Dienstplicht-voorzieningen' in Eerste Kamer PANDA EN DE MEESTER-DIEF Grepen uit het Radio-prograntma ■express Kerkelijk Leven Schoone taak voor ons leger. (Van onzen parlementairen redacteur) Donderdagmiddag kwam de Eerste Kamer voor de eerste maal in het nieuwe jaar bijeen. Men begon dan ook met elkander het beste te wenschen; vooral praeses Anema had veel compli menten in ontvangst te nemen; bij de leden voegden zich verscheidene minis ters, van wie een of meer wetsontwer pen op de agenda prijkten. Minister Mansholt was wegens uitstedigheid ver hinderd en liet zich tot veler hilariteit vervangen door den minister van oorlog. Als een moderne Cincinnatus wijdde de ze krijgsman zich daarom ditmaal aan de wering en bestrijding van besmette lijke bijenziekten en aan regelen op het gebied van de vogelbescherming. Hoewel ten aanzien van dit laatste onderwerp de heer Kraayvanger als rapporteur was opgetreden, ontspon zich toch geen de bat en de heer Piévez smaakte het ge noegen. deze rustieke en vreedzame voorstellen z,h.st. aangenomen te zien. Het treffen van voorzieningen op het gebied van den dienstplicht, voor welk ontwerp ook minister Schagen van Leeuwen aanwezig was. lokte eenige dis cussie uit. Sprekers van Arbeid, C.P-N. en K.VP. voerden het woord en be treurden gelijkelijk, dat het nu. ander half jaar na de totale bevrijding, nog noodig was, belangrijke en vérstrekken de volmachten aan de Regeering te ver- leenen. Prof. Donkersloot besprak de vrijstellingen, vooral van het onderwij zend personeel, en steunde het betoog van ds. Zandt in de Tweede Kamer ten gunste van de principieele dienstweige raars. De heer Koejcmans achtte het voorstel een stimuleeren van de wette loosheid: een Kamer, die zichzelve re specteert, aldus spr., kan haar stem aan dit ontwerp niet geven. Hij citeerde „Vrij Nederland" over een beweerd ge val van mishandeling in Indië en acht te de omstandigheden, waaronder onze jongens ginds moeten dienen, een groot moreel gevaar. De heer Van Voorst tot Voorts maakte eenige legislatieve op merkingen en drong er op aan, dat het voorgenomen wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet, hetwelk vóór 1 Juli 1947 afgêhandeld moet zijn, zóó tijdig wordt Ingediend, dat de Kamers niet tot een overhaaste behandeling ge- De kleinere mogendheden en het vredesverdrag met Duitschland. Een woordvoerder van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de uitnoodigin- gen. die aan 18 kleinere geallieerde lan den' zijn gezonden om hun zienswijzen ten aanzien van de vredesverdragen met Duitschland en Oostenrijk kenbaar te maken, spraken van schriftelijke of mon delinge aanbevelingen of beide. De woordvoerde rgaf commentaar op een bericht, dat de Nederlandsche regeering teleurgesteld was over de ultnoodiglng, daar zij slechts gelegenheid zou bieden schriftelijk haar standpunt uiteen te zetten. Spr. wees er verder op. dat de uitnoodigingen van den raad van mi nisters der Groote Vier ten doel hadden de kleinere landen juist in het huidige stadium der besprekingen te raadplegen en dat een nieuwe algemeene vredes conferentie, zooals die te Parijs is ge houden, in een later stadium geenszins als uitgesloten diént te worden be schouwd. DE ONTWAPENING VAN DUITSCHLAND. Generaal-majoor Harper, hoofd van de afdeeling gewapende strijdkrachten van het Amerikaansche militair be stuur, heeft medegedeeld, dat de phy- sieke ontwapening van Duitschland practisch voltooid is. „Over het alge meen", aldus Harper, „wordt verwacht dat al het Duitsche oorlogsmaterieel tegen 1 Juli uit den weg geruimd zal zijn". DE VLAAMSCH—WAALSCHE VRAAGSTUKKEN. De speciale commissie van de Bel gische Kamer, belast met het onder zoek van het voorstel van Harmei (CVP) met betrekking tot de oprich ting van een centrum van onderzoek voor de VlaamschWaalsche vraag stukken, heeft het beginsel van het voorstel definitief aangenomen. Zij hechtte haar goedkeuring aan een tekst, waarbij dit centrum opgericht en zijn bevoegdheid uitgestippeld wordt. dwongen zullen worden. De minister van Oorlog, sprekende me de namens zijn ambtgenoot van marine, zegde dit laatste gaarne toe. De bedoe ling van het huidige ontwerp is slechts het legaliseeren van wat in het verle den is geschied. Spr. ziet geen verdere afwijkingen meer en dus geen nieuwe algemeene maatregelen van bestuur De komende Dienstplichtwet-wijziging kan echter, gezien de vele moeilijkheden, niet afdoende zijn: er zullen wel weer vrij spoedig daarna nieuwe wijzigingen noodzakelijk blijken. De principieele dienstweigeraars zijn altijd volgens de voorschriften behandeld. Wat het on derwijzend personeel betreft wordt thans, in dringende gevallen, met te rugwerkende kracht vrijstelling ver leend. Het mishandelingsgeval. door den heer Koejemans geciteerd, was Z. Exc. onbekend. Spr. vindt het ebhter belang rijk genoeg, om zijn ambtgenoot van Overzeesche Gebiedsdeelen te verzoeken, oogenblikkelijk een onderzoek terzake te laten instellen. Het valt spr. echter tegen, dat men maar terstond geloof aan zulke verhaaltjes hecht. De geest onzer troepen is toch heel anders, Spr. geeft daarvan voorbeelden De taak van ons leger in Indië is waarlijk schoon en instede van een moreelwgevaar te zijn is het voor onze jongens een ideaal. Onder aanteekening dat de commu nisten tegen zijn werd het ontwerp z. h. st. aangenomen. De voorzitter verdaagde de vergade ring tot Dinsdagavond a.s. CANADEESCHE MINISTER VAN LANDBOUW OVER IMMIGRATIE. De Canadeesche minister van Land bouw. Gardiner, heeft in een rede te Vancouver gepleit voor een wijde „open deur"-emigratie uit Europa naar Ca nada. „Het is voor ons van dringend belang, dat millloenen emigranten uit Europa naar Canada komen. Ook voor Europa is het zeer belangrijk millloe nen kwijt te raken. Er bestaat geen betere weg om vriendschappelijke be trekkingen met Europa tot stand te brengen dan door millioenen van zijn bevolking in het Westen van Canada op te nemen". JAN KIEPURA EN MARTHA EGGERTH. Gezamenlijk optreden in diverse films. De Poolsche tenor Jan Kiepura en zijn echtgenoote Martha Eggerth be vinden zich momenteel in Mexico. Zij hebben plnanen om in Engelsche en Spaansche films op te treden, die in Mexico gedraaid zullen worden. Daar na zullen zij naar Rome gaan om een rol te spelen in Puccini's „Boheme" die daar verfilmd zal worden. Vervolgens staat Parijs op het programma, waar zij in een tweetal te vervaardigen rol prenten zullen uitkomen, ni.: „De sGhoone Helena" en „Vertellingen" bei de van Hoffman. A.s. zomer keert Kiepura naar Polen terug. GENERAAL MARSHALL EN HET BESTUUR DER AMERIKAANSCHE ZONE. Men verwacht, dat een der eerste be langrijke stappen van generaal Mars hall als minister van Buitenlandsche Zaken zal zijn het goedkeuren van een plan betreffende de overdracht van het militair bestuur der Amerikaansche zone van Duitschland aan burgers. Het plan werd afgekeurd door Byrnes, daar het naar zijn meening aan finan ciën en personeel ontbrak. Naar verluidt, zal president Truman vermoedelijk om aanzienlijk meer mid delen voor het ministerie van Buiten landsche Zaken verzoeken. Dean Ache- son, de onderminister van Buitenland sche Zaken, heeft zich bereid verklaard in ieder geval tot 30 Juni in functie te blijven, ofschoon hij reeds lang den wensch koestert heen te gaan. Dit is een waarborg, dat het pad van generaal Marshall in het begin van zijn nieuwe functie zal worden geëffend. STAKING TE LONDEN. In een verklaring van het Britsche ministerie van arbeid worden de 13.000 Londensche vrachtautochauffeurs en de andere stakende vervoersarbeiders ver zocht terstond naar het werk terug te keeren en zich te onderwerpen aan een beslissing van den loonraad, welke Maandag a s. de situatie zal onderzoe ken. In de verklaring wordt de verzeke ring gegeven, dat de beslissing zal wor den genomen op grond van een eerlijk en onpartijdig aanhooren van de eischen der arbeiders. PROF. OLIPHANT OVER ATOOMENERGIE. Prof. Oliphant, de Britsche atoom energie-expert, heeft te Canberra ver klaard. dat de Vereenigde Staten niet zulk een levendige interesse hadden voor het gebruik voor vreedzame doel einden van de atoom-energie als Groot- Brittannië en Australië, daar men in Amerika de beschikking had over groo te hulpbronnen van olie, water en an dere energie-opwekkers. Wanneer men zich met dezelfde inspanning toelegde op de ontwikkeling van het gebruik der atoom-energie voor vreedzame doeleinden als voor oorlogsdoeleinden, zouden binnen vijf jaar door atoom energie gedreven kracht, stations in bedrijf kunnne zijn, aldus zeide de professor. Thans verwachtte hij een dergelijke aanwending niet eerder dan over tien vijftien Jaar. Een algemee ne overschakeling op het gebruik van atoom-energie zou men pas over der tig a veertig jaar kunnen verwachten. DE BLOKKADE VAN ft.<NOI OPGEHEVEN. De blokkade van Hanoi, de omstreden hoofdstad van de semie-autonome re publiek Vietnam, is verbroken, nadat alle communicatie over land drie weken afgesneden is geweest. Men verwacht binnen enkele dagen de verbinding tusschen Hanoi en de, op 100 km. afstand liggende, havenstad Haifong te herstellen. Fransche troepen uit Hanoi hebben reeds met de Fransche strijdkrachten uit Haifong contact gemaakt. Het herstel van de verbindingen tus schen Hanoi en de zee heeft de critieke voedselpositie van de stad aanzienlek verlicht. JAPANSCHE HERSTELBETALINGEN. Functionarissen van het Amreikaan- sche ministerie van oorlog hebben in een radio-uitzending verklaard, dat de V. S. vastbesloten zijn onmiddellijk een begin le maken met de inzameling van herstelbetalingen uit Japan zelfs zon der volledige goedkeuring van de Sov jet-Unie en andere geallieerden. Het hoofd van het bureau van het ministe rie van buitenlandsche zaken voor aan gelegenheden, het Verre Oosten betref fende, heeft bekend gemaakt, dat een dringende instructie voor generaal Mac Arthur om spoedig te beginnen met de verwijdering van Japansche industrie ën en installaties overwogen wordt, Ho ward Peterson, onder-minister van oor log, heeft te kennen gegeven, dat zoo spoedig mogelijk het industrleele peil van Japan moet worden vastgesteld, ten einde de Japanners in staat te stel len hun economisch herstelprogram op realistische basis te fundeeren, zoodat het niet meer ten laste van de Ameri kaansche begrooting komt. DE ARBEIDSWETGEVING IN DE VEREENIGDE STATEN. Francis Case, republikein, heeft in het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den een wetsontwrep ingediend tot wij ziging van de huidige arbeidswetgeving. Het ontwerp voorziet in de instelling van een commissie voor de regeling van ar beidsgeschillen alsmede van een derge lijke commissie, speciaal voor gevallen betreffende werknemers bij een open baar lichaam. Dit wetsontwerp is een vereenvoudigde versie van het voorstel, dat in Juni j.l. door president Truman werd verworpen, nadat het door Huis en Senaat was aanvaard. VOOR ZATERDAG 11 JAN. Hilversum I (301 M.) KRO 8.15 8.55 en 9 059.45: gramofoonmuzlek; 11.0011.45: radio-ziekenbezoek; 12.03 12.30: Jlswolda van Ittersum, zang, Willy Meeuwlsse. plano; 12 30-12.55: Mariniers kapel; 14 4515.15: Hartevelt Kwartet; 15.1515.45: debutantenconcert; 18.00 18.15: pianoduo Schutte en Do Raaff; 18.1518.30: journalistiek overzicht door P. de Waard: 19.15—19.45hoorspel ..Buf falo Bill"; 20 15—20.30: hoe heet deze plaat? 20.30—21.00: lichtbaken; 21.00 22.00: populaire klanken; 22.0022.40; verzoekprogramma; 22.4523 00: avond gebed en liturgische kalender; 23.20 24.00: Klaas v. Beeck. Hilversum II (415 M.) VARA 9.00— 9.30: BBC Symphonle Orkest; VPRO. 10.0010.20: morgenwijding door ds. Ri chards; VARA 11 0012,00: voor de con- tlnu-bedrijven; 12.0012.30: harmonie- muzlek; 12.3513.00: Johan Jong, orgel; 14.30—15.30: Radio Phllh. Ork.; 16 25— 16.45: Metropole-orkest; 19 0019.30: Luctor Ponse plano; 20.1521.00: luister spel „De blauwe Serpentine"; 21.00-21.15: socialistisch commentaar door K. Voskuil; 21.15—21.45: Ramblers; 21.45—22.15: hoorspel „De minister droomde 22.1522.30: guitaarsoli door Koos Tig- ges; 22.3023.00: brieven aan ledereen; 23.1523.30: speur- en puzzlerubrlek; 23.3024.00: nachtvoorstelllng. SPORT. IJSHOCKEY. De Koningin bij een IJshockey-wedstrijd. HM. de Koningin heeft gisteravond in de uitverkochte Apollohal te Amster dam den ijshockey-wedstrijd Ijsvogels Canadians bijgewoond. Hare Majesteit verklaarde na afloop- „Ik vond het een zeer spannenden avond en heb erg ge noten". De Canadeezen wonnen met 52. Er heeft zich een incident voorge daan doordat een Canadees, die uit het veld werd gezonden, weigerde weg te gaan. Onder oorverdoovende fluitconcerten van het publiek duurde dit niet minder dan zeven minuten; waarna een „op lossing" gevonden werd door, behalve den Canadees, ook den Hollander weg te sturen. SCHAATSENRIJDEN. Nederlandsche Schaatsenrijders naar Noorwegen vertrokken. Het was een opgewekt gToepje, dat gisterochtend in de uit locomotief, ten der en een wagon bestaande „Skandi- naviën express" stapte om de lange reis naar Oslo aan te vangen. Langedijk die eergisteren Nederlandsch kampioen op de schaats werd, Buyen, Ereed, Jon ker, Broekman en Van der Voort, ma ken onder leiding van den heer Taconis (voorzitter van de commissie voor het hardrijden van den K.N.SJ3.) deze trainingsreis, bij welke groep zich Ver biezen en Kortenoever hebben aange sloten, die op eigen gelegenheid gaan. Egas. die na zijn fraaie prestaties op de Nederlandsche kampioenschappen, door den K N S3, als zevende man uit- genoodlgd is, zal de ploeg binnenkort achterna reizen. Wfj hadden nog even gelegenheid den heer Taconis te polsen omtrent de Nederlandsche hardrijders. „Wij mogen niet ontevreden zijn met de behaalde resultaten op de Neder landsche kampioenschappen. Immers het feit, dat zooveel rijders onder de 50 sec. bleven, bewijst, dat wij nationaal hard vooruitgegaan zijn. Internationaal zün wij, natuurlijk dank zij den oorlog, stil blyven staan. Deze eerste oefenreis sinds den winter 1939/40 zal dan ook door onze jongens aangegrepen moeten worden om door hard werken ons schaatsenrijden op een meer Internatio naal peil te brengen. Wij hebben In ons land nu een Langedijk, die 'in zijn huL digen vorm een klasse op zich zeif vormt. Als wij uit Noorwegen terugko men, hopen wij meer Langedijks te hebben. Op 1 en 2 Februari zullen wil aan internationale wedstrijden in Noor wegen deelnemen, waarna de ploeg ge kozen wordt, die Nederland op de ko mende kampioenschappen zal vertegen woordigen". Wedstrijden om het nationaal kortebaan kampioenschap gestaakt. De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland op de korte baan, die te Assen werden gehouden, vonden een ontijdig einde door het invallen der duisternis. Op verzoek van de 16 overge bleven rijders, waaronder zich o.a.. be vonden van Eljkeren uit Badhoevedorp, Zeldenthuis uit Joure, Barendhof uit Joure en Hoven uit Eelde, werd de wed strijd gestaakt. Zij zijn voor het eerst volgend kampioenschap, dat te Assen zal worden gehouden, uitgenoodigd. De Heerenveen-crack Abe Lenstra, die het niet trof door direct tegen Ho ven uit Eelde te moeten uitkomen werd wel geplaatst, maar trok zich terug, daar hij zich niet in conditie gevoelde. Den snelsten tijd maakte Hof, die de 120 meter baan in een tijd van 15-8 sec. aflegde. Nationale wedstrijden schoonrijden De slechte toestand van het ijs op de banen van de Haagsche IJsclub maakte het onmogelijk, de aangekondigde kam pioenschappen schoonrijden van Zuid- Holland nog doorgang te doen vinden. In plaats hiervan werden nu nationale wedstrijden schoonrijden gehouden, waaraan werd deelgenomen door paren uit Noord- en Zuid-Holland. De uitslagen zijn: Senioren: 1. Mej. C. RoodjesM. de Ruiter; 2. mej. L. SchippersG. Blauwboer; 3. mevr. J. de Jong—C Meeuwig; -4. mej. A. van ArkelA. Goedhart; 5. mevr- T. de BooD. J. v. d. Wonde; 6. mej. L- MolenaarH. Wessels. Junioren: 1. Mevr. RijksJ. Rijks; 2. mej. T. de BooP. v. d. Ban; 3. mevr. PetrieJ. Petrie. VOETBAL. Wedstrijden afgelast. Alle voor Zaterdag cif Zondag door den K.N.VJ. vastgestelde wedstrijden zijn af gelast. Het programma ls een week opge schoven. Deensch international naar Huddcrs- field Town De spil van het Deensche elftal, Soerensen, die onlangs met een Kopenhaagsch elftal wedstrijden tegen Engelsche leagueclubs heeft gespeeld, zal Zaterdag naar Engeland reizen om als amateur in de ploeg van Hudders- field Town te spelen. BILJARTEN. Kampioenschap van Nederland 45/2 In Den Haag begonnen gisteren de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland le klasse, groot biljart 45/2. Het klassement na den eersten dag luidt g. p. pnt. brt. hs. alg.g. 1. Kobus 2 800 39 148 20.51 2. Lubach 1 638 35 103 18.23 3. Van Loon 1 400 27 107 14 81 4. Kruithof X 583 46 133 12.67 5. Teegelaar 1 400 34 67 11.76 6. Eichelsheim 0 650 50' 64 13.— 7. Hoogland 0 737 61 66 12 08 IJSZEILEN. Wedstrijden op het Braassemermeer Woensdag en gisteren ls op het Braassemermeer een-serie wedstrijden gehouden, waarbij op den eersten wed strijddag een sterke wind stond, zoodat goede tijden werden gemaakt. In de eerste serie kwamen drie schuiten van hetzelfde type uit. G. van Wijk kwam hier met een nieuwe schuit, welke by dezen sterken wind niet zulke gunstige resultaten opleverde. De uitslag werd; 1. Cor van Staveren 22 min. 10 sec. over twee maal de baan; 2. P. Zèegers 23.05. Het goede zeilen van Zeegers viel Het zilveren jubileum van den heer L. H. Jans&n. De jubilaris met zijn familie temidden van het personeel van het Gewesteiyk Arbeidsbureau en enkele genoodlgden. Achter den jubilaris de directeur van het G.A.B., de heer H. Hazelhoff. (Foto Van Vliet). FEUILLETON Roman door Winston Graham. 16) Er waren .nog wel meer gewichtige vra gen geweest, die ik had kunnen stellen. Maar ik zou zonder twyfel hetzelfde antwoord hebben gekregen. Ik ging terug naar de eetzaal. Na het diner, had zy gezegd. Ik was er byna mee klaar. Maar het was pas even over zevenen. Ik moest dus nog een beetje geduld hebben. Signor Bottari? vroeg de gondo- liere. Het was een groote, jonge kerel met een blonde kuif en van een duide- ïyk Noord-ïtaliaansoh type. zooals ik ze graag mag. Dat hy er was, stelde my instinctief gerust over de mogeiykheid, dat ik in een val zou kunnen loopen. Een zorgvuldig nagebootste stem, een gondeltocht in het donker, een onver wachte slag op het hoofd, een plons in het donkergroene water Ik knikte den man toe en stapte in de boot, waar ik me op myn gemak neerzette op de kussens achter het gor- dyn van het overdekte gedeelte. In- plaats van den weg in te slaan naar de lagune, zette de gondoliere koers in de tegenovergestelde richting. naar den wirwar van kanalen en grachtjes van de binnenstad. Dit was in geen geval de kortste weg naar het Canal Grande, maar tenslotte wist ik niet, by welk gedeelte er van ik zou moeten zfjn en de gondoliere had er waarschyniyk meer verstand van dan ik. In ieder geval hanteerde hy zyn schuitje buitengewoon goed, met iederen stoot van zyn krachtige armen vloog de boot door het water. De wolken hingen zwaar aan den avondlijken hemel en de maan was nog niet hoog genoeg geklommen om licht te geven. Eerst probeerde ik vast te stellen welke richting wij ongeveer gin gen. maar ik moest het al gauw op geven Het was overdag al moeilijk om vys te worden uit de verschillende ka nalen en bovendien scheen de gondo liere thans opzetteiyk een ingewikkel den weg te volgen. Nu eens gleden wy zwygend langs groote, kale huizen. Het eenige geluid was het klotsen van het water en het plassen van den riem, het eenige licht was dat van de flauwe lamp aan het eind van den gondel. Af en toe suis den wij een nauw straatje voorby en dan wierp een verduisterde straatlan taarn de sohaduw van den gondel ach ter ons op het zwarte water-oppervlka, tot zy ons weer inhaalde, grotesk en wanstaltig over ons heen snelde en weg dook in liet zwarte water. Wy kwamen ook voorby de lichten van bruggen. Maar dat lioht maakte de duisternis van het water er onder nog intenser, alsof het tegen de wanden van een grot sloeg. Het gebeurde ook, dat wy snel onder waschlijnen doorglipten, die, beladen met linnengoed, over de smalle grachtjes waren gespannen. Overal scharrelden katten rond. meestal schurf tige, uitgemergelde katers, die in de schaduw van een goot rondslopen of met wilde, groene oogen van 'n muurtje naar beneden zaten te staren. Voor de tallooze katten in Venetië was het leven altijd al moeilijk geweest; het zou nog harder worden nu de mensclien de schaarschte en den kommer van den oorlog begonnen te bemerken. Eindelijk raapte ik myn moed bij elkaar om te protesteeren en stak myn hoofd tusschen de gordijnen door. Vaar je me alleen maar een beetje rond? Hoe lang duurt het nog? Er viel een lichtstraal door het donker op de prachtige tanden van den man. Si Signore, ik begrijp, dat u haast heeft. Een oogenblikje nog maar. Waarschyniyk begreep hij er meer van dan ik, maar het had geen zin om te discussieeren. Ik ging dus weer zitten en wachtte. Wy gondelden nu al een half uur lang. Vóór de boot werd de watervlakte plotseling breeder en ik bemerkte, dat wy eindelijk het Canal Grande opvoe ren. Nu zou de gehwmzinnigheid spoe dig opgehelderd worden, wy laveerden voorzichtig om uit te wyken voor de groote stoombooten, die in het donker met een afschuwelyk getoeter op ons afkwamen. Ook Venetië had zyn ver keersproblemen door de verduistering. Wy bogen nu aan den anderen kant een smal kanaal in. Ik overwoog al of ik opnieuw een protest zou laten hooren, maar waarschyniyk zou de man dan weer beleefde uitvluchten hebben. Op nieuw begon het moeilijke manoeuvree ren tussohen glibberige muren door. Maar het duurde niet lang. De boot traptreden, een aanlegpaal en een groen geverfde deur af. De gondoliere meerde gleed langzamer voort en wy voeren op de boot zóó, dat ik makkelijk kon uit- 14). De rechter liep met grote passen naar huis. Hjj rookte een sigaar en was in zijn gedachten verdiept. Dat hebben rechters soms. Hy zag dan ook niet. dat er aan het eind van de schutting een wandelstok vlak voor zyn voeten naar voren werd gestoken. Dat merkte hy pas toen hy erover struikelde en met een ontzettende klap op de stenen tuimelde. „Ehexcuseer" zei Joris Goed- bloed die vlug van achter de schutting vandaan kwam en beleefd 'zijn hoed afnam. „Welk een betreurenswaardig inci dent! Welk een onnadenkendheid van myn kant! Welk een lompe slordig heid! Hoe kan ik myn fout herstellen? Sta my tee. U iets gemakkeiyker neer te leggen. Zo.... nu kunt U tegen de omheining leunen. Doe het kalm aan. edele heer! Laat Uw hoofdpyn rustig zakkenHaast U niet! Ik moet nu gaan!" Joris Goedbloed liet den ongelukki- gen rechter dus aan zyn lot over en liep met vlugge passen terug naar de ge vangenis. Maar de mantel en de porte feuille van den rechter waren van eige naar verwisseld. stappen en accepteerde glimlachend zyn twintig lire. Daar stond ik nu en zag hem welgemoed in het donker verdwy- nen. Toen draaide ik my om en belde. HOOFDSTUK VII. Zij opende zelf de deur, onmiddellyk nadat ik had gebeld. Komt u binnen. Het spyt my van al die geheimzinnigdoenerij. Hierheen. Zooals ik het hotel verlaten had door een zy-uitgang, was ik ook dit huis door een zy-ingang binnen gekomen. Wij gin gen met loopers belegde trappen op en kwamen in een gezellige, moderne, maar kleine eetkamer. Zy wachtte met het uitdraaien van het lioht tot ik de vol gende deur had bereikt. Zij droeg een licht geklemde, zyden dinerjapon, met een nauwsluitend glad lijfje en een wij den, met strooken bezetten rok. Om het middel was een sjerp van diep karmo zijnrood gewonden. Wij staken een soort portaal over en toen opende zy een smeedyzeren hek, dattoegang gaf tot een grootere kamer met een plafond van zeer fyn stucwerk en fluweelen gordy- nen voor de Moorsche ramen. De meu bels waren grootendeels in modernen Italiaanschen styl gehouden, met hier en daar een antiek, kostbaar stuk, dat er wonderwel mee harmonieerde. De jongedame was dus ook rykIk keek naar haar. terwyl zij met haar nonchalanten tred door de kamer liep. Zij liep' als een poes. dié sohijnbaar zonder het te willen langs de deuren strijkt en in werkelykheid een zeer be paald doel heeft. Zij was naar de gordynen gegaan en had ze wat beter dichtgetrokken, zoodat er geen licht naar buiten kon schynen. Kijkt dit hier op het Canal Grande uit? Ja, antwoordde zy, ik heb den gon doliere bevolen aan de achterzyde aan te leggen, Dit was eohter niet de eenige ach terweg, dien hy insloeg. De tooht had een min of meer melodramatisch begin! Zij keek mij aan van onder haar zware wimpers. Dergelyke dingen leiden vaak tot hetzeldfe slot, dr Mencken. Ik mocht haar snelle, nuchtere slag vaardigheid wel. Het was niet mijn bedoeling om ironisch te worden, zei ik, heelemaal niet. (Wordt vervolgd) byzonder op. 3- G. van Wyk 2403. In de volgende series kwamen schui ten uit van zeer uiteenloopend typ% geklasseerd naar gemiddelde tijden vaa vorige wedstryden. Tweede serie: 1. M. Ver del 31.03; 2. pf Bakker 32.58; 3. P. Loos 39.50; 4 Jac, Loos 57.12. Derde serie (over 1 ronde): 1. Jac. v. d. Meer 14.05; 2. S. Vink 14.18; 3. S- v. Ruiten. Vierde serie: 1. Th. l'Ami 39.2. J. v. d Meer Wzn. 41.04. Daarna zeilden v. Staveren, Zeegers en v. Wyk nog eenmaal een race. De tyden van den eersten wedstryd konden echter niet verbeterd worden. Wie het Braassemermeer kent, weet wat het zeggen wil: twee ronden in 22 minuten» Uitslag: 1. G. van Wijk 22.34; 2. P. Zeegers 24.15; 3. Cor v. Staveren. Op den tweeden wedstrijddag stond er een matige wind. Het was bovendien slecht weer met regenbuien. By dezen wind werden de stuurmanscapaciteiten zwaar op de proef gesteld. Vooral het voor den wind zeilen met. ijsschuiten vereischt groote oplettendheid. De uit slag is: 1. G. van Wijk 33 min. 26 sec; 2. C. v. Staveren 35.20: 3. P. Zeegers opg. Tweede serie: 1. L. Verdel 38.15; 2. P. Bakker 38.55; 3. Jac v. d- Meer 42.35; 4. S. Vink 45.17; 5. M. v. d. Meer 51.40; 6. Th. l'Ami 11.20; 7. S. v. Ruiten 1,2.—; 8 J. v. d. Meeg Wzn. 1.6.30; 9. D. van Veen 1.10.2. By terugkeerende vorst volgen nog meerdere wedstryden. WANDELSPORT. Wandelorganisatie „Onderlinge Vriend schap" Alhier is opgericht in tegen woordigheid van de afgevaardigden van diverse wandelsportvereenlglngen een wandelorganisatie genaamd „On derlinge Vriendschap", die ten doel heeft de belangen van de wandelsport beoefenaars ln Leiden en Omstreken op sportieve wyze en goede verstand houding te regelen. Deze organisatie staat geheel buiten den W.K.L. Het bestuur ls als volgt samengesteld: S Janse Jr., voorzitter; P. A. Zwetsloot secretaris, Hooge Rijndyk 199 (post Leiderdorp); L. Jansen, penningmeester. BRIDGE. Viertallencompetitie V-O.G. De uitslagen van gisteravond zyn: Eerste klasse: Thoolen wint van Kuil man met 32 p. (team Thoolen kam pioen), Smit w. van Gaykema met 38 p.; Wakka gehjk tegen Schilthuizen (2 p. voor Schilthuizen). Tweede klasse: Mej, Tuk w. van Nie- boer met 15 p.; Vlasveld w. van Van der Zanden met 20 p; Baarda wint van Ammerlaan met 37 punten. WIELRENNEN. Swifteombinatie A.s. Zondag te kwart over tien wordt begonnen met de groote wintercompetitie op de rol len in de zaal aan de Beschuitsteeg. Er wordt gereden in een A. en B.-klasse (3 x 500 meter). Er is tevens gelegen heid tot het verbeteren van het club- record, dat momenteel op naam staat van R. Hiethoven met den KM. tijd van 311/5 sec. (Vrye versnelling). Voor de competitie mag niet hooger dan 108 inch gereden worden. BOKSEN. Jan Nlcolaas gaat niet naar Londen. Bokspromotor Theo Huizenaar deelt ons mede, dat de aangekondigde wed stryd tusschen Jan Nicolaas en Barn- ham op 21 Januari as. te Londen niet doorgaat. De reden werd niet opgege ven, maar de heer Huizenaar meent te weten, dat men vanwege de billijker voorwaarden aan een Belgischen tegen stander de voorkeur gegeven heeft. DAMMEN. Bordenwedstryden D.C.L. In de eerste ronde, van de bordenwedstryden, werden de volgende resultaten bereikt: Groep I: J. de VinkL. Nachtegeller afgebr.; J. OuwerkerkP. Olivier 02; W. F. OlivierJ. Wezel afgebr.; F. La- terveer—J. Stavleu 2—0; W. Laterveer J. C. Redegeld 02; I. LaterveerF. Franken Jr. afgebr.; L. F. Steenbergen —F. Schild afgebr.; L. H. Koree—W. v. d. Blom afgebr.; J. Slingerland—S. v. d. Reek afgebr. Groep II: F. Franken Sr.A. v. Put ten 02; P. ZeegersL. Ouwehand 0 2; A. v. SorgeP. Voorkamp 20; J. v. TolH- Ouwerkerk Sr. 11; W. v. VisH. Ouwerkerk Jr. 20; M. Was senaarJ. Rotman 02. K.D.CK.W.Z. De Katw. Damclub K.D.C. speelde onder veel spanning den wedstryd voor de 1ste kl. L.D.DB. tegen K.WZ. uit Katwyk aan Zee. KDC. verloor met 5—15. De 2e tientallen speelden gelijk 1010. De uitslagen waren Jac. Kreke (KDC I)—J. Dubbeldam (KWZ I) 0—2; G. v. d. Wiel—P. MeU- vogel 20; A. A. VooysA. Duyven- voorde 02; H. KoelewynJ. v. d. Plas 11; J. Schone veldCh. Heemskerk 11; C. DurieuxG. Pluimgraaf 02; F. Spierenburg res.T. v. Beelen 02; W. BöttcherJ. v. d. Plas 0—2; J. van Elk—J. Plulmgraaff 1—1. Am. v Beelen (KDC II)A. v. d. Plas KWZ II) 02; J. LavenL. Brouwer 11; Abr. v. Beelen—P. Meyvogel 02; C. P. SchoneveldA. Kuyt 11; A. Schouten—W. v. d. Holst 0—2; A. Bam- hoomK. Guyt 20; C. de Ruyter L. Dubbelaar 20; G. FrekeA. Her- bert 20; A. HogewoningJ. Hellen- buerg 0—2; C. v. Dyk—J. Kuyt 2—0. Ned. Ilerv. kerk Beroepen te Opende (Gr.) H. F. Wolgen te Oudega (H.ON.). Te Helneoord A. Pop, cand. te Zwamraer- ciam. Aangenomen naar Nleuwenhoom A. A, de Bruyn te Etten (Gld Bedankt voor Den Ham (2e pred.pl.) J. Koele te Genderen. Voor Heeze (toez.) R. Schel lenberg, geest. verz. v. h. kamp „Erica" te Ommen. Geref. kerken Beroepen te HUlegers- berg-Straatweg (2e pred.pl.) E. A. v. Es te 's-Gravenhage-Zuid. Aangenomen naar Voorburg (vae. dr. N. H. Ridderbos) I. M. de Graaf te Rlnsumageest. Naar Val kens - waard G. Wlndemuller. cand. te Voor burg. Clir. Geref. kerk Tweetal te Ooster beek A. Hllbers te Assen en G. A. Zllder- veld te Zwijndrecht. Beroepen te Almelo. P. Westerloo te Thesinge. Te Zaandam (2e maal) P. H. Seggelink te Rotterdam- Charlois. Bedankt voor De Krim K. G. v. Smeden te Groningen. ïlerst. Ev. Lutli. kerk Drietal te Enk" hulzen (vac. C. C G. Visser) J. M. Lln- deljer, Ind. pred. met verlof te 's-Gra- venhage, W J. F. Melners te Amsterdam en C. F. Nolte te Utrecht. MARKTBERICHTEN IJMTJTDEN, 10 Jan. Besommingen: KW 91 f.5076: KW 89 f.4153; KW 28 f.4660; KW 64 f.4362. LEIDEN, 10 Jan. 1947. Veemarkt. Aangevoerd; 3,Fokstieren; 2 Slachtstie- ren; 15 Kalf en Melkkoeien f. 400750 per stuk, handel vlug; 45 Varekoeien f. 350600. vlug; 125 Vette koeien; 35 Pinken f. 200400, mat; 59 Nuchtere slachtkalveren; 100 Vette schapen; 139 Weideschapen; 96 Mestvarkens f. 36 60, tam; 226 Biggen f. 16—380, tam: 19 Paarden; 89 Bokken en geiten f. lé 70, tam. Kaasmarkt: Geen noteering.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2