De vredesverdragen met Duitschland en Oostenrijk Verkiezingen in Frankrijk WEERBERICHT Voortaan alle bonnen twee weken geldig Met een enkel woord 85ste Jaargang WOENSDAG 15 JANUARI 1947 No. 25982 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 3.30 per 3 maanden26 cents per week Telefoon Directie en Administratie; 25041 Telefoon Redactie: 01507 - Giro no.: 57055 De Londensche besprekingen begonnen. Met een welkomstwoord van Bevin zijn gisteren te Londen de besprekingen der plaatsvervangers der Groote Vier begonnen. De plaatsvervangers slaagden er na een lang debat niet in tot overeenstem ming te komen over de vraag, hoe de agenda zal worden ingericht. De leider der Britsche delegatie, sir William Strang, die voor de eerstkomende week het voorzitterschap der conferentie be kleedt, stelde voor, dat. Oostenrijk in de ochtendvergaderingen en Duitschland in de middag zou worden behandeld en dat de plaatsvervangers zelf bij elke bij eenkomst zullen beslissen, wanneer zij weer zullen vergaderen. De Sovjet-gedelegeerde, Goesef, ver klaarde zich tegen deze voorstellen. Hij stelde voor, dat men zich eerst op Duitschland zou concentreeren en niet eerder over Oostenrijk zou beraadsla gen, voordat er eenige vorderingen ten aanzien van de Duitsche kwestie waren gemaakt. Politieke waarnemers meenen, dat dit de overwegende belangstelling weerspiegelt, welke de Sovjet-Unie heeft voor het voortgaan met het leggen der eerste grondslagen van het vredesver drag met Duitschland, en het thans welbekende gevoelen der Sovjets, dat het verdrag met Oostenrijk geen drin gende zaak is. Ten slotte werd op voorstel van sir William Strang besloten, dat de spe ciale afgevaardigden voor Duitsch land en die voor Oostenrijk resp. he den en morgen hun eigen werkplan zullen vaststellen. De plaatsvervangers besloten, dat het voorzitterschap zal rouleeren. In de volgende volgorde zal elke mogendheid een geheele week het voorzitterschap waarnemen: Engeland de Sovjet-Unie, de V. S. en Frankrijk. De voorzitter deelde mede, dat tot nog toe alleen Australië over bepaalde aangelegenheden van procedure en Nederland een memorandum ten aan zien van Duitschland hebben ingediend. De speciale afgevaardigden voor Oos tenrijk hebben nog geen ter zake doen de documenten ontvangen. [Polen, Joego-Slavië en Tsjecho-Slo wakije hebben aangekondigd, dat zij een delegatie naar Londen zullen zenden. Van Nederland was een dergelijke aan kondiging nog niet ontvangen. Er heerschte volkomen eenstemmigheid in de conferentie over het buitensluiten van de pers. Eveneens werd besloten als regel geen communiqué's uit te geven. De plaatsvervangers hebben echter het recht een gemeenschappelijke verkla ring te publiceeren, wanneer men meent, dat dit wenschelijk is. Voor het overige wordt het aan de plaatsvervangers zelf overgelaten, welke regeling zij geschikt achten om de pers van inlichtingen te voorzien. TSJECHO-SLOWAAKSCH MEMORANDUM. Tsj echo-Slowakije heeft inmiddels ook een memorandum over Duitschland be kend gemaakt. Daarin wordt als Tsje- cho-Slowakije's meening uitgesproken, dat. de strengste vorm van geallieerde contróle noodzakelijk is, onverschillig of Duitschland-een federale, of een gecen traliseerde staat zal worden. Een federaal Dultsch staatsbestel zal echter beantwoorden aan Tsjecho-Slo- wakije's wenschen, doch wat Duitsch- land's economische structuur betreft, wil Tsjecho-Slowakije eenheid. Iedere mogelijkheid, dat Duitschland opnieuw een reactionaire, nationalisti sche en agressieve politiek zal volgen, moet worden uitgesloten, maar den Duitschers moet uitzicht gegeven wor den op verbetering van hun materiee- le positie. Om dit te bereiken stelt Tsjecho-Slo wakije de nationalisatie voor van onder nemingen. die eigendom van Nazi's wa ren, verdeeling van den grond, agra rische hervorming, controle van de mo netaire politiek en van den buiteniand- schen handel, die beknot moet worden tot, op den benoodigden omvang voor dekking van de Duitsche import-behoef ten. By het vaststellen van de hoeveelheid Spitsbergen en de Sovjets Het Sovjet-Russische Nieuwsbureau heeft een officieele regeeringsverklaring gepubliceerd, waarin de Sovjet-Unie haar standpunt uiteen zet over de nood zakelijkheid van samenwerking met Noorwegen bij de verdediging van de Spltsberger-Archipel. In de verklaring wordt de nadruk gelegd zoowel op het economisch belang van de steenkolen uit Spitsbergen voor de Sovjetvloot en voor de Noordelijke gebieden van de Sovjet-Unie als op het strategisch belang van den Spits bergen-Archipel wegens zijn ligging in het Westen bij den uitgang tot den At lantisch en Oceaan. Blum te Londen Naar verluidt, heeft de Fransche pre mier, Blum, tegenover den Engelschen minister-president, Attlee en den minis ter van buitenlandsohe zaken, Bevin, uiting gegeven aan zijn bezorgdheid over een blokvorming van de Engelsche en Duitsche economie die Frankrijk zcu isoleeren. De beide Engelsche ministers zouden hem echter verzekerd hebben, dat Engeland samenwerking met Frank rijk wenscht en geen blokvorming met Duitschland wil ten koste van Frankrijk. 16 Januari. Zon op: 8.42 uur: onder: 16.58 uur. Maan op: 315 uur; onder: 12.49 uur (22 Jan.: N. Maan). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee om 11.32 uur voorm. HET ZACHTE WEER HOUDT AAN. De Bilt verwacht tot morgenavond: I Zwaar bewolkt met enkele tijdelijke opklaringen, overwegend droog. Aan houdend zacht weer, doch in den nacht en ochtend. Iets lagere tempe ratuur. Matigen, tijdelijk krachtigen wind tusschen Zuidwest en Zuid. en soort der in'düstrieele productie, die zal worden toegestaan, zal de veiligheid van Europa de eerste overweging moe ten zijn, maar de eischen tot herstel prestaties en den levensstandaard van het Duitsche volk moeten niet over het hoofd worden gezien. Tsjecho-Slowakije wenscht. dat de ontwapening van Duitschland grondig zal worden doorgevoerd en bijzondere aandacht zal worden besteed aan de zuivering en democratiseering, Tsjecho-Slowakije wil formeele her roeping van het pact van Muenchen. Tsjecho-Slowakye stelt ook territo riale eischen aan Duitschland „die echter beperkt zijn tot een noodzake lijk minimum aan grenscorrecties om de verdediging van de grens te verge makkelijken en economische- en tran sportmoeilijkheden te elimineeren". Bij deze correcties, die een gebied van 820 vierkante kilometers Duitsch gebied binnen de Tsjechoslowaaksche grenzen, zullen sluiten, zal een Duitsche bevol king van 26.000 zielen betrokken zijn, die Tsjecho-Slowakije echter bereid is uitte wisselen tegen Tsjechen en Slowaken, die in Duitschland wonen. Verder vraagt het memorandum, dat de Duitschers, die uit Tsjecho-Slowa kije verdreven zijn, het volledige Duit sche burgerschap zullen krijgen, dat zij in Duitschland niet onderhevig zullen zijn aan eenigerlei discriminatie en dat het hen niet zal worden .toegestaan bij zondere partijen, of organisaties te vor men ter bescherming van hun bijzondere belangen. „De Christelijk-democratische unie staat op het standpunt, dat het Duit sche volk in de gelegenheid moet wor den gesteld zich in een volksstemming over het vredesverdrag uit ie spreken", zoo verklaarde de voorzitter. -Jakob Kaiser, AUSTRALIË ZAL MET BRITSCHE RAKETTEN EXPERIMENTEEREN. Luitenant-generaal Fullerton Evetts, hoofd van de Australische organisatie voor verdragende wapens, die met zijn staf van elf technici uit Engeland in Melbourne is aangekomen, heeft ver klaard, dat uitsluitend Britsche raket ten, waaromtrent het diepste geheim bewaard wordt, zullen werden gebruikt op het schietterrein, waarvan de aanleg 3 millloen pond sterling zou kosten. Van Duitsche raketten zou geen gebruik ge maakt worden. DE LEEN. EN PACHTOVEREEN KOMST TUSSCHEN NEDERLAND EN DE V. S. De Aneta-correspondent te 's-Graven- hage vernam, dat een ontwerprege ling is opgesteld met betrekking tot de afwikkeling van de leen- .en pachtover eenkomst tusschen Nederland en de Vereenigde Staten. De definitieve bekrachtiging wordt binnenkort tegemoet gezien. Vernomen wordt, dat men in hoofdpunten tot overeenstemming is gekomen. Nog slechts eenige technische details moe ten worden uitgewerkt. Vliegongevallen Een Amerikaansch vliegend fort is bij Dayton (Ohio) neergestort en in vlam men opgegaan. 3 leden van de beman ning lieten hierbij het leVen, de- vierde werd gewond. Een voor militaire transporten, ge bruikte Lockheed Lodestar C 60. is bij het vliegveld van Puebla (Mexico) on middellijk na het opstijgen neerge stort. De 22 inzittende Mexicaansche militairen zijn allen levend verbrand. De reddingsploegen konden de verkool de resten der lichamen niet identifi- ceeren. Dit is de vierde groote vliegtuigramp in het nieuwe jaar, die een aanzienlijk aantal menschenlevens heeft gekost. Sinds 1 Januari zijn meer dan 100 men- schen bij vliegrampen om het leven ge komen. HET PROCES TEGEN VELDMAARSCHALK MILCH. Naar de president van het tweede Amerikaansche tribunaal, Robert Toms, heeft medegedeeld, zijn Raeder, Speer en Von Neurath, die door het Neuren- bergsche tribunaal voor oorlogsmisda den tot resp. levenslang, 20 jaar en 20 jaar zijn veroordeeld, door de verdedi ging als getuigen gedagvaard in het proces tegen veldmaarschalk Erhard Milch. den vroegeren Duitschen onder minister voor de luchtmacht. Het verzoek der verdediging om Del- bos, vice-voorzitter der Fransche Na tionale Vergadering, Pierre Cot, den vroegeren Franschen minister van lucht vaart, en Van Zeeland, den vroegeren Belgischen premier, eveneens als getui gen te dagvaarden, is door het Hof ge weigerd. HUISZOEKINGEN BIJ COMMUNISTEN IN VOOR-INDIË. - Bij huiszoekingen in communistische hoofdkwartier te New Delhi, Bombay, Calcutta, Benares en Lahore door Voor- Indische rechercheurs en politie-agenten zijn vier arrestaties verricht. Aanleiding tot deze huiszoekingen is een artikel in het communistische blad „Peoples Ages", dat naar verluidt geheime mili taire instructies zou hebben onthuld in zake maatregelen, die genomen zouden moeten worden ter onderdrukking van een opstand in Voor-Indië, ingeval de plannen voor de toekomst van Voor- Indië zouden mislukken. De redacteur en assistent-redacteur van de ..Peoples Ages" werden gearresteerd, doch later onder borgtocht vrijgelaten. Afkondiging grondwets wijziging. (Foto Van Vliet). In het' Staatsblad no. g 398 is thans opgenomen de wet van 27 December 1946, tot verandering van artikel 192 van de grondwet. Bedoeld artikel wordt nu gelezen als volgt: „De dienstplichtigen, niet vallende onder artikel 191 mogen zonder hunne toestemming niet dan krachtens eene wet naar Nederlandsch-Indië, Suriname en Curagao worden gezonden". De wet is gistermiddag voorgelezen: van alle gemeentehuizen in Nederland, benevens in plechtige openbare zittingen van den Hoogen Raad der Nederlanden, van elk der gerechtshoven en der ar- rondissements-rechtbanken. De Hooge Raad hield onder presidium van mr. J. Bonner een zitting in pleno, waarin de advocaat-generaal, mr, dr. J. Wijnveldt, requireerde tot het over gaan der afkondiging. De grifier, mr. Somer, las hierna voor het nieuwe artikel 192 der grondwet. Gistermiddag om half drie - .heeft, evenals elders in den lande, de plech tige afkondiging van de grondwetwijzi- ging te dezer stede plaats gehad. Op het bordes van het stadhuis deed de loco-burgemeester, wethouder S. Men ken, in tegenwoordigheid van den wnd. gemeente-secretaris, mr. Streng, voor lezing van de desbetreffende publicatie. Slechts enkele voorbijgangers bleven staan om deze korte plechtigheid bij te wonen. AMERIKAANSCHE SUBCOMMISSIE VOOR ONDERZOEK NAAR OORZAKEN VLIEGTUIG ONGELUKKEN. De republikeinsche senator Wallace White heeft bekénd gemaakt, dat het Amerikaansche Congres het plan heeft een speciale subcommissie in te stellen voor het onderzoek naar de oorzaken van vliegtuigongelukken in de V. S. De subcommissie moet nagaan, of de regeerlngs- en particuliere maatschap pijen wel alles in het werk gesteld heb ben om ongelukken te vermijden. Prins Bernhard inspecteur-generaal der Marine. Bij Kon. Besluit is benoemd tot in specteur-generaal der marine de vice- admiraal, Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden. Drie eenheden in Februari MEN ZIJ ZUINIG MET STOKEN! Hoewel de kolenpositie door de te vroeg ingevallen vorst, de stakingen in Amerika en de moeilijkheden in Duitsch land er minder gunstig voorstaat, heeft de Regeering besloten, niet op de huis brand te bezuinigen. Nog drie eenheden zullen worden aangewezen In den loop van Februari. Indien het niet è.1 te scheef loopt met het weer, zal in Fe bruari ook met de aflevering dier een heden worden begonnen en men hoopt ze in Maart te voltooien. Aldus de mi nister van Economische Zaken. Velen zullen dus hun laatste drie eenheden pas eind Maart ontvangen. Men zij dus zuinig met stoken! V oorzitter-Indische Ondernemersbond treedt af. Onze speciale verslaggever seint ons heden uit Batavia; Jhr. mr. C. II. V. de Villeneuve, sinds December 1937 voorzitter van den Indischen Ondernemersbond, treedt binnenkort af wegens verschil van Inzicht betreffende de economi sche politiek. Hij blijft echter advi seur voor algemeene zaken. LEWIS IN BEROEP BIJ HET HOOGSTE GERECHTSHOF. Lewis en zijn mijnwerkersunie zijn gisteren in bero.ep gegaan bij het Ame rikaansche hoogste gerechtshof, dat zal moeten beslissen of de federale wet, die rechterlijke bevelen tegen de vak verbonden verbiedt in arbeidsgeschil len met particuliere ondernemers, ook de regeering met wie de mijnwerkers tijdens hun laatste moeilijkheden een contract hadden loopen, belette een rechterlijke uitspraak tegen een vak verbond te eischen. De openbare aanklager vroeg het hof de aan het vakverbond opgelegde boe ten te handhaven. Reeds één verrassing Gisteren zijn in Frankrijk belangrijke verkiezingen begonnen. Vincent Auriol werd gekozen tot voorzitter der Fran sche assemblée met 294 (van de 575) stemmen. Schuman (M.RP.) kreeg 194 stemmen. De politieke speculaties werden echter volkomen uit het lood geslagen nu Champetter de Ribes der republikeinsche volkspartij (M.R.P.) bij derde stem ming tot voorzitter van den raad der republiek werd gekozen met 19 Januari a.s. wordt H.K.H. Prinses Margriet vier jaar. (Foto Stokhuyzen - Hoft'otograaf) een gelijk aantal stemmen als de com munistische candidaat, Georges Ma- ranne, die echter moest zwichten voor den leeftijd van de Ribes. De oudste is nl. in zoodanig geval gekozen! In een geheime zitting hadden de lei ders van de vier grootste partijen ge tracht een overeenkomst te sluiten, waarbij iedere partij een der vier be langrijke posten zou bekleeden in de republiek het voorzitterschap van de nationale vergadering, het voorzitter schap van den raad der republiek; het presidentschap der republiek en het voorzitterschap van den ministerraad. Op den achtergrond van deze onder handelingen stond het beginsel dat het voorzitterschap van den raad der repu bliek zou gaan naar een communist, het voorzitterschap van den minister raad naar een lid der MRP,, het pre sidentschap van de republiek naar den populairsten candidaat, den socialist Vincent Auriol en de voorzitterszetel van de nationale vergadering, die aldus zou vrijkomen, naar een radicaal. Nu deze regeling door de stemming is ontwricht, staan alle mogelijkheden open voor de verkiezing van morgen voor het presidentschap van de republiek. Naar verluidt overweegt Herriot nog steeds zich candidaat te stellen voor het presidentschap. De president der repu bliek wordt gekozen in een gemeen schappelijke zitting van beide Huizen van het parlement. Ook het bezoek van Leon Blum, de premier der socialistische regeering aan Londen, kan de politieke aspecten ver anderen, Wannéér hij van een geslaagde missie terugkeert, hetzij met een overeenkomst ten aanzien van de steen koolleveranties aan Frankrijk of met een nog verder gaande Fransch-Britsche overeenkomst zijn de politieke voor uitzichten voor een voortzetting van zijn premierschap of zelfs voor een presi dentschap der republiek gunstig. Een geheel nieuwe regeling Het systeem van bonaanwijzing. dat tot dusver werd gevolgd en waarbij een aantal bonnen twee en de rest één week geldig was, had het bezwaar, dat daar door vaak misverstanden ontstonden over den geldigheidsduur van de bon nen. Teneinde dit bezwaar weg te ne men, heeft het centraal distributiekan toor bepaald, dat met ingang van de op 16 Januari te publiceeren bonnenlijst alle bonnen twee weken geldig zullen zijn, waarbij gerekend dient te worden met twee kalenderweken, ingaande op den Zondag na den dag van publicatie. Om tevens een vereenvoudiging te be reiken voor de distributiediensten zullen voortaan over elke periode van vier we ken de bonnen zoodanig worden ver deeld, dat de bonnenomzet per week on geveer gelijk is. Daardoor Vervalt dus de zg. „aanvullingslijst". Volgens het nieuwe systeem zullen op 16 Januari bonnen bekend gemaakt worden voor: brood, rijst, melk, kaas, boter margarine en vleesch: Op 23 Januari voor: suiker, versnape ringen, eventueel cacao (ni, eenmaal in de acht weken), eventueel eieren (n.l. indien beschikbaar), eventueel zuid vruchten (n.l. indien beschikbaar), even tueel zeep (n.l. indien beschikbaar) en tabak. Op 30 Januari voor: brood, bloem, koffie, thee, melk, kaas, boter, marga rine en vleesch. - Op 6 Februari voor: suiker, versnape ringen, eventueel eieren, eventueel zeep en taba,k. Volgens deze nieuwe regeling zullen dus de tabaksbonnen niet meer weke lijks, doch eenmaal per twee weken worden aangewezen. In plaats van elke week één bon voor twee rantsoe nen worden van 23 Januari af dus om de andere week twee bonnen voor elk twee rantsoenen bekend gemaakt. Angezien deze verandering met zich zou brengén, dat voor de week van 19 tot 26 Januari géén bonnen voor suiker, tabak en versnaperingen zou den worden aangewezen, zullen voor deze artikelen op 16 Januari voor één maal weekrantsoenen bekend gemaakt worden, n.l. op de algemeene kaart 375 gram suiker, op de versnaperin- genkaart 100 gram versnaperingen, op de tabakskaart twee rantsoenen ta baksartikelen en op de gecombineerde kaart één rantsoen tabaksartikclen. Op 23 Januari zal vervolgens op de gecombineerde kaart éénmaal 150 gr. inplaats van 100 gram versnaperingen beschikbaar worden gesteld, zoodat ook op deze kaart een weekrantsoen meer wordt verstrekt. 'Op den suikerbon der toeslagkaarten voor zeer zwaren arbeid en voor aan staande en jonge moeders wordt om de zelfde reden voor het tijdvak van 29 Januari tot 8 Februari 375 gram in plaats van 250 gram suiker verstrekt, APPELMOES IN BLIK VOOR DE JEUGD. Morgen zullen vóór-inleveringsbon nen voor appelmoes in blik worden be kend gemaakt waarop voor personen geboren in 1927 of later, één liter appel moes in blik beschikbaar zal worden ge steld. Kinderen, geboren in 1946 of la ter, zullen een dubbele hoeveelheid ont vangen. Deze voor-inleveringsbonnen zijn tevens koopbonnen, waarop zoo spoedig mogelijk zal worden afgeleverd. NAAR VERKIEZING SUIKER OF VERSNAPERINGEN. Om tegemoet te komen aan de indl- vidueele behoefte en de individueele fi- nancieele draagkracht, heeft de regee ring indertijd een gecombineerde bon ingevoerd voor suiker en producten, waarin suiker is verwerkt, zooals jam, boterhamsmeersel en strooisels. De aanwijzing van den afzonderlijken jambon in December J.l. kwam voort uit de noodzaak voorraden jam te ruilen, waarvoor op den duur bederf was te vreezen. Dat voor deze 500 gram jam 250 gram suiker op het rantsoen in de thans eindigende periode in mindering is gebracht, moest geschieden om de suikerpositie niet met een 2.500 ton te belasten. Temeer omdat met de extra bon nen voor versnaperingen ter gelegen heid van de feestdagen 1800 ton suiker gemoeid Is geweest. De aanwijzing van den afzonderlijken jambon was een incidenteele afwijking van het ingevoerde systeem, welk sy steem thans weer veruiming ondergaat. Het ligt n.1. in de bedoeling met in gang van de bonaanwijzing van 6 Fe bruari a.s. op den versnaperingenbon, behalve chocolade en suikerwerk e.d. naar keuze een gelyke hoeveelheid suiker verkrijgbaar te stellen, terwijl op den suikerbon in dezelfde verhou ding (n.l. 100 gram suiker is 100 gram versnaperingen) versnaperingen kun nen worden gekocht. De versnaperin genbon zal als afzonderlijke bon ge handhaafd blijven om het mogelijk te maken een hoeveelheid van 100 gram versnaperingen of naar keuze 100 gram suiker te stellen tegenover de tabaksartikelen op de tabaks- of gecombineerde kaart. BINNENLAND. Terwijl de revna-artlst Kees Manders in Parijs vertoefde, is uLt zijn woning een schilderij van Hans van Meegeren gesto len.- Het stelt vpor een enden man met een baard. Gisteren is een Brltsch-Indische in- dustrleele delegatie in ons land aangeko men, welke reeds sinds Juni '4-6 tallooze landen in Amsterdam en Europa afrijst om zich een beeld te vormen van de toe standen in dieze beide werelddeeien op industrieel en commercieel gebied. Naar de K.N.A.C.. mededeelt zal de tol bij Vreeswijk ln den weg Utrecht JutphaasVreeswijk (2 to loco men) bin nen eenigte weken worden opgeheven. Het aantal dcodeUJke slachtoffers op weg en straat bedroeg over dezelfde pe riode in 1946 10 minder dan in 1945 Tooh werden in 1946 1 2/3 maal zooveel dooden en 1 1/3 zooveel ernstige gewon den gieteid ais voor A. oorlog. Door de stichting Landelijk Oorlogs monument Grebbebsrg zal op 15 Mei a_s. een Nationalen Landdag op den Rijs- senbe-rg te Rijssen voor oud-strijders uit de Meidagen 1940 georganiseerd worden. Op 14 Mei gaat hieraan een herdenkings bijeenkomst vooraf. Op cfe Moerdykbrug zijn da voor zieningen gereed gekomen om de Zui delijke 700 M. ln twee richtingen te kun nen berijden. De verkesrsstop. waarover in één richting moet worden gereden ls dus thans teruggebracht tot 300 M. Gistermorgen heeft de voorzitter van het N.V.V., de heer Kupers. met een rede het curatorium van het wetenschap pelijk bureau van het N.V.V, geïnstal leerd. Op de spoorbaan langs de Waldorp- straat werd eten uit Rotterdam ko mende trein aangetreden en op slag ge dood. Het bleek de 51-J. werktuigkundige ingenieur N. J. van Dijk uit de Danokert- straat. te zijn Maandagmiddag landde op Schiphol het K.L.M.-toestel „Paramaribo", dat Zaterdag van Johannesburg (Zuid-Afri ka) was vertrokken Hiermede is dus de derde bijzondere K.L.M.-vlucht naar Zuid1-Afrika voltooid. De violist Willem Noske behaalde met zijn optreden ln Australië groot succes. Hij gaf 10 concerten onder aus piciën van de „Australiatn-Broadcasting- Compagny". Het hoogtepunt vormde het concert op 19 December 1946 te Sydney met het Sydney-Symphony-Orchestra on der leiding van Sir Percy Code. Van de zijde der Republikeinsche re geering is de toekomst van de Indone siërs, die uit Nederland in Indië zijn ge komen, volkomen gegarandeerd. Aan ieder 1 rear zijn aanleg en ggichtkiheld werk worden verschaft. Voorts word* medege deeld, dat de Nederlanders, die he*, repu blikeinsche staatsburgerschap hebben aangenomen, dezelfde rechten als andere Indonesische staatsburgers zullen heb ben. Morgen herdenkt prof. K. de Snoo, hoogleeraar in de -verloskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, zijn 70sten verjaardag. Te Goor is qp 74-Jarlgen leeftijd plotseling overleden de heer D. J. Bun schoten, directeur der N.V. Twentsche Stoombleekerijaan welke fabriek hij 'oijna 45 ja* - als directeur verbonden was. Als gevolg van de Londensche trans port staking zijn alle orders voor Neder landsche tuinbouwproducten door de importeurs van Covent Garden geannu leerd'. Het betreft hier voornamelijk on- derge koelde druiven. Uien en bevroren groenten. BUITENLAND. Aan de Universiteit van Jena zijn besprekingen gevoerd tusschen Sovjet- en Duitsche professoren. Gemeld wordt, dat het de bedoeling van de besprekin gen ls, de Duritsche webenschap in ken nis Sovjet-geleerden op phllosofisch ge- der Sovjet-geleerden op phllosofisch ge bied. President Truman heeft hot ontslag van Donald Russel, plaatsvervangend minister van buttenliandisohe zaken, aan vaard. De vroegere Duitsche persattaché ln Lissabondr Wissman, nam vergif in, toen hij, na langen tyd voortvluchtig te zijn geweest, door de Farbugeesche poli tie werd1 gearresteerd. Stervende riep hij: .Hell Hitler". Het Zweedsch internationaal Pers bureau meldt, dat de Zweedsche acade mie een 150 Jaar oude Instelling, ge organiseerd naar het voorbeeld der be roemde Academie Francaise onlangs in haar jaarlijksche zitting den vijftlgsten sterfdag van Alfred Nobel herdacht heeft. Het Sovjet-Russische militaire be stuur heeft verhoogde rantsoenen voor de slechtst gevoerde Duitschers in de Russische zone aangekondigd. Op 22 Jan. begönt te Rome voor het hof van Assisen een proces tegen 8 Italianen, die beschuldigd worden van medeplichtigheid aan den moord op Gia- como Matteottl, Italiaonsch socialistisch parlementslid ten tijde van de opkomst van Mussolini De 13 personen, die na een explosie Vrijdag j.l in de leisteen/groeven van West Oa/lder (Schotland) van de buiten wereld waren afgesloten, zyn door red dingsploegen dood aangetroffen De branden, die ontstaan zijn, kunnen ja renlang voortduren en een gedeelte van de groeven onbereikbaar maken. Een Duitsche vrouweiyke arts en een verpleegster zUn te Berlfjn terecht gesteld wegens het ..om eigen bestwil" vermootden van honderden patiënten tij dens den oorlof Maandagmiddag .s het in de haven van Antwerpen tot een gedeeltelijke sta king der zeelieden gekomen. De vakbond steunt deze aoble niet, welke o.a. gericht ls op de 48-urlge werkweek op zee. In werkelijkheid zou deze beweging zyn Ingegeven door de vrees dat de loon- toeslag, welke wegens oorlogsomstandig heden werd toegekend, afgeschaft zou worden. Het hooge comité der Balestymsche Arabieren zegt in een verklaring, dat de Pailestyusche Arabieren zich vastbesloten zullen verzetten tegen eenlg verdeeldngs- plan voor Palestina. Hynd, de Britsche minister voor de Britsche zone van Duitschland', heeft be kend gemaakt, dat vluohtelingentrelnen uit Polen Duitschland niet meer binnen mogen komen, totdat de weersomstan digheden en de voedselvoorziening een aanzien!yke verbetering vertoonen. Te Praag heeft de aanklager voor 8 van de 15 Sudetondu ltsche voormalige afgevaardigden en senatoren ln het Tsje chische parlement de doodstraf geëischt. De kran tens taking in Frankrijk zal heden eindigen. Heb conflict zal door ar bitrage worden beslecht. De Amerikaansche regeering heeft bekend gemaakt, dat zij bereid is Italië dit jaar eeü leening van 100.000.000 dol lar toe te staan. Te Ruprectice nabil Reichenberg in Tsjecho-SLowakye is een textielfabriek door brand1 verwoest. Uit het voorlooplg onderzoek blijkt, diat^de brand werd ge sticht door een ontslagen Duitschen ar beider. 5000 liter spijsolie verloren gegaan. Uit een tank op de terreinen der che mische fabriek Servo, onder de ge meente Ambt-Delden, tapten dieven een hoeveelheid spijsolie af. Blijkbaar door een overhaast vertrek werd de kraan van de tank niet voldoende afgesloten, waardoor 5000 liter olie verloren ging. PROF. POLAK WORDT GEHULDIGD. Een studiefonds voor oorlogsslachtoffers. Vrijdag 17 Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat prof. dr. N. J, Polak tot hoogleeraar in de bedrjjfshuishoud- kunde aan de Nederlandsche Handels- hoogeschool (sinds 1939 Nederlandsche Economische Hoogeschool) te Rotter dam werd benoemd. Bij gelegenheid van dit jubileum zal minister Huysmans als voorzitter van het huldigingscomité Vrijdagmiddag a.s. omstreeks 3 uur in de groote zaal van de Kamer van Koophandel te Rotter dam den jubilaris een, door oud-leerlin gen geschreven, bundel economische op stellen aanbieden. Men heeft gemeend aan dezen dag een blijvende herinnering te moeten verbinden in den vorm van de stichting van een fonds, waaruit de studiekosten betaald kunnen worden van enkele be gaafde oorlogsslachtoffers of kinderen van oorlogsslachtoffers „HET LICHTSPOOR" IN" VATS VAN „PEN-GUN". De soldatenkrant, die de plaats van de Pen-Gun gaat innemen, zal dez» week verschijnen en getiteld zijn: „Het lichtspoor voor de Nederlandsche strijdkrachten".

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1