Hoe staat het met Agrarisch Nederland Nacht-express PANDA EN" DE ■DIEF Vorst zal verder toenemen De Oostelijke luchtstrooming houdt aan Engelsche parlementaire Commissie over Griekenland Ze kruipen tegen Uw beenen op, Streven naar éénheid leidde hier tot opmerkelijke resultaten Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: De koude luchtstrooming, welke eenige dagen geleden over Midden Europa ontstond nam de afgeloopen 24 uur nog belangrijk in intensiteit toe. Over Scandinavië daalde de luchtdruk slechts weinig, terwijl over de Golf van Biscaye de barometers tijdelijk sterk daalden, onder invloed van het binnen dringen van een Oceaan-depressie. Over de Britsche eilanden, het Kanaal en het Noorzeegebied ontstond ten ge volge van deze ontwikkeling in de lucht drukverdeelingen een Zuid-Oostelijke tot Oostelijke storm, waardoor de zeer kou de lucht uit Duitschland in versterkte mate naar ons land werd aangevoerd. Gisteren steeg de temperatuur in Groningen reeds niet verder dan 8 gra den onder nul, ondanks de zonneschijn. In den nacht van Zondag op heden, daalden de temperaturen in ons land bij een feilen Oostenwind tot de vol gende waarden: Groningen (vliegveld Eelde) —13. Leeuwarden 12. Den Helder 10. Vliegveld Twente 10. De Bilt —9. Schiphol (vliegveld) —9. Eindhoven (vliegveld) 10. v Gilze Rijen (vliegveld) 10. Maastricht (vliegveld Beek) —11. Vlissingen 7. Ook in het buitenland kwamen zeer lage temperaturen voor. De koude drong daarbij zelfs door tot in Zuld- Italië, waar bovendien vrij veel sneeuw viel. In Brindlsi daalde de temperatuur tot 2 graden onder nul. In Triëst stak de beruchte Bora op (Noord-Oostelijke storm), waarbij hedennacht 11 graden vorst werd gemeld. In Joego-Slavië, Hongarije en Roemenië wordt een vorst gemeld van 13—18 graden. In Tsjecho- Slowkaije, Polen en Oostenrijk daalde de temperatuur op vele plaatsen tot ongeveer 25 graden onder nul. In West- Duitschland vroor het in den nacht van Zondag op Maandag ongeveer 16 gra den, in de omgeving van Berlijn onge veer 20 graden. De vorst drong verder door over Frankrijk, waar het in Parijs 6 graden onder nul werd en over En geland tot nabij de Iersche zee. Daar de luchtdruk aan den zuid kant van het Scandinavisch-Russl- sche hoogedrukgebied over het Mid- dellandsche Zeegebied en het gebied der Zwarte Zee verder daalde moet voorloopig op aanhc n van de Oos telijke luchtstrooming gerekend wor den. De wind zal daarbij tijdelijk wat afnemen, doch nog steeds vrij krach tig blijven. De vorst neemt nog iets verder toe. Koude in Duitschland en Oostenrijk. Van den Berlijnschen correspondent van het A.N.P.: De nieuwe koudegolf, die sedert drie dagen over Noord-Duitschland heerscht, heeft gisteravond de records van Decem ber overtroffen. De temperatuur, die Zondagochtend in Berlijn en Hamburg zestien graden vorst was. is gedaald tot twintig graden. Berlijn heeft thans de koudste dagen sedert den winter van 1941. De weerberichten voorspellen een voorloopig aanhouden van de vorst e.n ernstige gevolgen voor de bevolking in de groote steden worden voorzien. Het stopzetten van de binnenvaart heeft in steden van het industriegebied Westfa- len reeds geleid tot stagnatie in de broodvoorziening, nadat in Hannover en Hamburg de geheele industrie reeds is stilgelegd door beperking van den ko- lenaanvoer. De stopzetting van de groote bedrijven in Berlijn is voorloopig ver lengd tot 13 Januari, In Oostenrijk is de koude gestegen tot 27 gr. onder nul! In Rome is de eerste sneeuw gevallen, gepaard met felle koude. Instructie tegen Christiansen, duurt nog voort. De instructie, gevoerd door den raads heer commissaris by het bijzonder ge rechtshof te Arnhem tegen den voor- malaigen generaal der vliegers Frieoricht Christiansen, tijdens de bezetting be velhebber der Duitsche troepen in Ne derland. wordt thans vertraagd door het nog steeds niet overleveren van eenige stafofficieren van Christiansen door de geallieerde militaire autoriteiten in Duitschland. Reeds maanden lang du ren de verhooren, door dezen raadsheer commissaris afgenomen. Een Engelsche parlementaire com missie, bestaande uit vier labour-, twee conservatieve leden en een liberaal-lid, heeft na een bezoek aan Griekenland een rapport gepubliceerd, waarin een geheel nieuwe politiek voor dit land wordt voorgesteld. Het rapport omvat de volgende punten: 1. Engeland moet Griekenland steu nen bij het vormen van een regeering, waarin alle partijen, uitgezonderd mis schien uiterst links, vertegenwoordigd zijn. 2. Deze regeering moet een algemee- ne politiek van clementie t..av. politieke overtreders volgen. 3. De vrede in het land en de constitutioneele vrijheden moeten wor den gewaarborgd, de bijzondere veilig heidsbesluiten afgeschaft en allen, die om politieke redenen naar de eilanden zijn verbannen, terugkeeren. 4. Het houden van nieuwe verkiezin gen op grond van bijgewerkte kiezers lijsten. Ingezonden Mededeeling die sluipende geniepige rheumatische pijnen. Het zijn de onzuiverheden in het bloed, die U belagen. Wa^en U daar tegen. Volg de weldadige Kruschen- kuur. Met Kruschen Salts - de heilzame Engelsche samenstelling van de zes minerale zouten - die Uw geste! noodlg heeft. In dit klimaat en in dit jaar getijde des te méér. Verkrijgbaar bij alle Apotïr. en Drog. Fabr, Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland) 5. Terugtrekking van de Engelsche troepen behoudens strategische en po litieke overwegingen, 6. De eerder gekozen vertegenwoor digers van de vakvereenigingen moeten toestemming krijgen hun werk te ver richten. totdat nieuwe verkiezingen zijn gehouden. 7. Leeningen moeten in de toekomst alleen aan Griekenland worden ver schaft. indien de bevoegdheid van de Britsche economische missie aldaar wordt vergroot. Volgens het rapport woedt in deelen van Macedonië en in bergachtige ge bieden van Thessalië een soort minia tuur-burgeroorlog tusschen ongeregelde troepen der linkerzijde en gendarmes. Rechts-georiënteerde ongeregelde troe pen oefenen in de dorpen terreur uit en persen ieder die rijk genoeg is, geld af. Volgens deze commissie wil ongeveer 85 pet. der Grieksche bevolking rustig leven. Naar aanleiding van de berichten, dat sommige linksche troepen hulp en ondersteuning ontvangen van de ande re zijde van de „grens zegt het rapport het volgende: ,JDat is waarschijnlijk het geval. Het zou echter onjuist zijn aan te nemen, dat het optreden van deze groepen geheel door niet-landge- nooten is geïnspireerd. In een bij het rapport bijgevoegde clausule verklaart het conservatievé lid Vane. zonder bepaaldelijk zijn instem ming met de feiten uit het rapport te willen intrekken,'dat het accent anders gelegd moet worden. Het rapport is vol gens hem niet eerlijk tegenover de huidige Grieksche regeering en dreigt deze te veel met West-Europeesche en te weinig met Oost-Europeesche maat staven te meten. De ontwapeningsinspectie in het bezette Duitschland. De inspectie-commissies der vier be zettende mogendheden in Duitschland zullen elk negen fabrieken bezoeken in elke zone. De fabrieken zijn niet aange wezen door de bezettende mogendheid, maar door de andere drie. Er zijn vier commissies, elk bestaande uit een verte genwoordiger van Frankrijk, van Groot- Brittannië, van de Sovjet-Unie en "van de V.S. De inspectie-commissies brengen ver slag uit aan de geallieerde bestuurscom missie, die haar bevindingen weer rapporteert aan den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken. Westphal pleegt zelfmoord te Neurenberg. Dr. Karl Westphal, een van de 16 Nazi-leiders, die in het begin van de volgende maand zouden worden be recht, heeft zich Zondagmorgen in de gevangenis te Neurenberg opgehangen. Toen de wacht hem vond, hing hij dood in zijn cel aan een ijzeren stang van het raam. Een reep van zijn das heeft hem tot strop gediend. Westphal was tijdens het Hitlerregiem adviseur van den minister van Justitie bij de afdeeling voor de gerechtelijke wetgeving. Baruch treedt uit de atoomenergie-commissie. Bernard Baruch is afgetreden als Amerikaansch vertegenwoordiger in de atoomenergie-commissie van de V.N., Ook Baruch's collega's hebben president Truman hun ontslag aangeboden. Ba ruch verklaarde in een brief aan den president, dat het werk van de Ameri- kaansche vertegenwoordigers, naar hun meening. voltooid was en dat senator WarrenAustin, die de Amerikaansche vertegenwoordiger in den Veiligheids raad zal worden, het werk zou kunnen voortzetten. Baruch wees er op, dat Amerika een van de weinige mogendheden was welke in de commissie voor de atoomenergie en in den Veiligheidsraad door verschil lende personen vertegenwoordigd zijn. Van eenlg oneenigheid is geen sprake. President Truman heeft deze ontsla gen aanvaard. Hy heeft Baruch geluk gewenscht met het feit, dat de commis sie het Amerikaansche plan voor de controle op de atoomenergie heeft aan genomen. De president heeft zich kun nen vereenigen met het standpunt van Baruch. dat het beter is een en den zelfden vertegenwoordiger in de atoom- commissie en den Veiligheidsraad te hebben. VLIEGTUIGRAMP IN CHINA. Nabij Tslngtao is een machine van de nationale Chtneesche luchtvaartmaat schappij verongelukt, waarbij alle 38 passagiers om het leven zijn gekomen. ALS GODHEID VEREERDE ROOVER- KONING OPGEHANGEN. De strop heeft een eind gemaakt aan een van de merkwaardigste carrières in de moderne geschiedenis van Syrië. Soeleiman Moersjid, een dikke, zware van levenslust overvloeiende boer heeft gedurende 23 jaar als een tot godheid verklaarde tyran over een gebied van 1300 vierkante mijlen in Noordwest Syrië geheerscht. Als arme ongeletterde her der werd hij op 2-3-jarigen leefftljd in deze wilde bergstreek in een toestand van delirium gevonden. Daar de man herhaaldelijk den naam riep van den god, in wien de AUawiten, de bewoners van dit gebied, gelooven, verklaarden de sjeiks van dezen, stam onmiddellijk, dat men hier met een incarnatie van deze godheid te doen had. Teruggekeerd in zijn geboortedorp begon Soeleiman een ware terreur uit te oefenen. 50.000 goed- geloovlge onderdanen brachten hem al les, wat hij vroeg: vrouwen, land, goede ren en levensmiddelen. De rooverkoning had een ontelbaar aantal vrouwen en 18 zoons, waarvan 3 universitaire opleiding te Beiroet genoten. Hij hield er 'n staand leger op na van 1200 goed uitgeruste manschappen. Na het vertrek van de buitenlandsche troepen uit Syrië maakte hij geen ge bruik van de hem aangeboden gelegen heid om de door hem gestolen terreinen aan.de nieuwe onafhankelijke regeering terug te geven. Na een hevig gevecht in de bergen, dat 10 uur duurde, moest hij zich ten slotte met 260 man overgeven aan de Syrische gendarmes. Wegens moord, diefstal en plundering ter dood veroordeeld, werd hij vijf da gen later des nachts in het geheim naar Damascus gebracht en den volgenden morgen vroeg op het voornaamste plein van, de stad opgehangen. De Stichting voor den Landbouw (I) De Nederlandsche Landbouw doet zijn uiterste best om ondanks alles wat tegen zit zooveel mogelijk te produceeren. Deze uitspraak ls van den heer H. D. Louwes, den voorzitter van de Stichting voor den Landbouw, met wien ik kort geleden in Amsterdam na een van de talrijke vergaderingen, welke hij per week presideert, een uurtje in Krasna- polski heb gesproken. De naam Louwes heeft in ons land een klank voor iedereen, die op agra risch gebied ook maar eenigszins thuis is. Ir. S. L. Louwes, de Voedselcommis- saris. die met. wijsheid en.geduld in de oorlogsjaren.de Duitschers op sleeptouw wist te houdeif. en H. D. Louwes. die In diezelfde moeilijke jaren een belang rijk aandeel had in de toekomstige or ganisatie van den Nederlandschen Land bouw, welk toen gebukt ging onder den dwang van het Agrarisch Frontzij zijn twee broeders uit'een oud geslacht van Groninger eigenerfde boeren. In Westpolder dicht bij den zeedijk in de gemeente Ulrum, staat de oude boer derij. waar zij hun jeugd doorbrachten en die thans het eigendom is van H. D. Louwes, die er nog woont al Is hij het grootste deel van de week elders in het land in verband met zijn vele functies, waarvan behalve de genoemde het voor zitterschap van het Koninklijk Neder- landsch Landbouwcomité en dat van de Groninger Maatschappij van Landbouw een paar van de voornaamste zijn Zij beiden hebben den wijden blik van de bewoners der lage landen aan den zeedijk. Wie boven op den dijk gaat staaan. ziet bij hoog water zee en lucht in elkaar overgaan en den hori zon slechts hier en daar onderbroken door de contouren der eilanden in de verte Zijn blik wordt niet belemmerd, terwijl de frissche zeewind om zijn sla pen speelt. En de gedachten vliegen on gehinderd voort tot ver buiten de gren zen van het dagelijksch leven. De Louwessen zijn met deze impres sies groot geworden en zij hebben dien wijden blik over het eindelooze wad, waar steeds nieuw land wordt geboren en in onvermoeiden strijd tegen den aartsvijand en gullen schenker het water tot onvervreemdbaar bezit wordt. Van beide broeders is ir. S. L. Louwes de geboren vechter, de man die van geen wijken weet en dien ik eens zag in een groote vergadering van duizend ontevreden Drentsche boeren, waar hij als spreker met zacht geloei werd ont vangeneen kwartier later waren al die honderden, zij het niet overtuigd, door zijn klemmend betoog tot rede en luisteren gebracht. H. D. Louwes is anders geaard. Hij is de man, die onderhandelt en die er altijd naar streeft de partijen tot elkaar en tot Eenheid te brengen, De jaren, dat hij lid was van de Tweede Kamer, noemden de Groningers hem „den man van de drie katheders," n.l. die van de Kamer, die van de Gronin ger Mij. v. Landbouw, waarvoor hij jaarlijks zijn weldoorwrochte redevoe ringen hield, en die van het kerkje te Ulrum. waarin hij Oudejaarsavond als leekepredlker optrad. Zijn geheele per soonlijkheid stempelt hem tot den ver trouwensman van zijn bedrijfsgenooten, die hem door zijn benoeming als voor zitter van de Stichting dit vertrouwen zoo ten volle hebben geschonken. DE MOEILIJKHEDEN VAN HET OOGENBLIK. Het citaat, waarmee ik begonnen ben. gaf den heer Louwes aanleiding wat dieper in te gaan op de moeilijk heden van het oogenbllk, waarmee onze landbouw heeft te kampen. Zij zijn van drieërlei aard. In de eerste plaats is er de kwestie van den wederopbouw van de geïnnundeerde en verwoeste gebieden; dan volgen het tekort aan bedrijfsmid delen machines en kunstmest) en het tekort aan arbeiders. Desondanks, aldus de heer Louwes. is de productie dit jaar aanmerkelijk gestegen. Het grootste vraagstuk is voor de Nederlandsche landbouwpolitiek de klei ne boerenstand. Er moet met kracht tegen gewaakt worden, dat de splitsing van kleinere bedrijven nóg verder gaat. In dit en een volgend nummer pu- bliceeren wij een interview met den heer H. D. Louwes. die onzen medewer ker. die dit artikel heeft geschreven, een uitvoerig overzicht gaf van de actie en de resultaten der Stichting voor den Landbouw, de huidige moeilijkheden en de toekomstige mogelijkheden. H. D. LOUWES Doordat de import van veevoeder stop staat (de deviezen ontbreken en boven dien het is op de wereldmarkt niet vol doende verkrijgbaar) kan de kleine boe renstand geen behoorlijk aantal kippen varkens e.d. houden. Economisch is het hierdoor voor de kleine boeren een zwa re strijd om het bestaan geworden, waarvoor nog geen oplossing is gevon den. Wij moeten ons wel bewust zijn, dat het hierbij niet alleen, en zelfs niet in de eerste plaats, gaat om een tech- nisch-economisch vraagstuk, maar voor al om een sociaal probleem. De kleine boerenstand is een fundament van onze maatschappij. Er leeft een sfeer in tot behoud van de maatschappelijke orde en zijn leden zijn veelal kerkelijk inge steld. Het vraagstuk is veel belangrij ker dan een rationeele productie en voor de oplossing ervan is naast kennis en inzicht ook wijsheid noodig. UNIEK IN DE WERELD. Uitvoerig heb ik met den heer Lou wes van gedachten mogen wisselen over de resultaten en perspectieven van de Stichting voor den Landbouw, waarvoor de plannen zijn voorbereid in de oor logsjaren. Dit schiep zulk een sfeer van vertrouwen tusschen de drie groo te boerenorganisaties (Kon. Ned. Land bouw comité. RK. en Christelijke) en de drie landarbeiders-organisaties (Christelijke. Katholieke en Algemee- ne), dat de onderhandelingen dadelijk na de bevrijding hervat en door de op richting op 12 Juli 1945 geconsolideerd konden worden. Deze samenwerking, waardoor alle bedryfsgenooten in den landbouw, werknemers zoo goed als werkgevers, in één Stichting elkaar ontmoeten en gezamenlijk de verantwoordelijkheid dragen voor het beleid ten opzichte van de bedrijfsgenooten, is uniek in de wereld. zy bestaat In geen enkel ander land in die msite, hoewel in Frankrijk cok een nauw contact tusschen boeren en arbeiders is. d Het mooie van dit resultaat is. dat men reeds In 1941 dus midden in den bezettingstyd deze samenwer king als logische consequentie had aan vaard en al tot uiting gebracht in de maandelijksche vergaderingen van de besturen der boeren- en arbeidersorga nisaties. (Wordt vervolgd). CONFERENTIE OVER GEBIEDEN IN ZUIDELIJKEN STILLEN OCEAAN. Het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken heeft medege deeld, dat de Vereenigde Staten de ult- noodiging van de regeeringen van Australië en Nieuw-Zeeland ter by wo ning van een conferentie over instel ling van een regionale adviescommissie voor niet-zelfbesturende gebieden in het Zuidelqk gedeelte van den Stillen Oceaan, aanvaard. De conferentie is uitgeschreven tegen 28 „Januari aanstaande te Canberra. Ook Groot-Brittannië, Frankryk en Nedeïland zijn uitgenoodigd. Vliegtuigen onderhouden verbinding met Ameland. Nadat de bootverbtading van An». land met den vasten wal van Friesland gedurende enkele dagen hersteld is geweest, heeft men deze sedert drie da gen weer stop moeten zetten wegens den lagen waterstand op de Waddenzee Zoodoende heeft men sinds 14 De cember slechts drie diensten kunnen onderhouden per postboot, voor het overige was Ameland voor zyn ver binding met de buitenwereld geheel aangewezen op de vliegtuigen, die iederen dag post en passagiers, als mede de meest noodzakelijke artike len aanvoeren. Zaterdag arriveerden op het vliegveld van het eiland twee toestellen met on derdeden voor het vliegtuig dat by het opstygen op 27 December beschadigd werd. Ook namen zy de post van drie dagen en enkele passagiers mee naar Leeuwarden terug, maar voerden geen post en slechts twee passagiers aan. De voorraad van de meest noodzakelyke levensmiddelen en "an rookartikelen is nu weer aangevuld, zoodat de Amelan ders met eenig vertrouwen een verder isolement tegemoet kunnen zien, waar het wel naar uitziet,.nu de Zuidoosten wind veel ys bijeendryft, dat een her stel van de bootverbinding voorloopig illusoir maakt. FEUILLETON Roman door Winston Graham. 12) U kunt morgen nog eens omstreeks dezen tijd aankomen. Ik kan niets belo ven. Rekent u dus niet te veel op deze betrekking. Nee, Signore. Ik ben u ten zeerste verplicht. Goedendag, Signore. Hy nam niet de moeite my te ant woorden en draaide my den rug toe. Het laatste wat ik van hem zag. was de kraag van zyn schreeuwend gebloemde zyden kamerjapon. Ik draaide my om en ging in den regen naar buiten. Venetië is zelfs bij slecht weer geen onvriendelyke stad. Ik kocht een goed- koope parapluie en bracht de rest van den morgen heel gezellig door tusschen andere parapluies. die in de Merceria langs de étalages drentelden. Tot dusver had mp opdracht zich niet ongunstig ontwikkeld. Alles verliep goed en zonder moeilijkheden. Als men de zaak zonder vooroordeel bekeek, was er geen enkele reden om aan te nemen, dat. er zich nog moeilykheden zouden voordoen. Kapitein Bonini scheen echter niet met my ingenomen te zijn; dat kon men hem ten slotte niet kwalijk nemen Ik zou al leen voor korten tyd zyn ..aide de camp" zijn en hem vergezellen naar de confe rentie, daar al datgene bywonen, waar over ik rapport moest uitbrengen en dan ongestoord ndjn bevindingen ordenen. Het scheen my alles een beetje te ge- makkelyk te gaan. Ik vroeg mij af, wat derf* echten secretaris wel overkomen mocht zyn, Voor het eerst, sedert ik En geland verlaten had, waagde ik het over het heden en de onmiddellijke toe komst heen te denken; voor het eerst dacht ik aan het succes van myn missie en myn terugkeer naar huis. De ontzag lijke, bijna onoverwinnelijke moeilykhe den, die my door myn verbeelding wa ren voorgegoocheld, scheenen nu ver dwenen te zyn en hun onbehaagiyke macht over mij verloren te hebben. Een gedeelte van den middag bracht ik door by de prachtige Byzantynsche schilderingen van de San Marco-kerk, toen voerde ik de duiven op het plein, om daarna op mijn gemak naar den Campiello di Giovanni te slenteren. Andrews zou my ongeveer om zes uur venvachten. Het was ternauwernood kwart over vijf. toen ik by zyn huis aan kwam. Daar wij echter niet precies een tydstip hadden afgesproken en er geen enkele reden was nog drie kwartier te verknoeien, besloot lk maar hem meteen op te zoeken. Een pianist liet zyn klanken over de middagrust van het plein klateren. Ik beklom de uitgesleten treden, wrong me tusschen twee kinderen door, die rond liepen op de eerste verdieping en klopte op de deur. Geen antwoord. Misschien was hy uitgegaan. Ik klopte een tweede maal, en voordat ik my.n hand kon terugtrekken, werd de deur opengerukt, Andrews stond voor my. Hy had een zeer licht grys pak aan, waardoor zyn krachtige gestalte nog meer scheen uit te komen, vooral omdat het jasje onder de armen te nauw was Hy droeg een blauw over hemd met een boord en een witte zijden das. Hy nam zyn sigarenstomp uit zyn mondhoek. Wel? Ik was door de kort. aangebonden vraag en zyn blik een beetje in myn wiek ge schoten. U had gezegd, dat ik van middag moest komen. Maar niet op dezen tyd. Ongeveer zes uur, zei u. Nu, het is nog geen zes uur. Voor het eerst kreeg ik een voor proefje van zyn eenigszins heerschzuch- tig karakter. Het spyt my. zei ik styf. ik zal nog wel eens terugkomen. Wacht even, zei hij na een oogen bllk, en hy scheen zyn ergernis te be- heerschen, als u er nu toch eenmaal bent, kunt u beter bümenkomen. U kimt hier ten slotte ook weer niet te vaak komen aankloppen. Ik trad eenigszins aarzelend binnen en deed mijn best mij niet op te winden over zyn toon. Het werd my duidelijk, dat ik een flater geslagen had. Het spyt my, zei ik nog eens, ik ben een beetje voorbarig van aard. Het zal niet weer gebeuren. Hij klopte my op mijn schouder. 10). „Wat is dat voor een koffer?" vroeg Panda nog eens. „Daarnet had je die nog niet! Die heb je vast en zeker gestolen van dien reiziger in het caféi" „Bah!" zei Joris Goedbloed. „Welk een ruwe taal voor zo'n alleraardigst kereltje! Ik had dringend behoefte aan een verlies. Iemand van myn afkomst kan zyn tandenborstel niet in zyn jas zak dragen! Welnu: Semper fidelislEr was in gene „Als je nu niet maakt dat je weg komt, roep ik de politie!" riep Panda. „Ik wil niets met jou en je mooie praatjes te maken hebben!" Hy draai de zich om en liep vlug weg, terwyi Joris Goedbloed hem afkeurend na keek. „Het schynt, dat ik geen contact heb met dat manneke1mompelde hy. „Zyn opvattingen en levensbeschouwingen stroken niet met de myne! In genen dele!" Op dat moment klonk er een boze stem achter hem. „Daar staat de dief!" .riep de stem. Het was een politie-agent. Hindert niets. Praten we niet meer over! Alweer voorbij. Kyk eens, hier heb ik uw pas terug. Hoe is het gegaan met den „admiraal"? Ik vertelde hem mijn wedervaren met Bonini. In orde. Het is inderdaad zooals u zegt: hy wil in ieder opzicht gedekt zyn. Wat voor indruk hebt u van dat heer schap? Een ingebeelde gek. Ik zou hem overigens maar niet te veel vertrouwen. Ik krijg den indruk, dat hy zich op de een of andere manier uit deze netelige geschiedenis wil zien te wurmen en het liefst zou hij bij gelegenheid als kroon getuige tegen ons optreden! Ik geef toe, dat je inderdaad het gevoel krygt, dat dit een kolfje naar zyn hand zou zijn. Maar om het zoover te brengendat is wat anders, en het zal hem maar niet een, twee. drie ge lukken. Als hy ons dwars zit, vliegt hy zelf ook tegen de lamp. En dat is een prima zekerheid voor ons. Andrews wees met zyn sigaar naar mij. Wy hebben nu niet veel meer te bespreker). Ik zal uw pas gaan halen en dan geef ik u nog een paar instructies voor uw verblyf in Milaan. Als er iets onvoorziens gebeuren mocht, denkt u dan aan dit adres en Hy hield op. In den linkermum' van de kamer was een deur opengegaan en er trad een jong meisje te voorschyn. Wat mij werkeiyk verbaastbe gon zy in het Engelsch. Toen zag ze my. Het was duidelyk. dat myn aanwe zigheid haar verraste. Zij keek vragend naar Andrews. Kom maar gerust binnen, kindlief, zei hij na een wat pynlyk stilzwygen. Dit is dr. Mencken, over wien ik je gesproken heb. Miss Howard, Austra lische van nationaliteit met.... h'm Amerikaansche relaties. Zij kwam langzaam de kamer in. Goeden middag, zei ze. Goeden avond, zei ik en kreeg het een beetje warm. Hiermee was de on vriendelijke ontvangst, die Andrews my had bereid, dus verklaard (Wordt vervolgd) RUST IN AMERIK. SENAAT TERUGGEKEERD. De democratische senator Hoey van Noord-Carolina heeft Zaterdagavond verklaard, dat een overeenkomst tot stand was gekomen tusschen senator Bilbo van Mississippi, die beschuldigd is van intimidatie van negerkiezers en van het aannemen van steekpenningen en de leiders van den Senaat over een comprpmis, volgens hetwelk Bilbo wel zijn salaris als senator zal ontvangen doch tijdelijk niet zyn zetel zal mogen innemen. De republikeinsche en demo cratische s/matoren waren aldus ac- coord gegaan en Bilbo had berust in deze procedure, zoodat thans de 35 an dere nieuwe senatoren beëedigd kunnen worden. Bilbo zal ook zichzelf kunnen verdedigen in den senaat tegen de te gen hem Ingebrachte beschuldigingen doch geen stem kunnen uitbrengen over zyn eigen zaak. De Senaat heeft eenstemmig aldus besloten. BRAND OP GROOTSTEN BRITSCHEN KOOPVAARDIJER. Zaterdagmorgen is brana uitgebroken in een van de ruimen van de 15000 ton metende „Corinthic", den grootsten Britschen koopvaardyer van na den oorlog, die te Birkenhead ligt. Men heeft ook in andere ruimen water ge- heeft ook in andere ruimenwater gepompt ten einde te voorkomen, dat het schip slagzy zou gaan maken en om het aldus rechtstandig zoover te doen zinken, dat het plat op de kiel zou komen te liggen. In verstikkenden rook en in de hitte van witgloeiende huidplaten poogden haven arbeiders en brandweerlieden zich een weg te banen naar den brandhaard. MONTGOMERY NAAR MOSKOU VERTROKKEN. Maarschalk Motgomery is heden per vliegtuig uit Berlijn naar Moskou ver trokken, waar hy de gast zal zyn van het roode leger. Zaterdag heeft Mont gomery verklaard dat hy generalissimus Stalin hoopt te bezoeken en ongeveer een week denkt weg te biyven. Hy is vergezeld van zyn eigen staf en van ko lonel Gorsjklf, den militairen Sovjet- attaohé te Londen. Het vliegtuig heeft behalve de Britsche bemanning een Rus sische piloot en navigator aan boord. DEENSCH MEMORANDUM OVER HANDEL MET DUITSCHLAND. Het Deensche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft een memorandum voltooid, dat 14 Januari aan de Lon- densche conferentie over de voorstel len voor het vredesverdrag met Duitsch land zal worden voorgelegd en waarin het verlangen wordt uitgesproken om den normalen handel met Duitsch land te hervatten op basis van een vast te stellen koers van de mark. Het Deensche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft hierover contact gezocht met Nederland en België en naar men te Kopenhagen verneemt zul len deze landen een soortgelijke zlens- wyze naar voren brengen op de confe rentie,- waar de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandsche Zaken van de vier groote mogendheden zullen aanwezig zyn; COMPLOT IN HONGARIJE. Volgens radio Boedapest heeft het Hongaarsche ministerie van Binnen- landsche Zaken Zaterdagavond officieel verspreide berichten over de ontdek king van een „gevaariyk en wydver- takt anti-republikeinsch complot" be vestigd. Doel van het complot was de omverwerping van de Hongaarsche re publiek en het herstel van het regiem Horthy door middel van gewapenden opstand, welke had moeten samenval len met het terugtrekken van de Sov- jetrussische troepen* na de ratificatie van het vredesverdrag. De beweging stond onder leiding van een raad van zeven personen, van wie er zes zyn ge arresteerd, aldus de mededeeling. Vol gens de samenzweerders zou Geza La- katos. de voormalige Hongaarsche mi nister-president, nimmer zyn van ad miraal Horthy ontvangen opdracht hebben teruggegeven en aldus recht hebben op de functie van minister-pre sident. De raad, bestaande uit zes ge neraals en een kolonel, had in den herfst van 1946 een zoogenaamden on- dergrondschen staf gevormd. Tot op heden, zyn vyf-en-vyftig arrestaties verricht en alle gearresteerden zouden een bekentenis hebben afgelegd. EEN ZWEEDSCHE TARZAN. Achttien jaar geleden verliet een toen twintig jarige jongeman zyn huis te Lekeby in Zuid-Zweden om een zwer vend leven te gaan leiden in de bos- schen in de omgeving. Met uitzondering van zeer korte bezoeken aan zyn huis om eenig voedsel te halen, vooral in den winter, verbleef hy gedurende dien tijd in de open lucht. Thans is hy, aldus de Times, naar zijn woning teruggebracht, en aan een medisch onderzoek onder zoek onderworpen. De medici verklaar den dat hij geesteiyk volkomen normaal is, en dat ook zyn lichameiyke gezond heid in dien tyd niet heeft geleden. HET BELGISCHE VERZET TIJDENS DE BEZETTING. In antwoord op een vraag van een se nator, heeft de Belgische minister van Verkeerswezen verklaard, dat tydensde bezetting, in overvallen op postkanto ren, enz., door de verschillende verzets groepen voor een totaal bedrag van 124.777.738 frank is ontvreemd. De minister voegde er aan toe dat een gespecificeerde lijst van deze overvallen is toegezonden aan den „dienst van het verzet", die thans een onderzoek instelt naar de vraag in hoeverre deze over vallen toegeschreven kunnen worden aan de officieel erkende verzetsgroepen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2