100 Koeien jammerlijk omgekomen Byrnes afgetreden als minister van buitenl. zaken in de Y. St. Aanvoer koude lucht blijft voortduren WEERBERICHT Met een enkel woord 85ste Jaargang WOENSDAG 8 JANUARI 1947 No. 25976 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Generaal Marshall volgt hem op. President Truman deelde gisteravond onverwachts mede, dat Byrnes* de minister van Buitenl. Zaken, zijn ont slag had gevraagd en dat hij dit „slechts rioode en met diepen spijt" had aanvaard. Generaal George Marshall volgt Byrnes op. Generaal Marshall, die Trumans spe ciale gezant in China is geweest, is thans onderweg naar Washington uit Nan king. Byrnes overwoog reeds op 16 April 1946 af te treden. Hij zeide Truman in een brief van dien datum dat hij van zijn dokter advies had gekregen „het kalm aan te doen". Byrnes verklaarde toen dat hij zijn ontslag wenschte te doen ingaan op 1 Juli 1946. Op 19 December schreef Byrnes weer aan president Truman, en herinnerde hem er aan dat hij gehoopt had reeds op 1 Juli af te treden, aan gezien hij verwacht had, dat dan de vredesconferentie zou zijn besloten, In zijn brief aan Truman d.d. 19 Dec. schrijft Byrnes nog: „Toen het duidelijk werd, dat ik mijn verwachtingen ten aanzien van de vol tooiing van het werk in verband met het opstellen van de 5 vredesverdragen met de satellieten van de as te hoog ge spannen had, deelde ik u mede, dat ik er mede voort zou gaan totdat men ten slotte over de vredesverdragen tot over eenstemming zou zijn gekomen. Wij hebben nu een volledige overeen komst bereikt. De verdragen zullen op 10 Februari geteekend moeten worden. Ik zou gaarne van mijn functies onthe ven willen worden. Ik vind het belangrijk, dat er dit keer een wijziging moet komen. Wij hebben voor 10 Maart een bijeenkomst vastge steld. waar begonnen zal worden met het Duitsche en Oostenrijksche vredes verdrag. Dat werk zal maanden in be klag nemen. De minister, die deze taak op zich neemt, moet voldoenden tijd hebben om zich op de hoogte te stellen van de kwesties. Daarom verzoek ik. dat mijn ontslag op 10 Januari zal ingaan of zoo spoedig mogelijk nadat mijn op volger is benoemd. Ik heb dien datum vastgesteld, omdat de Senaat dan bij een zal zijn en de benoeming van mijn opvolger tegelijkertijd met de aankon diging van mijn aftreden aan den Se naat bekend gemaakt kunnen worden". Byrnes besluit den brief: „Geen man. die gewerkt heeft als minister van Bul- tenlandsche Zaken, zou grooter steun en aanmoediging gevraagd of gekregen kunnen hebben dan u mij gegeven heeft". De aankondiging van het ontslag van Byrnes en de aanvaarding daarvan door Truman kwam eenige uren nadat Byr nes een bezoek had gebracht aan Tru man. President Truman schreef bij het aanvaarden van het ontslag aan Byr nes: „Ik besef zeer goed hoe zwaar en gecompliceerd de vraagstukken zijn ge- Byrnes. Weest. die u hebt moeten behandelen sinds ge uw ambt aanvaardde in Juli 1945". Truman complimenteerde Byrnes met zijn werk. en hij releveerde in het bij zonder zijn „zeldzame tact en oordeel en indien noodzakelijk zijn vast beslotenheid en vasthoudendheid". „pe hebt een vaste hand gehad bij de moeilijke problemen, die zonder op houden ontstaan zijn. Voor alles, wat ge deed, gedurende den oorlog en bij het tot stand brengen van den vrede hebt ge den dank van het volk verdiend. Ik zeg dus: goed gedaan, in de hoop dat wij ook verder een beroep op u mo gen doen voor den raad. dien ge uit een zoo rijke en afwisselende ervaring kunt geven". In bevoegde kringen te Washington legt men er den nadruk op, dat de Ame- rikaansche politiek van „vastberaden heid en lankmoedigheid" jegens de Sov jet-Unie naar alle waarschijnlijkheid onder generaal Marshall geen verande ring zal ondergaan. Men is van mee ning, dat de politiek van Byrnes in de conferentie te Parijs en in den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken succes heeft geboekt. Voorts wordt er van dezelfde zijde op gewezen, dat Byr nes in het tijdperk van internationale conferenties onder grooten physieken druk werkte. Byrnes is op het hoogtepunt van zijn jparrière afgetreden. Men geeft toe. dat generaal Marshall op zeer veel moei lijkheden zal stuiten bij het kweeken van eenzelfde peil van begrip en good will t.a.v. de Sovjet-Russen als Byrnes in de laatste stadia van de besprekingen te New York van den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken heeft be reikt. De benoeming van generaal Marshall houdt belangrijke consequenties in, in verband met den politieken toestand in Amerika. Een aantal democraten heeft geruimen tijd geleden verklaard, dat de eenige hoop van de democraten om bij 1 de verkiezingen in 1948 het president- schap te behouden, de benoeming is van een groote figuur als generaal Marshall. Er bestaat evenwel een traditioneel voor oordeel tegen! de verkiezing van een ge neraal als president. Daarom hebben bovengenoemde democraten er op aan gedrongen. dat generaal Marshall eerst een hooge civiele functie zou uitoefenen voordat hij candidaat voor het presi dentschap gesteld wordt. Generaal George Marshall, de nieuw j benoemde minister van Buitenlandsche Zaken der Vereenigde Staten, werd op I 31 Dec. 1880 te Uniontown in Pennsyl vania geboren, en is nu dus 66 jaar oud. Hij trad in 1901 in militairen dienst en doorliep snel alle rangen. In den eersten wereldoorlog fungeerde hij als assistent-chef of staff for operations, en diende bij den troep in Frankrijk. Van 1919 tot 1924 verbleef hij in Frankrijk, en daarna werd hij in verschillende functies belast met het opleiden van Nog geen algemeen intreden van dooi. Het K.NMX te de Bilt deelt mee: Het weer in Europa wordt nog steeds beheerscht door het uitgebreide gebied van hoogen luchtdruk over Noord-Rus- land en een diepe depressie op den Oceaan. Beide luchtdruksystemen na men in de afgeloopen 24 uur in betee- kenis toe. In het centrum van de Oce aanstoring daalde de luchtdruk beneden 940 mbar en in Rusland stegen de ba rometers weer tot ongeveer 1047 mbar. Aangezien ook over Scandinavië de barometers zün gestegen, zal de Ooste lijke wind in onze omgeving weer wat aanwakkeren. De grenslijn tusschen de koude con tinentale lucht en de warmere Oceaan- lucht, die ongeveer van Zwitserland via Noord Frankrijk naar Midden Engeland loopt, is tijdelijk wat dichter bij ons land gekomen. In de Zuidelijke provin cies is het daardoor bewolkt weer en vannacht kwam het tot plaatselijke sneeuwval. Ook de temperaturen zijn in het Zuiden van het land-minder laag dan in het overige gedeelte. Vanmorgen werden om 9 uur de volgende tempera turen afgelezen: Vliegveld Twente 14. Den Helder 12. De Bilt —9. Vlissingen 2. Vliegveld Schiphol 11. Vliegveld Eindhoven —6. Vliegveld Leeuwarden 14. Vliegveld Eelde -«-14. Vliegveld Beek 14. Vliegveld Gilze-Ryen —6. In Midden-Europa en de Balkan on derging de temperatuur slechts weinig verandering, alleen in Zuid-Duitschland nam de vorst eenigszins af. Zoolang het machtige gebied van hoogeluchtdruk over Rusland stand houdt, kunnen de Oceaan-depressies het continent van West Europa niet jT MEER BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgen avond: Matige, tijdelijk krachtige wind tusschen Oost en Zuid. Hier en daar nevel of mist, overigens vrij veel overdrijvende wolkenvelden, waaruit hier en daar eenige neerslag (mot regen of sneeuw) valt, voornamelijk in de Zuidelijke provincies. In het Noorden van liet land strenge, in het midden matige en in het Zuiden lichte vorst met in Zeeland tijdelijk temperaturen om het vriespunt. 9 Januari. Zon op: 8.46 uur; onder: 16.48 uur. Maan od: 19.45 uur; onder: 10.48 uur. 14 Jan.: L. K. Hoogwater te Katwijk-a.-Zee: voorm, te 5.30 uur en nam. te 5.53 uur. binnen trekken. De aanvoer van kou de lucht zal dus in onze omgeving voortduren. Wel komt het overgangsgebied dicht bij onze grenzen, waardoor de neer slag-kansen toenemen en de tempe ratuur in de Zuidelijke provincies, vooral in Zeeland, tijdelyk om het vriespunt kan komen. Van een algemeen intreden van de dooi in Europa, zooals dat in persbe richten. afkomstig uit buitenlandsche bron. wordt gesuggereerd, is dan ook naar onze meening geen sprake. troepen. In 1939 benoemd tot stafchef, maake hij den tweeden wereld-oorlog in deze functie mee: in November 1945 be noemde president Truman hem tot zijn specialen gezant in China. Generaal Marshall schrijft het mis lukken van zijn pogingen om de com munisten en de centrale Chineesche re geering tot elkaar te brengen toe aan de aanwezigheid van „extremistische elementen" aan beide zijden. Hij be schouwt de grootste hinderpaal op den weg naar vrede in China het wantrou wen. dat beide partijen voor elkaar koes teren. In Amerika zoowel als elders is men ten zeerste verrast door den gang van zaken. Weliswaar oordeelt men de keuze van Marshall een gelukkige, maar ge heel gerust is men niet. Zoowel de New-York-Times als de New York-Herald-Tribune betreuren het, dat Byrnes aftreden is gekomen op dit moment. De Herald zegt o.m.: „Dit af treden moet verwarring en teleurstelling wekken. Het publiek zal niet licht ver geten, dat op Byrnes sterke druk is uit geoefend door het onhandig optreden van den president üi de kwestie-Walla- ce en het zal geneigd zijn zich af te vragen, of hier niet wederom een of an dere onhandigheid in het spel is. Wij hebben vertrouwen in de talenten van Marshall, doch kunnen niet anders dan voorvoelen, dat deze abrupte wijziging een herziening zal bevorderen van het geheele proces; waardoor onze betrek kingen met de rest van de wereld wor den bepaald. De Times schrijft in een hoofdartikel: „Wij kunnen slechts aannemen, dat Byr nes de lasten van zijn ambt te zwaar heeft gevonden om ze nog langer te kunnen dragen. Dit aftreden valt niet uit den toon door zijn plotselinge voor vallen en doordat het wederom een wij ziging in de leiding beteekent, juist nu problemen van verreikende beteekenis om een oplossing vragen. Wij vertrou wen. dat de benoeming van Marshall geen voorafschaduwing beteekent van een wijziging in den koers, welke voor het Amerikaansche schip van staat is uitgezet". Een noodlottige stormnacht: Geduchte bres in onze vleeschpositie. Met zwaren slagzij meerde gister avond aan de Borneokadc te Am sterdam het 791 b.r.t. metende Deen- sche stoomschip „Mercur", dat met een lading van 453 koeien uit Dene marken was vertrokken, waarvan er tijdens de reis ruim 100 door het slechte weer zijn omgekomen en to taal ongeschikt voor de consumptie in Holland aankwamen. Deze koeien waren bestemd om ons vleeschrant- soen voor eenigen tijd te bestendi gen. Voor de cargadoors beteekent dit een schadepost van naar schatting 40.000 tot 50.000 gulden. In een onopgesmurkt relaas vertelde de kapitein ons. dat het schip Zater dagavond uit Esbjerg vertrok met be stemming Amsterdam. Het weer was goed en de eerste uren van de reis verliepen voorspoedig. Het fraaie kasteel „De Hooge Vuursche" te Baam, dat enkele jaren gele den door brand werd verwoest, is, na geheel te zijn gerestaureerd, dezer da gen weer in gebruik genomen als Hotel. Foto: ANP—De Wt-, PANIEK ONDER DE KOEIEN. 's Nachts, terwijl het schip nog on der de Deensche kust voer, stak een hevige storm op, die het schip in al zijn geledingen deed trillen. Het vee werd onrustig doch het klagende ge loei van de beesten ging teloor in het geweld van den storm. Plotseling kwam een van de mannen de brug op stor men met de mededeeling, dat het vee losgebroken was. Door het schommelen van het schip, waren eenige beesten losgeraakt en hadden zulk een paniek onder hun lotgenooten gezaaid, dat vele koeien zich losrukten en, nu geheel onbe schermd, van de eene zijde van het ruim naar de andere geslingerd wer den. Daardoor kwam eerst een en later tallooze andere koeien ten val. Voor de ongelukkige beesten betee- kende dit meteen het einde, doordat de nog op de been zynde angstige viervoeters hen onder den voet lie pen en ongewild verpletterden. Doch hierbij bleef het niet. De ca davers stapelden zich aan stuurboord zijde op en weldra maakte het schip zware slagzij. Hierdoor kwam veel zee water over boord en overspoelde de doode massa. Te trachten een gedeelte van het vee over het sterk hellende vlak, dat de bodem van het laadruim vormde naar de andere zijde van het schip over te brengen, ten einde op deze wijze het evenwicht te herstel len. bleek een volslagen onmogelijke taak. Intusschen hield de bemanning zich kranig en deed wat zij kon om den om vang van de ramp zooveel mogelijk te beperken. Toen de storm ging lig gen en wij de balans op gingen ma ken van dezen moordenden nacht, kwamen wij tot de ontdekking, dat meer dan 100 koeien waren doodge gaan. De slagzij, die het schip maakte, bemoeilijkte de werkzaamheden aan boord en zoo waren voor een reis, die normaal in 36 uur gedaan wordt, nu bijna drie dagen noodig. NAAR HET ABATTOIR. De kapitein vertelde verder, dat be houdens een onbeduidende voetwond van een matroos, de uit 18 koppen be staande bemanning en het schip zelf geen nadeelige gevolgen van den storm ondervonden hebben. Het scheepsvolk was sedert den uitreis nog niet onder J. ter Haar t Met groote ontroering zal in breeden kring vernomen worden, dat gisteravond geheel onverwachts op slechts 51-jari gen leeftijd te zijnen huize is overleden de heer J. ter Haar, mede-directeur van de N.V. Leidsche Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk en Co. De heer Ter Haar had gistermiddag te Amsterdam een vergadering van tex tielfabrikanten bijgewoond- Na afloop voelde hij zich onwel en liet zich door een vriend per auto naar huis brengen, waar hij zich te rusten legde. Hoewel hij zich na eenigen tijd wat beter voel de, volgde plotseling een instorting, waarna de dood spoedig intrad De heer Ter Haar, een zoon van den bekenden Amsterdamschen wethouder, was nog niet zoo lang Leidenaar. Eerst sinds 1937. Maar in die tien jaren heeft hij zich doen kennen als een stadge noot in den besten zin van het woord. Als een man met een sterk ontwikkeld sociaal gevoel, een helder verstand en een warmvoelend hart. Iemand met groote persoonlijke charmes, die tot vrienden maakte met wie hij in aan raking kwam. De bezettingsjaren waren bij uitstek geschikt om zijn voortreffe lijke menschelijke eigenschappen tot gelding te laten komen. Hoewel hij zich nooit óp den voorgrond drong, brachten zijn werkzame natuur en zijn groote gaven van hoofd en hart hem als van zelf naar voren, waardoor voor hem in den illegalen strijd een leidende functie was weggelegd En de heer Ter Haar was er de man niet naar zich aan die verantwoordelijkheid te onttrekken. Integendeel, hij wijdde zich aan die taak met- algeheele overgave, met de omzichtigheid van een wijs man, doch tevens met het doorzettingsvermogen van iemand, bezield met den wil om an deren te helpen en met een diepgewor teld geloof in het herstel van vrijheid en recht. Als lid eener commissie diende hij de industrieelen van advies bij de sabotage van door den bezetter opgeleg de maatregelen en bepalingen; hij werkte mede aan de organisatie van bijeenkomsten, welke ten doel hadden het industrieele verzet te coördineeren en stimuleerenhij was lid van den Verzorgingsraad en van het Interkerke lijk Overleg en een van de oprichters van Nederlandsch Volksherstel, waar de sectie Sociale Zorg zijn bijzondere voor liefde had. Voorts was hij lid van den Raad van Advies van de afdeeling ..Kunst en Ontspanning". Na de bevrij ding werd hij door de Illegaliteit aan gewezen als lid van den Vertrouwens- raad, terwijl hij tijdens de ziekte van mr. Van de Sande Bakhuyzen en het loco-burgemeesterschap van nu wijlen den heer M. G. Verweij deel uitmaakte van het college van adviseurs van den burgemeester. Voorts was hij 1ste plaatsvervangend voorzitter van de on dervakgroep kamgarenspinnery van het Bedrijfsschap van Textiel, plaatsver vangend bestuurslid van de textiel- groep der Leidsche Ver- van Industriee len, plaatsvervangend lid-werkgever van den Raad van Arbeid, lid van den Districtsraad voor het Consumentencre- diet en voorzitter van het Leidsch Psy chologisch Instituut. Uit deze summiere opsomming, die geenszins volledigheid pretendeert, blijkt zijn breede belangstelling, welke elk drinkbaar onderwerp omvatte en die zich inzonderheid verdiepte in aangele genheden van sociale strekking en so ciale rechtvaardigheid. De heer Ter Haar was iemand, wiens geest en hart openstond voor zijn mede- menschen en die naar menschelijke be grippen te vroeg is weggerukt van de plaats in zijn gezin, werk en de gemeen schap, waarop nog zooveel van hem mocht worden verwacht. Zijn nagedachtenis blijft by allen, die het voorrecht hadden dezen goeden mensch en voortreffelijk burger te ken nen, in dankbare herinnering O De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal a.s. Zaterdagmorgen om half twaalf plaats vinden op de be graafplaats „Rhynhof". De werkzaamheden aan de nieuwe brug over de Eendracht bij Tholen vor deren door de vorst langzaam. Tholen is dan ook weer geheel geïsoleerd. Gisteren is men echter begonnen met het leggen van planken over de in aanbouw zijnde brug, zoodat men te voet en per fiets van Tholen uit het vaste land toch kan bereiken. Foto: ANP.v. d. W. OOSTENRIJK ZENDT NOTA AAN ENGELAND. Oostenryk heeft een note aan de Britsche regeering gezonden, waarin wordt gevraagd een vertegenwoordiger te mogen zenden, wanneer de speciale afgevaardigden der groote vier op 14 Januari te Londen bijeenkomen om over de kwestie Oostenrijk te spreken. De Britsche regeering heeft de nota thans in beraad. Waarnemers achten het onwaarschijnlijk, dat Engeland op het verzoek van Oostenryk zal in gaan alvorens de afgevaardigden by- een zijn. Het verdrag met Oostenrijk wordt niet als een vredesverdrag be schouwd, daar het land niet tot de voormalig vijandelyke landen behoort. De Amerikaansche regeering beschouwt Oostenrijk in alle opzichten als een bevryd land. de veeren geweest. Na een hartigen dronk en een opgewekt „skjold" van den kapitein begaven wy ons op de kade, waar inmiddels met het uitla den van het vee een aanvang was ge maakt. Levende zoowel als doode die ren werden naar het abattoir vervoerd. Als gevolg van de strenge Necterland- sche vleeschkeuring zal een groot ge deelte van het vleesch van de doode koeien niet meer voor menschelyke consumptie geschikt zyn en waar- schynlijk zal dit ten goede komen aan de levende have van Artis en het in Amsterdam verblyf houdende circus Knie. BINNENLAND. Binnenkort is de benoeming te vernachten van den heer J. J. van der Laan tot Nederlandsch persattaché in Australië. De heer van der Laan was de afge loopen jaren verbonden aan de persaf- deeling van de Nederlandsche ambas sade te Londen. De K-L.M. heeft gedurende de laatste 6 maanden van 1946 op de lucht lijn Amsterdam—Croydon in het totaal 21.862 passagiers vervoerd H.M. de Koningin heeft tot kamer heer in buitengewonen dienst benoemd mr. K. P. van der Mandele. voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken van Zuid-Holland te Rotterdam. Zij heeft dezen nieuwen kamerheer verzocht Haar te vertegenwoordigen bij dc opening van den nieuwen Schouw burg in Rotterdam op 10 Jantiari a.s. Mr. van kleffens zal de eere-gast zyn by een diner, dat in het Waldorf Astoria hotel te New York op 22 Jan. door de Nederlandsch-Amerikaansche stichting te New York en de Kamer van Koophandel van den staat New York gegeven zal worden. Te Amsterdam overleed op 52- jarigen leeftyd ir. G. A. van der Harst, hoofd van den Landbouwvoorlichtings- dienst by het departement van Econo mische zaken te Batavia. In de Staatscourant van gisteren is opgenomen een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in de lederwarenindustrle. Te Haarlem is in den leeftijd van 58 jaar overleden Jhr. mr. E. J. Strlck van Llnschoten, president van de Haar- lemsche rechtbank, die van. 1928 af rech ter in Haarlem is geweest. BUITENLAND. De koning van Transjordanië is in gezelschap van zijn zoon aan boord van het jacht van den president der Turk- sche republiek in Turkye aangekomen. De internationale conferentie, ge organiseerd door het wereldverbond van vakvereenigingen ter bestudeering van de Avereldproductie en verdeeling van steenkolen heeft drie commissies be De geallieerde kommandantur van Berlijn heeft de doodvonnissen bekrach tigd, die door een Duitsche rechtbank over de 47-jarlge vrouwelijke nazi-arts, Hilde Wernicke, en een verpleegster, wegens moord op honderden patiënten van een sanatorium voor geestelijk on- geneeslyken in OosteDuitschland ge pleegd, zijn uitgesproken. Naar de onder Britsche conti 61e staande, Duitsche nieuwsdienst mede deelt, zyn alle waterwegen in het cen trale gebied van Noord-Duitschland be vroren. Ten gevolge van het kolengebrek zal in het gebied van Keulen electrische stroom alleen gedurende 6 uur in den avond en 2 uur in den morgen worden toegevoerd. Te Dusseldorf is er tusschen 8 en 16 uur en tusschen 23 en 6 uur geen stroom. De communistische secretaris van een arbeidersorganisatie in Toscane (Ita lië) is gisteren vermoord. Gedurende de laatste maanden zijn reeds zes secretaris. noemd voor de votepndp'kwpsties- ern- sen van Pïaatsell|ke arbeidersorganisaties noema vooi ae voigenae Kuesraes. eco eewelddadiz om het leven eekomen nomische en sociale problemen, het ko- lenvraagstuk en de verbetering van de productie en het arbeidssysteem in de Duitsche mijnindustrie. gewelddadig om het leven gekomen, 180.000 man Amerikaansche troe pen zullen als een soort politle-macht ln Duitschland en Oostenrijk blUven met Heidelberg als hoofdkwartier. De hevige wind, die in het Oosten van België met de koudegolf gepaard ging, heeft tallooze boomen geveld en de electrische draden van den spoor weg SpaLuik afgebroken. In den ouderdom van 90 jaar is te Scranton in Pennsylvania de maat- 6chappijwinkel-magnaat en philantroop Charles S. Woolworth gestorven. Hy en zyn broer Frank bouwden uit twee kleine winkels de beroemde groep „vUf en tien cent" winkels op. Volgens het Parijsche blad „LeSolr" smokkelen schaatsenrijders gToote hoe veelheden cigaretten en koffie uit Zwit serland In Frankrijk vla meren en wa terwegen. Met veel eerbetoon wordt maar schalk Montgomery in Moskou ontvan gen. Zoo had een gala-voorstelling plaats in het Bolsjoi-theater, waar Monty in de oude tsaren-loge zat. om ringd door de Russische maarschalken. Ten bate van het Tsjechisch relief comité zal een kinderkoor onder leiding van den dirigent Milosmai Disman een tournee door Nederland maken. Het koor bestaat uit 70 kinderen van 14 tot 20 jaar. Op 26 Januari zullen zy per boot uit Engeland aankomen. Engeland overweegt maatregelen in Palestina. Men verneemt te Londen, dat de En- gelsche regeering overweegt de volgen de maatregelen in Palestina te nemen: 1. Verbod voor Palestynsche burgers om het land te verlaten; 2. Uitgaansverbod en collectieve boe ten voor gebieden, waar daden van ter reur worden gepleegd; 3. Bepaalde politieke arrestaties. Naar in welingelichte kringen verluidt, zyn de Joodsche leiders nog volkomen vrU de besprekingen te Londen by te wonen en voorstellen te doen. Het schijnt geen twyfel te lyden of de besprekin gen, die op 21 Januari zyn gesteld, zou den eventueel korten tüd uitgesteld kun nen worden, indien hier een belang mee gediend is. Naar uit Jeruzalem wordt gemeld, heeft de Joodsche gemeenschap in Pa lestina met genoegen de verklaring van Ben Goerion vernomen, volgens welke hy deze week naar Palestina zal vertrek ken om te trachten een einde te maken aan de gewelddaden. Waarnemers twijfelen er echter aan, of Ben Gorioen, die overigens groote autoriteit bezit, de fanatieke leden van de Irgoen Zwai Leoemi er toe kan be wegen hun j.oorlpg" tegen de Britsche strydkrachten te staken, zonder dat be langrijke concessies worden gedaan. Aan de Joodsche gemeenschap in Pa lestina wordt het steeds duidelijker, dat de Britsche regeering, gesteund door de publieke opinie in Engeland, niet van zins is verdere concessies te doen. De meer gematigden onder de 600.000 Joden in Palestina zijn tot de conclusie geko men, dat slechts door geweld het hoofd kan worden geboden aan de politieke misdaden. De strijd in Indo-China. Hanoi is thans geheel in handen der Franschen alsmede de havenstad Haip hong. Minister Montai heeft in een radio rede nog eens alle verantwoordelijkheid voor den gang van zaken op Vietmann gelegd. Hy zeide verder: „Het eenige wat ik thans kan doen is de militaire toestand zich laten ont wikkelen om de noodzakelyke veiligheid van de verbindingslynen te verzekeren. Ik ben echter nooit van meening ge weest. dat een militaire beslissing in de plaats kan treden van een politieke op lossing van het probleem. Ik hoop even wel, dat voor het laatste de tyd spoedig zal zyn gekomen". Over de militaire situatie zeide Moutet dat de operaties een gunstig verloop hebben, „Er zijn reeds versterkingen aangekomen en anderen zyn onderweg. Ik weet, dat Frankryk, ondanks zyn moeiiyke financieele positie, niet zal weigeren de noodige offers te brengen. Wat wij willen, is een vrij deelgenoot schap in de Fransche Unie van een In- dochineesche federatie, gevormd doop volken, die zich zelf vry kunnen regee- ren".

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1