Mr. C. S. van Dóbben de Bruyn overleden Kerkelijk Leven DE BIOSCOPEN De visscherij in de afgeloopen week Laatste Berichten STADSNIEUWS Officieele publicaties Oud-burgemeester van Hazerswoude en Bodegraven en oud-lid van de Tweede Kamer. In 1928, bij de opening van een nieu- Ve stichting te Huis ter Heide, uitgaan de van de Johannesstichtlng te Nieuw- veen, werden zijn verdiensten doorH-M. de Koningin erkend, door de benoe ming tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau, waarop in 1933 gevolgd is de bevordering tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Op 73-jarigen leeftijd is in het zie kenhuis „De Wijk" te Gouda, waar Ejj sedert korten tijd werd verpleegd, overleden de heer mr. C. S. van Dób ben de Bruyn, oud-burgemeester van Hazerswoude en Bodegraven en oud lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. De heer van Dobben de Bruyn werd op 28 October 1873 te Bodegraven ge boren, bezocht het Gymnasium te Gouda, studeerde aan*de Rijksuniversi teit te Utrecht, waar hij 24 Juli 1898 promoveerde tot doctor in de rechts wetenschappen. Na in de voormalige gemeente Loos duinen in de gemeente-administratie te zijn opgeleid, werd de heer van Dobben de Bruyn op 27-jarigen leeftijd be noemd tot burgemeester van Hazers woude, welke functie hij bijna 25 jaar bekleedde. Van 1901 tot 1917 heeft hij onafgebroken zitting gehad in de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland, ter wijl hij van 1933 tot 1937 voor de AR, Partij lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is geweest. In de kringen der Chr. barmhartig heid is de heer van Dobben de Bruyn een bekende persoonlijkheid. Sedert 1901 heeft hij zitting gehad in het be stuur van de 'Johannesstichtlng (Chr. Toevluchtsoord voor verstooten, hulp behoevende en gebrekkige personen) te Nieuwveen, terwijl hij in 1910 benoemd werd tot bestuurslid van de Vereen, tot Chr, Verzorging van Krankzinnigen in Nederland, waarvan uitgaan de ge stichten „Veldwijk" te Ermelo, ,31oe- mendaal" te Loosduinen, „Dennen oord" te Zuidlaren, „Wolfheze" te Wolf - heze, „Vogelenzang" te Bennebroek en de Psychiatrische Neurologische kliniek te Amsterdam, en hfj was secretaris van de Johannesstichtlng. Op dit terrein ligt een groot deel van zijn levenstaak en alleen ingewijden weten welk een werkzaam aandeel hij in beide vereenigingen heeft. Wijlen mr. C. S. van Dobben de Bruyn. In Oct. 1924 werd de heer van Dob ben de Bruyn benoemd tot burgemees ter van zijn geboorteplaats Bodegraven, in welke gemeente hij zeer veel tot stand heeft gebracht. Hiervan noemen wij slechts de stich ting van een nieuw marktterrein, den" bouw van een slachthuis en den aan leg van een automatische rioleerings- bemaling. De heer van Dobben de Bruyn heeft, zonder de schuldenlast te verzwaren, veel goed werk in het belang van deze gemeente verricht, zoodat zijn naam in Bodegraven steeds met dankbare er kentelijkheid zal worden genoemd. Wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd legde hij op 27 October 1938 zijn functie neer. DE YW.C.A. STEUNT DE DOOR DEN OORLOG GETROFFEN LANDEN. Ook Nederland en Ned. Indlë. Jonkvrouwe C. M. van Asch van WIJck, presidente van de Wereldfederatie van 'Christelijke Vrouwen, die zoo juist van een verblijf In de Ver. Staten ls terug gekeerd, deelde mede, dat de Y.W.C.A. van de Vereenlgde Staten in de maanden Januari en Februari een groote flnancieele actie hoopt te houden om een som van minstens 2.100.000 dollar bijeen te brengen om ln 30 landen, vooral oorlogsgetroffenen, bij den wederopbouw van het Y.W.C.A.- werk te helpen. Ook Nederland en Indlë behooren tot deze dertig. Op haar reis door de Vereenlgde Staten heeft freule van Asch van Wljck op een aantal bijeenkom sten ter voorbereiding van deze campagne gesproken. DE VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN EN „GEMEENTE-OPBOUW". Te Utrecht hield de Ver. van Vrijz. Hervormden een buitengewone algemeene vergadering. Het Hoofdbestuur stelde ln deze ver gadering een motie voor ten einde klaar heid te krijgen over de gevoelens van de Vereenlglng over de gevolgde en te volgen lijn ten aanzien van Gemeente-opbouw. Deze motie luidde: De Buitengewoon Algemeene Vergade ring van de Vereenlglng van Vrijzinnige Hervormden in Nederland, bijeen te .Utrecht spreekt haar goedkeuring uit over het algemeen beleid van het Hoofd bestuur ln de afgeloopen Jaren, en geeft als haar overtuiging te kennen, dat het in de huidige situatie de taak der Ver eenlglng ls om in den geest van haar Beglnselprogramma-1937 een werkzaam aandeel te nemen ln het werk van Ge meente-opbouw, om op deze rfvljze de Nederl. Hervormde Kerk te dienen in haar streven een vernieuwde, levende, Christus belijdende Volkskerk te worden. Na bestrijding door o.a. ds. J, Visser, ds. P. v. Wij men, ds. R, Boeke, ds. H. van Lunsen, ds. G. J. de Nle, ds. J. P. van Mullem en verdediging o.a. door Prof. dr. W. Banning en den voorzitter ds. J. Boonstra werd de motie aangenomen met 132 tegen 22 stemmen en 3 blanco. Gezien het resultaat van deze stemming besloot de groep-Zwlngll uit de Vereenlglng te treden. PREDIKBEURTEN. Voor Zondag 12 Januari. Leiden Doopsgez, Gem.: 10,30 uur ds. F. F. Milatz van Santpoort. Eglise Wallonne, dix heures et demie, M. R. Blommaert. Evang. Luth. Gem.: 10,30 uur ds. J. H. Smit Duyzentkunst (H. Doop). Rem. Gem.: 10,30 uur ds. Poort man. Ver. van Vrijz. Herv. (Volkshuis) 10,30 uur ds. F. v. d. Heijden. Geref. Gem.: 10,00 en 5 uur ds. L. Rijksen. Chr. Geref. Gem.: 10 en 5 uur ds. Joh. Jansen. Geref. Kerk (art. 31): 10 uur (Prediker) en 5 uur (Doopsgez. Kerk? dr Schelhaas van Roodeschool. Vrije' Kath. Kerk St. Bonlfacius (Vreewijk- straat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Oud-Kath. Ktark (Zw. Singel 50)10 u. H. Dienst. Alpheu aan den R(jn Ned. Herv, Kerk: Julianastraat: 10 uur ds. P. A. Lefeber; 6-30 uur ds. C. J Lambour, Jonathan: 10 uur ds. Johs. Stehouwer. Hulpkerk Gouwsluls; 6.30 uur ds. Johs. Stehouwer, Hooftstraat- 10 en 6 30 uur de heer A, P. de Jong Oudshoornsoheweg: 10 uur dr. Cannegieter. Martha-Stlchtlng: geen open bare Godsdlenscefenlng. Gerer. Kerken: Zuiderkerk; 10 uur ds. Mulder; 6.30 uur ds. Bosch Noorderkerk: 10 uur ds. Bosch; uur ds. Mulder, Hooftstraat; 10 en 6.30 uur ds. J Hartkamp. Chr. Geref. 7.-eriC« van Reestraat: 10 en 6 uur ds. vv Eaay. oud Geref Gemeente: van Manclevslocstraa'9.30 en 4 uur lees dienst Aarli.nflei'vMn: Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. H. Moolhutzen. Benthuizen Ned Herv. Kerk: 9,30 Üsn6 uu^ ds W' Bieshaar. Geref. Gem.: 9,30 en 6 uur leesdienst. Bodegraven Ned. Herv. Kerk- 10 uur ds H. Jonker: 6 uur ds. H. Hoelofsen Gerei. Kerk: 10 en 6 uur ds A W T Nijenhuis legerpredikant te Den Haag. Geref Kerk (art. 31); Chr. bewaarschool: 9 30 en 5.30 uur ds Joh. Dam. Geref. Gcm 10 en 6 uur 'eesdlenst. Evang. Luth KerK- 10 uur ds, Fólinger. Evangelisatie kring (Hotel van Haaften)nam, 7 uur de heer k Rozendal uit Den Haag. Hazerswoude (Dorp) Ned. Herv. Kerk: 9 en. 10.30 en 6,30 uur ds. P. L. Kiehl. Geref. Kerk: 10 en 6,30 uur ds. H. J. Jonkers Em. predikant te Voor burg. Katwijk aan den Rijn Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. W. Oost; 5 uur ds- v- Smderen van Woerden. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwijk aan Zee - Geref Kerk: 10 Kerk-U to pn Pijlnian. Chr. Geref yuae-Biiatziji u. v. .Bruggen S2S? e- UUJ, leesdienst- Geref D. Visser te Rotterdam en P. Gem, (Remisestraat): 10 en 5 uur lees- Amsterdam. dienst. Geref. Kerk (art. 31)10 uur ds. Loopstra van Den Haag; 5 uur ds. G. Boersema. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: 10 en 6,30 uur ds. F. G. van Binsbergen. Ger Kerk: 9,30 en 2,30 uur ds. J. Wolven. NoordwJJk Binnen Ned Herv. Kerk: 10 en 5 uur ds. Slddré. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. D Kalkman van Moordrecht. Van der Berghstlchtlng: 11 uur ds. Kalk man, Lisse Ned. Herv, Kerk: 10 uur ds. J. Hadders; 5 uur ds. mr. G. A. Alma. Ger. Kerk: 10 en 4 uur dr. Th. Ruys Jr. Chr. Ger. Kerk: 10 en 4 uur ds. A. Pon- stein. Ger. Gem.: 10 en 4 uur ds. A. Verhagen. Geref. Kerk (Art. 31): 9,30 en 4,30 uur D. J. Verleur. Oud Gen Kerk: 9,30 en 3 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond afd. Lisse: 10,15 uur ds. A. E. K. Pols. Leimuiden Herv. Kerk: 9,30 uur ds. v. Reenen, Geref. Kerk: 9,30 en 2,30 uur ds. C. Moens- NoordwJjlc aan Ztv Ned. Herv. Kerk: 10 en 5 uur ds, N. J. Cupedo. Geref Kerk: 10 en 5 uur ds. Mulder van Heemstede. Protestantenbond (Lindenplein)10.30 uur drs, G. Westmijse van Rotterdam, Oegstgeest Ned. Herv. Gem., Groe ne kerk: 10,15 uun ds. G. F. Callenbach. Pauluskerk: 10 uur ds. E. Beker van Voorhout; 5 uur ds. G. F. Callenbach (Bed. H. D.). Gebouw Hooge Morsch: 9 uur ds. A. M. Knotnerus. „Irene" Kinderkerk: 10 uur de heer N. v. Dijk. Geref. Kerk, Mauritslaan: 10 en 5 uur ds Jac. Eringa .(Bed. H.A.). Gebouw Hooge Morsch: 10,30 en 5 uur ds. Spoel- stra. Vrijz. Herv. Gem., Willem de Zwü- gerkerk: 10.30 uur ds. A. v. Iterson. Oude Wetering Herv, Kerk: 10 uur ds. A. v. Roon. Geref, Kerk: 9,30 en 2,30 uur ds. W. 'v. d. Bos. Rijnsburg Ned. Herr. Kerk: 10 uur ds. Burgy (Doop); 5 uur dr. Brouwer van Oegstgeest Kerkzaal: 10 uur dr. Brouwer van Oegstgeest; 5 uur ds. Burgy. Geref. Kerk (Voorhouterweg)10 uur ds. Post; 6 uur ds v. d. Linde. (Rapenburg): 10 uur ds. v. d. Linde; 6 uur ds. Post. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 uur leesdienst. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: 10 en 5 uur ds. Krijkamp. Geref. Kerk: 9,30 uur ds, Hoekstra; 5 uur ds. Kuiper. Chr. Geref Kerk: 10 en 5 uur ds. Visser. Ned. Prot. Bond: 4,30 uur ds, J. P. C. Poldervaart van Bussum. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: 10 uur bed. H.D. en voorb. H.A. dr. H. K. E. Gravemeyer van Den Haag; 6,30 uur ds, Slddré van Noordwijk-Binnen. Voorhout Ned. Herv. Kerk: 10 uur Jeugddienst, ds. C. A. v. Harten van Katwijk. Voorschoten Ned, Herv. Gemeente (Dorp): 10.15 uur ds. H. P. Fortgens, Voorber. HA. en bevestiging Ouderling en Diaken; 5 uur ds. H. P. Fortgens. Ned. Herv. Gemeente (Rijndijk): 10 uur de heer v. d. Berg van Valkenburg, Geref, Kerk: 10 en 5 uur ds. J. C. Houtzagers. Vrijgem. Geref. Kerk (art. 31): Leidsche- weg 41: 10.30 en 5 uur de lieer van Vene- tiön, ber, predikant te Koog Zaandijk. Vereen, van Vrijz. Hervormden: Leldsche- weg 95: 7 uur nam. mej. ds. Herfst van Wassenaar. Wassenaar Ned, Herv. Kerk, Dorps kerk: 10 uur ds. W, van Wijngen; 5 uur dr. H. J. Honders. Kievietkerk: 10 uur ds. W. A. B. ten Kate. Geref. Kerk: Zijllaan: 10 en 5 uur ds. M. P. Ferlnga. Bloemcamplaan: 10 en 5 uur ds- G. van Duinen. Ned. Prot. Bond: 10,30 uur mej. dr. J. W. Herfst. Woubnigge Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. Lambour van Alphen a, d. Rijn; 6.3P uur ds, Ottevanger van Lelden, Geref. Kerk; 9.30 en 6.30 uur ds. W, van der Meulen. Ned. Herv. Berk Beroepen te Scheve- nlngen (8e pred.pl.) H. A. Labrie te Er- melo? te Wemeldinge J, J. Stoutjesdljk te Tuil: te Acquoy (toez.) A. Pop, cand. te Zwammerdam; te Achlum C D, Israël te Foudgum c.a.; te Stavenlsse F. J. Slnke te Meteren. Aangenomen naar St Mlchlels- gcstel-Schljiidel en tevens als zlekenhuls- pred. te 's-Hertogenbosch T. J. H. Israël te Bemmel. Bedankt voor Ee H. C. Kra nendonk te Oosterzee-Echten; voor Wil- Luxor De titel ..De zevende sluier" is even vreemd als de inhoud van de film zelf. Psychiater dr. Larsen ver klaart ons echter zoowel het eene als het ander een wij aanvaarden het ten slotte, oók al is er veel wat ons vreemd in de ooren klinkt. Zeven sluiers om hullen de menschelijke ziel en al naar mate van zijn genegenheid voor iemand zal de mensch er eenige van laten val len. Bijna altijd, .echter, blijft de laat ste, de zevene, over en het is zoo be toogde de psychiater alleen hypnose onder narcose, welke die barricade ver- j wij der en kan om de diepste roerselen der ziel naar de oppervlakte te bren gen. Voor de befaamde jonge pianiste Francesca Kimningham, die bij een auto-ongeluk slechts licht aan haar handen werd verwond, maar niettemin uit wanhoop een poging tot zelfmoord doet en bij voortduring, wezenloos, be toogd dat zij nooit meer zal kunnen spelen. Ziet hij in dit middel de eenige oplossing om haar levensgeheim te door gronden en haar tot genezing te bren gen. Die proef omvat bijkans de helft van deze film. Hoe de medicus en de psycho-analist daar in werkelijkheid tegenover zouden staan, vermogen wij niet te bevroeden, op den leek maakt het stellig een wat zonderlingen indruk, maar desondanks boeit het enmoet men nachten blijven denken om uitein delijk toch niet overtuigd te worden. Want dr, Larsen (een zeer sympthieke vertolking van Herbert Lom) slaagt er in de patiënten aan het praten te krij gen en haar op die wijze, dank zij de hypnose, te bevrijden van de idee fixe dat zij niet meer tot spelen in staat zou zijn. Ann Todd speelt de rol van het meisje op bewonderenswaardige wij ze. terwijl James Mason een zeer sug gestieve uitbeelding geeft van den voogd Nicholaas, die alles offert om haar tot een genie te ontwikkelen, altijd weer de nauwlettende zorg voor haar handen bevleit en per saldo in een vlaag van leed en teleurstelling zelf die han den op wreede wijze verwondt! Er is, uiteraard, veel muziek te hoo- ren in deze film, o.a. van Chopin, Grieg, Rachmaninoff. Beethoven en Mozart, maar er is niettemin nergens overdaad. Een stijlvolle film, een film met ka rakter, die eigenlijk valt buiten het ka der van wat ons den laatsten tijd te zien werd gegeven ,en daarom veler be langstelling verdient! Trianon Twee menschen ontmoe ten elkaar, ieder met zijn geheim, met moeilijkheden, en zij vinden in elkaar steun, om hun noodlot, dat dikwijls on verdiend hard schijnt, te dragen en uit eindelijk te accepteeren als iets beters, dan wat zij in schoone droomen ge hoopt hadden te vinden. Zulk een ge schiedenis brengt „De bittere waarheid" op het doek. Het is het verhaal van een Amerikaansch soldaat, gewond in den strijd tegen Japan en bedreigd met de tragische gevolgen van shell-shock, die tijdens zijn zéér langzame genezing een meisje ontmoet, die door een wreede loop der omstandigheden, zooals de maatschappij helaas te dikwijls kent, wegens moord tot zes jaar gevangenis straf is veroordeeld, doch halverwege dien tijd voor enkele dagen verlof krijgt. Een mooi gespeelde film, die ondanks af en toe een tikje onaannemelijkheid een bioscoop-bezoek ten volle waard ls. Ginger Rogers en Joseph Cotton spelen de hoofdrollen, Shirley Temple een niet onaardige bijrol. Lido De zee zal voor den waren Hollander nimmer haar bekoring ver liezen en aangezien wij deze karakter trek met de Engelschen gemeen heb ben, kan een Engelsche film over de zee hier verzekerd zijn van succes. Hoe veel temeer is dat het geval, wan neer zulk een film speelt in den tijd van den strijd om de macht ter zee tusschen Engeland en Spanje, toen de zeeroverij als misdaad of, zooals in dit geval, als guerilla-oorlogvoering - aan 't groote water nog het verhoogde romantische tintje gaf dat er voor den modernen .mensch aan is ontnomen. En last not 'least: wanneer Enrol Flynn, als een Ro bin Hood van het zilte nat, als vrijge vochten gentlemant-kaper in dienst van zijn Koningin, de hoofdrol vertolkt in een van spanning, avontuur en ridder lijkheid overvloeiende film, die zeege vechten, romantische liefdes, bevrijding van galeislaven, rijke Spaansche schat ten en duels ln Koninklijke paleizen in een bonte rij voor onze oogen toovert. Zülk een film verdient de belangstelling, die hij ongetwijfeld trekken zal. Rex Dit theater specialiseert zich langzamerhand op films vol spanning en avontuur, waartoe de nieuwe wereld van de laatste vijftig jaar zich bijzonder leent als achtergrond. Ook „Land zon der wet" brengt een aaneenschakeling van sensatie en romantiek, waarvan de liefhebbers naar hartelust kunnen ge nieten. De hoofdrollen Worden vertolkt door Victor Mc. Laglen, Brian Aherne en June Lane. Casino Dit theater presenteert deze week de film „Lydia" met in de hoofdrol Merle Oberon. Deze film laat ons 't leven van een vrouw zien, die steeds omringd wordt door vier man nen die haai- liefhebben. Voor een van deze mannen vat zij een ernstige liefde op, maar na een korte episode blijkt deze reeds getrouwd te zijn. Het aan zoek van een der andere mannen wei gert zij op 't laatste moment en zij wijdt zich nu geheel en al aan het instituut voor blinde kinderen dat zij gesticht heeft. Vele jaren '-ster bij de opening van een nieuw tehuis voor blinden ont moet zij een van haar vroegere aanbid ders, met als gevolg dat ook in deze zeer goed gespeelde film 'fc happy end niet ontbreekt. De moeilijkheden in den haringhandel. (Van onzen deskundigen medewerker) De resultaten der trawlvisscherij wer den üi de afgeloopen week ongunstig be ïnvloed door de strenge vorst en den daarmee gepaard gaanden harden Oos tenwind. De visscherij zelf vertoonde wel eenige verbetering, doch de aanvoe ren bleven minimaal. Het aantal sche pen, hetwelk deze visscherij thans uit oefent, is echter nog gering, aangezien de vorstperiode het afsnijden der ha- ringloggers en het inschepen voor de trawl zoo goed als onmogelijk maakte. Het ligt wel in de bedoeling, dat dit voorjaar met een behoorlijk aantal sche pen ter trawlvisscherij zal worden uit gevaren. temeer nu er diverse loggers met zwaardere motoren bij gekomen zijn. Voor de kleinere krachten is het niet zoo aanlokkelijk, daar de vis scherij op de kust, waar deze categorie vaartuigen zich voornam, toe beperken moet, geleidelijk achteruit gaat en nog maar nauwelijks een loonende exploita tie toelaat. Daarbij komt nog. dat de huidige stand van zaken in IJmuiden op afslaggebied allerminst animeerend werkt om met dit soort schepen te gaan trawlen. Het is daarom van het groot ste belang, dat op dit gebied op zoo kort mogelijke termijn een goede regeling ge troffen wordt, welke ook behoorlijk dient te worden nagekomen. Als daar binnen kort geen verbetering in gebracht wordt, zal onze grootste vischafslag er onge twijfeld op den duur de nadeelige ge volgen van ondervinden. Diverse, voornamelijk kleinere vaartui gen, zijn thans in 't Zuiden aan t ha- ringtrekken De resultaten van deze scheepjes waren bepaald niet onbevre digend, er waren er zelfs bij met een zeer goede besomming. In verband daar mede zal hun aantal nog wel toenemen. Ook enkele grootere schepen zijn reeds ter plaatse en ook deze vangen behoor lijk. De bodem blijkt er echter wel „scherp" te zijn. waardoor nogal eens gescheurd wordt. Ook op dit gebied on dervindt men nog geregeld de naweeën van den ooriog. Gemarkt wordt pi Bres- kens en Vlissingen, waar alle haring te- zet vindt. De kwaliteit is voor dit soort haring behoorlijk te noemen. Met de Haringdrijfnet-visscherij in het Eng. Kanaal, waaraan thans nog en kele schepen deelnemen, gaat het niet al te best. Men heeft er erg veel met slecht weer te kampen gehad, waarbij het bedrijf niet- of op zeer beperkte schaal kon worden uitgeoefend. De kwa liteit van de haring is ook niet mooi. Het feit echter, dat er in ons land ge brek is aan haring, werkt er toe mede, de visscherij nog maar even aan te zien, aangezien er vóór den oorlog om dezen tijd en zelfs tot eind Februari, nog goe de resultaten werden bereikt. De haringhandel maakt thans em elgenaardigen toestand door. Halverwege de teelt werd er namelijk door de Ree- ders-vereeniging een partij van 100.000 Schotsche vaten aan Rusland verkocht, terwijl er tegen het einde van de teelt door onze Regeering een ruiltransactie van 60.000 opgepakte kantjes voor de Russ. zone in Duitschland werd afge sloten. de laatste partij in riul voor kali voor onze landbouw. Daar er van regee- ringszijde de grootste waarde aan werd gehecht, dat belde transacties werden uitgevoerd en het gevaar bestond, dat onze haringvoorraad daartoe nauwelijks toereikend was. werd er een vervoerver- bod voor gezouten haring afgekondigd en werd alle haring geïnven tariseerd. De handel werd door deze maat regel geheel geblokkeerd en zelfs bestaande contracten kome n hier door op losse schroeven te staan. In bedrijfskringen wordt het ten zeerste be treurd, dat het regeerïngscontract zoo laat in het seizoen afgesloten werd, aan gezien hunnerzijds ten tijde van dè beste vangstperiode beperkende maatregelen werden getroffen door de schepen voor tijdig naar de feng. wal te dirigeeren, dan wel door op versche te gaan varen, mede met het oog op de ongunstige fustpositie en de moeilijkheid om aan zout te komen. Het gevolg van ee nen ander is. dat het binnenland het althans voor- loopig zonder gezouten haring zal moeten stellen, terwijl bovendien met de particuliere relaties in het buitenland ook dit jaar het zoo zeer gewenschte contact nog niet of niet in voldoende gen den maximum prijs een willige af- mate zal kunnen worden opgenomen UIT DE OMSTREKEN. OEGSTGEEST. Raadsvergadering De gemeenteraad zal ln openbare vergadering bijeenkomen op Dinsdag 14 Januari des avonds te 7 uur. Als hoofdzaken staan ditmaal op de agenda o.a. de behandeling van de gemeen tebègrooting en die van het grondbedrijf voor het Jaar 1947 alsmede de begrootingen 1947 van het H.G. Arm bestuur en het Burg. Armbestuur. Te vens zal een voorstel van B. en W. worden behandeld inzake het verleenen van medewerking aan het toestuur van de Herv. School voor de aanschaffing van schoolbanken. RIJNSBURG. Behoorlijke aanvoer ter veiling Ondanks de vorst werd er deze week tamelijk veel groenten aangevoerd. De prijzen waren als volgt: Roode kool varieerde van f. 100—200 per ton; Gele kool van f. 70100 per ton; Waspeen tot f. 10 per 20 kg.; Kro ten tot f. 2,80 per 20 kg.; Spruiten van 70 tot 80 cent per kg.; Witlof van 60 tot 80 cent per kg.; Rapen van f. 8—9 per 100 kg.; Knolselderle van 1020 cent per stuk. Handel vlug, veel VTaag. VOORSCHOTEN. Medische Zondagsdienst De me dische Zondagsdienst wordt van Zater dagmiddag tot Maandagmorgen waar genomen door dr- C, J. Kerkhof, Voor straat 23, Telefoon 493. Filmvoorstelling ln de scholen In verschillende scholen en in het insti tuut „Bijdorp" heeft de heer C H. Voorhoeve uit Voorburg eenige films vertoond, die tot doel hadden de kin deren meer liefde voor de natuur bij te brengen. Hoewel het onderwijs daarop bij voort during gericht is. is het nuttig ook op deze wijze de kinderen bij de schoon heid van de natuur te bepalen. Hoe meer ze de schoonheid leeren waardee- ren, hoe minder ze er toe zullen komen om baldadigheden uit te halen. In één film, een kleurenfilm, waren bet in het bijzonder bloeiende planten en mooi onderhouden tuinen, die de *andacht vroegen, in een andere de vonderlij ke bouw van de planten, die Uge-Langerak H. N van Heilsbergen te uit den bodem niet voldoende voedsel Loenen a. d. Vecht. Benoemd bij de Prot. kerk ln Indlë H. L. Lieve te Slochteren C.eref. Kerken Tweetal te Rotterdam- Delfshaven (vac. P. Veenhuizen) C. B. Bavlnck te Voorburg en G. Toornvliet te Groningen. Beroepen te Rljssen H. Brink man te Amerongen. Vrfjc Evang. gemeenten Drietal te Oude-Blldtsljl G. v. Bruggen te Heerde, kunnen halen, en zich daarom met dierlijk voedsel voeden, n.l. de vleesch- etende planten. WASSENAAR. Indlë in Nood. Door Indlë In Nood werd ln het Centraal-Theater een open bare vergadering gehouden met als spre kers de heer en dr. H. W. K. Feuilleton de Bruyn en drs. J. Thlessen, De heer Th les- Vliet te sen sohllder.de de ellende geleden door blanken van alle rassen en goedwillende Inlanders, waarbij hij aanhaalde, dat het de bedoeling van de Jappen was om den Nedjerlandschen invloed neer te holen, In dien opzet slaagden zij niet. Als er bij de Japansche capitulatie een slechts ge ringe maoht aanwezig was geweest om orde op de zaken te stellen, don zou alles anders zijn geloopen. Maar die was er he laas niet. en toen kwamen de Engelschen zoogenaamd met neutrale bedoelingen, echter met het vooropgezette plan om zichzelf bemind te maken en het prestige van de Nederlanders een duw naar be neden te geven, voorts om Indië te ma ken tot een marktplaats voor Engelsch kapitaal. En daarna hebben Nederlanders het prestige door Llnggadjati nog verder gesohaacL Redding ls alleen mogelijk als de republiek, de overeenkomst niet ac cepteert of de motle-Romme in werkelijk heid zal worden uitgevoerd, zoo niet dan ls de rijkseenheid verkracht met alle ge volgen voor het Nederlandsche volk en mlllloenen van het volk ln Inddë, die van goeden wille zijn. De heer Feuilleton de Bruyn besprak vervolgens de overeenkomst van Ling- gadjati en de notulen, ook het beleid van de regeering sinds dien gevoerd, om te besluiten met een kort overzicht van de economische gevolgen voor ons land, in dien niet van den verkeerden weg wordt teruggekomen. Opleiding tob kraamverzorgster Door de enorme toename van aanvragen om hulpverleening door a.s. moeders aan de afdeeling van het Groene Kruis te Was senaar, vatte deze afdeeling het plan op, zelf een opleiding tot kraamverzorgster te openen. De Jonge meisjes en vrouwen, die er voor voelen om kraamverzorgster te wor den kunnen in 15 maanden klaargemaakt worden voor dit beroep en een door de wet gesanctlonneerd diploma ontvangen. Daartoe volgen zij een cursus ln huls- houdonderwljs, lessen ln anatomie, kinder verzorging. verzorging van de kraam vrouw enz. De practijkkennls wordt opge daan, aanvankelijk onder direct toezicht van een gediplomeerd kraamverpleegster, terwijl, naarmate de leerlingen vorderen, een grootere zelfstandigheid wordt ge geven. De belangstelling voor dezen nieuwen cursus ls groot. Tot voorzitter van de tiende Ka mer van het Tribunaal voor het Arron dissement Rotterdam is benoemd mr. H. E. Waalkens, advocaat en procureur te Rotterdam, wonende te Wassenaar. Medische dienst De medische dienst wordt Zondag waargenomen door de doktoren Janse en Geerlings. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN. Afscheid van den heer A. P. de Jong In verband met zijn benoeming als evangelist te Rotterdam hoopt de heer A P. de Jong. voorganger van de Evan- -sasatie, op Zondag 9 Februari a.s. af- "heid te nemen van zijn gemeente. Het Klokkenfonds der Ned, Herv. Kerk Naar ons wordt medegedeeld heeft de lijstenactie ten bate van het Overeenstemming bereikt in Antwerpsche staking Er is overeenstemming bereikt tus schen de Antwerpsche havenarbeiders en hun patroons, aldus bericht het A.N.P. uit Antwerpen. GENERAAL SPOOR DINSDAG NAAR NEDERLAND. Generaal Spoor, die naar thans ge meld wordt, zijn reis naar Nederland om gezondheidsredenen heeft uitgesteld, zal waarschijnlijk Dinsdag naar Nederland vertrekken. Hij zal in Nederland o.m. besprekingen voeren over het ontslag van oorlogsvrijwilligers en over den langen diensttijd van de militairen van het K.N.I.L. Nederlandsche actie tegen Republikeinen. VLUCHTELINGEN STROOMEN SOERABAJA BINNEN. Een Nederlandsche militaire woord voerder te Batavia heeft het volgende overzicht van den militairen toestand gegeven Te Semarang begonnen Nederland sche troepen op 9 Januari, onder steund door artillerie en gevechtswa gens een actie tegcp de Republikein- sche troepen, welke gedurende de laat-, ste 14 dagen aanhoudend op Neder landsche patrouilles in den N.W. sec tor binnen de demarcatielijn hadden gevuurd. Ofschoon de Tri en de Republikein- sche marine-strijdkrachten, gebruikma kend van automatische wapens, sterken tegens' and boden, werden zij imet groote verliez?n aan manschappen en mate riaal door de Nederlandsche artillerie in Westelijke richting verjaagd. De verliezen aan Nederlandsche zijde be droegen 2 dooden en 4 gewonden. Een 40 man sterke met automatische wapens uitgeruste Republikeinsche bende heeft in den namiddag van denzelfden dag 'n Nederlandsche patrouille aangevallen, doch werd met hevige verliezen verdre ven. Op 10 Januari hebben de Neder landsche infanterie en tanks een aantal benden in den ZW. sector op de vlucht gedreven. Aan Nederlandsche zijde was één gewonde. Na deze actie werd ge constateerd, dat de benden vliegtuig bommen op Nederlandsch gebied had den achtergelaten. Van het front te Scerabaja wordt mel ding gemaakt van artillerie-duels en activiteit van sluipschutters. Vluchte lingen uit Madoera blijven Soerabaja birmenstroomen. De fungeerende Republikeinsche bur gemeester van Medan is uit Siantar te ruggekeerd. Hij heeft een voorstel ge daan tot nieuwe besprekingen tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs, welk voorstel onder zeker voorbehoud is aanvaard Het Nederlandsche Roode Kruis helpt hier de Indonesische bevolking met het verstrekken van voedsel en kleeding. Verliezen Nederlandsche strijdkrachten. De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgeloopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Gesneuveld of overleden ten gevolge- van oorlogshandelingen: Kon. Landmacht: Sergeant Keizer, afkomstig uit Denekamp, 30-12-1946, overleden ten gevolge van zware ver wonding door oorlogsactie te Palem- bang. Sold. J. H. J. M. Berden, afkomstig uit Blerik, gesneuveld op 1-1-1947 te Padang. Sold. Ie klasse A. Schuncken, afkom stig uit Ubach over Worms, 1-1-1947 overleden te Padang ten gevolge van verwonding door oorlogsactie. Sold. J. Geugies, afkomstig uit Coe- vorden, gesneuveld op 2-1-1947 te Me dan. Sold. G. van Schooneveld, afkomstig uit Rolde, gesneuveld op 1-1-1947 te Padang. Sold. M. C. F. M. Bujjs, afkomstig uit Nieuw Vossemeer, gesneuveld op 4-1- 1947 te Semarang. Res. 2e luit. J. Moddemeijer, afkom stig uit Amsterdam, gesneuveld op 2-1- 1947 te Palembang. Sergeant H- den Oudsten, afkomstig uit Schoonhoven, gesneuveld op 5-1- 1947 bij Medan. Koninklijk Nederlandsch-Indische Le ger: Sold. W. A. Pangai, afkomstig uit Ned.-Indië, gesneuveld op 29-12-1946. Dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse K. Marien, afkomstig uit Ned. Indlë, gesneuveld op 3-1-1947 Koninklijke Marine: Geen verliezen. Klokkenfonds der Ned. Herv. Kerk reeds goed.succes. Er is reeds voor meèr dan duizend gulden geteekend. BOSKOOP. De uitreiking van nieuwe bon-, ta baks- en versnaperingenka&r ten geschiedt in het lokaal Barendstraat 17, van 22 Januari tot en met 12 Februari. Een eigenaardig gevat 3 DE PIANISTE FANIA CHAPIRO. Met de jeugdige pianiste Fania Cha- piro, eertijds reeds als wonderkind ge vierd, is 't een eigenaardig geval. Of eigenlijk toch ook niet zóó eigen aardig. Het is als met zoovelen der jongere ge neratie: het onweersprekelijke talent is volkomen eenzijdig ingesteld op één stijl Die der briljante virtuositeit, in het ge val Fania Chfipiro gevormd tot een uit zonderlijken graad van perfectie. Dat onderkent men van het begin af met feilloozo zekerheid. Gelijk aan die feillooze zekerheid dezer pianiste, wier kristalhelder toucher, resolute, welhaast mannelijke beheerschlng van ieder uit eenloopend technisch probleem de es- sentieele kenmerken van haar brillant spel vormen. Doch haar forte in Mozart of Beet hoven is gelijk aan dat in de Falla's oir- cusvuurwerk: even schril en hard. Daar waar de teohniek domineert, is alles wel haast superieur. Daar, waar de geest moet getuigen, n.l. die der klassioi, voelen wij persoon lijk een onmetelijken afstand met de door haar gedemonstreerde instelling. Als een fijnzinnige flits klonk in Mo zart's a kl t. sonate even het Andante. Doch overigenswélk een gemis aan 't delicate, het lieflijke, het innige. Dol driftig werden daarbij vele tempi afge jakkerd, met dikwijls beukende fortis- slmi. In Beethoven géén spoor van onder kenning van den hoogen, nobelen geest, door innerlijken strijd gelouterd. Neen: in dit opzicht beteekent zulk spel een bedenkelijke afzakking der cul tuur. Chopin's Regendruppelsonate bena derde onvoldoende den droefgeestigen inslag, maar Debussy's beroemde „Suite Bergamasque" bezat &1 't vereischte raf finement. De éclatante de Falla-werk- jes oogstten een even éclatant succes bij het Kunstkringauditorium. Begrijpe lijk en verdiend. Twee toegiften, w.o. een kleine Siciliano van eigen hand, on derstreepten het enorm succes. Maar o.i. moet ook FaniaChapiro door waren strijd tot de zuivere over winning komen. En die bereikt zU slechts, wanneer de diepe aard van Beethoven wijd voor haar wordt open gesteld. Voorlooplg ls zü daar nog vér van verwijderdH. UITREIKING BONKAARTEN. A.s. Maandag t ^gint wederom de uitreiking van nieuweb onkaarten; dien dag zijn aan de beurt de'letters A en B (tot en met Beid). NIEUWE REGELING VOOR DETAILLISTEN. W(j vestigen er de aandacht op, dat blijkens een officleele publicatie in dit Blad met ingang van a.s. Maandag een nieuwe regeling in werking treedt voor do inlevering van bonnen door détailllsten, grossiers en fabrikanten. DISTRIBUTEEDIENST LEIDEN. Inlevering Detaillisten, Instellingen enz. Ingaand© I/Caandag 13 Januari 1947, zijn de inleveringsdagen en -uren voor detaillisten, grossiers en fabrikanten als onderstaand. Men dient zich te houden niet alleen stipt aan den inleveringsdag, dóch ook aan het inleveringsuur MAANDAGMORGEN: 8.30 slagers, o mde 14 dagen, van A t/m M; 9.slagers, om de 14 dagen, van N t/m Z; 9.30 detaillisten met code nummer 1001/1030; 10.detaillisten met codenummer 1031/1060; 10.30 detaillisten met codenummer 1061/1110: 11.detail listen met codenummer llïl/2000. MAANDAGMIDDAG 2.tot 2.30 bakkers van A t/m M. DINSDAGMORGEN: 8.30 detaillisten met codenummer 2001/ 2025; 9.detaillisten met codenummer 2026/20409.30 detaillisten met codenum mer 2041/2055; 10.detaillisten met codenummer 2056/2070; 10.30 detaillisten met codenummer 2071/2085; 11.detail listen met codenummer 2086/3000. DINSDAGMIDDAG: 2.— tot 3.30 bakkers van N t/m Z. WOENSDAGMORGEN: 8.30 detaillisten met code-nummer 30001/3025; 9.— detaillisten met code nummer 3626/3040; 9.30 detaillisten met code-nummer 3041/3055; 10.de taillisten met code-nummer 3056/3070; 10.30 detaillisten met code-nummer 3071/3085; 11.detaillisten met code nummer 3086/4000. W< fSDAGMIDDAG 2.— tot 3.30 tabakshandelaren. DONDa-, JMORGEN 8.30 detaillisten met codenummer 4001/4025 9.— detaillisten met code nummer 4026/4040; 9.30 detaillisten met codenummer 4041/4055; 10.de taillisten met codenummer 4056/4070; 10.30 detaillisten met codenummer 4071/4085; 11.— detaillisten met code nummer 4086/5000. DONDERDAGMIDDAG 2.— tot 3.30 textiel- en keukengerei handelaren. VRIJDAGMORGEN: 1.30 detaillisten met codenummer 5001/5025; 9.detaillisten met code nummer 5026/5040; 9.30 detaillisten met codenummer 5041/5055; 10.detaillis ten met codenummer 5056/5070; 10.30 detaillisten met codenummer 5071/5085; 11.— detaillisten met codenummer 5086/6600. VRIJDAGMIDDAG: 2.— tot 3.30 fabrikanten en grossiers. Brandstoffen- en Pe troleumhandelaren Dinsdag t/m Vrijdag van 8,30 uur tot 11.— uur. Instellingen: Vrijdagmorgen van 8.30 u. tot 11.u. De inleveringsdagen en -uren voor de agentschappen Oegstgeest, Leiderdorp en Warmond blijven ongewijzigd. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Belangrijk voor Tabakshandelaren. Het Distributiekantoor, afdeeling „Han del", maakt bekend, dat tabakshandelaren op Woensdag, 15 Januari a.a., tusschen 2 uur en 3.30 uur een voorschot tabak moeten afhalen zonder inlevering, van bonnen. Dit voorschot ls geiyk aan het nieuwe voorschot, verstrekt in de week van 914 December J.l. Op de inleveringsdagen der agentschap pen worden aan belanghebbenden even eens voorschotten uitgereikt.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3