Een nieuwe „Staat" in zeven dagen gevormd STADSNIEUWS Laatste Berichten De „Groote Oost" heeft haast Twee zwarthandelaren gegrepen. Naar wij vernemen was het de Prij- zencontröle te dezer stede ter oore ge komen, dat de Leidenaar D. v. d. W. op groote schaal in allerlei artikelen zwarten handeldreef. Bij een huiszoeking werden coupons stof, vaatjes zachte zeep, boek- jes sigarettenpapier, shag, blikjes vleesch i en kaas aangetroffen, welke bestemd waren om in den gif handel te verdwij nen, Uit de boekhouding, welke v, d. W. van zijn zwarte practijken bijhield, bleek dat hij zich ook schuldig maakte aan handel in distributiebescheiden. Een gedeelte der goederen betrok hij van zijn vriend W. F. V., die in zijn functie als bedrijfsleider van een fa briek in staat was om ten nadeele van de firma, waarbij hij in dienst was, stukken zeep, zachte zeep en sel de soe- de te ontvreemden. Van de W., die wist dat een en ander van diefstal afkom stig was, zocht hiervoor koopers. Verdacht van diefstal, heling en zwar ten handel zijn beiden, die imniddels hebben - bekend, voor den Officier van Justitie geleid en in het Huis van Be- waring te 's-Gravenhage opgesloten. Men deelde ons nog mede, dat een cou pon stof voor f. 100tot f. 175.een kruik jenever voor f.45.textielpunten voor f0.25 per stuk en een stuk zeep voor f.3— werd verkocht. INTERACADEMIAAL THEOLOGENCONGRES Van 15 tot en met 17 Januari zal hier ter stede in het Groot-Auditorium der Universiteit een Interacademiaal Theo- logencongres worden gehouden. Op dit congres, dat is georganiseerd door de Vereeniging van Studenten in de Theol. Faculteiten in Nederland, worden stu denten van de universiteiten uit Leiden, Amsterdam, Utrecht en Groningen ver wacht, terwijl ook de deelneming is opengesteld voor studeerenden aan de Hoogeschool der Geref. Kerken te Kampen. Het congres zal as. Woensdagmiddag te drie uur, in de Luthersche Kerk met een wijdlngsdienst worden geopend. In dezen dienst zal prof. dr. W. J. Kooiman voorgaan. Als sprekers voor dit theolo- gencongres zijn uitgenoodigd prof, ar. G. G. van Niftrlk, die zal spreken over ..Rechtvaardiging en Kerk", prof. dr. C. J. Bleeker, die het onderwerp ..De Kerk in de moderne wereld" zal behandelen, prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach v.d. Sprenkel, die spreekt over „Kerk en Oecumene", kol. ds. A. T. W. de Kluis, wiens lezing over ,,De geestelijke ver zorging der Nederlandsche militairen" bij uitzondering* in de Marekerk wordt gehouden, ds. S. J. Popma over „Kerk en geloofszekerheid" en dr. W, F. Dank baar. die zal spreken over ..Kerk en zending". De sluitingsdienst, die weder om In de Luthersche Kerk plaats vindt, wordt geleid door prof. dr. K. H, Mls- kotte. Voor ,dit congres bestaat in uni versitaire kringen groote belangstelling. INSTALLATIE MR. D. J. GORTER. Dinsdag 21 dezer zal in een buiten gewone vergadering van den Raad van Arbeid de nieuwe voorzitter, mr. D. J. Gorter als zoodanig worden geïnstal leerd, terwijl gelijktijdig de huidige functionaris mr. S. Mok afscheid neemt. CONCERT ROTT. PHILH. ORKEST. Eerste der „K. en 0."-serie van 10. Gezien de overweldigende belangstel ling, welke er verleden jaar heerschte voor de concerten met toelichting, ge geven door het Rotterdamsch Pilhar- monisch Orkest, onder auspiciën van K. en O., hadden wij gisteravond 'n stamp volle Stadszaal venvacht. Dit nu,.was thans niet het geval. Vele plaatsen, welke overigens met het „besproken" getooid waren, bleken on bezet te zijn. Wat daarvan de reden was, is ons onbekend. De heer Herman Stenz, die dit eerste concert van een serie van tien opende, wees er op, dat het in ons land „vriezen of dooien" is; zoo ook met. het bezoek. Misschien was de kou oor zaak, dat er vele wegblijvers waren, doch dat neemt niet weg, dat het in de uitstekend verwarmde zaal best uit te houden was, waarbij nog kwam, dat het concert zelve en de explicatie's van den dirigent, den heer Piet van Mever. als steeds een bezoek alleszins rechtvaar digden. De samenstelling der programma's is populair, evenals de uiteenzettingen van den heer Van Mever. Het gehoorde is bij voortduring alleszins begrijpelijk en de volgorde der composities voert de leek geleidelijk in tot de tallooze geheimen van de muziek, welke zoo veel schoon heid kunnen openbaren. Tschaikowsky Gabriël Pierné, Mous- sorgsky en Mendelssohn waren ditmaal de componisten, van wier hand werken werden uitgevoerd. Wij willen deze uit voeringen niet aan een muziek-critische beschouwing onderwerpen, omdat ons dit niet in overeenstemming lijkt met den aard dezer concerten, welke immers in hoofdzaak een paedagogisch karakter dragen. Dit paedagogische element zou mis schien menigeen, die aan paedagogie „een broertje dood" heeft, kunnen af schrikken. Maar dan zijn zij er naast: de heer Van Mever weet juist belang stelling te stimuleeren, begrip te wek ken en daardoor h?t muziekgenot te verhoogen. speciaal van degenen,die zich tot nu toe van concertbezoek onthielden. In dit opzicht wordt voortreffelijk werk gedaan, waarvoor den initiatief nemers dank verschuldigd is. Dit eerste concert van een groote rij opende uitstekende perspectieven voor de komende avonden. Moge de volgende malen de Stadszaal te klein zijn, om al le belangstellenden te bevatten! Mededeeling is gedaan van het feit. dat in Mei\ en Juni de Kon. Militaire Kapel hier voor „K. en O."-inschrijvers een tweetal concerten komt geven. Voor de 'liefhebbers een buitenkansje! H. S.D. SPIONNE VEROORDEELD TOT 12 JAAR. De 27-j. S.D. spionne Caroline Frans man, wier schuilnaam „Jopie van Ame- rongen" luidde, en die beschuldigd was van het verraden van talrijke Joden, o.a- te Leiden, is thans door het Bijzon der Gerechtshof te Den Haag veroor deeld tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. De eisch luidde 20 "jaar. Haar werd recht van cassatie verleend. Gisteren heeft de politie aange houden den negen-jarigen J. H. uit de Pelikaanstraat, die er een gewoonte van maakte, om achtefop bodewagens mede te rijden en tijdens den rit pakjes trachtte te ontvreemden. De jonden, die aan de politie eerst nog een vreemde naam opgaf heeft in korten tijd kans gezien om zich van pakjes vet. pudding poeder en gebakjes te voorzien Alhoewel de zaak nog in onderzoek i*- heeft de politie het vermoeden, dat tot een complot van jeugdige diefjes be hoort. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Adrianus z van D. H. van de Werken en C. van Gelder; Johanna Cornelia d. van W. B. de Knijff en A. R. Ver schuur; Jannetje Frouwke d. van J. W. Cornelisse en M. Aikens; Cornelia Catharina d. van J. W. Cornelisse en M. Aikens; Gerrit Gerardus z. van A- B. G. de Haan en G. van Delft; Wini fred Hendrika Adriana Maria d. van M. A. Hoogervorst en A. J. Maat; Ca- thariha Petronella d. van J. Maclaine Pont en P. J. Groeneweg; Leonardus Johaniies Jozef z. van L. J. van Nobe- len en A C. van Kesteren; Anneke Cornelia d van C. J. van der Vis en A, Edelman; Jansje d. van M. Sierat en S. Blok, OVERLEDEN: M. B. Kiebert d. 2 maanden; J. ter Haar man 51 jaar; G de Weerd wed. Radersma, 58 jaar; E, H, van der Goot. wed. van Blom, 74 jaar. GETROUWD: dorp jd. K. Koesoemowirjo jm. en W. Nieuw- ONDERTROUWD: A. M. Groot jm. 30 Jaar en W. C. J. Manders jd. 25 jaar; H. de Ligny jm. 20 jaar en S- Bink jd. 18 jaar; J. H. J. Lommertzen wedn. 58 jaar en C. M. A. van Velzen jd. 42 jaar; C. P. Ruijgrok jm. 30 jaar en E. M. Overdevest jd. 27 jaar; J. B. Sloos jm. 21 jaar en H. van Munsteren jd. 20 jaar; J. Zwanenburg jm. 30 jaar en C. M. Keijzer jd. 24 jaar; W. Corba jm. 21 jaar en G. van Leeu wen jd. 20 jaar; P. J. de Groot jm. 32 jaar en E. Warnere jd. 32 jaar; C. van der Klaauw jm. 29 jaar en M. J. Gordijn jd. 31 jaar; J. W. Vogt jm. 25 jaar en J. Janssen jd. 25 jaar; H. van der Sijs jm. 30 jaar en J- I. van Deventer jd. 29 jaar; A. J. P Kroon wedn. 63 jaar en P. M. Bergers jd. 51 jaar; G. Keuter jm. 23 jaar en J. E. Kluivers jd 23 jaar; J. Lepelaar jm. 28 jaar en C. P. Prenen jd. 27 jaar; H, de Jong jm. 37 jaar en J. J. Favier gesch. 29 jaar; F. Ribot jm- 25 jaar en A. C. G. Rozemeijer jd. 22 jaar; A. L. M, Sontrop jm 24 jaar en A. B. M. van Eisen jd. 24 jaar; A. G. van Woerkom jm. 24 jaar en J. M. H den Hartog jd. 24 jaar. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 10 Januari. Met ingang van 13 Januari a.s. treedt voor den effectenhandel een nieuw pro visiereglement in werking, dat er op neerkomt dat naast de bestaande pro visie een behandelingsprovisie in reke ning mag worden gebracht, waardoor het algemeene tarief met een derde wordt verhoogd, met dien verstande evenwel, dat de maxïmumverhooging voor orders, betrekking hebbende op eenzelfde fonds, maximaal niet meer dan 50 gulden mag worden verhoogd. Deze wijziging is geldend voorloopig tot 1 Juli, behoudens een verlengingstermijn. De enorme werkzaamheden welke door de commissiehudzen moeten worden ver richt, maken gewenscht dat voor de rompslomp, welke de effectenhandelaren tegenwoordig hebben, een vergoeding wordt gegeven. De orders waren van daag niet omvangrijk. Voor de meeste fondsensoorten bestond echter weer vraag; de koersstijging, vond dan ook verderen voortgang. Koninklijken kwamen 9 punten hooger Bepaald goed gedisponeerd waren Bank- aandeelen. Ook Industrieelen waren vast. Phillips en Unilever waren ver scheidene punten beter, evenals Aku. Voor Scheepvaartaandeelen waren er i opnieuw koersstijgingen Van de Suiker- waarden waren HVA's onveranderd. Amsterdam rubbers liepen een paar punten naar boven. Tabakken hooger. jTndlschc fondsen goed prijshoudend, i Dc beleggingsmarkt was kalm. 1 De 3 Indische leeningen waren vast. Bevestiging en intrede van ds. J. Plomp Als predikant der Ger. Kerk Gisteravond heeft ds. J. Plomp, laatstelijk predikant te Soerabaja, die In de vacature vands. J. Weg- gemans als predikant der Geref. Kerk te dezer stede was beroepen, in de Zuiderkerk zijn ambt aan vaard. Met de intrede van ds. Plomp, die in Inüië een moeilijken tijd heeft door gemaakt en daar ook geruimen tijd in een kamp is geïnterneerd geweest, zijn thans weer drie predikantsplaatsen van de Geref. Kerk te dezer stede ver vuld. Onder de zeer vele belangstellen den, die dezen dienst bijwoonden, merk ten wij o.m. op wethouder D. v. d. Kwaak, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, de plaatselijke col lega's van ds. Plomp, de predikanten H, J. Westerink en K Dronkert, dr. W. Bouwman, emer. predikant der Geref. Kerk alhier, ds. H. A. Wiersinga, ver scheidene predikanten uit de classis Lelden en voorts vele gerepatrieerde gemeenteleden uit Soerabaja. Alvorens ds. Plomp zijn ambt aan vaardde, is hij bevestigd door ds. H. G. Meynen van Soerabaja. met verlof hier te lande, die dit deed aan de hand van een predikatie over Markus 4 26 30. Bij de ontvouwing van dit tekst woord wees spr. er op, dat het de meest elementaire eisch van den pre diker is, dat hij het Woord van God uitzaait. Zijn teak is uitsluitend, dat hij dat Woord uitlegt, verklaart en toe past. God zal dit zaad doen ontkie men en tot wasdom brengen. Aan het einde van zijn! predikatie las ds. Mey nen het bevestigingsformulier, waarop ds. Plomp met een duidelijk „Ja ik van ganscher harte" antwoordde. Toe gezongen werd hierna Ps. 20 1. DE INTREDE. Ds. Plomp, die vervolgens zijn ambt aanvaardde, deed dit aan de hand van 2 Thess. 3 1—3,' in welk schriftwoord Paulus de gemeenten oproept om de voorgangers in hun gebed te gedenken. Spr, zette uiteen, dat de gemeente van hem niet een program van actie moet verwachten. Wel is hij bezield met vele voornemens, maar die zijn toch alle weer afhankelijk van de genade Gods, welke hij rijkelijk op zijn arbeid in Leiden hoopt te ontvangen. Spr. die achtereenvolgens de aanwezigen bij de voorbede der gemeente bepaalde., wees er op, dat in deze bede gevraagd zal moeten worden om een rijken zegen van het evangelie en bewaring van zedelijke en geestelijke gaafheid. Hier na wees ds. Plomp op het dringend motief van deze bede en het blijvend houvast, dat zij aan de gemeente geeft. Ten slotte stond spr. stil bij de hoo- ge beteekenis van het predikambt. Wij predikanten, aldus spr., zijn meer dan geestelijke conferenciers, die er zijn om den Zondag wat op te vullen. Wij zijn dragers van een beteekenisvollen schat: het Woord van God, maar wij dragen dezen schat in aarden vaten. Spr., die zich in zijn ambtsbediening afhanke lijk weet aan zijn God, moet zelf ook dagelijks bidden: „Heere, ik heb Ulief, Ds. J. Plomp. kom mijn ambtelijke liefdeloosheid te hulp". God geve, dat mijn prediking in uw midden altijd inhoud moge heb ben. Laten wij van elkander afzien en gemeenschappelijk tot Hem opzien en van Hem afsmeeken „Verlaat niet wac Uw hand begon, o Levensbron, wil bij stand zenden". Na afloop van deze predikatie hield ds. Plomp de gebruikelijke toespraken en bracht hij zeer in het bijzonder de kerkelijke gemeente dank voor de wij ze, waarop zij hem bij zijn komst in Leiden was tegemoet getreden. Verder wees hij er op, dat het hem veel moei te had gekost om zich van zijn ge meente in Soerabaja los te maken. Hij wist zich echter bij zijn komst naar Leiden in den weg van zijn Zender. Namens kerkeraad en gemeente heeft ds. H. J. Westerink nog het woord ge voerd, waarop den nieuwen leeraar Ps. 119 9 (gew.) werd toegezongen. Ten slotte hebben ook zijn bevesti ger, ds. Meynen eh ds. Amtzen na mens de classis nog woorden van wel kom gesproken. De dienst wefa beslo ten met het -zingen van Ps, 89 7. SCHEEPSBERICHTEN Aalsum, RotterdamCalcutta, 6/1 te Genua: Aglol Vlctores (charter), Rotter damOost Azië, 7/1 te Calcutta, Amstel- kerk, AmsterdamDuala, 7/1 van Free town; Bantam, 7/1 van Vancouver te Cal cutta; I>elft, AmsterdamValparaiso, 7/1 to Tocopllla; Erlnna, 4/1 van Abadan te Hongkong; Hellenic (charter). Rotterdam Oost Azië, 7/1 van Suez; Ino, 5/1 te Port au Prince; Kerkplein, Perzische Golf Rotterdam, 9/1 van Tanger; Kota Agoeng. NapelsSouthampton, pass. 7/1 om 12.50 Kaap St. Vincent; Limburg, VancouverLorenzo Marquez, 7/1 van Durban; Lorenz, 7/1 van New York te Halifax; Marpessa ,5/1 van Bahrein naar Singapore; Neleus (Eng.) 4/1 van oolombo naar Port Swettenham; Nero. 7/1 van Cur. te Guayaquil; Notos, 7/1 van Tamplco te Vera Cruz; Ondlna, FahaheelRotterdam, pass. 7/1 Gibraltar; Phrontls, 5/1 van Singapore naar Batavia; Polydorus, New York naar de Straits, 7/1 te Port Said: Rembrandt, SydneyRotterdam, 7/1 te Aden; Roepat, 8/1 v. Bombay te Adelaide; Slbajak, 5/1 van Batavia naar Macassar; Styuves'ant, AmsterdamParamaribo, 6/1 van Trinidad; Tarla, 31/12 van Auckland naar Bahrein; Tasman, 6/1 van Soerabaya naar Brisbane: Tawall, 8/1 van Basra te Colombo; Tegelberg, AmsterdamJava, pass. 8/1 Dover. Tjitjalengka, 4/1 van Hongkong naar Amoy; Tosarl, 5/1 van Batavia naar Öemarang; Van Ruysdael, JavaNew York, pass. 6/1 Gibraltar. K.N.S.M.: Dundee, 8/1 van Gibraltar n. Amsterdam; Ary Scheffer. 8/1 van Oporto naar Amsterdam; Fana, 8/1 Ouessant ge passeerd; Orpheus, 7/1 te Valencia; Vlnga, 8/1 van Gibraltar naar Amsterdam; Carl- bla, 8/1 van Aarhuus naar Kopenhagen; Arnhem, 7/1 te CuTagao; Marlta. 7/1 van La Guaira naar Barranquilla; Stuyvesant, 8/1 te Paramaribo; Stureborg, 7/1 van Oporto naar Flume; Ornen, 8/1 te Gothen burg; Helder, 7/1 te Izmir; Odysseus, 8/1 te Amsterdam; juno, 8/1 van Tunis naar Malta. K.H.L.: Oosterbeek, thulsr., 8/1 te Bahla; Waterland, uitr., 8/1 te Buenos Aires; Salland, thulsr., 8/1 te Santos; Westland, uitreis, 7/1 van Las Palmas naar Zuld- Amerlka Ho'll. Afrika Lijn: Kedoe, 8/1 te Mar seille; Diamantls. 8/1 van Gibraltar naar IJmulden. Mij. Nederland: Singkep, 5/1 van Basra naar Karachi; Mapla, 29/12 te New West minster; Celehes, 7/1 te Batavia; Merwede, 8/1 Perlm gepasseerd; Philip Wouwerman, 5/1 te Vancouver. Oost-Indonesisch kabinet gevormd. Aneta meldt uit Batavia, dat heden een Oost-Indonesisch kabinet ge vormd is. Handelsbesprekingen NederlandDuitschland. GEMENGDE COMMISSIE KOMT 23 JANUARI. Op 23 Januari a s- zal een gemengde Engelsch—Amerikaansche delegatie naar Den Haag komen voor het voeren van besprekingen met het Directoraat voor de buitenlandsche economische betrek kingen. Het doel van deze besprekingen is een regeling te treffen voor het han delsverkeer tusschen Nederland en de Engelsch—Amerikaansche zone in Duitschland. Korfbal- en Hockeywedstrijden afgelast. Alle voor Zondag vastgestelde wed strijden wan den Koninklijken Neder- landschen Korfbalbond zijn afgelast. Ook de Koninklijke Nederlandsche Hockeybond maakt thans bekend, dat dit week-end niet zal worden gespeeld. Het vastgestelde programma geldt nu voor 19 Januari, terwijl de voor dien datum aangekondigde districtswedstrij den een week later worden gespeeld. Haringimport uit Noorwegen. In verband met den precairen toe stand van den haringvoorraad is gis teren in een te 's-Gravenhage gehou den vergadering van de stichting Ge meenschappelijke Noorsche Haringim port besloten, zoo mogelijk een quan tum haring in Noorwegen aan te koo- pen. Deze aangelegenheid is in handen ge geven van de sectie import van gezou ten haring der stichting Gemeenschap pelijke Verzorging Vischimport. Hiertoe is op deze vergadering een commissie samengesteld, bestaande uit: impor teurs van Noorsche haring en agenten van Noorsche huizen. In deze commis sie hebben zitting de heeren: B. Dek ker, (IJmuiden, voorzitter), C. Admiraal (Noordwijk), G, C. Meij (Monniken dam), H. van Toor (O.Z.N., VlaArdin- gen) en J. van de Zwan (Schevenin- gen). AFSLUITDIJK WEER BERIJDBAAR. De A.N.W3. deelt ons mede, dat de directie van de Zuiderzeewerken dusda nige maatrogelen getroffen heeft, dat de Afsluitdijk weer berijdbaar is. DEN HAAG HEEFT TEKORT VAN f. 24.000.000. De door B.' en W. van Den Haag aangeboden ontwerp-gemeente-begroo- ting 1947 toont een tekort van vier-en- twintig millioen gulden (vorig jaar zeven-en-twintig en een half millioen gulden). Uit een toelichting van B. en W. blijkt, dat de tekorten over 1941 tot en met 1946 tezamen f. 90.338.000.— hebben bedragen. ^RAPHAEL LANES OVERLEDEN. In Zuid-Amerika is plotseling overle den de bekende cellist Raphael Lanes, die ook In onze stad meermalen optrad op de concerten van den Kunstkring voor Allen. Lanes werd 26 Augustus 1902 te Jasni in Polen geboren. In 1939 trok hij zich uit het Concertgebouw orkest terug. In den oorlog trad hij niet openbaar op en nam deel aan het kunstenaars verzet. Teleurstelling over het verloop van de zuivering op kunst gebied heeft hem er toe gebracht in Augustus 1946 naar Zuid-Amerika te emigreeren, waarheen zijn vrouw hem juist dezer dagen zou volgen. DE ANTWERPSCHE HAVENSTAKING Tijdens de vergadering van gisteren te Antwerpen hebben de stakers hun instemming betuigd met het voorstel van den bond, dat zij zelf de aan bederf on derhevige levensmiddelen zullen lossen en de onmiddellijke terugtrekking vra gen van de militairen, die zich thans met dit werk bezighouden. De stakers eischen dat de lossing ge schieden zal zonder tusschenkomst van de werkgevers of Van de corporaties. Dit jaar groote uitbreiding der K.L.M. Ter gelegenheid van zijn eere-promo- tie te Delft tot doctor in de technische wetenschappen heeft de heer A. Ples- man tijdens het Senaatsdiner een rede uitgesproken. De heer Plesman zag in het aan hem verleenen van den tittel van doctor honoris causa een waardeering voor hetgeen de K.L.M. in de afgeloopen 27 jaren heeft gepresteerd. Htf kondigde een jaar van groote uitbreidingen aan, die met een mo derne vloot zouden worden uitge voerd, nl. met 15 Constellations, 7 DC-6 vliegtuigen, 12 Convairs, 18 Skymasters en een 30-tal Dakota's. De heer Plesman ging vervolgens in op de ontwikkeling der Nederlandsche vliegtuigindustrie, die in de eerste 20 jaren van het bestaan der KXM. prac- tisch alle vliegtuigen van Fokker F-2 tot F-36 leverde, Spr. uitte zijn ver- I trouwen in een herorienteering die I thans, met steun van het Ned. Insti- i tuut voor vliegtuigontwikkeling, onder j leiding van prof. van der Maas, wordt ondernomen. Hij besprak hierna de ontwikkeling van de voortstuwingsmid delen in de luchtvaart en verwachtte, dat de gasturbine over enkele jaren den motor zou verdringen, doch dat zich bij de grootere snelheden problemen zou- I den voordoen. Hij was van meening, dat de snelheid in het luchtverkeer i voorloopig beneden de 750 km. per uur zou blijven en dat snelheden groote: dan het geluld voor de burgerluchl vaart geen groote vooruitzichten zou den bieden. De toepassing van atoom energie in de luchtvaart zag spr., hoe wel nog ver verwijderd, ais belangrijke factor. Voorts wees hij op de nieuwe I zeer groote vliegtuigtypen (boven de 100 ton) die den luchthavenbouwer voor ingewikkelde problemen plaatsen. DE BESTURING. De besturing van vliegtuigen bij nacht of bü slecht zicht beschouwde spreker als opgelost: echter niet de blindlan- ding en start. Hooge snelheden in het luchtverkeer wachten op de oplossing van dit laatste vraagstuk, waaraan ook de toekomstige Nederlandsche inge nieur een groot aandeel zou kunnen hebben. Spr. ging in op de ontwikkeling van heliocoptères, die volgens hem, in het luchtverkeer op korten afstand een groote rol zouden gaan spelen. Naar zijn opvatting zou het romplooze vlieg tuig van ongeveer 160 ton met straal- voortstuwing binnen 10 jaren werke lijkheid zijn geworden. FANTASIE WORDT WERKELIJKHEID. „Met de ontwikkeling van de nieu we vindingen", aldus de nieuwe doc tor, „zijn enorme kosten gemoeid, welke door de kleinere naties met beperkte industrieën zeker niet kun nen worden geriskeerd. Het arbeids terrein is thans wijder dan ooit te voren en de oplossingen, welke een tiental jaren geleden als fantasiën werden beschouwd, beginnen werke lijkheid te worden. Spr wees er op, dat reeds thans niet alleen meer de militaire autoriteiten, groote sommen voor de ontwikkeling van nieuwe vervoerswegen beschikbaar stellen. Het watervliegtuig is op den achtergrond geraakt door de ontwikke ling van het viermotorig landvliegtuig, lat volkomen wordt aanvaard voor het overbruggen van oceanen. Volgens spr. ju het vliegtuig van middelgrootte (50 ton) met zuigermotoren nog vele ja- I ren goede diensten bewijzen. Den Pasar, 22 December 1946, (Van onzen specialen verslaggever) Wat is „De Groote Oost"? Een verza melnaam voor al het Nederlandsch-In- dlsche gebied ten Oosten van Borneo en Java, een aantal eilanden waar de Ne derlandsche invloed pas in de laatste vijftig jaar goed doorgedrongen is. Er wonen naar schatting een tien millioen menschen, waarvan drie-kwart op Pali, Lombok en Zuid-Celebes is geconcen treerd. De rest van het gebied is zeer dun bevolkt en economisch van geringe beteekenis sinds de winstgevende jaren van den specerijenhandel der V.O.C. Die Groote Oost moet nu een „staat" worden waarvan men hier in Den Pasar den grondslag legt. Dit alles gebeurt in een tempo, dat verbazingwekkend is. In dien er op het laatste oogenblik geen on gelukken Rieer gebeuren, zal de „negara Indonesia Tamoer" in precies 7 dagen zijn geconstrueerd,, compleet met presi dent en kabinet. Waarom die haast in dit land, waai de t\jd nooit een rol heeft gespeeld, ja, vaak zelfs scheen stil te staan? Omdat men niet wil achterbleven bij de Republiek. Het groote bindmiddel der 70 afgevaardigden van dit hete rogene geheel is een gevoel van af gunst ten aanzien van die Republiek. Met Linggadjati is Java hen vóór geweest, heeft Java een voorsprong gekregen, die men zoo snel mogelpk wenscht in te halen, al is het slechts op papier. Vandaar de eensgezindheid, die bij de 38 sprekers in de algemeene beschouwin gen zoo duidelijk tot uiting kwam op twee punten, die door vrijwel ledereen werden aangeroerd. In de eerste plaats hoorde men niets dan goeds van Ling gadjati. Die unanimiteit leek haast te mooi om waar te zijn - en misschien was zij dat ook wel. Maar men had geen keus meer. Linggadjati was een feit. cn de berichten uit Holland over de beslis sing van de Tweede Kamer namen den laatsten twijfel weg. Java en Nederland waren het eens: Wat kon de Groote Oost nog doen? „Nothing succeeds more than success", en het succes der Republiek heeft groo- ten indruk gemaakt. Zelfs heeft de be volking van een deel van Noord-Celebes (Gorontalo) en bloc geweigerd om aan de conferentie in Den Pasar mee te doen. Gorontalo neemt een zuiver non- coöperatieve houding aan en wenscht als een deel der Republiek te worden beschouwd. Dan is er nog de infiltratie vanuit Java die een week vóór de of- ficieele opening der conferentie tot de afkondeging van den staat van oorlog in Zuid-Celebes heeft geleid. Waarbij men niet moet vergeten, dat op Java 45.000 inwoners van Celebes voor de republi- keinsche propaganda beschikbaar zijn. Dit alles leidde er toe. dat de Groote Oost sinds Malino veel „republikein - scher" worden moest. Dit kwam zoowel tot uiting in de terminologie der spre kers als in den krachtigen aandrang tot officieele erkenning der rood-witte vlag en van „Indonesia Raya" als volkslied. In Djocja kan men meer dan tevreden zijn Naast de unanieme aanvaarding van Linggadjati was het tweede punt, dat vrijwel alle sprekers naar voren brach ten, de eisch van „100 gelijkwaardig heid". Men wilde baas zijn in eigen huis, en vooral niet minder baas dan de Re publiek in haar gebied zal zijn. Er bleek een wijdverbreid wantrouwen, dat de „koloniale status" in den een of ande ren vorm tóch blijven zou, een vrees voor voortdurende inmenging van Nederland in staatszaken, die men allemaal zélf regelen wou. Zoo was de conferentie reeds vóór de officieele opening hevig geschrokken van een opsomming van 40 overheidsbe- voegdheden die niet aan den staat Oost- Indonesië zouden worden overgedragen. Terwijl iedereen zich warm maakte voor de eenheid van geheel Indonesië, zij het; ook op federatieven grondslag, zag men niet direct in dat vele zaken nu eenmaal centraal geregeld moeten worden, wil de VjS. van Indonesië als zoodanig sterk zijn. Een waschlijst van 57 dingen, waar over de staat wèl alles te zeggen krijgt, moest door het secretariaat worden ge publiceerd om den critici duidelijk te maken, dat hun wantrouwen lichtelijk ongegrond was. AFSCHEID VAN NEDERLAND. Aan den anderen kant bleek naast al le haast om den staat in elkaar te zet ten en den wil om alles zelf te doen, bij vele sprekers een zekere angst voor de verantwoordelijkheid. Het is immers duidelijk, dat De Groote Oost niet be schikt over voldoende menschen met al le capaciteiten, noodig om het geheele bestuur zoo maar ineens over te nemen. Het viel dan ook niet te verwonderen, dat kapitein Tahija van de Zuid-Moluk- ken, die de rij van sprekers opende, al direct een beroep deed op de Indo-Euro- peesche groep om „toe te treden tot ons midden en een der onzen te zijn". Dit beteekent immers - aldus Tahija - dat de Indonesiche groep van lntellectuee- len met zooveel honderd procent zal toe nemen, en dat het proces van de ont wikkeling van Indonesië naar zelfstan digheid ten zeerste wordt versneld. De Indo-Europeaan Glaproth, afgevaardig de van Zuid-Celebes, accepteerde de uit- noodlging, daaraan toevoegende, dat de belangen van zijn groep „hier. en niet in Europa" liggen. Volgens den heer Glaproth staan do Indo-Europeanen aan den vooravond van een afscheid van het Nederland sche volk, „hetgeen deze groep wel iswaar met weemoed stemt, doch haar zeker niet weerhoudt". In hoevere deze spreker de gevoelens der Indische Nederlanders vertolkte, valt moeilijk te beoordeelen. Zijn verklaring baarde nogal opzien, maar raakte al spoedig op den achtergrond bij het aan snijden van de andere specifieke pro blemen van den Grooten Oost, waarover meer in een volgende brief. UIT DE OMSTREKEN. KATWIJK AAN ZEE. Lenteklokjes De 6de uitvoering van Lenteklokjes werd onder leiding van mej. Riek Meijering in de Kapel gehou den. De groote zaal was geheel bezet. Medewerking verleende de heer Hemd Welbooren, bas-bariton; aan den vleu gel begeleidde de heer Piet Uiterlinden. De heer A. Lamain opende met gebed en sprak een inleidend woord. Wederom was het een genoegen dit koor van groote meisjes en dames te hooren. Zuiver van toon werden de 16 zangnummers van het programma ge zongen. Begonnen werd met „Eeere zij aan God, den Vader", driestemmig be werkt door Piet Uiterlinden, Zeer mooi klonk „Moederke alleen" van Em. Hullebroeck, met de enkele stemmen, afgewisseld met het koor. Dit lied werd aan 't einde van den avond op verzoek nog herhaald. Ook mag in 't bijzonder vermeld worden .Prins Lente" van Hendr. van Tussenbroek. Zeer gewaardeerde medewerking ver leende de heer Henri Welbooren. Deze bas-bariton zong afwisselend met het koor een zevental zangstukken en oogst te een telkenmale welverdiend applaus. De begeleiding van den heer Piet Ui terlinden aan den vleugel was in goede handen. Het slotnummer van het koor was het bekende „Jubelkoov" van G. F. Handel. Aan mej. Meijering werden bloemen aangeboden. Deze kan met voldoening op deze zeer goed geslaagde uitvoering terugzien. De heer Lamain bedankte dan ook met hartelijke woorden allen, die mede gewerkt hadden en sloot met dankge bed. Voorzitterswisseling Jong Hervormden. Dit afscheid en deze Installatie had gis teravond plaats ln de Kapel, die geheel bezet was. Medewerking verleende het Herv. Kerkkoor, dirigent de heer L. Haas noot. De heer J. Hoeve liet zingen Gezang 32 1 en 3, las Phlllppensen 2 118 en. ging voor ln gebed. Toen het bestuur van do Jonge Kerk mij vroeg, aldus spr., om de leiding van dezen avond op mij te nemen heb lk dat gaarne aanvaard. Het ls mij n.l. als oud-secretaris der J. K. een vreugde geweest met u, ds. van Harten, samen te werken. Deze samenwerking ls er één geweest, die nimmer is verstoord. Ze was allerhartelijkst. De J. K. heeft ge voelens van dankbaarheid voor wat u voor haar zijt geweest en gevoelens van teleur stelling en leed, dat gij weggaat. Van het eerste oogenblik, dat we u als voorzitter begroetten, waart ge één onzer. Ruim 5 Jaar lang hebt ge op den bok gezeten en het oude en het Jonge paard gemend. En het ging u voortreffelijk af. Nu geeft ge straks de teugels over, om u mede op den bok van het Delftsche karos te zetten. Dat go daarheen gaat, heeft ons verwonderd. Ge hebt lang niet het allermooiste beroep, dat u ln deze Jaren ls aangeboden, aan genomen, niet de mooiste pastorie. Maar ge gaat weg, omdat de nood u ls opgelegd. Het doet de J. K. leed, dat u weggaat, maar het verheugt haar, dat u Juist naar Delft gaat. Onder uwe leiding zijn de Jong Hervormden actieve leden der Kerk ge worden. Wij noodigen u uit om ln de toekomst eens met de J. K. van Delft ln ons midden te zijn. Spr. eindigde met te zeggen: vergeet niet ln Delft de stra lenbundels van het Evangelie te laten schijnen op het kruis van Jezus Christus. Namens de Jong Hervormden werd aan ds. en mevr. van Harten als aandenken een prachtig schilderij aangeboden. Ds. van Harten bedankte hartelijk, ook namens zijn vrouw voor dit geschenk. Hij haalde eenlge herinneringen uit de af geloopen vijf Jaren op en gaf nog eenlge wenken aan de Jong Hervormden nl. actief te wezen, studiezin en contact houden met elkaar en de wijkpredikanten. Ds. van Harten installeerde nu als voorloopig vooraltter ds. H. A. Jellema. Na een toespraak zei spr., „God zegene u en de J. K. van Katwijk aan Zee". Ds. Jellema wilde het voorloopig voor zitterschap op zich nemen, en sprak de aanwezigen nog stichtelijk toe De heer Hoeve deelde mede, dat de kerkeraad besloten heeft dat als er een 6de predikant beroepen zal worden, één der predikanten zich speciaal zal belasten met het Jeugdwerk. Het Herv. zangkoor zong afwisselend eenlge gezangen. Nadat door allen gezon gen werd Ps. 72 11, sloot ds. Jellema met dankgebed, waarna staande het Jong Herv. Ued werd gezongen. Na afloop bestond er gelegenheid om ds. en mevr. van Harten tot afscheid' de hand t© drukken. KATWIJK. Burgerl(|ke Stand Geboren: Corne lls, z. van J. W. v. d. Velden cn J. J. van Ellk; Jacob, z. van J. v. DulJn en K. v. d. Plas; Jacob, z. van J. v. d. Bent en A. v. Duijn; Neeltje A., d. van J. Haas noot en C. v. d. Plas; Johannes J., z. van A. v. Leeuwen en C. Korpolshoek; Janke, d. van J. de Graaf en E. v. d. Weg; Ja- coba, d. van J. Dekker en A. Haasnoot; Allda W., d. van W. v. d. Plas en H. v. d. Bent. HuwelijksaangiftenA. Groen en A. Peeman; F. J. v. Llngen on W. Ouwe- hand; J. van DuUn en P. Ouwehand; H. Klok en A. v. RbUn; J. v. d. Plas en G. v, d. Plas. Huweiyken: M. O. v. d. Bent en A. J. v. d. Plas. Overleden: C. Schaap. 79 J.. wedn. van K. v. DuUn; N. Molenaar, 64 J.. geh met W. StUger; D. v, d. Plas, 94 J., geh. met N. v. Dullvenvoorde; B. C. Varkevisser. 3 mnd., z. van C. Varkevisser en J. Hellen- berg; B. J. Lamboo, 04 J. geh. met L. Zwanenburg: I. Ouwehand. 46 J. geh. mot J. v. Riln. LISSE Hulp aan Hongarije De zes kerkera den der Prot. kerken stelden een comité samen dat de Llsser bevolking wil opwek ken. tot steun aan Hongarije, zoowel in den vorm van duurzame levensmiddelen als financleele gaven. Indertijd heeft Boedapest ons land ge steund met gaven, nu Hongarije er slecht aan toe is, is het onze beurt om chris telijke naastenliefde te toonen. Zaterdag 18 Januari zal een groote Inzameling wor den gehouden. OEGSTGEEST De Berllcummers komen weer! Na het groote succes, dat de Berllcumsche tooneelgroep eenlge maanden geleden ln Oegetgeest behaalde met opvoeringen van Antoon Coolen's tooneelstuk „Kinderen van ons volk", wil deze groep ons opnieuw van haar tooneeltalenten doen genieten door Zaterdag 11 en Zondag 12 Januari as. een uitvoering te geven van het stuk van Kees Meekel „De Nar" SASSENHEIM Expositie en propaganda Roode Kruis Voor het Ned. Roode Kruis zal al hier Zaterdag een propaganda-dag wor den gehouden; hieraan is een verloting verbonden, waarvoor de schooljeugd verschillende voorwerpen heeft gemaakt en de winkeliers nuttige artikelen heb ben afgestaan. Een en ander werd in de Burgerzaal geexposeerd, en met genoegen werd ge constateerd dat met weinig materiaal toch nog wel wat moois en aardigs ge maakt kan worden. De expositie was druk bezocht, VOORHOUT Raadsvergadering De raad zal in openbare zitting bijeen komen op Don derdag 16 Jan. '47 a.s, des nam. 3 uur. De voornaamste punten op de agenda zijn: Bespreking van eenlge schetsplannen, voor den bouw van 4 middenstandswo- ningen aan de Heerenstraat; Voorstel van een tijdelijke toelage van 10 procent van het salaris aan het personeel in dienst der Gem.; Voorstel tot vaststel ling van de verordening op de heffing van een vermakelijkheidsbelasting. AGENDA VRIJDAG: Stadszaal: L.K.K. „Voor allen". Piano concert Fania Chapiro. 8 uur nam. ZATERDAG: Leidsche Volkshuis: Filmvertoonlnf „Texel de parel der waddeneilanden". 4 uur.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3