Ramadier's moeilijke taak Palestina-debat in Britsche Lagerhuis Frankrijk vecht op vele fronten Met een enkel woord Grove nalatigheid van bewakers Tijdens vervoer van gedetineerden 85ste Jaargang ZATERDAG 1 FEBRUARI 1947 No. 25997, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst e J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Directie en. Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Duitsche reactie geheel er naast Steeds duidelijker wordt het, zooals, helaas, te vreezen was, dat de vredes regeling met Duitschland heel wat voe ten in de aarde zal hebben. Hoewel ook niet ontdaan van allerlei voetangels en klemmen, zal de vrede met Oostenrijk toch vermoedelijk heel wat vlugger in zijn werk kunnen gaan. Tot dusver zijn het speciaal de Sov jets, gesteund door haar aanhang als Polen en Zuid-Slavië, die een afwijken de houding blijven aannemen tegenover de wenschen der anderen. Wel is waar zyn ook die anderen het' niet volkomen met elkaar eens, doch de verschillen schijnen minder diep te liggen en de stemming lijkt wat meer tegemoetko mend ten aanzien van elkander's wen schen en begeerten, Maar over d< hoofdzaken van al die uitgesproken of nog uit te spreken eischen hebben wij ons in een vorig artikel reeds uitgelaten en daarover willen wij het nu niet heb ben. Wel over de wijze, waarop in Duitschland wordt gereageerd De Duitsche reactie is in wezen ge heel gelijk aan die na den eersten we reldoorlog: een van afwijzing op allé gronden, die maar te bedenken zijn. Er kend wordt feitelijk slechts, dat Duitschland den oorlog verloren heeft en dat daaraan natuurlijk consequen ties zijn verbonden! De Duitscher in doorsnee kan zich echter blijkbaar niet opwerken tot de erkenning, dat zijn land de wereld diep ongelukkig heeft gemaakt en dat daar voor moet worden geboet. In tegenstelling daarmede ziet de Duitscher eigenlijk slechts de ellende, die hü na den verloren oorlog heeft te dragen en heeft hij diep medelijden met zich zelf. Dat is niet de stemming, die de wereld kan en mag aanvaarden en naar wij hopen, ook niet aanvaar den zal. t Het is waar, dat de Duitsche steden successievelijk zwaar hebben geleden van de luchtbombardementen en groo- tendeels in puin liggen, zoodat de huis vesting de grootste moeilijkheden ople vert. Aan wie de schuld? Alleen aan de Duitschers zelve, die den oorlog heb ben ontketend en aanvankelijk op vij andelijk gebied dezelfde taktlek toepas ten en toen daarin gnuifden. Men den- ke aan Warschau, Rotterdam, Belgrado, Coventry en vele andere Engelsche plaatsen. Bovendien hebben zij den oorlog onnoodig voortgezet, toen ieder kon begrijpen, dat alles verloren was.. Het is waar, dat de levensmiddelen- situatie in Duitschland een zoodanige is. dat de rantsoenen ontoereikend zijn. Aan wie de schuld? Alleen aan de Duit- schers zelve, die dezen oorlog hebben gewild of. op zijn zachtst gesproken, hebben toegelaten. Nu zij zelve de dupe zijn geworden, klagen zij steen en been; toen in door hen veroverde landen de toestanden nog slechter waren dan nu bij hen zelf, wij, Nederlanders kunnen er bij uitstek van meepraten, toen deerde het hun niemendal, dat was nu eenmaal oorlog. Het is waar, dat vele Duitschers zijn verdreven van huis en haard en elders een kommer lijk bestaan voortsleepen, het is waar, dat nog duizenden Duitsche krijgsge vangenen in vreemde landen een soort van slavenarbeid verrichten. Aan wie de schuld? Aan de Duitschers zelve, die den oorlog willens en wetens hebben georganiseerd en doen losbarsten. Wat zij in de onderworpen landen hebben verricht op dit gebied overtreft verre, hetgeen zij thans moeten lijden. En zoo zouden wij nog meer kunnen opsommen, doch wij willen het hierbij laten. Slechts zij er nog even terloops op gewezen, dat geen Duitschers in be ruchte concentratiekampen worden af gebeuld en afgeslacht, dat liet Duitsche land niet wordt leeggeplunderd als de door de Duitschers bezette gebieden van 1940 tot de bevrijding. En wij verheugen ons met in de Duit- sche ellende. Wy wijzen er alleen op, dat zij het zelf zijn, die deze hebben op geroepen en veroorzaakt. Wij verlusti gen ons niet in de smarten, die thans het Duitsche volk treffen, gevoelens van wraak werpen wij van ons; deze leiden tot niets dan verdere rampspoedige ge volgen en sieren den mensch niet. Wij vragen slechts de Duitsche erken ning van gedaan onrecht en dus van goedmaken daarvan voor zoover daar van sprake kan zijn Natuurlijk zal dat den Duitschers onaangenaamheden ver- I oorzaken, zooals het boeten van iooeJe misdaad den dader onaangenaam treft, totdat hij tot de erkenning komt van zlin euveldaad 'Tot dit laatste stadium kunnen de Duitschers zich tot dusver niet opwer ken en dat maakt voor hen de gang van zaken des te erger. Voor de overwin naars of. misschien beter gezegd, de herstellers van het recht, een reden te meer om de ten eels straf te houden en voorbereid te blijven op verzet. Geen verzet naar buiten, dat lijkt gelukkig niet gevaarlijk, maar verzet naar bin nen. dus van geestelijken aard. Dat verzet spreekt dagelilks uit tal van uitlatingen en doet zien. dat do Duitschers niets hebben geleerd en mets hebben vergeten In het Britsche Lagerhuis heeft Oli ver Stanley, tijdens den oorlog minister van Koloniën, het debat over Palestina geopend. Hij drong aan op het volgen van een vaste politiek. Hy was van mee ning. dat de plegers van gewelddaden veel te toegevend worden behandeld. Boven het blijven volgen van een der gelijke politiek zou Stanley verkiezen het mandaat ter beschikking stellen, of schoon zulks naar zijn meening een ramp voor Palestina zou beteekenen. waar het dan waarschijnlijk op een bloedigen burgeroorlog zou uitloopen, Stanley gaf als zijn meening te ken nen, „dat het terrorisme niet had kun nen blijven voortbestaan, als het Jood- sche bureau actief met de Palestijn- sche regeering had samengewerkt". Janner de voorzitter van den Engel- schen zionistenbond, achtte een verbe tering van den toestand mogelijk, o.m. door ruimere immigratie-mogelijkheden. Daniel Lipson (onafh.). een ander Joodsch lid van het Lagerhuis, schaar de zich evenwel geheel achter de Brit sche politiek. Hij achtte strenge maat regelen in het belang van de Joodsche zaak en zag geen bezwaar tegen het af kondigen van den staat van beleg, in dien de plaatselijke autoriteiten zulks noodig oordeelen. Crossman (Labour), die deel heeft uit gemaakt van de Anglo-Amerikaansche commissie voor Palestina, zeide, dat de ïrgoen Zwai Leoemi niets liever zou zien dan militaire operaties van de zijde der regeering, daar dat de positie van de ïrgoen ten opzichte van de Palestijn- sche Joden zou versterken. Volgens Greech Jones, minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, had het verlangen om het leven van den ont voerden rechter Windham en majoor Collins te redden geen enkelen invloed uitgeoefend op het besluit om de execu tie van den Jood Dov Gruner uit te stellen. Men was gedwongen hiertoe over te gaan, omdat de advocaat van Gruner tengevolge van rebellie in de. gevange nis zijn cliënt niet kon bereiken om een beroep-aanvraag te onderteekenen. Toen Churchill er op wees. dat Gru- ner's beroep door latere intrekking nie tig was antwoordde Greech Jones, dat de hooge commissaris van zijn eigen recht op het verleenen van gratie zou kunnen gebruik maken. Eerder had Churchill reeds verklaard, dat de toestand in Palestina betreurens waardig was en Engeland over de ge- heele wereld veel kwaad deed. „Indien ge in een twist wordt gewikkeld", aldus ChurcHIll, „is strijdlust en wilskracht onmisbaar. Wat zou men er van gezegd hebben, indien wij ten tijde van het bombardement van Londen' door de Duitschers een bericht naar Berlijn hadden gezonden: „Wij garandeeren Berlijn te zullen sparen, indien gij Lon den maar met rust laat?" 30 k 40 mil- lioen pond sterling wordt per jaar aan Palestina gespendeerd, die in Engeland beter gebruikt konden worden Ook de Theems ligt bij Windsor dicht, heerscht. nu ook in Engeland een strenge vorst Dreigende stalqngen in het Ruhrgebied. Onder de mijnwerkers en de arbei- ders in de ijzer- en staalindustrie in het Ruhrgebied dreigt het tot een cri sis te komen. Zy zyn niet tevreden met de broodrantsoenen, In een myn bij Essen ligt het werk reeds stil, terwyi in een myn te Stoppenberg een sit- downstaking is uitgebroken. De burgemeester van Essen, tezamen met vertegenwoordigers uit de Krupp- fabrieken en van de mynwerkers. heeft een bespreking gehad met den regiona len commissaris voor Noordrynland Westphalen, William Asbury. In het vooruitzicht van deze bespre king is een dreigende staking by Krupp afgelast. By de staking in de Zollverein-myn te Essen zyn 600 man betrokken. Na te hebben geprotesteerd tegen de te lage rantsoenen hebben zy het 'werk neergelegd zonder overleg mt de lei ders der vakvereeniging. In Britsche kringen had men geen stakingen verwacht, daar de steenkool productie gedurende de afgeloopen week een recordhoogte had bereikt, n.l. 220.000 ton per dag. Sommigen meenen, dat deze hooge productie is bereikt door beloften van extra jenever, clga- retten en verbetering van den woning toestand. De mynwerkers, die onder den grond dienstdoen, krygen in Duitschland het hoogste rantsoen, 4.000 calorieën, ter- wyi het basisrantsoen voor de Duitsche bevolking slechts 1.500 calorieën be draagt. MOTIE INZAKE EEN WERELDFEDERATIE. 72 Britsche parlementsleden, mee- rendeels „opstandige" leden der La bour-party, die verleden jaar Novem ber by de debatten over de buitenland- sche politiek van Bevin zich niet uit spraken voor het steunen dezer poli tiek, hebben medegedeeld een motie te zullen indienen ten gunste van een we reldfederatie. „De Britsche regeering", aldus de Britsche parlementsleden, „moet verklaren, dat Groot-Brittannië bereid is samen te gaan met naties, die, op basis van een federale constitutie, die moet worden vastgesteld door een vertegenwoordigende constitueerende vergadering, hiertoe willen overgaan. Dit zou den levensstandaard der vol keren opvoeren en den wereldvrede handhaven. Deze groep van het Brit sche parlement steunt niet de bewe ging van Churchill voor een vereenigd Europa, daar zy haar doelstelling, die uitgelegd zou kunnen worden als tegen de Sovjet-Unie te zyn gericht- niet dui delijk omschreven acht. Uit Palestina. EVACUATIE VAN BRITSCHE VROUWEN EN KINDEREN. Sir Alan Cunningham, de Britsche hooge commissaris voor Palestina, heeft het volgende bevel uitgevaardigd: „Naar aanleiding van de jongste ge beurtenissen in Palestina is besloten de Britsche vrouwen en kinderen en bepaalde andere Britsche burgers uit Palestina te evacueeren, opdat de re geering en de strijdkrachten niet zul len worden gehinderd by het handha ven van de orde. Betrokkenen zullen nog nadere instructies ontvangen". Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, zal de evacuatie op 4 Fe bruari beginnen. Naar schatting vallen 2.000 gezinnen onder het bevel tot evacuatie. De regee ring heeft allen Britschen verslagge vers aangeraden Palestina te verlaten. Indien zy wenschen te blyven, doen zy z :lks op eigen risico, aldus een woord voerder van de regeering. WEERBERICHT LATER TOENEMENDE WIND. De Bilt verwacht tot Zondagavond: Wind tusschen Oost en Zuid-Oost? aanvankeiyk matig, later toenemend. Tijdeiyk wat meer bewolking, voorna- meiyk in de Zuidelijke prvincies, doch nog geen neerslag van beteekenis. In het Noorden van het land strenge tot matige vorst, in het Zuiden des nachts matige vorst, overdag lichte vorst. Op sommige plaatsen echter gedurende en kele uren temperatuur even boven het vriespunt. 2 Februari. Zon op: 8.20 uur onder 17.28-uur. Maan op: 13.24 uur; onder: 5,54 uur. Hoogwater te Katwyk-aan-Zee om 0.25 en 13.06 uur; 3 Febr.: 1.44 en 14.20 u. (Van onzen correspondent te Parys) Wanneer men goed twee jaar geleden, toen Von Rundstedt zyn wanhopig Ar dennen-offensief lanceerde, generaal De Gaulle het bewind voerde in Frank rijk en Paul Ramadier minister voor Voedselvoorziening was, een Fr arisch gezin aan den karigen disch overvallen zou hebben om het te voorspellen, dat in naaste toekomst genoemde heer Ra madier het algeheele landsbestuur in handen zou nemen als eerste premier van een niet-meer-provisorische Regee ring der Vierde Fransche iRepubliek, dan zou de meest waarschy'niyke reac tie van den huisvader zyn geweest u met zachten drang naar de deur te lei den, die te openen en achter u te sluiten, om direct daarna telefonisch den dichtst-byzynden politiepost te waarschuwen tegen een losloopend fan tast, die te zynen huize bhjk had ge geven het beheer zyner geestvermogens wat al te los in handen te hebben Want monsieur Ramadier, die in den volksmond Ramadan een Arabische uitdrukking voor „niets op tafel" werd genoemd, was bepaald niet popu lair in het Frankrijk dier dagen. Populariteit is natuuriyk niet de eenige maatstaf voor Rersoonlijke kwa liteiten en zelfs het feit, dat Ramadier, zoomin als zyn menigvuldige opvolgers op dezen post, er niet in slaagde de Fransche tafel met wyn, vleesch én aardappelen te garneeren, behoeft nog geen onomstootelyk bewijs te zyn van zijn staatkundig of organisatorisch onver mogen. Het geallieerde oppercommando had by voorbeeld de Franschen slechts een 1500 wagons voor civiele doeléinden gelaten en Doenitz' laatste onderzeeërs richtten nog verschrikkeiyke ravages aan onder de Amerika ansche Liberty- schepen, die met voedsel beladen, in Fransche richting koersten. Mogelijk op verzoek van het Oppercommando, zweeg Ramadier over deze factoren en, in de algemeene onwetendheid, werd hy de uitgezochte zondebok van De Gaulles eerste kabinet. En zoo richtte tydens een kabinetszitting de wat hautaine ge neraal zich tot Ramadier met de woorden: EEN NIEUWE SCHIETSCHIJF. 'tls beter, meneer de minister, dat u nu maar gaat. Ik heb persooniyk u wel niets te verwyten, maar van tyd tot tyd behooren we van schietschijf te verwisselen. Paul Ramadier vertrok. Zwijgend. En voor het Fransche volk was zyn onver mogen aldus op ondubbelzinnige wijze door de hoogste macht des lands be krachtigd. Vandaag komt hy terug. Niet aan het hoofd van een departement, dat sinds jaren door geen enkele party wordt ge ambieerd zoodat men 't thans zelfs maar heeft opgedoekt maar als lei der van de eerste regelmatig-constitutio- neel gevormde regeering. Uit de vyf of zes politici, waar president Auriol de keuze uit had en waaronder men ook De steenen hond van het Louvre heeft zich ter gelegenheid van de ook in Frankryk strenge vorst een indruk wekkende baard aangemeten. BINNENLAND. De heer De Booy, oud-minister van Scheepvaart heeft uit handen van kolo nel Frank M. S. Johnson, militair atta ché der Ver Staten te Den Haag de Ame- rikaansohe vrllheidsmedallle met zilve ren palmtak ontvangen De Nederlandsche Relsvereenlglng is van plan in alle touristlsche centra gid sen voor vreemdelingen aan te stellen. Deze gidsen zullen vrijwillig werken, doch eenige Instructie en opleiding ont vangen van de vereenlglng. Voor dit werk wordt speciaal gedacht aan studen ten en onderwijzers, die op deze manier hun talenkennis zullen kunnen uitbui ten en bovendien bultenlandsche relaties zullen kunnen opdoen. De boerderij, bewoond door den landbouwer Colenbrander op het Slecht- kamp te Westendorp (Warsseveld). brandde gistermiddag tot den grond af. Het vee en den Inboedel konden gered worden. De oorzaak is onbekend. Professor dr. M. G. J. Mlnnaert, hoogleeraar aan de Rilksunlversltelt te Utrecht, directeur van de Sterrewacht „Zonnenboroh" aldaar, ontving, de gou den medaille, welke de Engelsche Royal Astronomical Society eens per Jaar uit reikt. Dit is de hoogste onderscheiding, die aan een astronoom ten deel kan val len. De „Kota Inten" is hedennacht te Hoek van Holland aangekomen. BUITENLAND. Admiraal KIJosJl Hasegawa. ex-gou verneur-generaal van Formosa en bevel hebber van de derde Japansche vloot, is b!1 gebrek aan bewijs vrijgesproken van oorlogsmlsd aden De Duitsche afdeellng van de be weging voor de „Vereenigde Staten van Europa" maakt zeer snel opgang en leden melden zich ln grooten getale. Generaal sir William Morgan, op perbevelhebber der geallieerde troepen ln het gebied der Middellandsche Zee. heeft medegedeeld, dat de geallieerde bestuurs commissie ln Italië met Ingang van mid dernacht (.plaatselijke tijd) opgeheven zal worden. De commissie der V. N.. die belast ls met het uitvoeren van een onderzoek in zake Incidenten aan de Grleksche grens, heeft beraadslaagd over het feit. dat Joegoslavische. Bulgaarsche en Albanee- sohe verbindingsofficieren nog steeds niet ln Athene zijn aangekomen. Gisteravond ls een gedeelte van de Joegoslavische en Bulgaarsche delegatie gearriveerd. De andere Joegoslaven wor den later verwacht. Van de Albaneezen weet men nog niets af William John McKell. premier van Nieuw-Zuld-Wales, ls tot gouverneur- generaal van Australië benoemd. Hij volgt den hertog van Gloucester op. Mc Keil ls socialist, vroeger ketelmaker en zoon van een slager. HU ls 56 Jaar. Bij de Belgische regeering ls thans een wetsontwerp ingediend, dat voorziet ln de oprichting van een drietal organi saties. t.w. 1. een nationale raad voor kolenmijnen. 2. een adviseerend comité voor het vaststellen van den steenkolen- prils. en 3. een nationaal instituut voor de steenkolenlndustrie. Het suikerrantsoen in België ls verhoogd en gebracht op 1.2 kg. per maand Hitler's fotograaf. Hoffman, is door het zuiveringshof te Muenchen tot 10 Jaar dwangarbeid veroordeeld. Zijn be- i zittingen zullen geconfisqueerd worden. 1 Het eerste vrouwelyke lid van de Ne derlandsche rechteriyke macht, mej. M. de Keyzer, is met ingang van 1 Febr. benoemd tot substituut-griffier aan de rechtbank te Haarlem. (Foto ANP-de Grt) Nieuw Italiaansch kabinet. Volgens radio Rome is' ln beginsel overeenstemming bereikt over de sa menstelling van een nieuwe Italiaansche regeering. De besprekingen hadden plaats op een vergadering van verte genwoordigers van de Ohristeiyke- democratische, de socialistische en de communistische party onder voorzitter schap van Aicide de Gasperis, den eer sten minister. Men verwacht-, dat het nieuwe kabinet globaal gesproken uit 7 christen-demo craten, 3 socialisten, 2 communisten en 2 onafhankelyken zal bestaan en de Gaspari als eersten minister zal hebben. „SIAMEESCHE TWEELING" GEBOREN. In Dunnottar by Johannesburg in Z. Afrika heeft een inheemsche het leven geschonken aan een Siameesche twee- ling". De tweeling zyn beide meisjes, zy zyn van den top van het borstbeen tot den navel samengegroeid en hebben een gemeenschappeiyke navelstreng, maar de ademhalings- en hartsystemen zijn gescheiden. In ander opzicht zyn zy beiden normaal. Het gewicht by de geboorte bedroeg van hen samen 2,26 KG.' Men zal misschien trachten de tweeling door een operatie van elkaar te scheiden. SPAANSCHE TROEPEN AAN FRANSCHE GRENS WORDEN VERMINDERD. Van officieele zyde wordt vernomen, dat de Spaansche troepen aan de SpaanschFransche grens zullen wor den verminderd tot de normale sterkte, aangezien de toestand thans geen aan leiding meer tot een abnormale troe pensterkte geeft. Op vragen van het 2e Kamerlid jonk- vrouwe Wttewaal van Stoetwegen in verband met de ontvluchting van een aantal S.S.-ers tydens het vervoer van Hoensbroek naar Den Helder, heeft de minister geantwoord Tydens het vervoer van 42 gedeti neerden in een gesloten en gecapiton- neerden verhuiswagen met aanhang wagen uit de mynstreek naar Den Helder op 8 Januari 1947 zyn 12 (niet 23) gedetineerden ontvocht, van wie 5 denzelfden dag weer gearresteerd werden. De ontvluchtingen hebben zich als -volgt toegedragen: Ten einde een bur gerchauffeur de gelegenheid te geven eenig voedsel te nuttigen, heeft het transport, dat onder bevelen van een transportgeleider met drie andere bewa kers stond, bij een café te Renswoude halt gehouden. Met inachtneming van een normale aflossing gingen ook .de be wakers aldaar een kop koffie drinken. Een bewaker zou toen hebben toege staan, dat vier gedetineerden, die zich met zyn toestemming even buiten den wagen bevonden, op een vrachtauto zyn gestapt en zyn weggereden. Nadat, zonder dat appèl gehouden was, de tocht was voortgezet, is in Amster dam uit den aanhangwagen, die ter wille van de ludhtverversching geopend was, weder een gedetineerde ontsnapt. Daar op is, toen de auto voor de pont te Vel- sen stil hield, de deur van den aanhang wagen gesloten. De bewaker, die in dezen aanhangwagen toezicht moest houden, heeft na deze sluiting in den voorsten wagen plaats genomen. Dientengevolge viel het den gedetineerden, die zich in den vroegeren premier Gouin en den actueelen minister van Economie André Philip rekent, die Blum's voornaamste adjudant was by het jongste anti-in flatie offensief heeft hij Paul Rama dier gekozen. Men heeft dus enkele re denen om aan te nemen, dat deze rus tige, zwygzame socialist, die met zyn bril, puntbaardje en ietwat slobberende kleeren het prototype schynt van den Fransais moyen", nog enkele andere snaren op zyn viool heeft dat die. welke hy onder De Gaulle's directie zoo bedeesd liet klinken. Inderdaad gaat Ramadier in parle- mentskringen door voor een goed diplo maat, een geboren bemiddelaar en een zeer hard werker. Wanneer men hem moeiiyk als een brillante figuur, of een heel krachtige persoonlijkheid kan waar- deeren, dient men eerlykheidshalve wèl te erkennen, dat zijn eerste proeve van Staatsmanswyslieid iets overtuigends heeft gehad: bij de formatie van zyn kabinet heeft hy namelyk den communisten het door hen zoo zeer begeerde sleutelmi nisterie van Nationale Verdediging toegekend, doch met zóóveel condi tiën, dat het oppercommando van leger, marine en luchtvaart in feite buiten de invloedssfeer van den ccmmunistischen excellentie is ge bleven. De taak van het nieuwe kabinet Ra madier is enorm. Frapkryk vocht een strijd op vele fronten: binnenslands woedt de slag om het behoud van de koopkracht van den franc; in Indo china biedt een expeditieleger het hoofd aan verraderlyke Viet nameen sche krachten, die woord- en contractbreuk hebben gepleegd: en met Engeland moet er een diplomatiek spiegelgevecht om Duitschland worden beslist, waar bij de inzet een nieuw Entente Cor diale is. DE LIJN VAN BLUM. In principe zal Ramadier de politieke lyn volgen, welke Blum met zooveel overtuiging en zelfbewustheid heeft ge trokken en die vooral door economi sche realiteiten wordt geïnspireerd. Van De Gaulle's befaamde .Prestige politiek" is met name nauwelijks meer een spoor te onderkennen: het heeft er zelfs alle schyn van, dat de Fransche minimum- eischen ten aanzien van de Duitsche eenheid, de internationalisatie van den Roer en de afscheiding van het Rynge- bied op den diplomatieken rommelzol- den aanhangwagen bevonden, gemakke- ïyk, de deur, die met een pin gesloten was, door eeii gat te openen. Er zyn toen wederom 6 gedetineerden ont vlucht, terwyi één by ongeluk uit den wagen ls gevallen. Deze laatste werd later met een hersenschudding aan den kant van den weg gevonden. De minister is van meening, dat het weergegeven verloop van zaken ge tuigt van grove nalatigheid van de bewakers en van een misdadig optre den van een van hen. Het is de plicht der bewakers om on danks eventueele koude hun bewakings taak te blyven vervullen en deze niet ter wille van hun persooniyk gemak te verwaarloozen. Van eenig noodzaak om zich in een café te verwarmen, is geen sprake geweest, noch voor de bewakers, noch voor de gedetineerden. De minister heeft onverwyid een on derzoek doen instellen. In afwachting van de resultaten van het verdere onderzoek zyn drie bewa kers geschorst. Fritzsche veroordeeld tot 9 jaar. Hans Fritzsche, gedurende den oorlog radio-commentator, is door het zuive ringshof tot 9 jaar dwangarbeid ver oordeeld. JOEGOSLAVISCHE NOTA AAN VATICAAN. Naar radio Belgrado mededeelt,heeft de Joegoslavische regeering in een nota aan het secretariaat van het Vaticaan verzocht om uitlevering van vijf Joego slavische oorlogsmisdadigers, die uit Joego-Slavië zyn ontsnapt en, zoo wordt in de nota beweerd, zich thans op het grondgebied van het Vaticaan verber gen. DISCUSSIE ÓVER BRITSCHE KLACHT DOOR VEILIGHEIDSRAAD UITGESTELD. Voor de tweede maal heeft de Veilig heidsraad de bespreking van de Brit sche klacht tegen Albanië over het leg gen van mijnen in de Straat Korfoe uit gesteld, omdat de Albaneesche afge vaardigde nog niet gearriveerd is. De Russische gedelegeerde, Gromy- ko, verklaarde, dat hy bericht had ont vangen, dat de Albaneesche gedelegeer de op 28 Januari vertrokken was, doch het was niet bekend, wanneer hy zal aankomen. DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN MOGEN LEVENSMIDDELEN PAKKETTEN VERZENDEN. Duitsche kygsgevangenen, die in Bel gië verbiyven, hebben thans van de Belgische regeering toestemming gekre gen levensmiddelenpakketten naar ver wanten in Duitschland te zenden. Deze pakketten zullen met Britsche militaire auto's tot Keulen worden gebracht. De pakketten, die slechts één keer per maand mogen worden verzonden, zullen by wyze van premie voor de arbeids prestatie worden verstrekt, zy zullen bevatten: 50 sigaretten, 140 gram eier- poeder, 100 gram zoetstof, 500 gram Irish stew, 450 gram haring. 450 gram gedroogde erwten, 100 gram cacao, 200 gram melkpoeder. 250 gram gedroogde vruchten en 100 gram koffie. der zyn bygezet. Blum stond aan het hoofd van een homogeen kabinet, dat uitsluitend uit partygenooten samen was gesteld. Ra madier heeft naast de veelvuldige zor gen over Frankryks binnen- en bul tenlandsche positie óók nog de zware taak den lieven vrede in het eigen ka binet te bewaren een kabinet, dat gevormd wordt door leden van vier con- curreerende partyen en enkele onaf hankelyken. En juist déze taak is het struikel blok gebleken van alle regeeringen, die sedert de Bevrijding Frankryk in naam hebben bestuurd. Zal Paul Ramadier, die zich een onfor tuinlijk minister van Voedselvoor ziening heeft getoond, een succesvol minister-president blijken? De eerst volgende weken zullen 't leeren.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1