Bijdrage tot welvaart in het bloembollen-bedrij f Nacht-express DE MEESTER-DIEE Radio-programma UIT DE OMSTREKEN. L KATWIJK AAN ZEE. Het afscheid van ds. C. A. van Harten Het afscheid van ds. C. A. van Harten wegens diens vertrek naar Delft, had in de geheel bezette Nieuwe Kerk plaats. Hierbij waren o.a. aanwezig de burgemeester mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop; de wethouders H. P. Bloot en D. J. Kleen; de gemeente-secretaris D. C. O. Boekhoven en de majoor der Rijks politie mr. R. Warmoltz. Van de Herv. predikanten waren aanwezig ds. P. Pras, ds. J. G. van Ieperen, ds. H, A. Jellema, ds. R. P. A. Rutgers, ds. H. Bogers en ds. W. Oost van Katwijk aan den Rijn. Ds. Van Harten liet zingen Ps. 68: 10, na het laten voorlezen van Mattheüs 22: 14, ging hij voor in gebed. Toen het zingen van Ps. 84: 1 2 en 3 geëin digd was, zei spr., dat hij voor de laatste maal hier nog eenmlaal de blijde bood schap mocht overbrengen. Tot tekst had hij de reeds voorgelezen gelijkenis van het „koninkHjk bruiloftsmaal". We den ken aan de omstandigheden, waarin deze gelijkenis is uitgesproken tijdens de laatste dagen van Jezus' omwandeling op aarde. De Fa'rizeën en Schriftgeleer den liepen met moordplannen voor Hem rond. Zij trachtten op listige wijze Hem er in te laten loopen. De Heiland voelt, dat het tragische moment nu komt. Jezus doet nu een ontroerende poging om de leidslieden te waarschuwen. Hij sprak de gelijkenis van het koninklijk feestmaal. Spreker zou die gelijkenis niet geheel bespreken, maar deze punten naar vo ren brengen: 1. God heeft een feest be reid: 2. op dat feest worden wij uitge- noodigd; 3. wanneer wij de ultnoodi- ging naast ons neerleggen, zal het oor deel op ons rusten. God gaat Zijn gang en het heeft Hem veel gekost ons dat feest te bereiden. God moest afstaan het allerliefste wat Hij had, Zijn eengeboren Zoon. De genoodigden uit de gelijkenis wilden niet komen, doch voor de tweede maal worden zij uitgenoodigd. Zoo noodigt Jezus ons om te komen op het feest. God is lankmoedig en wil dat geen één verloren gaat. Zestig jaar lang is juist op dezen dag in deze kerk de boodschap gebracht. Zij; wij gekomen tot het feest cf hebben wij de ultnoodiging voor kennis aangeno men? Gezongen werd nu Gez. 28 2 en 3. Ds. Van Harten sprak nu den burge meester en de wethouders toe. Als we met elkaar in aanraking kwamen, kwaamt ge ons steeds welwillend en met vriendelijkheid tegemoet. Het moge u gegeven worden den wederopbouw van Katwijk te zien, Spr. bedankte zijn collega's hier en zijn collega te Katwijk a, d. Rijn voor. de vriendschap en den prettigen om- gang. Voorts werden in zijn toespraak herdacht kerkeraad, kerkvoogdij, college notabelen, regenten van Gast- en Wees huis, personeel van de scholen, organis ten en kosters. Tot slot sprak hij woor den van afscheid tot de geheele ge meente. Hij eindigde met dankgebed. Ds. W. Oost sprak ds. Van Harten toe als vertegenwoordiger van den Ring. Hij bedankte voor de liefde en vriendschap ondervonden. Ds. P. Pras sprak hem toe namens kerkeraad, gemeente en predikanten. Veel hebt ge ln deze 5 jaar mogen verrichten. Spr bracht hem den dank van kerkeraad en gemeente over. We hebben uw eerlijkheid kunnen voelen, evenals uw vasthoudendheid. Wij zullen u missen Dat gij in Delft tot rijken zegen moge zijn Staande werd ds Van Harten toege zongen Gezang 96 CgewJ. Ds. Van Harten sprak nog woorden van dank en met het zingen van Ps. 138: 1 en de Zegenbede, behoorde dit afscheid tot het verleden. In de Oranjezaal van het Jeugdhuis was na het eindigen van de predikatie een bijeenkomst, waar velen van de reeds vermelde officieele personen met hun dames aanwezig waren om af scheid te nemen van ds. en mevr. Van Harten. De leiding berustte in handen van ds. H. A Jellema, die liet zingen Gezang 22 en voorging in gebed. Na een inleidend woord gaf hij het woord aan eenige sprekers. De burgemeester bracht ds. Van Har ten den dank over van de burgerlijke gemeente voor wat hij in haar belang in die vijf jaren gedaan had. Spr her dacht de vijf moeilijke oorlogsjaren, waarin ds. Van Harten een hart onder den riem gestoken heeft. Spr. bracht hem nogmaals namens de gemeente hartelijk dank. Ds. J. G. van Ieperen sprak napiens de kerkeraadszendingcommissie. Ds. H. Bogers sprak hem toe als tij delijk opvolger in Noordwijk als wijk- predikant. Het oordeel van den heer A. H. Nieuwenhuis over de tweede Lisser tentoonstelling. De heer A, H. Nieuwenhuis. De heer A. H. Nieuwenhuis, tweede voorzitter van de bloemententoonstel ling „Bloemlust" te Lisse, sprak he denmiddag bij de opening van de twee de groote bolbloemen-tentoonstelling in een korte spanne tyds, waarover wij Zaterdag reeds in ons blad een en an der mededeelden. De heer Nieuwenhuis verklaarde de ze taak op zich te hebben genomen aangezien de eerste voorzitter, de heer C. J. Segers, buitenslands vertoeft. Na een welkomstwoord tot de aanwezigen herinnerde spr. aan den dank aan de directie van het HBG voor den be- reidwilligen steun en beschikbaarstel ling van het gebouw, welke reeds on langs tot uitdrukking is gebracht. Dank is evenzeer verschuldigd aan allen die de totstandkoming mede hielpen be vorderen, en in dit verband wil het comité den naam van den heer Van der Lee niet ongenoemd laten. De heer Van der Lee wist een schitterend re sultaat te creëeren in overeenstem ming met de moeilijke opdracht zoo wel de exposanten en het bedrijf als het publiek tevreden te stellen. Een ieder zal van oordeel zijn, dat deze doelstelling volledig is verwezenlijkt. Spr. richtte zich tot prof. ir. E. van Slogteren, directeur van het labo ratorium voor bloembollen-onderzoek, wien hij dank zegde voor de bereid willigheid, de tentoonstelling te openen. Alvorens dit laatste echter te verzoe ken wees spr, op een radio-rede van prof. Van Slogteren. waarin deze o.m. had gezegd dat Nederland het mono polie van de bloembollenteelt heeft verloren. Het harde van deze consta teering is echter in overeenstemming met de werkelijkheid. Er waren echter ook constructatieve gedachten in deze causerie, n.l waardevolle wenken waar mede in het bedrijf rekening moet wor den gehouden, zooals opvoering van kwaliteit van het te exporteeren eind product, in achtneming van de juiste data van verscheping onzer bollen, de juiste wijze van verscheping, selectie teelt en steeds opnieuw aanvulling en verbetering van ons bestaand sorti ment. Het zal onze export zeker sti- muleeren, onze lndividueele cultures opbouwen en uiteindelijk de welvaart van ons geheele land ten goede ko men. Ik geloof dat wij als een der re sultaten dezer tentoonstelling mogen zien, althans een pogen om met in spanning van al onze krachten mede te werken om deze opgaven tot een goede oplossing te helpen brengen. Al len moeten wij overtuigd zijn dat wij, zoo wij daarin slagen, in niet onbe langrijke mate bijdragen tot de, kon het zijn, blijvende welvaart van dit mooie vak. Dat het laboratorium het niet al leen bij woorden en theoretische richt lijnen via microfcon of brochure laat, maar ook daadwerkelijk door praktisch verantwoorde proeven toont hoe wij deze doelstellingen moeten verwezen lijken, wordt u hier door inzendingen overduidelijk getoond. In dit kader van praktische voorlichting sluiten prachtig aan de proeven ingezonden door het Wetenschappelijk onderzoek, die staan onder de bekwame leiding van ir. K. Volkersz, Rijkstuinbouwcon- sulent te Lisse. Het vak is beide In stellingen ten zeerste erkentelijk voor deze inzendingen die van zoo groote waarde zijn om tot meerdere ontplooing onzer bedrijven te geraken. Het wil mij voorkomen dat U met my van meening zult zijn dat het van het allergrootste belang is dat onze arbeiders, die zoo nauw met onze cul tures verbonden zijn, kennis zullen kunnen nemen van het op deze ten toonstelling gedemonstreerde. Zoowel de proeven als de nieuwste- en han delssoorten die nu binnen dit gebouw zijn. zijn hun belangstelling over waard. Het comité wil niet verzuimen bij deze gelegenheid een klemmend beroep te doen op alle firma's en pa troons om hun arbeiders in de gele genheid te stellen en aan te moedi gen kennis te nemen van hetgeen op deze tentoonstelling te zien is. Het comité hoopt dat ook de vak beoefenaren deze week veel zullen lee- ren en verzocht prof. van Slogteren 7,00 vriendelijk te willen zijn deze tweede tentoonstelling te* openen. PROF. VAN SLOGTEREN OPTI MISTISCH OVER DE TOEKOMST Prof. dr. E. van Slogteren zeide al vorens de tentoonstelling te openen o.m. het volgende: Het aangevoerde materiaal is uitste kend en legt getuigenis af van de be kwaamheid en groote energie van de beoefenaren van ons bloembollenvak. In de dertig jaren die wij samen werkten is het gezond,heidspell van de bolgewassen opgevoerd tot een groote hoogte. De zorg van den plantendokter begint, al heeft him gezondheid een groote hoogte bereikt, bij het planten van de bollen en eindigt eerst als de geoogste bol in bloei is gekomen bij den uiteindelijken verbruiker. Geza menlijk hebben wij gezondheidgevaren by de bollen bedwongen, en daarin hebt gij het leeuwenaandeel gehad, waar door de reputatie van onzen Neder- landschen tuinbouw is hooggehouden. De concurrentiestrijd is voor de Ne- derlandsche bloembollen echter zwaar der geworden. We hebben ons monopolie van bloem bollen-productie niet geheel kunnen behouden. De groote voorsprong, wel ke we op het gebied van den tuinbouw bezaten tegenover het buitenland is grootendeels verloren gegaan en de concurrentiestrijd met andere bloem gewassen, in het buitenland geprodu ceerd, als rozen, anjelieren, chrysan then, enz. is zwaarder geworden. Het feit, dat het vliegtuig bloemen van het vrije veld uit streken met een bijzon der gunstig klimaat naar de bloemen markten van de wereldcentra brengt, maakt den strijd voor alle bloemen veel moeilijker. En toch ben ik optimistisch over de toekomst van ons bloembollenvak. En dat optimisme is vooral gebaseerd op twee gronden: ten eerste op de uitzonderlijke kwa liteiten van onze bolgewassen en de veelvuldige mogelijkheden, welke ze een zeer hooge verbrulkswaa'fde kun nen geven en ten tweede in het bij zonder op het vertrouwen, dat ik heb in de bekwaamheid, de energie en het gezond verstand van zoovelen van U. De superieure kwaliteiten, die onze* bolgewassen kunnen toonen. zien we op tentoonstellingen als deze. Vele malen heb ik op een derge lijke tentoonstelling de verzuchting hooren slaken, „als we ze eens zóó in het buitenland konden doen bloeien, wat zouden we er dan veel kunnen plaatsen". En nu berust mijn optimisme op de twee feiten, dat in de eerste plaats deze mogelijkheid bestaat en verder op de zekerheid, dat U iets wat mogelijk is ook zult weten te volbrengen. Dat dit extra moeite zal kosten be sef ik zeer goed, maar U hebt reeds te vaak getoond, het schijnbaar on mogelijke te kunnen presteeren. Spr. ging voorts in op eenige des kundige wenken ten aanzien van ver zendingstijdstip en verzendingsomstan digheden. Uitbreiding van afzet in het Noordelijk halfrond door opvoering van de bloeikwaliteit achtte spr. mak kelijker bereikbaar dan ontsluiting var nieuw afzetgebied op het Zuidelijk halfrond. Meer dan tot nu toe geschiedt moet bij de voorbehandeling en verzending der bollen niet slechts rekening wor den gehouden met de plaats waar de bollen zullen moeten bloeien, maar ook met het tydstip waarop de afnemer ze in bloei wenscht. Bollen geprepareerd voor vroegste bloei zijn alleen in de eerste weken van het broeiseizoen bruikbaar. Iets later leggen ze het ln kwaliteit af te gen niet speciaal gekoelde bollen en voor laat in het seizoen zijn ze vol komen waardeloos. U weet dit zeer goed en zult er niet aan denken om voor vroegbloei ge prepareerde hyacinthen voor gebruik met Paschen te leveren. Indien ech ter vaststaat, dat de afnemer de bol len laat wenscht te gebruiken, dan zullen de voor dit doel geleverde bol len anders moeten worden behandeld dan het gewone leverbaar voor Januari of Februari bestemd. Worden deze Verbeteringen bereikt, dan is de toekomst van het bedrijf verzekerd. Mochten er onder de oude ren nog enkelen zijn. die aarzelen om de oude vertrouwde paden van de be drijfsvoering te verlaten, de meerder heid zal dit stellig wel doen benevens vele jongeren, die er naar haken hun sporen te verdienen. Na deze toespraak verklaarde prof. Van Slogteren de tentoonstelling voor goepend. De heer P. Slderius sprak als oud- ouderling. De heer G. Vooijs als oudste ouderling en ook als vertegenwoordiger van de Zondagsschool De heer M. Bonefaas sprak namens den kerkeraad der Geref Kerk; de heer D. Gesink namens de diakenen; de heer D. J. Kleen namens de kerkvoogden; de heer C. v. d. Rhee namens het col lege notabelen; de heer C. van Tongeren namens den kerkeraad van de Geref. Kerk (ari. 31); de heer A. Brouwer als vriend; öe heer D. Goedhart namens hoofden en onderwijzers der Herv. Scho len. Deze sprak den wensch uit, dat er een man beroepen zou worden in den geest van ds. Van Harten. De heer Nic. van Beelen sprak namens organisten en kosters. Mevr. Bogers herinnerde aan den tijd, dat zij met haar man geëvacueerd wa ren in het bovenhuis van ds. Van Har ten. De heer Imthorn sprak als koster van de Kapel. Ds. Van Harten sprak hartelijke woor den van dank tot alle woordvoerders en betrok daarin ook zijn vrouw, die hem zoovele avonden heeft moeten missen. Tot slot bedankte hij ook den concierge van het Jeugdhuis, -den heer Turenhout. Ds. Jellema sprak een slotwoord. Na het zingen van het Avondlied eindigde ds. Rutgers met dankgebed. KATWIJK AAN DEN RIJN. Fancy fair De groote fancy fair is thans vastgesteld op 25 en 26 Ja nuari as. Er zal in het gezellig pa rochiehuis o.m. gelegenheid zijn voor ballen gooien, rad van avontuur, schie ten, grabbelton, hengelen, sjoelen, touwtrekiken ringengoolen enz. enz. Dan is er een doorloopende filmvoor stelling en uiteindelijk ook nog een groote verloting. De opbrengst is voor het Jeugdwerk. NOORDWIJK. Rulterftvoml van „De Nortligorulters"' In 't stampvolle Casino vond een feestavond plaats van de landelijke rij- vereenlgang „De NorbhgoruitersNa een welkomst-woord van den voorzitter den heer P. Barnhoorn, werd een propaganda- rede uitgesproken door den Instructeur, den heer A. den Waard, d'le met goede argumenten het groote nut van de rij- vereenlging op het platteland aantoonde. Hierna volgde een zeer gevarieerd pro gramma, waaraan met groot succes me dewerkten; de populaire humorist Arle Westgeest, welke tevens een uitmuntend muzikaal flesscheronummer braoht. de goochelaar Amarco, die na de pauze ook nog een verbluffend experiment als tele paat li vertoonde, de accord eon-virtuozen de Boelarl's en het radio-orkest van John Bouler. De Rultervereenlglng zelf ver zorgde op vlotte wfjze een paar imltatie- rljnummers. Een groote atrtractle was dé verloting. want een stamboekveulen als hoofdprijs komt i niet veel voor. Een zeer gezellig bal besloot, dezen avond, welke ln alle opzichten geslaagd mocht heeten. NOORDWIJKERIIOUT. Inlichtingen verzocht Zondagmor gen j.'l. omstreeks 11 uur, heeft een manspersoon, oud plm. 40 45 Jaar. blootshoofds met donker krullend haar. gekleed ln donker blauw (of bruin) ccstuum. geen overjas, middelmatige lengte en vrij forsch gebouwd, nabij de Rulgenhoek, oneerbare handelingen ge pleegd met kinderen. Bedoelde man be reed een heerenrljwiel en voerde aan zijn rechterhand een damesrijwiel met zich. Hij kwam van de richting Zllk, gaande richting Noordwijkerhout, waar hij plm, 11.25 uur, druipnat wn de regen, arri veerde of passeerde. Htj die terzake inlichtingen verschaffen kan. wordt verzocht dit te doen by de politie te Noordwykerhout óf Zllk. VOORHOUT. Burgerlijke Stand Geboren: Johan na C. M. d. van J. J- v. Dijk en C. v. d. Nouland; Cornelis P. M. C. z. van A. J. Hilgersom en C. Weenik; Leonar- dus J- C. z. van C. A. de Groot en J. A v. Benten; Cobi d. van C, J. Ramak en G J. Marijt; Maria H. M. d. van J. H. Hoek en H. P. I. Loek; Maria C. P. d. yan F. v. d. Geer en M. P. Berbee. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN. •Burgerlijke Stand Geboren: Eli zabeth. d. van W. Koopman en M. van Brussel; Anthony, z, van' T. Hagen en K. van der Hoek; Nicolaas, z. van N. Kurster en J. Kranenburg; Maria Jo hanna Alida, d. van G. A. Lourens en J. Wansink; Christine, d. van W. Maas kant en L. de Jong; Jan, z. van E. Ver hagen en C. W. Snel; Jannetje Die- wertje, d. van B. van Zwieten en J. D. van Tol; Masina, d. van A. Kaste lein en G. J. van Dijk; Leendert, z. van J. Koelewijn en W. Kampert; Dirk z. van T. de Jong en K. J. de Jonge; Catharina Antonia Maria, d. van A. M. ,de Heij en C. W. H. Krumpelman; Petronella, d van M. van Dam en N. Dijksman; Paulus Wilhelmus, z. van J. A. Duits en K L. van Leeuwen; Aaltje, d. van A. van Beusekom en G. van Dam; Cornelis, z van A. van Ge- menen en P. Hosmolen; Erna Louise Marianne, d. van T. Riel en D. Stoo- ker. Ondertrouwd: Franciscus van Deu ren, 26 j. en Magcheltje van Achtho- ven, 21 j.; Evert Brouwer. 47 j. enHen- drika Catharina van der Most, 34 j.; Jan Besemer, 54 j. en Adriana Uithol, 32 j. Getrouwd: Gerardus Cornelis Nede- rend, 25 j. en Maria Johanna Leliveld, 25 j Willem Myndert van Donk, 20 j. en Adriana van Tilburg, 19 j. Overleden: Alida Oudenes, 24 j. on- geh.; Petrus Gerardus Hendrikus van der Horst 87 j. wedn. van Cath. Schuil; Johannes Zuidervaart, 83 j., weduwn. van Dirkje Huisman. Straatbelasting wordt verdubbeld, ook over 1916 Daar de laatste verordening op de heffing van straatbelasting ln deze gemeente was goedgekeurd tot 1 Jan. 1948 was het nocdig een nieuwe veror dening vast te stellen. In verband met het niet sluiten van de begrooting over 1946 stelden Ged. Staten den eisch, dat het tarief van de heffing met Ingang van 1 Jan. 1946 moest worden verhoogd tot 6 en 3 pCt. van de belastbare opbrengst der bebouwde respectievelijk onbebouw de eigendommen. In de raadsvergadering van 8 Oot. 1946 deelden B. en W. den raad mede. er by Ged. St. op te zullen aandringen zoo mogelijk dezen eisch te laten vallen l.v.m. de gunstige wijziging hi de begrooting. Ged. St. handhaafden echter hun eisch tot verhooging, welke als voorwaarde wordt gesteld voor goed keuring der begrooting 1946. Hoewel B. en W. principieel tegenstander van deze verhooging zijn. advlseeren zy den raad dezen te aanvaarden, temeer daar de toestand vow: 1946 en 1947 zich thans in verband met van hoogerhand opgelegde regelingen definitief ongunstig afteekent. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand Geboren; Stof fel Bastiaan, zn. van Pleter Hageman en Elisabeth Roggeveen; Jacobus, zn. van Simon de Jong en Maartje Kok; Cornelis, zn. van Pieter Vermeulen en Jansje Vis. Ondertrouwd: Jacob van den Holk, 26 j. en Maria van den Dool, 22 j.; Teu- nls Achterberg, 24 j. en Christina van Eeden Petersman, 22 j. Gehuwd: Bastiaan de Ruiter, 25 j. en Maria Bergman, 25 J. Overleden: Maria, d. van Cornells de Vrij en Cornelia Geertruida Berens, oud één dag; Stoffel Bastiaan, zn. van SASSEXHEIM. Propaganda voor het Ned. Roode Kruis De Jeugdige af deeling Sassenheim van het Ned. Roode Kruis heeft wel op by- zondere wijze de aandacht op haar be staan gevestigd. Zij heeft dit gedaan door middel van een propaganda - middag voor de Jeugd en een -avond voor de ouderen, die zeer en naar wij vertrouwen ook financieel goed geslaagd zijn. Des avond, was de zaal van „Het Brui ne Paard" tot de laatste plaats bezet een sprak burgemeester. Jhr. Sand berg van Boelens, op verziek van het bestuur, een wel komstw oord. Hierna gaf luitenant Noordenbos een overzicht van het ontstaan en het werk van het Roode Kruis, dat reeds 80 Jaar bestaat en ongeveer ln 60 landen ver richt wordt. Vervolgens werd de film van het Ame- rikaansche Jeugd Roode Kruis vertoond- Deze film gaf een overzicht van wat de Jeugd voor de zwakken en zieken kan doen. De avond werd verder gevuld met het optreden van een groep Hagenaars, die belangeloos de Kleln-Cabaretrevue „De Kaleidoscoop" opvoerde. Door gebrek aan tijd kon helaas niet het geheele pro gramma afgewerkt worden. De verschillende schetsjes werden vlot gespeeld. De mondorgel virtuoos bespeelde op werkelijk meesterlijke wyze zyn In strument. Botsingen Een militaire auto kwam naby Klinkenberg ln aanrijding met de tram. waardoor de auto in brand vloog en geheel uitbrandde. Nabij „Ter Weezen" werd een auto, die van een erf kwam rijden, door de tram gegrepen en totaal vernield. De be stuurder kwam er met lichts verwondin gen af. Het tramverkeer ondervond groote vertraging. WASSENAAR. Schoenenbonnen Schoenenbonnen worden op stamkaartnummer 5 uitgereikt in het ultreiklokaal achter het distribu tiekantoor Plein 2 op 20 en 21 Januari. FEUILLETON Roman door Winston Graham. 19) U prijst mij. omdat ik een risico op mij heb genomen, terwijl u datzelfde ri sico voor uzelf als natuurlijk beschouwt. O, maar er is wel degelijk onder scheid! Tot op zekere hoogte ben ik be schermd door myn Amerikaansche pas. Ik keek zuinig, maar wilde niet tegen spreken. Ik geloof, dat men, om als spion succes te hebben, min of meer.... h'mde beschouwingen van het vas teland moet zyn toegedaan. Dat heeft met dapperheid niets te maken, het kan alleen maar erg nuttig zyn. Dat is ook waarschijnlijk de reden, waarom An drews succes heeftIk had er plot seling spijt van, dat lk hem in ons ge sprek had gehaald. Hij komt uit Wales, zei Jane Het is eigenaardig, hoewel lk het niet opval lend vind, dat u er veel meer als een Engelschman uitziet dan hij. Het is mijn levensbeschouwing, die hier belangrijk is. Ik geloof, dat hij zich overal zou kunnen aanpassen. Ik was werkelijk dankbaar voor haar opmer king. De onbehagelijke realiteit van de opdracht, die mij wachtte, scheen niet te passen in deze rustige kamer. Och. kon het maar zoo blijven! Ik wilde nu haar gezelschap prettig vinden, deze oogenblikken genieten en al het andere uit mijn gedachten verbannen. Toen lk gezegd had, dat het een verlichting voor mij was. met iemand te kunnen spre ken, was dat de waarheid geweest. Juist dit was het, wat ik gemist had sinds ik Engeland verlaten had: iemand, die in gewijd was in de zaak. maar die niet alleen sprak over de middelen en de manieren om tot een succesvolle oplos sing te komen. En blijkbaar was zij niet helemaal ongeneigd om mij in dit geheime ge dachten-complot te steunen. Het leek er zelfs op, dat zij het met graagte deed. Op het oogenblik kwam het mij als vol komen onwezenlijk voor, dat zij met An drews 'n intiemere verstandhouding had. Het leek absurd. Ik kon het moeilijk ge- looven. Wat w e r k e 1 ij k was. dat was h'aar aanwezigheid, haar nabijheid. Zij was ook al in Weenen geweest, maar pas toen het onder Duitsche heer schappij stond. Ik vertelde haar van den moord op Dollfuss. de rol van Schuss- nlgg en den zelfmoord van Fey. Zy was ook wel eenlgszins bekend in Parijs en Londen. Wij vertelden elkaar van onze indrukken. De tijd ging zeer snel voor bij en het was al elf uur, toen wij bui ten voetstappen hoorden en verschrikt opkeken. Het is al in orde, zei ze, ik denk, dat Paul het maar is. Er kwam een kleine, uitgedroogde man met een kaal hoofd de kamer binnen. Hij was waarschijnlijk ternauwernood zestig en had zeer sprekende oogen en uiterst zelfbewuste manieren. Zijn komst stelde mij min of meer gerust. Een enorm geluk gehad vanavond, begon hij. Toen zag hij mij. Bezoek, vroeg hij tamelijk uitda gend. stoor lk misschien? Jane Howard stelde mij voor: Dit is signor Bottari Mijn stiefvader, mr. Knox. Aangenaam, zei hij kort. Hoe laat is het Jane? Een enorme veine ge had met de roode series Signor Bottari, bracht het meisje in het midden, is een van de onzen. Zoo-zoo, zei mr. Knox, al wat toe schietelijker. Hij reikte mij de hand. Jane, die verwenschte muggen op de boot hebben mij niet met rust gelaten. Heb je soms ergens die tinctuur? Waar ter wereld komt u vandaan, meneer Bot tari? Een nadeel van de streek hier 17). Panda zat dus verborgen on der de wijde mantel van den rechter. Joris stapte snel de cel weer uit eh sloot de deur achter zich. „Het is in orde. vriend!" zei hij. „Grendel de deur en draai de sleutels om zoals Uw plicht is. Het is een zéér doortrapt individu, dat in deze cel zit! Zéér gevaarlijkAhum zéér ge vaarlijk!" Hij wachtte niet af of de cipier verder nog iets zou zeggen maar liep snel de gang af. „HmMompelde de bekaker, ter wijl hij hem nakeek. „Meneer de pre sident heeft iets vreemds aan zich HmEr zit een bult op zijn arm Dat had hij daarnet toch niet? Hm...." Nee. de portier vertrouwde het niet helemaal; hij liep peinzend achter Jo ris Goedbloed aan en bleef hem in de open deur nakijken. Meneer de president heeft haast, zou ik zo zeggen!" mompelde de trou we man. En het is een deksels rare bult onder die mantelHm Maar Joris wachtte zijn besluit niet af. Hij snelde de straat uit, een hoek om, nog een hoek om en hield stil achter een schutting. Daar deed hy de wijde mantel af en hing die aan een paal. „Ziedaar!" sprak hy tot Panda. „Aanschouw het daglicht, goede vriend! Ge zyt vry Uit de omgeving van Londen, ant woordde ik, daar toch iedereen hier open kaart speelde. Hy keek my aan. Londen? Enge land? Juist, daar vandaan. Allemachtig! Dat is heel wat an ders! Hoe bent u hier gekomen? Nee, u behoeft het mij niet te vertellen. Ik mag het eigenlyk heelemaal niet weten. Onderdanen van een neutraal land en al dien onzin meer. Vertelt u my eens, hoe verdraagt men daar bij u de bom bardementen? Zeer goed. Zoo, dus ze verspreiden geen ont zetting en opstand, zooals een van de kranten dezer dagen berichtte. Die lui van u zyn gisternacht boven de stad ge weest. Ze hebben het arsenaal op een paar meter na geraakt. Ik had wel een lucifer willen aansteken om ze de goede richting aan te geven! Zoo is het met die bombardementen, net een roulette. Je zet op veertien en dertien wint. Er was vanavond een meisje, dat geen en kele inzet mislukte. Stom geluk, niet het minste systeem. Speelt u ook roulette, Signor Bottari? Alleen voor de grap. zyn sprekende oogen namen my op. Een spel dat niet met. ernst wordt gespeeld, is niets waard, zei hij, Dat is de strop met jullie Engelschen. Jullie hebben dien Hitler ook niet au serieux genomen, tot het byna te laat was. Wij. in de Vereenigde Staten, namen het ernstiger op dan jullie. Nuik heb veertien tegen drie gezet, dat jullie op eind toch winnen. We zullen probeeren u niet teleur te stellen. En zeven tegen vyf, dat Amerika vóór het volgend jaar Juni ook in den oorlog zit. En wy zullen óók probeeren Jullie niet teleur te stellen. Weet je nu. waar die tinctuur is. Jane? Denk eens goed na. jy hebt ze het laatst gebruikt. In de badkamer, zei Jane en ze ging het fleschje halen. Tegeiykèrtiid bracht zy een bontmantel mee. Ik ga een eindje met u mee, zei ze tegen my. (Wordt vervolgd) Pieter Hageman en Elisabeth Rogge veen. oud 2 dagen; Clasina Johanna Heesterman, oud 75 j„ echtg. van Arii van der Byl. BOSKOOP. Jaarverg. JongeL vereen. Samuel" In het- vereenigingsgcbouw aan de Rozen- laan had de jaarvergadering plaate van de Jongel, vereeniging „Samuël" met haar onderofd. knapenvei-eeniglng „Het. Mosterdzaadje' Aan de ultnoodiging dezen avond by te wonen, was ruimschoots gevolg gege ven, zoodat de zaal tot Ln alle hoeken bezet was. De avond werd geopend door ds. L. A. Snyders. Na de afwerking van het huis houdelijk gedeelte ging men over tot het meer feestelijke programma, bestaande uit zang, muziek, declamatie, alsmede de -opvoering van een tooneelstukje getiteld „Groote Blijdschap". Een harteiyk ap plaus was de beloonlng. Ds A de Leeuw, sloot dezen uitste kend geslaagden avond met dankgebed. Burgemeester, mr. dr. E. P. Verkerk heeft op verzoek van de ,3and-Neder- land-Indlë" het eere-voorzitterschap dier vereeniging aanvaard. Met aanvankelijk 18 leden ls te de zer plaatse een „Nlwin" comité opgericht. Voorzitter is de heer J. Vennema, Val kenburgerlaan 85. secretaris de heer H. Groenendijk. ReSJerskooperweg 29. BAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand Geboren: Marga- retha, d. van L. Staring en S. van Hars kamp; Willy, d van W. Hoogendoorn en M. Hassefras: Maria Joanna Elisabeth, d. van F. J. van Seumeren en M. C. van Gijzen; Neeltje. d. van C, van der Hoek en A. Buitenhuis; Leonardus Johannes Bernai-dus. z. van J. J. A. Wortman en J. C. v d. Ven; Jannlgje Cornelia, d. van L. T. Baas en M. den Besten: Wilhelmus Theodorus Leonardus, z. van L. van Wet ten en C. A. van Dlemen; Jozephus Jo hannes Bernardus, z. van P. J. Verdegaal en W. J. Broers: Maria Johanna, d. van E. H Pouw en A. J. van der Poel. Ondertrouwd: Cornells Lourentius de Boer. 29 J. en Maria Carmela de Jong. 25 J.: Pancras Petrus van Mil. 25 J. en Wllhelmlna Helena Zonderop, 23 J Getrouwd: Hendrikus van der Drift en Johanna Straver. Overleden: Pieter Ammerlaan, 26 J., overleden te Schweslng (Duitschland) Wyntje Anna van den Bosch. 52 J.; Aren- dientje Vreugdenhil, 6 maanden; Julia nus Wilhelm van Vliet. 68 J.; Elisabeth Theodora Straatman, 63 J. De Hazerswoudsche IJsclub hield een hardriiderii voor kinderen van 10 tot 13 Jaar. Veel kinderen namen hieraan deel. De prijswinnaars waren: Jongens; 1. T. Slootweg. 2. W. v. Sta veren. 3. N. Slootweg, 4. W. v. d. Meel, 5 R. v. Vliet, 6 G. v. Leeuwen, 7. R. v. d. Haven. 8. J. Huisman, 9. D. v. Veen. Meisjes: 1. M. v. Rljssel, 2. B. d. Gel der. 3. D. v. Meurs, 4. N. Schouten. 5. B. Dijke. 6. R. de Groot. 7. A. Rietveld. 8. R. Kouwenhoven. 9. G. Hassefras. Raadsvergadering Vergadering van den Gemeenteraad ls op Donderdag 16 Januari 1947. des avonds om 7 uur in het raadhuis. De agenda vermeldt o.m. behandeling van de begrooting. ROELOFARENDSVEEN. Schaatswedstrijden Op het Braosse- mermeer werden nog wedstrijden gehou den op de korte baan. Er was veel water op het Ijs, dooh er was een goede deel name. Uitslagen: Jongens 1516 Jaar: 1. K. Kuiper; 2. G. v. d. Zwet; 3 K v. d. Meer. Jongens 1415 Jaar; i. K. van Berkel; 2 W. Heemskerk: 3. J. Vermey. VOOR WOENSDAG 15 JAN. HUversuin I (301 M.) NCRV 8 30— 9.00: morgenconcert; 9.009.30: zieken bezoek; 10.3011.00: morgendienst o. 1. v. J. B. Ruyslnk; 12.0012.30: Arnhem- sche Orkestvereeniglng; 12.3013:00: NCRV-koor; 13 4514.30: Metropole-or- kest: 16 1516 45: kinderzangklasse; 20.0821.00: Omroeporkest; 21.0021.20: mr P. ter Linden over het aannemen van kinderen; 21 2022.00: klein vrou wenkoor ,.Vox Jubllans"; 22 3022.45: Hélène Ludolph, sopraan; 22.4523.00: avondoverdenking; 23.00—23.15: Marcel Dupré. orgel'. 23.15—23.35: Vril en bill; 23.3524.00: Londensch Symphonie Or kest. Hilversum II (415 M.) VARA 9.00— 9.30: Stradivarius kwartet; VPRO 10.00 10.20. morgenwijding door ds. H. A En- klaar; VARA 11.0012.00: nonstoppro- gramma; 12.0012 30: planoduo DeRaaff en Schutte en Dinah Shore; 12.3513.00: Miller Sextet; 13.2014 00: stafmuziek A'damsche politie; 14.15—15.00: Haar- lemsch Trio; 15.00—15.30: ziekenbezoek In Ned. Sanatorium ..Davoz Platz" ln Zwitserland; 17.45—18 00: Rijk overzee; 18 15—18.45 Ramblers; VARA 20.15—20.45 Stradlva Sextet; 20.4521.30: hoorspel .OostenwindWestenwind" naar Pearl S. Buck, deel II; 21.30—22.45: opera Pal jas; 22 4523.00: gramofoonmuz 23 15 23 25: Rutger Schoute, plano: 23.25 24.00: het weermannetje serveert dans muziek. SCHEEPSVERBINDINGEN. Aldobaran, 12/1 van Rotterdam naar New York; Algen lb, RotterdamZuld- Amerika, 12/1 te Antwerpen; Alkald, 10/1 te San Francisco do Sul; Clstula. U/1 van Port Arthur te Rotterdam; Ena. 12/1 van Las Piedras te Rotterdam; Ertnna 6/1 van Hongkong naar Shanghai; Ge rard Dou. Philae (charter), U/1 van Shanghai naar Rotterdam; Govert Fldnck. BeiraPort Amelia, 9/1 van Mozambique; Hugo de Groot, New OrleansRotterdam 10/1 te Londen; Japara, RotterdamCu rasao, passeerde 12/1 om 12 uur Dover; Kedoe, U/1 van Marseille naar Genua; Kota Agoeng, 12/1 van Batavia te Rot terdam; Kota Baroe, JavaRotterdam, pass. 13/1 om 2 uur Gibraltar; Kota Gede. U/1 van Batavia naar Rotterdam; Leerdam, New OrleansRotterdam, 9/1 van Houston; Modjokerto, Rotterdam Java, 12/1 om 15 uur van Marseille; Nero 10/1 van Quayaquil naar Cristobal; Noor- aam, U/1 van Rotterdam naar New York: Rembrandt, AustraliëRotterdam, 12/1 te Suez; Sloterdijk, RotterdamBatavia, passeerde 12/1 om 18 uur Perlm; Stad Maastricht. CalcuttaRotterdam, U/1 te Bombay; Westplein, RotterdamBatavia, 10/1 te Koremshar; Zijpenberg, Australië Rotterdam, passeerde 11/1 Gibraltar. My Nederland Singkep, 10/1 te Ka rachi; Merwede, 12/1 te Suez. 'Mij. Oceaan Alclnous, 12/1 van Am sterdam naar Batavia. K.N.S.M. Evangelinepark, 12/1 van. Paramaribo naar Trinidad; Prins Willem 4. 12/1 van ^ramoribo naar Amsterdam: Lima,, 12/1 te Paramaribo; Van Ostade, U/1 van Paramaribo naar Trinidad; Ga- nymedes, U/1 van Montevideo naar Rlo de Janeiro: Trajanus, 11/1 van Parama ribo naar New Orleans. Carlbia, U/1 «van Kopenhagen naar Amsterdam; Rlta, 12/1 te Newport; Venus, 12/1 te Antwerpen; Orpheus, passeerde 12/1 Gibraltar- Omen U/1 van Kopenhagen naar Amsterdam; Stureborg, 10/1 van Gibraltar naar Flu me; Ary Scheffer, 13/1 te Amsterdam; Deo Duce, 11/1 van Amsterdam naar Odense; Bessa. 11/1 van Amsterdam n. Antwerpen; Orestes, 13/1 te Amsterdam: Faua, 12/1 te Rotterdam: Urania. 12/1 te Rotterdam. BEURSOVERZICHT. Amsterdam 14 Januari. Er was vandaag slechts een beperkte affaire. KoninkUjken verloren 5 ponten. Unilevers kregen een verlies van ver scheidene procenten. Aku, van Berkel en Calvé waren eveneens een paar pun ten lager. Philips ging slechts een kleinigheid naar beneden. Bankaan- deelen weinig of niet veranderd. De scheepvaartmarkt was gedeprimeerd. Bij na algemeen kwamen de koersen lager. Rubberfondsen gingen meerendeels een kleinigheid naar beneden. Ook de Sui kerwaarden waren wat lager. De Tabaks aandeelen zakte alle een paar pun ten in. De Ned. Staatspapieren waren, iets aangeboden. In het bijzonder de 4 pro cents leeningen en de Vk procents obli- gatiën, welke voor conversie in aanmer king komen. De gestaffelde leening wsi vast. De Indische leeningen een fractió hooger.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2