De vorst stremt het verkeer Donderdag Elfstedentocht PANDA EN DE V Kolenpositie wordt ernstig De Stichting voor den Landbouw (II) Streven naar een Landbouwschap als publiekrechterlijk orgaan Hel Leidsch Dagblad 0 In vrijwel heel Europa heerscht thans strenge vorst. Doordat de wind in kracht is afgenomen is er wel eenige opluchting gekomen en voelt men de kou Iets minder erg, maar de situatie blyft niettemin ernstig. Reeds zit menigeen zonder brandstof en het is de vraag wan neer de nieuwe bevoorrading zal kunnen geschieden. Van officieele zijde is met nadruk verzekerd dat de drie resteerende bonnen in ieder geval zullen wor den aangewezen, maar het staat ook wel vast dat dit niet vóór Fe bruari zal geschieden! De Limburgsche mijnen zorgen toel voor de normale productie, maar opnieuw zijn de de stuwen in de Maas wegens ijsgang gestreken, zoodat ver voer per schip niet mogelijk is. De spoorwegen doen prachtig werk door dagelijks rond 20.000 Ion te vervoeren, maar Nederland verstookt per dag, zelfs bij de huidige beperkingen, 28.000 ton, zoodat er iedere 24 uur een verder te kort ontstaat van 8000 ton. De kolen voor de productie van gas en electriciteit moeten grootendeels uit het buitenland komen. Wel is waar is de uitvoer van Amerikaansche kolen in- tusschen hervat en is er ook al een schip met Poolsche kolen in Neder land aangekomen, maar hier moet weer eerst de achterstand van 300.000 ton. ontstaan door de staking in Amerika, worden ingehaald. Daarbij komt ook hier het probleem van het vervoer, aan gezien de kolen niet per schip van de haven naar de plaats van bestemming kunnen worden gebracht. Gaat men het per spoor doen, dan gaat de ver- voersmogelijkheid voor de Limburgsche huisbrandkolen verloren. Een derde strop is aldus „de Volks krant" nog, dat er als gevolg van de vorst, geenkolenaanvoer meer is ijsdam, waarachter de schepen lagen, uit Duitschland, Bij Vreeswijk zat een die vóór de vorige vorstperiode uit Duitschland waren vertrokken. Deze Dam heeft men laten springen en er is een kansje, dat de schepen nu naar Amsterdam en Rotterdam kunnen door varen. Het is mogelijk, dat sedert die vorige vorstperiode nog een enkel schip uit Duitschland over de grens is ge komen, maar met de nieuwe vorstpe riode zal ook deze aanvoer zeker weer geheel stop komen te staan. VERKEER OVER DE RIVIEREN GESTREMD. Het verkeer over de groote rivieren raakt inmiddels meer en meer ge stremd. De veerpont „Prinses Juliana", die de Waaloevers bij Tiel verbindt, is al uit de vaart genomen, evenals de schip brug bij Westervoort. Het verkeer zal hier echter van Donderdag a,s. af gebruik kunnen maken van de voorloopige vaste brug, waarvan juist Zaterdag, tus- schen twee vorstperioden in, de laatste overspanning op de pijlers gelegd is. Een riskant werk, daar de ijsgang op de rivier steeds toe neemt en de waterstand zeer laag was. Nu moet slechts nog het houten wegdek gelegd worden en de brug zal voor het verkeer open gesteld kunnen worden .Dc treinen van Arnhem naar Zevenaar zullen te Westerfoort stoppen. De verbinding over de schipbrug bij Hedel is verbroken, evenals te Deven ter en Olst. HET WERK WEGENS DE KOU GESTAAKT. De vinnige koude heeft de Zaandam- sche havenarbeiders gisteravond ge noodzaakt het lossingswerk uit de twee in de houthaven liggende Zweedsche booten om 7 uur in plaats van om 12 uur te beëindigen. Vooral het buiten- boordsche werk vergde zooveel van de arbeiders, dat men niet door kon zet ten. VERLENGING KERSTVACANTIE HAAGSCHE SCHOLEN. In verband met de precaire kolen- positie hebben B, en W. van 's-Graven- hage besloten dit jaar de Kerstvacan- tie van alle gemeentelijke scholen, met uitzondering van MTS en zeevaart school met 5 dagen te verlengen en de Paasch-vacantie -met een gelijk aantal te verkorten. De Kestvacantie duurt derhalve tot 12 Januari. DE DONAU DICHTGEVROREN. Naar de Zwitsersche radio meldt, zijn in Joego-Slavië de Donau en de Sau bevroren. Uit Italië en Joego-Slaviè worden zware sneeuwstormen gemeld. In Polen, Tsjecho-Slowakije, Oosten rijk, Joego-Slavië en Duitschland is de temperatuur beneden het nulpunt van Fahrenheid (ongeveer minus 18 gr. C.) gedaald, evenals in bepaalde deelenvan Zwitserland. ZULLEN VELE DUITSCHERS DOOD VRIEZEN? De temperatuur in geheel Duitsch land is minstens 10 graden Fahrenheit onder nul. Forrester, hoofd van de af- deeling steenkolen van het Amerikaan sche militaire bestuur heeft medege deeld, dat het Amerikaansche bestuur zich gelukkig kan prijzen, indien gedu rende de vorstperiode een aanzienlijk aantel Duitschers niet doodvriest. Hij was van meening, dat de Britsche zóne er nog slechter aan toe is. De Berlijnsche radio heeft medege deeld, dat het geallieerde militaire be stuur alle gebruik van electrischen stroom voor industrieele doeleinden tot nader order heeft verboden. De thea ters en bioscopen moeten sluiten. De Sed (Duitsche socialistische een heidspartij) heeft aan den burgemees ter van Berlijn het voorstel gedaan, alle brandstofvoorraden van vermaaks- gelegenheden met inbegrip van de schouwburgen en bioscopen in beslag te nemen en te gebruiken voor de verwar ming van ziekenhuizen en scholen. RIJN LIGT DICHT. Het vervoer van kolen over den Rijn is thans onmogelijk tengevolge van het ijs. Leider van „Marine-Jeugd storm" gegrepen. Een dezer dagen werd in donker Am sterdam de ex-leider van den Marine- Jeugdstorm, de in Oud-Ade welbekende Mark de Groot, gegrepen. Hij was daar circa 1W jaar ondergedoken. Hij wordt o.m. verdacht, Engelsche pi loten aan de Duitschers verraden te hebben en met de S.D. te hebben samengewerkt. Dat hij wel ergens op voorbereid was, blijkt uit het feit, dat hij een revolver bij zich droeg. Door het snelle ingrijpen van de rechercheurs kon hij het gevaarlijke voorwerp niet gebruiken. Ieder, die inlichtingen over hem kan geven, wordt verzocht dit zoo spoedig mogelijk te doen aan het hoofd van dienst B der PR.A., Lage Voorhout 13, Den Haag. Doodstraf geëischt tegen inspecteur Harrebomee Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft terecht gestaan de Amsterdamsche inspecteur van politie Harrebomee, die van 1943 af corpschef te Velsen is geweest. Verdachte zeide dat hij in een overwinning der Duit schers heil voor Europa had gezien en hij verklaarde „dat hij er nog niet ge heel en al van terug gekomen was". Hoe de behandeling der Joden is geweest wist hij niet precies. De president wees er op dat Harrebo mee een rol heeft gespeeld in de S.D.- aanslagen in Velsen en Beverwijk, die als repressallles werden uitgevoerd en waarvan meestal volkomen onschuldige personen het slachtoffer zijn geworden. Verschillende Duitsche getuigen ver klaren dat Harrebomee volledig op de hoogte moet zijn geweest. Na een langdurig verhoor werd ten .slotte tegen verdachte de doodstraf ge- éischt. Het bestuur van de Elfsteden-ver - eeniging maakt het volgende bekend: Op Donderdag 9 JanuSri a.s. zal we derom een Elfstedentocht worden ge houden. De route gaat langs de elf steden van Friesland en is 200 km. lang. Alleen personen van 18 jaar cn ouder mogen deelnemen. Er zal in twee afdeelinge gereden worden, n.l. wedstrijd en tocht, welke' achtereenvolgens om 5.30 uur en van 6 uur af starten van Leeuwarden uit. Aan den wedstrijd mogen geen dames deelnemen. De eindcontrole wedstrijd wordt gesloten 2 uur na aankomst van den winnaar. De prijzen bestaan uit sluitend uit medailles. De eindcontrole tocht wordt gesloten om 24 uur. Ieder, die het e.indpunt bereikt voor sluiting van zijn eindcontrole ontvangt het zil veren Elfstedenkruisje. Gelegenheid tot inschrijving voor den tocht bestaat er morgen en Donderdag morgen voor den start in het beursge bouw te Leeuwarden. Het inleggeld, dat f. 3.50 bedraagt, moet contant worden betaald en dus niet van te voren op eenigerlei wijze worden toegezonden. In dien men niet in staat is. zelf voor lo gies te Leeuwarden te zorgen, kan men zich wenden tot de afdeeling huisves ting van de elfstedenvereeniging. Deze afdeeling is de beide dagen voor den tocht gevestigd in het beursgebouw te Leeuwarden (Tel. 7000, 5 lijnen, tel.- adres „Elfsteden") Logiesaanvragen, die reeds vóór vandaag werden gedaan, worden als vervallen beschouwd. Bij de inschrijving kan men vernemen of en waar men logies heeft gekregen. De huisvestingsmogelijkheden te Leeu warden zijn vanwege het tekort aan woonruimte en de vele evacué's overi gens zeer gering, zoodat logies niet ge garandeerd kan worden. Geweer ging plotseling af. EEN DOODE TE ALMELO. Een 15-jarige jongen is Zaterdagavond te Almelo het slachtoffer geworden van het spelen met een vuurwapen. Tijdens afwezigheid van de ouders was de 19- jarige J. H. D. E. in de Smitsstraat in de kamer in het bijzijn van andere kin deren bezig geweest met het schoon maken van een Duitsch geweer, dat hij onbevoegd in zijn bezit had. Het politie onderzoek heeft uitgewezen, dat een pa troon uit het magazijn in de kamer van het geweer is terecht gekomen, zonder dat de jongeman dat wist. Op een ge geven oogenblik raakte hij de trekker aan waardoor het schot afging..Het 15- jarige broertje van den jongen werd in zijn slaap getroffen. Hij was op slag dood. Onder de hevig geschrokken kin deren brak een paniek uit. De 19-jarige jongen rende ontdaan de deur uit, en zakte op straat in elkaar. De heer Louwes verwacht goede resultaten van de internationale samenwerking. In mijn eerste artikel eindigde ik met er op te wijzen, dat de samenwer king van alle bedrijfsgenooten in den landbouw, zooals deze door de Stich ting voor den Landbouw in Nederland tot stand is gekomen, uniek is in de wereld. Het spreekt vanzelf, dat een derge lijke omvangrijke Stichting over een goed functioneerend apparaat moet beschikken. Dit is gecentrallceerd in Den Haag, waar esn vrij groote staf van academisch gevormden met het bij- behoorend personeel gevestigd is. Daar hebben ook de commissies voor belang rijke aangelegenheden haar zetel, zoo als de sociale commissie (waar met pariteit, van belanghebbenden loonen en arbeidsvoorwaarden worden besproken) en de commissies voor belastingpolitielc, landbouwherstel, akkerbouw, veehoude rij. landbouwwerktuigen e.d. Dezelfde samenwerking zet zich ook voort in de provincies en reeds in ver schillende dorpeji. Het mooie is, merkte de heer Louwes op. dat de Stichting door haar aparte onderdeelen voor tuin- en bosch- bouw, thans werkelijk namens alle be drijfsgenooten spreekt, zoodat het woord Landbouw nu alles omvat, wat er groeit, loopt ,én graast. Dit is van het allergrootste be lang met het oog op de voorbereiding en bespreking van het Wetsontwerp voor de instelling van het Landbouw schap, dat wij de regeering zullen aanbieden. „Wat omvat dit woord Landbouw schap?" Het beoogt de stichting van een pybliek rechterlijk orgaan, waardoor de bedrijfsgenooten zekere verantwoorde lijkheid kunnen overnemen voor de uit voering van het landbouwbeleid der re geering. Met andere woorden: Wij zijn bereid zooveel mogelijk van de regee ring over te nemen in het kader van het algemeen belang en voorop stellen de, dat onze Landbouw moet passen in het algemeen sociaal en economisch beleid. De regeering moet baas blijven inzake loonen en prijzen en den Land bouw zijn plaats aanwijzen in het sche ma van import en export. Op deze wijze kan de al te in tensieve regeeringsbemoeiïng van voorheen vervangen worden door een goed en solied democratisch regee- ringsbcleid. Wij trachten zoo spoedig mogelijk ons wetsontwerp aan te bie den en vertrouwen, dat de regeering en volksvertegenwoordiging het - dan met bekwamen spoed zullen behan delen, De tijd dringt! Op mijn vraag of iedere boer en" iedere arbeider bij de stichting van het Landbouwschap volgens het komend ontwerp automatisch hiervan deel zal uitmaken, kreeg ik ten antwoord, dat ,dit niet althans volgens den opzet het geval zal zijn. Het Kon. Land bouw Comité was hiervan wel voor stander en had daartoe het directe kiesrecht- voor de bedrijfsgenooten in gevoerd willen zien. Het heeft zich ech ter neergelegd bij 'het standpunt der vijf anderen, die meenen, dat het Land bouwschap door de samenwerkende or ganisaties zal moeten worden samen gesteld in denzelfden geest als dit thans met de Stichting het geval is. Dit heeft tengevolge, dat zij, die geen lid van een der organisaties zijn, dus geen- in vloed zullen kunnen uitoefenen. (Ten slotte zullen de Kamers moeten beslis sen, aan welken vorm zij de voorkeur geven) Streven naar zelfvoorziening. De verleiding is groot op verschil lende onderwerpen, welke betrekking hebben op de Stichting voor den Land bouw, de bereikte resultaten en haar perspectieven, dieper in te gaan, waar toe het gesprek met den heer Louwes mü stof genoeg heef£ gegeven. Maar ik zou dan komen vèr buiten de be schikbare ruimte, zoodat ik mij be perkt tot enkele onderwerpen van al gemeen belang, welke ook tor sprake zijn gekomen. Op mijn vraag of naar zijn meening de Nederlandsche landbouw in de toe komst zal moeten streven naar „self supporting" of zich vooral zal moeten blijven richten op veredeling van pro ducten kreeg ik 't volgende antwoord: In een arm geworden en dicht bevolkt land als het onze, is het een onafwijsbare noodzaak om uit den grond te halen, wat er in zit. Zal de landbouw deze taak vervullen, dan moet hij een behoorlijk aandeel in het volks inkomen hebben. Ik ben in dit opzicht niet pessi mistisch gestemd. Veel moeilijker is het verkrijgen van een aanvulling van den import, waardoor wij kunnen veredelen en uitvoeren. Voor kippen, varkens en rundvee is import van krachtvoer noodig. Deze ontbreekt thans en als het krachtvoer er weer is, dan is het de vraag of wy nog kunnen exporteeren. «Veel hangt er ook vanaf of de ontwikkeling in Duitschland van dien aard zal zijn, dat wij daar weer een koopkrachtigen klant in zullen krijgen. De bacon, die de Engelschman consu meerde, kwam vroeger van varkens uit Nederlandsche hokken, nu wordt zij gefabriceerd in Canadeesche en Ame rikaansche hokken. Nieuw-Zeeland, De- nemarken^en Amerika streven naar een rationeelen export van zuivelproduc ten. En er zal nog heel wat moeten gebeuren voordat de Duitsche industrie arbeider weer een Nederlandsch ei op tafel heeft. Zoo zijn in dit opzicht de pers pectieven allerminst rooskleurig. Maar een bekend gevaar is een half gevaar. Wij moeten nauwlettend de wereld markt verkennen en zorgen voor een goede kwaliteitscontrole bij uitvoer. Hierop is' onze aandacht dan ook ten volle gevestigd. Het internationaal contact. Ten slotte heb ik met den heer Lou wes nog gesproken over de perspectie ven van het intenationaal contact, zoo als dat tot stand is gekomen in de In ternational Federation of Agrarian Producers, waarvan hij vice-voorzitter is, Hij wees er op, dat door het directe contact tusschen de belanghebbende producenten deze internationaal soe peler en sneller tot resultaten kunnen komen. Ook hierbij geldt natuurlijk weer, dat de diverse regeeringen de al- gemeene richtlenen vaststellen. De internationale uitwisseling van boerenzoons en boerendochters is reeds een feit geworden, wat de wederzijd- sche waardeering en het begrip voor elkanders moeilijkheden slechts kan bevorderen. En ook verwacht de heer Louwes, dat bij de leiding van een ver antwoorde emigratie en immigratie de internationale organisatie belangrijke hulp zal kunnen veneenen. JAN UBJNK. Proces tegen Dachau- commandant. EXECUTEERDE BIJNA 1000 RUSSEN. Te Dachau is het proces begonnen tegen den vroegeren commandant van het concentratiekamp Dachau, Alex Piorkowski en zijn adjudant Heinz Det- mers. De Amerikaansche aanklagers dee- len mede, dat uit het getuige-mate - riaal zal byiken, dat Piorkowski, die majoor der'waffen SS was, verant woordelijk is voor de executie van bijna duizend Russen en voor expe rimenten met malaria, ijswater, hoo- ge druk en zout water die hij op de gevangenen gedurende zijn régime uitvoerde. Hij wordt er verder van beschuldigd gevangenen gedwongen te hebben uren achtereen in de koude te staan, hen aan hun polsen te hebben opgehangen, hen te hebben laten werken tot zij vol komen uitgeput waren en de gevange nen die er zoo slecht aan toe waren dat zij niet langer konden werken, ter dood te hebben veroordeeld. (U.P.) 188 organisaties uitgenoodigd. VOOR INTERNATIONALE CONFERENTIE. De afd. Voorlichting van de organi satie der V. N. heeft 188 organisaties, die geen regeerings-organisaties zijn, uitgenoodigd deel te nemen aan een internationale conferentie in het voor loopige gebouw van de V.N. op 14 Februari as. Eenige der uitgenoodigde organisaties zijn: het Internationale. Bureau der Padvinderij, het Werelaverbond van Vakvereenigingen. de Internationale Kamer van Koophandel, het Instituut voor het Internationale Reoht, de In ternationale organisatie van Journalis ten, de Rotary Club, de Wereldraad van Protestantsche Kerken en het Interna tionaal Verbond van Coöperaties. EEN INTERNATIONALE TARWE - CONFERENTIE In bevoegde kringen te Washington verneemt men, dat plannen worden uit gewerkt voor het houden van een in ternationale tarwe-conferentie ter vast stelling van minimumprijzen voor tarwe. Op 15 Januari zal ae Internationale Tarwe-raad, waarin 13 landen zijn ver tegenwoordigd, te Washington bijeen komen om, naar men verwacht, tijd en plaats van de conferentie vast te stel len. In den Internationalen Tarwe-raad is Nederland ook vertegenwoordigd. DUITSCHLAND EN „VER. STATEN VAN EUROPA". Christian Stock, de nieuwe minister president van Groot.-Hessen, heeft op de eerste bijeenkomst van het nieuwe par lement verklaard, dat het D'uitschlands krachtigste ipensch was, dat de Euro- peesche statén een Unie zouden vormen ter wederopbouw van Europa. De Duit schers zouden gaarne goede Europeanen en goede burgers van een wered-gemeen- schap willen zijn. Zij moesten daarin niet afgewezen worden, daar dit de po gingen om een diepgewortelde Duitsche democratie te vestigen in gevaar zou brengen Dr. Karl Geiler, de afgetreden minis ter-president zeide, dat het Duitsche volk de verantwoordelijkheid moest aan vaarden voor de misdaden wélke door de Nazi's waren bedreven, maar dan in het kader van het internationale recht. Dit beteekende niet: collectieve schuld van het geheele Duitsche volk of schuld van eiken Duitscher persoonlijk als mis dadiger. Bijeenkomst van het K.N.I.P. op 27 Januari. Het republikeinsche persbureau tara bevestigt het bericht, dat het KIT IP 27 dezer te Malang in plenaire zit ting zal bijeenkomen. Op 10 Januari zal een bijeenkomst van het republikein sche kabinet te Djogja plaats hebben. Mr. Sartono is tot vice-voorzitter van het KNIP benoemd. MAXIMUMPRIJZEN VAN KORSTLOOZE KAAS EN SMEERKAAS. Aangezien de regeling, volgens welke het bedrijfschap voor zuivel wijzigingen in de productiekosten van korstlooze kaas en smeerkaas opvangt, is ingetrok ken, zijn de maximumprijzen voor deze artikelen verhoogd. De maximumprijs van volvette korstlooze kaas is van f. 1,95 per kg. op f.2.— per kg. gebracht en die van 40-plus korstlooze kaas van f. 1.80 per kg. op f. 1.90 per kg. De prijs van volvette smeerkaas is gebracht van f. 1.80 per kg. op f. 2,per kg. en van 40-plus smeerkaas van f. 1.65 per kg. op f. 1.90 per kg. HET NEDERLANSDCH—DUITSCHE HANDELSVERKEER. Over de aangekondigde conferentie inzake het handelsverkeer tusschen Ne derland en Duitschland, vernemen wij nader dat hiervoor een aantal hoogge plaatste autoriteiten uit de inmiddels samengevoegde Britsch-Amerikaansche bezettingszone naar Den Haag zullen komen. Er zullen echter geen vertegen woordigers uit Londen aan de bespre kingen deelnemen. Tot nu toe is nog geen datum vastgesteld. FEUILLETON Roman door Winston Graham. 13) Miss Howard was een buitengewoon knap meisje. Ik heb erg weinig verstand van vrou wen. behalve in biologisch opzicht, en daar heeft men bij zoo'n enkele vluch tige ontmoeting heel weinig aan. Ik her inner mij niet meer heelemaal precies mijn eerste indrukken van Jane Howard en hetgeen er bij onze eerste ontmoeting alzoo voorviel. Zij was van middelma tige lengte, sierlijk gebouwd en had een ovaal gezicht. Dat was alles, wat mij in het eerst aan haar opviel, maar nader hand kwam mij weer haar donker haar voor den geest met de kryilige ponnie boven de lange wenkbrauwen en de donkere oogen met de bruine stipjes, tusschen de lange, zware wimpers. Al dien tijd had ik noodig om mij te verontschuldigen voor mijn onbehoorlijk te vroeg komen, want ik merkte wel, dat ik hier teveel was. Nu er eenmaal toch niets meer aan te veranderen viel en ik het meisje gezien had, scheen Andrews niet meer zoo'n haast te hebben om mij kwijt te raken. Hij had zyn wijsgeerige kalmte weer teruggekregen, praatte be daard en deelde mij zijn voorschriften mee. Hij deed dit volkomen openhartig voor het meisje, hetgeen mij in de hoogste mate onvoorzichtig leek. Ik had verwacht, dat een geheime agent toch wel wat omzichtiger in zijn optreden zou zyn. Ook in ander opzicht had ik mij de zaken anders gedacht. In mijn voor stelling moest een dergelijke man naast zijn plicht geen tijd hebben er ook nog een particulier leven op na te houden. Ik had mij de menschen in dienst van den Secret Serwce wat al tc veel naar een bepaald model gedacht. Als ik mij echter de situatie van het oogenblik realiseerde, dan moest ik tot de conclusie komen, dat Andrews toch eigenfyk had laten doorschemeren, dat het meisje ook in onze zaak betrokken was. Wat had hij anders kunnen bedoe len, toen hy zei, dat zy een „Australische met Amerikaansche relaties" was? Waarom had hy mij anders als Mencken kunnen voorstellen, terwyl de meest iSm ?o ,haud, feilde voorzichtigheid ad moeten dwingen mij „Bottari te noemen! Andrews was iemand, die niet gemak- Kei Jk te doorzien was. Men kwam in de Si0"?"18 te ver°nclerstellen, dat zijn schijnbare zorgeloosheid samenging met SJi" e^enlijk als een soort dekmantel voor zijn hardere enjmeer rtü™ 6 J^relttereigenschappen TOtza» deze aantrekkelijke jonge vrouw in hem° dat Zn hoogstwaarschijnlijk dan toch zun vriendin had kunnen worden? SCvhT, ty0rborg de wat verloopen, robustheid van zijn uiterlyk iets geheel anders. Hy krabde aan zyn breede kin en zei: Ik zal uw pas even halen, en ver dween in de kamer, waaruit het meisje was gekomen. Ik brak mij het hoodd, wat ik wel tegen het meisje zou kunnen zeggen. Het moest niet gewild en niet te dik-opge- legd klinken. Ik zocht wanhopig naar iets, waarover wij santen konden praten. Heeft u een of andere moeilijkheid gehad mét kapitein Bonini?, vroeg zij. Zij was dus van die geschiedenis op de hoogte, Het was duidelijk, dat men op haar stilzwijgen kon rekenen, daar Andrews door zijn openhartigheid mjjn veiligheid, maar ook de zijne, op het spel zette. Tot dusver niet, antwoordde ik. Kent u hem, miss Howard? Of moet ik u niet miss Howard noemen? Ik -vulde ook in dit opzicht weten, waar ik aan 'toe was. Zij glimlachte fyntjes. ik heb geen anderen naam, Dat is een welkome afwisseling, zei ik, mijn geheugen laat me min of meer in den steek met al dat Berczik en Bot tari. Men zou er werkelijk mee in de war kunnen komen, gaf zij toe, Maar ik ken kapitein Bonini van gezicht, hoewel ik niets over hem weet. Ik heb hem een- of tweemaal ontmoet in gezel schap. Andrews kwam terug. Daar is hij, merkte hij op, nu is alles voorbereid voor het volgende bedrijf. Ik keek naar het boekje. Ik dacht, dat men alleen maar een visum kreeg, als men zich persoonlijk tot het consu laat wendde. Hij trok zijn verschoven das recht met zijn korte, plompe vingers. Dit is geen officieel visum, Dr. Mencken. Toch is het zoo goed nagemaakt, dat niemand het van een echt visuum zal kunnen 11). Panda hoorde het geluid van haas tige stappen achter zich en toen hy omkeek zag hij Joris Goedbloed op zich afkomen. „Eén momept, ventje!" riep Joris. „Ik ben plotseling zeer gepresseerd. Ik héb een afspraak op het departement van onderwijs die ik schier vergeten had! Draag zolang zorg voor mijn valies, in dien ge wilt. Tot ziens!" Hij duwde Panda het koffertje inde hand en rende verder. „Wat betekent dat nu weer?" dacht Panda, „Zou hy spijt gekregen hebben?" Hy had intussen niet in de gaten dat de agent achter hem stilstond en met een strenge blik op het koffertje zijn handen naar hem uitstak..,» onderscheiden. Heeft u nu het adres in Milaan en weet u, wat u daar moet zeggen? Ik herhaalde het mij-- voorgezegde lesje. Ondertussohen ging miss Howard terug naar de andere kamer. Nou, dat is dan alles, zei Andrews. Wilde u nog iets weten, voordat u weggaat? lederen keer, dat wij elkaar ontmoeten, loopen wij een niet te on derschatten risico en het dient* nergens toe om ons onnoodige moeilijkheden op den hals te halen. Ik zou alleen graag willen weten, zei ik, hoeveel buitenstaanders er nog meer van ons plan op de hoogte zijn en of zij ook te vertrouwen zijn. Zijn kleine oogen namen mij onder zoekend op. U behoeft zich over Janc geen zorg te maken. Die is zoo safe als de bank van Engeland. Bovendien is zij eveneens in deze kwestie betrokken. Wil dat zeggen informeerde ik, dat zij tot onze organisatie behoort? Het gaat mij eigenlijk heelemaal niet aan, maar Ja, zeker, natuurlijk, zei Andrews, toen het meisje weer binnenkwam. U hebt volkomen gelijk. U kunt mij alles vragen. Hij wreef over de kale plék op zijn schedel en streek toen de spaarzame haren, die daarbij in wanorde geraakt waren, weer glad. Wou je al weg, Jane? Laat me eens nadenken: had ik niet een of andere boodschap voor je? In haar jeugdig japonnetje, een keu rig, donker jurkje van wol of iets der gelijks. dat haar merkwaardigerwijze nog jonger en ranker deed lijken, leek zij nauwelijks meer dan een kind. Ik be vond my in een uiterst onverkwikke- lijken toestand, daar het duidelijk was, dat zij haar bezoek ter wille van mij be ëindigde. Eerst had ik gedacht, dat zij by Andrews in huis woonde, maar het begon er nu op te lijken, dat zij alleen een geregelde en zeer welkome bezoek ster was. Over die radio? vroeg zij. Juist, ja, Ik heb den indruk.... Het wordt tijd, dat ik afscheid neem, viel ik in de rede. Neemt u mi| niet kwalijk, maar het is niet noodie. dat ik nog ergers voor blijf, nietwaar? (Wordt vervolgd) Montgomery te Moskou. CONTACT TUSSCHEN DE LEGERS. Veldmaarschalk Lord Montgomery is gistermiddag te Moskou aangekomen, waar hij de gast zal zijn van het Sov- jetleger. In een toespraak zeide Montgomery, dat hij als sol daalt gekomen is om een bezoek aan het Sovjetleger te brengen. „Ik wil een vriendschappelijk con tact tusschen onze legers leggen", al dus de veldmaarschalk, „en ik hoop dat daaruit wederzydsch begrip en vertrouwen moge voortvloeien, dat in ons beider belang zal zijn. CHAUFFEURS STAKING TE LONDEN. Ruim 500 vrachtauto-chauffeurs in het Löndensche havengebied zijn gis termorgen een staking begonnen, daar zij ontstemd zijn over den duur van de onderhandelingen over verbetering van arbeidsvoorwaarden, die ongeveer ne- gen maanden geleden aangevangen zijn. De staking dreigt zich over het geheele land uit te breiden en men spreekt van de mogelijkheid van een solidariteits actie door de havenarbeiders. DE TOESTAND IN CHINA. Truman laat zich inlichten. Generaal George Marshall, die heeft getracht een overeenkomst tusschen de Chineesche centrale regeering en de communisten te bereiken, is door Tru man van China naar Washington te ruggeroepen. De president wil zich door Marshall persoonlijk op de hoogte laten brengen over den toestand in China. JOEGOSLAVISCH SPIONNAGE- PROCES BEËINDIGD. Drie doodvonnissen. Het opperste 'gerechtshof van Servië heeft het doodvonnis uitgesproken over 3 van de beklaagden in het Joego-Sla vische spionnage-proces. De ter dood veroordeelden zijn: een voormalig offi cier van het Joego-Slavische leger, een journalist en een voormalig journalist en beambte van de Amerikaansche am bassade in Belgrado. De eerste minister van de uitgeweken Joego-Slavische re geering in Londen, Milos Trifoenowitsj, werd tot 8 jaar gevangenisstraf veroor deeld, evenals een beambte van de voor den oorlog bestaande Koninklijke Joe go-Slavische legatie in Waenen en een ingenieur. Vervolgens werd nog 'n jour nalist tot 7 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. In de gevangenisstraffen zijn het verlies van burgerrechten en confis catie van persoonlijke eigendommen be grepen, EEN GIGANTISCHE VLIEGTUIGHANGAR. In 12 weken tijds zal te Filton, bij Bristol, een hangar verrijzen voor het reusachtige verkeersvliegtuig, de Braba- zon. Deze hangar zal 1,500,000 pond kos ten, terwyl het vliegtuig zelf 4,000,000 pond kost. De hangar is langer dan de Queen Mary en grooter dan beide parle- mentsgeb. samen, terwyl zij bijna even hoog wordt als de Nelsonzuil op Trafal gar Square. De deuren zijn van alumi nium en kunnen in twee minuten door middel van motoren geopend worden. De Brabazon zal tegen einde Maart gereed zyn en in den zomer het luchtruim kie zen. Het vliegtuig is zoo groot, dat men de vleugels verder in de hangar zal moeten afbouwen, waar ook het roer en de staartvin, die ruim 15 meter hoog zijn, gebouwd moeten worden. De han gar'zal op het laagste punt ruim 18 m. hoog zijn. DUITSCH BESTUUR IN THÜRINGEN De onder Sovjetrussische controle staande zender van Leipzig heeft me degedeeld. dat aan het Duitsche bestuur van de provincie Thüringen in de Siv- jetrussische zone van Duitschland vol ledige verantwoordelijkheid zal worden overgedragen. De Sovjetrussische mili taire autoriteiten zouden zich voortaan beperken tot het geven van advies in zake economische aangelegenheden, openbare werken en verkeer. VERKEERSPLAN VAN LONDENSCHEN TAXI-CHAUFFEUR. Een Löndensche taxi-chauffeur heeft een plan uitgewerkt tot opheffing van de Löndensche verkeerschaos, die de autoriteiten zooveel hoofdbrekens kost. De man, die met zijn wagen al twintig jaar de Britsche hoofdstad doorkruist, kent elke meter van het met bussen, vrachtwagens en andere vehikkels vol gepropte Westend. Hij heeft alles nauw keurig nagegaan, opgemeten en geno teerd. Zyn plan bepleit éénrichtings verkeer op groote schaal. VLIEGTUIG IN BRAND. Alle passagiers gered. UP. meldt uit Chicago, dat een 4 mo- torig vliegtuig van de North Western Airlines gisteravond bij de landing op het stedelijk vliegveld in brand gevlogen is. De 37 passagiers en de uit vier leden bestaande bemanning konden gered worden. De krant voor iedereen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2