De vrede met Duitschland Was van Vessem een „parade-paard"? Na de ramp te Kopenhagen „Roerklamp ongetwijfeld de oorzaak" Kerkelijk Leven Radio-programma De voorzitter van de Deenseh-Ne- derlandsch-Zweedsche commissie van onderzoek inzake de vliegramp te Kopenhagen, ir. M. P. Eskildsen, heeft volgens Reuter thans de bewering bevestigd, dat „de roerklamp onge twijfeld de oorzaak van de ramp is geweest". Hij voegde er aan toe, dat oogge- 'tuigen de klamp op het vliegtuig heb ben ,zlen bevestigen. Wie het hoogte roer Heeft vastgezet, is niet uitge maakt. Reuter meldt, dat volgens de politie te Kopenhagen op 5 Februari in het openbaar een aanvang zal worden ge maakt met een officieel Deensch on derzoek inzake het neerstorten van de Dakota Naar de Deensche luchtvaartautori teiten hebben vernomen zal de Britsch -Europeesche luchtvaartmaatschappij het Deensche voorstel aanvaarden om het maximumgewicht van Dakota's, die gebruik maken van Deensche vlieg velden, tot 11.450 kilogram te verla gen. Hamburg zal in de toekomst als tus- schenlandingsstation worden gebruikt. Ook Zweden en Noorwegen hebben ver zocht de lading te verminderen. Men schat-, dat deze vermindering een ver lies aan inkomsten van tienduizenden ponden sterling per half jaar zal be- teekenen. HUT VERVOER DER SLACHTOFFERS. Het vervoer van het stoffelijk over schot van Grace Moore en van de twee Franschen en den Spanjaard, zal waarschijnlijk Zaterdag geschieden, te zelfdertijd als het overbrengen van het stoffelijk overschot van de omgekomen bemanning naar Amsterdam. ROUWDIENST VOOR PRINS GUSTAAF ADOLF. Op 4 Februari zal in de Oud Katho lieke kerk te 's-Gravenhage om 11 uur in den morgen een rouwdienst worden gehouden vanwege de Zweedsche le gatie in verband met het overlijden van Prins Gustaaf Adolf. De rouw dienst zal geleid worden door den Zweedschen predikant ds, Sven Hjart te Rotterdam De ontwapening Volgens een woordvoerder van de Ame-- rikaansche delegatie in den Veiligheids raad zal senator Warren Austin, die besprekingen heeft gevoerd met gene raal Marshall, den Amerikaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, heden bij zijn terugkeer uit Washington met alle leden van den Veiligheidsraad over leggen, of het mogelijk is tot een com promis te komen inzake de ontwape ningskwestie. Te Washington voorspelde Austin voor de bijeenkomst van den Veiligheidsraad op 4 Februari een groote mate van overeenkomst betreffende het atoomrapport en de ontwapeningsreso lutie. Welingelichte waarnemers te New- York beschouwen dit als een absoluut bewijs van toegeeflijkheid van de V.S. De Palestijnsche kwestie. De delegatie van leiders van het Joodsch bureau, heeft op een bijeen komst te Londen met dc Engelsche af- gevaardigden ter conferentie over Pa lestina een duidelijke uiteenzetting ge geven van het Joodsche standpunt t.a.v. Ofschoon deze besprekingen cfficleel buiten het kader van de eigenlijke con ferentie over Palestina vallen, is er een enge relatie tusschen beide. De hou ding van de Joodsche leiders is be kend: zij eischen, dat de Engelsche re geering terugkeert tot de beginselen van de Balfourverklaring, d.w.z. vesti ging in Palestina van een Joodsch nationaal tehuis- Ook willen zij ophef fing van de beperkende bepalingen over Joodsche immigratie en landwin ning. De Joden handhaven hun besluit niet aan de conferentie over Palestina deel te nemen, maar hebben de moge lijkheid niet uitgeschakeld, dat zij als nog er aan zullen deelnemen, indien zij van de Britsche autoriteiten een rede lijke garantie krijgen. De conferentie tusschen de 8 Ara bische afgevaardigden en de Engelsche regeering zal hedenmiddag in Saint James' paleis worden hervat. Beide ontvoerde Engelschèn in Pa lestina zijn inderdaad in vrijheid, zoo dat verdere maatregelen achterwege blijven. Intusschen is een nieuwe be dreiging geuit door de „Ingoen Zwai Lebeni: .ilndien Dov Gruner (een ter dood veroordeelde Jood) wordt geëxecuteerd, zullen de Engelschen daar zevenvou dig voor boeten. Wij zullen meedoo- genloos zijn bij de vergelding van een dergelijke moord met voorbedachten rade". OVERSTROOMING IN BRUINKOOLPUT. In de bruinkoolput van de bruinkool ontginning Bergstein te Bussum is een waterwel ontstaan, waardoor enorme hoeveelheden water in zeer korten tijd de 15 meter diepe put hebben over stroomd. De put had een inhoud van ongeveer 115000 kubieke meter. Met moeite heeft men nog twee kostbare graafmachines kunnen redden. Door deze overstrooming werd tevens den toegang tot een ander bruinkoolveld versperd. Om stagnatie in de bruin koolwinning, welke op het oogenblik van zeer groot belang is, tot een mi nimum te beperken, is men onmiddel lijk begonnen met het wegpompen van het water, nadat men den ondergrond- schen toevoer naar de waterwel had weten af te sluiten. Molotof teekent vredesverdragen. Molotof de Sovjet-minister van Bui tenlandsche Zaken, heeft gisteren de vredesverdragen met Italië, Bulgarije, Finland, Hongarije en Roemenië na mens de .Sovjet-Unie geteekend, aldus meldt radio-Moskou. Op 10 Februari zullen de verdragen tijdens een offlcieele plechtigheid te Parijs worden geteekend door alle be trokkenen. Spanje en het besluit der V.N. Twaalf van de 55 landen hebben tot dusver nog niet geantwoord op den op roep rapport uit te brengen over de stap pen, die zij hebben ondernomen naar aanleiding van de recommandatie van de algemeene vergadering der V.N. om de hoofden der diplomatieke missies uit Spanje terug te roepen. De 43 binnengekomen antwoorden wij zen uit, dat: 1. Engeland, Liberie en Nederland de hoofden van hun diplomatieke missies uit Madrid hebben terug geroepen; 2. Een groot aantal landen hebben ge antwoord in het geheel, of ten tijde van de recommandatie, geen diplomatieke betrekkingen met Spanje te hebben on derhouden; 3. Columbië, Panama en Uruguey slechts hebben doen weten, dat zij den oproep ontvangen hebben: 4. Salvador verklaard heeft zich over zijn houding te zullen beraden en 5. De Dominicaansche republiek be loofd heeft den oproep-te gelegener tijd te zullen overwegen en beantwoorden. Maandag j.l. heeft de nieuwe Argen- tijnsche ambassadeur te Madrid zijn ge loofsbrieven aan Franco overhandigd. FRANSCH RAPPORTEUR GEEFT ER DEN BRUI AAN. Henri Hauck, Fransch rapporteur van de sociale commissie der V. N., onder brak gisteravond de debatten in de com missie met den uitroep: „Ik neem mijn ontslag!" waarop hij onder stomme ver bazing van de afgevaardigden de zaal verliet. Na veertien vergaderingen heeft de commissie practisch niets bereikt. Vol gens rooster moet haar werk ongeveer Zaterdag volt-ooid zijn, hetgeen wil zeg gen, dat het rapport van Hauck uiter lijk Vrijdag gereed moet liggen. Hauck verklaarde, dat een rapporteur onmo gelijk een rapport kan samenstellen, wanneer er niets te rapporteeren valt en de commissie voortdurend haar beslui ten opschort. De te voeren procedure. Nadat Griekenland gisteren op de con ferentie van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandsche Zaken voor Duitschland zijn eischen inzake Duitschland had kenbaar gemaakt, ver klaarde Goesef, de Sovjetrussische afge vaardigde, het over het algemeen niet eens te zfjn met de Grieksche herstelbe- talingseischen t.a.v. Duitschland, Vervolgens ging men over tot de be spreking van het Sovjetrussische plan om bij het sluiten van het vredesver drag met Duitschland een zelfde proce dure te volgen als bij de eerste 5 vre desverdragen met Italië en de satellie ten. De Sovjet-Unie wil van de kleinere geallieerde mogendhèden ook Albanië op de vredesconferentie, di^het ontwerp van de Groote Vier zal toespreken, al vorens het naar de Groote Vier terug te verwijzen, vertegenwoordigd zien. Vol gens Murphy (V.S.) behoort Albanië niet tc-t de 18 landen, die de raad van mi nisters van Buitenlandsche Zaken te New York heeft toegestaan na uitnoodi- ging hun zienswijze aan de afgevaardig den der ministers kenbaar te maken, omdat zij actief tegen Duitschland heb ben gevochten. Goesef herinnerde er aan, dat de geallieerden Albanie's recht om zijn stem over het Italiaansche vre desverdrag te doen hooren en om her stelbetalingen van Duitschland te ont vangen. hadden erkend en dat de raad van ministers Denemarken, dat niet ac tief tegen Duitschland heeft gestreden, het recht om in verband met het ver drag met Duitschland geraadpleegd te worden, niet hadden betwist. Couve de Murvilles (Frankrijk) steun de het Sovjetrussische voorstel, maar wilde het naar de ministers verwijzen. De critiek van de afgevaardigden van Engeland, de V.S. en Frankrijk op het voorstel in zijn geheel was, dat het niet voldoende mogelijkheid open liet om kleinere geallieerde mogendheden te raadplegen. De Fransche afgevaardigde wilde het voorstel om, een Duitsche cen trale regeering haar zienswijze op de vredesconferentie naar voren te laten brengen, voor den raad van ministers te Moskou ter bespreking overlaten, omdat er nog geen Duitsche regeering bestaat. HET GRIEKSCHE STANDPUNT. De Grieksche regeering beseft, dat de groote mogendheden en de buurstaten van Duitschland inzake Duitsche politie ke en economische kwesties voorrang moeten genieten. Niettemin zijn deze aangelegenheden van vitaal belang voor geheel Europa en dus ook voor Grieken land. Het grootste gewicht moet gelegd worden op maatregelen, die een bedrei ging van den wereldvrede door Duitsch land onmogelijk zullen maken. Ook een gemeenschappelijke politiek van de vier groote mogendheden txi.v. Duitschland is eveneens belangrijk voor het hand- DE ONTSLAGEN BULGAARSCHE DIPLOMATEN IN HET BUITENLAND. Het Bulgaarsche kabinet heeft beslo ten aan alle Bulgaarsche diplomaten ln het buitenland, die zijn ontslagen of te ruggeroepen. zonder dat zij naar Bul garije zijn teruggekeerd, het burgerrecht te ontnemen, tenzij zij zich vóór 15 Maart naar hun land begeven. HET ZUIVERINGSPROCES VON PAPEN. Von Papen, die voor een zuiverings hof terecht staat, heeft verklaard, dat hij In 1933, toen hij vice-kanselier van Duitschland was, slechts van concentra tiekampen had gehoord als plaatsen, waar communisten voor hun berechting werden ondergebracht, Von Papen zeide bij het kabinet, waarvan Hitier aan het hoofd stond, te hebben geprotesteerd te- ge neen aantal wetten, die de individu- eele vrijheden en andere grondwettelijke rechten beperkten. Sommige concentratiekampen, aldus beklaagde, zijn heimelijk door SA en SS gesticht, terwijl Goering zelf het kamp Oraniën'burg in het leven heeft geroe pen. Ook zou Von Papen de grieven der katholieke kerk herhaalde malen onder de aandacht van het kabinet hebben gebracht. De president van het hof achtte de verklaring van beklaagde niet in over eenstemming met hetgeen hij te Neu renberg heeft verklaard ten aanzien van de vrijheid van handelen der ministers. Von Papen heeft daar gezegd, dat Hitier het alleen voor het zeggen had. terwijl de ministers niets in het midden moch ten brengen. PREDIKBEURTEN VRIJDAG 31 JANUARI. Katwijk aan Zee Geref. Gem. (Re- mlsestra&t)7.30 uur Us. Verhagen van Llsse, Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wes- terhaar J. Breur, cand. en hulppred. te Driebergen. Aangenomen naar Ossendrecht J Jellema. cand. en legerpred te Utrecht. Aangenomen de ben. tot hulppred. te Hoogvliet D. Zinkstok, cand, te Utrecht. Geref. Kerken Tweetal te Arnhem (vac. H L. Both) P. H. de Kleer te Delft en H. A. L van der Linden te Zutphen. Beroepen te Mijdrecht en te Winsum (Pr.) C. Kamper te Pesse. x Clir. Geref, Kerk Beroepen te Utreoht J. Hovius te Zwolle. haven van den vrede." De Grieksche afgevaardigde sprak zich uit voor een Duitsch bestuur in den vorm van een federatie van Duitsche staten, Een te groote decentralisatie, die de Duitsche industrieele organisatie zou versplinteren, achtte hij een gevaar voor het herstel van Europa. Duitschland zou zijn eereplaats in den wereldhandel en -industrie weer kunnen innemen, mits het Duitschland niet toe gestaan zou worden om het economische leven van vele Europeesche landen te be lemmeren, S —194Ö- 174Vrïj18en' Duitsche handelspolitiek kunnen worden - U buj 20.O0—zi.so. genomen. VOOR VRIJDAG 31 JANUARI. Hilversum I (301 M NCRV 8.15 9.30: gramofoonmuzlek; 10.3011.00: morgendienst o. 1. v. ds. F. E. Huizlnga; 12.0013.00: marlnderSkapel; 13.1514,00: Celesta-ensemble; 15.2516.00: Kamer- Ten slotte verklaarde de Grieksche ambassadeur, dat Duitschland in de grootst mogelijke mate tot het herstel van Griekenland moest bijdragen. DERDE FRANSCHE NOTA. De Fransche minister van Buitenland sche Zaken, Bidault, heeft medegedeeld dat Frankrijk een derde nota over dé Duitsche kwestie heeft verzonden Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat deze nota hoofdzakelijk twee pun ten aanvoert, n.l.: Internationaal be heer van de steenkoolmijnen en de staal fabrieken en de internationale controle over het Ruhr-gebied. Het Fransche plan voor het Ruhr-gebied is met opzet bmnen zuiver technische grenzen gehou den zonder de kwestie van afscheiding van het Ruhr-gebied van Duitschland en de Russische deelneming aan de in ternationale controle op te werpen. Het doel der Fransche iregeering is, een plan aan de hand te doen dat als con crete basis voor besprekingen over een uitvoerbaar ontwerp kan dienen. Naar verluidt, zóu het Fransche plan drie waarborgen tegen 'n wederopleving van Duitschland als militaire mogend- ïieid bevatten: 1. Politieke garanties, betrekking heb bend op de verhoudingen tusschen het Ruhr-gebied en een centrale Duitsche regeering; 2. Economische garanties t.a.v. be- stuurmaatregelen ter controle van de Duitsche steenkoolmijnen en staalfabrie ken; 3. Internationale controle. Naar van gezaghebbende zijde ver klaard wordt, is het Fransche standpunt, dat het Fransche plan voor het Ruhr- gebied het meest doeltreffend zal zijn, indien dit gebied van de rest van Duitschland wordt afgescheiden, onver anderd gebleven. De Fransche ministerraad heeft onder voorzitterschap van Vincent Auriol vol ledige overeenstemming bereikt over de t.o.v. Duitschland te voeren politiek. Het schijnt duidelijk te zijn. dat alle partyen bereid zijn om Bidault te Moskou bin nen zekere grenzen de vrije hand te la ten. Nationaal programma ter gelegenheid, van den verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix; muziek, interview en reportage; 21.30 22.00: potpourri van vaderlandsche liede ren; 22.4523.00: a/vondoverdenking; 23.00 24.00: gramofoonmuzlek. Hilversum II (415 M.) VARA 8.15— 8 50; opera-programma; 9 00—9.30; gra mofoonmuzlek; VPRO 10.0010.20: mor genwijding door ds. D. Richards; VARA 10,2010.45: zlekenprogramma; 11.30 12.00; anderhalve eeuw Schubert; AVRO 12.0012.30; Ars Nova et Antlqua; 12.35 —13.00: Skymasters; 13.1514.00: Pierre Palla en zangtrio Melodia; 14.2015.20: variatie-werken; 16.2016.00: deel VUI (slot) hoorspel „Paul Vlaanderen grijpt in"; VARA 17.0017.30; Johan Jong, orgel; 18.40—19 00- 150 Jaar Schubert; VPRO 19.3020 00: mej. dr. N. A. Brui ning over het vrijzinnig protestantisme; 20.0521.30: Nationaal programma ter ge legenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix; muzlelc, Interview en reportage; VARA 21.30—21.45; buiten- landsch overzicht door drs. L. de Jong; 21.45—22.15: verzoekprogramma; 22.15 22,40: A'damsche Jazz Sociëteit; 23.15 24.00: Beethoven-programma. SCHEEPSBERICHTEN. Agioi Viotores, CalcuttaRotterdam, 28/1 van Colombo; Delfshaven, Antwer penNew York, pasaeerde 24/1 Scllly dUaouden; Gaasterkerk. Rotterdam Australië, 28/1 te Genua; Japara, 28/1 om 20 uur van Balbao (Rotterdam(Pacific Kust)Jofbshaven, Rotterdam—Cardiff, passeerde 28/1 Dow; Keilehaven, Car diffSt. Vincert, passeerde 28/1 Fluister- re; Kertosomo, 28/1 23 uur GdbralLtar ge passeerd. (RottendamJava); Konings haven. 28/1 van Rotterdam te Newport Mon; Kota Gede, Java-Rotterdam, 28/1 4 uur te Suez; Harenberg, 26/1 van Syd ney te Port Kembla; Leeghwater, Rotter dam—Perzische Golf, passeerde 28/1 Viis- sbngen op weg naar Londen; Lekhaven, 23/1 van Rosario Santa Fé; Zonnewfjk 26/1 van Melbourne vüa Port Saldi naar Rotterdam. Mij. Nederland' Oranje, 27/1 van Batavia naar Rolland K.N.SM. Ganyniedes, 25/1 van For- taleza naiar Trinidad; Stuyvesant, 28/1 te Paramaribo; Fena, 28/1 van Tamger naar Gibraltar; Sandwich, 25/1 te New York; Rita, 28/1 van Patras naar Piraeus; Ve nus. 29/1 te Rotterdam; Deo Duce. 28/1 van Amsterdam naar Odense; Iris," 28/1 te Amsterdam. XXIII. Ontevreden zijn wij nu eenmaal allem De bevrijding „bracht niet wat we er van verwacht hadden" en „het jaar 1946 zaliger nagedachtenis was het jaar der teleurstellingen". Ook de meest te vreden zielen, die deze gemoedsbewe ging putten uit den vijf-jarigen hooge- school der ellendestudie die wij allen hebben doorloopen, gaan onder deze kwaal gebukt. Zij immers kunnen zich moeilijk verzoenen met het ïanienteeren der ontevredenen Natuurlijk is de eene groep op iets an ders gebeten dan de andere, en daarbij kunnen zich merkwaardige complicaties voordoen. In Stockholm bestaat een sterke anti- sterke-drank-beweging, die behoudens de prediking van eigen abstinentie te vens een levendige campagne voert om den andersdenkenden medemensch deze eigen afkeer op te dringen. Begrijpelijk dat deze lieden het moeilijk konden ver- la-oppen, toen de regeering besloot om de drankdistributie te regelen door mid del van de uitgifte van bonnen voor al coholica. Huns inziens past het de over heid niet, op deze wijze het gebruik van een opkikkertje te sanctioneeren. Dies zetten zij een grootscheepsche demonstratie op touw. Bij duizenden stroomden zij tezamen op en om een brug in het centrum van de stad, en met gebaren en kreten vol verontwaar digde afschuw wierpen de demonstran ten duizenden en duizenden drankbon nen in het water Het verhaal vertelt niet hoevele visschen, zulk een verdron ken drankbon machtig geworden, eeni- ge dagen aan de zwier gingen, „onder water" bleven dus, maarveel zullen het er niet zijn geweest. Een groot aan tal listelingen, die minder afkeer had den van het nuttigen van spiritualiën, had zich ook op een der oevers verza meld met schepnetjes, emmers en wat dies meer zij. Vol laaiend enthousiasme begon een jacht op de ronddobberende bonnen, die na het opvisschen practisch allemaalnagemaakt bleken te zijii Waardoor de demonstratie en der de monstranten overtuiging in een vreemd daglicht kwamen te staan De anti-drankers hebben zich gehaast te verklaren, dat- zij de echte bonnen hadden verbrand omdat zij zulk een vischparty hadden voorzien en een verhoqgd drankgebruik door anderen niet het doel van hun betooging was geweest! Ontevreden zijn ook vele burgers van landen, die door een speling van het noodlot aan de schaduwzijde van het ijzeren gordijn gelegen zijn. Een aan tal Bulgaarsche diplomaten uitte die ontevredenheid, door een min of meer permanente residentie te kiezen in Westelijk Europa, en zij weigerden ge hoor te geven aan de oproepen tot te rugkeer. Eerstdaags zullen zij hun hoog ste diplomatieke gaven moeten aan v/enden om zich te ontworstelen aan de thans ultimatieve keuzeterug Vóór half Maart of verlies van het „genot" van burgerrechten. De vraag is nu maar, of zij de genie tingen van de vrijheid hooger of lager zullen aanslaan dan het „genot" van hun tot nu toeblijkbaar ongenietbare „burgerrechten". Dat in zulk soort landen toch blijk baar nog niet de ware democratische gedachte is doorgedrongen, mag ons verontrusten, doch nimmer verleiden tot te scherpe critiek. Het begrip „de mocratie" is namelijk voor véle uitleg gingen vatbaar, zelfs in de oogen van ons toch zoo democratische volk. Zoo hoorden wi) dezer dagen iemand van onverdachte democratische instel ling de verbluffende mededeeling doen, dat „de waarheid gemeenlijk bij de min derheid en niet bij de meerderheid ligt". „Hoho, dat noemt zich nou demo craat! Het lijkt wel die snorrendictator die dat ook altijd beweerde". „Dat is nonsens. Dat heeft Hitier niet uitgevonden. Dat heeft Juliüs Caesar ook al gezegd. Eerlijk gezegd hebben wij slechts in „De Bello Gallico" met dezen doorge- wlnterden democraat kènnis gemaakt; misschien eohter was hij thuis meer op dreef dan in den vreemde, Nederlanders in het buitenland of smachtend naar den vreemde, mogen zich ook niet steeds in de liefde van hun landgenooten verheugen. Een ra diospreker merkte dezer dagen op, dat Europa het slagveld dreigt te worden van een strijd tusschen Amerika en Rusland. „De ratten verlaten reeds het zinken de schip; een enquête heeft uitgewezen dat twintig procent van de Nederlanders wil emigreeren Proost! Een van de meest ontevreden volken der aarde is het Duitsche. Af en toe meenen onze Oosterburen daar uiting aan te moeten geven door een frisch oorlogje, en zelfs nu al weer praten zü over het in gevaar brengen van onze betrekkingen van „goede nabuurschap" wanneer wij het verhalen onzer milllar- denschade beperken tot enkele grens correcties. Toch bestaat er een tevredenheids- meter in dat volk, en speciaal in Ber lijn kan men hun oordeel onderzoeken over het beleid der respectievelijke voogden der Duitsche millioenenbevol- king. Een enquête bracht aan het licht dat 5 procent der Berlijners Russisch wil leeren om beter met de Russen te kunnen omgaan, terwijl 10 procent Fransch prefereerde en 30 procent het Engelsch verkoos. Aan U de vraag, of dit blijken van sympathie zijn of een uitvloeisel van de philosophische over weging: „Kent Uw vijand". Hebt U in de gaten, dat wij óók niet onverdeeld tevreden zijn? Mooi, dan zijn we tevreden Bezwarend getuigenis van den heer I. J. Sloos. Het Utrechtsche Tribunaal behandel de opnieuw de zaak tegen den „Opper- baljuw" en gemachtigden van den Lei der, den bekenden Utrechtschen oud advocaat-procureur J. H. van Vessem. Het pleidooi van mr. P. E. Briët uit Leiden vorderde meer dan twee uur. Mr. B. van Woelderen gaf als beheerder nog eenige toelichtingen over het vermogen van beschuldigde. De schoonzuster van Mussert, mevr. Mussert-Van der Kaay, weduwe van de in de' Meidagen 1940 doodgeschoten overste Mussert, ver klaarde dat beschuldigde zijn bemidde ling verleend had bij derf aankoop van twee huizen in Amersfoort. Besch, ont kende aanvankelijk geweten te hebben, dat deze huizen Joodsch bezit waren. Voorgelezen correspondentie uit het dos sier en getuigenverklaringen van een toenmaligen bediende op het betreffende woningbureau ontlokten het lid van het Tribunaal ds. Groenewegen scherpe woorden aan zijn adres: „Duidelijk is FEUILLETON Roman door Winston Graham. 34) De Duitscher nam zijn bril af en begon de halvemaanvormige glazen op te poet sen. Hij ademde er op en wreef ze zorg vuldig schoon. Ja, natuurlijk het is gegaan zooals professor Brayda hét heeft gewild. Ik heb den indruk gekregen, dat hij, zoo dra hij een paar heldere oogenblikken had, den wensch te kennen heeft ge geven, dat men de personen van de con ferentie zou roepen. Terwijl wij nog wachtten, sprak hij tegen mij. Ik heb ieder woord opgevangen. Het idee is eenvoudig schitterend. Eigenlijk is het geen nieuw gas, maar meer een verbe tering van het traangas. In bepaalde op zichten van groote waarde. Hij zette zijn bril weer op en schoof de haken met groote zorg achter zijn ooren. Toen keek hij over den rand heen weer naar de aanwezigen. Zijn stem klonk een beetje schoolmeesterachtig. Tot zoo ver was het niet slecht. Maar toen hij bijzonder heden begon op te noemen, werd het allemaal onzin. Daar zou geen mensch. zelfs geen vakman, meer uit wijs heb ben kunnen worden. Wat kan men be ginnen met de woorden van een ster vende, die zich in zijn droombeelden verward? Dat klopt niet, viel de secretaris met het verbonden hoofd heftig in de rede. Ik.ik heb jarenlang met pro fessor Brayda samengewerkt, in ieder geval handelde ik alle zakelijke aange legenheden voor hem af. Maar ik weet dat hij zeer tevreden was over zijn re sultaten. Bovendien heeft u zelf notities gemaakt, dr. Von Riehl. Als u niets had opgeschreven, zou ik het zeker gedaan hebben. Dr. Von Riehl keek den spreker met een vijandigen blik aan. Misschien stelt u er prijs op de notities te lezen. Hy haalde een paar strookjes papier uit .zy'n zak en wierp ze den secretaris toe, be- leedigd, omdat deze zijn woorden in twijfel had getrokken. De secretaris kleurde en nam de papiertjes aarzelend aan. Zonder er echter naar te kijken, overhandigde hij ze aan dr. Pietro. De kleine Italiaan hield ze dicht bij het licht en fronste zijn voorhoofd. Ik vroeg mij af hoe lang ik dit tooneel nog onge hinderd zou kunnen gadeslaan. Het werd voor mij de hoogste tijd om te verdwij nen, maar ik zou voor niets ter wereld den afloop van dit gesprek willen mis sen. Dit zijndaar kan ik niet uit wys worden, Dr. Pietro sloeg het eerste blaadje om. Dit heeft blijkbaar Iets metmet hydro-electrische kracht te maken. Dat slaat op iets heel anders, zei de Duitscher stijf. De notities, waar het om gaat, vindt u op den achterkant. Aha, ja, ^ïatuuriyk. Neemt u mij niet kwalijk. Van buiten klonk het geluid van een sirene, die waarschijnlijk het einde van den luchtaanval aankondigde. Dr. Pietro schudde zijn hoofd. On begrijpelijk. Volkomen onbegrijpelijk. Ditja, dit zou een kind bij elkaar gefantaseerd kunnen hebben. Dat is een ontzettende tegenvaller. Gelooft u. dat hij zijn verstand verloren had en onzin verteldé? De ander haalde de schouders op dat lijkt mij de eenige verklaring, niet waar? De Italiaan beet op zijn duim. Ik moet nu eerst de weduwe gaan condo leer en. En dan moeten we eens kijken, of er nog iets van het laboratorium te redden valt. Je'kunt nooit weten.... 31) „Waar gaan we eigenlijk heen? vroeg Panda een beetje ongerust. „Je hebt toch geen geld om deze auto te betalen? Wat ben je van plan?" „Heb geduld, kleine vriend!" zei Jo ris Goedbloed. „Ik heb dezen braven wagendraver gevraagd ons eerst naar mijn voorvaderlijk slot te brengen. En vandaar gaan wij gehecht naar .iof van den koning. Iemand van .nijn edele afkomst kan niet te voet naar de Residentie trekken, dat zou aan stoot geven niet waar? En daarom..."' „Wat gaan we dan op dat eh slot doen?" hield Panda vol. „Daar gaan we de kosten van deze auto be strijden! ;ei Joris. "„En zwijg ventje! Ik voel behoefte mij aan mijn gedachten over te gevenDa capo! zoals wij latinisten zeggen!" Panda zweeg dus en de auto reed de stad uit en suisde nu over een verla ten landweg. Heeft u het gezien?, vroeg de secre taris. Nee. Is het heelemaal verwoest? Maar hij moet van zijn onderzoekingen toch aanteekening hebben gehouden, uitvoerige aantekeningen zelfs. Ik denk niet, dat die nog te vin den zijn. Het was een voltreffer. In iqder geval moeten we het pro- beeren. Misschien kunnen we nu licht aansteken. Morgen, vroeg moeten we dan zijn privé papieren doorzien. Misschien hebben we daar iets aan. Het is onein dig jammer, dr. Von Riehl. Ik geloof, dat deze uitvinding heel wat waard zou zijn geweest. Dr. Von Riehl ging de trap af. In elk geval had hij een mededeeling op de lippen. Het is een ongelukkig toeval, dat hij die niet heeft kunnen uiten. Ik sloop het huis uit. ongemerkt, alsof |lk dadelijk weer terug zou komen. Het fzou onvoorzichtig zijn geweest langer te blijven en ik voelde er niets voor, in allerlei vragen verwikkeld te worden. Op één punt had ik geen geluk gehad, namelijk, dat- ik niet een kwartier eer der ten tooneele verschenen was. Dan zou ik het meeste van hetgeen dr. Von Riehl gehoord had. eveneens hebben kunnen vernemen. In dat geval zou ik beter hebben kunnen beoordeelen. in hoeverre de Duitscher gelogen had, Want. dat hij loog. daarvan was ik overtuigd, om twee redenen. Ten eerste had hij de aanteekeningen uit een an deren zak gehaald, dan waarin hij zijn eigen notitieblaadjes had gestoken. En bovendien was de geest van den profes sor weliswaar verward geweest door den naderenden dood. maar de stervende' man had begrijpelijk genoeg gesproken om iets te kunnen aanduiden van de quintessence van hetgeen hij Van Riehl moest hebben verteld. Dat kón geen on zin geweest zijn. (Wordt vervolgd) gebleken, dat de huizen gerooofd Joodsch bezit waren en dat u dit geweten moet hebben". Inderdaad blijkt besch, na de zen feilen aanval niets meer tot zijn verdediging hierover te kunnen aanvoe ren. Getuige I. J. Sloos, directeur van verscheidene N.V.'s in Leiden gaf in lichtingen over het door besch. aan hem in rekening gebrachte honora rium kt. 75.000. In Juni 1942 was de confiscatie der bezittingen van de N. V.'s begonnen en in September d.a.v. stopgezet. Get. was in Juli 1942 gear resteerd en na een .jaar vrijgelaten. Voor zijn bemoeiingen in deze ver langde van Vessem f. 100.000. Besch, herinnerde zich niet dit bedrag gevraagd te hebben: ,3ij dergelijke be sprekingen gaat men tegenover elkaar zitten en noemt een bedrag. Het kan zijn, dat ik eerst een hooger bedrag ge vraagd heb", verklaart besch. „Om be dragen van een ton draalde u de hand niet om," aldus de voorzitter Getuige verklaart verder, dat na door hem ge uite bezwaren een som van f. 50.000 ge noemd is met nog eens 25 x 2 pet. of f. 25.000 in termijnen. „Voor als u my nog eens noodig mocht hebben." De voorzitter doet dan voorlezing van een bij het Tribunaal ingekpmen schrijven, afkomstig van A. H. Masselman te Utrecht. In November 1942 was een zoon van afzender door de Duitschers in de Gans straat te Utrecht gevangen gehouden. Van Vessem had aangeboden den arres tant tegen een vergoeding van f.200 in vrijheid te doen stellen. De f.200 waren uitbetaald, doch besch. had aan het ge val niets gedaan. Het schrijven eindigde met de woorden: „Ik hoop hiermede een steentje te hebben bijgedragen aan Van Vessems graftombe.' Wanneer besch. ontkent hoofd van den afweerdienst in de N.S.B, te zijn ge weest, wordt hem correspondentie ge toond, die hij in functie heeft onder teekend. Mr. Briët gaat by zijn pleidooi op alle punten van de dagvaarding uitvoerig in, nadat hy heeft verklaard, dat het moei lijk pleiten is in een zaak. waarin de meening van het Tribunaal reeds vast staat, Hü hoopt echter dat dit hiér niet het geval is. Hij onderwerpt vervolgens de zielkundige instelling van zijn (fliënt aan een uitgebreide beschouwing. Deze had reeds als student, een sterk natio naal gevoel Pleiter herinnert aan de artikelen van zii.n cliënt tegen het Bel gisch verdrag Hierdoor is deze in kennis gekomen met Mussert. Later heeft hy zich in de Eerste Kamer beperkt tot de buitenlandsche politiek, waarby hij zich anti-Duitsch toonde. Hij maakte zich los van de politiek .der N.S.B. en poogde tijdens de bezetting zelfs naar Zwitserland uit te wijken, aldus mr. Briët. Toen dit ni^t gelukt0- heeft Van Vessem als lid van de N.SJB. willen be danken. maar durfde dit niet uit angst voor zijn gezin. Hü is tot ooperbaljuw en gemachtigde yan den leider gebom bardeerd. bij gebrek aan bekwame men» schen. Daardoor is besch. een parade» paard geworden. Het. Tribunaal zal over 14 dagen ad vies uitbrengen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2