Langedijk won alle nummers Grepen uit het Radio-programma STAr>Q*TTrTrwS Ernstige fraude te Katwijk Kerkelijk Leven Laatste Berichten Officieele publicatie TALENSCHOOL - TURFMARKT 3 GEROUTINEERDE STENO-TYPISTE, Aankomend Bediende Een prestatie welke nog nooit werd geleverd. Wat nog nooit gebeurd is in de nationale schaatsensport, is by de nationale kampioenschappen te Rotterdam geschied: Langedijk, kampioen van Nederland 1946/47, wjst beslag te leggen op de eerste plaats op alle vier afstanden. In zijn rit op de 10.000 M. tegen Piet Keyzer, titelhouder van het vorige sei- zien. kwam de Lierenaar helaas te val len na ongeveer 5000 M. Tot op dat moment was het een zeer spannende wedstrijd geweest met bijzonder lage tijden, zoodat de mogelijkheid groot was, dat zelfs het zeer scherp staande Nederlandsche record zou worden ver beterd. Door den val van Keyzer moest Langedijk verscheidene ronden alleen rijden, hetgeen zijn rondetijden ongun stig beïnvloedde, Niettemin bleek, dat hij met, een tijd van 18 min. 37.4 sec. slechts 6.6 sec. boven het record van Heiden kwam. die in 1929 bij de kam pioenschappen te Groningen het Ne derlandsche record met 18 min. 30,8 sec. op zijn naam heeft gebracht. De uitslagen van gisteren zijn: 1500 M.: 1. Langedijk 2.31: 2. Egas 2.33,5; 3. Buyen 2.33,7; 4 en 5 Verbiesen en Havekotte 2.35; 6. C. Broekman 2.36; 7. Zwanenburg 2.36,4; 8. Keyzer 2.36,8; 9. Jonker 2.37,2; 10. Scheer 2.38. 10.000 M.: 1. Langedijk 18 min. 37,4 sec.; 2. Broekman 18.47,8; 3. Verbiesen 19.16.2; 4, Strybis 19J.8.6; 5. Keyzer 19.24,2; 6. Zwanenburg 19 31,5; 7. Buyen 19.35; 8. Havekotte 19.37,6: 9. Scheer 19.38,8; 10 Muts 19.46,8; 11. Egas 19.55; 12. Breed 19.56.2. Eindklassement over de vier afstan den: 1. en kampioen van Nederland Langedijk 210.383- 2. Verbiesen 216.097; 3. Havekotte 217.397; 4. Buyen 217.683; 5. Egas 217 867; 6. Kevzer 218 197; 7. Broekman 218 250; 8. Strijbis 219.010; 9. Scheer 219 373; 10. Zwanen burg 220.148- 11. Breed 220.937; 12. Muts 221.713; 13. Jonker 221.785: 14. Van Hoom 223.310- 15. Van der Voort 225.727; 16. Kortenaar 226.950. VOETBAL. PLAN VOOR DRIE AFZONDERLIJKE CUPCOMPETITIES IN ENGELAND. De F A. is bezig om „verbetering te brengen in de bestaande Engelsche cup competitie", aldus heeft secretaris Stanlev Rous verklaard. Volgens „Spor ting Record" bestaat dit plan uit een instelling van drie afzonderlijke beker competities, voor profs, voor amateurs en voor juniores van 17 jaar en jonger. Dit zou dus beteekenen, dat geen en kele amateurclub meer aan de oor spronkelijke cupcomp-titie zou mogen deelnemen. Amateurvoetbal in Engeland gaat met den dag achteruit. Het publiek blijft van de amateurwedstrijden weg, omdat het zeer terecht de voorkeur geeft aan technisch beter voetbal, dat op uit gebreide schaal door de profs geleverd wordt. Het technisch peil van Engelsch amateurvoetbal is zeer gedaald. Vooral de profclubs der derde divisie zullen ge baat zijn met een nieuwe regeling. UTTSTEL VAN L.V.B.-WEDSTRIJDEN. Alle door den Leidschen Voetbalbond uitgeschreven wedstrijden voor Zater dag en Zondag a.s. zijn uitgesteld. CRICKET. Na de testwedstryden In een hoofdartikel, gewijd aan Engelands ver vlogen hoop, om de ashes" terug te winnen, noemt de „Sydney Morning Herhald" drie redenen op voor het fa len van Engeland: Het feit, dat het Engelsche cricket zich na den oorlog langzamer herstelde dan het Australi sche, het schrandere en brillante lei derschap van Bradman en de bereid heid van Australië om versch jong bloed in het team te brengen. Het blad noemt het jammer dat de sfeer van vriendschappelijke rivaliteit verstoord werd, al was het in nog zoo geringe mate, door een onzakelijke critiek op de scheidsrechters en de daardoor uit gelokte tegen suggestie van slechte ver liezers te zijn. BILJARTEN. Programma Lcldsche Biljartbond. 13 Jan.: 3e klas: T.OG. 4De Valk I. 5e klas: Morschpoort 5Drel Potte kens 3; D.V.H. 4T.O.P. 3: Vierkantje 2 —De Valk 2; Spijkerbak 3—Carambal 4. 14 Jan.: Ie klas: T.O.G. 1—T.O.G. 3: TJ.V.S. 1—D.V.H. 1: Spükerbak 1—T.O.P. 1; Klein Rustoord 1Carambal 1. 3e klas: D.V.H. 2—Vierkantje 1; U.V.S. 2Morschpoort 2; Morschpoort 3 B.O.S. 2. 15 Jan.: 6e klas: De Valk 3—Spoortje 3; Drei Pottekens 4T.O.P. 4; O.G. 1 Morsohpoort 7; Morschpoort 6T.O.G. 6. 16 Jan.: 2e klas: B.O.S. 1De Hoek 1; Drel Pottekens 1Morschpoort 1; Spoor tje 1—T.O.P. 2. 7e klas: De Valk 4Morschpoort 8; Spijkerbak 4—De Valk 5; T.OG. 7— U.V.S. 3; Carambal 5Vierkantje 3. 17 Jan.: 2e klas: Carambal 2Spijker bak 2. 4e klas: De Hoek 2Morschpoort 4; D.V.H. 3T.O.G. 5; Drel Pottekens 2 Carambal 3; B.O.S. 3Spoortje 2. BRIDGE, Promotie- en degxadatlecompetitie In aansluiting op de viertallencompetitie van den Nederlandschen Bridgebond zijn gisteravond de promotie- en degradatie wedstrijden begonnen in café ,,Royal" alhier. De uitslagen zijn: 'Eerste/tweede klasse: team Wilnnobel (De Sleutels) gelijk tegen team Vergoed (De Sleutels). 6 p voor Wijnnobel; De Vries (Alphen) w. v. Van Luyken (De Sleutels) met 19 p.; Rijnbende (De Sleu tels) w. v Van Wijk (Alphen) met 46 p. Tweede/derde klasse: mej. Montanus, (De Sleutels) w. v. mevr. v. d. Togt (De Sleutels) met 23 p.; mej. v. d. Broek (De Sleutels) gelijk tegen Van Beek (Alphen) 3 p. voor mej. v. d. Broek. Mr. JOHAN BELINFANTE t In den ouderdom van 72 jaar is te Amsterdam plotseling overleden de be kende journalist mr. Johan Jacob Belin- fante, oud-directeui van net Corres pondentiebureau voor Dagbladen Belin- fante en Vaz Diaz, later mede-direc teur van het A .NP, tot kort voor den oorlog, In breede kringen heeft hij gedurende zyn leven zijn krachten gegeven. OPRICHTING VRIJE VERVOERS ORGANISATIE. Te Tilburg is opgericht de coöpera' tieve provinciale vervoersorganisatie „Nederland" P.V.N. als vrije orga nisatie, op coöperatieven grondslag, van alle personenvervoerders, goederenver voerders en eigen-vervoerders in Neder land. Bereids werd een voorloopig hoofd bestuur geformeerd, hetweik, gezien de landelijke uitbouw der coöperatie aan vullingen uit andere deelen des "lands kan ondergaan. De vorming van afdee' lingsbesturen ter behartiging van de specifieke belangen van elke groep ver voerders, staat op het programma van de eerstvolgende ledenvergadering De wijze van samenbinding en samen werking der bedrijven zal worden ge regeld, nadat het hoofdbestuur te dien aanzien een uitgebreid en gedetailleerd advies heeft uitgebracht. Het secretariaat is gevestigd te Til burg. Phil. Vingboonsstr. 34. VOOR VRIJDAG 10 JANUARI- Hilversum I (301 M.) KRO: 8.15— 8,55 en 9,05—9,45: gramofoonmuziek; 11,0011.30: radio-ziekenbezoek; 12,03 12,30: Gijs Beths viool. Janny van We ring clavecimbel; 12,3012.55: ensemble Willy Bongenot; 13,15—13,50: Metro- pole-orkest; 14,0014,30: kamermuziek; 15.30—16,00: Trio Feitkamp; 16,45— 17.00 en 17,30—17.45- Klaas van Beeck; 18,00—18,30: Nederlandsch Kamerkoor; 19,15—19,50: verzoek programma; 20,15 —20,55: folklore uit Balkan en Klein - Azië; 20,55—21,45: hoorspel „Nachtboot" door Louis Povel; 21,4522.00: Louis Davids; 22,3522,50: nieuwe Ameri- kaansche gramofoonplaten; 22,5023.00 „Het biddend leger Nederland"; 23,00 23,30: Klaas van Beeck; 23,30—24.00: slotaccoord. Hilversum II (415 M VARA: 9,00 —9,30: kamerorkest Ars Nova et An- tiqua; VPRO: 10,0010,20; morgenwij ding door ds. J. P> C. Polderwaart; VARA: 10,2010,45: zieken-programma 11.30—12,00: Eddy Walls speelt; AVRO: 12,00—12,30: Spaansch programma; 12,35—13.00: Pierre Palia, orgel; 13.15— 14,00: Vaudeville-orkest; 14,20—15,20: Kwintetspelers; 15,2016,00: deel V hoorspel „Paul Vlaanderen grijpt in"; VARA: 16.00—16,30: Nederlandsche muziek; 18,2018,50: Ramblers; VPRO: 20,05—20.30: C. van Leeuwen Boom kamp, cello, J. Antonietti piano; 20,30 21,00: dr- K. P. C. Gramberg over den desaman, gezien door den zendingsarts; VARA: 21,00—21,30: verzoek program ma; 21,3021,45: buitenlandsch over zicht door drs. L. de Jong; 21,4522,15: Omroepkamerkoor; 22,1522,40: A'dam- sche Jazz Sociëteit; VPRO: 22.4023,00: Avondwijding; VARA: 23,1524.00: Symphonisch concert. SCHEEPSBERICHTEN. Barendrecht, 14/1 van Aruba te Rot terdam verwacht; Bona venture (char ter). Rotterdam—Buenos Aires, 7/1 te Santos; Cleodona. wordt 9/1 van Abo te Rotterdam verwacht; Friesland, 7/1 v. Fremantle naar Aden, alwaar 20/1 ver wacht; Kerkplein, Perzische Golf—Rot terdam, 7/1 te Tanger; Larenberg, Rot terdamBrisbane, 6/1 te Melbourne en vertrekt 10/1 naar Sydney; Loppersum, wordt 8/1 nm. van Saffi te Pernis ver wacht; Adysseus, 8/1, 17 uur van de Middellandsche Zee te IJmuiden ver wacht; Stad Maastricht, Britsch Indië— Rotterdam, 6/1 te Ma'unagao; Zaan. SetubalRotterdam, passeerde 7/1 Ouessant. K.N.S.M. Aspen, 8/1 te Amster dam; Omen. 7/1 te Halmstad; Dundee, 6/1 van Valencia naar Amsterdam; Almazan, 6/1 te Valencia; Arnhem, 7/1 te Curagao; Svolder, 5/1 van Barran- quilla naar Cartagena. Mij. Nederland Poelau Laut, 4/1 te Balik Papan; Sumatra, 5/1 van New York naar Ned. Indië; Joh. de Witt, 7/1 te Amsterdam; Bengkalis, 25/12 van Tarakan naar de Pacific Kust; Myrto, 6/1 van New Yor: naar Java; Rotti, 7/1 Cristobal gepasseerd; Oranje, 6/1 van Suez naar. Ned.-Indië. K.PJVI. Tegelberg. 7/1 van Am sterdam naar Batavia. Holl—Afrika Lijnen Tricape, 7/1 te Kaapstad; Walter A Loeckenbach. 6/1 te Beira. UIT DE OMSTREKEN. (TEGSTGEEST. Op grond van het zuiveringsbesluit is ontslag verleend aan L. W. Beyer al hier, als medewerker van de centrale textiel-inspectie. Katholieke Middenstandsvereeniging. DE HEER F. C. DE HOSSON ALS VOORZITTER GEKOZEN. <3nder zeer groote belangstelling heeft gisteravond de Kath. Middenstandsver - eeniging in „Het Gulden Vlies" haar jaarvergadering gehouden. In zijn ope ningswoord heeft de voorzitter, de héér H. M Simonis, er op gewezen, dat 1946 voor den middenstand een zeer moeilijk jaar is geweest. Zeer vele overheids maatregelen deden ons als in den mist verkeeren. Spr. hoopte dat in dit jaar de mist zou optrekken en de zaken tot bloei zouden komen. Zeer in het bijzon der dankte spr. het werkcomité, dat in de afgeloopen maanden reeds zoo heel veel heeft gepresteerd. Ook de geestelijk adviesur, rector Bernefeld, dankte spr. voor zijn onmisbaren steun op ver schillend terrein geboden. De secretaris, de heer Van der Drift, deed hierna voorlezing van de notulen, waarna hij nog mededeelde, dat het HJB. zich met een telegram tot den mi nister had gericht om te protesteeren tegen den op zulk een onjuiste wijze ge- voerden prijzenslag. Spr. verbond hier aan echter de mededeeling, dat ceze prijzencontröle in Leiden tot geen klach ten aanleiding had gegeven. Vervolgens werden twee-en-twintig nieuwe leden geïnstalleerd. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer Doove. bleek, dat er een batig saldo is van f. 638.De contributie werd wederom op f. 15.— per jaar vastgesteld. Tot le den van de kascontrole-commissie wer den benoemd de heeren Van Zijp. Bleijs en Heemskerk. Vervolgens bracht de heer J. C. J. Lambermont een gede tailleerd verslag uit over de gehouden vergadering van den Centralen Raad. Aangezien de heer Simonis zich niet als voorzitter herkiesbaar stelde, werd de heer F. C. de Hosson als zoodanig gekozen, terwijl met groote meerderheid de aftredende bestuursleden, de heeren J. Coster err J. van Harteveld, werden herkozen. Met een enkel woord heeft hierna de heer Simonis als voorzitter afscheid ge nomen', waarop de heer De Hosson. die reeds als voorzitter van het werkcomi té blijk heeft gegeven een open oog voor de middenstandsbelangen te ^hebben, zijn nieuwe taak aanvaardde. Harte lijke woorden van afscheid richtte deze tot den heer Simonis, voor wiens be kwaamheden en ijver hij groot respect had. In eenige sympathieke woorden sloot de geestelijk adviseur, rector Ber nefeld, zich hierbij aan. Ten slotte vond nog een bespreking plaats over den op 12 Februari te hou den feestavond in de Stadsgehoorzaal, waarvoor men zich de medewerking verzekerd heeft van het gezelschap van Herman Tholen. JUBILEUMFONDS A. W. SIJTHOFF S UITG. MIJ. Het jubileumfonds van A. W. Sijt- hoff's Uitg. Mij. had gisteren in den geheel bezetten foyer der Stadsgehoor zaal, waar de temperatuur door het on klaar raken van de verwarming wel wat onbehaaglijk aandeed, een feestavond belegd, welke tevens was bedoeld als een huldiging van de heeren P. Merkelijn, chef van de drukkerij, en P. A. Uezwijn, die in de binderij der firma werkzaam is. Met het voltallig personeel waren hier mede aanwezig de directeur, de heer S. G. van Looy, dr. A. Seret, na mens de commissarissen en de heeren B. P. du Croix en H. P. van Dam, bei den procuratiehouder. De voorzitter van het jubileumfonds, de heer H. A. Choudron, heette allen welkom en zette uiteen hoe deze avon den kunnen bijdragen tot het saam- hoorigheldsgevoel. Nadat het orkest van Gerhof op prijzenswaardige wijze enkele shownummers had uitgevoerd, werd een zeer afwisselend en aantrekkelijk caba retprogramma over het voetlicht ge bracht, waaraan medewerkten Peter Pie- kos als imitator. Fantasio, die met zijn clowneske muzikale prestaties al bui tengewoon veèl succes oogstte, Albert de Booy, conferencier en tot slot Tosca Flora, die in haar solodansen enkele ongelooflijke staaltjes van acrobatiek te zien gaf. Voor de pauze zijn beide jubilarissen bij monde van den directeur en den voorzitter van het jubileumfonds nog gehuldigd. Alhoewel op den dag van het eigenlijke jubileum reeds een huldiging had plaats gevonden, .mochten zij ook dezen avond nog een klein aandenken in den vorm van een taart ontvangen Mede namens den heer Lezwijn dankte de heer Merkelijn voor deze huldiging. Tot slot volgde een geanimeerd bal onder leiding van den heer J. v. Alphe- naar en met. medewerking van Gerhof's dansorkest. Al met al een uitstekend ge slaagde feestviering, waarmede het ju bileumfonds, dank zij de zeer op prijs gestelde medewerking van den directeur, veel eer heeft ingelegd. Ds. L. Rijksen, predikant der Ger. gemeente te dezer stede, heeft bedankt voor het beroep van de Geref. gemeente te Oostkapelle. f 48.000 verduisterd bij uitbetalingen. In Katwijk is een verduisteringszaak aan het licht gekomen, die verband houdt inc( de na de bevrijding van ons land op het vliegveld Valkenburg voor de Engelsche militaire autoritei ten verrichte werkzaamheden. De schuldige aan deze verduisteringen, de 21-jarige voormalige klerk ter ge meente-secretarie J. J. B„ heeft reeds bekend, f. 30.000 verduisterd te heb ben, doch nauwkeurig ^onderzoek van boeken en bescheiden heeft aan het licht gebracht, dat in totaal ongeveer f. 48.000.op onrechtmatige wyze is verdwenen. Mr. R. Warmoltz, majoor der Rijks politie en eertijds waarnemend commis saris van het politiecorps Katwijk, deel de mede. dat J. J. B. belast was met de uitbetaling van loonen en andere kosten, verbonden aan de werkzaamhe den. die op het vliegveld voor de En- gelschen werden verricht. Deze beta lingen geschiedden door de onderaf- deeling „geallieerde zaken" van de ge meente-secretarie. Op 1 September ving deze uitbetaling aan. Het benoodigde geld ontving B. op voorschot van de gemeente, aan welke hij na afloop ver antwoording zou doen toekomen op uit- betalingsstaten. Door de overdrukke werkzaamheden van de onderafdeeling werd de inlevering dier staten telkens uitgesteld, tot B. In militairen dienst moest komen. Controle van de staten bracht aanvankelijk een zeer onbetee- kenende onjuistheid aan het licht, doch bij het nazoeken van de oorzaak daar van stuitte men op verscheidene fouten en aanwijzingen, dat er moedwillig stukken verdwenen en veranderd waren. Uiteindelijk kwam men op een onver antwoord tekort van f. 48-000. De schuldige aan deze fraudes, die bij zijn arrestatie in het militaire kamp te Oirschot opgaf sergeant-majoor te zijn, bleek nadien echter gewoon sol daat te zijn. Hij is ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. ZILVEREN JUBILEUM L. H. JANSSEN Een hartelijke huldiging in het Gew. Arbeidsbureau. De heer L. H. Janssen, commies aan het Gewestelijk Arbeidsbureau te dezer stede, die heden zijn zilveren jubileum als ambtenaar mocht vieren, is heden ochtend in het kantoor van den direc teur van dit bureau van verschillende zijden hartelijk gehuldigd Nadat de jubilaris, die door zijn echt- genoote en kinderen vergezeld was, het kantoor was binnengeleid, voerde de directeur van het Gew Arbeidsbureau, de heer H. Hazelhoff, temidden van het personeel en tal van genoodigden, het woord. Spr. herinnerde er hierbij aan, dat de heer Janssen vijf en twintig jaar lang al zijn uitnemende krachten aan de ontwikkeling van de arbeidsbemid deling te dezer stede heeft gegeven. Na dat de heer Hazelhoff vervolgens had nagegaan hoe de heer Janssen van tij delijk schrijver tot commies was opge klommen. zette hij uiteen, dat de jubi laris vrijwel van meet af aan in aan raking is geweest met het arbeidsbemid- delingswerk in breeden omvang en hoe hij vanaf 1937 zeer nauw bij de dage- lijksche leiding van het bureau is be trokken geweest Zeer moeilijk waren voor hem daarbij de jaren der Duitsche bezetting, in welken tijd hy echter zoo veel mogelijk de bezettingsmaatregelen heeft gesaboteerd. Toen het op een ge geven moment duidelijk was. dat ver dere samenwerking met de Duitschers verraad aan eigen volk beteekende. is ook Janssen te zamen met een goeden kern ondergedoken. In Mei 1945 heeft spr. nog gewezen op de voorbeeldige ijver en plichtsbetrachting van den jubilaris en zijn groote toegenegenheid en vriendschap onder de collega's steeds betoond. Na een woord van hartelijken gelukwensch bood spr. hem namens het geheele personeel een actetasch aan. Verder deelde de heer Hazelhoff nog mede. dat de Leidsche Vereeniging van Industrieelen tot haar spilt verhinderd was dezen morgen aanwezig te zijn. Als volgende spreker voerde mr. J. H. Vermeulen, inspecteur van de Arbeids- bureaux in de inspectie West, het woord, die tevens de gelukwenschen over bracht van den directeur-generaal van het Rijksarbeidsbureau. Ook deze spre ker wees op de bijzondere verdiensten van den heer Janssen, waarna hij hem namens den directeur-generaal een en veloppe met inhoud overhandigde Ver volgens hebben nog het woord gevoerd mr- dr. S. Rozemond, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon, de heer A. W. Molenbeek, directeur van Jiet bijkantoor Gouda namens alle bijkanto ren, die eveneens een enveloppe met inhoud aanbood, de heer H. J. Barent- sen namens het bestuur van den Amb- tenaarsbond en de heer M. I Smit na mens het personeel van het Arbeids bureau. Ten slotte heeft de heer Janssen alle sprekers bedankt voor hun woorden en geschenken, waarna men nog cenigen tijd in genoeglijke stemming bijeen bleef. „HET EILAND SKYE". Lezing van mr. Gibson Martin. Mr. Gibson Martin voerde ons tij dens een lezing voor het Genootschap „Nederland—Engeland" naar het Wes telijk van Schotland gelegen eiland Skye, waarvan hij de schoonheid en historische merkwaardigheden aan de hand van lichtbeelden op interessante wijze uitbeeldde. Het is het grootste eiland van de Hebryden en beroemd in de historie, waarvan ook de oude zang „Over the sea to Skye" getuigt." Ook wij werden „over de zee" gebracht en genoten van de afbeeldingen der fraaie heuvels, in het algemeen 3200 voet hoog, de myste- rieuse meren en andere bijzonderhe den van dit eiland met zijn typische bevolking. St. Colomba bracht er het Christendom, het werd door de Scan- dinaviërs bezet en door talrijke tou- risten bezocht. De eersten waren de beroemde dr. Johnson en zijn vriend JamC'f Boswell. die in een bekend boek hun indrukken vastlegden. Hun be zoek dateert uit het jaar 1763. sinds dien is het vreemdelïn<?enbezoek. spe ciaal ook van Amerikanen blijven voortduren en spr. hoopte, dat de Ne derlanders dit voorbeeld zouden volgen. Uitvoerig stond spr, ook stil bij de „clans" der Mac Clouds en Mac Do nalds. hun strijd en wederwaardighe den in vroeger eeuwen. Het was jam mer, dat de projectie 'der lichtbeelden eenigen tijd stagnatie ondervond in verband met het breken van een lamp, doch de heer Gibson wist in dien tus- schehtijd zijn gehoor te boeien met het weergeven van legenden, sprookjes en anecdotes, die op typische wijze de Schotsche sfeer weergaven. Een boeiende avond, welke de reis lust zeker gestimuleerd heeft. Als nu ook maar de deviezenkwestie opgelost wordt, zal het eiland Skye zeker tot de aantrekkelijke reisobjecten gere kend mogen worden. Dr. A. Prins heeft den spreker hartelijk dank betuigd voor zijn uiteenzettingen. KUNSTENARESSEN VOOR PATIËNTEN. De Haagsche Concertzangeres en de- clamatrice Minnie Geradts gaf Dins dagavond voor patiënten en 'personeel van het verpleeghuis „Zonnewende" een zang- en declamatie-recital zy be gon haar voordracht met 2 aria's van J. S. Bach, vervolgde met Oud-Fran- sche en -Nederlandsche Kerstliederen en besloot met het Oude-Jaarsavond- lied van Cath. v. Rennes Zij werd be geleid door Ria v. Heeswfjk. Daarna declameerde Minnie Geradts op uit stekende en ontroerende wijze verzets-, moderne- én Kerstpoëzie. o.a. Elisa beth van Maasdijk, Nyhoff, A. Don ker, Geerten Gossaert en A. Roland Holst. De jonge kunstenaressen hebben pa tiënten en personeel een mooien kunst avond gegeven. Mej. C. de Boer bood bloemen aan. OOK DE SCHOLEN VAN DE GEREF. SCHOOLVEREENIGING GESLOTEN. Naar wy vernemen heeft de Geref. Sohoolvereeniging te dezer stede even eens besloten om de door haar geëxploi teerde scholen met ingang van heden in verband met de kolenschaarschte voor onbepaalden tyd te sluiten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (Dierkunde) de heer G Wiertz (Haarlem). Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift, geti teld „A study or stars in the Pleiades- region, based on photographic magni tudes. colour-equivalents, spectral ty pes and proper motions" de heer L. Binnendijk, geboren te Gouda, wonen de te Oegstgeest. BRANDSTOFFEN VOOR KAMERBEWONERS. Morgen dienen de aanvraagformulie ren te worden ingeleverd door hen, wier geslachtsnaam begint met de let ter V. W. X. Y of Z. CONCERT „ORCHESTRE COLONNE". Residentie-orkest naar Parijs. Het Residentie-Orkest gaat van 5 10 Februari naar Parijs, waar het een vijftal concerten zal gevenonder lei ding van Frits Schuurman. Eén der beste Parijsche orkesten het „Orchestre Colonne" komt in dien tijd naar ons land en zal dan o.a. een concert in onze stad geven. Het Pa rijsche orkest staat onder directie van Jean Giardino, die hier reeds eerder het Residentie-Orkest leidde. IR. K. BOUMAN. Naar wij vernemen is tot hoofd ingenieur bij dé N.V. Kon. Ned. Grof smederij alhier benoemd de heer ir. K. Boumah, tot voor kort bedryfslngenieur bij de. Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug. ARBEID EN ARBEIDSVREUGDE. Gisteravond werd in het wijkgebouw Levendaal, vanwege „Jonge Kerk" een samenkomst gehouden, waarin dr. J. P. Kruyt, directeur van het Sociolo gisch Instituut van Kerk en Wereld een lezing hield over „Arbeid en Ar beidsvreugde". Spr. begon met er op te wijzen, dat de eenige oplossing om de armoede, waarin ons land momenteel verkeert, te boven te komen, werken is. Vervol gens wees hij er op, dat er verschil lende factoren zijn waardoor de ar- arbeidsproductiviteit nog niet normaal is. Om arbeidsvreugde te krijgen moet de arbeider met de gedachte vervuld zijn, dat hij niet voor den kapitalist, maar voor de gemeenschap werkt. Bo vendien moeten de persoonlijke ver houdingen in het bedrijf tusschen ar beider en de leiding goed zijn. Ook de verhouding buiten het bedrijf speelt hierbij een gfoote rol. Ten slotte wees spr. er op, echte ar beidsvreugde te hebben, zin in het le ven van een mensch moet zijn, in welk verband spr. speciaal de geestelijke waarden van den arbeid belichtte. De heer J. van der Brugge alhier is benoemd tot lid en plaatsvervangend voorzitter van de commissie, die in 1947 is belast met het afnemen van examens voor de diploma's machinist en machinist-stoker op stoomvisschers- vaartuigen. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Aafje, d. van J. Burgerhout en A. Neu- teboom; Elisabeth Marilke Maria. d. van N. Dofferhoff en J. M. Zandvliet: Catha- rlna, d. van P Freeke en J Kooien; Pie- ter Daniël, z. van P. D. Oskam en J. Hertog. OVERLEDEN: C. Turk, huisvr. van H. Opdam. 69 J.; N. van der Hoogt, wednr.. 82 J.; C. de Ruilteru wed. van J. H. van der Linden. 78 j.: N. Bink, man. 76 J, GEHUWD: K Neuteboom. Jm. en A C. Huner. Jd.; D. J. Rilsdam. Jm. en M. J. Mark. Jd.; H Aanen, Jm. en E. van der Heemst, Jd.; P. de Graaf. Jm. en C. M. Kettenis, Jd.; L. J. van der Hulst. Jm. en J. Spek. Jd.; T. J. Hui], Jm. err"M. Neuteboom, gesch.; P. van der Kaal. Jm. en J. de Water, Jd.; J. Klinkhamer. Jm. en E. de Wolf, Jd.: T. van der Linden, Jm. en P C. Ouwersloot, gesch.; J. F. Nleuwenburg. Jm. en H. van Zwieten. Jd.; W. van Rossen. Jm. en J. P. Langezaal. Jd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoofd plaat (toez.) J. J. Winckel, cand. te Bilthoven. Bedankt, voor Wagenborgen (toez.) H. Marra te Sellingen: voor Ter Aar A. Klein Kranenburg te Hagesteln. Geref. Kerken Beroepen te Ten Boer (Gr.) N. Streefkerk te Wolvega. Bedankt voor Schiedam (vac. J. v. d. Meulen) W. A. Krijger te Oostwold (Old.); voor IJsselmonde C. Kamper te Pesse. BEZOEK VAN DR» K. H. E. GRAVEMEYER AAN DE KERK IN ZUID-AFRIKA. Op verzoek van de kerk in Zuid- Afrika en deswege zonder bezwaar van de kerkelijke schatkist hier te lande, zal dr. K. H. E. Gravemeyer, algemeen gedelegeerde der Ned. Herv. Kerk op 9 Februari a.s. vertrekken naar Marseille ten einde zich daar voor Zuid-Afrika in te schepen. Dr. Gravemeyer zal in Zuid-Afrika een aantal lezingen hou den en hfj denkt voor zijn rondreis en kele maanden noodig te hebben. EEN NIEUW GEBOUW VOOR DE SYNODE DER NED. HERV. KERK. De algemeene Synodale commissie der Ned. Herv. Kerk, welke reeds eeni gen tijd zocht naar een terrein voor het stichten van een gebouw, wa&rin de thans verspreide bureaux der algemeene synodale commissie, der raden en werk groepen, der kerkelijke publiciteit etc. zouden kunnen worden ondergebracht, heeft thans, in samenwerking met de diaconie <m kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente Te 's-Gravenhage beslag kun nen leggen op het landgoed Oostduin- Arendsdorp, gelegen aan den Wasse- naarscheweg en Oostduinlaan te 's-Gravenhage. Op dit terrein zullen behalve bovengenoemde synodale bu reaux de bureaux van den kerkeraad en de diaconie der Ned. Herv. Gém. van 's-Gravenhage worde.* gevestigd, terwijl twee rusthuizen zullen kunnen worden gesticht Ten slotte bestaat nog het voornemen er een retraite-huis te bou wen voor kerkeraden, andere kerkelijke colleges etc., alles evenwél onder voor behoud van goedkeuring der kerkelijke instanties. Aan den heer A. R. Hulshoff, architect der Ned. Herv. Kerk is, in overleg met het gemeentebestuur ver zocht bij de keuze van architecten voor den bouw der verschillende objecten te willen adviseeren Financieering particulier Woningbouw. VERMOEDELIJK RENTE VERGOEDING VAN RIJKSWEGE. Naar het A HP. ter oore komt is by de regeering in voorbereiding een rege ling, waarby het onrendabele deel van de tegenwoordig zeer hooge bouwkosten van den particulieren woningbouw zal worden opgevangen. Waarschyniyk zal dit geschieden door een rentevergoe ding, welke het Ryk aan de betrokke nen zal verleenen, nadat deze gelden door de particuliere kapitaalmarkt ge fourneerd zullen zyn. DE EVENTUEELE BENOEMING VAN PROF. POSTHUMA. In verband met de eventueele benoe ming van prof. dr. S. Posfchuma als lid van de Commissie-Generaal heeft het college van commissarissen van de Ne derlandsche Bank zich bereid verklaard een interne regeling te treffen.-waarby hy als directeur tydelijk op nóh-actief zou worden gesteld. Zijn functie wordt dan waargenomen door den heer Wes terman Holstyn, die per 15 Jan. as. af treedt als directeur-secretaris in ver band met het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftyd. Prof. Posthuma vertrekt op 21 Januari a.s. naar Indonesië. Met dit vertrek wacht hem als financieel econoom een byzondere taak. Naar het A.NP. uit bevoegden kring verneemt, aoht men, de overeenkomst van Linggadjati als feit aanvaardende, met de wetenschap dat de financieel- economische belangen van Nederland en Indonesië parallel loopen, de ver wachting gerechtvaardigd, dat het eco nomisch herstel van beide landen door dezen vakman op basis van verstande lijke inzichten naar beste vermogen zal worden gediend. DE ONREGELMATIGHEDEN BIJ HET K.N.I.L. Nog vijf personen in arrest. Het onderzoek inzake de onregelma^ tigheden by de intendance van het K.NJ.L. aan den Zwartenweg te Den Haag is thans beëindigd. Gebleken is. dat onder de gearresteer den (24 in totaal) zioh eenige militai ren bevonden, waartegen geen strafver volging wordt ingesteld. Er bevinden zioh thans nog 5 personen ln arrest, die ervan verdacht worden verduistering en heling van militaire goederen te hebben gepleegd. Gedurende het onderzoek zijn by personeel der intendance een aantal militaire goederen in beslag genomen. AFSLUITDIJK ONBERIJDBAAR. De A.N.W.B. deelt mede, dat de Af- sluitdyk bhans practlsoh onberydbaar is. In de provincies Friesland en Gronin gen zyn de wegen spiegelglad. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Uitreiking Bonkaarten 703. In de week van 13 tot en met 18 Januari zal voor niet-zelfverzorgers een uitreiking plaats vinden van bonkaar ten 703. Uitgereikt wordt aan: Personen, geboren in 1926 of eerder een KA-bonkaart, personen, geboren in 1927 t/m 1932 een KB-bonkaart, personen, geboren in 1933 t/m 1942 een KC-bonkaart, personen, geboren in 1943 t/m 1945 een KD-bonkaart. personen, geboren in 1946 een KF- bonkaart. Manneiyke personen, geboren in 1929 en vroeger, ontvangen verder naar keuze een tabaks- versnaperingen- of een ge mengde kaart; vrouwelijke personen, geboren in 1929 en vroeger ontvangen naar keuze een versnaperingen- of een gemengde kaart, de overigen hebben uitsluitend recht op een versnaperln- genkaart. Uitreiking geschiedt tegen inname van den inwisselingsbon, welke links bo ven aan de kaarten 701 voorkomt. Deze bonnen mogen evenwel niet door het publiek worden afgeknipt. Medegeno men dienen derhalve te worden: de distributiestamkaart 4- de nog niet aan gewezen periodestrooken van de bon kaarten 701. Losse inwisselingsbonnen worden niet geaccepteerd. De uitreiking vindt plaats aan de loketten 1 t/m 5 van het Distributie kantoor, ingang Langebrug van 8.30 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. 's Zater dags van 8.30 tot 10.30 uur naar alpha- betische volgorde en wel: A en B t/m Beid Maandag 13 Januari 1947. vanaf Beid t/m Bodde Dinsdag 14 Januari 1947, vanaf Bodde t/m Brink Woensdag 15 Jan. 1947, vanaf Brink t/m Cleef Donderdag 16 Jan. 1947, vanaf Cleef t/m Dr lessen Vrydag 17 Januari 1947, vanaf Driessen t/m einde D Zaterdag 18 Januari 1947. Voor de overige letters, alsmede voor de agentschappen en zelfverzorgers vol gen nog nadere publicaties. 1882 BEURSOVERZÏCHT. AMSTERDAM, 9 Jan. De zwakke tendenz had heden plaats gemaakt voor een verbetering. Van aan bod was hüna niets iheer te bemerken. De vraag Vas niet omvangrijk, maar toereikend om de koersen wederom naar boven te doen gaan. Unilever en Aku avanceerden resp. een 7-tal en een 4-tal punten. Bankaandeelen lagen vast. Koninkiyke 4 punten hooger. Ook voor Scheepvaartaandeelen waren koopers in de markt. Enkele specialiteiten gingen 5 i 6 punten naar boven. De meeste Rubberaandeelen werden wat hooger genoteerd. Tabakken hielden hiermede geiyken tred. Op de sulkerafdeeling wis ten H.V.A.'s zich een drietal punten te verbeteren. Indische fondsen goed pryshoudend. De beleggingsmarkt was kalm. Ter beurze overheerschte de opvatting dat de meeste houders der converteerbare leeningen in het conversiieschema zul len berusten. practisch onderwijs voor Beginners en Gevorderden. Op groot FABRIEKSKANTOOR te 's-Gravenhage wordt voor direct gevraagd een bekend met de moderne talen. Brieven aan het Bureau van dit Blad onder No 1892. By de Administratie der RIJKSUNIVERSITEIT te Lelden kan worden geplaatst een met vooruitzicht op vaste aanstelling. Salariëering volgens Ryksregeling. Alleen schrifteiyke sollicitaties met volledige inlich. tingen omtrent persoon, leeftyd, genoten onder- wys en tegenwoordigen en vroegeren werkkring wor den in behandeling genomen. Brieven aan dexi dmlnistrateur der Rijksuniversiteit,

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3