In Frankrijk Ramadier kabinets-formateur WEERBERICHT Rampzalige explosie te Muiden Zestien dooden en vijf gewonden Morgen de verkiezingen in Polen Met een enkel woord 85ste Jaargang ZATERDAG 18 JANUARI 1947 No. 25985. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 330 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie; 25041 Telefoon Redactie; 21507 - Giro no.: 67053 De stem der kleine naties Zoo wordt het dan eindelijk, meer dan anderhalf jahr na de capitulatie van Duitschland, ernst met de bestu deering van een vredesverdrag, waarbij en passant ook Oostenrijk wordt mee genomen Wat Oostenrijk betreft, heeischt er een volledige overeenstem ming ïn dit opzicht, dat vaststaat, dat de onafhankelijkheid van dit land zal worden hersteld; overigens is alles nog volkomen open. Gelet op wenschen van de zijde van Zuid-Slaviè schijnt zelfs de mogelijkheid aanwezig te zijn, dat bet land opnieuw in grondgebied zal wor den besnoeid. Hoe dan in de practijk die zelfstandigheid zou moeten worden gehandhaafdIn 1919 werd Weenen de hoofdstad van een land, dat geen levensvatbaarheid meer bezat. Zal men deze fout nu in nog ernstiger mate herhalen en zoodoende de klem leggen voor nieuwe verwikkelingen in de naaste toekomst? De besprekingen over het Duitsche vraagstuk zijn nog in het meest elemen taire begin. Opnieuw worden de groote vier blootgesteld aan een soort trom melvuur der kleinere landen, die aan hun zijde hebben gevochten. Deze klei neren, die minstens even groote belan gen hebben bij den vrede met Duitsch- iand, eischen op alleszins gegronde re denen het recht op, om ook een stem in het kapittel te hebben en niet bui ten op de mat te behoeven te blijven staan Het zijn de Sovjets, die zich evenwel tot dusver met hand en tand verzetten tegen zoo'n erkenning van de rechten der kleinen. De Sovjets houden vast aan het standpunt, dat de kleine lan den bevoegd zijn om hun stem schrif telijk dan wel mondeling te doen hoo- ren, doch niet aan de eigenlijke con ferentie mogen deelnemen. De andere drie der groote vier toonen echter steeds meer geneigdheid om-de rechten der kleinere landen te erkennen, die met zulk een kracht worden verdedigd. Zelfs door landen als Australië, Canada en andere, die toch heusch in dit op zicht niet voor eigen parochie preeken! Landen als Nederland, België, Dene marken, Polen en Tsjeoho-Slowakije, naaste buren van het Duitsche rijk, wat daarvan ook terecht mag komen, zijn toch zeker minstens evenzeer be trokken bfj de vredesregeling als de groote vierHet is een knap iemand, die dit op steekhoudende gronden kan betwisten Dat uiteindelijk aan de rechten der kleinen zal worden tegemoet gekomen, staat bij ons vast, al zijn we benieuwd naar de wijze, waarop dit zal -geschie den. Nederland heeft zijn standpunt in een memorandum reeds in groote lijn uit eengezet in het deze week gepubliceerde memorandum Het mag een gedegen di plomatiek stuk werk worden genoemd, dat. niet zal nalaten indruk te maken. Dit memorandum draagt geheel het karakter van nuchtere zakelijkheid, zooals die in onzen aard ligt, zich los makend van haatgevoelens en alles, wat daarmede annex is. Gematigd van toon. doch recht op het doel af gaande, heeft onze regeering in dit memoran dum feitelijk een voorbeeld van den vrede uitgewerkt, zooals die voor de gansche wereld prijzenswaard zou zijn. Inzake de vraag van centralisatie of decentralisatie van het Duitsche rijk wordt een soort middenweg bewandeld! Op politiek terrein decentralisatie, op dat Berlijn, en dus de Pruisische geest, niet meer in staat is, den toon aan te geven in het nieuwe Duitschland, op economisch gebied echter een soort cen tralisatie, met dien verstande evenwel, dat de Fransche rechten in het Saar- gebied worden erkend en bovendien in Rijn- en Roergebied, dus de twee pro vincies, waar in wezen de Duit-sche oor logskracht is gelegen, een scherp blij vend toezicht worde gevestigd. Hiermede is de kern van het Duit sche vraagstuk scherp gesteld. Kwesties van her-opvoeding van het Duitsche volk en wat daarmede samenhangt, mo gen belangrijk zijn. speciaal voor de Duitschers zelve, die op den duur toch immers weer in de volkenrij zullen moe ten worden opgenomen, hoofdzaak blijft, internationaal gesproken, dat het Duitsche rijk geen gelegenheid meer krijge, nogmaals een greep te doen naar de wereldmacht. Eerlijk gezegd, hebben wij in die her-opvoeding van het Duit sche volk, gelet op hetgeen men alge meen constateert bij een bezoek aan de Duitsche landouwen, een zwaar -hoofd. De huidige en de komende generatie schijnen te weinig doordrongen van hun verantwoordelijkheid voor hetgeen is geschied, om in dit opzicht ook maar van' het geringste optimisme te durven doen blijken. Integendeel moet de con clusie luiden: zij hebben niets geleerd! Het is daaróm te wenschen.' dat de fouten van den eersten wereldoorlog njet zullen worden herhaald en men Duitschland eenvoudig inderdaad alle middelen zal ontnemen, om in de toe komst nieuw onheil te brengen over Europa en de wereld, niet uit haatge voelens of kleine er ingsmotieven, doch zuiver practisch bekeken uit eigen- en algemeen belang! Zelfs durven wij de stelling poneeren, dat op deze wijze ook de belangen van het Duitsche volk zelve het best worden behartigd Juist de kleine landen, die heusch niet de bedoeling hebben, ..groote po litiek" -te gaan bedrijven, hebben een goed oog voor hetgeen noodwendig is, om de wereld den vrede en de veilig heid te verzekeren, die voor alles nood zakelijk zijn. wil van waren opbouw iets terecht komen. Dat hun stem derhalve worde ge hoord en naar volle waarde beluisterd! 19 Januari: Zon op: 8.39; onder: 17.03 uur. Maan op: 6.49 uur; onder: 14.13 uur (22 Jan. Nieuwe Maan). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee: om 2.18 uur voorm. en 2.44 uur nam.; 20 Jan.: 3.07 uur voorm. en 3.27 uur nam. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: In den nacht en VToegen ochtend: Hier en daar nevel of mist, weinig wind. Temperatuur om het vriespunt. Morgen overdag: enkele overdrijvende wolken velden, afgewisseld door lange perioden met zonneschijn, vrij zacht voor den tijd van het jaar. Tot matig toenemende wind tusschen Zuid-West en Zuid-Oost. Zooals wij reeds in een gedeelte onzer vorige oplage hebben medegedeeld, heeft gistermiddag te Muiden op het terrein der kruitfabriek een enorme explosie plaats gehad. De oorzaak was de volgende: Een ploeg militairen van den O.B.D. (Bergingsdienst)uit Leiden, was 'bezig met het lossen van eenige auto's met granaten, die van af de kust naar het plaatsje waren vervoerd. Ook fabrieks arbeiders waren bij deze lossing inge schakeld. Door onvoorzichtigheid is een der granaten op den grond gevallen en daardoor tot ontploffing gekomen, waar op de auto de lucht is ingevlogen. De granten werden naar de fabriek getransporteerd ten einde daar gede monteerd te worden. Dagelijks arriveer den zware 6 tons trucks, die de projec tielen aanvoerden. Op het moment der explosie stonden drie trucs vlak-by elkaar. Een vloog de lucht in en kwam In het water terecht, de tweede werd geheel vernield en de derde zwaar beschadigd. In totaal zyn er bij de explosie zes dekking onder hun tafels, omdat zij dachten, dat het Kruithuis de lucht ingevlogen was. ENORME SCHADE. De schade in Muiden heeft zeer groo- ten omvang aangenomen. Er is geen huis in het stadje, dat geen glasschade heeft en in verschillende woningen zijn teen gevolge van den luchtdruk en gra naatscherven deuren ontzet, muren ge scheurd en plafonds gedeeltelijk omlaag gestort. Hier en daar is het noodig ge bleken binnenmuren af te breken of de dakpannen te verwijderen, daar anders gevaar ontstond voor nieuwe slachtof fers. De leerlingen van de Chr. school aan de Burgemeester de Raadtsingel zijn aan tien personen gedood, n.l. 14 militai- I een groot gevaar ontsnapt. Nauwelijks ren en 2 burgers, n.l. de fabrieksarbei- een half uur, nadat zy het gebouw ver ders M. Pauw en A. Huissteden, bei- I laten hadden, sjoeg de explosie een pla- Het terrein van de explosie bij Muiden gaf een beeld van volledige verwoesting te zien. In de omgewoelde aarde lagen overal verspreid nog ongeëxplodeerde granaten. den uit Muiden en werkzaam in de I Ned. Springstoffenfabriek. DE NAMEN DER SLACHTOFFERS i De namen der gedoode militairen, die deel uitmaakten van den O.B.D. en gedetacheerd waren op het fort „Eiland Muiden", luiden: Sergeant-maj. Valkenburg uit 's-Gra- venhage; sergeant van Mook uit Maastricht; korporaal Pols uit Loos duinen;, soldaat Ie klas Cuus uit Zeist; Soldaat Van Heusden uit Brakel: Soldaat Klarenbeek uit Amsterdam; Soldaat R. de Kruyff uit Utrecht; Soldaat H. F. van Meurs uit Utrecht; Soldaat C. J. Muniaerts uit Utrecht; Soldaat J. Renes uit Lopik; Soldaat F. H. van Rijn uit Warmenhuizen; Soldaat H. de Wilde uit Delft; Soldaat E. v. dL Blom uit Westzaan; Soldaat K. de Korver uit Rotterdam. Zwaar, doch niet levensgevaarlijk ge wond is: soldaat J. Ramselaar uit Soest. Vermist wordt de arbeider W. Wol- fetang. Nog zijn er 5 gewenden, die ter ver pleging in het Dia con essen hu is te Naar- den zijn opgenomen. Dit zyn, gelijk ge meld, de militair Ramselaar uit Soest en de Muidenaars J. Schipper, T. Vos, J. Mayer en G. Groos. Kolonel M. M Odé, van den Mynen- en munitie-opruimingsdienst te Leiden het onderdeed, waartoe de mannen, die met de berging van de munitie 'be last waren, behoorden kwam spoedig na de ramp met zyn adjudant ter plaatse om een onderzoek in te stellen. NA DE RAMP. Onmiddellijk na de ramp kon men tallooze bewoners van Muiden en mili tairen in de weilanden zien loopen met jute zakken en manden, geïmproviseerde draagbaren e,dM waarop zij de lijken der gedood en vervoerden. Sommige burgers kwamen terug met losse lichaamsdeelen, die zij overal verspreid gevonden had den. De G.G.D. uit Bussum reed af en aan en bracht de gewonden in het por tiershuis van het Kruithuis, dat won derlijk genoeg weinig schade had opge- loopen. De kraoht van de explosie was enorm. Alle in de nabijheid staande boomen werden als lucifers afgeknapt en tegen den grond geslagen. Bewoners van Muiden, die zich vlak na eenen in hun huis bevonden en door de explosie werden opgeschrikt, zochten (Foto ANP-v.d. W.) fond naar beneden en verbrijzelde alle vensters. Men mag er niet aan denken wat de gevolgen zouden zijn geweest, in dien de kinderen toen nog aanwezig waren. NAASTENLIEFDE EN HULPVAARDIGHEID. In een onderhoud met den burgemees ter van Muiden, den heer Th, C. D. Coops, deelde deze mede, dat de Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, hem zijn deelneming had betuigd en onmiddellijk alle mogelijke hulp had toegezegd bij het verhelpen van de schade, die, naar geschat wordt, j reeds eenige tonnen 'bedtaagt. De stemming onder de Muidensche j bevolking was, afgezien van den schrik; en de droefenis over de 'te betreuren slachtoffers, goed. Alom zag men bewij zen van naastenliefde en hulpvaardig-; heid. Muiden, dat zich juist hersteld had van de gevolgen van de explosie van bijna twee jaar geleden, toen de Duit- i sohers de groote sluis opbliezen, bood den aanblik van een door oorlogsgeweld geteisterde plaats. EEN GEWELDIGE KRATER. Een krater van vijftig meter doorsnee duidt de plaats aan, waar het drama zich heeft afgespeeld. Behalve de muni tiewagen is ook een opslagplaats voor munitie, slechts eenige tientallen me ters van de auto verwijderd, geëxplo deerd. Deelen van deze schuur werden een vijfhonderd meter door de lucht ge slingerd en kwamen in de weilanden terecht. Onontplofte granaten van 60 küo zyn diep in den grond geboord. Langen tijd waren militairen en bur gers nog steeds bezig de omgeving te doorzoeken naar menschelijke overblijf selen. Van uit de Palmkazerne in Bussum rukten vijftig man onmiddellijk na den enormen kuap. die tot in Amersfoort toe ruiten vernielde, naar Muiden uit. ZELFS SCHADE IN HILVERSUM. De glasschade te Hilversum, dus on geveer 15 km. van de explosie verwij derd, bedraagt: 3 grooté winkelruiten bij een garage op de Groest, verder een ruit van een café op het. Stationsplein en van een winkel in de Franklinstraat. terwijl verder -een tiental ruiten van woonhuizen werden ingedrukt. De algemeene houding van het Pool- sche publiek ten opzichte van de verkie zingen. die morgen worden gehouden, schijnt een mengsel te zijn van cynisme en apathie, aldus United Press. De meeste menschen achten den uitslag van te voren vast te staan: een over weldigende meerderheid voor de partij en van het regeeringsblok. Niettemin gelooven politieke waarne mers dat, afgezien van buitengewoon slechte weersomstandigheden, tenminste 12 millioen van de 13 mlUioen kiesge rechtigden (Polen heeft een be volking van 24 millioen zielen) ter stem bus zullen gaan. Het kiesstelsel is tame lijk ingewikkeld en pas op 31 Januari kan het, officieel vast staan, wie als de 444 afgevaardigden in de Sejm, Polen's éénkamer-parlement, gekozen zyn. Niet- offiej^ele aanwijzingen omtrent de ten- denz der stemming kunnen evenwel reeds 24 uur na de sluiting der stem bussen verwacht worden. Van de 444 afgevaardigden worden er 72 gekozen op zoogenaamde ..nationale" lijsten, dwz. dat zij niet direct worden gekozen doch verdeeld over de verschil lende partijen naar verhouding van het aantal zetels, dat zy veroverd hebben. De overige 372 afgevaardigden worden districtsgewijs gekozen in 52 districten, varleerend van 121.000 tot 878.000 inwo ners. Ieder district wyst van drie tot vijf parlementsleden aan. In Midden-Polen komen vier lijsten uit. maar in Westelijk Polen, de voor malige Duitsche gebieden, slechts twee. De eenige oppositie-partyMikolajczyk boerenpartij, komt in beide streken uit. Verder zijn er dan twee onafhankelijke, doch met de regeering samenwerkende partijen, en het regeeringsblok zelf. be staande uit de (communistische) Pool- sche arbeiderspartij, de socialistische partij, de democratische partij en een andere boerenpartij. Kiesgerechtigd zyn alle Polen man nen en vrouwen boven de 21 jaar. mits niet uitgesloten wegens collabora tie of ondergrondsche fascistische acti viteit. Zooals bekend, hebben zoowel de Ver. Staten als Engeland geprotesteerd tegen het feit dat h.i. onder de huidige om standigheden vrije verkiezingen niet mo gelijk zouden zijn. Men acht 'tintusschen niet waarschijnlijk, dat deze landen meer zullen doen dan protesteeren. Ook de oppositie-leider Mikolajczyk gelooft niet dat Engeland en Amerika hun erken ning van de Poolsche regeering zullen opzeggen. De Poolsche regeering heeft zich ove rigens veel gevoeliger getoond voor de Amerikaansche dan voor de Engelsche protesten Dat heeft zijn redenen, niet alleen gelegen in denwensch om een behoorlijke leening van de Ver. Staten te verkrijgen, maar ook in het feit, dat vele ex-Polen en vooraanstaande men schen in Amerika wonen. De Poolsohe wet garandeert een geheime stemming, doch heeft een bepaling, die moeilijk heden oplevert. Het is namelijk toege staan om, als men dit wenscht, openlijk te stemmen en te laten zien op wien men gestemd heeft. De oppositie beschuldigt nu vooral de communisten ervan, kie zers te dwingen op deze wijze openlijk voor de r^eering te stemmen. Nederlandsche Regeering naar Londen. VOOR HET GEVEN VAN MONDELINGE TOELICHTING. De Nederlandsche regeering heeft van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandsche Zaken van de Groote Vier de uitnoodlging ontvangen, te Lon den haar meening over het Duitsche probleem mondeling te komen toelich ten, Deze uitnoodiging wordt door de Nederlandsche regeering zeer op prijs gesteld en is door haar met voldoening; aanvaard. M.R.P. wenscht socialistisch kabinet. Waar Blum om gezondheidsredenen weigerde in aanmerking te komen voor kabinetsformateur, onverschillig in wel ken geest de oplossing zou worden ge zocht, heeft president Auriol aan Ra madier opgedragen te trachten een ka binet samen te stellen. Ramadier is 58 jaar en komt uit La Rochelle in West-Frankrijk. Hij was oorspronkelijk advocaat en deed in 1928 zijn intrede in de politiek, toen hij als socialistische afgevaardigde werd geko zen. Tijdens den oorlog was hij lid van de „parlementaire verzetsgroep", die in 1940 stemde tegen het geven van volle dige bevoegdheden aan maarschalk Pe- tain. Voordat Blum zyn kabinet vorm de werd Ramadier genoemd als mo gelijke candidaat voor het premier schap. Hy is verscheidene malen minister ge weest. o.m. van voedselvoorziening in het kabinet van De Gaulle en van ju stitie in het kabinet van Blum. Ramadier zal trachten een coalitie- regeering op breede basis te vormen. Hieraan zouden deelnemen communis ten, socialisten M.RP,. radicalen en ge matigde rechtsche elementen. In poli tieke kringen verluidt, dat Leon Blum misschien de positie van minister van staat zou aanvaarden. De MJR.P. wil echter een zuiver so cialistisch kabinet, hetgeen aldus wordt gemotiveerd: „Het uitvoerend comité en de bureaux van de parlementaire fractie der M.R.P. in de nationale veigadering en den raad van de republiek hebben ge zamenlijk een onderzoek ingesteld naar den politieken toestand. Ten einde het economische experiment, dat sinds 1 Jan. j.l. gaande is. de grootst mogelijke kansen te geven, zijn het comité en de bureaux van meening, dat het niet meer dan normaal moet worden geacht, dat het economische experiment ten einde zal worden gebracht door een homo gene regeering van dezelfde samenstel ling als die, welke het initiatief er too genomen heeft." De vredesbesprekingen te Londen. De speciale plaatsvervangers der groote vier voor Duitschland hebben de agenda voor het hooren der kleinere geallieerde mogendheden veranderd. Polen zal nu op Maandagmiddag 27 Januari worden gehoord. Nederland Dinsdagmiddag 28 Januari. Voorloopig zal Australië 23 Januari worden gehoord. Zuid-Afrika en Joego slavië 24 Januari. Canada 25 Januari. Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland (links) en kolonel M. M. Odé van den M O.D. nemen de ver woestingen ten gevolge van de explosie by Muiden in oogenschouw. (Foto ANP-v.d. W.) LEERLINGEN MET TBC BESMET. Twee sterfgevallen. Te Middelburg en Vllssingen deden reeds geruimen tijd geruchten de ron de over besmetting met T.B.C. op ver scheidene scholen. Thans wordt mede gedeeld, dat aan het einde van 1946 op twee scholen een achttal leerlin gen door een mede-scholier, die open longtuberculose had, besmet is. Er hebben zich twee sterfgevallen voor gedaan. De meeste ziektegevallen be staan evenwel uit lichte en beginnende afwijkingen. Waarschijnlijk zullen dé stoffelijke overschotten der 14 gedoode militairen Maandag naar hun woonplaatsen wor den overgebracht. In verband met de ramp waaien de vlaggen in de Morschpoortkazerne en de Cadivlub te Leiden halfstok. BINNENLAND. De lascjista ven fabriek ran Philips "te Eindhoven zal worden verplaatst naar Utrecht. Voorts zijn de oude gebouwen met terreinen van de „Neimaho" gele gen aan de Useelstraat te Doetinchcm door Philips aangebracht, met het doel er een onderdeel te vestigen van de fa brieken te Eindhoven, Een groep Nederlandsche zakenlie den bezocht ais afvaardiging van het consortium NederlandItalië gedurende de afgeloopen week Noord-Italië. De be sprekingen leidden tot een basis, waarop in de toekomst zal kunnen worden voort gebouwd. Door de rijkspolitie te Dussen zijn 9 personen ingesloten, verdacht van het stelen van vet. Dit stalen had een ge- compheesrde clandestiene vleeschhandel tengevolge. By beschikking van den Minister van Economische Zaken is het hoveniers bedrijf onder de werking van het besluit algemeen vestigingsverbod kleinbedrijf gebracht. Voor de uitoefening van een bedrijf voor den aanleg en 't onderhoud van tuinen Is derhalve een vergunning van den minister van Economische Za ken vereisoM. Gistermiddag heeft H.M. de Konin- fin een groote offlcleele rijtoer gemaakt oor een van de volksbuurten van Am sterdam en vervolgens aan „Werkspoor", een bezoek gebracht. Gister middag Is in de lichtbal van de Bijenkorf te Amsterdam een tentoon stelling geopend: ..Amsterdam bouwt aan zijn toekomst". De besprekingen ln den Haag inzake de economische b.trekkingen tusschen Nederland en de gefuseerde Brltsch-Ame rikaansche zones zullen op Maandag as. beginnen in plaats van op 23 Januari, zooals oorspronkelijk was bepaald. BUITENLAND. Bij een treinongeluk naby Bakers- field in Callfornië werden zes personen gedood en ten minste 55 gewond. Het hoofdkwartier van het Brlteche leger deelt mede. dat op verzoek van ko ning Ibn Saoed 'n kleine Britsche missie is samengesteld, die zeer binnenkort naar Saoedl Arable zal vertrekken om de re geering van dat land van advies te die nen bij de opleiding van haar leger. Donderdagavond is brand uitgebro ken ln een groote loods van het mili taire vliegveld te Evere (België) waarin zich radioapparaten bevonden. De brand weer van Brussel en van Schaarbeek -wa ren eerst na twee uur de brand meester. De schade ls aanzienlijk. Na besprekingen tusschen vertegen woordigers van Belgische vakvereenlgln- gen met een vertegenwoordiger van de directie voor Sociale Zaken van Philips, werd op een bijeenkomst den werknemers geadviseerd hedenmorgen weer aan het werk te gaan, hegeen ge schied Js. Generaal MacArthur, opperbevelheb ber van de geallieerde strijdkrachten ln het gebied van den. Stillen Oceaan, heeft medegedeeld, dat 1200 Duitschers en Oostenrijkers spoedig uit Japan gere patrieerd zullen worden. In Japan ver toeven momenteel nog 2600 Duitschers. De voormalige wereldkampioen ten nis. William Tilden, is te Los Angeles tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld, als schuldig aan medeplichtigheid by het door een 14-Jarigen knaap bedreven mls- dryf. De rechter beval hem tevens, zioh na zijn gevangenisstraf aan een psychia trisch onderzoek te onderwerpen. Tilden's verzoek om voorwaardelijke lnvryheld- stelling en opschorting van het vonnis werd afgewezen. Vier personen kwamen ln de vlam men om en drie andere werden ernstig gewond bij een nieuwen hotelbrand in de Ver. Staten, die het grootste deel van 't Greystone hotel te Water town ln den asch legde. (UP.) Generaal Spoor nog niet gearriveerd. MAAKTE TUSSCHENLANDING TE BAZRA. Gistermiddag had zich een hoog ge zelschap op het vliegveld Valkenburg verzameld ter verwelkoming van den le gercommandant luit.-generaal S. H. Spoor. Deze arriveerde niet. Gemeld wordt, dat de generaal een tusschenlanding op een vliegveld bij Bazra heeft gemaakt en dat er reden is aan te nemen, dat hij koers heeft gezet naar Caïro. „TOESTAND IN INDIE IS RUSTIG". Alvorens uit Karachi te vertrekken heeft generaal Spoor verklaard: „De mi litaire situatie in Nederlandsch-Indië is rustig en ik ben vol vertrouwen dat men over het huidige doode punt heen zal komen". Generaal Spoor zeide. dat hy met de Nederlandsche autoriteiten de problemen zou bespreken, die verbonden zijn aan de aflossing van de Nederland sche troepen in Indië. Volgens zijn me- dedeeling zal hy de volgende maand naar Batavia terugkeeren. „Willem Barendsz" legde 7000 mijl af. DE EERSTE POTVISCH GEVANGEN. De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz." 'seint: Dinsdagochtend vingen wij den' eer sten potvisch. Het dier met zijn blauw grijze kleur werd binnengesleept met den harpoen, die hem doodde, geheel in het lichaam. De potvisch is kleiner dan de blauwe walvisch en de vinvisch. De potvisch mat 53 voet, d.i. bijna 18 m. Hy had 52 tanden. Het dier voedt zioh met inktvisschen. Op zijn huid waren de inktvischzuignappen duidelyk te zien. De lange, streepsgewijze lidteekens we zen er op, dat er onderlinge vechtpar tijen hebben plaats gehad. De spekdikte bedroeg 20 cM. Intusschen zien we met spanning uit naar de „Nacella", die uit Amsterdam onderweg is en ons de post uit het vaderland zal brengen, waarnaar we België 29 Januari. Het programma werd gewijzigd, om dat de kleinere mogendheden de voor stellen der plaatsvervangers niet geheel en al hebben aanvaard. Australië en Canada hebben nog eens duidelijke voorstellen gedaan omtrent een „volledige en doeltreffende deelne ming" van alle belligerenten aan de voorbereiding der vredesverdragen met Duitschland en Oostenrijk. Nenni neemt ontslag De Italiaansche minister van Buiten landsche Zaken, Pietro Nenni. heeft zijn ontslag ingediend. Hy weigerde eenige verklaring aan de pers te geven over zyn onslag. Men weet echter, aldus AFP, dat Nenni te kennen heeft gegeven dat zyn party niet zal toe staan dat een har er vertegenwoordigers het vredesverdrag teekent. Het is tevens bekend, dat Nenni zich uitsluitend met de party wil bezighouden, Men weet jjiet of het ontslag van Nen ni ook het ontslag van de andere socia listische ministers met zich zal brengen. De toestand zal nader door de party- leiding worden overwogen. De Gasperi heeft Saragat, den leider van de nieuwe socialistische party, bij zich ontboden. SPOEDIGE VORMING VAN VOOR- LOOPIGE VERZETSREGEERING IN SPANJE? Drie vertegenwoordigers der Cataloni- sohe socialistische party, die onlangs in het geheim de Fransch-Spaansche grens zyn gepasseerd, hebben de spoedige vor ming van een voorloopige democratische Spaansche verzetsregeering binnen Spanje voorspeld. Tevens zou Giral's re- publikeinsche regeering in ballingschap spoedig daarop worden ontbonden. De vertegenwoordigers verklaarden, dat de onderhandelingen over de vor ming van een voorloopige regeering, welke alle politieke elementen der op positie, behalve de communisten, zou omvatten, reeds in een vergevorderd sta dium verkeeren. zy zeiden te hopen, dat de regeering officieel zou worden ge vormd na besprekingen tusschen de ver schillende politieke partyen, antl-Fran- co-manarchisten en militaire leiders, welke tegen het eind van deze maand te Madrid zullen worden gevoerd. NOG ALTIJD ARRESTATIES IN HONGARIJE. In verband met de ontdekking van het beweerde complot ter omverwerping der regeering, worden in Hongarye nog steeds arrestaties verricht. Het betreft hier vooral leden der party van de kleine boeren, de grootste der regeeringspar- tyen. KABUS INFANTIEL VERKLAARD. In een medisch rapport wordt ver klaard, dat Siegfried Kabus, die be schuldigd wordt van bomaanvallen op het militaire hoofdkwartier en zuive ringshof te Stuttgart, lydt aan „gees- teiyk infantilisme". Zyn intellectueel peil is dat van een achttien-jarige, al dus het rapport. Dr. Wilhelm Scherz, die het rapport indiende, voegde er echter aan toe, dat naar zyn meening Kabus niet in dien zin geesteiyk onvolwaardig of krankzinnig is. dat hierdoor verzach tende omstandigheden kunnen gelden. FRANSCHE ONDERSCHEIDINGEN VOOR 4 GROOTE GEALLIEERDE LEIDERS. Volgens Fransche persberichten heeft de Fransche regeering besloten aan dc vier groote geallieerde oorlogsleiders een militair ordeteeken toe te kennen. Deze onderscheiding zal verleend wor den aan Winston Churchill, maar schalk Stalin, generaal De Gaulle en posthuum aan president Roosevelt. allen heel erg verlangen. Wel geeft de radio af en toe afleiding. Met de feestdagen, die achter ons lig gen, zyn er honderden telegrammen uit gewisseld. wy hadden toen 7000 mijl afgelegd sinds ons vertrek uit Amster dam.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1