedbeest, dat Asta in een speel sche bui van hen heeft afgepakt, terug te krijgen. Foto: A.N.P.-He. BINNENLAND. Bij de Tweede Kamer ls Ingediend een wetsontwerp, hooidende pachtvooraie- 1947. In de omgeving van Winsum heeft de C.C.D. een groot aantal landbouwers verballseerd wegens het clandestien ach terhouden van een groot quantum gra nen. terwill de dorschmachinehouder, die aan te lage dorsohopgaven mede plichtig is, werd gearresteerd. Bil het beheer van de Nederland sche milnen en ook bil de directies van de verschillende mijnondernemingen, zijn gisteren en eergisteren tal van telegrafi sche en schriftelijke dankbetuigingen binnengekomen uit alle kanten van het land. meest van eenvoudige huisbrand- verbruikers, maar ook van grootere licha men op industrieel en overheidsgebied. H.K.H. Prinses Juliana heeft gis termiddag gedurende korten tijd een autorit gemaakt door de besneeuwde om geving van Soestdijk. Het vertrek van H.M.'s kanonneer boot „Van Speyck" is thans definitief vastgesteld op Vrijdag a.s. om 14.30 uur van den steiger van Van Es en Van Om meren te Amsterdam Te Wagenlngen is de 50-j. arbeider J A. Engelhardt uit Arnhem, bekneld geraakt tusschen een geladen vrachtauto en een aanhangwagen. Het slachtoffer werd op slag gedood. H.M.'s „Karei Doorman" ls heden in Casablanca aangekomen en zal 12 Februari haar thuisreis voortzetten. De 17-J, landbouwer J. S. uit Ko ningsbosch onder de gemeente Echt (Limb.) is doodeliJk getroffen door het ontildlg afgaan van Jachtgeweer. Het „Orchestre Colonne" dat mor genavond hier concerteert, is gisteravond te Den Haag aangekomen. Gistermiddag ls per „Bloemfontein" uit Amsterdam het eerste detachement met 600 man naar West-Indlë vertrok ken. President Soekawati is te Parijs gearriveerd. BUITENLAND. De co* -entile der voorloopige inter nationale organisatie voor de burger luchtvaart (Picao) Ie te Melbourne ge opend. Er zjjn 100 afgevaardigden van 17 landen aanwezig. De prins-regent van België zal ln Juni een bezoek brengen aan de Belgi sche Congo, en zal daarbij vergezeld wor den door Spaak, den minister van Bui- tenlandsohe Zaken, en Godding, i-den mi nister van Koloniën. Een Amerikaansche maatschappij heeft de bezittingen gekocht van een Duitsche milnmaatschappij in Zuid-West Afrika. Het ls de Otavi mijn- en spoorweg maatschappij, die van den beheerder van vijandelijk eigendom is overgenomen voor f. 10.000.000. De -gestroomlijnde „San Joaquin Daylight" ls ten Zuiden van Fresno in Californië in botsing gekomen met een olletankauto met aanhangwagen. De aanhangwagen werd van den truck los- gereten en meters ver meegevoerd, een vurig spoor van vlammende olie achter latend. Vele reizigers, die uit den trein sprongen, liepen brandwonden op. daar het gras aan den kant van de spoorbaan ook ln lichter laaie stond. Volgens de laatste berichten zijn 5 personen om het leven gekomen en on geveer 100 gewond geraakt. President Truman ontving den nieuwen Poolschen gezant. Men meent daarin het bewijs te zien, dat Truman de betrekkingen niet zal verbreken. Nadat ziln verzoek om gratie was afgewe^n, is Siegfried Seldl voormalig commandant van het concentratiekamp Theresienstadt. te Weenen opgehangen. Naar het Fransche persbureau A.F.P. meldt, hebben de Vietnameesche nationalisten na overleg met het Inter nationale Roode Kruis en de consuls van Amerika. Engeland en China, 20 buiten landsche gijzelaars vrijgelaten. De Amerikaansclie autoriteiten heb ben dr. Paul Schmidt, den particulieren tolk van Hitler, te FTankfurt opnieuw gearresteerd. Hij wordt er van verdacht het bedrijven van oorlogsmisdaden te hebbgn verdedigd. (Rt.) De bemanning van het Deensche S.S. 3(,J. C. Jacobson", dat zich voor de Deensche kust in zinkenden toestand bevond, ls overgenomen door het Deen sche S.S. „Bomsdorff". Kostprijs landbouwproducten moet omlaag. RATIONALISATIE KLEINE BEDRIJVEN IS EISCH. De minister van Landbouw, de heer S, L. Mansholt heeft in een rede voor den Bond van kleine boeren te Hoo geveen verklaard, dat „een eerste ver- eischte voor de toekomst zal zijn te zorgen, dat onze landbouwproducten tegen den laagst mogelijken prijs op de markten geleverd worden, de kost prijs der productie moet omlaag". Op die vereischte zal de landbouwpolitiek gericht moeten zijn. De landbouw dient zooveel mogelijk aan de veran derde tijdsomstandigheden te worden aangepast. Hiermede mag niet worden ge schroomd, daar anders andere lan den ons op de wereldmarkt vóór zul len zijn. Rationalisatie der kleine bedrijven is een dringende eisch en in het Ministerie wordt hiervoor reeds een plan ontwikkeld, Minister Mansholt gaf de verzeke ring, dat, indien deze rationalisatie be reikt is, de productiekosten op de klei ne bedrijven zeker niet hooger zullen liggen dan die op de grootere bedrij- TERAARDEBESTELLING NEDERLANDSCHE SLACHT OFFERS. Te Zaandam vond de teraardebestel ling plaats van den heer P. Engel, te Den Haag die van den boordwerktuig kundige W. A. van Bommel, te Lemmer die van den radio-telegrafist W. Bran denburg. Te Noordwijk Zee werd op de AJg. Begraafplaats het stoffelijk overschot van den heer H. Hoek grafwaarts ge dragen. Op hetzelfde kerkhof rusten reeds de stoffelijke overschotten van de K.L.M.-stcwardessen mej. Herma- nides en mej. Lammens, die resp. 1 jaar en 2 maanden geleden bij K.L.M- vliegrampen om het leven kwamen. Een groot aantal kransen en bloem stukken waren reeds om de groeve ge groepeerd, toen de baar, eveneens on der bloemen bedolven, aangedragen werd door een aantal collega's van den overledene. Onder de aanwezigen be vonden zich het hoofd van den civielen dienst van de KM, de heer S, van den Bent, vele collega's en vertegen woordigers van het vliegend personeel. De heer Van den Bent memoreerde den sympathieken indiuk, dien Hugo Hoek reeds dadelijk bfy zijn eerste con tact met de KX..M. had gemaakt. On danks zijn korten diensttijd (de nood lottige vlucht was zijn derde als K.L.M.- steward) was hij bij zijn collega's zeer gezien. Ds. Cupédo gewaagde van de groote genegenheid, die Hoek alom onder zijn kennissenkring had verworven. De va der van den overledene dankte voor de tallooze bewijzen van deelneming, zoo wel uit binnen- als buitenland. Wetsontwerp uitbreiding Commissie-Generaal Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het wetsontwerp betref fende uitbreiding van het aantal Commissarissen-Generaal voor Ne- derlandsch-Indië. Het stelt voor het aantal leden van Commissie-Ge neraal te brengen op ten hoogste vijf. Voorts wordt de mogelijkheid geopend leden van de Commissie-Generaal, in Nederlandsch-Indië verblijvende of daarheen reeds voor hun benoeming vertrokken, aldaar door den Luite- nant-Gouvemeur-Generaal als verte*- genwoordiger der Kroon te doen be- eedigen. Toenemende vorst. Het KNMI te de Bilt meldt: Over Noord-Rusland en Scandinavië evenals over Groenland en IJsland, blijft de luchtdruk hoog. Onder Invloed van barometerdalingen over Polen en de Baltische staten neemt de afstroo ming van koude Russische lucht vla Zuid-Zweden naar onze omgeving in kracht toe, In het Russische bronge- bied van koude lucht kwamen van nacht temperaturen voor van —30 gra den Celsius. In Zweden nam de vorst algemeen toe. Ook over Denemarken daalde de temperatuur eenige graden. Ook in ons land zal de temperatuur spoedig merkbaar worden. OPHEFFING BLOKKEERING GEZOUTEN HARING. Vandaag is de blokkeering van alle voorraden gezouten haring opgeheven. Voor zoover reeders en handelaren nog niet voldaan hebben aan de lastgeving tot levering van een aantal opgepakte kantjes ten behoeve van het z.g. kali- contract met de Russische zóne van Duitschland, blijft deze lastgeving voorshands van kracht. Door de de blokkeering komt gezouten haring, die na 9 December 1946 is aangevoerd, vrij voor den handel en de voorraad zal door plaatselijke verdeelcommis- siès in de aanvoerhavens worden her verdeeld. De haring, die op deze wijze alsnog in den handel komt, zal voor een groot deel in het binnenland wor den afgezet. DOODVONNISSEN GEWIJZIGD. De minister van Justitie maakt be kend, dat H.M. de Koningin afwijzend heeft beschikt op het gratieverzoek van G. J. H. Ganzevles, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Tevens wordt bekend gemaakt, dafc H.M. de Koningin gratie heeft verleend aan: G. C. van Wessum, D, van der Kraan, L. de Bruin en L. C. Klootwijk, allen tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam. Ten aanzien van deze vier veroordeel den is de doodsraf verwisseld in een tij delijke gevangenisstraf met aftrek van den tijd in verzekerde bewaring doorge bracht, te ondergaan in een Rijkswerk inrichting en wel ten aanzien van Van Wassum voor den tijd van 10 jaren, ten aanzien van Van der Kraan voor den tijd van 12 jaren, ten aanzien van De Bruin voor den tijd van 20 Jaren en ten aanzien van Klootwijk voor den tijd van 12 jaren. INZENDING RIJKSPOSTSPAARBANKBOEKJES In het bericht omtrent de Inzending van Rijkspostspaarbankboekjes voor ren tebijschrijving is een fout geslopen. De Inleggers, wier familienaam met A begint (en niet met Aa. zooals werd ge meld) kunnen hun boekje In het tijd vak van 10—20 Februari inzenden. De spaarbankboekjes moeten worden gezonden aan den directeur van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam. AMELAND TOTAAL GEÏSOLEERD. Een trieste aanblik. Gisteren was er in Ameland door den sneeuwstorm uit het Oosten weer geen mogelijkheid op het vliegveld te landen. Meer dan ooit is Ameland thans afgesloten van de buitenwereld. Sinds Zaterdag is de bevolking zon der post. Vele passagiers wachten op reisgelegenheid van en naar Ameland. Het eiland zit thans hopeloos midde% in het ijs. Zoowel de Wadden als het Noorderstrand alles biedt een tries ten aanblik.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1