STADSNIEUWS Soekarno Radio-programma Laatste Berichten Dr. N. Tinbergen benoemd tot hoogleeraar. IN DE EXPERIMENTEELE DIERKUNDE. Bü Koninklijk besluit van 23 Jan. 1947 is benoemd tot gewoon hoog leeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Ryksuniversi- teit alhier, om onderwijs te geven in de experimcnteele dierkunde, dr. N. Tinbergen, thans lector aan ge noemde universiteit. Dr. Nikolaas Tinbergen, die bij Kon. Besluit van 18 April 1939 werd benoemd tot. lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in de ex- perimenteele en propaedeutische dier kunde, werd op 15 April 1907 te Den Haag geboren. HU volgde de H.B.S. 5 j. aan de Stadhouderslaan aldaar en stu deerde vervolgens biologie aan de Rijks universiteit alhier. Hij promoveerde op 12 April 1932 op een dissertatie getiteld „Ueber die Orientierung von Philanthus •triangulum Fabre". Van Juli 1932 tot September 1933 ver toefde hij op Oost-Groenland als deel nemer aan de Nederlandsohe expeditie voor het Internationale Pool jaar 1932— '33, voor het doen van onderzoekingen aan verschillende arctische diersoorten. Voorts werkte hij voor voortzetting van studies in Oostenrijk (1937) en in de Vereendgde Staten van Noord-Ame- rika (1938). Dr. Tinbergen publiceerde een aantal studies over analyse van het gedrag van dieren in Nederlandsche, Duitsche en Amerikaansche vaktijd schriften. Korten tijd geleden verscheen van zijn hand een inleiding tot de diersociologie. Prof. Tinbergen keert 12 Februari a a. terug uit de Ver. Staten, waar hU een reeks voordrachten houdt over de verge lijkende gedragsstudie van dieren. De nieuwe gemeenteontvanger De heer F. Verstegen. De heer F. Verstegen, die gisteren in de vacature van den heer H. Filippo W-Fzln. tot gemeente-ontvanger werd benoemd, werd 4 Februari 1907 te Den Helder geboren. Aanvankelijk voor den ■handel opgeleid, koos hij later de amb telijke loopbaan. Na allereerst eenigen tijd als volontair bij de inspectie der gemeentelijke belastingen te Den Helder werkzaam te zijn geweest, werd hij be noemd tot klerk bij den gem. ophaal- en stortingsdienst aldaar Na opheffing van dezen dienst in 1930 werd hU in gely'ke functie overgeplaatst naar het kantoor van den gemeente-ontvanger te Den Helder, waar hij in 1936 werd bevor derd tot adjunct-commies eerste klasse. In September 1940 kwam de heer Verstegen naar -deze gemeente en werd hij benoemd tot hoofd-administratief ambtenaar tevens plaatsvervangend ge meente-ontvanger. Van 5 Januari 1944 het tijdstip waarop de heer H Fi lippo als gUzeiaar werd weggevoerd tot 1 September van dat jaar is de heer Verstegen als wnd. gemeente-ontvanger van Leiden opgetreden Van de hand van den heer Verstegen, die sinds 1 Januari van dit jaar we derom als wnd. ontvanger optrad, ver schenen in verschillende vakbladen re gelmatig bijdragen op het terrein der gemeentefin ancien en gemeentebelastin gen. Direct na het bekend worden van zijn benoeming is de heer Verstegen gister middag van vele zijden geluk gewenscht, terwijl hij ook in de avonduren nog velen in zijn woning, waar vele bloem stukken werden bezorgd, mocht ont vangen. TENTOONSTELLING „GERICHTE KUNST". Op de tentoonstelling van „Gerichte Kunst", welke momenteel op de vierde verdieping van het gebouw van V. en D. wordt gehouden, is een uitgebreide collectie illustratie, gelegenheidsgra fiek-fotografie en mode-ontwerpen van jonge kunstenaars bijeengebracht, terwijl ook de Academie voor Beelden de Kunsten uit Den Haag voor deze tentoonstelling materiaal heeft afgê- staan. Een rondwandeling over deze expositie maakt ons vertrouwd met den werklust der jongeren, waarvan de resultaten in menig opzicht verheugend zijn te noemen. Vooral op het terrein van de boekillustratie en dan in het bijzónder het kinderboek, troffen wy vele knappe voorbeelden aan. Een ruime plaats op deze tentoon stelling is ook ingeruimd aan de recla me, zoowel op het terrein van de af fiches en stands. Ten slotte willen wij nog wyzen op de prachtige resultaten, welke op fotografisch gebied zijn be reikt. De tentoonstelling, welke tot en met 12 Februari is geopend, doet ons op aangename wijze kennis maken met het verblijdend initiatief der jonge ren en is een bezoek ten volle waard. BIJZONDER GERECHTSHOF. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage deed heden uitspraak in de zaak tegen L. N. van Polanen uit Lei den. Tegen dezen verdachte, gepen- siormeerd sergeant-majoor van het K.N-I.L. had de procureur-fiscaal we gens dienstneming bU de Duitsche Weermacht 12 jaar gevangenisstraf geeischt. Uitspraak doende veroordeelde het Hof hem tot 8 jaar. HU werd ontzet uit het recht by de gewapende macht te dienen. Hem werd het recht van beroep in cassatie verleend. BONKAARTEN HALEN. Morgen is de letter S (Si tot en met Sp) aan de beurt. Begrafenis C. J. Blaauw Op de Alg. Begraafplaats te Heem stede heeft de teraardebestelling plaats gevonden van het stoffelijk overschot van den architect C. J. Blaauw. De eerste spreker, jhr. mr, F. H. van Kinschot, burgemeester van Lei den, herinnerde er aan, hoe de naam van architect Blaauw voor eeuwig ver bonden zal zyn aan het Leldsche stad huis, dat hy van 1934 tot 1940 met groote toewyding en begaafdheid heeft hersteld en opgebouwd. Tydens den oorlog trok hij zich te rug, daar hy aan het N.SH.-bewind geen medewerking wilde verleenen. Na de bevryding onderhield hy weer nauw contact met het gemeentebestuur en yverde om het voor de voltooiing zoo hoögnoodige marmer te verkrUgen. De officieele opening heeft hij niet meer mogen beleven, maar zijn nagedachte nis zal in het Leidsche Stadhuis in eere. biyven. Daarna werd nog het woord gevoerd door den heer ir. A. J, v. d. Steur na mens het hoofdbestuur van den B.N.A.. den heer E. Steenbergen als lid van den Raad van Arbeid te Amsterdam, den heer A. P. Smits namens de Haar- lemsche Schoonheidscommissie, den heer H, C. Verkruysen, oud-directeur der School voor Bouwkunst en een oud-leerling, den architect B. M. Mer- kelbach. De burgemeester en gemeente-secre taris van Haarlem bevonden zich on der de vele belangstellenden. K. EN O. CONCERT. In de serie paedagogische concerten, georganiseerd door K. en O., welke ge geven wordt door het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, heeft men we derom de uiteenzettingen van den diri gent den heer Van Mever kunnen waar- deeren. Maar niet minder het spel van het orkest, dat ditmaal composities bracht van Schubert, Sibelius, Rabaud en Wagenaar. Er wordt hiermee op voedkundig werk gedaan; dat belang stelling verdient en gelukkig ook onder vindt. De introductie van den solist, den cla rinettist Gijs Karten, leidde tot een ware verrassing. Deze speelde het con certino voor clarinet en orkest van Carl Maria von Weber met opmerke lijke virtuositeit en prachtige adembe- heersching, ondersteund door een be gripvolle muzikaliteit Zijn naam is er een, om te onthouden! Het succes was zeer groot. H. KUNST EN ONTSPANNING. Donderdag as. komt de jonge be gaafde voordrachtskunstenares Maud Cossaar een voordrachtsavond geven voor K. en O. Het bestuur van K. en O. wil dezen vorm van kunst onder zijn inschrijvers meer bekend maken en tevens jonge, veelbelovende kunstenaars, zooals Maud Cossaar en Max Croiset. gelegenheid ge ven in Leiden op te treden. Maud Cossaar zal fragmenten voor dragen uit: „De Wereld een Dansfeest" van Arthur van Schendel; ..Rembrandt" van Theun de Vries en „Komedianten trokken voorbU" van Johan Fabricius. DUBBEL JUBILEUM. Gisteren was het 40 Jaar geleden, dat de heer A. M. Devilee als behanger en stoffeerder in dienst trad by de firma P. Hogendoorn en Zn., terwyl tevens de 30-jarige werkzaamheid werd her dacht van den heer C. G. Martyn, be diende bij deze onderneming, wiens zil veren jubileum in de oorlogsjaren onop gemerkt voorbU was gegaan. De beide jubilarissen, die werden vergezeld door hun echtgenooten. werden in waardee- rende bewoordingen toegesproken door den patroon, den heer P. Hogendoorn, die beiden een geldsbedrag onder cou vert aanbood er. door den heer C. Blok, die hen namens het personeel een schil derstuk. bloémen en fruit overhandigde. Na deze hartelijke huldiging bleef men nog eenign tyd gezellig bijeen. HOUTEN GEBOUWTJE AFGEBRAND Gistermiddag is brand uitgebroken in een houten gebouwtje, staande op een terrein naast den spoorweg tuimel in den Marediik en toebehoorende a an den heer A. A. Jacobs, eigenaar van eën verffabriek. De brandweer, welke onder leiding stond van den wnd. com mandant. den heer Kosten, heeft het vuur met drie slangen gebluscht. Het gebouwtje, waarin een laborato rium voor vertonderzoek gevestigd was,- brandde geheel af. De schade is vrij aanzienlijk. De vermoedeiyke oorzaak wordt gezocht in oververhitting van een kachel. Gisteravond is de 54-jarige mevr. A. P., wonende in de Wasstraat, op de brug van de Kraaierstraat door de gladheid gevallen, waarbU zij haar rechterheup heeft gebroken. De E.H.D heeft haar naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De politie heeft, verdacht van diefstal van een auto, aangehouden den 17-jarigen W. K. van R. In den afgeloopen nacht is ook nog by een poging van diefstal van tabak aange houden de 22-jarige S. van E. In ons verslag van de lezing van den heer A. v. d. Baan over het rap port van dr Bolkestein, is een kleine onjuistheid geslopen voor wat betreft de opleiding voor M. O. De betreffen de passage dient als volgt gelezen te worden: Alhoewel in het rapport over -Üe lagere scholen heel weinig wordt gezegd, achtte spr, het juist, dat het rapport voorstelt aan deze scholen de bijzondere opleiding voor M.O. te ont nemen. Het Knip geen willig werktuig imeer van den groeten Boeng YOOR WOENSDAG 5 FEBRUARI. Hilversum I (301 M.) NCRV 9.15— 9.30: ziekenbezoek; 10 0010.30: To Thiol- Saley, plano; 10.3011.00: morgendienst o. 1. v. ds. M. Holtrop; 12.0013.00: M. Boekei, orgel. Kees Deenlk, bariton; 13.15 14.00: Celesta-ensemble; 14 3015.00: strijkkwartetten, van Mozart; 15.2016.00: gramofoonmuziek: 16.1516.45: knapen koor o. 1. v. An toon v. d. Voort; 18.00 1830; meesterwerken voor klavier; 20.08 21.00: Maiiniersfkapel; 21.0021 20: dr. J C. H. de Pater over christendom en cul tuur in Nederland In de eerste helft der 19e eeuw; 21.2022.00: kerkkoor te Amersfoort en het Kamerorkest; 22.30 22.45: claveclmbel; 23.0023,10: Beriynsoh orkest: 23.1023.40: Maaidollnata; 23.40 24.00: Weenen, stad mijner droomen. Hilversum II (415 M.) VARA 9.00 9.30: Ars Nova et Antiqua; VPRO 10.00 10.20: morgenwijding door ds. H. A. En klaar: VARA 11.0012.00: nonstop-pro gramma: 12.0012.30: Attentla; 12.35 13.00: gramofoonmuziek; 13.2014.00: Accordeonorkest; 14 1515.00: kamer muziek; 15.4516.15: ziekenbezoek: 17.15 18 00; Rijk Overzee: 18.1518.45: Ram blers; 20.1521.15: verzoekprogramma; 21.1522.00: deel V hoorspel „Oosten wind-Westenwind" naar Pearl S. Buck; 22.0023.00: „De ver oestlng van Jeruza lem"; 23.1523 25: 7'on Antoniettl, piano; 23.2524,00: de nieuwste fllm- melodleën. Batavia, Januari 1947. (Van onzen specialen verslaggever). Toen Soekarno en Hatta op 17 Augus tus 1945 hun „Repoeblik Indonesia" pro clameerden. kwamen zij ook met een grondwet voor den dag. Deze grondwet voorzag in een parlement. Maar dat par lement was er niet, en kon ook moeilijk uit den grond worden gestampt. Om in deze lacune te voorzien, werd bepaald dat de functies van „Volkscongres" en „huis van afgevaardigden" voorloopig zouden worden uitgeoefend door den president, bijgestaan door een „nationaal comité". En zoo werd dan het KNIP geboren, het Komite Nasional Indonesia Poesat of te wel Centraal Indonesisch Nationaal Comité, dat in den loop van anderhalf jaar de allures aannam van een heusche „Volksvertegenwoordiging" en nu als zoodanig zal moeten beslissen of Ling- gaöjati al dan niet aanvaardbaar voor de Repoeblik Indonesia is. In de eerste maanden van zyn be staan was het KNIP niet meer dan een willig werktuig in handen van den pre sident. De door Soekarno benoemde 135 leden kwamen op 29 Augustus 1945 voor het eerst by een in den Ba taviaschen schouwburg, en de voorzitter verklaarde heel timide te wachten op de orders van den grqoten Boeng. Maar al spoedig ont stond een meer democratische stroo ming. Op 7 Oct. 1945 onderteekenden 50 leden een verzoekschrift, waarin er by Soekarno op aangedrongen werd zoo spoedig mogelijk een parlement samen te stellen en in dien tusschentyd de le den van het KNIP te beschouwen als de ware vertegenwoordigers van het volk. Dit verzoek werd ingewilligd. By presidentieel decreet stond Soekarno zijn (voorloopige) wetgevende bevoegdheden af aan het KNIP, welks dagelijksche werkzaamheden zouden worden uitge oefend door een werk-comité, HET KNIP HAD EEN EIGEN WIL. Dit werk-comité. gekozen door en uit het KNIP (en verantwoordelyk daar aan), werd voor de eerste maal gevormd door twee „formateurs", Sjahrir en Sja- rifoeddin, en telde 15 leden. Uit de na men der formateurs biykt reeds, dat er een democratischen wind woei in de re publiek en het KNIP niet van plan was gewillig naar Soekarno's pypen te dan sen, Op 30 October 1945 stelde het werk comité voor het volk de volle gelegen heid te geven politieke partUen te vor men, terwyi Soekarno's plannen gingen in de richting van één nationale „een heidsparty". De president gaf toe, en gaf twee weken later wéér toe, toen het werk-comité op 11 November voorstelde, dat de ministers voortaan verantwoor delijk zouden zUn aan het KNIP, in plaats van aan den president. Direct daarop vormde Sjahrir, wiens invloed by dezen gang van zaken zeer duideiyk was, zyn eerste kabinet. Intusschen rees met de instelling van het parlementaire kabinet de vraag of het werk-comité nog wel reden van be staan had. Toen met Kerstmis 1945 het volledige KNIP weer bijeenkwam, werd deze vraag uitvoerig behandeld, en het antwoord luidde bevestigend Bovendien werd besloten het werk-coipité met 10 leden uit te breiden tot eén totaal van 25 man. De volgende zitting van het KNIP had plaats in Solo in Februari en Maart 1946. De befaamde communist Tan Malaka had toen zijn tegen Sjahrir gerichte „Volksfront" gevormd en volgens ve len was dit een betere volksvertegen woordiging dan het heele KNIP. Beslo ten werd Soekarno te verzoeken het KNIP te reorganiseeren „op meer demo cratische basis". Aldus geschiedde. Het ledental werd verhoogd tot ruim 200. Natuurlijk bleef het tusschen alle be- dryven door steeds de bedoeling het be noemde parlement zoo spoedig mogehjk te vervangen door een gekozen volks vertegenwoordiging. Eigenlijk was het mandaat van het huidige KNIP al ver leden maand afgeloopen. Maar zoolang verkiezingen onmogelijk zyn, moet men roeien met de riemen, die men heeft. En zoo kwam het KNIP weer plotseling in het centrum der belangstelling te staan na de parafeering van het accoord van Linggadjati, dat de republikeinen evenmin aan hun KNIP voorbU wilden laten gaan als de Nederlanders aan hun Tweede Kamer. Op 27 December j.l. publiceerde het dagblad „Merdeka" een beschouwing over de samenstelling van het KNIP, waarin het keurig voorrekende, dat Ling gadjati wel zou worden afgewezen. Im mers: van de drie groote fracties, de Partai Nasional Indonesia met 46, de Masjoemi met 37 en de Partai Sosialls met 34 zetels (de overige partyen en groepen waren slechts door 1 tot 5 man vertegenwoordigd) waren er twee tegen het ontwerp. En er was geen enkele aanwyzing voor de veronderstelling, dat het groote aantal zeer kleine fracties en de vele partyloozen in meerderheid vóór Linggadjati zou zijn. Het tegendeel v/as eerder waar. DE KNUPPEL IN HET HOENDERHOK. „Merdeka" voegde hier nog aan toe, dat de vernieuwing van het KNIP niet binnen vyf maanden haar beslag kon krijgen. Het blad dacht natuuriyk aan verkiezingen, en dan had het gelyk. Maar het rekende buiten den waard, in casu Soekarno. die drie dagen later eenvoudig bij decreet het aan tal KNEP-leden verdubbelde en daarby de geheele samenstelling van het „parlement" totaal veranderde. En het was al spoedig duidelijk, dat er in het nieuwe KNIP aanzienlijk meer voor- dan tegenstanders van Linggadjati zaten. Hetgeen onmid dellijk leidde tot een hevig kabaal van de zijde der tegenstanders, waar over in een volgend artikel meer. Geleidelijk weer toenemende vorst. Het K.N.M.Ï. te de Bilt meldt: De luchtdrukverdeeling heeft zich in de afgeloopen 24 uur in een voor ons land ongunstigen zin gewijzigd. Over de Britsche eilanden begon de luchtdruk belangrijk te sty gen, ten gevolge van een uitbreiding in Zuide lijke richting van het gebied van hoo- gen luchtdruk over Groenland, terwyi ook over Noord-Scandinavië de baro meters weer stegen. In de Middellandsche Zee ontwik kelde zich tegeiykertyd een nieuwe depressie, die nu over de golf van Lion ligt met een luchtdrukwaarde van 982 mbar (737 millimeter) Het opdringen van de warmere lucht over West- Europa nam dan ook hedennacht een einde en het vorstgebied begon zich weer in Zuidwestelyke richting uit te breiden, waarby in het Zuiden van ons land t-ydeiyk nog regen viel, hier en daar bij een temperatuur even onder nul. De wind nam nog slechts weinig in kracht af en draaide wat meer naar het Noordoosten. Verwacht kan worden, dat het vorste gebied zich geleidelijk verder in Zuid westelijke richting zal uitbreiden over België en Frankrijk, waarbij de regen weer over zal gaan in sneeuw. De om standigheden zyn thans wederom gun stig geworden voor het voortduren van de vorst gedurende een aantal dagen. De temperaturen zullen daarby nog wat lager worden. Daar de lucht druk over midden-Europa verder zal dalen moet de koude lucht uit Rus land zich weer in versterkte mate naar het Westen gaan bewegen. Deze koude lucht wordt bij haar weg naar West-Europa nu veel minder aange- warmd dan in het begin «van de vorst periode. daar een groot gedeelte van de Botnische Golf geheel is dicht ge vroren en ook de Deensche wateren tot in het Kattegat toe voor een groot deel bedekt zyn met ijs. Ook het wa ter van de Noordzee is geleidebjk af gekoeld tot 1 a 2 graden boven nul. CORRESPONDENTIE VOOR MARINIERS. Correspondentie voor de mariniers a/b van het m.c. „Johan de Witt" be hoort uiterlijk 10 Februari om 19 uur te Amsterdam C S te zijn, ten einde nog gedurende de reis in een aan'oor haven te kunnen worden uitgereikt. Op 25 Februari zal nog een zending post aan deze mariniers plaats vinden. Hiertoe moeten de stukken 24 Febru ari om 19 uur in Amsterdam C. S. zijn, In het algemeen behoort de corres pondentie uiterlyk op 8 en 22 Febru ari ter post te zUn bezorgd. KERKGEBOUWTJE AFGEBRAND. Op het vliegveld Twente is als ge volg van vonken uit een brandende kachel, een houten kerkgebouwtje, dat gebruikt werd om er katholieke dien sten voor de op het vliegveld gelegerde militairen in te houden, afgebrand. Toen de brandweer uit Enschedé ter plaat-se kwam. viel aan blusschen niet meer te denken, BESPREKINGEN TE BATAVIA HERVAT. Ten huize van Sjahrir. Onverwachts zijn hedenmorgen ie 11.00 uur de besprekingen tusschen de Indonesische delegatie en de Commis sie-Generaal hervat. Om 11.00 uur pl. tijd had de byeenkomst plaats ten huize van Sjahrir. Deze byeenkomst duurde tot 13.15 uur. De Indonesische delegatie is te 15.30 uur naar Djogja vertrokken. Speciale gelukstelegrammen bij de blijde gebeurtenis. (G.P.D.-bericht) Hoewel gelukstelegrammen nog niet toegelaten zyn, heeft PTT voor de ko mende biyde gebeurtenis de mogelyk- heid geopend om felicitatietelegrammen t-e verzenden aan H.M. de Koningin en de overige leden van de Koninklijke Familie op Paleis SoestdUk. Dit zyn dan zoogenaamde gelukstelegrammen „LX" d.w.z. telegrammen op luxe formulieren. De PTT heeft een speciaal formulier ontworpen met 'n bloemenrand in zach te pasteltinten. De afzender krijgt hier van een afdruk. Dit is eenzelfde formu lier, met de schrijfmachine ingevuld. De extra kosten bedragen 40 cent. De helft van de opbrengst is voor de PTT ter te gemoetkoming in de extra kosten. De andere helft is voor liefdadige doelein den. waarvan 3 procent voor PTT-in- stellingen. De gelukstelegrammen zullen na de afkondiging dei* geboorte overal in het land verkrijgbaar zyn. Zy worden op het kantoor te Amsterdam opgeno men en met speciale koerier naar Soestdyk gebracht. Vermoedelijk zullen binnen enkele maanden ook de gewone gelukstele grammen weer verzonden kunnen worden. De toestand rond Soerabaja wordt geregeld. DOOR COMMISSIE-GENERAAL EN INDONESISCHE DELEGATIE. De regeeringsvoorlichtingsdienst te Batavia deelt mede: De Commissie-Generaal en de In donesische delegatie hebben de laat ste gebeurtenissen rondom Soerabaja besproken. De door de recente mili taire actie geschapen situatie wordt waardoor de iyn der besprekingen niet als een tijdelijke toestand beschouwd, zal worden beïnvloed. Beide partijen zullen samenwerken, om zoo gauw mogeiyk een normalen toestand te scheppen. De vroegere voorstellen van Neder - landschen kant omtrent vaststelling der demarcatielijn blyven gehand haafd, zoodat het buiten de oorspron kelijke demarcatielijn gelegen gebied zal worden behandeld als een bijzon der geval. Daarvoor zullen de volgende richtlijnen gelden: Wanneer het alge meen bevel om het vuren te staken is gegeven en geëffectueerd zal zijn, zal dit gebied zoo spoedig mogelijk onder civiel republikeinsch bestuur worden gebracht, waarbij de noodige waarbor gen voor de veiligheid van persoon en goed zullen worden gegeven. Ter voorbereiding van den terug keer van de bevolking en yan het oor spronkelijk bestuursapparaat, met in begrip van de politie, zullen aanstonds besprekingen plaats vinden. Deze be sprekingen zullen tevens de yraag be treffen, in welke mate en tót welken getale reeds dadelijk. in afwachting van een definitieve regeling, de repu- blikeinsche politie by de uitoefening van het bestuur zal worden ingescha keld. De Nederlandsche militaire bezet ting zal slechts worden gehandhaafd totdat regelmatige toestanden zullen zyn hersteld en de veiligheid zal zyn verzekerd. Van republikeinsche zijde zal geen militaire bezetting in dit ge bied meer worden gelegd. Volgens de laatste berichten zyn de vyandeiykheden aan de grenzen van dit gebied opgehouden. Ook met be trekking tot belangrijke economische factoren, die afhankelyk zyn van bui- tenten het gebied gelegen objecten, zooals de watervoorziening, zal een regelmatige voorziening worden ge waarborgd. Piek voor het Bijzonder Gerechtshof. 12 JAAR GEEISCHT. Voor het BU'zonder Gerechtshof te 's-Gravenhage stond heden terecht de 43-jarige Carel Piek, eens directeur van de Winterhulp, thans gedetineerd in de cellenbarakken te Schcveningen. Hem was ten laste gelegd, dat hy zich in October 1940 door Seyss Inquart heeft laten benoemen tot directeur- generaal van de „Winterhulp-Neder land", welke functie hy inderdaad aanvaard heeft. Voorts vermeldde de ten lasteleggïng, dat Piek in 1943 is toegetreden tot de „Germaansche S.S.", voor welke organisatie hy in verschil lende redevoeringen propaganda heeft gemaakt. Ten slotte werd hem ten laste gelegd, dat hy in November 1944 uit handen van den bezetter zyn be noeming heeft aangenomen tot wnd. secretaris-generaal van het Nederland sche Roode Kruis, waardoor het werk van het Ned. Roode Kruis werd lamgelegd. Als verdediger van den beklaagde trad op mr. C. H. Felders. terwijl mr. J. Zaayer als procureur-fiscaal fun geerde. Vanwege den procureur-fiscaal wa ren drie getuigen charge gedagvaard t,w. mr. dr. K. J. Frederiks, oud-secre taris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, mr. H. Sark, oud-secretarir van den Armen raad en jhr. mr. G. M. Verspeyck. secre taris van het Nederlandsche Roode Kruis, Van de zyde der verdediging was één getuige décharge opgeroepen, jhr. mr. Snouck Hurgronje, secretaris generaal van Buitenlandsche Zaken. Na de verhooren kreeg mr. Zaayer het woord. Spr, achtte Piek schuldig aan hulp aan den vyand, meermalen gepleegd. Indien Piek de straf had gekregen, die hy verdiende, dan zou hy op den dag na de bevryding ergens in Ne derland aan een boom hebben ge hangen. Maar dal is niet gebeurd en in de afgeloopen anderhalf jaar hebben wij nu wel de zekerheid gekregen, dat over hen die dit verdienen in Ne derland ik zeg niet: geen recht wordt gesproken, maar: geen recht wordt gedaan. Men heeft in Nederland de doodstraf uitdrukkelijk opnieuw ingevoerd en een bijzondere rechtspleging in het leven geroepen met de uitgesproken bedoeling, dat streng recht zou wor den gedaan. Als dit nu niet serieus bedoeld biykt, meen ik werlceiyk toch niet, in een serieuze nastreving ervan de rol van Don Quichotte te moeten spelen. Het moet uit zyn met de vette kopjes in de couranten: „Tegen verrader de doodstraf geeischt" in een land waar wy weten, dat daar toch niets van terecht komt. Tot Piek terugkcerende requireerde spr. tegen hem de straf, die hy voor hem passend acht naar de opvatting waarmedehy, als gezegd, rekening had te houden, namelijk twaalf jaar ge vangenisstraf, met levenslange ont zetting uit het actief en passief kies recht en het recht om ambten te be- kleeden. PRINS BERNHARD UIT STOCKHOLM VERTROKKEN. Z.K.H. Prins Bemhard heeft heden middag kort na 12 uur ln het K.L.M.- toestel PHTBG, bestuurd door den kapitein F. Overijnder Stockholm ver laten. DEENSCH SCHIP IN NOOD. Volgens een radiobericht van het m.s. „Brabant" bevindt het Deensche stoomschip „J. C. Jacobsen" .roeplet ters: O U H M) zich voor de Deen sche kust in- zinkenden toestand. De positie van het in nood verhoerende schip, dat onmiddellijke assistentie heeft gevraagd is: elf mijl noord-oost van het plt-vuurschin. VLIEGONGEVAL OP TJILILITAN. Naar de legervoorlichtingsdienst me dedeelt, zUn gisteren op het vliegveld Tjililitan by Batavia, door een vlieg tuigongeval twee officieren om het le ven gekomen. Hun Austur verkennings vliegtuig stortte van circa 40 m. hoogte on het vliegveld neer. De slachtoffers riin de res.-kapitein vlieger-waarnemer C. N. van der Schatte Olivier en de res. eerste luitenant B. Schulte. REGEF.RINGSADVISEURS NAAR ENGELAND EN AMERIKA. De adviseurs der Nederlandsche re geering voor Indische zaken, dr, A. D. A. de Kat Angelino en prof. G. A. Ph Weyer zyn naar Engeland vertrok ken, van waar zij spoedig naar Ame rika zullen doorreizen ten einde be sprekingen te voeren in het kader van de Far Eastern Commission, zy blij-- ven adviseurs der regeering. VERKLARING NEDERLANDSCH MILITAIR WOORDVOERDER. De Nederlandsche militaire woord^ voerder te Batavia heeft heden o.m. medegedeeld, dat te Semarang Indo nesische burgers op Nederlandsch ge bied door gewapende Republikeinen zijn overvallen. De aanvallers sticht ten verschillende branden en doodden een burger, terwyi een andere burger meegevoerd werd, ADRES GF.PENSIONNEERDEN NED. SPOOR- EN TRAMWEGEN. In verband met grooten nood. De Bond van gepensionneerden der Ned. Spoor- en Tramwegen heeft „in verband met Hen grooten nood onder de gepensionneerden" een uitvoerig adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het adres besluit: „WU vertrouwen dat de gedachte, in de u reeds eerder toegezonden resolutie welke met groo te instemming in de vier groote ver gaderingen. gehouden te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht is aangenomen, bij dc vaststelling van de uitkeering ineens evenals een blyven- de verbetering van de pensioenen voor de toekomst een leidraad moge wezen om aan den thans heerschenden nood toestand een einde te maken. Redenen waarom wy u dringend verzoeken de reeds eerder u kenbaar gemaakte wen- schen te steunen". UIT DF OMSTREKEN. KATWii AAN ZEE. Ned. Chr. Landbouwbond Jubileert Ter gelegenheid, va/n liet 20-Jarig bestaan van. de afdeellng Katwijk aan Zee van den Ned. Chr. Landbouwbond, was er een feestavond ln de Kapel, dde kwistig met vlaggetjes versierd was en waar de lange tafels met bloemen getooid waren. De voorzitter de lieer B. Vooijs liet zingen Ps. 195 3. Las Exodus 14 vanaf vers 5 en ging voor ln gebed. Eerst heette hij welkom de talrijke aan wezige dames, vervolgens de oprichters van de afdeellng, de afgevaardigden van den Ohr. Besturenbond, die van Katwijk a. d. Rijn, Valkenburg, Rijnsburg en Qegstgeest, den heer P. Vis van heit district Bollenstreek, den hoofdbestuur der den heer P. Stokman uit Leiden, den eere-voorzitter der afdeellng den heer G. Vooijs en bracht dank aan de feest commissie voor het organise eren van. dezen avond. In zyn openingswoord wierp spr een blik ln het verleden, dat niet los gezien kan worden van het heden, ia het begin van die vorige eeuw ontwikkel de zich de Industrie, waardoor groote so ciale nooden ontstonden. De mannen van het Ohr. Reveil meenden, dat or lets ge daan moest worden. Spr. haalde de na men aan van een Groen van Prlnsterer en Talma. Ook liler te Katwyk aan Zee, wend een afdeellng van de Ohr. Vakbewe ging opgericht, Spr. wees op het belang van de Chr. Vakbeweging en verwees nog naar het voorgelezen Schriftgedeelte. De secretaris de heer Jac. Pronk, gaf een overzicht van de 20 Jaar van de af deellng. In het Jaar 1927 werd de behoef te gevoeld een afdeellng van de N.C.LB. hier op te richten. Het was J. van Duljn, die den eersten stoot gaf. Aan de op richting hebben meegeholpen: G. Vooijs, O. J. Pronk, K. Kuy't, J. Kraaien oord, M. van Rijn en G. van Rijn. Het ledental steeg gestadig, ln 1933 waren er reeds 170 leden. In 1930 werd het Rechtskundig Adviesbureau ingesteld door middel van den Ohr. Besturenbond. In dat zelfde Jaar werd het Pensioenfonds gesticht. De secretaris-penningmeester J. van Duljn ging ln 1931 onzen bond verlaten. Ln zijn pleats werd gekozen J. Zwaan, dlo nog steeds ln het bestuur een accuraat pen ningmeester ls. wy hopen, dait wij hem nog vele Jaren de kas kunnen toever trouwen. In 1933 kregen wy een eigen gebouwtje, dat dienst deed voor uit kee ringen der Werkeloozenkas en steun en waar ook bestuursvergaderingen worden gehouden. De jaren, die volgden werden steeds moelljlker, de loonen weiden lager en er heersohte groote werkloosheid. De oorlog van Mei 1940 brak uit, de laatste ledenvergadering werd gehouden 8 Febr. 1941 en de laatste bestuursvergadering op 4 Juni 1941. Toen kwam de klap. De N C.L.B. werd op 25 Juli 1941 voor de keus gesteld door te gaan onder leiding van Woudenberg en consorten of anders op houden te bestaan. Het laatste werd, volgens ons beginsel gekozen. Er werd echter niet stil gezeten. Op gezette ty- den werd er contact met de afdeel! ngen onderhouden. Na de bevrijding werd de eerste vergadering gehouden op 8 Juni 1945. Dan 28sten September 1945 bedank te de heer G. Vooys als voorzitter ln ver band met zyn vele kerkeiyke bezigheden, na 18 Jaar lang voorzitter te zijn geweest. Hem wordt harteiyk dank gezegd voor al les wat hij voor de afdeellng heeft ver richt en wy hopen hem nog vele Jaren als eere-voorzitter ln ons midden te zien. Hierna kwamen de afgevaardigden aan het woord. Do eere-voorzltter G. Vooijs, gaf eerst op humoristische wijze te ken nen, hoe hij lndertikl als voorzitter ge kozen werd en met een ernstig woord tot slot wekte hy op om lid te worden van den bond. Namens den Chr. Besturenbond sprak de heer B. v. d. Bent, die wees op de pret tige samenwerking. De heer J. Vink, se cretaris van den Ohr. Besturenbond, brak een lans voor de studleolub, waarvan hy leider is. Namens het district Bollenstreek sprak de heer P Vis, namens de afd. RynSburg de beer C. Ho re woning en namens de afdeellng Oegstgeest de heer H. Imthorn. De feestrede werd gehouden door den hoofdbestuurder, den heer P. Stokman, uit Leiden. Deze zei, dat er erkentelijk heid en dankbaarheid moet zyn by deze 20-Jarige herdenking. Spr. ging ln den breedc na, wat de bond beoogt en welke resultaten deze bereikt heeft. Spr. be sprak den invloed, die de moeders heb ben bii de opvoeding der Jeugd. Hij be sloot, dat men biddend moet opzien om arbeid te verrichten op het sociaal ter rein van het leven. Aard'lge oogenbllkken werden doorge bracht met de Improvisatie. De heer D. Kruyt vertoonde de aardige film „Die ondeugende kwajongen". Laat dn den avond bedankte do voor zitter allen, die tot het goed slagen van dit feest hadden meegedragen. De eer-e-voorzitter, de heer G. Vooijs, sprak een slotwoord, waarna met dank zegging werd geëindigd. Aan den uitgang werd een collecte ge houden voor het T.B.C.-fonds „Draagt elkanders lasten". OEGSTGEEST. Dank voor de boekenactie Naar aan leiding van de vorig Jaar zoo geslaagde „boekenactie" en de zoo spantane mede werking van een groot deel der Oegst- ge-eeter bevolking voor het naar Indone sië vertrokken 3e Batt. Grenadiers, zal deze week een groep van het Regiment Grenadiers uit dankbaarheid tweemaal achtereen een „Bonte Avond'" geven ln het Patronaotsgebouw. Ringsteken op het Us Gistermiddag; werden door de ijsvereenigtog Hooge Morsoh—Rijndijk op den RUn by de Hooge Morsch wedstrijden gehouden ln ringsteken voor paren. De uitstag was: 1 N v d. Meymej, C. Dirkse; 2. C. v. Windennvej. C. v. d. Poel; 3. R. Rljsdam mej R. v. Noord; 4. J. v. Rij—mej. N. v. RIJ; 5. Mostmej. Momteba; 6. v. d. Werfmej. B, Kooloos; 7. J. v. Ry Jr. mej. A. v. d. Hulst. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Gerritje, d. van W. F. Filippo en M, A. van Beek; Margaretha Geertruida Maria, d. van J. A. H. van der Vlugt en M. W. F. van Ulden; Johannes, z. van J. On derwater e A. H. van der Linden; Johan, z van J. Zwaan en M. H, Kok: Johannes Petrus, z. van W, J. van Buijtenen en S. E. C. Castelein; Karei, z. van W. H. Bod ril en F. P. Nieuwenburg; Judith, d. van C, Colpa en E. Amöldus. OVERLEDEN. G. OverdUk, wednr., 77 J.; P. Smit, man. 53 J. AGENDA HEDEN: MlddeOstegrachit: Aandeel houdersverg. C.V. T. en D.. 2,,& uur nam. DONDERDAG: Volkshuls: K. en O. Voordrachten Maud Cossaar, 8 uur nam. Stadszaal: Residentie-orkest .Orches- tre Colonne". 8 uur nam. NIEUWE UITGAVEN. Onze stadgenoot Han do Wilde schreef een kinderboek „Pukkle, de kleinste man ter wereld", dat dezer dagen by L. J. Veen's Ultgeiversmaatschappy N.V, te Am sterdam ls verschenen en bestemd ls voor den leeftijd van 8—12 Jaar. Hetgeen niet wil zeggen, dat ook andere kinderen en zelfs volwassenen er niet van zouden kun nen genieten, want de tekst ls met begrip van en voor de Jeugd geschreven, ls levendig en onderhoudt van de eerste tot en met de laatste bladzijde. Een alleraar digst boek, dat een aanwinst ls voor de Jeugdbibliotheek en dat we ouders en anderen opvoeders dan ook van harte kunnen aanbevelen. Martin Toonder teckende de geslaagde illustraties, hetgeen de a&ntrekkeiykheld van het geheel nog verhoogt. BEURSOVERZICHT. Amsterdam, 4 Januari. Op het koersverloop was geen peil te trekken. De omzetten waren uiterst klein. Voor Koninklijken kwam de no teering een drietal punten hooger. daar de vraag juist even de overhand had. De Scheepvaartafdeellng was onregel matig, evenals de bankaandeelen. De toonaangevende industrleaandeelen wa ren een kleinigheid lager. Voor Cultuur- fondsenbestond byna geen belangstel ling. Rubbers een kleinigheid lager. Van de Tabakken waren Deli MaatschappU wat luier, doch Senembah wat beter. HVA's onveranderd, Van de Nederland sche staatspapieren trok de nieuwe lee ning de noodige attentie, maar de om» zet v/as zeer klein. By opening went gehandeld tegen 100 1001/8. nader hand zakte de koers in tot 99 7/8.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3