Soekawati wil nauweii band met Nederland RECHTZAKEN STADSNIEUWS Laatste Berichten SPORT. ALLE WEDSTRIJDEN AFGELAST. Alle Voetbal-, Hockey- en Korfbal wedstrijden voor Zaterdag en Zondag zijn afgelast, Ons internationale programma Naar wij vernemen, zullen voor het sei zoen 1947/48 ten minste vier Interland wedstrijden op het programma komen te staan. In de eerste plaats zijn er de twee wedstrijden tegen België. Verder ls het definitief, dat Zwitserland 1-n het najaar bil het' Nederlandsche elftal op bezoek kómt. Voorts had Zweden voorgesteld op 13 September te Stockholm den land en- wedstrijd zwedenNederland te organl- seeren, doch het bestuur van den K.N V.B. heeft geantwoord, dat een landenontmoe- tlng aan het begin van het seizoen voor het Nederlandsch elftal niet te aanvaar den was. Men voert thans onderhandelin gen over een anderen datum. Groot-Brittannië—Rest van Europa. In de tweede helft van Februari zal de commissie, die het elftal van ,,De rest van Europa", welke ploeg, zooals men weet op Zaterdag 10 Mei te Glasgow tegen Groot-Brittannië speelt, zal kiezen, te Brussel bijeen komen. Aan alle bonden in Europa is een rondschrijven gezonden om op regelmatige tijden de namen van spe- lers op te gewen, die volgens het Inzicht van die bonden, eventueel voor een plaats in de ,,Rest van Europa" in aanmerking zouden komen. Men mag er rekening mee houden, dat als Sovlet-Rusland spelers opgeeft, ook ongetwijfeld vertegenwoordigers van dat land in de ploeg zullen worden opgeno men. Wat West-Europa aangaat, Nederland stelt natuurlijk belang ln het probleem, of een landgenoot waardig wordt gekeurd ln het elftal te worden gekozen. De eenlce die hiervoor in aanmerking komt, is Wil kes. Het is evenwel lang niet zeker, dat hij definitief een plaats in de ploeg krijgt, aangezien men nog geen overzicht heeft, welke spelers er voor in aa.nmerklng ko men. Men mag aannemen, dat begin April het elftal zal worden samengesteld. Overi gens is het vrijwel zeker, dat de bekende Zwitsersche achterspelev Steffen, die op het oogenbllk voor een Engelsche league club als amateur uitkomt, als achterspeler of als mldhalf zal worden gekozen. Van belang ls verder nog, dat aan de Europeesche nationale bonden verzocht ls, bij de opgave van spelers te willen ver melden. welke systeem deze spelers ge wend zijn, een factor, waarmee men on getwijfeld rekening zal moeten houden. Leerzame avond voor de scheidsrechters. ARBITER VAN WELZENES HIELD EEN LEZING. Op ultnoodiglng van de Leidsche Scheidsrechters Commissie hield de be kende Internationale scheidsrechter Van Welzenes zijn 130ste causerie ln „Het Gulden Vlies". Nadat voorzitter Van der Geer de vergadering geopend had, werd direct het woord verleend aan den heer Van Welzenes. In een zeer populaire causerie, afgewisseld «net talrijke anec- doten. behandelde spr. ln het eerste ge deelte enkele onderdeelen van het voet balspel, zooals het Inwerpen, afhouden, handsgevallen en vanzelfsprekend den buitenspelregel. Terecht wees spr. op de groote noodz-aak het spel op den voet te volgen en wanneer het eens kan voor komen. dat de scheidsrechter, omdat hij zich op vrij grooten afstand bevindt, het vermoeden heeft, dat b.v. de bal de doel lijn zou ziln gepasseerd, laat deze dan nooit op grond hiervan een doelpunt toe kennen. De arbiter moet absoluut zien dat dit feit heeft plaats gevonden! Ver der wees hij er ziln aandachtig gehoor op bij handsgevallen nimmer te fluiten, wanneer hierbil van opzet geen sprake is. Te veel scheidsrechters wijzen t© vlug naar de witte stip en een en ander werkt demoraliseerend op een elftal. Er kun nen zich nog zoovele dingen voordoen ln het spel. welke een scheidsrechter ook niet weet. Spr. had ln 1935 een dergelijk geval medegemaakt en vroeg toen advies aan den KN.V.B. maar tot op heden heeft h!1 hierop nog geen antwoord ont vangen! Nadat de heer Van Welzenes en kele vragen had beantwoord, vertelde hij enkele ervaringen tilt ziln 18-Jarige arbi trale loopbaan, zoo b v. ziln eerste drie wedstrilden welke hij ln 1929 ln den N.V.B. Hoot en welke op volslagen vecht partijen ziln uitgeloopen, maar wils kracht. doorzettingsvermogen. 100% liefde voor het werk. geen praatjes met spelers, na den Woensdag niet meer roo- ken nog drinken etc, leidden er toe dat spr ten slotte op de internationale lijst kwam te staan en dan ook verschillende interlandwedstrijden heeft gefloten. De I niet aanwezige scheidsrechters hebben zeer veel gemist en dat ls dübbel Jam mer omdat causeriën van menschen a la Van Welzenes zeer veel leerzaams bie den Voorzitter Van der Geer merkte te recht na afloop op. dat onze leiders het voorbeeld van den spr. moeten volgen en beter dan tot dusverre de training moe ten bezoeken. Ook een scheidsrechter moet zich snel weten te verplaatsen en dat kan men niet door alleen eens „een Zondagje" te fluiten. Bovendien komt een grootere activiteit van den arbiter de clubs ten goede. Met een passend woord sloot de heer Van der Geer dezen wel zeer interessanten avond. VOETBAL. L.V.B.-wedstrtfden uitgesteld Alle voor as- Zaterdag en Zondag vastge stelde wedstrijden van den L.V.B. zijn uitgesteld. Het oorspronkelijk voor Zaterdag 25 Januari vastgestelde programma wordt dus verschoven naar Zaterdag 3 Febr, I en dat van Zondag 12 Januari met in achtneming van de hieronder aangege ven wijzigingen naar Zondag 9 Febr. Wijzigingen: SJZ 1VN A 1 wordt VNA 1—sjz 1. Uitgesteld: UVS 6—DSB 2: MMO 3— LFC 8. Ingelascht: Foreholte 2SJC 3;Fore- holte (A)Ltsse (A). V Indien op 9 Februari gespeeld kan worden vervallen wegens kerkelijke re denen alle wedstrijden van „Teyllngen". t.w. Teylingen 2—UVS 4; Teyllngen 4 —SJZ 3; Hazerswo.ude—Teylingen (B). De scheidsrechtersaanstelllngen blij ven van kracht. De vierde Cupronde Gisteren zijn in Engeland de volgende wedstrijden der vierde cupronde overgespeeld. Derby—County—Chelsea 1—0 (na verlenging)Sheffield UnitedWolver hampton Wanderers 2—0; Manchester City—Bolton Wanderers 10; Stoke City—Chester 3—2, De Engelsche league Gisteren zijn de volgende wedstrijden voor de Engel sche league gespeeld: Eerste divisie: Everton—Liverpool 1—0; Huddersfield Town—Portsmouth 1—2; Preston North End—Middles brough 01. Tweede divisie: Luton Town—Not tingham Forest 3—2. De stand in de kopgroep der eerste divisie luidt thans: Wolverhampton Wanderers 37 punten uit 26 wedstrijden, Preston' North End 34 uit 26 en Middlesbrough 33 uit 26. NEDERLANDSCHE VOETBALPLOEG NAAR LONDEN? Naar A.N.P. verneemt, ls de mogelijk heid groot, dat het Nederlandsch elftal bet volgend jaar zal deelnemen aan het Olympisch voetbaltournool te Londen. Dc moeilijkheid van een eventueele uit zending ls gelegen in het feit. dat de loondervingskwestie voor dien tlid op be vredigende wijze zal worden opgelost Volgens onze inlichtingen ziet het er naar uit. dat de speciale amateurcom- nalssie van het internationaal Olympisch comité de op dit punt gediende bepalin gen za moderniseeren. waardoor ook een Nederlandsch elftal in de gelegenheid zal worden gesteld voor het Olympisch tour- nooj in te schrijven, een mogelijkheid, welke in 1936 te Berlijn niet aanwezig was, aangezien men toen. in verband met de loondervingskwestie enkele spe lers had moeten thuislaten, weshalve men liever van deelneming afzag WANDELSPORT. De Vierdaagsche Traditiegetrouw zal dit jaar in de laatste week van Juli weer de vierdaagsche te Nijmegen ge houden worden. De technische leiding zal ditmaal weer in handen zijn van majoor Breunese. TENNIS. De Davis Cup competitie 1947 Op 3 Februari as. zal president Truman te Washington de trekking verrichten voor de Davis Cup competitie in 1947. De beker zal daartoe door bestuursleden van den Amerikaanschen Lawntennis bond naar de kamer van den president in het Witte Huis worden gebracht, en vertegenwoordigers van de meedingende landen zullen worden uitgenoodigd de plechtigheid bij te wonen. Er zijn reeds inschrijvingen binnen gekomen van Engeland. Britsch-Indië, Griekenland. Nederland, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije, Egypte, Monaco, Zwitserland, Polen, Zweden, België, Noorwegen en Australië. Tot Zaterdag blijft het mogelijk zich in to schrijven. TAFELTENNIS. „De Sleutels" Slechts één overwin ning werd voor de competitie behaald en wel door Sleutels 2 (heeren) op T.S. T. 1 uit Den Haag. Sleutels 2 speelde met een invaller. Alle drie de spelers scoorden twee punten en' zij behaalden zoodoende een 64 overwinning. Sleu tels 1 had een harden dobber tegen Netbal 2. Al hoewel het er in het begin gunstig uitzag voor de Sleutels moesten zij toch met 8—2 de eer aan de Netbal- lers laten- Sleutels 3 kreeg het steike P.T.T. 1 voor haar rekening. De strijd verliep van het begin toü het eind in hoogspanning; de partijen gaven uitste kend partij! De uitslag werd een ver diende 7—3 zege voor P.T.T, Sleutels 6 speelde wederom met een Invaller en verloor met 73 van D.S.S- uit Den Haag. Sleutels 4 verloor met 6—4 van Wilskracht uit Noordwijkerhout. Een der spelers van Sleutels 4 Het verstek gaan. J. v. d. Post wist echter drie sets, alsmede de double-set met van Breuke- len. te winnen. Sleutels 5 verloor met 64 van P.T.T, 3. Het tweede damesteam werd versla gen door S.B.S. uit Voorburg met 10—0. Verder werden er twee vriendschap pelijke wedstrijden tegen de tafeltennis- vereeniging der Leidsche Hout Lawn- tennis-club gespeeld. De Leidsche Hout spelers bleken al spoedig aanmerkelijk sterker te zijn dan de voor dien avond opgestelde Sleutel-teams. Het eerste Leidsche Hout-team won met 9—1 en het tweede met 8—2. A.s. Zondag zal er een ontmoeting plaats vinden. De Sleu tels zullen dan aanmerkelijk versterkt den strijd aanbinden. Zaterdag 1 Februari begint de tweede helft der competities. Het programma zal alsnog bekend gemaakt worden. SCHAATSENRIJDEN. Nederlandsche rijders te Hamar Dank zij de medewerking van de ijsclub te Hamar kunnen de Nederlandsche schaatsenrijders. die aldaar enkele we ken voor een intensieve training vertoe ven, zich uitstekend voorbereiden op de komende wedstrijden. Eiken ochtend wordt het lis gesproeid, zoodat op uitste kend glad Ijs de oefeningen kunnen plaats vinden De temperatuur ls voor treffelijk en er ls bijna nooit wind On derling worden wedstrijden gehouden. Hoewel het moeilijk is uit de daarbij ge maakte tijden de Juiste krachtsverhou ding te peilen, is het toch wel belang wekkend enkele resultaten te vermelden. Zoo maakte Egas op de 600 meter 47.5 sec. Lapgedijk en Broekman belden 48 sec.. Buven 48,2 sec.. Verbiezen 48,9 sec. Breed 49,8 sec. Van der Voort 49.2 sec. en Kortenoever 50,1 sec. Men zal bij deze rilders den naam van Jonker missen. Welnu Jonker ls een week uit training geweest wegens een beenontsteking. HU heeft een paar dagen in het ziekenhuis gelegen voor penlclllne-inspultlngen en staat nu weer op de schaats, maar mag zich nog niet geheel geven. Tijdens on derlinge wedstrilden op de 1500 meter noteerde Broekman 2 min. 29.7 sec., Langedilk 2 min. 34 sec.. Egas min. 35,5 sec., Verbiezen 2 min. 35,6 sec.. Buyen 2 min. 36.2 sec., Breed 2 min. 39.5 sec.. Kortenoever 2 min. 42 sec.; Van der Voort kwam ln de laatste bocht te val len, WIJ aohtten zijn tijd op 2 min. 36 sec. De bekende sprinter uit Hamar. Mag- ne Vahl noteerde op de 500 meter 44,1 sec. maar ook Broekman komt op den korten afstand al aardig bil. want tij dens een trainingsrlt op, den korten af stand drukten wij een tijd af, welke on der de 47 sec, lag. In het kamp der Hollandsche Jongens was eenige ongerustheid ontstaan m verband met een schrijven uit Neder land. dat slechts drie van hen na de in ternationale wedstrijden van Oslo. 1 en 2 Februari, in het hooge Noorden moch ten blilven. Doch dit gerucht is niet Juist, alleen zal naar een oplossing moe ten worden gezocht om de flnancieele lasten op billijke wijzen, ook onder de rijders zelf. te verdeelen. Wedstrijd voor vrouwelijke studenten - Gistermiddag werden op de £rsbl^ aan de Maredilk wedstrilden gehouden door vrouwelijke studenten, waarvoor zich ongeveer 26 deelneemsters hadden 'opgegeven. De belangstelling voor deze wedstrijden was groot. Het hardrijden over 100 meter wees als snelste der deelneemsters aan mej. Hep- kema. die echter buiten mededinging meereed. Na haar kwam mej. E. Piel. Het schoonrljden bracht een overwinning voor mej. A. Gorter, terwijl mej. G, van Maas dam tweede werd. De estafette werd ge wonnen door een ploeg, samengesteld uit mej. J. Jelgersma, mej. J Posthuma en mevr. A. Wolzak. Mej. A. Gorter wist den eersten en mej. M Krijgsman den tweeden prils te bemachtigen in den be- hendigheldswedstrlld. ZWEMMEN Nlda Scheffer-Senff weer in training Naar wij vernemen is de Olympische kampioene op de 100 meter rugslag Nlda Scheffer-Senff, weer in training gegaan met de bedoeling, om eventueel voor uit zending naar de Europeesche zwemkam- pioenschappen te Monte Carlo, in de tweede week van September, in aanmer king te komen. BRIDGE Tromotle en degradatie Voor de pix>- motie- en degradatie-wedstrijden werden de volgende uitslagen verkregen: Hoofdkl./le kl.: team Staal (Sleutels) w. van team Smit (Alphen) 18 p.: Ouds hoorn (Sleutels) w. van Been (Sleutels) 15 p. Ie kl./2e kl.: Rijnbende (Sleutels) w, van Wijnnobel (Sleutels) 19 p.; Sensel (Boskoop) gelijk tegen Vergoed (Sleutels), 7 p, voor vergoed: Van Wijk (Alphen) w. van Hoover (Alphen) 29 p. 2e kl./3e kl.: v. d Helm (Alphen) w. van Van Beek (Alphen) 35 p.: Beeken kamp (Boskoop) en v. d. Schuyt (Bos koop) winnen van resp. mevr. v. d. Togt (Sleutels) en mej, Montanus (Sleutels) wegens niet opkomen. Om rien districtsbeker Voor den dis trictsbeker won V.O-G. met 96 p. van Bos koop en Noordwijk met 5 p. van. Alphen. De Verhouding tot de gebied sdeelen. parlement als basis. In een onderhoud heeft de President van den nieuwen staat OoSt-Indoneslë Soekawati verklaard, dat het onmoge lijk is reeds thans in to gaan op aller lei vragen als regeeringsvorm, presiden- tieele bevoegdheden, nationaliteit van de onderdanen, regeerings- programma, verhouding van kerk en staat, economische vooruitzichten e.d. Een grondwet, die deze aangele genheden zal regelen, moet nog wor den opgesteld. Het is de bedoeling, dat de regee ringsvorm van onzen staat zal geba seerd zijn op het parlementaire stelsel, aldus de heer Soekawati. Ik heb den kabinetsformateur, den heer Nadjamoeddin, uitdrukkelijk ver zocht in het kabinet ook een Neder lander en een Chinees op te nemen om het principe van samenwerking tusschen de verschillende bevolkings groepen tot uiting te brengen. VERKNOCHTHEID VAN AMBON. Juist door het feit, dat wij nog in een beginstadium verkeeren, is het ïho- gelyk, dat zich nog allerlei kwesties voordoen, die om oplossing vragen. Zoo bijv. de kwestie Ambon, waar wederom stemmen zijn opgegaan om de Zuid-Molukken van Oost-Indo- nesië af te scheiden en een nauwe- ren band met Nederland te behou den. In hoeverre de geheele bevolking van Ambon achter deze beweging staat, is voor mij momenteel moeilijk te pellen. De algemeene verbreide gevoelens van verknochtheid aan het Koninklijk Huis zijn overbekend. De wel eens geuite bewering, dat Ball de attractie van de Republiek voelt, is in zijn algemeenheid zeker on juist. Deze strooming beperkt zich tot een kleine groep jongeren. In de andere gewesten die ik heb be zocht, stemt men in het algemeen met de vorming van den nieuwen staat in. Zeker is dit ook op Timor en Menado het geval. Nleuw-Guinea zou zich gaarne bij Oost-Indonesië willen aansluiten, al dus de president. Over de verhouding van Oost-Indo nesië tot de Republiek, zeide de presi dent: Zjj is niet anders dan een ver houding van staat tot staat, ofschoon wij 'straks beide deel zullen uitmaken van de Ver. Staten van Indonesië. Een officieel contact met de Republiek heeft nog niet plaats gehad. De verhouding tot Borneo zou men min of meer afhankelijk kunnen stel len van de komende conferentie van Bontianak, alwaar de status van Bor neo zal worden Vasgtesteld, Indien Borneo bereid zou zijn samen met Oost-Indonesië één staat te vor men. dan zou dit, naar mijn meening, aan onze zijde niet bezwaren stuiten. NEDERLANDSCHE INBRENG ONMISbAAR. Het is düidelijk, aldus de heer Soekawati, dat ik den band met Ne derland gaarne zoo nauw mogeliik zie. In mijn installatie-rede van 13 Januari j.l. heb ik reeds doen uitko men, dat ik den inbreng van Neder land en de Nederlanders, met wie een duurzame band ons in de Nc- derlandsch-Indonesische Unie zal vereenigen, een onmisbaar element acht voor het welslagen van den nieuwen staat. In vele opzichten zul len wij Nederland nog noodig heb ben, o.a. bjj dqn opbouw van de de- MARKTBERICHTEN LEIDEN, 29 Januari. Coöp Groenten- veiling. Gekookte kroten f. 2027; gele kool f, 7—12; Spruitkool f. 72—130; Uien f. 3—14; Witlof I f,49—59; II f. 39 48; Peen f. 16—23: Schorseneeren I f. 22—23; II f. 12—14. Alles per 100 kilo. Knolselderij I f. 26—27; II f. 12—23 per '00 stuks. KATWIJK AAN DEN RIJN, 29 Jan. Per 100 kg.: Winterpeen f. 6,908,20; Spruiten f 8093«; Uien f, 15,2016,40; Schorseneeren f. 3133,40; Gele kool f 13.60—15,10; Groene kool f. 16,60— 17,10; Knolselderie I f. 23—25,60; idem II f. 15—18,10. HAAG9CHE RECHTBANK. Fietsendief De metselaar L, v. d. L. uit Leiden, had op den Nieuwe Rijn een onbeheerd staande flets gestolen, doch dit zou niet zijn eerste diefstal zijn geweest. Daarom vorderde de Officier tegen ver dachte een Jaar gevangenisstraf met af trek van preventief. De rechtbank heeft hem overeenkomstig dien elsch veroor deeld. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Diefstal ln ri)d van voedselnood De los-werkman A. H. J. S. uit Lelden had in den tijd. van voedselnood een inbraak gepleegd in een schuur, en toen levens middelen gestolen. Daarvoor had hy zich thans voor den politierechter te verant woorden, nadat eenigon tyd geleden de zaak voor een rapport was aangehouden. Gezien dé inliohtingen, veroordeelde de rechter tot vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftyd. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 30 Januari. De markt legde een behoorlijk weer standsvermogen aan den dag. Unilever, Calvé en Aku waren iets lager. Philips nauwelijks veranderd. De koers van Ko ninklijke was onveranderd op 364 3/4. Op de scheepvaartmarkt kwamen de koersen een kleinigheid lager. Bankaandeelen vast. In Tabakken was niets te doen. Suikerwaarden prijshoudend of een frac tie lager. Rubbers lager. De nieuwe Nederlandsche staatslee- ning werd vrijwel den geheelen dag ver handeld tegen 99 té k 99 9/16. conversie ongekend succes. Het Ministerie van Financiën deelt mee: Aan de conversie der 3 1/2 en 4 pro cent staatsschuld ten bedrage van 2 3/4 milliard gulden In de 3—31/20% staatsleening 1947, ls door slechts 85 houders niet deelgenomen met een to taal bedrag van f. 3/567.100.—. Dat wil dus zeggen, dat voor 99 7/8 procent, dus nagenoeg 100 procent, op de nieuwe leening is ingeschreven. Het begrip bij het Nederlandsche volk voor het nationale belang, dat in het ongekende resultaat van deze j conversie-operatie gelegen is, vormt l een succesvolle bijdrage voor de geldsancering en derhalve tot her stel-van onze nationale economie. parlementen, het onderwijs, het be drijfsleven enz. wy hopen, dat Ne derland bereid zal zijn hiervoor de noodige krachten af te staan. DE WEDEROPBOUW. Ten slotte wijdde de heer Soekawati woorden aan den wederopbouw. Am- bon, Menado, Makassar, koepang en vele andere plaatsen hebben zeer te lijden gehad van geallieerde bombarde menten. Plannen voor den wederop bouw liggen reeds gereed, doch tot dusver heeft men op dit gebied nog weinig kunnen doen door het gebrek aan materiaal, transport-middelen en arbeidskrachten. Alleen Makassar vormt hierop een gunstige uitzondering. De reeds stijgende in- en exportcyfers zijn hiervan een voldoende bewijs, aldus besloot president Soekawati. Prinses Beatrix verjaart. Morgen is het 9 jaar geleden, dat over het geheele land de blijde mare rondging van de geboorte van een prin sesje, Beatrix. Wij wekken onze lezers op om op de zen dag wederom van hun vreugde blijk te geven door het uitsteken van het rood, wit en blauw. Plechtige „Soldaten-Mis". voor de slachtoffers van de ramp te muiden. Hedenmorgen is in de geheel bezette Hartebrugskerk een plechtige Requiem mis met militaire eer opgedragen voor de militairerf, die bij de munitie-ontplof fing te Muiden om het leven kwamen en die allen hier ter stede in garnizoen waren. Onder de belangstellenden, die deze „Soldaten-Mis" by woonden, merkten wfj o.m. op den generaal Tans, bevelheb ber der territoriale troepen in Neder land, kolonel Spaich, commandant van den M.M.O.D., majoor Tromp, comman dant van den OJ3.D,, majoor De Leau, commandant van de B.T.B., luit. ter zee, lste klas, W. Huyding namens den MOD, majoor Innemee. die de 2e mil. afd. ver tegenwoordigde. kapiteins Heijnen na mens den bevelhebber van het district Zuid-Holland, den garnizoenscomman dant, majoor Deschrevel, Deken Homul- le, den rector-magnificus, prof. mr, R, P. Cleveringa, den commissaris van po litie. den heer R. J. Meyer en voorts een deputatie van het Cadi-comité en de V.V.S.L. terwijl ook vele familieleden van de slachtoffers en de chauffeur Derksen, één der twee overlevenden van het militaire transport, dezen dienst bij woonden. Van B. en W. was bericht van verhindering ingekomen. Tydens dezen dienst heeft majoor P. Schoonebeek, legeraalmoezenier, een korte herdenkingsrede uitgesproken, waar in hy er allereerst op wees, dat de ka meraden, wier nagedachtenis thans pleöhtig wordt geëerd, voor enkele we ken nog een steun voor hun vrouw en kinderen waren, een blijdschap voor hun ouders en een vreugde voor hun omge ving. Toen kwam het droevig ongeluk, waarbij hun leven plotseling werd afge sneden, hun stem verstomde-, het licht week van hun oogen.alles was voor- by. Men zegt nu, aldus spr. „Gij zijt niet meer", maar hier in dezen tempel mogen wij toch het getuigenis afleggen, dat bij God geen dood mogelijk is. Hij heeft het leven aan de menschen ge schonken, opdat zij eeuwig met Hem zouden leven. Spr, herinnerde er vervolgens aan hoe de slachtoffers van Muiden hun leven in dienst van het Vaderland hebben ge steld. Zij zijn getroffen, terwijl zü waak zaam waren in het brengen van hun plicht en liefde tot den medemensch. Bij alle droefheid, welke ons vervult, is het een troost en vreugde te weten,'dat zij gevallen zijn op een oogenblik, dat zij bereid Waren, want zegt niet Jezus' woord „Zalig zyn de knechten, die Ik bij Myn komst waakzaam zal vinden?" Ten slotte wekte aalmoezenier Schoo nebeek zijn geloofsgenooten op om te bidden voor de zielerust van de afge storvenen. opdat God ze in hun zwak heid genadig moge zijn en zij zullen binnen gaan in dat licht en die rust, welke God heeft weggelegd voor allen, die Hem toebehooren. De Mis werd opgedragen door pastoor Smitz, geassisteerd door pater Gasman en pater Schoonebeek. De plechtigheid werd besloten met het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus. w. smit bedankt als raadslid. De heer W, Smit, die voor de C.P.N. zitting ln den gemeenteraad heeft, heeft in verband met drukke werkzaamheden voor zijn raadslidmaatschap moeten be danken. Opvolgster op dé lyst- der CP.N. is mevr. A. van Staveren—Vet. brand in meubelfabriek. Gisteravond omstreeks kwart over zes ontstond brand tusschen de plafonds van de eerste verdieping van de meubelfa briek van v. d. A. aan den Stille Rijn alhier door een te sterk verhitte kachel pijp, die door de zoldering liep. De brandweer was onder leiding van den heer Kosten spoedig ter plaatse en kon het vuur met drie stralen op de motor spuit snel blusschen. Ten gevolge daar van was de brandschade gering, doch vrij aanzienlijke schade werd aange richt door het bluschwater. zomercursus voor buitenlandsche studenten. Van 14 Juli t/m. 9 Augustus 1947 zal hier ter stede een zomercursus voor bui- tenlandsohe studenten worden georga niseerd. De cursus zal tot onderwerp hebben „The culture of cities". schoolwedstrijden %,,leidsche ijsclub". Zaterdagmiddag worden op de baan van de Leidsche IJsclub, gelijk reeds aangekondigd, de reeds voor den oorlog ingestelde schoolwedstrijden om den Leidsch Dagblad-wisselbeker gehouden, waarvoor de inschrijving open staat voor vertegenwoordigende ploegen van mid delbare, Ulo-, Ambacht-s- en lagere scho len. Er zijn gesplitste afdeelingen voor juniores (tot en met 14 jaar) en seniores. Prof. dr. H. a. Kramers alhier, tot voor kort voorzitter van de wetenschap pelijke en technische commissie voor de atoomenergie der U.N.O., is benoemd tot president van de Union Internationale physique, welke dezer dagen te Parijs haar eerste vergadering na den oorlog hield. Zoolang prof. Kramers nog in Amerika vertoeft, zal hy worden byge- staan en vervangen door prof. dr. C. J. Gorter alhier, die als een der vice-presi- denten werd benoemd. De aanbieding van de bul van het doc toraat honoris causa van de Brusselsche universiteit aan prof. mr. E. M, Meyers op 24 Jan. j.l. Ook Fransche, Zwit sersche en Engelsche geleerden ontvin gen bij deze plechtigheid eeredoctoraten. KINDERKOOR „EX ANIMO". Prinses Mariëtte's groote avontuur. Eerlijk gezegd hadden wij gisteravond eerst medeiy'den met de tallooze kinde ren. die in de kou naar de Stadsgehoor zaal moesten trekken. Maar de jeugd kon er blijkbaar best tegen, vooral om dat het er heerlijk warm was en boven dien zy konden zich warm zingen en spelen! Het kleine en groote koor van „Ex Animo" waren danig in actie: van de dreumesssen af, tot heel wat oudere leeftijdsgroepen toe. zy zongen als steeds met aandacht en met enthousias me onder leiding van den heer De Wolf, in liedjes van goede componisten. De di rigent zelf heeft inspiratie genoeg, om er zelf altijd wat bij te schryven en wat hij schrijft is uitstekend voor de kin derstem gedacht, terwyl hy er voor zorgt, dat er ook wat by geacteerd kon wor den. Zoo denken wij dan ook met ge noegen terug aan een serie alleraardig ste koorwerkjes met veel humdr. doch ook de ernst kreeg een plaatsje, wat paedagogisch juist gezien is. Er werd weer frisch en zuiver gezongen I Daar om alle eer aan den dirigent, wiens be- teekenls van den zang der jeugd in onze stad zeker niet onderschat mag worden. Hoofdschotel was de uitvoering van het gecostumeerde zangspel „Prinses Mariëtte's groote avontuur", op muziek van C. Verruijt en met tekst van mevr. W. J. BosSwart. Daarna hebben zoo wel oud als jong hun hart kunnen op halen! De weergave verliep in elk opzicht vlot, er waren aardige costuums, er was veel verscheidenheid en ieder kind, dat hierin een rolletje te vervullen had, was er volkomen „in". Speciaal willen wy lof toezwaaien voor de vertolkster van de Prinses Mariëtte-rol en niet in de laat ste plaats van den komischen boeren jongen Koos, die werkelyk uitstekend voor den dag kwam en in niet geringe mate heeft bijgedragen tot het voortref felijke en levendige verloop. Ex Animo heeft dezen avond weer volop kunnen bewyzen, dat de leden- schare tot veel in staat is en dat het zyn plaats met eere inneemt! Dr. Riemens, heeft er in zyn slot woord. naar aanleiding van het opge voerde sprookje van een koningskind, te recht op gewezen, welk een rykdom wy In ons Koningshuis bezitten. Spr. bracht dank aan God. Die ons land en volk in den oorlog heeft bewaard en ons het Huls van Oranje heeft doen behouden. Bloemen zijn aangeboden aan den heer De Wolf. de getrouwe accompagna- trice mevr. De GraafSchroot en aan de vervaardigers van deze werkelijk al leraardigste en geslaagde kinderoperette. Een mooien avond, by gewoond door tallooze enthousiaste belangstellenden! H. BUURTVEREENIGING „HA AGWEGKW ARTIER". Gisteravond hield de buurtvereeni- ging Haagwegkwartier in de Groote Vink een buitengewone vergadering. Ondanks de koude waren 150 leden aanwezig. De voorzitter, den heer Lar- dee opende deze vergadering en heette allen hartelijk welkom. De notulen van den secr. J. Crama werden gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Ten aanzien van den feestavond op 9 April werd door den voorzitter medegedeeld dat deze zal gehouden worden in de Groote Stadszaal, op een Woensdag avond, aangezien geen Zaterdag be schikbaar was. Het programma werd door de vergadering aangenomen. De 5 Mei-viering werd in den breede besproken, 's Morgens om 8 uur zal een koraalmuziek plaats vinden door een zangvereeniging. Daarna zyn er voor de jeugd poppenkast en spelen, 's Middags is er een optocht of volksspelen voor grooteren, zooals roeien in het nieuwe kanaal, mastklimmen enz. Des avonds om 8 uur zal de muziekvereeniging Nieuw Leven in de buurt komen om te spelen tot 11 uur. Dit programma werd met algemeene stemmen aangenomen. Daarna besprak de voorzitter de balda digheid van de jeugd en wekte ieder op om dit tegen te gaan. Daarpa was het humoristische en muzikale gedeelte aan de beurt onder leiding van den conferencier G. Heyncn. Na afloop dankte de voorzitter alle medewerkers en ging men door tot in den nacht met een dansje. BONKAARTEN HALEN. Morgen is de letter P aan de beurt. UIT DE OMSTREKEN. sassenheim. Begrootingsdebat in den Raad Na opening der vergadering betuigt de voorzitter 2djn deelneming met de slacht offers van de vliegtuigramp en geeft vervolgens een overzicht over 1946. Inzake het Consumentencrediet deel de de voorzitter mede, dat er 258 aan vragen zyn ingediend, waarvan er direct 24 zijn afgewezen. In totaal is een be drag van f. 127.000 toegewezen. Medegedeeld werd, dat de plannen om de tram te vervangen door autobussen, volgens ingewijden zeker zullen door gaan. De heer Van Breda meent, dat alles in het werk gesteld moet worden om de tram te behouden. De voorz. zegt, dat er reeds overleg Is gepleegd met 3 naburige gemeenten. De rekening over 1943 wordt na en kele opmerkingen voorloopig vastge steld. Tot parkwachter-tuinman wordt be noemd W. J. van Leur van Spanbroek. Er waren ruim 100 sollicitanten. Het voorstel tot uitbetaling van li salarisverhooging van alle ambtenaren 2500 Vrachtauto'» voor kolenvervoer. AANBOD VAN VAKGROEP. Het bestuur van de vakgTocp goede renvervoer langs den weg, by welke organisatie alle autovervoerders in ons land zyn aangesloten, heeft zich tot de ministers van Verkeer en Economi sche Zaken gewend met het aanbod 2500 zjvare vrachtauto's ter beschik king te stellen voor het vervoer van kolen uit de mijnstreek naar dc be volkingscentra.. Gezien het groote laadvermogen van de moderne vrachtauto's moet het, naar het oordeel van de vakgroep, zeer goed uitvoerbaar worden geacht, dat het vrachtautovervoer op korten termyn een aanmerkeiyke verbetering in den aan voer van brandstoffen tot stand brengt. Het bestuur van de Vakgroep goedefen- vervoer heeft er by de regeering ernstig op aangedrongen dit aanbod niet ter- zyde te leggen gezien de huidige pre caire brandstoffensituatie in ons land, DE RAMP TE KOPENHAGEN. „Een duideUjke zaak". De Nederlandsche enquête-commissie is gisteren op Schiphol teruggekeerd. De heer H. Fuchs, lid dezer commis sie en hoofd vliegbedrijf K.LM., ver klaarde „Voor my is de zaak düideiyk. Het zal iedereen wel duideiyk zijn, hoc met de „nalatigheid" het niet tijdig verwy- deren van den hoogteroerklamp werd bedoeld." Geyssendorffer zal op Westerveld ge cremeerd worden, zyn Deensche echtge- noote en haar kinderen zyn reeds op weg naar ons land. De Nederlandsche Slachtoffers worden Maandag of Dins dag begraven. Dr. K. H. E. GEAVEMEIJER NAAR INDONESIË. In verband met. het tekort aan predi kanten in Indonesië heeft dr. K. H. E. Gravemeljer, algemeen gedelegeerde van de N.-H. Kerk, aangeboden om naar In donesië te gaan en eiken arbeid, welke daai' noodig mocht zyn, t.e gaan verrich ten. Het ligt in de bedoeling van dr. Graverfieyer om na zyn reis naar Zuld- Afrika eenige reizen per troepentrans portechip naar Indonesië mede te maken en vervolgens een tournee door de Oost te ondernemen ten einde daar te spre ken en op de hoogte te komen van den toestand op geestelijk gebied. Dr. Gravemeyer heeft met deze onder neming nog een ander doel. Het aantal veldpredikers in de Oost is ver beneden het benoodigde aantal gebleven. Er ls dringend behoefte aan predikanten, die zich voor dit werk beschikbaar willen stellen, Dr. Gravemeyer hoopt, dat velen ln Nederland zyn voorbeeld zullen volgen en zich voor dit geesteiyk werk in In donesië beschikbaar zullen 6tellen. wordt goedgekeurd. Ged. Staten maken bezwaar ten op zichte van het salaris van den direoteur van de bedryven, dat op f.2400—3600 was bepaald en een schryven dat dit wordt f.2700—3300. De heer Schrama wil het door den raad vastgestelde maximum handhaven. De voorz. acht dit niét mogelijk. Na een toelichting van weth. Vogelaar wordt aan het verlangen van Ged. Sta ten vóldaan. Tot gemachtigde by het Electrlciteits- bedryf in de plaats van den heer H. van Zonneveld, die als zoodanig bedankt had, werd benoemd de heer Malmberg. Hierna kwam de begrooting 1947 in behandeling. De heer Van Breda sprak namens de Prot. raadsfractie en zeide, dat we thans leven in een thd van opbouw. Hy be spreekt de wyziging van de flnancieele verhouding tusschen Ryk en gemeente en gelooft, dat straks de gemeenten, die het zuinigst waren het minste zullen ontvangen. De woningbouwvereen. „Vooruitgang" heeft plannen, doch Den Haag zegt: Wacht maar wat. Laten B. en W. ook in dezen actief en opmerkzaam biyven. Hy betreurt het, dat „Bloemlust" onze gemeente verlaten heeft. Was het niet mogeiyk dit voor onze plaats te be houden? De heer Schrama geeft allereerst een terugblik en toont aan dat onze, eens zoo welvarende gemeente, in 1939 de begrooting nog sluitend kon maken. De R.K. fractie zal geenszins van haar meerderheid misbruik maken en elke minderheid, hoe klein ook, bhjven erkennen en waardeeren en ls als steeds bereid tot samenwerking. Komende tot de begrooting, bepleit hy groote gezinnenpolitiek en prijsbe- heersching. De heer Kortekaas geeft het gemeen teprogram der RK. Volkspartij weer en vestigt de aandacht op vele problemen. De heer Wesseling wil een kort woord spreken over het afgeloopen jaar. Hy vraagt subsidieering voor de Rk, Be waarschool van 1943 af. Enkele posten voor openbare werken zyn in vergelij king met 'andere jaren aanmerkelijk verhoogd. Wyst dat op groote plannen? By personeelbezetting moet elke par ty, hoe klein ook, vertegenwoordigd zijn. De voorz. merkt op, dat B.enW. om trent den omleidingsweg meermalen po gingen hebben aangewend en nog aan wenden om tot uitvoering te kunnen overgaan. Ook B. en W. betreuren het dat Bloemlust verdwenen is, doch er was hier geen geschikte gelegenheid zooals in Lisse. Het slecht functioneeren van de rio- leering in enkele wyken vindt zyn oor zaak in de rioleering van de huizen. B. en W. zullen het voorstel van den heer Wesseling over de subsidie be waarscholen nader bezien. De hoogere raming der post Openbare Werken be treft onderhoud parken en wandelwe gen, die in de laatste jaren wel stief- moederlyk bedeeld zyn. Er is een nieuwe salarisregeling op komst, doch er is een norm, waarboven men niet mag uitgaan. Nadat de belasting op de honden op f.10 was gebracht het liggeld voor woonschepen, by langdurige ligging, was verlaagd, werd overgegaan tot ar- tikelsgewyze behandeling der begroo ting. KATWIJK AAN ZEE. Goed afgeloopen By werkzaamhe- dan op een logger in het Prins Hendrik kanaal viel Kl. Zwitser uit de Boorsma- straat naar beneden hl het ruim, waar hy in yskoud water terecht kwam. Hy werd uit zyn benarde positie bevryd en naar huis vervoerd. Wonder boven won der kon dr. de Ruiter zyiker geen letsel constateeren, uitgezonderd eenige ont vellingen aan de hand. NOORDWIJK. Door de Chr. Zangvereeniging „So li Deo Gloria" is benoemd tot directeuB, de heer J. C. Hanegraaff uit Lelden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3