Republikeiiische „Bestaiids"-scheiidmg;eii duren voort Er wordt veel „.zwart Kan het s.s. „Lilia" gered worden PANDA EN DE c Officieel communiqué der Ned.-Ind. regeering Een zoo juist door de Ned.-Indische regeering uitgegeven communiqué deelt het volgende mede: „Het is duidelijk, dat tot dusverre het bestand nog niet heeft geleid tot een aanzienlijke beperking van de vijandelijkheden. Het aantal schen- dngen van het bestand door Repu- blikeinsche strijdorganisaties is eer der toe- dan afgenomen. Dit commu niqué kan dienen om aan te toonen, hoe de huidige situatie ontstaan is". Het communiqué geeft dan een vol ledig gedetailleerd overzicht van de on derhandelingen en besprekingen over de ongeregeldheden te Palembang. Pa- dang, Medan, Bandoeng en Soerabaja na het sluiten van de bestandsover eenkomst. op 14 October 1946. Naast deze bijzonderheden, die uitsluitend feiten aan het licht brengen, zegt het communiqué: „Eiken dag hebben tal- looze infiltraties van Republikeinsche strijdkrachten en artillerie-beschietin gen van doelen binnen de Nederland- sche zones plaats en worden versper ringen aangebracht en mijnen gelegd. In de periode van 1 November tot einde December 1946 zjjn in totaal meer dan 350 min of meer ernstige gevallen van schending van het be stand door Republikeinsche strijdor ganisaties gemeld. Het staat onom- stootelyk vast, dat plannen zyn be raamd voor grootscheepsche aanval len op Semarang, Buitenzorg en Pa lembang, en slechts door tijdig op treden van de Nederlandsche troe pen kon de uitvoering daarvan wor den voorkomen. Niet alleen de Nederlandsche troe pen hebben geleden van de actie van de Republikeinsche strijdorganisaties, doch bijna dagelijks worden gevallen gemeld van terreur jegens de bevol king, die in de omgeving van de de marcatie-lijn woont. Mishandeling, moord, ontvoering, plundering en ver nielingen zfjn telkens weer gemeld. SOEDIRMAN'S OPTREDEN. De gebeurtenissen op Sumatra too nen de ernstige gevolgen van verkeerd gerichte propaganda aan. De Nederlandsche regeering is nog steeds bereid om aan te nemen, dat Arbeiders bij den wederopbouw VERVOER MET OPEN VRACHTAUTO'S ONVOLDOENDE. De heer* Suurhoff heeft aan de mi nisters van Openbare Werken en We deropbouw, Sociale Zaken en Verkeer gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat het vervoer van arbeiders, werk zaam bij den dienst uitvoering werken, den wederopbouw enz., gewoonlijk ge schiedt in open vrachtauto's, waarvan de dekkleeden in^den regel in zeer slechten staat verkeeren, terwijl de achterzijde van de wagens geheel open blijft, zoodat de arbeiders vooral tijdens de winter maanden soms uren aan regen en koude zijn blootgesteld? 2. Weet de minister, dat bij voorbeeld op 4 December 1946 door het uitvallen van zoogenaamde .jbellewagens", voor het vervoer van Rotterdamsche arbeiders naar de Zuid- Hollandsche eilanden slechts vracht auto's met gescheurde dekkleeden be schikbaar werden gesteld, welke wijze van vervoer door de desbetreffende ar beiders werd geweigerd,"met het gevolg, dat dezen arbeiders wegens ongeoorloofd werkverzuim een dag loon werd gekort, en dat zich op 2 Januari 1947 met het vervoer van Rotterdamsche arbeiders naar Domburg soortgelijke moeilijkhe den hebben voorgedaan? 3. Is de minister bereid op korten termijn maatregelen te nemen, opdat althans gedurende de wintermaanden op bevredigender wijze in het vervoer van arbeiders, die buiten hun woonptaats te werk gesteld zijn, wordt, voorzien? WERVELWIND VEROORZAAKT VERWOESTING. Naar het Republikeinsch Persbureau Antara meldt, heeft een wervelwind op 11 dezer 6 kampongs op West-Java grootendeels verwoest. Meer dan 2000 boomen werden ontworteld, 1300 wonin gen werden met den grond gelijk ge maakt-, 248 huizen werden beschadigd, waardoor 1380 kampongbewoners dak loos zijn geworden. De schade bedraagt ongeveer 29.000 Republikeinsche gul dens. Het Republikeinsche bestuur van West-Java heeft o.m. bedden en vier ton rijst ten behoeve van de getroffen bevolking beschikbaar gesteld. het optreden van generaal -Soedirman en de daarop volgende redevoeringen van Republikeinsche autoriteiten, waar in getuigenis wordt afgelegd van den twijfel over de oprechtheid van Neder land met betrekking tot de inachtne ming van het bestand, te wijten is aan de onjuiste en onvolledige voorlichtin gen, ft Uit vrees voor verdere schade, die door dergelijk onjuiste propaganda zou kunnen worden aangericht, heeft de regeering het noodzakelijk geacht de voorafgaande feiten in hun onderlin- gen samenhang te publiceeren. De re geering is bereid en in staat om zoo noodig deze feiten aan te vullen en met bewijzen te staven", aldus besluit het communiqué. Vergadering der Eerste Kamer WIJZIGING VAN DE VEEWET. De Eerste Kamer heeft gisteravond, onder voorzitterschap van den heer Ayema, een korte vergadering gehou den. Zonder beraadslaging of stemming is daarin goedgekeurd het wetsontwerp tot verlenging van den termijn art. 21 besluit herstel rechtsverkeer. Dit betreft den termijn voorde indiening van rechts- herstelverzoeken. Thans wordt niet lan ger in de wet zelf de eindtermijn ge noemd, (aanvankelijk was dit 1 Sept. 1946). Aan den raad voor het rechts herstel wordt de bevoegdheid gegeven den termijn vast te stellen. De wettelijke voorziening naar san- leiding van het Kon. Besluit van 7 Mei 1946, houdende nadere regeling nopens de taak van de ministeries van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en van Landbouw, Visschery en Voedselvoor ziening met- betrekking tot- de zorg voor de natuurbescherming werd eveneens zonder beraadslaging of stemming goed gekeurd. Evenzoo hechtte de Kamer haar goed keuring aan het wetsontwerp tot wijzi ging van de veewet en intrekking van een desbetreffend besluit uit den bezet tingstijd. Bij besluit van den secretaris generaal van het Departement van Landbouw en Visschèrij van 16 Pebr. 1943 werden in de veewet eenige wijzi gingen aangebracht, hoofdzakelijk met het doel een meer intensieve bestrijding van het mond- en klauwzeer mogelijk te maken. Dit besluit is Ingevolge art. 15 van het besluit, bezettingsmaatrege len voorloopig geschorst. Het doel, dat aan de verschillende be palingen van het besluit ten grondslag ligt, maakt het echter wenschelijk. het meerendeel dezer bepalingen te doen herleven. Het onderhavige wetsontwerp beoogt, dit tot stand te brengen onder gelijktijdige intrekking van het besluit. Tevens werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om enkele wijzigingen, waar in het besluit niet voorzag:, in de vee wet aan te brengen. HAAGSCHE TRIBUNAAL De wed. J. Noordendorpv. Os te Wassenaar was lid van de NSB geweest, bracht de Germ, groet, mocht de radio behouden. Het tribunaal heeft voor haar vol staan met opleggen van interneering tot 15 Nov. 1946 en verb, verkl. van f.300. Hoeveel stof hebben wij noodig? TEXTIEL-KNOEIERIJEN UIT DEN BOOZE Wanneer we maar zoo ver waren, dat er een zekeren bodem lag in de textiel- voorziening dan ware de toestand min der zorgelijk. De regeering hoopt echter in 1947 dit minimum-niveau een heel eind te benaderen; dat is nog niet: be reiken. Om dit bodem-niveau tc vestigen, zeg om aan alle mannelijke Neder landers 'boven de één jaar een cos- tuum en een overjas, cn aan alle vrouwelijke Nederlanders boven de één jaar een jurk en een mantel te verschaffen, zou er 61 millioen vier kante meter stof noodig zijn. Onze productie van een heer jaar is ech ter maar 24 millioen vierkante me ter stof Bovendien gaat hier nog voor in- dustrieele doeleinden vanaf, als filter doeken, transportband voor de mijnen, garen voor vischnetten, canvas voor auto- en rijwielbanden enz., welke in 1946 13 millioen strekkenden nieter stof vergden, hetgeen gelijk staat met 120 millioen textielpunten. De regeering zet er, gelijk bekend, alles op, om dit jaar 80 punten toe te wij-zenjwaarvan er bereids 25 geldig zijn verklaard. Als er punten geldig worden verklaard, zal zij ook zorgen voor een redelijke bevoorrading, voor een, rede lijke keuze-reserve, zoodat men geen rush op de winkels behoeft te onder nemen. Ook hier is er export. Deze mag ech ter maximum 5 van de wollen-, 8 van de katoenen- en 10 van de kunst zijden weefsels van de totale productie van het heele land bedragen. Ook uit den confectie-sector ma gslechts maxi mum 10 der productie des lands wor den geëxporteerd. Deze uitvoer dient om onzen import te betalen, om de interna tionale markt voor ons open te houden, of geld goederen, waarin zóó weinig grondstof gaat, maar veel arbeid, dat öe deviezenwin-st er op uitermate groot is. Over de heele wereld, zelfs in de aneest welvarende landen, heerscht textiel- schaarschte. Het behoeft geen betoog, dat alle zwarte handel en prysknoeieritf in textiel uit den booze zyn, gezien ons gebrek aan textiel en de moeite van de meeste onzer landgenooten om met hun huishoudgeld toe te komen. Minister Huysmans doet ten deze een beroep op ons saamhoorigheids- gcvoel. VERDUBBELING VAN HET TABAKSRANTSOEN. Medio 1947? Medio 1947 hoopt de regeering het zoover gebracht te hebben, aldus mi nister Huysmans op een persconferen tie, dat het tabaksrantsoen verdubbeld zal zijn, zoowel wat betreft sigaretten als sigaren en kerftabak. Althans voor de mannen. Voor de vrouwen voor de zgn. gemengde kaarten geldt deze toezegging niet. Tot Juli- zullen er, als overgang, enkele extra-rant soenen worden verstrekt. V Maar voortaan zal er scherp tegen worden opgetreden. Het Ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw deelt mede: Nog steeds blijken werken op het gebied van den burgerlijken bouw en den utiliteitsbouw te worden on dernomen en voortgezet, zonder dat daartoe door liet college van algc- meene commissarissen voor den we deropbouw vergunning is verleend. Daardoor wordt een billijke en rechtvaardige verdeeling van de be schikbare materialen, en arbeids krachten in gevaar gebracht. On danks de opgelegde straffen is aan het genoemde euvel geen einde ge komen. De minister van openbare werken en wederopbouw a.i. heeft daarom het college van algemeene commissarissen een aanwijzing ge geven niet te aarzelen om het zon der toestemming gebouwde op kosten van den overtreder af te breken. De normale procedure der berechting blijft daarnaast bestaan. De afdeeling voorlichting van het mi nisterie van openbare werken en we deropbouw deelt ter toelichting op dit bericht mede: De opsporingsdienst van het college heeft in steeds toenemende mate proces verbaal moeten opmaken in gevallen, waarvoor geen goedkeuring was ver strekt. In 1946 werden in totaal 811 ge vallen van „zwart" bouwen achterhaald. Twee maatregelen waren dan voor ver dere afdoening van de zaak mogelijk: 1. Doorgeven aan den officier van justitie, die een gevangenisstraf van ten hoogste 6 jaar of een geldboete van ten hoogste f. 10.000 kan eischen. 2. Of wel daarnaast onmiddellijk tot afbraak van het gebouwde overgaan, waartoe het college de bevoegdheid heeft. In aansluiting op dezen laatsten maatregel is het dan nog mogelijk het afkomende bouwmateriaal te onteigenen Tot. nu toe is, behoudens in een enkel geval, de zaak doorgegeven aan den of ficier van justitie zonder tot afbraak over te gaan.. Het verdere toenemen van het bouwen zonder vergunning dwingt echter ook andere maatregelen toe te passen om aan dit euvel paal en perk te stellen. Deze andere maatregelen be staan in het afbreken van het gebouwde, naast de normale procedure van berech ting. Dit is de bedoeling van de beschik king van den minister van openbare werken en wederopbouw a.i. Hoe weinig aantrekkelijk ook, het is binnen het 'kader van de mogelijkheden de eenige oplossing om dit kwaad uit de wereld te helpen en de bouwnijver heid inderdaad volgens plan te doen verloópen. De economische Unie met België. BETALINGSBALANS MOET IN EVENWICHT KOMEN. Wij hebben met België, onze vrijge- kozen partner, een soort verloving aangegaan, welke wij hopen, in den vorm van een economische unie, tot een goed huwelijk te brengen; zoo luidde de beeldspraak van minister Huysmans op een persconferentie. Bij een goed huwelijk moet evenwel met alleen het hart, doch ook het verstand spreken. Dus zullen wij rekening heb ben te houden met België bij ons in dustrialisatie-plan. Wij behoeven ,dat niet daaraan ondergeschikt te maken, dat zou te ver gaan. Doch wel moe ten wij, in verstandig en vriendschap pelijk contact en overleg, weten te ge ven en te nemen. Nederland is van harte bereid aan zulk overleg deel te nemen, en ook nadeel op den koop toe: zooals wij verwachten dat België van zijn kant ook daartoe bereid zal zijn. Hoewel er ook aan eenige zware in dustrieën is gedacht, zal het streven hoofdzakelijk gericht zijn op de vesti ging van een groot aantal arbeid- en intellect-intensieve industrieën, op fijn-mechanisch en chemisch gebied. Hierbij zijn wij voornamelijk op het particulier initiatief aangewezen, waar bij de overheid veel kan doen ter be vordering en bfj het scheppen van een gunstig „klim&at". door researchwerk, verzorging van de technische en hoo- gere vakopleiding, bemiddelen waar noodig. opnemen van contact met het buitenland enz. Het Departement van Economische Zaken is ton deze zeer diligent. Binnen een jaar of twee moeten wij onze betalingsbalans in evenwicht hebben, willen wij niet moeten ophou den met leeningen in het buitenland. Behalve op onzen export zijn wij daarbij aangewezen op onze vroe gere activiteit van veredeling, tus- schenharidel, transito- en driehoeks- handel. Het is onze groote zorg, dit voor Rotterdam terug te krijgen; ook aan Amsterdam moet zijn functie van sta pelmarkt voor de Indische producten worden teruggegeven, waarover uiter aard met Indië een regeling moet wor den getroffen. Buitenlandsche participatie in onze industrie is welkom, maar zij mag niet domineeren. Spr. denkt, behalve aan investeeringen, aan het inbrengen van uitvindingen en procédé's. Goodyear werkt, met Vredestein samen; Michelin komt weer in Den Bosch. De Ford As sembly Plant werkt dit jaar al heel wat ruimerook met andere autofabrikanten zijn wij in onderhandeling voor der gelijke vestigingen, doch wij zullen al tijd luxe-wagens moeten invoeren als onderdeel van onze rulltransacties. WAT ZEEP VOOR DE BABIES. Over enkele maanden. De zeep-positie is krap, ook in ver band met de internationaal zeer moei lijke vet-positie. Over een maand of drie, vier, hoopt onze regeering eenige verbetering daarin te bereiken. In het buitenland zal zeep worden aange kocht, om den babies (tot één jaar) wat zeep te bezorgen. De organisatie van de radio. Naar het ANP verneemt, is. dezer da gen een beschikking van den minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen te verwachten, waarbij mr. L. A. Kesper zal worden belast met de al- geheele leiding van het radiobestel voor het tijdvak van 15 Januari tot 15 Febr. Daarna, wanneer de Ned.-Radio-Unie in werking zal zijn getreden, zal mr. Kesper optreden als regeeringscommis- saris bij dat lichaam. SCHOENEN VOOR A.S. MOEDERS. Het C.D.K. deelt mede, dat in den vervolge de verstrekking van een schoe nenbon aan aa. moeders als een extra verstrekking zal gelden. Dit wil dus zeggen, dat a,s. moeders zoowel 24 we ken voor den vermoedelijken datum dér bevalling als bij de aanwijzing van het eindcijfer van hun tweede dis tributiestamkaart voor een schoenen bon iri aanmerking komen. Deze regeling zal worden toegepast met terugwerkende kracht tot 1 April 1946. Alle vrouwelijke personen, van wie een attest voor het verkrijgen van extra rantsoenen als a.s. of jonge moe der bij den distributiedienst in behan deling is, en die sedert 1 Januari 1945 niet meer dan één schoenenbon heb ben ontvangen, zullen bij de eerstvol gende verstrekking van een rantsoen kaartje voor extra levensmiddelen als nog een schoenenbon ontvangen. Het Dcensche s.s. „Lilia", dat op dc Noorderhaaksgronden bij den Helder is gestrand, blijkt een taai schip te z(jn, dat voorloopig uit den ongelij- ken strijd met de golven als overwin naar te voorschijn is getreden! Gistermiddag, toen de „Dorus Rijkers" met enkele leden der Deensche beman ning weer polshoogte ging nemen bij wat men dacht dat door den storm nog slechts een wrak zou zijn, was van de .Lilia" geen spoor meer te bekennen. Tot verbazing en opluchting van de Denen vond men de Lilia" echter op een geheel andere plaats, n.l. tegen de razende bol aan den Noordkant van het Westgat terug. Kennelijk is de krachtige wind er in samenwerking met de woelige zeeën in geslaagd datgene te bereiken, wat de sleepbooten „Stentor" en „Borndïep" niet was gelukt: het schip vlot te trek ken. Stuurloos en zonder bemanning werd de reeds een dag tevoren slagzij makende „Lilia" des nachts door de gol ven voortgestuwd, terwijl door het lek in het achterschip het water naar bin nen stroomde en het dientengevolge steeds dieper kwam te liggen. EEN WONDE»! Nochtans is de boot niet gezonken of in tweeën gebroken, hetgeen bU deze omstandigheden een wonder mag heeten. 5 mylen werd de „Lilia" naar bin nen geslagen. Toen bereikte de woe lige zeespiegel bijna de railing van het achterschip. Op dat moment bracht een zandbank van de razende bol redding en strandde de „Lilia" voor de tweede maal binnen 60 uur. Intusschen zijn thans de kansen tot berging ten zeerste gestegen. Op dit punt van het Westgat (recht tegenover het badhuis van Huisduinen) is de zee n.l, veel kalmer. Daardoor zal de be manning zich vrij gemakkelijk opnieuw aan boord kunnen begeven en zal bij eb het leegpompen weinig moeilijkheden met zich medebrengen. Waarschijnlijk zal het schip zich oprichten wanneer het eenmaal leeggepompt is en dan bij vloed vlotgetrokken kunnen worden. De beide sleepbooten waren echter gisteren naar hun bases teruggeroepen en zouden vanmorgen vroeg nieuwe red dingspogingen doen. Het touristisch verkeer met België en Luxemburg. Gistermiddag werd te 's-Gravehhage de eerste vergadering gehouden van de Nederlandsche touristische studiecom missie van het comité van Belgisch-Ne- derlandsch-Luxemburgsche samenwer king, in welke studiecommissie verte genwoordigers van instanties die bij het tourisme betrokken zijn, zitting hebben genomen. De leden der commissies bespraken di verse punten welke op het drielanden- congres dd 19 November j.l. ter sprake waren gekomen. Daarbij werd gewezen op de nog talrijke moeilijkheden die het touristische verkeer in den weg staan, o.m, bij de visitatie aan de Belgisch- Nederlandsche grens. Besloten werd verschillende aspecten van het touristisch verkeer door sub commissies te laten behandelen. De commissie is ook overgegaan tot de verkiezing van een dagelijksch be stuur, dat samengesteld is uit de he'e- ren mr. dr. L. N. Deckers, voorzitter, te vens voorzitter van de ANNW, jhr. W. Boreel, vice-voorzitter, direc teur reisbureaux Lissone Lindeman, A. C. Dijkman, secretaris-penningmees ter van de Ned. Reisvereeniging. dr. W. L. Groeneveld Meyer, lid, regeerings- commissaris bij de ANVV, terwijl cok de heer A. van der Paauw, hoofd van de vervoer- en verkooporganisatie der KLM, als lid is aangezocht. Over verschillende problemen zal on middellijk contact worden opgenomen met de bevoegde instanties. Het drama te Losser VERDACHTE VRIJGESPROKEN. In de raadszaal te Losser werd gisteren een openbare rechtszitting gehouden door de arrondissementsrechtbank te Almelo. De rechtbank, gepresideerd door mr. Dufour, behandelde de zaak tegen H, B. te Losser, die er van verdacht werd, dat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan doodslag, of aan zware mishandeling of aan moord van zijn vader. B. senior verdween spoorloos uit het huis van den zoon in den nacht van 15 Januari 1943. Direct na de verdwijning van B. se nior was een onderzoek ingesteld, o.m. in de nabijheid van de rivier De Dinkel, omdat men verdrinking niet onwaar schijnlijk achtte. Twee dagen later wer den op twee reeds te voren onderzochte plekken de wandelstok en de pet van den verdwenene gevonden. Naar aanlei ding van die vondsten werden toen de zoon H. B„ diens vrouw en him kind in arrest gesteld; na een uitgebreid onderzoek werden ze in vrijheid ge steld. Gisteren werd de zaak behandeld. Er waren in totaal 23 getuigen opgeroepen en het hooren nam een groot deel van den dag in beslag. Na het verhoor vroeg de officier van Justitie mr. Kamphuis vrijspraak we gens gebrek aan bewijs. De verdediger mr. Baurichter vroeg vrijspraak. Na raadkamer sprak de rechtbank verdachte vrij van het hem ten laste gelegde. VERLENGING AANMELDINGS TERMIJN VAN EFFECTEN. Volgens beschikking van den minister van Financiën is de termijn, volgens welke aan de verplichting tot aanmel ding van effecten moet worden vol daan, verlengd tot 1 Februari. De af- deeling effectenregistratie is gerechtigd namens het ministerie van Financiën mede te deelen, dat deze verlenging on- I herroepelijk de laatste is. FEUILLETON Roman door Winston Graham. 20) Ik begon voor den vorm te protes teeren. maar het voorstel* beviel mil te goed om e'r ernstige bezwaren tegen in te brengen. Ik wil neg een beetje frissche lucht happen, zei ze tegen Knox, en ik ben gauw weer terug. Best, zei hy, ik ga naar bed. Het laatste wat ik van hem zag, was hoe hij in een wonderlijk verdraaide houding voor den spiegel stond en met zijn vin ger, die hij nat gemaakt had met tinc tuur, zijn hals bette. We gingen denzelfden weg het huis uit als ik er in gekomen was. Nu stap ten wij echter niet in een gondel, maar wrongen ons door een heel nauw pad óm ten slotte in een steegje te belanden en van daaruit in de menschenmenigte in een smalle straat te geraken. Ik wist met zekerheid, dat zij mijn gevoelens begreepdat zij er zich van bewust was, hoe het gevaar van den huidigen toestand dadelijk weer op mij begon te drukken, zoodra wij de veilig heid van haar huis verlaten hadden. Zij moest weten, dat de angstaanjagende voorgevoelens my weer beklemden, die wij gedurende ons gesprek op den ach tergrond hadden kunnen dringen. Ook zij begreep maar al te goed, dat het feit, dat ik bewaakt werd, ernstiger was dan wij een van beiden wilden toegeven. Het was maai' twijfelachtig, of ons plan zon der hindernissen ten uitvoer zou kunnen worden gebracht. Het welslagen van de geheele onderneming stond reeds nü op het spel. Het ging hard tegen hard. En Jane Howard begeleidde my als een herder, die een pas geschoren lam met zijn mantel tegen den wind beschermt. Haar sympathie en begrijpen gaven mij moed. Na eenigen tyd stond ik stil. Itc weet heelemaal niet, waar wy zyn. U bent nu al ver genoeg meegegaan, Zegt u mu alleen nog maar hoe ik nu verder moet. We gaan hier naar de Rialtobrug. Tot daar breng ik u nog weg. Ik vind het prettig om 's avonds door Venetië te wandelen." Ik vind het altyd prettig in Ve netië, wanneer dan ook. Wy liepen verder. Maar 's nachts is het heel anders, zei Jane. Overdag zijn er zooveel din gen leeiyk en banaal. Niet in de buurt van de Piazza San Marco natuurlijk. Maar de rest van de stad. Nergens wordt iets aan gedaan tot het van ouderdom in elkaar stort. De paleizen langs het Canal Grande zyn in zekeren zin nog altyd mooi, by voorbeeld voor een ar chitect, Maar ik ben nu eenmaal geen architect. Dat is allemaal schittering uit het verleden. De werkelijke pracht van Venetië is eigenlijk verdwenen. Een oogenblik zweeg zij. Maar 'snachts! Dan is Venetië weer groot! Zoo rustig en eerbiedwaardig, dat je je adem" by na in houdt. Dan kun je pas begrijpen, hoe het er in zy'n glorie-dagen uitgezien moet hebben. De drukste haven van de heele wereldVol met kooplui en mooie vrouwen Die laatsten zyn nog niet allemaal verdwenen. Ze stond even stil. Ik neem aan, dat die opmerking op my slaat? Ditmaal, antwoordde ik, was myn opmerking inderdaad eens niet ironisch. by uitzondering Er ontstond opnieuw een pauze in ons gesprek. Nee, zei ze toen openhartig, zoo klank het ook niet. Ik geloof, zei ik en ik voelde my byzonder stoutmoedig, dat dit weer 'een van die opmerkingen is. die by onzen dienst niet thuis hooren. Nee, gaf zy toe, maar dat hoeven we den anderen ook niet aan hun neus te hangen. Het gesprek stekte een poosje. Het is niet de eerste maal, begon zy weer, dat Venetië op voet van oorlog met de Engelschen verkeert, nietwaar? Ik ben er eigenlijk tot op het hui dige oogenblik niet zeker van, of het volk met dezen gang van zaken tevreden is. Voor de inwoners van Venetië komt Na twee jaar. 18). „Volg me in dit parkzei Joris Goedbloed. „Laat ons op gindse bank plaatsnemen en de toestand onder het oog vatten! Zéér tot mijn spyt zljt ge nu een ontsnapt misdadiger.... Na- tuurlyk zal ik al myn invloed ,an- wenden om U vry te houden, maar ge zult U gedekt moetqp. houden. Nonplus ultra! zoals wij latinisten zeggen!" „Het is allemaal jouw schuld!" riep Panda. „Jij steelt en liegt! Er is niets goeds aan je! En je laat mij voor je streken opdraaien, dat is nog het ge meenste!" „Kom, kom!" zei Joris. „Bedenk dat ge tegen den laatsten telg van een oud geslacht spreekt, manneke! En boven dien heb ik U nu leren kennen! Ik héb opgemerkt, dat ge my niet verraden hebt! Niet aan dien eenvoudigen groen teman en niet aan den commissaris 1 Dat prys ik in U! Gy zoekt een be trekking, nietwaar? Gij wilt een vak leren? Welnu, ge kunt in myn dienst treden 1" eerst Venetië en dan pas Italië. Gelooft u ook niet? Zeker zooals by de Weeners? vroeg zy ondeugend. Natuurlyk. Buiten Weenen, Is de Weener maar een half mensch. Maar nu in ernst, sprak zy. Dit is toch wel een heel wonderiyke oorlog. Het is geen oneenigheid tusschen een paar verschillende naties, het is veel meer. Slechts ten deele. Het komieke is alleen, dat deze oorlog, in een tijd vol ongeloof, elgenhjk een religieus tintje geeft.. Wy hadden nu de straat bereikt, die naar de Rialtobrug leidt. Mr^ Andrews zal morgen vroeg terug zyn, zei ze. Misschien wil hij u een boodschap doen toekomen. Ik sta geheel ter beschikking. De telefoon is te gevaarlyk. Het zou beter zijn om Giacomo te gebrui ken. Wij noemen hem zoo omdat hij voor de San Giacomo-kerk zorgt en iedereen, die binnenkomt, wil rondlei den. Ja, dat zou eén oplossing zijn. Als u daar morgen om zes uur zoudt kun nen zyn, kunnen wij er een boodschap achterlaten. Heel goed, zei ik. Dat, is dan alles. Haar gezicht was vaag te zien in de halve duisternis. En als ik u niet meer mocht zien, clan wensch ik u het beste, dr. Mencken. Ik stak myn hand uit. Ik weet niet, hoe ik u danken moet voor uw hulp. Zy lachte even Hulp? Uw kameraadschap dan. Ik wou, dat ik u op een practischer manier kon helpen. Wy reikten elkaar opnieuw de hand. Alleen stonden wij daar in de donkere straat. Ik maakte mijn hand iets los om haar terug te trekken, maar impulsief Het ik h&ar hand, die daarop weer in de myne schoof, niet geheel los. Zy deed een stap naar my toe. En het vreemde wezen, dat in mij scheen te wonen en dat bezit van my had geno men, greep het meisje bij de ellebogen. (Wordt vervolgd) Twee jaar geleden, in de eerste da gen van Januari 1945, is op het IJs- selmeer het stoomschip „Groningen 4" gezonken. Onlangs is het schip ge licht. Aan boord bevond zich ook post. Het allergrootste deel daarvan bestond uit levensmiddelenpakketjes, voorna melijk roggebrood bevattend. Men be denke, dat het verzonden" werd in den tijd, dat de postbode zich aldus placht aan te kondigen: „De bakker, mevrouw" Het was in de dagen, dat by gebrek aan auto-materiaal de post zich be diende van paard en wagen voor het bezorgen van postpakketten, waarby het vaak voorkwam, dat het paard stond te knabbelen aan de roggebrood- post. De postzakken, -welke in de „Gro ningen'4" zyn aangetroffen zyn in Enkhuizen aan land gebracht. De in houd der levensmiddelen-pakketten was uiteraard vergaan, doch een drie tal zakjes bevatte brieven en kranten, welke na droging thans by" de geadres seerden "besteld is, twee jaar na de verzending. Nederlandsch-Belgisch textielcongres. Op het Nederlandsch-Belgische tex tielcongres, dat in hotel „De Witte- brug" te 's-Gravenhage werd gehouden onder leiding van den heer J. Gelder- man, voorzitter der bedryfsgroep tex tielindustrie, waren circa 35 Belgische en 50 Nederlandsche textielfabrikanten aanwezig. De wnd.-secretaris der bedryfsgroep, drs. A. Rom Colthoff gaf in de ope ningszitting een overzicht van de Ne derlandsche textielindustrie, waarna de heer Meersseman, directeur der Belgi sche textiel-federatie de situatie in de Belgische industrie schetste. De eerste dag werd besloten met een gemeenschappelijke maaltyd, waarby als vertegenwoordiger van het ministe rie van Economische Zaken aanzat •mr. E. D. Koning, directeur-generaal van handels- en industrieel beleid. Gistermorgen werden de besprekin gen in secties voortgezet, waarna de deelnemers 's middags een bezoek brachten aan het vezelinstituut TNO te Delft. Na een korte inleiding van den directeur- ir. Van Nouhuys, be zochten de gasten het laboratorium, ten einde kennis te nemen van het geen aldaar op het gebied van textiel- research wordt verricht. 'Het ligt in het voornemen de op het congres ge legde contacten door verdere bespre kingen tusschen de wederzijdsche groe pen nader te ontwikkelen. F. 500.— SCHADEVERGOEDING VOOR „DE OCHTENDPOST". De president van de rechtbank te Amsterdam, mr. H. G. A. Boll, heeft de hoofdredactie yan weekblad De Ochtendpost" veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van 500 gulden. Dit als gevolg van de. klacht wegens smaad van mr. J. P. Engels, hoofd van de PRA te Amsterdam. De rechtbank achtte enkele passages uit het artikel in „De Ochtendpost" „Het deksel op de doofpot" beleedigend. Mr. Engels had van de hoofdredactie van „De Ochtendpost" een schadevergoe ding geëischt van 40.000 gulden. HISTORISCHE VLAG TERUG GEGEVEN. De historische vlag, die in Maart 1942 door de Japanners van de Nederlanders is afgenomen, is door een vertegenwoor diger van het geallieerd hoofdkwartier te Tokio aan den chef van de Neder landsche militaire missie in Japan, lui- tenant-geperaal W. Schilling, overhan digd. De vlag is een oranje banier met gouden Nederlandschen kroon. Het is een vlag van het Oost-Indische leger en dateert uit de Napoleontische dagen. (United Press) SCHEEPSBERICHTEN. Agatha, 6/1 van Batavia naar Tarakan; Antonla, 10/1 van Singapore naar Tsing- tao; Bacchus, 11/1 van New Orleans naar Curacao; BarendrecM. ArubaRotterdam passeerde 18/1 Prawlepoint; Coryda, 14/1 van Las Pledras te Rotterdam; Doros, 11/1 van New York naar La Guaira; Hel der, 13/1 van Izmir te Istanboel; Hellenic, RotterdamOost-Azië, 13/1 van Aden; Jan Steen, 14/1 van Vancouver te Rot terdam; Japara, RotterdamPacific Kust passeerde 13/1 20 uur Ouessan-t; Laren- berg. Rotterdam'Brisbane, 13/1 te Syd ney; Limburg, 10/1 van Lorenzo Marquez naar Mozambique: Madoera, 9/1 van Batavia naar Soerabaja; Modjokorto, Rot terdamJava, 13/1 om 6 uur te Genua; Ondina, 13/1 van Fahaheel te Rotterdam; Rembrandt, AustraliëRotterdam, 12/1 te Portsald; Roepat, Br.-IndlëAustralië 12/1 te Melbourne; Soorates, Barranquil- leValparaiso, 11/1 van Guayaquil; Straat Soenda, 12/1 van Singapore naar Rdo de Janedro; Streefkerk, 13/1 te Bom bay. (RotterdamCalcutta)Zaan, Rot terdamSetufoal, passeerde 12/1 Dunge- ness; Zoimewijk, AdelaideRotterdam, 13/1 te Brisbane, K.NS.M. Theseus, 12/1 van Llvorao naar Napels: Almasan, 10/1 van Valencia naar Hoek van Holland; Hercules. 11/1 te Valencia; Helder. 11/1 van Izmir naar Istanboel; Stal, 11/1 von Isbanboel naar Izmir; Rossum, 14/1 van West-Indlë te Amsterdam; Ariadne. 14/1 van Rotter- dam naar Algiers; Stad Maassluis, 13/1 von Hampton Roads naar Antwerpen; North Lady, 13/1 te Barcelona; Venus, 13/1 van Antwerpen naar Amsterdam. MIJ. Nederland Taiakan, 8/1 te Co lombo; Tablan, 8/1 van Penong naar Batavia; Jan Steen, 13/1 van Antwerpen te Rotterdam; Java, 12/1 te Batavia; Merwede, 13/1 van Portsald naar Am sterdam. HollandAfrika Lijn Oranrjefonteln, 14/1 Vlisslngen gepasseerd naar Ant werpen. K.P.M. Nieuw Holland, 13/1 Gibral tar gepasseerd en wordt 17/1 te IJ muiden verwacht. Kon. Höll. Lloyd. Bemilond (uitreis) 13/1 te Santos.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2