Koude lucht stroomt over Europa Nacht-express ■DIET Het vredesverdrag met Duitschland. De plaatsvervangers van de ministers ▼an Buitenlandsche Zaken zullen a.s. week hun eerste vergadering te Londen houden. Aan 18 kleinere naties ts ver zocht haar eischen tegen Duitschland en haar standpunt ten aanzien van net vredesverdrag aan hen voor te leggen Het werk van de plaatsvervangers be staat uit twee deelen: 1 Discussie van het Duitsohc vraag stuk; 2. Het opstellen van een ontwerp verdrag voor de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Bovendien zullen zij bespreken welke procedure de ministers van Bui- tenlandsche Zaken zullen volgen by hun besprekingen te Moskou in Maart. Zij moeten hun werk binnen vyf weken af maken. Vierjarenplan in Frankrijk. De Fransche premier, Leon Blum, heeft medegedeeld, dat de regeering on- mlddeliyk zal beginnen met haar vier jarenplan voor wederopbouw en moder niseering. Het gaat om de volgende zes industrieën: kolenmUnen, electrlcitelt, ijzer en staal, landbouwmachines, ce ment en transport. Dit beslaat ongeveer dertig procent van het geheel economi sche leven in Frankrijk De uitvoering van het plan brengt groote regeerlngsorders voor macnines en allerlei constructiewerk mede. De be slissing van de regeering heeft den vol- ledlgen steun van het algemeen vakver bond en de organisatie van werkgevers. De 48-urige werkweek zal by alle in dustrieën worden ingevoerd, met dien verstande, dat voor 40 uur een basis- loon geldt .terwijl de overige acht uur als overwerk worden betaald. Gedurende het eerste jaar zullen 25Ó.000 vreemde arbeiders naar Frank rijk immigreeren. Hiervan zullen 200.000 Italianen zyn. Ook zullen 500.000 Duitsche krijgsge- vangenen in het land bhjven werken. De kapitaalsuitgaven worden voor 1947 op 141 milliard francs geschat. Men stelt zich ten doel de productie by de ge noemde industrieën gedurende het loo- pende jaar te verdubbelen. De regeering van Blum bestrydt de economische depressie dus op twee fron ten. Aan den eenen kant zal de pro ductie worden gestimuleerd, terwyi er anderzyds naar wordt gestreefd de prij- zen te verlagen. De vakvereeniglng voor het overheidspersoneel heeft voor haar bijna anderhalf millioen leden loonsver- hooging geëischt. Deze eisch is in stryd met de politiek der regeering. Vertegen woordigers der vakvereeniglng hebben geen overeenstemming kunnen bereiken met den minister van Financiën, André. Philip. De kwestie zal heden door het kabinet worden besproken. i 26 JAN. ONAFHANKELIJKHEIDSDAG IN VOOR-INDIÊ. Het dageiyksch bestuur van de Voor- Indische Congresparty heeft den leden geadviseerd, 26 Januari te beschouwen als „onafhankeiykheidsdag ter bevorde ring van nationale actie en wederop bouw". Er zullen dien dag echter geen. redevoeringen, optochten of openbare bijeenkomsten worden gehouden. De be doeling is „zich opnieuw plechtig te wijden aan de zaak van de vryheid met een helder bewustzyn van de ernstige moeilijkheden, waarin het land ver keert". DE CHAUFFEURSSTAKING TE LJONDEN. De staking van vrachtauto-chauffeurs te Londen, welke gisteren plotseling is begonnen en waarbij nu reeds een dui zendtal man aan beide oevers van de Theems betrokken zJjn, duurt voort en bedreigt de voedselbevoorrading van het geheele land. De Londensche stakers 1 hebben een beroep tot een solidariteits actie gedaan op de kolensleepers in Li verpool. Leeds en Newcastle, alsmede op de Londensche havenarbeiders. De staking is onofficieel. Men eischt hoogere loonen, een 44-urige werkweek, regeling voor betaling van overwerk en ■twee weken betaalde vacantie. De chauf feurs beklagen zich erover, dat de on derhandelingen over hun eischen reeds negen maanden hangende zyn. De staking van by het vervoer be trokken arbeiders heeft zich thans ook uitgebreid tot 900 arbeiders, die in dienst zyn van de post voor het vervoer van poststukken en baar geld voor de ban ken De arbeiders hebben verklaard de belangrykste diensten voor ziekenhuizen en bakkers te zullen verrichten. Het postbedrijf zal alles in het werk stellen om vertraging in den dienst te voor komen. Prof. Laski over de Sovjets. Professor Laski heeft te Brussel een lezing gehouden. Laski toonde aan. hoe de wereld thans ten prooi is aan een groote revolutie, even ingrypend als de Fransche van 1789 of de Hervorming in de 16de eeuw. Zulks moet men begrypen, aldus spr., zoo niet, dan gaan wij een y.zeren eeuw en een tyd van barbaarschheid tege moet. „De leidende stand, die gedurende 3 eeuwen heeft geheerscht. heeft zyn zelfvertrouwen verloren. De zedenver wildering en het moreel nihilisme on dermijnen de basis van de beschaving. Hitler was slechts de aanleiding tot een oorlog; de werkelijke oorzaak is niets anders dan het feit, dat wy de re- volutionnaire fase zijn ingetreden". Handelend over Rusland wees Laski er op, dat de vrede niet kan gegrondvest worden zonder de medewerking en de vriendschap van dit land. Hy wees er op hoe Rusland met wantrouwen Is be zield en vond hiervoor een verklaring in de geschiedenis. „Maar Rusland is èen dictatoriale staat", zeide spr. met nadruk. De Rus sen hebben geen burgeriyke vryheden. zy hebben geen vrye pers. De vryheid van crltiek is onbekend. Aan den anderen kant wees prof. Laski op wat hfj noemde „de ver door gedreven sociale democratie in de USSR", daar alleen staan de loopbanen open voor menschen met talent e)-> successen zijn opvallend. Hij huldigde het opvoedingssysteem in de Sovjet- Unie en de hervorming van het strafrecht. De USSR. is beduoht voor den oor log. Zy .heeft er al te zeer onder ge leden. De eerste positieve daad tot het vestigen van den vrede zou moeten be staan in het verleenen van alle moge lijke hulp om de levensvoorwaarden van het Russische volk te verbeteren De Vereenigde Staten hebben millioe- nen geleend aan Groot-Brittannië. „Ik zou willen", riep spr. uit, „dat Europa, en, zoo mogelijk de Vereenigde Staten millloenen zouden leenen aan de Sov jet-Unie om haar in de gelegenheid te stellen haar volk opnieuw er bovenop te helpen en dat zij haar de overtui ging zouden bijbrengen, dat thans een werkeiyke vrede wordt opgebouwd Ten slotte verklaarde prof Laski, dat men veel geduld met Rusland zal moe ten hebben en dat de vrede niet zonder de USSR., maar evenmin zonder een Groot Frankryk tot stand zou kunnen komen. SCHERPE AMERIKAANSCHE NOTA AAN POLEN. Naar het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken bekend maakt heeft de regeering der Ver. Staten de Poolsche regeering beschuldigd van „on derdrukking" o.a. door politieke arre staties en moorden, huiszoekingen door geheime politie en beknotting van de persvrijheid. Copieèn van de nota, waar in deze beschuldiging is vervat, zijn 5 Januari aan den plaatsvervangenden Sovjet-minister van Buitenlandsche Za ken, Wisjinsky en den Britschen am bassadeur te Washington, lord Inver- chapel, overhandigd. De nota zegt, dat de Amerikaansche regeering het de plicht en het recht acht van de drie mogendheden, die aan de overeenkomsten van Jalta en Pots dam hebben deelgenomen, dat zy „op de vriendeiykste, .maar meest besliste manier" de Poolsche regeering zullen wyzen op haar tekort schieten in het vervullen van de bepalingen dier over eenkomsten. De nota beloofde, dat de Amerikaansche regeering „in de onmid- deliyke toekomst" op deze wyze fcal handelen. Ingezonden Mededeeling Bij Ruwe Handen >C Ruwe huid, Ruwe lippen PUROL 30 o.$2u/Co€ön mei meer crème-karakter, daarom geliefd door de vrouw. Doos 40 ct Beschuldiging tegen generaal Anders Het Sovjetrusslsch nieuwsbureau meldt uit Warschau, dat in de tenlastelegging tegen een tiental Polen, die thans be recht worden, beweerd is, dat generaal Anders, de voormalige commandant van het tweede Poolsche legercorps in Italië, order gegeven zou hebben tot oprichting van een ondergrondsche organisatie in Polen De tien beschuldigde Polen zou den den „generalen staf" hebben ge vormd van een „vryheids- en onafhan- kelykheids-prganisatie", welke er van beschuldigd wordt gepoogd te hebbende huidige Poolsche regeering omver te werpen. ,Op Instructies van de voorma lige Poolsche regeering te Londen". Ge neraal Anders zou. volgens den tekst van de tenlastelegging, de „terroristi sche activiteit" in Polen geflnanceerd hebben en inlichtingen uit Polen hebben ontvangen via Regensburg in Beleren. MARKTBERICHTEN. KATWIJK AAN DEN RIJN. 6 Jan. 1947. Per 100 kg.: Waspeen I f. 3048; Boerenkool f. 35—38; Spruiten f 29— 76; Uien f. 14—16,10; Kroten II f. 10— 11.10; Winterpeen f. 3,509; Rapen f. 3.50—8,20: Gele kool f. 12—14; Groe ne kool f- 1624.20; Roode kool f. 15 19,10; Knolselderie f. 8—16. K'JOe LUCHTSTROOM. MrtCt/VJ.* WiRMC LUCHTSTROOM. »7 ►fJ KWf LUCHTSTMXH UT a«u. In samenwerking met den weerdienst van het K.NM.I, hebben wij een weer kaart vervaardigd, welke betrekking heeft op de huidige weersomstandighe den. Uitgaande van het koude centrum by de Karpathen stroomt een hoeveel heid koude lucht over Europa, Deze stroom wordt veroorzaakt door het hoo- ge-druk-gebied dat zich thans in Rus land bevindt Op de kaart is aangege ven hoe de temperatuur over Europa verloopt. De nullijn geeft de grens van het vorst-gebied aan Voorby deze nullijn is de invloed merkbaar van de warme luchtstroom uit de Oceaan. Vanuit Canada nadert eveneens een stroom koude lucht. Prins Bernhard in Zwitserland. Prins Bernhard is vergezeld van zyn broer Aschwin in een eigen vliegtuig op het vliegveld Cointrin by Genève aangekomen. Onmiddeliyk na aankomst zijn de prins en zyn broer naar Zermatt ver trokken, waar zy eenlgen tyd zullen verblijven ter beoefening van de win tersport. Ernstig ongeluk in Vredesteinfabriek. TWEE DOODEN. Omstreeks vijf uur gistermiddag nad in de Rubberfabriek Vredestein aan den Haagweg te Loosduinen een ern stig ongeval plaats. Op dit tijdstip sprong in de vulcaniseerafdeeling een stalen deksel, die onder 3 atmosferen druk stond van den ketel af. De 39-J. voorman A. J. Verweij, wonende aan den Haagweg en de 25-j. P. A. Rysinge uit de Kepplcr- straat werden door de wegspringen de deksel gegrepen cn op slag ge dood. Nog een tweetal andere per sonen werden dusdanig gewond, dat zy naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Bovendien werd nog eenlge glas schade aangericht. De deksel kwam ongeveer 10 metef van den 12 meter hoogen ketel te recht. Han van Meegeren en de wetenschap ONDERZOEK NAAR ZIJN SCHILDERIJEN. Vijf experts onderzoeken thans in het laboratorium van het Ministerie van Justitie natuurwetenschappelijk acht schilderijen, die door den Neder landschen schilder Han van Meegeren vervaardigd zouden zijn. Het zijn zes doeken, die door Van Meegeren onder den naam van den 17den eeuwsohen schilder Vermeer „aan het licht" wer den gebracht en twee werken, die worden toegeschreven aan Pieter de Hoogh, doch ook door Van Meegeren vervaardigd zouden zyn. Verwacht wordt, dat het onderzoek verscheidene dagen zal duren. De re sultaten van deze wetenschappeiyke con ferentie worden strikt geheim gehouden, aangezien het onderzoek geschiedt ten behoeve van het vervalschingsproces. dat tegen Han van Meegreen voor de Am- sterdamsche rechtbank loopt. Het officieele eindrapport inzake het natuurwetenschappelijk onderzoek van deze acht 17e eeuwsche schilderyen, w.o. de beroemde „Emmaüsgangers" uit het Museum Boymans te Rotterdam, waar van Han van Meegeren de schilder be weert te zyn, wordt samengesteld door dr. P. Coremans. directeur van het Cen traal Laboratorium der Belgische musea, dr. W. Froentjes, scheikundig adviseur by het Nederlandsche Ministerie van Ju stitie, dr. H. T. Plenderleith. directeur van het „Research Laboratorium" van het Britsch Museum, de heer G. Raw lins. conservator by de ..National Gale- ry" te Londen en dr. A M. de Wild. schilderyen-deskundige te 's-Graven- hage. Aanhouding van een chanteur NA ACHTERVOLGING DOOR SCHOTEN GETROFFEN. Eenlge Tilburgers ontvingen eenige dagen voor Nieuwjaar een dreigbrief van iemand, die voorgaf opsporingsambte naar van de C.C.D. te zyn. Hierin ver klaarde de schryver volkomen bekend te zyn met z.i. de zwarte practyken der geadresseerden. Zyn stilzwijgen kon ge kocht worden met een bedrag van f. 1200.—. Het geld moest op Oudejaars avond op den Bredaschen weg worden overhandigd. De politie werd op de hoogte gebracht. Op Oudejaarsavond stelden eenige re chercheurs zich op de afgesproken plaats op, doch de man kwam niet opdagen. In een tweede chantagebrief werd den Tilburgers bevolen Zaterdag 4 Januari op dezelfde plek met het geld aanwe zig te zijn. De rechercheurs waren we derom ter plaatse in gezelschap vaneen chauffeur. De „ambtenaar" was toen aanwezig en vroeg het geld, dat hem door den chauffeur werd overhandigd. Tegeiykertijd greep deze hem by den pols. De afperser wist zich echter los te rukken en vluchtte. Aan de sommatie van de twee rechercheurs om te blijven staan, gaf hy geen gevolg, evenmin als aan eenige waarschuwingsschoten. Bij eenige volgende schoten werd de vluch teling getroffen; hy kon toen worden gearresteerd. Het bleek te zyn de arbei der. J. de R.. wonende te Tilburg. Hy legde een volledige bekentenis af en zal ter beschikking worden gesteld van den Officier van Justitie te Breda. De overval in de Haarlemmermeer Wy vermeldden onlangs de veroordee lingen der betrokkenen by den overval In de Haarlemmermeer op 8 September 1944 op de boerdery van den landbou wer N. van Reeuwyk. Thans stond voor het By zonder Ge rechtshof te Amsterdam terecht de 37- jarige melkhandelaar C. Cuvelier te Nieuw-Vennep, die slechts een onderge schikte rol in dezen overval had ge speeld. Deze hoorde thans twee jaar met aftrek tegen zich eischen. Hem werd ten laste gelegd het bewaken van de op het erf van Van Reeuwyk aanwezige personen. De getuigenverklaringen wa ren ditmaal niet eensluidend. Een hun ner verklaarde pertinent Cuvelier op het erf te hebben zien staan, anderen kun nen zich niet herinneren hem by het groepje landwachters te hebben opge merkt. Cuvelier zelf beweert slechts op den weg gestaan te hebben en later zon der verdere voorkennis aan zyn collega's naar huls te zyn gegaan. Nog stond Cuvelier voor een tweede feit terecht. Op 11 Augustus 1944 heeft hij n.l. op aandringen van zyn tante bij de landwacht aangegeven, dat Cornells Stam uit Nieuw Vennep handel dreef in distributiebescheiden. Prompt volgde een huiszoeking, waarby Stam en nog een tweetal kameraden werden gearres teerd. Stam werd nog denzelfden dag vrij- gelaten. maar de twee anderen moes ten biyven. Door actief optreden van den KP. werden zy reeds den volgen den ochtend bevryd. Hadden de land- wachters geweten, wat voor plaats Stam in de illegaliteit innam, dan hadden ze hem zeker niet zoo spoedig losgelaten, zei mr. Besier in zijn requisitoir. Zyn eisch luidde voor dit verraad drie Jaar zonder aftrek van preventieve hechtenis en ontzetting uit beide kiesrechten voor het leven. De Waddenzee één ijsvlakte. BINNENKORT TE VOET NAAR HET VASTELAND? Zoo ver het oog reikt, zien de bewo ners van Ameland een uitgestrekte ijs vlakte: de Waddenzee is geheel dioht- gevroeren. Het zal dan ook niet lang meer duren, of men kan te voet de Waddenzee naar het vasteland overste ken. De toestand op het eiland is nor maal; post en levensmiddelen zijn ge regeld aangevoerd. De aanblik van de dichtgevroren Waddenzee roept herin neringen op aan den strengen winter 1940/41, toen het water ook was dicht gevroren. In tegenstelling met nu wer den slechts sporadisch post en passa giers per vliegtuig van en naar Ame land vervoerd. Eergisteren en gisteren zyn drie maal vluchten gemaakt en on geveer 60 personen vice versa vervoerd. Van een afgesloten zyn van de buiten wereld is thans dan ook geen sprake. Spoorwegplannen in 1947.- De Ned. Spoorwegen zullen per 4 Mei a.s. een nieuwe dienstregeling invoeren. Het is de bedoeling der nieuwe directie, dat het herstelwerk van het bedryf dan zoover zal zyn gevorderd, dat met het beschikbare materieel en in samenwer king met de andere vervoerondernemin- gen een frequente dienst op het geheele net zal kunnen worden gereden, aldus .Trouw". Daartoe zullen de herstel werkzaamheden aan enkele belangrijke bruggen, die nog buiten gebruik zijn. voor dien datum moeten zyn beëindigd. Indien de weersomstandigheden niet. al te zeer tegenwerken en zich geen andere stagnaties voordoen, is dit mogeiyk. Daarmee zal dan de eerste phase van het herstel- en vernieuwingsproces van liet spoorwegbedryf zijn voltooid. De invoering van de nieuwe dienstregeling zal samenvallen met die van den zomer tijd. De dienstregeling kan worden be schouwd als de „zomerdienst", welke eventueel in het najaar weer zal wor den vervangen door den „winterdienst". Wanneer dan in het najaar de afle vering van het bestelde nieuwe mate rieel zal -beginnen eerder mag daarop niet worden gerekend zullen de nieuwe plannen tot electrificatie van de lyn UtrechtArnhemNijmegen en die van het traject Amsterdam—Utrecht en voorts de electrificatie der lijnen, die vóór 1940 nog niet geëlectrificeerd wa ren, geleidelijk aan kunnen worden ver- wezenlykt. HET BELGISCH CREDIET AAN NEDERLAND. Het Belgische Ministerie van Finan ciën deelt mede dat het bedrag van het crediet, hetwelk de Nationale Bank van België by het Nederlandsche emis sie-instituut mag openen - 1.700 milli oen frank bedraagt. In deze som zyn de 300 millioen, die by het financieel accoord van 14 Mei 1946 waren voor zien, begrepen. FEUILLETON Roman door Winston Graham. 14) Andrews blies een rookwolk tusschen zijn getuite lippen uit. Hy zag er uit als of hy een beetje pruilde. Schrijft u in geen geval iets op van hetgeen ik u gezegd heb. Trouwens, u doet beter liee- lemaal niets op te schryven, als het niet dringend noodzakeiyk is. Het is het beste, dat u steeds maar weer herhaalt, wat u we«et, tot u absoluut zeker bent van uzelf. Nu, veel succes dan. signor Bottari! Toen wij elkaar een hand gaven, had ik eigeniyk voor de eerste maal werke- ïyk contact met Andrews. Zyn dikke, licht behaarde vingers waren ongewoon zacht, zooals van iemand, die nooit han denarbeid doet. Tot ziens, miss Howard, zei ik. Tot ziens, zei ze glimlachend. Toen verliet ik het tweetal. Zy moest my tamelyk kort. daarna gevolgd zyn en toevallig dezelfde rich ting zyn ingeslagen, want zy haalde mij in de Calle San Zaccaria in, toen ik bleef stilstaan om naar een étalage te kijken. Ik zou haar, dfar mij dit het beste leek, hebben laten voorbygaan, maar zy bleef staan en sprak mij aan. Wy wis selden een paar woorden en ik ging, aangemoedigd door haar houding, naast haar loopen. Zoo gingen wy verder, de heele straat door, door de Sottoportico en kwamen uit op de Riva degli Schia- voni. g Ik had moeiiyk mijn woorden kun- nën vinden in gesprekken met vrouwen, maar nu kleefde myn tong heelemaal aan myn gehemelte, daar er allerlei bedenkingen en hinderpalen waren, die een onderhoud tusschen ons belden in den weg stonden. Bovendien wist ik ook niet, wat Andrews hier wel van ge zegd zou hebben Hy en zyn vrienden schenen zich zoo thuis le voelen in haar omgeving dat zij zonder bedenkingen de grootste risico's althans zoo leken ze mij! op zich konden nemen. Maar of hij het een niet nog grooter risico zou vinden, dat ik my in het publiek vertoonde met zyn vriendin en mede werkster, wist ik nog zoo juist niet. Zy sprak nu Italiaansch, en de keel- achtige uitspraak van de zachte mede klinkers wa* een niet te misvatten be- wys van haar Duitsche of Angelsaksi sche afkomst. Haar gebabbel Had een eigenaardige bekoring door ue gebrek kige uitspraak. Het werd my duidelyk, dat deze jonge vrouw, zoowel gebroken Italiaansch sprak, als een Engelsch, dat niet geheel zuiver van styl was. want uit haar mond klonk ook dit allerliefst ongearticuleerd. Wy praatten over en prachtlgen zomer, de toenemende moei lijkheden wat betreft de levensmidde- lenvoorsiening en over een paar films. Woont u al lang in Venetië, vroeg ik. zy gooide haar opgerookte sigaret weg. Ongeveer een jaar, zei ze kort. Het werd my duidelijk, dat zaj hier op straat geen vertrouwelijke mededeelingen wil de doen, in tegenstelling tot hetgeen ik had meegemaakt op de derde verdie ping van het huis op den Campiello di Giovanni. Dit is myn eerste bezoek sinds vyf jaar, begon ik weer. Er is niet veel veranderd in de stad. Eigenaardig, ter wyl verder heel Europa een gekkenhuis geworden is. Ik ben hier vroeger vaak geweest, omdat wy er onze vacanties plachten door te brengen. Er is my verteld, antwoordde zy, dat u in Turijn geboren bent. Deze onuitgesproken terechtwijzing verdiende ik eigeniyk wel. Maar om een of andere reden besloot ik te doen, als of ik niets gemerkt had. Heelem aal niet, ging ik door, ik ben dn St. Polten in Oostenryk geboren en myn moeder was een Engelsche. Weest u toch een beetje stil, ver maande ze mij. En voegde ik er aan toe, ik heb de twee laatste jaren in Engeland doorge bracht en ben pas kort geleden hier uit Engeland gekomen voor een geheim zaakje, waar iedereen van op de hoogte is. wy waren nu voor myn hotel gena derd. U gedraagt zich als een kind, zei ze boos. Ik wist, dat het de waarheid was. Waar woont u?, vroeg ik, in deze buurt? 12). „Daar heb ik je!" zei de agent en Panda sprong in de lucht van schrik. „Op heterdaad, meneertje! Het over tuigend bewijsstuk staat naast je nee, neezeg maar niets! Kom maai* mee. dan zal ik je naar den commissa ris brengen!" Zo stond Panda dus even later voor den commissaris met de gestolen koffer en de politie naast zich. —Proces verbaal las de agent uit zyn boekje. Hedenmiddag om vier uur drie en dertig kwma er op het bureau een aangifte van diefstal binnen, ge daan door getuige Slof, die hier aan wezig is. Na haarfyn speurderswerk en met gevaar voor eigen leven slaagde ondergetekende, de politieman Fynvan- draad, eveneens hier aanwezig, om 4 u. vyf en veertig er in om de hand op den dader te leggen, eveneens hier aanwezig. De politieman Fynvandraad, met 't oog op de hem beloofde promotie, herinnert er aan. dat de snelheid, waarmee dit mysterie is opgelost, uitsluitend aan hem te danken is. HySluit dat jonk op! riep de commissaris. In de gevangenis met hem! Volgende zaak! Aan het Canal Grande. By mijn stiefvader. Ik kan hier van de kade af een vaporëtte nemen. Dan breng ik u nog zoo ver weg. Misschien, dacht ik, en ik was het nog altyd niet met my zelf eens, mis schien werkt zy ook wel zelfstandig voor de Engelsche regeering. Als zij een jaar geleden hierheen gekomen is, dan was dat ongeveer bij het eigenlyke be gin van den oorlog. Misschien is haar verhouding met Andrews door haar werk voor den Secrét Service ontstaan, en niet omgekeerd. Ze woonde dus aan het Canal Gran de. by haar stiefvader. Ik had Jane Howard met alle geweld by een bepaald soort willen, indeelen. Maar menschelijke typen zyn niet zoo gemakkelyk te verdeelen als bacillen en hun soorten. Men kan ze nu eenmaal niet in het laboratorium onderwerpen aan een onderzoek en hun dan een eti ketje met een beschrijving om den hals hangen. Maar door hun schaduwzyden wor den de menschen niet minder interes sant. En zoo bekeek ik Jane Howard, terwijl zy op ,de boot stapte. Ik keek haar na met werkelyk gevoelde spyt, dat ik geen gelegenheid zou krygen ooit de waarheid over haar te vernemen. Terwyl ik den korten weg naar huis wandelde, had ik waarschijnlyk wat minder wetenschappelyk getinte be langstelling voor de heele zaak dan te voren Nog altyd rook ik een fynen geur van jasmyn HOOFDSTUK VI. Den volgenden morgen meldde ik my om 9 uur by kapitein Bonini. Nu liet hy my een half uur wachten en toen hij verscheen, was hij in zijn marine-uniform. Die stond hem beter en hfj maakte zoo meer indruk dan in de bont gebloemde kamerjas. De uit stekende. elegante snit van de uniform maskeerde gedeelteiyk de slappe vlee- zigheid van zyn figuur. Ik verdacht er hem sterk van, dat hij een corset droeg. Men had my met veel complimenten in een klein kamertje gelaten en hy kwam dadelyk op de kwestie, waar het om ging. i (Wordt vervolgd) De herdenking onzer bevrijding Zooalsa reeds eenigen tyd geleden is medegedeeld, heeft de regeering paald. dat de viering van den nation*- len feestdag, den Bevrijdingsdag, op Maandag 5 Mei zal plaats hebben. In ^aansluiting daarop kan worden gemeld, dat de kerkeiyke herdenking op Zon dag 4 Mei zal geschieden. De plechtig© herdenking van de slachtoffers van het verzet vindt plaats op Zaterdagavond 3 Mei. RADIO-REDE PROF. GERBRANDY. Naar wy vernemen, zal prof. P. s. Gerbrandy morgenavond te 9.45 uur over beide zenders een radio-rede hou den ter beantwoording van de offici eele regeeringsverklaring van Vry- dag j.l. ONTSPANNING TE SINGAPORE. In verband met het protest vanChl- neesche handelaars en reeders tegen het aanhouden en onderzoeken van Chineesche schepen op last van de Ned- Indische regeering wordt uit Singapore gemeld, dat er een ontspanning in de situatie is ingetreden als resultaat van een bespreking, welke tusschen Chi neesche en Nederlandsche vertegen woordigers op het Consulaat-Generaal der Nederlanden over deze kwestie is gehouden. De conferentie werd byge- woond door den voorzitter van de Chi neesche Kamer van Koophandel en vier andere leden van den Chinee- schen handel, anderzyds door den Nederlandschen Consul-Generaal en den Nederlandschen handels-attaché. NIEUWE „ROTTERDAMSOHE SCHOUWBURG". 9 Byna zeven jaar lang is Rotterdam verstoken geweest van een wesrkelyken schouwburg. Het bombardement van 14 Mei 1940 maakte met één slag een einde aan de glorie van den grooten schouw burg en aan den al evenzeer hlstori- schen Tivoli-schouwburg. Wel waren er met echte Rotter dam - sche voortvarendheid en energie al heel spoedig plannen gereed voor een nieuw theater maar verder dan een t?gin van uitvoering kon het tydens de oorlogjaren niet komen. Omstreeks Maart 1941 kreeg de archi tect H. Sutterland opdracht om met teekeningen voor den dag te komen. Zoodra de DuitscÜers echter van de plannen voor een nieuwen schouwburg de lucht kregen wilden zy er hun „Kul- tur" op botvieren. De Ideeën van den heer Sutterland waren naar hun smaak niet „Voelkisch" genoeg en daarom ga-* ven zy te kennen, dat er een gewijzigd schema moest worden ingediend. By één wijziging bleef het niet en het was eerst na vele wederwaardigheden, dat de tee keningen de goedkeuring konden weg dragen. t Half September 1941 werd met den bouw van een nieuwen schouwburg, die een nood-schouwburg moest worden en een levensduur van tien jaren kreeg, be gonnen. Er kon worden doorgewerkt tot 1 Juli 1943. Op dien datum werd echter het bouwverbod van kracht. Toch bleef men nog clandestien doorwerken tot Maart 1944 maar van dien datum af stond de arbeid dan ook definitief stil. By de bevrydlng in 1945 stond men dus voor „een verlaten bouwwerk", zoo als de heer Sutterland het uitdrukte. Eindelijk kon op 1 Juni 1945 met den definitieven afbouw een begin worden gemaakt en nu is deze voltooid. De schouwburg biedt plaats aan 1200 perso nen. De kosten bedragen millioen gulden. COMMISSIE ONDERZOEK BIOSCOOPWET EN FILMKEURING. De ministers van Binnenlandsche Za ken en van O., K. en W. hebben een commissie ingesteld, aan welke is opge dragen op korten termijn te onderzoe ken. welke wyzigingen de bioscoopwet en haar uitvoeringsvoorschriften, mede in het licht van de sedert haar totstand koming gewijzigde omstandigheden, be hoeven. Verder na te gaan of, en zoo ja, in hoevere by de keuring van films een positief criterium dient te worden aan gelegd en, voor het geval deze vraag be vestigend beantwoord wordt, onder welk departement de keuring dient te res sorteeren. Benoemd zyn tot lid en voor zitter der commissie prof. dr. F. L. R. Sassen, te 's-Gravenhage en tot leden: mr. J. Algera, lid van de Tweede Kamer, te Leeuwarden; mr. J. le Poole te Noord- wyk aan Zee; dr. K. F. Proost, te Rotterdam; G. H. C. Schouten te Rotterdam; dr. J. C. M. Sweens. bur gemeester der gemeente Dongen; J. Tuin. lid van de Tweede Kamer, te Hoo- gezand. Secretaris der commissie is: mr. W, Riphagen. referendaris, plv. chef der afd. wetgeving van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. WONING VAN „BURGEMEESTERESSE" VERBRAND Vorst belemmerde blussching. In de woning van de burgemeesteresse van Middelbeers (Brabant), mevrouw J. Smulders, is Maandagavond brand uitgebroken. De felle wind wakkerde het vuur aan, zoodat spoedig het rie ten dak in brand stond. De brandweer •an Hilvarenbeek en Olrschot was spoedig ter plaatse. De strenge vorst, belemmerde de blusschingswerkzaamheden zeer. Zoo bevroor de motor der Oirschotsche brandspuit, terwyl ook niet voldoende water kon worden gegeven. Het vuur, bestreden met 4 stralen, greep snel om zich heen. zoodat het geheele huis in vlammen op ging. Tydens het blus- schingswerk stortte de gevel in, doch persoonlyke ongelukken deden zich niet voor. Het grootste gedeelte van den inboedel kon worden gered. NIEUWE ARRESTATIE IN DE ZAAK SCHOEN. Maandagavond heeft de P.R.A. in Alk maar gearresteerd den heer W. H. E. Wolf uit Amsterdam, mede-directeur van de N.V. P, Schoen en Zn. Door ziekte kon de arrestatie enkele weken geleden, toen de heer P. Schoen aange houden werd, niet doorgaan. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Robert Adrlaan. z van C. van Tongeren en J. J. Bink; Robert, z. van W. H. van der Kraan en P. W. van der Zwart; Mar- tinus. z. van F. Tuljthoff en N..A. Mle- remet; Geraldlna Aalbertlne Christine, d. van G A. Jongbloed en G. Keljl; Hans. z. van J J. van der Krogt en A. M. Teske; Eduard,' z. van E. Glesen em K. van der Holst. OVERLEDEN M. E. Vellbrlef, hulsvr. van H. Neute boom. 75 j.; E M Kramers, wed. van H. Zlrkzee. 70 J.; W. de Graaf. d.. 4 mnd. GETROUWD: B. W. van Mameren, Jm en S. Sprin ger, Jd.; G. J. Kloppert. wednr. en G. J. Geene. jd.; P. J. Platteel, Jm. en P. Sprin ger. Jd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2