Russische eischen inzake Spitsbergen Het Oost-Indonesische Kabinet Installatie op Maandag a.s. Amerikaansclie begrooting 1947-1948 Het LeidschDagblad De samenstelling van het Oost-Indo nesische Kabinet luidt als volgt: Minister-president en Minister van Economische Zaken, Nadjamoedin Daeng Malewa. Binnenlandsche Zaken, Anak Agoeng Gde Agoeng, zelfbestuurder van Gian- jar (Bali). Financiën, mr. M. Hameling, direc teur Java-Bank Makassar, Onderwijs, E. Katoppo, inspecteur van het L. O. Minahassa. Gezondheid, dr. S. J. Warouw. Sociale Zaken, kapitein J. Tahija. Justitie, mr. Tjla Kok TJiang, hoofd Juridische Zaken Residentie-kantoor Makassar. Verkeer en Waterstaat, E. D. Den- gah, lid adviesraad Alg. Regeerings- commissarlaat voor Borneo en Groote Oost. Voorlichting, dr. G. R. Pantouw, lid college Dagelijksch Bestuur Zuid-Ce- lebesraad. O De installatie van het nieuwe Oost-Indonesische kabinet zal Maan dag as. in het gebouw van den v.m. Raad van Ned.-Indië te Batavia plaats vinden. Hier zullen de nieuw benoemde ministers den eed afleg gen in handen van het tijdelijk staatshoofd, Tjokorde Gde Rake Soe- kawati, zulks in tegenwoordigheid van den Lt.-G.-G. dr. H. J. van Mook, de overige leden van de Com missie-Generaal, den legercomman dant Lt.-Generaal G. H. Spoor, vice- admiraal A. S. Pinke, den directeur- generaal dr. P. J. A. Idenburg en vele andere hooge autoriteiten. De minister-president Nadjamoeddin heeft in een korte verklaring gezegd, dat dit kabinet een „constructie-kabi net" kan worden genoemd. Men pleegt een dergelijk kabinet in West-Europa een zakenkabinet te noe men, doch hier, aldus Nadjamoeddin, is deze term minder toepasselijk we gens het ontbreken van een volgroeid partijenstelsel. Tevens duidt de naam van dit kabinet een bijzondere taak aan en wel deze, dat het alles nog moet opbouwen, van een grondwet af tot een departementale organisatie toe, waar bij zakelijke motieven den doorslag zul len geven. De aangekondigde reis van generaal Spoor naar Nederland, (de legercom mandant, zou gelijk gemeld, in den nacht van Zaterdag of Zondag a.s. naar Nederland vertrekken) is in verband met de plechtige beëediging der Oost- Indonesische ministers, enkele dagen uitgesteld. ORIËNTEERINGSREIS VAN DEN PRESIDENT. Dinsdag zal de nieuwe president van Oost-Indonesië, de heer Soekawati, een reis beginnen door Oost-Indonesië om zich van den toestand in dit gebied op de hoogte te stellen. Hij zal zich eerst naar Makassar begeven, waar de eerste Indonesische burgemeester van den nieuwen staat, de heer Abdoelha- mid Daeng Magassing, zal worden ge ïnstalleerd. a Aangaande de plannen van het nieu we kabinet verneemt de bijzondere correspondent van het ANP, dat het den tijd voor 1 Maart (den datum waarop de eerste zitting van het voor- loopige parlement zal plaats vinden) aan de organisatie en de personeels voorziening van de verschillende de partementen zal besteden. Men hoopt bekwame krachten in Oost-Indonesië zelf te kunnen vinden of krachten van de departementen te Batavia te kun nen aantrekken. EEN VIJF-JARENPLAN. De minister-president Nadjamoed din, hoopt 1 Maart met een econo misch vijf-jarenplan voor Oost-In donesië gereed te zijn. Voor het eerst een overschot President Truman heeft het congres de begrooting voor het belastingjaar Juli 1947 tot en met Juni 1948 aange boden. In de begeleidende boodschap merkte hij op, dat dit, wanneer de wer kelijkheid met de schattingen in over eenstemming zal blijken, voor het eerst sedert 1930 een in evenwicht gebrachte begrooting is. De uitgaven voor de na tionale verdediging worden als de „ver reweg grootste post" aangeduid. Deze post is geschat op 11.200.000.000 dollar. Truman verklaarde hieromtrent: „Of schoon wij verwachten, dat de V.N. met succes naar wereld-veiligheid zullen streven, zou een verlaging van deze schatting voor 1948 onmiddellijk een verzwakking voor onze internationale positie ten gevolge hebben." In de post voor de verdediging zijn niet begrepen de uitgaven voor bezette gebieden. Hier voor is een post uitgetrokken ad 645.000.000 dollar in 1948. „Alle uitga ven voor de Duitsche economie zullen moeten worden terugbetaald uit den toekomstigen Duitschen export, zoodra dit mogelijk is", zelde Truman. Hij drong er op aan. dat het congres de Amerikaansclie handelsmaatschappij zou machtigen tot voortzetting van haar werkzaamheden na 30 Juni 1947, den tot op heden vastgestelden einddatum. De begrooting is gebaseerd op een uitgave ad 37.500.000.000 dollar en in komsten ad 37.700 000.000 dollar. Tru man beval aan, het surplus te vergroo- ten door verhooging van posttarieven en herinvoering van oorlogs-accijnzen en -belastingen, welke per 1 Juli aanstaan de zullen expireeren. Het als dan tot 1.800.000.000 dollar opgevoerde surplus zou moeten dienen voor vermindering van de nationale schuld. Ten aanzien van de republikeinsche voorstellen voor belastingverlaging zeide de president, dat er op het oogenblik „geen rechtvaardiging" te vinden was voor zulk een stap. Men verwacht op dit punt het ontbranden van den eersten grooten strijd tusschen het democratisch inzicht van den president en de opvat ting van het republikeinsche congres. Voor de atoomenergie-commissie Is een bedrag van 443.000.000 dollar uitge trokken. Vliegtuigen boven Noord-Griekenland. Naar in Grieksche militaire kringen verluidt, houden nog niet geïndentifi- ceerde vliegtuigen sinds begin Januari des nachts vluchten „van verdacht ka rakter" boven Noord—Griekenland. Grieksche regeeringskringen bevestigen, dat de Grieksche vertegenwoordiger bij de V.N. bjj deze organisatie op 7 Janu ari een protest heeft ingediend over de schending van Grieksch grondgebied door vreemde vliegtuigen, die hulp trachten te brengen aan de guerillatroe- pen. Naar verluidt. Is een soortgelijke nota door de Grieksche regeering aan verschillende geallieerde regeeringen ge zonden. DE TRANSPORTSTAKING TE LONDEN. De Britsche minister voor de Voed selvoorziening, Strachey, heeft ver klaard, dat het gebruik van militairen bij het vervoer van door de transport staking opgehouden voedsel Maandag zal beginnen. Als de staking tot in de volgende week voortduurt, aldus Stra chey, zal de voedselpositie van Londen ernstig geschaad worden. De nood maatregelen der regeering beteekenen geen inmenging in het industrieele geschil of het innemen van een be paald standpunt ten aanzien van den eisch der stakers, zoo zeide hij. Toen de verklaring der regeering bekend werd, trokken stakende chauffeurs hun aanbod, een hoeveelheid vleesch naar de hospitalen te vervoeren, weer in, terwijl chauffeurs, die nog niet. bij de staking betrokken zijn, verklaarden, dat zij het werk zullen neerleggen zoo dra de eerste troepen verschijnen. Een hoeveelheid van 600 ton vleesch dreigt te bederven. De staking heeft zich nog uitgebreid, zoowel te Londen als in dc provincie. Montgomery had onderhoud met Stalin. Gisteravond had veldmaarschalk Montgomery gedurende bijna vijf kwar tier een persoonlijk onderhoud met ge neralissimus Stalin, waarbij, behalve twee tolken, geen andere personen aanwezig waren. Montgomery was zeer tevreden over het onderhoud en zelde, dat Stalin er goed uitzag en joviaal gestemd was. De veldmaarschalk beëindigt heden zijn bezoek aan Rusland. Hij heeft in een verklaring voor de Russische pers den leiders van het Russische leger dank gezegd voor hun gastvrijheid en hij verklaarde, dat hij in hun militaire academieën alles heeft mogen zien. wat hij wenschte. Later woonde hij een maaltijd bij, die door generalissi mus Stalin te zijner eere werd gegeven. Fransche ambtenaren zullen 48 uur per week werken. Leon Blum, de Fransche minister-pre sident, heeft aangekondigd, dat de Fransche ambtenaren een 48-urige werk week zullen krijgen. Deze maatregel zal een belangrijke geldbesparing beteeke- nen', daar zij de regeering in staat stelt het aantal ambtenaren te beperken. Deze aankondiging, die door den mi nister in een radiouitzending werd be kend gemaakt, volgde op de radiorede, die Blum op Nieuwjaarsdag hield en waarin hij zeide, dat de legale werkweek 40 uur zal blijven, dooh de normale werktijd 48 uur per week wordt. De premier verklaarde tevens, dat de voorgestelde salarisverhooging voor de slechtst-betaalde ambtenaren niet be schouwd mag worden als een precedent, dat de eischen voor loonsverhooging in de industrie rechtvaardigt. De Fransche ambtenarenbond heeft zich echter niet bereid verklaard de aanbieding van de regeering, een deel van de door den bond gestelde eischen in te willigen, te aanvaarden. Intusschen dringt het Fransche vak- vereenigingscongres aan op spoedige be sprekingen met de regeering om het zoogenaamde „bestaansminimum" vast te stellen. De loonen, die door de arbeidersver tegenwoordigers worden geëischt, zullen, voor zoover op het eerste gezicht kan worden beoordeeld, verhoogingen variee- rende tusschen 25 en 30 percent betee- kenen. >9 De tyrannen der IJszee. De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seint ons d. 10 d.: Reeds eerder maakte ik er in mijn telegrammen gewag van, dat het weer in de antarctische gebieden even onbetrouwbaar is als het ijs in een Hol- landschen polder. Dit is ook deze week bewaarheid geworden, want terwijl we op oudejaarsavond van een milde tem peratuur konden genieten, verandert het weer nu wel vier keer op één dag. Hoewel we in de streken verkeeren, waarin het in dit jaargetijde bijna geen nacht wordt, hebben we de zon van daag, nauwelijks gezien. Het sneeuwt en er hangen zware mistbanken. De temperatuur beweegt zich om het vriespunt. EEN SPROOKJESWERELD. Het is een sprookjeswereld, waarin we ons bevinden. We zijn weliswaar in open water, maar overal zien we ijsbergen, en de Radar-installatie, waarmee de „Willem Barendsz" is uitgerust, bewijst daarbij goede diensten. Ze worden tijdig gesig naleerd om op onze hoede te kunnen zijn. Aan boord wordt gezwoegd. De man nen hebben het niet makkelijk. De ar beid gaat rusteloos voort. Nog steeds wordt gewerkt in twee ploegen, die ach ter elkaar 12 uur in touw zijn, met slechts korte onderbrekingen voor het eten. Alle dagen van de week zijn ge lijk. Ook op Zondag wordt gewerkt. Het moet! De walvisschen storen zich niet aan den rustdag en voor de „Willem Ba rendsz" is elke dag, dien we in de IJs zee doorbrengen, kostbaar. Toch wordt de Zondag van de andere dagen onder scheiden, doordat we dan krentenmik te eten krijgen, een potje bier drinken of een borrel wordt geschonken Men moet het werk van de mannen niet onderschatten. Na de dag- of nacht- taak vallen ze doodelijk vermoeid in hun krib. Er is niets aan te doen: er moet op deze wijze gewerkt worden, want het is alsof de walvisschen aan een loopenden band v/orden aange voerd. De jagers varen gedurig af en aan en brengen soms drie tot vier wal visschen tegelijk mee, die dan in snel tempo de eerder beschreven bewerking ondergaan: ontspekken, ontvleezen, za gen, naar de fabriek. „BONUS" HET SLAGWOORD. De fabriek, waarvan ik in een vorig telegram een beschrijving gaf, draait volop. De bemanning gaat onderling al weddenschappen aan ten aanzien van de grootte der productie. Zooals bekend, ontvangen de leden van de bemanning, van hoog tot laag, een bonus voor eiken gevangen walvisch, welke varieert naar gelang hun functie. Welnu, bonus is het V slagwoord aan boord geworden. Het schip zelf is onherkenbaar. Er is niets meer over van den aanblik, dien het had in de haven van Amsterdam en IJmuiden. Dat zal me schoonwasscherij worden als we terug zijn! Ook voor de doctoren aan boord is er thans werk aan den winkel, want bij dezen arbeid kan het niet anders of er komen telkens weer kleine verwondin gen voor, die onmiddellijk medisch moeten v/orden behandeld. Gelukkig beschikken we over penicilline en daar mee genezen de wonden wonderwel. Ook slikken we veel vitaminetabletten. IN STRIJD MET DE ORCA's! Een dezer dagen waren we getuige van een adembcnemenden strijd. Een troep Orca's, ook wel zwaardwalvis- schen genoemd, die het meestal voor zien hebben op de baard walvisschen deden een verwoeden aanval op de achter de „Willem Barendsz" drij vende prooi. De Orca's zijn roofzuch tige dieren, die ongeveer 5 tot 9 me ter lang zijn. Door hun groote rug vin en breede borstvinnen maken zij een kolossalen indruk. Met him gele kleur en zwarten kop, waarin bij een aanval hun opengesperde bek met tanden hun een monsterachtig voor komen geeft, zijn het als het ware de duivels van de IJszee. De Orca is een tyran voor de baard- walvisch. In den regel moeten zij zich tevreden stellen met afval, maar van daag hebben rij klaarblijkelijk in de gaten welke heerlijke hapjes bij de „Willem Barendsz" te krijgen zijn, want hun aanvallen op de walvisschen hou den niet op. Die aanvallen geschieden altijd in groepen. Behendig zwemmen en duiken zij. Kapitein Visser neemt ten slotte een besluit. Hij spoedt zich naar het achterdek met een geweer en schiet met vaste hand op een der aan vallers, die geraakt moet rijn ook, want plotseling duiken de tyrannen allemaal onder en spoeden zich van de gevaar lijke plek. Met ingehouden adem heb ben we het schouwspel gevolgd. Het vervolg liet de gevangen walvisch, die later aan boord gesleept werd, ons zien. Deze miste namelijk een stuk van ztfn tong. De Orca's waren hun prooi vinnig te lijf gegaan. 9 VIJF MILLIOEN PINGUÏNS. De vier ornithologen, die aan boord rijn doen vele nieuwe indrukken op en hebben reeds tal van weinig bekende vogels gezien. In Zuid-Afrika hebben we eerst kunnen constateeren, dat on ze boerenzwaluwen daar de koude van de lage landen zijn ontvlucht om ln een mildere temperatuur te overwin teren. Albatrossen ontmoeten we veler lei. Van de stormvogels zagen de orni thologen wel 24 soorten. Pinguïns heb ben we in volle zee zwemmend gezien. Ergens, op het Dassen-eiland, broeden er vijf millioen! AMERIKA'S ARBEIDSWETGEVING. Senator Joseph Ball, republikeinsch senator van Minnesota, heeft in den Senaat een wetsontwerp ingediend, waarbij alle collectieve arbeidsovereen komsten in de industrie worden verbo den. Hij verklaarde tijdens een perscon ferentie, dat een dergelijke wet alle stakingen, zooals die in de steenkool- en automobielindustrie in het afgeloopen jaar rijn voorgevallen, zou verhinderen. Ball verklaarde, dat de Senaat de de batten over het ontwerp spoedig moet beginnen. Het ontwerp beperkt de organisaties van arbeiders of werkgevers voor het I sluiten van collectieve arbeidsovereen komsten tot gebieden, niet grooter dan 150 K.M. in doorsnee. Woensdag had senator Ball een wets ontwerp Ingediend, waarbij het opnemen van de voorwaarde van verplicht lid maatschap bij arbeidscontracten wordt verboden. FABRIEKEN UIT FRANSCHE ZONF VAN DUITSCHLAND WORDEN OVERGEBRACHT. Naar verluidt, wordt voor millloenen marken aan fabricksinventaris uit Duit sche fabrieken ln de Fransche zone naar De krant voor iedereen. EEN BUS WERD OPENGERETEN. Bij kilometerpaal 4 is gistermorgen op den Afsluitdijk een ernstig ongeluk ge beurd. Een autobus van de NACO, die de verbinding AlkmaarLeeuwarden onderhoudt kwam door slecht zicht in aanrijding met een tegenligger. De bus werd aan de linkerzijde geheel openge reten en de zitplaatsen lagen verspreid over de straat. Van de 15 passagiers werden er 6 min of meer ernstig gewond. Zij rijn naar het ziekenhuis te Den Helder ver voerd. De chauffeur en de conductrice kwamen met den schrik vrij. De chauf feur van de andere auto kreeg lichte verwondingen. DE KERSTPAKETTEN VAN DE N.I.W.I.N. 355 Kwamen niet aan. Naar aanleiding van de verschillen de geruchten over vermissing en be schadiging van een groot aantal door de NIWIN naar Indië gezonden Kerst- paketten ten bate van onze militairen deelt de persdienst van het Centraal Bureau van de NIWIN mede, dat van de in totaal 150.000 naar Indië verzon den Kerstpaketten 355 niet op de plaats van bestemming aangekomen zijn. Het aantal tijdens het transport be schadigde paketten moet naar verhou ding uiterst, gering genoemd worden. Hoewel 2000 paketten meer dan aan vankelijk in de bedoeling lag aan leger en vloot werden verstrekt, kon aan on geveer 1000 militairen, die zoo juist in den Elzas en het Saargebied gebracht. Op 26 December jl. heeft luit.-gen. Lucius Clay Frankrijk om naderen uit leg verzocht in verband met het weg voeren van de Bosch-fabriek. Een woordvoerder van het Fransche mini sterie van Buitenlandsche Zaken heeft naar aanleiding daarvan gezegd, dat de demontage van fabrieksinstallatles niet op een besluit van de Fransche regee ring berust en dat Bosch was overge bracht op verzoek van de Duitsche eige naars. Volgens den Amerikaanschen woord voerder rijn de vijf fabrieken, die thans worden gedemonteerd de Mauser-pisto- lenfabriek te Oberndorf, waar tot voor kort kleinere machines werden gemaakt; de Himmelwerke te Tubingen (motoren voor industrieele doeleinden!de fabriek van Junghaus te Schramberg (uurwer ken) de Weissewerke bh ^reiburg en de fabriek van Heinemann, die draaiban ken maakt. de tropen waren gearriveerd, geen Kerstpaket worden uitgereikt. LUGUBERE ONTDEKKING TE TIEL. Vrijdagmidag deed het personeel van Hotel Pelkmap te Tiel in den kelder van het hotel een lugubere ontdekking. Men vond het lijk van den 49-jarigen A. G. F. uit Passewaay. Vermoedelijk is de man die Donderdagavond in het hotel een aantal eenden te koop had aangeboden, bij het verlaten van den zij-ingang van het hotel, door de duisternis misleid en in den kelder gevallen. Als gevolg van de vorst waren de bouwwerkzaamheden aan den kelder gestaakt, zoodat door een toeval-het stoffelijk overschot is ontdekt. DE KAASPRIJZEN. In verband met het bericht omtrent een verhooging van de maximumprijzen voor korstlooze- en smeerkaas vestigt het Directoraat-Generaal van de prij zen er de aandacht op, dat de prijzen voor alle overige soorten kaas (o.a. Goudsche volvette en 40+ Edammer) niet. zijn verhoogd. Voor deze soorten mag aan het publiek derhalve geen hoogeren prijs berekend worden dan: voor volvette kaas f. 2.— per kg-, voor 40+ kaas f. 1,85 per kg. De aangekon digde prijsverhooging heeft uitsluitend betrekking op de korstlooze kaas en op smeerkaas, welke soorten slechts een klein gedeelte (nog geen 5 uitma ken van de totale hoeveelheid kaas, welke in Nederland wordt geproduceerd. Edale. dat soms het „Zwitserland van naam eer aan. toen het dezer dagen bij schen gelegenheid bood, de wintersport Engeland" genoemd wordt, deed zijn den zwaren sneeuwval aan de Engel- in eigen land te beoefenen. De Engelsche klacht tegen Albanië Engeland heeft thans bij den Vei ligheidsraad zijn klacht tegen Albanië ingediend en verzocht dezen ingevolge art. 35 van het Handvest de zaak in behandeling te nemen. Artikel 35 verleent ieder lid van de organisatie der V. N. het recht om voor den Veiligheidsraad „iedere geschil of iedere situatie die zou kunnen leiden tot internationale wrijvingen of aanlei ding zou kunnen zyn tot 'n geschil", aan den Veiligheidsraad voor te leggen. Naar verluidt, bevat het rapporteen volledige toedracht van het incident van October j.l. in de straat van Kor- foe, waarbij twee Britsche torpedoja gers beschadigd werden en 44 matro zen sneuvelden. Ook wordt mededee- ling gedaan van daaropvolgende acti viteit van mijnenvegers, die onder toe zicht van de internationale commissie voor het mijnenvegen geschiedde. Ook zou in het rapport de beschuldiging voorkomen, dat de mynen in de straat van Korfoe door Albanië zijn gelegd. Vietnam wil onderhandelen Het Fransche persbureau meldt, dat Ho Tsji Minh een brief heeft gezonden aan de Fransche regeering, waarin de volgende drie vredesvoorwaarden wor den genoemd: 1. Onmiddellijke beëindiging/ der vij andelijkheden in Vietnam. 2. Onmiddellijke/actie van een com missie om te Saigon en Hanoi de tijde lijke overeenkomst van 14 September 1946 van toepassing te doen zijn. (Hier in wordt door Frankrijk en Vietnam de garantie gegeven, dat de normale de mocratische vrijheden van hun eigen en de andere onderdanen kunnen wor den uitgeoefend.) 3. Onmiddellijke hervatting der on derhandelingen in Frankrijk ter rege ling der Fransch-Vietnameesche be trekkingen. In den brief wordt voorts gezegd, dat de huidige vijandelijkheden te wijten zyn aan de „politiek van geweld", die door bepaalde Fransche vertegenwoor digers in Indo-China wordt gevolgd- VONNISSEN IN SPANJE. Sanchez, een priester en de leidende (iguur in het- proces dat -gisteren door ?en militair hof te Madrid tegen 14 Spaansche republikeinen, communisten en anarchisten gehouden werd. is tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij was voorzitter van de commissie van den bond van democratische partijen, de ondergrondsche organisatie van de anti-Franco gezinde partijen. Kolonel Prada, die in 1939 de over- cave van de republikeinsche troepen in Madrid beval, kreeg vier jaar gevange- >isstraf De socialist Egido en de anar- hist Catala werden eveneens tot 4 lar veroordeeld. Twee van de verdachten, die allen eschuldigd waren van samenzweering tegen het bewind van Franco, in 1944, werden vrijgesproken. Felle Duitsche protesten. INZAKE DE WINTER-MISÈRE. De eerste groote golf van openlijke Duitsche protesten tegen de maatrege len der bezetting gaat thans over Duitschland als gevolg van het feit, dat Duitsche steden ongewapend bleken te genover den hevigen winter. De beperkte critiek, die twee maanden geleden reeds gehoord werd toen de voedselvoorziening in het Roergebied stagneerde, was aarzelend en gereser veerd. doch thans laten de uitingen van Duitsche autoriteiten, organisaties- en kranten geen twijfel over van de ver bittering, die onder de Duitschers gere zen is, en rij spreken onomwonden hun overtuiging uit, dat de critieke toestand van het oogenblik een gevolg is van de weigering dfer bezetting tijdig maatre gelen te treffen. De Duitsche eisch om de stopzetting van kolenuitvoer uit het Roergebied naar het buitenland af te kondigen, wordt in scherpen vorm gesteld. De stemming onder de Duitschers in het Roergebied wordt ook gekarakteri seerd door de menigvuldige berichten over overvallen door groote menigten op kolen-opslagplaatsen en kolenwagens op stations. Uit verschillende steden zijn dergelijke plunderingen door groepen van 50 tot 100 man gemeld. De politie en vliegende colonnes der bezettingstroepen hebben de plunderaars vrijwel overal kunnen verjagen, doch hier en daar moest van vuurwapens gebruik worden gemaakt. Ter overdenking WAT ZULLEN WIJ DAN DOEN? Met deze vraag wenden zich de scha ren tot Johannes den Dooper, een vaa de grootste boetepredikers ter wereld. Johannes' prediking is niet maar een interessante redevoering, noch een lo gisch betoog. Een redevoering noch een betoog zijn bij machte om het geweten wakker te schudden. Ze dienen tot ver rijking van de kennis of tot bevredi ging van een geestelijke behoefte. Maar ze verwekken geen beweging. Ze laten de wereld zooals ze is. Johannes' prediking gaat recht op den man af. Ze beteekent een appèl, een direct beroep op de diepste zede lijke en godsdienstige beseffen. Op een wonderlijk-geheimzinnige manier over tuigt zij de hoorders van een elemen tair ongelijk. Ze schrikt en jaagt hen op. Ze stelt hen voor de consequenties van hun daden. Ze dwingt hen tot een keuze en een beslissing, En met dit alles verdient Johannes' prediking als echt-Bübelsch te woraen getypeerd. Er is veel gestreden over de vraag wat de Bijbel nu precies is: dat het een gewoon menschelijk boek, zonder meer, js, is een oordeel der onverschilligheid "Wie den Bijbel van meer nabij kent, weet wel beter. De lectuur van dit boek beteekent niet slechts een confrontatie met onszelf (hoe verrassend en verdie pend die ook wezen mag), maar reel meer: een confrontatie met Hem! Uit deze confrontatie komt altijd weer de vraag voort: Wat zullen we dan doen? Ze vervloeit niet in een voorbij gaande stemming, waar de eerste de beste voorvallende gebeurtenis ons uit kan halen. Wanneer dèt het geval is, is het een teeken, dat we de confron tatie hebben ontweken. Maar ze doet omzien naar een uitweg, naar den rech ten weg. Ze leert vragen, als in een klaar ontwaken, naar het réchte leven. Bijbelsche religie draagt een uitge sproken daadkarakter. Paulus heeft zich in zijn dagen fel gekeerd tegen hen, die de godsdienst tot een zaak van woorden maakten. Zijn protest kan nimmer overbodig worden genoemd. Ook niet in onzen' tijd! Johannes geeft op deze vraag vaneen verontruste consciëntie een helder ant woord. Hij wijst, zeer concreet, op be paalde taken. Merkwaardig is, dat hij in de eerste plaats de eisch der barm hartigheid stelt: „Wie twee rokken heeft, deele hem mede, die er geen heeft; en wie spijze heeft doe desge lijks". En dan gaat hij specialiseeren. Tot de tollenaars, de belastingambte naren, zegt hij: „Eischt niets meer dan hetgeen u gezet is". En tot de soldaten: „Doet niemand overlast en ontvreemdt niemand het zijne met bedrog, en laat u vergenoegen met uw bezoldigingen". Reëel en nuchter gaat de Bijbel op onze vragen in. Bijbelsche godsdienst is nu eenmaal reëel en nuchter, heeft al thans een uitgesproken reëelen ennuch- teren kant. De vraag is nu aan óns: „Wat zullen wy doen?" In zeker opricht is dit natuurlijk geen vraag voor ons! Wij weten wel waar we eiken dag aan toe zijn. Wij hebben het druk genoeg. Wij weten precies wat ons te doen staat. En toch kan een overbezet en over belast mensch, ondanks zijn volgeboekt dagprogramma, te zijner tijd tot deze vraag komen. Nogmaals: deze vraag past niet bij renteniers of dagdieven. Maar bij hen, die in de confrontatie met God tot stilstand en bezinning rijn gekomen. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 10 Jan. Per 100 kg.: Waspeen I f26.—f40.— Spruiten f. 26.—f.60.—Winterpeen f.3.f. 8.70; Kroten I f.8.f. 10.10; Rapen f. 3.—f.7.20; Gele kool f. 10.50 —13.50; Groene kool f. 11.10f. 17.20; Roode kool f. 12.—f. 18.10; Knolselderie f 7.f. 15.Boerenkool f. 21.f. 30. ROELOFARENDSVEEN. 10 Januari. Groentenveiling. Witlof 41.61..id. II 8.—16.—Spruitkool 82.—; Uien 6.— per 100 kg. Selderij 17.per 100 bos. LEIDEN, 10 Januari. Coöp. Groen- tenveilig. Andijvie 62.—; Roode kool 6.—; Groene kool 14.—; Boerenkool 22.tot 43.Spruitkool 25.— tot 81.- Prei 12.— tot 18.—; Uien 9.— tot 20.—; Witlof 38.— tot 66.—; Peen 41.— tot 45_; Rapen 7.40 tot 9.70; Kroten 8,10 tot 10.30; Gekookte kroten 21.— tot 22.—; alles per 100 kg.; Knolselderij 13.— tot 31.— per 100 stuks; Selderij 20.tot 32.per 100 bos. Op een goederenstation te Hamburg werden Donderdagnacht 250 plunderaars gearresteerd. Ofschoon de koudegolf thans in West- Duitschland geweken schijnt, blijven berichten over nieuwe stopzettingen in de industrie binnenkomen. Ook bij het inzetten van de dooi verwacht men, dat de waterwegen in het Westen 3 tot 4 weken gestremd zullen blijven. In Berlijn houdt de vorst, ofschoon verminderd, nog aan. Ofschoon de voorziening der electrici- teitscentrales nog critiek blijft, is een lichte verbetering ingetreden door den aanvoer van bruinkolen en hout uit de Sovjet-zone. De aanvoer van kolen uit het Roergebied Is hier nog niet "te wachten wegens stremming van het ver keer. Ook de dreigende algeheele stop zetting der electriciteitsvoorziening in Hamburg is thans voorkomen door den aanvoer van kolen per spoor. Militaire bases gevraagd. De Russen hebben eischen gesteld In zake Spitsbergen, die schijnen neer te komen op het verkrijgen van militaire bases. United Press meldt nader: In een communiqué van het Noorsche ministerie van Buitenlandsche Zaken wordt onthuld, dat de Russische eisch inzake bases op Spitsbergen voor de eerste maal in 1944 is uitgesproken en dat sedert dien onderhandelingen ge voerd zijn waarvan de andere groote mo gendheden volledig kennis droegen. In het communiqué wordt woordelijk gezegd: de Sovjet-regeering maakte in den herfst van 1944 bij de Noorsche re geering die toendertijd in Londen geves tigd was, de kwestie van de herziening van het Svalbard-verdrag (Spitsbergen) van 1920, aanhangig. De Sovjet-regeering had speciale be langen bij het eiland en het Svalbard- verdrag was afgesloten zonder samen werking met de Russische regeering. In den herfst van 1944 en de lente van 1945 werden over deze kwestie inleidende onderhandelingen gevoerd. Beide par tijen hadden gedurende de onderhan delingen duidelijk voor oogen, dateenige wijziging in het Svalbard-verdrag niet zonder toestemming der onderteekenaars kon plaats vinden (behalve dan die on derteekenaars die zich aan Duitsch- land's rijde stelden). Evenzob werd overeengekomen, dat een uiteindelijke regeling van de kwestie slechts kon plaats vinden wanneer de Noorsche regeering naar Noorwegen was teruggekeerd en het Storting weer in zitting was. Noorsche kringen in Londen gelooven, dat de Russische belangstelling voor Spitsbergen gebaseerd is op de volgende redenen: 1. Wil Rusland een tegenwicht voor elke Amerikaansche machtspositie op IJsland. 2. Rusland beschouwt Spitsbergen als een flankbescherming van rijn beroemde „Noordelijke route" die Moermansk ver bindt met de havens aan de arctische kust van Siberië en het Russische Verre Oosten. 3. Gelooft Rusland, dat luchtbases op Spitsbergen van grooter belang zullen worden door de ontwikkeling van de luchtverbindingen over de Noordpool als kortste verbinding tusschen Rusland, Canada en de Ver Staten. 4. Hecht Rusland eenig belang aan de kolenvindplaatsen op Spitsbergen, die in de beste jaren ruim 700.000 ton oplever den en welke zelfs in nog grootere mate geëxploiteerd zouden kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2