STADSNIEUWS DE BEZORGING Laatste Berichten Officieele publicatie Vioolspel „naar Goddelijk recht". EANINE ANDRADE's WONDERBAAR TALENT. I Vioolspel „naar goddelijk recht" geeft Slechts een enkeling! 1 Jeanine Andrade schenkt het. Met héél haar ziel, met de magistrale, Vorstelijke en bewuste allure van de heerscheresse over klank en wezen, met He veel omvattende psychische voorbe- jclïlkkfng om in lederen stijl de eigen fuiverheid te bepalen, slaat zij het audi- jorium in haar ban. Nergens is hier jprake van schijn, slechts van diepe Waarachtigheid. Gelijk zij speelt, is het Be realiseering van wat iederen compo nist als ideaalbeeld in het'gehoor moet [zweven. Haar instelling is instinctief feonstant geschapen voor adeldom van pen geest. Over de vlekkeloos reine techniek, tot de klaarste flageoletten en de fon- lelendste pizzicati toe, behoeft hier niet [gesproken. Zelfs de ten hoogste opge^ Voerde virtuositeit is overwonnen ei Verheven tot het niveau van het abso luut immaterieele. Men zou hier van een [Vierde demensie kunnen spreken goud-glanzende toon. verzadigd van bovenklanken, is het onnaspeurlijk ge heim van deze meesteresse op haar ko ninklijk instrument. Die toon bezit de forschheid en de volheid van een celloklank, maar ook de lieflijke charme, de innige gratie en de ntimiteit der teederste streeling. Een Chaconne van Vitali, een Grave. Ivan Friedemann Bach, een Air van Jo- hann Mattheson uit diens 5e suite als [toegift, brengen de fundeerde rust voor zoekenden in een radeloos chaoti- [schen tijd. Saint Saens, Paganini of de Falla [(extra), de verbluffende grilligheid van pet effectvolle moment. Vitaal, dyna misch en brillant. En die vederlichte „eeuwige beweging" [van Ries, zal een ieder zich van haar blijvend herinneren. Zij brengt met een Brahmssonate al [evenzeer vervoering, al zou men de mu ziektaal hier -in lichter accent künnen [denken. Vrijheid van welke banden dan ook, [stellen iemand eerst in staat, den hoor- Ider zóó te boeien, dat hij uit alle stof felijkheid wordt opgeheven. Jeanine Andrade weet dit te verwezen- [lijken. Daaraan is geen twijfel, daarvoor [diepen dank. Dat Jean Antoniëtti zich naast deze superieure artiste van ras wist te hand- pa ven, bewijst welk hoogstaand compa rant hij is. Een enkel oogenbllk, waarin de eenheid niet volkomen pakte (Saint ;Saens), zij hem daarom van harte ver beven. Het opgetogen applaus, dat bij de [Kunstkringleden losbarstte, getuigde er hoe zeer haar wonderbaar geze- []gend talent imponeerde. Dit blijft dan ook „eenig" en onver- Bgetelijk! H, DE MIDDENSTAND EN HET SOCIALE PROBLEEM. [[Wethouder S. Menken spreekt voor de Kath. Middenstandsvereeniging. Onder voorzitterschap van den heer [F. C. de Hosson hield de Kath. Midden- rstandsvereeniging gisteravond in „Inden 1 vergulden Turk" een vergadering, in welke bijeenkomst de wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, ge- I sproken heeft over „De middenstand en ghet sociale probleem". In het begin van zfjn inleiding zette |spr. uiteen, dat het sociale element bij leder mensoh aanwezig is. van nature ■wil hij samengaan, samenleven en sa linen wonen. Toch is het daarbij evenwel opmerkelijk, dat nagenoeg bij velen net I eigen-ik en het groepsbelang de hoofd lid spelen. Willen wij echter tot een goede samenleving komen, dan zullen wij ons op het eenlg juiste fundament j moeten plaatsen, waartoe spr. de z.g.n. I driehoeksverhouding ziet en wel de ■mensch als persoonlijkheid, de mensch in gemeenschap met anderen en de 'mensch als persoon en in gemeenschap met anderen, gericht op God. In R.K. I kringen noemt men dit de solidaristische I maatschappij, waarop ook (verschillende encyclieken reeds hebben gewezen. Achtereenvolgens sprak wethouder Menken over vrijheid en gebondenheid, D waarbij hij er op wees, dat wij ons moe- Iten realiseren, dat wij niet alleen een I deel van een .bepaalde groep of stand uitmaken, maar dat wij ook deel van het Igeheele Nederlandsche volk zijn: over Ede productie en distributie, de concur- rentie en den invloed van den Staat. Spr. toonde hierbij aan. dat, alhoewel het niet mogelijk zal blijken om een ap- j paraat aan te wijzen, dat precies zal - zeggen hoeveel er voor onze samenle- I ving noodïg zal zijn. er toch een zeker I minimum en maximum zal moeten wor den gesteld om de zoo gevreesde crises uit te schakelen. Het doel van ons eco- lnomisch leven dient niet uitsluitend op het maken van winst zonder meer in- I gesteld te zijn. Nadat spr. vervolgens I gewezen 'had op de doelmatige instelling |van de vestigingswet kleinbedrijf, zette- hij uiteen, dat een zekere vrijheid van jj concurrentie nooit kan en mag worden opgeheven. Om een bepaald economisch I welzijn te bereiken is een gezonde wijze Ivan concurrentie noodzakelijk. 9 De heer Menken, die van de noodzake- J lijkheid overtuigd is, dat de Staat alge- I meene richtlijnen zal moeten aangeven, I waarlangs het maatschappelijk léven I zich kan ontwikkelen, bepleitte in dit I verband een sterken invloed van het be- I drijfsleven. Zoo zal straks bij de ver- I schijning van het plan van minister Huysmans een enorme functie voor de bedrijfs- en ondernemingsraden en voor I het distributie-apparaat van den mid denstand zijn weggelegd. Spr. eindigde met alle aanwezigen op [te wekken om gezamenlijk te streven naar de gezondmaking van onze maat- schappij, waarbij het chirstelijk socialis- me het doelwit moet zijn. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Magtlldus Dirk, z. van A, G. Leeflong j en A. G. van Leeuwen; Gerardus Johan- nes, z. van G. van der Water en G. P, M. Dulvcsteiin; Rhudi Alfred, z. van P. Bronsgeest en S. J. E. van Polanen; Hendrlca Adrlana Maria Petronella. d. van J. Hoogervorst en P. J. Fase; Elisa beth d. van J. Harland en J. J. Gott- mer: Mariene Louise, d, van F. J. Door- nlnk en L. C. E. Jorissen; Geertrulda, d. van L Varkevisser en G. Dul; Afra Maria Anna. d. van J. de Haas en A. H. van Oosten. OVERLEDEN: C. Vink. man. 71 J.; M. J Pllkens. wed. van A. Prins. 85 j.; P. Hakkenberg. man. 77 j.; L. W. Ligtvoet, hulsvr, van H. Smit, 84 J.; J. J. Herwig. vrouw. 68 J-: C. c. Visch, dr., 3 dagen. GETROUWD: J. G. Kapaan. jm, en E. Brouwer, jd.; t m de ^vhs. Jm. en A J. van Eek, Jd.; J H. J. Kommertzen. wednr. en C. M. A. van Velzen. jd.; M. C. van Well. Jm. en W P A de Koning, jd.: H. Schoo, Jm. en J C Bonnet. Jd.; H. de Lignv, Jm. enM A Bink. Jd.; C.P. Ruljgrok Jm. en E M. Overdevest; jd.; A. M. Groot. jm en W. C. J. Manders. Jd H. A. J van Daalen. Jm. en A. E. Vermei, jd.; J. ■d Sloos, Jm. en H. van Munsteren, Jd.; J Zwanenburg. Jm. en C. M. Keljzer. Jd. De beëediging van tien reserve-officieren van gezondheid, welke gisterochtend op het voorterrein van de Morschpoort kazerne plaats vond. De garnizoenscom mandant, maj. Deschrevel neemt de eed af, (foto Van Vliet) MAX CROISET IN „MUIZEN EN MENSCHEN". Voor de mannen op Valkenburg. In de feestelijk, met vlaggen en slin gers versierde recreatiezaal van het vliegveld Valkenburg, vond gister avond de tweede cultureele samen komst plaats van de serie R.A.O.—L. S.K.-avonden. De zaal was geheel gevuld met militairen, waarbij zich een aantal geïntroduceerden gevoegd had, w.o. de Commissaris van Politie te Leiden de heer R. J, Meyer. Voorts merkten wij o.a. op de kapiteins H. F. van. der Horst, hoofd R.A.O.L.SK., L. Oster en Th, van Bavel van het Directoraat L.S.K. Ingeleid door den d.d. R.A.O.-offi- cier, sergeant Arends, trad de voor drachtskunstenaar Max Croiset op met .Muizen en Menschen" van John Steinbeck, in de vertaling van Clara Egglnk. Voor een ademloos luisterend gehoor bracht de heer Croiset alle personen uit dit menschelijk drama tot leven, Het speelt zich af op een ranch, bui ten de geciviliseerde wereld. Daar ver dienen eenzame kerels een maandloon, dat veelal in één* avond weer wordt weg gesmeten of verdaan in een kroeg, aan drank of bij vrouwen. Er zijn onder hen, die droomen van een eigen boerderijtje niet kippen, ko nijnen en een warme kachel, om zich in winteravonden bij te warmen. Droomen, fata morgana onbereikbaar Het noodlot speelt hun parten. Ook in deze geschiedenis, wa#r een goede ke rel zich ontfermd heeft over een on- toerekenbaren reus van een vent, die buiten zijn wil de vrouw van zijn baas om het leven brengt. Het is een wrang gegeven en een zich diep tragisch voltrekken van het noodlot aan den mensch. Met een prachtige karakteristiek heeft Croiset alle personen weergege ven. Hij oogstte een warm applaus. Hulde aan kapitein Van der Horst, die deze avonden voor de mannen or ganiseert en zoodoende sterk bijdraagt tot het verhoogen van het cultureele peil der militairen. DE BONNEN. Morgen zijn aan de beurt voor bet- afhalen van: nieuwe bonkaarten de letters J en K (tot en met Ke); een 'schoenenbon de letters S, T. U en V; de inlevering van aanvraagformulie ren bijzondere arbeid de letters U, V, W, X, Y en Z. ACADEMISCHE EXAMENS, Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift, getiteld: „Pellagra in the Oto-Neurology and Rhino-Laryngology" de heer O. L. E. de Raadt, geboren te Banjoe Biroem wonende te Oegstgeest. HONDERD BALEN STROO VERBRAND. Gistermiddag is brand ontstaan in een partij van 100 balen stroo, welke was opgeslagen op een perceel weiland aan den Haarlemmerweg, dat toebehoorde aan den veehouder J .KL De brandweer, welke onmiddellijk ter plaatse was, heeft het vuur met drie stralen gebluscht. Een schuurtje, waartegen de balen stroo waren opgestapeld, kon door het ener giek optreden van de brandweer behou den blijven. Vermoedelijk is deze brand ontstaan doordat kinderen in de omge ving van de balen stroo met lucifers :peelden. De schade, welke op f. 800 wordt geschat, wordt niet door verzeke ring gedekt. BRAND IN OLIESTOOKINRICHTING. Hedenochtend, omstreeks kwart voor acht, werd de brandweer gealarmeerd voor een brand, welke was uitgebroken in de oliestookinrichting van de lakenfa briek van de firma Krantz aan de Lan- gegracht. De brandweer, welke reeds na twee minuten met uitgebreid materiaal ter plaatse was bluschte allereerst de vlammen, die zich aan het dak van het gebouwtje, waarin de oliestookinrichting was geplaatst, hadden medegedeeld, waarna zij met een schuimblusch-appa- raat den brand in de eigenlijke olie- stookinrichting heeft gebluscht. Als ver moedelijke oorzaak van dezen brand neemt men aan, dat de oliebrander in den vuurgang der inrichting heeft ge lekt. Dank zij het doortastend optreden van de brandweer heeft men de schade tot de oliestookinrichting, waarvan de ketel intact bleef, kunnen beperken. Van het gebouwtje brandde slechts de kap gedeeltelijk af. De schade, die op f. 1500 wordt geschat, wordt* door verzekering gedekt. Om. half negen was de brandweer den brand meester, waarna te kwart over negen met het materiaal kon worden ingerukt. Gistermiddag is in de Koppenhink- steeg de 24-j. A. L. J. v. D. uit Lisse bij 't'vervoer van een snijmachinemes tus- schen een handwagen en een muur be kneld geraakt, ten gevolge waarvan twee vingers werden afgesneden. De E.H.D, heeft het slachtoffer ter plaatse verbonden. Gistermiddag is de 42-jarige mon teur C. J. den E. in de remise van de N.Z.H.T.M. aan den Rijnsburger weg bij het uitschakelen van de electrische ge leiding tusschen twee tramrijtuigen, in aanraking gekomen met den electrischen stroom, waardoor de man aan beide han den met brandwonden weid overdekt. De E.H.D, heeft het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat de man geen ernstig letsel had bekomen Vannacht heeft de politie den 22- jarigen loopknecht P. S. en den 19-jari- gen militair W. M. aangehouden, die zich schuldig maakten aan diefstal van een auto. Beiden zijn in arrest gesteld. I Koos Vorrink spreekt voor de „Nieuwe Koers". DE JEUGDAFDEELING VAN DE P. v.d. A. In het Volkshuis aan den Apothekers- dijk kwam gisteravond de democratisch- socialistische jongerenvereen. „Nieuwe Koers" in openbare vergadering bijeen. De voorzitter van de af deeling Lei den, de heer K. Huisman heette de niet- talrijke aanwezigen welkom, waarna op het tooneel een „kern-vergadering" werd gehouden waarin H. Ruitenbeek en H. v.d. Hoeven resp. een binnen- land-sch en buitenlandsch politiek over zicht ten gehoore brachten. De lande lijke secretaris, de heer E. Meester, sprak vervolgens over de grondslagen en doelstelling van de Nieuwe Koers, waar in- hij zijn zienswijze gaf over de oorzaak van de matheid, die over het politieke denken der jeugd lag in de periode tus schen de beide wereldoorlogen. De ja ren van den laatsten oorlog hebben ons wakker geschud en uit de nieuw gebo ren idealen ontstond een jeugdbeweging, die zich in October vorig jaar definitief achter de Partij van den Arbeid schaar de. Deze „Nieuwe Koers" telt thans 50 afdeelingen, en de spontaniteit van hun ontstaan is een verheugend teeken van de herleefde belangstelling der jeugd in het gebeuren van den dag en de keuze voor de toekomst. De Nieuwe Koers wil met deze organisatie de staatsburgerlijke vorming van de leden door lezingen en maatschappelijke scholing ter hand ne men en een propagandistische bijdrage leveren tot doorwerking van de socia listische gedachte in de jeugd, die eer lang de leiding van ons volk zal moeten dragen. Na een korte pauze sprak Koos Vor rink een rede uit over de nieuwe socia listische wereldorde. Spr. merkte op, de matheid onder de jeugd te kunnen ver klaren, zy het dan ook niet goedpraten. Wanneer wij aan de serie maatschap pelijke, cultureele en politieke proble men denken, die zich momenteel opsta pelen en geen uitweg meer laten zien, is het begrijpelijk dat het „carpe diem" opgang maakt. Alleen al het woning probleem. dat de jeugd geen kans geeft een oogenblik zichzelf te zijn, lijkt een voldoenden grond voor* deze houding. Vergeleken echter bij de chaotische toe standen in Dultschland. waar deson danks hier en daar een wederopstan ding van het sociaal besef en de drang naar dienst aan de gemeenschap op schiet. moet het hier in ons land moge lijk zijn den innerlijken levensdrang te doen groeien en te werken voor den we deropbouw van een waarlijke samenle ving Spr. herinnerde aan de menschen, die het levenslicht aanschouwden in de grauwe sloppen van Amsterdam en strij dend langs het smalle levenspad kwa men tot ruimer horizonten en een uit zicht op de schoonheid en de ruimte van het leven, en die daarna den moed vonden terug te keeren tot de duister nis hunnef jeugd om te werken voor verheffing van hun medemenschen tot die zelf verworven inzichten. Spreker zette zijn gehoor de groepen uiteen, die momenteel zulke tegenstrij dige oordeelen over de „Linggadjati- politiek" vellen. Men kan deze kwestie zooals alle politieke en maatschappelijke vraagstukken van twee kanten bezien. Men kan met het gezicht naar het ver leden staan of naar de toekomst. Ook de eersten hebben, van hun standpunt uit. gelijk, en het verleden mag niet ver geten of veronachtzaamd worden, doch de groepen die zoo redeneeren mogen niet voorbij gaan, zooals zij thans doen, aan de verandering, die de oorlogsjaren hebben gebracht, zöoals het niet meer te stuiten zelfstandigheidsstreven en het onoverwinnelijke bewustzijn van eigen kracht der tot nog toe koloniale volken. Spr. ging voorts in op de vraag, of de jeugd politiek geschoold moest worden en achtte het antwoord gegeven door de verlaging van de klesrechtgrens tot 23- jarigen leeftijd. Ten slotte wees spr. op de gevaren, welke de jeugd en de maat schappij der toekomst ^edreigen. De voorzitter van de afdeeling Leiden bedankte de sprekers namens het aan dachtige gehoor voor deze uiteenzetting. Maandag a.s. zal de Leldsche luchtverkennersgroep „Swagerman" een film- en propaganda-avond houden. Medewerking aan dezen avond ver- leenen o.a. de Filmdienst van de N. P, V., de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, de Technische Staf v. d. Luchtverken- ners, The United States Information Services e,a. Op het programma staat onder meer de 'vertooning van de nieuwe kleurenfilm van de Boys Scouts of America „Senior Scouting" en eenige luchtvaartfilms van de Havilland, ter wijl in Leiden voor het eerst een com plete film vertoond zal worden over het schröeflooze vliegtuig de „Vam pire". Voorts zal een tweetal inleidingen gehouden worden en wel door den heer ing. W. J. Stumpel. Hoofdkwartier Secretaris voor de Ned. Luchtverken- ners over: „Het luchtverkennen voor Jongens" en door den heer J. L As- selbergs. Secretaris v. d. Vakafdêeling modelvliegtuigbouw van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart, over: „De Model vliegtuigsport", VVij .:rzoekeD onzen aüonné's, die •liet over de wyze van bezorging van ons blad tevreden zijn. ons daar vooral onverwijld van in kennis te bellen, opdat de fouten zoo spoedig mogelijk worden hersteld. Men be wijst er ons en zichzelf een dienst mede. UIT DF RIJNSTREEK ALKEMADE. Gemeenteraad De raad dezer ge meente vergaderde onder voorzitterschap van den heer J. d? Koning. Na opening en voorlezing der notulen houdt de voor zitter een NliuwJaarsrede. waarin hy al lereerst een terugblik werpt op het Jaar 1946. Ook voor het Jaar 1947 staan be langrijke werken op hst program, waar voor aller medewerking wordt gevraagd. Voor 1947 zullen wederom plannen wor den gemaakt voer dsn bouw van 40 ar beiderswoningen en wel 14 te Roe lof - arends veen, 14 te Oud e-Wetering en 12 te Rljpweterlng. Met de beste wensohen voor het pas begonnen Jaar eindigde spr. zijn rede. De heer v. d. Meer dankte den voorzitter voor zijn waardeerende woor den en wensch'te hem eveneens alle goeds toe. Tot ingekomen stukken behoorden o.m. een wijziging van de gemeenschap pelijke regeling voor den schoolortseai- dlenst. Hierdoor was het mogelijk de ver goeding aan den secretaris te verhoogen tot maxjjmun f- 250.per Jaa-i- Afwij zend werd beschikt op het verzoek van de R.K. Gemengde zangvereenlglng „Vox Laeta" om vermindering der vermake lijkheidsbelasting. De hoofdschotel vorm de de o venna""» van de woning, destijds gebouwd door burgemeester mr. J. W. Peek. De raad ging meer dan een half uur hierover ln geheime zitting. Na her opening van de openbare vergadering stelde de voorzitter aan de orde het voorstel van B. en W. om de woning over te nemen, naar de regelen neergelegd ln art. 9 van de erfpachtsovereenkomst, hetgeen neerkomt op een overname naar de bouwsom min 1 omdat overname naar de bouw waarde van het oogenblik niet rechtsgeldig werd geacht. BIJ de rondvraag bespr-k de heer v. d. Bijl de straatverlichting. Spr. drong aan op afdoende verbetering. De voorzitter zegde bespreking toe met de directie van de Sted. Lichtfabrieken. Voorts vestigde de heer v. d. F"1 d e aandacht op de ge- vaariyke Inrit nabij de veiling. De voorz. zal de zaak persoonlijk met de directie van d e veil Ing gaan bespreken. Ten slotte bracht de heer v. d. BUI nog ter sprake het zwembad. Hy drong aan op een spoe dig advies van den Zwem/bond. Voorzitter zegde bespoediging toe. Hierna werd de vergadering door den voorzitter gesleten. BOSKOOP. Lcop der bevolking De stand der bevolking op 31 Dec. 1946 bedroeg 4306 mannen en 4191 vrouwen, totaal 8497 inwoners. Op 31 Dec. 1945 bedroeg het inwonerstal 8396, alzoo een bevolkings aanwas van 101 personen. De collecte ten bate van het plaat selijk Nlwin-comité heeft de mooie som van f. 477.95 opgebracht. W. N. v. d. Hout over het perswezen De vereenlging „Plaatselijk nut" kwam bijeen voor een interessante le zing. Na inleiding van den voorzitter, den heer J. P. Werkman, verkreeg het woord de heer W. N. van der Hout, privaat docent in de publiciteltsleer aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, die tot onderwerp had gekozen„De plaats van de krant in 't geestelijk en maat schappelijk leven". Spr. begon met een historisch over zicht. van de ontwikkeling van de krant t-e geven. De ontwikkeling en de in vloed van de pers zijn in onze huidige maatschappelijke samenleving zeer groot. De ruggegraat van de tegen woordige pers is het verslag, verder vinden we de kroniek en critiek als de belangrijkste. Spr. liet allerlei kijkjes achter de schermen van het journa- listenleven nemen en vertelde op amu sante wijze over de vele humoristische voorvallen, die zich kunnen voordoen. In het algemeen heeft er in Nederland geen kapitaal achter de kranten ge zeten; in andere landen met name En geland is dit wel het geval geweest. Vele andere punten uit het perswe zen besprak de heer Van der Hout ln zijn causerie. Spr. eindigde met te zeggen, dat de krant zoowel bron als wegwijzer voor de menschen Is en adviseerde daar om zijn gehoor: „Lees de krant en wordt wijs". De spreker had een aantal bijzon dere kranten meegebracht o.m. kran ten uit de 17e en 18e eeuw, de krant uitgegeven op den walvischvaarder Willem Barendsz., een gevangeniskrant en andere exemplaren uit zijn pers museum, dat hij eerlang hoopt te openen. Na zijn interessante en aardige cau serie behandelde hij nog de vele vra gen, die hem gesteld werden. BENTHUIZEN. De collecte voor onze militairen ln Indlë, bracht een bedrag van f. 183.65 op. Op de te Rotterdam gehouden pre miekeuring ln het kader van dc ver plichte voorjaar6hengstenkeurlngen ver wierf een derde prijs SJors van Freule (K2136), eigenaar J. A, C. v. d. Eljk alhier. BODEGRAVEN. Benoeming onderwijzeres Aan de R.K. Jongensschool is met' ingang van 1 April aa. benoemd tot onderwijzeres mej. A. M. van Mlest, thans werkzaam aan een meisjesschool te Sassenhelm. Knapenvereenlgine Thlmotheus Het bestuur der Jongellngsvereeniging ln de Meye, vergaderde ln het Zondagsschool om te komen oprichting van een Knapen vereenlging. De heer A, Nap opende de vergadering met gebed, waar na al spoedig tot oprichting eener K.V. wend overgegaan Reeds 13 leden meldden zich aan voor de vereenlging, die de naam „Thlmo theus" zal dragen. Feestavond R.K. Vrouwenbond De R.K. Vrouwenbond organiseerde voor zijn leden een feestavond. Na opening door de presidente, mej. K. de Koning werd gezamenlijk een lied gezongen. Een aardig programma werd afge werkt. Afwisselend werd er door een zangkoortje van de Maria-congregatie en door allen gezongen, terwijl de dames Van Leeuwen en Walraven een tweeta.l UIT DE OMSTREKEN. LISSE Burgerlijke Stand Geboren: Wilhel mus Cihrlstlaan z. van J. A. Mooyekimd en J. H. Masssveld; Geer-truldia Maria WU'helmlxt» d. van B. E. Buyck en J. M, Blokhuis, Theodora Maria Catliarina d, van B. E. Buyck en J. M. Blokhuis; Jans- Je d. v. G. VermeiJ en J, v. Heusden; Maria Thcreöja Wiühelmlna d. van J. P. v. Don gen en E. M. v. d, Hulst; Bart z. van B. Reltsma en J. J. Broekhuizen. Onder trouwd: A. v. d. Berg en J. YVessels; M. F. Kauffman en J. H. M. Bakker; F. Meyer en A. G. Hoogervorst; C G. Prins en Maria J. A. BeeLen. OverledenG. P Warmerdam. 80 Jaar, wadn. van A, C. LangeveM, J. P. M. van der Geest, 5 maanden; G. de Woerd, 58 Jaar, wed. van S. Radersma. RIJNSBURG. Ned. Ilerv. Kerk De Kerkeraad der Ned Herv, Kerk heeft ds. Beker van Voorhout bereid gevonden- tijdens af we zlgbeld van ds. Burglj te aesisteeren. Floraniemvs De aanvoer van bloe men ls belangrijk gestegen. Zeer vele vooral Mendel en Triumph tulpen ln ver schillende varlatelten worden thams. even als verscheidene soorten narcissen aan geboden. Voor de kweekers zyi> de prij zen zesr goed. te noemen. Voor de hande laar 16 het echter al uitkijken geboden, maar niettemin ls da handel graag, door het groots aantal afnemers. Hl er volgen de prijzen welke Woensdag werden genoteerd Lange tulpen per bos: Rose Mary 0,90 —1,00; Market Glory 1.101,20; Sum- be ust 1,001,10; Golden Harvest 1.40 1,60; Oostenrijk 0,850,95; Kroon Impe ria' 0,901.10; Superbe 0,750,85; Seno- ber 0,650,80; Brillant Star 0,500.65; Miss Eüemoor 1,001.10; Fred Moore 0.75 0.85; Rijzende Zon 1.451,55; Fablola 0t901,00; Krdage Triumph 0,750.95; Nan sen 0.800,90. Rose Copland 1.35 1,50; William Pitt 2,20—2,30; Pink Gem. 0.75—0.95; Gen. de Wètt 1,00—1,20; toreador 0,800,95; Corronne 'd Or 1,05 1,10; Van der Ende 0,900,95; King of the Jellow 0.80—0,90. Ibis 0,901.00; Burly Queen 0,850,95; Larclne Max 0,90 —0,95; Indus 1,75—1,85; Pikant 1,70— 1,80; Conlforus 0,800,90; Vermlllloen 0.50—0.65; With Seal 1,40—1,50; Her Grace 0,90—1,00; Crater 0,85—0,95; Deli cate 0.650,75; Sonda 0,65—1-0,80; Denbola 1,95—2,10. Tulpen met bod per stuk: King of the Jellow 910; Fred. Moore 89; Sum- beuet 1415; Gen. de Wètt 810; Star 58; Oranje Globe 1112; Eltorcador 9 —11; Kroon Imperial 79; Coironne 'd Or 1314; Mad. Lefeber 1520; Her Grace 78. Narcissen per bos: King Alfred 8595; Lady Moor 5060; Helios 6575; Victo ria 8090; Spring Glory 7080; Rem brandt 85—90; Golden Marvest 7585; Clamer 0,901,00; Llnmocenoe 6070. Hicreuthen per stuk: Pink Pearl 35 45; Llnuocenoe 4560; Bismarck 3040. Blauwe Druifjes 3045 per bos. Crocussen wit, blauw en geel 2,504,00 per 100 stuks. SASSENHEIM. Tot collectrlco der Staatsloterij ls benoemd mevr, H, SchilderKooy alhier, VOORSCHOTEN. Gemeenteraad De eerste zitting van den raad ln 1Ö47 bracht burgemeester en alle leden te zamen en der traditie ge trouw hield burgemeester C. J. v. d Hoe ven een rede. Spr. gaf een kort overzicht van hetgeen ln het afgeloopen Jaar op gemeentelijk terrein is geschied) en bracht hulde aan al de ambtenaren, die met Inzet ran hun geheel e persoon in 1946 voor de Voorschotensche gemeen schap zyn werkzaam geweest. Spr, besloot zyn rede met den wensch dat God den raad en zijn voorzitter zyn onmisbare zegen zou schenken by de ver vulling van den taak. De heer D. Limburg heeft als oudste lid den voorzitter dankgezegd, niet alleen voor zijn goede wenschen. maar ook voor zijn rede, die met veel belangstelling was aangehoord. Wederkeexlg wenschte de raad zijn voorzitter het allerbest? toe tot hell van de gemeente. De notulen werden, met een kleine wij ziging vastgesteld en de Ingekomen stuk ken werden voor kennisgeving aangeno men. Z.h.st. werd B. en W. toegestaan ln 1947 kas3* L 'eenlngen aan te gaan tot een bedrag van f. 1.000.000. Aan de vereenlging voor ÜSbestrijdlng, gevestigd te Leiden, werd een bedrog ge garandeerd van f. 172.50 voor bestrijding van ys in ds waterwegen. Goedgevonden werd accoord te gaan met het advies van Ged. Staiton om ook die secretarissen en ontvangers in aan merking te doen komen voor de salaris ver hooglng van 10 In de vergadering van 13 Augustus 1946 werd die gemeente-rekening 1943 voorlooplg vastgesteld met een nadeellg slot van f. 67,995.72 voor den gewonen dienst en f. 46.183.85 voor den kapitaals- dienst. In verband met het feit dat een twee tal bsiangryke posten, op dit dienstjaar betrekking hebbende, na afsluiting van dien dienst zyn of nog zullen worden ontvangen, heeft het dienstjaar 1943 in werkelijkheid een batig slot opgeleverd van f. 6.425 57. De voorloopige vaststelling van de wij zigingen wordt, goedgevonden. Na een oomptabll Iteltsbeslult en het aanbrengen van enkele wijzigingen in begrootmgen van reinigingsdienst en 'waterbedrijf sloot de voorzitter deze eerste vergadering ln 1947. Vakgroep „Opvoedingswezen" Uit gaande van de afdeeling Voorschoten van den Ned. Chr. Bond van Overheids personeel is een vergadering gehouden met het personeel voor „Nieuw Voor dorp" in één der zalen van het gebouw, ten einde te pogen het personeel geor ganiseerd te krijgen in een vakgroep van bovengenoemden bond. De heer C. de Bruijn van Den Haag, hoofdbestuurslid heeft in deze vergade ring het doel der vakbeweging in het algemeen uiteengezet, waarna hij aan- keurigc declamaties ten gehoore brach ten, Een verloting volgde. In de pauze huldigde men mevr. Kaptein, die reeds 25 jaar haar krachten als bestuurslid aan de vereenlging had gegeven. Mevr. Van Rossum behaalde den eersten prijs bij de tot slot gehouden prijsvraag. LORD KILLEARN BIJ ONDERTEEKENENG LINGGADJAfl. OVEREENKOMST? Volgens een officieele bekendmaking van het Republikeinsche Ministerie van Voorlichting ligt het ln de bedoeling om de onderteekenlng van de ontwerpover eenkomst van Linggadjati te doen plaats hebben in tegenwoordigheid van Lord Killearn. Prachtige C.C.D.-slag te Wassenaar. RUIM VA MILLIOEN SIGARETTEN EN 500 LITER DRANK! Gisteren troffen ambtenaren van den. C.C.D., die te Wassenaar met een over valwagen surveilleerden, een automobiel aan van een expeditiebedrijf te Den Haag. Deze auto, welke geheel geladen was mol kisten, bleek 600,000 import-siga retten en een hoeveelheid van 500 liter drank, bestaande uit cognac en port wijn, te vervoeren. pe chauffeur en de mede-inzittende werden naar het bureau van politie te Wassenaar overgebracht en aan een langdurig verhoor onderworpen. De di recteur van het ex-peditie-bedrijf werd tegen het middernachtelijk uur bij zijn thuiskomst, door bij zijn woning opge stelde controleurs, gearresteerd en even eens onmiddellijk overgebracht naar het politiebureau te Wassenaar. Uit de ver- hooren kon worden vastgesteld, dat zich reeds een partij van 1.000.000 sigaretten te Wassenaar moest bevinden. Deze partij werd dan ook in een par ticuliere" woning aangetroffenin to taal werden dus in beslag genomen 1.600.000 sigaretten, 500 liter drank en een vrachtauto. Vrijwel de gcheele par tij, welke enkele weken geleden tus schen Rotterdam en Dordrecht uiteen zeeschip op een schuit van het expe ditiebedrijf werd overgeladen, ls thans achterhaald. DE BESPREKINGEN TE BATAVIA. Volgens een gezaghebbende Republi keinsche woordvoerder zijn de bespre kingen, welke gisteren Èn het paleis Rijswijk werden gehouden in een pret tige sfeer verloopen. De woordvoerder voegde er aantoe: „Er bestaan nog vele misstanden, die uit den weg móg- ten worden geruimd, maar. wij zijn met de beste voornemens bezield". NIEUWE VOORZITTER NEDERL- INDISCHE ONDERNEMERSBOND. vJhr. mr. C. H. de Villeneuve, die op 15 Januari is afgetreden als voorzitter van den Ned.-Indischen Ondernemers- bond, zal in deze functie worden opge volgd door den heer mr. M. J. v. Nleuw- kuyk, voormalig advocaat te Soerabaja en thans hoofdambtenaar in tljdelijken dienst bij het Departement van Justitie. Een definitieve datum is hiervoor nog niet vastgesteld. In den tusschentJJd zal di\ H. Kolkman, voorzitter van de Avros (Alg. Ver. Rubberplanters Oostkust Su matra) deze functie waarnemen, AGENDA Schouwburg: Kon. Ver. „Lltterls Sa crum". „Je kunt 't tooh niet meehe- men" 8 uur nam. Vrijdag. Schouwburg: K.V. „Litterls Sacrum". „Je kunt 't toch niet meenemen". 8 uüï: nam. Zaterdag. Volkshuis: Spr. dr. C. D. J. Brandt over het wereldgebeuren, 4 uur nam. Schouwburg: K.V. „Litterls Sacrum". ,Je kunt 't toch niet meenemen".. 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Trianon „Het laateto rendez-vous" (18 Jr.). Zat. en Zond. 2.30, 4.30, 7 en 9 u.; overige dagen 2.30, 7 en 9 uur. Rex ,,6de Colonne" (18 Jr.). Zat. en Zond. 2,15, 4.15 7.15 en 9.15 u.; overlgo dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uur. Lldo „Partlsanen" (18 Jr.) Zat. en Zond. 2.30, 4.30, 7 en 9.15 u.; overige dagen 2.30, 7 en 9,15 uur. Luxor „De zevende sluier" (14 Jr.) Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u.; overlgo dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Casino „De moordenaar kreeg 's avonds angst" (18 Jr.) Zat, en Zond. 2.30, 4.45 7 en 9.15 u.; oVerlge dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. toonde dat ook op het terrein der vak beweging de Christen een roeping en taak heeft. Hierna volgde een uiteenzet ting van de taak der vakgroep „Opvoe dingswezen". Een geanimeerde bespre king met het aanwezige personeel volg de en het resultaat was dat elf leden zich spontaan als lid opgaven. Gepoogd zal worden één der leden opgenomen te kry'gen in het bestuur der afdeeling. WASSENAAR. Kleur in huis en kleeding In het Dorpshuis sprak voor de leden van den Wassenaarschen Kring en belangstellen den de heer A. V. Hartogh, architect, over kleur in huls en kleeding. Spr. overwoog eerst de theoretische proble men, t.w. de samenstelling van het oog, de werking van licht en schaduw, com- bineerende kleuren etc., waarna hij lichtbeelden van interieurs vertoonde en daarbij zijn inzichten op de toepassing van kleur en licht mededeelde. In ver band met den tUd werd kleur en belich ting slechts vluchtig door hem bespro ken. Onder zijn lezing door beantwoord de spr. vragen. WAT WORDT HET LOT VAN GR00T-DUITSCHLAND Bovenstaande kaart brengt in ^seeld, |in hoeverre de Moskou-conferentie aan wat territoriaal van Dultschland wordt al deze verlangens zal voldoen? verlangd. Naar het Centraal Bureau voor de af gifte van Bewijsstukken van Ryvaardlg- heid ons mededeelt, wordt met Ingang van 1 Februari 1947 bet examengeld voor het afleggen van een rijproef verhoogd tot f. 4.50. 2424 BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 23 JanuarL Terwill zich gisteren een vasto ten dens openbaarde, overheersdhte vandaag weer op de meeste afdeelingen eenlg aanbod. Daar het absorptievermogen hiermede niet ln .overeenstemming was, gingen de koersefa. iets naar beneden. Groote koersver.*nlllen kwamen niet voor. De toonaarf&evende Industrie-aan" deelen waren een kleinigheid lager, maar de minder courante soerten onregelma tig Op de scheepvaartmarkt zakten da koersen een paar punten, waarbil een uitzondering werd gemaakt voor Nievelt Goudrlaan, die de opwaartsche koers be weging. welke anderhalve week geledon ls ingezet, konden continueeren. Bank- aandeelen onregelmatig. Koninklijke gin gen een kleinigheid achteruit. Indische fondsen waren ongeveer prijshoudend. Op de suikermarkt zakten H.V.A's cem paar punten. Rubbers en Tabakkon ov«r het algemeen wat lager. Nederlandsch# staatspapieren onregelmatig.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3