EN DE MEESTER-DIEF Zooals ik Duitschland terug zag Bezoek aan Hitler's bunker Oud-Hollandsche Kermis definitief naar Egypte. VERTREK OP 26 FEBRUARI. Onder auspiciën van den Egyptischen kennisexploitant, den heer Aly Hassan, zullen op 28 Febr. as. een twintigtal groote Nederlandsche kermisbedrljven, w.o. een groot Oud-Hollandsch restau rant in den vorm van een Hollandschen molen, worden ingescheept naar Egypte om zoowel in Caïro als Alexandrië tot 31 Dec. 1947 hun standplaatsen te gaan innemen. De technische leiding is in handen gelegd van de bekende Neder landsche kermisexploitanten, de heeren Hommerson en Vermolen. Na Egypte staat een exploitatie in Bagdad voor de Iraksche regeering op het programma. Deze exploitatie be- teekent een deviezenwinst voor Neder land, aangezien zoodoende een tegoed in het Oosten gevormd wordt. Van de exploitatie zal naar de heer Hassan meedeelde een filmpje worden gemaakt, dat tezamen met een Egyptische rolprent in ons land zal worden vertoond. Een gedeelte van het materiaal der vereenigde amusements bedrijven blijft in Nederland voor de exploitatie in het vaderland. RICHTLIJNEN TOT OVERHEIDSVOORLICHTING. Naar wij vernemen heeft de Minister raad een bespreking gewijd aan richt lijnen met betrekking tot de overheids voorlichting. Het ligt in de bedoeling, dat een amb telijke commissie aan de hand van deze richtlijnen de vraagstukken, welke zich op 'dit gebied voordoen, ngder zal uit werken. In het algemeen zal gestreefd worden naar een technische coördinatie, DE AANKOMST VAN DE „KOTA INTEN". Talrijke zieken aan boord. Vermoedelijk Vrijdag a.s. zal in de late avonduren te Rotterdam aankomen het m.s. „Kota Inten", met gewonden en zieke miliairen van de Kon. Land macht. de Kon. Marine en het Kon. Ned. Indische Leger in totaal 160 per sonen aan boord. Voorts repatrieeren met dit schip 24 zieke burger-evacué's, een uit 24 leden bestaande militaire werkploeg van de luchtstrijdkrachten, alsmede 66 militairen van de Kon. Land macht, die niet ziek of gewond zijn, doch die om andere redenen repatrieeren. De vaste medische staf van de als hos pitaalschip ingerichte „Kota Inten", bestaande uit 17 leden, is uitgebreid met een tijdelijke medische staf van 45 le den. By de aankomst van het schip zal niemand worden toegelaten, die er niet uit hoofde van zijn ambt aanwezig moet zijn. Het is dus voor familieleden on- noodig zich naar Rotterdam te bege ven. EEN RECHTZETTING. Naar aanleiding van een verslag van het A.NP, inzake een persconferentie, gehouden door kolonel baron Van Tuyll van Serooskerken betreffende gevonden bezwarend materiaal tegen Rauter, ver nemen wij het volgende: In dit verslag komt de zinsnede voor: „Van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken waren toen onder het motto „Werkverruiming" ongeveer 7000 Joden voor bepaalde werkzaamheden in gesloten verband bijeengebracht De Jo den mochten naar deze kampen „vluch ten". Onze aandacht wordt er echter op gevestigd, dat, naar bekend de werk verruiming een instelling was, welke reeds jaren vóór den Duitschen inval bestond (gelijk wij thans de DUW heb ben). Bij de pogingen om onder te dui ken, zijn vele Joden daarin gevlucht. De Duitsche speurhonden hadden daar van de lucht gekregen, doch lieten hen een tijd begaan ën deden, of zij van niets wisten, om op 1 October 1942 toe te grijpen. Dit staat in een tijdens de persconfe rentie geciteerde brief van Rauter aan Himmler. Het ANP-verslag zou tot onjuiste ge volgtrekkingen kunnen leiden ten aan zien van de houding wan het ministerie van Sociale Zaken, waarom wij gaarne deze rectificatie plaatsen, ten einde het genoemde ministerie van iedere moge lijke blaam te zuiveren. Drs. WEISGLAS NAAR INDIË. Adviseur der Commissie-Generaal. Hedenmorgen is drs. M. Weisglas met de ML 308 naar Indië vertrokken. HU onderneemt deze reis in opdracht van den minister van Economische Zaken, van welk departement hij de perschef is. Voor zijn vertrek deelde hij nog me de, dat hij waarschijnlijk drie maanden in Indië zal vertoeven met het doel „de wederzijdsche uitwisseling van berichten en gegevens op economisch gebied tus- schen Nederland en Indonesië te bevor deren". Voorts zal hij optreden als ad viseur van de Commissie Generaal in „public relations" van economlschen aard. VIII. (Van onzen specialen verslaggever) En wij gaan dus naar de Reichskanzlei. Dat wil zeggen naar wat eens de Reichs- kanzlei was. Want wat er nu nog staat van dezen imposanten bouw zijn mu- ren-met-niks-er-achter. De Russen zijn bezig er de marmorplaten uit te halen, eenlge werklieden zijn aan het oprui men en een stokoude vrouw die om de tien minuten een lepel puin een meter verder neervleit; leidt mij rond. Ik denk aan het verleden en ik herinner mij al les weer; ik zie die Teutqonsche pracht en praal weer voor mij. Ja, ja: zóó moet destijds het paleis van niemand minder dan Zeus eruit hebben gezien! WAAR MEN HONDERDEN FA MILIES HAD KUNNEN HELPEN. Ik hoorde dat het later zou wor den opgeblazen, en ik begreep dat niet. want wie eenig sociaal gevoel heeft, zou hier met wat glas, planken en andere materialen zeker honderden families kurmen onderbrengen, die nu van de kou het zeker niet denkbeeldig gevaar loopen als dolle honden te cre- peeren En zoo was het in Hitler's bunker in den tuin, twaalf meter onder don grond niet anders. Kamertjes van vier bij vier. De groote man had niet te klagen want er was warmte, water en licht en bovendien hield Eva Braun hem gezelschap. My dit realiseerend dacht ik aan een uitspraak van een latijnsch schrijver die eens en de -man was een gróót psycholoog! den schoonen zin schreef„Amare et sapere vix Deo eon- ceditur" of te wel: „Beminnen en zfjn verstand bij elkaar houden staat nauwe lijks in de macht van een God"Hf) kon 't vandaag geschreven hebben, want ten eerste w£s Hitier voor velen een God ten tweede vervoegde hij volgens de berichten in zijn vrijen tijd ook nog het werkwoord „beminnen" en ten derde: Zijn verstand er bij hou den was hem te machtig Dat heeft de woreld vrij duidelijk on dervonden Voor dezen bunker stond een zeldzaam dom jongetje dat een Rus bleek te zijn. Ik scharrelde mijn verbleekt Bulgaarsch bij elkaar en begroette hem met „Goe dendag". Van hetzelfde zei hij. Wat wilt u? Toen was mijn Bulgaarsche kennis voorloopig teneinde en dies zei ik: „Naar binnen!" Het domme jongetje sprak alleen maar Russisch en schudde zijn kaalgeschoren kopje. Ik liet den duim van mijn rechterhand spreken; 't gaf niets. Het kereltje vertelde mij dat hij „cavalerist" was. Dat begreep ik al lang -want zijn beenen stonden zoo krom als een hoepel. Ik gaf mijn wenschen in het Dultsch, het Fransch en in het Engelsch te kennen, maar pas eenige krachttermen brachten succes. Ik ontmoette er een Servischen col lega, die met alle geweld wou weten waar de bewoner was verbrandHet jongetje zweeg als het graf waarop de Serf wanhopig uitriep; „PstAchtungpang... pang... pangbenzin en vervolgens met belde handen door de lucht zwaai de om de om zich heen grijpende vlam men te symboliseeren. Ahstootte het domme jongetje er uit en wees er gens naar een hoek van den tuin Toen wij buiten stonden waren wij oogenblikkêlijk door een aantal schof fies omringd die ons gestolen insignes trachtten aan te smeren. Zij brabbel den Engelsch en ik informeerde waar zij dat hadden geleerd. „Op school", zei den de heerenKen je nog wat méér dan die paar zinnetjes die je waarschijn lijk iederen dag produceert?, vroeg ik. Ja waarachtig, zei een jochie van een jaar of twaalf.Vraag u mij maar eens wat „Dat gaat aan" zei ik, en ik vroeg: „Kun je mij ook zeggen wat is in het En gelsch: „Hoe laat is het". Waarop het jongetje zonder blikken of blozen ant woordde: „How many hours?" GEEN TIER EN GEEN GARTEN. Ik wandelde door de volkomen ver nielde binnenstad naar de beroemd? Tiergarten en werd nijdig, want ik ont dekte allereerst de standbeelden van Moltke, Roonn en Bismarck, nog even pedant en arrogant als zij ook by hun leven waren. Jammer dat zij dit alles niet meer hebben kunnen zien dacht ik, dat had ik ze nou zoo drommels graag gegund. Want de Tiergarten bestaat niet meer. Die is weg. die is volkomen weg. Daar is geen Tier en geen Garten meer. Maar U ziet wèl allerlei met planken en anderen rommel afgeschoten lapjes grond waar de Berlijners hun groente teelen. Zij kwamen daar met dezelfde vaart heen gesneld als de menschen, die in Afrika hebben gehoord dat er ergens goud te vinden is. En toen maar aan het graven. Opeens ontdekt ge een zéér mooi Russisch gedenkteeken. Twee soldaten stonden als pilaren op wacht, en werden opeens akelig levend toen ik mijn fototoestel te voorschijn haalde en dit- bouwwerk, uit smetteloos marmer opgetrokken, op de gevoelige plaat wou vastleggen. „Soitt" klonk het en op het zelfde oogenblik stond ik zoo stil als een zoutpilaar om de eenvoudige reden dat ik geen zin had dood geschoten te worden. Het gedenkteeken heeft den vorm van een halve maan, ligt in een zeer mooi onderhouden parkje vol bloe men en aan den ingang staan twee tanks en even daarachter steken de loo pen van twee kanonnen dreigend om hoog. In het midden van het gedenk teeken prijkt een hooge zuil, men ziet den kop van Stalin, men ziet ook boven op deze zuil een soldaatfiguur die scherp uitkijkt misschien wel of er alweer een volgende oorlog op komst is en tenslotte een groote krans van gouden bladeren, waarin sikkel en ha mer. En in breede rjjen in gulden letters de namen van hen die vielen, opdat het nageslacht kan leven. Althans voorloopig Vooral bfj mistig weer biedt de Tier garten eens vol herinneringen aan een vorstelijk verleden een beeld van droefgeestigheid om nooit te vergeten. Hier kon de bekende dichter Hermann Hesse de diepgevoelde regels hebben geschreven: „Seltsam im Nebel zu wandren, Lebe.i heisst einsam sein Kein Mensch kennt den andren Jeder 1st allein". En men voelt zich hopeloos verlaten. Uit de in nevelen versluierde omgeving doemt opeens het beeld op van een vrouwenfiguur hoog te paard. Het lijkt heel wat, maar bij nadere kennisma king blijkt ,.de edelste overwinning van den mensch" kapot te zijn en ver geef mij dit ietwat stoute woordspel: Dit bronzen paard heeft nu" in den meest letterlijken zin van het woord .een gat onder de staat!" In het rond liggen nog eenige bronzen dieren, ik zie ook het gedenkteeken van een boom van een kerel, die met gevelde lans op den grond liggenden ever aan rent Men ziet de geschiedenis van den oorlog als een film vol verschrikking aan zijn, starende blikken voorbijflit sen, stortte zich. zoo en niet anders ook niet de Germaan in cultureele beschavingsdrift op de hijgende wereld? En weer vervolg ik mijn weg. Behren- strasse, wég. uitgebrand. Adlon kapot, opzij in de Vossstrasse hebben de Duit- schersalweer een restaurant ingericht en zijn zij bezig de facades met stutten en schuttingen te schragen. Het groote café König volkomen verwoest, de Fran- sche legatie bij het Brandeburger Tor, waarvan het vierspan' ook al een stevige peuter heeft gehad, kapot, maar Frie- drich de Derde kijkt er nog naar met een ietwat somberen blikEn de Rijksdag? De oorlog deed nog beter werk dan destijds Göring en consorten! En dan kom ik aan den geweldigen groengekleurden bunker tusschen Bahn KINDERBIJSLAG BIJ OVERBRUGGINGSREGELING. Met terugwerkende kracht tot 1 Oct. 1946. De raad van Vakcentïale's heeft den Minister van Sociale Zaken vorige week telegrafisch verzocht bij de over bruggingsregeling kinderbijslag van het eerste kind af, met terugwerken de kracht tot 1 October 1946, in te voe ren. De minister heeft thans den Raad van Vakcentrale's doen weten, dat op dit verzoek gunstig is beslist, zoodat voor overbruggings- en vorstverlette- geling de kinderbijslag met terugwer kende kracht tot 1 October 1946 van het eerste kind af zal worden uitge keerd. ONWRIKBARE POSITIE POSTBOOT „WADDENZEE". De postboot „Waddenzee" ligt nog steeds met haar tien passagiers op 400 meter van de pier van Holwerd in het ijs vast. De bemanning, bestaande uit kapitein, machinist en hofmeester, is gistermiddag over het ijs naar Hol werd getogen om proviand in te slaan. De tocht was verre van gemakkelijk geweest. Het eerste deel waren zij op ski's gegaan, maar later hadden zfj planken onder de voeten moeten be vestigen om verder te komen. Het ijs was zacht en brokkelde telkens onder hun voeten weg. Onder het ijs bevond zich een dikke sliklaag, zoodat deze reis lang niet zonder gevaar geweest was. hof Zoo en Tiergarten, die nu in een ziekenhuis is getransformeerd. Ook dit gebouw zal later naar men vertelt opgeblazen worden EEN MODERN ZIEKENHUIS. Het Robert Koch krankenhaus is er in ondergebracht en de directeur voert ons rond. Ik merk al heel gauw dat hij den verleden tijd zoo beroerd nog niet vond, maar hij doet als iedere Duitscher en doet dus alsof. Het is een gebouw met ramen en heeft, bij een breedte van 70 meter, een hoogte van liefst maar even 45. Op het dak staat nog de luchtafweer en men ziet hoe de Russische kanonnen, die toch waarschijnlijk ook niet van bord papier waren, enkel een paar scherven van de dikke muren hebben kunnen afslaan. Men ziet ook nog de munitie kisten bij deze kanonnen, liften brach ten dit voedsel in snelle vaart naar bo ven. In dezen bunker konden destijds 6000 menschen bij luchtalarm een schuilplaats vinden, terwijl er tevens een Luftwaffe-lazaret was ingericht. Thans is dit gebouw voor vijfhonderd patiënten ingericht; het is alles volko men modern. Er is een röntgenzaal, 'een operatiekamer, en er is eigen water en licht. Kortom er is eenvoudig alles. Zes groote liften zorgen voor een spoedig transport der patiënten, men laat mij boven in het gebouw heel eenvoudige kamers zien waar oude patiënten den winter van hun leven kunnen doorbren gen en een zestal doctoren hebben den ganschen dag de handen vol werk. Op zij van het gebouw is een goed onder houden kerkhof, waar burgers naast soldaten door' een granaat in stukken gescheurd de laatste rust hebben gevonden. En als een herinnering aan tijden, die zijn gegaan en laten wij het tenminste maar hopen, nooit of te nim mer terug zullen keeren, staat daar .vlak bij dit ziekenhuis nog een kleinere bun ker, die in de dagen ran deri oorlog het vuur leidde, VAN APEN EN MENSCHEN. Wanneer ik ten slotte na een ver- moeienden dag huiswaarts keer voert mijn weg mij nog eens weer door den Zoöologischen Garten en beschenen door het weemoedig licht van de op komende maan grijnst mij het beeld van een ouden kennis aan. Het is het bronzen beeld van de vriend aller dierenliefhebbers, de be roemde Gorilla ,3ob-By". De knaap heeft hier goed geboerd, want toen snoode menschenhanden hem in 1928 van de gezegende vrijheid beroofden had hij het zielige gewicht van 30 pond, terwijl hij, in den jare 1935 ten apen- hemel gevaren, dit totaal tot liefst maar even 535 had weten op te voeren. En terwijl ik het wezen bekijk waar van een zeer wijs man heeft beweerd dat wij er liefst van afstammen, voel ik een hand op mijn schouder en een oppasser staat achter my. „Hebt u hem gekend?" vraagt bij. Ja waarachtig zeg ik.„dacht je dat ik mijn- voorouders verloochen?" Die apen hadden het indertijd nog niet zoo beroerd, zegt hij en wijst met zijn vinger op de vermelding der 535 pond, maar wij Ik kijk hem eens wat nauwkeuriger aanMieserig en klein, bleek en hol- wangig, dikke zakken onder zijn flets staande oogen. Na. vraag ikder da 535 und Sle? Ein hundert und zehn zegt hij einhundert-und-zehn, Eén-honderd-en-tien-pond en dan acht uur werken per dagen góéd werken Denkt u daar eens éven over na De Marees van Swinderen, OVERBRENGING NEDERLANDSCHE GRAVEN UIT DUITSCHLAND. Zal op Rijkskosten geschieden. Het Ministerie van Oorlog heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsch ver bond van gerepatrieerden officieel me degedeeld, dat de regeering in beginsel besloten heeft de overbrenging van het stoffelijk overschot van in Duitschland overleden Nederlandsche militairen en burgers op 's Rijks kosten te doen ge schieden. Over de uitvoering van deze aange legenheid zal nog overleg met de be zettingsautoriteiten in Duitschland moe ten worden gepleegd. T.z.t. zullen nadere gegevens volgen. In dit verband verzoekt nfen de fa milieleden van indertijd in Duitschland verplicht te werk gestelde Nederlanders, die aldaar overleden zijn. hiervan opga ve te doen aan het Nederlandsch ver bond van gerepatrieerden, Postbus 24, Einhoven. onder vermelding van alle beschikbare gegevens, zooals naam, leef tijd, godsdienst, plaats van begrafenis enz. GESTIKT. Het bejaarde echtpaar Terschegget te Tilburg is ten gevolge van gasver- stikklng om het leven gekomen. Nadat men de deur geforceerd had, vond men den 88-j. man en zijn 87-j. vrouw op den grond liggen. Beiden waren reeds overleden. Vertrouwen in regeering Ramadier. Een motie van wantrouwen in de re geering Ramadier is door de .Fransche assemblée met 544 tegen 47 stemmen verworpen. Daarna werd gestemd over een motie van vertrouwen, welke met 543 tegen 18 stemmen werd aanvaard. De motie van vertrouwen werdprac- tisch automatisch aangenomen. De minderheidsgroep in de MRP blijft weerspannig en wacht af, welke be voegdheden uiteindelijk aan den com- munistischen minister van Nationale Defensie, Billoux, zullen worden ver leend. Naar verluidt zou de Fransche re- geering een wetsontwerp voorbereiden, waarbij haar bevoegdheden aanmerken lijk worden beperkt. Zooals Ramadier zeide, zullen de ministers van Marine, Leger en Lucht macht het recht hebben om een bij eenkomst van den oppersten oorlogs raad bij te wonen, terwijl de premier in politieke aangelegenheden, betrek king hebbend op het leger, het laatste woord blijft voorbehouden. De benoeming van een commissaris voor de voedselvoorziening wordt bin nenkort verwacht. Alle verordeningen hieromtrent zullen door den eersten minister en de vijf ministers van staat, die alle partijen van de coalitie-regee ring vertegenwoordigen, onderteekend worden. WEER EEN CHINEESCH VLIEGTUIG VERMIST. Opnieuw wordt een vliegtuig van de Chineesche nationale luchtvaartmaat schappij vermist, ditmaal met een be manning van twee Amerikanen en 24 passagiers, onder wie 9 buitenlandsche missionarissen. Het toestel vloog van Hankou naar Tsjoengking. Later wordt gemeld, dat het vlieg tuig een half uur vliegens van Hankou is gevonden. Over het lot der inzitten den is echter nog niets bekend. HET RAPPORT OVER DE HUIDIGE POLITIEKE SITUATIE IN DUITSCHLAND. In de berichten omtrent een rap port van het Internationale Comité voor de bestudeering van Europeesche kwesties, dat o.m. gegevens bevat om trent een Nazi-beweging in Duitsch land, is vermeld dat in deze commissie zitting heeft jhr. Beelaerts van Blok land, minister van Staat, vice-presi dent van den Raad van State. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat jhr. Beelaerts te Londen geduren de de oorlogsjaren in dit comité heeft zitting gehad, doch toen hij naar Ne derland terugkeerde, zijn lidmaatschap heeft opgezegd. Hij draagt derhalve in het geheel geen verantwoordelijk heid voor bovengenoemd rapport. Uitreiking schoenenbonnen bij voorrang. Het C.DJK. deelt mede, dat de uit reiking van schoenenbonnen aan hen, wier stamkaartnummer cinc^gtophet cijfer 5 en die tusschen 1 Januari 1945 en 1 April 1946 geen schoenen bon hebben ontvangen, op Zaterdag 8 Februari a,s. zal worden beëindigd. Na dien datum zal op de in 1946 aangewezen nummers van de stam kaart onder geen enkele voorwaarde meer uitreiking van schoenenbonnen plaats hebben. In aansluiting aan hetgeen gepubli ceerd werd over de verstrekking van een schoenenbon aan hen, die sedert 1 April 1946 geen schoenenbon op de cijferaanwijzing van de tweede distri butiestamkaart hebben ontvangen en derhalve nog in het bezit zijn van bon 614 van het inlegvel wordt het vol gende medegedeeld. Van 17 Februari a.s. af zullen de distributiediensten op plaatselijk na der te bepalen dagen een schoenen bon uitreiken aan hen wier stam kaartnummer eindigt op het cijfer 3, 6 of 9 voorzoover zij nog in het bezit zjjn van den inlegvelbon 614. Dit zijn dus degenen die thans zóó dringend schoenen noodig hebben, dat zij niet kunnen wachten tot zij volgens het laatste cijfer van hun stamkaart aan de beurt komen, noch in de ge legenheid zijn hun beurt met die van andere gezinsleden te ruilen. De twee de distributiestamkaart met bijbehoo- rend inlegvel moet overgelegd worden. De distributiedienst zal van het Inleg vel de bonnen 614 en 612 verwijderen. NIET MEER UITSTAPPEN BIJ ESSCHEN! De Belgische autoriteiten hebben be sloten in het reizigersverkeer per trein van en naar Nederland de controle voortaan in den trein zelf te doen plaats vinden, zoodat de reizigers te Esschen niet meer behoeven uit te stappen. Deze maatregel is reeds van kracht gewor den. FEUILLETON Roman door Winston Graham. 33) Het is een tragedie, zei ik zacht tegen den Duitscher. Hoe is het ge beurd? Von Riehl keek mij een oogenblik hooghartig aan. Precies zooals men verwachten kan, als er brandbommen op een laboratorium vallen. Professor Brajrda en zijn assistent-secretaris wil den probeeren de bommen weg te krij gen. Op dat moment sloeg er een in, die waarschijnlijk zeer explosief was. De as sistent werd op de plaats gedood en pro fessor Brayda doodelijk gewond. Stil, vermaande de priester, hij sterft De vrouw van den professor leunde voorover, alsof zU nog wilde hooren, wat haar echtgenoot zei. Zijn lippen bewo gen langzaam. Blaartrekkendla ger arsenicumgehaltekan niet ge bruikt wordenben van plan iets an ders te probeerenDoordringing van ....Daarna nam hij onmiddellijk weer het gebed van den priester over, alsof iemand henl vragen stelde. Zijn lippen trokken, hij zuchtte diep en was toen stil. De priester sloeg een kruis, en na een oogenblik volgden wij zyn voorbeeld. Er was een eigeiiaardige rust over de kamer gedaald. Alle gemompel was ver stomd. Er was voor mij niets meer te berichten, Alles was verzwonden, alles wat met den oorlog of met de grillen van een dictator, met de principes van een totalen staat of met patriottische bevlie gingen samenhing. Kalm verliet ik het vertrek. Mijn reis was niet geheel voor niets geweest. Toen ik de onderste trede van de trap bereikte was ik getuige van een opge wonden onderhoud tusschen den secre taris van professor Brayda en den man, die my de deur had open gedaan en die zooeven blijkbaar ook iemand anders, die pas gekomen was. had binnengelaten. Deze derde was een gewichtig doende meneer, die een beminnelijk uiterlijk had en onberispelijk gekleed was. Zoodra het rustig werd in de lucht, heb ik me naar buiten gewaagd. Mis schien is het ook op het oogenblik nog wel niet heelemaal veilig. Maar u zult toch niet van mij verwachten, dat ik zes mijl ver door den nacht kon rijden, ter wijl het eenvoudig bommen regent! Laat me naar boven. Misschien is het nog niet te laat! Ik vrees van wel, zei de secretaris. Nu. waar zijn de anderen? Is ei* niemand van de andere>n gekomen? U zei toch door de telefoon tegen mij, dat professor Brayda op sterven lag! Vier van de overige deelnemers wil den pas morgen vroeg naar Milaan ko men. De secretaris van kapitein Bonini is er. En dr. Von Riehl was er al, omdat hij sinds gisteren in een hotel zijn Intrek heeft genomen. De Duitscher? Waar is hy dan? Ik wil hem dadelijk spreken. Zij merkten nu mijn aanwezigheid op, terwijl ik langzaam de trap afdaalde. Dit is de vertegenwoordiger van de admiraliteit. En Professor Brayda is dood. deelde ik het tweetal kalm mee. Het was volkomen stil. De persoon, die pas gekomen was, scheen opeens te mer ken, dat hij zijn hoed nog op had en nam dien haastig af. Dat is ontzet tend. Een groote slag voor Italië. Tot dusver, zei de man die mij bin nengelaten had, hebben wij in dezen oorlog nog niets gewonnen. Zelfs Bizerta niet. Alleen bommen. Kalm aan, onderbrak de ander hem ernstig. Het sta-at niet aan u om cri- tiek uit te oefenen. De vruchten van onze volharding zullen wij later plukken. 30). Panda en Joris Goedbloed lie pen zwijgend door de verlaten buiten wijken, totdat ze bij een garage kwa men. „Ziet!" sprak Joris. „Een auto-ver- huurinrichting! Volg me vriendje en zie toe! Let op hoe een Goedbloed de wereld tart! Wfj zullen ons de nood zakelijke tekenen van welstand ver schaffen!" „Je gaat toch geen auto huren?" riep Panda verschrikt. „Je hebt geen geld! Je Maar Jöris luisterde niet. Hij liep de garage binnen en wendde zich tot iemand, die daar aan het werk was. „Kunt ge ons een auto met behoor lijk uiterlijk verschaffen, goede vriend?" vroeg hy. „Ik wens vannacht nog naar mijn slot Maupertuus gereden te wor den! Geld speelt geen ról! Haast u, goede man, haast u!" Nu, de garagehouder haastte zich. Hij dacht een rijken klant te krijgen en zocht zijn mooiste auto uit. En even later reden Joris en Panda snel door de stille straten van de stad. Nu betreur ik alleen den dood van mijn grooten collega. Het is een uitzonderlijk gelukkig toeval, dat tenminste dr. Von Riehl aanwezig is geweest. Mogelijk Ik hoorde voetstappen en zag den Duitscher aankomen. De secretaris deed een poging zich te beheerschen. Dr. Von Riehl dr. Pietro van de Universi teit te Turijn. Ik ging van de trap af'om ruimte te laten voor de beide heeren. Beneden kon ik hun gesprek nog altijd zonder moeite volgen. Een zeer noodlottige avond, dr.Von Riehl. Dat is de zwaarste aanval' geweest tot dusver. Dit was nog heelemaal niets, ant woordde de Duitscher langzaam, nog niets, vergeleken met hetgeen wy hün zullen brengen! Ik condoleer u met het verlies van prof. Brayda. Ja, het is een zware slag. Gelukkig, dat u er tenminste was. Ik was helaas verhinderd te komep door den lucht aanval. De politie was van oordeel dat het gevaarlijk was om het hotel uit te gaan. Dat begrijp ik, zei de Duitscher op verachtelyken toon. ik begrijp u vol komen. Ik had ook niet den indruk, dat het amusant is te midden van een bom menregen een beetje rond te wandelen. Wat ik zeggen wou, begon dr. Pietro wat betreft dat nieuwe.... ehgas van professor Brayda. Hij was nu zoo dicht by de oplossing, dat wij natuurlijk moeten vreezen om het zoo maar eens ruw uit te drukken dataangezien immers ook zijn eerste assistent is ge dooddat hij het geheim mee in het graf heeft genomen. Ik zou natuurlijk oogenblikkelijk hierheen gekomen zijn ondanks het feit. dat de politie het mij afraadde wanneer ik er niet zeker van was geweest, dat de anderen bij pro fessor Brayda waren, en op de hoogte zouden zyn van wat de professor had mede te deelen. (Wordt vervolgd) Britsche klacht tegen Albanië voor den Veiligheidsraad. De Veiligheidsraad heeft opnieuw vergaderd ter bespreking van de Brit sche klacht tegen Albanië inzake de aanwezigheid van mijnen in de straat van Korfoe. De afgevaardigde van de Sovjet- Unie, Gromyko, vroeg uitstel van dis cussie totdat de Albaneesche vertegen woordiger te New York zou zijn aan gekomen. Alexander Cadogan (Enge land) was het ermede eens, dat alle partijen vertegenwoordigd moeten zijn, doch was van meening dat de verte genwoordiger van Albanië aanwezig had kunnen zijn. Hij stelde voor Alba nië telegrafisch te vragen, wanneer de komst van den afgevaardigde kan wor den verwacht. De Sovjet-Unie en Polen waren hiertegen. De vergadering werd ten slotte voor onbepaalden tijd ver daagd in afwachting van nadere be richten uit Albanië. Polen en de V. St. Het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken heeft bekend gemaakt, dat de V. S. geen onmiddel lijke verbreking der diplomatieke be trekkingen met Polen overwegen, of schoon zij van meening zijn, dat. de on langs gehouden Poolsche verkiezingen niet voldoen aan de bepalingen van de overeenkomsten van Jalta en Potsdam. UIT PALESTINA. Twee ontvoerde Engelschen in Pale stina zijn bevrijd, nadat de Joodsche gemeenschap op de meest scherpe wijze stelling had genomen tegen een derge lijk optreden. Opnieuw is van zekere Joodsche zijde een beroep op Amerika gedaan om te intervenieeren. Van Engelsche zijde is nogmaals nan drukkelijk vastgelegd, dat een militair bestuur zal worden ingesteld, zoo de ter J reur niet ophoudt. PROFESSOREN-GEBREK AAN DUITSCHE UNIVERSITEITEN. Het onlangs door het Amerikaansche bestuur aan 33 Muenchener professoren gegeven ontslag op grond van het feit, dat zij hun denazificeerings-papieren valsch hadden ingevuld, heeft het tekort aan leerkrachten voor de Duitsche uni-1 versiteiten nog doen toenemen. Vooral in Muenchen zijn de stemmen, die aan dringen op een terugkeer van de tijdens het Hitler-bewind uit Duitschland ge vluchte professoren, dah ook zeer ver sterkt. De Beiersche regeering heeft mei de krachtige ondersteuning van het mi litaire bestuur ernstige pogingen in die richting aangewend, die evenwel nog niet tot groot succes hebben geleid. De meeste der vijftig professoren, waarmee de Beiersche regeering contact heeft gezocht voor terugkeer naar Duitschland of voor het geven van gast colleges, hebben geweigerd of hun be slissing opgeschort. In vele gevallen, verwaarden de betrokkenenen, dat zij zich tè zeer gebonden achtten aan hun nieuwen werkkring of dat zij, met het oog op hun leeftijd, opzagen tegen het leven in de moeilijke omstandighe den van Duitschland. Anderen hebben him weigering gegrond op de overtui ging. dat een groot deel van de Duitsche bevolking hun terugkeer nog steeds niet zou wenschen. ATOOMENERGIE-CENTRALES IN ENGELAND? Volgens de „Daily Express" zou ,de Britsche raad voor atoomenergie voor nemens zijn aan de regeering een plan voor te leggen tot den bouw van atoom energie-centrales, die een kwart van het totaal quantum electriciteit, dat momenteel wordt gebruikt, zouden kun nen opwekken. Die centrales zouden gebouwd moeten worden in Yorkshire of Schotland. Van medische zijde zou men er op aangedrongen hebben, dat rond de centrales een „veiligheidszone" van 32 Wlometer diep ingesteld zou worden, binnen welke zone .zich geen gebouwen van welken soort ook zou den mogen bevinden, dit ter vrijwaring van de bevolking voor radio-actieve stralingen. V. S. WILLEN GEEN UNILATERALE ONTWAPENING. Na een onderhoud met president Trurqan heeft Warren Austin, de Ame rikaansche afgevaardigde bij den Vei ligheidsraad, verklaard, dat de V. S. niet zullen wijken voor pressie tot het verbieden van de vervaardiging van atoombommen of de vernietiging van reeds bestaande, alvorens-een practisch en uitvoerbaar systeem, dat de collec tieve veiligheid waarborgt, in werking zal zijn gesteld. AGENDA HEDEN; Leldschenndam (De Zwaan)"; Le zing en film over den A.N.W3, 7V& u, n.m. Stadszaal: Kinderkoor „Ex Animo". 8 uur nam. DONDERDAG: StadszaalResidentie-orkest. Solist Fris tan Risselln, 8 uur nam. Gulden 'Vlleë: Spir. Ver. „Harmonla". Spr. J. p, Smits 8 uur nam. VRIJDAG. Stadszaal: Kinderkoor „Ex Animo", 8 uur nam. Stadszaal (kl. zaal)Ledenverg. Coöp. „Vooruit". 8 uur nam, ZATERDAG. Trianon: K. en O. „Fin du jour". 4 3/4 uur nam. Casino: K. en O. „Fin du Jour", 4Vz uur nam. Volkshuis: Voordracht van Sam Dres den over luisteren naar muziek. 4 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 25 Januari 13 uur tot Zaterdag 1 Februari 8 uur waargenomen door Apotheek Van Drlesum, Mare 110, telef. 20406 en do Zuiderapotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274. DINSDAG. MixkMstegraclitAandee lhouders verg. C.V. T. en D., 2Vi uur nam. DE BIOSCOPEN. Lido „De groote liefde van Mary Korotkova" (18 Jaar) Zat. en Zond. 2y2 4y2, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 21/2. 7 en 9 1/4 uur. Trianon ..Jericho" (18 jaar) Zat. en Zond. 2 1/4, 4V2, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2%, 7 en 9 1/4 uur. Casino „Opgejaagde Jeugd" (18 Jaar) Zat. en Zond. 2y2, 4 3/4. 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2y2, 7 en 9 1/4 uur. Rex „Kermisklanten" (alle leeft.) Zat. en Zond. 2 1/4. 4 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur; overige dagen 2 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 u. Luxor „Het teeken van Zorro" (14 Jaar) Zond. 2'/., 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2 y2, 7 en 9 1/4 uur.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2