Hartelijke begroeting van de „Kota Inten" Radio-programma Chr. onderwijs protesteert tegen sluiting der scholen PANDA EN DE MEESTER-DIEE Aan boord knapten de jongens zienderoogen op! Met ongeveer "250 militairen uit Indic aan boord 107 van hen zün, gelijk gemeld, ziek of herstellende is de „Kota Inten" Zaterdagmorgen te Rot terdam aangekomen. Overal langs den wal, van Hoek van Holland af tot Rotterdam toe, stonden de menschen dicht opeen- gepakt vaak te zwaaien met vlaggen en hoeden Ter hoogte van Vlaardingen stond zelfs de grenswacht opgesteld en vuurde ter be groeting lichtkogels af. Eerst tegen tien uur lag het schip gemeerd aan de Lloyd- kade en konden de eerste voorbereidse len worden genomen voor de debarkee- ring. Zoodra het schip aan de trossen lag, speelde de Koninklijke militaire ka pel, die op den wal stond opgesteld, het „Wilhelmus", gevolgd door vroolijke va- derlandsche liederen. EEN TUILTJE BLOEMEN. Het was een hartelijke ontvangst, die onzen „jongens" uit Indië bereid werd. Onmiddellijk begaven de minister van oorlog, lult.-kolonel A. H. J. L. Flévez, de chef van' den generalen staf, luit.- generaal mr. H. J. Kruis en luit.-gerie- raal S. H. Spoor zich aan boord. Zij in specteerden alle verblijven, informeer den naar den toestand van gewonden en zieken en lieten het aan hartelijk me deleven niet ontbreken. De N.I.W.I.N. had er voor zorg gedragen, dat iedereen aan boord een tuiltje bloemen werd aan geboden, een attentie die zeer gewaar deerd werd. Wij grepen de gelegenheid aan. hier en daar een babbeltje te maken. De ge wonden en zieken waren blij weer in ons land te zijn, maar toch hadden de meeste aangename herinneringen aan him verblijf in Indië: DS. DEN HERTOG VERTELT. De reizend veldprediker ds. A. C. G. den Hertog, was buitengewoon tevreden over ae reis. Hij vertelde, dat er zich een vrij groot aantal psychische patiënten onder de terugkeerenden bevond. Som migen hadden aan „shock" geleden, an deren hadden met heimwee te kampen gehad. Zonder uitzondering zijn allen tijdens de reis aanmerkelijk verbeterd. Er had zich slechts één sterfgeval aan boord voorgedaan. Het betrof hier een TBC-patiënt. Met plechtig ceremonieel is hem een zeemansgraf gegeven. Over de verzorging aan boord had ds. den Hertog niets dan lof. „Als u gezien had, hoe vermagerd en uitgeput velen te Batavia aan boord kwamen Maar éénmaal op de „Kota Inten" knapten zij zienderoogen op. Er waren patiënten, die twee eieren per dag kregen en voor TBC-patiënten waren er twee busjes melk per week beschikbaar. Het eten was prima toebe reid. Ook de geneeskundige verzorging liet niets te wenschen over Er waren behalve de militaire arts aan boord, een chirurg, een internist, een psychiater en een tandarts. De medische staf had de beschikking over een operatiekamer en ze heeft goede diensten bewezen". Vele verwondingen zijn aan ongeluk ken langs den weg te wijten geweest. Weinigen zijn er, die gewond werden door oorlogshandelingen. Van de Kon. Legermacht moeten er 40 in een zieken huis worden opgenomen, van de Marine en van de K.N I.L. leder 11. Voorts is er nog een aantal burgers aan boord, van wie er 13 naar een hospitaal worden ver voerd. Het eenige gemis aan boord was geweest een gelegenheid om kerkdien sten te houden. De godsdienstoefenin gen moesten n.l. aan dek plaats vinden. Voor de gezelligheid aan boord had men onderling alles gedaan wat mogelijk, was. Op den verjaardag van Prinses Margriet had men het gehéele schip vol Margrieten geplakt. NIET VERGETEN Onder leiding van majoor van Bockel werd omstreeks kwart over elf jnet de ontscheping en het transport begonnen. Eerst gingen de ziekenhuispatiënten van boord, daarna de zieken, die thuis ver pleegd kunnen worden. In de ontvang- loods werd aan allen een oorkonde uit gereikt, onderteekend door Z.KH. Prins Bernhard, alsmede een pakketje, waarin sigaren, sigaretten, een stukje zeep, wat chocolade enz. Luitenant-generaal Kruis verklaarde na afloop van zijn bezoek aan het schip zeer tevreden te zijn over de verzorging aan boord en over de ontvangst aan den wal. „Als men er maar om denkt", zoo zeide hij, „dat de jongens, die thans van een zware taak tcrugkeeren, in de toekomst niet vergeten worden!" Nog steeds uiterst zorgelijke, voedselpositie. RECHTVAARDIGE PRIJSPOLITIEK NATIONAAL BELANG. De heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting van den Landbouw, heeft in een te Alkmaar gehouden vergade ring van de drie boeren-organisaties o.a. verklaard, dat onze voedselpositie nog steeds uiterst zorgelUk is. Wtf zijn afhanke lijk van aanvoeren van overzee en deze aanvoeren zijn ongewis. Stakingen kunnen deze b.v. vertragen, waardoor onze voedselvoorziening op korten ter mijn in gevaar kan komen. Ook ter wille van onze deviezenbespa- ring moet de productie van den Neder - landschen cultuurgrond zoo hoog moge lijk worden opgevoerd. Alles wat door grootere productie uit den Nederland- schen grond wordt gehaald is voor bijna 100 nationale winst. Ook om deze redenen is een recht vaardige prijspolitiek voor de agrari sche producten een nationaal belang van de eerste orde. De heer Louwes gaf ook als zijn mee- ning te kennen, dat by het overleg, dat in de sociale commissie van de stichting voor den landbouw wordt gepleegd over loonen en arbeidsvoorwaarden, de boe ren- en tuinderswerkgevers zich niet voldoende kunnen laten gelden, omdat zij op dit gebied bij lange na niet zoo goed georganiseerd zijn als de arbeiders. De heer Louwes spoorde de boeren- en tuinderswerkgevers aan, om zich op werkgeversgebied beter te organiseeren De bedoeling daarvan, aldus spr., is niet dat hierdoor hunnerzijds een loonstrijd met meer kans op succes zou kunnen worden gevoerd, doch alleen omdat slechts twee even goed georganiseerde groepen een goed overleg kunnen plegen en kunnen nakomen wat in de collec tieve contracten wordt vastgelegd. 1000 ONTSLAGEN IN HET RADIO-BESTEL. Niet meer dan formeele beteekenis. Met 15 Februari a.s. zal de Stichting „Radio Nederland" ophouden te werken. Op dien dag zal in werking treden de Nederlandsche Radio-Unie. Met het oog hierop is aan het geheele personeel van de Stichting Radio Ne derland. omstreeks 1000 personen, ont slag aangezegd tegen 1 Maart. Daarbij is er op gewezen, dat dit ontslag voor het overgroote deel van het personeel niet meer dan formeele beteekenis heeft, omdat het zal kunnen overgaan, hetzij naar de Ned. Radio Unie, hetzij naar den Wereldomroep. In concrete gevallen is hierover niets te zeggen, omdat de organisatie van een en ander nog niet volledig is. Voor degenen, die niet overgaan, zal een wachtgeldregeling in werking tre den. welke dezer dagen door de regee ring is goedgekeurd. Naar verwacht wordt, zal het aantal van hen. die on der de wachtgeldregeling vallen, niet groot zijn. INSTALLATIE BEDRIJFSGROEP „INDUSTRIE". In Krasnapolsky te Amsterdam is het installatiecongres gehouden van de bedrijfsgroep „Industrie" van den Bond van handels- en kantoorbediende „Mer- curius". Als voorzitter van de bedrijfs groep wees het bondsbestuur den heer C. B. Jacobsen uit Amsterdam aan. Tot leden van het groepsbestuur werden ge kozen de heeren: J. Haraeetman te Rotterdam. J. C. van Bueren te Den Haag, N. L. ten Hoope te Delft, W. J. Langendijk te Groningen. G. Mulder te Almelo, W. Plomp te Utrecht en W. Verwoerd te Eindhoven. De bondsvoorzitter, de heer A. Wam- steeker, hield de installatierede. Het ontwerp-program van actie van de nieuwe bedrijfsgroep omvat de vol gende punten a. het aangaan van collectieve ar beidsovereenkomsten voor administra tief personeel, werkzaam in de indus trie; b. streven naar ten minste 12 dagen vacantie. Bij langdurig dienstverband een langere vacantieduur; c. invoering van vacantie-toeslag. Een Fransche Dakota verongelukt. 16 SLACHTOFFERS. Een Dakota van de Air France, op weg van Parijs naar Lissabon, is in slecht weer verongelukt in de heuvel-' achtige streek van Cintra bij Lissabon. De Air France heeft medegedeeld, dat het verongelukte toestel twaalf pas sagiers aan boord had. een bemanning van vier koppen en een stewardes. Elf passagiers en de bemanning zijn om het leven gekomen. De eenige overlevende passagier is een Franschman. zekere Eugene Leonard. Volgens ooggetuigen vloog de machine in de lucht in brand en stortte zij enkele minuten later naar beneden. Leonard, die met zijn echtgenoote op de huwelijksreis naar Portugal was, werd, voor het vliegtuig neerstortte, er uit geslingerd. Ook de belde piloten weVden uit het vliegtuig geslingerd, doch zü waren reeds dood toen men de lichamen vond. De toestand van Leonard is thans be vredigend, levensgevaar is er niet meer. Volgens te Parijs binnengekomen be richten heeft de Dakota vijf minuten voordat zij verongelukte, ten gevolge van een foutief radio-contact met het vliegveld Portela (nabij Lissabon) een verkeerde koers genomen. Voorts zou zijn komen vast te staan, dat de vlammen, die een ooggetuige vóór het ongeluk aan het toestel heeft waargenomen, van de uitlaatpijpen af komstig waren en dat de machine pas begon te branden toen ze te pletter vloog. Onder de slachtoffers zijn ook eenige Fransche artisten. Volgens uit Lissabon ontvangen be richten gelooft men, dat het toestel, te oordeelen naar zijn positie, zeer lang zaam hoogte heeft verloren, voordat het verongelukte, en dat de ramp voorko men' had kunnen worden, als het iets hooger had gevlogen. De situatie in Palestina. Reeds heden begint de evacuatie van de 2000 Britsche gezinnen uit Palestina, dus een dag eerder dan verwacht werd. De 5000 Amerikanen blijven. Vrouwen van Britsche regeeringsamb- tenaren hebben geprotsteerd tegen haar evacuatie en de vertegenwoordigers der Britsche pers ln Palestina hebben stel ling genomen tegen een officieele ver klaring, volgens welke zij „niet vol strekt noodzakelijk" zijn en derhalve slechts op hun eigen risico In Palestina kunnen blijven. De Britsche correspondenten onder wie vele oorlogsverslaggevers achten het onaanvaardbaar, dat hun wordt ge zegd, dat zij het land maar moeten ver laten. Later is uitgemaakt, dat zij op den zelfden voet als verslaggevers van bui- tenlandsche nationaliteit in Palestina kunnen blijven en dezelfde bewegings vrijheid genieten. De voorzitter van het Joodsche bureau, dr. Weizmann en mevr. Meyerson, hoofd van de politieke afdeeling van dit bu reau, hebben het terrorisme in Palesti na veroordeeld. Mevr. Meyerson heeft zelfs een beroep op de Britsche regee ring gedaan om haar beslissing om Britsche vrouwen en kinderen uit Pa lestina te evacueeren te herzien. De Joodsche gemeenschap zal geluk kig zijn zich verantwoordelijk te stellen voor alle Britsche vrouwen en kinderen, die aan haar zorg zijn toevertrouwd, aldus mevrouw Meyerson. BOMAANSLAG TEGEN DR. SACHS. Zaterdagavond is te Neurenberg met twee bommen een aanslag gepleegd op de woning van dr Camille Sachs, den president van het zuiveringshof in het proces tegen von Papen. Er zijn geen slachtoffers te betreu ren. Naar Reuter echter verneemt, is de bomaanslag niet op de woning van Sachs gepleegd, zooals officieel was ge meld, doch op een kantoor dicht bij het gerechtsgebouw, waar Sachs soms tot laat in den avond werkte. BEWAKER INTERNEERINGSKAMP GEARRESTEERD. De PRA te Amsterdam heeft een 37-jarlgen bewaker van een internee - ringskamp te Amsterdam gearresteerd, omdat de man er van verdacht werd zich te hebben laten omkoopen. In de tweede helft van de vorige maand heeft de" hoofdstedelijke PRA in totaal 26 arrestaties uitgevoerd. Het be trof hier uitsluitend SS-ers en collabo rateurs. SPOORBRUG BIJ HEDEL 4 MEI IN GEBRUIK. De directie der Ned. Spoorwegen heeft besloten het baanvak Geldermalsen— Den Bosch nog niet ir. dienst te stellen, als met Maart de spoorbrug over de Maas by Hedel gereed is, maar daar mee te wachten tot op 4 Mei de zomer dienstregeling wordt ingesteld. Derde Fransch memorandum. OVER HET VREDESVERDRAG MET DUITSCHLAND. Een derde Fransch memorandum over het Duitsche verdrag ditmaal han delend over de internationalisatie van de steenkool en andere industrieën van de Ruhr, is aan de Britsche, Ameri- kaansche en Russische ambassade te Parijs overhandigd- Voorts heeft Frankrijk in een memo randum aan de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandsche zaken, die thans te Londen bijeen zijn, voor gesteld, dat ook de kleinere naties zul len worden ultgenoodigd tot de confe rentie voor het vaststellen van het vredesverdrag met. Duitschland te Mos kou. Ofschoon de inhoud van het me morandum niet officieel is bekend ge- j maakt, kan men als vaststaand aanne- men, dat Frankrijk wenscht, dat de J kleinere geallieerden deel zullen nemen aan alle stadia der onderhandelingen ook in de commissies van deskundigen, die de verschillende aspecten van het verdrag zullen bezien, voor een alge- meene conferentie der geallieerden wordt bijeengeroepen. Het voorstel is tegengesteld aan dat der Sovjet-unie, dat in het algemeen wenscht. dat de procedure dezelfde zal zijn als die. welke werd toegepast bij het opstellen van de verdragen met de satellieten van de as. toen de groote vier de ontwerp-verdragen gereed maakten. Nieuwe verklaring van Commissie voor Europeesche vraagstukken. De internationale commissie voor het bestudeeren van Europeesche vraag stukken, die vorige week een verkla ring publiceerde volgens welke een nieuwe Nazi-partij in Duitschland in opbouw is, heeft thans in een nader rapport de tegenspraken van de ver klaringen der commissie beantwoord. Volgens de thans verstrekte feiten worden de in het rapport vermelde feiten geheel gestaafd, aldus de com missie. Volgens het rapport bestaan de cel len van de clandestiene nationaal-so- cialistische organisatie, de blockwacht. niet slechts in de groote steden, doch ook in kleinere. Na een overzicht van de financieele interessen der Nazis in Argentinië zegt het rapport: „In antwoord op ons rapport heeft het Amerikaansche mili taire bestuur in Duitschland verklaard, dat het op de hoogte en diligent is. Het is echter een feit, dat men binnen twee maanden heeft ontdekt dat zoo wel de voorzitter van de Beiersche Christelijke sociale partij (Muller) als de Beiersche minister-president (Maier) in werkelijkheid gevaarlijke Nazis zijn geweest. De volgende vraag blijft der halve ter beantwoording: was de mili taire inlichtingendienst niet op de hoog te van de activiteit in het verleden van deze nieuw-gekozen staatslieden, of waren de militaire autoriteiten op de hoogte doch niet in staat of niet be reid zich tegen hun benoeming te verzetten?" GRIEKSCHE REGEERING PROTESTEERT. Tegen houding van Joegoslavische vertegenwoordigers. De Grieksche regeering heeft bij de commissie van onderzoek der V. N. ge protesteerd tegen de houding van den Joegoslavischen vertegenwoordiger in ,de commissie. Deze heeft op de Joego slavische ambassade te Athene eeh persconferentie belegd, tijdens welke hij de Grieksche regeering heeft ge- critiseerd en een boekje heeft ver spreid, getiteld: „De waarheid inzake het monarchistisch-fascistische Grie kenland". Griekenland acht deze houding niet in overeenstemming met de diploma tieke gedragsregels. DE AMERIKAANSCHE DELEGATIE VOOR MOSKOU. George Marshall, de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, zal by zijn bezoek aan Moskou, voor de conferentie van de ministers van Buitenlandsche Zaken in Maart aan staande, vergezeld worden door de grootste Amerikaansche delegatie, wel ke tot nog toe naar een dergelijke con ferentie werd gezonden, aldus is door het departement van Buitenlandsche Zaken te Washington medegedeeld. Aan de Sovjet-regeering is medege deeld. dat accommodatie verzocht wordt voor een honderdtal Amerikanen, waarvan de meesten behoorend tot Amerikaansche missies In Europa. Drie en zeventig Amerikaansche correspon denten hebben verzocht om faciliteiten voor het verslag uitbrengen over de conferentie. Polen krijgt haven van Stettin. Naar verluidt zal ovei een paai weken aldus Radio Warschau de voor malige Duitsche haven van Stettin aan de Öostzee door Polen worden overge nomen. Nieuwe Italiaansche regeering Het nieuwe Italiaansche kabinet is samengesteld. Premier en interim-mi nister voor Italiaansch Afrika is Alcide de Gasperi (Christen-democraat), mi nister van buitenlandsche zaken: graaf Carlo Sforza (onafhankelijke). In het nieuwe kabinet hebben zeven Christen-democraten zitting, drie com munisten. drie socialisten en een onaf hankelijke. De communisten beheeren justitie, openbare werken en vervoer, de socialis ten industrie en handel, arbeid en PTT. Vier nieuwe ministers maken van dit kabinet deel uit. VERTROUWEN IN GRIEKSCHE REGEERING. De nieuwe, uit vertegenwoordigers van zeven partijen samengestelde Griek sche regeering van Dimitrios Maximos heeft Zaterdagavond een motie van vertrouwen gekregen met 250 stemmen voor en 36 stemmen tegen. Deze motie werd aangenomen na een debat van vijf dagen lang in de Kamer van Afge vaardigden over de regeeringsverkla- ring ten aanzien van de binnen- en buitenlandsche politiek. Tsaldaris, vice-president en minister van Buitenlandsche Zaken, die als lei der van de Volkspartij het woord voer de. verklaarde, dat zijn partij de mee ning is toegedaan, dat zoo spoedig mo gelijk nieuwe algemeene verkiezingen gehouden dienen te worden, waaraan ook de partijen, die bij de verkiezingen van Maart j.l. afzijdig bleven, zouden moeten deelnemen. KOLENSTAKINGEN TE ESSEN GEËINDIGD. De stakingen van kleinere groepen arbeiders in verschillende mijnen in het Ruhrgebied als protest tegen de storingen in de broodvoorziening zijn thans geëindigd, Collins, productielei der van den Noordduitschen kolenraad, heeft op een persconferentie te Essen meegedeeld, dat de stemming in de ko lenmijnen te Essen thans aanmerke lijk is verbeterd. Volgens een anderen functionaris liggen de voorraden steen kool aan den ingang van de mijnen opgestapeld, omdat het vervoer moei lijkheden oplevert. MAATREGELEN VOOR VOEDSELVOORZIENING IN DE V. St. In een speciale boodschap aan het congres heeft president Truman ver zocht bepaalde oorlogsmaatregelen, die op 31 Maart a.s. zouden afloopen, te verlengen, in het bijzonder voor de voedselvoorziening. De president wees er op, dat het voortzetten van regee- ringsmaatregelen op het gebied dei- voedselvoorziening noodzakelijk is in verband met de internationale voedsel situatie. Het tekort zal ln de komende maanden zeer ernstig worden en een zeer voorzichtige toewijzing van le vensmiddelen zal noodzakelijk zijn om de grootste ellende in de door den oorlog getroffen landen te voorkomen", aldus Truman. Nieuwe bijeenkomst der „Big Three"? President Truman heeft verklaarii, dat hij „zeer verheugd" zou zijn Attlee en Stalin te ontvangen te Washington voor een nieuwe bijeenkomst van de „big three". Hij legde deze verklaring af naar aanleiding van een opmerking van Stalin in een interview met Elliot Roo sevelt, een zoon van wijlen den Ameri- t?aanschen president, dat hy niet slechts hoopte op een, doch op verscheidene bijeenkomsten van de groote drie inde toekomst. Truman zeide dat hij niets afwist van plannen voor een dergelijke bij eenkomst. Hij verklaarde voorts, dat hij niet verwachtte dat hij de Ver- eenigde Staten voor een dergelijke bij eenkomst zou verlaten. Ofschoon Truman zijn bereidheid te kennen gaf voor een bijeenkomst der drie staatslieden, zeide hij, dat hij de noodzaak van een dergelijke conferen tie niet zag. ROEMENIË TEEKENT VERDRAG. Het Roemeensche kabinet heeft na drie dagen beraadslaging de gedelegeer den gemachtigd tot onderteekening van het door de geallieerde opgestelde vre desverdrag. De officieele onderteeke ning zal op 10 Februari aanstaande te Parijs geschieden. Giral neemt opdracht niet aan. Dr. Giral heeft president Barrio me degedeeld, dat hij de opdracht, een nieuwe republikeinsche Spaansche re geering te vormen, niet kon aanvaar den. Naar verluidt, zou hij deze be slissing genomen hebben, omdat hij zich niet in staat achtte, een regeering te vormen op voldoende breede basis volgens de verlangens van hen, die anti-Franco gezinde monarchisten en anti-Franco vertegenwoordigers van het Spaansche leger in de nieuwe regee ring opgenomen wenschen te zien. Daarop heeft president Barrio het verzoek om een regeering te vormen gedaan aan AugUsto Barcia, oud-eerste- minister, die in het verzoek heeft toe gestemd. VOOR DINSDAG 4 FEBRUARL Hilversum I (301 M.) KRO: 8,15— 9,45: gramofconmuziek: 9,4510,15: licht baken; 12,0312,30: moderne pianomu ziek uit Scandinavië; 12,3012,55: Klaas van Beeok; 131513,50: Russisch Orkest Slawa; 14,0015,00: kamermuziek; 16,00 16,30: radio ziekenbezoek; 17,4518,00: Rijk Overzee; 18,0018,20: ensemble Ta rantella; 20,1520,50: Omroepkameror- kest; 20,5021,20: de vroolijke zilver vloot; 21,2022,00: hoorspel „De prins die den hik had"; 22,3522,55: het kwintet ln de kamermuziek; 23,0523,30: eine kleine Nachtmusik; 23,3024,00: gramofoonmuBiek Hilversum II (415 M.) AVRO: 9,15— 9.30: morgenwijding door ds. J. Loos; 9,50 (10.30: arbeidsvitaminen; 11,0012,00: lichte symphonische muziek; 12,0012,30 Lyra Trio; 12.4013,00: Tom Erloh, plano: 13,1514.00: stafmuzlek A'dam- sche politie: 14,2014,50: Aeolian Sextet; 15,3016,00: concertgebouworkest; 17,00- 17,30: Hans Schouwman speelt plano voor de Jeugd: 17,3018,00: Romancers; 20,1521,30: Bonte Dinsdagavondtrein; 21,3022,15: verzoekprograonma; 22,15 22,30: bultemlandsch overzicht door H. Ch. G. J. v. d. Mandere: 22.3023,00: Fanda Chapiro, plano, 23,1523,45: Sky- masters; 23,4524,00: nocturne. Waarom ook de bioscopen en de Schouwburg niet gesloten? In een Zaterdagmiddag in het ge bouw Rehoboth gehouden vergade ring van de afd. Leiden en omstre ken van de Ver. van Chr. Onder wijzers (essen) heeft de voorzitter, de heer A. v. d. Baan, namens het van onderwijzers en een zeer groot aantal ouders, een ernstig protest laten hooren tegen den maatregel van het Rijkskolenbureau om alle inrichtingen van onderwijs, met het oog op de precaire brandstof- fenpositie, met ingang van heden te sluiten, waardoor het onderwijs ernstig wordt belemmerd. Indien de thans by de scholen aanwezige brandstof wordt geblok keerd om de ziekenhuizen aan ko len te helpen, kan spr. zich hier wel bij neerleggen, maar dan ver wacht hij, dat ook de bioscopen en de schouwburg zullen worden geslo ten. Het raat niet aan, aldus spr., FEUILLETON. Roman door Winston Graham. 37) Luister eens, Bottari, zei Andrews, wat je daar zooeven hebt verteld, maakt de zaak enorm gecompliceerd. Het is voor eh de stabiliteit van onze fir ma van het grootste belang, dat je géén contact opneemt met die vertegenwoor digers, waarover je zooeven sprak. Als dat gebeurt, zou onze positie, zooals zij nu ls aanzienlijk verzwakt worden, om niet te zeggen, dat wij volkomen geruï neerd zouden zijn. Dat zie je natuurlyk zelf ook wel In. Ik voel er niets voor om met die heeren te concurreeren, zei ik droog. Natuurlyk niet. Daar heben wij ook geen enkel belang by. Maar dat is op het oogenbllk alles wat wij voor je kun nen doen. Mijn instructies zijn alsvol^t: Breng dezen dag door zooals je zelf wilt. Zoek onze vrienden alleen dan op. als je er heel zeker van bent. dat die andere menschen geen interesse meer voor.... ehde zaak hebben. Dat is in de hoogste mate belangrijk. Maar dat geldt alleen maar voor vandaag! Als die an dere lui vanmiddag nog altyd achter die opdracht aanzitten dan zoek je onze vrienden ln ieder geval op. Maar niet vóór laten we zeggen zes uur Begre pen? En niet na half zeven. Tusschen deze twee tijdstippen worden er voorbe reidingen getroffen voor alle eventuali teiten. Afgesproken? Ja, zei ik. En u? Tot vanavond. Ik hing den hoorn op. Toen draaide ik op goed geluk een nummer in Mi laan. Het leek me strategisch juist, om nog een paar plaatselijke gesprekken te voeren Intusschen kon ik tyd winnen om na te denken over hetgeen ik verder zou doen. Dit was een verstandige maat regel zooals mij naderhand duidelijk werd' Toevallig had ik een dokter opge beld. een bioscoop en. merkwaardiger wijze. een jnodewinkel. Met ieder der opgeroepenen voerde ik een kort en nietszeggend gesprek. Ofschoon Andrews door de telefoon niet veel had kunnen zeggen, waren de instructies, die hij mij had gegeven, vol komen duidelijk. Of ik moest trachten my gedurende dezen dag van mijn ver volgers te bevrijden óf pogen ze tot zes uur des avonds zoover mogelijk van mij vandaan te houden. Tegen dien tijd was Manuel Lorenzo dan zoover voor bereid, dat hij mij kon ontvangen, of ik al of niet vervolgd werd. Eén voorwaarde zou niet zoo moeilijk te vervullen zijn. namelijk de Gestapo op een afstand te houden. Maar dat zou ook alleen maar lukken als zij besloten had mijn bewegingen alleen maar van uit de verte gade te slaan, om op deze wijze uit te vinden, met wie ik in con tact stond. In ieder geval was ik na de uitlatin gen van Andrews er niet meer zóó zeker van, dat de Gestapo verder ,.af- fctahd zou bewaren". En het feit. dat mijn superieuren hieraan twijfelden, deeo mijn laatste beetje zelfvertrouwen verdwijnen. Er was veel verontrustends in hetgeen Andrews had gezegd of aan geduid Hij achtte het een gel iki:\ge omstandigheid, dat men tot dusver nog iiiet had gepoogd, mijn bewegingsvrij heid te beperken. Hij had mij vóór alles jjok ingescherpt, er voor te waken, dat de Gestapo mij te dicht op de hielen kwam Maar mjj hoefde niemand te vertellen: dat het onaangenaam was om in contact te komen met de Duitsche geheime politie! Ik deed een poging mijzelf gerust te stellen. Andrews had immers uit Vene tië gesproken en waarschijnlijk had mijn telefoontje hem juist zijn bed uitge jaagd zoodat hij zich niet heelemaal een duidelijk beeld van 't gebeurde kon vor men. Het was misschien heel natuurlijk geweest, dat hy aan mijn tweede mede- deeling. namelijk, dat ik gevolgd werd, meer beteekenis had toegschreven en mij daarom op het ergste had willen voorbereiden. Als de Gestapo mij ha^ willen dooden, had zij daarvoor een ideale gelegenheid gehad terwijl ik van het hotel naar het station ging, en die gelegenheid had zij niet gebruikt! Dus nam ik aan. dat het van nu af geraden was mij zooveel mogelijk onder de men schen te begeven, tot ik dan 's avonds naar Lorenzo Co kon gaan. Terwijl ik nog in de telefooncabine stond, be gon het buiten te schemeren. Gelukkig werd het dag, want onder de huidige omstandigheden was het nachtelijk duister voor mij zeer onwelkom. Voordat het wéér avond en donker werd. zou ik een veilige schuilplaats hebben gevon den! 34). Joris Goedbloed stak een paar houtblokken aan en de chauffeur ging met een zucht voor het vuurt,je zitten. „Ge spraakt over geld, goede man?" vroeg Joris. „Een ogenblikje. Ik zal U de tijd korten door op gind? voortref felijk radiotoestclletje. een eenvoudig muziekstuk ten gehore te brengen, Hoort toe!" Hij draaide aan een paar knoppen en er ontstond een huilend en krakend geluid. Daar doorheen was de stem van een omroeper te horen. „De oproep van Zijne Majesteit heeft een groot succes!" zei de omroeper. „Reeds hebben Baron Bruun en de markies d'Isenssin aangeboden om de schat van koning Emmeric te gaan zoeken: krakkrak.... Pieieigoeioei morgenochtend vertrekken!" „Tot zover!" zei Joris en zette de radio af. '„Het komt mij voor, dat ik voort móet maken!" Het werd nu tijd om de telefooncel te verlaten, wilde myn eerste truc weer niet verknoeid worden. Ten slotte was het een groot voordeel, als mij nu maar één man volgde in plaats van twee. Buiten begaf ik mtf snel tusschen een menigte arbeiders en ging met hen op een tram staan wachten in het centrum van de stad. De lucht stond helder bo ven het station, met een waas van groen, goud en rose. Toen de tram kwam. ontstond er een hevig gedrang. Het lukte mij, in te stap pen. waarbij ik met voldoening vaststel de, dat ik mijn vriend met den neus achterliet. Gedurende den rit kreeg ik een beetje hoop, dat hij misschien het spoor bijster zou raken. Maar toen ik uitstapte zag ik hem uit een taxi klau teren. Ik ging ontbijten in een klein, populair restaurant, waarvan ik wist. dat het er, altijd druk was. Inderdaad waren er meer gasten dan gewoonlijk. Na den schrik van den luchtaanval hadden de menschen behoefte aan een stukje eten en een praatje. Myn begeleider ging aan een tafeltje bij de deur zitten en bestel de iets in. een glas. De kellner had een gedeprimeerd, ver moeid gezicht. Hij vertelde mü. dat hij een broer had. die in een vliegtuigen- fabriek werkte. Dien morgen had hij met hem willen telefoneeren, maar ten antwoord gekregen, dat _de lijn was be zet. Hy verbaasde zich er over. dat de menschen het nog uithielden en waar om zy het eigenlijk niet opgaven. Er werd ook verteld, dat de hoofdspoorweg eenige mijlen benoorden de stad was ge troffen. Het was toch verschrikkelijk, dat bombardeerqn van steden, gewoon weg barbaarsch. en er was maar geen eind aan te zien! Het leek wel op den ouden tijd, toen er heele nederzettingen geplunderd en verwoest veerden. Maar wat er tegenwoordig allemaal gebeurde, was nog veel grover en schandaliger. Nou maar. zei ik. de Duitschers hebben de Engelschen nog erger toege takeld. We moeten ten slotte op onze vrienden vertrouwen. (Wordt vervolgd) om alleen de scholen het kind van de rekening te doen worden. Uit het jaarverslag, dat in deze ver gadering door den heer J. C. Exelwerd uitgebracht, vernamen wij, dat de af deeling momenteel .250 leden telt. De pennlngmeesteresse, mej.Wilbrink, sloot haar jaarverslag met een batig saldo van f. 140.— af. In de plaats van den heer Van Kapel en mej. Wil brink, die niet herkiesbaar waren, wer den gekozen de heer Moret van War mond en mej. Beks van Leiden, die in het bestuur resp. de functie van alg. secundus en pennlngmeesteresse zullen innemen. Nadat nog het rooster voor 1947 was vastgesteld, gaf de heer A. v. d. Baan een beschouwing over het rapport, dat onlangs door oud-minister, dr. G. Bol- kestein, over de organisatie van het onderwijs was ingediend. Vooraf zette spr. uiteen, dat het de bedoeling van dr. Bolkestein is zich bij de aanstaande onderwijsmethoden aan te sluiten1 en het nieuwe geleidelijk in te voeren. In dit verband heeft spr. het vermoeden, dat de radicale vernieuwers over dit rapport niet zoo te spreken zijn. Spr. achtte het eèn merkwaardi ge uitspraak van dr. Bolkestein, waar hfj zegt, dat het klassikaal onderwijs stranden moet op de individualiteit der leerlingen. Nadat de heer Van der Baan nog opgemerkt had, dat de toe passing van dit rapport geen revolutie in het onderwijs zal oproepen en het van heel veel belang zal zijn hoe de tegenwoordige minister van Onderwijs tegenover dit rapport staat, meende hij enkele bezwaren te' moeten maken tegen het in het rapport opgenomen verplichte kleuteronderwijs voor kinde ren van vijf tot zeven jaar. Indien dit onderwijs verplicht zou worden ge steld, vreest spr. een tekort aan kleu terscholen en aan bevoegde leerkrach ten. Spr. achtte het juister, dat 'de eerste klasse van de lagere school en misschien ook de tweede, meer in de kleutersfeer werden opgenomen. Op deze wijze komt ook het tekort aan kleuterscholen en leerkrachten te ver vallen. Alhoewel in het rapport over de la gere scholen heel weinig wordt ge zegd, achtte spr. het minder juist, dat het rapport voorstelt aah deze scho len de bijzondere opleiding voor M. O. te ontnemen. Thans is het toch im mers zoo, dat een „goede" school haar leerlingen voor H.B.S. en gymnasium opleidt. Met het in het rapport voor gestelde paedagopische psychologisch onderzoek van leerlingen, die deL. S. verlaten het het M.O. willen volgen, kan spr. zich vereenigen. Uit sociale overwegingen achtte spr. het echter gewenscht, dat alle kinderen aan een dergelijk onderzoek worden onderwor pen. Wat het V.G1.0, betreft, achtte spr. het gelukkig, dat' dr. Bolkestein hier aansluit op hetgeen in deze krin gen als algemeene norm wordt aan vaard. Vervolgens heeft de heer Van dér Baan er nog op gewezen, dat dr. Bol kestein in zijn rapport de Ulo als een verdwijnend schooltype behandelde, waarvoor hy in de plaats wil gesteld zien de Alg. Middelbare school. Na een korte pauze was er gelegen heid om met spr. van gedachten te wisselen. Zeer velen hebben hiervan gebruik gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2