Leidenaars naar Oxford Schaatskampioenschap lange baan Langetlijk won de 500 en 5000 i\Ieter STADSNIEUWS Laatste Berichten Kerkelijk Leven Radio-programma Langedijk aan den start te Rotterdam voor de 5000 M. (Foto ANP. De Wt.) By de wedstrijden op de banen van de Kralinger IJsclub te Rotter dam werd de groote verrassing ge vormd door het feit, dat de 36-ja- rige Langendijker Jan Langedijk zoowel de 500 als de 5000 meter won met tijden, welke aanzienlijk beter waren dan die van andere gerouti neerde cracks als Buyen en Keijzer en waarbij hij ook jongeren als Broekman, Jonker en Egas glansrijk achter zich liet. Aan het rijden van Keyzer was dui delijk te zien, dat hij te weinig getraind op het ijs kwam, terwijl Buyen naar men weet. physiek In niet te puike con ditie verkeert, mede in verband met zijn val in den eersten wedstrijd van hét sei zoen, te Diemen. Dat Langedijk den kor ten afstand, de 500 meter, het sprint nummer van het hardrijden op de schaats, zou winnen, had zeker niemand gedacht, behalve misschien hij zelf. Zeer ernstig heeft hij zich dit seizoen voor bereid met de gedachte, dat hij, de ve teraan in dit gezelschap, de beste rijder van Nederland in alle tijden nog een maal het kampioenschap van Nederland moest winnen. En hij is hard op weg om zijn doel te bereiken, immers, een deel nemer is kampioen, als hij drie van de vier afstanden wint en den vierden af stand in ieder geval uitrjjdt. Slaagt Langedijk er ln de 1500 meter, op welken afstand hij tegen Egas start, te winnen of eerste te worden op de 10.000 meter, dan mag Langedijk zich voor de tweede maal kampioen van Ne derland noemen en heeft hij den titel houder, Piet Keyzer, onttroond. En al wint hij noch de 1500 nooh de 10.000 me ter, dan is de kans toch groot, dat de Oudkarspelaar den titel wint, aangezien zijn puntenvoorsprong in de klasseering na de twee afstanden van den eerten dag zeer aanzienlijk is. Kranige prestatie. De rit tusschen Langedijk en den jeug digen Cees Broekman op de 5000 meter had een opmerkelijk verloop. Bijna was Langedijk nog het slachtoffer geworden van een onoplettendheid van de ronden- tellers. Want de bel luidde reeds voor de laatste ronde, toen uit de noteeringen van de tijdopnemers duidelijk bleek dat het hier niet om de laatste, maar om de voorlaatste ronde ging. Langedijk zette reeds een stevigen eindspurt in. De om roeper, de oudkampioen van Nederland, Van der Scheer, die de vergissing ont dekte, deelde aan beide rijders mede, dat zij in ieder geval nog een ronde moesten rijden, maar in de aanmoedigingskreten van het vrij talrijke publiek ging de stem van den omroeper te loor. Gelukkig merkte Langedijk bij de finish aan de gebaren van het publiek, dat er een ver gissing was begaan en dat hij nog een ronde moest rijden. Wel moest hij vaart minderen voor de booht, doch hij her stelde zich schitterend en slaag-de er in ook de laatste ronde in een snel tempo te volbrengen. Hier liet een gerouti neerde rijder zien, wat ervaring en uit houdingsvermogen in moeilijke oogen- blikken kunnen beteekenen. Maar ook uit zijn tijden blijkt, dat Langedijk zijn krachten schitterend heeft verdeeld en met de regelmaat van het horloge zijn ronden reed. Deze rondentijden waren: 200 meter 22.5 sec., Ie ronde 44 sec. 2e ronde 44.6 sec., 3e ronde 45 sec., 4e ronde 44.5 sec., 5e ronde 44.5 sec., 6e ronde 45.5 sec., 7e ronde 45 sec., 8e ronde 44.5 sec., 9e ronde 45 sec., 10e ronde 46 sec., 11e ronde 43.5 sec 12e ronde 44.3 sec. Totaaltijd 9 min. 18.8 sec. De uitslagen. Uitslagen van den eersten dag: 500 meter: 1. Langedijk 48.3; 2. Egas 48.8, 3. Roos 48.9 4. Jonker 49.—, 5. Breed 49.1, 6. Havekotte 49.2, 7. Buyen 49.3, 8. Dijkstra 49.4, 9 en 10. Verbiessen en Scheer, beiden 50.3. 5000 meter: 1. Langedijk 9.18.8, 2. Key zer 9.22.2; 3. Verbiesen 9.23.2, 4. Strybls 9.24.8, 5. C. Broekman 9.34,6, 6. Zwanen burg 9.35.4, 7. Havekotte 9.36.5, 8. Scheer 9.38.3 9. Muts 9.38.4, 10. Van Hoorn 9.40.3, 11 Egas 9.41.5. 12. Buyen 9.44, 13. Van Wonderen 9.44.5, 14. Van Dorp 9.46.9 De stand na den eersten dag, dus na dat 500 en 5000 meter gereden zijn, luidt: 1. Langedijk 104.180 p., 2. Verbiesen 106620, 3. Havekotte 106 850, 4. Egas 106.950, 5. Strijbis 107 480, 6 Buyen 7. Keyzer 107.720 8. Scheer 9. Breed 108.260 en 10. Jonker 107.700, 108.130, 108.700. LANGEDIJK VERBETERT NED. RECORD 1500 M. In de eerste serie van den derden af stand. de 1500 m.. der nationale kam pioenschappen ln het hardrijden lange baan, kwamen vanmorgen tegen elkander uit: no. 1 ln het algemeen klassement J. Langedijk tegen no. 4 den Amsterdammer Egas. Deze rijders hadden gisteren op de 500 m. de snelste tijden gemaakt en vol gens de resultaten moesten zij nu ook op de 1500 m. tegen elkaar rijden. Het ijs bleek zeer snel te zijn. hoewel niet hee- lemaal brandschoon. Langedijk bevestig de zijn uitstekenden vorm van den eer sten datr door de 1500 m af te leggen ln 2 min 31 sec., hetgeen een nieuw Ne- derlandsch record beteekende. Het oude record stond op naam van Buyen met 2 min. 31,4 sec., gevestigd op 4 Februari 1942 te Bergen (N.H.De tilden van de drie chronometteurs waren 2 min. 32 sec 2 min. 31 sec. en 2 min. 30.8 sec., zoodat de middelste tijd. 2 min. 31 sec. als offi cieel vastgestelde tijd geldt. Egas noteer de den uitstekenden tijd van 2 min. 33,5 sec. Langedijk kampioen van Nederland. De tijd van Jan Langedijk op 1500 me ter, 2 min. 33 sec., werd door de andere rijders op dezen afstand niet meer ver beterd. Zoodoende werd Langedijk eer ste op den derden afstand van het kam pioenschap. De reglementen bepalen, dat als een deelnemer drie van de vier afstanden wint, hetgeen bij Langedijk thans het geval is, en den vierden afstand, de 10.000 M. uitrijdt, hij kampioen is van Nedèrland. Men mag dus aannemen, dat Langedijk den titel van Nederlandsch kampioen heeft behaald. De beste tijden van de andere rijders op deze afstanden waren: Egas 2.33.5 Buyen 2.33.7, Verbiesen 2.35, terwijl de rijders Keyzer, Broekman en Jonker nog langeren tijd noteerden. De Elfstedentocht afgelast. HET IJS IS ONBETROUWBAAR. Naar wij vernemen, wordt de elf-ste dentocht morgen niet gehouden. Het aantal wakken langs de routs in Friesland is groot en is ondanks de zeer strenge vorst zelfs toegenomen. Het ijs ln den omtrek van Leeuwarden is minder dik en minder betrouwbaar ge worden. Vermoedelijk ls dit het gevolg van den zeer harden wind en van de stroomingen in het water. Op sommige plaatsen is het ijs zelfs zeer dik, maar op ahdere punten wordt het weer dun ner ip v. dikker. Op lezen grond heeit het bestuur van jde Friesche Elfsteden- vereeniging zich genoodzaakt gezien den tocht, welke voor morgen was vast- gesteld, niet te laten doorgaan. Over een anderen datum kon het bestuur zich nog niet uit laten. Dijkstra uitgeschakeld van het Ned. kampioenschap. Het presidium van den Kon. Nederl. Schaatsenrijdersbond heeft besloten om den hardrijder dr. L. Dijkstra op deoi tweeden dag van het Nederlandsch kam pioenschap ln hardrUden lange baan een startverbod op te leggen, ln verband met het feit, dat hij door den bond voor ge- rulmen tijd wordt geschorst, welke schor sing nog door de landelijke commissie voor de zuivering zal moeten worden be krachtigd. Dr. Dijkstra heeft gisteren op de 500 m. zich uitstekend geklasseerd en bezette met een tijd van 49,4 sec. de zesde plaats. In de algemeene klasseering na den eer sten dag stond hij 16e. Naar wij nog nader vernemen zal dc landelijke commissie voor de zuivering ln den loop van de volgende week een defi nitieve uitspraak doen. VOETBAL LOTSY WEER VOORZITTER K.N.V.B. De heer K. J, J. Lotsy is bij enkele candidaatstelling herkozen als voorzit ter van den Koninklijken Nederland- schen Voettoalbönd. BOKSEN. DE ROODE TEGEN RODERICH In Londen zijn thans onderhandelin gen gaande om nog deze maand de ont moeting Roderich—De Roode te doen plaats vinden. Als datum zal vermoede lijk 28 Januari worden vastgesteld. Competitie Leidsche Schaakbond. Na de 3e ronde is ongeveer de helft der competitie afgespeeld, hoewijl en kele tientallen eenigszins achter ge raakt zijn. De stand luidt momenteel als volgt: le klasse (3 ronden): 1. Philidor I 6 p.; 2. Katwijk a. Zee I 5 p.; 3. Alphen I 4 p.; 4. L.S.G. II 2 p.; 5. Vrienden schaar I 1 p.; 6. Noordwijk I 0 p. Overgangsklasse 1. Bodegraven I 3 gesp. 6 p.; 2. Ha- zerswoude I 2 gesp. 4 p.; 3. Zoeterwou- de I 3 gesp. 3 p.; 4. Leiderdorp I 3 gesp. 2 p.; 5. Boskoop I 2 gesp. 1 p.; 6. Caïssa I 2 gesp. 1 p.; 7. Oegstgeest I 3 gesp. 1 p. 2e klasse A: 1. Voorschoten I 3 gesp. 6 p.; 2. Philidor II 4 gesp. 6 p 3. Sassenheim I 3 gesp. 4 p.; 4. Zw. pion 1 (Lisse) 2 gesp, 2 p.; 5. N, Z. Holl. I 3 gesp. 2 p.; 6. Leithen I 2'gesp. 0 p.; 7.Lisse I 3 gesp. Op. 2e klasse B: 1. VTL I Touwf. 3 gesp. 5 p.; 2. Schaakgenoegen I 2 gesp. 4 p. 3. LSG III 2 gesp. 2 p.; 4. Alphen II 2 gesp. 1 p.; 5. Boskoop II 1 gesp. 1 p. 6. Philidor III 1 gesp. 1 p.; 7. Ha&rs- woude II 1 gesp. 0 p. 3e klasse A: 1. Bodegraven n 3 gesp. 6p.; 2. Alphen III 3 gesp. 6 p.; 3. Vrien denschaar II 3 gesp. 4 p.; 4. Zoeter - woude II 3 gesp. 4 p.; 5. Ons Genoe gen I 3 gesp- 1 p.; 6. Leiderdorp II 4 gesp. 1 p.; 7. VTL II (Touwf.) 3 gesp. 0 punten. 3e klasse B: 1. Caïssa II 3 gesp,. 6 p.; 2. Katwijk a. Zee n 2 gesp. 4 p.; 3. Noordwijk n 2 gesp. 4 p.: 4. Zw. Pi on II (Lisse) 2 gesp; 2 p.; 5. PTT I 2 gesp. O p.; 6. $PW I (Prof.wijk) 2 gesp. Op.; 7. N.Z. Hol. n 3 gesp. 0 p. 4e klasse A: 1. LSG IV 4 gesp. 8 p.; 2. Philidor IV 3 gesp. 6 p.; 3. Boskoog III 2 gesp. 4 p.; 4. Alphen IV 4 gesp. 4 p.; 5. Politiesch.cl. I 2 gesp. 1 p.; 6. Leiderdorp III 4 gesp. lp.; 7. 't Leytse Ancker I 4 gesp. 0 p.; 8. Leithen II 1 gesp. 0 p. 4e klasse B: 1. Schaakgenoegen II 2 gesp. 4 p.; 2. Oegstgeest II 3 gesp. 4 p.; 3. Katwijk a. Zee III 2 gesp. 3 p.; 4. Noordwijk III 3 gesp. 3 p.; 5. SPW II (prof. w.) 2 gesp. 2 p.; 6. Lisse n 3 gesp. 2 p.; 7. Zw. pion III (Lisse 1 sp. 0 p.; 8. Ons Genoegen II 2 ge speeld 0 p. Uitspraken in hooger beroep kunnen nog eenige wijziging in dezen stand brengen. Het le en 2e tiental van Bodegra ven evenals het le en 2e tiental van Schaakgenoegen, wonnen tot. dusver al hun wedstrijden, zeker een bijzondere prestatie. SCHERMEN. ONZE PLOEG TEGEN FRANKRIJK. Voor den landenwedstrijd tegen Frankrijk te 's-Gravenhage op 19 Jan. zijn de volgende schermers aangewezen: F. Mosman, A. Montfoort, Jac. van der Voort en W. van der Berg. De samenstelling van de Fransche ploeg is als volgt: Touron, Famain, Froucht en Piot. IJSHOCKEY. NEDERLANDSCHE STUDENTEN TEAM—AMSTERDAM 13—1. In een aardigen, doch als oefening weinig te beduiden wedstrijd bewees het Nederlandsche Studenten team zijn su perioriteit over de ploeg van Amster dam. Met niet minder dan 131 be haalden de studenten, die Nederland over tien dagen in de studentenwinter week te Davos gaan vertegenwoordigen, in Den Haag de overwinning, waarbij nog vermeld dient te worden, dat het Amsterdam eerst in de laatste tien mi nuten van den derden speeltijd gelukte, een tegenpunt te maken. BRIDGE. Viertallencompetitie De Sleutels De uitslagen van gisteravond zijn: Hoofdklasse: team Van Weizen wint van team De Graaf met 40 p; Van Hel- vert w. van Staal met 45 p; Thoolen w. van Van der Star met 15 p. Inhaalwed strijd Van Helvert w. van De Graaf met 13 punten. Eerste klasse B: Oudshoorn (Smelt) w- van Vergoed met 25 p; Been w. van Aukes met 22 (team Been kampioen). Inhaalwedstrijd: Been—Vergoed gelijk <3 p. voor Been). Alle openbare scholen gesloten. IN VERBAND MET KOLENSCHAARSCHTE. In verband met de kolenschaarschte hebben B. en W. besloten om met in gang van heden alle openbare scholen tot a.s. Dinsdag te sluiten. Om dezelfde redenen is ook de ten. toonstelling van Kache Kollwitz en de lezing van dr. Lohr, welke onder auspi ciën van het Leidsche Volkshuis in de Lakenhal zou worden gehouden, naar een later datum verschoven. De politie heeft den 16-jarigen D. J. M. aangehouden, verdacht van rij wieldiefstal. Ook heeft zij op verzoek van de politie van Heemstede den 21 jarigen Hagenaar K. van O. gearre steerd, die van inbraak wordt verdacht. Nicolaï Orloff stelt teleur. SCHEEPSVERBINDINGEN. Aalsum, Rotterdam—Britsch Indië, 5/1 van Marseille; Aldabi, Rotterdam -Zuid-Amerika, 6/1 van Rio de Ja neiro; Eemdijk, 5/1 van Port Swetten- ham te Singapore; Gaasterkerk. ver trekt 11/1 van Rotterdam naar Br. In- die en Australië; Hellenic (charter), Rotterdam—Oost Azië, 6/1 te Port Said; Ittersum, Zuid-Amerika—Rotterdam, 6/1 van Rio Grande do Sul; Kota Agoeng, Napels—^Southampton, bevond zich 5/1 om 5.39 uur op 900 mijl Z.Z.O. van Land's End; Kota Gede, vermoe delijk 11/1 van Batavia naar Holland; Kota Inten, wordt 21/1 van Batavia te Suez verwacht; Leerdam, 5/1 van Gal veston te Houston; Lekhaven, 4/1 van Buenos Aires naar Rosario; Linge, 3/1 van Huelva naar Amsterdam; Merwede, Tandjongpriok—Holland, passeerde 5/1 Sokotra; Prins "Maurits, 7/1 van Que- beck te Rotterdam; Singkep, 5/1 van Basra rfear Rotterdam. Mij. Nederland Tawali, 31/12 te Ras Tanura; Johan de Witt, 7/1 van IJmuiden naar Amsterdam. West Afrika Lijnen Amstelkerk, 3/1 van Dakar naar Konakri. K.N.S.M. Iris, 6/1 te Amsterdam; Deo Duce, 7/1 te Amsterdam; Juno, 6/1 te Algiers. 6/1 van Algiers naar Tunis; Stuyvesant, 6/1 van Trinidad naar Pa ramaribo. K.P.M. Nieuw Holland, 3/1 te Suez. Onder leiding van burgemeester Van Kinschot. (Van een onzer medewerkers) Met den boottrein, die ditmaal op verzoek ook te Leiden stopte, vertrok ae vertegenwoordiging der Leidsche sportwereld gisteren voor haar eerste officieele trip naai Oxford. De gemeente Oxford heeft als een der oudste Engelsche universiteitssteden natuurlijk Leiden geadopteerd en in het kader van deze adoptie zullen er regel- rriatige sportuitwisselingen plaats heb ben. De Engelsche zwemmers, die hier reeds onofficieel waren, bewezen, dat al woont men op een eiland, zwemmen toch niet hun sterkste sport is. De Hol- landsche cricketers daarentegen onder gingen een gevoelig lesje tegen de grondleggers van „the King of Sports". vertegenwoordigen het gemeentebestuur, terwijl ook van het Leiden-Oxfordcomité eenige vooraanstaande persoonlijkheden, onder wie de volijverige secretaris de heer Molenaar, de trip meemaken. Daar de voetballers afvielen bestaat de ploeg nu uit twee hockeyteams (dames en heeren) samengesteld uit de burger clubs LMMC en Zuid wij ck, aangevuld met eenige studenten, en VVS.-dames. Behalve hockey staat er ook een veld loop op het programma, waarvoor en kele athleten meegaan. Welk figuur de Leidsche sportmen zullen slaan, is moeilijk te zeggen, al ls het wel zeker, dat in de verschillende wedstrijden, die op het programma staan, de Engelschen hun beste beentje voor moeten zetten. De Delftsche stu denten immers, die een toer maakten door de Engelsche universiteitssteden, SLECHTS BIJ VLAGEN DE OUDE ONTROERING. Nicolai Orloff's spel gaf ditmaal zeer contrasteerende indrukken. Merkwaar dig: wij herinneren ons avonden, waar na slechts hooggestemde indrukken over bleven en waarover wij dan in even hooggestemde bewoordingen vrijelijk mochten getuigen. Wij wezen er echter reeds de vorige maal op, dat Orloff ons nog slechts bij momenten ontroering wist te schenken. Ditmaal was daarvan al héél weinig sprake. Voor ons gevoel heeft er een omscha keling in z'n wezen plaats gevonden; lag eertijds het accent juist op de poëtisch- romantische bewogenheid, de diepgaan de, bezonken zielespanning, thans do mineerde in hoofdzaak het mechanisti sche. Daardoor werden vanzelfsprekend de Prokofieff-noviteiten, diens in ouden stijl gehouden- Gavotte in g kl. t. en de motorisch ingestelde Toccata, waarin de Robot (kunstmensch) tot vurig leven schijnt gekomen, alsmede de belde toe giften „een Scriabin étude en Rims- ky Korsakoff's „Vol du Bourbon" tot de successen van dezen avond. TJhopin, waarmee Orloff in vroeger ja ren juist de grootste geestelijke verbon denheid openbaarde, bezat thans bij uit zondering sfeer, bijv. in de 8ste Noctur ne. Afgezien van het technisch magi straal beheerschte, uitzonderlijk zware en vermoedelijk daarom zelden gespeel de Scherzo op. 54 No. 4, was de ware Chopingeest nauwelijks aanwezig. En wat te zeggen van Mozart en Beethoven vóór de pauze? Wij weten, dat Orloff dikwijls remmingen te over winnen heeft, alvorens tot volle ont plooiing te kunnen komen. Maar de be kende Mozartvariaties in A gr. t. en Beethoven's beroemde Mondscheinsona- te waren toch wel gehouden in zéér middelmatig spel. met bevreemdende ri- tenuto's en andere merkwaardige „vond sten", welke voor ons .gevoel den stijl geweld aandeden. Orloff lijkt ons. gelijk gezegd, zeker niet meer de Orloff van weleer. Slechts bij vlagen komt de oude bezieling, de harteklop, welke ons voert naar het hoogvlak der gewijde schoonheid. In die oogenblikken, wordt dan weer even het vertrouwde groote geluk geschonken. Dat Orloff met een wel zeer conven- tioneele programma-samenstelling ge noegen neemt, is zijn recht. Maar het is óns goed recht, om daar absoluut af wijzend tegenover te staan. Het getuigt bovendien niet van een streven, om zijn publiek, dat hem reeds zóó dikwijls hoorde, te blijven boeien. H. VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING INSTITUUT Filmavond over dc Ned. Spoorwegen. Gisteren hield het Instituut in de groote zaal van „Prediker" in de Jan- vossensteeg een smalfilmavond voor le den en belangstellenden over het Ne derlandsche Spoorwegbedrijf. Op een zeer onderhoudende en hu moristische wijze werden door den heer A. A. Antheunissen van den Propagan- dadienst der N.S. de geheimen van het groote bedrijf ontsloten en aan de hand van lantaarnplaatjes kon men het* ver voerwezen in de grijze oudheid bewon deren. Men kreeg een duidelijk beeld van den groei der spoorwegen sedert flaar oprichting in het jaar 1839, maar ook van de moeilijkheden, welke wer den ondervonden by de uitbreiding van het spoorwegnet o.a. met het beroemd geworden Laantje van der Gaag bij Delft. Vervolgens werden de films „De Spoorwegen" en „Na 100 jaar" ver toond. Deze gaven een goed en leer zaam inzicht in het reusachtige mo derne spoorwegbedrijf en toonde de aanwezigen, dat de spoorwegen niet al leen spreken over, maar ook bouwen aan het herstel van ons vaderland. Met een luid applaus dankten de tal rijke aanwezigen voor den prettigen avond, BRANDSTOFFEN VOOR KAMERBEWONERS. Morgen moeten de aanvraagformu lieren worden ingeleverd door hen, wier geslachtsnaam begint met de letter S. T of U. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is gedu rende de maand December 1946 ingelegd f. 288.920,58 en terugbetaald f. 269.907,56. Ingeschreven zijn 377 nieuwe inleggers, terwijl 88 boekjes geheel werden uitbe taald. Het tegoed der 24.900 inleggers, hier onder begrepen 1.511 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde De cember 1946 f. 14.330.312,54 exclusief de rente over 1946. Door den Afhaaldienst is in deze maand f. 17.054,25 ontvangen in 6.440 posten. Er werden 59 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezameniyken in houd van f. 1.138,19, terwijl op de scho len f. 89,50 werd gespaard. Op grond van het Zuiveringsbesluit- 1945 is aan J. M. Diekmann, majoor der gemeentepolitie, ter standplaats Leiden, te rekenen van 10 Mei 1945 af, ontslag uit zijn functie verleend. NOORDWIJK. Zestig-Jarige echtvereenlglng Van daag herdenkt het echtpaar Duindam Hazenoot, Nlc Barnhoornweg 10. den dag waarop het voor 60 Jaren ln het huwelijk trad. De krasse oudjes, respectievelijk 84 en 82 Jaar oud. genieten nog een goede gezondheid. De vrouw doet nog geheel alleen het huishouden. De man. die vls- scher van beroep was. heeft 52 Jaar (nog tot zijn 70ste Jaar) gevaren. Intusschen is het leven ook voor hen niet zonder konden na een teleurstellend begin tegen Cambridge, zeer goede resultaten boe- Nu de eerste officieele afvaardiging ken. Hockev is als wintersport niet zoo met burgemeester Van Kinschot aan 'ngeburgerd als hier in Holland Daar- het hoofd het Kanaal oversteekt om de mtegen aal het weinig homogene Leid- Sajfen v'Srtu Teka^Va^hun" kSdei Leidsche sport-eer te verdedigen, Is het sche team in den beginne moeite heb- ren zl1n er drie overleden, waarvan één noodig de samenstelling van de afvaar- ben tot een normaal spelpeil te komen.door een ongeluk op zee en één door diging onder de loupe te nemen. i wy hopen uit Oxford nader te be- 1 oorlogshandelingen. Burgemeester Van Kinschot en wet- richten hoe de Sleutelstad vertegenwoor- QJ* 13 echtpa«r houder Van Schalk met hun dames dlgd wordt. Veluwe! eeweest naar Putten op de IJszeiltocht van H.M. de Koningin MET 80 K.M. VAART OVER DE GOUWZEE! Een bontmuts als hoofdbedekking en gekleed in een bontjas heeft HM. de Koningin hedenochtend op de Gouw zee een tocht gemaakt met een ijszeil- jacht. In Monnikendam werd Zy begroet door den burgemeester, den heer W. N. Kelder, die eerst een half uur van te voren telefonisch bericht had gekregen van het Koninkiyk bezoek. Nagestaard door honderden Monni kendammers, die op het bericht van de komst der Vorstin waren toegestroomd, stapte de Koningin om half elf aan boord van het negen meter lange ys- zeiljacht Poolvos, een der snelste jach ten van .Nederland. Ondanks den te genwind op de heenreis werd een snel heid bereikt van meer dan vyftig kilo meter per uur. HM. genoot ondanks de felle koude zichtbaar van de tocht. Tot onder Mar ken ging de Poolvos en dan ging het voor den wind met zeer groote snelheid waarbij zeker 80 K.M. per uur werd bereikt weer in de richting van Mon nikendam. De tocht had precies dertig minuten geduurd. De Koningin zeide het wel kopd gehad te hebben en dat was geen wonder, want de temperatuur was 8 graden C. onder null maar by zon der genoten te hebben. De uitbreiding der Commissie-Generaal. Het ANP verneemt van welingelichte zyde, dat prof. S. Posthuma, direc teur van de Nederlandsche Bank, zich bereid heeft verklaard een eventueele benoeming tot lid van de Commissie Generaal te aanvaarden. Uit den aard der zaak zal over deze benoeming eerst beslist kunnen worden na de totstand koming van de wetswyziging, welke noodig is voor de voorgenomen uit breiding van de Commissie-Generaal. Dr. A. Treep Thesaurier-Generaal. Met ingang van 1 Januari is by K. B. als opvolger van dr. Ridder benoemd tot Thesaurier-Generaal by het ministerie van Financiën dr. A. Treep. i Dr. Antonie Treep werd op 21 Mei 1910 te Ryswyk geboren. kj studeerde aan de Economische Hoogeschool te Rotterdam en promoveerde op 19 Maart 1934 od een proefschrift geti teld: .Betrekkingen tusschen banken industrie in Frankryk". Voorts publiceerde hy tal van tijd schriftartikelen. In 1933 kwam hij als arbeidscontrac- tant by het ministerie vbn Economische Zaken. Op 1 Juli 1934 werd hy tewerk gestold by de financieele afdeeling van Philips te Eindhoven. In 1938 volgde zyn benoeming tot procuratiehouder van dit bedryf. Op 13 April 1945 ging hy als deviezenspecialist voor het Mi nisterie van Financiën naar Londen. In September van dat jaar werd hy benoemd tot financieele raad van de Nederlandsche Ambassade. Dr. Treep zal te Londen worden op gevolgd door dr. H. Rlemens, finan cieele raad aan de Ned. Ambassade te Washington. PROF. ROMME VERTROKKEN. Hedenochtend om 6 uur is prof. Romme van Schiphol naar Batavia ver trokken. Namens den minister van Overzee- sche Gebiedsdeelen werd hem uitge leide gedaan, door dr. H. J. Fredericy. Onder de aanwezigen bevonden zich voorts o.a. mr. Th. Teulings, plaatsver vangend voorzitter van de R.K. Tweede- Kamer-fractie, de heer Ch. Matser, on dervoorzitter van de K.V.P. en burge meester van Arnhem, oud-minister ir. F. wyffels, lid der Tweede Kamer, dr. L. Alberding, secretaris der K.V.P., en de heer Th. Koersen, lid der Tweede Kamer. DETACHEMENT WEST-INDIË VERTREKT 30 JANUARI. Het detachement West-Indië, gelegerd aan den Westerweg te Alkmaar, ver trekt 30 Januari a.s. per m.s. „Bloem fontein" naar de West. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 8 Januari. Vandaag was de stemming gedrukt. De koersstyglng, die zich in betrekke- ïyk korten tyd heeft voltrokken, heeft eventueele gegadigden afgeschrikt, ter wijl daarentegen een kleine neiging tot liquideeren valt op te merken. Het aan bod was niet groot, maar de kooplust zeer gering en de koersen kwamen mee- rendeels lager. Koninklyken, die giste ren tot 368 waren gestegen, gingen een 15-tal punten naar beneden. Ook de industrieelen verkeerden in reactie. De Philipsaandeelen bleven wel op peil maar Unilever, Aku en Calvé, waren eenige punten lager. De minder cou rante soorten waren onregelmatig. Bankaandeelen ongeveer prijshoudend. Op de Scheepvaartmarkt was een klei nigheid aan de markt en de koersen gingen dienovereenkomstig naar bene den. Cultuurfondsen weifelend. Van de suikerwaarden zakten H.VA, een paar punten in. De tabakken kwamen een kleinigheid beneden het vorige peil. Rubberaandeelen onveranderd of iets lager. De beleggingsmarkt was rustig. Ned. staatspapieren konden zich ruimschoots handhaven. Ned. Hcinr. Kerk Beroepen: te Asch A. P. Plomp, Ind. pred. met verlof te Ede; te Haulerwyk J. Wiersma te Augustinusga: te Garsthulzen G. L. I. Stockmann, laatsteiyk Geref. pred. in H.V. te Andyk; te Ternaard (.toez.) B. Geerling te Oosterhaule. Aangenomen: naar Middelburg A. de Vries te Heuke- lum; naar Bchalkwyk H. N. v. Hens- bergen te Loenen a. d. Vecht. Bedankt: voor Streefkerk H W. J. C. Hanselaar te Jutfaas; voor Veldhoven J. A. Frieke te Oudshoorn; voor Breda H. v. 't Hof, voorg. Herv. evang. te Tiel; voor 's-Gra venhage—Loosduinen (3e pred.pl.) J. Bronsgeest te Vel- voor Nieuw- Scheemda J. Coiyn te Oosterwijtwerd. Geref. Kerken Beroepen te Rys wyk (Z.H.) (vac. H. Pestman) en ta Zwyndrecht S. Hoekstra te Groningen; te Katwyk aan Zee (2e pred.pl.) R. J. d. Meulen te Utrecht; te Emmer- Compascuum J H. Teerink te Zetten. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Beroepen te Murmerwoude K. J. Kap- teyn, cand. te 's-Gravenhage; te Ber- gentheim G. A Hoekstra te Bedum. Chr. Geref. Kerk Bedankt voor 's-Gravenzande en voor Soestdyk M. W. „Hoogste tijd NiPllWPnhllii™» fa 'c-flv-o SCHOENENBON VOOR KINDEREN. Het C.D.K. deelt mede, dat de plaat selijke distributiediensten op nader vasl te stellen dagen na 19 Januari a.s. aan kinderen, geboren in de maand Januari van een der jaren 1932 t/m 1946 een sohoenenbon zullen uitreiken van de soort en maat, welke overeenkomt met leef tyd en geslacht'van de betrokken kinderen. GEFUSDLI, EERDEN GEÏDENTIFICEERD. Op 30 November j.l. werd op het ge deelte van de Waalsdorpervlakte, gele gen aan den Waalsdorpenveg onder de gemeente 's-Gravenhage. wederom een aantal stoffelyke resten van gefusilleer- den opgegraven. In verband met het feit, dat deze lichamen. 13 in getal, nog niet eerder door den dienst „identificatie en berging ïyken" geïdentificeerd kon den worden, waren hieromtrent nog geen mededeelingen gedaan. Tien van deze slachtoffers, allen af komstig uit Rotterdam, zyn inmiddels geïdentificeerd, torwyl de drie nog niet geïdentificeerden waarschijnlijk eveneens afkomstig zyn uit Rotterdam. De slachtoffers werden ln begin No vember 1944 gearresteerd. Aangenomen wordt, dat zij op 9 November 1944 ge fusilleerd zyn. TEGEN VERBODEN DEVIEZEN-UITVOER IN INDIË. Met ingang van 15 Januari zal te Batavia contróle worden ingesteld op den verboden uitvoer van deviezen door middel van brieven naar het buiten land. Hieronder zyn ook brieven naar Nederland, Suriname en Curacao be grepen De contróle zal bestaan in een onderzoek naar de aanwezigheid van deviezen volgens de in Nederland gel dende regeling. DADER VAN AANSLAGEN TE STOCKHOLM GEVAT? Een achttienjarige Jongen, Erland Matsson genaamd, die op Oudejaars avond werd gearresteerd wegens ver moedelijke poging tot het opblazen van de stedeiyke bibliotheek te Stockholm, zou bekend hebben verantwoordelyk te zijn voor de serie springstof-aanslagen, welke gedurende de afgeloopen weken in Stockholm hebben plaats gevonden. Hy zou vyftig kilogram dynamiet gestolen hebben uit een opslagplaats by Stock holm, ln September J.l., en daarna die opslagplaats in de lucht hebben laten vliegen. VORST VEROORZAAKT NIEUWE VOEDSELCRISIS IN RUHRGEBIED. Nu de temperatuur in het Ruhrgebled tot 35 graden onder 0 gedaald is, wat de laagste is, die tot dusver daar werd ge registreerd, wordt dit gebied door een nieuwe voedselcrists bedreigd. Het mili taire bestuur maakte bekend, dat wegens het bevriezen van de kanalen de graan - a an voer van de havensteden is beperkt tot 45 procent van het minimum, dat noodig is om in den nood te voorzien. „In plaats van het normale rantsoen van 1.550 calorieën per dag", aldus deelden de autoriteiten mede, „zal het gemiddelde rantsoen, naar schatting, i.420 calorieën bedragen en in plaatsen, waar geen aardappelen beschikbaar zyn, zal het tot ongeveer 1.190 dalen". De aardappelen die reeds per schip naar het Ruhrgebied zyn verVoerd, kunnen door de lage temperatuur niet worden gelost. Het Dortmund-Eems-kanaal en het netwerk van de verbindingskanalen zyn geheel bevroren. Ook het Kielor kanaal vroor vandaag over zyn heele lengte (100 K.M.) dicht en ysbrekers zyn aan het werk gezet om een doorgang open te houden voor de voedselschepen. De Rynschepen, die normaal 1.500.000 ton vracht per maand vervoeren, wer den vandaag gewaarschuwd, dat het ijs waarschijnlijk de eerstkomende dagen de scheepvaart onmogeiyk zal maken. BRITSCH WETSONTWERP VOOR „PLANNING" VAN STAD EN LAND. Een wetsontwerp betreffende „plan ning" voor stad en platteland, zal te gen het eind van de maand in het Brit- sche parlement worden ingediend. Dit wetsontwerp beoogt geen nationalisatie van landgoederen maar stelt een veel omvattend systeem voor „planning" op en ontneemt den landeigenaar de toe vallige waardeverhooglng van zUn gron den, terwyi aan eigenaars, die krach tens het wetsontwerp de exploitatie- waarde van hun gronden zien vermin deren. een vergoeding kan worden toe gestaan. In alle links-georiënteerde bladen wordt het wetsontwerp toegejuicht, de conservatieve pers valt echter heftig aan. UIT DE OMSTREKEN. HILLEGOM. Herbenoeming burgemeester By K.B. van 2 Januari j.l. ls jhr. mr. dr. O. F. F. A. H. van Nispen tot Panner- den, te rekenen vanaf 1 Januari 1947, wederom als burgemeester van onze gemeente benoemd. KATWIJK. Herbenoeming burgemeester By KJB. van 2 Januari J.l. is, te rekenen van 18 April 1944 af, mr W. J. Wolde- ringh van der Hoop herbenoemd als burgemeester van onze gemeente. VALKENBURG. Herbenoeming burgemeester By O. van 2 Januari j.l. is de heer A. C. do Wilde, te rekenen vanaf 15 December 1944, wederom als burgemeester van onze gemeente benoemd. Nieuwenhuyze te 's-Gravenhage-C. Dutch Swing College. VOOR DONDERDAG 9 JANUARI. Hilversum I (301 M.) KRO 8.15 9.00 en 9.05—9.45: gramofoonmuzlek; NCRV 10.1510.45: morgendienst o.l.v. ds. W. Dorrenbos: KRO 11.00—11.45: ra dio-ziekenbezoek; 12.03-12.30: Henk By- vanck, plano: 12.30—12.55: Vaudeville- orkest; 13.1513.50: Klaas van Beeek; NCRV 14.0014.40: Metropole-orkest; 15.1516.00: Kamerorkest- 16.4517.15: Musando-trlo: 18.00—18.30: Jan v Weel den, orgel; 19.25—19.45: buttenlandsch overzicht door dr L. W. G. Scholten; 20.0821.30: sterrenregen; 21.30—22.00: verzoekprogramma: 22.30—22.45: hobo kwartet; 22.45-23.00: avondoverdenking; 23.00—23.30: Marinus Voorberg- 23.30 24.00: avondconcert. Hilversum n (415 M.| AVRO 915- 9.30: morgenwijding door ds. B. J. Lie- taert; 9.5010.30: arbelds-vitamlnen; 11.1012.15: muzikale banden tusschen Nederland en Zuld-Alrika; 12.15—12.30 en 12.3513.00: ensemble Jetty Cantor; 14.2015.00: A'damsch Kamermuziekge- zelcchap; 15.20—16.10 en 16.15—17.00- re prises; 17.50—18.00: Rijk Overzee; 18 15- 18.45: Waltz-tlme; 20.15—21.15: Radio Phllharmonisch Orkest; 21.15—21 45: luisterspel over Madame Bovary; 21 45 22.45: Les gars de Paris; 2245—23.00: Jhr. mr. H. A. Quarles van Ufford over onzen buitenlandschen handel; 23.15 23.30: Grace Moore zingt: 23.30 -23 45: heeren!"; 23.45—24.00:

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3