WEERBERICHT Vijf Nederlandsche artisten omgekomen Ramadier stuit op moeilijkheden Slachtoffers van de ramp te Muiden herdacht Met een enkel woord 85ste Jaargang DINSDAG 21 JANUARI 1947 No. 25987 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Geschenken voor de Prinsesjes Gistel-middag vond op het paleis Soestdijk een bijzonder gemoedelijke feestelijkheid plaats, toen 6 zeelieden van de Nederlandsche koopvaardij het jongste prinsesje ter eere van haar vier den verjaardag een geschenk kwam aan bieden. Het is een fraaie eikenhouten trapauto in den vorm van een nngeveer 1 meter lange boot, die aan beide zijden op de voorsteven van den naam „Hol land" is voorzien. De 6 leden der delegatie werden aan de gansche Prinselijke familie voorge steld. Het waren C. C. A. den Hamer, gezagvoerder en leider der delegatie. R. Visser, eerste officier; J. R. C. Kock- heim, hoofdmachinist; F. J. Borghout, bootsman: G. J. van Driel Vis, donkey man en A. C. Lansen, chef-hofmeester. De drie prinsesjes, die zich onbedeesd tusschen „de groote menschen" bewo gen, begonnen intusschen de boot te bewonderen nog voor deee was aange boden. Gemoedelijk en informeel tus schen de drie prinsesjes staande, zeide daarop de heer Den Hamer: „Wij zijn gekomen om jullie hartelijk te felicitee- ren met ons peetekind Margriet en te vens om Haar een cadeautje aan te bieden, maar wij hebben toch ook een klein geschenkje voor Beatrix en Irene meegebracht. We hopen, dat het naar jullie zin mag zijn. Hartelijk gefelici teerd, Margriet!" o DE BOOT WORDT BE WONDERD! De kl. Margriet gaf hem daarop "n hand en toen pakte haar oudste zusje haar bij de andere en leidde haar uit eigen beweging naar de overige heeren met de woorden: ,-,Zeg maar: dank u wel". Nauwelijks had het Prinsesje hun allen een hand gegeven of de drie zusjes gin gen tezamen de boot-auto bewonderen. Aanvankelijk beschouwde het peetekind van de koopvaardij het nieuwe geschenk met eenige achterdocht, en hoewel haar zusjes en ook Prinses Juliana haar aan moedigden er in plaats te nemen, stond ze er wat verbouwereerd naar te kijken. „Ze voelt wat er van haar wordt ver wacht en dat weerhoudt haar. denk ik", zei haar moeder. Prinses Irene gaf daar op het goede voorbeeld en stapte in het auto'tje, maar het was te klein voor haar en ze bleef er boven op zitten., ter wijl ze uitriep: „Het is zoo nauw. Ik kan er niet in, *k ben veel te dik." „Het is ook niet voor je gemaakt, antwoordde haar oudste zusje wijs. Toch had dit experiment de kleine Margriet moed gegeven en zonder eenig acht te slaan op de vooruitgestoken microfoon, waarmede de filmoperateurs probeer den enkele woordjes vast te leggen en de zoemende camera's, stapte zij er kordaat in. nam het stuur in handen en merkte laconiek op: ,X)at gaat mak kelijk", terwijl de twee oudsten prinses jes haar de kamer door den gang op duwden, om meteen daarna door de andere deur weer binnen te komen. Ook zij kregen daarop ieder een cadeau, Ire ne een kleine poppenkeuken en Beatrix een ringwerpspel. waarmede zij met groote handigheid onmiddellijk begon te experimenteeren. „Dat heb ik meer gedaan", zei ze en Waarom invoer van Noorsche haring? De onlangs bekend geworden invoer in Nederland van haring uit Noorwegen heeft by velen den indruk gevestigd, dat de regeering tot een „noodsprong" heeft moeten overgaan om een dreigend tekort aan haring aan te vullen. Tot goed begrip moge evenwel dienen, al dus wordt ons van bevoegde zijde me degedeeld, dat hier in het geheel geen sprake is van een noodgedwongen in voer op bovenstaanden grond. Reeds voor den oorlog betrokken wij belang rijke hoeveelheden haring van de No ren en wel sedert het afsluiten van de Zuiderzee. Voor de afsluiting werden op de Wad denzee groote hoeveelheden haring ge vangen. Na de afsluiting is deze haring van het Waddenterrein verdwenen en men kocht ter compensatie in Noorwe gen de zgn. sloeharing. Deze haring komt overeen met de oude Waddenzee- haring en werd v.n. in maanden, waar in geen aanvoer van de „groote" ha- ringvisscherij op de Noordzee plaats had in het voorjaar dus ingevoerd. Met 't invoeren van deze haring wordt nu de traditioneele import hit Noorwe gen hervat. Zelfs wanneer wij een groot haring- overschot zouden hebben gehad, zouden wij overeenkomstig het met Noorwegen gesloten handelsverdrag, dat per 1 Ja nuari j.l. van kracht geworden is. toch haring hebben moeten afnemen. De No ren bevinden zich n.l. wat de haring betreft in dezelfde positie als wij met onze bloembollen, en zij hebben dan ook bij de onderhandelingen over het verdrag den.eisch gesteld, dat er in het verdrag een' post voorharing zou wor den opgenomen. TEMPERATUUR OM VRIESPUNT. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de kuststrook aanvankelijk en kele regen- of sneeuwbuien. Later tydelijk opklarend en winddraaiing naar Noord-Oost. Temperatuur om het vriespunt. In het overige ge deelte van het land aanvankelijk hier en daar enkele sneeuwbuien. Later tijdelijk opklarend en wind- draaiing naar Noord-Oost. In den nacht lichte tot matige vorst, over dag oploopend tot om het vriespunt. 22 Januari. Zon op: 8.36 uur; onder: 17.08 uur. Maan op: 9.13 uur: onder: 16.5S uur (Nieuwe Maan). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee4.22 uur voorm. en 16.39 uur nam. vervolgde vol trots: „En er was een me vrouw, die het ook probeerde en ik kon het veel beter dan zij". „Kinderen, wat boffen jullie ver schrikkelijk," riep Prinses Juliana uit, en vervolgens quasie-ernstig tot Prins Bernhardt „Ze zijn heelemaal niet ja rig". Intusschen onderhield het Prinselijk paar zich met de 6 gasten, die kort daarop afscheid namen en per autobus naar Amsterdam terugkeerden. Hierop boden twee vertegenwoordi gers der American Overseas Airlines aan de eerste drie pakketjes (omvangrijke enveloppen, waarin zich om. kinder- kleertjes bevinden), waarvan er in de naa-ste toekomst niet minder dan 170 000 naar kinderen van 13 door den oorlog geteisterde landen in Europa zullen wor den verzonden. Onder organisatie van het. Amerikaansche vrouwelijke vrijwil ligers corps brengen Amerikaansche kinderen de giften bijeen en verpakken ze eigenhandig in de groote enveloppes. De drie eerste waren juist op Schip hol aangekomen. Het Prinselijk ouderpaar was ook met deze Amerikaansche geschenken buiten gewoon ingenomen. Zware gevechten bij Bindjeiweg. AANVAL OP CONVOOI VROUWTEN EN KINDEREN. De Nederlandsche militaire woord voerder te Batavia heeft het volgende overzicht van den militairen toestand gegeven: Te Medan is op het eind van de vo rige week een Nederlandsche patrouille op een terrè>ristenbende gestuit. Tij dens een kort gevecht, dat hierop volgde, werden 5 leden van ae^bende gedood. In den Oostelijken sector van Medan werden 8 indringers gedood en gevangen genomen. Op Zaterdagochtend hadden zwa re gevechten plaats bij den Bindjei weg, waarbij door de Nederlanders van artillerie werd gebruik gemaakt, welke twee stukken Repnblikeinsche artillerie onschadelijk maakte. Republikeinsche granaten ontplof ten in de Polinia-wijk, waarbij een Europeesche vrouw werd gewond. Een convooi met 250 vrouwen en kinderen, die Java voor gezinshereeni- ging onderweg waren naar Medan, werd tusschen Belawan en Medan aan gevallen. De aanval werd echter zon der eigen verliezen afgeslagen. In den Westelijken sector werden sterke Re publikeinsche onderdeelen regelmatig aangevallen en met zware verliezen teruggeslagen. De Raad voor de Luchtvaart, Voor den tijd van twee jaren zijn be noemd: tot voorzitter van den Raad voor de Luchtvaart: mr. J. E. van der Meulen, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden; tot plaatsvervangend voorzitter: mr. F. J. A. Hij hik, raads heer in den Hoogen Raad der Neder landen; tot secretaris: mr. J. N. Kan. administrateur bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken; tot plaatsver vangend secretaris: mr. W Riphagen, referendaris tit, bij het ministerie van Binnenlandsche Zaken; tot gewone le den: 1. Prof. dr. ir. C. B. Biezeno, hoog% leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; 2. Prof. dr. J. Jongbloed, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; 3. Jhr. G. L. Schorer, vice- admiraal b.d.; 4. F. J. Heeris, vice-ad- miraal b.d., oud-directeur der lucht strijdkrachten; Tot buitengewone leden zijn benoemd: U. F. H. Dellaert, bedr.-dir. van 't lucht vaartterrein Schiphol; K. D. Parmen- tier, chef van het vliegbedrijf der N.V. Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën; L. C. Dik, radio-telegrafist bij de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij; J. H. Kra mer, gep. hoofdofficier van den marine stoomvaartdienst; ir. P. J. G. van Dig gelen. chef van den technischen dienst der kustverlichting; F. B. Blok. werk tuigkundige bij de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij; F. A. Gallas, direc teur der filiaalinrichting van het Ko ninklijk Ned. Met. Instituut te Rotter dam; dr. G. Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid N. M. Schmidt Crans, algemeen lijn- inspecteur bij de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij.; H. F. C. Holts, re serve-kolonel-vlieger; dr. E. L. G. den Dooren de Jong, consul-generaal voor Fransch-Indo-China. H.M. DE KONINGIN BIJ „DE BEZIGE BIJ". H.M. de Koningin heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de uitgeverij en drukkerij „De bezige bh" te Amster dam. welke tijdens de bezetting vele uitgaven verzorgd heeft. Vele illegale medewerkers zijn tijdens dit bezoek aan H.M. de Koningin voor gesteld, o.a, de drukker J. Hendriks en de illustrator F. Weidema, die de uit gave van „18 dooden" verzorgden van Jan Campert. wiens zoon Remco even eens eenigen tijd met de Koningin mocht spreken. Verder onderhieldH.M. zich met de drukkers De Koning. Vyl- brief en Nije en met de schrijvers Ybe Foppema, Sjoerd Leiker, Halbo Kool en Han Hoekstra. Ook de schrijfster Henrietta van Eyck moest vertellen over haar contactwerk en de financieele on dersteuning, die door haar bemiddeling aan de illegale auteurs, werd verstrekt. Het bezoek duurde meer dan een uur. LUIT.-GEN. SPOOR SPREEKT MET REGEERING. De legercommandant in Indië, luit.- generaal S. H. Spoor heeft gisteren een bespreking met de regeering ge voerd. Bü een noodlottig vliegongeval te Biak, een eiland ten Noorden van N. W.-Guinta in Ned.-Indië zijn gistermiddag omstreeks twee uur pl. t. de voigende Nederlandsche artisten van het gezelschap Hans Snel om het leven gekomen: Hans Snel, John Charley, Tonio Manti en het danspaar Jossi en Jossino. Bij vliegtuigongeval in Ned. Indië. Deze artisten zijn 1 November j.l. per Skymaster naar Ned.-Indië ver trokken, nadat zij door de NIWA (Ned. -Ind. Welfare Artisten) geëngageerd waren om in het Verre Oosten wat af leiding aan de troepen te brengen. Hieronder volgen eenige levensbij zonderheden van de omgekomen ar tisten. Hans Snel. conrérencier en chan sonnier is 30 Mei 1904 te Kampen ge boren Hij laat een vrouw en drie kin deren achter en was woonachtig te Den Haag. Snel heeft zijn eerste schreden op het podium gezet in sa menwerking met den boerenhumorist Van Riemsdijk. Hij werkte o.m. in het gezelschap van Pisuisse, trad den laat- sten tijd meermalen voor de micro foon op en heeft ook vroeger een tour nee door Ned.-Indië gemaakt. John Charley, wiens naam Jan Hoek water is, is op 23 April 1910 te Alphen aan den Rijn geboren. Hij woonde te Den Haag en laat een vrouw en twee kinderen achter. Hij had den naam een geroutineerd snelteekenaar te zijn. Vooral zijn caricaturen vielen bij het publiek in den smaak. Begonnen met optreden in kinderpartijtjes werd hij al spoedig uitgenoodigd door tal van vereenigingen. Later verscheen zijn naam in het programma van variété en cabaret. Behalve als snelteekenaar oogstte hij succes met poppenkastver- tooningen. Hij is vaak opgetreden met Lou Bandy. Tonio Mantï, evenwichtskunstenaar en jofigleur, heet Hendrik van Gulik. Hij is geboren 28 November 1926 te Amsterdam, woonde aldaar en is on gehuwd. Men schetste hem ons als een veelbelovend jong artist, die zijn op leiding kreeg van zijn vader, den be kenden evenwichtskunstenaar, Berny. Jossi en Jossino, accordionisten en soms danspaar, sedert kort gehuwd, zijn afkomstig uit Rotterdam. Zij hee- ten A. F. C. Joosten, geb. 2 October 1914 en Johanna G. JoostenMijer, geb. 24 Mei 1919. Jossi trad als accor deonist aanvankelijk alleen op, later bijgestaan door Jossino, die hem met za:-g begeleidde. Zij laten geen kin deren achter. Over Marine van Goudszwaard, die ook deel uitmaakte van het gezelschap, zijn nog geen berichten ontvangen. Het is nog niet bekend of zij zich in het vliegtuig bevond, waarmede het gezelschap de reis maakte. DE UITWISSELING VAN GEVANGENEN. Oriënteercnde besprekingen te Djokjakarta. Hedenochtend zijn kapitein Van de Walbake en de heer J. Bos van het Departement van Sociale Zaken van Batavia naar Djokjakarta vertrokken voor het houden van oriënteerende besprekingen met de Republikeinsche autoriteiten over de uitwisseling van politieke gevangenen en de facto krijgsgevangenen, alsmede over de re- patrieering van 15.000 Ambonneezen. Timoreezen en Menadoneezen,, die daartoe den wensch hebben te kennen gegeven. Deze Nederlandsche vertegenwoordi gers zullen in hoofdzaak inlichtingen inwinnen over de richtlijnen, die in dit verband door de Republikeinen worden aangelegd. Het Nederlandsche standpunt in de ze is n.l. reeds bekend: de Nederlan ders zijn bereid tot uitwisseling over te gaan, zoodra het militaire bestand een feit is geworden. In Oost-Java bevinden zich 5.000 personen, die willen repatrieeren, in midden-Java 10.000. Het aantal poli tieke gevangenen en de facto krijgs gevangenen in Republikeinsche han den is onbekend. DE RIJKSDIENSTEN OP KONINKLIJKE VERJAARDAGEN. De Ministerraad heeft voorshands de volgende regeling aangenomen voor het functioneeren van de Rijksdiensten op de verjaardage van leden van het Ko ninklijk Huis: Op den verjaardag van HM. de Ko ningin zal den geheelen dag vrij van dienst worden verleend. Op de verjaardagen van H.K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard zal eerst na den ochtenddienst vrijaf wor den verleend. Op de verjaardagen van de overige leden van het Koninklijke Huis zullen de Rijksdiensten op normale wijze func- tlonneeren. RIJKSDIENST L.O. EN SPORT OPGEHEVEN. Bij K. B. is bepaald, dat met ingang van 1 Januari 1947 den Rijksdienst- voor de Lichamelijke Opvoeding en de sport is opgeheven. REISPROGRAMMA H.M.'s „VAN SPEYK". De Marinevoorlichtingsdienst meldt: het reisprogramma van H.M.'s „van Speyk", welk schip op 7 Februari .as. uit Amsterdam zal vertrekken, luidt als volgt: Dakar 1719 Februari; Ecife, 25 Februari3 Maart; Paramaribo 8 13 Maart; Trinidad 1517 Maart; Cu rasao 19 Maart. DE „JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT" NAAR INDIË. Op 30 Januari a.s. zal het motor schip „Johan van Oldenbarneveldt" naar Indië vertrekken. De afvaart vindt plaats te Amsterdam van de Sumatra- kade. Ditmaal worden uitgezonden: IV - 8 R.I.. IV - 10 R.I., IV - 11 R.I., tweede en derde sectie veldbakkeryen, 25 officie ren kampartsen, alsmede 18 leden van de Indische vorming. Voorts zullen mede reizen: een detachement mariniers en jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beeren- brouck, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. „Ik kan er niet in, 'k ben veel te dik", roept Prinses Irene uit, terwijl ze probeert zich in het kleine auto-tje in den vorm van een boot te wringen, dat in het Paleis Soestdijk ter gelegenheid van den vierden verjaardag van Prinses Margriet door een uit 6 zeelieden bestaande delegatie van de Ne derlandsche Koopvaardij aan ons jongste Prinsesje, het peetekind van de Koopvaardij, ten geschenke is gegeven. Vol aandacht kijken Z. K. H. Prins Bernhard met Prinses Beatrix en de kleine Margriet toe, hoe Ireentje de aanwijzingen van gezagvoerder C. L. A. den Hamer, de leider der delegatie, tracht op te volgen. (Foto: A.NP.-V. d. W.) In zijn pogingen, de eerste Franschc regeering volgens de constitutie van de vierde Fransche republiek samen te stellen, is Paul Ramadier, de socialisti sche Fransche kabinetsformateur, op nieuwe moeilijkheden gestuit, doordat bij de M.R.P. (de republikeinsche volkspartij) het verzet tegen een voor stel, het ministerie van defensie aan de communisten toe te wijzen, voort durend toeneemt. Afgevaardigden van de MJtP. heb ben een resolutie aangenomen om iedere beslissing inzake toetreding tot de voorgestelde coalitie-regeering op te schorten, totdat omtrent de plannen van Ramadier ter besnoeiing van de be voegdheden van den minister van de fensie zekerheid is verkregen. Naar men meent te weten, zal de MEP. in de Nationale Vergadering een motie van vertrouwen in Ramadier steunen. Dit houdt echter nog niet in dat zij in het voorgestelde kabinet mede zitting zal willen nemen. E)e Gaullistische groepee ring van de radicale gToep in de Fran sche Nationale Vergadering, die zich be reid verklaard had, in het nieuwe ka- Officieren en manschappen eeren nagedachtenis van gevallen kameraden. Temidden van den kring, waarin zy zoovele malen vertoefden, zijn gis teravond de veertien manschappen van den O.B.D., die bij de noodlottige ontploffingsramp te Muiden zyn om gekomen herdacht. Deze sobere plechtigheid, welke in het Cadi-gebouw te dezer stede plaats vond en die met orgelmuziek werd afgewis seld, werd o.m. bijgewoond door luit. Aldewereld, namens den garnizoenscom mandant. majoor Deschrevel, kolonel Spaich, commandant van den M.O.D., majoor Tromp, commandant van den O.B.D., den adjudant en den chauffeur, die beiden als door een wonder bij de ontploffingsramp gespaard bleven en voorts door^vele officieren en man schappen van den OP.D., den M.M.O.D., de 1ste compagnie territoriale troepen BINNENLAND. Voor het eerst sedert 1039 zal van 27 Maart tot en met 7 April as. wedoom de groote bloemententoonstelling ,,De noi- stadibloem" In de Residentie worden ge houden. Gisterochtend ls per vliegtuig naar Batavia vertrokken h°lonel WC J. Ver- steegh. directeur van de K.N.i-L,M. Vereteegsh ls benoemd tot directeur van het vliegtransport groep Ned.-Indië, een onderaf deeling van het Departement van Verkeer en Waterstaat. In 1947 zuilen van Rijkswege beur zen voor muziekstudie hier te lande be schikbaar worden gesteld ten behoeve van on-of minvermogende Jongelieden van Ned. nationaliteit, bijzondere aanleg bezitten en zich aan de muziek als vak beoefening willen wijden. Zij, die voor een der beurzen ln aanmerking wenschen te komen, behooren hun gezegeld ver zoekschrift daartoe vóór 17 Febr. 1947 ln te zenden aan het Ministerie van O.. K. en W. te Den Haag. In de St Crt. van gisteren ls opge nomen een beschikking van den minister van Soc ale Zaken, houdende een regeling der arbeidstijden in banketbakkerijen, zulks ln afwijking van het bepaalde ln art. 24 der Arbeidswet 1919. Do ,-:r.voorlichtingsdienst deelt mede, dat H-M.'s torpedojager „Van Ga len" gisteren uót Tandjong Priok naar Nederland ls vertrokken. Gistermorgen heeft een 14-jarig jongetje die den 66-J. H. v. <L H te En schedé een bezoek bracht, dezen dood ln zijn woning aangetroffen. De man moet reeds ongeveer een week geleden gestor ven zijn. BUITENLAND. De belasting op de speelzalen in België heeft ln 1945 een bedrag van ruim 57 mUlloen francs opgeleverd. BJj het vliegveld Oakland ln Cald- fornlë ls een Amerlkaansch lijntoestel neergestort, een passagier werd gedood. 20 gewond, In de Britsehe sector van Berlijn zal van 6 tot 10 uur 's avonds geen electri- sche stroom meer worden verstrekt. Een Engelsch Dakota-vliegtuig heeft, onderweg van Darwln naar Morotai, we gens slecht weer nabij Koepang (Timor) een noodlanding moeten maken. De In zittenden bleven ongedeerd, doch het toestel werd zwaar beschadigd. De pas sagiers zdjn per lljnvliegtuig naar Batavia Vrijdag as. zullen in Irak de eerste aügemeene verkiezingen onder de nieuwe democratische kieswet van lf'fi worden gehouden Twee linksche partijen, de democrati sche Unie en de volkspartij hebben op 7 Januari verklaard de verkiezingen te zul len boycotten. De communistische party is in Irak verboden, terwijl do andere linksche par tyen eerst vorig Jaar toestemming kregen vrij op te treden. Een zwerm van duizenden bijen heeft een ontijdig einde gemaakt aan een voetbalmatch tusschen een elftal van het Britsehe schip ..Malabar" en' dB Saint Georges Club op de Bermuda eilanden. Een poging om het naastbij gelegen veld zonder doelpalen den wedstrijd te beëin digen faalde. De Belgische regeer ing heeft met de Intergovernmental Committee on refu gees" een overeenkomst gesloten, waar door 20.000 „displaced persons" uit kam pen ln de Amerikaansche zon© in de ge legenheid zuilen worden gesteld zich ln het Belgische mljngebied te vestigen, waar zij als mijnwerkers te werk zullen worden gesteld. De Joodsche nationale raad voor Palestina, die de hoogste vertegenwoor diging van het Pales teinsche Jodendom vormt, heeft met algemeene stemmen een resolutie aanvaard, waarin een beroep op de Joodsche bevolking wordt gedaan om de geweldpleging met geweldmiddelen te bestrijden. De raad der vereeniging van Brit sehe atoomgeleerden stelt in een memo randum voor, dat de naties, die de meeste kennis van de atoomenergie bezitten, een edelmoedig gebaar moeten maken door instrumenten en deskundigen ter beschikking van andere landen te stellen. Ondanks alle pogingen van de Lon- densche politie om den diefstal van auto's tegen te gaan, neemt het aantal autodiefstallen met den dag toe. Het weekgemlddelde bedraagt nu reeds 250. Volgens de laatste courantenberichten ziln gedurende de afgeloopen 3 maanden 3.000 auto's gestolen, gedurende de af geloopen 12 maanden byna 10.000. en het bataljon technische bewaking. Nadat de voorzitter van het Cadi- comité, de heer J. Heijmans, de veertien namen van de omgekomen slachtoffers had voorgelezen, voerde als eerste spre ker dr. W. H. Kelder het woord, wy zijn, aldus spr., hedenavond bijeen om den dood van veertien kameraden, waar mede gij dagelijks zijt opgetrokken, te gedenken. Do<Jr een noodlottig ongeval hebben zij allen hun leven moeten la ten. Wat zullen wij, die hier verslagen terneder zitten, in zulke ontroerende omstandigheden zeggen? Is niet elk woord dat wij hier zeggen, hol en te zwak om weer te geven, wat in ons aller hart en in dat der nabestaanden omgaat? Als dit ongeval ons bij iets heeft bepaald, dan is het toch zeker bij het groote risico, dat aan ons leven ver bonden is. het risico van den dood. Re- aliseeren wij dit goed. dan zal ons dit tot diep nadenken moeten brengen en zullen wij ons af moeten vragen onder welk licht wij ons leven willen stellen. Nadat ds. Kelder er voorts op gewezen had, dat wij menschen elkander heel moeiiyk kunnen troosten, zeide hij, dat wij onze troost het best kunnen putten uit het woord van God. Dan leeren wy de droeve omstandigheden ook in hoo- ger licht beschouwen. Spr. eindigde met het citeeren van een vers uit den nieu wen gezangenbundel en het uitspreken van een kort gebed. Pastoor W. Gasman, difc in aanslui ting op deze woorden een korte toe spraak hield, zette uiteen, dat indien een mensch geplaatst wordt voor de rea liteit van den dood. ieder verschil in rang of stand wegvalt. Dan komen wij plotseling te staan voor het mysterie van den dood. dat aller leven be- heerscht. Toch is de dood ook weer geen mysterie als wij weten en gelooven, dat dit leven niet het eenige, ware leven is. Dan is de dood voor ons niet het einde, maar het begin van alle leven. Ook de zeventien slachtoffers te Muiden wer den, aldus spr., plotseling voor de vra gen der eeuwigheid geplaatst. Het is echter niet aan ons te beoordeelen of zij bereid waren te sterven. Veeleer zul len wij ons bezinnen op de vraag als ons dit eens was overkomen. Daarom roept ook deze herdenking ons een oogenblik Jialt toe in den sleur van het alledaagscne leven; een oogenblik van inkeer en bezinning. Spr. besloot zijn ernstig woord met een citaat uit het Dies irae- „Goede Jezus hoor mijn be de. Geef hun Heer Uw eeuw'ge vrede". Aan het einde van deze plechtigheid werd één minuut stilte in acht geno men, waarna het Wilhelmus werd ge speeld. binst zitting to nemen, begint zich ook ongerust te gevoelen over de kwestie der defensie. Het ls mogelijk, dat. zij haar standpunt opnieuw in overweging zal nemen, indien de M.R.P. zou wei geren aan de regeering deel te nemen. De uiterst rechtsche vleugel van de republikeinsche party van de vryheid, die niet is uitgenoodigd om deel uit te maken van het kabinet, heeft de voort zetting van een „krachtige" politiek in Indo-Chlna geëischt. De onmiddeliyke oorzaak van de groote oppositie tegen de benoeming van een communist als minister van defensie is gelegen in het ieit, dat de communistische party zich officieel ten gunste van een onmiddel lijke hervatting van de besprekingen met de Vietnameesche leiders van de Indo- Chineesche nationalistische beweging heeft uitgesproken. Ook bestaat er een steeds heviger wordende strijd tusschen de communisten en de M.R.P om de dominleerende positie in het politieke leven van Frankrijk. Het staat te bezien of Ramadier de voorstellen der MEP, zal aanvaarden. Indien hy dit wel doet. zal het de vraag zyn, of de communisten hiermede ac- coord gaan. Het vooruitzicht, dat een communist de leiding zal hebben over de Fransche strydkrachten en den ge- neralen staf heeft er toe geleid, dat zoowel van de zyde van Gaullistische afgevaardigden als van den generalen staf druk op Ramadier is uitgeoefend. Deze laatste had een langdurig onder houd met den chef van den Franschen generale staf. generaal Juin. Hynd over de Duitsche industrie. .De Engelsche. minister voor de bezet te gebieden, John Hynd. heeft ver klaard. dat Engeland voorstellen heeft klaarliggen voor een herziening van het productenniveau, dat indertyd voor de Duitsche industrie is vastgesteld. Deze voorstellen zullen op de conferentie van de ministers van Buitenlandsche Zaken, die in Maart te Moskou zal plaats heb ben. worden besproken en de Britsehe autoriteiten hebben stappen genomen om de fabrieken, die Duitschland by een eventueele herziening zal mogen behouden, voorloopig voor ontmanteling te vrywaren. Met nadruk verklaarde Hynd dat de socialisatie van de Duitsche industrie gestadig voortgang maakt. Hynd verklaarde verder, dat de Duit sche rantsoenen nog steeds onvoldoende zijn. doch dat van verhongering in den letteriyken zin van het woord niet ge sproken kan worden. Dank zy de maat regelen. die men genomen heeft om de loonen en voedselrantsoenen der myn- werkers te verbeteren en hen voorrang te verleenen by het herstel van de wo ningen. is de steenkool-productie boven verwachting toegenomen. Op 16 Jan. was het gemiddelde, dat in September nog 180.000 ton per dag bedroeg, tot 213.000 ton gestegen. Men verwacht, aldus Hynd, nog ver dere styging van de productie door een puntensysteem, dat onlangs is inge voerd. dat in verhouding tot de totale maandproductie. voorrang geeft by het betrekken van verbruiksgocderen. Elke verdere stijging zal echter afhangen van het aantal arbeidskrachten, daar er zeker 100.000 meer noodig zijn, dan het huidige aantal van 260.000. DUITSCH ZUIVERINGSHOF IN STAKING. Naar radio Coblenz meldt, is een zui- veringshof te Memmingen in Beieren in staking gegaan als protest tegen het feit, dat een hof van beroep dr. Ernest Sonntag, die door het zuiveringshof tot dwangarbeid veroordeeld was wegens het goedkeuren van invaliden voor ac tieven militairen oorlogsdienst, togen borgstelling heeft vrygelaten. Het zuiveringshof eischt ontslag van den procureur by het hof van beroep.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1