r* JÊF Australië en Frankrijk over het vredesverdrag met Duitschland WEERBERICHT Belastend materiaal tegen Rauter V Met een enkel woord Een nieuwe spoorbrug bij Warmond 85ste Jaargang VRIJDAG 24 JANUARI 1947 No. 25990 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Ook Oostenrijk verder behandeld. Gisteren heeft de Australische af gevaardigde Hodgson, op de conferen tie van de bijzondere plaatsvervangers der ministers van Buitenlandsche Za ken voor Duitschland het standpunt van zijn regeering ten aanzien van het vredesverdrag met Duitschland uit eengezet. De Australische regeering is van meening. dat de Duitschers niet in •staat zijn zich zelf te regeeren en er dus voorloopig geen Duitsche regee ring moet worden gevormd. Voor het uiteindelijke vredesverdrag gesloten zal worden, moet er een interim-overeen komst aan Duitsghland worden opge legd. De vorm van het interim-bestuur -zal moeten worden vastgesteld naar de doorgetrokken richtlijnen van de overeenkomst van Potsdam, gesteund door alle geallieerden, die daadwerke lijk aan den oorlog hebben deelgeno men. Australië wenscht, dat het den ge allieerden, die daadwerkelijk aan den oorlog hebben deelgenomen, zal wor den toegestaan de richtlijnen, die de raad van ministers van Buitenlandsche Zaken voor de interim-regeling zal vaststellen, te bespreken en er com mentaar op te leveren, verder, dat commissies zullen worden gevormd, en subcommissies, die feiten zullen moeten verzamelen met betrekking tot alle grenskwesties; bovendien moeten alle geallieerde landen het recht van volle dige discussie over de uiteindelijke tekst hebben. De Britsche plaatsvervanger, sir William Strang, gaf Hodgson de ver zekering, dat Engeland al het moge lijke zal doen om een uiteindelijke oplossing langs deze richtlijnen te ver zekeren. De Sovjet-afgevaardigde, Goesef, dankte Hodgsom maar herhaalde het standpunt van 'zfijn regeering, dat een regeling, waarbij het aan alle kleinere mogendheden zou worden toegestaan aanwezig te zijn, wanneer een van hen het woord voert, af zou wijken van de procedure, zooals die door den raad van ministers is opgesteld. Waarschijnlijk zal de Canadeesche regeering weigeren een afgevaardigde te zenden naar de conferentie der plaatsvervangers voor Duitschland, „tenzij de zekerheid kan worden ver kregen, dat zij een actievere rol zal kunnen spelen in het tot stand bren gen van den vrede". Hier volgen bijzonderheden van de tot dusverre nog niet gepubliceerde nota van de Fransche regeering, die aan de andere leden van de groote vier tijdens de afgeloopen dagen werd overhandigd 1) Duitschland moet een federatie vormen van aparte Duitsche staten, waarin de voornaamste bevoegdheden verankerd liggen in de staten. De be voegdheden der federale regeeringen moeten worden beperkt tot alomvat tende aangelegenheden als financiën, voedselvoorziening, vervoer, post en telegraafverkeer en enkele aspecten van economische en buitenlandsche aangelegenheden. 2) Om de vier jaar moeten de na tionale vergaderingen van iederen staat afgevaardigden benoemen voor het „Huis der Staten". 3) Het r.Huis der Staten" moet ieder jaar een nieuwen federalen president benoemen, die op zijn beurt een fede rale regeering moet aanwijzen, die Montgomery en het Britsch- Russische militaire verdrag. De Amerikaansche bladen „New York Times" en „Newsweek" publiceeren een nagenoeg gelijkluidend verslag van het bezoek van den chef van den Britschen generalen staf. Montgomery, aan Sta lin. Hierin wordt gezegd, dat Montgo mery Stalin persoonlijk heeft gerustge steld inzake de hechtheid van het Britsch-Russische bondgenootschapsver drag, dat volgens de „Prawda" door Be- vin zou zijn opzij gezet. De „Newsweek" schrijft, dat Stalin tijdens het afscheidsdiner op het Krem lin aan Montgomery gevraagd heeft, wat deze dacht van de kansen van het tot. stand komen van een militair ver drag met Engeland. Montgomery, aldus het blad, moest zwaar slikken alvorens hij kon antwoor den:,,Maar mijnheer Stalin, we heb ben toch reeds zoo'n verdrag geteekend". Stalin moet toen luchtig met zijn hand hebben gewuifd, zeggende: „Ik bedoel een echt verdrag en geen Bevin-ver- drag". De „New York Times" schrijft, dat Montgomery van meening was. dat hij Stalin van de hechtheid van het ver drag had overtuigd. Daarom was hij zoo verrast door den aanval van de „Praw da". Hij stond er op de „Prawda" zelf te antwoorden, terwijl hij verzocht zijn antwoord onder de persoonlijke aan dacht van Stalin te brengen. VERANDERLIJKE WIND De Bilt verwacht tot morgenavond: In het Z.-O. gedeelte van het land: In den nacht matige tot strenge vorst. Morgen overdag toenemende bewolking met later plaatselijk eeni- gen lichten sneeuwval en matige tot lichte vorst. Weinig wind. In het overige gedeelte van 't land: Meest zwaar bewolkt met nu en dan eenige sneeuw. Matige tot lichte vorst, aan de kust tijdelijk om het vriespunt. Veranderlijken wind. 25 JANUARI: Zon op: 8.32 uur; onder: 17.14 uur. Maan op: 10.24 uur: onder: 20.36 uur <30 Januari: EK.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee: 6.02 u. voorm. en 18.20 uur voor onder punt 1 vermelde bevoegd heden verantwoordelijk is. 4) De regeeringen der staten zijn voor alle andere bevoegdheden verant woordelijk, zij moeten hun eigen po litiemacht hebben, rechters benoemen voor het Duitsche hooggerechtshof, in staat zijn ambassadeurs voor buiten landsche mogendheden te benoemen en staatszaken met hen te bespreken. •Zij mogen echter geen verbond of fu sie onderling aangaan, 5) Internationale verdragen voor Duitschland als een geheel moeten met een meerderheid van twee derden in het Huis der Staten worden goedge keurd. De positie van het Rijnland en Ruhrgebied zouden slechts vluchtig aangestipt zijn. De Fransche regee ring zou van meening zijn, dat voor die gebieden speciale regelingen moe ten worden getroffen. De plaatsvervangers der vier minis ter van Buitenlandsche Zaken voor Oostenrijk hebben bij monde van 'den Poolschen ambassadeur in Praag een verklaring over de Poolsche ziens wijze aangehoord. De tekst van het Poolsche memorandum, waarvan de voornaamste punten, afgezien van ge specificeerde Poolsche economische eischen, aandringen op het verbieden van propaganda voor een „Anschluss" en de verwijdering van alle nazisti sche elementen uit belangrijke func ties, is gepubliceerd. Tsjecho-Slowakije zal op 28t Jan. zijn eischen toelichten. Een Oostenrijksche afgevaardigde te Londen heeft verklaard, dat zijn re geering een nota van Tsjecho-Slowa kije heeft ontvangen, waarin dat land uiting geeft aan zijn wensch tot een kleine grenswijziging in de nabijheid van Bratislava. De afgevaardigde zei- de, dat Oostenrijk heeft geantwoord, dat het bereid is hieromtrent recht- streeksche onderhandelingen te voe ren, zoodra overeenstemming is be reikt over het verdrag met Oostenrijk. Britsch-Egyptische onderhandelingen mislukt. TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST. Dè Londensche bladen vermelden de dapperheid en tegenwoordigheid van geest van een vrouwelijke postbeambte te Londen. In de wijk Holloway stapte Woens dagmorgen een ongeveer 35-jarige heer het kleine postkantoor binnen, lang van gestalte en verzorgd gekleed. Hij trok een revolver te voorschijn en richtte deze op het meisje, dat zich achter het loket bevond. Met de hand aan den trek ker kwam hij een of twee stappen ma- der, Onversaagd drukte het meisje ech ter op de brandalarmschel en dook te gelijk weg onder de toonbank, terwijl de man den trekker overhaalde. Het schot ging over haar heen en de dader rende de straat op en wist te ontkomen. „De Britsch-Egyptische onderhande lingen zijn mislukt en de Egyptische re geering koestert niet de minste hoop, dat de twee partijen tot overeenstem ming kunnen komen", aldus een voor aanstaande Egyptische functionaris, die in nauw contact met de onderhande laars staat. „Wij moeten nu onze toe vlucht nemen tot de organisatie der V.N., hetgeen binnenkort, misschien Maandag kan geschieden. Er zal geen verdrag tusschen Groot-Brittannië en Egypte gesloten worden". Toen hem gevraagd werd, of Egypte slechts de kwestie van den Soedan aan de VN zou voorleggen, of het geheele probleem van de Britsch-Egyptische be trekkingen. antwoordde de functionaris: „Wij zullen het verdrag van 1936 aan den VN voprleggen, omdat geen enkele der daarin vervatte clausules met het Handvest der VN of de huidige inter nationale toestanden te rijmen is. Wij nemen geen genoegen met een Britsche of andere bezetting. Wij zijn er van overtuigd, dat de Britsche ontruiming v.an Egypte op korter ter mijn moet geschieden dan door Groot- Brittannië is voorgesteld". Japanners bij den opstand in Vietnam. Een welingelicht waarnemer, die uit Indo-China te Parijs is' teruggekeerd, heeft verklaard, dat de „opstand" van trdepen der Vietnameesche nationale regeering tegen de Franschen in Noord-Indo-China wordt gesteund door de kennis, scholing en vaak ook het leiderschap van voortvluchtige voormalige Japansche soldaten. Oostersche wapensmokkelaars uit Siam en China zouden gezorgd heb ben voor een deel van de wapenvoor- raden van de 'Vietnameesche strijd krachten. Eenige uren voor 'en opstand ont dekten leden van den Franschen ge heimen dienst het complot en waar schuwden de Fransche legerautorïtei- ten. Zij voorkwamen daardoor een massaslachting, die voor de Franschen hetzelfde zou kunnen hebben betee- kend, wat Pearl Harbour voor de Ame rikanen geweest is. Toen het voor deri aanval vastgestelde uur naderde, zat de Fransche commissaris voor de re publiek Tongking in zijn studeerka mer een brief te lezen van de Vietna meesche regeering, waarin over vrede gesproken werd. Plotseling gingen de lichten uit en begon het schieten. Naarmate de gevechtshandelingen voortduurden, kon men de lijken van Japansche officieren en manschappen' tusschen de Vietnameesche ontwaren", aldus de waarnemer. Naar de Fransche waarnemer ver klaarde, was hij in het bezit van co- pieën van Vietnameesche legeror ders, waarin melding wordt gemaakt van samenwerking met voormalige Japansche troepen. Gistermiddag is de groote strijd om het kampioenschap hoofdklasse grootbil jart begonnen. Acht spelers waren bij de start aanwezig. Van rechts naar links: De Leeuw, Sweering, De Ruyter, Van Vliet (titelhouder). Van der Pol, Jacobs. Kobus en Wevers. Foto ANP-de Hm.) ;V: TV;'' ':.v i t Z.K.H. Prins Bernhard heeft ZK.H. Prins Gustaaf Adolf van Zweden, Prins Aschwin en enkele andere gasten uitge noodigd voor een drijfjacht in de Kroon domeinen van het Loo. Z.K.H, Prins Bernhard demonstreert zijn Zweedschen gast den grendel van zijn geweer. (Foto ANP-v.d. W.) De processen tegen de oorlogsmisdadigers. In het gebouw van de Regeerings- voorlichtingsdienst heeft kolonel mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken op verzoek van de regeering inlichtin gen verstrekt over de berechting der oorlogsmisdadigers. De kolonel, die reeds sinds 16 November 1945 in Neurenberg werkzaam is. deed interessante mede- deelingen over het gerechtelijke appa raat en de wijze van procesvoering. Vol gens de overeenkomst van Londen van Augustus 1945 onderscheidt men alge- meene oorlogsmisdadigers en lieden, die hun misdrijven in bepaalde gebieden be gingen. Seyss Inquart behoorde tot de eerste groep; Rauter en Christiansen tot de tweede. Thans worden in Neurenberg uitslui tend gevallen uit de Amerikaansche zóne berecht. Een tribunaal behandelt de zaak der medici, een ander die tegen luchtmaarschalk Milch. Andere tribu nalen beginnen in den loop der volgen de maand processen tegen justltie-amb- tenaren op grond van „misdrijf tegen de menschelijkheid", ook op Duitschers gepleegd; een nieuw-geformuleerd cri mineel begrip: tegen SS-afdeelingen; terwijl ook processen tegen industrieelen op stapel staan. Het belang van onze vertegenwoordi ging ginds is niet alleen gelegen in het bijbrengen van bewijsmateriaal voor de daar te berechten gevallen, doch geeft ons inzicht in de wijze van verdediging der nazi-misdadigers en levert omge keerd bewijsmateriaal voor in ons land komende processen. Zoo beschikt de kolonel reeds over verschillende belastende documenten tegen Rauter. HOE JODEN BIJEENGE BRACHT WERDEN. Hij besprak de briefwisseling tusschen Himmler en Rauter. Deze corresponden tie zal van groot belang zijn voor het proces dat tegen Rauter in Nederland zal worden gevoerd. Op 24 September 1942 schreef Rauter uitvoerig aan Himmler welke maatrege len hij in Nederland tegen de Joden wilde ondernemen. Van het totaal van 120.000 Joden in Nederland waren er toen reeds .20.000, direct naar de kam pen Mauthausen en Ausswitz gezonden. Rauter zal in het proces dan ook nooit kunnen beweren, dat hfj hiervoor niet verantwoordelijk was. Uitvoerig gaf de heer van Seroosker ken inzicht in de listige wijze waar op men trachtte de Joden bijeen te brengen. Van de ziide van het ministerie van Sociale Zaken waren toen onder het motto „Werkverruiming" ongeveer 7000 Joden voor bepaalde werkzaamheden in gesloten verband bijeen gebracht. De Joden mochten naar deze kampen „vluchten". In de gevoerde briefwisseling deelde Rauter aan Himmler mede, dat op 1 October 1942 al deze kampen bezet BINNENLAND. De sleepboot-en IJsselstroom en Lek stroom, zijn gisteren in dien tijd van zeven uur, weer v^n Kampen naar Am sterdam teruggekeerd. Het ijs had op verschillende plaatsen een dikte van twintig tot vijftig centlmober, dóch de belde sleepbooten hebben hun reis zon der veel oponthoud kunnen voltooien. Op ultmoodiglng van het hoofd der Unrra in Nederland heeft Sir Basil Stan- lake Brooke, minister-president van Ulster zlch met zijn echtgenoote naar Amsterdam begeven om eenige dagen in cms land te vertoeven en zich op de hoog te te stellen van de werkzaamheden der Unrra hier te lande. De werelddlenst van Radio Neder land zal met -ingang van 4 Februari uit zendingen naar de .V S. en Caiiada ver zorgen op de ultra korte golf. Het pro gramma omvat Nederlandsch nieuws ln de Engelsche taal en zal eiken avond te beluisteren zijn, behalve Zondag. Zend tijd: 23 uur New Yorksche tijcl, dat Is 4 uur den daarop volgenden nacht Ned. t(jd. Verschenen Is een buitengewone Nederlandsche Staatscourant bevattende een besluit van den Minister van Finan ciën betreffende de voorloopige waar deering van effecten voor de vermogens- aanwasbelastlng. Gistermorgen heeft H.M in gezel schap van Haar hofdame mevr. de Beau fort ln de omgeving van den Colijnweg t-e Amstelveen gewandeld. De garage Pieters. gelegen aan den Rijksweg te Geleen is gistermiddag tot den grond toe afgebrand. Drie auto's en een groote hoeveelheid benzine en olie. alsmede vele autobanden werden tevens een prooi der vlammen. Tot algemeen voorzitter van het Alg. Ned. Verbond is gekozen generaal K. G. Oudendijk. Het 10-J. zoontje van de familie Mathilsen, wonende te Enschot is op de Bosschen weg door een Jeep overreden. Met een schedelbreuk werd het ventje naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd, waar het is overleden. In een circulaire van het Neder- landsch-Indlsche Departement van So ciale Zaken wordt er op gewezen {lat m. i. v. 16 Januari alle reizigers, ook die naar Nederland, een „reisopdracht" moe ten hebben. De Tweede Kamer is bijeengeroepen voor een vergadering op Dinsdag a.s., o.a. ter beraadslaging over bet wetsontwerp ter toekenning van een uitkeerlng ln eens aan gepenslonneerden en dat tot voor bereiding van de vaststelling van een centraal economisch plan. BUITENLAND. In het proces inzake het concen tratiekamp Flassenburg werden 41 be klaagden schuldig bevonden. 15 werden ter dood veroordeeld, twee vrijgesproken Tot hen, die de doodstraf krijgen, behoort de chef van de politieke afdeellng, Blom berg. Die vele gevangenen, o.a. een Rus sisch en generaal, een zwangere vrouw en kinderen van 5 tot 8 Jaar zonder vorm van proces Het ophangen. Twee beklaagden zagen tijdens het' proces, dat 7 maanden duurde, kans te ontsnappen. Uit doorgaans betrouwbare bron te Stockholm wordt vernomen, dat de Sov- Jetregeering aan Finland heeft verzocht om een half aandeel in de voornaamste maatschappijen op aandeelen, die eigen dom der Finsche regeering zijn, zulks ter vereffening van haar vorderingen wegens Duitsche» activa in Finland. Dean Acheson. de waarnemend Amerikaansche minister van buiten landsche zaken, heeft er ln toegestemd nog enkele maanden zlln functie te blij ven vervullen, en wel op verzoek van generaal Marschall, den nieuwen minis ter van buitenlandsche zaken. De Britsche parlementsleden heb ben den heer en mevrouw Attlee. ter gele genheid van hun zilveren huwelijksfeest, een Nederlandsche 18de eeuwsche zilve ren bowl aangeboden. Gedurende het Jaar 1946 heeft Australië 34.500 Immigranten toegela ten, onder wie 1.430 Nederlanders. In de Stockholmsche diergaard^ heeft een Hsbeer tweelingen ter wereld gebracht. De Unesco heeft het plan opgevat 100 millloen dollar bijeen te brengen voor steun aan het opvoedingswezen ln noodlildende landen, w.o. ook Nederland. De geallieerde krijgsraad te Makassar heeft uitspraak gedaan ln de zaak vair 5 Japansche oorlogsmisdadigers, die zich aan daden van terreur in de krijgsgevan genkampen te Makassar hebben schuldig gemaakt. TanigoetJi, Izoeka en Sato wer den veroordeeld tot levenslang en Nakata en Moerakami tet tien Jaar gevangenis straf. De bijzondere commissie van onder zoek van het Britsche ministerie van ar beid heeft de voornaamste eischen van de Londensphe chauffeurs gerechtvaardigd bevonden. De socialistische leden van het comité voor een vereenlgd Europa, dat onder voorzitterschap van Winston Chur chill zijn actie begonnen is, hebben van wege het hoofdbureau van de Britsche labourpartij te verstaan gekregen, dat het partijbestuur de relatie van ledep der partij met het oomité als „niet wensche- lljk" besohouwt. Auguste Mela een van de berucht ste en gevaarlllkste Fransche gangsters, „de Fransche Al Capone" bijgenaamd, ls na een hechtenis van bijna 8 Jaar uit de gevangenis te Bezlers (Zuid-Frankrijk) ■ontsnapt. Samen met een medegevan gene diende hil twee wakers bedwelmen de middelen toe en bond hen vast waarna beiden er van door gingen. zouden worden en dc Joden met hun familieleden naar Westerbork en Vught" zouden worden overgebracht. Rauter sprak in dit schrijven ten slot te nog de hoop uit, dat voor Kerst mis 1942 50.000 Joden naar Duitsch land zouden zjjn vervoerd, of tewel de helft van alle Nederlandsche Jo den. Wel zeer teekenend voor de houding van Rauter was een dankschrijven van Himmler op 11 Februari 1944 voor het opbouwende werk. dat Rauter in het belang van den vooruitgang van het Germaansche rijk had geleverd. Speci aal dankte Himmler Rauter nog voor den aanleg van de vesting Clingendaal, het opleidingskamp der Nederlandsche politie te Avegoor en de voltooiing van het kamp te Vught. De heer Van Tuyll zal dezer dagen naar Neurenberg teruggaan ten einde bh de komende processen aanwezig te zijn. Een tweede luchthaven. KOMT NABIJ ROTTERDAM. De heer Dellaert, bedrijfsdirecteur van de luchthaven Schiphol, heeft medegedeeld, dat eerlang stellig een tweede luchthaven naast Schiphol ge bouwd zal moeten worden en dat deze in de nabijheid van Rotterdam zal komen te liggen. HOE DE LOONEN STEGEN! De volgende indexcijfers zijn èepu- bliceerd over de loonen volgens rege lingen, 1938/'39 100, O 1940: 30 Juni 105,1 110,7 105,9 1945: 30 Juni 135,4 189,7 143,0 31 Dec. 150,3 224,6 160,7 1946: 30 Juni 163,1 240.5 173,9 30 Sept. 164,8 240,5 175,4 31 Oct. 164,8 240,5 175,4 30 Nov. 165,0 240,5 175,6 1) 31 Dec. 164,8 240,6 175,41) 1) voorloopige cijfers. PRIJSVERLAGING IN BELGIË. De Belgische regeering koestert het plan, het experiment van Acker inzake prijsverlaging te herhalen.. Deze nieuwe verlaging zou 5 tot 10 pCt bedragen, al naar gelang van de mogelijkheden. Voor de bouwmaterialen zou de prijsverlaging op 5 pCt worden gesteld. HET PROCES INZAKE MATEOTTI. Cesare Rossi, Mussolini's vroegere perschef en een der acht beschuldig den in verband met den moord op Mateotti, den toenmaligen leider der socialisten in Italië, heeft voor de rechtbank verklaard, dat Mussolini een sterke neiging tot persoonlijke bloedwraak had. Hjj had dikwijls hoo- ren spreken over een speciale door Mussolini gevormde, organisatie om politieke tegenstanders uit den weg te ruimen. KASSIER BOERENLEENBANK BEROOFD. Dader voormalig S.S.-er? In den nacht van 21 Januari j.l. heeft een roofoverval plaats gehad op de Boe renleenbank te Alkmarjjp in Friesland. De dader, die gekleed was ln lederen motorpak, was gewapend met een kara bijn. Hij dwong den kassier de brand kast te openen en maakte zich daarna meester van f.2300.aan bankbiljet ten. Hij toonde een papier, waarop ver meld stond, dat hij tot de Germaan sche SS behoorde. Hij sprak Neder landsch, waaraan hij eenige Duitsche woorden toevoegde. Hij is loopende in de richting Joure vertrokken, doch even later met een auto er vandoor gegaan. ER KOMEN WITTE BOONEN. Eenigen tijd geleden heeft de Neder landsche regeering een overeenkomst gesloten met den Internationalen Nood- voedselraad voor den import van een niet onbelangrijke hoeveelheid witte boonen. Binnenkort kan de eerste hoe veelheid witte boonen in ons land wor den verwacht. Deze boonen zijn aange kocht in verband met de schaarschte aan fijne peulvruchten en zullen tegen redelijke prijzen in het binnenland wor den afgezet. DIT JAAR 31.000 UITWISSELINGSREIZEN. Door bemiddeling der W.F.A, Konden in 1946 slechts jeugdige per sonen door bemiddeling van de World Friendship Association naar het buiten land reizen een gelegenheid, waarvan 16000 jongelieden van 14 tot 17 jaar in Engeland, Nederland, België. Noorwe gen, Denemarken en Frankrijk dank baar gebruik maakten in 1947 zullen ook volwassenen in beperkte mate van deze reizen gebruik kunnen maken. Men logeert in het buitenland bij leden van de WJA, aldaar en verplicht zich voor eenzelfde aantal dagen een buitenland- schen gast te herbergen. Voor ruim 31.000 Nederlanders 80 jongeren en 20 volwassenen zal in 1947 de mogelijkheid bestaan een uitwisselingsreis te maken naar Enge land, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Zwitserland, België, Luxemburg, Frank rijk of Tsjecho-Slowakije. ->E WEERSPANNIGE AUKE DIEDORP. Hij weigerde onderdak..^. „Liever gooi ik mijn woning in puin,, dan dat ik menschen uit Indonesië on derdak geef". Dit zei de 61-j. Auko Diedorp, een politiek delinquent, die in afwachting van zijn berechting tij delijk in vrijheid was gesteld. Auke Diedorp heeft zich tijdens den oorlog, volgens de P.R.A. alles behalve fraai gedragen. Hij was een vriend van de Duitschers en deed zaken met de soldaten. Deze zaken brachten hem veel geld op, hij bewoont een prachtig huis aan een van de grachten in Am sterdam. Het huisvestingsbureau was van oordeel, dat Auke Diedorp wel enkele kamers van zijn groote woning ter be schikking zou stellen van Nederlan ders, die geen dak boven hun hoofd hebben. Hij weigerde de gegadigden echter den toegang tot zijn huis en toen hij meende, dat hij niet bij zijn weigering kon blijven, heeft hij een gedeelte van zijn meubelen stukgesla gen, de vaste waschtafels en spiegels in zijn woning vernietigd. Gisterochtend heeft de P.R.A. den weerspannigen Auke Diedorp opnieuw gevangen genomen. NIEUW TEHUIS VOOR RIJKSDIENSTEN. Met uitzicht op het Malieveld. De Rijksgebouwendienst hoopt, dat in Juni of Juli 1947 zes tijdelijke kan toorgebouwen met een ketelhuis en een conciërgewoning langs de Boor- laan te 's-Gravenhage gereed zullen zijn. Deze gebouwen zullen zich uit strekken van de nieuwe rooilijn van de Koningskade (tegenover den Die rentuin) tot aan de Jozef Israëlslaan. Gerekend van de Koningskade af wor den vier z-vormige kantoorgebouwen in eikaars verlengde, neergezet. De sloot, die evenwijdig met den Be- noordenhoutscheweg loopt,, zal door stadsontwikkeling Den Haag in den vooroorlogschen staat worden terugge bracht. De tankgracht-uitwassen zul len worden dichtgeworpen. De voorgevels der kantoorgebouwen liggen naar het Malieveldtoe. Alles is gedaan om een zoo aesthetisch moge lijk geheel te bereiken. De kantoorge bouwen, die alleen op den beganen grond komen zullen omgeven worden door groen en bloemen. De geheele verzorging hiervan geschiedt door het rijk. Zal zomer 1948 gereed komen Tot de voorloopig herstelde spoor bruggen behoort ook die te Warmond over 4e Leede, de waterweg, die de verbinding vormt tusschen de Kaag en den Ouden Rijn. Dat dit herstel slechts zeer voorloo pig is, bemerken de duizenden spoor wegreizigers op dit traject nog dage lijks. Over deze spoorbrug gaat even buiten Leiden op het baanvak Amster damDen Haag—Rotterdam elk kwar tier een electrische trein en nog eenige malen per dag de Pullman Parijs- Amsterdam. Het enkel spoor en het noodzakelijke langzaam rijden daar veroorzaken eenig oponthoud, doch het vlugge optrekken der „electrische" be perkt de stagnatie tot een minimum. De spoorwegen werken nu aan de defi nitieve oplossing. In 1944 werd de brug door bommen uit geallieerde vliegtuigen getroffen. De Duitschers, die deze belangrijke ver binding niet konden missen, lapten de brug weer op, doch geslaagde sabotage van illegale strijders maakte de ver binding definitief onbruikbaar. Dadelijk na de bevrijding is de N.S. aan het werk getogen. Niettegenstaan de ook een landhoofd was vernield, is een tijdelijke oplossing bereikt. Het eenige afdoende herstel is even wel een nieuwe brug. Daarvoor is eerst een nieuwe hulpbrug noodig. Aan de voorbereidingen is men reeds eenigen tijd bezig. De spoorbaan wordt omge legd en aan beide zijden der brug wor den nieuwe opritten gemaakt, waar voor 20.000 kubieke meter zand gestort moet worden. Hulpmdsten zullen wor den geplaatst en de geheele bovenlei ding zal worden omgelegd. Dit alles moet geschieden, zonder dat het druk ke treinverkeer eenige stagnatie onder vindt. Deze omvangrijke werkzaamhe den, welke worden uitgevoerd door het spoorwegbedrijf onder leiding van den hoofdingenieur der Ned. Spoorwegen Van der Veen uit Rotterdam, zullen in den zomer van dit jaar gereed komen. Dan zal ook de nieuwe dubbelspoor hulpbrug in gebruik genomen kunnen worden. Daarna wordt de oude brug weg gehaald, damwanden aangelegd, de oude pijlers vervangen door nieuwe. Eerst dan kan met den bouw van een nieuwe dubbelsporige brug worden begonnen. Naar schatting zal deze nieuwe definitieve brug in den zomer van 1948 in dienst gesteld kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1