DE BIOSCOPEN STADSNIEUWS Laatste Berichtep Ingrijpende beperking invoer rookartikelen In verband met het feit. dat de zwarte handel wordt gevoed door de voor par ticulieren bestaande mogelijkheid om een bepaalde hoeveelheid rookartikelen van elders in te voeren en hierdoor voor ons land deviezen verloren gaan, o.a. aan zoogenaamde geschenkzendingen, ziet de overheid zich genoodzaakt dezen invoer ingrijpend te beperken, aldus deelt het Ministerie van Financiën mede. Terugkeerende reizigers (o.w. worden begrepen scheeps- en vliegtuigbeman ningen) zullen met ingang van 1 Febru ari 1947 niet meer dan 200 sigaretten of 250 gram gekorven tabak per maand mogen invoeren. Voor geschenkzendin gen geldt dezelfde beperking. Voor zendingen uit niet-Europeesche landen treedt deze regeling in werking met ingang van 1 Maart a%. Evenwel zal in de bestaande regeling voor uit Nederlandsch-Indle afkomstige repatrieerenden vooralsnog geen wijzi ging worden gebracht. In het normale internationale reisverkeer zullen niet meer dan 40 sigaretten dan wel 50 gram tabak of 50 sigaren zijn vrijgesteld van de heffing van invoerrechten. Beweging in de „Lilia". MAAR NOG NIET VEOT GEKOMEN. Twee uur lang hebben de twee zware sleepbcoten van den Internationalen Sleepbootdiexust uit Rotterdam gister middag met op volle kracht draaiende motoren, die tezamen 1900 p.k. ontwik kelen, getracht het bij Den Helder ge strande Deensche ss, „Lilia" vlot te trek ken. De Deensche bemanning is er in- tusschen in geslaagd het schip geheel leeg te pompen en hun verwachtingen werden hoog gespannen, toen de J?leep- booten er inderdaad in slaagden bewe ging in het schip te krijgen. 10 meter wisten zij de „Lilia" over de zandbank te trekken Tot groote teleurstelling van allen bleek het stoomschip toen weer eens zoo stevig vast 'te zit ten. Alle pogingen van de .Hudson" en de „Schelde" ten spijt, was daarna in de „Lilia" geen beweging meer te krijgen. Korten tijd later moesten de pogingen worden opgegeven, omdat het eb werd. De opleiding van vliegend- en grondpersoneel. Nederland zal 1.800.000 pond sterling betalen. In den vorm van een Witboek is hier gepubliceerd de tekst van een Britsch- Nederlandsche overeenkomst, geteekent te Londen op 4 December 1946, betref fende de levering van een zekere hoe veelheid vliegtuigen en vliegtuigonder- deelen aan Nederland. De overeenkomst bepaalt, dat Ne derland 1800.000 pond sterling zal be talen voor het gedeelte der goederen, dat niet reeds is afgeleverd in het ka der van de wederzij dsche hulpverlee- ning. (Te bevoegder plaatse ln Den Haag vernemen wij, dat het materiaal in kwestie bestemd is voor de opleiding van vliegend en grondpersoneel van Marine en Landmacht. De opleiding dezer beide onderdeelen geschiedt ge zamenlijk ter besparing van kosten, onder verantwoordelijkheid van het Directoriaat Luchtstrijdkrachten. De Britsch-Nederlandsche overeenkomst loopt over drie jaar). VLUCHTENDE ARRESTANT NEERGESCHOTEN. Opschudding b\j omstanders. Gistermiddag liep een rechercheur van de Amsterdamsche politie op den Nieuwendijk te Amsterdam i»et een arrestant, dien hij even tevoren inge rekend had. De arrestant, de 30-j, M. E., aangehouden wegens verduistering van remboursementsgelden, werd door den rechercheur gewaarschuwd, dat er bij poging tot vluchten op hem ge schoten zou worden. Toen de recher cheur met zijn arrestant langs den Nieuwenaijk liep, nam hij, blijkbaar daartoe aangemoedigd door de aanwe zigheid van groepjes zwarthandelaars, de beenen. De rechercheur trok vervolgens zijn pistool en na twee waarschuwings schoten in de lucht te hebben ge lost, schoot hij tweemaal op den vluchteling, die hierbij doodelijk werd getroffen. Uiteraard veroorzaakte deze gebeur tenis, die zich bij het Nieuwe Zijds kolkje afspeelde, groote opschudding in de buurt. Het heetgebakerde buurt- publiek wilde zich met het geval be moeien en moest bedwongen worden door Inmiddels toegesnelde politieman nen Lido Wederom /kan de Leidsche bi oscoopbezoeker indrukken opdoen van het Europeesch verzet tegen de Duitsche onderdrukking. Ditmaal is het een En- gelsche visie op het verzet in Joego-Sla- vië. Deze beperking van „Engelsche vi sie" achten wij onmisbaar, aangezien wij, ondanks waardeering voor de film op zichzelf, niet kunnen aanvaarden dat het verzet in Joego-Slavië, behoudens de omstandigheid dat het zich in een eigen entourage afspeelt, zulk een leegte heeft gehad aan nationale bezieling en natio nale sfeer. Men zou de karakters, die in deze overigens zéér goede speelfilm naar voren komen, evengoed als Belgen kun nen beschouwen of Franschen, Engel- schen of Nederlanders, wanneer toeval lig het bergterrein dat als tooneel dient voor dit laatste niet wat te onwaar schijnlijk was geweest. Ongetwijfeld vindt dit alles zijn oorzaak in het feit, dat de Engelschen deze film vervaardig den inplaats van de filmindustrie van het land van handeling. Men zou het kunnen samenvatten in de waardeering, dat .PartLsanen" een voortreffelijke film over het verzet is, doch een weinig overtuigende rolprent van het verzet ln Joego-Slavië, dat juist dó,ó,r zulke bijzondere aspecten heeft ge had. Luxor „De zevende sluier" is^iegrij- pelij kei-wijs geprolongeerd. Ook deze nieuwe week zal deze merkwaardige film niet nalaten verdiende belangstel ling te trekken. Het ls moeilijk om een oordeel te vellen over de vraag, of deze film al of niet „mooi Ls", nog afgezien van de moeilijkheden van de individu- eele smaak. Het is een film die waard is gfeien te worden door andere eigen schappen: boeiend, ongewoon, met ver rassende wendingen, zeer goed. spel en uitstekende muziek. Dit laatste zal velen er toe brengen uiteindelijk een waardee- rend oordeel uit te spreken ondanks de in vele opzichten vaak onaannemelijke inhoud van het verhaal, althans onaan nemelijk voor den gewonen toeschouwer, die de behandelde problemen zelve niet kent. Casino. „De moordenaar kreeg 's avonds angst" is één van de films, waarin de- muziek en de zang twee aantrekkelijke eigenschappen voor een film worden gemist, zoodat wij alleen op het spel zijn aangewezen. En ook daarin is deze film slechts ten deele ge slaagd. Wij geven toe, dat er inderdaad op het einde wel wat spanning in komt, maar dit is toch onvoldoende om onze aandacht van begin tot eind te boeien. Bovendien komt het ons voor, dat ook het gegeven al zullen er vanzelfspre kend enthousiastelingen voor gevonden worden menigeen niet zal boeien, ook al blijkt er ten slotte nog wel een goede, zelfs zeer goede tendenz in deze film te zitten. Over den inhoud kunnen wij kort zijn: twee geraffineerde inbrekers, die hun slag een keer niet kunnen slaan, vluchten naar het platteland, waar één van hen kennis maakt met een meisje, uit welke kennismaking al .spoedig een liefdesgeschiedenis groeit totdat het meisje achter de duistere practljken van haar vriend komt en hem duidelijk maakt, dat zij daarvan niets moet heb ben. De betere natuur, welke in den in breker en pseudo-moordenaar sluimert, weet het van de misdaad te winnen en ter wille van het meisje betoont de man berouw, bekent en wil aan haar zijde een nieuw leven beginnen. Rex „De vijfde colonne" brengt een korte episode in beeld uit den af- geloopen oorlog, waarin de Duitschers er in slaagden een soort commando groep het plaatsje Engelsch Bromley End te laten bezetten ten einde daar een storingszender te plaatsen. Het dorp wordt door de spionnen afgeslo ten van de buitenwereld en dan ont wikkelt zich een strijd van listen en lagen om een bericht door het cordon heen te brengen. Wanneer dat een maal gelukt, rukt de burgewacht snel nabij om een einde te maken aan de kortstondige Duitsohe heerschappij.. Een' film vol spanning en vaart, waar- In Leslie Banks en Marie Lohr de hoofdrollen vertolken® Trianon „Het laatste rendez-vous" behelst de met de uiterste soberheid weergegeven geschiedenis van een ge trouwde jonge vrouw en dito man, die elkaar toevallig in een stations-restau ratie ontmoeten en, hoewel in hun eigen huwelijks- en gezinsleven aller minst gedesillussoneerd, toch aan stonds een groote sympathie voor el kander opvatten. Noel Coward schetst den groei van die gevoelens tot een groote liefde, welke evenwel gepaard gaat met een wederzijdsche verdieping van het besef van het ongewenschte dier verhouding, welk inzicht uitein delijk leidt tot een vrijwillig prijsgeven van hun moreel-onverantwroorde ver bintenis, doordat de man, een medi cus. naar Afrika vertrekt. Celia Johnson en Trevor Howard geven aan de bedie hoofdrollen een diep-menschelijk relief, waardoor het conflict volkomen aanvaardbaar is weergegeven en door de sobere uit beelding meermalen ontroert. SCHEEPSBERICHTEN. Adtnda 16/1 van Saigon te Singapore; Algorab, 16/1 van Rotterdam naar Bue nos Adres; Alp hard, '17/1 van Bah la te Rotterdam; Amstedkerk, Amsterdam West Afrika, 15/1 te Lagos; Biominersdtjk. BotterdamNew Orleans, 15/1 te Vera Onra: Bonaire, 16/1 von Fremantle naar Batavia; Congostroom, AmsterdamWest Afrika, 14/1 van Lotolto; Corllla. 12/1 van Abaidan naar SingaporeDelfshaven (ex Albert Cuyp16/1 van Rotterdam naar New York; Edam, 10/1 van Tamplco naar Tampa: Esso den Haai?, 13/1 van Aruba naar Rotterdam; Kota Agoeng, 16/1 om 15 uur van Rotterdam te Southampton; Kota Inten, BataviaRotterdam, passeer de 16/1 23 uur Perlm; Lely, 16/1 van Ealtimore te Rotterdam; Luna, 12/1 van New York te Paramaribo; MApia. 12/1 van New Westminster naar San Fran cisco en Calcutta; Mlrza, 14/1 van Mlrl te Sydney; Noord-Brabant, 12/1 van Sam Francisco te Portland; Motos, 13/1 van Vera Cruz naar Progreso; Papendrecht, 12/1 van Singapore naar Poeloe Samboe; Philae (charter), ShanghaiRotterdam, 14/1 te Hongkong en naar Manilla; Phi lips Wouwerman, 11/1 van Batavia te Vancouver; Prins Willem van Oranje, SwanseaJaffa. 16/1 van Gibraltar; Rag- neberg (Zweed), gecharterd, Aalborg Jaffa, passeerde Findsterre; Saroena, 10/1 van Cebu naar Tarakan; Straat Malakka, 15/1 van Sydney naar Singapore; Straat Soenda, 16/1 van Singapore te Batavia; Tablnta, 16/1 van Batavia naar Londen; Tibia, 8/1 van Hongkong te Tsingtao: Titus. 10/1 van Guamba te Paramaribo; Tjlsadane, 12/1 van\ Manilla te Batavia; Trajanus, 11/1 van Paramaribo naar New York; Van Outshoorn. 16/1 van Bef.awan te Penang; Vuioamus. 14/1 van Valencia naar Amsterdam: Zeeland, 12/1 te Port land. vertrekt ca. 16/1 von Astor naar Batavia en Calcutta; Zeeman, 19/1 van Charleston te Rotterdam verwacht. Kon. Hell. Lloyd Maasland, uitreis, 16/1 te Santos. K-NB.M. Socrates, 15/1 te Callao; Van Ostade, 15/1 van Trinidad naar Ponta DeLgada; Evangeline Park, 15/1 van Trinddad naar' Amsterdam; Gudrun, 16/1 te Rotterdam; Caribla, 16/1 te Am sterdam; heseus. 16/1 te Catania; Juno, 16/1 van Thessaloniki naar Izmir; Ar dennes, 17/1 te Rott rdam; Pygmalion, 13/1 te New York; Themlsto, 15 T te Valencia. HollandAfrika Lijn Govert Fllnck, 16/1 van Dar es Salaam naar Zanzibar. Het *Gouvernemetnshuis in Pretoria (Z-Afrika) zal de Engelsche Koninklij ke familie huisvesten bij het as. bezoek aan dit deel van het Britsohe Rijk. Zestig tuinlieden zijn in de fraaie tuinen van de schitterende villa aan het werk, om de hooge gasten een bloemrijke ontvangst te bereiden. MEER VOORLICHTING OMTRENT ARCHITECTENKEUZE. Ten einde het architectenvraagstuk bij den wederopbouw tot een zoo goed mogelijke oplossing te brengen, heeft de minister van Openbare Werken a.i, besloten, regionale architecten commis sies in te stellen. Deze architecten commissies zullen tot taak hebben voorlichting te geven aan belangheb benden omtrent de keuze van een architect voor uit te voeren bouw werken. Voorts zullen zij advies moeten ge ven aan het college van algemeene commissarissen voor den wederopbouw, Ingeval bij het college een beroep wordt ingesteld tegen een beslissing van een supervisor. Een landelijke architectencommissie zal in deze nieu we regeling een overkoepelende func tie hebben. SOEKAWATI TE MENADO. De president van Oost-Indonesië, Tjo- korde Gde Rake, SoekaWati, is op zijn reis door dit gebied op het vliegveld te Menado aangekomen. Onder de aanwe zigheid van vele autoriteiten heeft hij een daar opgestelde eerewacht geïnspec teerd. Soekawati zal nog een bezoek brengen aan Ambon, Koepang en Den Pasar en hoopt op 22 Januari met zijn gezelschap naar Batavia terug te keeren. AGENDA HEDEN: Volkshuisc Dr. C D. J Brandt over het wereldgebeuren, 4 uur nam. Luxor: K. en O. ..Men of Aran 41/2 uur nam. Q Lido: K. en O. „Men of Aran 4 3/4 uur nam. Schouwburg; K.V. „Lltterls Sacrum .Je kunt 't toch niet meenemen". 8 uur nam. MAANDAG. Stadszaal: „Con Amore" voert Ellas" uit. 7 1/2 uur nam. Schouwbur?K. en O. „GIJsbrecht van Aemstel". 8 uur nam. Voorschoten (Leidscheweg 95): P. v. d. V. Spr, drs. H. A. Korthals. 8 uur nam" WOENSDAG: SchouwburgK.V. „Litteris Sacrum" „Je kunt toch ndet meenemen". 8 uur Oegstgeest (Patronaatsgobouw)Too neel ver. T.I-G. „Nlccdemus en z'n scha duw". 7'/z uur nam. Gerecht 10: Splrltlsch Genootschap. - 7 3/4 uur nam. Volkshuis: Dem. Soc. Jong Ver, „Nieu we Koers". Spr. E. Meester en Koos Vor- rlnk 71/2 uur nam. Stadszaal: L.KK. „Voor Allen'. Janlne Andrade. 8 uur nam. DONDERDAG. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltterls Sa crum" „Je kunt 't toch niet meene men". 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Trianon „Het laatste rendez-vous" (18 Jr.). Zat. en Zond 2.30, 4.30, 7 en 9 u overige dagen 2.30, 7 en 9 uur. Rex „5de Colonne" (18 Jr.). Zat. en Zond. 2 15. 415. 7.15 en 9.15 ut overige dagen 2,15, 7.15 en 9 15 uur. Lido „Partlsanen" (18 Jr.) Zat. en Zond. 2.30, 4 30, 7 en 9.15 u., overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „De zevende sluier" (14 Jr.) Zond. 2.30. 4.45/ 7 en 9.15 u.; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Casino „De moordenaar kreeg 's avonds angst" (18 Jr.) Zat. en Zond. 2.30, 4 45, 7 en 9.15 u overige dagen 2,30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 18 Jan. 13 uur tot Zaterdag 25 Jan. 8 uur waargenomen door de Haven Apotheek. Haven 18. Tel. 20085 en de Doeza Apotheek. Doezastr. 31. Tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apo theek. Wilhelminapark 8. Tel. 26274. De geneeskundige dienst te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren de Bruyne. Hartman, Simons en Verbrugge. Te Oegstgeest door dr. Hugenholtz. tel. 20390. I NESTOR VAN „LITTERIS SACRUM" JUBILEERT. J, M. Mazurel 50 jaar werkend lid. Een uitzonder lijk jubileum viert dezer da gen de heer J. M. Mazurel, dip het feit her denkt. dat hij vijftig jaar ge leden uit de rijen der kunst Uevende leden overging naai het toen .nog kleine groepje werkende le den der welbekende Leidsche Tooneel- vereeniging „Litteris Sacrum", opge richt 20 Februari 1856. Waaruit logisch voortvloeit, dat zijn re latie met „Litteris" zich uitstrekt over een nóg langer tijdsverloop dan een hal ve eeuw en waardoor het evenmin ver wondering kan wekken, dat hij in „dienstjaren" glansrijk de nestor der vereenlglng is. Hij wint het met 5 jaar voorsprong van deri heer F. A. Schilt- huizen Sr.. die in 1902 toetrad en met 14 jaar van den tegenwoordlgen voor zitter, den heer B. Hageman, die in 1911 de gelederen kwam versterken. Vijftig jaar lang heeft de heer Ma zurel zQn krachten aan de vereeniging gegeven, niet alleen op het tooneel, maar evenzeer achter de bestuurstafel. Tweemaal in deze halve eeuw maakte hij deel uit van het bestuur: van 1902 tot 1906 als penningmeester en van 1916 tot 1931 als voorzitter. Oudere leden zul len zich nog herinneren hoe hij in die jaren voor den aanvang der uitvoerin gen in de wandelgangen van onzen Schouwburg placht te paradeeren: keu rig in avondtoilet gestoken, de „claque" onder den arm, ter ontvangst van de autoriteiten. Nadat hij in 1922 op het tooneel gehuldigd was in verband met zijn 25-jarig lidmaatschap, achtte hij na de zeer geslaagde herdenking van het 75-jarig bestaan der vereeniging in 1931 het tijdstip gekomen zijn plaats in te ruimen voor jongeren en verdween hij, ondanks een herbenoeming, uit het bestuur. Op den eerstvolgenden verjaar dag der vereeniging, 20 Februari 1932 volgde zijn welverdiende benoeming tot eerelid. 's Heeren Mazurels tooneelloopbaan heeft zich niet gekenmerkt door hoog tepunten van artistieken roem ln afwis seling met minder geslaagde creaties. Hoofdrollen heeft hy vrijwel nooit ge speeld, doch in tientallen stukken, dra ma's en kluchten, tooneel- en blijspelen heeft hij op de hem eigen gedegen, be trouwbare wijze bijrollen vervuld met een toewijding, welke een Alexander Moissi tot eere zou strekken. Als een van de meest glorieuze momenten uit zijn tooneelcarrière beschouwt de jubi laris zélf zijn creatie van Dètlev, Graf von Asterberg, den praeses van het. Stu dentencorps Saxonia in „Oud-Heidel- berg". het stuk, waarmede „Litteris" in 1925 bij den tooneelwedstrijd van „Nut en Vermaak" zulke prachtige triumfen vierde en waaraan voor de geheele ver eeniging zulke prettige herinneringen verbonden zijn. „Had u voorkeur voor een bepaald genre rollen?" „Ach nee, ik speelde Wat de regis seur mij toevertrouwde en ik deed het altijd met allemachtig veel plezier". Dit antwoórd typeert, de 100% „Litte- ris"-instelling van den jubilaris, die al tijd het vereenigingsbelang liet preva leeren boven de eigen, persoonlijke as piraties. Niet. onvermeld mag in dit ver band blijven, dat zijn echtgenoote, mevr, MazurelVan Beveren als een trouw echtvriendin haar man ook op het pad der kunst volgde en reeds omtrent de eeuwwisseling deel uitmaakte van het toen nog geheel afgescheiden „Dames- Litteris". Na de emancipatie, na het veertig-jarig bestaan trad zij al spoedig ook ln het groote „Litteris"-verband op: zij debuteerde ln 1904 in „De Sabijnsche maagdenroof". De laatste jaren brachten den heer Mazurel niet meer op de planken, waar hij voordien tientallen rollen van zeer uiteenloopenden aard heeft vervuld. Maar nóg is geen uitvoering of leden vergadering zonder het echtpaar Ma zurel denkbaar. Moge het den krassen 72-jarige gege ven zijn nog tal van jaren zijn rol van intensief-belangstellend eerelid te blij ven vervullen! NEDERL. VER. VAN HUISVROUWEN. Afd. Lelden bestaat 30 jaar! 19 Feibruari a.s. bestaat de afdeeling Leiden der Nederl, Vereeniging van Huisvrouwen 30 jaar. Feitelijk zou men kunnen zeggen van 25 jaar, want tij dens de oorlogsjaren was Immers ook deze vereeniging door den bezetter ont bonden Geen wonder, dat dientenge volge dit zesde lustrum zal worden her dacht. waar het zilveren jubileum in den naoht der vergetelheid'verzonk. Op genoemden datum zal het bestuur recipieeren in „Het Gulden Vlies" van 5 uur, waarna 's avonds in het Leidsche Volkshuis de Poppenkast uit Voorschoten een voorstelling zal geven. Opgevoerd wordt dan de Faust, gevolgd door Peerke in den biechtstoel. Na af loop volgt een souper voor de dames leden en hun echtgenooten in „In den Vergulden Tu^k". Voor dit lustrum is een lustrum-com missie ingesteld, die de verdere rege ling op zich heeft genomen. STUCADOORS-EXAMEN. De plaatselijke examen-commissie voor de vakopleiding' in het stucadoorsbedrijf, waarin leden der werkgevers- en werk nemersorganisatie zijn vertegenwoordigd en welke commissie wettelijk is samen, gesteld, heeft dezer dagen van de leer lingen een practisoh examen afgenomen, hetwelk twee dagen duurde. Gezien de moeilijke omstandigheden, waarin deze leerlingen zich in hun vak moeten bekwamen, daar er te Leiden en omstreken nog te weinig nieuwbouw is, kon de Examencommissie tevreden zijn over de prestaties der leerlingen. Het geleverde stucadoorswerk zag er keurig verzorgd uit. Na afloop werden de jongens toegespro ken door den voorzitter van den Ned. Stuc. Patroons Bond. den heer Jac. Ar- noldus. Hij wees hen er op, dat er meer aandacht aan hen wordt besteed dan voorheen en sprak den wensch uit. dat zij zich dit jaar zoover mogen bekwa men. dat zij met vertrouwen het examen voor het derde leerjaar tegemoet kun nen zien. Voor het tweede leerjaar slaagden de leerlingen: J. Arnoldus, Leiden; P. C. Bekooy. Leiden; E. Bisschops, Sassen- heim; W. Bul, Leiden; Th. Nas, Lelden. UITZENDING NAAR INDIË. De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau Leiden deelt ons mede, dat er thans gelegenheid bestaat voor aca demlci en boekhoudkundigen en derge- lijken dm uitgezonden te worden naar Indonesië. Zij, die belang stellen in deze vacatu res, kunnen volledige inlichtingen ver krijgen bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau Leiden, Doezastraat 2a, kamer 24, telefoon 23872. RECTIFICATIE BONNENUIJST. In onze bonnenlijst van Donderdag ls een fout geslopen: er staat 57—1 100 gr. vleesch. Dit moet zijn; 571 4 L. melk. DE SCHOENENBON. Maandag zijn de letters A, B, C en D aan de beurt (laatste stamkaartcijfer 5) en voor kinderen, geboren in Januari nè. 1931). LEIDSCH TRIBUNAAL. De samenstelling voor 1947. Tot leden van het Leidsche Tribunaal zijn voor 1947 herbenoemd de heeren mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt (voor zitter), mr. M. G. A. M. v. d. Kamp (plv. voorzitter), L. Questroo, J. Fuhri Snethlage en C. Favier, terwijl als. nieu we leden werden benoemd mevr. A. E. Wiersma—Tichelaar, mevr. mr. A. E. Goekoop-Ruys en de heer J. H. de Jong. Th verband met. zijn leeftijd is de.heer J. de Graaf niet herbenoemd, terwijl mr. E. M. J. Minderop voor zijn herbe noeming heeft bedankt ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen letteren en wijsbegeerte (J.): mejuffr. I. J. Soer (Leiden)) idem (A.): de heer W J. H. F. Kegel ('s-Gravenhage) JEUGDUITWISSELING BELGlfc- NEDERLAND. De Vereeniging voor Internationaal Jeugdverkeer te Lelden en de Inrichting voor Openbaar Nut te Brussel, genaamd .Belgische Jeugd in het Buitenland" zijn na grondige voorbereidingen overeenge komen, dit jaar de uitwisseling van scholieren en jeugdige personen op grooter schaal te doen plaats vinden, ten einde de jeugd in staat te stellen de vriendschappelijke betrekkingen tus schen onze landen te bevestigen. In lichtingen: Rapenburg 45, Lelden. NED. HERV. JEUGDRAAD. Instelling van Jongerendiensten. De Ned. Herv. Jeugdraad, welke in het raam van het bijzondere kerkwerk reeds menig initiatief heeft genomen, zal met ingang van morgen in de aula van het Gymnasium aan de Fruinlaan nu ook jongerendiensten gaan houden, I welke bestemd zijn voor de jeugd van 12 tot 17 jaar. Deze diensten, welke om de veertien dagen worden gehouden, vangen om tien uur aan. Morgenoch tend zal ds. M. W. J„ Geursen in den dienst voorgaan. HET S.L.I. TE BRUSSEL De opvoering van „Een ridder kwam voorbij" van Jan Fabricius, die onlangs in den den Vlaamschen Schouwburg te Brussel door het Leidsch Studententoo- neel werd gegeven, is een groot succes geworden. „De Standaard" schreef: dat men niet meer kan spreken van „amateur-too- neel". Deze courant en „De Nieuwste Berichten" roemen vooral de regie van Albert van Doom. De gezant, dr. Ha- rinxma thoe Sloten, woonde met fijn echtgenoote de voorstelling bij, evenals vele Belgische autoriteiten. LEIDSCHE VOLKSUNIVERSITEIT. Het programma der L.V.U. voor den eerstkomenden tijd bevat voordrachten van ds. Kuiper uit Amsterdam over „De wording van het hedendaagsche Rus land", drs. J. Stals uit. Roermond over „Merkwaardige Romeinsche gebouwen in Zuid-Frankrijk", mej dr. E. C. v. d. Gaag uit A'dam over „Moderne Engel sche litteratuur", dr. N. Scheers alhier over „Sociale wetgeving van sociaal-me dische zijed gezien", dr. J. H, Gaaren- stroom alhier over „Hormonen", dr. P, J. Gaillard alhier over „De groei van weefselculturen" en mej. V, Koens over „De ontwikkeling en moeilijkheden van de kleuter". ADOPTIE VAN OORLOGSGRAVEN. Het Nederlandsche Oorlogsgraven Comité maakt bekend, dat de moge lijkheid bestaat om een geallieerd oor logsgraf, gelegen op de begraafplaats „Het Groene Kerkje" te adopteeren. Gegadigden hiervoor kunnen zich op geven bij de vertegenwoordigster van bovengenoemd comité Mevr. D. Bridié, Louise de Colignylaan 15, Oegstgeest. DE A.S. DIES NATALIS. Het programma der herdenking. Ter gelegenheid van de herdenking van de stichting der Universiteit zal de reetor-magnifleus, prof, mr. R. P. Cleveringa op Zaterdag 8 Februari des middags te 2 uur een rede houden. Even als het vorige jaar is rond deze her denking op Vrijdag 7 en Zaterdag Februari een groot aantal bijeenkom sten gegroepeerd, waar voordrachten zullen worden gehouden, door oud alumni, die een vooraanstaande posi tie in het maatschappelijke leven in nemen en welke bijeenkomsten in het bijzonder zijn bedoeld voor oude-jaars- studenten/. Ook de hoogleeraren en leden van den Wetenschappelij ken staf houden een groot aantal lezingen. Vrijdag- en Zondagavond geeft het L.S.T. in den Schouwburg voorstellin gen van „De bevrijde Don Qulcliotte" tooneelspel door A. W. Loenatsjarski. Zondagmorgen 9 Februari wordt on der auspiciën van den Ghr. Studen tenraad met medewerking van het Leidsche Studentenzangkoor 'n bijeen komst gehouden, waarin als sprekers zul len optreden dr. J. C. A. Fetter van Den Haag over „De actueele nood van den mensch" en prof. dr. H. L. M. van Rooyen, O.S.R. Studentenpastoor over „Onze eenheid in Christus". In de slotbijeenkomst houdt prof. dr. B. A. van Groningen een voor dracht over „Kosmos", waarna de rec tor, prof. Cleveringa de sluiting zal verrichten. H.M. de Koning betuigt deelneming. H.M. de Koningin heeft Haar adju dant, kapitein J. C. Bü'hrman heden morgen opdracht gegeven het volgende telegram aan den burgemeester van het zwaar getroffen plaatsje Muiden te ver sturen „Zeer getroffen door de ramp, die gis teren in Uw gemeente heeft plaats ge vonden, draagt H.M. mij op U en Uw gemeente Haar hartelijke deelneming te betuigen en in het bijzonder de familie der slachtoffers Haar blijk van mede- leveh over te brengen". DE RAMP TE MUIDEN. De toestand van de vy'f gewonden is niet onbevredigend, hoewel zij allen zwaar gewond zijn. Te Muiden trachten thans de bewo ners de schade provisorisch te herstel len, In het Muiderslot moesten een 30- tal glas-ln-dood-ramen het ontgelden. De stadsomroeper gaat rond en maant een ieder aan bij eventueele vondst van granaten of deelen daarvan onverwijld de militairen te waarschuwen. In verschillende tuintjes en op vlierin gen liggen n.l. nog onontplofte projec tielen. Scherven zijn in ieder huis te vinden. De delegatie die het Ned. standpunt in Londen toelicht. De delegatie, welke voor het verstrek ken van deze toelichting van het Neder landsche standpunt inzake Duitschland naar Londen zal vertrekken, zal bestaan uit de heeren jhr. mr. H. van Vreden- burch, chef van de afdeeltng politieke zaken van het departement van buiten- landsche zaken, A. Lamping, Neder- landsch gezant te Boekarest en dr H. Hirschfeld als deskundige voor econo mische problemen. De Regeering heeft verzooht een an dere datum dan 28 Januari voor deze toelichting vast te stellen, GELDIGHEIDSDUUR ZEEPBONNEN VERLENGD. Het C.D.K. deelt mede, dat de gel digheidsduur van de bonnen 55—9 alge meen en 562 d reserve voor 1 rantsoen en den -bon 562 e reserve voor twee rantsoenen huishoudzeep of toiletzeep is verlengd t.m. 25 Januari a.s. De Oranjetocht BaarnSoest. Het comité „Oranjetocht Baarn-Soest" deelt mede, dat de volgende regeling is getroffen: Indien de blijde gebeurtenis niet des morgens om 7 uur algemeen bekend is, doch later, zal de Oranje tocht Baarn-Soest eerst den volgenden dag worden gehouden. De deelnemers moeten zich vóór 24 Januari opgeven aan den heer L. F. Timmers. Kerkstraat 20, Baarn. Zy, die per auto komen, moeten vooral precies opgeven met hoeveel personen men in één auto komt-. Ter overdenking VRIENDSCHAP. Een Waarde van geheel 'eigen orde to gegeven in de vriendschap. Op zeer bijzondere en moeilijk te omschrijven wijze beteekent vriendschapdeelge noot te wezen aan elkanders leven. Men heeft geen geheimen voor elkaar. Men betrekt elkander in zijn diepste en intiemste overleggingen. Er is een weg tot elkander en men zorgt van weerskanten, dat deze weg open en ge makkelijk begaanbaar blijft. Natuurlijk is er allerlei vorm van vriendschap. Er wordt wel eens gezegd, dat men na zyn zeventiende levensjaar geen eigenlijke vriendschap meer kan sluiten. En hiermee wordt aan. een jeugdvriendschap een zeer bijzondere plaats toegewezen. Intnsschen schuilt er in dit zeggen stellig overdrijving. De eene mensch is guller en gemakkelijker met het weg schenken van eigen intimiteit dan de ander. Maar de verrassing van de vriendschap kan zich ln alle leeftijden voordoen. En iedere ontmoeting betee kent een nieuwe mogelijkheid van gees telijk verkeer. Het is niet ondankbaar, dat iemand onder het woordje verrassing van zoo even in gedachten een streep zet en opmerkt: „Inderdaad! Vriendschap kan een verrassing zijn en wel van een min der aangename soort!" De gave der vriendschap is inderdaad, niet onge schonden. Er zyn vriendschappen, waar aan men maar liever niet terugdenkt. Op een verraderlijke manier afgebro ken, trouweloos versmaad, achteloos vertreden. Wie zulke ervaringen opdeed, gaat met een geschokt vertrouwen ver der. Schuw een volgende deceptie ver mijdend. Weinig toegankelijk voor een nieuw experiment. Maar niettemin kan of wil men de vriendschap niet buitensluiten. Ze be vat niet slechts een waarde, die het leven verrijkt, maar zondef welke het leven bepaald armoedig is. Met al ons individualisme, met al ons begeeren om op onszelf ,te staan, leeft in ons toch het verlangen naar gemeenschap. Naar een andere gemeenschap dan ide van de oppervlakte. Naar zulk een, waar door ons geheele bestaan als het ware zegenend wordt*aangeraakt. Uitermate verrassend ls het, hoe in de Bijbel het verkeer van een mensch met God dikwijls wordt voorgesteld on der het beeld van de vriendschap Het geldt hier niet slechts enkele lossen teksten en uitspraken van de Bijbel, maar den achtergrond van geheele boeken en uitvoerige geschiedenissen. De vertrouwelijkheid en openheid, die den omgang bijvoorbeeld van Israels patriarchen met God kenmerkt roept het beeld van de vriendschap als van zelf op. De toon van de psalmen, deze onvergankelijke monumenten van le vende religie, is typisch die van de vriendschap. Wanneer de zwaar be proefde Job zich beklaagt over zijn lot, dan is de kern van zijn klacht: de be nauwde verbazing over het onbegrijpelijk gedrag van zijn Vriend. In het Nieuwe Testament liggen de bewijzen voor onze stelling als het ware voor het grijpen, „fk heet u niet meer dienstknechten, maar ik heb u vrienden genoemd", zegt Christus tot zijn discipelen. En dat be teekent: Ei- is tusschen ons geen af stand, er heeft tusschen ons zooiets plaatsgevonden als ben wezensmededee- ling van weerszijden. Deze „verticale vriendschap", tus schen God en mensch, doorbreekt den inleidenden zin, welke hierboven werd afgedrukt, Zij lsmeer, oneindig veel meer dan een waarde van eigen orde. kan moeilijk anders worden gekwa lificeerd dan als een wonder, een le vend en heel ons bestaan radicaal ver nieuwend wonder. Elke „horizontale vriendschap", die van mensch tot mensch, is slechts een verwijzing naar deze verticale. Of ook: in elke horizontale vriendschap ligt een weerspiegeling van deze verticale glans. Zooals het zonlicht breekt ln een over vloed van kleuren, zoo breekt de Gods vriendschap ln de menschelijke. .Maar dan ook omgekeerd: elke ho rizontale vriendschap behoort en be doelt uit te loopen ln en vernieuwd te worden door de verticale. Elke men- schengemeenschap wil gedragen enher- ■Tf1! wor<^en hi de Godsgemeenschap. Met andere woorden: die vriendschap onder ons menschen heeft de mooiste en diepste kansen, die geborgen ligt in de Godsvriendschap. En bij alle vriend schap, die wij mogen en moeten zoe ken, neemt deze laatste de eerste plaats in. Zij is in staat om een geheel leven te vullen, ook wanneer elke menschen- vriendschap wegvalt. Zij is verder in staat, om elke menschelijke vriend schap inderdaad te maken tot wat ze bedoelt te zyn: een waarde van geheel eigen en bijzondere orde. sen. KEN. Inrer Nos (Boskoop)Leiderdorp - Voor de ompetlt-le L.SJl. apeeld© „Inter Nos" I een wedstrijd tegen Leiderdorp I met als Uiirtsliag 3'/j2Va. Vier partijen werden afgebroken. Voorts speelde Inter Nos in tegen Leiderdorp in, waarvan de uitslag was 5 1/24 1/2. Het 3e tiental van Inter Nos heeft nai 5 wedstrijden gespeeld en alle gewonnen. PREDIKBEURTEN. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: lo uur de heer W. de Jong van Groningen; 5 uur ds. Joh. Bronsgeest van Velsen. Kerkzaal: 10 uur ds. H C. Touw van Leiden; 5 uur de heer De Jcng. Geref. Kerk Rapenburg: 10 uur ds. Post; 6 uur ds. v. d. Linde. Voorhouterweg10 uur ds. v. d. Linde; 6 uur ds. Post. Geref. Kerk (art. 31): Vliethof: 11 en 5 uur, ds. Mul van Haarlemmermeer Oost. Chr. Geref, Kerk: 10 en 5 u. ds. N, Brandsma MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 17 Jan. Per 100 kg.: Wospeen I f, 1618; idem II f. 59; Boerenkool f. 1015; Sprui ten f, 2631. Uien f. 710,50: Kroten I f- 8,107,60; Idem II f. 35,10; Rapen f, 3—5,20; Gele kool f. 7—11,10; Groene kool f. 1015; Roode kool f. 7 1012,20* Winterpeen f, 4,405,60. LEIDEN, 17 Jan. Coöp. Groentenvelling. Kroten f. 6—6,70; gekookte kroten f, 14 —20; ga-oene kool f. 1618; roode kool 1'. 1316; savoye kool f. 915, boeren kool f. 15- 29; sprultkool f. 3355; prei f. 13—21; Uien f. 1517; witlof f. 36— 57; rapen f. 7,50—8,10; peen f, 14—21; Andijvie f. 116—122. Alles per 100 kilo Selderij f. 10—19 per 100 bos; knolselderij f. 12—26 per 100 stuks. ROELOF ARENDSVEEN, Bloemenveiling 17 Jan. Tulpen: Zenith 1,001,05; Impe rator 1.25; Early Queen 0,951,20; White Sail 1,65—1,85; Hildegarda 8595; Deli cate 8590; Sonja 90; Zenober 6570; v. cL Eerde 1,10—1.35; W Copland 1,60 1.70; Sc. Admiral 75—85; King of tl e Red 6085; Id. Yellow 45—70; Brlghtltng 70 —90; Krelage 70—95; Cr. Imperial 0,75— 1,05; Br. Star 3537 Naroissen: Early Glory 6683; King Alfred 8182* Mag nificence 68—81; Koster 81; Heldós 60— 71; Godolphin 1,00; Crocuasen 2,603,90* BI. Druifjes 2,70; Oalla 65; Hamamelis 5570.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2