Gastvrije ontvangst in Oxford Het vredesverdrag met Duitschland en Oostenrijk WEERBERICHT Alle opvarenden s.s. „Liliiri gered Bij stormachtigen wind en hooge zee Eeu wreede S.S.-opzichster Met een enkel woord 85ste Jaargang DINSDAG 14 JANUARI 1947 No. 25981] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directe en Administratie; 25041 Telefoon Redactie: 2150? - Giro np.: 57055 De plaatsvervangers der Groote Vier. die heden hun besprekingen over de toekomst van Duitschland en Oostenrijk te Londen zullen beginnen, zijn; sir Strang en lord Hood (Eng.), Murphy en generaal Mark Clark (V.S.), Goesef (Sovjet-Unie) en Couvé de Murville en Paris (Frankrijk). Zij zullen hedenmiddag vier uur door minister Bevln wordt verwelkomd en vervolgens 's morgens de kwestie Dutsch- land en 's middags de kwestie Oosten rijk behandelen. De plaatsvervangers zullen zes weken bijeen zijn. In Duitsche politieke en officieele kringen te Berlijn is men hoopvol ge stemd dat Duitsche vertegenwoordigers zullen worden gehoord. Er zijn nog geen officieele Duitsche stappen te dien einde gedaan, maar reeds wordt verklaard, dat vertegen woordigers van twee der vier groote mo gendheden geneigd zijn, de vraag of de Duit-schers voor de definitieven regeling van bepaalde kwesties zullen worden ge hoord, in positieven zin te beschouwen. Maarschalk Sokolofsky, de Sovjet opperbevelhebber in Duitschland heeft het Duitsche voorstel zoowel met Duit- schers als met een aantal hooge gealli eerde bezettngsautoriteiten besprokerj. Tevens zou Murphy, de politieke ad viseur van den Amerikaanschen mili tairen gouverneur in Duitschland, gun stig denken over het hooren van Duit sche deskundigen. Een memorandum, bevattende de Grieksche economische en financieele eischen Inzake Duitschland, is aan den Griekschen ambassadeur te Londen ge zonden. Het zal worden overhandigd aan de plaatsvervangers der Groote Vier. Noorwegen en Denemarken, die evenals andere landen zijn uitgenoodigd ter conferentie van de ministers van buitenlandsche zaken hun standpunt ten aanzien van de verdragen met Duitschland en Oostenrijk uiteen te zet ten, bullen geen delegaties zenden. De Noorsche regeering zal volstaan met het toezenden van een memorandum. Bij een skitocht in Zwitserland geniet Z.K.H. Prins Bernhard tijdens een kor te rifct even van een sigaret. (Foto ANP-Phs.) Blum te Parijs. De Fransche premier. Leon Blum, is per vliegtuig te Londen gearriveerd. Dat de Engelsche regeering aan dit bezoek hooge waarde hecht, blijkt uit het feit, dat hij mQrgen officieel door de Brit- sche regeering zal worden ontvangen. De Britsche gezant te Parijs. Duff Cooper, zal de besprekingen te Londen bijwonen. VULCAAN OP DE PHILIPPIJNEN IN WERKING De roodgloeiende lava, die ruit den vulkaan Mayon (in het centrale gedeel te van Luzon) stroomt, dreigt duizen den woningen in het omliggende gebied te verwoesten. Vyf dorpen zijn geduren de den nacht geevacueerd; terwijl he denmorgen de rook uit den vulkaan tot een hoogte van meer dan 4.500 M. op steeg en de wouden aan den voet van den berg door een regen van gloeiende asch in lichter laaie stonden, waren de wegen, die de uitgangen uit het be dreigde gebied vormen, dicht bezet met ossenwagens, die vluchtelingen en hun have naar veiliger oorden moeten ver voeren. De vulkaan is beginnen te rommelen, hetgeen gepaard gaat met luide explo sies. Men is bevreesd, dat een hevige vulkanische uitbarsting hierop zou kun nen volgen. Amerikaansche marine vliegtuigen maken verkenningsvluchten boven den berg. Een bombardement van den krater wordt overwogen. MANIFEST VAN DE ITALIAANSCHE AFGESCHEIDEN SOCIALISTISCHE PARTIJ. De afgescheiden Italiaansche socialis tische partij heeft een manifest uitge vaardigd. waarin zij zegt een „groote, autonome Italiaansche arbeiderspartij" te willen vormen tot redding van Italië. Het manifest keert zich heftig tegen het vredesverdrag met Italië en verwijt den 'leider van de socialistische partij en minister van Buitenlandsche Zaken, Nenni, dat hij bereid is dit verdrag, „dat Italië's rechten miskent", te tee kenen. Het manifest verklaart met nadruk, dat, in tegenstelling met wat er gebeurt in Engeland, in de Scandinavische lan den, in Frankrijk en elders in Europa, het socialisme in Italië in verval is en doet een beroep op alle Italiaansche arbeiders het Italiaansche socialisme en Italië op den rechten weg te brengen. NOORSCHE WALVISCHBOOT VERGAAN. In Oslo is bericht ontvangen dat de „Simbra" een vaartuig behoorende bij de Noorsche walvischvloot, vergaan is en 15 menschenlevens te betreuren zijn. De Simbra had een bemanning van 16 koppen. ZEER ZACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest krachtige wind tusschen Zuid en Zuidwest. Zwaar bewolkt met nu en dan eenige regen of motregen. Morgen overdag zeer zacht. 15 Januari. Zon op: 8.42 uur; onder: 16.57 uur. Maan op 2.14 uur; onder 12.32 uur (22 Januari Nieuwe Maan). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee om 10.25 uur voorm. en 10.56 uur nam. De vorstgevolgen in Duitschland. De Berlijnsche correspondent van het A.NP. seint: Het Herne-Rijn-kanaal is weer be vaarbaar, terwijl de Rijn thans open is voor lokaal verkeer. Men verwacht, dat heden de moeilijkheden voor de scheep vaart aanzienlijk beter zullen zijn. Gisteravond werd door de Britsche autoriteiten te Herford in de Britsche zone van Duitschland bekend gemaakt, dat, ten gevolge van de afsluiting van electriciteit in een aantal plaatsen, thans ongeveer 17.000 Duitschers zonder werk zijn. Te Hamburg werden de laatste twee dagen 118 personen gearresteerd we gens diefstal van kolen. Het militaire bestuur maakte bekend, dat voor dit soort diefstallen in Noord-Rheinisch- Westphalen zwaardere straffen zullen worden gegeven. Naar schatting zullen de kolenvoorra- den van Hamburg nog slechts voor 3 dagen toereikend zijn. Het proces tegen von Papen Thans zijn de details bekend ge maakt van de aanklacht tegen Von Pa pen, die bij het proces te Neurenberg ■was vrijgesproken, en die zich thans moet verantwoorden voor een zuive ringsrechtbank te Neurenberg. De belangrijkste punten zijn: 1) het dragen van het gouden partij-insigne; 2) het bekleeden van een belangrijken post in de nazi-regeering; 3) het geven van buitengewonen steun- aan de nazi- regeering in politiek, economisch en propagandistisch opzicht. Een van de gedetailleerde beschuldi gingen tegen Von Papen Is, dat hij zelfs voor zijn benoeming tot kanselier eind Mei 1932 heeft onderhandeld met Hitier en daarbij heeft gedaan gekre gen, dat Hitier zijn regeexing „tole reerde" op voorwaarde, dat de Rijksdag ontbonden zou worden en het uniform verbod voor de SB. opgeheven. POGINGEN VAN TSALDARIS TOT VERBREEDING DER GRIEKSCHE REGEERING. De Grieksche minister-president Tsaldaris heeft het plan opgevat de on derhandelingen met de oppositieleiders te heropenen ten einde tot een verbree ding der regeering te geraken. Hij bracht een bezoek aan Sofoelis, leider van de liberale oppositie, die echter, naar verluidt, geweigerd heeft deel te nemen aan een regeering, wanneer Tsaldaris aan het hoofd staat. Ook an dere leiders der oppositie hebben het voorstel tot deel nemen aan een kabi net met Tsaldaris verworpen. Soekawati naar ons land ZAL OPWACHTING MAKEN BIJ HJVL DE KONINGIN. Onze speciale verslaggever seint ons heden uit Batavia: „Naar ik verneem, zal de Oost- Indonesische president Soekawati op Vrijdag 24 Januari per „Sky- master" voor een kort bezoek naar Nederland vertrekken, waar hij zijn opwachting zaj maken bij H.M^ de Koningin". Dertien leden der bemanning van het Zaterdagavond bij de Noorder Haaksgronden bij D«i Helder ge strande Zweedsehe s.s. Lilia zijn gis termorgen door de reddingboot van de NZHRM, de „Dorus Rijkers", van boord gehaald, nadat twee kleine sleepbooten, de „Nestor" uit IJmuiden en de „Voorwaarts" van Terschelling, gedurende den nacht tevergeefs ge poogd hadden het schip weer vlot te trekken. Bij een stormachtigen wind en hoo ge zee heeft vervolgens gisteravond om 10 uur de „Dorus Rijkers" de laatste 4 opvarenden, de kapitein, een machinist, een stuurman en een sto ker van de „Lilia" aan boord geno men en naar Den Helder overge bracht. De redding was geen gemakkelijke I De kracht van den wind was zóó gTOOt, dat van het afdalen langs een storm- leer moest worden afgezien. Terwijl de reddingboot aan stuurboordzijde langs de „Lilia" stoomde, hielden vier leden van de bemanning een springnet op, waarin achtereenvolgens drie van de schipbreukelingen met een goedbere- kenden sprong terecht kwamen. De vier de en 't laatste belandde op 't dek, maar liep ondanks den vrij hevigen val geen verwondingen op. Om kwart voor elf liep de „Dorus Rijkers" de haven van Den Helder weer binnen en namen de uitgeputte Denen hun intrek in hotel „Wapen van den Helder". Daar deden zij het sobere verhaal van hun noodlottig geworden tocht, hoewel zij zich over de oorzaak van de stran ding niet wenschten uit te laten. Zoo werd eerst thans bekend, dat de „Lilia" niet, zooals aanvankelijk was ge meld, een Zweedsehe, maar een 1506 brt. metend Deensch stoomschip uit Kopen hagen is en op weg was van de Engel sche haven Towey naar Helsinki met èen lading porseleinaarde voor Finland. Kapitein is de 50-jarige F. Clausen, die diep onder den Indruk was van het stranden van zijn schip. Met drie leden van zijn bemanning is hij Zaterdagavond tot gisteravond bijna "onafgebroken in touw geweest om te trachten de „Lilia" te redden en heeft tot tweemaal toe êewelgerd zijn boot te verlaten. Gisteravond echter beukten de woeli ge golven met zooveel kracht tegen de wanden, dat 't schip 'n halven slag werd omgedraaid en gevaar liep geheel om te slaan of in tweeën te breken. Gezien de hopelooze situatie en het geringe nut van een verder verblijf aan boord besloot Clausen gisteravond om 8 uur en zijn drie metgezellen niet langer aan het gevaar van een ver drinkingsdood bloot te stellen en vroeg dus met lichtsignalen om hulp. Twee uur later nam de „Dorus Rijkers" hen aan boord. De bemanning gelooft overigens nog niet in het verlies van het schip. Van daag hopen zij zich aan boord van de reddingboot opnieuw naar den Keizers hui t op de Noorderhaaksgronden te be geven, teneinde na te gaan of het ,4e moeite loont voor de derde maal te-po gen met sleepbooten het schip vlot te trekken, REDDER BOT MOCHT NIET MEE Onder hevig protest heeft de oude schipper van de „Dorus Rijkers", C.Bot, er in toegestemd ditmaal niet mee uit te varen. Het was voor hem een groote opoffering lijdelijk te moeten aanzien hoe anderen het werk verrichtten, dat hij zooveel jaren met inzet van zijn le ven had gedaan. De ofnstandigheden waren echter zoodanig, dat het niet ver antwoord geweest zou zijn iemand van dien leeftijd nog aan een dergelijk ri sico bloot te stellen. Eerste mariniers-miliciens naar Indië. De Marine voorlichtingsdienst meldt: Op Vrijdag 17 Januari zullen met het m.s. „Bolssevain" de eerste hier te lande opgeleide düenstplichti®e mari niers naar Ned.-Indië vertrekken ter versterking van de mariniers-brigade op Java, welke voornamelijk uit oorlogsvrij willigers bestaat. Deze miliciens zijn op geleid in het marineopleidingskamp te Volkel. Het contingent is 200 man sterk en staat onder commando van den eersten luitenant der mariniers K. M. R, M. Landwehr. „Het lachen zal jullie vergaan" Een van de fanatieke SS-bewaaksters .van het concentratiekamp Vught, de thans 31-jarige Suzy Arts uit Amster dam, stond gisteren met een gezicht waarop nauwelijks eenig spoor van emotie viel te bekennen in de be klaagdenbank van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam. Zij stamt uit een goed gesitueerde familie en bezocht kostscholen in Duitschland, Engeland en Frankrijk. Voor opleiding als „Aufseherin" ging zij naar Ravensbrück en toen zij van dit oord terugkeerde was practisch alle menschelijkheid uit haar verdwenen. Waar zij maar de gelegenheid kreeg, al dus de inhoud der getuigenverklaringen, sloeg zij de gevangenen, liet ze uren in regen en koude op appèls en strafappèls staan en sloeg pannetjes melk. bestemd voor zwangere vrouwen, van de kachel. Roode Kruis-pakketten waren zelfs niet veilig voor haar en vóór de pakjes de gevangenen bereikten, was het grootste deel reeds in haar handen en in die van anderen verdwenen. Op 15 Januari 1944 om 6 uur des avonds werden 75 vrouwen, die verzet hadden aangeteekend tegen een maat regel van de kampleiding, opgesloten in een bunker met afmetingen van 2x3 meter. De vrouwen werden in deze ruim te opgepakt: 5 naast elkaar, 15 rijen dik. Suzy aldus getuigenverklaringen hielp met sadistisch genoegen mede de vrouwen op haar plaatsen te zetten. Van tevoren had zij gezegd: „Het lachen zal jullie dezen nacht wel vergaan". Toen werd de deur gesloten Den volgenden ochtend, toen de cel werd geopend, wa ren 11 vrouwen gestorven, anderen krankzinnig geworden en velen overdekt met brandwonden, veroorzaakt door het van de muren afdruipende salpeterzuur. Zelfs den Duitschen legerarts werd dit te bar en hij klaagde den kampcomman dant Grünewald in Berlijn aan. Deze kwam voor een Kriegsgericht en werd in Scheveningen opgesloten. De advocaat-fiscaal requireerde le venslange gevangenisstraf. Een dief in de Ambassade NEDERLANDER LIET ZICH INSLKJITEN. Eenige dagen geleden is ingebroken in Hereford House, waar de kanselarij van de Nederlandsche ambassade te Londen is gevestigd. Een 26-jarige Ne derlandsche handelsreiziger, J. H. P., bracht Donderdagmiddag een bezoek aan de kanselarij, waar hij zaken had te regelen. Bij het eindigen van den kantoortijd liet hij zich in het gebouw, waar hij de situatie ter plaatse goed kende, had laten insluiten Op de vijfde verdieping heeft hij toen een diploma tiek paspoort, toebehoorende aan den tweeden secretaris der ambassade, ge stolen en voorts o.a. een draagbare schrijfmachine en enkele actetasschen ontvreemd. Daar er bij de ontdekking van den diefstal aanwijzingen tegen hem be stonden en zijn verblijfplaats ln Londen" bekend was, wist de Britsche politie hem spoedig te arresteeren. Het verhoor voor den politierechter was aanleiding tot het instellen van een onderzoek naar zijn geestvermogens. STAATSPOLITIE IN OOST-INDONESIË. De 4.000 man sterke Ned.-Indische po litie in' de Groote Oost zal in haar ge heel worden omgezet in de staatspolitie van Oost-Indonesië. onder bevel van C. J. Melis te Makassar. In verband met de geleidelijke uit breiding welke men beoogt, wordt thans nieuw personeel voor dit corps, dat voor heen voor ongeveer 90 procent uit Ja vanen bestond, gerecruteerd. De raad voor de luchtvaart KARAKTER EN FUNCTIE. De Raad voor de Luchtvaart behoort niet tot de rechterlijke macht en res sorteert niet onder het Departement van Justitie. Hij is een pendant van den Raad voor de Scheepvaart en moet dus tot de administratieve rechtspraak wor den gerekend. Hij valt onder het De partement van Verkeer. Indien zich een vliegongeval voor doet, wordt een voorloopig onderzoek ingesteld vanwege den Rijksluchtvaart dienst, die daartoe een commissie be noemt. Naar gelang de bevindingen ver wijst deze commissie eventueel het ge val naar de openbare behandeling voor den Raad voor de Luchtvaart. Deze kan een berisping toedienen, schorsen, ontslaan en andere straffen opleggen aan schuldig bevonden personen of on dernemingen, De commissie van onderzoek naar de jongste vliegramp op Schiphol bestaat uit den directeur-generaal van den Rijksluchtvaartdienst, den heer Van Ede van der Pais, den wn. directeur den heer Backer, den hoofdinspecteur Van dei- Heyden, den inspecteur Dekker, den ingenieur Falkenhagen en den adj.-in specteur De Lange. Deze commissie heeft nog geen beslissing genomen ten aanzien van een event, behandeling voor den nieuw-benoemden Raad voor de Luchtvaart. DRIEËRLEI PETROLEUMPRIJS. Sinds 11 November 1946 is de petro- leumprijs in de verschillende deelen van ons land weer qfhankelijk van de ver schillen in vervoerskosten. De toen in gestelde twee zónes het Westen en het overige gedeelte zijn thans met een derde aangevuld, zoodat er drie prij zen zijn. Deze bedragen in de gemeen ten Amsterdam en Rotterdam (behalve Hoek van Holland) 11 cent per liter, in de provincies Zuid- en NoordHolland en Utrecht (met uitzondering van Goe- ree en Overflakkee, Marken en Texel) 12 cent en in het overige gedeelte van ons land 12cent. Voor de beide laatst genoemde zónes is de petroleum dus een halve cent per liter ln prijs gestegen. In de nieuwe prijzen, is de sinds 1 Aug. 1946 opgetreden stijging in de Ameri kaansche noteeringen tot uitdrukking gebracht. Beëediging Oost Indonesisch Kabinet. Gistermiddag heeft in het gebouw van den Raad van Indië te Batavia in han den van het staatshoofd van Oost-In donesië, -Soekawati, de eedsaflegging door de ministers van het Oost-Indone sische kabinet plaats gehad. Daarna werden zij plechtig geïnstalleerd. De ministers M. Hamerling en E. Ka- toppo waren afwezig. Vele autoriteiten waren bij de plechtigheid aanwezig, o.m. dr. Van Mook, luit.-gen. Spoor, vice- adm. Pinke, de directeuren der Depar tementen en vele anderen. Soekawati, de Oost-Indonesische minister-presi dent, Iladjamoeddin, en dr. Van Mook spraken een rede uit. Het vertrek van luit.-gen. S. H. Spoor is wederom uitgesteld. De legercomman dant wordt thans Vrijdag a.s. is ons land verwacht. VERZOEKSCHRIFTEN AAN PROCUREUR-FISCAAL. Men late er geen „fabricecren"! De Procureur-Fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te 's-Gravenhage schrijft ons: „Het spreekt vanzelf, dat familiele den van politieke delinquenten veelal probeeren hun invrijheidstelling te verkrijgen, en daartoe brieven aan den Procureur-Fiscaal schrijven. Nu is het gebleken, dat er bureaux zijn, die er hun werk van maken, om te dien ein de verzoekschriften op te stellen. De belanghebbenden denken vermoede lijk, dat het nuttig ls, dit door zulk een deskundig bureau te laten doen en dat dit de hoogste kosten rechtvaar digt: er is een geval bekend.dat f.20.— per request wordt berekend. Het tegendeel is echter waar: een zelf geschreven brief vindt meer aan dacht dan een klaarblijkelijk gefabri ceerd verzoekschrift. Men doet dus verstandig, zich daarvoor geen geld uit den zak te laten kloppen". Republikeinsche Kabinets vergadering. INZAKE DE OVEREENKOMST VAN LINGGADJATI. Volgens uit Djokjakarta ontvangen berichten is ten huize van president Soekarno het Republikeinsche kabinet in vergadering bijeen gekomen. Het volgende communique is uitge geven: „Het kabinet heeft in de zit ting van den 13den Januari te Djok jakarta besloten, dat de delegatie van de Republiek Indonesia gemachtigd blijft de overeenkomst van Linggadjati te onderteekenen, uitsluitend zooals deze is gebaseerd op de artikelen, in November geparafeerd, met inbegrip van de notulen, de toelichtingen, en de officieele correspondentie met de Nederlandsche delegatie en niet ge bonden aan eenigerlei bespreking bui ten het officieele contact van de bei de delegaties. Alvorens het accoord te onderteekenen en aan het KNIP aan te bieden zal de Indonesi sche delegatie nog nadere besprekin gen houden over verschillende gebeur tenissen, waaromtrent verschil van meening bestaat en waarvoor oplos sing noodzakelijk is". Naar AFP bericht, zou hedenochtend een tweede zitting van het Republi keinsche Kabinet worden gehouden. Ir. Soekarno en dr. Hatta zullen met de leiders der politieke partijen spre ken over het presidentieel decreet van 30 December j.l. tot wijziging van de samenstelling van het KNIP (voorloo pig Republikeinsch parlement) Aankomst Parlementaire Commissie in Suriname. i De Nederlandsche parlementaire com missie is Zondag j.l. te Paramaribo ge arriveerd. Gisteren hadden de leden der commissie een samenkomst met Gou verneur Brons en met de leden der Sta ten van Suriname. De commissie is voornemens deze week een bezoek te brengen aan de bauxietmijnen, de goud mijnen en de voornaamste landbouwge bieden. NEDERLANDSCHE VLIEGSTER MET 7 PASSAGIERS. Van Londen naar Kaapstad. De Nederlandsche vliegster Ida Veld- huyzen van Zanten heeft een tweemo- torig Miles „Aerovan" transportvliegtuig met 7 passagiers van Londen naai' Jo hannesburg en Kaapstad gebracht. De totale afstand Londen-Kaapstad, waar bij de route over Sardinië, Noord-Afrika, Cairo en langs den Nijl over den Soe dan en Rhodesia werd gevolgd, bedraagt 13.000 K.M. Mejuffrouw Van Zanten behaalde in Juni 1938 bij het London Air Park in Engeland haar vliegbrevet en vervolgens in Engeland en Polen het brevet zweef vliegen. In 1939 kwam zij als stewardess bij de KiJM. in dienst. In Januari 1942 slaagde zij er in, na eerst twee mis lukte pogingen te hebben ondernomen, Engeland te bereiken. KOLENTREIN DOOR DUITSCHERS GEPLUNDERD. Een kolentrein, bestemd voor Neder land, is nabij de grens, tusschen Gro- nau en Glanerbrug door Duitschers aangevallen, die een hoeveelheid kolen van de wagons haalden. In verband met de helling van het terrein moeten de treinen ter plaatse'langzaam rijden, zoo dat het vrij eenvoudig is de wagons te beklimmen. Maar het Leidsche hockey-team verloor met 3-2 (Van een onzer medewerkers). Zooals ik reeds berichtte, vertrok de Leidsche vertegenwoordiging vorige week Dinsdagavond in snerpende kou naar Oxford, In Harwich aangekomen, bleek de temperatuur daar heerlijk zacht, even boven nul, zoodat de hoop dat er inderdaad sport bedreven kon worden, herleefde. De reis naar Ox ford via Londen was moeizaam en door den Londenschen mist nogal somber. De sneeuw, die in Oxford was geval len op de voorgaande dagen (bijna een decimeter) verdween gaandeweg, zoodat Woensdagmiddag het uitzicht steeds beter werd. De ontvangst met bussen aan het Oxford-station was behoorlijk geregeld en de daarop vol gende lunch overtrof onze verwach tingen verre. Na de lunch, kwamen de verschillende gastheeren ons ophalen en bij hen brachten wij den verderen dag door. De gastvrijheid, welke men genoot en de vriendelijkheid waarmee de Leidenaars werden overstelpt, wa ren werkelijk bijna ongelooflijk. Donderdag bracht één groep 's mor gens een bezoek aan de Morris auto- fabrieken in Oxford, terwijl de andere helft een torn- maakte door de zgn. colleges. De auto-fabrieken gesticht door den BINNENLAND. Itl het Huls van Bewaring te den Bosch is ingesloten de hu idenh andelaar A. T, uit Sprang-Capelle, In zijn opslag plaats lagen ongeveer 13000 natte en droge huiden opgeslagen, bestemd voor den zwarten handel, welke ln beslag ge nomen zijn. De belasting legde hem een zeer zware boete op. HM.'s van Galen, welk schip 20 Januari uit Tandjong Priok zal vertrek ken, komt op 26 Februari te Rotterdam aan. In verband met het sléchte bijen- en honing Jaar 1946, zal zoo spoedig mo gelijk worden overgegaan tot de distri butie van accijnsvrije suiker aan bijen houders (voorjaarslevering 1947). Voor elk bijenvolk zal esn hoeveelheid van 4 kg. gedenatureerde suiker beschik baar worden gesteld. De directeur-generaal der P.T.T. maakt bekend,, dat het maximum bedrag voor postwissels naar Zwitserland ls ver* hoogd tot 40 Zwits. francs; postwissels uit dat land zijn toegelaten tot een maximum bedrag van f. 25. De algemeen voorzitter van de Kon. Schippersvereeniglng „Schuttevaer", mr. W. A. C. van Dam, wordt Zaterdag 22 Februari te Rotterdam gehuldigd, in verband met zijn 40-Jarig lidmaatschap dier vereeniglng. Dr. A. Plesman, directeur der K.L. M. arriveert vandaag in Londen voor be langrijke besprekingen met Britsche luchtvaart autoriteiten. Gistermiddag zijn te 's-Gravenhage enkele leden van de uit 15 deelnemers bestaande Ts J eohlsch - Slowaa kse be ver- keers-delegatie aangekomen, teneinde in ons land besprekingen te voeren met Nederlandsche instanties ophet gebied van verkeer, handel en nijverheid en voedselvoorziening. Daarnaast zal contact worden gezocht met vertegenwoordigers van Kamers van Koophandel en ln- dustrleele bedrijven. HM. de Koningin heeft gistermor gen den Ned. ambassadeur to Londen, Jhr. mr. A. F. M. J. Michiels van Verduy- nen ln audiëntie ontvangen. Vice admiraal A. S. Pinke ls te Ba tavia aanwezig geweest bü het afscheid van kapt. lt. ter zee L. Wllllnge. chef van den Marinestaf, die opgevolgd wordt door kapt. ter zee F. J. Kist. BUITENLAND. Boekarest ls al een week long gteheel van brood' verstoken. Gedurende de laat ste twee weken zijn in Moldavië (N.O. van Roemenië) 36 personen van honger en koude gestorven. De politieke leiders van Birma, die op het oogenbllk te Londen vertoeven voor onderhandelingen met de Engelsche regeertLng over zelfbestuur, hebben hun eerste bijeenkomst gehad met den eersten minister Attlee. leden van het kabinet en andere ministers. Giuseppe Saragat, de leider van de afgescheiden Italiaansche socialistische party heeft verklaard, dat hij af zal tre den als voorzitter van de Italiaansche constltueerende vergadering. De staking in het Londensche transportbedrijf schijnt heden te zullen worden opgelost, waar beide partijen, he den in onderhandeling zullen treden. Waar troepen verschijnen, wondt overal het werk geheel stilgelegd. Een Londensche firma heeft een „plastic" aan de markt gebracht dart niet barst en niet aan weersinvloeden on derhevig is; men wil er damesschoenen van vervaardigen, die nog geen anderhalf ons zullen wegen. Te Rome is een inteekening geopend voor oprichting van een monument voor Paus Pius XII, ter herdenking van zljh actie voor het behoud van, Rome tijdens den oorlog. Het monument zal een plaats krtygen ln de basiliek van den Heiligen Laurentius „buiten-de-muur", welke schade opliep tijdens het6 eerste lucht bombardement van Rome op 19 Juli 1943. Georg Porsch, directeur van de Sle- mens-fabrieken te Neurenberg, is door het Duitsche zulveriruzshof te Neurenberg tot 7 Jaar dwangarbeid en confiscatie van eigendommen veroordeeld. De Zweedsehe regeering heeft 1.500 Duitsche kinderen en ouden van dagen verlof gegeven zich in Zweden te vesti gen De auto, die koning George van Engeland tijdens de Londensche „Blltz" gebruikte, is thans naar Palestina gezon den ten behoeve von den Brtschen hoo- ge-comnüssarls Sir. Alan Clunnlngham De auto is gepaneerd, weegt 3B ton en heeft ruiten die 2*6 centimer dik zijn. Twee dieven te Londen zagen kans zich van v1593 pond sterling meester te maken, welk bedrag vervoerd werd ln een door een paard getrokken wagen, ge ëscorteerd door een bewaker op de flets. De boeven hadden twee auto's tot hun beschikking. Uit de eene sprong een man, die den voerman overmeesterde en zich von het geld meester maakte, de andere reed den fietsenden bewaker omver. (U.P.) welbekenden Lord Huffield zijn vol komen up to date, terwijl de sociale voorzieningen voor de arbeiders voor een leek werkelijk fantastisch zijn. Een lunch, aangeboden door de 'fa- brieksdirectie, ging aan de eerste hockey-match vooraf. Door de gesmolten sneeuw was het veld raer glad, maar toch te bespelen, zoodat wij onder een voorjaarszon netje de eerste match begonnen. Na de bulley liep de Leidsche midvoor Mees regelrecht door de Engelsche ver dediging en hij wist zoowaar direct een doelpunt te forceeren. Na een paar seconden dus reeds een 1—0 voorsprong voor Leiden. Oxford, i.e. hockeyers van de Morrisfabrie(ken. lieten den moed niet zakken, terwijl Leiden, zichzelf overschattend niet tot een normaal spelpeil kon komen. Zoo moesten de Leidsche toeschouwers, onder wie de burgemeester, aanzien dat de Oxford- spelers langzamerhand sterker werden en na verloop van tijd gelijk maakte, ja zelfs den stand tot 3—1 in hun voordeel wisten op te voeren. Hun speltype was niet zooals het onze: vlug en snel. maar het was kort en lang combineeren, wat zij door hun Inderdaad zeer goede techniek, prima toepasten. Al waren hun goals mis schien niet heelemaal zuiver, toch ver dienden zij een voorsprong door hun fijn combinatiespel en goed aanvoelen van elkaar. Het Leidsche team nog volkomen onwennig en niet op elkaar ingespeeld, voerde de „kick and rush" taktiek dat niet voldeed tegen de zich prima op stellende Oxfordbacks. De tweede helft gaf een duidelijk Leidsch overwicht, wat bereikt werd doordat het Oxford-team door z'n oudere spelers het tempo, dat- hoog was, moeilijker kon bijhouden. Goals kwamen er niet, totdat 5 min, voor het einde ten slotte een doorbraak van Ottevanger in samenwerking met Mees, succes had. Het einde van dezen zeer sportleven en prettigen wedstrijd kwam met de voor Oxford iets geflat teerde cijfers van 32. Na de thee, die ons door de spelers werd aangeboden in de cantine van de Morris-fabriek, verzamelde het geheele Leidsche gezelschap zich in het groot ste Oxford-theater waar een typisch Engelsche variété-shons, welke werd opgevoerd in den vorm van een sprook je voor volwassenen. De rijkdom, waar mee dit geheel in elkaar werd gezet, de costuums, de muziek en de décors, deden ons allen denken aan een van de Amerikaansche technicolorfilms. Vrijdag vond de officieele ontvangst plaats ten stadhuize. Hierover spoedig meer üit Oxford!

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1