PANDA EN DE MEESTER-DIEF Begrafenis van den heer J. ter Haar De h©or J G. J. Verhey van Wijk: .Beter vaderlander en trouwer onderdaan van H. M, de Konln gin heb lk nimmer ontmoet." Werd het plotseling overlijden van den heer J. ter Haar, in leven mede-directeur van de N V. Leld- sche Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk en Co., in breeden kring met groote ontrpering vernomen, niet minder groot was Zaterdag ochtend op de begraafplaats „Rhijn- hof" bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot de belang stelling en het medeleven bij dit verscheiden Reeds geruimen tijd voordat de rouwstoet op den doo- denakker arriveerde, vulde de be graafplaats zich met een talrijke schare belangstellenden, die door hun aanwezigheid nog eenmaal ge tuigenis wilden afleggen van de alge- meene achting, welke men allerwe gen dezen goeden menseh en voor- treffelijken burger toedroeg en van wiens uitzonderlijke kwaliteiten van hoofd en hart men voor zijn gezin, zijn werkkring en de stad zijner in woning zich nog zoo veel had voor gesteld. Onder de naar schatting vijfhonderd aanwezigen merkten wij naast het vol tallige personeel o.m. op de beide mede directeuren, de heeren J. G. J. Verhey van Wijk en ir. D. v. d. Koogh. de com missarissen der N.V., mr. F. J. J, Trap man en den heer Honig, mr. C. J. Leem bruggen en den heer T. Gransbergen namens de ondervakgroep Kamgaren- spinnerfj van het bedrljfsschap Textiel, de wethouders S. Menken en A. J. Jon- geleen, die het gemeentebestuur verte genwoordigden, de heeren H. A. Hp'tte, F. K. T. Beukema thoe Water en L. F. M. Groffie namens het Leidsch Psycho logisch Instituut, ir. J. J. G. van Hoek namens de Leidsche Vereeniging van Industrieelen, den heer L. Robbers als vertegenwoordiger van den Raad van Arbeid, den heer g. e e. Kuijntjes, di recteur van de Ambachtsschool, den heer w. a. Kastelijn namens den voormali- gen Leidschen"^ Verzorgingsraad, den heer H. Binnendijk, secretaris van de Noordwijksche Golfclub, mr. M. B. Vos, secretaris van het departement Leiden van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en voorts een groot aantal fa brikanten en vrienden van den overle dene. Nadat de onder een schat van bloe men schuil gaande kist met het. stoffe lijk overschot in de aula was opgebaard werden de belangstellenden voor zoover er in de aula wanneer zal men aan deze gebrekkige inrichting nog eens een oplossing geven? plaats was, toege laten. HET WERK VAN DEN OVERLEDENE HERDACHT. Als eerste spreker voerde hier namens de directie, commissarissen en perso neel, de heer J. G. J. Verhey van Wijk 't woord. Na er aan herinnerd te hebben, dat het 13 October a.s. tien jaar geleden zou zijn geweest, dat de heer Ter Haar, voortgekomen uit 'n oud-Amsterdamsch handelsgeslacht, zijn intrede bij de fir ma deed. wees hij er op, dat de tijd heeft -geleerd, dat deze keuze indertijd een gelukkige is geweest. De eerste Ja ren van zijn verblijf bij de firma waren voor den heer Ter Haar zeer moeilijk, maar in 1939 keerde het getij en wier pen de door hem ontworpen plannen goede vruchten af. Zijn vakkennis en persoonlijkheid bezorgden hem al spoe dig de functie van plaatsvervangend voorzitter van de ondervakgroep Kam- garenspinnerij. Nadat spr. vervolgens had herinnerd aan de moeilijke oorlogs jaren. waarin de vooruitgang van het bedrijf wreed werd verstoord, wees hij op de moedige houding, welke de heer Ter Haar heeft ingenomen toen vap hoogerhand werd gelast om een be- drijfsappèl te houden. Hij wilde hier niet van weten en werd ter verantwoor ding geroepen bij den Beauftragte Schwebel. Het was bij dit onderhoud, dat de heer Ter Haar zijn goed recht verdedigde, waarop Schwebel capitu leerde. De Leidsche industrie, aldus spr., kan hiervoor den heer Ter Haar niet dapkbaar genoeg zijn. Zijn stoere hou ding zorgde er voor, dat de bedrijfsap- pèls voor goed van de baan waren. Spr. gelooft zeer zeker, dat de Beauftragte in dien tijd twee leuzen in het hart van den heer Ter Haar heeft gegrift gezien, twee leuzen, welke ook in steen gehouwen zijn in een ouaen gevel te Haarlem' „lek blijf ghetrouw, lek wijck niet af". Beter vaderlander en trouwer onderdaan van H.M. de Koningin heb ik, aldus spr., nimmer ontmoet De heer Verhey van Wijk gingvervolgens na hoe de heer Ter Haar in het begin van 1944 de actie van de Z-kaarten heeft gesaboteerd en hoe hij zooveel moge lijk het uitkammen van het manne lijk personeel heeft tegengegaan. De achtergebleven gezinnen werden onder zijn leiding verzorgd en de uit Duitsch- land terugkeerende mannen vastgehou den en van distributiebescheiden voor zien. Ook in den hongerwinter zorgde hij ervoor den nood zooveel mogelijk te lenigen. Door al deze diraen heeft hij zich een blijvende plaats in het hart van het personeel veroverd. Na de bevrijding heeft hij zich met hart en ziel aan den wederopbouw ge geven. Het ging weer bergopwaarts. Vo rige week Dinsdag riepen zijn plichten hem naar Amsterdam. Een vluchtig af scheid en een „tot morgen", dat een „tot nooit meer" zou worden Jan ter Haar, aldus spr., is in het harnas gestorven De heer Verhey van Wijk eindigde met woorden van troost tot de familie. Een broer van den overledene, de heer J E. ter Haar uit Hilversum, sprak hierna een persoonlijk woord ten af scheid, waarbij hij wees op de vooraan staande en liefdevolle plaats, welke zijn broer in het midden van den familie kring innam. De heer Arntzenius, sprekende na mens de Amsterdamsche vrienden, wees er op hoe in dezen kring met groote verslagenheid van het overlijden van den heer Ter Haar werd kennis geno men. Onze verhouding tot den heer Ter Haar is tot een warme en hechte vriendschap uitgegroeid. Spr., die nog enkele herinneringen ophaalde, schetste den overledene als een nobel man en een liefhebbend vader. Wethouder Menken die namens het gemeentebestuur woorden van afscheid sprak, schetste de verdiensten, welke de heer Ter Haar voor het sociale leven in de Sleutelstad heeft gehad. De heer Ter Haar, aldus spr. was niet alleen een vader en fabrieksdirecteur van de beste soort, maar daarnaast was hij een so- siaal werker van bijzonder formaat, die begreep, 'dat alleen een samenbundeling van krachten tusschen werkgevers en werknemers in staat is de sociale pro blemen op te lossen. Mr. C. J. Leembruggen, die als laatste spreker bij verhindering van den voor zitter, den heer Callenbach, namens het bestuur en de leden van de onder vakgroep Kamgarenspinnerij het woord voerde, herinnerde aan de plaats, welke de heer Ter Haar in dezen kring met zooveel toewijding heeft ingenomen. Het is wel treffend, dat hij,«wiens helder inzicht in dezen kring zoo gewaardeerd werd, nog eenige uren voor zijn dood juist in ons midden was. Vervolgens wees spr. er op, dat overal vjaar de heer Ter Haar was, hij een sfeer van ver trouwen en sympathie wist te scheppen. Naast zijn groote bekwaamheid achtte spr. het aan deze persoonlijke kwalitei ten te danken, dat hij in Leiden tot zoovele functies werd geroepen Ook spr. eindigde met woorden van troost tot de familie. Nadat de kist met het stoffelijk hul sel was uitgedragen, vond de teraarde bestelling plaats. Aan de geopende groe ve heeft prof L J. van Holk nog het „Onze Vader" gebeden, waarna een zoon van den overledene, de heer J. ter Haar dankte voor de belangstelling en het medeleven bij dit verscheiden van zoo vele zijden ondervonden. Diep onder den indruk verlieten de vele belangstellenden den doodenakker. De opbouw der vernielde Stations. DIT JAAR HENGELO, ENSCHEDE EN ROOSENDAAL. Naar wij van officieele zijde vernemen zullen op initiatief van de N.S. nog dit jaar de stations Hengelo. Enschede en Roosendaal worden opgebouwd, en zoo de materialen aanwezig zijn, ook de sta tions Den Bosch en Nijmegen. In ver band met financieele overwegingen zal de herbouw van de stations Eindhoven, Roermond. Weert en Sittard tot min stens 1948 moeten wachten. RESOLUTIE DER BELGISCHE SOCIALISTEN. Op de bijeenkomst van den alge- meenen raad der Belgische socialisti sche part-ij is, nadat Buset, Spaak en Huysmans het woord hadden gevoerd, een resolutie aanvaard, waarin wordt geconstateerd, dat de linksche regee ringen, onder socialistische leiding, se dert 1945, veel hebben bijgedragen tot het herstel van het land. De raad be vestigt zijn vroegere zienswijze inzake de schoolpolitiek, de landsverdediging, de onderdrukking van het incivisme en de koningskwestie. Verder dringt de resolutie aan op het omlaagbrengen van de prijzen, het bestrijden van de belastingontduiking, de rationalisatie in de bestuursorganen, verruiming der credietverleening, de werkloosheidbe- strijding, de wederopbouw der geteis terde gebieden, de electrificatie der spoorwegen, de uitbreiding van het wegennet, de nationalisatie der lucht lijnen en mijnen alsmede de uranium houdende en radioactieve ertsen, her vorming der steenkoolindustrie en een uitgebreid systeem van sociale hervor mingen. Nederlanders in Polen. REPATRIEERDEG ZOO GOED ALS TEN EINDE. Dr. A. Willems, hoofd der Ned. repa- trieeringsmissie in Polen heeft ver klaard, dat thans vrijwel iedere Neder lander de gelegenheid heeft gehad naar ons land terug te keeren. De repatri- eering als zoodanig is beëindigd, al zul len zich ongetwijfeld nog wel enkele landgenooten in deze uitgestrekte ge bieden ophouden. „Natuurlijk ztfn er ook Nederlanders die er geen prijs op stellen naar het vaderland terug te keeren, omdat zij dienst hebben gedaan bij Wehrmacht, SS of NSKK. Voor zoover zij door dc Nederlandsche regeering niet gezocht worden als oorlogsmisdadiger of an derszins. worden zij ongemoeid gelaten, al moeten zij ook een papier ondertee kenen. waarin zij verklaren, wel de gelegenheid tot repatrieeren te heb ben gehad, doch er geen gebruik van wensehen te maken. Wat de Nederlanders betreft, die in Polen blijven, verklaarde dr. Willems: „Zij zijn verplicht tewerkgestelden en dan nog over het algemeen eenvoudige menschen. Er zijn ook Nederlanders, die bij het vernemen van den naam „missie Willems" zoo snel mogelijk de beenen nemen, omdat zij liever niet gesigna leerd worden De Nederlanders wbrdën In allerlei groepen en ambachten aan getroffen. Er zijn er zelfs bij. die een staats- of gemeentebetrekking beklee- den, terwijl er anderen zijn, die niet terug willen keeren. omdat zij het in hun nieuwe vaderland beter hebben dan in NederlanjJ. Zij, die niet wens men te rug te keeren. worden beschouwd als emigranten". Dr. Van Mook ontvangt nieuwe regeering. PROF. ROMME TE BATAVIA. De president van Oost-Indonesië, Soe- kawat-i en het nieuw gevormde kabinet hebben in het paleis van den Gouver neur-Generaal een lnformeele vergade ring gehouden met dr. Van Mook. dr. P. J. A. Idenburg en dr. B. J. Koets, di recteur van het kabinet van den Lt. Gouverneur-Generaal. Prof. mr. C. P. M. Romme is Zater dagmiddag te Batavia gearriveerd. EEN VICIEUSE CIRKEL? De Republikelnsche Minister van Voorlichting, Mohammad Nat-sir, heeft in een interview met een correspondent van „Antara" verklaard, dAt de Neder landsche Legervoorlichtingsdienst klaar blijkelijk vergeten heeft, wat het oegin- punt van de incidenten is geweest: n.l. de redevoering van generaal Kruis van November 1946, waarin de geest van Linggadjaü en het bestand werden ge torpedeerd en de redevoering van Ge neraal Röell. Hierop, aldus de heer Matsir, werd van Nederlandsche zijde gereageerd door verhoogde activiteit van de Nederland sche troepen op alle fronten, culminee- rend in de ontvoeringen en de schen ding van den status quo te Buitenzorg. De huidige situatie, die doet denken aan een vicieuzen cirkel, is niet begon nen met de radiorede van generaal Soe- dlrman op 26 Dec. Deze cirkel, besloot de. minister, is slechts te doorbreken door uitwisseling van beider standpun ten betreffende den toestand, waarme de de beide delegaties dan ook aanstonds zullen beginnen. De functie van gouverneur van Triest. DE' MOGELIJKHEDEN VOOR MR. VAN KLEFFENS. Tezamen met die van Fiorello La- guardla en dr. Pablo deAzcarate Flo- rez, Spaansch jurist en diplomaat, oud- plaatsvervangend secretaris-generaal v. d .Volkenbond is reeds eerder de naam van mr. Eelco van Kleffens, den Ne- derlandschen oud-minister van Bui- tenlandsche Zaken, genoemd in ver band met de te bezetten functie van gouverneur van den vrijstaat Triëst. Reuter meldt thans uitNew-York.dat mr. Van Kleffens omtrent het even tueel vervullen van deze functie nog niet officieel gepolst is, en teekent er bij aan. dat wanneer hij ook al door Groot-Brittannië en de Ver. Staten ge accepteerd zou worden, meer dan waarschijnlijk van Sovjet-Russische zijde tegenkanting zou ondervinden. Naar verluidt zou mr. Van Kleffens zelf niet enthousiast zijn voor de functie van gouverneur van Triëst. Stijgend aantal radio-luisteraars. Op 1 Januari j.l. bedroeg het aantal aangegeven radio-toestellen in Neder land 697.279: op 1 December j.l. luidde dit getal 669.135, Het aantal aansluitin gen op de Rijksradiodistributie bedroeg op 1 December j.l. 466.243 tegen 462,609 op 1 November. II.M. DE KONINGIN BEZOCHT „CISKE DE RAT". Geheel onverwacht heeft H.M. de Doelenzaal te Amsterdam bezocht, waar het Nederlandsch Volkstooneel uitvoeringen geeft van het tooneel- stuk „Ciske de Rat", naar den gelijk- namigen roman van Piet Bakker Toen om acht uur H.M., vergezeld van Haar hofdame mevrouw L. Th. de Beaufort, zich naar de voor Haar ge reserveerde plaats op het balcon be gaf, verhieven alle aanwezigen zich en maakten front naar het balcon, waar de Koninklijke gast minzaam groe tend voor deze eenvoudige, maar *eer- biedige hulde Haar plaats innam. Direct daarop begon het eerste be drijf. Huldiging van burgemeester De Monchy AANBIEDING VAN EEN BORSTBEELD Zaterdag is de scheidende burge meester van Den Haag mi' dr. S. J. R. de Monchy op grootsche wijze gehul digd in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Nadat 't Residentie-Orkest de ouver ture „Cyrano de Bergerac" van dr. Joh. Wagenaar. een compositie, waarop mr, De Monchy zeer gesteld is, had gespeeld, sprak de voorzitter van het Huldigings comité prof. ir. C. L. van der Bilt het openingswoord, vervolgens de voorzitter van het Huldigingscomité Gemeenteper - soneel, de gemeente-secretaris mr. J- Boasson, waarop ds. H, E. van Gelder het woord voerde als vice-voorzitter van het Huldigingscomité uit de burgerij, onder aanbieding van een door den Haagschen kunstenaar Hofman verzorgd album met de namen van de talloozen, die. den burgemeester hun erkentelijk heid wilden betuigen. In de oorkonde werd mededeeling gedaan van de aan bieding van een door den kunstenaar Albert Termote in steen gehouwen borstbeeld, ter plaatsing in het nieuwe Raadhuis. Na een uitvoerig dankwoord van mi- De Monchy werd de huldiging besloten met het Wilhelmus en een door mevr. L. M. C. Woltjer-v. d Hoeven Leon- hard op de muziek van „Merck toch hoe sterek" gedicht afscheidslied. Nadien was er gelegenheid tot per soonlijk afscheid van den burgervader. BRAND TE ROSMALEN. Bewoners vluchtten in nachtgewaad. Gistermorgen circa 7 uur brak brand uit in de woning van de familie P. van Crey, gelegen in de Striensestraat te Rosmalen. De bewoners moesten in nachtgewaad het brandende huis ver laten, Een zoon moest uit de bovenver dieping springen, daar de zolder reeds spoedig in lichterlaaie stond. Door de buurtbewoners werden de omringende huizen met emmers water flink nat ge houden. Het huis brandde echter geheel uit. De oorzaak van de brand is onbe kend. De inboedel ging geheel verloren. Verzekering dekt de schade slechts ge deeltelijk. In Lancashire (Engeland) zijn speciaal daarvoor overgekomen Hollandsche turfstekers bezig, een groot turf veld af te graven. Het ligt in de bedoeling, nog meer deskundigen uit ons land te laten overkomen, doch allelel restric ties vertragen de verwezenlijking vandie plannen. FEUILLETON Roman door Winston Graham. 18) Heeft uw stiefvader geen bezwaar tegen uw tegenwoordige bezigheden?, bracht ik in het midden. Kijkt u eens, wij zijn altijd heel goede vrienden geweest. En in dezen oor log is zijn sympathie geheel aan onzen kant. Alleen maakt hij er zich dikwijls zorg over, dat ik in gevaar verkeer. Dat kan ik mij indenken. Zij hoestte weer. Als men het goed bekijkt, ben ik toch heelemaal niet in een gevaarlijke positie. Mijn stiefvader heeft kunnen bereiken dat ik het Ame- rikaansche staatsburgerschap kreeg. Hij stond daar op, omdat dit een zekere be scherming geeft. Mijn taak bestaat al leen hierin, dat ik allerlei kleine inlich tingen verzamel. En ik moet dikwijls berichten naar Milaan brengen. Het is heel, héél interessant werk. Wat een eigenaardige manier van spreken had zij toch! Zij sprak niet over .Australië", maar over „Stralië"; ze had hét over „Paries". Als zij over Maandag of een anderen weekdag sprak, legde zij den klemtoon op de laatste lettergreep. En het werk. waarover zij sprak, was zeer „interessant" De onbestemde kleur van haar diner japon paste goed bij haar teint. Ook haar smalle, spitse neus, die aan het eind een weinig naar binnen boog, be viel mij uitstekend. Overigens scheen zij rusteloos te zijn. Zij rookte beslist te veel. Ik voelde, dat er niet veel voor noo- dig zou zijn om mijn angst te doen weer- keeren en ik liet mijn gedachten maar den vrijen loop. Ze was dus van verre gekomen om het graf van haar vader te bezoeken en waarschijnlijk tegelijker tijd een der mooiste deelen van Europa te leeren kennen. Was zij alleen op reis gegaan? Hoe oud was zij? Misschien vijf en twintig? Dat zou wel zoo ongeveer kunnen uitkomen, want Australische vrouwen zijn nogal zelfstandig van aard. Overvallen door den oorlog, zette zij dus maar kalm haar leven op het spel voor ondergeschikt spionnagewerk. Boven dien had zij en ik moest wel aanne men, dat haar stiefvader daar niets van wist een liefdesverhouding met den chef van den Intelligence Service. Ik had mij nooit overmatig druk ge maakt over de gewone, conventioneele moraal, aangezien die in mijn leven nooit een probleem was geweest en er bovendien belangrijker dingen in de we reld waren dan de aangelegenheden van anderen. Dus moest ik mij om het moreele inzicht van deze juffrouw Jane Howard ook maar niet druk maken Neem mij niet kwalijk, zei ze, toen zij mijn afwezigen blik opmerkte, ik heb u niet eens iets te drinken aangeboden. Ik heb er alleen maar aan gedacht u te waarschuwen. Gelooft u. dat het moge lijk is, dat men u ook hierheen is ge volgd? Uw gondoliere was erg voorzichtig. Wat Hebt u hem gezegd? Dat ik een jaloerschen echtgenoot had, die u overal liet volgen. Zij glim lachte nauw merkbaar. Ik dacht ook al, dat hij me zoo eigenaardig aankeek. Ik aarzelde. Weet. uw stiefvader, dat ik hier ben? Hij Is uitgegaan. Hij brengt bijna lederen avond in het Casino door. In dat geval was het misschien maar beter, als ik direct wegging. Zij trok haar blanke schouders op. Er is géén haast bijvoor mij of u moest er zelf de voorkeur aan ge ven. Daar bestaat niet de minste aan leiding toe, zei ik droog. Ik vind het heel prettig eens met iemand te kun nen praten. Ik zal wat voor u klaar maken. Ik keek naar haar slank figuur, dat zich tegen de roode gordijnen afteeken- de. Toen keerde ik mij om, daar lk mijn gedachten niet heelemaal in bedwang had, en begon een beeldhouwwerkje, een vrouwenkop met opgeheven gelaat te bekijken, dat naast mij op een boeken kastje stond. Het was een modern beejd, uitgevoerd in terracotta en een weinig beschilderd. En dr. Mencken, vroeg Jane Ho ward. die nog altijd doende was met het klaarmaken van een verversching, waar om hebt u dit werk aangepakt? Ik kreeg de uitnoodigbig van de regeering. Ik ben van nature leen avon tuurlijk mensch. Maar het stond voor mij vast. dat als mijn haat tegen het nazi-dom werkelijk vuurvast was, er geen andere weg voor mij openstond, dan die uitnoodiging aan te nemen. Uw vader was een Duitscher, niet waar? Oostenrijker. Hij is in een concen tratie-kamp gestorven. Och, dat is verschrikkelijk. Ik streek met mijn vingers over de bovenste lijnen van den vrouwenkop. Het 16). Joris Goedbloed stapte de cel van Panda binnen. „Sluit de deur, vriend!" sprak hij op strenge toon tot den bewaker. „Ik wens alleen met den verdachte te spre ken!" De deur viel piepend dicht, Joris Goedbloed draaide zich om en nam met een sierlijke zwaai zijn hoed af. „Welaan, ventje!" zèi hij. „Zo zien wij elkaar dus weer!" „Joris!" riep Panda. „Hoe „Sst!" siste Joris Goedbloed haastig. „Niet zo luid. makkertje! En ge kunt me gewoon Sinjeur Joris noemenHoor toe en zwijg! Klim op mijn heupbeen, kleine vriend! Kom hier en haast U, dan zal ik mijn mantel over U heen slaan en U uit dit somber gebouw ge leiden! Snel!" Nu. Panda deed wat hem gezegd werd. Joris sloeg zijn arm om hem heen en greep hem stevig vast. „Geen geluid verder!" zei hij, „Ver trouw op mij en beweeg U niet!" gezicht straalde als het ware van een geforceerde Jeugdigheid, zooals men dat vaak bij doodenmaskers aantreft. Hij was een van de oude liberalen, weet u. Zijn beschouwingen waren volmaakt negentiende-eeuwsch, toen iedereen nog geloofde, dat het met de menschheid in een steeds stijgende lijn ging. Al zijn denkbeelden draalden om het onaantast baar belang van het individu, U kent dat waarschijnlijk wel. Ze hebben hem op gesloten op den dag, dat Hitier Weenen binnentrok. Twee maanden heeft hij in een kamp bij Linz gezeten. Toen kregen wij bericht, dat hij aan blindedarmont steking gestorven was. Maar een vriend van hem heeft mij de waarheid verteld. Bijna wenschte ik, dat hij het maar niet gedaan had. Blikbaar hadden de nazi's niet heel veel tegen mij en naderhand kregen mijn moeder, mijn zuster en ik toestemming om het land te* verlaten. We kwamen ln Engeland aan en een broer van mijn moeder heeft ons gehol pen. Toen kreeg ik een betrekking aan een universiteit en alles ging goed, tot ik in Mei geïnterneerd werd. Dat is mijn heele geschiedenis. Zq reikte mij een glas en glimlachte vriendelijk. Drinkt u eens. Ik gehoorzaamde. Ze hadden u niet in dezen dienst moeten aanstellen, zei ze na een pauze op beslisten toon. Waarom niet? Nu u hèbt het allemaal al eens doorgemaakt. Zooveel temeer reden mij dit werk te geven. Voor een deel wel. Zij keek met donkeren blik in haar glas. Haar manier van «preken, die zonder omwegen op een bepaald doel afging, verdroeg geen uitvluchten. Wat ik bedoel is dit: om dat u al een keer onder die onderdruk king hebt geleefd, moet het besluit, u opnieuw op glad ijs te begeven, u zoo veel te moeilijker gevallen zijn. U weet immers precies wat u te wachten staat, als het misloopt. Ik zie, dat u geen hoogen dunk van mijn moed hebt. merkte ik op. U behoeft heelemaal geen moed te huichelen, antwoordde zij. (Wordt vervolgd) Arbitraire uitspraak inzake de x„Pen-Gun". HET NIEUWE BLAD MAG OUDBV NAAM NIET VOEREN. Tengevolge van een arbitraire uit spraak van prof. mr. R. P. Cleveringa, is besloten, dat het blad, dat tot dusver onder den naam Pen Gun verscheen, niet meer dit opschrift zal mogen dra gen. Ingevolge het optreden van den mi nister van Oorlog werden o a. de hoofd redacteur mr. dr. I. G. van Maasdijk en kapitein Gerard Rutten uit de leiding van dit blad en het bestuur van de Stichting gezet. Tot hoofdredacteur werd benoemd de heer Terwoort. een een re dacteur van het Parool. De bedoeling was de uitgave onder den ouden naam voort te zetten, waartegen het bestuur van de Stichting Pen Gun ernstig bezwaar aanteekende. De heeren Van Maasdijk en Rutten. die dezen naam bedachten, deden hun rechten dezer daarop gelden. Zij zijn door prof. Cleveringa in het gelijk gesteld. WOUTER NIJHOFF OVERLEDEN. Wereldbekend uitgever. Zaterdag ls te 's-Gravenhage in den ouderdom van ruim 80 jaren overle den de heer Wouter Nijhoff. boekhan delaar en uitgever. Wouter Nijhoff werd 19 November 1866 te 's-Graven hage geboren als zoon van Martinus Nijhoff, oprichter van de N.V. Marti nus Nfjhoff's Boekhandel en Uitge versmaatschappij te 's-Gravenhage. Wouter Nijhoff bezocht het gymnasium en ging vervolgens ln den boekhandel van zijn vader, waarna hij in Duitsch- land, Engeland en Frankrijk verdere opleiding ontving. In 1891 werd hij in de firma opgenomen. Sinds 1906 berustte bij hem de leiding. Van zijn hand verschenen o.m. bibliographie van Noord-Nederlandsche plaatsbe schrijvingen, Nederlandsche bibliogra fie van 15001540 (in samenwerking met mej. M. E. Kronenberg), L'artty- pographlque ^lans les Pays-Bas 1500 1540, Nederlandsche houtsneden 1500 —1550 en de .Arnhemsche boekverkoo- pers en uitgevers Nijhoff. Wouter Nijhoff was officier in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw De zaak aan het Lange Voorhout te 's Gravenhage, waar Wouter Nijhoff werkte, is wereldbekend. Uitbreiding postverkeer met Duitschland. In het postverkeer met Duitschland zijn behalve mededeelingen van strikt persoonlijken aard hans ook mededee lingen van eenigszins zakelljken aard („non transactional correspondence") toegelaten. Het afsluiten van zaken transacties en overeenkomsten is niet toegestaan, doch bevestiging van fei ten en het uitwisselen van inlichtin gen is mogelijk. Voorts zijn toegelaten mededeelingen betreffende zakelijke of financieele aangelegenheden, mits geen machti ging inhoudend tot het verstrekken of verkrijgen van goederen, of de beta ling of overmaking van geld. verhan delbare documenten of fondsen aan of ten bate van een der correspondenten. Toegelaten zijn ook mededeelingen en documenten betreffende de verzen ding, aflevering en ontvangst van goe deren uit- of ingevoerd met vergun ning of in opdracht van het militair gezag in Duitschland, mits daarbij niet de waarde der goederen wordt ver meld, EEN LUCHTVAARTTENTOON STELLING IN '48 OF '49? De Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart deelt mede, dat vertegenwoordigers van de N.V. Vliegtuigenfabriek Fokker, de Kon. Mij. de Schelde, Frits Diepen vliegtuigen N.V., de Kon. Luchtvaart Mij. N.V., Voorlichtingsdienst L.S.K., Marine Voorlichtingsdienst, N.V. Vlieg wereld en van de K.N.V.V. zelve, ver gaderd hebben om van gedachten te wisselen over een eventueel in 1947 door hen te organiseeren luchtvaart tentoonstelling. Men kwam, bepaalde omstandighe den in aanmerking nemende, tot de conclusie dat, men het niet wenschelyk achtte, in 1947 een luchtvaarttentoon stelling te organiseeren, noch aan een door derden te houden tentoonstel ling deel te nemen. Besloten werd wel reeds stappen te doen om in 1948 of 1949 een goed voorbereide luchtvaarttentoonstelling te organisee ren. DE „KOTA TJOENG" NAAR INDIË. Op 15 Januari a.s. zal van de Lloyd- kade t^-Rotterdam het motorschip Ko- ta Tjoeng naar Indië vertrekken met aan boord het 4e t/m 6e escadron pant serwagens. de 8e en 9e batterij artille rie. alsmede de le en 2e sectie mecha nische uitrustingen. HOLLAND (MICHIGAN) BESTAAT 100 JAAR. Viering op 9 Februari. Willlard C. Wichers, de directeur van de afd. „Midden Westen" van het Ne derlandsche Inlichtingen Bureau te New York, heeft zich Zaterdag naar Holland (Michigan) begeven om overleg te plegen met de plaatselijke commis sie over de deelname door Nederland aan de feestelijkheden te Michigan. Op 9 Februari zal het honderdjarig bestaan van deze nederzetting van verschillende godsdienstige groepen ln de Ver. Staten worden gevierd. AGENDA MAANDAG: Schouwburg: 3e abonnementsvoorstelllng Charlotte Kohier ln „Oompjes Droom", 8 uur nam. DINSDAG: Volkshuls: Bijbellezing pred. A. Rin gel berg 8 uur nam. Stadszaal: Concert Corry Bijster en Paul Nlesslng 8 uur nam. WOENSDAG. Volkshuls: Ver. voor fac. Lijkverbran ding. Spr. ds. G. W. Melchers. 8 u. nam. Gerecht 10: Ned. Ohr. Vrouwenbond. Spr. ds. A. G. Barkey Wolf, 8 uur nam. DONDERDAG: Stadszaial: Residentie-orkest. Soliste He nr. Saila. 8 uur newn. ZATERDAG: Volkshuis: Dr C. D. J. Brandt over het wereldgebeuren, 4 uur nam. BIOSCOPEN. Lldo „De Zeehavik" (14 Jaar) zat. en. Zond 2V4, 41/2, 7 en 9 1/4 uur; overig© dagen 2ya, 7 en 9 1/4 uur. Casino „Lydia" (18 - laar) Zat. en Zond 2V£, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2 7 en 9 1/4 uur. Trinnon „De bittere waarheid" (14 Jaar) Zat. en Zond. 2y2. 4%, 7 en 9 uur; overige dagen 2 y2l 7 en 9 uur. Rcx „Land zonder wet" (14 jaar) Zat. en Zond. 2 1/4, 4 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur; overige dagen 2 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 u. Luxor „De zevende sluier" (14 Jaar) Zond. 2V2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur; overigo dagen 2\'a, 7 en 9 1/4 uur.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2