De Parlementaire Commissie naar de West Uitgehongerde bevolking van Palembang krijgt voedsel Nederland weerlegt Indonesische beschuldigingen WEERBERICHT Twee Diaconessen jubileeren Vier eere-promoties te Delft Met een enkel woord De nieuwe bonnen 85ste Jaargang DONDERDAG 9 JANUARI 1947 No. 25977, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer- DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directio en Administratie: 25041 ■tfStëfoon Redactie: 21507 - Cairo no.: 5"70^3 Sjarifoedin en Soedirman spraken te Djokja. Op een bijeenkomst van vertegenwoor digers van zeven strijdorganisaties te Djokjakarta hebben de republikeinsche minister van Defensie, mr, A. Sjarifoe din en de opperbevelhebber van de TRI generaal Soedirman, ieder een rede uit gesproken, die door de republikeinsche radio werd uitgezonden. Sjarifoedin be schuldigde de Nederlanders van stelsel matige overtreding van het bestand, Soedirman verklaarde dat Indonesië te genover de Nederlandsche agressiviteit voldoende geduld heeft getoond. Hij be sloot zijn rede met de uitroep: .Gaat door met vechten als ge in strijd zijt gewikkeld". De Nederlandsch-Indische regee ring heeft de republikeinsche be schuldigingen van schending van de wapenstilstand door maatregelen van militaire zijde en van de zijde der Ne derlandsch-Indische regeering offi cieel van de hand gewezen. De Nederlandsche legervoorlichtings- dienst heeft op de beide Djokjase re devoeringen gereageerd met de ver klaring dat tusschen 1 November en 31 December de Republikeinen zich 350 maal hebben schuldig gemaakt aan schending van het bestand, waar bij 60 Nederlanders zijn gedood en vele honderden gewond. Generaal Soe dirman heeft nooit, zooals de Neder landsche opperbevelhebber, de order „staakt het vuren" gegeven, wat toch op 14 October j.L werd overeenge komen. WAT SJARIFOEDIN ZEI. Sjarifoedin noemde het een bewezen feit dat na het sluiten van het bestand, de Indonesische strijdkrachten dage- lijksch geprovoceerd werden. De Neder landers maakten valsche propaganda door de Indonesiërs te beschuldigen, dat Zij de bepalingen van het bestand over treden. Zfj zeggen, aldus Sjarifoedin, dat bij ons geen discipline heerscht en dat wij de regels van het bestand niet eerbiedigen. Deze dag. waarop voor de êerste maal zeven vlaggen van zeven strijdorganisaties naast het roodwit wap perden. wilde Sjarifoedin zien als sym bool voor de eenheid in de Republiek. Hij drong krachtig aan op de invoering van een eenhoofdige leiding zoowel in militaire als in politieke zin. EN WAT SOEDIRMAN Soedirman zeide, dat indien de In donesiërs moeten vechten voor hun on afhankelijkheid. daarvoor één groep aansprakelijk is, t.w. de kapitalistische ^n imperialistische Nederlanders, die ter bereiking van hun doeleinden de kracht van een leger gebruiken. Van Indone sische zijde is alles gedaan om de ge schillen op vredelievende wijze op te lossen doch agressie van het Nederland sche leger heeft de vruchten van de be sprekingen teniet gedaan. De regeering en het volk van Indonesië hebben ge duld genoeg getoond. Wij moeten nu een realiteit met een realiteit beantwoorden en duidelijk ons standpunt kenbaar ma ken. Soedirman bepleitte een eenhoofdige leiding en besloot zijn rede met de op wekking: „-Gaat door met vechten onder een eenhoofdige leiding. Doet niets op eigen initiatief. Is men een maal met vechten begonnen, dan vechte men door". WEERLEGGING NEDERLAND. VAN Het officieele communiqué van de Ned. -Indische regeering verklaart verder, dat op een geheele reeks incidenten, die zich vrijwel op alle plaatsen voordeden, slechts door locale afweer gereageerd is. Ook bij de bepaling van de demarcatie lijnen zijn de onderhandelingen, on danks de telkens van Indonesische zijde dpgeworpen moeilijkheden, met groot geduld voortgezet, ten einde een vreed zame afbakening van de bezette gebie den te verkrijgen. De maatregelen, gedurende de drie laatste weken getroffen, vonden ajlcn hun oorzaak in toenemende bedrei ging of agressie, vooral na de rede van Soedirman van 26/12 '46. Daarbij werd in een aantal geval len de beperkte overeenkomst door Indonesische bevelhebbers eenzijdig opgezegd en op verschillende plaatsen aanvallen ingezet, welke duidelijk een gecoördineerd karakter droegen. Ook waar militaire maatregelen on vermijdelijk waren, is men er steeds van uitgegaan, dat het Indonesische bestuur zou hersteld worden, zoodra de bedrei ging had opgehouden en de mistoestan den zouden beëindigd zijn. De met de feiten strijdige voorstelling uit Djokja wijst op een ernstig gebrek aan juiste inlichtingen en daarom overweegt de re geering een duidelijk overzicht van de feiten te publiceeren, waarbij zij een verificatie van de feiten door alle par tijen, alsmede voor de pers, zal bevor deren. Tegen een algemeene of plaatse lijke verificatie bestaat geen enkel be zwaar. daar hierdoor de juistheid van het bovenstaande slechts bevestigd kan worden. MEERENDEELS DOOI. De Bilt verwacht tot Vrijdag avond: Aanvankelijk afnemende, later weer iets toenemende wind tusschen Zuidwest en Zuid-Oost. Overigens wisselend bewolkt en hier en daar eenige neerslag. Vannacht op de meeste plaatsen weer opvriezend. Morgen overdag in het Noord-Oosten van het land temperatuur om het vriespunt. 10 Januari. Zon op: 8.46 uur; onder: 16.49 uur. Maan op: 21.10 uur; ander: 11.13 uur 14 Jan. L.K. Hoogwater in Katwjjk-aan-Zee te 6.18 uur voorm. en 6.43 uur nam. AGRESSIEVE REDE VAN HATTA. In een redevoering te Djokjakarta heeft Mohammed Hatta. vice-president der Republiek o.m. gezegd, dat één be langrijk ding is bereikt, n.l. de eenheid van het Laskar Rakjta (volksleger) met hét volk. waardoor het Indonesische volk een besef van kracht gekregen heeft. Daarvan moeten wij doordron gen zijn. aldus Hatta, evenals in hoe verre de Nederlanders ons willen over weldigen. De Nederlanders treden agressief op te Buitenzorg, Medan en Padang. terwijlCheribon zelfs gebom bardeerd is. Kruis en Helfrich hebben in Nederland een beweging opgezet om de eigen regeering te saboteeren. Bij onze regeering bestaat de wensch den weg van den vrede te bewandelen, doch ven, dan beginnen wij daarmee ook en wij beseffen onze kracht. Hatta wees er vervolgens op, dat als de Nederlanders werkelijk vrede wen- schen. zij Linggadjati moeten verwezen lijken en het Nederlandsche leger ten spoedigste moet worden teruggetrokken. Hatta zeide verder, dat de Nederland sche militairen en imperialisten de be slissingen van hun eigen regeering sa boteeren en de Indonesiërs tot conflic ten dwingen om hen te overdonderen. De vice-president vroeg zich af. waar om de Nederlanders zich zoo bezorgd maakten over de demarcatielijn, daar zij immers hadden toegezegd binnen twee jaar te vertrekken. Hatta vroeg zich af, of de Nederlan ders oorlog durfden voeren en een po ging zouden durven ondernemen om de .Indonesiërs te doen buigen. „Het is mo gelijk. maar dan zijn zij niet meer een gerespecteerd ras. doch een volk. dat wij minachten". Indien de vrijheid der Indonesiërs er kend wordt, zoo besloot Hatta, dan waarborgt Indonesië de wqjyaart van Nederland, doch als men vasthoudt aan koloniale aspiraties, gaan de .Nederlan- wanneer de Nederlanders agressief blij- ders hun eigen ondergang tegemoet. De parlementaire commissie voor West-Indië is gistermiddag om 13.00 uur per Skymaster naar Rio de Ja neiro vertrokken. Daar vandaan zal zij naar Paramaribo doorreizen. Zij bestaat uit de heeren mr. G. C. D. J. Kropman .voorzitter, dr. S. E. B. Bie- rema, mr. H. J. W. A. Meyerink. prof. dr.. J. de Zwaan, prof. dr. J. H. A. Lo- gemann en G. Wagenaar, benevens mr. M. F. F. A. de Nerée tot Babberich als secretaris. Bij het vertrek waren o.m. aaifwezig de heer F. H. R. Lim Apo, voorzitter der Staten van Suriname en de Tweede Kamerleden L. N. Palar en S. A. Posthumus. Voor het vertrek heeft een A.NP.- verslaggever nog een kort onderhoud gehad met prof. J. H. A. Logemann. De reis naar de West kon deze slechts ten deele vergelijken met die van de parlementaire commissie Van Poll naar Indonesië. „De commissie-Van Poll vertrok met een bepaalde onderzoekingstaak, terwijl wij ons ln den breede op de hoogte gaan stellen. Er zijn in de Kamer eigenlijk geen menschen, die t.a.v. de West vol ledig op de hoogte zijn en nu wij voor zulke belangrijk^ beslissingen staan, wil len wij in het Parlement ook met ken nis van zaken kunnen spreken." De aankondiging van ons bezoek, al dus prof. Logemann, is overigens in de kringen der Statenleden, die verleden jaar als West-Indische delegatie naar Nederland kwamen, met eenige reserve ontvangen. En dit is ook begrijpelijk. Men was immers geneigd om de reis naar de West, voor een deel ook een tegenbezoek te zien als een middel om met allerlei gewichtigdoenerij de drin gende hervormingen op de lange baan te schuiven. Dit laatste zal zeker niet het geval zijn. De reis zal gaan via Rio de Janeiro; aan Suriname zal een be zoek van twee weken worden gebracht, daarna vertrekt de commissie naar Cu rasao en ten "slotte zal een rondreis langs de overige Nederlandsche Antil len worden gemaakt. Voorloopig is de datum van terugkeer vastgesteld op 14 Februari. Tegen dien tijd vereischen de werkzaamheden in de Kamer wederom de aanwezigheid van de Kamerleden. Het wetsontwerp tot stichting va.n een ..Welvaartsfonds Suriname" zal volgens prof. Logemann door de Kamer onge twijfeld worden aangenomen. Twee diaconessen, de zusters I. van Setten en L. de Bruin, herdachten gis teren het feit, dat zij voor 25 jaar in het Diaconessenhuis te dezer stede wer den aangesteld. Nadat in de ochtenduren de doktoren gelegenheid hadden gevonden dc beide jubilaressen geluk te wenschen. had in den middag in het zusterhuis een hul diging vanwege het bestuur plaats. Bij verhindering van den voorzitter van het bestuur, prof. dr. J. N. Bakhuizen v.d. Brink, heeft de heer G. R. D. Crom- melin een toespraak gehouden, waarin hij herinnerde aan de hooge opvatting, welke beiden van haar taak hebben. Door uw voorbeeldige en tegelijk liefde volle verpleging, aldus spr.. zijt» ge velen in vaak moeilijke omstandigheden tot steun en troost geweest. Spr. besloot met den wensch uit te spreken, dat beiden onder Gods zegen nog lange jaren aan het Diaconessenhuis verbonden mochten (Foto Van Vliet). blijven. Namens het bestuur bood de heer Crommclin aan beide zusters een zilveren couvert aan. In de hierop volgende receptie bleek eerst recht hoeveel belangstelling er voor deze jubilea bestond. Een schier eindelooze rij van oud-patiënten, vrien den van het Diaconessenhuis en oud- verpleegsters uit Leiden zoowel als uit verre omgeving heeft hier de gelukwen- schen aangeboden. Velen deden hun fe licitatie met het aanbieden van een ge schenk gepaard gaan, terwijl ook vele bloemstukken waren gezonden.. Voor beide diaconessen, die onder den indruk waren van zooveel hartelijkheid, was het gisteren ongetwijfeld een onverge telijke dag. Onze foto toont het moment waarop de directrice van het Diaconessenhuis, zuster Elema, haar gelukwenschen aan biedt. Geheel rechts op de foto zuster I, van Setten. DE STRIJD IN VIETNAM. De Fransche regeering heeft besloten dat alle gevechtsklare troepen in Frank rijk gereed moeten worden gehouden voor uitzending naar Vietnam. Onderhandelingen lijken momenteel onmogelijk geworden, daar Moutet eerst te Parijs rapport wil uitbrengen. Hij is per vliegtuig derwaarts vertrokken Dr. J. de Groot, behandelend genees heer van H.K.H. Prinses Juliana, die mededeelde dat H.K.H. zich bijzonder goed voelt. Dr. de Groot verwacht de geboorte van de Oranjetelg tegen half Februari, doch begeeft zich zelf reeds in de eerste week van Februari naar Soestdijk. (Foto ANP-v.d. W.) In een buitengewone .zitting van den Senaat van de Technische Hoogesohool te Delft, gehouden ter gelegenheid van den 105den diës, heeft gistermiddag de eere-promotie plaats gehad van de hee ren ir. W. J. H. Harmsen, directeur- generaal van den Rijkswaterstaat, Ir. W. Hupkes. oud-president-directeur van de Ned. Spoorwegen, Plesman, presi dent-directeur van de K.L.M., en ir. D. P. Ross van Lennep, hoofdbedrijfsinge nieur der Staatsmijnen. De plechtigheid geschiedde in de Wes- terkerk, welke geheel gevuld was. On der de aanwezigen bevonden zich de ministers van 'Verkeer, Openbare Wer ken en Wederopbouw ad int., terwijl de minister van O.. K. en W. zich had doen vertegenwoordigen. Voorts was aanwezig oud-minister Ringers. Nadat de waarnemende rector magni ficus prof. dr. J. A. Grutterink de bui tengewone zitting had geopend en een welkomstwoord had gesproken, hield prof. dr. ir. C. J. van Nieuwenburg een rede, welke hij aanving met d% verkla ring. dat het een volstrekte noodzake lijkheid is meer goede ingenieurs af te leveren dan voor den oorlog het geval was. willen de industrie en de regeering haar plannen uitvoeren een jaarlijksche productie van anderhalf a tweemaal toe een conditio sine qua non. De kwali teit der ingenieurs mag niet achteruit gaan. ze moet eerder nog verbeterd worden. De beschouwingen, waarvoor spr. in het verdere verloop van zijn rede aan dacht zou vragen, stelde hij binnen de omlijsting van een ander probleem.dat dringend de aandacht behoeft: de waarlijk academische vorming der stu denten. De academisch gevormde moet zijn de man van het bezonken oordeel, zich onderscheidend door zelfbeheer- sching en begrip voor andermans over tuiging. Spr. uitte de vrees, dat het stijgend aantal studenten schadelijk zal zijn voor de door hem beoogde vor ming. Een verejschte is z.i. dat ér een geestesgemeenschap groeit, ook buiten dè hoogeschool, tusschen docenten en studenten. Vervolgens ging de Senaat over tot het uitreiken der eere-doctoraten. Prof. Grutterink deed deze vooraf gaan door een rede, waarin hij de ver woestingen memoreerde, welke de vijand in ons land heeft aangericht, zelfs nog op het oogenbllk. dat hij wist den oor log verloren te hebben. Vervolgens memoreerde hij de groote zooveel ingenieurs als voor 1940 is daar- verdiensten der vier promovendi. BINNENLAND. Gistermiddag is door oververhitting van de centrale verwarming brand uit gebroken op het ln de Rotterdamsche Schie bil de Oudendilksche Schlekade te Rotterdam liggende woonschip „Mar- Jorl". bewoond door den eigenaar, den juwelier J. van Zon. Een gedeelte van het meubilair, eenige kleeding en een kost baar schilderij gingen verloren. De ver dere inboedel liep veel waterschade op. Schip nog inboedel waren verzekerd. In houten fabrieksgebouwen te Zaandam is 10 ton cacaopoeder van de N.V. Wessanen's Kon. Fabrieken, in vlam men opgegaan. Van een paplervoorraad van 2 ton. heeft men een gedeelte, dat echter groote waterschade kreeg, kun nen behouden. In het restaurant van de Houtrust- Hallen te 's Gravenhage had gisteren, ln aanwezigheid van versdheldene autoritei ten. de symbolische onthulling plaats van een gedenkplaat, waarvan het origineel ls aangebracht ln de hall van het hoofdge bouw van den C.C.D. aan het Sweelinck- plein. Deze wit marmeren plaat vermeldt de namen der 53 gedurende de bezetting omgekomen ambtenaren, waarboven de woorden: ..19401945, ter blijvende her innering aan hen. die vleien". Dinsdagavond brandde te Meteren (Betuwe) de kapitale boerderil van den landbouwer H Nijhof tot den grond af, benevens 2 gevulde hooibergen. Alle landbouwwerktuigen en 30 mud tarwe gingen in de vuurzee verloren. Aan mej B. Terwindt, hoofdstewar dess van de KI.M. zal Zaterdag 18 Januari in den Schouwburg te Maastricht de medal of freedom worden uitgereikt, in verband met de hulp, welke zij gedu rende den oorlog aan geallieerde piloten heeft verleend. Mej. Terwindt ls een der weinige Nederlandsche vrouwen, die tij- dens de bezètting als parachutlste boven vaderlandsch gebied werden neergelaten. Bil beschikking van den minister van Economische Zaken zijn de prijs- voorschriften voor oud-papier Ingetrok ken. deze ziln daardoor geheel vrii gewor den. Deze maatregel ls genomen teneinde het inzamelen ook vooi\ kleinere hoeveel heden te stimuleeren. De prijzen van nieuw papier blijven echter onveranderd. De indienststelling van de vaste brug bil Westervoort, die vandaag zou plaats vinden, is eenige dagen uitge steld De restauratie van den St. Jacobs- tor en. waarmee ln 1941 een aanvang werd gemaakt ls, ondanks moeilijkheden en onderbrekingen, thans zoover gevor derd. dat zij tot ongeveer 16 meter hoog te, van den beganen grond af. nagenoeg gereed is. Te Rotterdam heeft de 1000ste op voering van „Boefje" plaats gevonden met Annie van Ees in den titelrol. Zij ls landelijk gehuldigd. Gisteravond ontstond brand in de woning annex winkel van den heer A. Kalis ln de Tuinstraat hoek Snaarman- laan te Alkmaar. De brand greep snel om zioh heen en ln een minium van tijd stond het huls in lichterlaaie. Winkel en woonhuis met inventaris en inboedel gingen verloren. De bewoners, een gezin met 3 kinderen, hadden zich ternauwer nood ln veiligheid kunnen brengen. Het eerste H X nummer 101 voor motorril tuigen van particulieren is eer gisteren afgegeven aan den heer L. P. Vos te Den Haag. Dit Jaar zullen de vastenavondda- gen te Den Bosch gehouden worden op 16. 17 en 18 Februari. De Bossche car navalsclubs ziln reeds bezig met de voor bereidingen voor het feest, dat sedert zoovele jaren als een traditioneel en ka rakteristiek volksfeest kan worden aan gemerkt. BUITENLAND. De Fransche ministerraad heeft een voorstel aangenomen, dat voorziet ln de opening van 500 winkels te Parijs, die goederen tegen officieel vastgestelde prij zen zullen verkoopen. Gistermorgen, is brand uitgebroken op aanlegsteiger no. 3 van de Central Raylways aan den oever van de Hudson ter hoogte van New-Jersey. Het vuur verspreidde zich snel over de havenwer ken: De steiger ls geheel uitgebrand en ook do aanliggende steigers hebben veel geleden. (U.P.) Het Britsche ministerie van buiten- landsche zaken heeft een memorandum van de Arabische Liga ontvangen, waarin aan Groot-Brlttannië verzocht wordt, den groot-moefti toestemming te verlee- nen om ln Palestina terug te keeren. Maarschalk Montgomery heeft zijn Russische collega Wasjilefèki en andere Russische maarschalken ultgenoodlgd dit voorjaar naar Engeland te komen. De ultnoodlglng ls aanvaard. Een tweetal postduiven, dat nieuws overbracht van de geallieerde invasietroe pen in Normandlë. ls met een medaille bekroond. De eene onderscheiding ls posthuum geschied, omdat de duif op een vlucht van Frapkrilk omkwam, eenl- gen tijd nadat zil voor een eereteeken op de lijst was geplaatst. Een woordvoerder van het Chlnee- sche ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de Chineesche re geering de Paracel-eilanden in de Zuid- Chlneesche zee weer Iheeft bezet. Deze eilanden waren voorheen onder Japan- sche bezetting. Gisteren zijn de gevangenen van de Insein gevangenis te Rangoon een sit- down staking begonnen. Zij elschen er kenning van hun ..gevangenen-bond" en willen verbetering der gevangenistoestan den. (U.P.) De Engelschman Meekins uit Lan cashire heeft een organisatie op touw ge zet om een petitie aan den Engelschen koning te zenden, waarin deze wordt ver zocht aan de regeering te vragen om haar ontslag te nemen en een plebisciet te houden. HET WERELDVERBOND VAN VAKVEREENIGINGEN. Tijdens de conferentie van het we- reldverbond van vakvereenigingen over het steenkoolvraagstuk is een resolutie aangenomen, waarin tot uitdrukking komt, dat het verbond verplichten ar beid in de steenkoolmijnen van het Ruhr-gebied voorstaat, desnoods zoo lang totdat de vraag naar steenkolen voor de industrie bevredigd is. Tevens wordt voorgesteld om een delegatie van mijnwerkers en deskundigen naar het Ruhr-gebied te zenden voor het verza melen van gegevens. De vermindering van de steenkoolproductie in het Ruhr- gebied wordt voornamelijk geweten aan de onbevredigende arbeidsvoorwaarden van de mijnwerkers aldaar. Voor de tweede helft van de 1ste pe riode 1947 (5 t/m 18 Jan.). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 701 (Strook No. 2) 554 algemeen 100 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid). 555 algemeen 1 kg. appels of peren. 556 algemeen 50 gram cacao. 557 algemeen 125 gram koffie. 558 algemeen 50 gram thee. 55—9 algemeen plusminus 225 gram hüishoudzeep of 90 gr. toiletzeep. Bonkaarten KD, KE 702 (strook No. 2) 565 algemeen 1 kg. appels of peren. 55—6 algemeen 50 gram cacao. 562d reserve plusminus 225 gr. huis houdzeep of 90 gr. toiletzeep. 56—2e reserve plusminus 450 gr. huis houdzeep of 180 gr, toiletzeep. 563d reserve 100 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid). Tabakskaarten T 66 2 rantsoenen tabaksartikelen. Op bovenstaande bonnen kan met in gang van Vrijdag 10 Januari a.s. worden gekocht. De bonnen voor appels en peren blij ven geldig t/m 1 Februari a.s. In verband met het aanwijzen van de nieuwe zeepbon kan het voorkomen, dtit hier en daar enkele winkeliers nog niet voldoende bevoorraad zijn. Verwacht mag echter worden, dat de aflevering op de nieuwe bonnen ln de meeste ge vallen binnen weinige dagen kfcn ge schieden. SCHEERZEEP. Op,bon „Textiel I M der», textielkaart VA 605 voor mannen wordt ééh Rant soen scheerzeep beschikbaar gesteld. Men moet dezen 'bon bij een detaillist in scheerzeep inleveren. De detaillisten zullen de zeep afleveren, zoodra zij be voorraad zijn. Een rantsoen scheerzeep bedraagt: 50 gram scheerzeep of 100 grttfi sfch'eer- crême of 400 gtam snélsoheefcrêrrfe DE ANTWERPSCHE HAVENSTAKING Na afloop van de vergadering te Ant werpen van het nationaal havencomité, welke gisteren plaats had, werd mede gedeeld. dat de besprekingen tot geen resultaat hadden geleld, daar de werk gevers en vakbondleiders op hun stan'd^ punt bleven staan. De bond van havenarbeiders is bereid een beroep te doen op vrijwilligers om, onder leiding van eigen gespecialiseerd personeel, zorg te dragen voor het los sen en het vervoer van aan bederf on derhevige levensmiddelen. Indien het noodige materiaal ter beschikking wordt gesteld. BOM ONTPLOFT IN HET ZUIVERING SGERECHTSlfóF TE FRANKFORT. Te Frankfort is gisternacht in het gerechtsgebouw voor de zuiverihg eéïi bom ontploft, die de Rechtszaal geheél heeft vernield. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De politie heeft de zaak in onderzoek. De openbare aanklager Karl Erhard is van meening, dat de aanslag in ver band staat met het zuiveringsproces te* gen Michael Haertel, Voormalig dirétf* teur van de gevangenis 'dei? Gestóf te Neurenberg. Prof. mr. C. P. M. Romme (rechts) werd bij zijn vertrek naar Indonesië uit geleide gedaan door burgemeester Ch. Matser van Arrihem, die ondervoorzitter is van de K.V.P. (Foto ANP-Vrnd.) Kampongbevolking gedwongen te evacueeren. Een Nederlandsche militaire woord voerder heeft gisteren het volgende overzicht van den militairen toestand gegeven Te Medan waren Nederlandsche troepen Maandagochtend genoodzaakt een groote actie in te zetten in den N.-O. sector, waar reeds geruimen tijd binnen Nederlandsch gebied sterke Republikeinsche troepenconcentraties en mortieropstellingen zijn waargeno men. De actie was binnen twee urn- geëindigd zonder verliezen aan Neder landsche zijde. De tegenstanders bo den slechts lichten tegenstand en gin gen spoedig op de vlucht. Te Palembang gingen de Ned. troe pen voort met het doorzoeken van de stad en het verwijderen van gewapen de Indonesiërs. Het isolement van het Charitashospltaal en het vliegveld is thans opgeheven. Er heerscht echter nog activiteit van sluipschutters en men is nog bezig met het opruimen van mijnen. In overleg met het Republikeinsche bestuur ls de uitgehongei Republtk ongerdé king van voedsel en andere behoef- ten voorzien. De bevolking toont zich dankbaar voor den terugkeer van or de en rust. Het vroegere personeel van de B.P.M. en de N.K.P.M. ko men zich thans in grooten getale aanmelden. Te Bandoeng zijn verschillende Ne derlandsche patrouilles door aanvallers in uniformen van de T.R.I. beschoten. Aan Nederlandsche zijde vielen geen slachtoffers. Te Semarang hebben Zondagavond terroristen na Nederlandsch gebied te zijn binnengedrongen, een gedeelte van een kampong in den Zuidelijken sector platgebrand. In den sector van Soerabaja werd de bevolking van de kampongs Pra- soengen Prasoeng en Tambak door de. Republikeinen gedwongen te eva cueeren, nadat gevallen van mishan deling door Republikeinen was voor gekomen. De Nederlandsche artillerie opende het vuur op een bende van 60 man, welke daarna op de vlucht sloeg. Te Soerabaja zijn wederom 300 vluchte- bevol- lingen uit Madoera aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1