Brieven uit Indië DE MEESTER-DIEF Nacht-ex press Grepen uit het Radio-programma Verrassingen voor schooljeugd CHOCOLADEMELK EN VERSNAPERINGEN. Teneinde de viering van de a.s blijde gebeurtenis op scholen voor gewoon la ger en voorbereidend onderwijs moge lijk te maken heeft de Directie van de Voedselvoorziening van het Ministerie van Landbouw. Visschery en Voedsel voorziening toestemming verleend, dat via de plaatselijke distributiediensten toe. wijzingen' zullen worden verstrekt, waar door per kind een tractatie van één be ker chocolademelk en 25 gram versna peringen zal kunnen worden gegeven. Nader zal nog worden medegedeeld, op welke wijze zij. die zich met het orga- niseeren en financieren van deze trac tatie willen belasten, een verzoek om toewijzingen kunnen indienen. Zweedsche prins in ons land. MET PRINS BERNHARD TER JACHT. Prins Gustaaf Adolf, hertog van Vaesterbotten. zoon van den Zweed- schen kroonprins, arriveerde gisteravond om precies 5 minuten voor half 8 met de Scandinavië-express op het station te Amersfoort. Prins Bernhard stond op het perron om zijn gast, die korten tijd op uitnoodiging van den prins in ons land zal vertoeven te begroeten. Vandaag gaan beiden ter Jacht in de Kroondomeinen nabij het Paleis 't Loo. TWEE SCHEPEN BEHOUDEN TE KAMPEN. IVi uur door ysvelden. Na een tocht van Vk uur, zijn gister middag de „IJsselstroom" en de „Lek stroom" van de reederij Koppe te Am sterdam, behouden in Kampen binnen- geloopen. 's Morgens om zeven uur verlieten de booten Amsterdam, om een tweede po ging te wagen over het met Ijsvelden bedekte IJsselmeer Kampen te bereiken. Niet minder dan zeven uur duurde de tocht, waarvan gedurende 6V6 uur de schepen zioh door Ijsvelden van 15 k 20 om. dikte moesten breken; alleen ter hoogte van het Keteldlep bereikten zij open water. Eén maal moesten de sche pen stoppen voor een kruiend ijsveld van ongeveer 40 cm. dik ijs. ONS HANDELSCONTACT MET ITALIË. Belangrijke aanvullende waarde. In Rome werd bekend gemaakt, dat Italië een aanvullende waarde van f. 12.745.000 aan handelsartikelen naar Nederland zal uitvoeren op basis van het Ned.-Ital. handelsaccoord van 30 Aug. 1946. Deze artikelen omvatten auto's, motorfietsen, landbouwmachines, kogel lagers, optische en andere fijne instru menten, brillen, fruit, wijnen en verf stoffen. Anderzijds zal Nederland voor f. 4.837.000 aan Italië leveren, w.o. vele •Philips-producten en haring. (United Press). Huwelijkszwendelaar ingerekend. LICHTTE EEN SERIE VROUWEN OP. Dc leeftijd van 54 jaar is voor den handelsreiziger J, van B. te Rotterdam géén beletsel geweest om talrijke lief desbetrekkingen aan te knoopen, met geen ander doel dan van het ';ven tc genieten, vooral financieel. Hij wist n.L verscheidene vrouwen groote be dragen afhandig tc maken. De politie kreeg eindelijk de lucht van het ge val en rekende hem in. Van B. was een man vol fantasie, bru taliteit en mogelyk charme. Toen hij ook in 1940 uit de gevangenis werd ontsla gen. waar hij twee jaar had doorge bracht, omdat hij zich met veel bravour had uitgegeven voor ambtenaar van cle Crisis Zuivelcentrale en zelfs als amb tenaar van het Departement van Socia le Zaken en in die voorgewende kwa liteiten oplichtingen had gepleegd voor bedragen van f. 400 tot f. 1000, ging hij zijn heil zoeken in het beroep van echt genoot in spe. Vijf jaar lang hield hij een vrouw aan de praat en wist meermalen groote be dragen van haar los te krijgen. Deze vrouw was echter niet zijn eeni- ge slachtoffer. Een andere werd opge licht voor een bedrag van f1000 en een derde relatie lichtte hü intusschen weer in het Westen van de stad op. In to taal hield hij er tegelijkertijd vijf vrou wen op na. Toen de geldsaneering kwam, wist hij van een boer uit de omgeving van Rot terdam f.2500 los te krijgen, om er En- gelsche ponden voor te koopen. De man zag nooit iets van-zijn geld terug. Na dat de politie eindelijk van 's mans han delingen op de hoogte was gesteld, is Van B. gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overge bracht. COMMISSIE EXPLOITATIE VAN SCHIERMONNIKOOG. Er is een commissie benoemd ter be studeering van de exploitatiemogelijk heden van het eiland Schiermonnikoog, dat thans staatsdomein is. Tot voorzit ter is benoemd mr. H. P. Linthorst Ho- man. commissaris der Koningin in Friesland. Voor den oorlog behoorde het groot ste gedeelte van het Frlesche eiland Schiermonnikoog in eigendom aan een buitenlander van Dultsche nationaliteit, doch na de bevrijding zijn op grond van het Besluit Vijandelijk Vermogen diens eigendommen hier te lande overgegaan op den Staat der Nederlanden. OMZET VAN DEN NEDERLANDSCHEN TUINBOUW. Van 70 naar 300 millioen! De omzet van alle Nederlandsche tuinbouwveilingen over het afgeloopen jaar, bedraagt in totaal f 300 millioen, tegen f70 millioen in 1939. Soetomo aan het woord. Soerabaja, 6 Januari 1947. In zijn op Nieuwjaarsdag uitgespro ken radiorede heeft Soetomo weer eens een prachtig staaltje van republikein- sche voorlichting gegeven. Hij vertelde zijn aanhangers het volgende sprookje: „Zeker, we lijden zelf ook verliezen. Na een aanval van den vijand hebben we gewoonlijk dooden en gewonden te be treuren. Het ls een leugen te beweren, dat wij in den strijd geen verliezen lij den. Maar vergeleken bij de verliezen van de Hollanders zijn de onze miniem. Kijk maar naar het Semarangfront: te gen elke vier of vijf dooden aan onze zyde hebben de Hollanders ettelijke tientallen soldaten verloren. Kijk naar het Soerabaja-front: Bij eiken Hol- landschen aanval hebbe nwij verliezen, maar om een voorbeeld te noemen, de aanval van een groep pembrontakmen- schen onder leiding van onzen broeder Moerdjito kostte ons 7 dooden, maar de bewoners van de kampong, waar de strijd plaats vond, moesten niet minder dan 40 lijken van Nederlandsche sol daten opruimen". Niet onaardig verzonnen, vindt u wel? Het is alleen jammer voor Soetomo's zaak, dat hij zich heel even vergist, c.l. waar hij spreekt over den aanval van een groep pembrontakmenschen. Dat klopt natuurlijk- niet heelemaal met- hun bewering, dat niet zij, maar wij steeds aanvallen. Eenige dagen eerder lichtte dezelfde spreker een klein tipje op van de sluier, die over de wantoestanden in het bin nenland ligt, toen hij vertelde: „In den zwaren strijd om onze vrijheid zijn vele rijken arm geworden. Dit zijn de echte leiders. Maar aan den anderen kant zijn er leiders en regeeringspersonen. die van straatarm schatrijk zijn geworden. Op dit oogenblik wordt er in de repu bliek werkelilk gevochten om de beste baantjes. Er heerscht economische ver warring. Het volk verarmt. Er zijn men- schen en z.g. leiders, die munt trachten te slaan uit deze omstandigheden, doch wij zullen alles in orde brengen. De lei ding van het volk moet in handen ko men van capabele personen, doch niet, zooals nu vaak gebeurt, van ongeschik te personen, van stommelingen. Ik vraag den werkelijken leiders, vooral van de Masjoemi en de P.N.I. (de grootste twee partijen in de republiek) en alle andere partijen, die tegen de ontwerp overeenkomst zijn, hieraan de grootste aandacht te besteden. Aan het front wordt gebrek geleden. De hulp van het achterland ls onvoldoende. Er is gebrek aan rijst en dit komt omdat al de rijst opgestapeld ligt in de woningen van de leiders". Aan het slot van zijn betoog zegt hij dan: „Sjahrir zei, dat onze positie sterk is. Maar nu vraag ik: waarom hij dan met de Hollanders onderhandelde? De Bantang Repoeblik Indonesië (een sa mensmelting van alle partijen, die te gen het accoord zijn en waarVan Soeto mo een van de leiders is) koestert hee lemaal geen plannen om zich door mid del van geweld van de regeering mees ter te maken. Maar een regeering. die werkelijk handelt volgens de wenschen van het volk. zal niet met de Hollanders onderhandelen vóórdat ons 100 procent Merdeka gegarandeerd is. De Baateng R.I. zal het verzet tegen de Hollanders leiden. Wij zullen de Hol landers aanvallen en vernietigen!" Wie sprak daar over samenwerking in den geest van Linggadjati? Groote overeenstemming met Britsche-Amerikaansche delegatie. NED. HAVENS VOOR TRANSITO? Wij vernemen, dat een groote mate van overeenstemming ls bereikt bij de onderhandelingen tusschen de Neder landsche regeering en de Britsch- Amerikaansche delegatie inzake het zenden van Nederlandsche grondstof fen naar en voor bewerking in Duitsch-land. Ook zou men tot overeenstemming zijn gekomen over vereenvoudigde procedu res voor den handel tusschen Nederland en de Britsch-Amerikaansche zóne. Een Amerikaansche bron meent te weten, dat als gevolg van het zich terugtrekken van het militaire bestuur uit het eheele beheer over het handelsverkeer, „de 14 handelingen, die voordien vereischt wa ren om een .handelstransactie af te slui ten. gereduceerd zullen worden tot slechts enkele". Naar verluidt zouden van Nederland sche zijde aan de Britsch-Amerlkaan- sche delegatie enkele voorstellen geop perd z(jn betreffende het gebruik van Nederlandsche havens voor het transi to-verkeer naar Duitschland. Deze voor stellen zouden rekening houden met de schaarschte aan buitenlandsche valuta in Duitschland. GROOTE SUCCESSEN VOOR ANNIE WOUD. De Nederlandsche zangeres. Annie Woud. die in Zuid-Afrika op tournee is, boekt, daar bij haar optreden groote suc cessen. Zij zong in Kaapstad binnen drie weken zesmaal voor de radio, gaf een liederenavond voor „The college of music" en was soliste op een abonne mentsconcert van het Kaapstadsche Symphonle-Orkest. In Johannesburg zong zij driemaal met orkest onder grooten bijval. De Hol- landsche club ter plaatse bereidde haar een enthousiaste ontvangst. In Johan nesburg en Kaapstad gaf Annie Woud liederenavonden ten bate van het Zuid- Afrikaansche Roode Kruis. De zangeres kreeg in Zuid-Afrika een aanbod voor een contract van vijf jaar. doch zij sloeg dit af en is van plan midden Februari weer naar Europa terug te keeren. SOCIALISTISCHE VAANDELS WAREN „ONDERGEDOKEN". Werden in Zaandam bewaard. De heer M. J. Hllle, de tegenwoordige wethouder van onderwijs te Zaandam, heeft gedurende de bezetting een vlag en twee vaandels van de vroegere Duit- sche socialistische arbeidersbeweging verborgen gehouden. In 1933 heeft een Duitsche vluchteling deze vlaggen naar Nederland overgebracht en sindsdien waren zij in Nederland. De vlag is van de „Sozialistische Partei Deutschland" een vaandel van de „Sozialistische Ar- beits Jugend" en het andere van een Duitsche vakvereeniging. Men heeft contact opgenomen met den tegenwoordigen leider van de Duit sche socialistische partij Schumacher. Mogelijk zullen deze vlaggen weer naar Duitschland terugkeeren. EXPORT VAN BLOEMEN EN PLANTEN. Overleg met scheepvaartmaatschappijen Nadat reeds geruimen tijd ir. J. H. M. van Stuivenberg te Wageningen proeven heeft genomen naar de mogelijkheden om bloemen en planten over lange af standen te vervoeren, is thans overleg gaande met de scheepvaart-maatschap pijen, ten einde daartoe de noodige me dewerking te verkrijgen. Het is n.l. gebleken, dat uitstekende resultaten bereikt konden worden door de bloemen en planten gfeoeld te be waren, waarvoor dan ook in de schepen de gelegenheid moet worden geschapen. Hiervoor blijkt wel de noodige belang stelling te bestaan, terwijl ook de ex- porthandel interesse heeft. Men hoopt in de toekomst dan ook tot grooter ex port-mogelijkheden te kunnen komen. BEUL VAN AMERSFOORT NAM DE BEENEN. Frans van Laar, beter bekend als „de beul van Amersfoort" heeft met nog twee andere gedetineerden debee- nen genomen uit de cellenbarakken te Scheveningen, aldus „De Volks krant". Met de bewaking schijnt het dus niet erg pluis te zijn! Een drastische herzie ning van het bewakingssysteem is hier zeker op zyn plaats. DE „TASMAN" WORDT GEHOLPEN. De Australische marine heeft gisteren een duiker afgestaan om de tros, die zich om de schroef van de „Tasman" heeft gewonden, los te maken. Gisteravond was men er reeds in ge slaagd de tros gedeeltelijk doorrte kap pen, zoodat de „Tasman" waarschijnlijk nog vandaag zal kunnen vertrekken. XXII. „De wereld staat op z'n kop" zoo merkte onlangs vriend Jonas op, „Eerstdaags ga ik walvisch eten". Niet alleen Jonassen en walvisschen zijn momenteel wat in de war, er zfln méér zaken niet ln orde. Dezer dagen kwam ons een geval ter oore dat een zonderling licht werpt op de consequenties van onze huidige belasting-politiek. Een vooraanstaand wetenschappelijk onderzoeker zag tot zijn ongenoegen zijn arbeid dusdanig onbevredigend gesalarieerd, dat hij zich een substan- tieele bijverdienste verzekerde door al zijn overigen tijd te geven aan een ne venbetrekking in dienst van volksge zondheidsbelangen. Na ontvangst van zijn belastingaanslag bleek de sub- standialiteit dier verdiensten echter volslagen fictief te zijn. Wat immers was het geval? Doordat hij ten gevolge van deze „cumulatie" van salarissen ook over zijn basis-salaris een aanzienlijk hoo- ger percentage belasting moest beta len, bleef er van zijn bijverdiensteniet meer over danf. 1000,of wel ongeveer f. 80.per maand. Hij bekleedde daarvoor een werke lijk belangrijke functie, zoodat hy eenig personeel te zijnen dienste had staan. Onder meer een loopjongen. Die verdiende, na aftrek van belas ting, ongeveerf. 120.per maand. Tja, de hardwerkende wetenschap pelijke onderzoeker achtte zijn gezond heid toch méér waard dan de f.80—, die zijn landgenooten over hadden voor hun eigen gezondheid. Hij heeft ont slag genomen. Nu zijn er natuurlijk menschen die zeggen: „Benoem in dje volksgezond- heldsbaan dan ook iemand, die nog niet een andere baan heeft. Dan blijft er genoeg van het salaris over. Het is ook niet rechtvaardig dat de één meer dere banen heeft terwijl de ander werkeloos rondloopt". Gelijk hebt U. Er is echter een „maar". Er is genoeg aanbod van werkkrach tenongeschoold. Er zijn echter te weinig menschen die werkelijk iets kunnen, en die weinigen stikken al in het werk. Deze situatie is ten deele het gevolg van den oorlog, van het gebrek aan opleiding en scholing, maar zij is óók een gevolg van de men taliteit der huidige wereld. Men denkt te vroeg, iets te kunnen en op z'n lauweren te kunnen rusten. Men is te snel tevreden met zichzelf. Een simpel voorbeeld is het volgen de antwoord op een advertentie: „H.H., Naar aanleiding van U ad vertentie zag lk mijn gaarne geplaas op 't kantoor. Ik ben 25 jaar en ik heb geen diplomaas maar heeft de lageren school met vrucht doorloo- pen". Dit is niet wat wij een vrucht noemen. Misschien het zaadje waaruit de vruchtboom eerlang groeien zal. Een Engelschman heeft minder kans om millionnair te worden dan een Amerikaan Dat is niet een stelling, die eerst na den oorlog geldigheid heeft verkregen, doch voordien was het óók al zoo. De eenvoudige oorzaak is, dat een En gelschman zich eerst een millioen .pond sterling moet verwerven, wat al tijd nog eenige malen meer is dan het millioen dollars, waarmee een Ameri kaan kan volstaan om zich dezen eere- tltel te verwerven. Toch z(jn er landen, waar het gemakkelijker moet zijn dan in de nieuwe wereld. In Griekenland b.v. heeft een vakbond een minimumloon voor zijn leden geëischt. vandrie en een half millioen drachmen. Waar bij men natuurlijk ln aanmerking moet nemen, dat een drachmen slechts een fractie van de Hollandsche cent waard is. Conclusie: in de armste landen kan men het makkelijkst millionnair wor den Volgens deze redeneering zou de Hollander, in vergelijking met den Amerikaan, óók een goede kans ma ken. De moeilijkheid voor ons is ech ter, dat het hier niet zoo eenvoudig is om voor hard werk een gerecht vaardigde belooning te verwerven. Een medicus, die direct na de be vrijding van ons land de leiding van een „honger-ziekenhuis" in Rotterdam op zich nam en gedurende eenige maanden door een 20-urigen werkdag honderden menschelijke skeletten van den dood redde, waardoor hij zelf z'n gezondheid offerde en een jaar op bed kwam te liggen, ontving onlangs daar voor de vorstelijke gift vanf.200.-. Enfin, het zal wel niet anders kun- nen. We moeten onze „fighting-spirlt" maar behouden, zooals ook de Engel- schen dat doen, getuige een adverten tie in de Times: „Voor direct gevraagd een ervaren gouvernante wegens verwonding van de huidige, voor drie kinderen van 5, 8 en 9 jaar". Vrijwilligers voor I Nadat de Amerikanen gebloed heb ben om de Duitsche militaire macht te breken, hebben zij een aantal ra ket-specialisten van hun vijanden in hun land ontvangen om hun diensten te gebruiken voor de eigen industrie. „Men" zegt, dat dit niet ten behoe ve van het leger zou zijn, doch ten bate van de ontwikkeling van de V- teelt Jonas had gelijk. De wereld st&at op z'n kop. Na de ramp te Muiden. BEGRAFENIS DRIE BURGER-SLACHTOFFERS. Gisteren was het voor Muiden weer een droeve dag. Drie ingezetenen, H. Huisstede, W. Wolvetang en M. Pauw, die in de kracht van hun leven werden weg gerukt tijdens de explosie by de Kruitfabriek, werden ten grave ge dragen. Heel Muiden leefde, ondanks de algemeene materieele zorgen, me de en de deelneming was algemeen. Aan de groeve, waar o.m. bloem stukken werden neergelegd door een deputatie van den M.O.D., van direc tie en personeel der Kruitfabriek en het gemeentebestuur van Muiden, werd het woord gevoerd door ds. G. C. Severyn, die woorden van troost sprak Voorts betuigde de burgemeester, de heer Th. C, D. Coops, zijn deelneming aan de nabestaanden van de slacht offers. De heer H. Donker, directeur van de Kruitfabriek sprak namens het perso neel der fabriek. De heer P. C. Kersten, en de oud-wethouder de heer F. Bou- vy voerden eveneens het woord. Ten slotte betuigde majoor Dekkers zijn deelneming namens den kolonel van den opruimingsdienst, alle offi cieren en personeel. Hij zegde toé, dat bij een herdenking van de militaire dooden ook de burger-slachtoffers daarbij niet zouden worden vergeten. MILITAIRE SLACHTOFFERS. Elders in het land werden gisteren ook bij de ramp te Muiden om het leven gekomen militaire slachtoffers begraven. Op de Noorderbegraafplaats te Am sterdam werd soldaat J. Klarenbeek met militaire eer ter aarde besteld. Namens den M.O.D. te Leiden sprak de 2e luit. P. Beunder de nabestaan den toe en noemde soldaat Klarenbeek een goed kameraad, die men slechts noode kan missen. Op de Algemeene Begraafplaats Jaf fa, te Delft, is het stoffelijk overschot ter aarde besteld van soldaat H. de Wilde. Nadat de baar, die bedekt was met de Nederlandsche driekleur en een groot aantal bloemstukken, de aula was binnengedragen, richtte dr. J. C. Jonkers woorden van troost tot de na bestaanden. Aan het graf werd nog gesproken door den legerpredikant ma joor 'Van den Bosch. Groote chirurgische operatie noodzakelijk. OORDEEL VAN MR. VAN KLEFFENS. Mr. E. N. van Kleffens heeft gister avond als eeregast aangezeten aan een diner, aangeboden door de Kamer van Koophandel van den staat New York en de stichting Nederland-Amerika. Spre kende over het vredesverdrag met Duitschland en het Nederlandsche me morandum hierover verklaarde mr. Van Kleffens: „Dit is niet alleen een zaak van vre desverdragen. Ik geloof niet, dat vre desregeling volledig kan worden ge noemd zonder een systeem voor col lectieve vermindering der bewapening en gewapende machten". Na een lang en gedetailleerd overzicht van den Nederlandschen toestand en de eischen ln het memorandum besloot hij „Wij zijn niet een zeer emotioneel volk. Het lijkt ons verbazingwekkend, als men in aanmerking neemt op welke beestachtige wijze' de Duitschers mijn landgenooten gedurende vijf lange jaren hebben behandeld, hoe objectief de Ne derlanders kunnen praten over recht vaardige en in het algemeen wensche- lijke oplossingen. Van deze geestesinstejling draagt het Nederlandsche memorandum de stem pel. Wij wenschen niet wraakzuchtig, noch ook zacht te zijn. Er is een groote chirurgische opera tie noodzakelijk. Laten wy die koel, oordeelkundig en zonder vrees uitvoe ren, niet alleen voor het welzijn van den patiënt, maar ook en in 't bijzon der voor het welzijn van ons allen: „De gemeenschap der naties als een geheel". LOMBOK AUTONOOM GEBIED. Bij besluit van 18 Januari wordt Lom bok autonoom gebied. Het bestuurs lichaam zal worden gevormd door den Raad van Lonjbok. waaruit een dage- lijksch bestuur met een voorzitter zal worden gekozen. FEUILLETON Roman door Winston Graham. 28) Ik bedacht hoe prachtig Venetië er zou uitzien in het zachte maanlicht en ik vroeg mij af, wat Jane Howard op dit oogenblik zou doen. Twee avonden te voren was ik op weg geweest naar haar toe. Sedert dien had ik veel over onze ontmoeting gedacht, maar nog meer over ons afscheid. Ik had er zooveel over gedacht, dat ik mij het voorgeval lene zelfs niet goed meer kon voorstel len. Alleen in héér tegenwoordigheid zou ik mij mijn emoties van dat oogen blik weer in herinnering kunnen bren gen en er met mijzelf over eens wor den, hoeveel of hoe weinig dit alles eigenlijk te beteekenen had. Het was echter waarschijnlijk, dat ik Jane nooit weer zou terugdien. Ook over kapitein Bonini dacht ik na. Zat hij nu misschien te dineeren met een van de vele vriendinnen, die hem zooveel geld kostten en die hij al leen kon houden door zich voor gore zaakjes te laten betalen? Misschien had hij wel een vertrouwelijk gesprek met een hoogen ambtenaar van de Italiaansche geheime politie, om zijn geweten eindelijk te zuiveren. Of con fereerde hij met de Gestapo over de vermoedelijke oorzaak van den dood van mijn vervolger? Vanmorgen vroeg had Andrews bijzonder bitter over Bo nini gesproken. Als mensch was hij ook mij zeer onsympathiek, maar ik kon geen motief vinden, dat er hem toe be wogen kon hebben ons te verraden. Hadden wij zijn vaderlandslievende ge voelens zóó op de proef gesteld, dat hij er ook zijn leven voor in de waag schaal had gesteld alleen om ons ge vangen te weten? Of meende hij, dat de eenige manier om zijn huid te red den was, dat hij ons aan de geheime staatspolitie van een vreemd land ver ried. zoodat men ons kon ombrengen, voor het te laat was? Ik stond stil en bond de veters van mijn schoenen vast. Ergens achter mij hoorde in andere voetstappen stilhou den. De geheime politie van het vreem de land was dus nog niet zóó op non- actief gesteld als majoor Dwight zich had voorgesteld! Dat had ik vooruit wel kunnen be denken. wy hadden eigenlijk tevoren al met iets dergelijks rekening moeten houden. Degene, die gedood was, liep waarschijnlijk niet moederziel alleen in Venetië rond. Wat was er bijvoorbeeld aan de hand met den man, die den vriend van Andrews, den directeur van de credietbank, achtervolgde? Als zijn landsman zoo maar zonder meer van den aardbodem verdwenen bleek te zijn, zou hij hem zeker bij een of an dere politie-instantie als vermist gaan aangeven! Dan zou er dadélijk een on derzoek worden ingesteld, waarbij zou blijken, dat ik Venetië had verlaten en er zou naar Milaan getelefoneerd wor den, dat mijn spoor dadelijk weer ge volgd moest worden, van het oogen blik af, dat ik den trein verliet! Het was nogal eenvoudig. En nu w ij onze tanden hadden laten zien. zouden zij ons willen toonen, dat zij óók konden toeslaan. Mijn keel was volkomen droog en voelde dik aan. Ik richtte mij op en keek als toeval lig om. Toen ging ik verder. Er bevond zich geen mensch in mijn onmiddel lijke nabijheid. In de verte stond een groepje van twee of drie mannen te praten. Zij hadden nog niet op den hoek van de straat gestaan, toen ik er voorbij kwam. Instinctief begon ik sneller te loo- pen. In de verte doken op cfen hoek van het plein, waar de Vittorio Veneto begon, de eerste huizenblokken van deze moderne wijk op. Nog vijf minu ten en ik zou veilig en wel in mijn ho tel zijn. Veilig? In elk geval niet meer zoo volkomen blootgesteld aan even- tueele messteken of een serie zorgvul dig gerichte pistoolschoten als op de publieke straat. Het onaangename voor gevoel gaf mij al een eigenaardige brandende pijn in den rug. Het werd mij nu voor de eerste maal duidelijk, dat ik eigenlijk niet de juiste persoon was voor het werk van den Secret Ser vice. Nu moest ik nog het groote plein oversteken en ik poogde mijzelf in te praten, dat het moeilijkste deel van mijn tocht eigenlijk al achter den rug was. Als het in hun bedoeling had ge legen. dan zouden zy nu zeker reeds tot den aanval zyn overgegaan. Er raasde een tram voorby. In den maan lichten hemel doken drie zoeklichten op, die hun bleeke vingers tusschen de sterren heen en weer bewogen. De vol le maan keek plotseling als een oog 25). „Altyd heb je praatjes!" zei Panda. „Je hebt mij altyd voor de gek gehouden, maar dat zal je niet meer gelukken! Je „Achachriep Joris Goed- bloed, terwijl hy tegen een kast ging leunen. „Ach! Ge hebt geiyk, myn jongske! Ik ben een mislukking! Uw toorn is terecht! Ach, hadde ik op school toch beter opgelethadde ik toch beter zorg gedragen, dat myn sommetjes in orde waren! Wat heb ik myn braven opvoeders een verdriet gedaan! Immer ging ik liever ravot ten en spelemeien dan met zorg myne taken vervullen! En zietWat is van my gewordenEen dief!! Ja, ja! Spreek het niet tegen, makkertje! Een gewone dief!" Joris liet zich op een stoel zakken en begon bitter te huilen. Panda keek verbaasd naar hem en wist niet hoe hy het had. „Het is toch eigenlijk wel een stakker!" dacht hy. tusschen de huizenblokken door. Toen ik aan den overkant van het plein was gekomen, keek ik weer om en zag gloeiende sigarettenpuntjes. De mannen waren nog niet nader geko men maar ze waren beslist ook niet verder weg. Dus moesten ook zij har der zyn gaan loopen. Het is gemakke lijk voor zulke gevaarlijke schaduwen zonder meer verachting aan den dag te leggen. Intusschen was lk er nog niet geheel zeker van, dat zij mij wer- keiyk volgden. Maar ik verzette my er ook tegen om de zaak tot op het merg te onderzoeken. Menschen, die ervaring met de Gestapo hebben opgedaan, zul len my kunnen begrypen. Toen ik het hotel binnentrad, schit terden de drie schynwerpers snel ach ter elkaai" en doofden toen uit. Ik ging dadeüjk naar boven. Voordat ik naar bed ging. draaide ik het licht uit, schoof voorzichtig de gordynen opzy en keek naar buiten. Dicht by den ingang van het hotel kon ik een grooten, plompen kerel zien staan in een houding alsof hy op de tram wachtte. Maar ik zag drie trams stilhouden en hy stapte er niet in. HOOFDSTUK X. Ik schrok wakker, met nog altyd het lawaai van de tram ln myn ooren. Het was stikdonker in de kamer, die ver duisterd was. De dikke gordynen maak ten het vertrek onaangenaam bedompt en afgesloten: het was er benauwd en warm. Daar ik maar slecht en onrustig had geslapen, was ik byna bij den eersten klank van het alarm wakker geworden en luisterde gespannen of ik ook in de kamer eenig geluid hoorde. Maar het leek van niet. Toen overtuigde irüj het eigenaardige brommen, dat het lawaai niet door de tram veroorzaakt kon zijn, maar aan een van die ontzettende on- weders. die niet zelden boven Milaan losbarsten. Daarna hoorde ik het geluid van vliegtuigen, dat over de daken dfêunde en ik begreep meteen, dat bei de Veronderstellingen verkeerd waren geweest. Voorzichtig schoof ik het gordyn op zy en betrad het balcon. (Wordt vervolgd) Plenaire zitting K.N.l.P. j uitgesteld. Naar het Republikeinsche dagblad de „Merdeka" verneemt, zal de plenaire zit ting van het K.N.IP. (voorloopig Indo nesische parlement), die op 27 Januari te Malang zou byeenkomen, tot een nader te bepalen datum worden uitge steld. Dr. J. H. VAN ROTEN TE DEN HAAG. Alvorens naar zijn diplomatieke post in Canada te vertrekken, is de oud-mi nister van Buitenlandsche Zaken, dr. J .H. van Royen, uit New-York ln De® Haag aangekomen, ter regeling vafc eenige zaken. VOOR VRIJDAG 24 JAN. Hilversum I (301 M.) KRO: 8 18 9,45: gramofoonmuziek; 11,00ll,35t radio-zlekenbeaoek; 12,3012,55: staf mu ziekcorps A'damsohe politie; 13,1518,50: Vaudeville orkest; 14.0014,30: Sona/t* voor altviool en plano van, Hlndemlth; 14,3015,10: luisterspel „Het eeuwige masker"; 15,1015,40: verzoek progrcu* ma; 15,4016,30: gramofoonmuzieW 16,4517,00: Zuid-Afrikaanse he liederen; 17,1517,45: Pronsche bollet muziek; 16,0018,30: solisten ensemble Willy Bougenot19,3019,50Cembalo-ensem ble; 20,1521,00: muziekspel „Het pop penspel van meester Pedro"; 21,0021,35 ballans -programma van. Ben Bunders; 21,3522,00: Orkest zonder naam: 22,35 22,50: R van Haage, taragato-virtuoos; 23,0023,05: gramofoonmuziek; 23,05 23,35: Klaas van Beeck; 23,3524,00: gramofoonmuziek. Hilversum n (415 M.) VARA: 9,00— 9,30: kamermuziek; VPRO: 10,0010.20: morgenwijding door ds. P. Oont; VARA: 10.2010,45: ziekenprogramma; 11,00 11.15: populaire nieuwe wijsjes; AVRO: 12.3513,00: Pierre Padla, orgel; 13,15 14.00: Romancers; 14,2015.20: kwintet- spelers; 15,20—16,00: deed VD hoorspel „Paul Vlaanderen grijpt ln": VARA: 16.00 16,30: operette-programma; 17.00 17.30: accordeonorkest; 18,2018,50: me lodie der verte; VPRO: 20.0520.30: Nel Marwitz, ait. Jean Antonietti, piano; 20,30 21,00: ds. D. A. Hoekstra over het Prot. Kerkeiyk werk ln Suriname; VARA: 21,00 21.30: verzoek programma; 21,3021,45 bultemlandsoh overzicht door dra. L. de Jong; 21,4522,15: D. de Reus, viool, H. Kruyt plano: 22.1522,40: A'damsche Jazzsocieteit; 23.15—24,00: symphonisch concert. SCHEEPSBERICHTEN. Adlmda, 17/1 van Singapore naar Poeloe Samboe; Anthony Leeuwenhoek. New Or leans naar Rotterdam. 17/1 te Mobile; Bacchus, 16/'l van Houston naar Curacao; Ba ra It, 17/1 van Curasao naar Tampdco; Oeronia, 14/1 van Ballk Papan naar Mirt; Coryda, RotterdamCuragao, 21/1 van de Downs; Dido. 17/1 van Curacao te Maracaibo; Duivendijk, 20/1 van San Francisco te Vancouver; Gaasterkerk, RotterdamAustralië, passeerde 21/1 Vitsslngen, komende van Antwerpen; Ga- dila. 17/1 van Abadan te Shanghai; Ge rard Dou, Oost AziëRotterdam, 21/1 om 12 uur Flnisterre gepasseerd; Hilver sum, 20/1 van Rotterdam te San Fran cisco do Sul; Hugo de Groot.' 21/1 van New Orleans te Rotterdam; Ino, 16/1 van Curacao naar Los Pledras; Japara, Rot terdam—Pacific Kust. wordt 26/1 te Cu racao verwacht; Klipfontein, Amsterdam- Kaapstad, 19/1 van Southampton; Kota Inten, JavaRotterdam, 21/1 van Port Said; Lekhaven, 18/1 van Buenos Aires te Rosario; Loppersum, 21/1 van Rotterdam naar Savona; Luna. 17/1 van Demerara naar Berblce; Noordam. 20/1 van Rotter dam te New York; Noord-Brabant, Seattle Calcutta, 19/1 te Vancouver. Mel amp us Macassar—New York, 20/1 te Liverpool; Pygmalion, 18/1 van New York naar Pa ramaribo; Bagneborg (charter), Aalborg Jaffa, 18/1 van Gibraltar: Stad Maas tricht, CalcuttaRotterdam, 20/1 van Bombay te Karachi; Stuyvesant. 20/1 van Curacao te Barranquilla: Tiberius, 17/1 van Maxacaibo naar Curacao; Tibia 12/1 van Tsingtao te Taku Bar; Utrecht". 20/1 van Philadelphia te New Orleans1 Zonne- wljk, 20/1 van Brisbane naar Melbourne en Rotterdam. K.N.SM. Oreon, 21/1 van Trinidad naar Paramaribo; Constantly, 21/1 van New* Orleans naar Porto Llmon; Bessa, '21/1 te Lissabon; Oksywle. 21/1 van Al giers naar Oran; Ariadne. 21/1 van Gi braltar naar Algiers; Juno. 21/1 van Istanboel naar Bourgas; Iris, 21/1 van Bordeaux naar La Pal-lice; Jan, 21/1 van Amsterdam naar Noorwegen; Fana, 22/1 van Amsterdam naar Tanger. K.H.L. Westland, uitreis, 19/1 te Rdo de Janeiro; Oosterbeek, thuisreis, 21/1 van St. Vincent naar Kaap Verdlsche Eilanden Mij. Nederland Mapia, 15/1 van Seattle naar San Francisco; Slngkep 18/1 te Aden Talisse, 21/1 van Amsterdam n. Ned-Indié; Myrto. 20/1 van New York naar Port Said West-Afrika Lijnen Maaskerk. 21/1 van Antwerpen naar Southampton. Mij. Oceaan N.V. Aiclnous, 18/i Gi braltar gepasseerd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2