De mijnwerkers en de kolennood Dringend beroep tot arbeid op Zondag a.s. Uitreiking van Onderscheidingen WEERBERICHT Met een' enkel woord De nieuwe bonnen Vorstperiode passeerde een dieptepunt 85ste Jaargang DONDERDAG 30 JANUARI 1947 No. 25995 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer- DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Trotsch en triest VOOR mij op mijn schrijftafel lig gen twee geschriften. Tiet eene is het Januari-nummer van het Leidsch Universiteitsblad, waar in aankondiging wordt gedaan van de wijze, waarop over eenige dagen het 372-jarig bestaan onzer Academie zal worden gevierd. De Leidsche Universi teit. Gesticht door Vader Willem in 1575 als belooning voor door de Leidsche bur gerij in den strijd tegen de Spaansche overheersching betoonden moed. And still going strongGedurende langer dan drie-en-een-halve eeuw is de Leid sche Alma Mater de kweekplaats ge weest van tallooze generaties van nut tige leden der maatschappij, de voort brengster van tientallen eminente ge leerden, van honderden mannen en vrou wen, die in hun later leven een vooraan staande plaats in het maatschappelijk of staatkundig bestel innamen en die, ieder voor zich en allen te zamen, den roem der Leidsche Academie hebben uit gedragen tot in de verste uithoeken der aarde. Leiden en zijn Universiteit, zij behooren bij elkaar, zij vormen een twee eenheid, men kan zich de een niet zan der 'de ander voorstellen. Het oude kloos tergebouw aan het eerbiedwaardige Ra penburg, sedert eeuwen het brandpunt van cultuur en beschaving Een instelling, waarop iedere Neder lander en, in meerdere mate nog, iedere Leldenaar trotsch gaat HET andere: een statistiekje van den Regeeringsvoorlichtingsdienst; het resultaat van een door de Afdeeling Publicaties ingestelde enquête naar den omvang der jeugdbaldadigheid in diverse Nederlandsche steden boven de 20.000 inwoners. De laatste alinea luidt: „Opmerkelijk is, dat van een vrij aanzienlijk aantal gemeenten, w.o. de grootste, geen opgaven werden ontvan gen. Waarschijnlijk was het bijeengaren van de noodige gegevens een te omvang rijke arbeid Aan de burgemeesters der hierboven bedoelde steden werd o.m. gevraagd een raming te willen geven van de schade, welke jaarlijks in hun gemeente ten ge volge van baldadigheid en vandalisme aan openbare eigendommen wordt toe gebracht. Van de met name genoemde gemeenten gaat Leiden aan de spits met een geraamd jaarlijksch schadebedrag van f. 14 15.000.—Een triest en be schamend record! Leiden, internationaal erkend centruiii van cultuur en bescha ving eener-, hoogtepunt van verwilde ring en vernielzucht anderzijds Ik citeer: „De objecten, waarop deze baldadigheid zich meestal richt zijn plantsoenen, straatverlichting, leeg staande perceelen, bestrating, ruiten, ge parkeerde motorrijtuigen, hekken, schut tingen en slooten. In het tweede kwar taal van 1946 ontstond in 465 gevallen brand als gevolg van baldadigheid en het spelen met vuur". Wat Leiden be treft: een droevig voorbeeld van de ver nielzucht der Leidsche jeugd leverde kortelings de openbare school in de Paul Krugerstraat, waarvan het herstel de gemeente bijna f. 50.000 kost. En u moet momenteel eens gaan kijken naar de Waard- en andere grachten, waarvan de bewoners uit pure gemakzucht en gebrek aan gemeenschapszin hun huisvuil op het ijs deponeeren, alsof er in onze stad geen voortreffelijk functioneerende Rei nigingsdienst bestond! Het is ons bekend, dat ons Gemeente bestuur loffelijke pogingen aanwendt om aan dit euvel paal en perk te stellen, o a door te streven naar uitbreiding van het aantal sport- en speelterreinen en door de organisatie van vacantiebezig- heden voor de jeugd. Maar dat is niet genoeg! Hier dient een dringend beroep te worden gedaan op de medewerking van ouders en onderwijzend personeel en op de burgerij in haai geheel. Leiden moet zoo spoedig mogelilk van dit beschamend record bevrijd worden! De drank wordt duurder! VOORSTEL TOT VERHOOGING VAN ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. De minister van Financiën heeft V~ dé Tweede Kamer een ontwerp van wel ingediend, betreffende verhooging var den accijns op het gedistilleerd en var dé belasting op houtgeest en herzienir;. van het tarief van invoerrechten. Voorgesteld wordt een verhooging var- den accijns op het gedistilleerd van f.275 tot f.320 per hectoliter, herleid tot de sterkte van 50 procent. Ten einde den zwarten handel in ge distilleerd tegen te gaan zal na 1 Jan. 1947 meer gedistilleerd in den vrijen handél' worden gebracht. Het binnen- landsch verbruik zal hierdoor toenemen en verwacht mag worden, dat het ver bruik zal stijgen tot ongeveer het peil van 1939. In dat jaar was het verbruik ca. 138.0000 hectoliter ad 50 percent. Dé opbrengst, voortvloeiende uit de voorgestelde verhooging, kan mits dien voor het consumptie-gedistil leerd worden begroot od 138.000 x f.45.ruim f. 6,2 millioen. Dit bedrag dient nog te worden ver hoogd met den hoogeren accijns voor het gedistilleerd, dat door reuk- en toiletwaterfabrikanten met gedeeltelij ken vrijdom van accijns wordt inge slagen. De totale hoogere opbrengst zal dan ongeveer f, 6,4 millioen beloo- pen. In verband met de voorgestelde ver hooging van den accijns, dient ook het invoerrecht van uit en met alcohol bereide stoffen, evenals zulks vroeger geschiedde, in evenredigheid te wor den verhoogd. Op alle mijnbedrijven in Zuid-Lbnburg is een bekendmaking opgehangen van den beheerder der Nederlandsche steenkolenmijnen, waarin hij mede deelt, dat op Zondag 2 Februari a.s. gelegenheid zal bestaan voor alle mijn werkers, om geheel vrijwillig te komen werken in verband met den kolen- nood, die op het oogenblik in ons land heerscht. De 4 vakorganisaties der mijnwerkers hebben zich in verband hiermede met een oproep tot alle mijnwerkers gericht, waarin zij hen dringend aansporen Zondag a.s. pre sent te zijn, en aan het werk te gaan. De Nederlandsche spoorwegen van hun kant zullen alles in het werk stellen, om, nu het vervoer te water is uitgevallen de geproduceerde steenkool per trein te transporteeren. Met de kerkelijke autoriteiten is overleg gepleegd en de bisschop van Roermond verleende dispensatie aan de mijnwerkers om op dezen Zon dag te werken. BOTERSMOKKEL NAAR BELGIË. Talloozen doen er aan mee. De C C.D. en de Opsporingsdienst van de Prijsbeheersching hebben zich. den laatsten tijd verplicht gezien het toe zicht op de botersmokkelarij over de Zuid-Limburgsche grens naar België te verscherpen. Er wordt n.l. op het oogen blik door talloozen kleine hoeveelheden Nederlandsche boter clandestien naar België uitgevoerd. Men heeft in een van de gevallen van ontdekking van dit clandestiene vervoer een winkelierster in Maastricht aangehouden, omdat zij van de botertoewijzingen een groot gedeelte voor deze lucratieve botersmokkelarij be stemde. Bij het-nader onderzoek bleek zij een zeer groote hoeveelheid boter bonnen achter te zijn. De verschillende controle-diensten langs de grens zullen in de naaste toekomst nog meer uitge breid worden. NIEUWEPETROLEUMBON. Het CDK deelt mede, dat voor het tijd vak van 3 Februari t/m 15 Maart 1947 de fopnnen 591 eun 601 algemeen zijn aangewezen voor het koopen van 2 liter petroleum. Bon voor laatste 3 eenheden brandstoffen. Met ingang van 1 Februari as. zal bon 65 van de brandstoffenkaart T 606 tot nader aankondiging recht ge ven op het betrekken van totaal drie eenheden vaste brandstoffen. Inlevering van dezen bon bij den brandstoffenhandel is reeds met in gang van 31 Januari a.s. mogelijk. Het rijkskolenbureau deelt in ver band met deze bonaanwijzing mede, dat de handel als gevolg van de vorst, over geringe voorraden beschikt. De aflevering van de aangewezen drie eenheden zal dus practisch geheel moeten geschieden uit de aanvoeren gedurende de resteerende maanden van het stookseizoen. Ten einde zoo veel mogelijk gezinnen te helpen, is voorgeschréven, dat de handel bij aanvoer van vaste brandstoffen dient te beginnen met aflevering van één eenheid. 25 DOODEN BIJ DE VLIEGRAMP IN CHINA. Van de 26 passagiers van het Chinee- sche vliegtuig, dat Dinsdag tijdens zijn vlucht van Hankou naar Tsjoengking vermist raakte, zijn, naar het Chinee- sche persbureau „Central News" meldt, 25 gedood en één gewond. Onder de passagiers bevonden zich 9 Amerikaansche missionarissen, of zende lingen en enkele Canadeesche vrouwen met kinderen. Negen passagiers en de marconist waren Chineezen, terwijl de beide piloten de Amerikaansche nationa liteit hadden. Aan leden en nabestaanden Ned. Koopvaardij. Gistermiddag heeft de directeur-gene raal van het ministerie van Scheep vaart, mr. J. J. Oyevaar, namens H. M. de Koningin aan nabestaanden van le den der Nederlandsche koopvaardij, die zich tijdens den oorlog op zee verdien stelijk hadden gemaakt, onderscheidin gen uitgereikt. Het Ridderkruis der vierde klasse van de Militaire Willemsorde werd uitge reikt aan de weduwe van wijlen den kapitein W. Horsman, die als gezagvoer der van het m.s. „Ondina" op 11 No vember 1942 den ongelyken strijd had aangebonden tegen twee, elk overmach tig bewapende, Japansche kapers. Bij deze actie sneuvelde de kapitein. Het bronzen kruis met eervolle ver melding werd aan de nabestaanden van wijlen den kapitein C. P. Dekker, ge zagvoerder van het s.s. „Merope", over handigd. De gezagvoerder had in het tijdvak van 12 Nov. 1942 t/m, 27 April 1943 vele vijandelijke lucht- en onder- zeebootaanvallen moedig en beleidvol doorstaan, totdat hij op laatstgenoem den datum met zijn schip ten onder is gegaan. Dezelfde onderscheiding werd toegekend aan de familie van wijlen den eersten stuurman L. M. van Dijk, die op hetzelfde schip onder gevaarvolle omstandigheden moedig en beleidvol te genover den vijand is opgetreden. De bronzen leeuw werd pesthuum toeT gekend aan den gezagvoerder van het s.s. „Costa Rica", J. ten Klooster. De AANHOUDENDE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Nevelig weer, met later wat toene mende bewolking, doch nog vrijwel nergens sneeuw. Meest matige Zuid- Oostelijke wind. Strenge fy>t matige vorst. 31 Januari Zon op: 8.23 uur; onder: 17.24 uur. Maan op: 12.07 uur; onder: 3.06 uur. Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 10.26 en 23.02 uur (Doodtij). Gistermorgen werden op het Paleis Soest dijk eenige Poolsche, Engelsche en Ne derlandsche officieren van de luchtstryd krachten voor hun prestaties tijdens den oorlog onderscheiden. Vice Marshal M. Izyckl ontvangt het grootkruis in de Orde van Oranje Nassau uit handen van ZKH. Prins Bernhard. (Foto ANF-vxLW.) gezagvoerder had op 27 April 1941. toen het schip door Duitsche vliegtuigen werd aangevallen en ten slotte tot zin ken werd gebracht, onder gevaarvolle omstandigheden het ontschepen van on geveer 2600 man Britsche troepen zon der e^n enkel ongeval op de begelei dende Britsche oorlogsbodems mogelijk gemaakt. Het bronzen kruis werd posthuum toe gekend aan de nabestaanden van wijlen den kapitein ter koopvaardij C. Hen, die als gezagvoerder van het ss- „Tji- salak" na torpedeering door een Japan- schen onderzeeër blijk had gegeVen van groote plichtsbetrachting. Aan de volgende leden der koopvaardij werd het bronzen kruis posthuum toe gekend: kapitein J. Stamperius, den vierden stuurman C. Visser, den boots man K. Ehwert en den koopvaardij ka nonnier L. H. Fridael. Het kruis van verdienste werd toege kend aan wijlen den kapitein P. A, J. Prinsen, aan wijlen den'bootsman J. M. van Meel en aan wijlen den matroos W. F, Maas. R.K. protest tegen de Indische politiek. SCHEURING IN DE K.V.P.? Een aantal Roomsch-Katholieke Ne derlanders. onder wie oud-minister Ch. J. I. M. Weiter, en het. oud-lid der Twee de Kamer, gep. luit.-generaal Bajetto, heeft een circulaire verspreid, waarin stelling wordt genomen tegen het regee- ringsbeleid in de Indische kwestie. In de circulaire lezen wij o.a.: „Wij, Katholieken van Nederland, eischen handhaving ider Rijkseenheid. Zou de eenheid tusschen Nederland en Indlë thans worden verbroken, dan ging de Indische bevolking de ge schiedenis leert het haar ongeluk te gemoet. En het is juist onze heilige plicht aan die bevolking, onder Gods zegen, geluk en voorspoed te brengen. Wij weten zeer goed, dat vele Katho lieken en vele niet-Katholieke landge- nooten vreezen, dat wij. nu in de Twee de Kamer de Katholieken samengaan met de Partij van den Arbeid, onder den invloed van die partij onzen plicht te genover Indië zullen verwaarloozen. Wel nu, dat willen wij niet. Wij kennen onzen plicht en zullen dien vervullen en wij eischen. dat opk zij, wien wij aan de stembus ons vertrouwen schonken, hun plicht zullen doen." Naar de „Volkskrant" meldt, heeft de ze circulaire in politieke kringen opzien gebaard. Het blad vreest, dat een po ging zal worden gedaan tot stichting van een nieuwe R.K. partijformatie, VAN KLEFFENS TEEKENT REGLEMENTEN. Mr. E. N. van Kleffens heeft namens de Nederlandsche regeering de regle menten van de internationale organisa tie voor uitgeweken personen (IR.O.) geteekend. Deze onderteekening moet nog door de regeering worden geratifi ceerd, Mr. Van Kleffens teekende ook de in ternationale overeenkomst betreffende de voorloopige regelingen, die zijn ge troffen, totdat de IR.O. haar werk zaamheden begint. Als gevolg van deze onderteekening zal Nederland met de andere landen, die de documenten heb ben onderteekend, worden uitgenoodigd deel te nemen aan de eerste conferentie van de voorbereidende commissie der IR.O., welke 11 Februari te Genéve wordt geopend. binnenland. Het Deensche s.s. Tovelll arriveerde met c.a. 3300 ton Poolsche steenkolen tte Delfzijl. Met Ingang van Maandag a.s. zal het ln rekening brengen van bont bil verwerking op confectie damesmantels voor de geheele blnnenlandsche produc tie verboden zijn. In zijn gistermiddag gehouden zit ting heeft de Amsterdamsche gemeente raad de z.g. zevende faculteit, die voor politieke en sociale wetenschap, goedge keurd. De toeloop van a.s. studenten in dit vak is zóó groot dat de kosten kun nen worden gedekt. De wethouder be loofde. dat hij zoodra mocht blllken. dat in de colleges eenige politieke richting gaat overheerschen. zoo noodig niet zal schromen een voorstel in te dienen tot opheffing dezer faculteit. De feesten te Eindhoven, die. op 1 Februari ten bate van de Prins Bern hard stichting gehouden zouden war den en waaraan o.a. Prins Bernhard zou deelnemen, zijn in verband met den halven hofrouw., uitgesteld. De internationale vakvereenlging van arbeiders in de dameskleedlngindus- trle te New York heeft besloten een over drie Jaar loopende. lnterestvrile leening van 100.000 dollar te verstrekken aan de Nederlandsche Vakvereeniglng van Transportarbeiders voor den aankoop van werkkleeding ter vervanging van door de Nazi's gestolen of vernietigde kleeren. De 66-j. heer G. Dil te Krommenie kwam ten gevolge van de gladheid zoo ongelukkig op zi1n achterhoofd te vallen, dat hij korten tijd later is overleden. De vakgroep detailhandel in schoe nen deelt mede. dat de laatste partll Amerikaansohe schoenen, welke zonder bon kunnen worden verkocht, begin Februari bil de schoenwinkellers aanwe zig zullen zijn. 1 Op 66-Jarigen leeftijd is te Apel doorn overleden mr. B. Bljlsma, oud algemeen Rijksarchivaris. De overledene was Ridder in de Orde van den Neder - landschen Leeuw. De begrafenis zal mor gen op de begraafplaats Oud Elk en Dui nen te Den Haag plaats hebben. In een te 's Hertogenbosch gehou den vergadering van oud-stoottroepers zijn in het hoofdbestuur gekozen: J. van Mackelenbergh te Den Bosch, voorzit ter. Leden: P Athmer, Utrecht; E. Hei- nen, Amstenrode; J. Koopmams. Amster dam: M. Vangöhulzen. Den Bosch; kapi tein S. Schouten. Apeldoorn en A. Sle- bens, Venlo. De vergaderingen der Eerste Kamer, welke op Dinsdagavond en Woensdag belegd waren, gaan niet door. De Eerste Kamer zal nu tegen Donderdagmiddag 6 Februari 1 uur worden bijeengeroepen, met voortzetting des Vrijdags'7 Februari te 11 uur. Behandeld zullen worden de begrootingen voor 1947 van Blnnenland sche Zaken en P.T.T. Naar wij vernemen, is de N.V. Inge nieurs Bureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest. belast met de uitvoering van den bouw van de 6 tijdelijke regeerlngs- gebouwen met ketelhuis en conciergewo- ning aan de Boorlaan te Den Haag ten behoeve van den Rijksgebouwendienst, waaromtrent wij onlangs het een en an der mededeelden buitenland. Tot 15 Januari zijn 55 personen te Be-rlijn van de koude omgekomen. Meer dan 20.000 personen moesten een medi sche behandeling ondergaan. Voor ziln verdiensten op muziekge bied is aan den Russischen componist Dlmltri SJostakovitsJ de Leninorde ver leend. Het derde strllkkwartet van de zen toondichter, dat hij den afgeloopen zomer schreef, beleefde een dezer dagen zijn eerste uitvoering ln Moskou Magda Fontanges, een 37-Jarige voormalige vriendin van Mussolini, is veroordeeld tot vijftien jaar zwaren ar beid en confiscatie van goederen. Zij werd beschuldigd van verstandhouding met den vijand en veroordeeld door een militaire rechtbank te Bordeaux, Dennis Fitzgerald, de Amerikaan sche secretaris-generaal van de I.E.F.C. (de Internationale voedselraad) zal er ln een rapport den nadruk op leggen, dat de algemeene voedselsituatie iets ongun stiger ls geworden sinds de raad. vijf maanden geleden bijeenkwam. Hij zal de waarschuwing geven, dat zelfs de landen met maar weinig meer dan een voldoen de rantsoen het voedselverbruik verder moeten verlagen en dat de exporteerende landen alles ln het werk moeten blijven stellen, wil de crisis niet de overhand krijgen'. Rudolf Barthelemy, die het schil derij „Christus aan den geeselkolom" van Rembrandt uit het Keulsch museum had gestolen, ls tot 18 maanden gevan genisstraf veroordeeld. De Ver. Staten zullen niet meer deelnemen aan pogingen om een rege ling tot stand te brengen tusschen de Chlneesche regeering en de Chlneesche communisten. Eergisteren is te Parijs op 70-Jarigen leeftijd overleden Reynalde Hahn, een prominente figuur van het Fransche mu ziekleven. Na de bevrijding werd hij di recteur van de Paiijsche Opera. Hij was commandeur ln het legion d'honneur. GROOTER VERTROUWEN IN NEDERLANDSCHEN GULDEN. Koers in Zwitserland belangrijk gestegen. De niet-officieele koers van den Nederlandschen gulden is geduren de de laatste weken bij de banken en de wisselkantoren in Zwitserland belangrijk gestegen. Werd de Nederlandsche gulden begin Januari j.l. tegen Zw. frs 47.50 tot-50.- per f.100.— verhandeld, gisteren steeg de noteering tot Zw. frs 67.69. (de officieele koers van f. 100.be draagt Zw. frs 162.Deze betere waardeering wint nog aan beteekenis, wanneer men bedenkt, dat de niet-of ficieele koers gedurende 1946 nauwe lijks boven de Zw. frs 40.lag. Een zeer belangrijke factor voor de hoogere noteering kan worden gevon den in een verder toenemend vertrou wen van Zwitserland ten opzichte van de waardeering van de Nederlandsche valuta. Sedert de bevrijding van Ne derland is Herhaaldelijk van vooraan staande zijde in Zwitserland uiting ge geven aan de erkenning van het wel slagen van den wederopbouw en van het uiteindelijke herstel der Neder landsche economie. Ook de vermeerdering van het Nlc- derlandsche exportvolume naar het buitenland gedurende de laatste maanden van 1946. zal niet vreemd zijn aan een verbetering van den koers met 40% binnen enkele weken tljds. PETROLEUMBONNEN VOOR KOOK- DOELEINDEN EN VERLICHTING. Het CDK deelt mede, dat de onder staande bonnen van de kaarten voor pe troleum voor kookdoeleinden of verlich ting gedurende de maand Februari 1947 elk recht geven op het koopen van vier liter petroleum: Kaarten UA 611bon A 13 t/m 16, kaar ten UB 611: bon B 07 en B 08. kaarten UC 611: C 04 en kaarten UD 611: bon D 08 en D 09. LOSSING WAGONS OP ZONDAG 2 FEBRUARI. In verband met de weersgesteldheid behooren wagóns met vaste brandstoffen (kolen, cokes, briketten, enz.) op Zon dag 2 Februari a.s. door den geadres seerde tusschen 7 en 18 uur gelost te worden. Deze dag zal meetellen voor het berekenen van den lostermijn en van het staangeld. Nadere inlichtingen ver strekken de stations. Officieele bonnenljjst voor het tijdvak van 2 tot en met 15 Februari 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 701 (strook No. 4) 591 brood: 800 gram bróód; 59—2 brood: 400 gram brood; 591 boter, 592 boter: 125 gr, mar garine of 100 gr. vet; 593 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; 591 melk: 4 liter mellii; 592, 59—3 melk: 3 liter melk; 591 vleesch: 100 gram vleesch; 592 vleesch: 400 gram vleesch; 592 algemeen: 200 gram kaas; 593 algemeen: 125 gram koffie; 594 algemeen: 50 gram thee; 595 algemeen: 100 gram bloem: 59lb reserve: 1600 gram brooa; 59—lc reserve: 800 gram brood; BONKAARTEN KD, KE 701 (strook No. 4) 601 brood: 800 gram brood; 601 boter: 250 gram boter; 602 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; 601 melk: 12 liter melk; 60—1, 60—2 vleesch: 100 gr.,vleesch; 60—2 algemeen: 100 gram kaas; 60ld reserve: 800 gram brood; 60le reserve: 500 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) 602d reserve: 100 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid). TABAKSKAARTEN T 68 2 rantsoenen tabaksartikelen; (geldig t/m 8 Februari) BONKAARTEN MA, MB, MC, MD 701 (strook No. 4). 594 brood: 800 gram brood; 594 boter: 250 gram boter; 59—4 margarine 250 gram margarine of 200 gram vet; 594 melk: 5 liter melk; 59—4 vleesch: 300 gram vleesch; 595 vleesch: 100 gram vleesch; 59—4 kaas: 200 gram kaas. Op 6 Februari zullen nog bonnen wor den aangewezen voor suiker, versnape ringen en tabak. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 31 Januari a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 3 Februari a.s. mag worden gekocht. De bonnen T 68 voor tabak zijn slechts geldig t/m 8 Februari a.s. De niet aangewezen bonnen van strook No. 3 kunnen worden vernietigd. Maar er komt nog géén einde aan. Het gebied van hoogen luchtdruk over Zuid-Zweden blijft nog steeds samen met het. lage drukgebied. in de Middel- landsche Zee het weer over geheel West Europa beheerschen. De algemeene oifetelijke luchtstroo- ming houdt onverminderd aan. Wel is de lucht, die momenteel over Duitsch- land naar onze omgeving stroomt, wat minder koud, zoodat de vorstperiode een dieptepunt gepasseerd is. Dit blijkt ook uit de hedennacht in ons land gemeten minimum temperatu ren, welke over het algemeen enkele gra den hooger waren, dan in den voorgaan- den nacht, doch vrijwel overal beneden 10 graden waren. In JN.-Frankrijk kwamen ook hedennacht weer tempera turen voor van 20 graden. In Beieren was het wat minder koud, tengevqlge van sneeuwval, doch in Tsjecho-Slowa- kije daalde de temperatuur bij windstilte en helderen hemel plaatselijk tot ver be neden onder nul. Voor de kust van Bre- tagne ligt een oude depressiekern. welke gepaard gaat met groote koude in de hoogere luchtlagen. Deze veroorzaakte langs de Engelsche Zuidkust en de Fran sche Westkust plaatselijk zwaren sneeuwval. Het hooge-drukgebied midden op den Oceaan neemt af, onder invloed van een versterkt afstroomen van de koud Ca nadeesche lucht. Er zijn dus een aantal wijzigingen in de algemeene circulatie aan den gang, doch deze kunnen de vorstpe riode nog niet beëindigen. „Waddenzee" strijdt tegen het ijs. Passagiers een derde nacht op zee. De postboot „Waddenzee", die twee dagen geleden op weg van Ameland naar de Friesche kust in het ijs vastraakte op enkel honderden meters van haar doel en die er gisternacht in slaagde weer vlot te komen, heeft gistermiddag getracht naar Ameland terug te keeren. Deze poging is echter niet gelukt, daar de boot halverwege op de Piet Scheve plaat is vastgeloopen. De passagiers za gen 2ich dus gedwongen een derden nacht op zee door te brengen. Voor voedselnood behoeven zij geen angst te koesteren, dank zij de bemanning, die na een gevaarvollen tocht, proviand in Holwerd heeft ingeslagen. Britsch-Nederlandsche handelsbesprekingen DE NEDERLANDSCHE VERTEGENWOORDIGING. Gistermiddag zijn te Den Haag de handelsbesprekingen tusschen Nederland en Engeland begonnen. De Nederland sche vertegenwoordiging bestaat uit: drs. A. G. Speekenbrink. mr. W. Cnoop Koopmans (Buit. Zaken), dr. A. Treep (Financiën). D- M. Smit (handelsraad Ned. ambassade Londen), mr. Christlaan Pool (Land-, Visch-, Voedselvoorz)dr. C, G. L. Eigenvaan (Landbouwraad Am bassade Londen), mr, G: O. H. graaf van den Bosch (Vert. Nederl. Bank), dr. Hr van Blankenstein (van Directo raat-Generaal Buitenl. Ec. Betrekkin gen) en dr. F. H. Beyerinck, secr. DE INWISSELINGSBON OP DE BONKAARTEN. Het CDK deelt mede. dat ook op de bonkaarten K, C, O en B 703 in den linkerbovenhoek een bon met den naam der betreffende bonkaart voorkomt. Te gen inlevering van dezen bon zal men t.z.t. onder overlegging der stamkaart de nieuwe bonkaart voor voedingsmiddelen, K. C, O, of B 705 ontvangen. De ambtenaar van den distributie- dienst zal bij de uitreiking der nieuwe bonkaart dezen „inwisselingsbon" van de bonkaart 703 verwijderen. De „inwisse lingsbon" moet dus aan de bonkaart be vestigd blijven. Op losse bonnen zal geen nieuwe bonkaart verstrekt worden. SOEKAWATI S BEZOEK. Hedenmiddag by H.M. de Koningin. Gisterochtend heeft de President van den staat Oost-Indonesië, Tjokorde Gde Rake Soekawati, aan den Minis ter van Overzeesche Gebiedsdeeleneen bezoek "gebracht dat ruim een uur duurde. Heden zal de heer Soekawati omstreeks 5 uur zyn opwachting bij HM. de Koningin maken. Dringende noodkreet van 500 burgemeesters. RESOLUTIE AAN DE REGEERING. Na de rede van mr. P. J. Oud op de vergadering van.de Ver. v. Ned. Ge meenten te Nijmegen, sprak als eerste inleider mr. Ch. Huslinx, burgemeester van Nijmegen. Deze concludeerde: Er kome spoedig een wettelijke regeling voor de financiering van den wederopbouw van publiekrechtelijke lichamen en een wettelijke regeling, welke de schadevergoeding aan de oorlogsgetroffenen definitief regelt. De burgemeester van Arnhem, de heer Chr. Matser concludeerde, dat de bevoorrading van materiaal naar basis 1939 voor de getroffen gebieden onvol doende is. Nadat nog verschillende andere bur gemeesters gesproken hadden, werd een resolutie aangenomen. Daarin wordt o.a. verklaard, dat ruim 500 vertegenwoordigers van door oorlogsgeweld getroffen gemeenten in Nederland, bewogen door den grooten nood, waarin de gemeenten, van welker bestuur zij deel uitv.aken, ook thans nog verkeeren, te kennen geven, dat het dringend noodzakelijk wordt ge acht, dat thans op korten termijn zoo danige wettelijke regeling tot stand komt, waarbij een einde wordt ge maakt aan de bestaande rechtsonze kerheid en waarbij tevens de gemeen ten in het algemeen wederom de plaats verkrijgen, welke zij steeds bij den bouw van stad en dorp hebben inge nomen, dat voorts met teleurstelling moet worden geconstateerd, dat er nog steeds groote onzekerheid bestaat over de vergoeding van oorlogsschade, zoo wel voor publiekrechtelijke lichamen als voor particulieren, dat het dan ook dringend gewenscht is, dat er spoedig wettelijke regelingen komen voor de financiering van den wederopbouw van publiekrechtelijke lichamen en voor de toekenning van schadevergoeding aan de oorlogsge troffenen. by welke wettelijke regelin gen er in principe van worde uitge gaan, dat de oorlogsschaden worden aanvaard als een nationale last, en dat voorts de wenschelykheid zich doet gevoelen, dat meer dan tot nu toe geschiedt rekening wordt ge houden met de uiterst moeilijke po sitie, waarin de bevolking der getrof fen gemeenten verkeert. Deze resolutie wordt ter kennis van de regeering gebracht.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1