TLeidsclh Tribunaal Hel Leidsch Dagblad De Leidsche liockey-ploegen in Oxford STADSNIEUWS Christelijk Hist. Toogdag Kerkelijk Leven Laatste Berichten STADSNIEUWS Radio-programma Er stonden gisteren slechts vier ver- retszaken op de rol van de zitting van« het Leidsch Tribunaal, dat stond on der leiding van mr. M G. A. M. v. d. Kamp. Twee er van, die tegen J. Giezen te Leimuiden en tegen H. H. G. J. Frank- voort te Voorschoten kwamen niet in behandeling wegens het nlet-verschij- nen van de betrokkenen, waarmede evenwel hun verzet vervallen werd verklaard. IN DE N.S.B. WAS HET EEN ROMMEL. D. Remkes, electricien te Aarlander- J veen, was in verzet gekomen wegens i de hem opgelegde voorwaarden bij de voorwaardelijke invrijheidss telling, waarbij hij werd veroordeeld tot het betalen van f.250.—. hetgeen, naar hij thans ter zitting verklaarde, hem te zwaar voorkwam. Bij het verhoor van beschuldigde bleek, dat hij in Mei 1942 sympathi- seerend lid van de NSB was gewor den en dat hij vanaf dien tijd vrijwil lig op een Duitsche scheepswerf te Swinemünde had gewerkt. In 1943 had besch. bedankt voor de partij en na de bevrijding was hij maand ge ïnterneerd geweest. Op de vraag van den president ver klaarde v/?rd. in 1939 lid van de NSB te zijn geweeët, doch daarna had hij bedankt omdat het zoo'n rommel was. Hij zou daarna volgens mededeeling van een vriend gedwongen zijn ook in Duitschland* te gaan werken en daar hij daaraan geen ontkomen zag, werd hij op aanraden van een NSB'er sym- pathiseerend lid, omdat hij dan in Swinemünde voor zijn mede-arbeiders een tolk en- steun zou kunnen zijn. Hij had er evenwel op de scheepswerf moeten werken. Tijdens zijn verlof had hij naar middelen uitgezien om aan levensmiddelenbonnen te komen, doch hierin was hij niet geslaagd. Bij zijn tweede verlof lukte het echter en dook hij onder. Spr. maakte "bezwaar tegen de opgelegde boete, wijl hij dit geld van zijn moeder geleend heeft, terwijl hem tevens aangezegd werd, dat hij de f750.welke zijn vrouw als onder steuning had gehad tijdens zijn deti neering, zou moeten terugbetalen. Over veertien dagen zal het Tribu naal vonnis wijzen. ZES JAAR VAN VRIJHEID BEROOFD. Vervolgens werd behandeld de zaak tegen J. A. Vellekoop uit Alphen a. d. Rijn, die, terwijl hij gevangen zat op het Engelsche eiland Man. aan zijn vader een brief had geschreven, waar in hij den wensch uitsprak, „dat de Almachtige Duitschland zou doen zege vieren over het communisme en dat den Geallieerden de oogen zouden mo gen opengaan voor het verderfelijke bolsjewisme". Uit het verhoor van, beschuldigde kwam naar voren, dat hij in Aug. 1939 had bedankt voor NSB in verband met het anti-semitisme. dat de bewe ging voorstond Bij het uitbreken van den oorlog was hij in militairen dienst, werkzaam bij den vliegdienst, als hoe danig hij als commandant van een af- weerbattertij op laagvliegende Duitsche vliegtuigen het vuur had geopend, het geen den voorz. de bemerking ontlok te, dat zulks wel het minste was wat hij voor zijn vaderland in nood kon doen. In Maart 1940, toen hij dus reeds bedankt had als lid, had hij aan een vriend geschre«n, dat het als een paal boven water stond, dat de Geallieer den den oorlog zouden verliezen. Op 15 Mei had besch van zijn comman dant opdracht gekregen een vliegma chine naar Frankrijk te brengen, het geen door hem prompt was uitgevoerd. Daarna was hij via Chei-bourg naar Engeland uitgeweken, doch daar ge arresteerd en acht maanden zat hij in het gevang. Vervolgens werd hij naar het Engelsche interneeringseiland over gebracht. waar hij tot na de bevrij ding bleef, om vervolgens in Vught te worden opgesloten. Besch. was in verzet gekomen om dat hij bezwaar had tegen de verschil lende hem opgelegde voorwaarden, als het verbod tot het bekleeden van openbare ambten, het dienen bij de gewapende macht en het onder toe zicht stellen van de commissie voor politieke delinquenten. Waarom besch. eigenlijk bedankt had voor de NSB kwam bij het verhoor niet duidelijk naar voren. Over de kwestie, of verdachte na zijn bedanken geheim lid of slapend lid van de NSB zou zijn gebleven, zoo als hem ten laste werd gelegd, ontspon zich hierna een langdurig verhoor, waarvoor verschillende getuigen wa ren opgeroepen. Eerste getuige was A. Strik uit Alphen, die verklaarde, dat besch. voor den oorlog had bedankt. Hij wist evenwel niet of hij geheim lid was gebleven. In de administratie, die hij voerde, kwamen geen geheim-le den voor. H. Laros, thans nog ged. te Vught, gaf een verklaring over deze titels. Geheime leden konden zij zijn, die om economische redenen liever niet in het openbaar voor hun lidmaat schap uitkwamen.'Slapende leden wa ren zij, die hadden moeten bedanken in verband met het ambtenaren-ver bod, doch die niettemin lid wenschten te blijven. Het geheime lidmaatschap werd evenwel rond 1940 opgeheven. In een uitvoerig pleidooi heeft daar na mr. Jonker uit Amsterdam deze zaak verdedigd. Hij ging de geheele geschiedenis, zooals wij die hierboven vermeld hebben, na. waarna hij ten aanzien van de bemerking van den voorzitter over het schieten op vijan delijke vliegtuigen opmerkte, dat zijn cliënt zijn plicht deed als soldaat, zulks in tegenstelling met zoovele anderen, ook hoogere functionarissen in het le ger. ..Gedurende zes jaar is verd. van zijn vrijheid beroofd geweest en als spr. vraagt waarom dan weet hij daarop geen antwoord te geven. Immers, hij heeft niets gedaan dan zijn plicht, waarvan als laatste opdracht gold het overbrengen van een vliegtuig, het geen hij deed, hoewel hij er- ook mee naar Duitschland had kunnen vliegen. Wat zijn geheim of slapend lidmaat schap van de NSB betreft zeide spr., dat het stamboeknummer van iemand, die bedankt had, niet door een ander kon worden ingenomen. Van dit num mer nu heeft zijn vader eens misbruik gemaakt om kaarten voor een of an dere voorstelling te verkrijgen. Wat de ten-laste-legging betreft.dat zijn cliënt openlijk instemming met het nationaal-sociallsme zou hebben betoond door de gewraakte zinnen te schrijven in een brief aan zijn vader, spr. meent, dat hier de beslotenheid van een persoonlijken brief wel zeer ver wordt openbaar gemaakt. In een brief toch kan men alles schrijven zonder dat het openbaar genoemd mag worden. Verder, als men de gewraak te zinsnede nader beschouwt, wijst spr. op hetgeen hieromtrent in de ge heele pers, De Waarheid dan misschien uitgezonderd, is geschreven in de laat ste maanden. Concludeerend zeide spr., dat deze verdachte niets verkeerds heeft ge daan, omdat hij in de onmogelijkheid verkeerde iets -van dien aard te doen. Daarom is hij ook allerminst als poli tieke delinquent te beschoflwen, in ver band waarmede pl, aandrong op een buitenvervolgingstelling met dus alge- heele vrijspraak van het ten laste ge legde. Ook in deze zaak vonnis over veer tien dagen. SPORT. VOETBAL. Grimsby Town In vierde eupronde Gisteren Is In Grimsby de cupwedstrijd van de derde ronde tusschen Grimsby Town en Reading overgespeeld en in een 31 overwinning van de eerste dlvlsle- club geëindigd. BILJARTEN. Iloofdklassekampioensehap met negen deelnemers. In afwijking van het re glement heeft het bestuur van den Ne- derlandschen Biljart Bond besloten, be halve de reeds gepubliceerde zeven deel nemers. ook den zoojuist gepromoveerden Kobus Haarlem) en den Hagenaar Metz zonder meer te laten mededingen naar het hoofd-lasseka-mpioenschap 45/2. De korte tijd ran voorbereiding om nog voorwedstrijden te organlseecren en de hi et mede verband houdende kosten vorm den de argumenten tot dit besluit, zoo- dat dus van 23 t.m. 26 Januari a.s, negen biljarters te Apeldoorn om den eere-titel zullen strijden. TilburgLelden Zaterdag 18 en Zondag 19 Jan. zal de L.B.B. de reis on dernemen. naar Tilburg, om daar een in vitatie tournooi te spelen. Dit toumool is tot stand gekomen, op initiatief van den Tilburgsohen Biljart bond en den Leldschen Biljartbond. De volgende spelers zijn voor deze wed strijden afgevaardigd: J. v d. Huist, Vereenlgilng Klein Rust oord, Oud-Ade; L. Turk, Vereenigxng Klein Rustoord Oud-Ade: B, de Roo Sr., Vereeniglng T.O.G. Leiden, E. Bakker idem, J. Slra Idem, H. Slewe idem, P. Ov.Qshoorn, Vereeniglng T.O.P., Lelden, J. v. d. Meer, Vereeniglng Klein Rustoord Oud-Ace, reserve, Voor de komende Stedenwedstrijd. Lel denTilburg kunnen deze wedstrijden een goede training zijn. SCHAKEN. COMPETITI- LEIDSCHE SCHAAKBOND. L.S.G. IV wint van de Polltlcscliaakclub I met 61. In het gebouw Rapenburg 8 is gister avond een wedstrijd voor de 4e kl. A, ge speeld, waarvan de uitslag als volgt luidt: C J. Smits (LSG) J. Middendorp (Pol.) 01; P. v. OmmenA R. v. d. Tuin 10; P, VerstraatenJ. v. cl. Sluis 01; W. A EngelbrechtC. Stolk 10; A. de GrootC. J. Visser 10; P. v. d, BoschD. P. de Jbmg 10; M. J. Dieben L. v. d. Kraats l—O; H. Th. KleinJ. v. Leeuwen 0-1; L, U. PlekH. A. v. Bezooyen 01; J. SpruytN. Segaar 10. Totaal 64. De Politie gaf dus behoorlijk partij, al leed ze de nederlaag. Merkwaardig in deze groep, waarin 8 tot dusver 5, Boskoop III 4 en Philidor IV tientallen mededingen is, dat LB.G. IV 3 wedstrijden won, zonder een enkele te verliezen, of gelijk te spelen. Deze 3 tien tallen moeten echter nog tegen elkaar uitkomen, wat nog Interessante wedstrij den kan geven. Hazerswoude IIPhilidor De Ha- zerwoudsche Schaakclub II verloor met 62 van Philidor. C. van Veen (H.)J. Prevos (Ph.") 1; M. KroonB. Teske 01; A. Ravens- berg—J. Roulens 01; C. van Ofwe- genJ. Padding 10; J. Vondeling— T. Heeringa Vi—Vz', J. VosB. de Wit 0—1; S. van den Molen—H. Husse 01 P. HelmusH. Segenhorst VzA. van Dorp—J. Abspoel 1; J. van Dorp J. van Zoelen 01. GYMNASTIEK. BelgiëNederland uitgesteld De lan den wedstrijd BelgiëNederland, die op 15 Februari a.s. in Antwerpen gehouden zou worden. Is uitgesteld tot 8 Maart as. ZWEMMEN. De Europeesclie kampioenschappen Do aankondiging van de eerste na den oorlog te houden wedstrijden voor Euro- peesche kampioenschappen, heeft ln alle landen van Europa groote belangstelling gewekt. Twee nieuwe nationale bonden, c.w. II Spanje en Finland, hebben het organl- seerend comité in principe toegezegd aan dit tournooi deel te nemen, zoodat op het oogenblik van niet minder dan twaalf landen deelneming ls verzekerd. De lijst zie- er als volgt uit: Nederland. België, Engeland, Bulgarije, Denemarken,' Spanje, Finland. Griekenland. Italië, Noorwegen. Zweden en Frankrijk. Zooals bekend, zal dLt toumool van 3 tot 7 September te Monte Carlo worden gehouden De krant voor iedereen. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Willem z. van P. Robijn en E. Stikkelo- fum; Oatharlna Francina d. van P. Ma- surel en C. -M. Drabbe; Dirk z van A. Hoek en A, Haasnoot; Wilhelmus Se ta astd anus z. van B. W. van Kalken en M. C. Glodpoobjes; Lia Maria Elisabeth d. van A. J. Mulder en A. W. Homburg; Kuurtje d. ran J Rljsbergen en A. J Fransen; Joke d, van A. Spaargaren en H. de Roode; Rarta Elisabeth Maria d. van O C. V. Jongerius en C. W. de Bou- ter; Jacoba Wilhelmina d. van K. H. P. Boeff en J. W, M. van der Linden; Leo- nandus Christiaan z van L. C. Hoogeveen en A. Krassenburg: Jacoba d. ran J. Schreuder en M. Springer; Comella Maria Wilhelmiima d. ran N. te Waiter en S. W. L. Hannaart. Fernanda Cecilia d. van F, J. L, Verberg en W. H. Vln/fcestein; Hele na Frederika Maria d. van B. A. Slerat en A. den Os; Martins Janna d. van M. Stijl en M. Angel; Helena d. van J. Ju en Z. Amoldus; Conradina Comella Maria d. van M. W. van Zijl en E, IT. Ottes; Willem Bernard z. van J, P. Janssen en D. H van der Steen; Petrus Stephanus Franciscus z. van P. S. F. Kien Jet en J. C, Voskuil; Jan Jacob z. van I. Guldemond en T. Merbls;" Anne Catherine Louise van C. M. A. Insje en A. N'emeljer; Johanna Josephlna Louise d. van P. Fontein, en W. Raadsen, Al Ida d. van J. Lubaoh en H Lehman de Lehnsfeld; Johannes Fre- drik z van C. Jansen en K. J. Verboom; Wilhelm Frank Christiaan z. van W. P. C. VermelJ en A. C. Snleder; ALlda Adria ns d. van M. Bunschoten en C. T. Ho- gervorst: Margaretha Johanna di van C. vin Roode en F. E. Hogemann; Neeltje d. ran S. Rozema en C. M. van der Plas; Lijntje d. van J. Korbijn en A. van Be- veren. OVERLEDEN: H. Alberts wednr 82 Jaar; C. Eikerbout hulsvr. van J. de Lange 70 Jaar; M. D. van Werkhoven wed. van J. van der Lin den 83 Jaar; E. Bekooy wed. van R. van der Heemst 75 jaar; C. M, Middelkoop wednr. 90 Jaar; H. Struik man 37 Jaar; E. van Griethufjsen gesch, 66 Jaar. 'GETROUWD: P. E. Hutte Jm. en J, H. ten Ha^en Jd. Te midden van familie en een uitge- breiden kennissenkring zijn gisteren de feestelijkheden ter gelegenheid van de gouden echtvereeniging van den heer en mevrouw P HakkenbergLambooij ingezet. In de Doezastraat. waar beide oudjes wonen, wapperden de vlaggen huis aan huis Het in deze straat zoo oopu- laire bruiloftspaar is gistermiddag in .Royal", waar van 2 tot 5 uur een re ceptie plaats vond, van verschillende zijden hartelijk gehuldigd. Een onafge broken stroom van bezoekers heeft de zen middag de gelegenheid aangegrepen om van zijn belangstelling blijk te ge ven. Talrijke geschenken en 'n overstel pende bloemenschat waren de tastbare bewijzen van de algemeene achting, wel ke men den heer en mevrouw Hakken berg toedraagt. Het bruidspaar was zeer in zijn nopjes over zooveel belangstel ling en warme vriendschap. Onze foto toont het bruidspaar op dezen gedenk- waardigen dag. Twee overwinningen en een nederlaag. (Van een onzer medewerkers) Vrijdagmiddag speelden de Leidsche de mes hun eerste match tegen de Oxford combinatie waarin 3 Internationals zaten. Het prachtig vlakke maar erg gladde terrein speelde de onzen parten, terwijl zij elkaar bovendien, mede door de hete rogene samenstelling van de ploeg, niet begrepen. Voor de rust wisten de Oxford- dames tweemaal te scoren, waartegenover Leiden door mej. Rlel slechts een goal wist te maken. Na de rust kwam Leiden er beter in en hoewel Oxford een d-^rde goal scoorde, waren de m grooten getale opgekomen Leidsche heeren overtuigd ran een Hollandsche overwinning. Inder daad weid de achterstand lngeloopen tot 3 —2 maar toen deed de vermoeidheid 7 ch gelden en konden de backs de zee: snelle Engelscne voorhoede niet meer baas. De einduitslag 52 ln ons nadeel was geflatteerd, maar de Engelsche da mes waren sterker. Vrijdagavond was de Leidsche vertegen woordiging de gast van de „Neptune Ro wing club" In een afgelegen herberg Met vieT bussen bereikten wij deze zeer gezellige gelegenheid na een half uur rijden, waarin de tijd werd gekort met nieuwe kennismakingen Het Ijs was dan ook meteen gebroken en een zeer gezel lige avond volgde. ..Community singing" en verschillende nationale spelletjes, af gewisseld door het gebruik van con sumpties, kortte den avond, zoodat de stemming op het moment van schelden haar hoogtepunt bereikte ln het geza menlijk zingen van de belde volksliederen. Van der Steen had pech. Zaterdagochtend waren wij vrij om ln- koopen te doen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Een druilerige dag die, niet veel goeds voorspelde voor de 's mid dags te spelen wedstrijden. Nadat de athleten geloopen hadden om plm. 2 uur en v. d. Steen 3de eindigde, doordat hij aan den kop loopend tot 4 maal toe den weg kwijtraakte begon het Leidsche hee- ren.team op een der mooiste „college" velden den tweeden wedstrijd tegen Ox ford City. Vanwege den slechten staat van het veld werd slechts 2 x 25 min. gespeeld. Oxford speelde een goede partij, maar aangezien haar gemiddelde leeftijd 10 Jaar meer was dan dien der Hollanders, konden wij door onze snelheid druk blij ven uitoefenen. Een niet heelemaal zuivere goal van mid voor Mees in de -erste helft en een geforceerde etrafcomer waaruit door back Drijven werd gescoord waren de eenige doelpunten, zoodiat de einduitslag kwam met 20. Het korte Engelsche spel werd ditmaal door onze snelheid en har de open passes gebroken. Werkelijk een wedstrijd van zeer coed gehalte piet goede scheidsrechters. De dames speelden plm. 20 K.M. bulten Oxf d tegen Thaxne Ladles. Onder ma tige leiding wonnen zii gemakkelijk met 52. waarna de gebruikelijke tea volgde 's Avonds voegden verschillende Leid- -che heeren zich bij de dames in Thame daarheen gebracht in de auto's ran wel willende gastheeren Een typische En gelsche dansavond volgde met voor onze begrippen erg flauwe spelletjes en nationale dansen. Het vele heerlijks dat ons werd aangeboden deed dit gauw ver geten en ook hier was de stemming uit bundig. De Studenten-zuivering. STUDENTEN ACHTEN ZICH NIET MEER VERANTWOORDELIJK. De Nederlandsche Studenten Raad heeft in een vergadering te Utrecht naar aanleiding van het ministerieel besluit, dat de uitsluitingstermijn voor de studenten-teekenaars op 1 Januari 1947 is beëindigd, een motie aange nomen. In deze motie wordt gezegd, dat in de bespreking, die op 13 September 1946 door den minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen met. eenige le den van den Nederlandschen Studenten Raad gehouden werd, in welke bespre king werd medegedeeld, dat werd over wogen om voor dio studenten, aan wie een straf van 1% jaar of minder was opgelegd, het begin van de uitsluiting landelijk te stellen op 5 Mei 1945, de minister toezegde dat hij de eventueele bekendmaking van dit besluit vergezeld zou doen gaan van een duidelijke ver klaring, dat het teekenen door hem eveneens als een fout werd gezien en dat deze maatregel slechts zou gelden voor diegenen, die door een beoordelings commissie waren gehoord en veroor deeld. De Studenten Raad, van oordeel dat de minister zich aan deze toezegging niet gehouden heeft, is van meening, dat hierdoor het principe van gemeen schappelijk beraad tusschen ...regeering en Nederlandsche Studenten Raad in zake de studenten-zuivering door den minister genegeerd is. De Nederlandsche Studenten Raad keurt het beleid van den minister in dezen af en deelt mede, dat de Neder landsche Studenten Raad onder deze omstandigheden geen verantwoordelijk heid kan dragen voor den voortgang der studenten-zuivering. Op grond hier van heeft de Nederlandsche Studenten Raad den leden-studenten en leden-ver tegenwoordigers van studentengroepee- ringen van de studenten-zuiverings commissies geadviseerd aan den minister hun ontslag te vragen. Corrie Bijster en Paul Niessing LIEDEREN- EN PIANO-AVAND. Wanneer twee solisten zich gelijke lijk willen laten gelden, ontstaat on willekeurig een overladen programma, zonder genoegzame eenheid van op bouw. Zoo gisteravond, toen Corrie Bijster (zang) en Paul Niessing (piano) con certeerden. Bij een zoodanige overlading ver slapt op den duur de geconcentreerde aandacht, wat niet ln het voordeel der uitvoerenden is. De juiste maat hou den is ook in dit opzicht noodzakelijk. Corrie Bijster's volumineuse. buig zame sopraan bezit een welhaast ideale glanzing in alle moeiteloos klinkende liggingen. Daarbij een ongeëvenaarde technische souplesse. Men kan zich aan een weelde van klank verzadigen. Deze factoren trekken allereerst de aandacht. Vér op den achtergrond beweegt zich de begripvolle voordracht, welke echter in enkele geniale Wolfliederen (o.a. Mignon!) haar beste momenten be leefde. De Schuberts klonken daaren tegen uitermate vlak: het leek alsof zij volkomen langs haar heen gingen. Alles was hier op productie van een fraaien toon Ingesteld. Er waren zelfs dilettantistische impressie's. Bijv. het ..Goti im Frühling", dat van bedenke lijke vergissingen niet vrij bleek, te be denkelijker. omdat de liederen van het blad gezongen werden Debussy's „Fê- tes galantes" bezaten charme, doch de melodieuse en dankbaar geschreven Lioba-cyclus van Willem Landré miste diepte. In de toegift, Rudolf Mengel- berg's „Het leven is een kruisbanier" spraken de prachtige stemkwaliteiten het sterkst. Paul Niessing is een pianist met een geprononceerd romantische natuur, welke zijn gansche wezen beheerscht De melodische lijnen weet hij bij uit stek duidelijk en zangrijk te doen spre ken. Vandaar vermoedelijk, dat zijn keuze viel op Busonibewerkingen van Bach's verheffende koraalvoorspelen waartegen op zichzelf velerlei beden kingen zijn aan te voeren, öoch die desondanks indruk maakten. In Brahms, Grieg en Chopin kwam een opvallende neiging tot trekken tot uitdrukking, verhevigd door oneven wichtige tempi en overmatige accent- gevingen. Technisch was hier ook nog niet alles au point! Ook de licht-zwe- vende Debussy en Poulenc-werkjes wa ren in 't algemeen te zwaar gehouden. Niessing s muzikaliteit is echter gevoe- lig. getuigt van een wam kloppend hart. Zijn uitstekende begeleidingen, spe ciaal die der Wolfliederen, soms iets aan den domineerenden kant, vormden een waardevol complement. Het ge hoor was klein, doch gaf vele malen blijk van hartelijke sympathie. H. Denk aan Uw Gas en Electriciteit. Er moet 20 bezuinigd worden! Van de Stedelijke Lichtfabrieken 0nt- Mngen wij de bevestiging vam het reeds eerder gepubliceerde bericht, dat de ko- lenposltie ran ons land zoo slecht is ge worden, dat het Rijkskolentaureau zich genoodzaakt heeft gezien de kolentoewlj- de bebtfabrieken te verlagen ramt>eri946n kolen verbruik over No- Een leder wordt daarom in zijn eigen belang met klem aangeraden aan de reeds vroeger aangekondigde korting van ■40 Vo op de gas- en elecürtclteltsrantsoe- nen strikt de hand te houden, daar bi! overschrijding van 80 van het toege stane rantsoen onherroepelijk afsluiting zal volgen, wat ook de oorzaak van de overschrijding geweest moge zijn. Controleer daarom regelmatig Uw gas- n e ectrlciteltsmeters. BEGRAFENIS MEVR. FLIEIIB—VAN GRIETHUIZEN. Gistermiddag vond onder veel tielang- s telling de begrafenis plaats ran willen mevr Fliehevan Griethuizen, oud-di rectrice van het Kinderhuls „Voordorp" welk kinderhuis door de Diaconie der N.H. Gemeente té dezer stede wordt ge ëxploiteerd. Aan de teraardebestelling gaig een kor te rouwdienst in de Ned. Herv. Kerk te Leiderdorp vooraf. Deze rouwdienst werd geleld door een broer van de overledene, ds. Griethuizen em. predikant te Ter Heijde. In zijn toespraak gewaagde ds. Griethuizen van de liefdevolle zorgen van mevr. Fliehe voor de kinderen ran Voor dorp, aan welke inrichting zij 25 Jaar verbonden was en waarvan zij nu ruim een Jaar geleden afscheid nam. Dr. G. J. Streeder, voorheen predikant ie Leiderdorp, wees er op dat mevr. Fliehe die in haar leven van droefheid en zor gen niet gespaard bleef, steeds haar kracht in Christus had gevonden. En van dien steun ln Hem sprak zij ook steeds fot de kinderen, die aan haar zorgen varen toevertrouwd. Namens de Ned. Herv Diaconie sprak dr. G. Brouwer woorden van donk en w aandoening. Aan het ffraf werd hierna nog gespro ken door een van de oud-verpleegden. Bij de begrafenis wonen o.m. aanwezig de meeste Jongens en meisjes van „Voor dorp" alsmede vele leidsters en voorma lige leidsters van de inrichting. Ontvangst van de deelnemers De Kamerkring Leiden van de Chr. Hist. Unie had heden in onze stad een toogdag belegd waarvoor uit alle deelen van de provincie Zuid-Holland groote belangstelling bestond. Hedenochtend werden de deelnemers aan dezen toogdag in de Stadsgehoor zaal verwelkomd. Onder de ruim vijf honderd aanwezigen, die deze ontvangst bijwoonden, merkten wij versaheidene burgemeesters uit de omgeving en tal van gemeentebestuurders uit den om trek op. Nadat de voorzitter van de regellngs- commissie, de heer D. Hendriks, een ge deelte uit Romeinen 12 had gelezen, heette hij allen welkom om er hierna op te wijzen dat deze dag allereerst be doeld was als een versterking van den band naar binnen. Daarnaast wil men ook naar buiten laten zien, dat de Chr. Hist. Unie, welke van verschillende zij den zware aanvallen te verduren heeft gehad, nog springlevend ls en dat het haai- goed gaat. De voorzitter van de afd. Leiden van de Chr. Hist. Unie, de heer L. Questroo, die in aansluiting op dit openingswoord namens de ontvangende afdeellng een woord van welkom sprak, hoopte, dat deze dag er toe mooht bijdragen, dat de liefde tot het beginsel werd versterkt. Hierna verdeelden de aanwezigen zlcli ln verscheidene groepen en werden in onze stad enkele excursies gemaakt, waarna, te ongeveer holftwaalf, in de receptiekamer der Stadsgehoorzaal een ontvangst van genoodigden en autori teiten plaats had. Onder hen merkten wij o.m. op den voorzitter van de C.H. Unie, den heer H. W. Tilanus, de Tweede Kamerleden jkvr. mr. C. W. T. Wtte- waall van Stoetwegen en mr. dr. J, J. Schmal en den heer H. Kikkert, H.B.- lld van den Chr. Landarbeidersbond. De middaguren werden door de sec tievergaderingen in beslag genomen, waar door tal van sprekers actueele onderwerpen werden behandeld. Wij ho pen daar morgen op terug te komen. Voor hedena/vond staat een groote bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal op het programma, waar o.m. de voorzitter van de C.H.U., het Tweede Kamerlid, de heer H. W. Tilanus zal spreken over „De Chr. Hist. Unie in dezen tijd". OEGSTGEEST. Uitvoerig begrootingsdebat in den raad De gemeenteraad van Oegst- geest kwam gisteravond voor het eerst in 1947 bijeen. De voorzitter, burge meester J. c. Baumann. opende met een nieuwjaarswensch. welke werd be- aptwoord door het oudste raadslid, den heer Oostrom. De notulen werden na eenige wijzigingen vastgesteld. De raad hechtte goedkeuring aan het voorstel tot verleenen van medewerking aan het bestuur der Hei-vormde School voor de aanschaffing van schoolbanken. De be grooting 1947 van hét burgerlyk arm bestuur werd goedgekeurd, evenals die van het Heilige Geest-armbestuur. Hierna kwam aan de orde de ge- meente-begrooting, waarvan de behan deling langen tijd in beslag nam. Bij de algemeene beschouwingen merkte de heer Oostrom op, dat voorbereidingen tot stichting van een badhuis in de toekomst gewenscht zouden zijn, het geen de voorzitter niet beaamde. Zulk een inrichting werkt meestentijds met verlies en derhalve mag dit niet begon nen worden alvorens een sluitende be- grooting is verkregen. Dat blijft het eerste doel van B. en W. Wel zal wor den onderzocht wat op het gebied van kinderspeelplaats- is te bereiken. Mevr. Kramers wees andermaal op de nood zaak, ook de vrouwelijke bevolking in te schakelen in het gemeenteleven. De heer Blomsma wil naar aanleiding van de moeilijke voorziening in onder wijzersvacatures een hoogere classifica tie van de gemeente, hetgeen de voor zitter onmogelijk acht. De zaak dei- pol. delinquenten heeft de aandacht van B. en W„ doch zoolang nog voor rang verleend moet wiorden op ver schillend terrein komen de goede Ne derlanders vóór de poL delinquenten. Er staan nog 67 personen op de wacht lijst voor een woning. De heer Kerkhof bepleitte industrialisatie in Oegstgeest, hetgeen de voorzitter slechts in zeer ge ringe mate een bron voor welvaarts- verhooging achtte, doch ln sterke mate een gevaar voor die welvaart. Bij de puntsgewijze behandeling na men B en W. het voorstel van den heer Van der Poel over om den heer Veen een toelage van f,300 toe te ken nen voor zijn werk als waaf.nemend se cretaris. Naar aanleiding van een oji- merking van den heer Valent-goed merk te de voorzitter op. dat het secretarie- personeel een uitstekende ploeg vormt, en momenteel meer behoefte heeft aan een geschoolde, goede kracht dan een of meer beginnelingen. Derhalve is een post uitgetrokken voor een nog niet vervulde vacature ten bedrage van f.3200. Verscheidene vragen werden ge steld over de zweminrichting Poelmeer, waarvoor een subsidie is uitgetrokken, die door meerdere, leden te hoog wordt geacht. De voorzitter was het hiermede eens, doch kon slechts een oordeel len na inzage van de exploitatiecijfers van Poelmeer Daarom *s reeds ver scheidene malen gevraagd, doch zy zijn nog niet ontvangen. Zoodra dit ge schiedt wordt nader advies uitgebracht. Ook het hoofdstuk openbare werken (uitgaven tot £.26.058.28) bracht vele tongen in beweging, o.m. over vaste aanstelling en hooger salarleerlng van gemeentepersoneel. B. en W. zullen hier op nader terugkomen. Bij het hoofd stuk „onderwijs" wil mevr. Kramers het ter beschikking te stellen bedrag ten behoeve van een schoolbibliotheek tot f 100 verhoogd zien, waarover B. en W. praeadvies zullen uitbrengen. Evenzoo ten aanzien van de kwestie van het schoolzwemmen, waarbij mevr. Kramers degelijk onderricht voor ten minste een klasse verzocht. De heer Den Ouden acht f.4000 te veel voor de kosten van de herziening van het uitbreidingsplan en vreest dat dit een aanwijzing is, dat wederom eigenlijk een geheel nieuw plan ontworpen wordt. B en W. stellen vast. dat zulks zeker niet in de bedoe ling ligt. B. en W. zullen praeadvies uitbrengen over vele minder belangrijke aangelegenheden, die bij het begroo tingsdebat terv sprake kwamen. De begrooting voor het grondbedriif 1947 en de gemeentebegrootmg 194/ werden vervolgens met algemeene stemmen goedgekeurd Het kosten-be- drag per leerling van het openbaar lager onderwijs voor 1947 werd vastge steld op f. 16.17. De rondvraag leverde 'niets op. zoodat de voorzitter de verga dering ^loot. Ned. Herv. kerk Beroepen te Slie- drecht J. Bus te Staphorst Te Gorin- chem E. P Borgman te Westzaan. Te Leeuwarden C. D. Moullln te Maastricht. Te Brielle A. G. H. Kroneman te Wester- Voort. Aangenomen naar Stavoren B. J. Riemersma, cand. te Grljpskerk, die be dankte voor Dantumawoude. Marken en Sloten (Fr.) Naar Valburg-Homoet S. Goverts te Bergschenhoek. Bedankt voor Maurik en voor Willemstad (toez.) G. v. d. Meulen te Uitwilk. Voor Veenendaal (4e pred.pl.) J. H. Cirkel te Genemul- den. Benoemd tot hulppred. bil do Prot. kerk ln Indlë mcj. E. Visser, hulppred. te Groningen. Tot hulppred. te Nlje- haske-Haskerdljke S. S. Visser te Gorre- dljk. Aangenomen als pred. met bijz. op dracht voor Kerk en Israël J. H. Grolie te Utrecht. P. J. VERBEEK 40 JAAR IN 's RIJKS DIENST. Onze stadgenoot, de heer P. J. Ver beek, amanuensis aan het Pharmacolo- gisch-laboratorium der Rijksuniversi teit, die een dezer dagen het feit mocht herdenken, dat hij vóór veertig Jaar in 's Rijks dienst trad, zal morgen ochtend op bescheiden wijze worden gehuldigd. „NIEUW-LEVEN". De Arbeiders Muziekvereniging „Nieuw Leven" zal bij goed weer. a_s. Zaterdag ln haar nieuwe uniform een rondgang door de stad maken. Vertrek om 4 uur van het repetitielokaal. NIEUWE BONKAARTEN. Mo-gen zijn de letters B. en C. aan de beurt, beginnende bij Brink tot en met Cleef. WILKES IN ARSENAL? Naar het ANP verneemt is de moge lijkheid groot, dat de Nederlandsche elftalspeler Faas Wilkes het volgend seizoen als amateur in de Londensche club Arsenal zal uitkomen. Besprekin gen zijn nog gaande. Eervol ontslag luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Met Ingang van 1 Februari is ter za ke van langdurigen dienst op het door hem daartoe gedaan verzoek aan den luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, adjudant i. b. d. van H.M. de Koningin, gouverneur der re sidentie. eervol ontslag verleend uit 'den militairen dienst met bij zonderen dank voor de uitnemende diensten, door hem gedurende tal van jaren in verschillende gewichtige betrekkiiigen aan H.M. en aan den lande in buitengewoon moei lijke omstandigheden bewezen. DE ZUIVERING. Bij uitspraak van den Centralen Zui veringsraad voor het bedrijfsleven is do heer J. A. Philipse, zonder beroep wo nende te Epe, president-commissaris en gedelegeerd commissaris van de Neder landsche Rotogravure-maatschappij N.V. alhier, ontzet van het recht een leiden de functie uit te oefenen ln gemelde onderneming voor den tijd van drie ja ren, ingaande op 9 Dec. 1946; voorts zijn de heeren J. C. Stafleu te Oegstgeest en D. J. Lamblnon, alhier, ontzet van het recht een leidende functie te be kleeden in die onderneming voor den tijd van twee jaren, ingaande op 9 Dec. 1946. Bij beschikking van den Minister van Justitie ls, 'op grond van het Zuiverings besluit 1945. gerekend van 10 Mei 1945, ontslag verleend uit zijn functie van hoofdwachtmeester der gemeentepolitie, ter standplaats Leiden aan R. van den Bos, zulks met behoud van alle rechten. AGENDA WOENSDAG. Volkshuls: Ver. voor fac. Lijkverbran ding. Spr, ds. G. W. Melchcrs. 8 u. nam. Gerecht 10: Nod, Chr. Vroaiweaibdhd. Spr ds. A. G. Barkey Wolf, 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Opwekkingssamen komst. Ev. Chr. Gom. Spr. P, v. d. Wouöo en J jSevensma. 8 uur nam. Voorschoten (Leidscheweg 95) Spr dhr. v. d. Hldde over het reddings wezen. 8 uur nam. Schouwburg: Het Schouwspel". Cor Ruys in „Per luchtpost". 8 uur nam. DONDERDAG: Stadszoal: Residentie-orkest. Soliste Henr. Sala. 8 uur nam. Zuiderkerk: Concert v. h. Bllndenkoor. 7 y2 uur nam. VOOR DONDERDAG 16 JAN. Hilversum I (301 M.) KRO. 8.15— 8.55 en 9.009.45: opgewekte muziek; NCRV 10.1510.45: morgendienst o. 1. v. ds. E. Douma; KRO 11.0011.45: radlo- zlekenbezoek; 12.0312.40: hoorn-trio op. 40 van Brahms; 12.4013.00 en 13.15 13.35: Klaas van Beeck; NCRV 14.00 14 40: All Round Sextet; 15.00—15.45: Stafmuzlek A'damsche politie; 16.45 17 30: Rlo Beute. plano; 17.3018.00: Boston's Promenade Orkest: 18.0018.30: Wognum's Zangkoor: 19.0519.45: bui- tenlandsch overzicht door dr. L. W. G. Scholten; 20.0821.30: opgewekt pro gramma: 21.3022.00: de Bilbel in Bel gië; 22.3022.45: gramofoonmuz.; 22.45 23.00: avondoverdenking: 23.0023.30: nieuwe Nederlandsche muziek; 23.30 24.00: avondconcert. Hilversum II (415 M.) AVRO 8.15— 8.45: gTam.muziek; 9.159.30: morgen- wil ding door ds. B. van Ginkel; 9.50— 10.30: arbeidsvitaminen; 11.0011.45: ensemble Jetty Cantor; 12.3513.00: plano-duo Sohutte en De Raaff; 13.15— 13.45: Virtuoso Sextet; 14.20—15.00: duetten voor sopraan en tenor; 15.20 16.10: reprises; 17.3017.50: kinderkoor Anny Bonarius; 17.5018.00: Rijk Over zee; 18.1518.45: Vaudeville-orkest; 20.0021.15: BBC Symphonic Orkest: 21.1521.30: liederen van Fauré en Du- parc: 21.3022.15: hoorspel „Gericht tot zelfbehoud" naar R. Bltlstra; 22.1522.45 Pierre Palla orgel. Tom Erich piano: 22.4523.00: drs. D. J. van Dilk over on ze zeevisscheril; 23.1523.30: Skymas- ters; 23.3023.45: „hoogste tijd heeren"; 23.4524.00: Skymasters. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 15 Januari. Er heerschte vandaag een groot ge brek aan orders. De industrie-aandee- len waren gedrukt, de toonaangevende soorten waren alle iets lager. De Phi- lipsaandeelen zagen zich zelfs een zes tal punten ontgaan. Verscheidene min der courante soorten werden lager ge noteerd. Koninklijke ging een drietal punten achteruit. De scheepvaartmarkt was stil met weinig verandering. Koer sen Van Nievelt Goudriaan echter gin gen een negental punten naar boven. Bankaandeelengoed prijshoudend. Ta bakken waren zoo goed als onveran derd. De Rubberaandeelen zakten mee- rendeels een paar punten in. H.V.A.'s gingen verscheidene punten achteruit en kwamen op 196. De Nederlandsche staatsfondsen waren nauwelijks veran derd. De gestaffelde leening liep een fractie achteruit. Indische leeningen opnieuw een kleinigheid beter.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3