Na de ramp te Kopenhagen Palestij nsche conferentie geopend WEERBERICHT Koningin wandelde door Amsterdam-Noord Nieuwe eischen aan Duitschland en Oostenrijk geformuleerd Met een enkel woord 85stë Jaargang DINSDAG 28 JANUARI 1947, No. 25993 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Denemarken verbiedt te hoog vlieggewicht. De Deensche luchtvaartautoriteiten hebben het gebruik van de Deensche vliegvelden verboden voor Dakota's welker totaal gewicht by de landing de 11.080 K.G. overschrijdt. Het ge wicht mag by den start niet grooter zijn dan 11.450 K.G. Het officieel in Nederland toegestane gewicht bedraagt 12.700 K.G. Dit be rekent, dat de K.L.M. in de toekomst op de Scandinavische routes öf het vlieggewicht moet verlagen tot de grens, die de Deensche autoriteiten toestaan, öf van voortzetting der vliegdiensten zal moeten afzien. Niet temin gelooven de Deensche experts niet, dat het te zwaar beladen zijn van het vliegtuig de catastrofe op Kastrup veroorzaakte. In verband hiermede, deelt de Rijks luchtvaartdienst het volgende mede: De Dakota-vllegtuigen van de K.L.M. zijn voorzien van bewijzen van lucht waardigheid voor een startgewicht van 12.700 K.G. Dit gewicht is hetzelfde als hetwelk in Engeland voor de Dakota- vliegtuigen is vastgesteld. In Zweden, waar de luchtvaartmaatschappijen niet met het type Douglas Dakota C. 47 vliegen, doch met het oudere type Dou glas D.C. 3, is in overeenstemming met de Amerikaansche voorschriften het startgewicht voor laatstbedoeld, type op 11.440 K.G. gesteld. Onlangs hebben de Zweedsche autoriteiten bezwaar ge maakt tegen het maximum totaal ge wicht van de Douglas Dakota C. 47 en voorgesteld, dat te brengen op dat van de Douglas D.C.3; mede in verband met de afmetingen van sommige Zweedsche luchtvaartterreinen. Denemarken en Noorwegen hebben zich hierbij aange sloten. GEEN GEVAAR. Het door den Rijksluchtvaartdienst toegelaten startgewicht voor de KLM.- Dakota's is vastgesteld na uitvoerig overleg met de Britsche autoriteiten. Hierbij bleek, dat de veiligheid niet in gevaar wordt gebracht, mits op on gunstige luchtvaartterreinen de ge wichten passend worden verlaagd. Hieromtrent zijn aanwijzingen aan de K.L.M. verstrekt. Opgemerkt wordt hierbij, dat het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen geen enkele aanleiding geeft tot beperking van het startgewicht beneden het op het bewijs van luchtwaardigheid gestelde gewicht van 12.700 KG. Het startge wicht van de PH-TCR bedroeg in Kastrup 12.190 K.G., dus circa. 500 K.G. lager dan het toegelaten startgewicht. Dit wijst er niet op, dat overbelasting de oorzaak zou zyn geweest van de ramp van de PH-TCR. Omtrent de oorzaak van het ongeval dienen het resultaat van het door den Rijksluchtvaartdienst ingestelde vooronderzoek en de bevin dingen van den Raad voor de Lucht vaart te worden afgewacht. IN AMERIKA. De Amerikaansche piloten hebben geweigerd met Dakota's D.C. 3 te vlie gen, wanneer het maximum gewicht by den start op 14.000 K.G. gehand haafd blijft. Dit maximum geldt op de Amerikaansche lijnen naar Enge land en Europa. Luchtvaartfunctionarissen te Wash ington spraken een vèronderstelling, dat de jongste ongevallen met Dakota's te wijten zijn aan het feit, dat het ver sleten Amerikaansche surplusvliegtui- gen van het leger zijn, tegen. Zij ver- vaartmaatschappijen, hebben besloten resp. viermotorige Handley P^ge Hal tons en tweemotorige Vickers Vikings in den dienst te brengen in plaats van de Amerikaansche Dakota's. Een functionaris 'van de Boac heeft meegedeeld, dat deze verandering waar schijnlijk in Maan zal ingaan, doch niets te maken heeft met de jongste rampen, daar reeds enkele maanden geleden hiertoe besloten werd. HET PRINSELIJK STOFFELIJK OVERSCHOT. Voordat het stoffelijk overschot van Prins Gustaaf Ad(?lf aan boord van het Zweedsche oorlogsschip „Oscar II" zal worden gebracht, zal in de Zweedsche Kerk te Kopenhagen een rouwdienst worden gehouden. Van de kerk zal de baar, begeleid door een Koninklijke wacht, door de straten van Kopenhagen naar het oorlogsschip worden gebracht. De echtgenoot van Grace Moore, Va lentin Parera, heeft verklaard, dat het stoffelijk overschot van de zangeres in de Ver. Staten ter aarde zal worden be- Weer stoptreinen LeidenHaarlem v.v. MET INGANG VAN 4 MEI A.S. Met ingang van 4 Mei a.s. zul len wederom stoptreinen worden ingelascht op het traject Leiden Haarlem v.v. Door deze stoptrei nen zal het gedeeltelijke isole ment van Warmond, Voorhout, Noordwijkerhout, Lisse, Hillegom en Vogelenzang Bennebroek weer worden opgeheven. Dr. Herman B. Baruch, de nieuw be noemde ambassadeur der Vereenigde Staten aan het Nederlandsche Hof. (Foto ANP) ALBANIË VERZOEKT OM UITSTEL. In een telegram aan den secretaris generaal der organisatie van de V.N. heeft de Albaneesclie premier en minis ter van buitenlandsche zaken, generaal Enver Hodja, verzocht om de behande ling van de Britsche klacht in den Vei ligheidsraad op te schorten tot de Al baneesclie afgevaardigde in New York zal zijn aan gekomen. Dit is de Alba- neesche gezant in Joego-Slavië. De Veiligheidsraad zal heden beslis- Geen Joodsche vertegenwoordiging. Gisteren is te Londen de Palestij nsche conferentie begonnen. Een delegatie van de Palestij nsche Arabieren is aanwezig alsmede delegaties van de zeven Arabi sche landen, die ook de eerste confe rentie (van 10 Sept. tot 2 Oct. vorig jaar) bijwoonden. De Palestynsche Ara bieren waren toen niet vertegenwoor digd. Aan het hoofd van de Britsche dele gatie staan Bevin en Creech Jones, mi nister. van buitenlandsche zaken en ko loniën, Ei- nemen geen Joodsche verte genwoordigers aan de conferentie deel. Onmiddellijk na de opening zeide Dja- mal Hoessein!, de leider der Palestijn- sche Arabieren, dat deze vastbesloten waren een Verdeeling van Palestina met alle middelen te bestrijden. Het vormen van een Joodsche staat in Palestina zou een voortdurende bron van oneenigheid worden. Hoesseini zeide er niet aan te twijfe len, dat de socialistische regeering van Engeland haar democratische principes bij de Palestijnsche kwestie tot uitdruk king zou brengen en haar beloften te- enover een bevriend volk zou nakomen. e v Sir Alan Cunningham, de Britsche hooge commissaris voor Palestina, deel de Joodsche leiders mede, dat tenzij de twee Engelschen, die thans door Jood- Een radiografisch overgebrachte foto Kastrup bij Kopenhagen, die slechts resten van het vliegtuig toont. klaarden, dat de machines, waarvan er vele in den oorlog zijn gebruikt, grondig zijn nagekeken, alvorens zij in het goe deren- en passagiersvervoer zijn ge bracht. BOAC VERVANGT DAKOTA'S. De Boac (Engelsche Transatlantische Luchtvaartmaatschappij) on de KG (Europeesche Luchtvaartmaatschappij de twee belangrijkste Engelsche lucht- van de KLM-ramp op het vliegveld een wit ijskieed over de verpulverde sche terroristen gevangen worden ge houden, ongedeerd worden losgelaten binnen een bepaald tijdsverloop, er stap pen zullen worden ondernomen om'het burgerlijk bestuur en bepaalde facilitei ten' terug te trekken „uit bepaalde ge bieden die onder militair bestuur ge plaatst zouden worden". Voor Tel. Avid is reeds een uitgaans verbod voor den nacht uitgevaardigd. Daar is n.l. de waarnemend president van het districtsgerechthof door 10 ge wapende Joden uit de rechtzaal ont voerd. AANHOUDENDE VORST. De Bilt-Verwacht tot Woensdagavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden, waaruit plaatselijk nog wat lichte sneeuw valt, matige tot zwakke wind uit Oostelijke richtingen In den nacht in het Zuid-Oosten van het land plaatse lijk zeer strenge vorst (minimum tem peraturen beneden 15 graden onder nul) overigens strenge tot matige vorst, 2*) januari. Zon_op: 826: onder: 17.21 uur. Maan op: 11.25 (30 Jan.: E. K.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 8,37 on 21 uur. De aanslag op den Joegoslavischen consul. Naar aanleiding van den dood van den waarnemend consul-generaal van Joego-Slavië, en de verwondingen van een anderen Joegoslavischen ambtenaar in een kamp van Tsjetniks nabij Na pels, heeft de Joegoslavische delegatie te Rome een verklaring uitgegeven, waarin zij beweert, dat de geallieerde autoriteiten op de hoogte waren van de voornemens van de Tsjetniks. Ook de delegatie wist dit, en „zij stelde den geallieerden opperbevelhebber hiervan in kennis, zoodat ge geallieerde mili taire autoriteiten geheel op de hoogte waren van de bedoelingen der Tsjet niks". De Joegoslavische plaatsvervangend minister van Buitenlandsche Zaken verklaarde tijdens een persconferentie, dat de verantwoordelijkheid voor het dooden van den Joegoslavischen func tionaris „geheel berust bij de hooge Britsche militaire autoriteit-en in Italië" Hij zeide, dat het incident het resul taat was van een „gematigd optreden tegenover oorlogsmisdadigers, waardoor dezen militaire formaties in hun kam pen kunnen vormen". Hij verklaarde, *üat de Joegoslavische regeering het incident „een der ernstigste in de be trekkingen tusschen de Joegoslavische autoriteiten en de Britsche militaire autoriteiten" in Italië beschouwt. Zyn regeering verlangde bestraffing van de daders en een nauwkeurig onderzoek door de Britsche regeering. VLIEGTUIGONGELUK IN DE VEREENIGDE STATEN. Een vliegend fort is na het opstijgen van het vliegveld Kirtland in Nieuw Mexico (V, St.) omlaag gestort. Alle Inzittenden, elf in getal, zijn om het leven gekomen. 2 mannen werden nog levend geborgen, maar overleden op weg naar het ziekenhuis. Het was een bom menwerper van het leger. De commandant van het vliegveld verklaarde, dat het ongeluk een start ongeval was: het vliegtuig was opgeste gen voor een routinevlucht en stortte &a een paar honderd meter gevlogen te hebben neer en vloog in brand. De geallieerde troepen uit Italië Een officieele Britsche woordvoerder op het geallieerde hoofdkwartier heeft verklaard, dat onmiddellijk na de ra tificatie van het vredesverdrag, een be sluit in werking zal treden met betrek king tot de evacuatie van alle geallieer de troepen in Italië Voor de evacuatie is een tijdsduur van 90 dagen vastgesteld. Bevin over Egypte. In een verklaring over Egypte in het Lagerhuis heeft Bevin, de Britsche mi nister van buitenlandsche zaken, mede gedeeld, dat hij voorgesteld had een ver drag van wederzijdschen bijstand en een evacuatie-protocol te onderteekenen, en de Soedaneesche kwestie op een confe rentie tusschen Britsche, Egyptisch en Soedaneesche afgevaardigden opnieuw te bespreken. Op al deze voorstellen had hij slechts een negatief antwoord of tegen voorstellen gekregen, volgens welke hij, Bevin, nieuwe onderhandelingen zou moeten beginnen op basis yan de stel ling, dat het Soedaneesche recht van zelfbeschikking afhankelijk gesteld zou worden van een permanente unie tus schen Egypte en den Soedan. Bevin sprak de hoop uit, dat meer li berale en minder stijfhoofdige opvattin gen zouden overheersclien, daar het dui delijk was, dat de belangen van beide landen een nieuw verdrag noodzakelijk maakten. Intusschen zou het verdrag van 1936 van kracht blijven. De Egyptische Kamer gaf de regee ring een votuiA van vertrouwen met 175 tegen 15 stemmen en 6 onthoudingen. MAATREGELEN TEGEN „SUPER-BLITZ" IN DE V. S. Generaal Dwight Eisenhower, staf chef van het Amerikaansche leger, heeft tijdens een vergadering van de Women's National Press-club ver klaard, dat het ministerie van Oorlog een specialen staf heeft, wiens eenige verantwoordelijkheid het is voorberei dingen te treffen in verband met een mogelijken „Superblitz" tegen de V.S. Deze staf, aldus generaal Eisenhower, is een noodzakelijk onderdeel van de Amerikaansche paraatheid, welke noo- dlg is tot er internationale veiligheid is, en hij moet zich op de hoogte hou den van nieuwe ontwikkelingen op het gebied van bestuurbare projectie len en andere wetenschappelijke toe passingen op de oorlogvoering. Het proces tegen Von Papen Franz von Papen, die door het in ternationale tribunaal werd vrijge sproken en thans voor een zuiverings hof terecht staat, verklaarde gisterèn tijdens zijn verdediging, dat zijn han delingen, waardoor Hitier aan macht kon komen, „ïn dien tijd een noodza kelijkheid" v/aren. „Indien mijn daden van toen de aandacht trokken, was het alleen, omdat ik een vaderlandslieven de burger was, die mijn plicht deed", aldus verklaarde von Papen. „Ik bracht Hitier niet aan de macht, hij verkreeg de macht door een over weldigende meerderheid van stemmen". GRIEKSCHE VISA VOOR JOEGO SLAVISCHE GEDELEGEERDEN. De Grieksch regeering heeft haar ambassade in Belgrado opdracht gege ven 21 visa te verleenen aan de Joego slavische gedelegeerden die deel zullen uit maken van de commissie van on derzoek der V. N., en hun begeleiders, aldus werd officieel te Athene bekend gemaakt. Geestdriftige menigte omstuwde Haar. Omstuwd door honderden kinde ren en een kleiner aantal volwasse nen, die in enthousiaste dankbaar heid voor deze bijzondere geste, zon der ophouden Hare Majesteit toe juichten en -wuifden, heeft onze vorstin gistermiddag, geheel onver wacht, drie kwartier lang zonder een noemenswaardige politie-bescher- ming door de straten van Amster dam-Noord gewandeld. Bekend was slechts, dat Zij in Haar wagen een rondrit door het benoorden het IJ gelegen deel van de hoofdstad zou maken. Een stoet van 5 wagens, achtereenvolgens bestaande uit den wagen van den hoofdcommissaris van politie H. A. J. G. Kaasjager en in specteur J. van Ingen Schenau, die van burgemeester Am. J. d'Ailly, waar na de koninklijke wagen volgde, waar in Hare Majesteit met mevr. L. Th. de Beaufort, Dame du Palais, gezeten was en ten slotte nog twee volgwagens, waarin zich o,m. kapt.-vlieger R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, adjudant van H„ M., jhr. F. J. E. van Lenriep, kamerheer in buitengewonen dienst, jhr. mr, W. F. Röell, wnd. directeur van het Kabinet der Koningin en kapitein G. Rutten bevonden, reed om halfdrie de gereserveerde veerpont af en den Valkenweg op. Aanvankelijk scheen de tocht volgens het vastgestelde schema te verloopen. Door de Meeuwenlaan en den Nieuwendammerdijk, Beemsterweg en Ilpendammerdijk, reden de wagens naar den Purmerweg en via den Wad dendijk door het Blauwe Zand langs den Adelaarsweg naar het Hagedoom- plein. Tot groote verrassing van de daar langs het trottoir geschaarde menigte, hielden de wagens er stil en stapte H. M., die gekleed was in een grijze bontjas en een zwarte bontmuts droeg, den wagen uit. Tallooze kinderen, die in aantal dc volwassenen ver overtroffen, stroom den onmiddellijk op de Landsvrouwe toé, die vriendelijk glimlachend en groetend, een moment volkomen in gesloten was. Uiterst gemoedelijk baanden daarop de hoofdcommissa ris met inspecteur van Ingen Sche nau en een drietal agenten een nauw pad tusschen de opgewonden kinderen voor de Koningin. ONBLUSCHBARE VREUGDE! Toen begon een voor Amsterdam zeker unieke wandeling van onze vor stin, die onvermoeid groetend en glim lachend drie kwartier lang met groote ongedwongenheid dwars door twee nauwe straten, te midden van on- bluschbare vreugde van de haar om ringende bewoners naar de pont terug liep. Aan Haai' zijde liep de burgemeester met zijn ambtsketen om den hals. Vlak achter Haar mevr de Beaufort H.M. de Koningin, in gezelschap van den burgemeester van Amsterdam, op de Effectenbeurs, waar Zij zich over den gang van zaken liet inlichten. (Foto ANP—de Grt.) met jhr. Röell, die tezamen met den hoofdcommissaris de enthousiaste op dringende jeugd in toom hield. Kapi tein Zinnicq en kapitein Rutten wan delden rechts voor H.M. uit en drongen telkens opnieuw met zachte hand de in de nauwe straten en op de trottoirs juist in het pad der Koningin staan de bewoners met hun kinderen op zij. Dan weer voor de Vorstin uit, dan weer naast Haar was inspecteur Van Ingen met een drietal agenten, dat later aanzwol tot 6, in actie om een volledige opstopping tevermijden. Die is ook niet gekomen. In de Van der Pekstraat stonden tallooze bewoners langs hun huizen ge schaard. Geen armlengte van hen af wandelde H. M. voorbij en had voor bijna allen een vriendelyken groet. Intusschen volgden de auto's en op de pontj waar de drukte zijn hoogte punt bereikte, stapte het gezelschap weer in. Een terwijl de pont langzaam weggleed, bleef een blij en dankbaar Amsterdam-Noord achter. De atoombommen op Japan. Henry Stimson, in oorlogstijd minister van buitenlandsche zaken van Amerika, heeft in een artikel in „Harpers Maga zine" gezegd, dat de twee op Hiroshima en Nagasaki geworpen atoombommen, de eenige waren, die Amerika op dat oogenblik gereed had. Onze productie was toen uiterst gering, aldus Stimson. Door Polen en Griekenland Fjedor Goesef, de Russische vertegen woordiger ter conferentie der plv. minis ters van buitenlandsche zaken, heeft een rapport overlegd, over de procedure te volgen bij het opstellen van de vre desregeling met Duitschland. In dit rap port aan de conferentie dringt de Sov- jet-regeerlng er op aan om een centra le Duitsche regeering te zijner tijd te consulteeren in verband met het Duit sche vredesverdrag. Het is niet duidelijk of een voorstel, een Duitsch centraal bestuur in te stel len. in conflict zou komen met de groote mate van decentralisatie, die verschil lende geïnteresseerde partijen, zooals de Fransche en Nederlandsche regeeringen, voorstaan, aangezien geen der geallieer de regeeringen tot dusver heeft voorge steld, dat er op den langen duur geen centraal Duitsch gezag zou zijn. De procedure, te volgen bij het op stellen van het vredesverdrag met Duitschland is een der onderwerpen, waarover de conferentie der plaatsver vangers volgende "maand verslag moet uitbrengen aan de conferentie van mi- BINNENLAND. Gisteren Js op het Damrak te Am sterdam de 79-Jarige N. Smits door een tramwagen gegrepen. Het voorwiel van den motorwagen verpletterde de borstkas van het slachtoffer, dart; op slag gedood werd. Gisteravond ls het Tsjechische kin derkoor, dat een tournee door ons land zal maken te Groningen gearriveerd, De algemeene scholieren bond voor Nederland is opgericht.-Het voorloopig be stuur van dezen bond heefit zich ten doel gesteld het werk betreffende „vorming bulten schoolverband" over het geheele land weer ter hand te nemen. Reeds werd contact gezocht en verkre gen van: The United States Information Service. The British Information Service, The British Council, de Hervormde Jeugdraad, de Haagsche Jeugd-actie en de Niwin. Samenwerkende organisaties binnen het kader van de A. S. B.V.N. zyn: de Alg. Haagsche Scholieren Bond, de Alg. Amsterdamsche Scholieren Bond en het Indisch Instituut. Hr. Ms.'s torpedoboot jager van Ga len is, op zijn thuisreis uit de Oost in Colombo aangekomen. Het schip vertrekt vandaag naar Aden. Het postwissel verkeer met Suriname is in belde richtingen hervat. Uitsluitend gewone postwissels kunnen worden ver zonden tot een bedrag van f. 17,60 s.ot naar Suriname en f. 25.uit Suriname naar ons land. De Amerikaansche consul-generaal te Batavia. Walter A. Foot, heeft kol. B. G. van Os van Delden en lult.-kol. J. A. J. de Vries gedecoreerd met het legioen van verdienste wegens in clen oorlog be wezen diensten. De heer Os van Delden is thans werkzaam bil de K.L.M., de heer de Vries bij het Departement van Finan ciën. BUITENLAND. Ten gevolge van een aanval met een handgranaat op een trein, die met troe pen op weg was van Oalro naar Palestina, zijn drie burgers gedood. De VB. zullen waarschijnlijk deze week het verbod opheffen, tot uitvoer van vleesch naar de meeste landen. Men verwacht, dat het vooral ln blik geëx porteerd zal worden. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau in de Amerikaansche zone heeft het Amerikaansche militaire bestuur te Ber lijn zijn goedkeuring gehecht a-an het invoeren van wij wel gelijke voedselrant soenen in de Britsche en de Amerikaan sche bezettingszone van Duitschland. Engeland, Frankrijk en de V.S. heb ben besloten, 25 a 30 ton goud, die door de Duitsohers uit Italië geroofd zijn, aan Italië terug te geven. Dit goud heeft een waarde van meer dan 25 millioen dollar. Volgens een Engelsche statistiek zijn in Engeland en Wales in 1946 gemiddeld 19,1 baby per 1.000 inwoners geboren, hetgeen 3% meer is dan ln 1945 en het hoogste geboortecijfer sinds 1923. Paul Harris, advocaat te Chicago, die in 1910 den motlonalen bond van Rotary Clubs heeft gesticht, welke in 1922 tot „Rotary international" herdoopt werd, is te Chicago op 78-jarigen leeftijd over leden. Er is een staking uitgebroken onder de Z-uid-Alrikaansche mijnwerkers ln de goud-, steenkool- en diamantmijnenMet deze staking, die 12 mijnen omvat, ln 5 waarvan het werk geheel stil gelegd is, trachten de mijnwerkers te bereiken, dat de minister ran Arbeid in een geschil over de statuten van hun' bond. de ..Uni ted Union", zal ingrijpen. De Zwitsersche autoriteiten consta-v teeren, dat het rapport der internatio nale commissie voor bestudeering der Europeesche kwesties ten aanzien van Zwitserland vele onjuistheden betreft. Er is geen sprak© van. dat Duitschers ln Zwitserland nog over geld kunnen be schikken. nisters van buitenlandsche zaken te Moskou. POOLSCH MEMORANDUM Polen heeft aan de speciale plaats vervangers der Groote Vier een gedetail leerd memorandum inzake Duitschland doen toekomen. Hierin worden verrel- kende economische en politieke eischen naar voren gebracht, die volgens het me morandum echter niet als wraakneming op Duitschland moeten worden be schouwd. Polen schat zijn materieele verliezen op ruim elf en een half milliard dollar. Industrieele uitrusting uit Duitschland zou zeer welkom zijn. Wat de nieuwe grens tusschen Polen en Duitschland betreft, behoudt Polen zich het recht voor een gedetailleerd plan voor te leg gen. Polen wenscht Duitschland in de toe komst als een politieke eenheid te zien. Voorloopig is het echter noodig, dat het land onder burgerlijke en militaire con trole der geallieerden blijft. Het memorandum werd toegelicht door den Poolschen diplomatieken ver tegenwoordiger te Praag. Stefan Wier- blowski. Hij was van meening, dat de zuivering in Duitschland niet snel ge noeg gaat, terwijl gy in de diverse zo nes op verschillende wijze wordt uitge voerd. - De economische eischen van Polen zijn zoo gesteld, dat de wederopbouw van de Duitsche economie in geen geval eerder voltooid is dan die van de verwoeste ge bieden. Naast industrieele uitrusting wenscht Polen restitutie van alle door de Duitschers uit Polen geroofde goederen. Polen acht het wenschelyk, dat het zitting heeft in speciale commissies, die zich met de kwestie van de restitutie bezighouden. GRIEKSCHE EISCHEN. De Grieksche ambassadeur te Londen heeft de zienswijze van zijn regeering aan de speciale plaatsvervangers voor Oostenrijk voorgelegd. Griekenland is van meening dat Oostenrijk herstelbe talingen dient te verrichten en wel in het bijzonder aan die kleinere landen, die van Duitschland onvoldoende ver goeding ontvangen. Verder wenscht Griekenland, dat Oos tenrijk verplicht wordt gedurende vijf tien jaar een derde van het tabaksver bruik in Griekenland te dekken. Nog deze week nieuwe kolenbonnen. WAARVAN VOORLOOPIG SLECHTS ÉÉN GEHONOREERD MAG WORDEN. (G.P.D.-bericht) Naar wy van officieele zydc ver nemen ligt het in de bedoeling om nog deze week de bonnen aan te wijzen voor drie eenheden kolen. Daarby zal dan tevens worden be paald, dat voorloopig slechts op écn bon een eenheid mag worden afgeleverd. Deze beperking wordt gemaakt omdat er nog ta! van af nemers zijn, die hun rantsoen van drie eenheden op de oude bonnen nog niet hebben ontvangen. De aflevering op de oude bonnen ge niet natuurlyk in elk geval voor rang. RUIM EEN MILLIOEN VOOR VISCHVANGST TE VL AARDINGEN. Gisteren kwamen te Vlaardingen binnen de KW 9 en KW 50 met ver- sche hraing. De KW 9 bracht 589 kisten versche haring mee en tijdens het los sen van de KW 50 vond de afslag hiervan plaats, waarbij reeds spoedig de maximum-prijs werd bereikt. De KW 50 had 378 kisten aan boord, het geen de totaal besomming over het jaar 1946 te Vlaardingen op f. 1,000.607.91 bracht. De Spaansche kwestie. REGEERING GIRAL TREEDT AF. De leider der Spaansche regeering in ballingschap Giral heeft bij president Barrio zyn ontslag ingediend en met hem nog 4 andere ministers. Deze ont slagaanvragen houden verband met een beweging in Sipanje, die alle ant-i- Franco-elementen, met inbegrip van monarchisten en enkele vertegenwoordi gers van het leger, wil samenbrengen in eén regeering met een breedere basis dan die van Giral. Naar verluidt, zal president Barrio heden in Parijs 'bespre kingen voeren over de samenstelling van een nieuwe republikeinsche regeering. Spaansche socialisten en het vakver bond schijnen Giral tot zijn stap te hebben gedwongen. Politieke waarnemers, bevriend met het huidige regiem in Spanje, gelooven dat generaal Franco binnenkort een eer sten minister zal benoemen. Een desbe treffend; wetsontwerp zou in studie zijn. Naar verluidt, was Franco in Septem ber van het vorige jaar voornemens een dei-gelijken stap te doen. Toen was de Spaansche kwestie echter juist bij de V. N. in discussie en het Spaansche ka binet wilde voorkomen, dat men het be noemen van een eersten minister als zwakheid van het regiem van Franc* zou uitleggen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1