Boodschap van Truman aan het Congres Duitschland's handel in de toekomst WEERBERICHT Linggadjati en de Eerste Kamer Ernstige represailles in Hongarije Oproep tot samenwerking Met een enkel woord 85ste Jaargang DINSDAG 7 JANUARI 1947 No. 25975. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W- Henny. Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden. 26 cents per week Telefoon Düectlo en Administratie; 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Zakelijk en reëel Op het oogenblik. dat deze regelen uit onze pen vloeien, heeft de Commissie-Generaal de schier-arc- tische temperatuur dezer contreien reeds verwisseld voor den laaienden gloed van de tropenzon. Het gaat er bij de vlieg- snelheden op lijken alsof- men nauw- lijks meer den tijd heeft om zich on derweg te verkleeden. laat staan om rustig te acclimatiseeren. Intusschen mag met zekerheid wor den aangenomen, dat de C.-G. bij haar tweede bezoek aan Ned.-Indië.' ook in figuurlijken zin, voor niet minder heete vuren zal komen te staan dan den eer sten keer. Haar beleid zooals dit in de ontwerp-overeenkomst van Linggad- jati resulteerde moge dan door het Nederlandsche parlement in meerder heid en in de groote lijn zijn gesanctio neerd. de recente uitspraken van ver schillende politieke partijen in Indone sië zelf, hebben duidelijk aan het licht gebracht, dat dit accoord ook in die kringen geen onverdeelde Instemming heeft gevonden. De situatie aan de andere zijde van den evenaar is geenszins zóó. dat de le- publikeinsche partner het accoord als uitgangspunt voor verdere onderhande lingen eensgezind en vol enthousiasme zal aanvaarden, al is minister-president Sjahrir dan ook optimistisch gestemd ten aanzien van de uiteindelijke uit spraak van het voorloopige republikein- sche parlement, de K.N.I.P. Het kan evenwel niet anders of de door het Nederlandsche parlement aan verschillende punten gegeven interpre tatie en de in de motie-Romme neerge legde desiderata, zullen inzonderheid door de extremistische stroomingen on der de politieke partijen daar te lande worden opgevat als een stap achter waarts op den weg naar volledige zelf standigheid en als zoodanig op hevige tegenkanting en bestrijding stuiten. Of de figuur van Sjahrir en zelfs van Soe- karno, politiek gesproken, sterk genoeg zal zijn om dat verzet te breken, is een vraag, welke meerdere kenners van de huidige verhoudingen in Indië niet zon der meer bevestigend durven beantwoor den. De gebeurtenissen van de laatste we ken hebben nu eenmaal geen overdre ven sterk beeld gegeven van „het" re- publikeinsche gezag op Java en Suma tra. In dit verband behoeven wij slechts te herinneren aan de veelvuldige schen dingen van de wapenstilstands-bepalin gen, aan de volgens een officieelen re- geeringsvertegenwoordiger volkomen on gemotiveerde en eenzijdige verbreking der demarcatie-overeenkomst te Medan en ten slotte aan de ..Kerstrede" van den Indonesischen opperbevelhebber, ge neraal Soedirman, die regelrecht opwek te tot voortzetting van den strijd. Onze Indische briefschrijver P. zendt ons den tekst van Soedirman's „Kerst rede", waaraan wij ter beoordeeling \an den lezer het volgende ontleenen: „Zoowel de pro- als contra-groep in de republiek beseft, dat het al dan niet accepteeren van de overeenkomst van Linggadjati niet het einde betee- kent van den.strijd van het Indonesi sche Volk De ontwerp-overeenkomst is geen bevel tot het matigen van on zen strijd. Wij moeten blijven strij den totdat vrijheid, eenheid, recht vaardigheid, vrede en welvaart ons be zit zijn geworden. Alle instanties moe ten zich nu vereenigen en onder 'één commando stellen om het Hollandsche leger het hoofd te bieden. Zorgt, dat de strijdlust weer de oude wordt. De Indonesische regeering heeft voldoen de blijk gegeven van haar verlangen deze kwestie op vreedzame wijze op te lossen. Wij zijn verplicht de scherpe maatregelen van de Nederlanders, die reeds zooveel slachtoffers onder de Indonesische bevolking hebben ge maakt. met kracht te bestrijden. Nu is de tijd gekomen, dat naast de on derhandelingen, het volk zijn krachten moet toonen. Het moet nu gereed staan en al zijn krachten inzetten om een einde te maken aan het optreden van het Nederlandsche Leger. De strijd moet worden voortgezet. Vereenigt al le krachten die in Indonesië aanwe zig zijn. Zet alle krachten van de volkslegers aan de fronten in en zendt alle wapens en andere benoodighe- den voor den strijd aar het front". „Hij heeft 't niet zoo bedoeld," meent dr. Van Mook. „Die rede moeten wij niet al te ernstig nemen", zegt prof. Schermer - horn. „Het wordt ten onrechte zoo uit gelegd", betoogt de Indonesische minis ter van Defensie. Sjarifoedin. Het is al lemaal best mogelijk, maar het is per sóldo niet de eerste maal. dat deze en andere hooge republikeinsche gezags dragers zich in het openbaar uiten in een geest, welke lijnrecht indruischt te gen de politiek van hun eigen regeering. In ons land worden hoofdofficieren door de regeering onmiddellijk berispt, wanneer zij het wagen zich openlijk uit te spreken tegen een politiek, welke zij strijdig met 's Lands belang achten. Wat zou er met hen gebeurd zijn, wanneer zy ronduit „oorlog" proclameerden, ter wijl de regeering „vrede" voorstond? Hun militaire rol zou en terecht! uitgespeeld zijn. Maar wat deed de Re publiek tot dusverre om tegenover dis sidente gezagsdragers de vooral in een jongen staat zoo uitermate kwetsbare, maar juist om die reden des te belang rijker autoriteit van haar gezag naar binnen en buiten hoog te houden? Zoo als eens Cato in den Romeinschen Senaat iedere redevoering besloot met de woor den: „Voorts, mijne heeren, ben ik van oordeel, dat Carthago verwoest moet worden", zullen wij niet moede worden om als een van onze allergrootste be- AANHOUDENDE VORST. De Bilt verwacht tot Woensdag avond: Aanvankelijk nog iets verder afne- menden. doch later weer toenemen- den wind uit Oostelijke richting. En kele overdrijvende wolkenvelden, vrijwel overal droog weer. In den nacht, vooral in het Noordoosten van het land. strenge vorst: overdag strenge tot matige vorst. 8 Januari. Zon op: 8.07 uur; onder: 16-07 uur. Maan op: 17.37 uur; onder: 9.34 uur- (14 Jan. laatste kwartier). Hoogwater te Katwijk aan Zee: 4 uur voorin, en 4-25 uur nam. zwaren tegen de officieele erkenning de zer Republiek naar voren te brengen, dat zij innerlijk en uiterlijk in feite elk elemèntair gezagsbegrip mist ten einde de nakoming van hare verplichtingen en overeenkomsten te kunnen garan deeren. In dit licht beschouwd trekt ook de aandacht de uitlating van den Ame- rikaanschen consul-generaal te Ba tavia, dr. Walter Foote, die dezer dagen in een interview met een medewerker van het republikeinsche blad „Merdeka" verklaarde, dat de erkenning van de Re publiek door de Ver. Staten afhanke lijk is van de mate, waarin de Republiek voldoet aan de voorwaarden, vervat in de internationale code voor een be schaafde samenleving". „Amerika, aldus dr. Foote, zal eerst de zekerheid moeten hebben, dat hier ontvoeringen en moorden tot het ver leden behooren, dat de republikeinsche regeering bij machte is de belangen van Amerika te garandeeren, «^.t stappen zijn ondernomen om de menschelijke rechten in Indonesië te waarborgen. Indien dit het geval is. zal Amerika Indonesië erkennen. Wat Amerika wenscht, is vrede tusschen Indonesië en Nederland over den geheelen Archipel," die zeer rijk is, opdat Indonesië weder om kan produceeren". Zietdaar de eischen van een Ameri- kaansch staatsburger van wien het nie mand interesseert of hij pro- dan wel anti-Linggadjati is. zooals de differen tiatie tegenwoordig luidt. Zijn normen zijn uitsluitend gebaseerd op menschelijkheid, zakelijkheid en re aliteit Zij behooren het eveneens te zijn van de Nederlanders, voor wie de his torische verbondenheid bovendien een factor van beteekenis vormt. De machtiging van de Commissie-Generaal. (Van onzen Haagschen correspondent). „Als er geen complicaties komen, zul len wij de overeenkomst teekenen. Wij zijn gemachtigd dit te doen zonder eerst overleg te plegen met de Regeering. Mochten deze zich wel voordoen, dan ligt het houden van ruggespraak voor de hand", aldus de heer Schermerhorn op Schiphol bij den terugkeer der Com missie-Generaal naar Indië. Naar aanleiding van deze verklaring hebben wy geïnformeerd, of zij wel strookt met de ons gegeven verzekering, dat met de machtiging zou worden ge wacht tot na de uitspraak der Eerste Kamer. „Rekent prof. Schermerhorn een afwijzen van Linggadjati door de Eerste Kamer tot de complicaties?" zoo vroegen wi> „Ik heb het verslag nog niet nauwkeurig gelezen", luidde het ant woord; „maar aangenomen, dat het juist is, dan heeft prof. Schermerhorn ook op de Eerste Kamer gedoeld. Als deze de overeenkomst afwijst, moet er natuurlijk een anderen weg gevonden worden", aldus de gezaghebbende bron, waaraan wij ons bericht van 4 Januari j.l. ontleenden. Èenige Eerste-Kamerleden, die wij naar hun meening vroegen, waren wat scherper: „U kunt meer vertrouwen op uw zegsman dan op de uitlatingen van den heer Schermerhorn", zoo zeide r?n hunner. Een ander was van gevoekn, Een wijdvertakt complot. Volgens Radio-Boedapest heeft het Hongaarsche ministerie van Binnen landsche Zaken officieel de reeds eer der verspreide berichten over de ont dekking van een „gevaarlijk en wijd vertakt anti-republikeinsch complot" bevestigd. Doel van het complot was, aldus het ministerie, de onverwerping van de Hongaarsche republiek en herstel van het regiem van Horthy door middel vaa» gewapenden opstand, welke had moe ten samenvallen met het terugtrekken van de Sovjet-Russische troepen na de ratificatie van het vredesverdrag. De beweging stond onder leiding van een raad van 7 personen, van wie er 6 zijn gearresteerd, aldus de mededeeling. Volgens de samenzweerders zou Geza Lakatos, de voormalige Hongaarsche minister-president, nimmer zijn van ad miraal Horthy ontvangen opdracht hebben teruggegeven en aldus recht hebben op de functie van minister-pre sident. De raad, bestaande uit zes ge neraals en een kolonel, had in den herfst van 1945 een z.g ondergrond- schen staf gevormd. Tot op heden zjjn 55 arrestaties ver. richt. Alle gearresteerden zouden een bekentenis hebben afgelegd. Voorts wordt uit Boedapest verno men dat „ernstige represaillemaatre gelen" op komst zyn tegen de „reac- tionnairen" in verband met dit com plot. De door de communisten be- heerschte politieke politie heeft, naar vernomen wordt, het onderzoek over genomen van de militaire politie, die er aanvankelijk mede belast was. De ministerieele verklaring werd juist een week na de eerste berichten over talrijke arrestaties van „pro-Wes telijke politici en legerofficieren" afge legd. Anti-communisten houden vol, dat het heele complot „in scène gezet" Is om met de machtige oppositie af te rekenen vóór het vertrek der bezet tingstroepen. Gewonde militairen naar Nederland. Op 4 Januari is de „Kota Inten" met een transport van 1107 gewonde en zie ke militairen en 23 burgers uit Batavia naar Nederland vertrokken. Niezende en bibberende paarden. De paarden van Londen staan op het oogenblik te niezen en te bib beren in hun stallen. Er is name lijk een influenza epidemie onder de viervoeters uitgebroken. Hon derden dieren zijn door de „horse- flu" aangetast. In 1935 vond een soortgelijke epidemie plaats. Depe ziekte ver oorzaakt thans groote moeilijkhe den op transportgebied, vooral om dat de besteldiensten der spoor wegen voor een deel nog op paar- dentractie zijn aangewezen. dat de voorzitter der Commissie-Gene raal uitsluitend op Indische complica ties doelde, en sprak van miskenning der Eerste Kamer, wier komende uit spraak bij die van het „voorloopig Indo nesisch parlement" zou zijn achterge steld, Ter versterking zijner opvatting kon hij op die andere uitlating van Schèrmerhorn van Zondag j.l. wijzen, dat de te bereiken overeenkomst in de eerste plaats zal afhangen van de be slissingen, die de Indonesiërs zullen nemen. Een senator meende dat de Re- geeringsopvatting. volgens welke het hier een bestuursdaad geldt en niet een wetsvoorstel, zoodat geen voorafgaande goedkeuring van het parlement ver- eischt is, met zich medebrengt, dat ge- teekend kan worden ook vóór de Eer ste Kamer zich zal hebben uitgespro ken. Al is de kans daartoe gering, daar Sjahrir toch op de Djokjasche verga dering zal wachten. Maar daarom juist wil de Eerste Kamer Linggadjati ver binden aan de begrooting voor Over- zeesche Gebiedsdeelen, om aan haar uitspraak kracht by te zetten. Dit is ouk de bedoeling van den senaatspraeses. wy gaan dus weer spamiende parle mentaire dagen tegemoet. TWINTIG GRADEN VORST IN BOHEMEN. Met twintig graden Celcius onder nul heeft Bohemen thans het koude-record in Europa. In Januari 1942 stond de thermometer op dertig graden onder nul en in den winter van 1929 op 42 gra den onder nul Onder de velen, die den burgemeester van Amsterdam en zijn echtgenoote, Arn. J. d'Ally, hun gelukwenschen kwamen aanbieden oor het nieuwè jaar, bevond zich o.a de de Sultan van Deli. Prof. Gerbrandy over de verklaring van dr. Van Mook. Prof. Gerbrandy heeft tegenover een Indischen redacteur van het ANP te kennen gegeven dat de door het ANP gepubliceerde verklaring van dr. Van Mook aan den byzonderen ANP-cor- respondent te Batavia in strekking niet onjuist is al is zy wel in enkele detail leeringen niet geheel aanvaardbaar. „De mededeeling voti dr. Van Mook raakt echter het betoog in myn radio rede niet" aldus prof. Gerbrandy. De militaire toestand in Indië Een militaire woordvoerder te Batavia heeft het volgende overzicht gegeven van den militairen toestond. Te Padang werden 3 Nederlanders gedood en 2 gewond by de beschieting van een convool op weg van Emma- haven naar het vliegveld. Nederland sche troepen, gesteund door artillerie, begonnen een zuiveringsactie binnen de demarcatieiyn. De republikeinen ver sterkten hun posities rond de stad bin nen de demarcatieiyn. Te Medan lagen de Nederlandsche stellingen in den Zuid-Oosteiyken sec tor onder mortiervuur. De Nederlan ders leden geen verliezen. TePalembang is de toestand meer verward geworden. De pogingen om met de republikeinsche autoriteiten in contact te komen, mislukten. Te Semarang slaagden Nederland sche troepen er in, ondanks heftig ver zet, republikeinsche troepen uit hun stellingen binnen de demarcatieiyn te verdryven. Te Soer'abaja werden twee visschers- prauwen door prauwen van de republi keinsche marine welke twintig man aan boord hadden, beschoten. SPOORWEGMANNEN TEN PALEIZE. Gisteren heeft H. M. de Koningin ten paleize'op den Dam den afgetreden president-directeur der Nederlandsche Spoorwegen, ir. W. Hupkes. vergezeld van een aantal spoorwegmannen, die een vooraanstaande plaats hebben inge nomen in het spoorwegver zet, ontvan gen. Géén isolationisme. De kampioen dammer-artist en de kampioen artist-dammer aan zijn hobby: het dammen. Buziau is heden 70 jaar en hy wil niemand zien, want, zoo zegt hy: „Ais je 70 wordt mag je doen wat je wilt en aangezien ik behalve tooneelspelen het liefste dam, dam ik vandaag rustig met myn zoon en dan wil ik met gestoord worden. Maar merkelijk: als ik de party gewonnen heb, ga ik weer aan den slag. Want ik ben nog veel te jong om de planken al vaarwel te zeggen"! Foto: A.NP.-KH. President Truman heeft gisteren zyn jaarlyksch rapport over den „toestand der Unie" persoonlyk aan het congres voorgelezen. Truman begon ztfn verslag met een oproep aan beide partyen tot samen werking: „De macht der toekomst van dit land te vormen ligt in onze han den de uwe en de myne gezamen- ïyk. Als we er in kunnen slagen in dit jaar en het volgende by ieder on derwerp de juiste handelwh'ze te kun nen vinden, dan zuilen wy voor ons volk een ongekende welvaart tot stand kunnen brengen". Truman wfees er op. dat het waar- schynlyk is dat het Congres en de pre sident in sommige opzichten van mee ning zullen verschillen. Hy drong ech ter aan op samenwerking zonder te den ken aan partyschappen. 9 9 9 DE SOCIALE WETGEVING. Met betrekking tot de sociale wetge ving. die dit Congres waarschyniyk zal herzien, drong de president er op aan. geen strafwetten op te nemen in het arbeidsrecht. „Wy moeten niet om een paar arbeidersleiders te straffen, wet ten aannemen, welke de rechten van de arbeidersklasse aantasten. Wy moeten niet onder den druk der emoties onze Amerikaansche vryheden in gevaar brengen door slecht-overwogen hande lingen. die tot gevolgen leiden die noch voorzien noch gewenscht zyn". „wy moeten niet vergeten dat in 1946 be drijfsleiders en arbeidersleiders geza- menlyk verantwoordeiyk waren voor het mislukken van onderhandelingen". Tru man maakte een uit vier punten be staand sociaal program bekend: ten eer ste een spoedig tot stand brengen van wetten, welke stakingen, waarbij juri dischegeschillen op deze wijze worden beslist, onwettig worden verklaard, en waarby een arbitrage instantie wordt geschapen, welke deze geschillen regelt, het bevorderen van het sluiten van col lectieve arbeidscontracten, het verbree- den der nationale sociale wetgeving en ten slotte het benoemen van een com missie door het Congres om een onder zoek in te stellen naar de verhouding tusschen wekgevers en werknemers, die BINNENLAND. Prof. Rorame vertrekt niet beden, doch morgen naar Batavia. Zondagmorgen vond de moeder van het 10 maanden oude kindje J. F, H., wonende aan den Laakweg te 's Graven- hage het kindje dood in ziln bedje. Het was gestikt in ziln kussentje. Te Rotterdam is de 46-jarige H N. Vendeloo, uit de Ackersdilkstraat in de fabriek van de firma C Jamln door een drijfriem gegrepen. HU is aan de verwon dingen overleden. Gistermiddag was een tweetal kin deren aan het schaatsenriiden op de Ringvaart in den Haarlemmermeer, ter hoogte van de steenfabriek te Haarlem. Plotseling zakten zij door het ijs. Een der kinderen, een jongetje kon worden gered, terwijl een 13-Jarig meisje, van der B. verdronk. Ingaande 4 Mei ziin de diensten van Rotterdam en Den Haag naar Utrecht en het baanvak UtrechtDen BoschEind hoven weer geëlectriflseerd. waarna in den winter van dit jaar UtrechtArn hem en UtrechtAmsterdam gereed zul len ziin om met electrlsche tractie te worden gereden. Tegen de 28-Jarige A. E. Boerc. echtgenoote van Zegners. te Maastricht, die in den oorlog een groot aantal men- schen uit de illegaliteit heeft verraden, is de doodstraf geëischt. BUITENLAND. i Bil een brand in een vi1f verdiepin gen hoog gebouw in de negerwi.ik Harlem van New York z(1n vyf personen om het leven gekomen en werden er elf gewond. Onbekend gebleven personen heb ben de ruiten van de synagoge van Bays- water (Londen) ingegooid. Een vrachtvliegtuig, dat op weg was van Miami naar Newark is in een sneeuw storm boven boschachtig gebied veron gelukt. Minstens drie personen kwamen hlerbll om het leven. Lult. generaal Lucius D. Clay, de plaatsvervangend militair gouverneur van de Amerikaansche bezettingszone van Duitschland, zal generaal Joseph P. Mar- narney opvolgen als militair gouverneur van de Amerikaansche bezettingszone en commandant van de Amerikaansche strijdkrachten in Europa. Berichten uit Saigon melden, dat de Franschen slechts lichte verliezen heb ben geleden bil de gevechten, die de laatste 24 uur om Hanoi (Fransch Indo China) gewoed hebben. De Vletnamee- sohe strlldkrachten leden echter zware verliezen, t In Londen is een Jeugdconferentie geopend ter propaganda van het Instel len van een wereldregeerlng. Er zijn o m. afgevaardigden uit Nederland aanwezig. Georges Daux, hoogleeraar in de geschiedenis aan de Universiteit van Pa rijs. zal aan bet hoofd staan van de com missie der VU., die op verzoek van. de Grleksche regeering naar Griekenland zal worden gezonden, om den toestand in Noord-Griekenland te onderzoeken Autoriteiten der Belersche militaire regeering deelen mede, dat plannen ge maakt worden om dezen zomer een be perkt aantal tourlsten ln Beleren toe te laten. Waarschilnlilk zullen c-erst groepen van 100 toeristen worden toegelaten. Z11 zul len de „proefkonijnen" van het plan ziin. Men sprak de waarschuwing uit. dat de bezoekers gedurende langen tiid niet de vooroorlogsche hulsvesting en voeding kunnen verwachten. (U.P.) Paludrine, een nieuw Brltsch ge neesmiddel tegen malaria, heeft bil toe passing ln den staat Victoria (Australië) in ruim 99 procent van de 3.172 behan delde gevallen genezing gebracht. Ook ln andere staten ziln dergelijke resultaten bereikt. Te Washington is van de Ameri kaansche bezettingsautoriteiten bericht ontvangen, dat het niet in de bedoeling ligt aan de Dultsche vakverenigingen be voegdheid te verleenen tot toetreding tot het Wereldvcrbond van Vakvereenlgingen. Dr Hermann Scherchen, dirigent van bet Radio Orkest Beromunster. is door de Turksche regeering naar Ankara uitge nood lgd om een rapport op te stellen over het Turksch Phllharmonlsch orkest en ziln perfectlonneering. Scherchen zalbovendien twee concer ten van dit orkest leiden. niet later dan 15 Maart in werking zou treden. DE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Door het leiderschap der Ver. Staten in de wereld, aldus Truman, maken de gevolgen van hetgeen men in de Ver. St. bereikt of niet bereikt zich voelbaar door de geheele wereld, Ten aanzien van de buitenlandsche politiek zeide Tru man, dat, w&t ook de gebreken van de vredesverdragen met de voormalige sa tellieten van de as mogen zyn, deze verdragen zoo goed zyn als men mag hopen te bereiken., Verdere discussie zou de binnenlandsche toestand van de be trokkene landen ernstig in gevaar bren gen. Gedurende de debatten over de verdragen hebben de Ver. Staten het duidelijk gemaakt, dat zy zich niet meer in het isolationisme zullen te rugtrekken. Met betrekking tot de Sovjet-Unie zeide Truman, dat de verschillen tus schen de beide landen het feit niet mogen verdoezelen, dat beide landen belang hebben by het spoedig tot stand brengen van de vredesverdra gen, waarby weer normale verhou dingen ontstaan. „Wy moeten ons beiden het meest bezig houden met het bevorderen van de collectieve vei ligheid, en niet met het bevorderen van onze individueele veiligheid". OOSTENRIJK ONAFHANKELIJK De bezettende mogendheden moeten de onafhankeiykheid van Oostenrijk er kennen en hun troepen terugtrekken, aldus -Truman. Duitschers en Japanners moeten weten waar zy aan toe zyn met hun grenzen en hun hulpbronnen en welke herstelbetalingen zy moeten be talen. Zonder te pogen hun binnen landsche zaken te regelen kunnen wy er ons van verzekeren, dat zy zich ont wapenen. Truman verklaarde, dat naar zyn mee ning de Ver. Staten niet genoeg gedaan hebben voor de immigratie van ver plaatste personen, en hy drong er by het Congres op aan wegen te vinden om de immigratie van deze personen te vergrooten. De Ver. Staten wenschen geen mo nopolie voor zichzelf of voor welke groep van naties over de atoomener gie: Zy willen slechts garanties dat geen land atoomenergie zal gebruiken voor militaire doeleinden. HET BINNENLANDSCH BESTUUR. Naast de arbeiderswetgeving noemde Truman drie andere belangrijke taken in het Amerikaansche binnenlandsche bestuur: de stabilisatie van de algemee- ne binnenlandsche economie (als de pryzen verder stygen bestaat het ge vaar dat het publiek de enorme produc tie die in 1947 verwacht wordt niet zal kunnen koopen); het doen naleven van de anti-trustwetten en het in evenwicht brengen van de begrooting. De president zeide de steun der re geering toe by den stryd tegen klein zieligheid op het gebied van godsdienst en ras, en hy beloofde het Congres om verdere wetgeving te verzoeken om dezen stryd uit te kunnen breiden. „Haat-politiek heeft nooit bestaan". Luit.%en. Lucius D Clay, de plaats- vervangend militair gouverneur van de Amerikaansche zone van Duitschland, verklaarde tydens een persconferentie, dat de Britsche en Amerikaansche regee ringen thans trachten de activiteit van zakenlieden In Duitschland te verge makkelijken door een verzachting van de wetgeving tegen „handel met den vyand". Hy zeide, dat als beginsel niet was aangenomen, dat het zakenleven met Duitschland versterkt moet worden, doch dat voorloopig slechts het herstel van ondernemingen in bultenlandsch bezit zou worden toegestaan. Het type Amerikaansch zakenman, dat welkom is in Duitschland is hy, die kan handeldreven met producen ten van onderdeelen, waarvoor de Amerikanen dollars willen betalen, voor goederen, die in Amerika ge maakt zullen worden, aldus Clay. Het maandelyksche quotum van 150 lnreisvergunningen voor zaken is tot dusver nooit uitgegeven, doch men was van meening, dat vele landen spoedig zaken met Duitschland zullen doen. Op de vraag of men de „haat- Duitschland"-politiek had laten va ren, antwoordde Clay, dat er nooit een dergelijke politiek had bestaan en hy voegde er aan toe: „Wy willen een einde maken aan een politiek van uiterste ontoeschieteiykheid en repre sentatieve Duitschers ontmoeten in open besprekingen en toonen, dat wy gelooven in democratie". De politieke adviseur van Clay, Ro bert. Morphy, zeide dat individueele Duitschers informeele stappen hadden gedaan by de geallieerden, waarby zy er op wezen, dat het wellicht niet ver standig zou zyn de nieuwe democrati sche Duitsche regeering by het teeke nen van het vredesverdrag in het zadel te helpen, omdat den Duitschen verte genwoordigers als gevolg daarvan de rol die zy gespeeld hebben, kwaiyk geno men zou kunnen worden, waardoor de vooruitzichten voor een democratische ontwikkeling in gevaar gebracht zouden kunnen worden. Er zal een vredesverdrag komen, al dus Morphy, en er zullen onderteeke naars zyn, doch de Duitsche autoritei ten daartoe zyn nog niec aangewezen. Ook ten aanzien van het deelnemen aan de besprekingen te Moskou door Duitschers zyn nog geen beslissingen genomen. De situatie met betrekking tot de zui vering is zoozeer verbeterd, dat de Amerikanen nu besloten hebben de zui vering na een proeftijd van 60 dagen in handen der Duitschers te laten, al dus generaal Clay. De fusie der Brit sche en Amerikaansch*» zones ls slecht begonnen, nl. met een vermindering van-25 pet. der industrieele productie, die veroorzaakt wordt door de thans heerschende koude. „Als de koude voort duurt zullen wij niet in staat zijn de binnenscheepvaart gaande te houden, en de resultaten van de fusie zullen dan nog eenlgen tyd vertraagd worden", al dus Clay. Voor de eerste maal sinds de bezet ting werd een persconferentie van dW belang ook door Duitsche journalisten bygewoond.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1